Recommended Posts

Just now, despoina34 είπε:

Τα γνωριζω τα αλματα,το ενα ειναι το 15-19 κ το αλλο 23-26,εννοω αλμα που να διαρκει 3 μηνες δεν υπαρχει

Δεν κατάλαβα πως εννοουσες την διάρκεια, νόμιζα πως συζητουσαμε για το άλμα στον τρίτο μήνα. Τώρα διάβασα πως το μωρό σου είναι σχεδόν έξι μηνών. 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

δ εχει αλμα 3μηνες σερι, αλλα πχ από τον 3ο,εχει αλμα 12εβδ,15-19απο τα πολύ δύσκολα, κ 23-26.λιγο τα αλματα, λιγο οι κολικοι,λιγο δοντια, οι γουλιες, κανένα εντερικο προβληματάκι πως να στρώσει ένα μωρό πρόγραμμα; 

Δ λεω οτι ειναι αυτο μην το ψάχνεις. Γτ εσύ είσαι με το μωρο.κ μόνο εσύ ξέρεις τι ζειτε.Κ εγω ένα μωρό που γκρίνιαζε 24 ώρες το 24ωρο,θα το έψαχνα γτ. Απλα μπορεί να είναι πολλές οι αιτίες. Να μην είναι τπτ σοβαρό, κ απλα μεγαλωνοντας να ηρεμησει κ να το διαχειρίζεσαι κ εσύ καλυτερα

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

6 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

δ εχει αλμα 3μηνες σερι, αλλα πχ από τον 3ο,εχει αλμα 12εβδ,15-19απο τα πολύ δύσκολα, κ 23-26.λιγο τα αλματα, λιγο οι κολικοι,λιγο δοντια, οι γουλιες, κανένα εντερικο προβληματάκι πως να στρώσει ένα μωρό πρόγραμμα; 

Δ λεω οτι ειναι αυτο μην το ψάχνεις. Γτ εσύ είσαι με το μωρο.κ μόνο εσύ ξέρεις τι ζειτε.Κ εγω ένα μωρό που γκρίνιαζε 24 ώρες το 24ωρο,θα το έψαχνα γτ. Απλα μπορεί να είναι πολλές οι αιτίες. Να μην είναι τπτ σοβαρό, κ απλα μεγαλωνοντας να ηρεμησει κ να το διαχειρίζεσαι κ εσύ καλυτερα

Αν την εχεις αγκαλια πρθια ειναι σαν να μην υπαρχει στο σπιτι μωρο.Αλλιως εχει γκρινια.Αυτο ειναι ενα θεμα,κ βεβαια ο υπνος

Just now, despoina34 είπε:

Αν την εχεις αγκαλια πρθια ειναι σαν να μην υπαρχει στο σπιτι μωρο.Αλλιως εχει γκρινια.Αυτο ειναι ενα θεμα,κ βεβαια ο υπνος

Δυστυχως ακομη η παραθεση μου στην 2η σελιδα δεν εχει εγκριθει (μαλλον ξεχαστηκε γιατι περασαν μερες ηδη) οποτε θα το κανω διαφορετικα για να μπουν εδω. Ειναι απολυτα φυσιολογικα αυτα που γραφεις. Πολλα μωρα θελουν να ειναι ορθια και να κοιτανε, δεν ειναι παραλογο, εχει γραφτει η εξηγηση παλαιοτερα 

Η παραθεση μου απο την 2η σελιδα

Παράθεση

despoina34Θα συμφωνησω κι εγω με αρκετες κοπελες οτι αυτα που γραφεις μου φαινονται φυσιολογικα. Ειναι σε μια ηλικια που θελουν να εξερευνησουν το περιβαλλον τους αλλα η κινητικες τους δυνανοτητες δεν τους το επιτρεπουν, κατι το οποιο αντιλαμβανονται και εκνευριζονται. Γι'αυτο και συνηθως σταματανε αν τους εχεις αγκαλια και περπατας κανοντας τουρ σε ολο το σπιτι. Ενας μαρσιπος θα σε βοηθουσε πολυ οταν δεν καθεται καθολου (και στους ημερησιους υπνους). Οσον αφορα το βραδυ...καθε 2 ωρες ειναι απολυτα φυσιολογικο να ξυπναει (ο πρωτος μου μεχρι 14-15 μηνων ανα 2 ωρες ξυπνουσε και μετα ανα 3 μεχρι τα 2 χρ). Ειδικα τωρα απο τον 5ο που αρχιζει η οδοντοφυϊα, εχει και αλματα, μεχρι και τον 8ο-9ο μηνα ειναι λιγο πιο ζορικα τα πραγματα. Δεν θυμαμαι αν εγραψες, συγκοιμηση εχεις δοκιμασει;

Εγραψες οτι ειναι ετσι απο τον τριτο μηνα. Εφ'οσον το θεμα με τις αλλεργιες το εξεταζεις και το εχεις υποψιν σου, ισως θα επρεπε να δωσεις βαση και σε κατι αλλο που μπορει να την ενοχλει. Μηπως θελει να εξερευνησει το περιβαλλον της και δυσκολευεται; Μηπως να προσπαθησεις να δεις τι της αρεσει να ασχολειται πχ καποια παιδια προτιμουν πραγματα με συγκεκριμενες υφες να απασχολουνται, ολα τα αλλα ειναι απλα βαρετα! Δοκιμασε να της δωσεις μια βρεγμενη πετσετα, μια ξυλινη κουδουνιστρα ή αλλα ξυλινα παιχνιδια για την ηλικια της, εχει ωραια μασητικα χειροποιητα στο etsy (το ξυλο προσφερει περισσοτερα αισθητηριακα ερεθισματα απο το πλαστικο), ενα μομπιλ απλο (αυτα που κυκλοφορουν τυπου Φισερ πραις ειναι απλα βομβαρδισμος ερεθισματων για μενα), βαλτε μουσικουλα και χορεψε της ή χορεψτε μαζι αγκαλια. Γενικως, παρατηρησε την για να καταλαβεις τι της αρεσει και τι οχι. Δεν πιστευω οτι υπαρχουν "γκρινιαρικα" μωρα αλλα μωρα που μιλανε και δεν τα καταλαβαινουμε. Καλα κανεις και κοιτας αν ειναι κατι παθολογικο αλλα καποιες φορες οι γονεις δινουμε περισσοτερη βαρυτητα στα "παθολογικα" γιατι ειναι πιο ευκολο να τα "θεραπευσουμε". Αν ομως κοιτουσαμε καλα και προσπαθουσαμε να καταλαβουμε τι μας λεει ο ανθρωπος απεναντι μας τοτε θα τον αντιμετωπιζαμε σαν γριφο που καλουμαστε να λυσουμε, οχι σαν γκρινιαρη (βαζοντας την ταμπελα αλλαζει ολη η αντιμετωπιση του ανθρωπου).

Δες κι εδω (αν αναζητησεις "γκρινια" θα δεις κι αλλα)

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

4 ώρες πρίν, despoina34 είπε:

Θα συμφωνήσω με την αργκ

Το μεγαλύτερο ποσοστό των μωρών αυτό θελουν

Όλο αγκαλια

Κ επειδη τα δικα μου μεγαλωσαν κ ξεχνάω. Λέει η αδερφη μου για τον νεογεννητο ανηψιο μου(2μ σχεδόν) . Δ κοιμαται μέρα, ουτε μιση ωρα

Αν το κρατάς αγκαλια όμως, διωρο έλιωσε πάνω μου

Κ προχθες 6ωρες την νύχτα πάνω στον μπαμπα του

Κατά τα άλλα είναι ένα αρκετά ήσυχο μωρο θα έλεγα, λίγα πονακια κ αυτα οχι καθε μερα, απλα θελει χέρια. Άτομο να το κρατάει κ να του δίνει προσοχή συνέχεια. Σε αυτό βοηθάει πολύ ένας μαρσιπος, να έχεις κ λιγο ελεύθερα χερια

• Μου αρέσει 2

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Καλημερα κοριτσια!Λοιπον χθες πηγαμε παιδιατρο,7910 γρ η μικρη κ 70,5 ποντους,ολα μια χαρα στην εξεταση.Την βρηκε ζωηρη,οπως πρεπει.Ο γιατρος επιμενει πως δεν βλεπει εικονα αλλεργιας στο μωρο .Το αιμα που κ που στην πανα δεν σημαινει παντα αυτο.Παρολα αυτα μου ειπε να μην καταναλωνω γ λιγο καιρο επιπλεον αυγο κ ψαρι και αν δν αλλαξει κατι θα σταματησω.Αν χρειστουμε αλλεργιολογο η παιδογαστρεντερολογο στην πορεια θα μας κατευθυνει.Με ρωτησε αν το παιδι χορταινει σιγουρα.Κ λεω ναι φυσικα.Ο αντρας μου επιμενει πως με την αποχη που κανω μπορει το γαλα μου να μην ειναι τοσο λιπαρο ωστε να χορταινει.Ο γιατρος λεει οτι η ανησυχια μαλλον οφειλεται στα δοντια.Με τα πολλα,επειδη δεν ηταν καλα κ λογω εμβολιου της εδωσα ντεπον κ κοιμηθηκε καλυτερα.Παλι με τα σχετικα στριφογυρισματα αλλα τουλαχιστον δεν ξυπνουσε,παρα μονο 2 φορες

1 hour ago, despoina34 είπε:

Καλημερα κοριτσια!Λοιπον χθες πηγαμε παιδιατρο,7910 γρ η μικρη κ 70,5 ποντους,ολα μια χαρα στην εξεταση.Την βρηκε ζωηρη,οπως πρεπει.Ο γιατρος επιμενει πως δεν βλεπει εικονα αλλεργιας στο μωρο .Το αιμα που κ που στην πανα δεν σημαινει παντα αυτο.Παρολα αυτα μου ειπε να μην καταναλωνω γ λιγο καιρο επιπλεον αυγο κ ψαρι και αν δν αλλαξει κατι θα σταματησω.Αν χρειστουμε αλλεργιολογο η παιδογαστρεντερολογο στην πορεια θα μας κατευθυνει.Με ρωτησε αν το παιδι χορταινει σιγουρα.Κ λεω ναι φυσικα.Ο αντρας μου επιμενει πως με την αποχη που κανω μπορει το γαλα μου να μην ειναι τοσο λιπαρο ωστε να χορταινει.Ο γιατρος λεει οτι η ανησυχια μαλλον οφειλεται στα δοντια.Με τα πολλα,επειδη δεν ηταν καλα κ λογω εμβολιου της εδωσα ντεπον κ κοιμηθηκε καλυτερα.Παλι με τα σχετικα στριφογυρισματα αλλα τουλαχιστον δεν ξυπνουσε,παρα μονο 2 φορες

Καλά νέα δηλαδή κι από τον παιδίατρο! Μπράβο, μακάρι να είναι δοντακια να βγάλει και να ηρεμήσει :) Δυο φορές ξύπνημα είναι πολύ καλύτερα από αυτό που περιεγραφες, μπράβο σας :) ελπιζω να συνεχίσετε έτσι!!

• Μου αρέσει 1

Just now, Νεκταρινακι είπε:

Καλά νέα δηλαδή κι από τον παιδίατρο! Μπράβο, μακάρι να είναι δοντακια να βγάλει και να ηρεμήσει :) Δυο φορές ξύπνημα είναι πολύ καλύτερα από αυτό που περιεγραφες, μπράβο σας :) ελπιζω να συνεχίσετε έτσι!!

Μακαρι να παει ετσι,θα δειξει!!

@despoina34 και μένα η κόρη μου ως μωρό ήταν τρομερά ανήσυχη τους πρώτους μήνες, ήταν το δεύτερο μωρό και έβλεπα τρομερή διαφορά με το πρώτο παιδί. Αποδείχτηκε στην πορεία ότι δεν είχε τίποτα παθολογικό, αυτό που την χαρακτήριζε τελικά ήταν ότι ήταν τρομερά ευαίσθητη στα εξωτερικά ερεθίσματα, με αποτέλεσμα τελικά να μην μπορεί να ηρεμήσει και να κοιμηθεί οπουδήποτε αλλού παρά σε σκοτάδι με λευκούς ήχους, χωρίς να την κουνάς, να της τραγουδάς, να την αγγίζεις κλπ. Όσο δεν το κάναμε αυτό και προσπαθούσαμε τα συνηθισμένα (κοίμισμα στο μπιμπερό, αγκαλιά, κούνημα, καρότσι, κουνιστό ρηλάξ, περπάτημα πέρα δώθε) δεν κατάφερνε να κοιμηθεί αρκετά μέσα στην ημέρα με αποτέλεσμα το παιδί να είναι μέσα στην τσίτα και έτσι να μην κοιμάται καλά ούτε τη νύχτα. Δεν κοιμόταν ούτε αγκαλιά πάνω στον οποιονδήποτε. Δεν θήλαζε και δεν πεινούσε ποτέ ιδιαίτερα.

Από όταν άρχισε να κοιμάται καλά μέσα στην ημέρα (3 ημερήσιοι ύπνοι πάνω από 1-1,5 ώρα ο καθένας), ο βραδυνός της ύπνος έφτιαξε ανέλπιστα γρήγορα (κυριολεκτικά μέσα σε 2 μέρες), παρόλα αυτά τις ώρες που ήταν ξύπνια τις περνούσε μόνο αγκαλιά μέχρι να φτάσει 8-9 μηνών, μία στις τόσες μπορεί να καθόταν 10-15 λεπτά στο πάρκο ή στο ρηλάξ αν την "απασχολούσε" ο αδερφός της.

Επίσης τα στριφογυρίσματα καλώς ή κακώς μπορεί να είναι απλά ο τρόπος που κοιμάται, εμένα και τα δύο παιδιά έτσι κοιμόντουσαν και κοιμούνται ακόμα που είναι σε ηλικία δημοτικού.

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Deena είπε:

@despoina34 και μένα η κόρη μου ως μωρό ήταν τρομερά ανήσυχη τους πρώτους μήνες, ήταν το δεύτερο μωρό και έβλεπα τρομερή διαφορά με το πρώτο παιδί. Αποδείχτηκε στην πορεία ότι δεν είχε τίποτα παθολογικό, αυτό που την χαρακτήριζε τελικά ήταν ότι ήταν τρομερά ευαίσθητη στα εξωτερικά ερεθίσματα, με αποτέλεσμα τελικά να μην μπορεί να ηρεμήσει και να κοιμηθεί οπουδήποτε αλλού παρά σε σκοτάδι με λευκούς ήχους, χωρίς να την κουνάς, να της τραγουδάς, να την αγγίζεις κλπ. Όσο δεν το κάναμε αυτό και προσπαθούσαμε τα συνηθισμένα (κοίμισμα στο μπιμπερό, αγκαλιά, κούνημα, καρότσι, κουνιστό ρηλάξ, περπάτημα πέρα δώθε) δεν κατάφερνε να κοιμηθεί αρκετά μέσα στην ημέρα με αποτέλεσμα το παιδί να είναι μέσα στην τσίτα και έτσι να μην κοιμάται καλά ούτε τη νύχτα. Δεν κοιμόταν ούτε αγκαλιά πάνω στον οποιονδήποτε. Δεν θήλαζε και δεν πεινούσε ποτέ ιδιαίτερα.

Από όταν άρχισε να κοιμάται καλά μέσα στην ημέρα (3 ημερήσιοι ύπνοι πάνω από 1-1,5 ώρα ο καθένας), ο βραδυνός της ύπνος έφτιαξε ανέλπιστα γρήγορα (κυριολεκτικά μέσα σε 2 μέρες), παρόλα αυτά τις ώρες που ήταν ξύπνια τις περνούσε μόνο αγκαλιά μέχρι να φτάσει 8-9 μηνών, μία στις τόσες μπορεί να καθόταν 10-15 λεπτά στο πάρκο ή στο ρηλάξ αν την "απασχολούσε" ο αδερφός της.

Επίσης τα στριφογυρίσματα καλώς ή κακώς μπορεί να είναι απλά ο τρόπος που κοιμάται, εμένα και τα δύο παιδιά έτσι κοιμόντουσαν και κοιμούνται ακόμα που είναι σε ηλικία δημοτικού.

σ ευχαριστω γλυκια μου για την απαντηση σου.Με καθησυχαζεις πολυ μ αυτα που λες.Ο υπνος μας γενικα ειναι δυσκολος,μπορει οντως να ναι στο παιδι.Ευελπιστω οτι θ στρωσει μεγαλωνοντας.Οντως κ γω βλεπω πως επειδη δν κοιμαται καλα τη νυχτα,ειναι στην τσιτα ολη μερα κ το αντιθετο!Προσπαθω να χω τετοιες συνθηκες ωστε ν κοιμαται καλα,ακομη δεν το χω καταφερει

Καλημέρα κορίτσια...εγώ είχα ανάλογη συμπεριφορά στο γιό μου...δεν κοιμόταν στριφογυρίζει... ανακαλύψα ότι απλά ζεστενοταν.. στο ύπνο θέλει 23 βαθμούς όχι παραπάνω...αν είναι εντάξει θερμοκρασία θα ξυπνήσει 2-3φορες,αν όχι....δεν θα κοιμάται..και θα γκρινιάζει.. έχει πάρει από άντρα μου.. ούτε αυτός αντέχει ζεστή.

Εγώ κρυώνω, αλλά μικρός είναι εντάξει.

Ήθελα απλά να γράψω.μη πως και βοηθούσε αυτό

• Μου αρέσει 2

On 3/6/2020 at 9:14 ΜΜ, Lenia16 είπε:

@despoina34 δεν κοιμόταν σε κούνια αλλά σε στρώμα στο πάτωμα οπότε απλά σηκωνόταν κ έβγαινε από το δωμάτιο κ δεν υπήρχε προφανώς περίπτωση να κλειδώσω το παιδι μέσα.

@Lenia16 υπάρχει περίπτωση το παιδί να μην κοιμάται εξ αιτίας του πατώματος;; ακούγεται υπερβολικό το ξέρω αλλά η δική μ μικρή,5 μηνών τώρα, κοιμήθηκε 4ωρο στους 2 μήνες στην καλαθουνα (μετά από κόπο κ έχοντας ΓΟΠ). την έβγαλα ένα βράδυ και αρχίσαμε να  κοιμόμαστε σε στρώματα στο πάτωμα,εγώ πάντα μαζί της.εκςι άρχισε η καταστροφή με τον ύπνο της και τα πολύ συχνά ξυπνήματα.εζουν περασει έτσι άλλοι 2μιση μήνες,κοιμάται μαζί μου κάτω, τη θηλάζω ξαπλωτα και για να κερδίσω κανενα λεπτό ύπνου και γιατί δε στέκεται καθόλου πια να ρευτει και λίγο όρθια και ξυπνάει σε μια ώρα σα να έχει ρολόι.δοκιμασε το ένα ...δοκίμασε το άλλο σκέφτομαι μήπως τελικά φταίει και το στρώμα; Τι άλλο να πω..από τη μια δίνει θάρρος το ότι το περνάμε και άλλες μαμάδες από την άλλη δε σου κρύβω ότι με τρομάζει αυτό που λες ότι έχουν περάσει χρόνια και δεν κοιμάται...

On 10/6/2020 at 10:25 ΠΜ, despoina34 είπε:

Κοιμήθηκε τόσο πολύ με το ντεπον!;;μήπως είχε κ υπνηλία λόγω εμβολίου;τα επόμενα βράδια;η γκρίνια μέσα στη μέρα; Άρχισε κ η δική μου γκρίνια ενώ ήταν ήρεμη μέσα στη μέρα.νομιζω ότι θέλουν να φτάσουν παντού,να πιάσουν τα πάντα και εκνευρίζονται που δε μπορούν.εμενα δύο μέρες ειδικά ησυχάζει μόνο με παιχνίδια πάνω κάτω και στη βόλτα να βλέπει και κόσμο..αντοχές να έχουμε..αυπνη τη νύχτα ..στα χέρια τη μέρα

7 ώρες πρίν, ARETID είπε:

Κοιμήθηκε τόσο πολύ με το ντεπον!;;μήπως είχε κ υπνηλία λόγω εμβολίου;τα επόμενα βράδια;η γκρίνια μέσα στη μέρα; Άρχισε κ η δική μου γκρίνια ενώ ήταν ήρεμη μέσα στη μέρα.νομιζω ότι θέλουν να φτάσουν παντού,να πιάσουν τα πάντα και εκνευρίζονται που δε μπορούν.εμενα δύο μέρες ειδικά ησυχάζει μόνο με παιχνίδια πάνω κάτω και στη βόλτα να βλέπει και κόσμο..αντοχές να έχουμε..αυπνη τη νύχτα ..στα χέρια τη μέρα

Ίσως ναι ,αλλα αυτα τα 4ωρα 5ωρα που κ που μου τα εκανε,τωρα χαλασε.Αν κ τις τελευταιες μερες εχουμε μια μικρη βελτιωση.

Ειναι οντως σε μια φαση που εξερευνουν τα παντα.Εμενα ειναι υπερκινητικη,δεν εχει ησυχια,αλλα το βρισκω λογικο,πλεον εγινε παιδακι,δεν ειναι τοσο μωρο,τα ανακαλυπτει ολα κ της αρεσει,κανει φωνες,γελαει πολυ..ειναι γλυκα.Οταν αρχιζει η γκρινια μονο με τρελαινει κ οταν δν βολευεται κατω κ θελει αγκαλιες!

Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, despoina34 είπε:

Ίσως ναι ,αλλα αυτα τα 4ωρα 5ωρα που κ που μου τα εκανε,τωρα χαλασε.Αν κ τις τελευταιες μερες εχουμε μια μικρη βελτιωση.

Ειναι οντως σε μια φαση που εξερευνουν τα παντα.Εμενα ειναι υπερκινητικη,δεν εχει ησυχια,αλλα το βρισκω λογικο,πλεον εγινε παιδακι,δεν ειναι τοσο μωρο,τα ανακαλυπτει ολα κ της αρεσει,κανει φωνες,γελαει πολυ..ειναι γλυκα.Οταν αρχιζει η γκρινια μονο με τρελαινει κ οταν δν βολευεται κατω κ θελει αγκαλιες!

Να την χαίρεσαι την μικρούλα, στο έγραψα και πιο πάνω και μένα η δικιά μου έτσι ήταν (αφού της είχαμε δώσει το παρατσούκλι "σβούρα" και στην πρώτη τούρτα γενεθλίων τυπώσαμε την εικόνα μιας σβούρας πάνω!!!!).

Λίγους μήνες πριν πάει δημοτικό πλέον, παραμένει ένα παιδί υψηλών αναγκών, αεικίνητο, φιλομαθές και παιχνιδιάρικο!

Είδα σε άλλο θέμα ότι δοκίμασες να την αφήσεις να αποκοιμηθεί μόνη της, το ίδιο τελικά είχα κάνει κι εγώ και ήταν το μόνο που έπιασε πραγματικά.

Just now, Deena είπε:

Να την χαίρεσαι την μικρούλα, στο έγραψα και πιο πάνω και μένα η δικιά μου έτσι ήταν (αφού της είχαμε δώσει το παρατσούκλι "σβούρα" και στην πρώτη τούρτα γενεθλίων τυπώσαμε την εικόνα μιας σβούρας πάνω!!!!).

Λίγους μήνες πριν πάει δημοτικό πλέον, παραμένει ένα παιδί υψηλών αναγκών, αεικίνητο, φιλομαθές και παιχνιδιάρικο!

Είδα σε άλλο θέμα ότι δοκίμασες να την αφήσεις να αποκοιμηθεί μόνη της, το ίδιο τελικά είχα κάνει κι εγώ και ήταν το μόνο που έπιασε πραγματικά.

Πως τα καταφέρατε να κοιμηθεί μόνη της;;η δική μου κάθε φορά που την αφήνω καταλήγει να ξυπνήσει αμέσως :( και προκειμένου να μείνει εντελώς άυπνη μπορεί να την κρατήσω και αγκαλιά όση ώρα κοιμάται.οχι κάθε φορά βέβαια.απελπισια! 

Just now, Deena είπε:

Καλο αυτο με τη σβουρα,γελασα!!!!Ναι το δοκιμασα κ πιανει κατευθειαν,χωρις κλαματα,πιπιλα αρκουδακι κ υπνο!Δεν το πιστευω ακομη!!!

• Μου αρέσει 2

On 18/6/2020 at 2:07 ΜΜ, ARETID είπε:

Πως τα καταφέρατε να κοιμηθεί μόνη της;;η δική μου κάθε φορά που την αφήνω καταλήγει να ξυπνήσει αμέσως :( και προκειμένου να μείνει εντελώς άυπνη μπορεί να την κρατήσω και αγκαλιά όση ώρα κοιμάται.οχι κάθε φορά βέβαια.απελπισια! 

Η δικιά μου έπαψε να κοιμάται στην αγκαλιά από 3-4 εβδομάδων και μετά, δεν έπαιζε δηλαδή στην περίπτωσή μας το "Την κρατάω πάνω μου/την βάζω σε μάρσιπο και κοιμάται", στα 10' πάνω για κάποιο λόγο τιναζόταν και ξυπνούσε. Επίσης, μπορούσε να κοιμηθεί λίγο περισσότερο μόνο μπρούμυτα και μόνο σε επίπεδο παχύ στρώμα, επομένως ήταν εντελώς αδύνατο να κοιμηθεί σε ρηλάξ, σε καρότσι, ούτε στην καλαθούνα μπορούσε γιατί το στρωματάκι της ήταν λεπτό.

Τα παραπάνω τα διαπίστωνα σταδιακά μετά από πολλούς πειραματισμούς και πολλή αυπνία. Είχα και ένα μεγαλύτερο παιδί που ναι μεν ήταν πιο βολικός στον ύπνο ως μωρό, ωστόσο είχε υπάρξει και αυτός νεογέννητο και ό,τι αυτό συνεπάγεται, δεν είναι δηλαδή ότι ήμουν απροετοίμαστη ή απρόθυμη να κρατήσω το παιδί αγκαλιά για να κοιμηθεί ή να το κουνήσω ή να το πάω βόλτα στο καρότσι για να κοιμηθεί ή να το πάρω στο κρεβάτι μαζί μου, επρόκειτο για πράγματα που τα είχα κάνει με το πρώτο μου παιδί και ήμουν πλήρως έτοιμη να τα κάνω και με το δεύτερο, για να διαπιστώσω γρήγορα ότι τίποτα από αυτά δεν έπιανε.

Εκεί περίπου στον σαραντισμό της μικρής αποφάσισα με δυσκολία και μεγάλο δισταγμό να αρχίσω να την βάζω να κοιμάται μπρούμυτα. Υπήρξε μια ελάχιστη βελτίωση, ωστόσο επειδή μέσα στην ημέρα προσπαθούσα να την κοιμίσω στο σαλόνι και γενικά στον χώρο που ήμασταν και οι υπόλοιποι, αυτό δυσκόλευε τα πράγματα γιατί εκεί δεν υπήρχε ούτε κατάλληλο μέρος για να κοιμηθεί (μόνο ρηλάξ ή καρότσι όπου δεν μπορούσε να κοιμηθεί μπρούμυτα, καλαθούνα που δεν την ήθελε καθόλου ή αγκαλιά που επίσης είχε πάψει να δουλεύει) ούτε ησυχία/σκοτάδι λόγω του μεγαλύτερου παιδιού (το μωρό ήταν απολύτως αδύνατο να κοιμηθεί με φασαρία και φως). Κοιμόταν επομένως πολύ άσχημα μέσα στην ημέρα (πολλές μέρες δεν κοιμόταν καθόλου) με αποτέλεσμα ο βραδυνός ύπνος να είναι απελπιστικός.

Καλές μέρες και νύχτες είχαμε μόνο όταν το μεγάλο παιδί έλειπε και την κοίμιζα την ημέρα μπρούμυτα στον καναπέ με σβηστά φώτα και τον ήχο του απορροφητήρα, αλλά εγώ κόντευα να τρελλαθώ με αυτή την κατάσταση, δεν ήθελα να περνάω έτσι τις μέρες μου, καθισμένη σε ένα σκοτεινό σαλόνι με τον απορροφητήρα να μου παίρνει το κεφάλι και μακριά από τον γιο μου.

Μια μέρα (σε ηλικία 2,5 μηνών περίπου), χωρίς να το έχω προγραμματίσει και ενώ είχε έρθει επίσκεψη η νονά του γιου μου στο σπίτι, μετά από αρκετές αποτυχημένες προσπάθειες να κοιμηθεί η μικρή στο ρηλάξ κάτω από τον απορροφητήρα (!!!!) και ενώ ήταν εμφανώς νυσταγμένη και μέσα στην τσίτα, την πήγα στο δωμάτιό της, την έβαλα μέσα στην κούνια μπρούμυτα και έκατσα εξουθενωμένη στην πολυθρόνα δίπλα της. Άρχισε να κλαίει εκείνη την στιγμή αλλά δεν είχα το κουράγιο να προσπαθήσω να την ξανακοιμίσω, έκλεισα τα μάτια μου και περίμενα. Έκλαιγε για περίπου 10', τα πρώτα 5' σχετικά έντονα, μετά έφθινε σιγά-σιγά, στα 10' είχε σταματήσει το κλάμα και την έβλεπα πώς ήταν έτοιμη να κοιμηθεί, κλείνανε τα μάτια της, τότε της έκλεισα το παντούρι, έβαλα white noise και στα επόμενα 5' είχε κοιμηθεί. Για πρώτη φορά στην ζωή της κοιμήθηκε εκείνη την φορά 2 ώρες συνεχόμενες!

Από εκείνη την ημέρα δεν την ξανακοίμισα ποτέ, ούτε μέρα ούτε νύχτα, την έβαζα πάντα ξύπνια στην κούνια στο δωμάτιό της και αποκοιμιόταν μόνη της, άλλες μέρες αμέσως άλλες μέρες με λίγα λεπτά κλάματος. Εξαίρεση ήταν τα βραδυνά γεύματα, στα οποία αποκοιμιόταν στο μπουκάλι.

Είχα διαβάσει τότε και το "On Becoming Babywise" και ακολούθησα και την συμβουλή να υπάρχει πάντα ένα κενό "δραστηριότητας" μεταξύ γεύματος και ύπνου (αλλαγή πάνας, μια μικρή βόλτα στην αγκαλιά), να μην προσπαθώ δηλαδή να κοιμάται το μωρό στο γάλα, κάτι που ανέτρεπε ό,τι θεωρούσα δεδομένο μέχρι τότε, ότι ταϊζουμε/θηλάζουμε το μωρό την ώρα περίπου που είναι να κοιμηθεί/νυστάζει έτσι ώστε να αποκοιμηθεί στο μπουκάλι/στήθος.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα