Recommended Posts

Just now, Νεκταρινακι είπε:

Η κοπέλα γράφει ότι το μωράκι ήταν πιο ήρεμο και κοιμόταν καλύτερα το πρώτο τρίμηνο.

Εμένα αυτό δε με κάνει να σκέφτομαι σε καμία περίπτωση ούτε ότι έχει επιλοχειο κατάθλιψη, ούτε ότι θεωρεί φυσιολογικό ένα νεογέννητο να κοιμάται 12 ώρες σερί για να είναι ευχαριστημένη.

Καταρχάς, το 6 μηνών μωράκι δεν είναι νεογέννητο και ναι υπάρχει περίπτωση πολύ άνετα να κοιμάται συνεχόμενες αρκετές ώρες (σίγουρα πάνω από 3-4-5). Το δικό μου μωρό ήταν στην εντατική για ένα μήνα, δεν είχε ανακτήσει εννοείται το βάρος γέννησης καθώς χειρουργήθηκε. Παρόλα αυτά όταν ήρθαμε σπίτι, ο γιατρός μου είπε μετά από εξέταση να μην το ξυπνάω, αν δεν ξυπνάει μόνο του εννοείται, νωρίτερα από τις 4 ώρες το βραδυ. Το ξυπνούσα εγώ μόνο και μόνο γιατί με είχαν τρομοκρατήσει από την εντατική και γρήγορα κατάλαβα ότι έκανα λάθος. Άρα ναι, υπάρχει και η ιατρική θέση ότι δεν ξυπνάμε το μωρό για να φάει και σίγουρα κάθε φορά που κλαίει δεν είναι από πείνα.

Εμένα όλα αυτά με αλλεργία και γοπ με πηγαίνουν προς τα εκεί. Η γοπ μπορεί να ήταν ήπια στους 2 μήνες που έγινε ο υπέρηχος αλλά το peak είναι αργότερα γύρω στους 3-4. Σε συνδυασμό με το θέμα της αλλεργίας, πιστεύω ότι το μωράκι ενοχλείται ίσως από κάτι που τρώει η μητέρα αλλά είναι δύσκολο να εντοπιστεί ποιο είναι αυτό ακριβώς. Εάν δεν κάνω λαθος, κάπου έγραψε πως κάποιες φορές κλωτσαει την ώρα που θηλάζει και είναι ανήσυχο.

Το θέμα είναι ότι σύντομα θα ξεκινήσετε στέρεες, αν είναι όντως τέτοιο θέμα, σίγουρα θα δεις βελτίωση ή τουλάχιστον θα καταλάβεις εάν το ενοχλεί κάποια συγκεκριμένη τροφή από αυτές που δοκιμάζει.

Νομιζω πως με εχεις καταλαβει καλυτερα απο τον καθενα :):)

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Η θεία μου μου έλεγε πάντα ότι η κόρη της κοιμόταν από μωρό καταπληκτικά. Το ίδιο λέει σε όλους. 

Το οποίο σημαίνει ότι θήλαζε όλη νύχτα, αλλάδεν ξύπναγε, ξανακοιμόταν αμέσως και επίσης μοιραζόντουσαν το ίδιο κρεβάτι μέχρι η μικρή να τελειώσει το δημοτικό :) 

Ναι, όσα περιγράφεις μου ακούγονται φυσιολογικότατα και έχω τρία παιδιά.Δεν ήταν και τα 3 έτσι συνεχώς, αλλά κατά περιόδους ναι, και δεν εννοώ λίγς μέρες αλλά αρκετούς μήνες το καθένα. Ο μικρός ήταν ο χειρότερος, παίζει να μην κοιμήθηκε άνετα και χωρίς να ξυπνάει για τουλάχιστον 2μιση χρόνια. Εϊναι ένα υγιέστατο, πολύ ζωηρό παιδί. 

μακαρι να ναι ετσι,τι θελει μια μανουλα,να ναι γερο το παιδι της κ ας ταλαιπωρειται λιγο στον υπνο.Αλλωστε μεσα μας τη βρισκουμε τη δυναμη.Αν εχω νεοτερα θασας τα γραψω.Σε 15 μερες εχουμε παιδιατρο κ ως τοτε συνεχιζω με την αποχη να δω πως θα παει κ περαν του μηνα

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

πρίν από 56 λεπτά , despoina34 είπε:

εγραψα οτι μπορει το 12ωρο να ειναι υπερβολη κ να μην υφισταται αλλα το να κοιμαται 6-7 ωρες χωρις να ξυπνα για φαγητο μπορει αντε να συμβαινει χωρις να κινδυνευει το παιδι

Αν υπάρχουν τέτοιες προσδοκίες, είναι η βάση για έναν αγχωμένο γονιό. Είναι σαν να λες, υπάρχουν παιδιά που έπαιζαν σαν τον Μότσαρντ πιάνο στα 5, γιατί το δικό μου όχι, και να σκας γι αυτό. Ναι, κάποια μωρά κοιμούνται εξάωρα, και κάποια πεντάχρονα παίζουν τέλεια πιάνο. Αλλά δεν είναι λογική προσδοκία για το μέσο παιδί, απλά θα απογοητευτείς και θα σκάσεις αν το περιμένεις κάθε μέρα και αναρρωτιέσαι τι πάει στραβά.

On 1/6/2020 at 11:09 ΠΜ, despoina34 είπε:

Της έκανα μάγιερ χωρίς να βλέπω αίμα κ βγήκε θετική.Ο γοατρός μας επιμένει ότι το μωρό δεν έχει εικόνα παιδιού με αλλεργία.Εγώ ξεκίνησα πριν 20 μέρες αποχή από γαλ/κά,σόγια και μοσχαρι,εννοείται κ ίχνη.Πήρα και καθαρη d να της δίνω και προβιοτικά.όχι απλά δεν καλυτερεύουμε,χειροτερεύουμε.Δεν κοιμάται παραπάνω από 2 ώρες σερί,κ πολυ λέω.Συνέχεια σηκώνει τα πόδια,στριφογυρίζε,κάνει τούμπες και δεν βρίσκει ησυχία πουθενά.Τη μέρα εννοεόται πως έχει γκρίνια και μουρμούρα.Εγώ στα πρόθυρα νευρικής κρίσης.Να πω επίσης ότι έχουμε βλέννες,παντα είχαμε και πολλές ακούω την κοιλιά της σαν να γουργουρίζει,αέρια δεν έχει.Δεν ξέρω τι φταίει,ειλικρινά,είμαι απεπισμένη,άυπνη κ προβληματισμένη.Που να απευθυνθώ δεν ξέρω,έχω πελαγώσει ,ο γιατρός μας δεν βλέπω να μπορεί να βοηθήσει.Λέει μπορεί να ναι στο παιδί,εγω αυτα τα χαζά δεν τα πιστέυω.Κάτι της φταίει αλλά τι???όποια μπορεί ας βοηθήσει...

Δέσποινα διάβασα καλύτερα το αρχικό σου ποστ και αυτό που με προβληματίζει είναι ότι παρά τη θετική μάγιερ και τις βλέννες στα κακά ο γιατρός λέει ότι το παιδί δεν παρουσιάζει εικόνα αλλεργίας. Εμάς η δικιά μας γιατρός από την άλλη μας απέκλεισε την αλλεργία ακριβώς επειδή δεν είχε αίμα και βλέννες. Αυτά είναι κατά τη γνώμη της τα στάνταρ συμπτώματα. Θα μας τρελάνουν οι γιατροί εν ολίγοις... 

Στη θέση σου θα συνέχιζα την αποχή λίγο καιρό ακόμα γιατί μπορεί να δεις βελτίωση εκει που δεν το περιμένεις και θα ψαχνόμουν και για τη γοπ (ως παθούσα το λέω). Στην ανάγκη θα απευθυνόμουν και σε άλλο γιατρό. Εγώ δεν το έκανα και το παιδί ταλαιπωρήθηκε πολλούς μήνες. Καταλαβαίνω απόλυτα ότι την ανησυχία σου, ένα παιδί που κλαίει και δείχνει να ενοχλείται συνέχεια από κάτι πιθανό και να έχει κάτι που το ταλαιπωρεί. Εννοείται ότι μιλάμε σχεδόν πάντα για μικρά θεματάκια που προκύπτουν συχνά λόγω ανωριμότητας του γαστρεντερικού και μέσα στον πρώτο χρόνο λύνονται. Από την άλλη σαφώς και εμπλέκεται πολλές φορές και η ιδιοσυγκρασία του παιδιού όπως λένε και τα κορίτσια που ταλαιπωρήθηκαν με τον ύπνο, όμως η δική μου εμπειρία έχει να κάνει με ένα παιδί που όταν σταμάτησε να πονάει κοιμήθηκε σαν πουλάκι. Επομένως συμφωνώ να το ψάξεις, με ηρεμία και με την ελπίδα ότι όσο περνάει ο καιρός τα πράγματα θα βελτιώνονται. 

• Μου αρέσει 2

Just now, Anna3011 είπε:

Δέσποινα διάβασα καλύτερα το αρχικό σου ποστ και αυτό που με προβληματίζει είναι ότι παρά τη θετική μάγιερ και τις βλέννες στα κακά ο γιατρός λέει ότι το παιδί δεν παρουσιάζει εικόνα αλλεργίας. Εμάς η δικιά μας γιατρός από την άλλη μας απέκλεισε την αλλεργία ακριβώς επειδή δεν είχε αίμα και βλέννες. Αυτά είναι κατά τη γνώμη της τα στάνταρ συμπτώματα. Θα μας τρελάνουν οι γιατροί εν ολίγοις... 

Στη θέση σου θα συνέχιζα την αποχή λίγο καιρό ακόμα γιατί μπορεί να δεις βελτίωση εκει που δεν το περιμένεις και θα ψαχνόμουν και για τη γοπ (ως παθούσα το λέω). Στην ανάγκη θα απευθυνόμουν και σε άλλο γιατρό. Εγώ δεν το έκανα και το παιδί ταλαιπωρήθηκε πολλούς μήνες. Καταλαβαίνω απόλυτα ότι την ανησυχία σου, ένα παιδί που κλαίει και δείχνει να ενοχλείται συνέχεια από κάτι πιθανό και να έχει κάτι που το ταλαιπωρεί. Εννοείται ότι μιλάμε σχεδόν πάντα για μικρά θεματάκια που προκύπτουν συχνά λόγω ανωριμότητας του γαστρεντερικού και μέσα στον πρώτο χρόνο λύνονται. Από την άλλη σαφώς και εμπλέκεται πολλές φορές και η ιδιοσυγκρασία του παιδιού όπως λένε και τα κορίτσια που ταλαιπωρήθηκαν με τον ύπνο, όμως η δική μου εμπειρία έχει να κάνει με ένα παιδί που όταν σταμάτησε να πονάει κοιμήθηκε σαν πουλάκι. Επομένως συμφωνώ να το ψάξεις, με ηρεμία και με την ελπίδα ότι όσο περνάει ο καιρός τα πράγματα θα βελτιώνονται. 

Ο γιατρός μας λέει ότι εφόσον υπήρχε μακροσκοπικα μόνο αίμα μπορεί να ήταν τυχαίο. Να ζορίστηκε πχ όταν έκανε κακα της. Όσο για τις βλεννες οι απόψεις λίγο διίστανται. Κάποιοι γιατροί λένε πως η παρουσία βλεννας δεν είναι ανησυχητική, αλλά λένε το αντίθετο. Εγώ θ συνεχίσω την αποχή. Ίσως να χρειαστεί χρόνος για να δείξει.. Δεν εύχομαι να χει αλλεργία αλλά να βρεθεί η αιτία της ανησυχίας αν υπάρχει. Αν δεν υπάρχει αιτία απλά να περάσει αυτή η φάση γτ είναι δύσκολη πολύ γ όλους μας.. 

20 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Μπορείς να βάλεις στα πόδια της κούνιας βιβλία για να ανέβει λίγο η μεριά που βάζει το κεφάλι. Αυτό μας είχε πει η παιδίατρος κ είχαμε κάνει στην κόρη μου. Δεν μπορώ να πω ότι βελτιώθηκε ο ύπνος αλλά μάλλον τη βοήθησε με την ήπια γοπ γιατί σταμάτησε τις γουλιες.

Εσύ θηλάζεις; γιατί καμιά φορά σκέφτομαι μήπως επειδή θηλάζει ξαπλωτα κ δεν ρευεται  είναι ανήσυχη;; την σηκώνω καμία φορά αλλά δεν ρευεται πάντα κ χάνει κ τον ύπνο της

Just now, despoina34 είπε:

Ο γιατρός μας λέει ότι εφόσον υπήρχε μακροσκοπικα μόνο αίμα μπορεί να ήταν τυχαίο. Να ζορίστηκε πχ όταν έκανε κακα της. Όσο για τις βλεννες οι απόψεις λίγο διίστανται. Κάποιοι γιατροί λένε πως η παρουσία βλεννας δεν είναι ανησυχητική, αλλά λένε το αντίθετο. Εγώ θ συνεχίσω την αποχή. Ίσως να χρειαστεί χρόνος για να δείξει.. Δεν εύχομαι να χει αλλεργία αλλά να βρεθεί η αιτία της ανησυχίας αν υπάρχει. Αν δεν υπάρχει αιτία απλά να περάσει αυτή η φάση γτ είναι δύσκολη πολύ γ όλους μας.. 

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα. Μακροσκοπικά ήταν το αίμα; Το είδες δηλαδή; Είχα καταλάβει ότι το έδειξε μόνο η εξέταση. Τέλος πάντων γιατροί δεν είμαστε. Απλά μου χτύπησε ο συνδυασμός και των 2 συμπτωμάτων, αίματος και βλέννας για αλλεργία. Σε κάθε περίπτωση εύχομαι να περάσει και να σταματήσετε να ταλαιπωρείστε. Είναι ανυπόφορη η αυπνία και η συνεχής τσίτα και ακόμα πιο ανυπόφορο να το βλέπεις να ενοχλείται και να μην μπορείς να το βοηθήσεις. Υπομονή...

Just now, Anna3011 είπε:

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα. Μακροσκοπικά ήταν το αίμα; Το είδες δηλαδή; Είχα καταλάβει ότι το έδειξε μόνο η εξέταση. Τέλος πάντων γιατροί δεν είμαστε. Απλά μου χτύπησε ο συνδυασμός και των 2 συμπτωμάτων, αίματος και βλέννας για αλλεργία. Σε κάθε περίπτωση εύχομαι να περάσει και να σταματήσετε να ταλαιπωρείστε. Είναι ανυπόφορη η αυπνία και η συνεχής τσίτα και ακόμα πιο ανυπόφορο να το βλέπεις να ενοχλείται και να μην μπορείς να το βοηθήσεις. Υπομονή...

Μακροσκοπικα εννοεί ότι το αίμα φαινόταν στην εξέταση μόνο. Εγώ αίμα δεν είδα ποτέ. Πήγα την πάνα απλά για να δω τι θα δείξει η εξέταση βγήκε θετική τελικά. Θέλει καιρό η αποχή κ δοκιμές. Πρώτα κόβεις γαλακτ/κα, μετά αυγό κ ψάρι η ξηρούς καρπούς, μετά σιτηρά κ. ο. κ

7 ώρες πρίν, despoina34 είπε:

Μακροσκοπικα εννοεί ότι το αίμα φαινόταν στην εξέταση μόνο. Εγώ αίμα δεν είδα ποτέ. Πήγα την πάνα απλά για να δω τι θα δείξει η εξέταση βγήκε θετική τελικά. Θέλει καιρό η αποχή κ δοκιμές. Πρώτα κόβεις γαλακτ/κα, μετά αυγό κ ψάρι η ξηρούς καρπούς, μετά σιτηρά κ. ο. κ

Η αποχή από τα γαλακτοκομικά δεν έχει σχέση με όλα τα υπόλοιπα που περιγράφεις.

Η δυσανεξία στη γλουτένη, αν και πολύ της μόδας, είναι εξαιρετικά σπάνια και ανιχνεύεται με εξετάσεις αίματος, οπότε δεν έχει νόημα η αποχή προληπτικά.

Mην αναζητάς γενικά δίαιτες από το διαδίκτυο χωρίς καθοδήγηση παιδιάτρου. Δυστυχώς είναι ένα ευαίσθητο θέμα, και το 90% από όσα κυκλοφορούν είναι από σαχλαμάρες ως επικίνδυνες σαχλαμάρες.

7 ώρες πρίν, despoina34 είπε:

Μακροσκπικά σημαίνει ότι το είδες στην πάνα, όχι ότι φάνηκε στην εξέταση.

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Η αποχή από τα γαλακτοκομικά δεν έχει σχέση με όλα τα υπόλοιπα που περιγράφεις.

Η δυσανεξία στη γλουτένη, αν και πολύ της μόδας, είναι εξαιρετικά σπάνια και ανιχνεύεται με εξετάσεις αίματος, οπότε δεν έχει νόημα η αποχή προληπτικά.

Mην αναζητάς γενικά δίαιτες από το διαδίκτυο χωρίς καθοδήγηση παιδιάτρου. Δυστυχώς είναι ένα ευαίσθητο θέμα, και το 90% από όσα κυκλοφορούν είναι από σαχλαμάρες ως επικίνδυνες σαχλαμάρες.

Μακροσκπικά σημαίνει ότι το είδες στην πάνα, όχι ότι φάνηκε στην εξέταση.

το μακροσκοπικα το ειπε ο γιατρος!

Επισης καθοδηγουμαι απο τον παιδιατρο μας για την αποχη.Τι εννοεις ειναι ασχετα?Η πανα με αιμα συνηθως δειχνει αλλεργια.Δεν κανω προληπτικα αποχη..Στην ηλικια της μικρης μου τα αλλεργικα τεστ δεν ειναι αξιοπιστα οποτε το σωστο βημα ειναι η αποχη.Κ σε γαστρεντερολογο να παω τα ιδια θα μου πει.

Μπες σε παρακαλω αν εχεις fb στην ομαδα θηλασμος κ αλλεργιες.Αν διαβασεις προσεκτικα τα αρχεια θα καταλαβεις .Ειναι μια πολυ ενημερωμενη ομαδα πανωσ αυτο το θεμα κ βοηθαει πραγματικα παρα πολυ.

Διαφημίσεις

Επανερχομαι με νεοτερα.Χθες το βραδυ πιο χαλια απο ποτε ο υπνος.Ολη νυχτα γυρνουσε σαν τη σβουρα.Το πρωι στην κενωση της φαινοταν λιγο αιμα.Εκανα μαγιερ κ βγηκε θετικη.Περιμενω απαντησ απ τον παιδιατρο !

Επανερχομαι με νεοτερα.Χθες το βραδυ πιο χαλια απο ποτε ο υπνος.Ολη νυχτα γυρνουσε σαν τη σβουρα.Το πρωι στην κενωση της φαινοταν λιγο αιμα.Εκανα μαγιερ κ βγηκε θετικη.Περιμενω απαντησ απ τον παιδιατρο !

Καλησπέρα @despoina34! Εύχομαι σύντομα να βρείτε άκρη για να μην υποφέρει το μωράκι σου!! Στείλε μας νέα όταν σου πει ο παιδίατρος τι να κάνετε!!

5 ώρες πρίν, Νεκταρινακι είπε:

Καλησπέρα @despoina34! Εύχομαι σύντομα να βρείτε άκρη για να μην υποφέρει το μωράκι σου!! Στείλε μας νέα όταν σου πει ο παιδίατρος τι να κάνετε!!

Θα σας, στείλω. Να βρω άκρη γτ έχω πελαγώσει. Δεν έχω καταλάβει τι συμβαίνει. Στο μεταξύ αφύπνιση ανά 1.5 ώρα κ ανησυχία 

Θα σας, στείλω. Να βρω άκρη γτ έχω πελαγώσει. Δεν έχω καταλάβει τι συμβαίνει. Στο μεταξύ αφύπνιση ανά 1.5 ώρα κ ανησυχία 

Σκέφτηκα να σου γράψω ότι ίσως βοηθούσε να σημειώνεις τι τρως ακριβώς για να βλέπεις τι την πειραζει. Καλή δύναμη!!

Σκέφτηκα να σου γράψω ότι ίσως βοηθούσε να σημειώνεις τι τρως ακριβώς για να βλέπεις τι την πειραζει. Καλή δύναμη!!

ξεκινησα να το κανω.Το παραδοξο με μας ειναι οτι καθε βραδυ ειναι ανησυχη.Αρα τι την πειραζει?Σπαω το κεφαλι μου,θα μιλησω με τον γιατρο μας να δω κ αυτος τι θα πει

Διαφημίσεις

ξεκινησα να το κανω.Το παραδοξο με μας ειναι οτι καθε βραδυ ειναι ανησυχη.Αρα τι την πειραζει?Σπαω το κεφαλι μου,θα μιλησω με τον γιατρο μας να δω κ αυτος τι θα πει

Για κάποιο λόγο η ανησυχία τα πιάνει βραδινές ώρες... Κολικοί, δόντια, ανησυχία, όλα εντείνονται το βράδυ. Όταν σου απαντήσει ο γιατρός, θα έχεις μια πιο ξεκάθαρη εικόνα! 

Για κάποιο λόγο η ανησυχία τα πιάνει βραδινές ώρες... Κολικοί, δόντια, ανησυχία, όλα εντείνονται το βράδυ. Όταν σου απαντήσει ο γιατρός, θα έχεις μια πιο ξεκάθαρη εικόνα! 

σ ευχαριστω πολυ κοριτσι μου για το κουραγιο!!

• Μου αρέσει 1

Συνήθως τα μωρά είναι περισσότερο ανήσυχα το βράδυ, είτε από κούραση, είτε από δόντια, είτε από αέρια, είτε από αυξημένες ανάγκες σε γάλα, είτε από αλλεργίες. Δυστυχώς αυτο δε σε βοηθά να βγάλεις συμπεράσματα. Και εμάς λόγω κούρασης μας φαίνεται και πολύ χειρότερο το βράδυ, μην υποτιμάς και την υποκειμενική αντίληψη, άλλο το μωρό να κλαίει στις 11 το πρωί και να μπορείς να πας μια βόλτα να πάρεις λίγο αέρα και να πιεις και τον καφέ σου, άλλο να κλαίει στις 11 το βράδυ.

σ ευχαριστω πολυ κοριτσι μου για το κουραγιο!!

Πραγματικά έχω αγωνία για τα νέα σας! Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Εμένα η δικιά μου λίγες ώρες/μέρες αν είναι ανήσυχη αγχώνομαι και στεναχωριέμαι και σκέφτομαι τι μπορεί να έχει. Φαντάζομαι εσύ που το ζεις τόσους μήνες σερί!!! Φιλιά και περιμένω νέα! :)

• Μου αρέσει 1

1 ώρα πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Συνήθως τα μωρά είναι περισσότερο ανήσυχα το βράδυ, είτε από κούραση, είτε από δόντια, είτε από αέρια, είτε από αυξημένες ανάγκες σε γάλα, είτε από αλλεργίες. Δυστυχώς αυτο δε σε βοηθά να βγάλεις συμπεράσματα. Και εμάς λόγω κούρασης μας φαίνεται και πολύ χειρότερο το βράδυ, μην υποτιμάς και την υποκειμενική αντίληψη, άλλο το μωρό να κλαίει στις 11 το πρωί και να μπορείς να πας μια βόλτα να πάρεις λίγο αέρα και να πιεις και τον καφέ σου, άλλο να κλαίει στις 11 το βράδυ.

απο τις απαντησεις που δινεις γενικοτερα,κ σε αλλα θεματα που παρακολουθω,θεωρω πως εισαι λιγακι απολυτη,λιγακι αυστηρη,αν καταλαναινεις πως το λεω.Αν καθε βραδυ γ μηνες ηταν το μωρο σου ανησυχο τι θα εκανες?

1 ώρα πρίν, Νεκταρινακι είπε:

Πραγματικά έχω αγωνία για τα νέα σας! Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Εμένα η δικιά μου λίγες ώρες/μέρες αν είναι ανήσυχη αγχώνομαι και στεναχωριέμαι και σκέφτομαι τι μπορεί να έχει. Φαντάζομαι εσύ που το ζεις τόσους μήνες σερί!!! Φιλιά και περιμένω νέα! :)

δεν εχω κ πολλες ελπιδες να με βοηθησει,υποθεσεις θ κανει κ αυτος.Εγω ομως θελω λυση

On 1/6/2020 at 11:09 ΠΜ, despoina34 είπε:

Καλημέρα σε όλες τις μαμάδες.Έχω ξαναγράψει το θέμα με τη μικρή μου σε άλλα ποστ αλλά ανοίγω νέο για να τα γράψω μαζεμένα και εύχομαι όποια μανούλα έχει αντίστοιχη εμπειρία και μπορεί ας μου δώσει τα φώτα της.Η μπέμπα μου είναι 5,5 μηνών.Από τις πρώτες μέρες στο σπίτι είχαμε κλάματα,σχεδόν όλη μέρα,η πρώτη παιδίατρος είπε κολικοί..Δώσαμε σταγόνες,κι εγώ δεν ξέρω πόσες,βάζαμε τζελ στην κοιλιά,κάναμε μασάζ...Τίποτα,αποτέλεσμα μηδέν.Θήλαζα αλλά μπήκα στον πειρασμό να δώσω ξένο γάλα μπας κ πεινούσε αλλά καμία διαφορά,όμως κοιμόμασταν τα βράδια.Ξυπνούσε γύρω στις 3 φορές για να πιει γάλα κ μετά πάλι ύπνο.όταν φτάσαμε στους 3 μήνες άρχισε να έχει τρομερη ανησυχία στον ύπνο,κομόμασταν πάντα οι δυο μας στο κρεβάτι,δν άλλαξε τίποτα στις συνθήκες.Ξαφνικά έβλεπα μια ανησυχία ,στριφογυρνούσε,δεν έκλαιγε αλλά δεν κοιμόταν καλά.έλεγα μήπως φταίει η ήπια γοπ που έχει ή το γεγονός ότι πλέν τη θ'ηλαζα ξαπωτά κ δεν την ΄σηκωνα να ρευτεί.Το δοκίμασα,άλλοτε έπιανε άλλοτε όχι.Οσο περνούσε ο καιρός γινόταν η ανυσχία όλο και πιο έντονη.Στο στήθος ηρεμούσε,κοιμόταν κ μετά από 2 ώρες τα ίδια.Ξένο γάλα δεν δίνω ε δώ και καρό...Της έκανα μάγιερ χωρίς να βλέπω αίμα κ βγήκε θετική.Ο γοατρός μας επιμένει ότι το μωρό δεν έχει εικόνα παιδιού με αλλεργία.Εγώ ξεκίνησα πριν 20 μέρες αποχή από γαλ/κά,σόγια και μοσχαρι,εννοείται κ ίχνη.Πήρα και καθαρη d να της δίνω και προβιοτικά.όχι απλά δεν καλυτερεύουμε,χειροτερεύουμε.Δεν κοιμάται παραπάνω από 2 ώρες σερί,κ πολυ λέω.Συνέχεια σηκώνει τα πόδια,στριφογυρίζε,κάνει τούμπες και δεν βρίσκει ησυχία πουθενά.Τη μέρα εννοεόται πως έχει γκρίνια και μουρμούρα.Εγώ στα πρόθυρα νευρικής κρίσης.Να πω επίσης ότι έχουμε βλέννες,παντα είχαμε και πολλές ακούω την κοιλιά της σαν να γουργουρίζει,αέρια δεν έχει.Δεν ξέρω τι φταίει,ειλικρινά,είμαι απεπισμένη,άυπνη κ προβληματισμένη.Που να απευθυνθώ δεν ξέρω,έχω πελαγώσει ,ο γιατρός μας δεν βλέπω να μπορεί να βοηθήσει.Λέει μπορεί να ναι στο παιδί,εγω αυτα τα χαζά δεν τα πιστέυω.Κάτι της φταίει αλλά τι???όποια μπορεί ας βοηθήσει...

Φυσικά θα κάνεις ότι εξέταση σου πει ο γιατρός αλλά θα σου πω και γω τη δική μου εμπειρία για να καταλάβεις ότι δεν είσαι η μόνη που τα περνάει αυτά.

Έχω τρία παιδιά,τα δύο 9 και 7 ετών και το τρίτο 18 μηνών.Τα δύο πρώτα κοιμόταν σαν αγγελούδια δεν κατάλαβα πως μεγαλώνουν ζορικά μωρά...Μέχρι που γέννησα την τρίτη....

Γκρινια,γκρίνια,γκρινια και μέρα και νύχτα.Τη θήλαζα αποκλειστικά και κάποιες νύχτες απλά όλο το βράδυ θήλαζε.Δεν είχε αλλεργία,δεν είχε παλινδρόμηση και έπαιρνε 2 κιλά το μήνα,άρα μάλλον χορταινε...

Στο ρηλαξ και στο καρότσι ούτε λόγος για να κάτσει πέντε λεπτά.Ουτε στο καρέκλακι αυτοκινήτου.

Γύρω στους 8 μήνες ο ύπνος ήταν μαρτύριο.Εφτασα να σκέφτομαι μήπως έχει κάποια διαταραχή το παιδί και τα κάνει όλα αυτά... 

Και ερχόμαστε στο σήμερα.Αρχισε να κοιμάται πιο ήρεμα μετά τους 10 μήνες και πάλι ξυπνάει 2 με 3 φορές.Επισηςκαταλαβα ότι η κατάσταση ήταν χειρότερη όταν έβγαζε δόντια η περνούσε άλμα ανάπτυξης.Φαντασου ότι αυτό με τα άλματα τα έψαξα τώρα στο τρίτο μου παιδί.

Τώρα πια επειδή μιλάει καταλαβαίνω ότι ήταν και θέμα χαρακτήρα.Θελει όλη την προσοχή πάνω της και κυρίως τη δική μου.Και είναι πάρα πολύ απαιτητική.Αλλα και πολύ έξυπνη.Ηδη μιλάει με μικρές προτασουλες.

Και τέλος αυτό με τον ύπνο μου το έκανε πριν μπουσουλησει και πριν περπατήσει πολύ έντονα.Οπως και τώρα που βγάζει δόντια.Εμενα το πρώτο το έβγαλε 6 μηνών αλλά οι ενοχλήσεις ξεκινάν πολύ νωριτερα.

Με τον καιρό πάντως τα πράγματα βελτιώνονται...Υπομονή και sorry για το σεντόνι..

• Μου αρέσει 2

απο τις απαντησεις που δινεις γενικοτερα,κ σε αλλα θεματα που παρακολουθω,θεωρω πως εισαι λιγακι απολυτη,λιγακι αυστηρη,αν καταλαναινεις πως το λεω.Αν καθε βραδυ γ μηνες ηταν το μωρο σου ανησυχο τι θα εκανες?

Μα ήταν. Καθόμασταν στον καναπέ, και κάναμε αγκαλίτσες και θηλάζαμε. 3,4,5 ώρες με μικρά διαλείμματα (μικρά εννοώ κανένα τεταρτάκι). Ξεκίναγε αυτό κατά τις 7-8, προς τα μεσάνυχτα μεταφερόμασταν αγκαλίτσα στο κρεβάτι. Κράτησε μερικούς μήνες, πέρασε κι αυτό. Όσο ήταν αγκαλιά και σε απόσταση το πολύ μια παλάμη από το στήθος, ήταν ήσυχος, οπότε το θυμάμαι σαν εύκολο μωρό, ήταν σαφές τι δούλευε. Αν ήταν το πρώτο μου και το έκανε αυτό, και πίστευα ότι πρέπει να το αφήσω κάτω, να έχω κούνια, να ξεκολλήσουμε γενικώς, θα είχα τελείως άλλη αντίληψη και παίζει και να σκεφτόμουν ότι κάτι έχει.

Just now, Thean είπε:

Φυσικά θα κάνεις ότι εξέταση σου πει ο γιατρός αλλά θα σου πω και γω τη δική μου εμπειρία για να καταλάβεις ότι δεν είσαι η μόνη που τα περνάει αυτά.

Έχω τρία παιδιά,τα δύο 9 και 7 ετών και το τρίτο 18 μηνών.Τα δύο πρώτα κοιμόταν σαν αγγελούδια δεν κατάλαβα πως μεγαλώνουν ζορικά μωρά...Μέχρι που γέννησα την τρίτη....

Γκρινια,γκρίνια,γκρινια και μέρα και νύχτα.Τη θήλαζα αποκλειστικά και κάποιες νύχτες απλά όλο το βράδυ θήλαζε.Δεν είχε αλλεργία,δεν είχε παλινδρόμηση και έπαιρνε 2 κιλά το μήνα,άρα μάλλον χορταινε...

Στο ρηλαξ και στο καρότσι ούτε λόγος για να κάτσει πέντε λεπτά.Ουτε στο καρέκλακι αυτοκινήτου.

Γύρω στους 8 μήνες ο ύπνος ήταν μαρτύριο.Εφτασα να σκέφτομαι μήπως έχει κάποια διαταραχή το παιδί και τα κάνει όλα αυτά... 

Και ερχόμαστε στο σήμερα.Αρχισε να κοιμάται πιο ήρεμα μετά τους 10 μήνες και πάλι ξυπνάει 2 με 3 φορές.Επισηςκαταλαβα ότι η κατάσταση ήταν χειρότερη όταν έβγαζε δόντια η περνούσε άλμα ανάπτυξης.Φαντασου ότι αυτό με τα άλματα τα έψαξα τώρα στο τρίτο μου παιδί.

Τώρα πια επειδή μιλάει καταλαβαίνω ότι ήταν και θέμα χαρακτήρα.Θελει όλη την προσοχή πάνω της και κυρίως τη δική μου.Και είναι πάρα πολύ απαιτητική.Αλλα και πολύ έξυπνη.Ηδη μιλάει με μικρές προτασουλες.

Και τέλος αυτό με τον ύπνο μου το έκανε πριν μπουσουλησει και πριν περπατήσει πολύ έντονα.Οπως και τώρα που βγάζει δόντια.Εμενα το πρώτο το έβγαλε 6 μηνών αλλά οι ενοχλήσεις ξεκινάν πολύ νωριτερα.

Με τον καιρό πάντως τα πράγματα βελτιώνονται...Υπομονή και sorry για το σεντόνι..

Σ ευχαριστω για την απαντηση,μαλλον η μικρη μου μοιαζει σε πολλα με τη δικη μου.Κι εγω αυτο σκεφτομουν συνεχεια μηπως εχει κατι που ο γιατρος δεν το καταλαβαινει,διαταραχη οπως κ λες κ εσυ,εφτασα να σκεφτομαι πολυ ακραια πραγματα!Η περιπτωση μου κ μενα εχει μεγαλη  διαρκεια,αλμα 3 μωνων δν νομιζω να υπαρχει,ισως βεβαια ετοιμαζεται για μεγαλα κατορθωματα.Ο γιατρος μας σημερα μου ειπε πως κ αλλεργια να εχει δεν δικαιολογει τετοια ανησυχια,οποτε λεει μαλλον τα δοντακια.Θα μας δει σε λιγες μερες,θα ξεκινησουμε κ στερεες.Ισως μας βοηθησει κ αυτο,αλλιως υπομονη,δεν μπορω να κανω κ κατι αλλο!!Να σου ζησουν τα παιδακια σου!

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Μα ήταν. Καθόμασταν στον καναπέ, και κάναμε αγκαλίτσες και θηλάζαμε. 3,4,5 ώρες με μικρά διαλείμματα (μικρά εννοώ κανένα τεταρτάκι). Ξεκίναγε αυτό κατά τις 7-8, προς τα μεσάνυχτα μεταφερόμασταν αγκαλίτσα στο κρεβάτι. Κράτησε μερικούς μήνες, πέρασε κι αυτό. Όσο ήταν αγκαλιά και σε απόσταση το πολύ μια παλάμη από το στήθος, ήταν ήσυχος, οπότε το θυμάμαι σαν εύκολο μωρό, ήταν σαφές τι δούλευε. Αν ήταν το πρώτο μου και το έκανε αυτό, και πίστευα ότι πρέπει να το αφήσω κάτω, να έχω κούνια, να ξεκολλήσουμε γενικώς, θα είχα τελείως άλλη αντίληψη και παίζει και να σκεφτόμουν ότι κάτι έχει.

Ισως η εμπειρια σου σε κανει να βλεπεις πιο ρεαλιστικα τα πραγματα,εγω σιγουρα ειμαι αγχωμενη νεα μαμα,οπως και να χει θα προσπαθησω να παραμεινω ψυχριαμη.Μακαρι απλα να ναι μια φαση που θα περασει!

20 ώρες πρίν, despoina34 είπε:

αλμα 3 μωνων δν νομιζω να υπαρχει,

Και όμως υπάρχει! Είναι απ τα άλματα που θυμάμαι χαρακτηριστικά που πέρασε ο μικρός μου. Αν θες να μάθεις περισσότερα, αναζήτησε στο διαδίκτυο για "άλματα ανάπτυξης" κ θα διαβάσεις περισσότερες λεπτομέρειες κ ποιες εβδομάδες συνήθως συμβαίνουν. Θα εβαζα σύνδεσμο αλλά θα αργήσει να εγκριθεί. 

• Μου αρέσει 3

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Και όμως υπάρχει! Είναι απ τα άλματα που θυμάμαι χαρακτηριστικά που πέρασε ο μικρός μου. Αν θες να μάθεις περισσότερα, αναζήτησε στο διαδίκτυο για "άλματα ανάπτυξης" κ θα διαβάσεις περισσότερες λεπτομέρειες κ ποιες εβδομάδες συνήθως συμβαίνουν. Θα εβαζα σύνδεσμο αλλά θα αργήσει να εγκριθεί. 

Τα γνωριζω τα αλματα,το ενα ειναι το 15-19 κ το αλλο 23-26,εννοω αλμα που να διαρκει 3 μηνες δεν υπαρχει

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα