Recommended Posts

Δημοσιεύτηκαν (επεξεργάστηκε)

Καλημέρα κοριτσάκια μου! Τα διδυμα μου είναι πλέον 6 εβδομάδων και τα φροντίζουμε με τον σύζυγό ο οποίος έχει γονική άδεια και επιστρέφει στην δουλειά στις 16 Ιουνίου. Τρέμω αυτή τη στιγμή, δεν ξέρω πώς θα φροντίσω ταυτόχρονα δύο μωρά μαζί, ειδικά το ένα από τα διδυμα κλαίει πολύ! Συμβουλές σας παρακαλώ πολύ!!!!! 

Επεξεργάστηκαν by Nurse1985

Διαφημίσεις

Σε αυτην την περιπτωση απλά ζητάς βοήθεια από συγγενή ή σαν τελευταια λύση βρίσκεις κάποια γυναίκα να σε βοηθάει.

Έχεις κάποιον για βοήθεια; Πάντως μην τρομάζεις, σιγά σιγά θα καταφέρεις να αντεπεξέλθεις. Απλά για αρχή τουλάχιστον μην έχεις πολλές απαιτήσεις από τον εαυτό σου πχ ταυτόχρονα με τη φροντίδα των παιδιών το σπίτι να λάμπει ή να υπάρχει πάντα φρέσκομαγειρεμενο φαγητό. Κάθε αρχή και δύσκολη λένε, θα συνηθίσεις σιγά σιγά κ θα βρεις τρόπους να φροντίζεις κ τα δύο ταυτόχρονα. Να σου ζήσουν!

• Ευχαριστώ! 1

18 hours ago, Nurse1985 said:

Καλημέρα κοριτσάκια μου! Τα διδυμα μου είναι πλέον 6 εβδομάδων και τα φροντίζουμε με τον σύζυγό ο οποίος έχει γονική άδεια και επιστρέφει στην δουλειά στις 16 Ιουνίου. Τρέμω αυτή τη στιγμή, δεν ξέρω πώς θα φροντίσω ταυτόχρονα δύο μωρά μαζί, ειδικά το ένα από τα διδυμα κλαίει πολύ! Συμβουλές σας παρακαλώ πολύ!!!!! 

Να μην ρωτήσω αν υπάρχει βοήθεια ε? Θηλάζεις? Όπως και να έχει, όσο είσαι μόνη, φροντίζεις, ταίζεις κοιμίζεις παιδιά, και όταν κοιμούνται, κοιμάσαι και συ. Αν κοιμούνται πολύ, κάνεις και ένα εύκολο φαγητό, τύπου μακαρόνια με κιμά, ή σνίτσελ παναρισμένα από τον χασάπη και ένα ρυζάκι από δίπλα. Επίσης ωραιότατο delivery. Από δουλειές (τα βασικά εννοώ) ή θα τα κάνει ο άντρας σου όταν θα επιστρέφει, ή θα κρατάει τα μωρά και εσύ θα πηγαίνεις κανά σουπερ μάρκετ, φαρμακείο, θα κάνεις το μπάνιο σου, θα βάζεις κανα πλυντήριο κτλ. Προσωπικά θα προτιμούσα χίλιες φορές τη δεύτερη εκδοχή γιατί δεν θα άντεχα να έχω εγώ όλη μέρα τα μωρά. Αν θηλάζεις βέβαια, με 2 μωρά, οι εξωτερικές δουλειές θα πρέπει να είναι σύντομες. Μια χαρά θα τα καταφέρετε!

• Μου αρέσει 4

10 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Να μην ρωτήσω αν υπάρχει βοήθεια ε? Θηλάζεις? Όπως και να έχει, όσο είσαι μόνη, φροντίζεις, ταίζεις κοιμίζεις παιδιά, και όταν κοιμούνται, κοιμάσαι και συ. Αν κοιμούνται πολύ, κάνεις και ένα εύκολο φαγητό, τύπου μακαρόνια με κιμά, ή σνίτσελ παναρισμένα από τον χασάπη και ένα ρυζάκι από δίπλα. Επίσης ωραιότατο delivery. Από δουλειές (τα βασικά εννοώ) ή θα τα κάνει ο άντρας σου όταν θα επιστρέφει, ή θα κρατάει τα μωρά και εσύ θα πηγαίνεις κανά σουπερ μάρκετ, φαρμακείο, θα κάνεις το μπάνιο σου, θα βάζεις κανα πλυντήριο κτλ. Προσωπικά θα προτιμούσα χίλιες φορές τη δεύτερη εκδοχή γιατί δεν θα άντεχα να έχω εγώ όλη μέρα τα μωρά. Αν θηλάζεις βέβαια, με 2 μωρά, οι εξωτερικές δουλειές θα πρέπει να είναι σύντομες. Μια χαρά θα τα καταφέρετε!

Η μητέρα μου ζει σε άλλη πόλη και είναι εργαζόμενη αλλά θα προσπαθήσει να έρθει για 2-3 εβδομάδες όταν ξεκινήσει δουλειά ο σύζυγος πάλι και η πεθερά μου είναι στην Ελλάδα και λόγω κορονοϊου δεν μπορεί να πετάξει! Η αλήθεια είναι ότι μάλλον περνάω και μια ελαφρια επιλόχειο και τα βλέπω όλα ψιλομαυρα.. 

Να σου ζήσουν!!!!

Οι περισσότερες τα βλέπαμε κατάμαυρα και με ένα μωρό ή και με βοήθεια ακόμα, μην ανησυχείς!!!!

• Μου αρέσει 1

Η αλήθεια είναι πως η αρχή είναι πάντα πολύ δύσκολη, ακόμα και με ένα μωρό όπως είπε η Έσπερος. Όταν γέννησα το πρώτο μου παιδί πίστευα ότι δεν υπάρχει τίποτα πιο δύσκολο, τώρα που έχω πάλι ένα νεογέννητο και ένα τρίχρονο να φροντίζω ταυτόχρονα αναθεωρώ! Όσο περνάει ο καιρός μπαίνεις σε μια ρουτίνα, συνηθίζεις, βρίσκεις τρόπους να κάνεις τη ζωή σου πιο εύκολη, παράλληλα και το παιδί φτιάχνει αργά ή γρήγορα ένα ωράριο και με τον ύπνο, και όλος αυτός ο πανικός των πρώτων εβδομάδων 'καλμαρει' κάπως. Καταλαβαίνω πως τα δυδυμα λογικα θα παρουσιάζουν μια παραπάνω αντικειμενική δυσκολία, αλλά και πάλι πιστεύω στην πορεία θα προσαρμοστείς. 

• Μου αρέσει 1

Όλες οι συμβουλές που σου έδωσαν ειναι κι αυτά που θα έλεγα κι εγώ! Θα τα καταφέρετε σίγουρα, αν έχεις και μια μικρή βοήθεια θα ήταν το ιδανικό! Να σου ζήσουν! 

Ξέχνα το σπίτι και επικεντρώσου στα μωράκια. Αποκλειστικά. Τα δύσκολα είναι πίσω σου αφού είστε ήδη 6 εβδομάδων. Όσο βουνό και να σου φαίνεται τώρα, τα πράγματα κάθε μέρα καλυτερεύουν.

• Μου αρέσει 1

Αν εχεις καταψυκτη μαγειρεψε φαγητα και εχε τα ετοιμα. Αν δεν εχεις μαρσιπο αγκαλιας, παρε! Υπαρχουν μαμαδες που φορανε και τα δυο μωρακια ταυτοχρονα!(εχω υλικο σε βιντεο αν θελεις να σου στειλω).Δεν ξερω κατα ποσο εισαι θετικη σε αυτο αλλα ακομη και ο ενας μαρσιπος θα σε βοηθησει πολυ, ειδικα στο ενα το μωρακι που ειναι πιο ανησυχο. Για δουλειες μην το σκεφτεσαι καν. Επικεντρωσου στα βασικα: υπνος-φαγητο-τουαλετα και σιγα σιγα σε λιγους μηνες θα βρειτε τους ρυθμους σας.

• Ευχαριστώ! 1

Διαφημίσεις

On 26/5/2020 at 2:19 ΜΜ, Nurse1985 είπε:

Γεια σου κορίτσι μου!!σε νιωθω απόλυτα καθώς τα διδυμακια μου είναι 25 ημερών και είναι πολύ δύσκολο χωρίς βοήθεια..εμένα με βοηθαει προς το παρόν η μαμά μου αλλά κάποια στιγμή θα γυρίσει κι αυτή στη δουλειά της.ο άντρας μου δουλεύει οπότε θα είμαι κι εγώ μόνη τα πρωινά.απλα θα το καθυστερήσουμε αυτό όσο γίνεται να έχουν ξεπέταχτει κάπως. Πιστεύω όμως όλα γινονται οπότε αν μπεις στη σειρά σου και βρεις ρυθμούς θα τα καταφέρεις.το πιο σημαντικό είναι να νιώθειςκαλα αννπιστευεις ότι περνάς επιλοχειο ζητά άμεσα βοήθεια..Μην το αντιμετωπίζεις μόνη.ειναι οι πιο ωραίες στιγμές με τα διδυμακια μας.απολαυσε τες.οσο κουραση κι αν έχει. Βάλε πρόγραμμα οσο γίνεται στα ταισματα κλπ να να γίνονται διαδοχικά έτσι ώστε να μενει κενο ανάμεσα.δεν ξέρω βέβαια αν θηλάζεις είναι δύσκολο αυτό..αν κανεις ταυτοχρονο θηλασμο ειναι μια λυση επισης.Πιστεύω πάντως ότι στην πράξη θα το δεις και θα βρεις τρόπους.αρκει σου ξανά λέω να είσαι καλά ψυχολογικά.να σου ζήσουν!

πρίν από 55 λεπτά , Nansy29 είπε:

Γεια σου κορίτσι μου!!σε νιωθω απόλυτα καθώς τα διδυμακια μου είναι 25 ημερών και είναι πολύ δύσκολο χωρίς βοήθεια..εμένα με βοηθαει προς το παρόν η μαμά μου αλλά κάποια στιγμή θα γυρίσει κι αυτή στη δουλειά της.ο άντρας μου δουλεύει οπότε θα είμαι κι εγώ μόνη τα πρωινά.απλα θα το καθυστερήσουμε αυτό όσο γίνεται να έχουν ξεπέταχτει κάπως. Πιστεύω όμως όλα γινονται οπότε αν μπεις στη σειρά σου και βρεις ρυθμούς θα τα καταφέρεις.το πιο σημαντικό είναι να νιώθειςκαλα αννπιστευεις ότι περνάς επιλοχειο ζητά άμεσα βοήθεια..Μην το αντιμετωπίζεις μόνη.ειναι οι πιο ωραίες στιγμές με τα διδυμακια μας.απολαυσε τες.οσο κουραση κι αν έχει. Βάλε πρόγραμμα οσο γίνεται στα ταισματα κλπ να να γίνονται διαδοχικά έτσι ώστε να μενει κενο ανάμεσα.δεν ξέρω βέβαια αν θηλάζεις είναι δύσκολο αυτό..αν κανεις ταυτοχρονο θηλασμο ειναι μια λυση επισης.Πιστεύω πάντως ότι στην πράξη θα το δεις και θα βρεις τρόπους.αρκει σου ξανά λέω να είσαι καλά ψυχολογικά.να σου ζήσουν!

Να σου ζήσουν κορίτσι μου! Τις πρώτες μέρες στο σπίτι έκλαιγα κάθε μέρα, τώρα είμαι πιο ήρεμη.Τα μωρά πήραν για 40 μέρες μητρικό παράλληλα με φόρμουλα, δεν κατάφερα να θηλασω μόνο η μικρή έπιανε αλλά επειδή και τα δύο μου έχουν έντονη γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, έβγαζε ότι έτρωγε αμέσως. Έτσι απόθήλασα γιατί οι αντλήσεις μου έπαιρναν υπερβολικά πολύ χρόνο και όσο πήγαινε η παραγωγή μειωνόταν. Ότι πίνουν, το πίνουν με ειδική σκόνη για να πήζει και πάλι κάνουν αναγωγές. Ελπίζω με τον καιρό να φτιάξει. Ψάχνω κόλπα να τα ταΐζω ταυτόχρονα και να μην στερούνται την αγκαλιά κατά την διάρκεια της ημέρας! 

16 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Αν εχεις καταψυκτη μαγειρεψε φαγητα και εχε τα ετοιμα. Αν δεν εχεις μαρσιπο αγκαλιας, παρε! Υπαρχουν μαμαδες που φορανε και τα δυο μωρακια ταυτοχρονα!(εχω υλικο σε βιντεο αν θελεις να σου στειλω).Δεν ξερω κατα ποσο εισαι θετικη σε αυτο αλλα ακομη και ο ενας μαρσιπος θα σε βοηθησει πολυ, ειδικα στο ενα το μωρακι που ειναι πιο ανησυχο. Για δουλειες μην το σκεφτεσαι καν. Επικεντρωσου στα βασικα: υπνος-φαγητο-τουαλετα και σιγα σιγα σε λιγους μηνες θα βρειτε τους ρυθμους σας.

Έχεις απόλυτο δίκιο! Έχω ένα μαρσιπο, θα προσπαθήσω να φορέσω τουλάχιστον ένα από τα μωρά. Για καθαριότητα έχω πάρει μια κοπέλα για γενική μια φορά την εβδομάδα! Θα προσπαθήσω να μαγειρέψω φαγητα για κατάψυξη μέχρι να πάει ο άντρας μου για δουλειά! 

• Μου αρέσει 1

Just now, Nurse1985 said:

Να σου ζήσουν κορίτσι μου! Τις πρώτες μέρες στο σπίτι έκλαιγα κάθε μέρα, τώρα είμαι πιο ήρεμη.Τα μωρά πήραν για 40 μέρες μητρικό παράλληλα με φόρμουλα, δεν κατάφερα να θηλασω μόνο η μικρή έπιανε αλλά επειδή και τα δύο μου έχουν έντονη γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, έβγαζε ότι έτρωγε αμέσως. Έτσι απόθήλασα γιατί οι αντλήσεις μου έπαιρναν υπερβολικά πολύ χρόνο και όσο πήγαινε η παραγωγή μειωνόταν. Ότι πίνουν, το πίνουν με ειδική σκόνη για να πήζει και πάλι κάνουν αναγωγές. Ελπίζω με τον καιρό να φτιάξει. Ψάχνω κόλπα να τα ταΐζω ταυτόχρονα και να μην στερούνται την αγκαλιά κατά την διάρκεια της ημέρας! 

Για την παλινδρόμηση, επειδή είχε και ο δικός μου, μου είχε πει η παιδίατρος, 45 λεπτά αγκαλιά σε όρθια στάση (κεφαλάκι ακουμπισμένο στον ώμο) μετά από κάθε γεύμα (εμείς τον κρατούσαμε 35 λεπτά συνήθως), εκτός από τα νυχτερινά γεύματα, όπου μου είχε πει να τον ξαναβάζω απευθείας για ύπνο. Μου είχε πει ότι δεν κάνουν τα μωρά αναγωγές τη νύχτα και όντως δεν έκανε ποτέ. Μετά τον όγδοο με ένατο μήνα, σταμάτησε τελείως το πρόβλημα. 

Δ ξερω κατά πόσο είναι ασφαλές, έχω δει μαξιλαρι θηλασμου για διδυμα, μπορείς να τα ξαπλωσεις εκεί κ να τους δίνεις το μπουκάλι, ένα με κάθε χέρι ή σε ρηλαξ

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα