Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μόνη με τα διδυμα σπίτι!


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, irin είπε:

Εγώ νομίζω ότι θα γίνουν όλα  ήρεμα ως δια μαγείας. ίσως όχι από την 1η μέρα αλλά.. τα παιδάκια προσαρμόζονται εύκολα, αρκεί να το έχουμε πάρει απόφαση εμείς και να είμαστε σταθεροί. Επίσης, σε αυτές τις ηλικίες αλλάζουν μέρα με τη μέρα. Αλλά γενικά το έχω δει, όχι με δίδυμα,αλλά με αδέρφια με μικρή διαφορά ηλικίας, ΄έλεγα για κάποια πράγματα πώς θα τα κάνω μόνη μου,αλλά όταν ήρθε η ώρα, λες και κατάλαβαν ότι δεν υπάρχει άλλη λύση, συνεργάστηκαν!

Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες.Θα το δούμε σύντομα, να σου ζήσουν  τα παιδάκια σου!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Να σου ζήσουν ! Μην στεναχωριέσαι καθόλου όλα καλά θα πάνε. Θα τα καταφέρεις. Εμένα τα δικά μου δεν είναι Δίδυμα αλλά έχουν διαφορά 1 χρόνο και 4 μήνες. Μερικές φορές ο μεγάλος μου γιος θέλει να κοιμηθεί στην αγκαλιά μου επειδή ζηλεύει να κουνάω τον μικρό. Όποτε ο μεγάλος έρχεται στην αγκαλιά μου και χαζεύει τον χαϊδεύω μέχρι να χαλαρώσει και τον μικρό τον βάζω στο ριλαξ και κουνάω με το πόδι. Αν τα έχεις μάθει να τα κουνάς να κοιμούνται κάτι τέτοιο ίσως εξυπηρετεί. Αλλά γενικά δοκίμασε να βάλεις το ένα οποίο από τα δυο είναι πιο ήρεμο και συνεργάσιμο στην κούνια με χαλαρή μουσικουλα και πιο δίπλα κουνά το άλλο στην αγκαλιά σου. Ιδέες δίνω από πράγματα που έκανα και εγώ αλλά και πάλι δεν είχα δίδυμα απλά προσπαθώ να βοηθήσω. 

Πολύ σωστό αυτό που λες! Όλα θα γίνουν 

Α επίσης μήπως έχεις δυο ριλαξ ; Λογικά θα έχεις τώρα μου έκοψε .. γιατί δεν κουνάς και τα δυο στα ριλαξ τους ; Βάλε και ήχους της φύσης η λευκούς ήχους και δημιούργησε μια χαλαρή ατμόσφαιρα. 

Εγώ έχω διαβάσει το «τα μωρα είναι άνθρωποι της νύχτας» .. δεν με βοήθησε να φτιάξω τον ύπνο στα μωρα μου αλλά με έκανε να καταλάβω ότι δεν έχουν όλα τα μωρα τις ίδιες ανάγκες για ύπνο. Απλά πρόσεχε γιατί υπάρχουν και πολλά βιβλία με μια άλλη οπτική η οποία παρουσιάζεται ως : άσε το μωρό να κλαίει για να μάθει να κοιμάται μόνο του. Κακό και ψυχοφθόρο .. για αυτό προσοχή στην επιλογή βιβλίου 

Επίσης μπορείς να δημιουργήσεις και μια ρουτίνα ύπνου .. να πηγαίνουν για ύπνο συγκεκριμένες ώρες το μεσιμερι και συγκεκριμένη ώρα το βράδυ ... πριν τον ύπνο να τους κανείς ένα μπανάκι (αν τα χαλαρώνει το μπάνιο)  η μισή ώρα πριν τον ύπνο να τα προετοιμάζεις για να καταλάβουν ότι είναι ώρα να κοιμηθούν. Να χαμηλώνει ο φωτισμός , να μην υπάρχει ένταση , να μπαίνει χαλαρή μουσική , να μιλάς πιο ήρεμα όλα αυτά σίγουρα δεν θα πιάσουν με την μια να πέσουν για ύπνο αλλά σιγά σιγά όταν θα πλησιάζει η ώρα που θα τα βάζεις για ύπνο θα αρχίσουν να τρίβουν ματάκια και να δείχνουν κ τα ίδια ότι θέλουν να κοιμηθούν. Δεν ξέρω αν όλα αυτά τα έχεις δοκιμάσει .. λέω σε περίπτωση που δεν έχεις δοκιμάσει μια τέτοια τακτική 

Έχεις απόλυτο δίκαιο σε αυτό που λες  γαι τα βιβλία. Τα έχω δοκιμάσει αυτά που μου πρότεινες απλά ίσως το λάθος μου είναι ότι όταν βλέπω ότι δεν πιάνει η μέθοδος απλά την αλλάζω την επόμενη κιόλας μέρα. Μάλλον θα πρέπει να επιμείνω. Θα το εφαρμόσω σήμερα κιόλας. Ευχαριστώ πολύ να σου ζήσουν και εσένα τα παιδακια σου. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Μήπως είναι καιρός για αλλαγή? Τι εννοώ, όταν δεν μπορούσα να κοιμησώ με τίποτα τον γιο μου άλλαζα τακτική. Πχ μπορεί να χρειάζονται να αυξηθούν τα διαστήματα που μένουν ξύπνια, μπορεί να χρειάζονται παραπάνω παιχνίδια (κάποιο παιδικό γυμναστήριο ίσως, ένα πάρκο με διάφορα παιχνίδια κτλ), ίσως και μια βόλτα περίπου την ώρα που κοιμούνται να τα χαλάρωνε. 

 

Επίσης, τα κοιμίζεις με το φως της μέρας ή χαμηλώνεις ρόλο/κλείνεις κουρτίνες κτλ? 

Την ημέρα με φως ημέρας και την νύχτα με ένα φωτάκι μπριζας. Παιχνίδια έχουν όλα όσα ανέφερες αλλά και αυτά τα βαριούνται. Ουφ πολύ άγχος γιατί γκρίνιαζουν ταυτόχρονα και δεν ξέρω τι να κάνω. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Μήπως είναι καιρός για αλλαγή? Τι εννοώ, όταν δεν μπορούσα να κοιμησώ με τίποτα τον γιο μου άλλαζα τακτική. Πχ μπορεί να χρειάζονται να αυξηθούν τα διαστήματα που μένουν ξύπνια, μπορεί να χρειάζονται παραπάνω παιχνίδια (κάποιο παιδικό γυμναστήριο ίσως, ένα πάρκο με διάφορα παιχνίδια κτλ), ίσως και μια βόλτα περίπου την ώρα που κοιμούνται να τα χαλάρωνε. 

 

Επίσης, τα κοιμίζεις με το φως της μέρας ή χαμηλώνεις ρόλο/κλείνεις κουρτίνες κτλ? 

Ναι θα συμφωνήσω ... ίσως χρειάζεται να κουράζονται λίγο περισσότερο. Τα αφήνεις έξω να μπουσουλάνε ; Στο πάτωμα ; 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Ναι θα συμφωνήσω ... ίσως χρειάζεται να κουράζονται λίγο περισσότερο. Τα αφήνεις έξω να μπουσουλάνε ; Στο πάτωμα ; 

Δεν μπούσουλανε ακόμα,ειμαστε 6 μηνών αλλά πιστεύω να αρχίσουν σιγά σιγά. Αλλά έχουν διαφορά παιχνίδια της ηληκιας τους, γυμναστήριο παιχνίδια με μουσική και άλλα διάφορα. Παίζουν αρκετά, κουραζονται τρίβουν τα μάτια και χασμουριουνται, προσπαθώ να τα κοιμισω άλλα και πάλι δεν κοιμούνται και μετά ξεκινάει η πολύυυυυυυυ γκρινια. Και όταν είναι μαζί στο ίδιο δωματιο τότε ακόμα πιο πολύ δεν κοιμούνται. Πρέπει πχ να κοιμιζω τον έναν στο σαλόνι που έχω και εκεί κρεβατι, ρηλαξ κτλ και τον άλλον στην κρεβάτοκαμάρα που έχω πάλι τα ίδια αλλά όση ώρα προσπαθώ να κοιμισω το ένα το άλλο κλαιει και ζητάει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 1/6/2021 at 8:00 ΠΜ, Mwroudakia είπε:

Δεν μπούσουλανε ακόμα,ειμαστε 6 μηνών αλλά πιστεύω να αρχίσουν σιγά σιγά. Αλλά έχουν διαφορά παιχνίδια της ηληκιας τους, γυμναστήριο παιχνίδια με μουσική και άλλα διάφορα. Παίζουν αρκετά, κουραζονται τρίβουν τα μάτια και χασμουριουνται, προσπαθώ να τα κοιμισω άλλα και πάλι δεν κοιμούνται και μετά ξεκινάει η πολύυυυυυυυ γκρινια. Και όταν είναι μαζί στο ίδιο δωματιο τότε ακόμα πιο πολύ δεν κοιμούνται. Πρέπει πχ να κοιμιζω τον έναν στο σαλόνι που έχω και εκεί κρεβατι, ρηλαξ κτλ και τον άλλον στην κρεβάτοκαμάρα που έχω πάλι τα ίδια αλλά όση ώρα προσπαθώ να κοιμισω το ένα το άλλο κλαιει και ζητάει. 

Ναι κατάλαβα έλεγα μήπως αρχίζουν σιγά σιγά να μπουσουλάνε. Ο μικρός ο δικός μου μπουσουλάει από 6 μηνών .. τώρα είναι 7 και κάτι .. ο μεγάλος μου είχε μπουσουλησει 8 μηνών. Αλλά εξαρτάται από το παιδί. Να τα βάλεις ταυτόχρονα και τα δυο στο ριλαξ ;; Το ένα δίπλα στο άλλο και να τα κουνάς ταυτόχρονα ; Καμία φορά κλαίνε κιόλας γιατί περνάει η ώρα που ήταν να κοιμηθούν και τα πιάνει υπερένταση και είναι ακόμα χειρότερα. Προσπάθησε πάντως αυτό που σου είπα μια συγκεκριμένη ώρα να κοιμούνται .. όποτε βλέπεις ότι υπάρχει ανάγκη. Εμένα ο δικός μου 7 μηνών τώρα. Ξυπνάει στις 7 το πρωί μετά ξανά κοιμάται κατά τις 10:30 για κάνα 40 λεπτό η μια ώρα το πολύ , μετά πάλι το μεσημέρι κατά τις 13:00 για καμία ώρα πάλι και μετά μπορεί ξανά   Το απογευματακι κάνα μισάωρο μπορεί και καθόλου και να κοιμηθούμε 20:30 όλοι μαζί. Απλά γιατί σου προτείνω ταυτόχρονα στο ριλαξ επειδή αν κοιμηθούν μαζί θα έχεις και εσυ λίγο χρόνο για εσένα , να κανείς ένα μπανάκι , να κανείς μια δουλειά η να ξεκουραστείς και εσυ μια ωριτσα. Θα ήταν για εσένα καλύτερο αν κοιμούνται μαζί. Δύσκολο βέβαια το ξέρω .. αλλά σιγά σιγά εγώ πιστεύω θα μπείτε σε ένα πρόγραμμα. 

Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2021 at 8:00 ΠΜ, Mwroudakia είπε:

Δεν μπούσουλανε ακόμα,ειμαστε 6 μηνών αλλά πιστεύω να αρχίσουν σιγά σιγά. Αλλά έχουν διαφορά παιχνίδια της ηληκιας τους, γυμναστήριο παιχνίδια με μουσική και άλλα διάφορα. Παίζουν αρκετά, κουραζονται τρίβουν τα μάτια και χασμουριουνται, προσπαθώ να τα κοιμισω άλλα και πάλι δεν κοιμούνται και μετά ξεκινάει η πολύυυυυυυυ γκρινια. Και όταν είναι μαζί στο ίδιο δωματιο τότε ακόμα πιο πολύ δεν κοιμούνται. Πρέπει πχ να κοιμιζω τον έναν στο σαλόνι που έχω και εκεί κρεβατι, ρηλαξ κτλ και τον άλλον στην κρεβάτοκαμάρα που έχω πάλι τα ίδια αλλά όση ώρα προσπαθώ να κοιμισω το ένα το άλλο κλαιει και ζητάει. 

Δε νομίζω ότι γίνεται αυτό που κάνεις ούτε με ένα μωρό, όχι με δύο. Θα πρέπει να αρχίσεις να τα κοιμίζεις με έναν ποιο ξεκούραστο τρόπο και μαζί. Ας κλαίνε στην αρχή, δεν είναι το ίδιο να τα έχεις εγκαταλείψει σε ένα δωμάτιο μόνα, και να τα έχεις πάρει και τα δύο αγκαλίτσα, ή να τα έχεις ξαπλώσει στο κρεβάτι και να τα χαϊδεύεις. Θα είσαι διαθέσιμη, θα τα παρηγορείς, αλλά με τρόπο εφικτό για εσένα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Δε νομίζω ότι γίνεται αυτό που κάνεις ούτε με ένα μωρό, όχι με δύο. Θα πρέπει να αρχίσεις να τα κοιμίζεις με έναν ποιο ξεκούραστο τρόπο και μαζί. Ας κλαίνε στην αρχή, δεν είναι το ίδιο να τα έχεις εγκαταλείψει σε ένα δωμάτιο μόνα, και να τα έχεις πάρει και τα δύο αγκαλίτσα, ή να τα έχεις ξαπλώσει στο κρεβάτι και να τα χαϊδεύεις. Θα είσαι διαθέσιμη, θα τα παρηγορείς, αλλά με τρόπο εφικτό για εσένα.

Ναι συμφωνώ απόλυτα με ΑΡΓΚ ας κλαίνε λίγο στο ριλαξ όσο τα κουνάς . Αυτό ήθελα να προσθέσω και εγώ ότι είναι άλλο να κλαίνε μόνα τους και άλλο να είσαι εκεί να τα Παρηγορείς 

Link to comment
Share on other sites

On 3/6/2021 at 9:35 ΠΜ, Super.mum είπε:

Ναι κατάλαβα έλεγα μήπως αρχίζουν σιγά σιγά να μπουσουλάνε. Ο μικρός ο δικός μου μπουσουλάει από 6 μηνών .. τώρα είναι 7 και κάτι .. ο μεγάλος μου είχε μπουσουλησει 8 μηνών. Αλλά εξαρτάται από το παιδί. Να τα βάλεις ταυτόχρονα και τα δυο στο ριλαξ ;; Το ένα δίπλα στο άλλο και να τα κουνάς ταυτόχρονα ; Καμία φορά κλαίνε κιόλας γιατί περνάει η ώρα που ήταν να κοιμηθούν και τα πιάνει υπερένταση και είναι ακόμα χειρότερα. Προσπάθησε πάντως αυτό που σου είπα μια συγκεκριμένη ώρα να κοιμούνται .. όποτε βλέπεις ότι υπάρχει ανάγκη. Εμένα ο δικός μου 7 μηνών τώρα. Ξυπνάει στις 7 το πρωί μετά ξανά κοιμάται κατά τις 10:30 για κάνα 40 λεπτό η μια ώρα το πολύ , μετά πάλι το μεσημέρι κατά τις 13:00 για καμία ώρα πάλι και μετά μπορεί ξανά   Το απογευματακι κάνα μισάωρο μπορεί και καθόλου και να κοιμηθούμε 20:30 όλοι μαζί. Απλά γιατί σου προτείνω ταυτόχρονα στο ριλαξ επειδή αν κοιμηθούν μαζί θα έχεις και εσυ λίγο χρόνο για εσένα , να κανείς ένα μπανάκι , να κανείς μια δουλειά η να ξεκουραστείς και εσυ μια ωριτσα. Θα ήταν για εσένα καλύτερο αν κοιμούνται μαζί. Δύσκολο βέβαια το ξέρω .. αλλά σιγά σιγά εγώ πιστεύω θα μπείτε σε ένα πρόγραμμα. 

Και για εμένα αυτό θα ήταν το καλύτερο να κοιμηθούν μαζί πράγμα που δεν το κάνουν πότε. Τους έβαλα στο ρηλαξ χθες στην αρχή έκλαιγαν λίγο μετα άρχισαν να κλαίνε πολύ και το θέμα είναι πχ η μικρή μπορεί να βολευτεί και να δείχνει ότι θέλει να κοιμηθει αλλά αν ο μικρός δίπλα της κλαιει μετά αναστατώνεται και αυτή και ξεκινάει το κλάμα. Ξέρω ότι οταν ξυπνάνε το πρωί μετά απο 2 με 3 ώρες θέλουν να ξανά κοιμηθούν, οπότε όταν τους βλέπω ότι αρχίζουν να νυσταζουν προσπαθώ να τους κοιμιζω αλλά δεν καταφέρνουν να κοιμηθούν καιετα τους πιάνει η γκρίνια και γίνεται ακα πιο δύσκολο. Ουφ δεν ξέρω πραγματικά τι άλλο να δοκιμάσω για να κοιμούνται ήσυχα πριν αρχίσουν την γκρίνια. Το ένα ακούει το άλλο και πάντα ξεσηκωνονται. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...