Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.


Recommended Posts

πρίν από 8 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Eξαρτάται το σχολείο, τον αριθμό των παιδιών κλπ. Σε εμάς ήταν πάντα τα τμήματα στο ανώτατο όριο και παραπάνω, και τα παιδιά δεν συνοδεύοταν στην τουαλέτα για κανένα λόγο, ήταν από τα πρώτα πράγματα που τόνιζαν, ότι τα ρούχα πρέπει να είναι εύκολα, αλλιώς απλά θα άφηναν το παιδί βρεγμένο στον διάδρομο - τραπεζαρία μέχρι να έρθει κάποιος να το παραλάβει. Τι να κάνει και μία νγηπιαγωγός με 25 παιδιά;

Ναι απόλυτα λογικό. Το δικό μας νηπιαγωγείο έχει ολιγομελή τμήματα, 12 παιδάκια max. Σε κάθε περίπτωση θεωρώ την αυτοεξυπηρέτηση δεδομένη ακόμα και για το δικό μου που θα είναι από τα μικρότερα στην τάξη. Είναι ξεκάθαρα θέμα που δουλεύεται στο σπίτι και καλό για όλους είναι να ξεκινάει από νωρίς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μα την πάνα την έχει βγάλει εδώ κ ένα χρόνο σχεδον απ όταν ήταν 2,5. Υπήρχαν κατά καιρούς διαφορα θέματα συνεννόησης αλλά όχι θέμα οργανικού  ελέγχου, ούτε καν το βράδυ. κ τη διαδικασια της τουαλέτας τη γνωρίζει, εδώ κ καιρό κάνει όρθιος με σηκωμένο καπάκι, πατάει καζανάκι σκουπιζεται πλένει χέρια κλπ, το ντύσιμο το δουλεύουμε (μπορεί υποτυπωδώς αλλά χαϊδευεται κ θέλει να τον βοηθάω). Το ότι τη φοράμε στη βόλτα είναι πιο πολύ για διευκόλυνση για να μη ζητήσει κάπου άβολα (βασικά οποιοδήποτε σημείο είναι άβολο, δεν μπορώ να φανταστώ να κατουράει στο γιογιό στα σοκάκια ενός χωριού). Τα κακά ενταξει είναι άλλο θέμα, εκεί το παραδέχομαι ότι έχουμε επαναπαυτεί, κακά εκτός σπιτιου έχει δυο χρόνια σχεδον να κάνει, γι αυτό θεωρούσα κιόλας ότι είμαστε κ τυχεροί γιατί δεν θε χρειάζεται να αγχωθώ αν πάει στο σχολείο κ πώς θα σκουπιστεί κλπ. 

 

εχω σταματήσει να ρωτάω τι κάνουν τα αλλά παιδιά γιατί δεν μπορώ τη σύγκριση. από όσα ξέρω πάντως που είναι 3-3,5 μια έβγαλε την πάνα αμέσως, μετά ήμασταν εμείς, ένα λίγες μέρες μεγαλύτερο αλλά γεννημένο το 18 άρα δεν πάει σχολείο τώρα, προσφατα άρχισε να συνεργάζεται ενώ η μαμα του προσπαθει εδώ κ δυο χρόνια σχεδον αλλά ακόμα φοράει πάνα βρακάκι κ αλλά τρία παιδιά που κλείνουν τα τρία τώρα Ιούνιο Θουλιο θα ξεκινήσουν το καλοκαίρι εκπαίδευση. Οπότε καθολου μειονεκτικά δν νιώθω ως προς αυτό. ως προς αλλά ναι, αλλά ως αυτό όχι, ήταν έτοιμος πολύ νωρίτερα. κ μιλάω για παιδιά που τα μισά τουλάχιστον σε οτιδήποτε άλλο τα θεωρώ πολύ πιο προχωρημένα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μα την πάνα την έχει βγάλει εδώ κ ένα χρόνο σχεδον απ όταν ήταν 2,5. Υπήρχαν κατά καιρούς διαφορα θέματα συνεννόησης αλλά όχι θέμα οργανικού  ελέγχου, ούτε καν το βράδυ. κ τη διαδικασια της τουαλέτας τη γνωρίζει, εδώ κ καιρό κάνει όρθιος με σηκωμένο καπάκι, πατάει καζανάκι σκουπιζεται πλένει χέρια κλπ, το ντύσιμο το δουλεύουμε (μπορεί υποτυπωδώς αλλά χαϊδευεται κ θέλει να τον βοηθάω). Το ότι τη φοράμε στη βόλτα είναι πιο πολύ για διευκόλυνση για να μη ζητήσει κάπου άβολα (βασικά οποιοδήποτε σημείο είναι άβολο, δεν μπορώ να φανταστώ να κατουράει στο γιογιό στα σοκάκια ενός χωριού). Τα κακά ενταξει είναι άλλο θέμα, εκεί το παραδέχομαι ότι έχουμε επαναπαυτεί, κακά εκτός σπιτιου έχει δυο χρόνια σχεδον να κάνει, γι αυτό θεωρούσα κιόλας ότι είμαστε κ τυχεροί γιατί δεν θε χρειάζεται να αγχωθώ αν πάει στο σχολείο κ πώς θα σκουπιστεί κλπ. 

 

εχω σταματήσει να ρωτάω τι κάνουν τα αλλά παιδιά γιατί δεν μπορώ τη σύγκριση. από όσα ξέρω πάντως που είναι 3-3,5 μια έβγαλε την πάνα αμέσως, μετά ήμασταν εμείς, ένα λίγες μέρες μεγαλύτερο αλλά γεννημένο το 18 άρα δεν πάει σχολείο τώρα, προσφατα άρχισε να συνεργάζεται ενώ η μαμα του προσπαθει εδώ κ δυο χρόνια σχεδον αλλά ακόμα φοράει πάνα βρακάκι κ αλλά τρία παιδιά που κλείνουν τα τρία τώρα Ιούνιο Θουλιο θα ξεκινήσουν το καλοκαίρι εκπαίδευση. Οπότε καθολου μειονεκτικά δν νιώθω ως προς αυτό. ως προς αλλά ναι, αλλά ως αυτό όχι, ήταν έτοιμος πολύ νωρίτερα. κ μιλάω για παιδιά που τα μισά τουλάχιστον σε οτιδήποτε άλλο τα θεωρώ πολύ πιο προχωρημένα. 

 

Δεν έχετε βγάλει την πάνα, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί το πιστεύεις. Έχω βγάλει την πάνω σημαίνει δεν υπάρχει πάνα στο σπίτι. Θέμα οργανικού ελέγχου δεν υπάρχει στα περισσότερα υγιή παιδιά ήδη κάπου μεταξύ 1-2, τι σχέση έχει αυτό; Η εκπαίδευση έχει να κάνει με τη συμπεριφορά. Και το παιδί σου αν έχει δύο χρόνια να κάνει κακά εκτός σπιτιού, είναι δύο τουλάχιστον χρόνια οργανικά έτοιμο. Και λοιπόν;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μα την πάνα την έχει βγάλει εδώ κ ένα χρόνο σχεδον απ όταν ήταν 2,5. Υπήρχαν κατά καιρούς διαφορα θέματα συνεννόησης αλλά όχι θέμα οργανικού  ελέγχου, ούτε καν το βράδυ. κ τη διαδικασια της τουαλέτας τη γνωρίζει, εδώ κ καιρό κάνει όρθιος με σηκωμένο καπάκι, πατάει καζανάκι σκουπιζεται πλένει χέρια κλπ, το ντύσιμο το δουλεύουμε (μπορεί υποτυπωδώς αλλά χαϊδευεται κ θέλει να τον βοηθάω). Το ότι τη φοράμε στη βόλτα είναι πιο πολύ για διευκόλυνση για να μη ζητήσει κάπου άβολα (βασικά οποιοδήποτε σημείο είναι άβολο, δεν μπορώ να φανταστώ να κατουράει στο γιογιό στα σοκάκια ενός χωριού). Τα κακά ενταξει είναι άλλο θέμα, εκεί το παραδέχομαι ότι έχουμε επαναπαυτεί, κακά εκτός σπιτιου έχει δυο χρόνια σχεδον να κάνει, γι αυτό θεωρούσα κιόλας ότι είμαστε κ τυχεροί γιατί δεν θε χρειάζεται να αγχωθώ αν πάει στο σχολείο κ πώς θα σκουπιστεί κλπ. 

 

εχω σταματήσει να ρωτάω τι κάνουν τα αλλά παιδιά γιατί δεν μπορώ τη σύγκριση. από όσα ξέρω πάντως που είναι 3-3,5 μια έβγαλε την πάνα αμέσως, μετά ήμασταν εμείς, ένα λίγες μέρες μεγαλύτερο αλλά γεννημένο το 18 άρα δεν πάει σχολείο τώρα, προσφατα άρχισε να συνεργάζεται ενώ η μαμα του προσπαθει εδώ κ δυο χρόνια σχεδον αλλά ακόμα φοράει πάνα βρακάκι κ αλλά τρία παιδιά που κλείνουν τα τρία τώρα Ιούνιο Θουλιο θα ξεκινήσουν το καλοκαίρι εκπαίδευση. Οπότε καθολου μειονεκτικά δν νιώθω ως προς αυτό. ως προς αλλά ναι, αλλά ως αυτό όχι, ήταν έτοιμος πολύ νωρίτερα. κ μιλάω για παιδιά που τα μισά τουλάχιστον σε οτιδήποτε άλλο τα θεωρώ πολύ πιο προχωρημένα. 

Sorry, αλλα εισαι λαθος!

 

Το οτι φοραει ακομα πανα σημαινει δυο πραγματα:

1) οτι δεν ειναι πληρως αυτονομος

2) οτι δεν τον αφηνετε να αυτομηυει πληρως, αφου δεν εχει καποιο οργανικο θεμα.

 

Βουρ, λοιπον, για πληρη αυτονομηση! 
Σκεψου ποσο δυσκολο θα ειναι για σενα ή για τον αντρα σου να πατε στο σχολειο να τον αλλαξετε! Δεν μπορεις σε καμια περιπτωση να εισαι επαναπαυμενη οτι δεν κανει κακα εκτος σπιτιου ή οτι κανει το βραδυ (και φυσικα δεν μπορεις να του φορας πανα στο σχολειο), γιατι σιγουρα καποια στιγμη θα θελησει και στο σχολειο.

 

(Εδω εμεις ως ενηλικες και «ρυθμισμενοι» οργανισμοι, υπαρχουν περιπτωσεις που «απορυθμιζομαστε», οχι ενα πιτσιρικι!!!!)

πρίν από 6 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν έχετε βγάλει την πάνα, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί το πιστεύεις. Έχω βγάλει την πάνω σημαίνει δεν υπάρχει πάνα στο σπίτι. Θέμα οργανικού ελέγχου δεν υπάρχει στα παιδιά ήδη κάπου μεταξύ 1-2, τι σχέση έχει αυτό; Η εκπαίδευση έχει να κάνει με τη συμπεριφορά.

Αυτο!!!!

Η πανα βγαινει οταν σταματα να υπαρχει στο σπιτι!!!!!

Εαν υπαρχει, σημαινει οτι ακομα χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , emmaki είπε:

Sorry, αλλα εισαι λαθος!

 

Το οτι φοραει ακομα πανα σημαινει δυο πραγματα:

1) οτι δεν ειναι πληρως αυτονομος

2) οτι δεν τον αφηνετε να αυτομηυει πληρως, αφου δεν εχει καποιο οργανικο θεμα.

 

Βουρ, λοιπον, για πληρη αυτονομηση! 
Σκεψου ποσο δυσκολο θα ειναι για σενα ή για τον αντρα σου να πατε στο σχολειο να τον αλλαξετε! Δεν μπορεις σε καμια περιπτωση να εισαι επαναπαυμενη οτι δεν κανει κακα εκτος σπιτιου ή οτι κανει το βραδυ (και φυσικα δεν μπορεις να του φορας πανα στο σχολειο), γιατι σιγουρα καποια στιγμη θα θελησει και στο σχολειο.

 

(Εδω εμεις ως ενηλικες και «ρυθμισμενοι» οργανισμοι, υπαρχουν περιπτωσεις που «απορυθμιζομαστε», οχι ενα πιτσιρικι!!!!)

Μα δεν φοράει πάνα, αυτό εξηγω τόση ώρα! με το βρακι είναι στο σπίτι εδώ κ 10-11 μήνες κ την έχει βγάλει κ στον ύπνο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μα δεν φοράει πάνα, αυτό εξηγω τόση ώρα! με το βρακι είναι στο σπίτι εδώ κ 10-11 μήνες κ την έχει βγάλει κ στον ύπνο. 

Κακα δεν κανει στην πανα;

Αυτο δεν ειπες;

 

Επισης, πανα δεν φοραει στο αυτοκινητο;

 

Αν η απανατηση σε καποιο απο αυτα ειναι θετικη, ΔΕΝ εχει βγει η πανα!

Επεξεργάστηκαν by emmaki
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , emmaki είπε:

Κακα δεν κανει στην πανα;

Αυτο δεν ειπες;

 

Επισης, πανα δεν φοραει στο αυτοκινητο;

 

Αν η απανατηση σε καποιο απο αυτα ειναι θετικη, ΔΕΝ εχει βγει η πανα!

εντάξει αυτό είναι θέμα ερμηνείας. στο σχολείο έχει τουαλέτα, θα πηγαίνει εκεί όπως πηγαίνει στο σπίτι, δεν έχει σχέση ούτε με το αυτοκίνητο ούτε με τη βόλτα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μα δεν φοράει πάνα, αυτό εξηγω τόση ώρα! με το βρακι είναι στο σπίτι εδώ κ 10-11 μήνες κ την έχει βγάλει κ στον ύπνο. 

 @Έσπερος το παιδί σου σωματικά είναι προφανώς έτοιμο. Όλα τα παιδιά κατακτούν σωματικά τον έλεγχο κάπου στο χρόνο, στα ενάμιση, άντε στα δύο.

Αλλά δεν είναι εκπαιδευμένο.

Δεν είναι βρέφος να κατουριέται ανά μισή ώρα, οπότε, ναι, δεν κατουράει ακατάπαυστα.

Αλλά (1) λες ότι αν είναι απορροφημένο ξεχνιέται και θέλει υπενθύμιση, (2) μόλις βάλετε πάνα, όπως στο αμάξι, την κατουράει, και (3) ενεργείται στην πάνα.

Για να σου εξηγήσω, η κόρη μου  λίγο μετά το χρόνο (δεν έχει σημασία η ηλικία, το ίδιο θα ίσχυε στα δύο ή τα τρία), χρησιμοποιούσε την τουαλέτα για κακά, αλλά είχε μερικά ατυχήματα για τσίσα, και σε μεγάλες διαδρομές της φορούσαμε πάνα - βρακάκι. Κάποια στιγμή, σε μποτιλιάρισμα, το παιδί είπε κακά. Ήταν αδύνατο να βγούμε έξω, και της είπα ότι δε γίνεται τώρα, αλλά φορά πάνα και μπορεί να τα κάνει εκεί, δεν πειράζει. Με κοίταξε σαν να είμαι τρελή, όπως θα με κοίταζες εσύ αν σου έλεγα να ενεργηθείς στο βρακί σου, και άρχισε να κλαίει σπαρακτικά, μέχρι που ένα δεκάλεπτο - τέταρτο αργότερα, πιάσαμε άκρη στο δρόμο, σταματήσαμε σε ένα πάρκινγκ και ενεργήθηκε κανονικά. 

Αυτό σημαίνει εκπαιδευμένο παιδάκι, είτε γίνει νωρίς, είτε αργότερα. Αυτό που κάνετε αυτή τη στιγμή, έχει ακόμη δρόμο και δε θα τελειώσει ποτέ αν δεν το δείτε σοβαρά. Δεν μπορείς να στείλεις σχολείο ένα παιδί που θέλει υπενθυμίσεις και δεν ενεργείται στην τουαλέτα. Εκτός αν πας κι εσύ μαζί!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Έσπερος είπε:

εντάξει αυτό είναι θέμα ερμηνείας. στο σχολείο έχει τουαλέτα, θα πηγαίνει εκεί όπως πηγαίνει στο σπίτι, δεν έχει σχέση ούτε με το αυτοκίνητο ούτε με τη βόλτα. 

Οκ. Δεν εχει νοημα να λεμε αν την εχει βγαλει ή οχι. Το θεμα ειναι να αντιμετωπισετε το θεμα του αν του ερθουν κακα. Οποτε ξεκινα απο σημερα εκπαιδευση σε αυτο. Μην το αναβαλλεις για τον αλλο μηνα ή οτιδηποτε. Σταματα να σκεφτεσαι αν θα σηκωθει ορθιο μεσα στην ταξη και μιλα του για τα κακα και να προσπαθησετε την επομενη φορα να καθισει στη λεκανη κλπ

Link to comment
Share on other sites

Σε μια βδομάδα φεύγουμε κ το πολύ μέσα Ιουλίου θα έχουμε γυρίσει. Αυτά σκόπευα να τα κάνω μετά ούτως ή άλλως κ να μην τα συζητούσαμε εδώ. Δεν μοορω να φέρω τόση αναστάτωση πριν φύγουμε, δεν έχει νόημα κ θα υπάρχουν πάλι πρακτικές δυσκολίες με το καράβι κ τις μακρινές διαδρομές με το αυτοκίνητο. Να γυρίσουμε σπίτι μας κ όλα θα γίνουν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

Σε μια βδομάδα φεύγουμε κ το πολύ μέσα Ιουλίου θα έχουμε γυρίσει. Αυτά σκόπευα να τα κάνω μετά ούτως ή άλλως κ να μην τα συζητούσαμε εδώ. Δεν μοορω να φέρω τόση αναστάτωση πριν φύγουμε, δεν έχει νόημα κ θα υπάρχουν πάλι πρακτικές δυσκολίες με το καράβι κ τις μακρινές διαδρομές με το αυτοκίνητο. Να γυρίσουμε σπίτι μας κ όλα θα γίνουν. 

 

Το παιδί στο καράβι και στο αμάξι θα είναι μαζί σας. Αν τα κάνει επάνω του, θα είστε εκεί και θα το καθαρίσετε. Απλά χάνετε χρόνο.

Αν το θέμα είναι ότι σε αηδιάζουν οι δημόσιες τουαλέτες, τότε τι θα γίνει; Θα το κρατήσετε σε πάνες μέχρι την ενηλικίωση;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

Σε μια βδομάδα φεύγουμε κ το πολύ μέσα Ιουλίου θα έχουμε γυρίσει. Αυτά σκόπευα να τα κάνω μετά ούτως ή άλλως κ να μην τα συζητούσαμε εδώ. Δεν μοορω να φέρω τόση αναστάτωση πριν φύγουμε, δεν έχει νόημα κ θα υπάρχουν πάλι πρακτικές δυσκολίες με το καράβι κ τις μακρινές διαδρομές με το αυτοκίνητο. Να γυρίσουμε σπίτι μας κ όλα θα γίνουν. 

γτ στο καραβι δ υπαρχουν τουλετες;

αγοραζετε πανες;ναι.εχει βγαλει την πανα;οχι

δλδ παλι καλα που λογω κοβιντ δ τα πανε εκδρομη,γτ αν πηγαιναν μπορει να χρειαζοταν πανα ο γιος σου

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Έσπερος είπε:

Σε μια βδομάδα φεύγουμε κ το πολύ μέσα Ιουλίου θα έχουμε γυρίσει. Αυτά σκόπευα να τα κάνω μετά ούτως ή άλλως κ να μην τα συζητούσαμε εδώ. Δεν μοορω να φέρω τόση αναστάτωση πριν φύγουμε, δεν έχει νόημα κ θα υπάρχουν πάλι πρακτικές δυσκολίες με το καράβι κ τις μακρινές διαδρομές με το αυτοκίνητο. Να γυρίσουμε σπίτι μας κ όλα θα γίνουν. 

Ειναι αργα!

Μεσα Ιουλιου σημαινει οτι εχεις χασει αλλο μισο μηνα!

Αυτο ειναι κατι που πρεπει να ξεκινησει χθες!

Τερμα η πανα! Οταν θελει τουαλετα να το ζητα και να πηγαινει (ή να πηγαινετε μαζι στην αρχη) στην πιο κοντινη. Αν δεν υπαρχει αμεσα, τοτε πρεπει να μαθει να κρατιεται, μεχρι την πιο κοντινη τουαλετα!

Δεν ειναι κατι που θα γινει απο τη μια μερα στην αλλη, οποτε πρεπει να το δουλεψετε αρκετο καιρο για το κατακτησει πληρως. 
Ξαναλεω, μην χανεις χρονο!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν καταλαβαινόμαστε. Το παιδί κρατιέται για ώρες κ ζητάει οπότε θέλει. ο,τι έχει σχέση με το σχολείο είναι καλυμμένο. το άγχος μου τι θα κάνω αν θα ζητήσει τσίσα την ώρα που βγαίνουμε από το γκαράζ του καραβιού, δεν έχει σχέση με το σχολείο κ δεν έχω καμία διάθεση να το υπομείνω όταν έχουμε τόση χαρά για τις διακοπές για να χαλαρώσουμε. για να περάσουμε καλά πάμε, όχι να φορτώσουμε άγχος το παιδί για κάτι που μπορεί να γίνει λίγες μέρες αργότερα. για μια συνήθεια μιλάμε, όχι για κάτι οργανικό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 48 λεπτά , Έσπερος είπε:

εντάξει αυτό είναι θέμα ερμηνείας. στο σχολείο έχει τουαλέτα, θα πηγαίνει εκεί όπως πηγαίνει στο σπίτι, δεν έχει σχέση ούτε με το αυτοκίνητο ούτε με τη βόλτα. 

Άρα αν δεν υπήρχε το σχολείο μέχρι ποτέ θα Χρησιμοποιούσατε πάνα στο αμάξι και για κακα ; 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει κάτι θα έκανα ούτως ή άλλως, δεν σκοπεύω να του φοράω πάνα συνεχώς. Έτσι κι αλλιώς πιο πολύ για δική μας διευκόλυνση είναι, δεν το ζητάει εκείνος. Πάντως κρατιέται, στο σπίτι περναει τρίωρο και παραπάνω μέχρι να πάει. δεν νομίζω ότι θα έχουμε θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Έσπερος είπε:

Σε μια βδομάδα φεύγουμε κ το πολύ μέσα Ιουλίου θα έχουμε γυρίσει. Αυτά σκόπευα να τα κάνω μετά ούτως ή άλλως κ να μην τα συζητούσαμε εδώ. Δεν μοορω να φέρω τόση αναστάτωση πριν φύγουμε, δεν έχει νόημα κ θα υπάρχουν πάλι πρακτικές δυσκολίες με το καράβι κ τις μακρινές διαδρομές με το αυτοκίνητο. Να γυρίσουμε σπίτι μας κ όλα θα γίνουν. 

Αν φοβάσαι τις πρακτικές δυσκολίες, είναι ίσως διότι νιώθεις ότι το παιδί δε θα ανταποκριθεί εύκολα. Λογικά δεν ισχύει αλλά ξεκίνα ΧΤΕΣ, όχι μετά τις διακοπές!

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Ποσο είναι το παιδακι σου ; Για να λες για προνήπιο άρα είναι κοντά στα 4 ; Και του φοράς ακόμα την πανα ; Και εγώ ελπίζω να την ξεφορτωθώ από τώρα ; Άρα έχω πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μου 

Mama anesti να σε ρωτήσω κάτι .. επειδή μαρεσει ο τρόπος που σκέφτεσαι γενικά και πολλά που λες ταιριάζουν για εμένα και τον τρόπο σκέψης μου ... το παιδί σου το έστειλες παιδικο ; Θεωρείς ότι είναι καλό να πάει ένα παιδακι ; Η είναι καλύτερο εφόσον δεν δουλεύω το παιδί να κάτσει με εμένα στο σπίτι και να πάει μια και καλή προνήπιο ; 

 

Αρχικά να πω πως δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για το αν είναι καλύτερο για το παιδί σας να πάει ή όχι παιδικό. Εσείς γνωρίζετε τις συνθήκες, τι σας εξυπηρετεί, τι σας ταιριάζει, τι θα θέλατε. Θα σου πω κάποιες σκέψεις που ίσως είναι υποκειμενικές, επηρεασμενες από την εμπειρία μου.

 

Δεν έστειλα παιδικό τον γιο μου γιατί αρχικά δεν δούλευα  οπότε δεν το εκρινα  αναγκαίο. 

 

Τον σταθμο  προσωπικά δεν τον θεωρώ απαραίτητο ούτε "υποχρεωτική βαθμίδα εκπαίδευσης". Και συμφωνώ παραπάνω που ειπώθηκε πως επικεντρώνεται στην φυλαξη κυρίως των παιδιών και όχι στην εκπαίδευση τους. Από όσα έχω κουβεντιασει με μαμάδες που έστειλαν τα παιδιά τους οσα δεν πήγαν γνωσιακά δεν έμειναν πίσω σε κάτι. Αν ένα παιδάκι που μένει σπίτι ασχολείται λίγο με τον κήπο, με την φύση, δουλεύει λεπτή-αδρη κινητικότητα με πράγματα που υπάρχουν στο σπίτι, "διαβάζει" παραμύθια, μουτζουρωνει χαρτιά, κοινωνικοποιειται, παίζει συχνά σε παιδική χαρά/με φίλους του ειναι στο ίδιο μήκος κύματος με ένα παιδί του παιδικού. 

 

Η οριοθέτηση του παιδιού μέσα από τους κανόνες του παιδικού δεν ξέρω κατά πόσο παίζει σημαντικο παραγοντα για να ληφθεί η θετική απόφαση δεδομένου πως βασικούς κανόνες συμπεριφοράς μαθαίνει και στο σπίτι. 

 

Ένα μεγάλο πλεονέκτημα του σταθμού είναι η καθημερινή τριβή με τα άλλα παιδιά. Όχι μόνο παίζει, διασκεδάζει, εκτονώνεται  αλλά μαθαίνει τα όρια του και των άλλων, μαθαίνει να διεκδικεί, να υποχωρεί, να υπερασπίζεται τον εαυτό του, μαθαίνει να συνυπάρχει με τους άλλους, ενισχύεται η αυτοπεποίθηση του μέσω της αυτονομιας που μπορεί να έχει ανάλογα με την ηλικία του  βεβαια. 

 

Ένα ακόμα ζήτημα που απασχολεί τους γονείς είναι οι ιώσεις που και στον παιδικό αλλά και στο νηπιαγωγειο την πρώτη χρονιά λέγεται ότι είναι περισσότερες. 

 

 

Κάποια παιδιά μπορεί να μην είναι έτοιμα να γίνουν μέλη μιας αλλης ομάδας πέρα από την  οικογένεια πριν τα τεσσερα. Ισως να μην είναι ώριμα/έτοιμα να δεχτουν αυτή την αλλαγή. Μπορεί να μην θέλουν  να αποχωριστουν την μαμά, το σπίτι, την ασφάλεια τους. Κατανοητό και φυσιολογικο.  Δεν σημαίνει ότι ο γονιός έκανε κάτι λαθος ούτε ότι το παιδί θα έχει προβλημα σε όλα τα πρώτα του ξεκινήματα. Σημαίνει πως χρειάζεται χρόνο και αυτό θα είναι καλύτερο και για τους δύο.

 

Τέλος, τα προνήπια είναι προετοιμασία/προσαρμογή στο πρώτο σχολικό περιβάλλον και πλέον είναι υποχρεωτικά. Ο σταθμος δεν είναι υποχρεωτικός αλλά σίγουρα συμβάλει στην κοινωνικοποίηση του παιδιού.  

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εντάξει κάτι θα έκανα ούτως ή άλλως, δεν σκοπεύω να του φοράω πάνα συνεχώς. Έτσι κι αλλιώς πιο πολύ για δική μας διευκόλυνση είναι, δεν το ζητάει εκείνος. Πάντως κρατιέται, στο σπίτι περναει τρίωρο και παραπάνω μέχρι να πάει. δεν νομίζω ότι θα έχουμε θέμα

Τα μεγάλα παιδιά και οι ενήλικες, δεν κατουράνε ακατάπαυστα. Το κάθε τρεις ώρες δε λέει κάτι. Δεν υποδηλώνει εκπαίδευση. Η συνειδητοποίηση, το να περιμένει, να ζητά πάντα, να θεωρεί απαράδεκτο να τα κάνει πάνω του, αυτό είναι η εκπαίδευση. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εντάξει κάτι θα έκανα ούτως ή άλλως, δεν σκοπεύω να του φοράω πάνα συνεχώς. Έτσι κι αλλιώς πιο πολύ για δική μας διευκόλυνση είναι, δεν το ζητάει εκείνος. Πάντως κρατιέται, στο σπίτι περναει τρίωρο και παραπάνω μέχρι να πάει. δεν νομίζω ότι θα έχουμε θέμα. 

Πραγματικά αδιανόητο να φοράει κανείς πάνα στο έτοιμο οργανικά παιδί για δική του διευκόλυνση. Εμείς κάναμε μεγάλα ταξίδια με το αυτοκίνητο από όταν ήταν μικρό το παιδί και συνεχίζουμε. Αν κάποια στιγμή δε σταματούσα να δίνω την πάνα σαν επιλογή, θα φορούσε ακόμα πάνα νομίζω. 

Link to comment
Share on other sites

@Super.mum είναι ασυνήθιστο ένα παιδί στην ηλικία των τριών προς τέσσερα να μην έχει εκπαιδευτεί, τα περισσότερα καθαρίζουν πριν τα τρία, συχνά και πριν τα δύο. Μην αγχώνεσαι. Κι ας έχει και κανένα ατυχήμα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Τα μεγάλα παιδιά και οι ενήλικες, δεν κατουράνε ακατάπαυστα. Το κάθε τρεις ώρες δε λέει κάτι. Δεν υποδηλώνει εκπαίδευση. Η συνειδητοποίηση, το να περιμένει, να ζητά πάντα, να θεωρεί απαράδεκτο να τα κάνει πάνω του, αυτό είναι η εκπαίδευση. 

αλήθεια; εγω για το τρίωρο ανησυχούσα ότι τα κρατάει για να μην πάει κ ότι θα παύει ουρολοίμωξη. αν περάσουν τρεις ώρες τον πηγαίνω εγω. σίγουρα έχει κρατηθεί κ πάνω από τρεις κ τέσσερις ίσως. άρα θα μπορούσε να κρατηθεί κ χωρίς καθολου τουαλέτα στο σχολείο; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

αλήθεια; εγω για το τρίωρο ανησυχούσα ότι τα κρατάει για να μην πάει κ ότι θα παύει ουρολοίμωξη. αν περάσουν τρεις ώρες τον πηγαίνω εγω. σίγουρα έχει κρατηθεί κ πάνω από τρεις κ τέσσερις ίσως. άρα θα μπορούσε να κρατηθεί κ χωρίς καθολου τουαλέτα στο σχολείο; 

 

Αυτό είναι χαζό χιούμορ τώρα ή τα λες σοβαρά; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Αυτό είναι χαζό χιούμορ τώρα ή τα λες σοβαρά; 

όχι αλήθεια στις τρεις ώρες εγω αρχίζω να έχω πολύ άγχος γιατί δεν πηγαίνει. στην αρχή τον πήγαινα με το ζόρι ή του το υπενθύμιζα συνέχεια κ αντιδρούσε κ μετά θύμωσε ο άντρας μου γιατί θεωρούσε ότι τον καταπιέζω. 

 

στην τουαλέτα του σχολείου δεν θα ήθελα να πηγαίνει. είναι αηδία οι σχολικές τουαλέτες, δεν έχετε δει ποτέ; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...