Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.


Recommended Posts

πρίν από 4 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Καμία νηπιαγωγός δε θα κοιτά ποιος κουνιέται. Πρέπει να το μάθεις να ζητά. Και να έχει ατυχήματα.

Ε το ξέρω ότι δεν θα τον παρακολουθούν. Γενικα το ζητάει εκτός αν είναι πολύ προσηλωμένος. Ε δεν μοορω να κάνω κάτι άλλο, το ξέρω ότι είναι επικοινωνιακό το θέμα. ατυχήματα πλέον έχουμε σπάνια έως ποτέ, αλλά αν έχει περάσει κάποια ώρα κ τον βλέπω δεκτικό του προτείνω να πάμε γθα να μην έχω το άγχος. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 30 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ε το ξέρω ότι δεν θα τον παρακολουθούν. Γενικα το ζητάει εκτός αν είναι πολύ προσηλωμένος. Ε δεν μοορω να κάνω κάτι άλλο, το ξέρω ότι είναι επικοινωνιακό το θέμα. ατυχήματα πλέον έχουμε σπάνια έως ποτέ, αλλά αν έχει περάσει κάποια ώρα κ τον βλέπω δεκτικό του προτείνω να πάμε γθα να μην έχω το άγχος. 

 

Αν τον διδάσκεις ότι μέσα στο σπίτι πάει στο γιογιό και έξω έχει πάνα, και δεν το αλλάξεις αυτό άμεσα, δε θα είναι και τόσο προφανές στο παιδί τι να κάνει στο σχολείο. Πρέπει να το δουλέψετε.

πρίν από 44 λεπτά , Έσπερος είπε:

είναι 3,5 κ την πάνα την έβγαλε περίπου ένα χρόνο πριν με εξαίρεση τα κακά κ τη βόλτα με αυτοκίνητο. αν δεν ήταν το λοκνταουν που δν παίρναμε αυτοκίνητο, μπορεί να το είχαμε σταματήσει νωρίτερα, αλλά πέρασε καθεις κ ήταν κ ένα διάστημα που δεν συνεργαζόταν οπότε όταν άνοιξε ξανά η μετακίνηση 6 χρειαζόταν ένα μεταβατικό διάστημα. 

Συγγνώμη τώρα το είδα αυτό. Τι εννοείς με εξαίρεση τα κακά;;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Αν τον διδάσκεις ότι μέσα στο σπίτι πάει στο γιογιό και έξω έχει πάνα, και δεν το αλλάξεις αυτό άμεσα, δε θα είναι και τόσο προφανές στο παιδί τι να κάνει στο σχολείο. Πρέπει να το δουλέψετε.

Συγγνώμη τώρα το είδα αυτό. Τι εννοείς με εξαίρεση τα κακά;;;

κακά κάνει στην πάνα, δεν θέλει στη λεκάνη κ ήθελα να τελειώσουμε με τα τσίσα. έτσι κ αλλιώς μια φορά τη μέρα βράδυ κάνει, δεν επηρεάζει το σχολείο. κ δεν είναι μ μοναδικό παιδί, το έχω διαβάσει πολλές φορές σε στΖητησεις να συμβαίνει. ήταν αυτό ακριβώς που δεν ήθελα να συμβεί κ γι αυτό είχα αγχωθεί αλλά τελικά συνέβη. τι να κάνουμε. 

 

δεν έχουμε πει ότι πάνα φοράμε έξω. στη θάλασσα κ στο περπάτημα δεν φοράμε. έχουμε πει ότι φοράμε στο αυτοκίνητο κ για το σχολείο ξέρει ήδη ότι θα έχει τουαλέτα θα κάνει όρθιος σαν τον μπαμπά κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Έσπερος είπε:

κακά κάνει στην πάνα, δεν θέλει στη λεκάνη κ ήθελα να τελειώσουμε με τα τσίσα. έτσι κ αλλιώς μια φορά τη μέρα βράδυ κάνει, δεν επηρεάζει το σχολείο. κ δεν είναι μ μοναδικό παιδί, το έχω διαβάσει πολλές φορές σε στΖητησεις να συμβαίνει. ήταν αυτό ακριβώς που δεν ήθελα να συμβεί κ γι αυτό είχα αγχωθεί αλλά τελικά συνέβη. τι να κάνουμε. 

 

δεν έχουμε πει ότι πάνα φοράμε έξω. στη θάλασσα κ στο περπάτημα δεν φοράμε. έχουμε πει ότι φοράμε στο αυτοκίνητο κ για το σχολείο ξέρει ήδη ότι θα έχει τουαλέτα θα κάνει όρθιος σαν τον μπαμπά κλπ. 

 

Οχι @Έσπερος είναι εκτός τόπου και χρόνου αυτό που λες, είναι εντελώς εξωφρενικό. Δεν μπορείς να στείλεις σε δημόσιο νηπιαγωγείο παιδί που ενεργείται στην πάνα και με καμία ερμηνεία δε μπορείς να λες ότι έχει εκπαίδευση τουαλέτας αν ενεργείται στην πάνα. Δεν ξέρω τι λέει ο νόμος, θα υπέθετα όμως οτι δεν μπορεί καν να φοιτήσει χωρίς παράλληλη στήριξη, αν δικαιούται.

Είναι εντελώς παράλογο να πιστεύεις ότι το πρόγραμμα που έχετε στα κακά δε θα μεταβληθεί, αν το παιδί παίξει πολύ στο σχολείο, πανικοβληθεί, φάει κάτι που το πείραξε, περάσει μία ήπια γαστρεντερίτιδα κλπ. Η νηπιαγωγός δε θα το βοηθήσει, δε θα του δώσει πάνα, δε θα το αλλάξει καν αν τα κάνει επάνω του. Είναι εντελώς απαραίτητη η πλήρης εκπαίδευση τουαλέτας και εσείς δεν είστε καν στη μέση με όσα λες. Έχετε χρόνο, μένουν 2 μήνες, αλλά πρέπει να το πάρετε πολύ σοβαρά, είναι τραγικό ότι το θεωρείτε λεπτομέρεια. Είναι σχολείο, θα είναι σαν να λερωθεί μαθητής σου η αντιμετώπιση από συμμαθητές και δασκάλα, απλά δεν προβλέπεται.

Παιδί έτοιμο για χώρο νηπιαγωγείου (και όχι παιδικού) πρέπει να ζητά τουαλέτα για τσίσα και κακά, να μπορεί να πάει εντελώς μόνο, να βγάλει ρούχα, να σκουπιστεί, να πλύνει χέρια κλπ και αν χρειαστεί και λερωθεί, να αλλάξει μόνο, ίσως με κάποια λεκτική καθοδήγηση από τη δασκάλα. Και βασικά όσο το σκέφτομαι, ούτε σε καθήκοντα παράλληλης στήριξης δεν εμπίπτει, γιατί φίλος με  παιδάκι που έχει από μικρή ηλικία διάγνωση στο φάσμα και φοιτά σε κανονικό σχολείο με παράλληλη, καθυστέρησε κατά ένα χρόνο το νήπιο γι αυτό κυρίως το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ πιστεύω ότι το καθυστερήσατε πολύ εφόσον είναι να πάει για σχολείο το Σεπτέμβριο, θα έπρεπε τουλάχιστον μισό εξάμηνο πριν να είναι έτοιμο από την πάνα. Αν είχε γεννηθεί ένα μήνα αργότερα κ πήγαινε απ' του χρόνου σχολείο θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα. @supermum δεν είναι νωρίς που του κάνεις τώρα εκπαίδευση, 2 με 2,5 ετών συνήθως αρχίζουν. Καλό είναι μέχρι τα 3 περίπου να έχουν καθαρίσει από τσισα κ κακά στην πάνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 52 λεπτά , Έσπερος είπε:

κακά κάνει στην πάνα, δεν θέλει στη λεκάνη κ ήθελα να τελειώσουμε με τα τσίσα. έτσι κ αλλιώς μια φορά τη μέρα βράδυ κάνει, δεν επηρεάζει το σχολείο. κ δεν είναι μ μοναδικό παιδί, το έχω διαβάσει πολλές φορές σε στΖητησεις να συμβαίνει. ήταν αυτό ακριβώς που δεν ήθελα να συμβεί κ γι αυτό είχα αγχωθεί αλλά τελικά συνέβη. τι να κάνουμε. 

 

δεν έχουμε πει ότι πάνα φοράμε έξω. στη θάλασσα κ στο περπάτημα δεν φοράμε. έχουμε πει ότι φοράμε στο αυτοκίνητο κ για το σχολείο ξέρει ήδη ότι θα έχει τουαλέτα θα κάνει όρθιος σαν τον μπαμπά κλπ. 

Μα πως είσαι τόσο σίγουρη ότι η ώρα που κάνει κακά δεν θα αλλάξει όλη την σχολική χρονια ;; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Super.mum είπε:

Μα πως είσαι τόσο σίγουρη ότι η ώρα που κάνει κακά δεν θα αλλάξει όλη την σχολική χρονια ;; 

Ένα χρόνο τώρα δεν έχει ζητήσει ποτέ κακά άλλη ώρα ούτε έχει κάνει αυθόρμητα αν τύχει να φοράει πάνα το πρωί, το ελέγχει απόλυτα απλώς δεν του βγαίνουν στη λεκάνη. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ένα χρόνο τώρα δεν έχει ζητήσει ποτέ κακά άλλη ώρα ούτε έχει κάνει αυθόρμητα αν τύχει να φοράει πάνα το πρωί, το ελέγχει απόλυτα απλώς δεν του βγαίνουν στη λεκάνη. 

Δεν μπορείς να πεις ψέματα στο σχολείο, ως εκπαιδευτικός το αντιλαμβάνεσαι. Το παιδί δεν είναι εκπαιδευμένο, και αυτό εξηγεί και την ανησυχια της παιδιάτρου. Πρέπει να το λύσετε άμεσα. Οσα περιγράφεις δεν είναι αναμενόμενα σε παιδάκι πιο κοντά πια στα τέσσερα και έτοιμο για υποχρεωτική εκπαίδευση. Μιλάς για ένα παιδί που μετρά και αναγνωρίζει γράμματα, αλλά δεν κάνει κακά στην τουαλέτα και κατουριεται στο αυτοκίνητο. Έχετε δώσει έμφαση σε πολύ αλλοκοτες προτεραιότητες 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Δεν μπορείς να πεις ψέματα στο σχολείο, ως εκπαιδευτικός το αντιλαμβάνεσαι. Το παιδί δεν είναι εκπαιδευμένο, και αυτό εξηγεί και την ανησυχια της παιδιάτρου. Πρέπει να το λύσετε άμεσα. Οσα περιγράφεις δεν είναι αναμενόμενα σε παιδάκι πιο κοντά πια στα τέσσερα και έτοιμο για υποχρεωτική εκπαίδευση. Μιλάς για ένα παιδί που μετρά και αναγνωρίζει γράμματα, αλλά δεν κάνει κακά στην τουαλέτα και κατουριεται στο αυτοκίνητο. Έχετε δώσει έμφαση σε πολύ αλλοκοτες προτεραιότητες 

Δεν δώσαμε έμφαση σε κάτι, αυτά που έμαθε τα έμαθε πολύ εύκολα. Δεν ασχολήθηκε κανεις να του μάθει τα γράμματα, απλώς είχε ενδιαφέρον. Ενταξει το αυτοκίνητο πιστεύω ότι είναι πιο πολύ για τη δικη μας ηρεμία, τα κακά δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω, να τον κρατάω με το ζόρι στη λεκάνη; να ρισκάρω να πάθει δυσκοιλιότητα; η αλήθεια είναι ότι αυτό το κομμάτι το θεωρούσα άσχετο με το σχολείο κ δεν με ενθουσιάζει έτσι κ αλλιώς η ιδέα να πηγαίνει στην τουαλέτα εκεί, βασικά δεν ξέρω πότε άρχισαν οι μαθητες να θέλουν να πηγαίνουν, εγω θυμάμαι ότι πήγαινα μόνο όταν ήμουν αδιάθετη κι αυτό με πόνο ψυχής. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι παράνομο να μην δεχτούν το παιδί στο νήπιο επειδή δεν έχει ολοκληρώσει την εκπαίδευση τουαλέτας. Αν κάποιος ξέρει καλύτερα, ας μας διαφωτίσει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , Ilaeira είπε:

Νομίζω ότι είναι παράνομο να μην δεχτούν το παιδί στο νήπιο επειδή δεν έχει ολοκληρώσει την εκπαίδευση τουαλέτας. Αν κάποιος ξέρει καλύτερα, ας μας διαφωτίσει. 

Δεν έχω ιδέα το προβλέπει ο νόμος, αλλά σίγουρα δε θα το αλλάξουν. Δεν μπορώ να φανταστώ να υποβάλλω το παιδί μου σε ένα σενάριο όπου στέκεται και φωνάζει για πανα μέσα στην τάξη ή που λερώνεται και περιμένει λερωμένο να έρθει να το παραλάβει ο γονιός. Με την ίδια λογική, τι γίνεται στο Δημοτικό ανά ένα παιδί έχει αναπτυξιακά πρόβλημα που δεν επιτρέπουν αυτονομία; Υποθέτω ότι έρχεται συνοδος;

πρίν από 14 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν δώσαμε έμφαση σε κάτι, αυτά που έμαθε τα έμαθε πολύ εύκολα. Δεν ασχολήθηκε κανεις να του μάθει τα γράμματα, απλώς είχε ενδιαφέρον. Ενταξει το αυτοκίνητο πιστεύω ότι είναι πιο πολύ για τη δικη μας ηρεμία, τα κακά δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω, να τον κρατάω με το ζόρι στη λεκάνη; να ρισκάρω να πάθει δυσκοιλιότητα; η αλήθεια είναι ότι αυτό το κομμάτι το θεωρούσα άσχετο με το σχολείο κ δεν με ενθουσιάζει έτσι κ αλλιώς η ιδέα να πηγαίνει στην τουαλέτα εκεί, βασικά δεν ξέρω πότε άρχισαν οι μαθητες να θέλουν να πηγαίνουν, εγω θυμάμαι ότι πήγαινα μόνο όταν ήμουν αδιάθετη κι αυτό με πόνο ψυχής. 

Δηλαδή αγωνίας τόσο καιρό για το αν το παιδί θα μιλήσει εκτός σειράς ή δε θα αφήσει τη γωνία όπου παίζει αν του πει η δασκάλα, θες να το προετοιμάσεις για αυτό, και να μιλήσεις με τη δασκάλα, φοβάσαι ότι θα σε κακοχαρακτηρίσουν αν δεν έχει τρόπους, αλλά δε σε προβλημάτισε τι θα γίνει αν ξαφνικά τα κάνει στο βρακί του μέσα σε μια τάξη;

Link to comment
Share on other sites

Αν και το πρόσεξα πριν ότι το παιδί κάνει κακά στην πάνα, είπα να μην το σχολιάσω για να μην αγχώσω την Έσπερος. Ωστόσο, μιας και ήδη σχολιάστηκε, αυτό είναι σοβαρό. Παιδί που θα πάει προνήπιο, ακόμη κι αν είναι το μικρότερο στην τάξη, θα πρέπει να το έχει ξεπεράσει αυτό το στάδιο. Πολλά παιδάκια αρνούνται να κάνουν κακά στο γιογιό ή τη λεκάνη αλλά σε μικρότερη ηλικία. Στην περίπτωση αυτή, η εκπαίδευση τουαλέτας είναι ελλιπής κι ελπίζω μέσα στο δίμηνο να έχει ολοκληρωθεί αν και είναι δύσκολο - όχι ακατόρθωτο όμως. Επίσης, είναι εντελώς άτοπο να στηρίζεται κανείς στο ότι το παιδί θα κάνει κακά πάντα ίδια ώρα, το βράδυ όπως συνηθίζει ως τώρα. Μια αλλαγή προγράμματος, λίγο άγχος, μια γαστρεντερίτιδα κάλλιστα μπορούν να αλλάξουν το πρόγραμμα όλων. Ίσως ακουστεί κάπως αλλά απορώ πώς μια μορφωμένη και σκεπτόμενη μητέρα μπορεί να έχει τους προβληματισμούς που υπεραναλύθηκαν σε τόσες σελίδες ενώ δεν έχει λυθεί ακόμη το θέμα τουαλέτας. Κι η πιπίλα σημαντικό αλλά νομίζω έρχεται δεύτερη ως θέμα. 

πρίν από 31 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν δώσαμε έμφαση σε κάτι, αυτά που έμαθε τα έμαθε πολύ εύκολα. Δεν ασχολήθηκε κανεις να του μάθει τα γράμματα, απλώς είχε ενδιαφέρον. Ενταξει το αυτοκίνητο πιστεύω ότι είναι πιο πολύ για τη δικη μας ηρεμία, τα κακά δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω, να τον κρατάω με το ζόρι στη λεκάνη; να ρισκάρω να πάθει δυσκοιλιότητα; η αλήθεια είναι ότι αυτό το κομμάτι το θεωρούσα άσχετο με το σχολείο κ δεν με ενθουσιάζει έτσι κ αλλιώς η ιδέα να πηγαίνει στην τουαλέτα εκεί, βασικά δεν ξέρω πότε άρχισαν οι μαθητες να θέλουν να πηγαίνουν, εγω θυμάμαι ότι πήγαινα μόνο όταν ήμουν αδιάθετη κι αυτό με πόνο ψυχής. 

Είτε σε ενθουσιάζει η ιδέα της χρήσης της τουαλέτας του σχολείου είτε όχι, αυτό θα γίνει, ειδικά στο νηπιαγωγείο αλλά και στο δημοτικό εννοείται. 

Link to comment
Share on other sites

τώρα έχω προβληματιστεί γιατί θεωρούσα ότι για τις ανάγκες του σχολείου η τουαλέτα μας είναι οκ. πραγματικά το βασικό μου θέμα ήταν μήπως πάει στο σχολείο κ αρχίσει σκηνικά ότι θέλει να παίξει κι άλλο ή να μείνει στην αυλή ή να προτιμά μια δραστηριότητα αντί άλλης, όχι κάποιο άλλο ζήτημα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Έσπερος είπε:

τώρα έχω προβληματιστεί γιατί θεωρούσα ότι για τις ανάγκες του σχολείου η τουαλέτα μας είναι οκ. πραγματικά το βασικό μου θέμα ήταν μήπως πάει στο σχολείο κ αρχίσει σκηνικά ότι θέλει να παίξει κι άλλο ή να μείνει στην αυλή ή να προτιμά μια δραστηριότητα αντί άλλης, όχι κάποιο άλλο ζήτημα. 

 

Δεν ησαστε καθολου οκ. Μου φαινεσαι εκτος τοπου και χρονου. Ολα τα παραπανω που σε ανυσηχουν ειναι πραγματα που οι δασκαλες εχουν εμπειρια και μπορουν να χειριστουν. δεν ειναι ουτε το πρωτο ουτε το τελευταιο παιδι που θα θελει κατι αλλο απο αυτο που πρεπει να κανει. Δεν ειναι η εξαιρεση ο γιος σου. Ξερουν νΑ το χειριστουν μια χαρα οι δασκαλες οπως χειριζονται καθημερινα δεκαδες παιδακια. 

 

Η τουαλετα ομως και η εκμαθηση της ειναι αποκλειστικα δικη σας ευθυνη και τωρα εκθετεις το παιδι σου εσυ μονη σου. Οποτε δειτε λιγο αυτο που ειναι απο τα σημαντικοτερα και μετα αν οι γιος σου καταληξει να ειναι ο καπεταν φασαριας της ταξης, με συνεργασια των δασκαλων και δικη σου το βλεπετε και αυτο. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Έσπερος είπε:

τώρα έχω προβληματιστεί γιατί θεωρούσα ότι για τις ανάγκες του σχολείου η τουαλέτα μας είναι οκ. πραγματικά το βασικό μου θέμα ήταν μήπως πάει στο σχολείο κ αρχίσει σκηνικά ότι θέλει να παίξει κι άλλο ή να μείνει στην αυλή ή να προτιμά μια δραστηριότητα αντί άλλης, όχι κάποιο άλλο ζήτημα. 

Τοσο καιρο θεωρω καποια πραγματα γραφικα αλλα τα αντιμετωπιζω με συμπαθεια. Τωρα,το συγκεκριμενο μηνυμα μου φαινεται τρολ. Απολυτως! 
επειδη ειχα το ιδιο θεμα με το παιδι μου για λιγους μηνες οταν εκοψε την πανα στα τρια, θα σου πω τη δικη μου εμπειρια. Σαν να φοβοταν οτι δεν μπορει να κανει καθιστο. Καποια στιγμη εβαλα μια σκονη στο γαλα,effecol νομιζω λεγεται, και βοηθησε να τα κανει πιο ευκολα και καπως με την κουβεντα δοκιμασε και πηγε. Και αυτο ηταν! 
ειχα δοκιμασει να δωσω κινητο να χαζευει βιντεο,σε εμας δεν επισσε. Μπορει να πιασει σε εσας. Ή να τον βαλεις  να καθισει και μα δοαβαζετε Βιβλια μηπως χαλαρωσει και ξεχαστει. Ή να κολλατε αυτοκολλητα γυρω γυρω. 
α! Επισης στην αρχη επιβραβευα με

αυτοκολληα καθε φορα που πηγαινε στην τουαλετΑ. 
Αν φτασεις στο αμην,απλα εξαναφισε τις πανες. Θα κρατηθει θα κρατηθει στο τελος θα τα κανει. Και αντε μια φορα να τα κανει πανω του. Ειμαι σιγουρη οτι μετα θα προσπαθησει στην τουαλετα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

τώρα έχω προβληματιστεί γιατί θεωρούσα ότι για τις ανάγκες του σχολείου η τουαλέτα μας είναι οκ. πραγματικά το βασικό μου θέμα ήταν μήπως πάει στο σχολείο κ αρχίσει σκηνικά ότι θέλει να παίξει κι άλλο ή να μείνει στην αυλή ή να προτιμά μια δραστηριότητα αντί άλλης, όχι κάποιο άλλο ζήτημα. 

Γιατί το θεωρούσες οκ? Η πλειονότητα των παιδιών εχουν ξεμπερδεψει με την πάνα τελείως στα 3 χρόνων κ ακόμα νωρίτερα. Εμένα εντάξει 2 μήνες μου φαίνονται αρκετοί για την εκπαίδευση αλλά ίσως για όταν ξεκινάνε τότε κ είναι ακόμα μικρά. Τώρα στα 3,5 έχει συνηθίσει πλήρως αυτή τη ρουτίνα. Ιδιαίτερα με τα κακά. Για τα τσισα πιστεύω ότι αν δεν του φοράτε πάνα στις εξόδους θα συνηθίσει πιο εύκολα!

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Καμία νηπιαγωγός δε θα κοιτά ποιος κουνιέται. Πρέπει να το μάθεις να ζητά. Και να έχει ατυχήματα.

μα ποιος θα παρεξηγησει ενα παιδακι 3-4χρ που εχει ατυχημα.κ αν δ εχει ατυχημα πως θα μαθει να ζηταει;

βαζεις ενα υποσεντονο μιας χρησης στο καρεκλακι στο αμαξι,πατε πριν φυγετε στο σπιτι κ τοσο απλα

γτ νομιζεις οτι η πανα κ η πιπιλα περνανε απο το χερι σου,ενω οι κανο νες οχι;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , love kids είπε:

 

Χμ, ανησυχείς για την κοινωνικοποίηση του παιδιού αλλά σκέφτομαι ότι κι εσένα θα σε βοηθούσε να έχεις επαφή με μαμάδες παιδιών στην ίδια ηλικία με το παιδί σου. Βοηθά στο να εξοικειωθεί κάποιος με τα παιδιά, να βλέπει τι ισχύει γενικά για τα διάφορα ηλικιακά στάδια και να βλέπει καταστάσεις ζωντανά. Γιατί άλλο η θεωρία κι άλλο η πράξη. 

 

Αυτό είναι πολύ σωστό. Όταν δεν έχεις πολλές επαφές με άλλα παιδάκια, πέφτεις με τα μούτρα στο δικό σου, υπερμεγενθυνεις συμπεριφορές και δε διακρίνεις τα θέματα που μπορεί οντως να υπάρχουν (γιατί απλά σου φαίνονται νορμάλ) 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

τώρα έχω προβληματιστεί γιατί θεωρούσα ότι για τις ανάγκες του σχολείου η τουαλέτα μας είναι οκ. πραγματικά το βασικό μου θέμα ήταν μήπως πάει στο σχολείο κ αρχίσει σκηνικά ότι θέλει να παίξει κι άλλο ή να μείνει στην αυλή ή να προτιμά μια δραστηριότητα αντί άλλης, όχι κάποιο άλλο ζήτημα. 

σορρυ που γελαω αλλα πραγματικα το μνμ σου δ ξερω πως να το διαχειριστω

επιτηδες κ εγω δ σχολιασα ειδικα για τα κακα,κ ειπα γενικα για την πανα

πραγματικα απορω πως εισαι τοσο σιγουρη οτι δ θα θελησει ποτε κακα μεσα στην ημερα

μην περιμενεις τις διακοπες.απο αυριο βγαζεις πανες

Link to comment
Share on other sites

νομιζω κ εγω με βαση τον νομο,δ γινεται να μην δεχτουν το παιδι ακομη κ αν φοραει συνεχεια πανα

βεβαια αυτο δ σημαινει οτι ειναι κτ συνηθες κ αναμενομενο.ειδικα σε μονοθεσιο σχολειο με μια δασκαλα,θα ειναι παρα πολυ δυσκολο πρακτικα

κ φυσικα το παιδι μπορει να χρειαστει βοηθεια.που σε τετοιες περιπτωσεις που δ υπαρχει αλλο θεμα αναπτυξιακο,ειναι ο γονιος αυτος που θα παει

οι περισσοτερες περιπτωσεις που ξερω ηταν παιδια που ηταν σε τμημα ενταξης οποτε μπορει να υπηρχαν κ αλλα θεματα,κ υπηρχε παραλληλη γι αυτα

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα εμμακι,δ τα ξερω κ ακριβως.πραγματι ειναι το βοηθητικο προσωπικο.κακως δ τα ξεχωριζω γτ ειναι αλλη δουλεια,απλα ως τωρα στο σχολεια μας ειχε πολυ προσωπικα,κ χαρην ευκολιας δ διαχωριζω τις θεσεις

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα πάντως η νηπιαγωγός όταν πήγα τον Απρίλη να τη γράψω (ιδιωτικό νηπιαγωγείο) έδωσε έμφαση στην αυτοεξυπηρέτηση στην τουαλέτα δίνοντάς μου μάλιστα οδηγία να μην τη βοηθάω να κατεβάσει και να ανεβάσει τα ρούχα. Μου τόνισε βέβαια ότι αν κάποιο παιδάκι δυσκολεύεται υπάρχει μια στοιχειώδης βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Anna3011 είπε:

Και σε εμένα πάντως η νηπιαγωγός όταν πήγα τον Απρίλη να τη γράψω (ιδιωτικό νηπιαγωγείο) έδωσε έμφαση στην αυτοεξυπηρέτηση στην τουαλέτα δίνοντάς μου μάλιστα οδηγία να μην τη βοηθάω να κατεβάσει και να ανεβάσει τα ρούχα. Μου τόνισε βέβαια ότι αν κάποιο παιδάκι δυσκολεύεται υπάρχει μια στοιχειώδης βοήθεια.

 

Eξαρτάται το σχολείο, τον αριθμό των παιδιών κλπ. Σε εμάς ήταν πάντα τα τμήματα στο ανώτατο όριο και παραπάνω, και τα παιδιά δεν συνοδεύοταν στην τουαλέτα για κανένα λόγο, ήταν από τα πρώτα πράγματα που τόνιζαν, ότι τα ρούχα πρέπει να είναι εύκολα, αλλιώς απλά θα άφηναν το παιδί βρεγμένο στον διάδρομο - τραπεζαρία μέχρι να έρθει κάποιος να το παραλάβει. Τι να κάνει και μία νγηπιαγωγός με 25 παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...