Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.


Recommended Posts

@Έσπεροςμε τα τελευταια που λες για το σχολειο συμφωνω απολυτα

Κ νιωθω τυχερη που οι ντοσιεδες των παιδιων μου απο τα νηπια ειχαν εργασιες οπως λες με την ελια κ οχι απλα φωτοτυπιες με γραμματακια

Δ ξερω τι ειναι σε τι ποσοστο αλλα υπαρχουν κ αυτα. Κ μιλαω για τουλ 2σχοκεια κ 3δασκαλες

Κ την δασκαλα που σχολιασα δ το κανω κακοπροεραιτα, θελω να πιστευω οτι το ειπε καθαρα κ μονο λογω οτι ειναι πιο δυσκολο να κανει ετσι την δουλεια της. Δ θα επηρεαστω απο ενα μοναδικο σχολιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Η συζήτηση έχει αρχίσει να γίνεται πολύ στενάχωρη για μένα γιατί δεν έχω ενοχλήσει ή προσβάλει κάποιον ούτε έχω σχολιάσει επιλογές άλλων γονέων. Δέχομαι ότι τη φοίτηση του παιδιού στο σχολείο τη βλέπω πιο πολύ σαν εκπαιδευτικός και όχι σαν γονιός. Σ αυτό έχετε δίκιο. Η αλήθεια είναι ότι πιο πολύ με νοιάζει αν θα διευκολύνω τη δουλειά της δασκάλας παρα αν το παιδί μου έχει κάποιο θέμα που επειδή δεν έχει αντίκτυπο σε άλλους περναει απαρατήρητο. Το ξέρω ότι είναι λάθος, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ αλλιώς. Ευτυχώς ο σύζυγος δεν πρόκειται να δείξει καμία συναδελφική κατανόηση αν υποψιαστεί ότι κάτι ενοχλεί το παιδί οπότε θα υπάρχει ισορροπία. Το σχολείο έκανε κάποιους χειρισμούς σε ένα διαδικαστικό θέμα αγνοώντας την παιδαγωγική διάσταση κάπως άγαρμπους κι έχω ξενερωσει μαζί τους κι εγω, αλλά φαίνεται ότι σύντομα θα αλλάξουμε τμήμα κ δασκάλα κ θα είναι κάπως λιγότερα παιδιά κι ελπίζω να μου φύγουν κάποιες ανησυχίες. 

 

Σίγουρα είναι σχόλιο που ακούγεται ασχημα. Όμως αν όπως λες η δασκάλα ενδιαφέρεται, μπορεί να το συγκρίνει με άλλες συνθήκες κ να της φαίνεται ασχημο. Έισης, δυστυχώς όταν δεν υπάρχει σχεδιασμός, ώρες ώρες νιώθουμε ότι πραγματικά αυτό που ενδιαφέρει είναι η φύλαξη πρωτίστως. κ η δήθεν αναβάθμιση της προσχολικής, που έγινε όπως έγινε, μάλλον τη φύλαξη είχε σαν βασικό πλάνο παρα την εκπαίδευση. Μπορεί να το είπε γι αυτό. 

 

Σε καθαρα γνωστικό επίπεδο αναφέρομαι. Έβλεπα ποσα πράγματα θυμόταν από βιβλία, τραγούδια, παιχνίδια κ τετοια. Και σε αυτοεξυπηρετηση βέβαια, πχ εκείνη πρώτη τον έβαλε στο τραπέζι για φαγητό κ όχι στο καρεκλάκι, του έμαθε να στύβει χυμό, κ με την τουαλέτα βοήθησε πολύ κ ασχολήθηκε περισσότερο κ με το ντύσιμο που εγω έχω πει ότι βαριόμουν να χρονοτριβώ. Δεν εχει σχέση αυτό με το ενδεχόμενο να βρεθεί στο σχολείο μόνος κ να νιώσει ανασφάλεια να κάνει πράγματα μόνος του όπως το τάπερ που έχουμε κοροϊδέψει όσο δεν πάει άλλο. Όταν γύριζα σπίτι πέρσι κ πρόπερσι, έβλεπα τι είχαν κάνει. Έβλεπα ποιο παιχνίδι ή βιβλίο είχε αλλάξει θέση, αν είχαν χτίσει κάτι, τις ζωγραφιές, αν είχαν κάνει μια χειροτεχνία, κάποια φυλλάδια που έφερνε, όταν διαβάζαμε βιβλία τον άκουγα να λέει πράγματα που δέν του  έχουμε πει εμείς, καταλάβαινα ότι γινόταν δουλειά. Τώρα είμαι στα τυφλά κ με αγχώνει αυτό κ το μόνο feedback ήταν ότι κοιτούσε την πλαστελίνη σαν να μην ξέρει τι είναι, που προφανώς δεν στέκει. Έχω που έχω την έγνοια αν κοινωνικοποιείται καθολου, που φαίνεται πώς όχι ακόμα, με τρώει κ το το δουλειά γίνεται με τόσα παιδιά, γιατί ξέροντας κ πώς λειτουργεί το σύστημα κ πολλοί εκπαιδευτικοί, φοβάμαι πώς η δουλειά γίνεται με τα μεγάλα παιδιά που μπορούν να κάνουν πράγματα κ τα άλλα απλώς υπάρχουν κ αν δεν ενοχλούν δεν ασχολείται κανεις. 

 

Γενικέ το νηπιαγωγειο έχει τη φιλοσοφία της διαθεματικότητας. κανονικά όλα τα προγράμματα σπουδών την έχουν, αλλά στα χαρτιά, γιατί στην πράξη τα παιδιά πρέπει να εξετάζονται στεγανά κ αυστηρά απλώς στην ύλη κι έτσι η διαθεματικότητα γίνεται ντεκόρ. Το νηπιαγωγειο είναι η μόνη τάξη που μοορεις να κανεις θαύματα με ωραίες εργασίες. έχω δει πχ προτζεκτ με την ελιά, που απ αυτό τα παιδιά μάθαιναν κ το γράμμα ε κ για το δέντρο κ για το λάδι κ πόσα άλλα, δεν τα θυμάμαι πια, ο φάκελος ενος παιδιού φίλων ήταν. Υπάρχει κ η πιο «σχολική» προσέγγιση με την κλασική φωτοτυπία κ τις πιο τυποποιημένες ασκήσεις. κ πολλοί γονείς θέλουν αυτήν την πιο σχολική προσέγγιση γιατί θεωρούν ότι γίνεται καλή δουλειά όταν το παιδί έχει προχωρήσει στο θέμα αυτό κ όχι όταν κάνει πρωτότυπες εργασίες. Όμως πέρα από καποοα εξοικείωση με αναγνώριση γραμμάτων κ προγραφή, δεν είναι προαπαιτούμενο κάτι παραπάνω και σιγουρ αυτό δεν πρέπει να γίνεται με τη λογική να πάρουμε μια φωτοτυπία κ να κάνουμε τυποποιημένα πράγματα. Η φωτοτυπία φυσικά είναι πολύ ευκολότερη λύση που δίνει κ την εντύπωση ότι γίνεται φοβερή δουλειά γιατί τα παιδιά μαθαίνουν κάτι προχωρημένο, έξω για να στήσεις προτζεκτ που να είναι κ ωραίο κ δημιουργικο κ να έχει κ πολλούς διδακτικούς στόχους, ο κόπος είναι πολλαπλάσιος, δυστυχώς όμως δν θα εκτιμηθεί από όλους. Κι επειδή ξέρω ότι το δημοτικό έχει φορτωθεί ύλη που κάνουμε κ στο γυμνάσιο κ πάλι δν καταλαβαίνουν όλοι, θεωρώ ότι υοαρχουν υπερβολικές απαιτήσεις σε σχέση με διαθέσιμο χρόνο κ μέγεθος τάξεων κ άλλων παραγόντων. Έτσι χάνεται η μόνη ευκαιρία των παιδιών να μάθουν μέσα από το παιχνίδι κ την ενεργητική εμπλοκή, που δυστυχώς ατόφια υπάρχει μόνο στο νηπιαγωγειο. 

 

Πολλές φορές μου δίνεται η εντύπωση πως συζητήσεις που ξεκινάνε από προβληματισμούς σου μεγαλοποιουνται γιατί αναφέρεις πολλές λεπτομέρειες στην προσπάθεια σου να εξηγήσεις και ίσως να εκλαμβάνονται ως διάθεση/"τροφή" για παραπάνω συζήτηση και όχι ως  προθεση λήξης της κουβεντας ή συμπληρωματική εξήγηση. 

 

2 ώρες πρίν, irin είπε:

 

(Συγνώμη για την παράθεση, κατά λάθος έγινε, δεν ξέρω πως βγαίνει!)

 

 

Δεν παρακολούθησα την κουβεντα

, δεν έχω καταλάβει ποιο ζήτημα προέκυψε και μπαίνω λίγο σφήνα!

 

Εν πάση περιπτώσει εφόσον η συζήτηση δεν είναι εποικοδομητικη ή ευχάριστη καλύτερα να μείνει εδώ, πιστεύω. 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή τμήματος πήγε καλά όπως φαίνεται. Είναι σε άλλη πτέρυγα του συγκροτήματος κ με μικρή αυλή ενώ η άλλη είχε κ ωραίο χλοοτάπητα που του άρεσε πολύ, αλλά δεν διαμαρτυρήθηκε. Πάλι έχει κάποια παιχνίδια έξω. 20 παιδιά είναι περίπου, μου είχαν πει για λιγότερα βέβαια όταν ήθελαν να μου πλασάρουν ότι είναι καλή η αλλαγή. Δεν μας έχει αναφέρει παιδάκια αυτή τη φορά κι έτσι δεν έχω καταλάβει τη σύνθεση τξς νέας τάξης. Σίγουρα οι γονεισ που γνωρθζα εξακολουθούν να είναι σε άλλα τμήματα, δυστυχωσ, κ το μόνο παιδί που ήξερα από το παλιό τμήμα παρέμεινε στο παλιό τμήμα. Δυο κουβέντες έχω πει με τη δασκάλα μόνο, μου φαίνεται πιο πρόσχαρη. όχι ότι είχε κάτι η άλλη, απλώς εμένα με επηρεάζουν αυτά. 

 

Για το τι κάνει στο σχολείο δεν ξέρω, τώρα πρέπει να σχηματίσει εικόνα η άλλη δασκάλα. στο σπίτι πάντως βλέπω αλλαγές. πχ τώρα ειδικά το πρωί που ετοιμάζομαι πάει μόνος του για τσίσα. άλλες ώρες όχι συστηματικά. κ κόβει πιο προσεκτικά το χαρτι υγείας. Τραγουδάει πολλές μελωδίες χωρίς λόγια βέβαια, ενώ παλιά δεν ήθελε να τραγουδάει μόνος του. Δεν έχω καταλάβει τι τραγούδια είναι βέβαια! Φυσικά δεν απαντάει ή κοροϊδεύει, τον ρώτησα αν είναι τραγούδια του νηπιαγωγείου κ είπε ότι είναι του λυκείου! Κρατάει πάντα σωστά τον μαρκαδόρο πλέον χωρίς να του το θυμίσω κ θέλει να του κάνω σχέδια να τα χρωματίζει μέσα στις γραμμές που δεν ήθελε να κάνει μαζί μου ενώ με την νταντά ήθελε. πού κ πού του ξεφεύγουν αναφορές σε πράγματα που δεν έχει ακούσει από εμάς άρα τα άκουσε εκεί. κ άρχισε να κάνει πιο μεγάλες ιστορίες με τα λεγκο κ τα πλειμομπιλ ενώ πιο παλιά απλώς τα έστηνε, τα έβαζε να κάνουν κάτι κ μετά τα μάζευε. ακόμα δν έχω καταλάβει αν κάνει αγγλικά. τουλάχιστον βλέπω ότι αντιλαμβάνεται κ συγκρατεί πράγματα γύρω του κ κάνει νέους συνδυασμούς στο μυαλό του. Δεν εννοώ φυσικά ότι δεν προόδευε πριν. Για θετικό το αναφέρω, ότι κάτι παίρνει κι απ αυτό το περιβάλλον. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Έσπερος είπε:

Η αλλαγή τμήματος πήγε καλά όπως φαίνεται. Είναι σε άλλη πτέρυγα του συγκροτήματος κ με μικρή αυλή ενώ η άλλη είχε κ ωραίο χλοοτάπητα που του άρεσε πολύ, αλλά δεν διαμαρτυρήθηκε. Πάλι έχει κάποια παιχνίδια έξω. 20 παιδιά είναι περίπου, μου είχαν πει για λιγότερα βέβαια όταν ήθελαν να μου πλασάρουν ότι είναι καλή η αλλαγή. Δεν μας έχει αναφέρει παιδάκια αυτή τη φορά κι έτσι δεν έχω καταλάβει τη σύνθεση τξς νέας τάξης. Σίγουρα οι γονεισ που γνωρθζα εξακολουθούν να είναι σε άλλα τμήματα, δυστυχωσ, κ το μόνο παιδί που ήξερα από το παλιό τμήμα παρέμεινε στο παλιό τμήμα. Δυο κουβέντες έχω πει με τη δασκάλα μόνο, μου φαίνεται πιο πρόσχαρη. όχι ότι είχε κάτι η άλλη, απλώς εμένα με επηρεάζουν αυτά. 

 

Για το τι κάνει στο σχολείο δεν ξέρω, τώρα πρέπει να σχηματίσει εικόνα η άλλη δασκάλα. στο σπίτι πάντως βλέπω αλλαγές. πχ τώρα ειδικά το πρωί που ετοιμάζομαι πάει μόνος του για τσίσα. άλλες ώρες όχι συστηματικά. κ κόβει πιο προσεκτικά το χαρτι υγείας. Τραγουδάει πολλές μελωδίες χωρίς λόγια βέβαια, ενώ παλιά δεν ήθελε να τραγουδάει μόνος του. Δεν έχω καταλάβει τι τραγούδια είναι βέβαια! Φυσικά δεν απαντάει ή κοροϊδεύει, τον ρώτησα αν είναι τραγούδια του νηπιαγωγείου κ είπε ότι είναι του λυκείου! Κρατάει πάντα σωστά τον μαρκαδόρο πλέον χωρίς να του το θυμίσω κ θέλει να του κάνω σχέδια να τα χρωματίζει μέσα στις γραμμές που δεν ήθελε να κάνει μαζί μου ενώ με την νταντά ήθελε. πού κ πού του ξεφεύγουν αναφορές σε πράγματα που δεν έχει ακούσει από εμάς άρα τα άκουσε εκεί. κ άρχισε να κάνει πιο μεγάλες ιστορίες με τα λεγκο κ τα πλειμομπιλ ενώ πιο παλιά απλώς τα έστηνε, τα έβαζε να κάνουν κάτι κ μετά τα μάζευε. ακόμα δν έχω καταλάβει αν κάνει αγγλικά. τουλάχιστον βλέπω ότι αντιλαμβάνεται κ συγκρατεί πράγματα γύρω του κ κάνει νέους συνδυασμούς στο μυαλό του. Δεν εννοώ φυσικά ότι δεν προόδευε πριν. Για θετικό το αναφέρω, ότι κάτι παίρνει κι απ αυτό το περιβάλλον. 

Η απαντηση του στο αν κανει αγγλικα ποια ειναι; 

Γτ δ ρωτας την δασκαλα αν ξεκινησαν τα αγγλικα; 

Μια χαρα τα νεα σας

Εμας τωρα κανουν για τις τροφες, στα ελληνικα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , vicky86 είπε:

Η απαντηση του στο αν κανει αγγλικα ποια ειναι; 

Γτ δ ρωτας την δασκαλα αν ξεκινησαν τα αγγλικα; 

Μια χαρα τα νεα σας

Εμας τωρα κανουν για τις τροφες, στα ελληνικα

βασικά το ξεχνάω να ρωτήσω κ επίσης το πρωί είναι στην παραλαβή κ η βοηθός, ή μια άλλη δασκάλα που νομίζω είναι παράλληλη, δεν είναι η δικια μας παντα. γενθκα σε όσα τον ρωτάω η απάντηση είναι όχι ή αν είναι ναι κ ζητήσω λεπτομερειες γυρνάει πάλι στο όχι. περιέργεια έχω πιο πολύ αν μου λέει να συνεννοηθούμε σωστά. κατά τ άλλα το κενό αγγλικών του δικού μας σχολείου πιο πολύ μ απασχολεί από το κενό του νηπιαγωγείου :oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 32 λεπτά , Έσπερος είπε:

βασικά το ξεχνάω να ρωτήσω κ επίσης το πρωί είναι στην παραλαβή κ η βοηθός, ή μια άλλη δασκάλα που νομίζω είναι παράλληλη, δεν είναι η δικια μας παντα. γενθκα σε όσα τον ρωτάω η απάντηση είναι όχι ή αν είναι ναι κ ζητήσω λεπτομερειες γυρνάει πάλι στο όχι. περιέργεια έχω πιο πολύ αν μου λέει να συνεννοηθούμε σωστά. κατά τ άλλα το κενό αγγλικών του δικού μας σχολείου πιο πολύ μ απασχολεί από το κενό του νηπιαγωγείου :oops:

Ε ναι λογικο, κ μενα δ με νοιαζει κ τοσο

Δ πειραζει ρωτα οποια δασκαλα ειναι, δ νομιζω να μην ξερει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , vicky86 είπε:

Ε ναι λογικο, κ μενα δ με νοιαζει κ τοσο

Δ πειραζει ρωτα οποια δασκαλα ειναι, δ νομιζω να μην ξερει

σίγουρα θα ξέρουν, απλώς το ξεχνάω κ τώρα με τις αλλαγές δεν ήταν κ προτεραιότητα. είναι κ λίγο αμήχανη αυτή τη παράδοση έτσι στην πόρτα στα κλεφτά, φτάνουν τόσα παιδιά ταυτόχρονα, δεν υπάρχει ανεση για κουβέντα. Βασικά αν είναι να ρωτήσω κάτι θα είναι πρώτα αν προσεγγίζει καθολου τα παιδάκια ή αν στο διάλειμμα κάθεται ακόμα μόνος του. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

σίγουρα θα ξέρουν, απλώς το ξεχνάω κ τώρα με τις αλλαγές δεν ήταν κ προτεραιότητα. είναι κ λίγο αμήχανη αυτή τη παράδοση έτσι στην πόρτα στα κλεφτά, φτάνουν τόσα παιδιά ταυτόχρονα, δεν υπάρχει ανεση για κουβέντα. Βασικά αν είναι να ρωτήσω κάτι θα είναι πρώτα αν προσεγγίζει καθολου τα παιδάκια ή αν στο διάλειμμα κάθεται ακόμα μόνος του. 

Ναι πραγματι. Κ εγω ρωταω μονο αν παω πολυ νωρις η πολυ αργα

Εγω θα ρωτουσα για τα αγγλικα που ειναι κτ "διαδικαστικο" κ θα σε βοηθησει στην επικοινωνια με το παιδι

Επειδη τωρα εγινε κ η αλλαγη τμηματος ισως να μην ειχες ενημερωση, αλλα πιστευω αν τοσο καιρο δ αλληλεπιδρουσε καθολου με τα αλλα παιδια, κτ θα σου ειχαν αναφερει

Επειδη ομως ακομη ειναι νωρις μην μπεις σε τετοιες συζητησεις απο μονη

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 είπε:

Ναι πραγματι. Κ εγω ρωταω μονο αν παω πολυ νωρις η πολυ αργα

Εγω θα ρωτουσα για τα αγγλικα που ειναι κτ "διαδικαστικο" κ θα σε βοηθησει στην επικοινωνια με το παιδι

Επειδη τωρα εγινε κ η αλλαγη τμηματος ισως να μην ειχες ενημερωση, αλλα πιστευω αν τοσο καιρο δ αλληλεπιδρουσε καθολου με τα αλλα παιδια, κτ θα σου ειχαν αναφερει

Επειδη ομως ακομη ειναι νωρις μην μπεις σε τετοιες συζητησεις απο μονη

Ποτε σας κάνουν ενημέρωση συνήθως?

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ποτε σας κάνουν ενημέρωση συνήθως?

Υπό κανονικές συνθήκες συνήθως γίνεται αρχικά μια ενημέρωση με πρωτοβουλία του σχολείου (που συνήθως ήταν ομαδική κ γι αυτό τώρα δεν μπορεί να γίνει) κ μετά δίνουν ώρες επικοινωνίας κ παίρνεις εσυ την πρωτοβουλία, στο νηπιαγωγειο που δεν έχει κ τους βαθμούς δεν ξέρω αν κανονίζουν κάτι άλλο ενδιαμεσα οι ίδιοι για να δουν κ τους γονείς που δεν ενδιαφέρονται οι ίδιοι να ρωτήσουν. κ αν υπάρχει κάτι σοβαρό σε καλούν. εμάς μας ρώτησαν κ στο χαρτι ποσο συχνά θελουμε επικοινωνία κ για ποια θέματα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 16/10/2021 at 1:10 ΠΜ, μαγιοπουλας είπε:

Ποτε σας κάνουν ενημέρωση συνήθως?

η συχνοτητα που αναφερει κ η εσπερος

θα γινει στην αρχη μια συναντηση που θα ζητησει η δασκαλα

γενικα αν τυχει κτ η υπαρχει κτ σημαντικο εχω συνηθως τον χρονο να τα πουμε την δασκαλα στην α την ειδα δυο φορες που πηγα να παρω κτ χαρτια.απλα κ λογω των συνθηκων,δ ξερω κ κατα ποσο ηταν απαραιτητο,δ μιλησα με καποιον αλλο πχ αγγλικα,μουσικη 

στο νηπιαγωγειο μπορεις κ ανα μηνα,αλλα το θεωρω υπερβολη.μια φορα το τριμηνο ειναι οκ,δλδ 3φορες την χρονια εκτος της πρωτης,μαζι με το τελος

εμας εγινε η ομαδικη,ακομη ειχε καλο καιρο κ εγινε εξω

αν δουν κτ θα επικοινωνησουν απο το σχολειο

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Να κάνω μια ερώτηση κορίτσια και αγόρια. Τα παιδάκια στο προνήπιο πηγαίνουν εντελώς μόνα τουαλέτα ή πάει και κάποιο άλλο παιδάκι για παρέα; Υπάρχει κάποιος έλεγχος; Το νηπιαγωγείο μας συστεγάζεται με δημοτικό (δεν έχω ιδέα ακόμα για τις εγκαταστάσεις αλλά θα ζητήσω αναλυτική περιγραφή) αλλά παίζει να πηγαίνει εντελώς μόνη τουαλέτα ενώ πχ μπορεί ταυτόχρονα να είναι εκεί μεγαλύτερα παιδιά; Ή εντελώς μόνη και να μη θέλει από φόβο να πάει και να τα κρατάει; Έχει βγάλει μια αντίδραση ήδη στο ότι πρέπει να πηγαίνει χωρίς δασκάλα όχι επειδή δεν τα καταφέρνει αλλά πιστεύω για παρέα πιο πολύ και σιγουριά και τώρα σκέφτομαι το εντελώς εντελώς μόνη σε εκείνο το χάος θα της είναι κάπως. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Να κάνω μια ερώτηση κορίτσια και αγόρια. Τα παιδάκια στο προνήπιο πηγαίνουν εντελώς μόνα τουαλέτα ή πάει και κάποιο άλλο παιδάκι για παρέα; Υπάρχει κάποιος έλεγχος; Το νηπιαγωγείο μας συστεγάζεται με δημοτικό (δεν έχω ιδέα ακόμα για τις εγκαταστάσεις αλλά θα ζητήσω αναλυτική περιγραφή) αλλά παίζει να πηγαίνει εντελώς μόνη τουαλέτα ενώ πχ μπορεί ταυτόχρονα να είναι εκεί μεγαλύτερα παιδιά; Ή εντελώς μόνη και να μη θέλει από φόβο να πάει και να τα κρατάει; Έχει βγάλει μια αντίδραση ήδη στο ότι πρέπει να πηγαίνει χωρίς δασκάλα όχι επειδή δεν τα καταφέρνει αλλά πιστεύω για παρέα πιο πολύ και σιγουριά και τώρα σκέφτομαι το εντελώς εντελώς μόνη σε εκείνο το χάος θα της είναι κάπως. 

εντελως μονα,εκτος αν ζητουσε ταυτοχρονα κ αλλο παιδακι φανταζομαι

συνηθως ολο κ καποιο μελος του προσωπικου ειναι στον κοινο χωρο,οποτε βλεπει τα παιδακια.αφηνανε κ την πορτα ανοιχτη στο τμημα

πιστευω παρολο που συστεγαζεται να υπαρχει μια διαρυθμιση.πχ στο δημοτικο μας ειχε τουαλετες σε 3οροφους.η κορη μου επρεπε να κατεβει εναν οροφο

Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2022 at 11:29 ΜΜ, vicky86 είπε:

εντελως μονα,εκτος αν ζητουσε ταυτοχρονα κ αλλο παιδακι φανταζομαι

συνηθως ολο κ καποιο μελος του προσωπικου ειναι στον κοινο χωρο,οποτε βλεπει τα παιδακια.αφηνανε κ την πορτα ανοιχτη στο τμημα

πιστευω παρολο που συστεγαζεται να υπαρχει μια διαρυθμιση.πχ στο δημοτικο μας ειχε τουαλετες σε 3οροφους.η κορη μου επρεπε να κατεβει εναν οροφο

Ωχ... 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2022 at 6:31 ΜΜ, λουκουμαδάκι είπε:

Να κάνω μια ερώτηση κορίτσια και αγόρια. Τα παιδάκια στο προνήπιο πηγαίνουν εντελώς μόνα τουαλέτα ή πάει και κάποιο άλλο παιδάκι για παρέα; Υπάρχει κάποιος έλεγχος; Το νηπιαγωγείο μας συστεγάζεται με δημοτικό (δεν έχω ιδέα ακόμα για τις εγκαταστάσεις αλλά θα ζητήσω αναλυτική περιγραφή) αλλά παίζει να πηγαίνει εντελώς μόνη τουαλέτα ενώ πχ μπορεί ταυτόχρονα να είναι εκεί μεγαλύτερα παιδιά; Ή εντελώς μόνη και να μη θέλει από φόβο να πάει και να τα κρατάει; Έχει βγάλει μια αντίδραση ήδη στο ότι πρέπει να πηγαίνει χωρίς δασκάλα όχι επειδή δεν τα καταφέρνει αλλά πιστεύω για παρέα πιο πολύ και σιγουριά και τώρα σκέφτομαι το εντελώς εντελώς μόνη σε εκείνο το χάος θα της είναι κάπως. 

Νομίζω ότι θα βλέπει τα άλλα παιδιά κ θα τα καταφέρει.θεμα χρόνου είναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Ωχ... 

Μπορει η δασκάλα να εχει κανονίσει διάλειμμα για τουαλετα για όλα τα παιδιά αν είναι μπέρδεμα να πάνε μονα τους . Γενικα ειναι σχεδιασμένες οι τουαλέτες ώστε να φαίνονται απτην αίθουσα οποτε εχει το νου της η δασκάλα.  

Link to comment
Share on other sites

On 8/9/2022 at 2:56 ΜΜ, μαγιοπουλας είπε:

Νομίζω ότι θα βλέπει τα άλλα παιδιά κ θα τα καταφέρει.θεμα χρόνου είναι.

Μακάρι! 

 

On 8/9/2022 at 4:42 ΜΜ, ninaki80 είπε:

Μπορει η δασκάλα να εχει κανονίσει διάλειμμα για τουαλετα για όλα τα παιδιά αν είναι μπέρδεμα να πάνε μονα τους . Γενικα ειναι σχεδιασμένες οι τουαλέτες ώστε να φαίνονται απτην αίθουσα οποτε εχει το νου της η δασκάλα.  

Επειδή υπάρχει η συστέγαση ίσως δεν έχει καλή διαμόρφωση! Θα δούμε Δευτέρα. Θα μας μιλήσουν είπανε μετά τον αγιασμό! 

 

Καλή αρχή σε όλα τα παιδάκια! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...