Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.


Recommended Posts

πρίν από 46 λεπτά , Έσπερος είπε:

Για τσάντα κ φαγητό δοχείο ρωτάω, για να μην τε ψάχνω τελευταία στιγμή. αν γενικα είναι στάνταρ κ δεν ζητάνε κάτι ιδιαίτερο, να ψάξω πριν μπει ο Σεπτέμβριος. Δεν ξέρω κιόλας τι κυκλοφορεί, τι τύποι τσαντών κλπ γι αυτό ρωτάω. Άρα μπορούμε να πάρουμε μια σχολική τσάντα νηπιαγωγείου. Όταν λέμε πετσέτες τι εννοουμε; σουπλα; 

Δεν ξερω ουτε για πετσέτες ουτε για ταπερ.δεν χρησιμοποιούμε τετοια στο σχολειο.

10 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

καλα βρε αργκ μην εισαι τοσο απολυτη.για δημοσια νηπιαγωγεια μιλαω κ εγω.κ στα δυο που οηγαμε ειχαν παντοφλες

κ μας εχουν χαλια εννοειται

εννοειται πως στο νηπιο υπαρχει μεγαλυτερος ενθουσιασμος απο το δημοτικο.γι αυτο κ εσυ δ βλεπεις καθολου ενθουσιασμο στο γυμνασιο

εγω παλι βρισκω παρα πολλους λογους να του αρεσει.αν ειναι μια οκ αυλη θα παιζει εξω οποτε εχει καλο καιρο(κ τα δυο νηπια μας ειχαν,αν κ λιγο μικρη η δευτερη για τον ογκο μαθητων),καινουρια παιχνιδια μεσα,καθε μερα χειροτεχνιες κ κατασκευες,κ θα μαθει κ καποια βασικα με γραμματα κ αριθμους

για παραδειγμα ο γιος μου ενθουσιαστηκε οταν κανανε για τα εντομα κ τους πλανητες.κ για αλλα θεματα,αλλα κυριως αυτα.ειδικα αν ειναι πιο νορμαλ χρονια με γιορτες,εκδρομες,γτ να μην του αρεσεις

κ ναι,στην τελικη μπορει κ να μην του αρεσει.τυχαινει.οπως ετυχε στην μαμα Ανεστη,αλλα το ειδαν κ μετα κανανε κτ γι αυτο,δ ξεκινησαν με αυτην την προκαταληψη.3χρ τωρα εχω δει αρκετα παιδακια να ξεκινανε μαζι με τα δικα μου.πολυ μικρο ποσοστο αντιδρουσε πολυ ασχημα

Το πως θα αντίδραση εχει ναψκανρι με την προσαρμογη κ με τη σχέση με τους γονείς.

8 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Το κτίριο μας δεν είναι κάτι συγκλονιστικό κ νιμιζω είναι λυόμενο αλλά έχει θεα στη θάλασσα κ μεγάλη αυλή, με παιχνίδια κ απλα κ κήπο με φυτα. είναι κοντά μας κ βλέπουμε τα παιδάκια έξω, όποτε λειτουργούσε φέτος περνούσαμε τακτικά να βλέπει. Σαν χώρος δλδ είναι σχετικά ευχάριστος κ μάλλον καλός για τα δεδομένα δημοσίου νηπιαγωγείου, κ σε περιοχή που είναι στο στιλ της γειτονιάς μας οπότε οικείος χώρος. 

 

Δεν έχω κάποιο θέμα να μην θέλω να πάει, αν εξαιρέσουμε τον κορονοιο. Στην αλληλεπίδραση μου φαίνεται όχι από τα προχωρημένα παιδιά, αλλά έχω δει ένα παιδάκι φίλων που βλέπουμε κατά καιρούς έξι μήνες πιο μικρό που δεν έχει καμία σχέση με το πώς ήταν ο δικός μου πριν από έξι μήνες, δλδ αν ανησυχούσα εγω μια φορά αυτοί οι γονείς θα έπρεπε να είχαν τρελαθεί αν είχαν το μυαλό μου, κ το οποίο πηγαίνει στον παιδικό κ ήταν οκ απ ο,τι λενε οι γονείς, οπότε λογικά δεν θα έχουμε κάποιο τεράστιο πρόβλημα. Εξάλλου έχει μεγάλη αγάπη για τη γνώση κ πολύ καλή αφομοίωση του τι μαθαίνει οπότε θα του αρέσουν αυτά που θα μαθαίνουν κ ίσως κάποια ξέρει ήδη οπότε στο γνωστικό κομμάτι νομίζω ότι θα έχει ασφάλεια. για άλλες δεξιότητες το ξέρω ότι ως πιο μικρός θα δυσκολευτεί λίγο στο χρωματισμα, τη ζωγραφική κλπ αλλά γι αυτό πάει σχολείο, δεν ασχολούμαι καν να τα μάθουμε αυτά τώρα παραπάνω απ όσο ασχολείται ο ίδιος. 

 

Απλώς επειδή επηρεάζομαι από τα αρνητικά συναισθήματα των πιο μεγάλων παιδιών για το σχολείο, θέλω να είναι κατάλληλα προετοιμασμένος έτσι ώστε να μην περιμένει κάτι κ απογοητευτεί. 

Δουλειά του παιδιού είναι το παιχνίδι.μην το βλέπεις στενά σαν γνώση.γνωση θα παρει από τα πάντα εκεί.Μην συγκρίνεις τη γνώση που του δίνεις στο σπιτι.Αλφαβητος κ αριθμοί που μας λες ότι κατέχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ναι,σαν πετσετες χειρος κ πιο μικρα.ισως εχεις δει με διαφορες φιγουρες,ειτε σε τοπικα με λευκα ειδη,η κ τζαμπο

το φαγητοδοχειο η μονη επιλογη βασικη ειναι αν θα ειναι απλο η σαν θερμος.για δεκατιανο συνηθιζεται το απλο

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, irin είπε:

Εγω στο σχολειο δεν τους φοραω καν φουτερ το χειμωνα. Λεπτο μακριμανικο τους βαζω. Αφου τρεχουν ολη την ωρα. Εξω στην αυλη ας βαλουν μπουφαν. Μονο που σκεφτομαι να τρεχουν με φουτερ και μπουφαν φρικαρω για το ποσο θα ιδρωσουν. Σπανια κανει τοσο κρυο στην Αθηνα αλλωστε

Κάθε είδους τετοια μπλούζα εννοω.υπαρχουν κ πιο λεπτά φούτερ.Τελος πάντων ρουχα εύκολο φόρετα που να μην σε νοιάζει αν θα λερώνουν η θα βαφτούν.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Anna3011 είπε:

Από την εμπειρία της τα παιδιά που οι γονείς, παππούδες, γιαγιάδες κτλ έδειχναν ενθουσιασμό του τύπου "πωπω πως μεγάλωσες και θα πας σχολείο", είχαν τη χειρότερη προσαρμογή.

Τέτοιες προσεγγίσεις ούτως ή άλλως δεν τις κάνουμε, γενικα οκα αυτά τα μεγάλωσες κ θα κανεις αυτό κλπ δεν τα λέμε. για το σχολείο έχει βέβαια έναν ενθουσιασμό αλλά σαν χωρίς του είναι οικείο επειδή πηγαινουμε εμείς. έτσι δεν θυμάμαι καν πότε ξεκίνησε η συζήτησης για το ότι θα πάει σχολείο. αυτό με τπυς κανόνες μου κάνει εντύπωση. εγω είχα στο μυαλό μου μια λίστα οπωα να σηκώνει χέρι, να μην σηκώνεται από τη θέση τους, να μην διακόπτει, να μην πειρεζει τίποτα, να ακούει τι δασκάλα, ότι δεν θα παίζει με ο,τι θέλει, δεν θα κάθεται έξω όσο θέλει, ένα σωρό τετοια που όταν τα σκεφτόμουν μετά ένιωθα ότι αν τα πω όλα έτσι, δεν θα ακούγεται σαν κάτι ωραίο. γι αυτό είχα μπλοκάρει. το θέμα τξς συμπεριφοράς με απασχολεί παρα πολύ, πιο πολύ από οτιδήποτε, θέλω να είναι πολύ δουλεμένο γι αυτό με ενδθαφερει πολύ η παρουσίαση των κανόνων. 

 

πρίν από 38 λεπτά , Anna3011 είπε:

Συχνά πάντως παίζουμε οι 3 μας σχολείο και με το παιχνίδι περνάμε και κανένα μήνυμα του τύπου "περιμένουμε τη σειρά μας", "σηκώνουμε χεράκι και μιλάμε" και διάφορα τέτοια. Τον τελευταίο καιρό θέλει να κάνει εκείνη τη δασκάλα και ο μπαμπάς είναι συνήθως το παιδάκι που κάνει αταξίες οπότε όπως καταλαβαίνεις μόνο ενημέρωση δεν κάνουμε, γίνεται απλά μια παρωδία σχολείου αλλά δε μπορώ να πω, περνάμε καλά!

εμείς όπως έχω ξαναπεί δεν παίζουμε συχνά παιχνίδια ρόλων, αλλά όταν παίζει σχολείο κάθεται στον υπολογιστή κ παίρνει το μικρόφωνο κ γράφει στο πληκτρολόγιο κ ξεφυλλίζει βιβλία, γιατί αυτό έβλεπε στο σπίτι ως μάθημα φέτος :D

πρίν από 10 λεπτά , vicky86 είπε:

ναι,σαν πετσετες χειρος κ πιο μικρα.ισως εχεις δει με διαφορες φιγουρες,ειτε σε τοπικα με λευκα ειδη,η κ τζαμπο

το φαγητοδοχειο η μονη επιλογη βασικη ειναι αν θα ειναι απλο η σαν θερμος.για δεκατιανο συνηθιζεται το απλο

η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καταλάβει αλλά δεν έχει σημασία. κάτι τύπου πετσέτα κουζίνας θα είναι λογικά. καλά για τα φαγητό δοχεία έχω συνηθίσει αυτά που διαβάζω στην ομάδα της διατροφής που έχουν με δυο θήκες για κρύο κ ζεστό κλπ κ πάει εκεί το μυαλό μου. θα θέλω κάτι που να κρατάει δροσιά για τα φρουτα. θα πάω τα χαρτιά για να κλείσει η εγγραφή έτσι κ αλλιώς από βδομάδα κ κάποιες ερωτήσεις θα κάνω, αν έχουν χρόνο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

καλά για τα φαγητό δοχεία έχω συνηθίσει αυτά που διαβάζω στην ομάδα της διατροφής που έχουν με δυο θήκες για κρύο κ ζεστό κλπ κ πάει εκεί το μυαλό μου. θα θέλω κάτι που να κρατάει δροσιά για τα φρουτα. θα πάω τα χαρτιά για να κλείσει η εγγραφή έτσι κ αλλιώς από βδομάδα κ κάποιες ερωτήσεις θα κάνω, αν έχουν χρόνο. 

 

Εξαρταται απο το σχολειο. Θα σου πουν τι επιτρεπουν, αν το σνακ τρωγεται σε τραπεζαρια η στο χερι, αν θελουν αποθηκευση σε ψυγειο κλπ. Φαγητοδοχεια συνηθως με κανονες αποθηκευσης ειναι για τα παιδια που τρωνε μεσημεριανο, οχι για τα σνακ.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

 

Εξαρταται απο το σχολειο. Θα σου πουν τι επιτρεπουν, αν το σνακ τρωγεται σε τραπεζαρια η στο χερι, αν θελουν αποθηκευση σε ψυγειο κλπ. Φαγητοδοχεια συνηθως με κανονες αποθηκευσης ειναι για τα παιδια που τρωνε μεσημεριανο, οχι για τα σνακ.

Eπίσης, αν τρώει μεσημεριανό εκεί θα πρέπει ή να πάρεις τάπερ-θερμός για να είναι ζεστό (αν βρεις κάτι που να το κρατάει τόσες ώρες ζεστό), ή να μπαίνει σε μικροκυμάτων αν τα ζεσταίνουν εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, irin είπε:

"τώρα αρχίζουν τα βάσανα"

 

έχεις δίκιο και ξέρεις ποιο είναι και το χειρότερο έτσι? ότι άκουγα και από γονείς μεγαλύτερων παιδιών να μου λένε : α, τώρα στο σχολείο θα δεις τα ζόρια (όσον αφορά τα ζόρια των γονιών, που πρέπει να βοηθάνε και στο διάβασμα των παιδιών τους). Ε', περίμενα και εγώ τα ζόρια. Και τα περίμενα. Και τα περίμενα. Ποτέ δεν ήρθαν (να έρθουν αργότερα? είμαστε στη μέση του Δημοτικού). Εξαρτάται βέβαια και πως το εννοεί κανείς το ζόρι. 

 

Αλλά για ένα παιδάκι που τα ακούει αυτά είτε από άλλους προς τους γονείς του είτε από τους ίδιους τους γονείς του ? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , annoulen είπε:

 

έχεις δίκιο και ξέρεις ποιο είναι και το χειρότερο έτσι? ότι άκουγα και από γονείς μεγαλύτερων παιδιών να μου λένε : α, τώρα στο σχολείο θα δεις τα ζόρια (όσον αφορά τα ζόρια των γονιών, που πρέπει να βοηθάνε και στο διάβασμα των παιδιών τους). Ε', περίμενα και εγώ τα ζόρια. Και τα περίμενα. Και τα περίμενα. Ποτέ δεν ήρθαν (να έρθουν αργότερα? είμαστε στη μέση του Δημοτικού). Εξαρτάται βέβαια και πως το εννοεί κανείς το ζόρι. 

 

Αλλά για ένα παιδάκι που τα ακούει αυτά είτε από άλλους προς τους γονείς του είτε από τους ίδιους τους γονείς του ? 

Nαι, να τα λένε αυτά μπροστά στο παιδί; με τί ψυχολογία θα πάει σχολείο;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , irin είπε:

Nαι, να τα λένε αυτά μπροστά στο παιδί; με τί ψυχολογία θα πάει σχολείο;

 

εγώ πάντως τα άκουγα όλα αυτά με τα παιδιά μου μπροστά. 

ευτυχώς που δεν "μασάνε" οι δικοί μου.... ειδικά ο μικρός είναι από 18 μηνών σε σχολικό περιβάλλον, 11 μήνες τον χρόνο. και μετά πάλι στο Δημοτικό,  ιούνιο ιούλιο σε summer camp. δεν τους έκανε και καμμία διαφορά να σου πω. 

Όχι ότι είναι σούπερ μαθητές, απλώς έχουν συνηθίσει τη ζωή σε σχολικό περιβάλλον, όπως και χιλιάδες παιδάκια με γονείς εργαζόμενους. Καλώς ή κακώς, αναγκαίο κακό, όπως θες πεστο. 

Και πάλι όμως θα πω, ότι κάθε αρχή και δύσκολη. Δλδ καταλαβαίνω το άγχος της @Έσπερος.  

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , annoulen είπε:

 

εγώ πάντως τα άκουγα όλα αυτά με τα παιδιά μου μπροστά. 

ευτυχώς που δεν "μασάνε" οι δικοί μου.... ειδικά ο μικρός είναι από 18 μηνών σε σχολικό περιβάλλον, 11 μήνες τον χρόνο. και μετά πάλι στο Δημοτικό,  ιούνιο ιούλιο σε summer camp. δεν τους έκανε και καμμία διαφορά να σου πω. 

Όχι ότι είναι σούπερ μαθητές, απλώς έχουν συνηθίσει τη ζωή σε σχολικό περιβάλλον, όπως και χιλιάδες παιδάκια με γονείς εργαζόμενους. Καλώς ή κακώς, αναγκαίο κακό, όπως θες πεστο. 

Και πάλι όμως θα πω, ότι κάθε αρχή και δύσκολη. Δλδ καταλαβαίνω το άγχος της @Έσπερος.  

 

Tα παιδιά πλέον, συγκριτικά με εμάς, περνάνε πάρα πολλές ώρες της ζωής τους στο σχολείο. Η δική μας γενιά, στην πλειοψηφία, πήγε σχολείο 4-5 χρονών, και δεν υπήρχαν και ολοήμερα κλπ, οπότε στις πρώτες τάξεις 12.30-13.00 είχαμε σχολάσει! Τώρα από μωρά φεύγουν 7.30-8.00-8.30 και γυρνάνε 16.00-17.00. Κι εγώ σε τέτοιο πρόγραμμα τα έχω από μικρά, αλλά τα βλέπω καμιά φορά που γυρνάνε λιώμα από κούραση-ζέστη κλπ, και τους μενουν 4 ώρες για φαγητό, μπάνιο, παιχνίδι, ετοιμασία για ύπνο, και τα λυπάμαι. Αλλά αυτό είναι, τί να κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

θέλω να είναι πολύ δουλεμένο γι αυτό με ενδθαφερει πολύ η παρουσίαση των κανόνων

Τι ακριβώς εννοείς? 

Επίσης αν πεις με την μια όλα αυτά που σκέφτεσαι για τους κανόνες στην τάξη, σκεψου και το άγχος που θα μεταδόσεις κατευθείαν στο παιδί. 

14 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Τι ακριβώς εννοείς? 

Επίσης αν πεις με την μια όλα αυτά που σκέφτεσαι για τους κανόνες στην τάξη, σκεψου και το άγχος που θα μεταδόσεις κατευθείαν στο παιδί. 

Tι θα πει δουλεμένο; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Tι θα πει δουλεμένο; 

δουλεμένος, -η, -ο

  • που έχει υποστεί κάποια κατεργασία
  •  
  • Copypaste από λεξικό.:D

 

Καταλαβαινω ότι εννοεί να έχει δουλευτεί στο σπίτι. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν αναφέρεται  στις μαθησιακές γνώσεις ή την συμπεριφορά. Και αν είναι η συμπεριφορά πως σκεφτεται να το χειριστεί, αυτό δεν κατάλαβα. 

 

Υγ:Τώρα διάβασα καλύτερα πως μιλά για κανόνες, άρα μιλά για συμπεριφορά!

Επεξεργάστηκαν by Mama_Anesti_
Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος εγώ νομίζω ότι η συμπεριφορά και οι κανόνες είναι αυτά που διδάσκονται στο προνήπιο, πάνω απ'όλα. Όχι τόσο οι γνώσεις.. επίσης, θεωρώ ότι το παιδί σου σίγουρα είναι ένα καλό παιδί, ευγενικό κλπ. Οπότε μη δουλέψεις κάτι παραπάνω επί τούτου, για να πάει έτοιμο στο σχολείο. Θα τα μάθει εκεί!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Tι θα πει δουλεμένο; 

Μήπως θελει να πει οριοθετιμενο?Σε αυτο θα βοηθήσει κ το σχολειο.Ετσι όπως τα περιγράφει ομως η Έσπερος,πιο πολύ μοντέλο Κορέας μου έρχεται στο μυαλό και με ανησυχει:grin:

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 εγω είχα στο μυαλό μου μια λίστα οπωα να σηκώνει χέρι, να μην σηκώνεται από τη θέση τους, να μην διακόπτει, να μην πειρεζει τίποτα, να ακούει τι δασκάλα, ότι δεν θα παίζει με ο,τι θέλει, δεν θα κάθεται έξω όσο θέλει, ένα σωρό τετοια που όταν τα σκεφτόμουν μετά ένιωθα ότι αν τα πω όλα έτσι, δεν θα ακούγεται σαν κάτι ωραίο. γι αυτό είχα μπλοκάρει. το θέμα τξς συμπεριφοράς με απασχολεί παρα πολύ, πιο πολύ από οτιδήποτε, θέλω να είναι πολύ δουλεμένο γι αυτό με ενδθαφερει πολύ η παρουσίαση των κανόνων. 

 

Αυτά ακριβώς που περιγράφεις, ένα προς ένα,  είναι αυτά που καλείται το νηπιαγωγείο να μάθει στο παιδί. Όχι εσύ. Αυτός είναι ένας από τους ρόλους του νηπιαγωγείου. Η εισαγωγή των σχολικών κανόνων συμπεριφοράς στη ζωή του παιδιού. Το γεγονός ότι κάποια παιδιά έχουν έρθει από τον παιδικό προετοιμασμένα σε σχέση με κάποιους από αυτούς τους κανόνες, δε σημαίνει ότι το παιδί που τώρα πάει πρώτη φορά νήπιο πρέπει να τους έχει δουλέψει από πριν, να έρθει "δουλεμένο" όπως λες.  Μια χαρά θα τα πάτε, είμαι σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Μήπως θελει να πει οριοθετιμενο?Σε αυτο θα βοηθήσει κ το σχολειο.Ετσι όπως τα περιγράφει ομως η Έσπερος,πιο πολύ μοντέλο Κορέας μου έρχεται στο μυαλό και με ανησυχει:grin:

Δεν μ αρέσει η λέξη οριοθετημένο. Αλλά το ίδιο εννοουμε. Να ξέρει το παιδί ότι στο σχολείο υπάρχουν κανόνες κ δεν παίζουμε όπως στο σπίτι. 

 

πρίν από 43 λεπτά , vtgian είπε:

 

Αυτά ακριβώς που περιγράφεις, ένα προς ένα,  είναι αυτά που καλείται το νηπιαγωγείο να μάθει στο παιδί. Όχι εσύ. Αυτός είναι ένας από τους ρόλους του νηπιαγωγείου. Η εισαγωγή των σχολικών κανόνων συμπεριφοράς στη ζωή του παιδιού. Το γεγονός ότι κάποια παιδιά έχουν έρθει από τον παιδικό προετοιμασμένα σε σχέση με κάποιους από αυτούς τους κανόνες, δε σημαίνει ότι το παιδί που τώρα πάει πρώτη φορά νήπιο πρέπει να τους έχει δουλέψει από πριν, να έρθει "δουλεμένο" όπως λες.  Μια χαρά θα τα πάτε, είμαι σίγουρη.

Ναι καταλαβαίνω πώς το εννοείτε, απλώς σ αυτό έχω άλλη άποψη, θεωρώ ότι η βασική έλλειψη του παιδικού είναι ότι δεν έχει ζήσει το οργανωμένο περιβάλλον με κανόνες κ περιορισμούς άρα είναι δουλειά του σπιτιου να προετοιμάσει για την ευκολότερη προσαρμογή. βέβαια έχω προβληματιστεί γιατί αυτά τα θεωρούσα αυτονόητα. 

Κι όχι μόνο για να ειναο η συμπεριφορά του οπωα πρέπει αλλά κ για να ξέρει τι να περιμένει, να μην νομίζει ότι απλώς θα παίζει. για να μην απογοητευτεί. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν μ αρέσει η λέξη οριοθετημένο. Αλλά το ίδιο εννοουμε. Να ξέρει το παιδί ότι στο σχολείο υπάρχουν κανόνες κ δεν παίζουμε όπως στο σπίτι. 

 

Ναι καταλαβαίνω πώς το εννοείτε, απλώς σ αυτό έχω άλλη άποψη, θεωρώ ότι η βασική έλλειψη του παιδικού είναι ότι δεν έχει ζήσει το οργανωμένο περιβάλλον με κανόνες κ περιορισμούς άρα είναι δουλειά του σπιτιου να προετοιμάσει για την ευκολότερη προσαρμογή. βέβαια έχω προβληματιστεί γιατί αυτά τα θεωρούσα αυτονόητα. 

Κι όχι μόνο για να ειναο η συμπεριφορά του οπωα πρέπει αλλά κ για να ξέρει τι να περιμένει, να μην νομίζει ότι απλώς θα παίζει. για να μην απογοητευτεί. 

Η οριοθέτηση είναι ορος θετικος ,υπαρκτος και σωστός.Στο σχολειο φυσικα και θα παίζει.Αυτη ειναι η δουλειά του .Μέσα από αυτή τη διαδικασία θα ερθει η γνώση.

Έσπερος πρέπει να αναζητήσεις κ από μόνη σου το ταιριάζει σεψαυτο ρο αναπτυξιακό στάδιο.Θα σου πρότεινα να διαβάσεις Φιλιοζα.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Έσπερος είπε:

, θεωρώ ότι η βασική έλλειψη του παιδικού είναι ότι δεν έχει ζήσει το οργανωμένο περιβάλλον με κανόνες κ περιορισμούς άρα είναι δουλειά του σπιτιου να προετοιμάσει για την ευκολότερη προσαρμογή. 

 

Όχι, εκεί είναι που κάνεις λάθος. Η δουλειά του παιδικού είναι κατά βάση η ασφαλής φύλαξη. Τίποτα περισσότερο από ότι κάνετε σπίτι. Οι κανόνες που θα μάθει στο νηπιαγωγείο το παιδί, εκ των πραγμάτων δεν είναι δυνατό να γίνουν κατανοητοί (στην ουσία τους) από παιδιά μέχρι τα 3,5. Και για να προλάβω, μιλάω για το μέσο όρο. Σαφώς και αρκετά παιδιά θα μάθουν στον παιδικό να τρώνε, πλένονται μόνα τους, να μη διακόπτουν, να μαζεύουν τα παιχνίδια τους κλπ κλπ αλλά α) όχι όλα και ειναι αναμενόμενο β) η νηπιαγωγός δεν περιμένει το παιδί να της έρθει έτοιμο, αντιθέτως αυτή είναι που στο job description της (που λέμε στην αγορά) αναμένεται να τους τα μάθει.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια θα με τρελαίνετε. Πόσες φορές έχουμε διαβάσει εδώ από αγανακτισμένους γονείς που το παιδί τους ενοχλείται στο σχολείο γιατί υπάρχουν παιδιά που δεν τηρούν τους κανόνες κ δημιουργούν πρόβλημα στην τάξη; Ε δεν θέλω το παιδί μου να είναι παιδί που θα ενοχλεί κ μιας κ θα είναι ο μικρότερος κ χωρίς παιδικό σταθμό, είναι υποψήφιος να ενοχλεί, κ θέλω να το προλάβω. πού είναι το παράλογο; δεν θέλω να είναι στρατιωτάκι, τη λέξη πειθαρχία δεν τη χρησιμοποιώ ούτε στους μαθητες μου. να προσαρμοστεί στο ότι ακολουθούμε κανόνες κ δν ενοχλούμε κ να καταλάβει ότι παίζουμε διαφορετικά από το σπιτι. τι αχεση έχει το παιχνίδι του σπιτιου με το παιχνίδι του σχολείου; στο σπίτι αν θέλει να ζωγραφίσει ζωγραφίζει, αν θέλει να διαβάσει διαβάζει, αν δεν θέλει έξω δεν βγαίνει, αν θέλει να παίξει κ άλλο έξω παίζει εκτός αν υπάρχει αντικειμενικός λόγος για να μπούμε μέσα. όταν ακούει ότι στο σχολείο παίζουμε κ συνειδητοποιεί ότι δεν είναι όπως το οαιχνιδι στο σπίτι, δεν υπάρχει φόβος να απογοητευτεί κ να νομίσει ότι τον κοροϊδεύαμε; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Έσπερος είπε:

Βρε κορίτσια θα με τρελαίνετε. Πόσες φορές έχουμε διαβάσει εδώ από αγανακτισμένους γονείς που το παιδί τους ενοχλείται στο σχολείο γιατί υπάρχουν παιδιά που δεν τηρούν τους κανόνες κ δημιουργούν πρόβλημα στην τάξη; Ε δεν θέλω το παιδί μου να είναι παιδί που θα ενοχλεί κ μιας κ θα είναι ο μικρότερος κ χωρίς παιδικό σταθμό, είναι υποψήφιος να ενοχλεί, κ θέλω να το προλάβω. πού είναι το παράλογο; δεν θέλω να είναι στρατιωτάκι, τη λέξη πειθαρχία δεν τη χρησιμοποιώ ούτε στους μαθητες μου. να προσαρμοστεί στο ότι ακολουθούμε κανόνες κ δν ενοχλούμε κ να καταλάβει ότι παίζουμε διαφορετικά από το σπιτι. τι αχεση έχει το παιχνίδι του σπιτιου με το παιχνίδι του σχολείου; στο σπίτι αν θέλει να ζωγραφίσει ζωγραφίζει, αν θέλει να διαβάσει διαβάζει, αν δεν θέλει έξω δεν βγαίνει, αν θέλει να παίξει κ άλλο έξω παίζει εκτός αν υπάρχει αντικειμενικός λόγος για να μπούμε μέσα. όταν ακούει ότι στο σχολείο παίζουμε κ συνειδητοποιεί ότι δεν είναι όπως το οαιχνιδι στο σπίτι, δεν υπάρχει φόβος να απογοητευτεί κ να νομίσει ότι τον κοροϊδεύαμε; 

Αν κάποιος γονιός ενοχλείται γιατί ο τετράχρονος Γιαννάκης δε σηκώνει το χέρι για να μιλήσει , ο γονιός πρέπει να το κοιτάξει. Και δεν έχω διαβάσει τέτοια περιστατικά εδώ. Άλλο αν ο δωδεκάχρονος Γιάννης τσιριζει μέσα στην τάξη, άλλο θέμα αυτό.

Το μόνο που ενοχλεί σε νηπιαγωγείο, είναι παιδιά συστηματικά βίαια, όπου ή ακολουθεί συχνά μια διάγνωση ή κάτι συμβαίνει στο σπίτι, εφόσον μιλάμε για περιστατικά επαναλαμβανόμενα για καιρό. Ακόμη και ένα παιδί που μια εβδομάδα θα σπρώχνει τους φίλους του γιατί είναι στρεσαρισμενο ή μια φορά θα δαγκώσει ένα άλλο παιδάκι, σε αυτές τις ηλικίες είναι αναμενόμενο. Ενοχλητικό πρόσκαιρα, αλλά αναμένεται και αυτό.

Και κακά τα ψέματα, μέχρι να πάει ένα παιδί σχολείο, δεν μπορεί κανείς μας να ξέρει πώς θα αντιδράσει αν η δασκάλα συγχαρεί ένα άλλο παιδί και ζηλέψει, ή αν ο συμμαθητής του του πάρει την σειρά στην τσουλήθρα.

Πάντως θα έλεγα να μη μιλάς στο παιδί για θέματα τύπου "μην ενοχλείς" προκαταβολικά. Και θα το αγχωσεις και ιδανικό υποψήφιο θύμα εκφοβισμού θα το κάνεις αν φοβάται συνεχώς μην προσβάλει τους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Έσπερος είπε:

Βρε κορίτσια θα με τρελαίνετε. Πόσες φορές έχουμε διαβάσει εδώ από αγανακτισμένους γονείς που το παιδί τους ενοχλείται στο σχολείο γιατί υπάρχουν παιδιά που δεν τηρούν τους κανόνες κ δημιουργούν πρόβλημα στην τάξη; Ε δεν θέλω το παιδί μου να είναι παιδί που θα ενοχλεί κ μιας κ θα είναι ο μικρότερος κ χωρίς παιδικό σταθμό, είναι υποψήφιος να ενοχλεί, κ θέλω να το προλάβω. πού είναι το παράλογο; δεν θέλω να είναι στρατιωτάκι, τη λέξη πειθαρχία δεν τη χρησιμοποιώ ούτε στους μαθητες μου. να προσαρμοστεί στο ότι ακολουθούμε κανόνες κ δν ενοχλούμε κ να καταλάβει ότι παίζουμε διαφορετικά από το σπιτι. τι αχεση έχει το παιχνίδι του σπιτιου με το παιχνίδι του σχολείου; στο σπίτι αν θέλει να ζωγραφίσει ζωγραφίζει, αν θέλει να διαβάσει διαβάζει, αν δεν θέλει έξω δεν βγαίνει, αν θέλει να παίξει κ άλλο έξω παίζει εκτός αν υπάρχει αντικειμενικός λόγος για να μπούμε μέσα. όταν ακούει ότι στο σχολείο παίζουμε κ συνειδητοποιεί ότι δεν είναι όπως το οαιχνιδι στο σπίτι, δεν υπάρχει φόβος να απογοητευτεί κ να νομίσει ότι τον κοροϊδεύαμε; 

Από μόνο του το παιδί αποκλείεται να νομίζει ότι μόνο θα παίζει. Αν το σχολείο του παρουσιαστεί ως παιχνίδι μόνο, ίσως και να απογοητευτεί. Αν δίπλα στο "θα παίζεις, θα μαθαίνεις πράγματα, κλπ. κλπ." προστεθεί και το "θα έχεις μια δασκάλα που είναι εκεί για να σας ακούει αλλά και να την ακούτε", είναι υπεραρκετό ώστε να πάρει μία ιδέα το παιδί για το τι είναι το σχολείο. Τα άλλα τα αφήνουμε στους ειδικούς, στην προκειμένη περίπτωση τον/τη νηπιαγωγό. 

Εσύ ξέρεις φυσικά τη δική σας περίπτωση αλλά βρίσκω υπερβολικό το άγχος σου. Το να πάει ένα παιδί στο νηπιαγωγείο (ακόμη κι αν δεν έχει πάει πριν σε παιδικό σταθμό) είναι απλά ένα ευχάριστο γεγονός που σηματοδοτεί το πέρασμα σε ένα άλλο στάδιο. Γιατί να το σκεφτόμαστε τόσο πολύ;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Έσπερος είπε:

Βρε κορίτσια θα με τρελαίνετε. Πόσες φορές έχουμε διαβάσει εδώ από αγανακτισμένους γονείς που το παιδί τους ενοχλείται στο σχολείο γιατί υπάρχουν παιδιά που δεν τηρούν τους κανόνες κ δημιουργούν πρόβλημα στην τάξη; Ε δεν θέλω το παιδί μου να είναι παιδί που θα ενοχλεί κ μιας κ θα είναι ο μικρότερος κ χωρίς παιδικό σταθμό, είναι υποψήφιος να ενοχλεί, κ θέλω να το προλάβω. πού είναι το παράλογο; δεν θέλω να είναι στρατιωτάκι, τη λέξη πειθαρχία δεν τη χρησιμοποιώ ούτε στους μαθητες μου. να προσαρμοστεί στο ότι ακολουθούμε κανόνες κ δν ενοχλούμε κ να καταλάβει ότι παίζουμε διαφορετικά από το σπιτι. τι αχεση έχει το παιχνίδι του σπιτιου με το παιχνίδι του σχολείου; στο σπίτι αν θέλει να ζωγραφίσει ζωγραφίζει, αν θέλει να διαβάσει διαβάζει, αν δεν θέλει έξω δεν βγαίνει, αν θέλει να παίξει κ άλλο έξω παίζει εκτός αν υπάρχει αντικειμενικός λόγος για να μπούμε μέσα. όταν ακούει ότι στο σχολείο παίζουμε κ συνειδητοποιεί ότι δεν είναι όπως το οαιχνιδι στο σπίτι, δεν υπάρχει φόβος να απογοητευτεί κ να νομίσει ότι τον κοροϊδεύαμε; 

 

Μήπως μπερδεύεσαι με μεγαλύτερα παιδιά; Γιατί προφανώς άλλο είναι το 10χρονο να δημιουργεί πρόβλημα στη ροή του μαθήματος και άλλο ο τετράχρονος Γιωργάκης να μη θέλει να ζωγραφίσει αλλά να παίξει με τα τουβλάκια.

Φέτος στο δικό μας νηπιαγωγείο έχουμε παιδάκια από Ιαν 2015 έως και Δεκ 2016 (το αναμενόμενο δηλαδή). Κάποια από αυτά πήγαιναν παιδικό, κάποια όχι. Κάποια είναι σίγουρα πιο ζωηρά έως και "απείθαρχα" και σίγουρα τα ωριμότερα παιδάκια θα το εκφράσουν αυτό (πχ ο Θοδωρής όλο σηκώνεται, η Μαρία δεν ακούει τη κυρία...) αλλά αγανακτισμένους γονείς για μια τόσο αναμενόμενη συμπεριφορά όχι, δεν υπάρχει αυτό σε αυτές τις ηλικίες. Τα παιδιά που πραγματικά δημιουργούν πρόβλημα είναι παιδάκια που είτε χρίζουν παράλληλης στήριξης, είτε προέρχονται από πραγματικά δυσλειτουργικές οικογένειες που δε βοηθά το παιδί. Δεν είστε τέτοια περίπτωση. 

Επίσης είναι άλλο το πλαίσιο "σπίτι" άλλο το "σχολείο" και δεν μπορείς να κάνεις το ένα να μοιάσει με το άλλο ώστε να  "εκπαιδεύσεις" το παιδί. Μην υποτιμάς το παιδί σου πάντως, θα με θυμηθείς ότι θα εκπλαγείς από το πόσο διαφορετική συμπεριφορά θα δείξει στο σχολικό πλαίσιο, χωρίς να κάνεις εσύ κάτι. Όλα το κάνουν (και μας εντυπωσιάζουν).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...