Mama_Anesti_

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.

Recommended Posts

πρίν από 18 λεπτά , vicky86 είπε:

ε οχι να παει το παιδι σε αναπτυξιολογο ενω φαινεται να ειναι μια χαρα.φυσικα δ ειναι κτ κακο,απλα θελω να δειξω οτι δ συντρεχει λογος ανησυχιας για το παιδι

ψυχολογο η παιδοψυχολογο δ ειμαι σιγουρη.σιγουρα σε ειδικο πρεπει αλλα για τους γονεις ελπιζω να εννοεις κ εσυ.

μαλλον γτ δ ειχες σκεφτει να εκπαιδευσεις το παιδι σου αλλα να το μεγαλωσεις.ελπιζω να κανουμε καλα

Κι εγω το πήγα ενώ ήταν μια χαρά.δεν το είπα όμως γι αυτο.το είπα να πάει για να της πει τι ακριβώς να περιμένει σε κάθε στάδιο ανάπτυξης για να καταλάβει το γίνεται,τι ζητάει κ τι να περιμένει.την χρειάζεται η Έσπερος την ενημέρωση κ αυτοί είναι οι ειδικοί.μηπως κ ηρεμήσει.

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Κι εγω το πήγα ενώ ήταν μια χαρά.δεν το είπα όμως γι αυτο.το είπα να πάει για να της πει τι ακριβώς να περιμένει σε κάθε στάδιο ανάπτυξης για να καταλάβει το γίνεται,τι ζητάει κ τι να περιμένει.την χρειάζεται η Έσπερος την ενημέρωση κ αυτοί είναι οι ειδικοί.μηπως κ ηρεμήσει.

ναι με αυτο το σκεπτικο δ διαφωνω.στην ουσια να πανε μονο οι γονεις για ενημερωση κ συμβουλες

πρίν από 33 λεπτά , vicky86 είπε:

ναι με αυτο το σκεπτικο δ διαφωνω.στην ουσια να πανε μονο οι γονεις για ενημερωση κ συμβουλες

Και το παιδί μαζί.για να δει κ τι γονεταο κ να πειστεί.επανω στο συγκεκριμένο παιδί θα γι ουν τα σχόλια.οι αναπρυξιογοι παίζουν με τα παοδια.δεν φέρονται σαν γιατροί.μπορει να πάρει κ χρήσιμες συμβουλές.

Δεν καταλαβεινω γιατί όσα λέω παρερμηνεύονται στα άκρα.ενταξει είμαι πολύ αγχώδης και μάλλον σκέφτομαι πολύ σαν καθηγήτρια σε σχέση με το τι περιμενω να κάνει το παιδί στο σχολείο. Γι αυτό τα συζητάω για να ακούω γνώμες. 

Δεν είπα ότι η καλή οικογένεια «εκπαιδεύει» το παιδί. Αλλά όλοι ξέρουμε ότι είναι σημαντικό να αυτό εξυπηρετούνται, όχι μόνο για το σχολείο, κ γενικα να έχουν δεξιότητες. Αν το παιδί δεν μπορεί κ δεν υπάρχει οργανικό ζήτημα, μπορεί να σημαίνει ότι δώσαμε έμφαση σε κάτι άλλο κ όχι σ αυτό, ότι το αμελήσαμε γιατί δεν μας βόλευε (ονόματα δεν λέμε, για το ντύσιμο), ότι κάποιος άλλος φροντιστής δεν το θεώρησε σημαντικό, ότι αδιαφορήσαμε τελείως (ακραίο σενάριο αλλά συμβαίνουν αυτά). Σίγουρα όλοι παραλείπουν πράγματα. Το ντύσιμο πχ από πλευράς μου ήταν ηθελημένη παράλειψη, το παραδέχομαι. Το τάπερ που γελάμε, είναι αστείο αλλά κι εγω δν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να δυσκολευτεί. ουυε μπουκάλια προφανώς του έμαθα να ξεβιδωνει αλλά τπ έκανε. ε το τάπερ δεν ετυχε. Δεν τον θυμάμαι ποτέ να ασχολείται με καπάκια. Και τώρα μέσα σ όλα τα άγχη, σκέφτηκα κι αυτό που όντως μπορεί να είναι μια επιπρόσθετη δυσκολία. Από τη στιγμή που σου λενε ότι το παιδί αυτοεξυπηρετειται σημαίνει ότι αναπτυξιακά όλα θεωρούνται ικανά να το κάνουν. σιγά μην πάω κ σε ανακττξιολογο να μου πει ποτέ θα ανεβάζει το βρακι του. Αν κάτι ειναι προαπαιτούμενο για την ηλικία του, πρέπει να το μάθει και για τον εαυτό του αλλά κ για να μην προκαλείται ταλαιπωρία στο σχολείο. 

πρίν από 9 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν καταλαβεινω γιατί όσα λέω παρερμηνεύονται στα άκρα.ενταξει είμαι πολύ αγχώδης και μάλλον σκέφτομαι πολύ σαν καθηγήτρια σε σχέση με το τι περιμενω να κάνει το παιδί στο σχολείο. Γι αυτό τα συζητάω για να ακούω γνώμες. 

Δεν είπα ότι η καλή οικογένεια «εκπαιδεύει» το παιδί. Αλλά όλοι ξέρουμε ότι είναι σημαντικό να αυτό εξυπηρετούνται, όχι μόνο για το σχολείο, κ γενικα να έχουν δεξιότητες. Αν το παιδί δεν μπορεί κ δεν υπάρχει οργανικό ζήτημα, μπορεί να σημαίνει ότι δώσαμε έμφαση σε κάτι άλλο κ όχι σ αυτό, ότι το αμελήσαμε γιατί δεν μας βόλευε (ονόματα δεν λέμε, για το ντύσιμο), ότι κάποιος άλλος φροντιστής δεν το θεώρησε σημαντικό, ότι αδιαφορήσαμε τελείως (ακραίο σενάριο αλλά συμβαίνουν αυτά). Σίγουρα όλοι παραλείπουν πράγματα. Το ντύσιμο πχ από πλευράς μου ήταν ηθελημένη παράλειψη, το παραδέχομαι. Το τάπερ που γελάμε, είναι αστείο αλλά κι εγω δν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να δυσκολευτεί. ουυε μπουκάλια προφανώς του έμαθα να ξεβιδωνει αλλά τπ έκανε. ε το τάπερ δεν ετυχε. Δεν τον θυμάμαι ποτέ να ασχολείται με καπάκια. Και τώρα μέσα σ όλα τα άγχη, σκέφτηκα κι αυτό που όντως μπορεί να είναι μια επιπρόσθετη δυσκολία. Από τη στιγμή που σου λενε ότι το παιδί αυτοεξυπηρετειται σημαίνει ότι αναπτυξιακά όλα θεωρούνται ικανά να το κάνουν. σιγά μην πάω κ σε ανακττξιολογο να μου πει ποτέ θα ανεβάζει το βρακι του. Αν κάτι ειναι προαπαιτούμενο για την ηλικία του, πρέπει να το μάθει και για τον εαυτό του αλλά κ για να μην προκαλείται ταλαιπωρία στο σχολείο. 

Δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ.Βλεπεις το δε τρο κ όχι το δάσος σε όλα.εσυ ισως κ να θεωρείς ότι ο αναπτυξιολογος είναι κάτι που στιγματίσει με τον τρόπο που σκέφτεσαι.δεν θα σου δώσει το φόρουμ τις λύσεις.δεν βοηθήσει με αυτά που σου λέμε.χρειαζεσαι εξατομοξευμενη προσέγγιση.

• Μου αρέσει 1

πρίν από 10 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ.Βλεπεις το δε τρο κ όχι το δάσος σε όλα.εσυ ισως κ να θεωρείς ότι ο αναπτυξιολογος είναι κάτι που στιγματίσει με τον τρόπο που σκέφτεσαι.δεν θα σου δώσει το φόρουμ τις λύσεις.δεν βοηθήσει με αυτά που σου λέμε.χρειαζεσαι εξατομοξευμενη προσέγγιση.

Δεν θεωρώ ότι θα με στιγματίσει. θα πάω αν το παιδί συνεχίσει να είναι ντροπαλό κ όχι πολύ επικοινωνιακό μετά από κάποιο διάστημα σχολείου. ή αν πουν κάτι στο σχολείο ή η παιδίατρος. δεν πιστεύω ότι αλλιώς θα με διευκολύνει. θα με αγχώσει περισσότερο. ότι βλέπω το δέντρο κ όχι τπ δάσος ισχύει. πχ στις δεξιότητες τιυ παιδιού δεν έχω μια γενικα εικόνα. έχω στο μυαλό μου πράγματα που έχω δει ή έχω διαβάσει ότι κάνουν παιδιά μιας χ ηλικίας κ σκέφτομαι πώς θα μάθει να τα κάνει. κ σκέφτομαι λίγο μονοκομματα σ αυτό, δεν βλέπω τη γενική εικόνα του αν υπάρχει εξέλιξη πχ, κολλάω στο αν κάνει μια λίστα από πράγματα. όμως αυτό σταμάτησα να το κάνω απ όταν άρχισε να μιλάει κ ειδικά απ όταν έβγαλε την πάνα. επειδή τότε είχε ήδη δείξει ποσο εύκολα μαθαίνει πράγματα κ πρακτικά κ σε γνώσεις, σταμάτησα να ανησυχώ για την αντίληψή του και να συγκρίνω κιόλας. 

πρίν από 40 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Παρερμηνεύονται γιατί κανεις αναλύσεις στις αναλυσεις, που στον προφορικό λόγο δεν φαίνεται όσο στον γραπτό, και υπάρχει και η τάση στα φορούμς να πιανομαστε από μια λέξη και να την λιανιζουμε, να βγάζουμε  συμπεράσματα για την ζωή του άλλου από τις δέκα αραδες που μας λεει.

Πάντως Έσπερος ειλικρινά, μιας και μου σώθηκε η ευκαιρία, πολλές φορές θαυμάζω την ευγένεια και την διαλλακτικότητα σου, τον τρόπο που απαντάς σε όλα τα σχόλια, προσπαθώντας να μην προσβάλεις κανέναν. 

Ισχύει η καιμενη και να της την πουν δεν απαντάει κάτι .. η το προσπερνάει η απαντάει κάτι με ευγενικό τρόπο 

Τα social media έχουν συγκεκριμένα patterns προκειμένου να αυξάνεται στο μέγιστο δυνατό η χρήση τους. Είναι ολόκληρη επιστήμη(ες) και οικονομικοί κολοσσοί από πίσω παιδιά. Να το έχουμε πάντα υπόψιν μας αυτό και να είμαστε πάντα συνειδητοί κι όχι αφελείς χρήστες.

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

σιγουρα επηρεαζει ο γραπτος λογος,κ οτι δ γνωριζομαστε

αλλα δ ειναι περιεργο που παντα σε παρεξηγουμε σε καποιο θεμα ;

ευχομαι με τις γνωμες που διαβαζεις απλα να βαλεις λιγο τα πραγματα στις σωστες του διαστασεις

γτ εσυ εισαι ενηλικη κ προτιμας να αγχωθεις παρα να στεναχωρηθεις μετα οπως η ιδια εχεις πει,με οτι αποτελεσμα εχει αυτο στην υγεια σου κ την ψυχολογια σου.κριμα ειναι ομως να επηρεαζεται ενα παιδι απο αυτο

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , kotsifikos είπε:

, πρέπει να καταλάβεις πως ότι και αν κάνεις στη ζωή σου ο κόσμος θα βρίσκει να λέει κάτι άσχημο, εσένα δεν πρέπει να σε νοιάζει και να το αφήνεις να σε επηρεάζει,

Μετά το γάμο μου, η πεθερά μου πήρε τηλ όλα τα σόγια που είχαν έρθει από το χωριό τηλέφωνο να μάθει αν πέρασαν καλά, αν τους άρεσε ο γάμος κλπ, και βέβαια υπήρξαν και τα παράπονα. Γιατί όταν ρωτάς, θα στα πουνε κιόλας. Η μία παραπονέθηκε που δεν παίξαμε καλαματιανά! η άλλη που δεν της άρεσε πχ το φαγητό γιατί δεν τρώει τέτοια, τρώει άλλα. 

Μου λέει τελικά: ήταν ωραίος ο γάμος, μου το είπαν οι περισσότεροι. Της λέω: περιμένατε να το πουνε οι περισσότεροι? εσείς δεν το καταλάβατε? όσο για τα παράπονα... όσο ρωτάς σου λένε, δεν παίξαμε καλαματιανά εντελώς συνειδητά,μόνο ξένη μουσική, και σε όποιον αρέσει. (για μένα ήταν άκυρο που κάλεσε θείους από το χωριό που δεν έχει καμία επαφή μαζί τους τα τελευταία 20 χρόνια)

• Μου αρέσει 1

14 minutes ago, irin said:

Μετά το γάμο μου, η πεθερά μου πήρε τηλ όλα τα σόγια που είχαν έρθει από το χωριό τηλέφωνο να μάθει αν πέρασαν καλά, αν τους άρεσε ο γάμος κλπ, και βέβαια υπήρξαν και τα παράπονα. Γιατί όταν ρωτάς, θα στα πουνε κιόλας. Η μία παραπονέθηκε που δεν παίξαμε καλαματιανά! η άλλη που δεν της άρεσε πχ το φαγητό γιατί δεν τρώει τέτοια, τρώει άλλα. 

Μου λέει τελικά: ήταν ωραίος ο γάμος, μου το είπαν οι περισσότεροι. Της λέω: περιμένατε να το πουνε οι περισσότεροι? εσείς δεν το καταλάβατε? όσο για τα παράπονα... όσο ρωτάς σου λένε, δεν παίξαμε καλαματιανά εντελώς συνειδητά,μόνο ξένη μουσική, και σε όποιον αρέσει. (για μένα ήταν άκυρο που κάλεσε θείους από το χωριό που δεν έχει καμία επαφή μαζί τους τα τελευταία 20 χρόνια)

Λογικό, όταν ρωτάς θα ακούσεις και αυτά.

Καταλαβαίνω την έσπερος γιατί και εγώ μεγάλωσα σε ένα περιβάλλον που είχε σημασία το τι θα πει ο κόσμος, ευτυχώς είναι ένα φορτίο που το απέλαβα νωρίς.

Εμένα πρόσφατα μου έκαναν παρατήρηση για τον τρόπο του γιου μου, ακόμα γελάω, γιατί ήταν ένας μεσήλικας που τα έβαλε με το εξάχρονο. Εννοείται πως  συζήτησα με το παιδί μου ότι συνέβη και δουλεύουμε αυτή τη νέα κακή συνήθεια να κοροϊδεύει, όμως το να είναι κανείς 50+ και να τα βάζει με ένα παιδάκι 6 ετών είναι τουλάχιστον αστείο.  Δεν με νοιάζει η άποψη του, καθόλου, και ούτε το συζήτησα με τον γιο μου γιατί ένιωσα άσχημα,  το συζήτησα γιατί είναι αντικειμενικά μία κακή αντίδραση (το να κοροϊδεύει ) που πρέπει να  διακόψει, αυτό μόνο. Υπάρχουν άνθρωποι που ζουν για αυτό, σιγά μη χαλάσω φαιά ουσία για χάρη τους.

• Μου αρέσει 3

56 minutes ago, irin said:

Αχ δεν μπορώ.. Εμένα κάποιοι συγγενείς μας την είπαν με το που μπήκαμε στο κέντρο, γιατί αργήσαμε στις φωτογραφίες και πεινούσαν τα παιδιά τους..  Το καλύτερο όμως ειπώθηκε την επόμενη χρονιά, στο γάμο γειτονοπούλας από το νησί όπου παντρευτήκαμε και διατηρούμε και σπίτι. Αφού τους δώσαμε τα πάντα που είχαμε από στολισμό από τον γάμο μου, διεύθυνση του οίκου νυφικών που πήρα το νυφικό μου, τηλέφωνα φωτογράφων, μακιγιέζ κτλ, και γενικά βοηθήσαμε πάρα πολύ, στο τραπέζι (είχαν φέρει άλλο κέτερινγκ, δεν τρωγόταν τίποτα δυστυχώς), έρχεται ο πατέρας της να μας χαιρετήσει και του λέμε, πολύ ωραία όλα και η εξυπηρέτηση πολύ καλή και λέει στη μαμά μου, τα είδαμε τα προβλήματα και πέρσι στο γάμο της κόρης σου, και πρόπερσι στης μεγάλης σου κόρης και το αποκλείσαμε αυτό το κέτερινγκ αμέσως!:blink: Νομίζαμε με τους δικούς μου ότι μας ήρθε κεραμίδα στο κεφάλι..

47 minutes ago, kotsifikos said:

Λογικό, όταν ρωτάς θα ακούσεις και αυτά.

Καταλαβαίνω την έσπερος γιατί και εγώ μεγάλωσα σε ένα περιβάλλον που είχε σημασία το τι θα πει ο κόσμος, ευτυχώς είναι ένα φορτίο που το απέλαβα νωρίς.

Εμένα πρόσφατα μου έκαναν παρατήρηση για τον τρόπο του γιου μου, ακόμα γελάω, γιατί ήταν ένας μεσήλικας που τα έβαλε με το εξάχρονο. Εννοείται πως  συζήτησα με το παιδί μου ότι συνέβη και δουλεύουμε αυτή τη νέα κακή συνήθεια να κοροϊδεύει, όμως το να είναι κανείς 50+ και να τα βάζει με ένα παιδάκι 6 ετών είναι τουλάχιστον αστείο.  Δεν με νοιάζει η άποψη του, καθόλου, και ούτε το συζήτησα με τον γιο μου γιατί ένιωσα άσχημα,  το συζήτησα γιατί είναι αντικειμενικά μία κακή αντίδραση (το να κοροϊδεύει ) που πρέπει να  διακόψει, αυτό μόνο. Υπάρχουν άνθρωποι που ζουν για αυτό, σιγά μη χαλάσω φαιά ουσία για χάρη τους.

Είναι δυνατόν μεγάλος άνθρωπος να παρεξηγεί το 6χρονο?? Δηλαδή τι φαντάστηκε? Ότι τον ενθαρρύνεις να κοροιδεύει? 6 είναι, όχι 16 να πεις ότι υπάρχει θέμα ανατροφής! Εγώ αρπάζομαι με κάτι τέτοια!

Όταν ήταν 2 , μια μαμά μου έβαλε τις φωνές στην παιδική χαρά γιατί ο γιός μου πήρε ένα παιχνίδι από τα χέρια του γιού τους. Φυσικά έτρεξα να του το πάρω, αλλά σύμφωνα με τη μαμά, έπρεπε να το είχα προλάβει.. Εννοείται μας άκουσε όλη η παιδική χαρά..

11 minutes ago, Anna3011 said:

Και για να δώσω μια αισιόδοξη νοτα στους γονείς που βρίσκονται σε προσαρμογή και κυρίως γιατί νιώθω την ανάγκη να εκφράσω τη χαρά μου, θα πω ότι σήμερα το μικρούλι μου πήγε πρώτη μέρα χωρίς κλάμα και γκρίνια στο σχολείο!!! Την πήγε ο άντρας μου και όταν την άφηνε του είπε: "να πεις στη μαμά ότι σήμερα στο σχολείο δεν έκλαιγα!". Και μετά εξαφανίστηκε μέσα.

Όλα συνηθίζουν τελικά! Μη μασάτε! :)

Εμάς μας πήρε 2 βδομάδες. 

Μπράβο!! Τόσο μας είχε πάρει και εμάς! Αλλά με πολύ δράμα πριν!

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

10 minutes ago, Yovanna said:

Είναι δυνατόν μεγάλος άνθρωπος να παρεξηγεί το 6χρονο?? Δηλαδή τι φαντάστηκε? Ότι τον ενθαρρύνεις να κοροιδεύει? 6 είναι, όχι 16 να πεις ότι υπάρχει θέμα ανατροφής! Εγώ αρπάζομαι με κάτι τέτοια!

Όταν ήταν 2 , μια μαμά μου έβαλε τις φωνές στην παιδική χαρά γιατί ο γιός μου πήρε ένα παιχνίδι από τα χέρια του γιού τους. Φυσικά έτρεξα να του το πάρω, αλλά σύμφωνα με τη μαμά, έπρεπε να το είχα προλάβει.. Εννοείται μας άκουσε όλη η παιδική χαρά..

Είτε πιστεύει ότι τον ενθαρρύνω να κοροιδεύει είτε ότι αδιαφορώ, όμως στην πραγματικότητα αδιαφορώ για το πιστεύει ο συγκεκριμένος άνθρωπος. 

Γενικά έχουμε να δούμε και να ακούσουμε πολλά ακόμα, για αυτό και λέω στην έσπερος να μη δίνει σημασία.

• Μου αρέσει 1

1 hour ago, irin είπε:

ο γαμος ηταν ωραιος επειδη το ειπαν οι συγγενεις;οκ,πες της,κ εγω νομιζα επειδη μας βλεπεις χαρουμενους

η αληθεια ειναι σε γαμους εχω ακουσει απο τα πιο αθλια σχολια,γι αυτο κ εκανα ο,τι ηθελα χωρις να ακουσω κανεναν

ο κοσμος παντα θα πει.οποτε ας κανουμε πραγματα που μας ευχαριστουν,εκεινοι θα τα κανουν οπως θελουν οταν ερθει η σειρα τους

οπως λεει κ η κοτσιφικος,νομιζω γενικα η γενια μας μεγαλωσε με το τι θα πει ο κοσμος.καιρος να το αφησουμε νομιζω

μπραβο αννα!!

• Μου αρέσει 2

πρίν από 31 λεπτά , Yovanna είπε:

Αχ δεν μπορώ.. Εμένα κάποιοι συγγενείς μας την είπαν με το που μπήκαμε στο κέντρο, γιατί αργήσαμε στις φωτογραφίες και πεινούσαν τα παιδιά τους..  Το καλύτερο όμως ειπώθηκε την επόμενη χρονιά, στο γάμο γειτονοπούλας από το νησί όπου παντρευτήκαμε και διατηρούμε και σπίτι. Αφού τους δώσαμε τα πάντα που είχαμε από στολισμό από τον γάμο μου, διεύθυνση του οίκου νυφικών που πήρα το νυφικό μου, τηλέφωνα φωτογράφων, μακιγιέζ κτλ, και γενικά βοηθήσαμε πάρα πολύ, στο τραπέζι (είχαν φέρει άλλο κέτερινγκ, δεν τρωγόταν τίποτα δυστυχώς), έρχεται ο πατέρας της να μας χαιρετήσει και του λέμε, πολύ ωραία όλα και η εξυπηρέτηση πολύ καλή και λέει στη μαμά μου, τα είδαμε τα προβλήματα και πέρσι στο γάμο της κόρης σου, και πρόπερσι στης μεγάλης σου κόρης και το αποκλείσαμε αυτό το κέτερινγκ αμέσως!:blink: Νομίζαμε με τους δικούς μου ότι μας ήρθε κεραμίδα στο κεφάλι..

Όχι ρε φίλε....Τραγικός...

πρίν από 32 λεπτά , Yovanna είπε:

Μπράβο!! Τόσο μας είχε πάρει και εμάς! Αλλά με πολύ δράμα πριν!

Και εμείς πολύ δράμα. Κλάμα και παρακάλι non stop από το ξύπνημα μέχρι την παράδοση στη δασκάλα. Χθες λίγο καλύτερα και σήμερα η αποκάλυψη! :)

• Μου αρέσει 1

πρίν από 9 λεπτά , Anna3011 είπε:

Όχι ρε φίλε....Τραγικός...

Και εμείς πολύ δράμα. Κλάμα και παρακάλι non stop από το ξύπνημα μέχρι την παράδοση στη δασκάλα. Χθες λίγο καλύτερα και σήμερα η αποκάλυψη! :)

Να δω πότε θα έρθει και η δικιά μας. Σήμερα πάλι δράμα. Δεν ξέρω να το δω αλλιώς; Έχει τις ίδιες δασκάλες και τους ίδιους συμμαθητές σχεδόν δεν πήγε στο άγνωστο αλλά και πάλι δείχνει πολλά σημάδια στρες. Φφφφφ

Κράτα το

Κράτα το

πρίν από 6 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Να δω πότε θα έρθει και η δικιά μας. Σήμερα πάλι δράμα. Δεν ξέρω να το δω αλλιώς; Έχει τις ίδιες δασκάλες και τους ίδιους συμμαθητές σχεδόν δεν πήγε στο άγνωστο αλλά και πάλι δείχνει πολλά σημάδια στρες. Φφφφφ

Δώσε λίγο χρόνο. Εμάς της γύρισε πολύ απότομα. Η δικιά μου φαντάσου κλαιγόταν και το βράδυ για να μην πάει, χώρια η πρωινή παράνοια. Είχα σκεφτεί ότι τη χαλάει το τμήμα γιατί έχει μόνο αγόρια αλλά μου μίλαγε με συμπάθεια για τα παιδάκια (τις λίγες φορές που της έπαιρνα μερικές κουβέντες). Μάλλον ήθελε το χρόνο της.

• Μου αρέσει 2

49 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Δεν θυμάμαι πόσο χρονών είναι το παιδάκι σου όμως θα σου έλεγα να δώσεις λίγο χρόνο, το κάθε παιδί είναι διαφορετικό.  Πότε ξεκίνησε σχολείο? Τώρα την Δευτέρα?

Εμένα σήμερα το πρωί μου είπε πως βαρέθηκε το δημοτικό...δεν θέλει να πηγαίνει :lol:.

• Χαχαχα 4

πρίν από 58 λεπτά , kotsifikos είπε:

Δεν θυμάμαι πόσο χρονών είναι το παιδάκι σου όμως θα σου έλεγα να δώσεις λίγο χρόνο, το κάθε παιδί είναι διαφορετικό.  Πότε ξεκίνησε σχολείο? Τώρα την Δευτέρα?

Εμένα σήμερα το πρωί μου είπε πως βαρέθηκε το δημοτικό...δεν θέλει να πηγαίνει :lol:.

:-) εμένα με ρώτησε γιατί να κάνει μαθηματικά, αφού ξέρει τους αριθμούς?

της είπα ότι θα μάθει διαίρεση, με ρώτησε τί είναι αυτό, της είπα "έχεις 10 καραμέλες, και 5 παιδιά, πόσες θα δώσεις στο καθένα για να πάρουν ίσο αριθμό? " και μου απάντησε 2.. οπότε είδα ότι χάνω τα επιχειρήματα και το πήγα στα άκρα "έχεις 3.000 καραμέλες και 1.200 παιδιά!" ε.. εκεί κόλλησε!

• Χαχαχα 3

21 minutes ago, irin said:

της είπα ότι θα μάθει διαίρεση, με ρώτησε τί είναι αυτό, της είπα "έχεις 10 καραμέλες, και 5 παιδιά, πόσες θα δώσεις στο καθένα για να πάρουν ίσο αριθμό? " και μου απάντησε 5.. οπότε είδα ότι χάνω τα επιχειρήματα και το πήγα στα άκρα "έχεις 3.000 καραμέλες και 1.200 παιδιά!" ε.. εκεί κόλλησε!

Εννοείς ότι το πρώτο το βρήκε?:-P

• Χαχαχα 1

πρίν από 28 λεπτά , irin είπε:

της είπα ότι θα μάθει διαίρεση, με ρώτησε τί είναι αυτό, της είπα "έχεις 10 καραμέλες, και 5 παιδιά, πόσες θα δώσεις στο καθένα για να πάρουν ίσο αριθμό? " και μου απάντησε 5.. οπότε είδα ότι χάνω τα επιχειρήματα και το πήγα στα άκρα "έχεις 3.000 καραμέλες και 1.200 παιδιά!" ε.. εκεί κόλλησε!

μπραβο!ξεγλιστρησες ωραια!!

καταλαβαινω την αγωνια οταν παει ενα παιδι πρωτη φορα σχολειο,κ ποσο βουνο μπορει να φανταζει,αλλα καθε φορα,κ με το δευτερο παιδι ετσι θα ναι.κ οταν θα παει δημοτικο,το ιδιο.κ φανταζομαι κ στο γυμνασιο.τα μικρακια λενε φοβερες ατακες.αλλα ανεβαινει η δυσκολια οσο μεγαλωνουν κ αρχιζουν κ εκεινα να εχουν πιο δομημενη σκεψη

εγω ρωτουσα τον μικρο αν αντεχει με το σχολειο κ το ποδοσφαιρο,κ μου λεει,ενταξει θα σταματησω,το σχολειο:shock:

:-P

ευτυχως η μεγαλη ακομη ειναι χαρουμενη που ξαναβρηκε τους φιλους,δ βαρεθηκε ως τωρα.κ ηδη χθες ειχε πολυ λιγες ασκησεις

• Χαχαχα 3

πρίν από 15 λεπτά , vicky86 είπε:

εγω ρωτουσα τον μικρο αν αντεχει με το σχολειο κ το ποδοσφαιρο,κ μου λεει,ενταξει θα σταματησω,το σχολειο:shock:

:-P

Θεός!

πρίν από 25 λεπτά , Yovanna είπε:

Εννοείς ότι το πρώτο το βρήκε?:-P

Ναι, χωρίς βέβαια να ξέρει διαίρεση, έκανε μια δική της πράξη, συνδυασμό πρόσθεσης και πολλαπλασιασμού. Τη ρώτησα πώς το βρήκε και μου είπε 5+5 κάνει 10

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από korina.v,
        Μηπως ξερετε ποσο κοστιζει το μηνα το ιδιωτικο εκπαιδευτηριο "ζηριδη" ξεκινωντας απο το δημοτικο μεχρι το λυκειο?
      • Από elena+alexis,
        Καλημέρα σε όλους τους γονείς του φόρουμ!

Θέλουμε και εμείς από Σεπτέμβριο να στείλουμε τον μικρό μας στον παιδικό σταθμό,

έτσι έχουμε ξεκινήσει να ψάχνουμε όλους τους σταθμούς της περιοχής μας εξονυχιστικά.

Μήπως γνωρίζει κανένας πληροφορίες για

1. Natasha's wonderland
        2. Χαρούμενη πολιτεία
        3. Μπενάκειο Ίδρυμα
        4. Tender age

και πόσο κοστίζουν με σχολικό.

Ευχαριστούμε πολύ εκ των προτέρων
      • Από butterfly,
        Αγαπητοί γονείς, χρειάζομαι τα "φώτα" σας. Έχω ένα κοριτσάκι 26 μηνών και θέλω να την ξεκινήσω σταθμό, γιατί με τη sitter που έχουμε στο σπίτι δεν είμαι ευχαριστημένη. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό στα Βριλήσσια ή στο Χαλάνδρι; Οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθούσε πολύ
        Πιο συγκεκριμένα, έχετε καλή ή κακή εντύπωση για τους εξής:
        -Χαμόγελο (Βριλήσσια)
        -Σουζάνα (Χαλάνδρι)
        -Nancy's Kinderland (Βριλήσσια) [διάβασα αντικρουόμενες απόψεις]
        -Πιτσιρικούπολη (Χαλάνδρι)
        -Ο Μικρός Παράδεισος (Χαλάνδρι)
        -Συννεφούλα (Χαλάνδρι)
        -Playtown (Βριλήσσια)

Ευχαριστώ για το χρόνο σας
      • Από Euamah,
        Καλημερα σας.. ανοιγω ξανα αυτο το θεμα γιατι οσα εχω βρει ειναι παλια και πλεον τα δεδομενα εχουν αλλαξει.. θα ηθελα πληροφοριες για ιδιωτικα νηπειαγωγεια στον πειραια..καθε γνωμη δεκτη.. να σας πω οτι το παιδι θα παει προνηπιο και το σχολειο μας ‘’κρεμασε’’.. οποτε πρεπει να βρω κατι αξιολογο αμεσα.. ευχαριστω
      • Από motherof2,
        δυστυχώς εγώ δεν προλαβαίνω να πηγαίνω τον γιο μου στο ΔΗΜΟΣΙΟ νηπιαγωγείο και "φυσικά" ούτε να τον παραλαμβάνω
        έχουν γίνει τα εξής και θα ήθελα την άποψή σας
        1. από χαζομάρα μου δεν τον έγραψα ολοήμερο και έτσι την 1η του Σεπτέμβρη που πήγα στο νήπιο και μίλησα με τη νηπιαγωγό , για να τον βάλει στο ολοήμερο μου είπε ότι δεν υπάρχουν θέσεις. οκ! εγώ έκανα βλακεία που δεν το σκέφτηκα ότι στις 12.15 που θα σχολά θα είναι πολύ δεσμευτικό για τον πεθερό μου να τον παίρνει ΑΛΛΑ πες ότι υπήρχε ένα πρόβλημα και όντως δεν μπορούσε να τον παραλαμβάνει κάποιος , τί θα έκανα?
        2. από τις 11 Σεπτέμβρη που έγινε ο Αγιασμός μέχρι και τις 19 Σεπτέμβρη θα σχολάνε στις 10 -10.30, μέχρι να προσαρμοστούν τί να προσαρμοστούν καλή μου κυρία? από τα 20 παιδάκια μου έλεγε ο γιος μου, 1 κοριτσάκι έκλαιγε την πρώτη ημέρα που δεν είχε ξαναπάει σχολείο. ¨Ολα τα υπόλοιπα παιδάκια , έχουν φάει τον παιδικό σταθμό με το κουτάλι που λέμε! αν 2 ή 3 παιδιά έχουν πρόβλημα τότε για αυτά τα παιδιά ίσως να μπορούσαν να τα πάρουν οι γονείς τους νωρίτερα. Γιατί να σχολάνε τόσο νωρίς? ποιός ο πραγματικός λόγος ? τα νήπια πλέον , δεν θέλουν προσαρμογή με την έννοια που ήθελα εγώ όταν πήγα νήπιο ,που δεν είχα ξαναφύγει από την μαμά! ο γιός μου που πήγε παιδικό 14 μηνών , πιστέψτε με ήταν και "μεγάλος"!
        3. η ώρα προσέλευσης στο νήπιο είναι 8.15-8.30 το πρωί. Μίλαγα με μαμά κολλητού του γιού μου που δουλεύει στο ΙΚΑ και πρέπει να είναι πολύ πρωί στην δουλειά της (7-7.30 το πρωί) ο πατέρας του δε, έχει καθαριστήριο στην άλλη άκρη της αττικής και πρέπει κανονικά 8 το πρωί να το ανοίγει. Τί θα κάνουν καλέ αυτοί? της είπα να μου φέρνει τον μικρό να τα πηγαίνει ο άντρας μου και τα δύο, αλλά είναι αυτό λύση? να πρέπει να υποχρεωθεί στον κάθε ξένο η γυναίκα να της πηγαίνει το παιδί της στο σχολείο? εν τω μεταξύ έκαναν αίτηση μαζί με μια άλλη μητέρα να ανοίγει το νήπιο νωρίτερα και της είπαν ότι μπορεί να ανοίγει στις 7 το πρωί αλλά της είπαν χαρακτηριστικά ότι θα φέρνουν το παιδί στις 7 ακριβώς, ούτε 1 λεπτό αργότερα! Μα γιατί ? είναι ανάγκη να ξυπνάνε το παιδάκι στις 6.30 για να το πάνε στις 7 στο σχολείο? ας έχουν ελαστικό ωράριο όπως στον παιδικό που είναι από τις 7-8.30.. και φυσικά δεν μαζεύτηκαν άλλες μητέρες γιατί ενώ και εγώ ήθελα να υπογράψω για να ανοίγει νωρίτερα ώστε να "βοηθήσω", δεν μπορώ να δεσμευτώ να ξυπνάω το παιδί μου κάθε μέρα στις 6.30 για να το πηγαίνω στις 7! είναι βάρβαρο βρε παιδιά ...ειδικά αν σκεφτείς ότι πλέον τα παιδιά μας τα ξυπνάμε πολύ νωρίς από πολύ μικρά λογω του παιδικού...
        4. χτες που πήγε ο πεθερός μου να τον παραλάβει τους μίλησε η νηπιαγωγός και τους είπε ότι η ώρα που θα παίρνουν τα παιδιά είναι ΑΥΣΤΗΡΑ 12.15 το μεσημέρι! (οκ! άμα του σκάσει το λάστιχο του πεθερού μου την βάψαμε δηλαδή..θα μας πετάξουν το παιδί απ'έξω και του πεθερού μου θα του κάνουν φάλαγγα για να τον τιμωρήσουν!!....)
        επίσης ζήτησαν 80 ευρώ για υλικά που θα πάρουν ο έξυπνος ο πεθερός της λέει να σας τα δώσω τώρα εγώ! τουλάχιστον του είπε ότι θα συγκροτηθεί ταμείο από 2 γονείς και θα μας ειδοποιήσει πότε να τα δώσουμε! βέβαια επισήμανε ότι "μέσα στη χρονιά θα χρειαστούμε και άλλα χρήματα και θα σας ειδοποιήσουμε!"
        του λέω λοιπόν του πεθερού μου ότι εγώ θα πάω και θα της πω δεν έχω να στα δώσω... το νήπιο δεν είναι υποχρεωτική εκπαίδευση? δεν είναι δωρεάν η υποχρεωτική εκπαίδευση στη Ελλάδα ή κάνω λάθος? και τί θέλεις να αγοράσεις με τα 80 ευρώ από το κάθε παιδί?χαρτικά? μαρκαδόρους? γραφική ύλη? οκ! εμένα η αδερφή μου έχει βιβλιοπωλείο (αλήθεια είναι) πες μου τί θέλεις να τα πάρω από εκεί και να μου κοστίσουν 30 ευρώ! δεν θέλεις να το κάνω έτσι? πες μου τί χαρτικά θέλεις γενικά και θα τα πάρω εγώ στο κόστος για όλους τους γονείς, χωρίς να βγάλει ούτε 1 ευρώ κέρδος η αδερφή μου και χωρίς να δώσουν 80 ευρώ=27.260 δραχμές(!!) οι υπόλοιποι ταλαίπωροι γονείς! να δω τί θα μου πει δηλαδή!! άσε που ο πεθερός μου κάτι άκουσε για πετρέλαιο που θα πληρώνουμε, αλλά δεν ήταν σίγουρος και μέχρι να ξεκαθαρίσει δεν λέω τίποτα..
        φούντωσα και δεν ξέρω τί να κάνω! εσάς γενικά τί σας έχουν ζητήσει?
      • Από am615,
        Καλησπέρα σας, ο γιος μου πηγαίνει σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό/νηπιαγωγείο και τη χρονιά που μας πέρασε τελείωσε το προ-προνήπιο. Προς μεγάλη μας έκπληξη όμως φέτος το σχολείο τον έβαλε στο τμήμα του νηπιαγωγείου αντί για προνηπιο. Όταν ρώτησα την υπεύθυνη μου είπε ότι υπήρχαν κενές θέσεις και τα παιδιά επιλέχθηκαν με βάση την ηλικία και τις ικανότητες τους. Με άλλα λόγια το παιδί θα πάει δύο χρονιές νηπιαγωγειο. Θα ήθελα να ήξερα αν υπάρχουν άλλοι γονείς με αντίστοιχη εμπειρία και ποια είναι η γνώμη τους,  καθώς και τη γνώμη ατόμων που ίσως εργάζονται στον εκπαιδευτικό τομέα. Φοβάμαι μήπως δημιουργηθούν κενά στην εξέλιξη του παιδιού και μήπως αποθαρρυνθει αν τα άλλα παιδιά στο τμήμα του είναι πιο προχωρημένα. Συν το ότι θα χάσει ξαφνικά τους φίλους του. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. χχ
      • Από kostas1976,
        Καλησπερα

Εχω τον γιο μου που εχει γεννηθεί μεσα Δεκεμβρη (πρόωρα γιατί ηταν με καισαρική). Φετος μόλις τελείωσε το νήπιο. Πέρυσι για να μην είναι στο ίδιο περιβάλλον τον είχαμε γράψει στον παιδικό σταθμό όπου ως τον Δεκέμβριο είχε αρκετά προβλήματα προσαργομής και κοινωνικοποίησης και επίσης από ότι μου έλεγαν οι δασκάλες του δεν ήθελε να κάνει εργασίες επειδή είχε χαμηλή αυτοπεποίθηση και πίστευε ότι θα τον κοροϊδεύουν οι συμμαθητές του (είχε φτάσει μάλιστα σε σημείο να σκίσει κάποιες δικές του ζωγραφιές που είχαμε κρεμάσει στο δωμάτιό του). Βέβαια μετά τον Δεκέμβριο άλλαξε η συμπεριφορά του (μας είπαν οι δασκάλες του ότι ήταν λες και γύρισε διακόπτης) και έκανε τις εργασίες όλες κανονικά, αλλά στο κοινωνικό κομμάτι αν και υπήρχε βελτίωση, εξακολουθούσε να είναι πιο απόμακρος και διστακτικός με τα άλλα παιδιά. Είχαμε βέβαια πάρει απόφαση με την συζύγο μου ότι ποτέ δεν θα είναι η ψυχή της παρέας και προσπαθούσαμε σε άλλα κομμάτια στα οποία είναι καλός.
        Φέτος, που ξεκίνησε το νήπιο, ενώ περιμέναμε ότι στο θέμα της προσαρμογής δεν θα είχε κάποιο θέμα, και πάλι μεχρι τον Δεκέμβριο πήγαινε σχολείο κλαίγοντας σχεδόν κάθε μέρα και επίσης δεν δεχόταν να κάνει εργασίες. Μετά τον Δεκέμβριο πάλι άλλαξε ως προς το καλύτερο στο θέμα των εργασιών. Στις γιορτές που έκαναν στο σχολείο αλλά και όσον αφορά το γνωστικό κομμάτι, μας είπε η δασκάλα του (και το νοιωθαμε και εμείς βέβαια) ότι ήταν πάνω από τον μέσο όρο. Επίσης τον πήγαμε σε παιδοψυχολόγο για κάποιες συνεδρίες για να μας πει την άποψή της και να του τονώσει την αυτοπεποίθηση. Η ίδια μίλησε και με την νηπιαγωγό του για να επικεντρώσουν σε ποιά σημεία χρειάζεται βοήθεια από την παιδοψυχολόγο. Στην τελευταία επικοινωνία με την δασκάλα του όσον αφορά το θέμα της φοίτησης στην Α' δημοτικού, μας είχε πει ότι στο μαθησιακό-γνωστικο θέμα είναι πάρα πολύ καλός, αλλά υστερεί στο θέμα της κοινωνικότητας (κυρίως διότι ο ίδιος θεωρεί ότι οι άλλοι είναι καλύτεροι από εκείνον) και η απόψή της ήταν να πάει κανονικά στην Α', απλά είχε τις αμφιβολίες της όσον αφορά το θέμα της κοινωνικοποίησης. Και η παιδοψυχολόγος μας είπε να πάει κανονικά Α' δημοτικού, απλά να τον ξεκινήσουμε λίγες συνεδρίες εργο & λογο θεραπεία για να μεγαλώσει λίγο η αυτοπεποίθησή του.
        Πάνω λοιπόν που τον είχαμε προετοιμάσει για την Α' δημοτικού, σε ένα ραντεβού που ήταν κλεισμένο από καιρό με αναπτυξιολόγο στο Παιδων Πεντέλης, μας είπε ότι είναι ακόμα ανώριμος και ότι εκείνη συστήνει την επαναφοίτηση στο νηπιαγωγείο. Μαε είπε δε, ότι επειδή δεν υπάρχει κάποιο άλλο θέμα (πέραν της κοινωνικής ανωριμότητας), τις επόμενες χρονιές θα πετάει, ανώ αν πάει στην πρώτη θα ζοριστεί πολύ όχι μόνο για μία χρονιά, αλλά για αρκετές περισσότερες.
        Εγώ έχω τις εξής απορίες:
        1) είναι δυνατόν να βγει διάγνωση για επαναφοίτηση μετά από εξέταση 20 λεπτών στην οποία ο μικρός δεν ήταν και ιδιαίτερα συνεργάσιμος?
        2) μέχρι πότε έχουμε περιθώριο να τον εγγράψουμε ξανά στο νήπιο σε περίπτωση που αποφασίσουμε την επαναφοίτηση?
        3) Γνωρίζει κάποια/κάποιος κάποιον σοβαρό αναπτυξιολόγο για να πάρουμε και μια δεύτερη γνώμη άμεσα?

Ευχαριστώ πολύ