Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.


Recommended Posts

πρίν από 18 λεπτά , vicky86 είπε:

ε οχι να παει το παιδι σε αναπτυξιολογο ενω φαινεται να ειναι μια χαρα.φυσικα δ ειναι κτ κακο,απλα θελω να δειξω οτι δ συντρεχει λογος ανησυχιας για το παιδι

ψυχολογο η παιδοψυχολογο δ ειμαι σιγουρη.σιγουρα σε ειδικο πρεπει αλλα για τους γονεις ελπιζω να εννοεις κ εσυ.

μαλλον γτ δ ειχες σκεφτει να εκπαιδευσεις το παιδι σου αλλα να το μεγαλωσεις.ελπιζω να κανουμε καλα

Κι εγω το πήγα ενώ ήταν μια χαρά.δεν το είπα όμως γι αυτο.το είπα να πάει για να της πει τι ακριβώς να περιμένει σε κάθε στάδιο ανάπτυξης για να καταλάβει το γίνεται,τι ζητάει κ τι να περιμένει.την χρειάζεται η Έσπερος την ενημέρωση κ αυτοί είναι οι ειδικοί.μηπως κ ηρεμήσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 15 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Κι εγω το πήγα ενώ ήταν μια χαρά.δεν το είπα όμως γι αυτο.το είπα να πάει για να της πει τι ακριβώς να περιμένει σε κάθε στάδιο ανάπτυξης για να καταλάβει το γίνεται,τι ζητάει κ τι να περιμένει.την χρειάζεται η Έσπερος την ενημέρωση κ αυτοί είναι οι ειδικοί.μηπως κ ηρεμήσει.

ναι με αυτο το σκεπτικο δ διαφωνω.στην ουσια να πανε μονο οι γονεις για ενημερωση κ συμβουλες

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , vicky86 είπε:

ναι με αυτο το σκεπτικο δ διαφωνω.στην ουσια να πανε μονο οι γονεις για ενημερωση κ συμβουλες

Και το παιδί μαζί.για να δει κ τι γονεταο κ να πειστεί.επανω στο συγκεκριμένο παιδί θα γι ουν τα σχόλια.οι αναπρυξιογοι παίζουν με τα παοδια.δεν φέρονται σαν γιατροί.μπορει να πάρει κ χρήσιμες συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβεινω γιατί όσα λέω παρερμηνεύονται στα άκρα.ενταξει είμαι πολύ αγχώδης και μάλλον σκέφτομαι πολύ σαν καθηγήτρια σε σχέση με το τι περιμενω να κάνει το παιδί στο σχολείο. Γι αυτό τα συζητάω για να ακούω γνώμες. 

 

Δεν είπα ότι η καλή οικογένεια «εκπαιδεύει» το παιδί. Αλλά όλοι ξέρουμε ότι είναι σημαντικό να αυτό εξυπηρετούνται, όχι μόνο για το σχολείο, κ γενικα να έχουν δεξιότητες. Αν το παιδί δεν μπορεί κ δεν υπάρχει οργανικό ζήτημα, μπορεί να σημαίνει ότι δώσαμε έμφαση σε κάτι άλλο κ όχι σ αυτό, ότι το αμελήσαμε γιατί δεν μας βόλευε (ονόματα δεν λέμε, για το ντύσιμο), ότι κάποιος άλλος φροντιστής δεν το θεώρησε σημαντικό, ότι αδιαφορήσαμε τελείως (ακραίο σενάριο αλλά συμβαίνουν αυτά). Σίγουρα όλοι παραλείπουν πράγματα. Το ντύσιμο πχ από πλευράς μου ήταν ηθελημένη παράλειψη, το παραδέχομαι. Το τάπερ που γελάμε, είναι αστείο αλλά κι εγω δν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να δυσκολευτεί. ουυε μπουκάλια προφανώς του έμαθα να ξεβιδωνει αλλά τπ έκανε. ε το τάπερ δεν ετυχε. Δεν τον θυμάμαι ποτέ να ασχολείται με καπάκια. Και τώρα μέσα σ όλα τα άγχη, σκέφτηκα κι αυτό που όντως μπορεί να είναι μια επιπρόσθετη δυσκολία. Από τη στιγμή που σου λενε ότι το παιδί αυτοεξυπηρετειται σημαίνει ότι αναπτυξιακά όλα θεωρούνται ικανά να το κάνουν. σιγά μην πάω κ σε ανακττξιολογο να μου πει ποτέ θα ανεβάζει το βρακι του. Αν κάτι ειναι προαπαιτούμενο για την ηλικία του, πρέπει να το μάθει και για τον εαυτό του αλλά κ για να μην προκαλείται ταλαιπωρία στο σχολείο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν καταλαβεινω γιατί όσα λέω παρερμηνεύονται στα άκρα.ενταξει είμαι πολύ αγχώδης και μάλλον σκέφτομαι πολύ σαν καθηγήτρια σε σχέση με το τι περιμενω να κάνει το παιδί στο σχολείο. Γι αυτό τα συζητάω για να ακούω γνώμες. 

 

Δεν είπα ότι η καλή οικογένεια «εκπαιδεύει» το παιδί. Αλλά όλοι ξέρουμε ότι είναι σημαντικό να αυτό εξυπηρετούνται, όχι μόνο για το σχολείο, κ γενικα να έχουν δεξιότητες. Αν το παιδί δεν μπορεί κ δεν υπάρχει οργανικό ζήτημα, μπορεί να σημαίνει ότι δώσαμε έμφαση σε κάτι άλλο κ όχι σ αυτό, ότι το αμελήσαμε γιατί δεν μας βόλευε (ονόματα δεν λέμε, για το ντύσιμο), ότι κάποιος άλλος φροντιστής δεν το θεώρησε σημαντικό, ότι αδιαφορήσαμε τελείως (ακραίο σενάριο αλλά συμβαίνουν αυτά). Σίγουρα όλοι παραλείπουν πράγματα. Το ντύσιμο πχ από πλευράς μου ήταν ηθελημένη παράλειψη, το παραδέχομαι. Το τάπερ που γελάμε, είναι αστείο αλλά κι εγω δν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να δυσκολευτεί. ουυε μπουκάλια προφανώς του έμαθα να ξεβιδωνει αλλά τπ έκανε. ε το τάπερ δεν ετυχε. Δεν τον θυμάμαι ποτέ να ασχολείται με καπάκια. Και τώρα μέσα σ όλα τα άγχη, σκέφτηκα κι αυτό που όντως μπορεί να είναι μια επιπρόσθετη δυσκολία. Από τη στιγμή που σου λενε ότι το παιδί αυτοεξυπηρετειται σημαίνει ότι αναπτυξιακά όλα θεωρούνται ικανά να το κάνουν. σιγά μην πάω κ σε ανακττξιολογο να μου πει ποτέ θα ανεβάζει το βρακι του. Αν κάτι ειναι προαπαιτούμενο για την ηλικία του, πρέπει να το μάθει και για τον εαυτό του αλλά κ για να μην προκαλείται ταλαιπωρία στο σχολείο. 

Δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ.Βλεπεις το δε τρο κ όχι το δάσος σε όλα.εσυ ισως κ να θεωρείς ότι ο αναπτυξιολογος είναι κάτι που στιγματίσει με τον τρόπο που σκέφτεσαι.δεν θα σου δώσει το φόρουμ τις λύσεις.δεν βοηθήσει με αυτά που σου λέμε.χρειαζεσαι εξατομοξευμενη προσέγγιση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ.Βλεπεις το δε τρο κ όχι το δάσος σε όλα.εσυ ισως κ να θεωρείς ότι ο αναπτυξιολογος είναι κάτι που στιγματίσει με τον τρόπο που σκέφτεσαι.δεν θα σου δώσει το φόρουμ τις λύσεις.δεν βοηθήσει με αυτά που σου λέμε.χρειαζεσαι εξατομοξευμενη προσέγγιση.

Δεν θεωρώ ότι θα με στιγματίσει. θα πάω αν το παιδί συνεχίσει να είναι ντροπαλό κ όχι πολύ επικοινωνιακό μετά από κάποιο διάστημα σχολείου. ή αν πουν κάτι στο σχολείο ή η παιδίατρος. δεν πιστεύω ότι αλλιώς θα με διευκολύνει. θα με αγχώσει περισσότερο. ότι βλέπω το δέντρο κ όχι τπ δάσος ισχύει. πχ στις δεξιότητες τιυ παιδιού δεν έχω μια γενικα εικόνα. έχω στο μυαλό μου πράγματα που έχω δει ή έχω διαβάσει ότι κάνουν παιδιά μιας χ ηλικίας κ σκέφτομαι πώς θα μάθει να τα κάνει. κ σκέφτομαι λίγο μονοκομματα σ αυτό, δεν βλέπω τη γενική εικόνα του αν υπάρχει εξέλιξη πχ, κολλάω στο αν κάνει μια λίστα από πράγματα. όμως αυτό σταμάτησα να το κάνω απ όταν άρχισε να μιλάει κ ειδικά απ όταν έβγαλε την πάνα. επειδή τότε είχε ήδη δείξει ποσο εύκολα μαθαίνει πράγματα κ πρακτικά κ σε γνώσεις, σταμάτησα να ανησυχώ για την αντίληψή του και να συγκρίνω κιόλας. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Παρερμηνεύονται γιατί κανεις αναλύσεις στις αναλυσεις, που στον προφορικό λόγο δεν φαίνεται όσο στον γραπτό, και υπάρχει και η τάση στα φορούμς να πιανομαστε από μια λέξη και να την λιανιζουμε, να βγάζουμε  συμπεράσματα για την ζωή του άλλου από τις δέκα αραδες που μας λεει.

 

Πάντως Έσπερος ειλικρινά, μιας και μου σώθηκε η ευκαιρία, πολλές φορές θαυμάζω την ευγένεια και την διαλλακτικότητα σου, τον τρόπο που απαντάς σε όλα τα σχόλια, προσπαθώντας να μην προσβάλεις κανέναν. 

Ισχύει η καιμενη και να της την πουν δεν απαντάει κάτι .. η το προσπερνάει η απαντάει κάτι με ευγενικό τρόπο 

Link to comment
Share on other sites

Τα social media έχουν συγκεκριμένα patterns προκειμένου να αυξάνεται στο μέγιστο δυνατό η χρήση τους. Είναι ολόκληρη επιστήμη(ες) και οικονομικοί κολοσσοί από πίσω παιδιά. Να το έχουμε πάντα υπόψιν μας αυτό και να είμαστε πάντα συνειδητοί κι όχι αφελείς χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Δεν καταλαβεινω γιατί όσα λέω παρερμηνεύονται στα άκρα.ενταξει είμαι πολύ αγχώδης και μάλλον σκέφτομαι πολύ σαν καθηγήτρια σε σχέση με το τι περιμενω να κάνει το παιδί στο σχολείο. Γι αυτό τα συζητάω για να ακούω γνώμες. 

 

Δεν είπα ότι η καλή οικογένεια «εκπαιδεύει» το παιδί. Αλλά όλοι ξέρουμε ότι είναι σημαντικό να αυτό εξυπηρετούνται, όχι μόνο για το σχολείο, κ γενικα να έχουν δεξιότητες. Αν το παιδί δεν μπορεί κ δεν υπάρχει οργανικό ζήτημα, μπορεί να σημαίνει ότι δώσαμε έμφαση σε κάτι άλλο κ όχι σ αυτό, ότι το αμελήσαμε γιατί δεν μας βόλευε (ονόματα δεν λέμε, για το ντύσιμο), ότι κάποιος άλλος φροντιστής δεν το θεώρησε σημαντικό, ότι αδιαφορήσαμε τελείως (ακραίο σενάριο αλλά συμβαίνουν αυτά). Σίγουρα όλοι παραλείπουν πράγματα. Το ντύσιμο πχ από πλευράς μου ήταν ηθελημένη παράλειψη, το παραδέχομαι. Το τάπερ που γελάμε, είναι αστείο αλλά κι εγω δν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να δυσκολευτεί. ουυε μπουκάλια προφανώς του έμαθα να ξεβιδωνει αλλά τπ έκανε. ε το τάπερ δεν ετυχε. Δεν τον θυμάμαι ποτέ να ασχολείται με καπάκια. Και τώρα μέσα σ όλα τα άγχη, σκέφτηκα κι αυτό που όντως μπορεί να είναι μια επιπρόσθετη δυσκολία. Από τη στιγμή που σου λενε ότι το παιδί αυτοεξυπηρετειται σημαίνει ότι αναπτυξιακά όλα θεωρούνται ικανά να το κάνουν. σιγά μην πάω κ σε ανακττξιολογο να μου πει ποτέ θα ανεβάζει το βρακι του. Αν κάτι ειναι προαπαιτούμενο για την ηλικία του, πρέπει να το μάθει και για τον εαυτό του αλλά κ για να μην προκαλείται ταλαιπωρία στο σχολείο. 

σιγουρα επηρεαζει ο γραπτος λογος,κ οτι δ γνωριζομαστε

αλλα δ ειναι περιεργο που παντα σε παρεξηγουμε σε καποιο θεμα ;

ευχομαι με τις γνωμες που διαβαζεις απλα να βαλεις λιγο τα πραγματα στις σωστες του διαστασεις

γτ εσυ εισαι ενηλικη κ προτιμας να αγχωθεις παρα να στεναχωρηθεις μετα οπως η ιδια εχεις πει,με οτι αποτελεσμα εχει αυτο στην υγεια σου κ την ψυχολογια σου.κριμα ειναι ομως να επηρεαζεται ενα παιδι απο αυτο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , kotsifikos είπε:

, πρέπει να καταλάβεις πως ότι και αν κάνεις στη ζωή σου ο κόσμος θα βρίσκει να λέει κάτι άσχημο, εσένα δεν πρέπει να σε νοιάζει και να το αφήνεις να σε επηρεάζει,

Μετά το γάμο μου, η πεθερά μου πήρε τηλ όλα τα σόγια που είχαν έρθει από το χωριό τηλέφωνο να μάθει αν πέρασαν καλά, αν τους άρεσε ο γάμος κλπ, και βέβαια υπήρξαν και τα παράπονα. Γιατί όταν ρωτάς, θα στα πουνε κιόλας. Η μία παραπονέθηκε που δεν παίξαμε καλαματιανά! η άλλη που δεν της άρεσε πχ το φαγητό γιατί δεν τρώει τέτοια, τρώει άλλα. 

Μου λέει τελικά: ήταν ωραίος ο γάμος, μου το είπαν οι περισσότεροι. Της λέω: περιμένατε να το πουνε οι περισσότεροι? εσείς δεν το καταλάβατε? όσο για τα παράπονα... όσο ρωτάς σου λένε, δεν παίξαμε καλαματιανά εντελώς συνειδητά,μόνο ξένη μουσική, και σε όποιον αρέσει. (για μένα ήταν άκυρο που κάλεσε θείους από το χωριό που δεν έχει καμία επαφή μαζί τους τα τελευταία 20 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, irin said:

Μετά το γάμο μου, η πεθερά μου πήρε τηλ όλα τα σόγια που είχαν έρθει από το χωριό τηλέφωνο να μάθει αν πέρασαν καλά, αν τους άρεσε ο γάμος κλπ, και βέβαια υπήρξαν και τα παράπονα. Γιατί όταν ρωτάς, θα στα πουνε κιόλας. Η μία παραπονέθηκε που δεν παίξαμε καλαματιανά! η άλλη που δεν της άρεσε πχ το φαγητό γιατί δεν τρώει τέτοια, τρώει άλλα. 

Μου λέει τελικά: ήταν ωραίος ο γάμος, μου το είπαν οι περισσότεροι. Της λέω: περιμένατε να το πουνε οι περισσότεροι? εσείς δεν το καταλάβατε? όσο για τα παράπονα... όσο ρωτάς σου λένε, δεν παίξαμε καλαματιανά εντελώς συνειδητά,μόνο ξένη μουσική, και σε όποιον αρέσει. (για μένα ήταν άκυρο που κάλεσε θείους από το χωριό που δεν έχει καμία επαφή μαζί τους τα τελευταία 20 χρόνια)

Λογικό, όταν ρωτάς θα ακούσεις και αυτά.

Καταλαβαίνω την έσπερος γιατί και εγώ μεγάλωσα σε ένα περιβάλλον που είχε σημασία το τι θα πει ο κόσμος, ευτυχώς είναι ένα φορτίο που το απέλαβα νωρίς.

Εμένα πρόσφατα μου έκαναν παρατήρηση για τον τρόπο του γιου μου, ακόμα γελάω, γιατί ήταν ένας μεσήλικας που τα έβαλε με το εξάχρονο. Εννοείται πως  συζήτησα με το παιδί μου ότι συνέβη και δουλεύουμε αυτή τη νέα κακή συνήθεια να κοροϊδεύει, όμως το να είναι κανείς 50+ και να τα βάζει με ένα παιδάκι 6 ετών είναι τουλάχιστον αστείο.  Δεν με νοιάζει η άποψη του, καθόλου, και ούτε το συζήτησα με τον γιο μου γιατί ένιωσα άσχημα,  το συζήτησα γιατί είναι αντικειμενικά μία κακή αντίδραση (το να κοροϊδεύει ) που πρέπει να  διακόψει, αυτό μόνο. Υπάρχουν άνθρωποι που ζουν για αυτό, σιγά μη χαλάσω φαιά ουσία για χάρη τους.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, irin said:

Μετά το γάμο μου, η πεθερά μου πήρε τηλ όλα τα σόγια που είχαν έρθει από το χωριό τηλέφωνο να μάθει αν πέρασαν καλά, αν τους άρεσε ο γάμος κλπ, και βέβαια υπήρξαν και τα παράπονα. Γιατί όταν ρωτάς, θα στα πουνε κιόλας. Η μία παραπονέθηκε που δεν παίξαμε καλαματιανά! η άλλη που δεν της άρεσε πχ το φαγητό γιατί δεν τρώει τέτοια, τρώει άλλα. 

Μου λέει τελικά: ήταν ωραίος ο γάμος, μου το είπαν οι περισσότεροι. Της λέω: περιμένατε να το πουνε οι περισσότεροι? εσείς δεν το καταλάβατε? όσο για τα παράπονα... όσο ρωτάς σου λένε, δεν παίξαμε καλαματιανά εντελώς συνειδητά,μόνο ξένη μουσική, και σε όποιον αρέσει. (για μένα ήταν άκυρο που κάλεσε θείους από το χωριό που δεν έχει καμία επαφή μαζί τους τα τελευταία 20 χρόνια)

Αχ δεν μπορώ.. Εμένα κάποιοι συγγενείς μας την είπαν με το που μπήκαμε στο κέντρο, γιατί αργήσαμε στις φωτογραφίες και πεινούσαν τα παιδιά τους..  Το καλύτερο όμως ειπώθηκε την επόμενη χρονιά, στο γάμο γειτονοπούλας από το νησί όπου παντρευτήκαμε και διατηρούμε και σπίτι. Αφού τους δώσαμε τα πάντα που είχαμε από στολισμό από τον γάμο μου, διεύθυνση του οίκου νυφικών που πήρα το νυφικό μου, τηλέφωνα φωτογράφων, μακιγιέζ κτλ, και γενικά βοηθήσαμε πάρα πολύ, στο τραπέζι (είχαν φέρει άλλο κέτερινγκ, δεν τρωγόταν τίποτα δυστυχώς), έρχεται ο πατέρας της να μας χαιρετήσει και του λέμε, πολύ ωραία όλα και η εξυπηρέτηση πολύ καλή και λέει στη μαμά μου, τα είδαμε τα προβλήματα και πέρσι στο γάμο της κόρης σου, και πρόπερσι στης μεγάλης σου κόρης και το αποκλείσαμε αυτό το κέτερινγκ αμέσως!:blink: Νομίζαμε με τους δικούς μου ότι μας ήρθε κεραμίδα στο κεφάλι..

 

47 minutes ago, kotsifikos said:

Λογικό, όταν ρωτάς θα ακούσεις και αυτά.

Καταλαβαίνω την έσπερος γιατί και εγώ μεγάλωσα σε ένα περιβάλλον που είχε σημασία το τι θα πει ο κόσμος, ευτυχώς είναι ένα φορτίο που το απέλαβα νωρίς.

Εμένα πρόσφατα μου έκαναν παρατήρηση για τον τρόπο του γιου μου, ακόμα γελάω, γιατί ήταν ένας μεσήλικας που τα έβαλε με το εξάχρονο. Εννοείται πως  συζήτησα με το παιδί μου ότι συνέβη και δουλεύουμε αυτή τη νέα κακή συνήθεια να κοροϊδεύει, όμως το να είναι κανείς 50+ και να τα βάζει με ένα παιδάκι 6 ετών είναι τουλάχιστον αστείο.  Δεν με νοιάζει η άποψη του, καθόλου, και ούτε το συζήτησα με τον γιο μου γιατί ένιωσα άσχημα,  το συζήτησα γιατί είναι αντικειμενικά μία κακή αντίδραση (το να κοροϊδεύει ) που πρέπει να  διακόψει, αυτό μόνο. Υπάρχουν άνθρωποι που ζουν για αυτό, σιγά μη χαλάσω φαιά ουσία για χάρη τους.

Είναι δυνατόν μεγάλος άνθρωπος να παρεξηγεί το 6χρονο?? Δηλαδή τι φαντάστηκε? Ότι τον ενθαρρύνεις να κοροιδεύει? 6 είναι, όχι 16 να πεις ότι υπάρχει θέμα ανατροφής! Εγώ αρπάζομαι με κάτι τέτοια!

Όταν ήταν 2 , μια μαμά μου έβαλε τις φωνές στην παιδική χαρά γιατί ο γιός μου πήρε ένα παιχνίδι από τα χέρια του γιού τους. Φυσικά έτρεξα να του το πάρω, αλλά σύμφωνα με τη μαμά, έπρεπε να το είχα προλάβει.. Εννοείται μας άκουσε όλη η παιδική χαρά..

11 minutes ago, Anna3011 said:

Και για να δώσω μια αισιόδοξη νοτα στους γονείς που βρίσκονται σε προσαρμογή και κυρίως γιατί νιώθω την ανάγκη να εκφράσω τη χαρά μου, θα πω ότι σήμερα το μικρούλι μου πήγε πρώτη μέρα χωρίς κλάμα και γκρίνια στο σχολείο!!! Την πήγε ο άντρας μου και όταν την άφηνε του είπε: "να πεις στη μαμά ότι σήμερα στο σχολείο δεν έκλαιγα!". Και μετά εξαφανίστηκε μέσα.

 

Όλα συνηθίζουν τελικά! Μη μασάτε! :)

Εμάς μας πήρε 2 βδομάδες. 

 Μπράβο!! Τόσο μας είχε πάρει και εμάς! Αλλά με πολύ δράμα πριν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 minutes ago, Yovanna said:

Είναι δυνατόν μεγάλος άνθρωπος να παρεξηγεί το 6χρονο?? Δηλαδή τι φαντάστηκε? Ότι τον ενθαρρύνεις να κοροιδεύει? 6 είναι, όχι 16 να πεις ότι υπάρχει θέμα ανατροφής! Εγώ αρπάζομαι με κάτι τέτοια!

Όταν ήταν 2 , μια μαμά μου έβαλε τις φωνές στην παιδική χαρά γιατί ο γιός μου πήρε ένα παιχνίδι από τα χέρια του γιού τους. Φυσικά έτρεξα να του το πάρω, αλλά σύμφωνα με τη μαμά, έπρεπε να το είχα προλάβει.. Εννοείται μας άκουσε όλη η παιδική χαρά..

Είτε πιστεύει ότι τον ενθαρρύνω να κοροιδεύει είτε ότι αδιαφορώ, όμως στην πραγματικότητα αδιαφορώ για το πιστεύει ο συγκεκριμένος άνθρωπος. 

Γενικά έχουμε να δούμε και να ακούσουμε πολλά ακόμα, για αυτό και λέω στην έσπερος να μη δίνει σημασία.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, irin είπε:

Μετά το γάμο μου, η πεθερά μου πήρε τηλ όλα τα σόγια που είχαν έρθει από το χωριό τηλέφωνο να μάθει αν πέρασαν καλά, αν τους άρεσε ο γάμος κλπ, και βέβαια υπήρξαν και τα παράπονα. Γιατί όταν ρωτάς, θα στα πουνε κιόλας. Η μία παραπονέθηκε που δεν παίξαμε καλαματιανά! η άλλη που δεν της άρεσε πχ το φαγητό γιατί δεν τρώει τέτοια, τρώει άλλα. 

Μου λέει τελικά: ήταν ωραίος ο γάμος, μου το είπαν οι περισσότεροι. Της λέω: περιμένατε να το πουνε οι περισσότεροι? εσείς δεν το καταλάβατε? όσο για τα παράπονα... όσο ρωτάς σου λένε, δεν παίξαμε καλαματιανά εντελώς συνειδητά,μόνο ξένη μουσική, και σε όποιον αρέσει. (για μένα ήταν άκυρο που κάλεσε θείους από το χωριό που δεν έχει καμία επαφή μαζί τους τα τελευταία 20 χρόνια)

ο γαμος ηταν ωραιος επειδη το ειπαν οι συγγενεις;οκ,πες της,κ εγω νομιζα επειδη μας βλεπεις χαρουμενους

η αληθεια ειναι σε γαμους εχω ακουσει απο τα πιο αθλια σχολια,γι αυτο κ εκανα ο,τι ηθελα χωρις να ακουσω κανεναν

ο κοσμος παντα θα πει.οποτε ας κανουμε πραγματα που μας ευχαριστουν,εκεινοι θα τα κανουν οπως θελουν οταν ερθει η σειρα τους

οπως λεει κ η κοτσιφικος,νομιζω γενικα η γενια μας μεγαλωσε με το τι θα πει ο κοσμος.καιρος να το αφησουμε νομιζω

μπραβο αννα!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Yovanna είπε:

Αχ δεν μπορώ.. Εμένα κάποιοι συγγενείς μας την είπαν με το που μπήκαμε στο κέντρο, γιατί αργήσαμε στις φωτογραφίες και πεινούσαν τα παιδιά τους..  Το καλύτερο όμως ειπώθηκε την επόμενη χρονιά, στο γάμο γειτονοπούλας από το νησί όπου παντρευτήκαμε και διατηρούμε και σπίτι. Αφού τους δώσαμε τα πάντα που είχαμε από στολισμό από τον γάμο μου, διεύθυνση του οίκου νυφικών που πήρα το νυφικό μου, τηλέφωνα φωτογράφων, μακιγιέζ κτλ, και γενικά βοηθήσαμε πάρα πολύ, στο τραπέζι (είχαν φέρει άλλο κέτερινγκ, δεν τρωγόταν τίποτα δυστυχώς), έρχεται ο πατέρας της να μας χαιρετήσει και του λέμε, πολύ ωραία όλα και η εξυπηρέτηση πολύ καλή και λέει στη μαμά μου, τα είδαμε τα προβλήματα και πέρσι στο γάμο της κόρης σου, και πρόπερσι στης μεγάλης σου κόρης και το αποκλείσαμε αυτό το κέτερινγκ αμέσως!:blink: Νομίζαμε με τους δικούς μου ότι μας ήρθε κεραμίδα στο κεφάλι..

Όχι ρε φίλε....Τραγικός...

πρίν από 32 λεπτά , Yovanna είπε:

 

 Μπράβο!! Τόσο μας είχε πάρει και εμάς! Αλλά με πολύ δράμα πριν!

Και εμείς πολύ δράμα. Κλάμα και παρακάλι non stop από το ξύπνημα μέχρι την παράδοση στη δασκάλα. Χθες λίγο καλύτερα και σήμερα η αποκάλυψη! :)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Anna3011 είπε:

Όχι ρε φίλε....Τραγικός...

Και εμείς πολύ δράμα. Κλάμα και παρακάλι non stop από το ξύπνημα μέχρι την παράδοση στη δασκάλα. Χθες λίγο καλύτερα και σήμερα η αποκάλυψη! :)

Να δω πότε θα έρθει και η δικιά μας. Σήμερα πάλι δράμα. Δεν ξέρω να το δω αλλιώς; Έχει τις ίδιες δασκάλες και τους ίδιους συμμαθητές σχεδόν δεν πήγε στο άγνωστο αλλά και πάλι δείχνει πολλά σημάδια στρες. Φφφφφ

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Να δω πότε θα έρθει και η δικιά μας. Σήμερα πάλι δράμα. Δεν ξέρω να το δω αλλιώς; Έχει τις ίδιες δασκάλες και τους ίδιους συμμαθητές σχεδόν δεν πήγε στο άγνωστο αλλά και πάλι δείχνει πολλά σημάδια στρες. Φφφφφ

Δώσε λίγο χρόνο. Εμάς της γύρισε πολύ απότομα. Η δικιά μου φαντάσου κλαιγόταν και το βράδυ για να μην πάει, χώρια η πρωινή παράνοια. Είχα σκεφτεί ότι τη χαλάει το τμήμα γιατί έχει μόνο αγόρια αλλά μου μίλαγε με συμπάθεια για τα παιδάκια (τις λίγες φορές που της έπαιρνα μερικές κουβέντες). Μάλλον ήθελε το χρόνο της.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Να δω πότε θα έρθει και η δικιά μας. Σήμερα πάλι δράμα. Δεν ξέρω να το δω αλλιώς; Έχει τις ίδιες δασκάλες και τους ίδιους συμμαθητές σχεδόν δεν πήγε στο άγνωστο αλλά και πάλι δείχνει πολλά σημάδια στρες. Φφφφφ

Δεν θυμάμαι πόσο χρονών είναι το παιδάκι σου όμως θα σου έλεγα να δώσεις λίγο χρόνο, το κάθε παιδί είναι διαφορετικό.  Πότε ξεκίνησε σχολείο? Τώρα την Δευτέρα?

Εμένα σήμερα το πρωί μου είπε πως βαρέθηκε το δημοτικό...δεν θέλει να πηγαίνει :lol:.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , kotsifikos είπε:

Δεν θυμάμαι πόσο χρονών είναι το παιδάκι σου όμως θα σου έλεγα να δώσεις λίγο χρόνο, το κάθε παιδί είναι διαφορετικό.  Πότε ξεκίνησε σχολείο? Τώρα την Δευτέρα?

Εμένα σήμερα το πρωί μου είπε πως βαρέθηκε το δημοτικό...δεν θέλει να πηγαίνει :lol:.

:-) εμένα με ρώτησε γιατί να κάνει μαθηματικά, αφού ξέρει τους αριθμούς?

της είπα ότι θα μάθει διαίρεση, με ρώτησε τί είναι αυτό, της είπα "έχεις 10 καραμέλες, και 5 παιδιά, πόσες θα δώσεις στο καθένα για να πάρουν ίσο αριθμό? " και μου απάντησε 2.. οπότε είδα ότι χάνω τα επιχειρήματα και το πήγα στα άκρα "έχεις 3.000 καραμέλες και 1.200 παιδιά!" ε.. εκεί κόλλησε!

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, irin said:

:-) εμένα με ρώτησε γιατί να κάνει μαθηματικά, αφού ξέρει τους αριθμούς?

της είπα ότι θα μάθει διαίρεση, με ρώτησε τί είναι αυτό, της είπα "έχεις 10 καραμέλες, και 5 παιδιά, πόσες θα δώσεις στο καθένα για να πάρουν ίσο αριθμό? " και μου απάντησε 5.. οπότε είδα ότι χάνω τα επιχειρήματα και το πήγα στα άκρα "έχεις 3.000 καραμέλες και 1.200 παιδιά!" ε.. εκεί κόλλησε!

Εννοείς ότι το πρώτο το βρήκε?:-P

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , irin είπε:

:-) εμένα με ρώτησε γιατί να κάνει μαθηματικά, αφού ξέρει τους αριθμούς?

της είπα ότι θα μάθει διαίρεση, με ρώτησε τί είναι αυτό, της είπα "έχεις 10 καραμέλες, και 5 παιδιά, πόσες θα δώσεις στο καθένα για να πάρουν ίσο αριθμό? " και μου απάντησε 5.. οπότε είδα ότι χάνω τα επιχειρήματα και το πήγα στα άκρα "έχεις 3.000 καραμέλες και 1.200 παιδιά!" ε.. εκεί κόλλησε!

μπραβο!ξεγλιστρησες ωραια!!

καταλαβαινω την αγωνια οταν παει ενα παιδι πρωτη φορα σχολειο,κ ποσο βουνο μπορει να φανταζει,αλλα καθε φορα,κ με το δευτερο παιδι ετσι θα ναι.κ οταν θα παει δημοτικο,το ιδιο.κ φανταζομαι κ στο γυμνασιο.τα μικρακια λενε φοβερες ατακες.αλλα ανεβαινει η δυσκολια οσο μεγαλωνουν κ αρχιζουν κ εκεινα να εχουν πιο δομημενη σκεψη

εγω ρωτουσα τον μικρο αν αντεχει με το σχολειο κ το ποδοσφαιρο,κ μου λεει,ενταξει θα σταματησω,το σχολειο:shock:

:-P

ευτυχως η μεγαλη ακομη ειναι χαρουμενη που ξαναβρηκε τους φιλους,δ βαρεθηκε ως τωρα.κ ηδη χθες ειχε πολυ λιγες ασκησεις

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , vicky86 είπε:

 

εγω ρωτουσα τον μικρο αν αντεχει με το σχολειο κ το ποδοσφαιρο,κ μου λεει,ενταξει θα σταματησω,το σχολειο:shock:

:-P

Θεός!

πρίν από 25 λεπτά , Yovanna είπε:

Εννοείς ότι το πρώτο το βρήκε?:-P

Ναι, χωρίς βέβαια να ξέρει διαίρεση, έκανε μια δική της πράξη, συνδυασμό πρόσθεσης και πολλαπλασιασμού. Τη ρώτησα πώς το βρήκε και μου είπε 5+5 κάνει 10

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...