Mama_Anesti_

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.

Recommended Posts

Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , mama16 είπε:

Κορίτσια δηλώσατε το σελφ τεστ στα παιδιά σας? Έχω σχεδόν 1 δίωρο κ ακόμα δεν τα κατάφερα..

Εγώ έκανα χειρόγραφη συμπλήρωση της σχολικής κάρτας.

34 minutes ago, Deena said:

Αυτό έκανα και εγώ τις πρώτες φορές και μου είπαν από το σχολείο ότι πρέπει να το δηλώνω στο σύστημα και να παίρνω κωδικό. Μετά, ή να το στέλνω με μέιλ στο σχολείο ή να δείχνω το pdf στο κινητό, ή να συπληρώνω σχολική κάρτα, αλλά με τον κωδικό.

• Μου αρέσει 2
    • Ευχαριστώ! 1

1 hour ago, mama16 είπε:

Κορίτσια δηλώσατε το σελφ τεστ στα παιδιά σας? Έχω σχεδόν 1 δίωρο κ ακόμα δεν τα κατάφερα..

Ναι το δήλωσα το απόγευμα και έγραψα και την σχολική κάρτα με τον κωδικο για να την έχουμε μαζί. 

2 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Δεν πιστεύω ότι ένα παιδάκι στην ηλικία αυτή μπορεί να πει κάτι για κακία η για να σχολιάσει κατι. Πραγματικά πιστεύω ότι το κάνουν χωρίς να το θέλουν. 

Ναι δεν σχολιάζουν με κακία. Περισσότερο λένε ό,τι τους κάνει εντύπωση. Συνήθως όμως αντιγράφουν/μιμούνται/υοθετουν τον τρόπο σκέψεις των γονιών. Αν εμείς έχουμε στερεότυπα, κάνουμε διακρίσεις ή σχολιάζουμε αρνητικά το ίδιο θα κάνουν κι εκείνα, μικρά γιατί μιμούνται, μεγαλύτερα γιατί έτσι έμαθαν να σκέφτονται. Τα παιδιά είναι "αγραφα χαρτια", με πηγαία αθωότητα, απίστευτη καλοσύνη και ανθρωπιά. 

2 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

• Μου αρέσει 4

8 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Δεν εχω διαβασει αναλυτικα γιατι η δικια μου ειναι μικρη, αλλα με αφορμη το γενικοτερο πνευμα θα πω κατι να ευθυμησουμε και να χαλαρωσουν οι αγχωμενοι: Οταν ημουν στο νηπιαγωγειο -απο το οποιο για καποιο λογο εχω παρα πολλες αναμνησεις και ολες καλες- το μακρινο 94-95, μια μερα ηρθαν δυο παιδακια απο την τουαλετα. Το ενα, που φορουσε φορμα, φαινοταν μουσκεμα παντου και στην μπλουζα. Και θυμαμαι να λεει με απολυτη φυσικοτητα "με κατουρησε και τον κατουρησα. Αλλα σ'αυτον δεν φαινεται γιατι φοραει πουλοβερ". Η δασκαλα δεν θυμαμαι τι εκανε/ειπε! 

Χαχαχα ωραία ιστορία για να ξεαγχωθεις για το τι στραβό μπορεί να συμβεί στο παιδί σου στο σχολείο! Έτσι για να νιώσεις ήσυχος οτι πηγαίνει σ ένα ωραίο περιβάλλον για να περναει καλά. :grin: 

Αφηνουν στο νηπιαγωγειο να λείπουν στην τουαλέτα δυο παιδιά ταυτόχρονα; Εμείς από την τάξη δεν τα αφήνουμε, λέμε να γυρίσει πρώτα ο ένας. Για να μην χαζολογήσουν ή κάτι χειρότερο. Βέβαια εμάς είναι μεγάλα κ συνήθως η ανάγκη για τουαλέτα είναι ψεύτικη.

8 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

φαντάζεσαι, ότι κάνουν κλίκα και ξεκινούν το μπούλινγκ στα άλλα; Προχθες η κόρη μου μου είπε: ο Κώστας κλαίει συνέχεια στο σχολείο ο καημενούλης".

όχι, δεν φαντάζομαι αυτό. Απλώς μπορεί να πηγαίνουν σπίτι κ να λενε ότι ο τάδε κλαίει, κατουριέται, δεν μπορεί το ένα δεν μπορεί το άλλο κ να μείνει κάποια κακή εικόνα στις οικογένειες  κ να μην μας θέλουν για παρέα. όχι από κακιά, επειδή θα νομίζουν ότι έχουμε πρόβλημα. 

πρίν από 55 λεπτά , Έσπερος είπε:

Χαχαχα ωραία ιστορία για να ξεαγχωθεις για το τι στραβό μπορεί να συμβεί στο παιδί σου στο σχολείο! Έτσι για να νιώσεις ήσυχος οτι πηγαίνει σ ένα ωραίο περιβάλλον για να περναει καλά. :grin: 

Αφηνουν στο νηπιαγωγειο να λείπουν στην τουαλέτα δυο παιδιά ταυτόχρονα; Εμείς από την τάξη δεν τα αφήνουμε, λέμε να γυρίσει πρώτα ο ένας. Για να μην χαζολογήσουν ή κάτι χειρότερο. Βέβαια εμάς είναι μεγάλα κ συνήθως η ανάγκη για τουαλέτα είναι ψεύτικη.

όχι, δεν φαντάζομαι αυτό. Απλώς μπορεί να πηγαίνουν σπίτι κ να λενε ότι ο τάδε κλαίει, κατουριέται, δεν μπορεί το ένα δεν μπορεί το άλλο κ να μείνει κάποια κακή εικόνα στις οικογένειες  κ να μην μας θέλουν για παρέα. όχι από κακιά, επειδή θα νομίζουν ότι έχουμε πρόβλημα. 

Εσύ αν άκουγες από κάποιο ξένο παιδάκι ότι κατουρηθηκε επάνω του ή κλαίει κλπ θα το σχολιάζες αρνητικά??? Εγώ πάντως όχι

8 ώρες πρίν, Deena είπε:

Ναι κ εγώ κάνω χειρόγραφη αλλά χρειάζεται να δηλώνεται κιόλας. Πάντως δεν τα κατάφερα, ούτε σήμερα το πρωί μπορώ

• Μου αρέσει 1

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Εσυ έτσι θα έβλεπες αυτό το παιδακι που κατουριέται ;  

πρίν από 26 λεπτά , mama16 είπε:

Εσύ αν άκουγες από κάποιο ξένο παιδάκι ότι κατουρηθηκε επάνω του ή κλαίει κλπ θα το σχολιάζες αρνητικά??? Εγώ πάντως όχι

Ναι κ εγώ κάνω χειρόγραφη αλλά χρειάζεται να δηλώνεται κιόλας. Πάντως δεν τα κατάφερα, ούτε σήμερα το πρωί μπορώ

εγω σήμερα μπήκα κ την έκανα τη δήλωση. 

αυτο το ότι πρέπει να δηλώνεται στο σύστημα, είναι ασαφές. γιατί οι οδηγίες την εντύπωση κ χειρόγραφη κάρτα την αναφέρουν σαν ισοδύναμη εναλλακτική. κι αυτός ο κωδικός δεν λέει κάτι. δεν ειναο ένας ειδικός κωδικός που ταυτοποιείται πχ με το τεστ κ δείχνει την εγκυρότητα της δήλωσης. είναι υπερβολή των σχολείων να το ζητούν. 

πρίν από 8 λεπτά , Super.mum είπε:

Εσυ έτσι θα έβλεπες αυτό το παιδακι που κατουριέται ;  

όχι βρε παιδί μου, αλλά αν ακούς ότι ένα παιδάκι έχει δυσκολία να προσαρμοστεί, δεν θε σκεφτείς ότι ίσως υπάρχει κάποιο θέμα για να είσαι λίγο διακριτικός μέχρι να γνωρίσεις την οικογένεια; από τις περιγραφές των παιδιών μπορεί να καταλάβεις κ τελείως άλλα πράγματα απ αυτά που ισχύουν. 

πρινκανω παιδί πάντως, αν άκουγα για παιδί αυτής της ηλικίας ότι έχει τετοια προβλήματα, θα έλεγα ότι οι νέες μαμάδες κάνουν τα παιδιά μαμόθρεφτα! :D

• Χαχαχα 1

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

εγω σήμερα μπήκα κ την έκανα τη δήλωση. 

αυτο το ότι πρέπει να δηλώνεται στο σύστημα, είναι ασαφές. γιατί οι οδηγίες την εντύπωση κ χειρόγραφη κάρτα την αναφέρουν σαν ισοδύναμη εναλλακτική. κι αυτός ο κωδικός δεν λέει κάτι. δεν ειναο ένας ειδικός κωδικός που ταυτοποιείται πχ με το τεστ κ δείχνει την εγκυρότητα της δήλωσης. είναι υπερβολή των σχολείων να το ζητούν. 

όχι βρε παιδί μου, αλλά αν ακούς ότι ένα παιδάκι έχει δυσκολία να προσαρμοστεί, δεν θε σκεφτείς ότι ίσως υπάρχει κάποιο θέμα για να είσαι λίγο διακριτικός μέχρι να γνωρίσεις την οικογένεια; από τις περιγραφές των παιδιών μπορεί να καταλάβεις κ τελείως άλλα πράγματα απ αυτά που ισχύουν. 

πρινκανω παιδί πάντως, αν άκουγα για παιδί αυτής της ηλικίας ότι έχει τετοια προβλήματα, θα έλεγα ότι οι νέες μαμάδες κάνουν τα παιδιά μαμόθρεφτα! :D

Εγώ δεν πιστεύω ότι θα έδινα βάση .. και θα προσπαθούσα να δικαιολογήσω το παιδάκι το άλλο .. λέγοντας στο δικό μου ότι είμαστε όλοι διαφορετικοί και ότι σε κάποια παιδάκια παίρνει περισσότερο χρόνο να συνηθίσουν χωρίς την μαμά τους και σε κάποια άλλα λιγότερο. 

Σήμερα είχατε αγιασμό ; Πως πήγε είδε τον χώρο ; 

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , Super.mum είπε:

Εγώ δεν πιστεύω ότι θα έδινα βάση .. και θα προσπαθούσα να δικαιολογήσω το παιδάκι το άλλο .. λέγοντας στο δικό μου ότι είμαστε όλοι διαφορετικοί και ότι σε κάποια παιδάκια παίρνει περισσότερο χρόνο να συνηθίσουν χωρίς την μαμά τους και σε κάποια άλλα λιγότερο. 

Σήμερα είχατε αγιασμό ; Πως πήγε είδε τον χώρο ; 

Αργότερα έχουμε!

Στο παιδί μου προφανώς δεν θα έλεγα κάτι για οποιοδήποτε παιδάκι. Εννοω΄ότι θα ήμουν διακριτική απέναντι στους άλλους γονείς, δεν θα ρωτούσα πώς πάνε κλπ για να μην τους φέρω σε δύσκολη θέση. 

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αργότερα έχουμε!

Στο παιδί μου προφανώς δεν θα έλεγα κάτι για οποιοδήποτε παιδάκι. Εννοω΄ότι θα ήμουν διακριτική απέναντι στους άλλους γονείς, δεν θα ρωτούσα πώς πάνε κλπ για να μην τους φέρω σε δύσκολη θέση. 

Και οι άλλοι γονείς θα είναι διακριτικοί αν συμβεί ένα ατύχημα στο δικό σου .. εκτός και αν είναι αγενείς .. 

• Μου αρέσει 1

9 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Ναι το δήλωσα το απόγευμα και έγραψα και την σχολική κάρτα με τον κωδικο για να την έχουμε μαζί. 

Ναι δεν σχολιάζουν με κακία. Περισσότερο λένε ό,τι τους κάνει εντύπωση. Συνήθως όμως αντιγράφουν/μιμούνται/υοθετουν τον τρόπο σκέψεις των γονιών. Αν εμείς έχουμε στερεότυπα, κάνουμε διακρίσεις ή σχολιάζουμε αρνητικά το ίδιο θα κάνουν κι εκείνα, μικρά γιατί μιμούνται, μεγαλύτερα γιατί έτσι έμαθαν να σκέφτονται. Τα παιδιά είναι "αγραφα χαρτια", με πηγαία αθωότητα, απίστευτη καλοσύνη και ανθρωπιά. 

Εμένα οι πληροφορίες που μου φέρνει είναι η τάδε έχει πλεξουδάκια θέλω και γω ο τάδε έχει τέτοια παπούτσια η τάδε φοράει γυαλιά με πεταλούδες ο τάδε έχει τέτοιο παγούρι και τους λέει και με το όνομα και το επίθετο πολύ πλάκα, πάντως με κακία ζήλια η κοροϊδία ακόμα τίποτα. Αργότερα δεν ξέρω γιατί κάτι θα αρπάξει από το περιβάλλον δε παίζει αλλά εκεί θα είμαστε να το διορθώσουμε ακόμα και αν είναι από εμάς. 

18 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

οταν ο χειρισμος της πανας ηταν αντικειμενικα λαθος αυτος ειναι ο λογος που δ συνεργαζεται

πιστευω το μονο που σε ενδιαφερει ειναι αν θα σας κακοχαρακτηρισει η δασκαλα,ενω ειστε κ συναδελφοι,παρα οτι το παιδι θα δυσκολευτει.τουλ αυτο φαινεται απο τα γραφομενα σου.αυτο εχει παει στραβα

ναι,ειναι αυτονομο σε αλλα πραγματα.στην τουαλετα κ το ντυσιμο οχι.τουλ στο σπιτι,γτ πιστευω εξω θα προσπαθησει

δ ειπε κανεις να αυτομαστιγωθεις.απλα μην ριξεις το φταιξιμο στο παιδι.το πρβλμ δ θα λυθει αν πηγαινετε να τον αλλαζετε

κ ποιο ειναι αυτο το συνταρακτικο μυστικο γεγονος που τον εκανε να αγχωθει κ να μην συνεργαζεται;οι δασκαλες παντα λενε να αναφερουμε τετοια γεγονοτα(διαζυγιο,θανατο,νεο μωρο η οτιδηποτε).οταν εσας ειναι λογω του δικου σας αγχους δ πρεπει να το ξερει πιστευεις;η οτι αν εχετε συχνες επαφες δ θα το καταλαβει;

λουκουμαδακι εννοεις για τα κακα;φετος παει προνηπιο η σε σταθμο;

Φέτος πάλι παιδικό είναι γεννημένη το πρώτο δεκαήμερο του 18. Ναι ναι δεν τα καταφέρνει ακόμα αλλά οκ πιστεύω είμαστε σε καλό δρόμο. 

20 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Ένα μήνα μεγαλύτερη η δικιά μου. Στην ίδια φάση και εμείς. Ένα πέρασμα. Σήμερα έκανε τσίσα και πηγε να σκουπίσει τον πωπό της και μόλις το κατάλαβε έσκασε στο γέλιο.

Ωραία άρα είμαστε σε καλό δρόμο! 

10 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Στα δύο είχα πάει την κόρη μου σε πολύ καλή αναπτυξιολογο.ηθελα να τσεκάρω χωρίς να υπάρχει κάποιο θέμα.μου είπε λοιπόν ότι τα παιδιά δικαιούνται έλεγχο στα δύο κ στο νηπιο για να διαγνώσει ο ειδικός αν υπάρχει κάτι. Αν η Έσπερος ε ει απορίες εκεί πρέπει να πάει.Επθσης μου ειπε οτι η ένταξη στο σχολείο έχει να κάνει με την προσαρμογη.

Κ ο εκπαιδευτης στα Gordon μας είχε πει ότι πέρα από την προσαρμογη έχει να κάνει ει με τη σχέση του παιδιού με τους γονείς.Αμ δεν υπάρχει ασφαλής δεν.ος θα υπάρχει πρόβλημα.κ δεν εννοώ ρον πρώτο καιρό που θα προσαρ.οζεται το παιδί.πολυ συχνά η αντίδραση έρχεται όταν το παιδί συνειδητοποιήσει ότι έφυγε από ρο σπίτι.

Το σκεφτόμουν πέρσυ αυτό που ποτέ δεν μου έδειξε ότι πάει χωρίς πρόβλημα ακόμα και αν πήγαινε χωρίς εντάσεις πάντα ένιωθα ότι κάτι υπάρχει αλλά το απέδωσα στο άνοιξε κλείσε με τις καραντίνες και στις δασκάλες που κάνανε κάποια φάουλ εδώ και εκεί. Θα το δω φέτος καλύτερα μέχρι στιγμής μια πάει καλά σήμερα πάλι δράμα η κατάσταση. 

• Μου αρέσει 1

Κράτα το

Κράτα το

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Πραγματικά είσαι εκτός πραγματικότητας! Αλήθεια. Τώρα που επιτέλους θα βγείτε στον πραγματικό νηπιακό κόσμο, έλα σε 2 μήνες σε αυτά που γράφεις να δεις πόσο άκυρα είναι.

Αλλά να αφήσετε την οικογένειά σας να βγεί στον πραγματικό νηπιακό κόσμο, μην αντισταθείτε ακόμα και τώρα!

Πόση ανασφάλεια πια μην πουν ότι έχετε πρόβλημα. 

Η κόρη μου έχει καθαρίσει πλήρως από πάνα από 3 ετών, χωρίς κανένα ατύχημα, ούτε νύχτα ούτε ποτέ. Στο τέλος του νηπίου μία μέρα της έφυγαν τα κακά, γιατί προσπαθούσε να μην πάει στο σχολείο, αλλά δεν άντεξε. Προφανώς το έμαθε όλη τη τάξη. Προφανώς ούτε που ασχολήθηκα με το αν μεταφέρθηκε στα σπίτια τους. Έχουμε πρόβλημα ως οικογένεια?? (μπορεί να έχουμε, αλλά δεν το αποδεικνύει αυτό το γεγονός)

• Μου αρέσει 3

Διαφημίσεις

3 hours ago, Έσπερος said:

Προφανώς κρίνεις εξ ιδίων. Έτσι σκέφτεσαι εσύ, αλλιώς δεν θα σου περνούσαν καν από το μυαλό αυτά.

• Μου αρέσει 3

πρίν από 5 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Η κόρη μου κάνει μυθοπλασία.ειπε ότι κλώτσησε την γιαγιά,που την κλώτσησε κ οτι πηγε στο νοσοκομειο που δεν πήγε.επισης πωρε ιστορία της πεθεράς μου κ την έκανε δική της.ειπε οτι δεν έτρωγε το φαγητό της κ της το φερα στο κεφάλι ψέματα δηλαδή.Φαντασου τι όνομα θα κάνουμε σαν οικογένεια.

Α πα παααα,ντροπη! Χαχαχ

ενας συμμαθητης της κορης μου της ειπε οτι εχει δικο του αληθινο αυτοκινητο! Καταλαβαινεις τι σκεφτηκα γιαυτη την οικογενεια που πηρε αμαξι στο 5χρονο

• Χαχαχα 4

πρίν από 44 λεπτά , irin είπε:

Πραγματικά είσαι εκτός πραγματικότητας! Αλήθεια. Τώρα που επιτέλους θα βγείτε στον πραγματικό νηπιακό κόσμο, έλα σε 2 μήνες σε αυτά που γράφεις να δεις πόσο άκυρα είναι.

Αλλά να αφήσετε την οικογένειά σας να βγεί στον πραγματικό νηπιακό κόσμο, μην αντισταθείτε ακόμα και τώρα!

Πόση ανασφάλεια πια μην πουν ότι έχετε πρόβλημα. 

Η κόρη μου έχει καθαρίσει πλήρως από πάνα από 3 ετών, χωρίς κανένα ατύχημα, ούτε νύχτα ούτε ποτέ. Στο τέλος του νηπίου μία μέρα της έφυγαν τα κακά, γιατί προσπαθούσε να μην πάει στο σχολείο, αλλά δεν άντεξε. Προφανώς το έμαθε όλη τη τάξη. Προφανώς ούτε που ασχολήθηκα με το αν μεταφέρθηκε στα σπίτια τους. Έχουμε πρόβλημα ως οικογένεια?? (μπορεί να έχουμε, αλλά δεν το αποδεικνύει αυτό το γεγονός)

Φυσικά και κανενα πρόβλημα ως οικογένεια και μπράβο που δεν έδωσες και βάση σε κάτι τέτοιο. Ούτε εγώ θυμάμαι σαν παιδί να ήθελα να πάω τουαλέτα στο σχολείο για το άλλο ...! Ούτε στο νήπιο ούτε στο δημοτικό. Δεν θυμάμαι να είχα ποτέ ατύχημα αλλά κ να είχα μάλλον δεν θα έδωσε ποτέ η μάνα μου σημασία σε κάτι τέτοιο 

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

τα παιδια θα το πουν με μεγαλυτερη ενσυναισθηση για το παιδακι που κλαιει.ακομη κ για την πανα αν το αναφερουν δ το κανουν κοροιδευτικα.ουτε δ θα τον παιζουν γι αυτο.ουτε θα ελεγα στα παιδια μου να μην παιζουν με αυτο το παιδακι η θα ημουν προκατειλλημενη απεναντι στους γονεις

@λουκουμαδάκι αφου θα πατε του χρονου προνηπια δ υπαρχει προβλημα.το καλοκαιρι λιγο να εντεινετε την προσπαθεια.πχ μπορεις να την αφηνεις να κανει μονη κ εσυ στο τελος ενα τελευταιο περασμα για ελεγχο.εμας ακομη κ τωρα μας βολευουν τα μωρομαντηλα

καλα αυτο με τις ιστοριες τις φανταστικες ειναι για γελια κ για κλαματα.το παιδακι φιλης εχει πει σε αλλη μαμα οτι τον χτυπαει,που απο οσο ξερω δ ισχυει φυσικα:shock:

• Μου αρέσει 2

8 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Πρόπερσι ένας σημαθητης της κόρης μιας φίλης μου ειπε στην ώτα του φαγητού στην κόρη της ότι ο μπαμπας του είναι κλέφτης κ απατεωνας

Κλαίω!!:D

πρίν από 8 λεπτά , Ilaeira είπε:

Ο μικρός είναι πολύ συνεπαρμένος με το αποσμητικό του μπαμπά. Θέλει να το κρατάει συνέχεια, και εσχάτως παριστάνει κι αυτός ότι ψεκάζεται. Μόνο που δεν μπορεί να κάνει την κίνηση στη μασχάλη, και το φέρνει στον πωπό.

Την πρώτη φορά του λέω "αγάπη μου, πολύ ωραία το κάνεις, αλλά το βάζουμε στις μασχάλες".

- Όχι. 

- Πώς όχι; Είδες ποτέ κανέναν να το βάζει στον πωπό;

- Μπαμπάς. 

- Ο μπαμπάς έβαλε αποσμητικό στον πωπό;

- Ναι.

(Κοιταζω τον άντρα μου, με κοιτάζει ικετευτικά:)

- Σε παρακαλώ, μην με ρωτήσεις στα σοβαρά αν εβαλα ποτέ αποσμητικό στον πωπό μου. 

Θα με καταστρέψετε! Είμαι στο γραφείο και κάθε λίγο χαζογελάω κοιτώντας κινητό! Ευτυχώς λόγω γονικών είμαστε τρεις και ο κούκος σήμερα!

• Χαχαχα 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από λουκουμαδάκι,
        Καλησπέρα σε όλους! Ξεκινάμε και εμείς με τη σειρά μας νηπιαγωγείο! Πείτε μου φαγητοδοχεία που σας βόλεψαν χωρίς διαρροές και με θέσεις! Επίσης μια ερώτηση, η δικιά μου δεν θα πάει ολοήμερο θα φεύγει το μεσημέρι οπότε θα βάζω ένα γεύμα μόνο τύπου κολατσιό; Τι ώρα περίπου το τρώνε; Πρωινό τα δικά σας τρώγανε σπίτι έτσι; Ευχαριστώ! 
      • Από korina.v,
        Μηπως ξερετε ποσο κοστιζει το μηνα το ιδιωτικο εκπαιδευτηριο "ζηριδη" ξεκινωντας απο το δημοτικο μεχρι το λυκειο?

Edit admin
        Γειά σας καθώς το κάθε ίδρυμα αναπροσαρμόζει τις τιμές του σε τακτά χρονικά διαστήματα παρακαλούμε να απευθύνεστε στα ιδρύματα απευθείας! 
      • Από elena+alexis,
        Καλημέρα σε όλους τους γονείς του φόρουμ!

Θέλουμε και εμείς από Σεπτέμβριο να στείλουμε τον μικρό μας στον παιδικό σταθμό,

έτσι έχουμε ξεκινήσει να ψάχνουμε όλους τους σταθμούς της περιοχής μας εξονυχιστικά.

Μήπως γνωρίζει κανένας πληροφορίες για

1. Natasha's wonderland
        2. Χαρούμενη πολιτεία
        3. Μπενάκειο Ίδρυμα
        4. Tender age

και πόσο κοστίζουν με σχολικό.

Ευχαριστούμε πολύ εκ των προτέρων
      • Από butterfly,
        Αγαπητοί γονείς, χρειάζομαι τα "φώτα" σας. Έχω ένα κοριτσάκι 26 μηνών και θέλω να την ξεκινήσω σταθμό, γιατί με τη sitter που έχουμε στο σπίτι δεν είμαι ευχαριστημένη. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό στα Βριλήσσια ή στο Χαλάνδρι; Οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθούσε πολύ
        Πιο συγκεκριμένα, έχετε καλή ή κακή εντύπωση για τους εξής:
        -Χαμόγελο (Βριλήσσια)
        -Σουζάνα (Χαλάνδρι)
        -Nancy's Kinderland (Βριλήσσια) [διάβασα αντικρουόμενες απόψεις]
        -Πιτσιρικούπολη (Χαλάνδρι)
        -Ο Μικρός Παράδεισος (Χαλάνδρι)
        -Συννεφούλα (Χαλάνδρι)
        -Playtown (Βριλήσσια)

Ευχαριστώ για το χρόνο σας
      • Από Euamah,
        Καλημερα σας.. ανοιγω ξανα αυτο το θεμα γιατι οσα εχω βρει ειναι παλια και πλεον τα δεδομενα εχουν αλλαξει.. θα ηθελα πληροφοριες για ιδιωτικα νηπειαγωγεια στον πειραια..καθε γνωμη δεκτη.. να σας πω οτι το παιδι θα παει προνηπιο και το σχολειο μας ‘’κρεμασε’’.. οποτε πρεπει να βρω κατι αξιολογο αμεσα.. ευχαριστω
      • Από motherof2,
        δυστυχώς εγώ δεν προλαβαίνω να πηγαίνω τον γιο μου στο ΔΗΜΟΣΙΟ νηπιαγωγείο και "φυσικά" ούτε να τον παραλαμβάνω
        έχουν γίνει τα εξής και θα ήθελα την άποψή σας
        1. από χαζομάρα μου δεν τον έγραψα ολοήμερο και έτσι την 1η του Σεπτέμβρη που πήγα στο νήπιο και μίλησα με τη νηπιαγωγό , για να τον βάλει στο ολοήμερο μου είπε ότι δεν υπάρχουν θέσεις. οκ! εγώ έκανα βλακεία που δεν το σκέφτηκα ότι στις 12.15 που θα σχολά θα είναι πολύ δεσμευτικό για τον πεθερό μου να τον παίρνει ΑΛΛΑ πες ότι υπήρχε ένα πρόβλημα και όντως δεν μπορούσε να τον παραλαμβάνει κάποιος , τί θα έκανα?
        2. από τις 11 Σεπτέμβρη που έγινε ο Αγιασμός μέχρι και τις 19 Σεπτέμβρη θα σχολάνε στις 10 -10.30, μέχρι να προσαρμοστούν τί να προσαρμοστούν καλή μου κυρία? από τα 20 παιδάκια μου έλεγε ο γιος μου, 1 κοριτσάκι έκλαιγε την πρώτη ημέρα που δεν είχε ξαναπάει σχολείο. ¨Ολα τα υπόλοιπα παιδάκια , έχουν φάει τον παιδικό σταθμό με το κουτάλι που λέμε! αν 2 ή 3 παιδιά έχουν πρόβλημα τότε για αυτά τα παιδιά ίσως να μπορούσαν να τα πάρουν οι γονείς τους νωρίτερα. Γιατί να σχολάνε τόσο νωρίς? ποιός ο πραγματικός λόγος ? τα νήπια πλέον , δεν θέλουν προσαρμογή με την έννοια που ήθελα εγώ όταν πήγα νήπιο ,που δεν είχα ξαναφύγει από την μαμά! ο γιός μου που πήγε παιδικό 14 μηνών , πιστέψτε με ήταν και "μεγάλος"!
        3. η ώρα προσέλευσης στο νήπιο είναι 8.15-8.30 το πρωί. Μίλαγα με μαμά κολλητού του γιού μου που δουλεύει στο ΙΚΑ και πρέπει να είναι πολύ πρωί στην δουλειά της (7-7.30 το πρωί) ο πατέρας του δε, έχει καθαριστήριο στην άλλη άκρη της αττικής και πρέπει κανονικά 8 το πρωί να το ανοίγει. Τί θα κάνουν καλέ αυτοί? της είπα να μου φέρνει τον μικρό να τα πηγαίνει ο άντρας μου και τα δύο, αλλά είναι αυτό λύση? να πρέπει να υποχρεωθεί στον κάθε ξένο η γυναίκα να της πηγαίνει το παιδί της στο σχολείο? εν τω μεταξύ έκαναν αίτηση μαζί με μια άλλη μητέρα να ανοίγει το νήπιο νωρίτερα και της είπαν ότι μπορεί να ανοίγει στις 7 το πρωί αλλά της είπαν χαρακτηριστικά ότι θα φέρνουν το παιδί στις 7 ακριβώς, ούτε 1 λεπτό αργότερα! Μα γιατί ? είναι ανάγκη να ξυπνάνε το παιδάκι στις 6.30 για να το πάνε στις 7 στο σχολείο? ας έχουν ελαστικό ωράριο όπως στον παιδικό που είναι από τις 7-8.30.. και φυσικά δεν μαζεύτηκαν άλλες μητέρες γιατί ενώ και εγώ ήθελα να υπογράψω για να ανοίγει νωρίτερα ώστε να "βοηθήσω", δεν μπορώ να δεσμευτώ να ξυπνάω το παιδί μου κάθε μέρα στις 6.30 για να το πηγαίνω στις 7! είναι βάρβαρο βρε παιδιά ...ειδικά αν σκεφτείς ότι πλέον τα παιδιά μας τα ξυπνάμε πολύ νωρίς από πολύ μικρά λογω του παιδικού...
        4. χτες που πήγε ο πεθερός μου να τον παραλάβει τους μίλησε η νηπιαγωγός και τους είπε ότι η ώρα που θα παίρνουν τα παιδιά είναι ΑΥΣΤΗΡΑ 12.15 το μεσημέρι! (οκ! άμα του σκάσει το λάστιχο του πεθερού μου την βάψαμε δηλαδή..θα μας πετάξουν το παιδί απ'έξω και του πεθερού μου θα του κάνουν φάλαγγα για να τον τιμωρήσουν!!....)
        επίσης ζήτησαν 80 ευρώ για υλικά που θα πάρουν ο έξυπνος ο πεθερός της λέει να σας τα δώσω τώρα εγώ! τουλάχιστον του είπε ότι θα συγκροτηθεί ταμείο από 2 γονείς και θα μας ειδοποιήσει πότε να τα δώσουμε! βέβαια επισήμανε ότι "μέσα στη χρονιά θα χρειαστούμε και άλλα χρήματα και θα σας ειδοποιήσουμε!"
        του λέω λοιπόν του πεθερού μου ότι εγώ θα πάω και θα της πω δεν έχω να στα δώσω... το νήπιο δεν είναι υποχρεωτική εκπαίδευση? δεν είναι δωρεάν η υποχρεωτική εκπαίδευση στη Ελλάδα ή κάνω λάθος? και τί θέλεις να αγοράσεις με τα 80 ευρώ από το κάθε παιδί?χαρτικά? μαρκαδόρους? γραφική ύλη? οκ! εμένα η αδερφή μου έχει βιβλιοπωλείο (αλήθεια είναι) πες μου τί θέλεις να τα πάρω από εκεί και να μου κοστίσουν 30 ευρώ! δεν θέλεις να το κάνω έτσι? πες μου τί χαρτικά θέλεις γενικά και θα τα πάρω εγώ στο κόστος για όλους τους γονείς, χωρίς να βγάλει ούτε 1 ευρώ κέρδος η αδερφή μου και χωρίς να δώσουν 80 ευρώ=27.260 δραχμές(!!) οι υπόλοιποι ταλαίπωροι γονείς! να δω τί θα μου πει δηλαδή!! άσε που ο πεθερός μου κάτι άκουσε για πετρέλαιο που θα πληρώνουμε, αλλά δεν ήταν σίγουρος και μέχρι να ξεκαθαρίσει δεν λέω τίποτα..
        φούντωσα και δεν ξέρω τί να κάνω! εσάς γενικά τί σας έχουν ζητήσει?
      • Από am615,
        Καλησπέρα σας, ο γιος μου πηγαίνει σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό/νηπιαγωγείο και τη χρονιά που μας πέρασε τελείωσε το προ-προνήπιο. Προς μεγάλη μας έκπληξη όμως φέτος το σχολείο τον έβαλε στο τμήμα του νηπιαγωγείου αντί για προνηπιο. Όταν ρώτησα την υπεύθυνη μου είπε ότι υπήρχαν κενές θέσεις και τα παιδιά επιλέχθηκαν με βάση την ηλικία και τις ικανότητες τους. Με άλλα λόγια το παιδί θα πάει δύο χρονιές νηπιαγωγειο. Θα ήθελα να ήξερα αν υπάρχουν άλλοι γονείς με αντίστοιχη εμπειρία και ποια είναι η γνώμη τους,  καθώς και τη γνώμη ατόμων που ίσως εργάζονται στον εκπαιδευτικό τομέα. Φοβάμαι μήπως δημιουργηθούν κενά στην εξέλιξη του παιδιού και μήπως αποθαρρυνθει αν τα άλλα παιδιά στο τμήμα του είναι πιο προχωρημένα. Συν το ότι θα χάσει ξαφνικά τους φίλους του. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. χχ
      • Από kostas1976,
        Καλησπερα

Εχω τον γιο μου που εχει γεννηθεί μεσα Δεκεμβρη (πρόωρα γιατί ηταν με καισαρική). Φετος μόλις τελείωσε το νήπιο. Πέρυσι για να μην είναι στο ίδιο περιβάλλον τον είχαμε γράψει στον παιδικό σταθμό όπου ως τον Δεκέμβριο είχε αρκετά προβλήματα προσαργομής και κοινωνικοποίησης και επίσης από ότι μου έλεγαν οι δασκάλες του δεν ήθελε να κάνει εργασίες επειδή είχε χαμηλή αυτοπεποίθηση και πίστευε ότι θα τον κοροϊδεύουν οι συμμαθητές του (είχε φτάσει μάλιστα σε σημείο να σκίσει κάποιες δικές του ζωγραφιές που είχαμε κρεμάσει στο δωμάτιό του). Βέβαια μετά τον Δεκέμβριο άλλαξε η συμπεριφορά του (μας είπαν οι δασκάλες του ότι ήταν λες και γύρισε διακόπτης) και έκανε τις εργασίες όλες κανονικά, αλλά στο κοινωνικό κομμάτι αν και υπήρχε βελτίωση, εξακολουθούσε να είναι πιο απόμακρος και διστακτικός με τα άλλα παιδιά. Είχαμε βέβαια πάρει απόφαση με την συζύγο μου ότι ποτέ δεν θα είναι η ψυχή της παρέας και προσπαθούσαμε σε άλλα κομμάτια στα οποία είναι καλός.
        Φέτος, που ξεκίνησε το νήπιο, ενώ περιμέναμε ότι στο θέμα της προσαρμογής δεν θα είχε κάποιο θέμα, και πάλι μεχρι τον Δεκέμβριο πήγαινε σχολείο κλαίγοντας σχεδόν κάθε μέρα και επίσης δεν δεχόταν να κάνει εργασίες. Μετά τον Δεκέμβριο πάλι άλλαξε ως προς το καλύτερο στο θέμα των εργασιών. Στις γιορτές που έκαναν στο σχολείο αλλά και όσον αφορά το γνωστικό κομμάτι, μας είπε η δασκάλα του (και το νοιωθαμε και εμείς βέβαια) ότι ήταν πάνω από τον μέσο όρο. Επίσης τον πήγαμε σε παιδοψυχολόγο για κάποιες συνεδρίες για να μας πει την άποψή της και να του τονώσει την αυτοπεποίθηση. Η ίδια μίλησε και με την νηπιαγωγό του για να επικεντρώσουν σε ποιά σημεία χρειάζεται βοήθεια από την παιδοψυχολόγο. Στην τελευταία επικοινωνία με την δασκάλα του όσον αφορά το θέμα της φοίτησης στην Α' δημοτικού, μας είχε πει ότι στο μαθησιακό-γνωστικο θέμα είναι πάρα πολύ καλός, αλλά υστερεί στο θέμα της κοινωνικότητας (κυρίως διότι ο ίδιος θεωρεί ότι οι άλλοι είναι καλύτεροι από εκείνον) και η απόψή της ήταν να πάει κανονικά στην Α', απλά είχε τις αμφιβολίες της όσον αφορά το θέμα της κοινωνικοποίησης. Και η παιδοψυχολόγος μας είπε να πάει κανονικά Α' δημοτικού, απλά να τον ξεκινήσουμε λίγες συνεδρίες εργο & λογο θεραπεία για να μεγαλώσει λίγο η αυτοπεποίθησή του.
        Πάνω λοιπόν που τον είχαμε προετοιμάσει για την Α' δημοτικού, σε ένα ραντεβού που ήταν κλεισμένο από καιρό με αναπτυξιολόγο στο Παιδων Πεντέλης, μας είπε ότι είναι ακόμα ανώριμος και ότι εκείνη συστήνει την επαναφοίτηση στο νηπιαγωγείο. Μαε είπε δε, ότι επειδή δεν υπάρχει κάποιο άλλο θέμα (πέραν της κοινωνικής ανωριμότητας), τις επόμενες χρονιές θα πετάει, ανώ αν πάει στην πρώτη θα ζοριστεί πολύ όχι μόνο για μία χρονιά, αλλά για αρκετές περισσότερες.
        Εγώ έχω τις εξής απορίες:
        1) είναι δυνατόν να βγει διάγνωση για επαναφοίτηση μετά από εξέταση 20 λεπτών στην οποία ο μικρός δεν ήταν και ιδιαίτερα συνεργάσιμος?
        2) μέχρι πότε έχουμε περιθώριο να τον εγγράψουμε ξανά στο νήπιο σε περίπτωση που αποφασίσουμε την επαναφοίτηση?
        3) Γνωρίζει κάποια/κάποιος κάποιον σοβαρό αναπτυξιολόγο για να πάρουμε και μια δεύτερη γνώμη άμεσα?

Ευχαριστώ πολύ