Mama_Anesti_

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.

Recommended Posts

Διαφημίσεις

πρίν από 40 λεπτά , vicky86 είπε:

μην μπερδευεσαι.το παιδι εχει ξαναμεινει χωρις εσας.

ναι αλλά είναι η πρώτη φορά που θα ειναο εκτός σπιτιου χωρίς εμάς. αυτό λογικό δεν είναι να αγχώνει ένα παιδί; 

πρίν από 41 λεπτά , vicky86 είπε:

δ ξερω πολλους γονεις να λενε:ελα να δουμε ποιο ταπερ ειναι πιο ευκολο να ανοιξεις για το σχολειο

και πώς θα ξέρω αν μπορεί να το ανοίξει; δεν έχει τύχει να τον βαλω να ανοίξει κάποιο τάπερ για να δω τι κούμπωμα τον βολεύει. και το ισοθερμικο τον έβαλα να δοκιμάσει να ανοίξει παρολο που ξέρω ότι ανοίγει φερμουάρ. για να μην ξαφνιαστεί εκεί και δεν ξέρει τι πρέπει να κάνει. 

πρίν από 42 λεπτά , vicky86 είπε:

οταν λες πραγματα που τον δυσκολευουν;πχ την τουαλετα;

εγω δ ξερω αν θα ελεγα στην κυρια του οτι στο σπιτι δ παει μονος.πρωτον γτ εξω μπορει να παει.δευτερον τι μπορει να κανει η δασκαλα;δ του εχετε πει οτι θα πρεπει να πηγαινει μονος

απλώς για να ξέρει η δασκάλα ότι εμείς ασχοληθήκαμε με το θέμα, μη νομίσει ότι θεωρούμε δουλειά της να το κάνει. και να ξέρει ότι όταν βραχεί θα μπορούμε να έρθουμε γρήγορα για να τον αλλάξουμε. 

πρίν από 32 λεπτά , Yovanna είπε:

Για τα κακά, επειδή θεωρώ ζητάνε πολλά από τόσο μικρά παιδάκια, θα φρόντιζα  (όπως κάνω ούτως ή άλλως , παρότι εκεί τα βοηθάνε) να πηγαίνει το προηγούμενο βράδυ ή αν δεν πάει το βράδυ, το πρωί πριν φύγουμε, για να μην θέλει στο σχολείο. Ένα άγχος λιγότερο.

δεν με απασχολεί αυτό, σχεδον ποτέ δεν κάνει κακά εκτός σπιτιου και είναι ρυθμισμένος να κάνει το βράδυ. δεν το έχω αναφέρει καν σαν ενδεχόμενο. 

πρίν από 33 λεπτά , Yovanna είπε:

Αν το αναφέρεις συχνά , σίγουρα έχει αγχωθεί. Εγώ θα του έλεγα κάτι του στυλ, εκεί αγάπη μου, όλα τα παιδάκια πάνε μόνα τους στην τουαλέτα, αλλά δεν θα είναι πρόβλημα για σένα, γιατί τα καταφέρνεις πολύ καλά. Απλά θα κατεβάζεις και θα ανεβάζεις το παντελονάκι σου. 

η αλήθεια είναι ότι τους τελευταίους μήνες το αναφέρω σχεδον κάθε μέρα. όχι όταν ζητήσει τσίσα γιατί δεν έχω υπομονή να μαζεύω κατουργμενα, αλλά όταν είμαστε στην τουαλέτα του το λέω κ του ζητάω να ντυθεί μόνος του αλλά δεν θέλει. κάποιες φορές τιυ πιάνω τα χέρια για να σηκώσουμε μαζί. 

1 hour ago, Έσπερος είπε:

ναι αλλά είναι η πρώτη φορά που θα ειναο εκτός σπιτιου χωρίς εμάς. αυτό λογικό δεν είναι να αγχώνει ένα παιδί; 

και πώς θα ξέρω αν μπορεί να το ανοίξει; δεν έχει τύχει να τον βαλω να ανοίξει κάποιο τάπερ για να δω τι κούμπωμα τον βολεύει. και το ισοθερμικο τον έβαλα να δοκιμάσει να ανοίξει παρολο που ξέρω ότι ανοίγει φερμουάρ. για να μην ξαφνιαστεί εκεί και δεν ξέρει τι πρέπει να κάνει. 

απλώς για να ξέρει η δασκάλα ότι εμείς ασχοληθήκαμε με το θέμα, μη νομίσει ότι θεωρούμε δουλειά της να το κάνει. και να ξέρει ότι όταν βραχεί θα μπορούμε να έρθουμε γρήγορα για να τον αλλάξουμε. 

δεν με απασχολεί αυτό, σχεδον ποτέ δεν κάνει κακά εκτός σπιτιου και είναι ρυθμισμένος να κάνει το βράδυ. δεν το έχω αναφέρει καν σαν ενδεχόμενο. 

η αλήθεια είναι ότι τους τελευταίους μήνες το αναφέρω σχεδον κάθε μέρα. όχι όταν ζητήσει τσίσα γιατί δεν έχω υπομονή να μαζεύω κατουργμενα, αλλά όταν είμαστε στην τουαλέτα του το λέω κ του ζητάω να ντυθεί μόνος του αλλά δεν θέλει. κάποιες φορές τιυ πιάνω τα χέρια για να σηκώσουμε μαζί. 

ακριβως αυτο εγραψα.οτι λογικο να ρον αγχωσει το νεο περιβαλλον.αλλα ετσι οπως γραφεις εσυ ειναι σαν να μην εχει μεινει ποτε χωρις τους γονεις.κτ που δειχνει πως το αντιλαμβανεσαι κ νιωθεις εσυ πιστευω

εχεις γραψει οτι το παιδι ανοιγει μπουκαλι νερου,λες να μην ανοιγει ταπερ;

εμας πχ μας βολευουν πολυ αυτα με τα "αυτακια" στο πλαι,γτ κλεινουν κ καλα

στο κατω κατω ολοκληρο καλοκαιρι,μια κ θελει να σε βοηθαει σε δουλειες,δ ετυχε να ανοιξει καποιο;τι πιο απλο,βαλε σε ενα δοχειο φρουτα κ δως του σε μια βολτα να φαει.δ θα μπορεσει να το ανοιξει;αν το παρουσιαζεις σαν τεστ ικανοτητων,ουτε εγω θα ηθελα να το κανω

κ κατα τα αλλα μου λες οτι δ φαινεται το αγχος σου.τον εβαλες να ανοιξει το φερμουαρ του ισοθερμικου;:confused:

να ξερει οτι ασχοληθηκατε για την τουαλετα.δ το φανταζεται;συνηθως αν χρειαστει αλλαγμα ενα παιδι η πρωτη επιλογη ειναι να το κανει μονο,κ οχι να φωναξουν γονιο

δλδ οταν θελει να παει τουαλετα σας το λεει κ περιμενει να πατε μαζι;

• Μου αρέσει 1

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Είμαι άνθρωπος που δν δείχνει συναισθήματα σε βαθμό αμηχανίας των άλλων. δεν νομίζω ότι έχω περάσει κάτι. εξάλλου η κατάσταση είναι αρκετά αγχωτική, γιατί φταίει ο γονιός αν αγχωθεί το παιδί; ξέρει ότι θα είναι χωρίς εμάς κ ότι θα πρέπει να κάνει πράγματα που τον δυσκολεύουν. αυτό είναι αρκετο για να αγχωθεί. 

Τα παιδιά καταλαβαίνουν τα πάντα.να είσαι σίγουρη γι αυτο

Yovαnna εσείς που κλει ετε δύο εβδομάδες πως πάει με ιωσεις κτλ?

32 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Τα παιδιά καταλαβαίνουν τα πάντα.να είσαι σίγουρη γι αυτο

Yovαnna εσείς που κλει ετε δύο εβδομάδες πως πάει με ιωσεις κτλ?

Προς το παρόν όλα καλά! Πέρσι τέτοια εποχή, είχε ήδη αρρωστήσει! Πιστεύω οι μάσκες θα βοηθήσουν. Είναι και η δεύτερη χρονιά και όσο να΄ναι, έχει χτίσει ανοσοποιητικό.

Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Βρε Έσπερος ο δικός μου που είναι 2 ανοίγει ισοθερμικο με φερμουάρ .. ο δικός σου δεν θα άνοιγε ; 

πρίν από 34 λεπτά , vicky86 είπε:

αλλα ετσι οπως γραφεις εσυ ειναι σαν να μην εχει μεινει ποτε χωρις τους γονεις.κτ που δειχνει πως το αντιλαμβανεσαι κ νιωθεις εσυ πιστευω

η αλήθεια είναι ότι έχω μια ελπίδα πώς δεν θα ειναο στην ιδθα μοιρα με παιδάκια που δεν έχουν μείνει και με άλλον,αν τυχόν υπάρχουν βέβαια. Αλλά γενικα φαντάζομαι ότι το τρομαχτικό είναι να είσαι μόνος σου σε άγνωστο περιβάλλον. ο συνδυασμός δλδ. γιατί με την νταντά ήταν στο σπίτι. 

πρίν από 36 λεπτά , vicky86 είπε:

στο κατω κατω ολοκληρο καλοκαιρι,μια κ θελει να σε βοηθαει σε δουλειες,δ ετυχε να ανοιξει καποιο;τι πιο απλο,βαλε σε ενα δοχειο φρουτα κ δως του σε μια βολτα να φαει.δ θα μπορεσει να το ανοιξει;αν το παρουσιαζεις σαν τεστ ικανοτητων,ουτε εγω θα ηθελα να το κανω

η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα σκεφτεί. κάποια μικρά τετοια αυτονόητα τα προσπερνώ. ενώ είχα πχ την έγνοια να του μάθω να ξεφλουδίζει το αυγό. πρώτα ξεφλούδισε αυγό κ μετά μπανάνα. ε κ με τα τάπερ τελευταία στιγμή μου ήρθε η ιδέα ότι μπορεί να μην ξέρει να τα ανοίξει. τώρα όμως δεν υπάρχει περίπτωση να τα ανοίξει αν του πω, μάλλον του πέρασε ο συνδυασμός. εντωμεταξύ εμείς δεν παίρναμε σακούλες τροφίμων που κλείνουν με το ζιπ αυτό το αεροστεγές κ δεν ξέρω αν θα μπορεί να το χειριστεί για να βάζω σε τετοια τις μάσκες, αλλά δεν κάνω το πείραμα, το πήρα το μάθημα μου. 

πρίν από 39 λεπτά , vicky86 είπε:

να ξερει οτι ασχοληθηκατε για την τουαλετα.δ το φανταζεται;

ενταξει καλό είναι να ξέρει ότι δεν είμαστε γονείς με τρελές απαιτήσεις. να καταλάβει ότι είναι πρόβλημα τιυ παιδιού κι όχι δική μας αμέλεια. 

πρίν από 40 λεπτά , vicky86 είπε:

συνηθως αν χρειαστει αλλαγμα ενα παιδι η πρωτη επιλογη ειναι να το κανει μονο,κ οχι να φωναξουν γονιο

αυτό δεν πρόκειται να γίνει, οπότε ας είναι προετοιμασμένη να το ξέρει ότι το έχουμε υπόψη το ενδεχόμενο. 

πρίν από 41 λεπτά , vicky86 είπε:

δλδ οταν θελει να παει τουαλετα σας το λεει κ περιμενει να πατε μαζι;

ναι. γιατί το λέει κ τελευταία στιγμή, αν καθυστερήσω μπορεί κ να του φύγουν λίγα. οπότε δν υπάρχει χρόνος για συζητήσεις, πρέπει να πάει γρήγορα κ χωρίς χάζεμα. 

9 minutes ago, Έσπερος said:

ναι. γιατί το λέει κ τελευταία στιγμή, αν καθυστερήσω μπορεί κ να του φύγουν λίγα. οπότε δν υπάρχει χρόνος για συζητήσεις, πρέπει να πάει γρήγορα κ χωρίς χάζεμα. 

Δεν είχα καταλάβει ότι πάτε μαζί τουαλέτα, νόμιζα ότι απλά τον βοηθάς μετά να ανεβάσει τα ρούχα του. Αν του πεις, ε πήγαινε αγάπη μου αν θες τσίσα, εμένα τί με θες? δεν θα πάει? Ούτε ο μπαμπάς του , ούτε η νταντά τον έχει προτρέψει να πάει μόνος του?

πρίν από 39 λεπτά , Έσπερος είπε:

η αλήθεια είναι ότι έχω μια ελπίδα πώς δεν θα ειναο στην ιδθα μοιρα με παιδάκια που δεν έχουν μείνει και με άλλον,αν τυχόν υπάρχουν βέβαια. Αλλά γενικα φαντάζομαι ότι το τρομαχτικό είναι να είσαι μόνος σου σε άγνωστο περιβάλλον. ο συνδυασμός δλδ. γιατί με την νταντά ήταν στο σπίτι. 

η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα σκεφτεί. κάποια μικρά τετοια αυτονόητα τα προσπερνώ. ενώ είχα πχ την έγνοια να του μάθω να ξεφλουδίζει το αυγό. πρώτα ξεφλούδισε αυγό κ μετά μπανάνα. ε κ με τα τάπερ τελευταία στιγμή μου ήρθε η ιδέα ότι μπορεί να μην ξέρει να τα ανοίξει. τώρα όμως δεν υπάρχει περίπτωση να τα ανοίξει αν του πω, μάλλον του πέρασε ο συνδυασμός. εντωμεταξύ εμείς δεν παίρναμε σακούλες τροφίμων που κλείνουν με το ζιπ αυτό το αεροστεγές κ δεν ξέρω αν θα μπορεί να το χειριστεί για να βάζω σε τετοια τις μάσκες, αλλά δεν κάνω το πείραμα, το πήρα το μάθημα μου. 

ενταξει καλό είναι να ξέρει ότι δεν είμαστε γονείς με τρελές απαιτήσεις. να καταλάβει ότι είναι πρόβλημα τιυ παιδιού κι όχι δική μας αμέλεια. 

αυτό δεν πρόκειται να γίνει, οπότε ας είναι προετοιμασμένη να το ξέρει ότι το έχουμε υπόψη το ενδεχόμενο. 

το πρωτο που θα εκανα το καλοκαιρι,γτ τωρα μια μερα πριν ειναι ακυρο.αφου τον πας,τους λες τωρα ντυσου,κ πλυνε τα χερια.σε περιμενω μεσα.τι μπορει να γινει δλδ;να μεινει γυμνος;ας μεινει μεχρι να ερθει η ωρα να βγειτε.τοτε λογικα θα προσπαθησει περισσοτερο κ θα το κανει

πραγματικα ομως σταματηστε να πηγαινετε μαζι του τουαλετα απο την τριτη.εμενα με εδιωχναν κ με φωναζαν αφου τελειωναν

νομιζω το εχω ξαναπει.αν δ εχει αυτα τα αναμενομενα ατυχηματα πανω στο παιχνιδι,η επειδη το θυμηθηκε τελευταια στιγμη,δ θα μαθει αλλιως να αφουγκραζεται το σωμα του.εχει περασει πλεον καιρος,πλεον σταματας σιγα σιγα εσυ να υπενθυμιζεις για τουαλετα κ αναλαμβανει την ευθυνη εκεινος

• Μου αρέσει 2

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

ενώ είχα πχ την έγνοια να του μάθω να ξεφλουδίζει το αυγό. πρώτα ξεφλούδισε αυγό κ μετά μπανάνα.

Του δίνατε να ξεφλουδίζει αυγό βραστό

με δική σας πρωτοβουλία για να βελτιώσει την λεπτή του κινητικότητα, σαν άσκηση; ή

επειδή το ζητούσε να το κάνει που το έβλεπε και ήθελε κι αυτός; ή

για πρακτικούς λόγους για να μπορεί να παίρνει το αυγό με το τσόφλι στο προνήπιο, και να το ξεφλουδίζει να το τρώει στο διάλειμμα;

Διαφημίσεις

πρίν από 32 λεπτά , samsympan είπε:

Του δίνατε να ξεφλουδίζει αυγό βραστό

με δική σας πρωτοβουλία για να βελτιώσει την λεπτή του κινητικότητα, σαν άσκηση; ή

επειδή το ζητούσε να το κάνει που το έβλεπε και ήθελε κι αυτός; ή

για πρακτικούς λόγους για να μπορεί να παίρνει το αυγό με το τσόφλι στο προνήπιο, και να το ξεφλουδίζει να το τρώει στο διάλειμμα;

Δεν θυμάμαι αν το είχε ζητήσει, γενθκα οτιδήποτε κάνουμε κ του προτείνω, θέλει να το κάνει πχ στρίψιμο χυμού κλπ. σαν άσκηση κ για να μάθει να κάνει πράγματα μόνος του. το ξεφλουδίζει κ το κόβει. όχι για το σχολείο, δρν το έχω συνδυάσει έτσι. γενικα συμμετέχει σε όλα κ τον τελευταίο καιρό σε όλο κ περισσότερα, και με πολλή επιμονη. εκτός από αυτά που συνδύασα με το σχολείο. νομίζω ότι κ με τη ζωγραφική κάτι τιυ είπα κ σταμάτησε να προσπαθει να χρωματίσει σχέδια σωστά κ να κρατάει σωστά, τώρα που το σκέφτομαι. και σε κάτι αλλο

σχετικο με την ομιλία που διορθωβαμε, λεει ότι θέλει να το λέει λάθος. μάλλον υπήρξε overdose πληροφοριών για το θέμα κ του φάνηκε πιεστικό. 

3 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Δεν είχα καταλάβει ότι πάτε μαζί τουαλέτα, νόμιζα ότι απλά τον βοηθάς μετά να ανεβάσει τα ρούχα του. Αν του πεις, ε πήγαινε αγάπη μου αν θες τσίσα, εμένα τί με θες? δεν θα πάει? Ούτε ο μπαμπάς του , ούτε η νταντά τον έχει προτρέψει να πάει μόνος του?

δεν θα πάει. κ θα κάθομαι μετά να σφουγγαρίζω. εκ των υστέρων αποδεικνύεται λάθος αλλά τι να κάνουμε, συμβαίνουν αυτά. άλλοι γονείς τα κάνουν σε αλλά πραγνατα όπως το φαγητό. εγω τα έκανα στο ντύσιμο. αλλά δεν είχα φανταστεί ότι θα φτάναμε εκεί. γιατί όλο το καλοκαίρι επιμενω. Δεν φανταζόμουν ότι θα φτάναμε εκεί. του αρέσει πολύ να κάνει πράγματα μόνος του κ είναι κρίμα να δίνει τη λάθος εντύπωση. 

πρίν από 21 λεπτά , Anna3011 είπε:

Να πάτε να πείτε στη δασκάλα να έχει το νου της γιατί ο μικρός δυσκολεύεται λιγάκι στην τουαλέτα το καταλαβαίνω. Να πάτε να φορτώσετε το "πρόβλημα" στο παιδί βγάζοντας την ουρίτσα σας απέξω του στυλ "προσπαθούμε αλλά δε συνεργάζεται" μου φαίνεται τουλάχιστον εκνευριστικό. Ότι μέχρι πρότινος σε όλες τις διαδρομές με αυτοκίνητο και στα κακά τον είχατε με πάνα θα το πείτε; Ότι το τελευταίο διάστημα που αρχίσατε να αγχώνεστε με την τουαλέτα τον έχετε πρήξει σε βαθμό να μη συνεργάζεται από αντίδραση θα το αναφέρετε; Ή θα φορτώσετε αποκλειστικά το πρόβλημα στο παιδί μήπως και στηγματιστεί η αγία οικογένεια; Απενοχοποιηθείτε και απενοχοποιήστε το παιδί επιτέλους. Γνώμη μου πάντα...

το να τξς πω να έχει τον νου τξς δεν έχει νόημα, αφού δεν είναι δουλειά της να το κάνει. Τα υπόλοιπα δεν καταλαβαίνω γιατί να τα αναφέρω, δεν νομίζω ότι δίνει λογαριασμό κάθε οικογένεια πότε έβγαλε το παιδί την πάνα. Η δασκάλα πρέπει να ξέρει ότι εμείς κάναμε την προετοιμασια αλλά το παιδί για οποιονδήποτε λόγο δεν συνεργάζεται.πρέπει να ξέρει ότι το παιδί έχει δεξιότητες και αναλαμβάνει πρωτοβουλίες, απλώς στο συγκεκριμένο θέμα κάτι πήγε στραβά. Οχι να νομίζει ότι τον είχαμε τελείως άβουλο κ αδέξιο. 

πρίν από 19 λεπτά , Έσπερος είπε:

το να τξς πω να έχει τον νου τξς δεν έχει νόημα, αφού δεν είναι δουλειά της να το κάνει. Τα υπόλοιπα δεν καταλαβαίνω γιατί να τα αναφέρω, δεν νομίζω ότι δίνει λογαριασμό κάθε οικογένεια πότε έβγαλε το παιδί την πάνα. Η δασκάλα πρέπει να ξέρει ότι εμείς κάναμε την προετοιμασια αλλά το παιδί για οποιονδήποτε λόγο δεν συνεργάζεται.πρέπει να ξέρει ότι το παιδί έχει δεξιότητες και αναλαμβάνει πρωτοβουλίες, απλώς στο συγκεκριμένο θέμα κάτι πήγε στραβά. Οχι να νομίζει ότι τον είχαμε τελείως άβουλο κ αδέξιο. 

Το αν κατι «πηγε στραβα» μπορει να οφειλεται σε απειρους λογους. Απο το οτι το παιδι δεν το αφησατε να αυτονομηθει βαζοντας του πανα (σου το ειχαμε πει παρα πολλοι εδω οτι αυτο επρεπε να κοπει αμεσα και επεμενες οτι δεν ειναι θεμα και το κανετε για δικη σας ευκοκια και οτι το παιδι στο σπιτι παει ανετα μονο του στην τουαλετα, αλλα φοβαστε για τα ταξιδια) μεχρι το οτι εχει καποιο οργανικο ή νοητικο ζητημα που δεν του επιτρεπει να καταλαβει ποτε πρεπει ή να καταφερει να παει μονο στην τουαλετα.

Η νηπιαγωγος πρεπει να μαθει οτι εγινε προσπαθεια στο σπιτι, αλλα, λογω δικων σας λαθων, το παιδι δεν αυτονομηθηκε πληρως. Αλλιως θα το χειριστει το θεμα

• Μου αρέσει 3

πρίν από 16 λεπτά , emmaki είπε:

Το αν κατι «πηγε στραβα» μπορει να οφειλεται σε απειρους λογους. Απο το οτι το παιδι δεν το αφησατε να αυτονομηθει βαζοντας του πανα (σου το ειχαμε πει παρα πολλοι εδω οτι αυτο επρεπε να κοπει αμεσα και επεμενες οτι δεν ειναι θεμα και το κανετε για δικη σας ευκοκια και οτι το παιδι στο σπιτι παει ανετα μονο του στην τουαλετα, αλλα φοβαστε για τα ταξιδια) μεχρι το οτι εχει καποιο οργανικο ή νοητικο ζητημα που δεν του επιτρεπει να καταλαβει ποτε πρεπει ή να καταφερει να παει μονο στην τουαλετα.

Η νηπιαγωγος πρεπει να μαθει οτι εγινε προσπαθεια στο σπιτι, αλλα, λογω δικων σας λαθων, το παιδι δεν αυτονομηθηκε πληρως. Αλλιως θα το χειριστει το θεμα

Κοίτα όμως, ένα παιδί που ξέρει να κάνει τόσα πράγματα, δεν μπορώ να το στιγματίσω λέγοντας ότι δεν είναι αυτόνομο. είναι πολύ άδικο. και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αυτομαστιγωνομαστε με το καλημέρα σας λέγοντας ότι κάναμε λάθη. Όλοι οι γονείς έχουν κάνει κάποιο λάθος. Μπορώ απλα να πω ότι κάτι τον άγχωσε κ δεν θέλει να συνεργαστεί, αλλά από τη στιγμή που κατέχει τη δεξιότητα, μετά από κάποια ατυχήματα θα μάθει. και να ξέρει η δασκάλα ότι δεν θα δυσανασχετήσουμε να πρέπει να πηγαινουμε να τον αλλάξουμε. 

Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

Κοίτα όμως, ένα παιδί που ξέρει να κάνει τόσα πράγματα, δεν μπορώ να το στιγματίσω λέγοντας ότι δεν είναι αυτόνομο. είναι πολύ άδικο. και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αυτομαστιγωνομαστε με το καλημέρα σας λέγοντας ότι κάναμε λάθη. Όλοι οι γονείς έχουν κάνει κάποιο λάθος. Μπορώ απλα να πω ότι κάτι τον άγχωσε κ δεν θέλει να συνεργαστεί, αλλά από τη στιγμή που κατέχει τη δεξιότητα, μετά από κάποια ατυχήματα θα μάθει. 

Δεν θα μικησεις γενικα για αυτονομια! 
    αυτη τη στιγμη το θεμα ειναι η τουαλετα….

Ειπες λιγο πιο πανω οτι το αφηνει τελευταια στιγμη, τρεχει και συχνα του ξεφευγουν.

Εχε υποψη σου οτι στην ταξη δεν θα μπορει να φυγει τρεχοντας για να παει τουαλετα οποτε θελησει. Θα πρεπει να το πει στη νηπιαγωγο και να δωσει αυτη την αδεια. Μπορει η νηπιαγωγος να μην τον δει αμεσως γιατι πχ μιλαει με καποιο αλλο παιδι ή κανει κατι αλλο (δεν εννοω οτι δεν προσεχει τα παιδια). Τι θα γινει;

Εννοειται πως πρεπει να ξερει οτι υπαρχει παιδι που δεν κατακτησε πληρη αυτονομια για συγκεκριμενο λογο και οχι επειδη ισως υπαρχει θεμα

Ταλος, μονο αυτομαστιγωμα δεν ειναι να μικησεις με μια δασκαλ και να πεις εδω εκανα λαθος! Παραδοχη ειναι και αυτογνωσια!

Δεν υπαρχει τελειος γονιος/δασκαλος/ανθρωπος! Αλλα η παραδοχη των λαθων και η αναγνωριση αυτων ειναι πολυ σημαντικη. Αυτομαστιγωμα θα ηταν αν επεφτες στα πατωματα και εκλαιγες ολη μερα

Επεξεργάστηκαν by emmaki
    • Μου αρέσει 1

πρίν από 41 λεπτά , emmaki είπε:

Ειπες λιγο πιο πανω οτι το αφηνει τελευταια στιγμη, τρεχει και συχνα του ξεφευγουν.

Εχε υποψη σου οτι στην ταξη δεν θα μπορει να φυγει τρεχοντας για να παει τουαλετα οποτε θελησει. Θα πρεπει να το πει στη νηπιαγωγο και να δωσει αυτη την αδεια. Μπορει η νηπιαγωγος να μην τον δει αμεσως γιατι πχ μιλαει με καποιο αλλο παιδι ή κανει κατι αλλο (δεν εννοω οτι δεν προσεχει τα παιδια). Τι θα γινει;

Εννοειται πως πρεπει να ξερει οτι υπαρχει παιδι που δεν κατακτησε πληρη αυτονομια για συγκεκριμενο λογο και οχι επειδη ισως υπαρχει θεμα

Ταλος, μονο αυτομαστιγωμα δεν ειναι να μικησεις με μια δασκαλ και να πεις εδω εκανα λαθος! Παραδοχη ειναι και αυτογνωσια!

Δεν υπαρχει τελειος γονιος/δασκαλος/ανθρωπος! Αλλα η παραδοχη των λαθων και η αναγνωριση αυτων ειναι πολυ σημαντικη. Αυτομαστιγωμα θα ηταν αν επεφτες στα πατωματα και εκλαιγες ολη μερα

Σοβαρά?δεν τα αφήνουν σε εσάς να πάνε οπότε θέλουν τουαλέτα?δεν ειναι εύκολο να κρατηθούν.επισης τους ξεφεύγουν κάποιες φορές γιατί αφοσιώνεται σε αυτό που κάνουν.

• Μου αρέσει 1

πρίν από 49 λεπτά , emmaki είπε:

Κοίτα, στη δασκάλα έχω να πω πολλά, ότι είναι ο πιο μικρός, δεν έχει ξαναπάει σχολείο, δεν είχε πολλές παρέες κλπ. Αυτά που δεν υπάρχει υπαιτιότητα, πρέπει να τα ξέρει για να τα προσεξει. το θέμα της τουαλέτας, θέλω να καταλάβει ότι είναι δικό μας προβκημα, μην νομίζει ότι περιμενω να το προσεξει. οποία ταλαιπωρία προκύψει προφανώς θα είναι δική μας. Το παιδί ξέρει ότι θα ζητάει άδεια κ ότι πρέπει να το κάνει εγκαίρως. τα έχουμε συζητήσει αυτά. αυτά θέλω να τα ξέρει. μην νομίσει ότι της κλαίγομαι για να ζητήσω βοήθεια, δεν είναι αυτός ο σκοπός μου. σίγουρα τις πρώτες μέρες θα υπάρχει πρόβλημα. όμως δεν νομίζω ότι του λειπει η δεξιότητα, τουλάχιστον στο να κατεβάσει το βρακι κ να ντυθεί. σήμερα πχ με κορόιδευε το πρωί κι ελεγε «σήκωσε τα βρακιά σου» όπως του λέω εγω, κ γελούσε, κ βγήκα από το μπάνιο για μισό λεπτό κ όταν ξαναγύρισα το βρακι το είχε σηκώσει. κ μετά του που ακούμπησα την μπλούζα στο κεφάλι χωρίς να την περάσω, το χέρι του ενστικτωδώς πήγε να την τραβήξει κ αμέσως σταμάτησε κι είπε να το κάνω εγω. Δεν γίνεται να μην μπορεί, κάνει πολύ δυσκολότερα πραγνατα μόνος του. Το να πάει εγκαίρως, είναι άλλο θέμα, εκεί προφανώς θα την πάθει κάποιες φορές, κ θα μάθει. ελπίζω γρήγορα γιατί αν δεν τύχει να βραχεί σε ώρα κενού μας, δεν γίνεται να φεύγουμε από το σχολείο. να γίνει μια φορά, θα υπάρξει κατανόηση, αλλά δεν μπορεί να γίνεται κάθε μέρα. 

1 ώρα πρίν, Anna3011 είπε:

Να πάτε να πείτε στη δασκάλα να έχει το νου της γιατί ο μικρός δυσκολεύεται λιγάκι στην τουαλέτα το καταλαβαίνω. Να πάτε να φορτώσετε το "πρόβλημα" στο παιδί βγάζοντας την ουρίτσα σας απέξω του στυλ "προσπαθούμε αλλά δε συνεργάζεται" μου φαίνεται τουλάχιστον εκνευριστικό. Ότι μέχρι πρότινος σε όλες τις διαδρομές με αυτοκίνητο και στα κακά τον είχατε με πάνα θα το πείτε; Ότι το τελευταίο διάστημα που αρχίσατε να αγχώνεστε με την τουαλέτα τον έχετε πρήξει σε βαθμό να μη συνεργάζεται από αντίδραση θα το αναφέρετε; Ή θα φορτώσετε αποκλειστικά το πρόβλημα στο παιδί μήπως και στηγματιστεί η αγία οικογένεια; Απενοχοποιηθείτε και απενοχοποιήστε το παιδί επιτέλους. Γνώμη μου πάντα...

Anna πόσο είναι η μικρή σου ακριβώς; Εσένα @μαγιοπουλας ; Σκουπίζονται μόνες τους; Εμένα κάνει ένα πέρασμα ούτε καν το θεωρώ σκούπισμα. Πολύ κουτσά στραβά ακόμα. Είναι τριών και 8 μηνών. Δείχνω αλλά δεν. 

Κράτα το

Κράτα το

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Σοβαρά?δεν τα αφήνουν σε εσάς να πάνε οπότε θέλουν τουαλέτα?δεν ειναι εύκολο να κρατηθούν.επισης τους ξεφεύγουν κάποιες φορές γιατί αφοσιώνεται σε αυτό που κάνουν.

Δεν ειπα οτι δεν τα αφηνουμε οποτε θελουν.

Πρεπει ομως να ζητησουν αδεια ή αν θες να ειδοποιησουν τη νηπιαγωγο! Δεν μπορουν να φευγουν ετσι απλα απο την ταξη χωρις να το ξερει η νηπιαγωγος

1 hour ago, λουκουμαδάκι είπε:

Anna πόσο είναι η μικρή σου ακριβώς; Εσένα @μαγιοπουλας ; Σκουπίζονται μόνες τους; Εμένα κάνει ένα πέρασμα ούτε καν το θεωρώ σκούπισμα. Πολύ κουτσά στραβά ακόμα. Είναι τριών και 8 μηνών. Δείχνω αλλά δεν. 

Ναι .σκουπιζεται.μετα τα κακά ομως την πλένω.

πρίν από 14 λεπτά , emmaki είπε:

Πρεπει ομως να ζητησουν αδεια ή αν θες να ειδοποιησουν τη νηπιαγωγο! Δεν μπορουν να φευγουν ετσι απλα απο την ταξη χωρις να το ξερει η νηπιαγωγος

Σωστά.δεν ξερω τον χώρο έχω συ ηθισει από εμάς που είναι οι τουαλέτες  ουσιαστικά στην τάξη απλά αλλάζουν δωμάτιο 

• Μου αρέσει 1

1 hour ago, λουκουμαδάκι είπε:

Ένα μήνα μεγαλύτερη η δικιά μου. Στην ίδια φάση και εμείς. Ένα πέρασμα. Σήμερα έκανε τσίσα και πηγε να σκουπίσει τον πωπό της και μόλις το κατάλαβε έσκασε στο γέλιο.

• Μου αρέσει 1

πρίν από 24 λεπτά , emmaki είπε:

αν ένα παιδάκι αργήσει στην τουαλέτα τι μπορεί να κάνει η δασκάλα που δεν μπορεί ν αφήσει την τάξη; έχω κάνει ήδη το σενάριο που θα πάει κ θα βρέχει μέχρι να γδυθεί σωστά κ θα κάθεται κ θα κλαίει. 

22 minutes ago, Έσπερος said:

αν ένα παιδάκι αργήσει στην τουαλέτα τι μπορεί να κάνει η δασκάλα που δεν μπορεί ν αφήσει την τάξη; έχω κάνει ήδη το σενάριο που θα πάει κ θα βρέχει μέχρι να γδυθεί σωστά κ θα κάθεται κ θα κλαίει. 

Έλα μωρέ .. λογικό να στενοχωριέσαι αν τα σκέφτεσαι αυτά. Ε, λογικά, θα πεταχτεί η δασκάλα να δει τί συμβαίνει. Ο δικός μου πάντως δεν θα καθόταν στην τουαλέτα μόνος του. Θα μάζευε αν ήταν τα ρούχα του όπως όπως και θα πήγαινε στην τάξη και εκεί θα του τα διόρθωνε η δασκάλα πιστεύω. Έτσι έκανε και παλιότερα, μέχρι να μπορεί να τα ανεβάσει τελείως. Έβγαινε από το μπάνιο μισοξεβράκωτος!

1 hour ago, Yovanna είπε:

Έλα μωρέ .. λογικό να στενοχωριέσαι αν τα σκέφτεσαι αυτά. Ε, λογικά, θα πεταχτεί η δασκάλα να δει τί συμβαίνει. Ο δικός μου πάντως δεν θα καθόταν στην τουαλέτα μόνος του. Θα μάζευε αν ήταν τα ρούχα του όπως όπως και θα πήγαινε στην τάξη και εκεί θα του τα διόρθωνε η δασκάλα πιστεύω. Έτσι έκανε και παλιότερα, μέχρι να μπορεί να τα ανεβάσει τελείως. Έβγαινε από το μπάνιο μισοξεβράκωτος!

Όταν ασχολείται, ανεβάζει το μπροστά και πίσω είναι μισοξεβράκωτος. Αυτό είναι το καλό σενάριο. Με την προϋποθέση ότι θα καταφέρει κουτσά στραβά να τα βγάλει εγκαίρως κ σωστά ώστε να τη γλιτώσει με λίγες πιτσίλες. Μακάρι να γίνει κάτι τέτοιο. 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από λουκουμαδάκι,
        Καλησπέρα σε όλους! Ξεκινάμε και εμείς με τη σειρά μας νηπιαγωγείο! Πείτε μου φαγητοδοχεία που σας βόλεψαν χωρίς διαρροές και με θέσεις! Επίσης μια ερώτηση, η δικιά μου δεν θα πάει ολοήμερο θα φεύγει το μεσημέρι οπότε θα βάζω ένα γεύμα μόνο τύπου κολατσιό; Τι ώρα περίπου το τρώνε; Πρωινό τα δικά σας τρώγανε σπίτι έτσι; Ευχαριστώ! 
      • Από korina.v,
        Μηπως ξερετε ποσο κοστιζει το μηνα το ιδιωτικο εκπαιδευτηριο "ζηριδη" ξεκινωντας απο το δημοτικο μεχρι το λυκειο?

Edit admin
        Γειά σας καθώς το κάθε ίδρυμα αναπροσαρμόζει τις τιμές του σε τακτά χρονικά διαστήματα παρακαλούμε να απευθύνεστε στα ιδρύματα απευθείας! 
      • Από elena+alexis,
        Καλημέρα σε όλους τους γονείς του φόρουμ!

Θέλουμε και εμείς από Σεπτέμβριο να στείλουμε τον μικρό μας στον παιδικό σταθμό,

έτσι έχουμε ξεκινήσει να ψάχνουμε όλους τους σταθμούς της περιοχής μας εξονυχιστικά.

Μήπως γνωρίζει κανένας πληροφορίες για

1. Natasha's wonderland
        2. Χαρούμενη πολιτεία
        3. Μπενάκειο Ίδρυμα
        4. Tender age

και πόσο κοστίζουν με σχολικό.

Ευχαριστούμε πολύ εκ των προτέρων
      • Από butterfly,
        Αγαπητοί γονείς, χρειάζομαι τα "φώτα" σας. Έχω ένα κοριτσάκι 26 μηνών και θέλω να την ξεκινήσω σταθμό, γιατί με τη sitter που έχουμε στο σπίτι δεν είμαι ευχαριστημένη. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό στα Βριλήσσια ή στο Χαλάνδρι; Οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθούσε πολύ
        Πιο συγκεκριμένα, έχετε καλή ή κακή εντύπωση για τους εξής:
        -Χαμόγελο (Βριλήσσια)
        -Σουζάνα (Χαλάνδρι)
        -Nancy's Kinderland (Βριλήσσια) [διάβασα αντικρουόμενες απόψεις]
        -Πιτσιρικούπολη (Χαλάνδρι)
        -Ο Μικρός Παράδεισος (Χαλάνδρι)
        -Συννεφούλα (Χαλάνδρι)
        -Playtown (Βριλήσσια)

Ευχαριστώ για το χρόνο σας
      • Από Euamah,
        Καλημερα σας.. ανοιγω ξανα αυτο το θεμα γιατι οσα εχω βρει ειναι παλια και πλεον τα δεδομενα εχουν αλλαξει.. θα ηθελα πληροφοριες για ιδιωτικα νηπειαγωγεια στον πειραια..καθε γνωμη δεκτη.. να σας πω οτι το παιδι θα παει προνηπιο και το σχολειο μας ‘’κρεμασε’’.. οποτε πρεπει να βρω κατι αξιολογο αμεσα.. ευχαριστω
      • Από motherof2,
        δυστυχώς εγώ δεν προλαβαίνω να πηγαίνω τον γιο μου στο ΔΗΜΟΣΙΟ νηπιαγωγείο και "φυσικά" ούτε να τον παραλαμβάνω
        έχουν γίνει τα εξής και θα ήθελα την άποψή σας
        1. από χαζομάρα μου δεν τον έγραψα ολοήμερο και έτσι την 1η του Σεπτέμβρη που πήγα στο νήπιο και μίλησα με τη νηπιαγωγό , για να τον βάλει στο ολοήμερο μου είπε ότι δεν υπάρχουν θέσεις. οκ! εγώ έκανα βλακεία που δεν το σκέφτηκα ότι στις 12.15 που θα σχολά θα είναι πολύ δεσμευτικό για τον πεθερό μου να τον παίρνει ΑΛΛΑ πες ότι υπήρχε ένα πρόβλημα και όντως δεν μπορούσε να τον παραλαμβάνει κάποιος , τί θα έκανα?
        2. από τις 11 Σεπτέμβρη που έγινε ο Αγιασμός μέχρι και τις 19 Σεπτέμβρη θα σχολάνε στις 10 -10.30, μέχρι να προσαρμοστούν τί να προσαρμοστούν καλή μου κυρία? από τα 20 παιδάκια μου έλεγε ο γιος μου, 1 κοριτσάκι έκλαιγε την πρώτη ημέρα που δεν είχε ξαναπάει σχολείο. ¨Ολα τα υπόλοιπα παιδάκια , έχουν φάει τον παιδικό σταθμό με το κουτάλι που λέμε! αν 2 ή 3 παιδιά έχουν πρόβλημα τότε για αυτά τα παιδιά ίσως να μπορούσαν να τα πάρουν οι γονείς τους νωρίτερα. Γιατί να σχολάνε τόσο νωρίς? ποιός ο πραγματικός λόγος ? τα νήπια πλέον , δεν θέλουν προσαρμογή με την έννοια που ήθελα εγώ όταν πήγα νήπιο ,που δεν είχα ξαναφύγει από την μαμά! ο γιός μου που πήγε παιδικό 14 μηνών , πιστέψτε με ήταν και "μεγάλος"!
        3. η ώρα προσέλευσης στο νήπιο είναι 8.15-8.30 το πρωί. Μίλαγα με μαμά κολλητού του γιού μου που δουλεύει στο ΙΚΑ και πρέπει να είναι πολύ πρωί στην δουλειά της (7-7.30 το πρωί) ο πατέρας του δε, έχει καθαριστήριο στην άλλη άκρη της αττικής και πρέπει κανονικά 8 το πρωί να το ανοίγει. Τί θα κάνουν καλέ αυτοί? της είπα να μου φέρνει τον μικρό να τα πηγαίνει ο άντρας μου και τα δύο, αλλά είναι αυτό λύση? να πρέπει να υποχρεωθεί στον κάθε ξένο η γυναίκα να της πηγαίνει το παιδί της στο σχολείο? εν τω μεταξύ έκαναν αίτηση μαζί με μια άλλη μητέρα να ανοίγει το νήπιο νωρίτερα και της είπαν ότι μπορεί να ανοίγει στις 7 το πρωί αλλά της είπαν χαρακτηριστικά ότι θα φέρνουν το παιδί στις 7 ακριβώς, ούτε 1 λεπτό αργότερα! Μα γιατί ? είναι ανάγκη να ξυπνάνε το παιδάκι στις 6.30 για να το πάνε στις 7 στο σχολείο? ας έχουν ελαστικό ωράριο όπως στον παιδικό που είναι από τις 7-8.30.. και φυσικά δεν μαζεύτηκαν άλλες μητέρες γιατί ενώ και εγώ ήθελα να υπογράψω για να ανοίγει νωρίτερα ώστε να "βοηθήσω", δεν μπορώ να δεσμευτώ να ξυπνάω το παιδί μου κάθε μέρα στις 6.30 για να το πηγαίνω στις 7! είναι βάρβαρο βρε παιδιά ...ειδικά αν σκεφτείς ότι πλέον τα παιδιά μας τα ξυπνάμε πολύ νωρίς από πολύ μικρά λογω του παιδικού...
        4. χτες που πήγε ο πεθερός μου να τον παραλάβει τους μίλησε η νηπιαγωγός και τους είπε ότι η ώρα που θα παίρνουν τα παιδιά είναι ΑΥΣΤΗΡΑ 12.15 το μεσημέρι! (οκ! άμα του σκάσει το λάστιχο του πεθερού μου την βάψαμε δηλαδή..θα μας πετάξουν το παιδί απ'έξω και του πεθερού μου θα του κάνουν φάλαγγα για να τον τιμωρήσουν!!....)
        επίσης ζήτησαν 80 ευρώ για υλικά που θα πάρουν ο έξυπνος ο πεθερός της λέει να σας τα δώσω τώρα εγώ! τουλάχιστον του είπε ότι θα συγκροτηθεί ταμείο από 2 γονείς και θα μας ειδοποιήσει πότε να τα δώσουμε! βέβαια επισήμανε ότι "μέσα στη χρονιά θα χρειαστούμε και άλλα χρήματα και θα σας ειδοποιήσουμε!"
        του λέω λοιπόν του πεθερού μου ότι εγώ θα πάω και θα της πω δεν έχω να στα δώσω... το νήπιο δεν είναι υποχρεωτική εκπαίδευση? δεν είναι δωρεάν η υποχρεωτική εκπαίδευση στη Ελλάδα ή κάνω λάθος? και τί θέλεις να αγοράσεις με τα 80 ευρώ από το κάθε παιδί?χαρτικά? μαρκαδόρους? γραφική ύλη? οκ! εμένα η αδερφή μου έχει βιβλιοπωλείο (αλήθεια είναι) πες μου τί θέλεις να τα πάρω από εκεί και να μου κοστίσουν 30 ευρώ! δεν θέλεις να το κάνω έτσι? πες μου τί χαρτικά θέλεις γενικά και θα τα πάρω εγώ στο κόστος για όλους τους γονείς, χωρίς να βγάλει ούτε 1 ευρώ κέρδος η αδερφή μου και χωρίς να δώσουν 80 ευρώ=27.260 δραχμές(!!) οι υπόλοιποι ταλαίπωροι γονείς! να δω τί θα μου πει δηλαδή!! άσε που ο πεθερός μου κάτι άκουσε για πετρέλαιο που θα πληρώνουμε, αλλά δεν ήταν σίγουρος και μέχρι να ξεκαθαρίσει δεν λέω τίποτα..
        φούντωσα και δεν ξέρω τί να κάνω! εσάς γενικά τί σας έχουν ζητήσει?
      • Από am615,
        Καλησπέρα σας, ο γιος μου πηγαίνει σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό/νηπιαγωγείο και τη χρονιά που μας πέρασε τελείωσε το προ-προνήπιο. Προς μεγάλη μας έκπληξη όμως φέτος το σχολείο τον έβαλε στο τμήμα του νηπιαγωγείου αντί για προνηπιο. Όταν ρώτησα την υπεύθυνη μου είπε ότι υπήρχαν κενές θέσεις και τα παιδιά επιλέχθηκαν με βάση την ηλικία και τις ικανότητες τους. Με άλλα λόγια το παιδί θα πάει δύο χρονιές νηπιαγωγειο. Θα ήθελα να ήξερα αν υπάρχουν άλλοι γονείς με αντίστοιχη εμπειρία και ποια είναι η γνώμη τους,  καθώς και τη γνώμη ατόμων που ίσως εργάζονται στον εκπαιδευτικό τομέα. Φοβάμαι μήπως δημιουργηθούν κενά στην εξέλιξη του παιδιού και μήπως αποθαρρυνθει αν τα άλλα παιδιά στο τμήμα του είναι πιο προχωρημένα. Συν το ότι θα χάσει ξαφνικά τους φίλους του. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. χχ
      • Από kostas1976,
        Καλησπερα

Εχω τον γιο μου που εχει γεννηθεί μεσα Δεκεμβρη (πρόωρα γιατί ηταν με καισαρική). Φετος μόλις τελείωσε το νήπιο. Πέρυσι για να μην είναι στο ίδιο περιβάλλον τον είχαμε γράψει στον παιδικό σταθμό όπου ως τον Δεκέμβριο είχε αρκετά προβλήματα προσαργομής και κοινωνικοποίησης και επίσης από ότι μου έλεγαν οι δασκάλες του δεν ήθελε να κάνει εργασίες επειδή είχε χαμηλή αυτοπεποίθηση και πίστευε ότι θα τον κοροϊδεύουν οι συμμαθητές του (είχε φτάσει μάλιστα σε σημείο να σκίσει κάποιες δικές του ζωγραφιές που είχαμε κρεμάσει στο δωμάτιό του). Βέβαια μετά τον Δεκέμβριο άλλαξε η συμπεριφορά του (μας είπαν οι δασκάλες του ότι ήταν λες και γύρισε διακόπτης) και έκανε τις εργασίες όλες κανονικά, αλλά στο κοινωνικό κομμάτι αν και υπήρχε βελτίωση, εξακολουθούσε να είναι πιο απόμακρος και διστακτικός με τα άλλα παιδιά. Είχαμε βέβαια πάρει απόφαση με την συζύγο μου ότι ποτέ δεν θα είναι η ψυχή της παρέας και προσπαθούσαμε σε άλλα κομμάτια στα οποία είναι καλός.
        Φέτος, που ξεκίνησε το νήπιο, ενώ περιμέναμε ότι στο θέμα της προσαρμογής δεν θα είχε κάποιο θέμα, και πάλι μεχρι τον Δεκέμβριο πήγαινε σχολείο κλαίγοντας σχεδόν κάθε μέρα και επίσης δεν δεχόταν να κάνει εργασίες. Μετά τον Δεκέμβριο πάλι άλλαξε ως προς το καλύτερο στο θέμα των εργασιών. Στις γιορτές που έκαναν στο σχολείο αλλά και όσον αφορά το γνωστικό κομμάτι, μας είπε η δασκάλα του (και το νοιωθαμε και εμείς βέβαια) ότι ήταν πάνω από τον μέσο όρο. Επίσης τον πήγαμε σε παιδοψυχολόγο για κάποιες συνεδρίες για να μας πει την άποψή της και να του τονώσει την αυτοπεποίθηση. Η ίδια μίλησε και με την νηπιαγωγό του για να επικεντρώσουν σε ποιά σημεία χρειάζεται βοήθεια από την παιδοψυχολόγο. Στην τελευταία επικοινωνία με την δασκάλα του όσον αφορά το θέμα της φοίτησης στην Α' δημοτικού, μας είχε πει ότι στο μαθησιακό-γνωστικο θέμα είναι πάρα πολύ καλός, αλλά υστερεί στο θέμα της κοινωνικότητας (κυρίως διότι ο ίδιος θεωρεί ότι οι άλλοι είναι καλύτεροι από εκείνον) και η απόψή της ήταν να πάει κανονικά στην Α', απλά είχε τις αμφιβολίες της όσον αφορά το θέμα της κοινωνικοποίησης. Και η παιδοψυχολόγος μας είπε να πάει κανονικά Α' δημοτικού, απλά να τον ξεκινήσουμε λίγες συνεδρίες εργο & λογο θεραπεία για να μεγαλώσει λίγο η αυτοπεποίθησή του.
        Πάνω λοιπόν που τον είχαμε προετοιμάσει για την Α' δημοτικού, σε ένα ραντεβού που ήταν κλεισμένο από καιρό με αναπτυξιολόγο στο Παιδων Πεντέλης, μας είπε ότι είναι ακόμα ανώριμος και ότι εκείνη συστήνει την επαναφοίτηση στο νηπιαγωγείο. Μαε είπε δε, ότι επειδή δεν υπάρχει κάποιο άλλο θέμα (πέραν της κοινωνικής ανωριμότητας), τις επόμενες χρονιές θα πετάει, ανώ αν πάει στην πρώτη θα ζοριστεί πολύ όχι μόνο για μία χρονιά, αλλά για αρκετές περισσότερες.
        Εγώ έχω τις εξής απορίες:
        1) είναι δυνατόν να βγει διάγνωση για επαναφοίτηση μετά από εξέταση 20 λεπτών στην οποία ο μικρός δεν ήταν και ιδιαίτερα συνεργάσιμος?
        2) μέχρι πότε έχουμε περιθώριο να τον εγγράψουμε ξανά στο νήπιο σε περίπτωση που αποφασίσουμε την επαναφοίτηση?
        3) Γνωρίζει κάποια/κάποιος κάποιον σοβαρό αναπτυξιολόγο για να πάρουμε και μια δεύτερη γνώμη άμεσα?

Ευχαριστώ πολύ