Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.


Recommended Posts

πρίν από 6 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Φοβερό! 

Πολύ χαίρομαι. Δε μπορώ να φανταστώ το εδώ νηπιαγωγείο με χαλιά και μοκέτες :)

 

Πλάκα κάνεις... Μα τα παιδάκια πολλές φορές μπορεί να κάθονται κάτω, το χειμώνα κάθονται στο πάτωμα? Τραγικό... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 48 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ε ναι θα το αποδεχτούμε. εμείς τουλάχιστον. δεν θα είναι το μόνο παιδί που μπορεί να μην θέλει το σχολείο, εγω τα βλέπω κάθε μέρα αυτά, γι αυτό κ εκπλήσσομαι με τον εδώ ενθουσιασμό. 

Ναι είναι και αυτό ένα ενδεχόμενο. Αλλά ελπίζουμε για το καλύτερο. Είδα που έγραψες ότι χάρηκες που γεννήθηκε Δεκέμβρη για να μη χάσει χρονιά και θυμάμαι που έλεγα ευτυχώς γεννήθηκε Γενάρη να μη πάει μικρή σχολείο. Τα άκρα :lol:

Πάντως αν ήταν να πάει τώρα η δικιά μου νήπιο (νομίζω έχουμε περί  τις 15 μέρες διαφορά;) θα είχα τις ίδιες ανησυχίες γιατί στα μάτια μου είναι 'μωρό' ακόμα για νήπια που είναι ένα βήμα πριν το δημοτικό. Αλλά θα είχα και στο μυαλό μου ότι η τριβή με μεγαλύτερα παιδιά (ακόμα και δύο έτη διαφοράς) θα τραβούσε και το δικό μου προς την ανάπτυξη και την εξέλιξη. Οπότε ας το δούμε και από τη θετική του πλευρά που μετά την προσαρμογή θα αρχίσει να φαίνεται σίγουρα. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

Οχι, δεν υπαρχουν τετοια πραγματα σε δημοσια νηπιαγωγεια, δε θα παιρνει παντοφλες.

καλα βρε αργκ μην εισαι τοσο απολυτη.για δημοσια νηπιαγωγεια μιλαω κ εγω.κ στα δυο που οηγαμε ειχαν παντοφλες

κ μας εχουν χαλια εννοειται

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Ε ναι θα το αποδεχτούμε. εμείς τουλάχιστον. δεν θα είναι το μόνο παιδί που μπορεί να μην θέλει το σχολείο, εγω τα βλέπω κάθε μέρα αυτά, γι αυτό κ εκπλήσσομαι με τον εδώ ενθουσιασμό. 

εννοειται πως στο νηπιο υπαρχει μεγαλυτερος ενθουσιασμος απο το δημοτικο.γι αυτο κ εσυ δ βλεπεις καθολου ενθουσιασμο στο γυμνασιο

1 hour ago, Έσπερος είπε:

αυτό το έχουν γενικα να μην φοράνε παπούτσια; δεν το έχω ξανακούσει! 

 

να σου πω την αλήθεια έτσι όπως το φαντάζομαι, δεν βρίσκω λόγο να του αρέσει, εννοώ ότι είχε μάθει να παίζει έξω πολλή ώρα, να έχει τη σειρά του, τα βιβλία του, γενθκα μου φαίνεται πολύ μεγάλη μετάβαση να είναι και χωρίς εμάς κ σε χώρο που δεν θα μπορεί να ασχολείται με αυτά που του αρέσουν. προφανώς όλα το αποδέχονται κ προσαρμόζονται ή δεν προσαρμόζονται ποτέ αλλά το υπομένουν, απλώς μου κάνει εντύπωση η βεβαιότητα ότι αρέσει στα παιδθα κ το θεωρούν παιχνίδι. 

εγω παλι βρισκω παρα πολλους λογους να του αρεσει.αν ειναι μια οκ αυλη θα παιζει εξω οποτε εχει καλο καιρο(κ τα δυο νηπια μας ειχαν,αν κ λιγο μικρη η δευτερη για τον ογκο μαθητων),καινουρια παιχνιδια μεσα,καθε μερα χειροτεχνιες κ κατασκευες,κ θα μαθει κ καποια βασικα με γραμματα κ αριθμους

για παραδειγμα ο γιος μου ενθουσιαστηκε οταν κανανε για τα εντομα κ τους πλανητες.κ για αλλα θεματα,αλλα κυριως αυτα.ειδικα αν ειναι πιο νορμαλ χρονια με γιορτες,εκδρομες,γτ να μην του αρεσεις

κ ναι,στην τελικη μπορει κ να μην του αρεσει.τυχαινει.οπως ετυχε στην μαμα Ανεστη,αλλα το ειδαν κ μετα κανανε κτ γι αυτο,δ ξεκινησαν με αυτην την προκαταληψη.3χρ τωρα εχω δει αρκετα παιδακια να ξεκινανε μαζι με τα δικα μου.πολυ μικρο ποσοστο αντιδρουσε πολυ ασχημα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , mama16 είπε:

Πλάκα κάνεις... Μα τα παιδάκια πολλές φορές μπορεί να κάθονται κάτω, το χειμώνα κάθονται στο πάτωμα? Τραγικό... 

Σε νηπιαγωγεία; Δεν κάθονται κάτω, κάθονται σε θρανίο. Η βάζουν τις καρέκλες σε κύκλο. Δεν έχω δει ποτέ νηπιαγωγείο να μη μοιάζει με δημοτικό, απλά με μικρότερα έπιπλα. Μακάρι τα καινούργια κτίρια να είναι αλλιως. Να θυμίσω ότι πολλά προνήπια της Αττικής είναι κοντέινερ.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, irin είπε:

Εγώ πιστεύω ότι θα του αρέσει και θα εκπλαγείς! Και επίσης νομίζω ότι,όσο κι αν το κρύβεις, αν σκέφτεσαι έτσι για το σχολείο, θα του το περάσεις!

Οι λόγοι που εγώ χαιρόμουν για το σχολείο είναι ακριβώς επειδή θα έκαναν καινούρια πράγματα, πέρα από αυτά που λες ότι του  αρέσει να κάνει, και επειδή θα μάθαιναν να αυτονομούνται, να παίρνουν μόνα τους το ταπεράκι, το νερό, να ζητήσουν να πιουν όταν διψάνε (!! ποτέ δεν το είχα σκεφτεί, αλλά μια που το έθεσες είναι ωραίο να ζητήσουν από τη δασκάλα κάτι που χρειάζονται), ακόμα και το να μείνουν κάποια μέρα νηστικά γιατί..έτσι τους ήρθε, ή γιατί δεν πρόλαβαν...όλα αυτά είναι "μαθήματα" σημαντικότερα από το πώς γράφεται το Α, ή ό,τι άλλο μαθαίνουν στο προνήπιο! Και ό,τι του αρέσει ως τώρα να κάνει, θα τα κάνει το απόγευμα μαζί σας! Το πρωί θα μάθει ότι κάνει διαφορετικά πράγματα σε διαφορετικό περιβάλλον με διαφορετικούς ανθρώπους! 

Τα παιδιά είναι πολύ ευπροσάρμοστα.Δεν το ζείς μάλλον ιδιαίτερα γιατί είστε αρκετά μόνοι στο νησί,αλλά τα παιδιά πχ που έχουν διαφορετικούς φροντιστές, προσαρμόζουν και τη συμπεριφορά τους. Πιο άτακτα σε ανεκτικούς παππούδες, πιο υπεύθυνα σε μια γιαγιά πχ που δεν τρέχει πίσω τους για όλα, πιο υπάκουα σε μία νταντά που έχει τον τρόπο της, πιο ζωηρά στη μαμά τους κλπ... 

Μην είσαι προκατειλημμένη και θα πάνε όλα καλά! 

συμφωνω απολυτα

νιωθουν κ εκεινα οτι μεγαλωνουν πηγαινωντας σχολειο

κ αυτο που ειπε η λουκουμαδακι πολυ σημαντικο.η συνυπαρξη με αλλες ηλικιες.αλλα κ γενικα με πολλα διαφορετικα παιδια

καποια στιγμη θα μαθουν οτι δ κανουμε ολη μερα ο,τι θελουμε εμεις.συνυπαρχουμε,συνεργαζομαστε,δουλευουμε μεσα σε ομαδες.μια χρονια η κορη μου κανανε κ εκλογες στην ταξη

κ εγω πιστευω οτι τα παιδια καταλαβαινουν τα συναισθηματα μας κ τι σκεφτομαστε.οσο κ αν θελουμε να τους περασουμε κτ αλλο

πρίν από 9 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Σε νηπιαγωγεία; Δεν κάθονται κάτω, κάθονται σε θρανίο. Η βάζουν τις καρέκλες σε κύκλο. Δεν έχω δει ποτέ νηπιαγωγείο να μη μοιάζει με δημοτικό, απλά με μικρότερα έπιπλα. Μακάρι τα καινούργια κτίρια να είναι αλλιως. Να θυμίσω ότι πολλά προνήπια της Αττικής είναι κοντέινερ.

θα μιλησω αρχικα για της κορης που δ ηταν κοντεινερ.εννοειται καθοντουσαν κ κατω,κ κυλιοντουσαν,κ κανανε διαφορα στο πατωμα με βαση τις εργασιες που ειχαν

δ μοιαζει κανενα απο τα δυο μας νηπια με δημοτικο.ειναι πιο πολυ σαν τραπεζακια παρα θρανια.κ εχει κ καρεκλες κ παγκακια οπου καθοντσι περισσοτερα απο ενα παιδακια

δ μιλαω για πολυ καινουρια κτιρια.ουτε κ πολυ μεγαλα

συγκεκριμενα του μικρου ειναι το μεγαλυτερο του νομου,νεχρι περυσι ειχε γυρω στα 70παιδια,φετος 120.γι αυτο δυστυχως ο εξωτερικος χωρος ειναι μικρος.κ 3τμηματα ειναι σε κοντεινερ.ο γιος μου δ ειναι σε καποιο απο αυτα.εκεινα δυστυχως ειναι μικρα αλλα εχουν πανω κατω οτι κ το βασικο κτιριο,σιγουρα δ ειναι ιδανικα ομως

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, annoulen είπε:

 

Εγώ πάντως όταν είδα πρώτη φορά τα παιδιά μου μέλη μιας ομάδας (του παιδικού τους σταθμού εννοώ) συγκινήθηκα

Κι εγώ συγκινήθηκα πολύ που το παιδί μου ανήκει σε μια άλλη ομάδα πέρα από την οικογένεια, που κάνει τον δικό του κύκλου. Ειδικά όταν διάβασα ένα γράμματακι από την δασκάλα με πανέμορφα λογακια που έγραψε σε όλα τα παιδιά. Βέβαια φαντάζομαι θα με πιάσουν παλι τα ζουμια όταν πάρουμε το αναμνηστικό την Παρασκευή! Ξέρετε, είναι περηφάνεια μπερδεμένη με χαρά και λίγο μελαγχολία για έναν κύκλο που κλείνει, για μια χρονιά που πέρασε με τις οποιες δυσκολίες, για τα πρώτα του ανεξάρτητα βήματακια. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Σε νηπιαγωγεία; Δεν κάθονται κάτω, κάθονται σε θρανίο. Η βάζουν τις καρέκλες σε κύκλο. Δεν έχω δει ποτέ νηπιαγωγείο να μη μοιάζει με δημοτικό, απλά με μικρότερα έπιπλα. Μακάρι τα καινούργια κτίρια να είναι αλλιως. Να θυμίσω ότι πολλά προνήπια της Αττικής είναι κοντέινερ.

Στο δικό μας υπάρχει ένα μεγάλο τραπέζι με γύρω γύρω παγκάκια αλλά υπάρχει κ χώρος άδειος με χαλακι που πιστεύω ότι θα παίζουν κάτω με κανένα παιχνιδάκι, ελεύθερο παιχνίδι δλδ

πρίν από 41 λεπτά , vicky86 είπε:

συμφωνω απολυτα

νιωθουν κ εκεινα οτι μεγαλωνουν πηγαινωντας σχολειο

κ αυτο που ειπε η λουκουμαδακι πολυ σημαντικο.η συνυπαρξη με αλλες ηλικιες.αλλα κ γενικα με πολλα διαφορετικα παιδια

καποια στιγμη θα μαθουν οτι δ κανουμε ολη μερα ο,τι θελουμε εμεις.συνυπαρχουμε,συνεργαζομαστε,δουλευουμε μεσα σε ομαδες.μια χρονια η κορη μου κανανε κ εκλογες στην ταξη

κ εγω πιστευω οτι τα παιδια καταλαβαινουν τα συναισθηματα μας κ τι σκεφτομαστε.οσο κ αν θελουμε να τους περασουμε κτ αλλο

θα μιλησω αρχικα για της κορης που δ ηταν κοντεινερ.εννοειται καθοντουσαν κ κατω,κ κυλιοντουσαν,κ κανανε διαφορα στο πατωμα με βαση τις εργασιες που ειχαν

δ μοιαζει κανενα απο τα δυο μας νηπια με δημοτικο.ειναι πιο πολυ σαν τραπεζακια παρα θρανια.κ εχει κ καρεκλες κ παγκακια οπου καθοντσι περισσοτερα απο ενα παιδακια

δ μιλαω για πολυ καινουρια κτιρια.ουτε κ πολυ μεγαλα

συγκεκριμενα του μικρου ειναι το μεγαλυτερο του νομου,νεχρι περυσι ειχε γυρω στα 70παιδια,φετος 120.γι αυτο δυστυχως ο εξωτερικος χωρος ειναι μικρος.κ 3τμηματα ειναι σε κοντεινερ.ο γιος μου δ ειναι σε καποιο απο αυτα.εκεινα δυστυχως ειναι μικρα αλλα εχουν πανω κατω οτι κ το βασικο κτιριο,σιγουρα δ ειναι ιδανικα ομως

Ναι συμφωνώ ως προς τα νήπια, δεν ξέρω πως είναι αλλού αλλά κ μας πάνω κάτω έτσι είναι ο χώρος απλά πιο μικρός μάλλον απ' το δικο σας! Αλλά έξω έχει μεγάλη σχετικά αυλή με γρασίδι, πλαστική τσουλήθρα, τραμπάλα κ κούνια

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vicky86 είπε:

καλα βρε αργκ μην εισαι τοσο απολυτη.για δημοσια νηπιαγωγεια μιλαω κ εγω.κ στα δυο που οηγαμε ειχαν παντοφλες

κ μας εχουν χαλια εννοειται

εννοειται πως στο νηπιο υπαρχει μεγαλυτερος ενθουσιασμος απο το δημοτικο.γι αυτο κ εσυ δ βλεπεις καθολου ενθουσιασμο στο γυμνασιο

εγω παλι βρισκω παρα πολλους λογους να του αρεσει.αν ειναι μια οκ αυλη θα παιζει εξω οποτε εχει καλο καιρο(κ τα δυο νηπια μας ειχαν,αν κ λιγο μικρη η δευτερη για τον ογκο μαθητων),καινουρια παιχνιδια μεσα,καθε μερα χειροτεχνιες κ κατασκευες,κ θα μαθει κ καποια βασικα με γραμματα κ αριθμους

για παραδειγμα ο γιος μου ενθουσιαστηκε οταν κανανε για τα εντομα κ τους πλανητες.κ για αλλα θεματα,αλλα κυριως αυτα.ειδικα αν ειναι πιο νορμαλ χρονια με γιορτες,εκδρομες,γτ να μην του αρεσεις

κ ναι,στην τελικη μπορει κ να μην του αρεσει.τυχαινει.οπως ετυχε στην μαμα Ανεστη,αλλα το ειδαν κ μετα κανανε κτ γι αυτο,δ ξεκινησαν με αυτην την προκαταληψη.3χρ τωρα εχω δει αρκετα παιδακια να ξεκινανε μαζι με τα δικα μου.πολυ μικρο ποσοστο αντιδρουσε πολυ ασχημα

Το κτίριο μας δεν είναι κάτι συγκλονιστικό κ νιμιζω είναι λυόμενο αλλά έχει θεα στη θάλασσα κ μεγάλη αυλή, με παιχνίδια κ απλα κ κήπο με φυτα. είναι κοντά μας κ βλέπουμε τα παιδάκια έξω, όποτε λειτουργούσε φέτος περνούσαμε τακτικά να βλέπει. Σαν χώρος δλδ είναι σχετικά ευχάριστος κ μάλλον καλός για τα δεδομένα δημοσίου νηπιαγωγείου, κ σε περιοχή που είναι στο στιλ της γειτονιάς μας οπότε οικείος χώρος. 

 

Δεν έχω κάποιο θέμα να μην θέλω να πάει, αν εξαιρέσουμε τον κορονοιο. Στην αλληλεπίδραση μου φαίνεται όχι από τα προχωρημένα παιδιά, αλλά έχω δει ένα παιδάκι φίλων που βλέπουμε κατά καιρούς έξι μήνες πιο μικρό που δεν έχει καμία σχέση με το πώς ήταν ο δικός μου πριν από έξι μήνες, δλδ αν ανησυχούσα εγω μια φορά αυτοί οι γονείς θα έπρεπε να είχαν τρελαθεί αν είχαν το μυαλό μου, κ το οποίο πηγαίνει στον παιδικό κ ήταν οκ απ ο,τι λενε οι γονείς, οπότε λογικά δεν θα έχουμε κάποιο τεράστιο πρόβλημα. Εξάλλου έχει μεγάλη αγάπη για τη γνώση κ πολύ καλή αφομοίωση του τι μαθαίνει οπότε θα του αρέσουν αυτά που θα μαθαίνουν κ ίσως κάποια ξέρει ήδη οπότε στο γνωστικό κομμάτι νομίζω ότι θα έχει ασφάλεια. για άλλες δεξιότητες το ξέρω ότι ως πιο μικρός θα δυσκολευτεί λίγο στο χρωματισμα, τη ζωγραφική κλπ αλλά γι αυτό πάει σχολείο, δεν ασχολούμαι καν να τα μάθουμε αυτά τώρα παραπάνω απ όσο ασχολείται ο ίδιος. 

 

Απλώς επειδή επηρεάζομαι από τα αρνητικά συναισθήματα των πιο μεγάλων παιδιών για το σχολείο, θέλω να είναι κατάλληλα προετοιμασμένος έτσι ώστε να μην περιμένει κάτι κ απογοητευτεί. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Fenia27 είπε:

 

 

@ΑΡΓΚ και σε εμας ετσι κανουν...εχουν τα παντοφλακια τους μονιμα στην ταξη και τα βαζουν για να μην λερωνουν τα χαλια το χειμωνα....

 

Ωραια να ακουω τετοια σχολεια, και ας μην τα ζησαμε εμεις :)

Τουλαχιστον αν καποτε γινει ανακαινιση στο σχολειο κι εδω, μπορουν οι επομενες γενιες να ελπιζουν σε κατι καλυτερο απο πορτοκαλι πλαστικο αυτοκολλητο πλακακι στην αιθουσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

αλλά έχω δει ένα παιδάκι φίλων που βλέπουμε κατά καιρούς έξι μήνες πιο μικρό που δεν έχει καμία σχέση με το πώς ήταν ο δικός μου πριν από έξι μήνες, δλδ αν ανησυχούσα εγω μια φορά αυτοί οι γονείς θα έπρεπε να είχαν τρελαθεί αν είχαν το μυαλό μου, κ το οποίο πηγαίνει στον παιδικό κ ήταν οκ απ ο,τι λενε οι γονείς, οπότε λογικά δεν θα έχουμε κάποιο τεράστιο πρόβλημα. Εξάλλου έχει μεγάλη αγάπη για τη γνώση κ πολύ καλή αφομοίωση του τι μαθαίνει οπότε θα του αρέσουν αυτά που θα μαθαίνουν κ ίσως κάποια ξέρει ήδη οπότε στο γνωστικό κομμάτι νομίζω ότι θα έχει ασφάλεια. για άλλες δεξιότητες το ξέρω ότι ως πιο μικρός θα δυσκολευτεί λίγο στο χρωματισμα, τη ζωγραφική κλπ αλλά γι αυτό πάει σχολείο, δεν ασχολούμαι καν να τα μάθουμε αυτά τώρα παραπάνω απ όσο ασχολείται ο ίδιος. 

 

Απλώς επειδή επηρεάζομαι από τα αρνητικά συναισθήματα των πιο μεγάλων παιδιών για το σχολείο, θέλω να είναι κατάλληλα προετοιμασμένος έτσι ώστε να μην περιμένει κάτι κ απογοητευτεί. 

1) Αν δεις τα δικα μου παιδια θα τα περασεις για προβληματικα, που δε μιλανε κλπ.. γιατι οντως μπροστα σε αλλους δεν μιλανε, ειδικα αν δεν περασει καποιος χρονος μαζι τους. Αλλά στο σπιτι δε βαζουν γλωσσα μεσα, και στο σχολειο επισης μιλανε φυσιολογικα.

 

2) ποτέ μην περασεις στο παιδι οτι το σχολειο συνεπάγεται "τώρα αρχίζουν τα βάσανα" κλπ κλπ, που πολλοί έχουν την τάση να λένε.. έχω ακούσει σχόλια "τωρα αρχιζουν τα δυσκολα" κλπ, μπροστα στο παιδι..γιατι να προϊδεασεις ενα παιδι που ως τωρα περναει τελεια στο σχολειο?? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

Απλώς επειδή επηρεάζομαι από τα αρνητικά συναισθήματα των πιο μεγάλων παιδιών για το σχολείο, θέλω να είναι κατάλληλα προετοιμασμένος έτσι ώστε να μην περιμένει κάτι κ απογοητευτεί. 

 

Σε κανένα σχολείο δεν μπορείς να προβλέψεις και σε καμιά ηλικία.

Μπορεί να έχεις ένα μαζεμένο παιδί που όμως θα του ταιριάξει ο χώρος και θα ανθίσει, ή ένα που θα κλειστεί στον εαυτό του και θα κλαίει κάθε διάλειμμα μόνο γραπωμένο στα κάγκελα της αυλής. Ή ένα ζωηρό παιδί που θα αναδειχθεί στον "αρχηγό" της παρέας. Ή ένα ζωηρό παιδί που θα μισήσει τους κανόνες. Και όλα τα ανάμεσα.

Σίγουρα και εσύ και όλοι μας θυμόμαστε χρονιές που δε μας πολυάρεσαν, δασκάλους που αγαπήσαμε και άλλους που μισήσαμε, παιδιά που γίναν κολλητοί μας και άλλα που μας ενοχλούσαν, παιδιά που ήταν στο στοιχείο τους και άλλα σε μια γωνία μόνα τους κλπ.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Το κτίριο μας δεν είναι κάτι συγκλονιστικό κ νιμιζω είναι λυόμενο αλλά έχει θεα στη θάλασσα κ μεγάλη αυλή, με παιχνίδια κ απλα κ κήπο με φυτα. είναι κοντά μας κ βλέπουμε τα παιδάκια έξω, όποτε λειτουργούσε φέτος περνούσαμε τακτικά να βλέπει. Σαν χώρος δλδ είναι σχετικά ευχάριστος κ μάλλον καλός για τα δεδομένα δημοσίου νηπιαγωγείου, κ σε περιοχή που είναι στο στιλ της γειτονιάς μας οπότε οικείος χώρος. 

 

Δεν έχω κάποιο θέμα να μην θέλω να πάει, αν εξαιρέσουμε τον κορονοιο. Στην αλληλεπίδραση μου φαίνεται όχι από τα προχωρημένα παιδιά, αλλά έχω δει ένα παιδάκι φίλων που βλέπουμε κατά καιρούς έξι μήνες πιο μικρό που δεν έχει καμία σχέση με το πώς ήταν ο δικός μου πριν από έξι μήνες, δλδ αν ανησυχούσα εγω μια φορά αυτοί οι γονείς θα έπρεπε να είχαν τρελαθεί αν είχαν το μυαλό μου, κ το οποίο πηγαίνει στον παιδικό κ ήταν οκ απ ο,τι λενε οι γονείς, οπότε λογικά δεν θα έχουμε κάποιο τεράστιο πρόβλημα. Εξάλλου έχει μεγάλη αγάπη για τη γνώση κ πολύ καλή αφομοίωση του τι μαθαίνει οπότε θα του αρέσουν αυτά που θα μαθαίνουν κ ίσως κάποια ξέρει ήδη οπότε στο γνωστικό κομμάτι νομίζω ότι θα έχει ασφάλεια. για άλλες δεξιότητες το ξέρω ότι ως πιο μικρός θα δυσκολευτεί λίγο στο χρωματισμα, τη ζωγραφική κλπ αλλά γι αυτό πάει σχολείο, δεν ασχολούμαι καν να τα μάθουμε αυτά τώρα παραπάνω απ όσο ασχολείται ο ίδιος. 

 

Απλώς επειδή επηρεάζομαι από τα αρνητικά συναισθήματα των πιο μεγάλων παιδιών για το σχολείο, θέλω να είναι κατάλληλα προετοιμασμένος έτσι ώστε να μην περιμένει κάτι κ απογοητευτεί. 

Γιατί τι έκανε αυτό το παιδάκι κ σου φαινόταν πίσω αναπτυξιακά? 

Πάντως θα συμφωνήσω με την @irin. Διαφορετικά μπορεί να είναι ένα παιδάκι σε ξένους κ διαφορετικά στο σπίτι. Δεν γίνεται να κρίνουμε κάποιο παιδάκι από το λίγο που το βλέπουμε. Όταν βγαίνω έξω όλοι λένε για το πόσο ήσυχα παιδάκια είναι τα παιδιά μου κ όμως στο σπίτι δεν είναι ετσι

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Έσπερος said:

Ε ναι θα το αποδεχτούμε. εμείς τουλάχιστον. δεν θα είναι το μόνο παιδί που μπορεί να μην θέλει το σχολείο, εγω τα βλέπω κάθε μέρα αυτά, γι αυτό κ εκπλήσσομαι με τον εδώ ενθουσιασμό. 

Εγώ ήμουν ενθουσιασμένη, διότι δεν ήμουν καθόλου με το πώς περνούσε πριν. Αυτό που περιγράφεις, εμένα δεν μου άρεσε. Το ότι ζούσε καθημερινά τη μέρα της μαρμότας με τη νταντά ( πρωινό-βόλτα στη γειτονιά-φρούτο-βιβιαράκια-μεσημεριανό-νάνι), δεν με ενθουσίαζε από τα 2 και μετά, διότι ένιωθα ότι το παιδί ήταν έτοιμο να κάνει διαφορετικά πράγματα, να κοινωνικοποιηθεί, να ενταχθεί σε μια ομάδα κτλ και εγώ τον κρατούσα πίσω. Στο σχολείο, παίζουν όλα μαζί, γυμνάζονται, καλλιεργούν και φροντίζουν τον μπαξέ, μαθαίνουν πάρα πολλά πράγματα , κάνουν μουσικοκινητική, αγγλικά σε μορφή παιχνιδιού, θεατρικό παιχνίδι, πηγαίνουν εκδρομές, έμαθε να τρώει τα πάντα κτλ. Και τώρα πολλές φορές λέει δεν θέλω να πάω σχολείο, γιατί κουράζεται περισσότερο και δεν του κάνουν όλα τα χατίρια όπως οι γιαγιάδες, όμως ξέρω ότι περνάει καλά. Και είναι και μένα ο μικρότερος στην τάξη!

Βλέπω και τον ανιψιό μου που γεννήθηκε Φλεβάρη και πήγε αργά προνήπιο και όλοι οι φίλοι του ήταν από το νήπιο και τώρα που θα πάνε δημοτικό, είναι απαρηγόρητος. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , mama16 είπε:

Γιατί τι έκανε αυτό το παιδάκι κ σου φαινόταν πίσω αναπτυξιακά? 

Πάντως θα συμφωνήσω με την @irin. Διαφορετικά μπορεί να είναι ένα παιδάκι σε ξένους κ διαφορετικά στο σπίτι. Δεν γίνεται να κρίνουμε κάποιο παιδάκι από το λίγο που το βλέπουμε. Όταν βγαίνω έξω όλοι λένε για το πόσο ήσυχα παιδάκια είναι τα παιδιά μου κ όμως στο σπίτι δεν είναι ετσι

Δεν είπα ότι φαινόταν πίσω αναπτυξιακά, απλώς ο δικός μου στην ίδια ηλικία ήταν πιο ομιλητικός (ενώ θεωρούσα ότι σ αυτό υστερεί) κ φαινόταν πιο ανεξάρτητος από εμάς, τέλος πάντων δεν μοορω να περιγράψω, απλώς βλέποντας το έφερνα με τα μάτια τρίτου την εικόνα του γιου μου στην ιδθα ηλικία κ κατέληξα ότι τελικά ο δικός μου δεν θα έδειχνε σε άλλους λιγότερο ανεπτυγμενος από το φυσιολογικό, όπως φανταζόμουν. δεν το λέω σαν σύγκριση για το άλλο παιδάκι, σαν αίσθηση για την εικόνα του δικού μιυ παιδιού. 

πρίν από 11 λεπτά , Yovanna είπε:

Εγώ ήμουν ενθουσιασμένη, διότι δεν ήμουν καθόλου με το πώς περνούσε πριν. Αυτό που περιγράφεις, εμένα δεν μου άρεσε. Το ότι ζούσε καθημερινά τη μέρα της μαρμότας με τη νταντά ( πρωινό-βόλτα στη γειτονιά-φρούτο-βιβιαράκια-μεσημεριανό-νάνι), δεν με ενθουσίαζε από τα 2 και μετά, διότι ένιωθα ότι το παιδί ήταν έτοιμο να κάνει διαφορετικά πράγματα, να κοινωνικοποιηθεί, να ενταχθεί σε μια ομάδα κτλ και εγώ τον κρατούσα πίσω.

Δεν ήταν καθολου έτσι με την νταντά. Έπαιζαν μπάλα, έπαιζαν στους κήπους της γειτονιάς, πότιζαν, κ μάθαιναν φυτα, εβλεπαν ζωακια στη γειτονιά, πήγαιναν στη θάλασσα, έκαναν κατασκευές κ χειροτεχνίες που εμείς δεν έχουμε ταλέντο να κάνουμε, έπαιζαν μουσική, εκπαιδευτικα παιχνίδια κ έμαθε έτσι μυθολογία, γεωγραφία, τους δείκτες του ρολογιού, χόρευαν, έμαθαν αγγλικεσ λέξεις, να διαβάζει αριθμούς κ το αλφάβητο, γενικώς σε γνωστικό επίπεδο δεν έχασε κάτι, μόνο σε κοινωνικό. 

1 hour ago, irin είπε:

ποτέ μην περασεις στο παιδι οτι το σχολειο συνεπάγεται "τώρα αρχίζουν τα βάσανα" κλπ κλπ, που πολλοί έχουν την τάση να λένε.. έχω ακούσει σχόλια "τωρα αρχιζουν τα δυσκολα" κλπ, μπροστα στο παιδι..γιατι να προϊδεασεις ενα παιδι που ως τωρα περναει τελεια στο σχολειο?? 

καμία σχέση με αυτό. μπορεί να πάνω κριτική στο εκπαιδευτικό σύστημα αλλά δν το θεωρώ βάσανο ούτε το θεώρησα ποτέ ως μαθήτρια. αναποτελεσματικό σε σχέση με την σπατάλη ενέργεια στο θεωρώ, όχι βάσανο. αλλά αυτό δεν έχει σχέση. για να το πω πιο απλα, το άγχος μου είναι αν ακούει ότι θα παίζει κ θα κάνει φίλους κ θα περναει ωραια, μήπως νομίζει ότι τον κοροϊδεύαμε επειδή το παρουσιάζαμε σαν κάτι χαλαρό ενώ υπάρχει πρόγραμμα, κανόνες κλπ. δεν ανησυχώ αν θα περάσει καλά, μπορεί να περάσει, μπορεί κ να μην περάσει, αγχώνομαι για το ποια είναι η σωστή προετοιμασια ώστε να υπάρχουν οι σωστές προσδοκίες κ να μην απογοητευτεί. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, irin είπε:

1) Αν δεις τα δικα μου παιδια θα τα περασεις για προβληματικα, που δε μιλανε κλπ.. γιατι οντως μπροστα σε αλλους δεν μιλανε, ειδικα αν δεν περασει καποιος χρονος μαζι τους. Αλλά στο σπιτι δε βαζουν γλωσσα μεσα, και στο σχολειο επισης μιλανε φυσιολογικα.

 

2) ποτέ μην περασεις στο παιδι οτι το σχολειο συνεπάγεται "τώρα αρχίζουν τα βάσανα" κλπ κλπ, που πολλοί έχουν την τάση να λένε.. έχω ακούσει σχόλια "τωρα αρχιζουν τα δυσκολα" κλπ, μπροστα στο παιδι..γιατι να προϊδεασεις ενα παιδι που ως τωρα περναει τελεια στο σχολειο?? 

συμφωνω απολυτα

κ μενα ειναι πολυ μαζεμενα

εξω με το ζορι χαιρετανε τους συμμαθητες τους.βεβαια αν τους πετυχουμε στην παιδικη σε λιγο θα χαλαρωσουν κ θα παιξουν.παρολα αυτα ο μικρος που ειναι πολυ μαζεμενος συνεχεια ζηταει να καλεσουμε φιλους,αλλα λογω συνθηκων δ εχει γινει

@Έσπεροςεγω δ ειχα ασχοληθει καθολου με ψαλιδια σπιτι με τα παιδια.κ τα δυο εμαθαν στα προνηπια.η κορη μου ζωγραφιζε καλα,ο γιος εμαθε στο προνηπιο

οπως ειδες κ εσυ,ακομη κ παιδακια που πανε παιδικο,μπορει να ειναι πιο "πισω κοινωνικα" απο αλλα.οπως κ ο δικος μου ηταν.κ ειναι κ μεσα νοεμβρη γεννημενος,οποτε καταλαβαινω τι θες να πεις,απλα δ ειναι τοσο τραγικα

το καλο ειναι οτι δ ηερει τι ειναι το σχολειο,οποτε δ εχει απαιτησεις!τι καλυτερο..παει πραγματικα χαρτι αγραφο.κριμα να τον προδιαθετετε για κτ

πρίν από 18 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν είπα ότι φαινόταν πίσω αναπτυξιακά, απλώς ο δικός μου στην ίδια ηλικία ήταν πιο ομιλητικός (ενώ θεωρούσα ότι σ αυτό υστερεί) κ φαινόταν πιο ανεξάρτητος από εμάς, τέλος πάντων δεν μοορω να περιγράψω, απλώς βλέποντας το έφερνα με τα μάτια τρίτου την εικόνα του γιου μου στην ιδθα ηλικία κ κατέληξα ότι τελικά ο δικός μου δεν θα έδειχνε σε άλλους λιγότερο ανεπτυγμενος από το φυσιολογικό, όπως φανταζόμουν. δεν το λέω σαν σύγκριση για το άλλο παιδάκι, σαν αίσθηση για την εικόνα του δικού μιυ παιδιού. 

Δεν ήταν καθολου έτσι με την νταντά. Έπαιζαν μπάλα, έπαιζαν στους κήπους της γειτονιάς, πότιζαν, κ μάθαιναν φυτα, εβλεπαν ζωακια στη γειτονιά, πήγαιναν στη θάλασσα, έκαναν κατασκευές κ χειροτεχνίες που εμείς δεν έχουμε ταλέντο να κάνουμε, έπαιζαν μουσική, εκπαιδευτικα παιχνίδια κ έμαθε έτσι μυθολογία, γεωγραφία, τους δείκτες του ρολογιού, χόρευαν, έμαθαν αγγλικεσ λέξεις, να διαβάζει αριθμούς κ το αλφάβητο, γενικώς σε γνωστικό επίπεδο δεν έχασε κάτι, μόνο σε κοινωνικό. 

καμία σχέση με αυτό. μπορεί να πάνω κριτική στο εκπαιδευτικό σύστημα αλλά δν το θεωρώ βάσανο ούτε το θεώρησα ποτέ ως μαθήτρια. αναποτελεσματικό σε σχέση με την σπατάλη ενέργεια στο θεωρώ, όχι βάσανο. αλλά αυτό δεν έχει σχέση. για να το πω πιο απλα, το άγχος μου είναι αν ακούει ότι θα παίζει κ θα κάνει φίλους κ θα περναει ωραια, μήπως νομίζει ότι τον κοροϊδεύαμε επειδή το παρουσιάζαμε σαν κάτι χαλαρό ενώ υπάρχει πρόγραμμα, κανόνες κλπ. δεν ανησυχώ αν θα περάσει καλά, μπορεί να περάσει, μπορεί κ να μην περάσει, αγχώνομαι για το ποια είναι η σωστή προετοιμασια ώστε να υπάρχουν οι σωστές προσδοκίες κ να μην απογοητευτεί. 

οποτε βλεπεις οταν συγκρινεις με συνομηλικα,μια χαρα φαινεται ο γιος σου

ενταξει,πετυχατε πολυ καλη νταντα,εκανε πολλα πραγματα κ μπραβο!αλλα ποσα φυτα να μαθει,ποσες χειροτεχνιες να κανει;κ μαλιστα χωρις επαφες με αλλα παιδια;ναι,αυτα θα κανει κ στο σχολειο,αλλα με παρεα.πολλα παιδια

υπαρχει προγραμμα,αλλα κατα βαση το νηπιο ειναι παιχνιδι.το προγραμμα ειναι κυριως για τις δασκαλες,να εχουν εναν μπουσουλα.το παιδι δ το αντιλαμβανεται σαν καταναγκαστικα εργα

κανονες υπαρχουν παντου.στο σπιτι δ εχετε;στην παραλια;

δ περναει απο το χερι σου το αν θα απογοητευτει.κ δ χρειαζεται να εχει προσδοκιες.η προετοιμασια ειναι απλη:αυτοεξυπηρετηση,να παρετε τα πραγματα λιγο καιρο πριν,κ απλα να ξερει οτι θα ξεκινησει σε λιγο καιρο.ολα τα αλλα μαθαινονται στην πραξη

Link to comment
Share on other sites

Για τα πράγματα μπορούμε να ψωνίσουμε από πριν ή πρέπει να περιμένουμε οδηγίες; γενικα έχουν ένα σακίδιο με αλλαξιά κ το κολατσιό τους κ το νερό τους; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Για τα πράγματα μπορούμε να ψωνίσουμε από πριν ή πρέπει να περιμένουμε οδηγίες; γενικα έχουν ένα σακίδιο με αλλαξιά κ το κολατσιό τους κ το νερό τους; 

Θα πάρετε μόνο τσάντα και παγούρι. Τα υπόλοιπα θα σας τα πουν.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Για τα πράγματα μπορούμε να ψωνίσουμε από πριν ή πρέπει να περιμένουμε οδηγίες; γενικα έχουν ένα σακίδιο με αλλαξιά κ το κολατσιό τους κ το νερό τους; 

Δηλαδή τι σκέφτεσαι να παρεις από τώρα?

Αυτο που σίγουρα θα χρειαστεί είναι πολλές αλλάξεις σε ευκολα ρουχα.φορμες κ φούτερ δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δηλαδή τι σκέφτεσαι να παρεις από τώρα?

Αυτο που σίγουρα θα χρειαστεί είναι πολλές αλλάξεις σε ευκολα ρουχα.φορμες κ φούτερ δηλαδη.

Εγω στο σχολειο δεν τους φοραω καν φουτερ το χειμωνα. Λεπτο μακριμανικο τους βαζω. Αφου τρεχουν ολη την ωρα. Εξω στην αυλη ας βαλουν μπουφαν. Μονο που σκεφτομαι να τρεχουν με φουτερ και μπουφαν φρικαρω για το ποσο θα ιδρωσουν. Σπανια κανει τοσο κρυο στην Αθηνα αλλωστε

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Για τα πράγματα μπορούμε να ψωνίσουμε από πριν ή πρέπει να περιμένουμε οδηγίες; γενικα έχουν ένα σακίδιο με αλλαξιά κ το κολατσιό τους κ το νερό τους; 

μπορεις απο πριν φυσικα.μια απλη τσαντουλα μεγεθος για νηπιαγωγειο.κ ενα παγουρι.συνηθως λενε να μην ειναι γυαλινο για αποφυγη ατυχηματος

κ το φαγητοδοχειο ειναι σχετικα ευκολη αγορα το απλο,κ απλο ταπερ τους εχω βαλει ομως.εκτος αν πουν για κτ σαν θερμος κλπ

αν τρωνε οπως εδω,πετσετουλες μικρες για να στρωνει

συνηθως μεσα στην τσαντα αυτα εχουν,αλλαξια κ χαρομαντηλα-μωρομαντηλα-αντισηπτικο αν κ παντα εχει στο σχολειο.κ αν ζητησουν κασετινα,αλλα μην την παρετε απο πριν.η κορη μου δ ειχε

συμφωνω στο ευκολα ρουχα κ παπουτσια,χωρις δεσιματα κ δυσκολα κουμπια

συνηθως μεσα στα σχολεια εχει πολυ ζεστη,ακομη κ φετος με τα παραθυρα,εκτος αν πεσετε σε περιπτωση με προβληματα σε θερμανση

(κ πολλες μασκες:Pπλακα κανω,ευχομαι να μην ξαναχρειαστουν)

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Για τα πράγματα μπορούμε να ψωνίσουμε από πριν ή πρέπει να περιμένουμε οδηγίες; γενικα έχουν ένα σακίδιο με αλλαξιά κ το

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 

Θα σας πουν από το νηπιαγωγείο τι ακριβώς χρειάζονται. Αυτά που θα μπορούσατε να πάρετε είναι μια τσαντουλα μικρη, παγούρινο, φαγητόδοχείο, ισως ομπρέλα- τώρα μου ήρθε! 

 

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

γενικα έχουν ένα σακίδιο με αλλαξιά κ το κολατσιό τους κ το νερό τους;

 

Και τις μάσκες τους! Καπελο το καλοκαίρι, σκούφο το χειμώνα! Τα χαρτιά τους για το τεστ!  Μωρομαντηλα! Πετσετουλα φαγητου! Αυτά τα ολίγα!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Δηλαδή τι σκέφτεσαι να παρεις από τώρα?

Αυτο που σίγουρα θα χρειαστεί είναι πολλές αλλάξεις σε ευκολα ρουχα.φορμες κ φούτερ δηλαδη.

Για τσάντα κ φαγητό δοχείο ρωτάω, για να μην τε ψάχνω τελευταία στιγμή. αν γενικα είναι στάνταρ κ δεν ζητάνε κάτι ιδιαίτερο, να ψάξω πριν μπει ο Σεπτέμβριος. Δεν ξέρω κιόλας τι κυκλοφορεί, τι τύποι τσαντών κλπ γι αυτό ρωτάω. Άρα μπορούμε να πάρουμε μια σχολική τσάντα νηπιαγωγείου. Όταν λέμε πετσέτες τι εννοουμε; σουπλα; 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 

καμία σχέση με αυτό. μπορεί να πάνω κριτική στο εκπαιδευτικό σύστημα αλλά δν το θεωρώ βάσανο ούτε το θεώρησα ποτέ ως μαθήτρια. αναποτελεσματικό σε σχέση με την σπατάλη ενέργεια στο θεωρώ, όχι βάσανο. αλλά αυτό δεν έχει σχέση. για να το πω πιο απλα, το άγχος μου είναι αν ακούει ότι θα παίζει κ θα κάνει φίλους κ θα περναει ωραια, μήπως νομίζει ότι τον κοροϊδεύαμε επειδή το παρουσιάζαμε σαν κάτι χαλαρό ενώ υπάρχει πρόγραμμα, κανόνες κλπ. δεν ανησυχώ αν θα περάσει καλά, μπορεί να περάσει, μπορεί κ να μην περάσει, αγχώνομαι για το ποια είναι η σωστή προετοιμασια ώστε να υπάρχουν οι σωστές προσδοκίες κ να μην απογοητευτεί. 

Για την προσαρμογή πάντως, όταν πήγα να τη γράψω, η ιδιοκτήτρια του νηπιαγωγίου μου είπε ότι καλό θα ήταν να μην κάνουμε ιδιαίτερη ανάλυση για το τι θα κάνει στο σχολείο, να αρκεστούμε στο ότι θα μάθει νέα πράγματα, θα γνωρίσει παιδάκια και θα παίζει και σε καμία περίπτωση να μην το παρουσιάσουμε ως το μέγα γεγονός. Από την εμπειρία της τα παιδιά που οι γονείς, παππούδες, γιαγιάδες κτλ έδειχναν ενθουσιασμό του τύπου "πωπω πως μεγάλωσες και θα πας σχολείο", είχαν τη χειρότερη προσαρμογή. Λίγα λόγια λοιπόν και με τι κανόνες λειτουργεί το σχολείο είναι δουλειά της δασκάλας να το πει.

Εμείς κάπως έτσι της είπαμε για το σχολείο και δείχνει ενθουσιασμένη που θα γνωρίσει νέους φίλους, αλλά δε μασάω, πολύ πιθανό να έχουμε κλάματα και οδυρμούς το Σεπτέμβρη ως είθισται. Τι να κάνουμε, μέσα στο πρόγραμμα και αυτό. Συχνά πάντως παίζουμε οι 3 μας σχολείο και με το παιχνίδι περνάμε και κανένα μήνυμα του τύπου "περιμένουμε τη σειρά μας", "σηκώνουμε χεράκι και μιλάμε" και διάφορα τέτοια. Τον τελευταίο καιρό θέλει να κάνει εκείνη τη δασκάλα και ο μπαμπάς είναι συνήθως το παιδάκι που κάνει αταξίες οπότε όπως καταλαβαίνεις μόνο ενημέρωση δεν κάνουμε, γίνεται απλά μια παρωδία σχολείου αλλά δε μπορώ να πω, περνάμε καλά!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Έσπερος είπε:

Για τσάντα κ φαγητό δοχείο ρωτάω, για να μην τε ψάχνω τελευταία στιγμή. αν γενικα είναι στάνταρ κ δεν ζητάνε κάτι ιδιαίτερο, να ψάξω πριν μπει ο Σεπτέμβριος. Δεν ξέρω κιόλας τι κυκλοφορεί, τι τύποι τσαντών κλπ γι αυτό ρωτάω. Άρα μπορούμε να πάρουμε μια σχολική τσάντα νηπιαγωγείου. Όταν λέμε πετσέτες τι εννοουμε; σουπλα; 

Για τσάντα μια μικρή νηπιαγωγείου κατά προτίμηση χωρίς ροδακια για να χωράει στα ντουλαπάκια. Τάπερ απ' τη στιγμή που δεν ζεσταίνουν φαγητό όποιο θες. Κ ένα παγουρακι θα χρειαστείτε. Πετσετακια είναι κάτι τετράγωνα λίγο μεγαλύτερα από αυτά που έχουν τα νεογέννητα για να μην λερωνεσαι από εμετούς

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...