Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.


Recommended Posts

Σήμερα του έκανα μια υπενθυμιση ότι στο σχολείο πρέπει να πηγαινει στην τουαλέτα εγκαίρως κ όχι τελευταία στιγμή όπως κάνει συνήθως για να προλάβει να κατεβάσει το παντελόνι του και μου είπε ότι θέλει να του το κατεβάζω εγώ. ΤΟυ θύμισα ότι εγώ θα είμαι στο δικό μου σχολείο και μου είπε ότι θα του το κατεβάζω πριν φύγω. Νομίζω ότι δεν έχει καταλάβει ακριβώς τι θα γίνεται και πώς θα είναι εκεί. Τι να κάνω; Να σταματήσω τις συζητήσεις μέχρι τη Δευτέρα για να μην αγχώνεται; Υπάρχει περίπτωση να αντέχει χωρίς τουαλέτα αν τον αφήνω τελευταία στιγμή στις 8.30 μέχρι 1;

 

ΝΟμίζω ότι έχει άγχος. Αυτην την εβδομάδα μου είπε ότι δεν του αρέσουν και άλλα φαγητά. Εντωμεταξύ στο σχολείο μου μετά τις 12 είναι ήδη ψόφιος και γκρινιάρης. Εκεί πώς θα αντέχει μέχρι το τέλος; Γενικά τι είανι καλύτερο, να τον πηγαίνω από τις 8.15 για να προσαρμοστεί με ηρεμία ή να τον αφήω τελευταία στιγμή για να είναι εκεί λιγότερη ώρα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 28 λεπτά , Έσπερος είπε:

.... Υπάρχει περίπτωση να αντέχει χωρίς τουαλέτα αν τον αφήνω τελευταία στιγμή στις 8.30 μέχρι 1;

...... Γενικά τι είανι καλύτερο, να τον πηγαίνω από τις 8.15 για να προσαρμοστεί με ηρεμία ή να τον αφήω τελευταία στιγμή για να είναι εκεί λιγότερη ώρα; 

Δεν νομίζω να αντέχει τόσο πολύ χωρίς τουαλέτα τόση ώρα.... Δύσκολο... Εσύ βεβαια ξέρεις τις συνήθειες του. 

Εγώ δεν θα τον πήγαινα τελευταία στιγμή, πολύ αγχωτικό μου φαίνεται. Θα κερδίσεις κατι με ένα τέταρτο αργότερα? 

Κ εννοείται ότι θα κουραστει τις πρώτες μέρες, μέχρι να βρει το ρυθμό του. Ή θα κοιμαται μετά το μεσημέρι ή θα κοιμαται πολύ νωρίς το βράδυ. 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μου ήρθε μια τρελή απορία. Εγώ όταν τον πάω θα έχω και αλλα 2 μωρα. Θα μπορώ να τον πηγαίνω και να έχω και τα αλλα δυο μαζί άραγε. ; 

πρίν από 5 λεπτά , Super.mum είπε:

Τώρα μου ήρθε μια τρελή απορία. Εγώ όταν τον πάω θα έχω και αλλα 2 μωρα. Θα μπορώ να τον πηγαίνω και να έχω και τα αλλα δυο μαζί άραγε. ; 

Ξέρω ο κάθε ένας με τον πόνο του :p

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , annoulen είπε:

Δεν νομίζω να αντέχει τόσο πολύ χωρίς τουαλέτα τόση ώρα.... Δύσκολο... Εσύ βεβαια ξέρεις τις συνήθειες του. 

Εγώ δεν θα τον πήγαινα τελευταία στιγμή, πολύ αγχωτικό μου φαίνεται. Θα κερδίσεις κατι με ένα τέταρτο αργότερα? 

Κ εννοείται ότι θα κουραστει τις πρώτες μέρες, μέχρι να βρει το ρυθμό του. Ή θα κοιμαται μετά το μεσημέρι ή θα κοιμαται πολύ νωρίς το βράδυ. 

κι εμένα πολλές ώρες μου φαίνονται. εκτός αν δεν πίνει νερό. όχι να του πω εγω να μην πίνει, αν δεν πηγαίνει από μόνος του να το πάρει. που κι αυτό υπερβολή είναι βέβαια. πολλές ώρες για να αντέχει χωρίς νερό. εχω εκνευριστεί κ που δεν βγαίνει ανακοίνωση να ξέρω τι θα κάνουνε. θέλω να περάσουν οι μέρες αυτές να τελειώνουμε, να έρθει η Τρίτη (τη Δευτέρα δεν τη μετράω). για τη μάσκα τι προετοιμασια είχατε κάνει; εγω του δίνω πού κ πού να φορέσει έτσι για να δει πώς είναι. πήρα κ διαφορα είδη κ δοκιμασαμε. αλλά δεν την έχει βάλει ποτέ πάνω από λίγα λεπτά. να του τη φορέσω αύριο που θα είναι μαζί μου όλο το πρωί για να το συνηθίσει ή θα του φορτώσω άλλο ένα άγχος; 

 

πρίν από 18 λεπτά , Super.mum είπε:

Τώρα μου ήρθε μια τρελή απορία. Εγώ όταν τον πάω θα έχω και αλλα 2 μωρα. Θα μπορώ να τον πηγαίνω και να έχω και τα αλλα δυο μαζί άραγε. ; 

Ξέρω ο κάθε ένας με τον πόνο του :p

πού να τα εχεις μαζί; αν κάθεσαι στην προσαρμογή; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Έσπερος είπε:

κι εμένα πολλές ώρες μου φαίνονται. εκτός αν δεν πίνει νερό. όχι να του πω εγω να μην πίνει, αν δεν πηγαίνει από μόνος του να το πάρει. που κι αυτό υπερβολή είναι βέβαια. πολλές ώρες για να αντέχει χωρίς νερό. εχω εκνευριστεί κ που δεν βγαίνει ανακοίνωση να ξέρω τι θα κάνουνε. θέλω να περάσουν οι μέρες αυτές να τελειώνουμε, να έρθει η Τρίτη (τη Δευτέρα δεν τη μετράω). για τη μάσκα τι προετοιμασια είχατε κάνει; εγω του δίνω πού κ πού να φορέσει έτσι για να δει πώς είναι. πήρα κ διαφορα είδη κ δοκιμασαμε. αλλά δεν την έχει βάλει ποτέ πάνω από λίγα λεπτά. να του τη φορέσω αύριο που θα είναι μαζί μου όλο το πρωί για να το συνηθίσει ή θα του φορτώσω άλλο ένα άγχος; 

 

πού να τα εχεις μαζί; αν κάθεσαι στην προσαρμογή; 

Όχι χαχα το έκανα εικόνα αυτό .. αλλά όχι .. εννοώ να πηγαίνω να τον αφήνω μετά την προσαρμογή που θα κάνουμε πες .. για την προσαρμογή θα ψάξω μια λύση αλλά όλη την χρονια ας πούμε δεν έχω που να τα αφήνω για να τον πηγαίνω ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Super.mum είπε:

Όχι χαχα το έκανα εικόνα αυτό .. αλλά όχι .. εννοώ να πηγαίνω να τον αφήνω μετά την προσαρμογή που θα κάνουμε πες .. για την προσαρμογή θα ψάξω μια λύση αλλά όλη την χρονια ας πούμε δεν έχω που να τα αφήνω για να τον πηγαίνω ..

μια φίλο που είχε παιδιά με διαφορα 11 μηνών τα έβαζε σε καροτσι δίδυμων. Μέχρι που ο μεγάλος ήταν 2,5 σχεδον. Άβολο αλλά δεν γινόταν κάτι καλύτερο αν έπρεπε να βγουν κ τα δυο μαζί. Ίσως χρειαστείς κάτι τέτοιο εκτός αν εχεις το ένα στον μαρσιπο κ τα άλλα στο χέρι. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Deena είπε:

 

Και ο δικός μου έτσι κάνει, ξεχνάει κάτι, το μαζεύουν στα απωλεσθέντα και μετά ξεχνάει να το ζητήσει. Δεν μπαίνω κι εγώ στην διαδικασία να τηλεφωνώ και να αναζητώ τα πράγματα, προσπαθώ υποτίθεται να τον "αναγκάσω" να τα αναζητήσει μόνος του και να γίνει πιο υπεύθυνος, αλλά δεν......είναι και λίγο στον κόσμο του ο δικός μου για αυτά τα ποταπά υλικά αγαθά, τύπου παγούρι, ζακέτα κλπ, αν ήταν καμιά μπάλα ποδοσφαίρου θα την έδενε στο πόδι του με αλυσίδα για να μην την χάσει :rolleyes:

 

Στο νηπιαγωγείο είναι πιο δύσκολο όντως να χαθούν, ειδικά σε ένα μικρού μεγέθους. Ακόμα και να ξεχαστεί κάτι, θα το βρει η δασκάλα και θα το δώσει στο παιδί την επόμενη μέρα.

Μην ανησυχείς.καλα είστε.ο αδερφος μου είχε ξεχάσει κ την τσάντα του στο πεζοδρόμιο.κ στο σπίτι κ έξω από το σχολειο.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς η δικιά μας από μωρό μεχρι και τωρα στα 2μισι, οταν ειναι να παμε καπου παντα μα παντα την ωρα που ειμαστε ετοιμοι κανει κακα. Δεν ξερω τι νομος του Μερφι ειναι αυτος, ισως της αρεσει η καθαρη πανα που μολις εχουμε βαλει, δεν ξερω αλλα παντου αργουμε. Και ωρες ωρες σκεφτομαι οτι αν ειναι ετσι και το δευτερο που θελουμε να κανουμε, το βλεπω η μεγαλη να χανει την πρωτη ωρα του σχολειου :-P

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Σήμερα του έκανα μια υπενθυμιση ότι στο σχολείο πρέπει να πηγαινει στην τουαλέτα εγκαίρως κ όχι τελευταία στιγμή όπως κάνει συνήθως για να προλάβει να κατεβάσει το παντελόνι του και μου είπε ότι θέλει να του το κατεβάζω εγώ. ΤΟυ θύμισα ότι εγώ θα είμαι στο δικό μου σχολείο και μου είπε ότι θα του το κατεβάζω πριν φύγω. Νομίζω ότι δεν έχει καταλάβει ακριβώς τι θα γίνεται και πώς θα είναι εκεί. Τι να κάνω; Να σταματήσω τις συζητήσεις μέχρι τη Δευτέρα για να μην αγχώνεται; Υπάρχει περίπτωση να αντέχει χωρίς τουαλέτα αν τον αφήνω τελευταία στιγμή στις 8.30 μέχρι 1;

 

ΝΟμίζω ότι έχει άγχος. Αυτην την εβδομάδα μου είπε ότι δεν του αρέσουν και άλλα φαγητά. Εντωμεταξύ στο σχολείο μου μετά τις 12 είναι ήδη ψόφιος και γκρινιάρης. Εκεί πώς θα αντέχει μέχρι το τέλος; Γενικά τι είανι καλύτερο, να τον πηγαίνω από τις 8.15 για να προσαρμοστεί με ηρεμία ή να τον αφήω τελευταία στιγμή για να είναι εκεί λιγότερη ώρα; 

εισαι σιγουρη οτι δ σε δουλευει;μιλαμε για ενα παιδι που εχει μεινει με νταντα,ξερει τι σημαινει οτι οι γονεις ειναι στη δουλεια

οταν ηταν με την νταντα τον βοηθουσε στα ρουχα;

ειναι δυνατον να πιστευει οτι θα ειναι στο σχολειο με κατεβασμενο παντελονι;δ του ειπες τπτ μετα;

δλδ αν την επομενη φορα που παει τουαλετα του πεις,ντυσου μονος,τι θα κανει;πας μαζι του στο μπανιο;αππψε ζητα του να βαλει τις μπυτζαμες.δ χρειαζεται καν να πεις οτι εχεις δουλεια κ δ μπορεις.ειναι κτ που μπορει κ καλο ειναι να κανει μονος

πρίν από 7 λεπτά , little lamb είπε:

Εμάς η δικιά μας από μωρό μεχρι και τωρα στα 2μισι, οταν ειναι να παμε καπου παντα μα παντα την ωρα που ειμαστε ετοιμοι κανει κακα. Δεν ξερω τι νομος του Μερφι ειναι αυτος, ισως της αρεσει η καθαρη πανα που μολις εχουμε βαλει, δεν ξερω αλλα παντου αργουμε. Και ωρες ωρες σκεφτομαι οτι αν ειναι ετσι και το δευτερο που θελουμε να κανουμε, το βλεπω η μεγαλη να χανει την πρωτη ωρα του σχολειου :-P

αχ αυτο μου το κανει ο μικρος τελευταια,βεβαια στην τουαλετα,υποτιθεται κατουραει πριν φυγουμε κ τελικα κανει ποση ωρα

πρίν από 22 λεπτά , Super.mum είπε:

Όχι χαχα το έκανα εικόνα αυτό .. αλλά όχι .. εννοώ να πηγαίνω να τον αφήνω μετά την προσαρμογή που θα κάνουμε πες .. για την προσαρμογή θα ψάξω μια λύση αλλά όλη την χρονια ας πούμε δεν έχω που να τα αφήνω για να τον πηγαίνω ..

αναγκαστικα ναι θα τα κουβαλας ολα,αναλογα ηλικια κ αν θα παει καποιο παιδικο

τωρα τον τροπο εξαρταται απο την αποσταση κ πως ειναι ο δρομος-πεζοδρομιο

τι αλλη λυση θα ειχες δλδ;

παντως εμεις προβα στην μασκα δ καναμε

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα ρούχα ήθελα να πω ότι τα zara δεν καθαρίζουν στη δύσκολη βρωμια.δεν εννοώ λάσπη που δεν βγαίνει αλλά υγρή τέμπερα που στα αλλά καθαρίζει.εχει να κανει κ με τη μάρκα της τεμπέλας για τα άλλα ρουχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 50 λεπτά , Έσπερος είπε:

κι εμένα πολλές ώρες μου φαίνονται. εκτός αν δεν πίνει νερό. όχι να του πω εγω να μην πίνει, αν δεν πηγαίνει από μόνος του να το πάρει. που κι αυτό υπερβολή είναι βέβαια. πολλές ώρες για να αντέχει χωρίς νερό. εχω εκνευριστεί κ που δεν βγαίνει ανακοίνωση να ξέρω τι θα κάνουνε. θέλω να περάσουν οι μέρες αυτές να τελειώνουμε, να έρθει η Τρίτη (τη Δευτέρα δεν τη μετράω). για τη μάσκα τι προετοιμασια είχατε κάνει; εγω του δίνω πού κ πού να φορέσει έτσι για να δει πώς είναι. πήρα κ διαφορα είδη κ δοκιμασαμε. αλλά δεν την έχει βάλει ποτέ πάνω από λίγα λεπτά. να του τη φορέσω αύριο που θα είναι μαζί μου όλο το πρωί για να το συνηθίσει ή θα του φορτώσω άλλο ένα άγχος; 

 

πού να τα εχεις μαζί; αν κάθεσαι στην προσαρμογή; 

Η δικιά μου αρχικά αρνιόταν να πάει τουαλέτα στο σχολείο. Τη Δευτέρα που μας πέρασε και έκατσε στο φουλ πρόγραμμα δεν είχε κατουρήσει για πάνω από 5 ώρες. Επίσης αρχικά δεν έτρωγε τίποτα! Τις τελευταίες 3 μέρες κάνει τσίσα κανονικά εκεί και σήμερα έφαγε όλο το πιάτο του μεσημεριανού! Σιγά σιγά εξοικειώνεται με το χώρο και προσαρμόζεται. Η συμβουλή μου είναι να σταματήσεις να δίνεις οδηγίες και να κάνεις προγραμματικές δηλώσεις για το σχολείο. Μην τον πρήζεις με την τουαλέτα. Ούτε με το νερό ούτε με τη μάσκα. Είναι ήδη αγχωμένος και δε θα έπρεπε να είναι προκαταβολικά. Καλύτερα να κατουρηθεί παρά να πάει φοβισμένος (που και πάλι μπορεί να κατουρηθεί). Με τη μάσκα εμείς δεν κάναμε προετοιμασία. Και η δικιά μου μέχρι τώρα φόραγε μετρημένες φορές σε μαγαζιά. Παρόλα αυτά δεν είχαμε κανένα θέμα, ούτε το έχει σχολιάσει αρνητικά. Γενικά θα πρότεινα να μην αναφερείτε ξανά στο σχολείο μέχρι την Κυριακή το βράδυ.

 

Αυτά από την πολύ μικρή μου εμπειρία προσαρμογής που δείχνει να πηγαίνει καλά (αν εξαιρέσεις τον πρωινό θρήνο :)).

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , vicky86 είπε:

εισαι σιγουρη οτι δ σε δουλευει;μιλαμε για ενα παιδι που εχει μεινει με νταντα,ξερει τι σημαινει οτι οι γονεις ειναι στη δουλεια

οταν ηταν με την νταντα τον βοηθουσε στα ρουχα;

ειναι δυνατον να πιστευει οτι θα ειναι στο σχολειο με κατεβασμενο παντελονι;δ του ειπες τπτ μετα;

δλδ αν την επομενη φορα που παει τουαλετα του πεις,ντυσου μονος,τι θα κανει;πας μαζι του στο μπανιο;αππψε ζητα του να βαλει τις μπυτζαμες.δ χρειαζεται καν να πεις οτι εχεις δουλεια κ δ μπορεις.ειναι κτ που μπορει κ καλο ειναι να κανει μονος

αχ αυτο μου το κανει ο μικρος τελευταια,βεβαια στην τουαλετα,υποτιθεται κατουραει πριν φυγουμε κ τελικα κανει ποση ωρα

αναγκαστικα ναι θα τα κουβαλας ολα,αναλογα ηλικια κ αν θα παει καποιο παιδικο

τωρα τον τροπο εξαρταται απο την αποσταση κ πως ειναι ο δρομος-πεζοδρομιο

τι αλλη λυση θα ειχες δλδ;

παντως εμεις προβα στην μασκα δ καναμε

Νομίζω εννοούσε ότι θα κάνει τσίσα πριν φύγω. Με την νταντά έκανε μεγαλύτερη προσπάθεια απ ο,τι με εμένα αλλά μέχρι εκεί. Αν του πω να ντυθεί μόνος του επιμένει κ επιμένει κ επιμένει. κ τελικά βγάζει το βρακι κ μένει έτσι (σπίτι δν φοράει κάτι άλλο). ούτε πιτζάμα φοράει. δεν έχει ψυχρα. Μάλλον θα μάθει όταν πάθει, δεν βλέπω άλλη λύση. 

πρίν από 23 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Σχετικά με τα ρούχα ήθελα να πω ότι τα zara δεν καθαρίζουν στη δύσκολη βρωμια.δεν εννοώ λάσπη που δεν βγαίνει αλλά υγρή τέμπερα που στα αλλά καθαρίζει.εχει να κανει κ με τη μάρκα της τεμπέλας για τα άλλα ρουχα

ε αν είναι τεμπελα δεν θα τα πλένει καλά, λογικό να μην καθαρίζουν! :razz:

πρίν από 7 λεπτά , Anna3011 είπε:

Η δικιά μου αρχικά αρνιόταν να πάει τουαλέτα στο σχολείο. Τη Δευτέρα που μας πέρασε και έκατσε στο φουλ πρόγραμμα δεν είχε κατουρήσει για πάνω από 5 ώρες. Επίσης αρχικά δεν έτρωγε τίποτα! Τις τελευταίες 3 μέρες κάνει τσίσα κανονικά εκεί και σήμερα έφαγε όλο το πιάτο του μεσημεριανού! Σιγά σιγά εξοικειώνεται με το χώρο και προσαρμόζεται. Η συμβουλή μου είναι να σταματήσεις να δίνεις οδηγίες και να κάνεις προγραμματικές δηλώσεις για το σχολείο. Μην τον πρήζεις με την τουαλέτα. Ούτε με το νερό ούτε με τη μάσκα. Είναι ήδη αγχωμένος και δε θα έπρεπε να είναι προκαταβολικά. Καλύτερα να κατουρηθεί παρά να πάει φοβισμένος (που και πάλι μπορεί να κατουρηθεί). Με τη μάσκα εμείς δεν κάναμε προετοιμασία. Και η δικιά μου μέχρι τώρα φόραγε μετρημένες φορές σε μαγαζιά. Παρόλα αυτά δεν είχαμε κανένα θέμα, ούτε το έχει σχολιάσει αρνητικά. Γενικά θα πρότεινα να μην αναφερείτε ξανά στο σχολείο μέχρι την Κυριακή το βράδυ.

 

Αυτά από την πολύ μικρή μου εμπειρία προσαρμογής που δείχνει να πηγαίνει καλά (αν εξαιρέσεις τον πρωινό θρήνο :)).

 

 

μπράβο σας. λογικά θα σταματήσετε κ το κλάμα! 

 

αυτο που λενε ότι όπου πας το παιδί πρέπει να είναι πλήρως προετοιμασμένο, τελικά δεν ισχύει; εγω ήθελα να έχω αναλύσει το καθετί για να μην βρεθεί προ εκπλήξεως. δεν δημιουργεί ασφάλεια το να ξέρει ακριβώς τι θα κάνει κ να έχει κάνει δοκιμές στο σπίτι; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

. Εντωμεταξύ στο σχολείο μου μετά τις 12 είναι ήδη ψόφιος και γκρινιάρης. Εκεί πώς θα αντέχει μέχρι το τέλος;

Όταν είστε σχολείο ασχολείστε συνέχεια μαζί του? Στο σχολείο θα συμμετέχει σε οργανωμένες δραστηριότητες πέρα από τις ελεύθερες οπότε δεν θα βαριέται. 

 

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

. εχω εκνευριστεί κ που δεν βγαίνει ανακοίνωση να ξέρω τι θα κάνουνε

Ποια ανακοίνωση εννοεις?

 

Για την μάσκα,  του την φορούσα πέρυσι σε μάρκετ και μαγαζιά οπότε ήταν εξοικειωμένος. 

 

πρίν από 37 λεπτά , Έσπερος είπε:

 

αυτο που λενε ότι όπου πας το παιδί πρέπει να είναι πλήρως προετοιμασμένο, τελικά δεν ισχύει; εγω ήθελα να έχω αναλύσει το καθετί για να μην βρεθεί προ εκπλήξεως. δεν δημιουργεί ασφάλεια το να ξέρει ακριβώς τι θα κάνει κ να έχει κάνει δοκιμές στο σπίτι; 

Δεν ξέρω κι εγώ να σου πω. Από την μια λες να πάνε προετοιμασμένα, αλλά από την αλλη όλα αυτά ίσως να δημιουργούν παραπάνω άγχος και ανασφάλεια, στο αν θα καταφέρουν να κάνουν όσα τους είπε η μαμα, για τις "ευθύνες" που τους αναθετονται ξαφνικά συν το άγχος πως είναι μόνα. Εγώ πέρυσι έλεγα πολλά, φέτος τίποτα. 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Καλη αρχη και καλη σχολικη χρονια σε ολους 

 @Έσπερος

 ο μικρος μου εχει 2 μηνες διαφορα με τον δικο σου περιπου απο οτι εχω καταλαβει...θα ειναι ακαι αυτος απο τα μικρα παιδια του προνηπιου...

 

δεν του λεω τιποτα σπουδαιο για το σχολειο ,παρα μονο οτι θα πηγαινει οπως ολα τα παιδια, θα κανουν μαθημα, θα λενε τραγουδια, οτι εχει παιδχνιδια να παιζουν και θα τρωνε (συζηταμε για το τι θελει να φαει στο σχολειο) εχει διαλεξει την τσαντα του κτλ...σιγουρα βοηθαει που εχει παει ηδη ο μεγαλος, και παλι ομως αρχικα ηταν διαστκτικος και ειχε γκρινια δεν θελω να παω δεν θα παω κτλ...παρολο δηλαδη που εχει εικονες του σχολειου ηταν ανρητικος...σταματησα και εγω να το συζηταω λιγα λογια παρα πολλα....δεν ξερω πως θα εξελιχθει η προσαρμογη μας θα σου προτεινα ομως να μην το κανεις μεγαλο θεμα και να προσπαθεις να αναλυσεις θεμετα που δεν ειναι δικη σου δουλεια αλλα της δασκαλας...δειξε λιγο εμπιστοσυνη και σε αυτες που κανουν οσο να ναι χρονια την δουλεια αυτη με πολλα πολλα παιδακια...δεν διαφερει σε κατι το δικο σου...

 

το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να τον αφηνεις να ντυνεται μονος και να πηγαινει τουαλετα μονος του για να ειναι πιο ανετος σε αυτο το κομματι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γενικα δεν έχω πει πολλά παραπάνω. Θε ήθελα βέβαια αν ήξερα τον χώρο. Έχω πει κ ότι πάντα ακούμε την κυρία και κάνουμε ο,τι μας λέει και αν θελουμε κάτι ή έχουμε πρόβλημα με κάποιο παιδάκι το λέμε στην κυρία (αυτο το τελευταίο μάλλον κακώς το είπα..). Ισωσ όλως τα έχω πει περισσότερες φορές απ όσο χρειαζόταν. Κι έχω επιμείνει στο να πηγαίνει στην τουαλέτα εγκαίρως γιατί στο σπίτι πάει τελευταία στιγμή και στα ρούχα. Αυτό το τελευταίο δίμηνο μπορεί να το λέω και σχεδον κάθε μέρα. και μάλλον του δημιούργησε άγχος. Τα ρούχα ήταν βλακεία που τα συνέδεσα αποκλειστικα με το θέμα του σχολείου. δεν είχα φανταστεί όμως ότι θα φτάναμε τελευταία στιγμή. Κατά τ αλλά επειδή ακούει κι εμάς που πάμε σχολείο, το θεωρεί αυτονόητο ότι όλοι πάνε σχολειο. Εδώ κ μήνες. Και τώρα με χαρά το λέει. Αλλά νομίζω ότι φοβάται και λίγο. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Σε 2 χρονια προνηπιο. Του χρονου ισως σταθμο, δεν εχουμε αποφασισει.

 

 

Δεν της ειχαμε δωσει πριν το πει η παιδιατρος! Απλα δεν το ειχαμε σκεφτει δηλαδη, οχι για καποιον αλλο λογο. Μπιμπερο ειχε μονο μεχρι 4 μηνων, μετα μονο θηλαζε, μετα νερο αρχισε σε κανονικο ποτηρι κι ετσι ξεχασε να ρουφαει. Να σκεφτεις 15 μηνων της πηρα εκπαιδευτικο ποτηρακι με στομιο και δύο χερακια για να το εχουμε εξω στις βολτες και δεν μπορουσε να ρουφηξει. Ουτε εγω μπορουσα, ηθελε πολλη δυναμη, δυσκολα βρηκα τον τροπο, αφου ειχα γραψει κι εδω γιατι νομιζα οτι ηταν ελαττωματικο :-D Τελικα πρωτα ανοιξα λιγο την τρυπα με ψαλιδι, δεν εδειξε να το εκτιμα και τελικα απλα εβγαλα ολο το στομιο και το χρησιμοποιουμε σαν ποτηρι. Ωσπου μας ρωτησε η παιδιατρος αν ρουφαει με καλαμακι και θεωρησα οτι το λεει σαν "γυμναστικη", γιατι το ειπε μαζι με το φυσημα.

 

 

Καλα τα ζαρα δεν τα λες και φτηνα. Τα h&m ναι

Το καλαμάκι είναι από ότι ξέρω στιε δεξιότητες που πρέπει να κάνουν τα παιδάκια ως κάποια ηλικία, όπως ρωτάνε οι παιδίατροι αν δείχνουν με το δάχτυλο ή αν χαιρετανε πχ πρέπει να πίνουν κ από καλαμάκι

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , mama16 είπε:

Το καλαμάκι είναι από ότι ξέρω στιε δεξιότητες που πρέπει να κάνουν τα παιδάκια ως κάποια ηλικία, όπως ρωτάνε οι παιδίατροι αν δείχνουν με το δάχτυλο ή αν χαιρετανε πχ πρέπει να πίνουν κ από καλαμάκι

 

Φαντάσου, εμείς δεν είχαμε σκεφτεί καν να δώσουμε! Οι περισσότεροι το δινουν σαν μεταβαση μετα το μπιμπερο, εμεις επειδη δεν ειχαμε μπιμπερο δεν σκεφτηκαμε ποτε το καλαμακι! Αφου επινε κιολας μια χαρα απο ποτηρι δεν υπηρχε καποιος λογος να το σκεφτουμε :-P

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Anna3011 said:

Η δικιά μου αρχικά αρνιόταν να πάει τουαλέτα στο σχολείο. Τη Δευτέρα που μας πέρασε και έκατσε στο φουλ πρόγραμμα δεν είχε κατουρήσει για πάνω από 5 ώρες. Επίσης αρχικά δεν έτρωγε τίποτα! Τις τελευταίες 3 μέρες κάνει τσίσα κανονικά εκεί και σήμερα έφαγε όλο το πιάτο του μεσημεριανού! Σιγά σιγά εξοικειώνεται με το χώρο και προσαρμόζεται. Η συμβουλή μου είναι να σταματήσεις να δίνεις οδηγίες και να κάνεις προγραμματικές δηλώσεις για το σχολείο. Μην τον πρήζεις με την τουαλέτα. Ούτε με το νερό ούτε με τη μάσκα. Είναι ήδη αγχωμένος και δε θα έπρεπε να είναι προκαταβολικά. Καλύτερα να κατουρηθεί παρά να πάει φοβισμένος (που και πάλι μπορεί να κατουρηθεί). Με τη μάσκα εμείς δεν κάναμε προετοιμασία. Και η δικιά μου μέχρι τώρα φόραγε μετρημένες φορές σε μαγαζιά. Παρόλα αυτά δεν είχαμε κανένα θέμα, ούτε το έχει σχολιάσει αρνητικά. Γενικά θα πρότεινα να μην αναφερείτε ξανά στο σχολείο μέχρι την Κυριακή το βράδυ.

 

Αυτά από την πολύ μικρή μου εμπειρία προσαρμογής που δείχνει να πηγαίνει καλά (αν εξαιρέσεις τον πρωινό θρήνο :)).

 

 

Μπράβο σας! Σούπερ τα πηγαίνετε! Μιλάμε είναι σαν να διαβάζω τα περσινά του δικού μου! Τις πρώτες 2 μέρες που έκατσε για φαγητό δεν έφαγε τίποτα, δεν πήγαινε τουαλέτα κτλ. Μετά έτρωγε τα πάντα. Τσίσα είχε κάνει κάποιες φορές πάνω του στην αρχή, αλλά ήταν πιο μικρός. Καλοκαίρι έκοψε την πάνα και Σεπτέμβρη πήγε σχολείο. 

Εγώ πάντως, όταν πήγε σχολείο, δεν του είχα δώσει οδηγίες, μόνο αν θέλει τουαλέτα να το λέει. 

Όταν λέτε να ντύνεται μόνος του, εννοείτε μετά την τουαλέτα? Ή γενικά΄? Γιατί ο δικός μου μόνος του πηγαίνει στην τουαλέτα, δεν ασχολούμαι, αλλά να ντυθεί από την αρχή μόνος του, να βάλει μπλούζα, μακρύ παντελόνι κτλ, δεν μπορεί ακόμη. Δεν έχουμε εξασκηθεί κιόλας, να πω την αλήθεια. 

 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πως κάθε Τρίτη και Παρασκευή θα γίνονται τα self tests. Την πρώτη εβδομάδα δεν κατάλαβα ακριβώς τι θα κάνουμε, λογικά τεστ την Κυριακή και μετά πότε?

πρίν από 7 λεπτά , Yovanna είπε:

 

 

 

πρίν από 10 λεπτά , Yovanna είπε:

Όταν λέτε να ντύνεται μόνος του, εννοείτε μετά την τουαλέτα? Ή γενικά΄? Γιατί ο δικός μου μόνος του πηγαίνει στην τουαλέτα, δεν ασχολούμαι, αλλά να ντυθεί από την αρχή μόνος του, να βάλει μπλούζα, μακρύ παντελόνι κτλ, δεν μπορεί ακόμη. Δεν έχουμε εξασκηθεί κιόλας, να πω την αλήθεια. 

Ναι για την τουαλέτα και για την περίπτωση που βραχεί πχ από νερό στην μπλούζα ή παντελόνι και εσώρουχο αν κάνει τσισα πάνω του να μπορεί να αλλάξει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Διάβασα πως κάθε Τρίτη και Παρασκευή θα γίνονται τα self tests. Την πρώτη εβδομάδα δεν κατάλαβα ακριβώς τι θα κάνουμε, λογικά τεστ την Κυριακή και μετά πότε?

Την Τετάρτη.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Mama_Anesti_ said:

Ναι για την τουαλέτα και για την περίπτωση που βραχεί πχ από νερό στην μπλούζα ή παντελόνι και εσώρουχο αν κάνει τσισα πάνω του να μπορεί να αλλάξει.

Μπορούν τα 4χρονα να βγάζουν και να βάζουν μπλούζες μόνα τους? Ο δικός μου πάντως όχι. Να σοκ΄βγει το εσώρουχο και το παντελόνι του, το κάνει εδώ και ένα χρόνο. Να ντύνεται μόνος του, όχι. Να βάλει εσώρουχο και σορτς ναι. Και παπούτσια. Μέχρι εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Yovanna είπε:

Μπορούν τα 4χρονα να βγάζουν και να βάζουν μπλούζες μόνα τους? Ο δικός μου πάντως όχι. Να σοκ΄βγει το εσώρουχο και το παντελόνι του, το κάνει εδώ και ένα χρόνο. Να ντύνεται μόνος του, όχι. Να βάλει εσώρουχο και σορτς ναι. Και παπούτσια. Μέχρι εκεί. 

Οι νηπιαγωγοί τα θεωρούν έτοιμα υποτίθεται. εγγ για μπλούζα δεν σκάω, αν έχει πιτσιλιστεί. να κατεβάσει παντελόνι κ βρακι δεν το κάνει αλλά δεν είναι καμία φοβερή απαίτηση, κάποια στιγμή θα το κάνει. παπούτσια κάποια στιγμή είχε μάθει να βάζει αλλά μετά βαρέθηκα να ασχολούμαι γιατί δεν μπορώ την καθυστέρηση κ την αναμονη κ δεν του έμαθα ποτέ κάλτσες. σορτς κ βρακι να βάλει όταν κατουρηθεί, που φυσικά θα το πάθει τις πρώτες μέρες, δεν έχει δοκιμάσει κ φυσικά δεν πρόκειται να το κάνει στο σχοκειο αν έχει βραχεί κ είναι ταραγμένος. για μια βρεγμένη μπλούζα πάντως που δν χρειάζεται κ φοβερή ιδιωτικότητα, δεν νομίζω ότι είναι τόσο δύσκολο μα βοηθήσει η δασκάλα να την περάσει στο κεφάλι ένα παιδάκι, τα χέρια είναι εύκολα μετά. αυτό κι ο δικός μου το κάνει, είναι το μόνο που δέχεται, με την μπλούζα στο βάλε βγάλε συμμετέχει πολύ, το παντελόνι είναι η άρνηση κ ίσως συνδυάζεται κ με όλη την ανασφάλεια της τουαλέτας που μας ταλαιπώρησε για μήνες. βέβαια από τον Ιανουάριο που μετά από ένα μεγάλο πισογυρθσμα άρχισε να συνεργάζεται με τον μπαμπά του για τουαλέτα, σήκωνε τα ρούχα μόνος του με κάποια προσπάθεια. 

Link to comment
Share on other sites

εμένα ο δικός μου με έχει τρελάνει να γδύνεται όλη την ώρα. Καλά άμα έχει κάνει κακα αρχίζει μια τσιρίδα και να βγάζει παντελόνι και πανα. Δεν τον προλαβαίνω. Τέλος του μήνα θα ξεκινήσουμε πάλι εκπαίδευση για γιογιό .. και μόνο που το σκέφτομαι.... :/ 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...