Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.


Recommended Posts

Στον παιδικό η δασκάλα μας είχε πει να προτιμάμε αυτά με το καλαμάκι, επειδή όταν κάνει το ένα να πιει τότε θυμούνται και τα υπόλοιπα ότι διψάνε, και πάνε και στριμώχνονται όλα μαζί μπροστά στα ράφια και γίνεται χαμός. Βέβαια μιλάμε για δίχρονα, οπότε το κάνετε εικόνα - όλα μαζί το ένα πάνω στ' άλλο σαν κουτάβια σε καλάθι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πριν λιγο καιρο μας ειπε η παιδιατρος να μαθει να ρουφαει με καλαμακι. Θεωρησα οτι το ειπε σαν δεξιοτητα, γυμναστικη πνευμονων ή κατι τετοιο. Λετε να το ειπε επειδη θα χρειαστει οταν παει σχολειο; :-P

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , mama16 είπε:

Α εμένα αψητο αποκλείεται να το φάει, οπότε θα κανω αυτό που είπε η @Mama_Anesti_. Ελπίζω να το τρώει έτσι

Του δίνω και τυροπιτάκια που τα έχω ζεστάνει το πρωί ή κέικ. Έχω δοκιμάσει και κριτσινια με αγγούρι δίπλα σε μπαστουνακια και αυγό σφιχτο. Δεν το τρώει πάντα. Ή αν έχω σπανοκοπιτα ή κάποια άλλη πίτα την τρώει σίγουρα. Δεν είναι εύκολος στο φαγητό, δεν τρώει και φρούτα οπότε οι επιλογές μας είναι λίγες αλλά τουλάχιστον ξέρω πως δεν θα μείνει νηστικός. 

πρίν από 8 λεπτά , little lamb είπε:

Πριν λιγο καιρο μας ειπε η παιδιατρος να μαθει να ρουφαει με καλαμακι. Θεωρησα οτι το ειπε σαν δεξιοτητα, γυμναστικη πνευμονων ή κατι τετοιο. Λετε να το ειπε επειδη θα χρειαστει οταν παει σχολειο; :-P

Σε πόσα χρόνια θα πάει? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , little lamb είπε:

Πριν λιγο καιρο μας ειπε η παιδιατρος να μαθει να ρουφαει με καλαμακι. Θεωρησα οτι το ειπε σαν δεξιοτητα, γυμναστικη πνευμονων ή κατι τετοιο. Λετε να το ειπε επειδη θα χρειαστει οταν παει σχολειο; :-P

Η δικιά σου είναι κοντά σε ηλικία με τον δικό μου. Δεν πίνει από καλαμάκι ; Εμένα από καλαμάκι πίνει συνέχεια 

Link to comment
Share on other sites

@Deena clean canteen έχω δει, τώρα το θυμήθηκα. αλήθεια τα χάνουν; παγούρια έχουμε πολλά γιατί κ στο σπίτι έτσι πίνει, από αθλητικό στόμιο γιατί διψάει πολύ κ θέλω να το έχει διαθέσιμο. αν είναι δλδ για κάτι απλό, δεν χρειάζεται καν να πάρω. κι ο άντρας μου αυτό λέει, να δούμε πώς θα είναι αρχικά, να βάζουμε απλα πολύ κρύο νερό και με κανένα παγάκι μέσα. δεν είχα σκεφτεί ότι χάνονται ή έχουν φθορές. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

@Deena clean canteen έχω δει, τώρα το θυμήθηκα. αλήθεια τα χάνουν; παγούρια έχουμε πολλά γιατί κ στο σπίτι έτσι πίνει, από αθλητικό στόμιο γιατί διψάει πολύ κ θέλω να το έχει διαθέσιμο. αν είναι δλδ για κάτι απλό, δεν χρειάζεται καν να πάρω. κι ο άντρας μου αυτό λέει, να δούμε πώς θα είναι αρχικά, να βάζουμε απλα πολύ κρύο νερό και με κανένα παγάκι μέσα. δεν είχα σκεφτεί ότι χάνονται ή έχουν φθορές. 

Δεν είχες σκεφτεί ότι έχει φθορές?περίεργο.

Κ τα ρούχα πολλές φθορές κ τα πλυντήρια φουλ από Δευτέρα θα τα αρχίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Έσπερος είπε:

@Deena clean canteen έχω δει, τώρα το θυμήθηκα. αλήθεια τα χάνουν; παγούρια έχουμε πολλά γιατί κ στο σπίτι έτσι πίνει, από αθλητικό στόμιο γιατί διψάει πολύ κ θέλω να το έχει διαθέσιμο. αν είναι δλδ για κάτι απλό, δεν χρειάζεται καν να πάρω. κι ο άντρας μου αυτό λέει, να δούμε πώς θα είναι αρχικά, να βάζουμε απλα πολύ κρύο νερό και με κανένα παγάκι μέσα. δεν είχα σκεφτεί ότι χάνονται ή έχουν φθορές. 

 

Δεν έχει άδικο ο άντρας σου, βέβαια δεν είναι και σίγουρο ότι θα τα χάνει το παιδί, η δικιά μου μικρή από 20 μηνών που πήγε σταθμό και μέχρι σήμερα που ξεκινά Β' Δημ. δεν έχει χάσει ποτέ τίποτα, σε αντίθεση με τον αδερφό της βέβαια που και πιο μεγάλος ξεκίνησε σταθμό/σχολείο αλλά πάντα κάτι χάνει. 

 

Οι φθορές για μένα δεν είναι λόγος να πάρει κανείς οτιδήποτε φθηνό, το αντίθετο θα έλεγα, η πιθανή απώλεια ναι.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Έσπερος said:

δεν είχα σκεφτεί ότι χάνονται ή έχουν φθορές. 

Ναι, ναι, φθείρονται. 2-3 φορές το χρόνο θα το αλλάζεις.

 

9 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Κ τα ρούχα πολλές φθορές κ τα πλυντήρια φουλ από Δευτέρα θα τα αρχίσουμε.

Α καλά, εγώ που του τα παίρνω μόνο ένα νούμερο μεγαλύτερα για να του κάθονται ωραία, σε κάθε αρχή σεζόν, αγοράζω άλλα. Το νούμερο 4 μανίκι του είναι κοντό. Το παντελόνι το ίδιο. Έχω ήδη παραγγείλει πάρα πολλά (έχουν εκπτώσεις πολλά on-Line καταστήματα , dpam, alouette κλ) και τα περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Deena είπε:

 

 

Οι φθορές για μένα δεν είναι λόγος να πάρει κανείς οτιδήποτε φθηνό, το αντίθετο θα έλεγα, η πιθανή απώλεια ναι.

Έχεις δίκιο, σε πολλές περιπτώσεις οι φθορές προέρχονται από τα κακής ποιότητας υλικά, όμως έχω δει ότι στο σχολείο με τόση χρήση γίνονται και φθορές που θα γίνονταν και στα πιο ακριβά.

Άλλο κριτήριο, @Έσπερος, είναι να μην έχει καθόλου διαρροές αν τουμπάρει για αρκετή ώρα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν είχες σκεφτεί ότι έχει φθορές?περίεργο.

Κ τα ρούχα πολλές φθορές κ τα πλυντήρια φουλ από Δευτέρα θα τα αρχίσουμε.

 

Επειδή έχω περάσει από διάφορα στάδια με τα ρούχα που αγοράζω για τα παιδιά και έχοντας και αγόρι με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την ταλαιπωρία των ρούχων, αυτό που έχω να παρατηρήσω είναι ότι όσο πιο φθηνά τα ρούχα, τόσο πιο ακριβά σου βγαίνει στο τέλος. Εγώ τα zara και τα h&m τα έκοψα για παράδειγμα, χαλούσαν/τρυπούσαν τόσο συχνά που έφτανα να ξοδεύω πολλαπλάσια χρήματα. Υπήρχε και χρονιά που πρέπει να είχα αγοράσει 10 παντελόνια φόρμας για τον γιο μου, με τα ίδια χρήματα παίρνω πλέον 5 από τα Μ&S ή την alouette και αντέχουν όλη τη χρονιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γρατσουνιές κ τα δικά μας έχουν γιατί τα έχουμε χρόνια κ αλλάζουμε απλώς το στόμιο. αλλά όχι να αχρηστευτούν ας πούμε. πώς γίνεται να χαθεί κάτι μέσα στο σχολείο; εμάς με 250 παιδιά κ δεν χάνουν κάτι. ξεχνάνε κ δεν τα ζητάνε ποτέ, ναι. τα αραδιάζουμε πού κ πού να τα αναγνωρίζουν αλλά δεν ασχολούνται. αλλά όχι να χαθούν. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Deena είπε:

 

Επειδή έχω περάσει από διάφορα στάδια με τα ρούχα που αγοράζω για τα παιδιά και έχοντας και αγόρι με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την ταλαιπωρία των ρούχων, αυτό που έχω να παρατηρήσω είναι ότι όσο πιο φθηνά τα ρούχα, τόσο πιο ακριβά σου βγαίνει στο τέλος. Εγώ τα zara και τα h&m τα έκοψα για παράδειγμα, χαλούσαν/τρυπούσαν τόσο συχνά που έφτανα να ξοδεύω πολλαπλάσια χρήματα. Υπήρχε και χρονιά που πρέπει να είχα αγοράσει 10 παντελόνια φόρμας για τον γιο μου, με τα ίδια χρήματα παίρνω πλέον 5 από τα Μ&S ή την alouette και αντέχουν όλη τη χρονιά.

Εγω εχω παρει από όλα αυτά αλλά δεν είχα θέμα φθοράς τόσο γρήγορα.θεμα βαψίματος με μπογιές εχω

πρίν από 7 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εγω εχω παρει από όλα αυτά αλλά δεν είχα θέμα φθοράς τόσο γρήγορα.θεμα βαψίματος με μπογιές εχω

Στα alouette έχω θέμα με το νούμερο στη φόρμα.φαρδιες οι μπλούζες κ κοντά τα παντελονια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

Γρατσουνιές κ τα δικά μας έχουν γιατί τα έχουμε χρόνια κ αλλάζουμε απλώς το στόμιο. αλλά όχι να αχρηστευτούν ας πούμε. πώς γίνεται να χαθεί κάτι μέσα στο σχολείο; εμάς με 250 παιδιά κ δεν χάνουν κάτι. ξεχνάνε κ δεν τα ζητάνε ποτέ, ναι. τα αραδιάζουμε πού κ πού να τα αναγνωρίζουν αλλά δεν ασχολούνται. αλλά όχι να χαθούν. 

 

Και ο δικός μου έτσι κάνει, ξεχνάει κάτι, το μαζεύουν στα απωλεσθέντα και μετά ξεχνάει να το ζητήσει. Δεν μπαίνω κι εγώ στην διαδικασία να τηλεφωνώ και να αναζητώ τα πράγματα, προσπαθώ υποτίθεται να τον "αναγκάσω" να τα αναζητήσει μόνος του και να γίνει πιο υπεύθυνος, αλλά δεν......είναι και λίγο στον κόσμο του ο δικός μου για αυτά τα ποταπά υλικά αγαθά, τύπου παγούρι, ζακέτα κλπ, αν ήταν καμιά μπάλα ποδοσφαίρου θα την έδενε στο πόδι του με αλυσίδα για να μην την χάσει :rolleyes:

 

Στο νηπιαγωγείο είναι πιο δύσκολο όντως να χαθούν, ειδικά σε ένα μικρού μεγέθους. Ακόμα και να ξεχαστεί κάτι, θα το βρει η δασκάλα και θα το δώσει στο παιδί την επόμενη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε χρόνο μαζεύουμε καμία δεκαριά φούτερ ζακέτες. αγορίστικες συνήθως. απορώ πραγματικά. 

 

βαζουμε ετικέτα στα πράγματα μήπως έχει κ άλλο παιδί ίδια; εμάς πχ την τσάντα μας την έκαναν από εδώ δώρο, οπότε είναι πιθανό να έχουν κι άλλα παιδιά. 

α και κάτι αλλο. αν το σχολείο έχει δυο τμήματα, βασιζόμαστε συο ότι υα καταλάβει το παιδί την πρώτη μέρα σε ποιο τμήμα είναι; 

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμάς έχασε ποτέ ποτήρι ή αντικείμενο.

Στον παιδικό χρησιμοποιουσα θερμος της Laken που είναι για εμένα πολύ πολύ βολικά, δεν παθαίνουν τίποτα και το καπάκι με το στόμιο υπάρχουν σε ανταλλακτικά και έχει και με στόμιο σιλικόνης και αθλητικό. Ακριβό, αλλά τα άξιζε τα λεφτά του και έβγαινε και σε 330ml να μη πιάνει χωρο. Δυστυχώς το έχασα σε παιδικό θέατρο. Τώρα χρησιμοποιούμε chillys που είναι ογκώδες αλλά αυτό γουστάρει (βλέπει εμένα και τη μεγάλη αδελφή, τα μούτρα της).

Tα alpine τα έχω για βόλτα του χειμώνα που διατηρείται η θερμοκρασία λόγω εξωτερικού χώρου  - αλλιώς τα θέλει όλα παγωμένα αυτό το παιδί έχει εσωτερική φωτιά να σβήσει νομίζω.

Προσωπικά δε τα κλαίω τα λεφτά στα θερμός, δεν παθαίνουν τίποτα (και έχουν φάει γερά πεσίματα). Στα ρούχα επειδή είναι προσεκτική δε τα χαλάει οπότε με h&m κλπ είναι εντάξει, εμένα μου τη δίνει μόνο που είναι όλα copy paste τα παιδάκια.

 

Στο θέμα φαγητού, τόστ ψημένο, κριτσίνια με τυράκι babybel, μπανάνα και ξηρούς καρπούς, μαλακές μπάρες με βρώμη και μέλι, κεικ, ψωμακι με philadelphia και ελιές, πίτα. Να είμαι ειλικρινής φρούτο δεν έβαζα γιατί έτρωγε σπίτι και στο σχολείο ήθελε κάτι παραπάνω. Από δοχεία, ταπεράκια κάθε είδους, αρκεί να μη δυσκολεύουν στο άνοιξε-κλείσε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

Κάθε χρόνο μαζεύουμε καμία δεκαριά φούτερ ζακέτες. αγορίστικες συνήθως. απορώ πραγματικά. 

 

βαζουμε ετικέτα στα πράγματα μήπως έχει κ άλλο παιδί ίδια; εμάς πχ την τσάντα μας την έκαναν από εδώ δώρο, οπότε είναι πιθανό να έχουν κι άλλα παιδιά. 

α και κάτι αλλο. αν το σχολείο έχει δυο τμήματα, βασιζόμαστε συο ότι υα καταλάβει το παιδί την πρώτη μέρα σε ποιο τμήμα είναι; 

 

Ναι, ετικέτες θα βάλεις και στην τσάντα και στο τάπερ και στο παγούρι και στο μπουφάν και στην πορεία της χρονιάς σε οτιδήποτε άλλο μπορεί να χρειαστεί να ταυτοποιηθεί (πχ σκούφος, ζακέτα), εννοείται και στα παπούτσια και τα παντοφλάκια αν τυχόν σας ζητήσουν παντοφλάκια για μέσα στο σχολείο.

 

Το παιδί θα πει το όνομά του και θα το κατευθύνουν στο τμήμα του φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Deena είπε:
πρίν από 16 λεπτά , Έσπερος είπε:

αν το σχολείο έχει δυο τμήματα, βασιζόμαστε συο ότι υα καταλάβει το παιδί την πρώτη μέρα σε ποιο τμήμα είναι; 

Το παιδί θα πει το όνομά του και θα το κατευθύνουν στο τμήμα του φυσικά.

Θα το πάτε εσείς το παιδί, φαντάζομαι ότι δεν θα μπείτε μέσα, αλλά σε κάποιον θα το παραδώσετε. Οπότε δεν θα χαθεί

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Να ρωτήσω κάτι άλλο πάλι?? επειδή είναι η πρώτη χρονιά σε δημοτικό και δημόσιο σχολείο και δεν γνωρίζω σχετικά, θα βγάλουν ανακοίνωση για τον αγιασμό? πως θα ενημερωθούμε σχετικά?

μεηλ απο το δημοτικο δ μου ηρθε αλλα ανακοινωση στο φβ εβγαλαν.φανταζομαι θα υπαρχει κ χαρτι στο σχολειο

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

βαζουμε ετικέτα στα πράγματα μήπως έχει κ άλλο παιδί ίδια; εμάς πχ την τσάντα μας την έκαναν από εδώ δώρο, οπότε είναι πιθανό να έχουν κι άλλα παιδιά. 

α και κάτι αλλο. αν το σχολείο έχει δυο τμήματα, βασιζόμαστε συο ότι υα καταλάβει το παιδί την πρώτη μέρα σε ποιο τμήμα είναι; 

Ναι θα σας το ζητήσουν λογικά. Ετικετες στο παγούρινο του, στο τάπερ, στην τσάντα και έπειτα σε ρούχα αν θέλεις ή αν ζητηθεί. Έχω είχα πάρει αυτοκόλλητες ετικέτες αλλά ξεκολλούσαν και μετά τα έγραφε το παιδί με ανεξίτηλο μαρκαδόρο από κάτω από το τάπερ ή το παγούρινο. Το φρεσκαραμε κατα καιρους γιατί με τα πλυσίματα εφευγε. 

 

 

Για τα τμήματα, παραδίδεις το παιδί στην πόρτα και το οδηγεί η νηπιαγωγος στην τάξη του. 

Link to comment
Share on other sites

H εγκύκλιος για τον αγιασμό στην πρωτοβάθμια βγήκε σήμερα το μεσημέρι. Στα σχολεία δεν έχει φτάσει ακόμα, την είδα στο ίντερνετ. Κανοικά λέει πάνε 8.15 κ περιμένουν μέχρι τον αγιασμό. Υποθέτω ότι αν το πρόγραμμα του αγιασμού έιναι για πολύ αργότερα, τα σχολεία θα κάνουν τν μικρή παρατυπία να καλέσουν τα παιδιά αργότερα αφού είναι πρώτη μέρα. Μάσκα σε όλους τους χώρους με έμφαση στην εκπαίδευση κλπ, αλλά κατά τα λοιπά δεν έχει έρθει ακόμα κάποια οδηγία για τη λειτυργία των σχολείων. Λογικά θα είναι όπως πέρσι γαι χωριστά διαλείμματα κλπ, απορώ τι περιμένουν. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Deena είπε:

 

Δεν έχει άδικο ο άντρας σου, βέβαια δεν είναι και σίγουρο ότι θα τα χάνει το παιδί, η δικιά μου μικρή από 20 μηνών που πήγε σταθμό και μέχρι σήμερα που ξεκινά Β' Δημ. δεν έχει χάσει ποτέ τίποτα, σε αντίθεση με τον αδερφό της βέβαια που και πιο μεγάλος ξεκίνησε σταθμό/σχολείο αλλά πάντα κάτι χάνει. 

 

Οι φθορές για μένα δεν είναι λόγος να πάρει κανείς οτιδήποτε φθηνό, το αντίθετο θα έλεγα, η πιθανή απώλεια ναι.

ουτε τα δικα μου χανουν.αλλα εχουν διαλυσει πολλα πλαστικα παγουρια,οποτε τωρα προτιμω τα alpintec

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:
2 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Πριν λιγο καιρο μας ειπε η παιδιατρος να μαθει να ρουφαει με καλαμακι. Θεωρησα οτι το ειπε σαν δεξιοτητα, γυμναστικη πνευμονων ή κατι τετοιο. Λετε να το ειπε επειδη θα χρειαστει οταν παει σχολειο; :-P

Ανάγνωση περισσότερων...  

Σε πόσα χρόνια θα πάει? 

 

Σε 2 χρονια προνηπιο. Του χρονου ισως σταθμο, δεν εχουμε αποφασισει.

 

1 ώρα πρίν, Super.mum είπε:

Η δικιά σου είναι κοντά σε ηλικία με τον δικό μου. Δεν πίνει από καλαμάκι ; Εμένα από καλαμάκι πίνει συνέχεια 

 

Δεν της ειχαμε δωσει πριν το πει η παιδιατρος! Απλα δεν το ειχαμε σκεφτει δηλαδη, οχι για καποιον αλλο λογο. Μπιμπερο ειχε μονο μεχρι 4 μηνων, μετα μονο θηλαζε, μετα νερο αρχισε σε κανονικο ποτηρι κι ετσι ξεχασε να ρουφαει. Να σκεφτεις 15 μηνων της πηρα εκπαιδευτικο ποτηρακι με στομιο και δύο χερακια για να το εχουμε εξω στις βολτες και δεν μπορουσε να ρουφηξει. Ουτε εγω μπορουσα, ηθελε πολλη δυναμη, δυσκολα βρηκα τον τροπο, αφου ειχα γραψει κι εδω γιατι νομιζα οτι ηταν ελαττωματικο :-D Τελικα πρωτα ανοιξα λιγο την τρυπα με ψαλιδι, δεν εδειξε να το εκτιμα και τελικα απλα εβγαλα ολο το στομιο και το χρησιμοποιουμε σαν ποτηρι. Ωσπου μας ρωτησε η παιδιατρος αν ρουφαει με καλαμακι και θεωρησα οτι το λεει σαν "γυμναστικη", γιατι το ειπε μαζι με το φυσημα.

 

1 ώρα πρίν, Deena είπε:

 

Επειδή έχω περάσει από διάφορα στάδια με τα ρούχα που αγοράζω για τα παιδιά και έχοντας και αγόρι με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την ταλαιπωρία των ρούχων, αυτό που έχω να παρατηρήσω είναι ότι όσο πιο φθηνά τα ρούχα, τόσο πιο ακριβά σου βγαίνει στο τέλος. Εγώ τα zara και τα h&m τα έκοψα για παράδειγμα, χαλούσαν/τρυπούσαν τόσο συχνά που έφτανα να ξοδεύω πολλαπλάσια χρήματα. Υπήρχε και χρονιά που πρέπει να είχα αγοράσει 10 παντελόνια φόρμας για τον γιο μου, με τα ίδια χρήματα παίρνω πλέον 5 από τα Μ&S ή την alouette και αντέχουν όλη τη χρονιά.

 

Καλα τα ζαρα δεν τα λες και φτηνα. Τα h&m ναι

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φέτος αισθάνομαι μια γλυκιά αγωνία για το σχολείο... 

 

πρίν από 11 λεπτά , little lamb είπε:

Σε 2 χρονια προνηπιο. 

Δύο χρόνια είναι μεγάλο διάστημα και θα δεις φοβερές αλλαγές στο παιδί σχετικες με τις δεξιότητες, την αντιληψη, τις ικανότητες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

 

Δύο χρόνια είναι μεγάλο διάστημα και θα δεις φοβερές αλλαγές στο παιδί σχετικες με τις δεξιότητες, την αντιληψη, τις ικανότητες.

 

 

 

Καλε δεν προβληματιζομαι αν θα ξερει να ρουφηξει απο παγουρι, απλως αναρωτηθηκα αν ειναι απαραιτητο για το σχολειο με την εννοια οτι ζητανε ας πουμε μονο παγουρι "ρουφηγματος" και οχι μπουκαλακι ή θερμος με ποτηρακι

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , little lamb είπε:

 

Καλε δεν προβληματιζομαι αν θα ξερει να ρουφηξει απο παγουρι, απλως αναρωτηθηκα αν ειναι απαραιτητο για το σχολειο με την εννοια οτι ζητανε ας πουμε μονο παγουρι "ρουφηγματος" και οχι μπουκαλακι ή θερμος με ποτηρακι

θερμος με ποτηρακι ισως να μην ειναι πρακτικο

σαν μπουκαλακι σιγουρα μπορεις,αρκει μπορει να το ανοιξει.συνηθως με καλαμακι βολευουν για παιδικο σταθμο,στο νηπιο ειναι ακομη πιο χαλαρα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...