Mama_Anesti_

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.

Recommended Posts

πρίν από 14 λεπτά , vtgian είπε:

Πριν αγοράσεις ισοθερμικό, ρώτησες αν έχουν ψυγειάκι; Είναι πολύ συνηθισμένο στα νηπιαγωγεία (εμάς είχε, και δεν ήταν και ολοήμερο).

Δεν έχω ρωτήσει, γιατί μου είπαν εδώ τα κορίτσια ότι στα ψυγεία βάζουν τα παιδιά του ολοήμερου. έχω τσαντάκι ισοθερμικο που χωράει δυο μπουκάλια, από την εποχή των μπιμπερό, κ χωράει τα μικρά τάπερ μας κ μια λεπτή παγοκυστη απ αυτές που δίνουν τα φαρμακεία αλλά για λίγη ώρα μπορεί κ χωρίς παγοκυστη. 

πρίν από 28 λεπτά , vicky86 είπε:

Οποτε εχετε τσαντα

Η κασετινα δ ειναι απαραιτητη μας τη ζητησαν μονο περυσι στον γιο μου, η κορη ειχαν εκει μολυβοθηκες

Απο φρουτα εστελνα ολοκληρη μπανανα, η κτ που δ μαυριζει, τα εχω απο πριν ψυγειο. Κομματια καρμουζι, πεπονι, φραουλες(προσοχη στα ζουμια) , σταφυλια, μανταρινι σε φετες, νεκταρινια, βερικοκα, κορομηλα χωρις κουκουτσι, κερασια το ιδιο, λωτους για αργοτερα καθαρισμενους, κ πιο σπανια φιρικια η μικρα αχλαδακια ολοκληρα

Οποτε δ ειχα τσαντα θερμος η οτιδηποτε. Απλο φαγητοδοχειο. Αντεχουν

Παρολο που κ εγω προτιμω χωρις κουμπι του εχω βαλει καποιες φορες

Εμενα πιο πολυ δυσκολευεται αν ειναι λιγο φαρδυ κ εχει κορδονι γτ με δυσκολια κανει ενα Χ

Εχω κτ παντελονια με τρουκ, γαντζακι αλλα κ απλο κουμπι σχετικα ευκολα

Εδω πανω αλλαξε κ ο καιρος οποτε θα ξεκινησουμε με καλτσεσ, σπορτεξ, μακρυ παντελονι κ ζακετα οπωσδηποτε το πρωι

σ αυτή τη φάση θέλει σχεδον μόνο σταφύλι γιατί γλυκάθηκε. ελπίζω να μην έχουν θέμα όπως έχουν σε κάποια σχολεία για φόβο πνιγμού! αλλιώς ναι μπανάνα είναι ασφαλής επιλογή που δεν θέλει και ψυγείο ή ψωμάκι τυράκι. εδώ φυσάει αυτές τις μέρες (χτες απαγορευτικό) αλλά ο γνωστός νόμος του Μερφι λέει ότι μετά τον αγιασμό θα έχουμε καύσωνα μέχρι μέσα Οκτωβρίου, εκτός από τα Σαββατοκύριακα φυσικά. Συμβαίνει κάθε χρόνο. 

• Χαχαχα 1

Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν έχω ρωτήσει, γιατί μου είπαν εδώ τα κορίτσια ότι στα ψυγεία βάζουν τα παιδιά του ολοήμερου. έχω τσαντάκι ισοθερμικο που χωράει δυο μπουκάλια, από την εποχή των μπιμπερό, κ χωράει τα μικρά τάπερ μας κ μια λεπτή παγοκυστη απ αυτές που δίνουν τα φαρμακεία αλλά για λίγη ώρα μπορεί κ χωρίς παγοκυστη. 

σ αυτή τη φάση θέλει σχεδον μόνο σταφύλι γιατί γλυκάθηκε. ελπίζω να μην έχουν θέμα όπως έχουν σε κάποια σχολεία για φόβο πνιγμού! αλλιώς ναι μπανάνα είναι ασφαλής επιλογή που δεν θέλει και ψυγείο ή ψωμάκι τυράκι. εδώ φυσάει αυτές τις μέρες (χτες απαγορευτικό) αλλά ο γνωστός νόμος του Μερφι λέει ότι μετά τον αγιασμό θα έχουμε καύσωνα μέχρι μέσα Οκτωβρίου, εκτός από τα Σαββατοκύριακα φυσικά. Συμβαίνει κάθε χρόνο. 

Όχι, δε παίζει ρόλο αν είναι ολοήμερο. 

Νομίζω ότι η τσάντα που έχεις είναι μια χαρά για το ωράριο που θα πηγαίνει το παιδί. Πρακτικά, 8:30 πάτε και σε 2 ώρες τρώνε. 

ndgFp3.png

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Αν υπάρχει ψυγείο, θεωρώ δεν θα υπάρχει θέμα να βάζει το παιδί το τάπερ του. Εγώ να σου πω την αλήθεια το προτιμούσα αλλά ο μικρός δεν ήθελε με τίποτα, στην αρχή γιατί δεν ήθελε να αποχωριστεί τα πράγματα του και αργότερα γιατί δεν ήθελε να ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα παιδιά που έβγαζαν το κολατσιό από την τσαντα. Τι να πεις!

Εμας στο σχολείο μας ειχαν ζητήσει μεταλλικό παγουρι.Εμεις ομως για έξω έχουμε κ ένα alpintec.Κυκλοφορει ευρέως.

Σε μια ομάδα μόλις διάβασα ότι έχει σήμανση τοπικού υλικού. Ανήκει στην κατηγορία 7 ειπαν.φρικαρα το έχει ψάξει κανείς?

Να ρωτήσω κάτι άλλο πάλι?? επειδή είναι η πρώτη χρονιά σε δημοτικό και δημόσιο σχολείο και δεν γνωρίζω σχετικά, θα βγάλουν ανακοίνωση για τον αγιασμό? πως θα ενημερωθούμε σχετικά?

πρίν από 12 λεπτά , kotsifikos είπε:

Να ρωτήσω κάτι άλλο πάλι?? επειδή είναι η πρώτη χρονιά σε δημοτικό και δημόσιο σχολείο και δεν γνωρίζω σχετικά, θα βγάλουν ανακοίνωση για τον αγιασμό? πως θα ενημερωθούμε σχετικά?

Εμείς στέλνουμε μειλ, κανονικά κ οι γονείς των παιδιών της α έχουν περασμένο στο σύστημα τις διευθύνσεις τους. κ βγάζουμε κ ανακοίνωση έξω από το σχολείο κ στη σελίδα του σχολείου κ όσα σχολεία έχουν φβ το γράφουν κι εκεί κ βάζουν κ ανακοίνωση στην τοπική εφημερίδα. Λογικά κάτι απ όλα αυτά θα κάνει κ το δικό σας. Χτες όμως ήρθε η οδηγία για τον αγιασμό. Άρα λογικό να μην έχουν ανακοινώσει κάτι ακόμα. 

• Ευχαριστώ! 1

πρίν από 20 λεπτά , kotsifikos είπε:

Και εμείς την ίδια απορία έχουμε... Στο μεταξύ ήθελα να περάσω από το σχολείο να γνωρίσω τις δασκάλες (ο διευθυντής μας είναι πολύ ανοιχτός ευτυχώς) αλλά όλο αναποδιές μου τυχαίνουν και δεν τα κατάφερα ακόμα. Μέσω άλλων γονιών έμαθα για αγιασμό τη Δευτέρα και την Τρίτη βιβλία. Μακάρι να καταφέρω αύριο να περάσω...

8 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Εμας στο σχολείο μας ειχαν ζητήσει μεταλλικό παγουρι.Εμεις ομως για έξω έχουμε κ ένα alpintec.Κυκλοφορει ευρέως.

Σε μια ομάδα μόλις διάβασα ότι έχει σήμανση τοπικού υλικού. Ανήκει στην κατηγορία 7 ειπαν.φρικαρα το έχει ψάξει κανείς?

Και εμείς τέτοιο έχουμε. Η κατηγορία 7 αναφέρεται σε μίξη υλικών αν θυμάμαι καλά. Η εταιρία πάντως δηλώνει τα εξής

[...Κατασκευασμένα με νέας γενιάς συμπολυεστέρα Tritan, τα παγούρια της AlpinTec είναι ασφαλή στη χρήση. Σε αντίθεση με τα πλαστικά υλικά που χρησιμοποιούνται στα συνηθισμένα παγούρια, το υλικό Τritan είναι απαλλαγμένο από δισφαινόλη Α (BPA), δισφαινόλη S (BPS), οιστρογονική δραστηριότητα (ΕΑ) και ανδρογονική δραστηριότητα (ΑΑ). Οι περισσότεροι χρήστες αγνοούν τη ζημιά που προκαλούν τα χημικά αυτά στον οργανισμό. Για περισσότερες πληροφορίες, διαβάστε το σχετικό άρθρο. Τα παγούρια μας είναι εξαιρετικά ανθεκτικά, και δεν κινδυνεύουν να θρυμματιστούν μετά από μία πτώση. Τα παγούρια της ΑlpinTec είναι κατάλληλα για ζεστά και για κρύα ροφήματα από -10°C to 96°C. Είτε λοιπόν προτιμάτε κρύο νερό ή ζεστό τσάι... ] Τι λένε στις ομάδες, δεν ξέρω...

• Μου αρέσει 1

ndgFp3.png

1 hour ago, kotsifikos είπε:

Θα υπάρχει ανακοίνωση κολλημένη έξω απ' το σχολείο σίγουρα. Τώρα αν έχουν μεηλ κ τέτοια δεν ξέρω

1 hour ago, kotsifikos είπε:

Θα υπάρχει ανακοίνωση κολλημένη έξω απ' το σχολείο σίγουρα. Τώρα αν έχουν μεηλ κ τέτοια δεν ξέρω

• Ευχαριστώ! 1

πρίν από 45 λεπτά , vtgian είπε:

Και εμείς την ίδια απορία έχουμε... Στο μεταξύ ήθελα να περάσω από το σχολείο να γνωρίσω τις δασκάλες (ο διευθυντής μας είναι πολύ ανοιχτός ευτυχώς) αλλά όλο αναποδιές μου τυχαίνουν και δεν τα κατάφερα ακόμα. Μέσω άλλων γονιών έμαθα για αγιασμό τη Δευτέρα και την Τρίτη βιβλία. Μακάρι να καταφέρω αύριο να περάσω...

Και εμείς τέτοιο έχουμε. Η κατηγορία 7 αναφέρεται σε μίξη υλικών αν θυμάμαι καλά. Η εταιρία πάντως δηλώνει τα εξής

[...Κατασκευασμένα με νέας γενιάς συμπολυεστέρα Tritan, τα παγούρια της AlpinTec είναι ασφαλή στη χρήση. Σε αντίθεση με τα πλαστικά υλικά που χρησιμοποιούνται στα συνηθισμένα παγούρια, το υλικό Τritan είναι απαλλαγμένο από δισφαινόλη Α (BPA), δισφαινόλη S (BPS), οιστρογονική δραστηριότητα (ΕΑ) και ανδρογονική δραστηριότητα (ΑΑ). Οι περισσότεροι χρήστες αγνοούν τη ζημιά που προκαλούν τα χημικά αυτά στον οργανισμό. Για περισσότερες πληροφορίες, διαβάστε το σχετικό άρθρο. Τα παγούρια μας είναι εξαιρετικά ανθεκτικά, και δεν κινδυνεύουν να θρυμματιστούν μετά από μία πτώση. Τα παγούρια της ΑlpinTec είναι κατάλληλα για ζεστά και για κρύα ροφήματα από -10°C to 96°C. Είτε λοιπόν προτιμάτε κρύο νερό ή ζεστό τσάι... ] Τι λένε στις ομάδες, δεν ξέρω...

Λένε ότι είναι σε επικίνδυνη κατηγορία κ οτι κάποια τηλεφώνησε στην εταιρεία κ της είπαν ότι το υλικό που χρησιμοποιούν το έχουν κατατάξει στην κατηγορία 7 γιατί δεν ρο γνωρίζουν κ δεν ήξεραν που να το βάλουν.

πρίν από 28 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Λένε ότι είναι σε επικίνδυνη κατηγορία κ οτι κάποια τηλεφώνησε στην εταιρεία κ της είπαν ότι το υλικό που χρησιμοποιούν το έχουν κατατάξει στην κατηγορία 7 γιατί δεν ρο γνωρίζουν κ δεν ήξεραν που να το βάλουν.

Την είδα και εγώ τη συζήτηση. Και εμείς το ένα μας είναι alpintec το άλλο sigikid ανοξείδωτο πιο καλό 

Κράτα το

Κράτα το

Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Την είδα και εγώ τη συζήτηση. Και εμείς το ένα μας είναι alpintec το άλλο sigikid ανοξείδωτο πιο καλό 

Κοίταξα το παγουρι κ δεν βρίσκω την ε δεικη.εχει κ αυτοκόλλητα επάνω.

Μα η κατηγορία 7 δε λέει τίποτα από μόνη της. Κάθε κατηγορία αναφέρεται σε συγκεκριμένο είδος πλαστικού (πχ. πολυπροπυλένιο). Στην κατηγορία 7 μπαίνει ότι δεν ανήκει στις προηγούμενες. Αυτό δεν το κατατάσσει αυτόματα στα επικίνδυνα. Μπορεί σε αυτήν να εντάσσονται και επικίνδυνα υλικά (πχ μελαμίνη) αλλά όταν η εταιρία εγγυάται ότι είναι BPA,  BPS, EA & AA free και όντως δεν ανήκει ως υλικό στις αλλες κατηγορίες, αναγκαστικά εκεί θα το κατατάξουν. Λογικό ακούγεται.

ndgFp3.png

πρίν από 12 λεπτά , vtgian είπε:

Μα η κατηγορία 7 δε λέει τίποτα από μόνη της. Κάθε κατηγορία αναφέρεται σε συγκεκριμένο είδος πλαστικού (πχ. πολυπροπυλένιο). Στην κατηγορία 7 μπαίνει ότι δεν ανήκει στις προηγούμενες. Αυτό δεν το κατατάσσει αυτόματα στα επικίνδυνα. Μπορεί σε αυτήν να εντάσσονται και επικίνδυνα υλικά (πχ μελαμίνη) αλλά όταν η εταιρία εγγυάται ότι είναι BPA,  BPS, EA & AA free και όντως δεν ανήκει ως υλικό στις αλλες κατηγορίες, αναγκαστικά εκεί θα το κατατάξουν. Λογικό ακούγεται.

Τώρα δίνεις μια λογική εξήγηση.Το είδα δημοσιευμένο κ τρόμαξα.γι αθτο είπα να ρωτήσω κι εδώ 

Να ρωτησω κατι κι εγω αν και δεν με απασχολει ακομα. Απ'ο,τι καταλαβα ζητουν υποχρεωτικα παγουρι. Λογικο. Πρεπει να ειναι ομως υποχρεωτικα παγουρι με στομιο απο αυτα που ειναι σαν καλαμακι-πιπιλα; (Δεν ξερω πώς λεγεται). Η δικια μου δεν ξερει καθολου να πινει απο τετοια, ουτε μπιμπερο, ουτε εκπαιδευτικο ποτηρακι, τιποτα. Πινει απο κανονικο ποτηρι και εξω εχουμε ενα απλο ινοξ θερμος ενηλικων, ανοιγουμε το καπακι και πινει. Τετοιο δηλαδη δεν κανει; Ή απλο μπουκαλακι ξερω'γω; Πρεπει μεχρι να παει σχολειο να μαθει να πινει απο στομιο; Κουφο μου φαινεται να το επιβαλλουν αυτο! Τωρα προσφατα εμαθε με καλαμακι σε ποτηρι αλλα πιο πολυ την ενδιαφερει να κανει φουσκες παρα να πιει. Για πιώμα πινει απλως κανονικα. 

18 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Δεν έχω καταλάβει αν είναι τόσο μεγάλες αυτές οι ισοθερμικες.

Πήραμε μια τσάντα, δλδ μας την έκαναν δώρο. Τώρα έχω θέμα με το πού θα μπαίνει το κολατσιό γιατί το ισοθερμικο τσαντάκι που έχω είναι μεγαλούτσικο κ θα πιάνει πολύ χώρο. επίσης μπορεί να έχει κάποιο κρυφό άγχος γιατί του είπα μια μέρα να δοκιμάσουμε διαφορα τάπερ να δούμε ποια ανοίγει πιο εύκολα για το σχολείο κ δεν ήθελε. ούτε το ξανά έθιξα το  θέμα. κι έτσι δεν ξέρω τι θα βάζω μέσα. τάπερ που να είναι από μόνο του ισοθερμικο για να μην χρειάζομαι πάγο θήκη ή τσαντάκι, υπάρχει; βρίσκω μόνο τα δοχεία που είναι σαν θερμός για φαγητό κ δεν χρειάζομαι κάτι τέτοιο. 

Θέλουν κασετίνα στο νηπιαγωγειο; 

Αυριο θα μιλήσω με το σχολείο να μαθη για τον αγιασμό. η οδηγία ήρθε να είναι όπως πέρσι. 

Δοκιμασαμε κ μάσκα ffp2. Μου είπε ότι του άρεσε αλλά όταν μιλούσε ακουγόταν σαν να έχει κλειστή μύτη. Ίσως το έλασμα τον σφίγγει. 

Εντωμεταξύ συνειδητοποίησα ότι υπολόγιζα κάποια σορτσάκια του που έχουν κουμπί, είχα ξεχασει ότι θελουμε εύκολα ρούχα ή μάλλον δεν το είχα συνδυάσει! 

Αφού δεν θα τρώει μεσημεριανό, νομίζω ότι δεν χρειάζεσαι ξεχωριστή τσάντα φαγητού, ούτε καν ισοθερμικό τάπερ.

Εγώ θα έπαιρνα αυτά τα φαγητοδοχεία της sanitas που πουλάνε τα σούπερ μάρκετ, τα κόκκινα (sanitas fun νομίζω λέγονται) και κυκλοφορούν σε 3 μεγέθη, ανάλογα με το τί σε βολεύει. Είναι όμορφα, οικονομικά και βολικά γιατί ανοιγοκλείνουν εύκολα. Οι μπανάνες και τα σταφύλια δεν χρειάζονται ψυγείο για τόσο λίγη ώρα. Σε μέρες με πολύ ζέστη βάζε κάτι πιο ανθεκτικό, πχ κουλούρι Θεσσαλονίκης, κέικ, κριτσίνια κλπ.

Εγώ πολλές φορές δεν έβαζα καν τάπερ, το τοστ συνήθως τυλιγμένο σε αλουμινόχαρτο ή μπανάνα σκέτη, ακόμα και τα κριτσίνια, τα τυροπιτάκια ή τα σταφύλια τα έβαζα πολλές φορές σε σακουλάκι zip lock. Εννοείται τώρα στο δημοτικό, τάπερ ούτε καν για το κολατσιό.

Είναι πολύ πιθανό η αλλαξιά και τυχόν κασετίνες κλπ να μείνουν στο σχολείο, οπότε κάθε μέρα να πηγαινοφέρνει μόνο κολατσιό, νερό και μάσκες/αντισηπτικό. Ούτε για το νερό χρειάζεσαι ισοθερμικό τσαντάκι, πάρε παγούρι που το κρατάει κρύο. Εμείς έχουμε τα chilly's τα οποία είναι καταπληκτικά, αλλά πολύ ακριβά (το νερό μένει βέβαια παγωμένο για 24 ώρες), αλλά πολυ καλά και σημαντικά πιο οικονομικά είναι και τα karan. Απλά αυτά (και τα δύο) προϋποθέτουν ότι το παιδί μπορεί να ξεβιδώνει/βιδώνει με άνεση και ότι έχει άνεση να πίνει από τέτοιου είδους παγούρι.

Τα δικά μου παιδιά για παράδειγμα στο προνήπιο δεν είχαν ακόμα την άνεση και προτιμούσαν να πίνουν από παγούρι με καλαμάκι.

πρίν από 14 λεπτά , little lamb είπε:

Να ρωτησω κατι κι εγω αν και δεν με απασχολει ακομα. Απ'ο,τι καταλαβα ζητουν υποχρεωτικα παγουρι. Λογικο. Πρεπει να ειναι ομως υποχρεωτικα παγουρι με στομιο απο αυτα που ειναι σαν καλαμακι-πιπιλα; (Δεν ξερω πώς λεγεται). Η δικια μου δεν ξερει καθολου να πινει απο τετοια, ουτε μπιμπερο, ουτε εκπαιδευτικο ποτηρακι, τιποτα. Πινει απο κανονικο ποτηρι και εξω εχουμε ενα απλο ινοξ θερμος ενηλικων, ανοιγουμε το καπακι και πινει. Τετοιο δηλαδη δεν κανει; Ή απλο μπουκαλακι ξερω'γω; Πρεπει μεχρι να παει σχολειο να μαθει να πινει απο στομιο; Κουφο μου φαινεται να το επιβαλλουν αυτο! Τωρα προσφατα εμαθε με καλαμακι σε ποτηρι αλλα πιο πολυ την ενδιαφερει να κανει φουσκες παρα να πιει. Για πιώμα πινει απλως κανονικα. 

Όχι βέβαια, όποιο βολεύει το κάθε παιδί.

Εννοείται και μπουκαλάκι περιπτέρου. Αρκεί να μπορεί το παιδί να βιδώνει/ξεβιδώνει μόνο του.

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

πρίν από 32 λεπτά , Deena είπε:

Αφού δεν θα τρώει μεσημεριανό, νομίζω ότι δεν χρειάζεσαι ξεχωριστή τσάντα φαγητού, ούτε καν ισοθερμικό τάπερ.

Εγώ θα έπαιρνα αυτά τα φαγητοδοχεία της sanitas που πουλάνε τα σούπερ μάρκετ, τα κόκκινα (sanitas fun νομίζω λέγονται) και κυκλοφορούν σε 3 μεγέθη, ανάλογα με το τί σε βολεύει. Είναι όμορφα, οικονομικά και βολικά γιατί ανοιγοκλείνουν εύκολα. Οι μπανάνες και τα σταφύλια δεν χρειάζονται ψυγείο για τόσο λίγη ώρα. Σε μέρες με πολύ ζέστη βάζε κάτι πιο ανθεκτικό, πχ κουλούρι Θεσσαλονίκης, κέικ, κριτσίνια κλπ.

Εγώ πολλές φορές δεν έβαζα καν τάπερ, το τοστ συνήθως τυλιγμένο σε αλουμινόχαρτο ή μπανάνα σκέτη, ακόμα και τα κριτσίνια, τα τυροπιτάκια ή τα σταφύλια τα έβαζα πολλές φορές σε σακουλάκι zip lock. Εννοείται τώρα στο δημοτικό, τάπερ ούτε καν για το κολατσιό.

Είναι πολύ πιθανό η αλλαξιά και τυχόν κασετίνες κλπ να μείνουν στο σχολείο, οπότε κάθε μέρα να πηγαινοφέρνει μόνο κολατσιό, νερό και μάσκες/αντισηπτικό. Ούτε για το νερό χρειάζεσαι ισοθερμικό τσαντάκι, πάρε παγούρι που το κρατάει κρύο. Εμείς έχουμε τα chilly's τα οποία είναι καταπληκτικά, αλλά πολύ ακριβά (το νερό μένει βέβαια παγωμένο για 24 ώρες), αλλά πολυ καλά και σημαντικά πιο οικονομικά είναι και τα karan. Απλά αυτά (και τα δύο) προϋποθέτουν ότι το παιδί μπορεί να ξεβιδώνει/βιδώνει με άνεση και ότι έχει άνεση να πίνει από τέτοιου είδους παγούρι.

Τα δικά μου παιδιά για παράδειγμα στο προνήπιο δεν είχαν ακόμα την άνεση και προτιμούσαν να πίνουν από παγούρι με καλαμάκι.

Εννοείται και μπουκαλάκι περιπτέρου. Αρκεί να μπορεί το παιδί να βιδώνει/ξεβιδώνει μόνο του.

Τώρα που είπες για τοστ, το πατάς στην τοστιέρα κ το βάζεις?? Είναι καλό αν περάσει κανένα δίωρο-τριωρο απ' τη στιγμή που το φτιάχνεις? Η το δίνεις χωρίς να το έχεις φτιάξει στην τοστιέρα. Δεν έχω βάλει ποτέ τοστ από φόβο μήπως δεν τρώγεται μετά

Χαιρομαι που βλεπω αυτα τα ωραια σνακ, γιατι οταν ημασταν εμεις νηπιαγωγειο θυμαμαι πολυ καλα οτι τρωγαμε κρουασαν και μπισκοτα περιπτερου και στην καλυτερη περιπτωση τοστ απο το σπιτι! Φρουτο δεν θυμαμαι ποτέ στο σχολειο!

• Μου αρέσει 1

πρίν από 13 λεπτά , mama16 είπε:

Τώρα που είπες για τοστ, το πατάς στην τοστιέρα κ το βάζεις?? Είναι καλό αν περάσει κανένα δίωρο-τριωρο απ' τη στιγμή που το φτιάχνεις? Η το δίνεις χωρίς να το έχεις φτιάξει στην τοστιέρα. Δεν έχω βάλει ποτέ τοστ από φόβο μήπως δεν τρώγεται μετά

Εγώ βάζω συχνά τοστ ψημένο, το τρώει πάντα ενώ το αψητο μπορεί να το φέρει και πίσω. 

Απλά το φτιάχνω μόλις ξυπνήσουμε και μέχρι να φύγουμε το έχω εκτός μπολ, σε βαθυ πιάτο να μην ακουμπάει από κάτω για να εξατμιστεί η υγρασία και να μην μαλακώσει μέσα στο τάπερ. 

πρίν από 5 λεπτά , little lamb είπε:

Χαιρομαι που βλεπω αυτα τα ωραια σνακ, γιατι οταν ημασταν εμεις νηπιαγωγειο θυμαμαι πολυ καλα οτι τρωγαμε κρουασαν και μπισκοτα περιπτερου και στην καλυτερη περιπτωση τοστ απο το σπιτι! Φρουτο δεν θυμαμαι ποτέ στο σχολειο!

Είναι ανάλογα και την δασκάλα, υπάρχουν περιορισμοί ή και απαγορεύσεις. Σου εξηγούν στην αρχή τι επιτρέπουν. Επίσης για το νερό, μην αγχώνεσαι σίγουρα θα μάθει μέχρι τότε να πίνει από όλα και δεν νομίζω να υπάρχει συγκεκριμένη οδηγία για το παγούρινο. 

• Μου αρέσει 2

πρίν από 23 λεπτά , mama16 είπε:

Όχι, τους βάζω πάντα άψητο.

Για εμάς μπανάνες και τοστ είναι το κλασικό κολατσιό που παίρνουμε μαζί μας είτε στο σχολείο/δουλειά είτε σε εκδρομές, παραλίες κλπ, αλλά το τοστ πάντα άψητο (στην δουλειά βέβαια έχουμε τη δυνατότητα και το ψήνουμε εκεί).

• Μου αρέσει 1

1 hour ago, Deena είπε:

Παγούρι για ισοθερμικο κοιτάω, γενικα και χειμώνα πίνει κρύο νερό. Επειδή τα καλαμάκια στα ποτηράκια κλπ που έχουν βαλβίδα δεν μας βόλεψαν ποτέ, δεν ψάχνω για τέτοιο, θέλω με στόμιο αθλητικό. Έχω βρει ένα, δεν θυμάμαι μάρκα, θα ρίξω μια μάτια ακόμη κ θα παραγγείλω. αυτά που λες έχουν συο καλαμάκι μηχανισμό που να μην στάζει ή είναι απλό καλαμάκι; με το καπάκι δεν νομίζω ότι θα έχει θέμα στο ξεβιδωμα, ανοίγει μπουκάλια. 

25 minutes ago, Deena said:

Για εμάς μπανάνες και τοστ είναι το κλασικό κολατσιό που παίρνουμε μαζί μας είτε στο σχολείο/δουλειά είτε σε εκδρομές, παραλίες κλπ, αλλά το τοστ πάντα άψητο (στην δουλειά βέβαια έχουμε τη δυνατότητα και το ψήνουμε εκεί).

Και εγώ αυτό το κολατσιό παίρνω στη δουλειά (+κάποια λιχουδιά για πρωινό), αλλά 3 στις 4 παραγγέλνουμε χαζομάρες και το γυρίζω πίσω..

• Χαχαχα 1

πρίν από 11 λεπτά , Έσπερος είπε:

Παγούρι για ισοθερμικο κοιτάω, γενικα και χειμώνα πίνει κρύο νερό. Επειδή τα καλαμάκια στα ποτηράκια κλπ που έχουν βαλβίδα δεν μας βόλεψαν ποτέ, δεν ψάχνω για τέτοιο, θέλω με στόμιο αθλητικό. Έχω βρει ένα, δεν θυμάμαι μάρκα, θα ρίξω μια μάτια ακόμη κ θα παραγγείλω. αυτά που λες έχουν συο καλαμάκι μηχανισμό που να μην στάζει ή είναι απλό καλαμάκι; με το καπάκι δεν νομίζω ότι θα έχει θέμα στο ξεβιδωμα, ανοίγει μπουκάλια. 

Αυτά που λέω εγώ δεν έχουν καλαμάκι καθόλου, είναι σαν να πινεις από μπουκαλάκι περιπτέρου. 

Πολύ καλά σαν και αυτά που ψάχνεις είναι τα clean canteen.

πρίν από 32 λεπτά , Deena είπε:

Α εμένα αψητο αποκλείεται να το φάει, οπότε θα κανω αυτό που είπε η @Mama_Anesti_. Ελπίζω να το τρώει έτσι

• Μου αρέσει 1

πρίν από 13 λεπτά , Deena είπε:

Αυτά που λέω εγώ δεν έχουν καλαμάκι καθόλου, είναι σαν να πινεις από μπουκαλάκι περιπτέρου. 

Πολύ καλά σαν και αυτά που ψάχνεις είναι τα clean canteen.

@Έσπερος Εγώ δεν θα έπαιρνα ακριβό παγουράκι πάντως. Χάνονται, γυρνάνε γεμάτα γρατσουνιές και δε βλέπονται μετά από λίγο καιρό κλπ. Θα έπαιρνα πλαστικό του 5ευρου για να μην  κλαίω κάθε φορά που χρειάζεται να πάρω άλλο

• Μου αρέσει 2

πρίν από 16 λεπτά , irin είπε:

@Έσπερος Εγώ δεν θα έπαιρνα ακριβό παγουράκι πάντως. Χάνονται, γυρνάνε γεμάτα γρατσουνιές και δε βλέπονται μετά από λίγο καιρό κλπ. Θα έπαιρνα πλαστικό του 5ευρου για να μην  κλαίω κάθε φορά που χρειάζεται να πάρω άλλο

Αυτό είναι αλήθεια δυστυχώς. Κι εγώ έχω χάσει παγούρια sigg από τον γιο μου που ήταν παλιά πολύ αφηρημένος. Αλλά αν θες παγούρι που να κρατάει παγωμένο το νερό δεν έχεις και πολλές οικονομικές επιλογές, τα karan που ανέφερα παραπάνω είναι μια πολύ καλή οικονομική εναλλακτική.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από korina.v,
        Μηπως ξερετε ποσο κοστιζει το μηνα το ιδιωτικο εκπαιδευτηριο "ζηριδη" ξεκινωντας απο το δημοτικο μεχρι το λυκειο?
      • Από elena+alexis,
        Καλημέρα σε όλους τους γονείς του φόρουμ!

Θέλουμε και εμείς από Σεπτέμβριο να στείλουμε τον μικρό μας στον παιδικό σταθμό,

έτσι έχουμε ξεκινήσει να ψάχνουμε όλους τους σταθμούς της περιοχής μας εξονυχιστικά.

Μήπως γνωρίζει κανένας πληροφορίες για

1. Natasha's wonderland
        2. Χαρούμενη πολιτεία
        3. Μπενάκειο Ίδρυμα
        4. Tender age

και πόσο κοστίζουν με σχολικό.

Ευχαριστούμε πολύ εκ των προτέρων
      • Από butterfly,
        Αγαπητοί γονείς, χρειάζομαι τα "φώτα" σας. Έχω ένα κοριτσάκι 26 μηνών και θέλω να την ξεκινήσω σταθμό, γιατί με τη sitter που έχουμε στο σπίτι δεν είμαι ευχαριστημένη. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό στα Βριλήσσια ή στο Χαλάνδρι; Οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθούσε πολύ
        Πιο συγκεκριμένα, έχετε καλή ή κακή εντύπωση για τους εξής:
        -Χαμόγελο (Βριλήσσια)
        -Σουζάνα (Χαλάνδρι)
        -Nancy's Kinderland (Βριλήσσια) [διάβασα αντικρουόμενες απόψεις]
        -Πιτσιρικούπολη (Χαλάνδρι)
        -Ο Μικρός Παράδεισος (Χαλάνδρι)
        -Συννεφούλα (Χαλάνδρι)
        -Playtown (Βριλήσσια)

Ευχαριστώ για το χρόνο σας
      • Από Euamah,
        Καλημερα σας.. ανοιγω ξανα αυτο το θεμα γιατι οσα εχω βρει ειναι παλια και πλεον τα δεδομενα εχουν αλλαξει.. θα ηθελα πληροφοριες για ιδιωτικα νηπειαγωγεια στον πειραια..καθε γνωμη δεκτη.. να σας πω οτι το παιδι θα παει προνηπιο και το σχολειο μας ‘’κρεμασε’’.. οποτε πρεπει να βρω κατι αξιολογο αμεσα.. ευχαριστω
      • Από motherof2,
        δυστυχώς εγώ δεν προλαβαίνω να πηγαίνω τον γιο μου στο ΔΗΜΟΣΙΟ νηπιαγωγείο και "φυσικά" ούτε να τον παραλαμβάνω
        έχουν γίνει τα εξής και θα ήθελα την άποψή σας
        1. από χαζομάρα μου δεν τον έγραψα ολοήμερο και έτσι την 1η του Σεπτέμβρη που πήγα στο νήπιο και μίλησα με τη νηπιαγωγό , για να τον βάλει στο ολοήμερο μου είπε ότι δεν υπάρχουν θέσεις. οκ! εγώ έκανα βλακεία που δεν το σκέφτηκα ότι στις 12.15 που θα σχολά θα είναι πολύ δεσμευτικό για τον πεθερό μου να τον παίρνει ΑΛΛΑ πες ότι υπήρχε ένα πρόβλημα και όντως δεν μπορούσε να τον παραλαμβάνει κάποιος , τί θα έκανα?
        2. από τις 11 Σεπτέμβρη που έγινε ο Αγιασμός μέχρι και τις 19 Σεπτέμβρη θα σχολάνε στις 10 -10.30, μέχρι να προσαρμοστούν τί να προσαρμοστούν καλή μου κυρία? από τα 20 παιδάκια μου έλεγε ο γιος μου, 1 κοριτσάκι έκλαιγε την πρώτη ημέρα που δεν είχε ξαναπάει σχολείο. ¨Ολα τα υπόλοιπα παιδάκια , έχουν φάει τον παιδικό σταθμό με το κουτάλι που λέμε! αν 2 ή 3 παιδιά έχουν πρόβλημα τότε για αυτά τα παιδιά ίσως να μπορούσαν να τα πάρουν οι γονείς τους νωρίτερα. Γιατί να σχολάνε τόσο νωρίς? ποιός ο πραγματικός λόγος ? τα νήπια πλέον , δεν θέλουν προσαρμογή με την έννοια που ήθελα εγώ όταν πήγα νήπιο ,που δεν είχα ξαναφύγει από την μαμά! ο γιός μου που πήγε παιδικό 14 μηνών , πιστέψτε με ήταν και "μεγάλος"!
        3. η ώρα προσέλευσης στο νήπιο είναι 8.15-8.30 το πρωί. Μίλαγα με μαμά κολλητού του γιού μου που δουλεύει στο ΙΚΑ και πρέπει να είναι πολύ πρωί στην δουλειά της (7-7.30 το πρωί) ο πατέρας του δε, έχει καθαριστήριο στην άλλη άκρη της αττικής και πρέπει κανονικά 8 το πρωί να το ανοίγει. Τί θα κάνουν καλέ αυτοί? της είπα να μου φέρνει τον μικρό να τα πηγαίνει ο άντρας μου και τα δύο, αλλά είναι αυτό λύση? να πρέπει να υποχρεωθεί στον κάθε ξένο η γυναίκα να της πηγαίνει το παιδί της στο σχολείο? εν τω μεταξύ έκαναν αίτηση μαζί με μια άλλη μητέρα να ανοίγει το νήπιο νωρίτερα και της είπαν ότι μπορεί να ανοίγει στις 7 το πρωί αλλά της είπαν χαρακτηριστικά ότι θα φέρνουν το παιδί στις 7 ακριβώς, ούτε 1 λεπτό αργότερα! Μα γιατί ? είναι ανάγκη να ξυπνάνε το παιδάκι στις 6.30 για να το πάνε στις 7 στο σχολείο? ας έχουν ελαστικό ωράριο όπως στον παιδικό που είναι από τις 7-8.30.. και φυσικά δεν μαζεύτηκαν άλλες μητέρες γιατί ενώ και εγώ ήθελα να υπογράψω για να ανοίγει νωρίτερα ώστε να "βοηθήσω", δεν μπορώ να δεσμευτώ να ξυπνάω το παιδί μου κάθε μέρα στις 6.30 για να το πηγαίνω στις 7! είναι βάρβαρο βρε παιδιά ...ειδικά αν σκεφτείς ότι πλέον τα παιδιά μας τα ξυπνάμε πολύ νωρίς από πολύ μικρά λογω του παιδικού...
        4. χτες που πήγε ο πεθερός μου να τον παραλάβει τους μίλησε η νηπιαγωγός και τους είπε ότι η ώρα που θα παίρνουν τα παιδιά είναι ΑΥΣΤΗΡΑ 12.15 το μεσημέρι! (οκ! άμα του σκάσει το λάστιχο του πεθερού μου την βάψαμε δηλαδή..θα μας πετάξουν το παιδί απ'έξω και του πεθερού μου θα του κάνουν φάλαγγα για να τον τιμωρήσουν!!....)
        επίσης ζήτησαν 80 ευρώ για υλικά που θα πάρουν ο έξυπνος ο πεθερός της λέει να σας τα δώσω τώρα εγώ! τουλάχιστον του είπε ότι θα συγκροτηθεί ταμείο από 2 γονείς και θα μας ειδοποιήσει πότε να τα δώσουμε! βέβαια επισήμανε ότι "μέσα στη χρονιά θα χρειαστούμε και άλλα χρήματα και θα σας ειδοποιήσουμε!"
        του λέω λοιπόν του πεθερού μου ότι εγώ θα πάω και θα της πω δεν έχω να στα δώσω... το νήπιο δεν είναι υποχρεωτική εκπαίδευση? δεν είναι δωρεάν η υποχρεωτική εκπαίδευση στη Ελλάδα ή κάνω λάθος? και τί θέλεις να αγοράσεις με τα 80 ευρώ από το κάθε παιδί?χαρτικά? μαρκαδόρους? γραφική ύλη? οκ! εμένα η αδερφή μου έχει βιβλιοπωλείο (αλήθεια είναι) πες μου τί θέλεις να τα πάρω από εκεί και να μου κοστίσουν 30 ευρώ! δεν θέλεις να το κάνω έτσι? πες μου τί χαρτικά θέλεις γενικά και θα τα πάρω εγώ στο κόστος για όλους τους γονείς, χωρίς να βγάλει ούτε 1 ευρώ κέρδος η αδερφή μου και χωρίς να δώσουν 80 ευρώ=27.260 δραχμές(!!) οι υπόλοιποι ταλαίπωροι γονείς! να δω τί θα μου πει δηλαδή!! άσε που ο πεθερός μου κάτι άκουσε για πετρέλαιο που θα πληρώνουμε, αλλά δεν ήταν σίγουρος και μέχρι να ξεκαθαρίσει δεν λέω τίποτα..
        φούντωσα και δεν ξέρω τί να κάνω! εσάς γενικά τί σας έχουν ζητήσει?
      • Από am615,
        Καλησπέρα σας, ο γιος μου πηγαίνει σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό/νηπιαγωγείο και τη χρονιά που μας πέρασε τελείωσε το προ-προνήπιο. Προς μεγάλη μας έκπληξη όμως φέτος το σχολείο τον έβαλε στο τμήμα του νηπιαγωγείου αντί για προνηπιο. Όταν ρώτησα την υπεύθυνη μου είπε ότι υπήρχαν κενές θέσεις και τα παιδιά επιλέχθηκαν με βάση την ηλικία και τις ικανότητες τους. Με άλλα λόγια το παιδί θα πάει δύο χρονιές νηπιαγωγειο. Θα ήθελα να ήξερα αν υπάρχουν άλλοι γονείς με αντίστοιχη εμπειρία και ποια είναι η γνώμη τους,  καθώς και τη γνώμη ατόμων που ίσως εργάζονται στον εκπαιδευτικό τομέα. Φοβάμαι μήπως δημιουργηθούν κενά στην εξέλιξη του παιδιού και μήπως αποθαρρυνθει αν τα άλλα παιδιά στο τμήμα του είναι πιο προχωρημένα. Συν το ότι θα χάσει ξαφνικά τους φίλους του. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. χχ
      • Από kostas1976,
        Καλησπερα

Εχω τον γιο μου που εχει γεννηθεί μεσα Δεκεμβρη (πρόωρα γιατί ηταν με καισαρική). Φετος μόλις τελείωσε το νήπιο. Πέρυσι για να μην είναι στο ίδιο περιβάλλον τον είχαμε γράψει στον παιδικό σταθμό όπου ως τον Δεκέμβριο είχε αρκετά προβλήματα προσαργομής και κοινωνικοποίησης και επίσης από ότι μου έλεγαν οι δασκάλες του δεν ήθελε να κάνει εργασίες επειδή είχε χαμηλή αυτοπεποίθηση και πίστευε ότι θα τον κοροϊδεύουν οι συμμαθητές του (είχε φτάσει μάλιστα σε σημείο να σκίσει κάποιες δικές του ζωγραφιές που είχαμε κρεμάσει στο δωμάτιό του). Βέβαια μετά τον Δεκέμβριο άλλαξε η συμπεριφορά του (μας είπαν οι δασκάλες του ότι ήταν λες και γύρισε διακόπτης) και έκανε τις εργασίες όλες κανονικά, αλλά στο κοινωνικό κομμάτι αν και υπήρχε βελτίωση, εξακολουθούσε να είναι πιο απόμακρος και διστακτικός με τα άλλα παιδιά. Είχαμε βέβαια πάρει απόφαση με την συζύγο μου ότι ποτέ δεν θα είναι η ψυχή της παρέας και προσπαθούσαμε σε άλλα κομμάτια στα οποία είναι καλός.
        Φέτος, που ξεκίνησε το νήπιο, ενώ περιμέναμε ότι στο θέμα της προσαρμογής δεν θα είχε κάποιο θέμα, και πάλι μεχρι τον Δεκέμβριο πήγαινε σχολείο κλαίγοντας σχεδόν κάθε μέρα και επίσης δεν δεχόταν να κάνει εργασίες. Μετά τον Δεκέμβριο πάλι άλλαξε ως προς το καλύτερο στο θέμα των εργασιών. Στις γιορτές που έκαναν στο σχολείο αλλά και όσον αφορά το γνωστικό κομμάτι, μας είπε η δασκάλα του (και το νοιωθαμε και εμείς βέβαια) ότι ήταν πάνω από τον μέσο όρο. Επίσης τον πήγαμε σε παιδοψυχολόγο για κάποιες συνεδρίες για να μας πει την άποψή της και να του τονώσει την αυτοπεποίθηση. Η ίδια μίλησε και με την νηπιαγωγό του για να επικεντρώσουν σε ποιά σημεία χρειάζεται βοήθεια από την παιδοψυχολόγο. Στην τελευταία επικοινωνία με την δασκάλα του όσον αφορά το θέμα της φοίτησης στην Α' δημοτικού, μας είχε πει ότι στο μαθησιακό-γνωστικο θέμα είναι πάρα πολύ καλός, αλλά υστερεί στο θέμα της κοινωνικότητας (κυρίως διότι ο ίδιος θεωρεί ότι οι άλλοι είναι καλύτεροι από εκείνον) και η απόψή της ήταν να πάει κανονικά στην Α', απλά είχε τις αμφιβολίες της όσον αφορά το θέμα της κοινωνικοποίησης. Και η παιδοψυχολόγος μας είπε να πάει κανονικά Α' δημοτικού, απλά να τον ξεκινήσουμε λίγες συνεδρίες εργο & λογο θεραπεία για να μεγαλώσει λίγο η αυτοπεποίθησή του.
        Πάνω λοιπόν που τον είχαμε προετοιμάσει για την Α' δημοτικού, σε ένα ραντεβού που ήταν κλεισμένο από καιρό με αναπτυξιολόγο στο Παιδων Πεντέλης, μας είπε ότι είναι ακόμα ανώριμος και ότι εκείνη συστήνει την επαναφοίτηση στο νηπιαγωγείο. Μαε είπε δε, ότι επειδή δεν υπάρχει κάποιο άλλο θέμα (πέραν της κοινωνικής ανωριμότητας), τις επόμενες χρονιές θα πετάει, ανώ αν πάει στην πρώτη θα ζοριστεί πολύ όχι μόνο για μία χρονιά, αλλά για αρκετές περισσότερες.
        Εγώ έχω τις εξής απορίες:
        1) είναι δυνατόν να βγει διάγνωση για επαναφοίτηση μετά από εξέταση 20 λεπτών στην οποία ο μικρός δεν ήταν και ιδιαίτερα συνεργάσιμος?
        2) μέχρι πότε έχουμε περιθώριο να τον εγγράψουμε ξανά στο νήπιο σε περίπτωση που αποφασίσουμε την επαναφοίτηση?
        3) Γνωρίζει κάποια/κάποιος κάποιον σοβαρό αναπτυξιολόγο για να πάρουμε και μια δεύτερη γνώμη άμεσα?

Ευχαριστώ πολύ