Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.


Recommended Posts

πρίν από 24 λεπτά , irin είπε:

κλαίω από τα γέλια.. δεν θέλεις να φύγει χαρούμενος!!!

λοιπόν, να σε ενημερώσω ότι το 1/12 των παιδιών όλου του κόσμου είναι γεννημένα Δεκέμβριο! και πηγαίνουν μικρά σχολείο!!! και το άλλο 1/12 είναι γεννημένα Νοέμβριο, πάλι σχετικά μικρά..

Αν ήταν γεννημένος Ιανουάριο, θα μας έλεγες πως θα νιώθει μειονεκτικά που τα μικρότερα, σωματικά και σε ωριμότητα, ξέρουν τα ίδια ή περισσότερα πράγματα. 

Επομένως... αν θέλεις να βρίσκεις τη μαυρίλα στη ζωή σου, τη βρίσκεις όπως και να'χει. Απλά διαλέγεις στάση ζωής.. μαύρη ή άσπρη

 

Αν θέλετε να σας πω για το ζόρια που τραβάνε τα μεγαλύτερα (πχ η κόρη μου, γεννημένη αρχές Φεβρουαρίου) πείτε μου.

Συνοψίζεται στη φράση "είναι εντελώς μωρά, δεν τους αντέχω!" :-D:-D:-D

 

@Έσπερος παίζει με μωρουδιακά παιχνίδια; α πα πα πα!  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πριν από χρόνια διάβαζα μια μαμα μπλόγκερ που έγραφε κατά του παιδικού σταθμού και ότι το παιδί της υπέφερε κλπ κ το σταμάτησε κ το πήγε μετά, ή ίσως ακόμα χειρότερα, ήταν με το προαιρετικό προνήπιο. Είχα θυμώσει παρα πολύ τότε με αυτή την νοοτροπία κι έλεγα ότι οι γονείς φταίνε που τα παιδιά τους δεν μπορπυν στο σχολείο γιατί τους μεταδίδουν αρνητισμό και τετοια. Πραγματικά δεν το πιστεύω ότι ήρθε η ώρα να γίνω κι εγω μαμα που λέει τα ίδια κ ίσως να είναι κ το παιδί μου έτσι! 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, vtgian said:

 

Αν θέλετε να σας πω για το ζόρια που τραβάνε τα μεγαλύτερα (πχ η κόρη μου, γεννημένη αρχές Φεβρουαρίου) πείτε μου.

Συνοψίζεται στη φράση "είναι εντελώς μωρά, δεν τους αντέχω!" :-D:-D:-D

 

@Έσπερος παίζει με μωρουδιακά παιχνίδια; α πα πα πα!  

Ο ανιψιός μου, γεννημένος Φεβρουάριο, στο προνήπιο, έκανε παρέα μόνο με παιδιά νηπιαγωγείου. Τα άλλα του έπεφταν μικρά. Φέτος πήγαν όλα δημοτικό και δεν έχει κανέναν φίλο από πέρσι.

Εγώ πάντως, που μεγάλωσα σε μια οικογένεια που έπρεπε μονίμως να υπάρχει κάτι να βασανιζόμαστε και να αγχωνόμαστε ( μαμά και αδερφή), γιατί δεν γίνεται να μην έχουμε προβλήματα, καταλαβαίνω την Εσπέρος. Εγώ από αυτή την οικογένεια, έφυγα όσο πιο γρήγορα και πιο μακριά μπορούσα για να γλυτώσω ( ο μπαμπάς μου δυστυχώς δεν μπορούσε να το κάνει) και δεν αντέχω  πάνω από μερικές ώρες μαζί τους. . Ελπίζω η Εσπέρος να αλλάξει σύντομα στάση ζωής , για να μην  ρίξει και το δικό της παιδί μαύρη πέτρα, όπως εγώ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Έσπερος είπε:

Πριν από χρόνια διάβαζα μια μαμα μπλόγκερ που έγραφε κατά του παιδικού σταθμού και ότι το παιδί της υπέφερε κλπ κ το σταμάτησε κ το πήγε μετά, ή ίσως ακόμα χειρότερα, ήταν με το προαιρετικό προνήπιο. Είχα θυμώσει παρα πολύ τότε με αυτή την νοοτροπία κι έλεγα ότι οι γονείς φταίνε που τα παιδιά τους δεν μπορπυν στο σχολείο γιατί τους μεταδίδουν αρνητισμό και τετοια. Πραγματικά δεν το πιστεύω ότι ήρθε η ώρα να γίνω κι εγω μαμα που λέει τα ίδια κ ίσως να είναι κ το παιδί μου έτσι! 

Ναι, είναι η λάθος αντίληψη που έχουν κάποιοι γονείς ότι το παιδί τους είναι το μοναδικό παιδί στον κόσμο, ή έστω το μοναδικό με κάποια χαρακτηριστικά, πχ πιο ευαίσθητο, πιο ανώριμο, πιο ανίκανο/ικανό, είναι το μόνο που έχει κάποιες ανάγκες, είναι το μόνο που ζορίζεται να ανεβάσει τα ρούχα του, είναι το μόνο που τώρα έκοψε την πάνα κλπ κλπ. Και θέλει ειδική μεταχείριση, που κανείς δεν είναι ικανός για να την παρέχει, ποιος είναι ο δάσκαλος που θα πει σε αυτά τα παιδιά σωστά τί να κάνουν κλπ.. και μετά αναρωτιόμαστε γιατί μεγαλώνουν έφηβοι που νομίζουν ότι ο κόσμος τους ανήκει, ο κόσμος τους χρωστάει κ.ο.κ

πρίν από 7 λεπτά , Yovanna είπε:

Ελπίζω η Εσπέρος να αλλάξει σύντομα στάση ζωής , για να μην πάρει ρίξει και το δικό της παιδί μαύρη πέτρα, όπως εγώ.

Ή μαύρη πέτρα θα ρίξει, ή θα γίνει ίδιο και θα ζει μέσα στο άγχος και τη μαυρίλα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , irin είπε:

Ναι, είναι η λάθος αντίληψη που έχουν κάποιοι γονείς ότι το παιδί τους είναι το μοναδικό παιδί στον κόσμο, ή έστω το μοναδικό με κάποια χαρακτηριστικά, πχ πιο ευαίσθητο, πιο ανώριμο, πιο ανίκανο/ικανό, είναι το μόνο που έχει κάποιες ανάγκες, είναι το μόνο που ζορίζεται να ανεβάσει τα ρούχα του, είναι το μόνο που τώρα έκοψε την πάνα κλπ κλπ. Και θέλει ειδική μεταχείριση, που κανείς δεν είναι ικανός για να την παρέχει, ποιος είναι ο δάσκαλος που θα πει σε αυτά τα παιδιά σωστά τί να κάνουν κλπ.. και μετά αναρωτιόμαστε γιατί μεγαλώνουν έφηβοι που νομίζουν ότι ο κόσμος τους ανήκει, ο κόσμος τους χρωστάει κ.ο.κ

Κοίτα, εγω θεωρώ ότι σε πολλά πράγματα το παιδί μου είναι πιο πίσω από τα συνομήλικα αλλά δεν θα επίρριψη ευθύνη στη δασκάλα που θα μου το πει. φυσικά και είναι δίκη μας ευθύνη. δεν το βλέπω έτσι όπως λες. επίσης σίγουρα το δικό μου παιδί έχει κάποιες ιδιαιτερότητες που δεν έχουν αλλά όπως ότι δεν έχει αδέρφια, τα ξαδέρφια του είναι αλλού, δεν έχουμε κυκλο με συνομήλικα παιδιά, δεν είμαστε από αυτό το μέρος, είναι κ στο τέλος του χρόνου κ δεν έχει πάει σχολείο, προφανώς έχει το ιδανικό προφίλ για να έχει προβλημα. δεν το λέω με την έννοια ότι θέλει ειδική μεταχείριση, δεν έχω καμία απαίτηση από τη δασκάλα να λύσει τα προβλήματα αυτά. Απλώς είναι η αλήθεια και θέλω να είμαι έτοιμη να αντιμετωπίσω τα προβλήματα που θα προκύψουν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

Κοίτα, εγω θεωρώ ότι σε πολλά πράγματα το παιδί μου είναι πιο πίσω από τα συνομήλικα αλλά δεν θα επίρριψη ευθύνη στη δασκάλα που θα μου το πει. φυσικά και είναι δίκη μας ευθύνη. δεν το βλέπω έτσι όπως λες. επίσης σίγουρα το δικό μου παιδί έχει κάποιες ιδιαιτερότητες που δεν έχουν αλλά όπως ότι δεν έχει αδέρφια, τα ξαδέρφια του είναι αλλού, δεν έχουμε κυκλο με συνομήλικα παιδιά, δεν είμαστε από αυτό το μέρος, είναι κ στο τέλος του χρόνου κ δεν έχει πάει σχολείο, προφανώς έχει το ιδανικό προφίλ για να έχει προβλημα. δεν το λέω με την έννοια ότι θέλει ειδική μεταχείριση, δεν έχω καμία απαίτηση από τη δασκάλα να λύσει τα προβλήματα αυτά. Απλώς είναι η αλήθεια και θέλω να είμαι έτοιμη να αντιμετωπίσω τα προβλήματα που θα προκύψουν. 

μα δεν ειναι το μοναδικο που εχει καποια τετοια χαρακτηριστικα. δε λεω οτι υπαρχει καποιο με ακριβως τα ιδια, αλλα με παρομοια, καποια κοινα. Ή άλλο θα είναι λιγότερο έξυπνο ή λιγότερο προσαρμοστικό, πιο άτακτο κλπ. Θέλω να πω ότι σίγουρα δεν έχεις τη χειρότερη εκδοχή παιδιού! δεν έχουν όλα τα παιδιά αδέρφια, κάποια δεν αποκτούν ποτέ, κάποια αποκτούν στα 2, στα 3, στα 4, στα 10.... ούτε ξαδέρφια έχουν όλα. κάποια δεν έχουν καν γονείς ή νταντα που ασχολούνται τόσο, άρα πάσχουν και από άλλα θέματα, γνωστικά και ψυχολογικά. οπότε απλά κατάλαβε ότι το κάθε παιδί έχει τα δικά του!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

Κοίτα, εγω θεωρώ ότι σε πολλά πράγματα το παιδί μου είναι πιο πίσω από τα συνομήλικα αλλά δεν θα επίρριψη ευθύνη στη δασκάλα που θα μου το πει. φυσικά και είναι δίκη μας ευθύνη. δεν το βλέπω έτσι όπως λες. επίσης σίγουρα το δικό μου παιδί έχει κάποιες ιδιαιτερότητες που δεν έχουν αλλά όπως ότι δεν έχει αδέρφια, τα ξαδέρφια του είναι αλλού, δεν έχουμε κυκλο με συνομήλικα παιδιά, δεν είμαστε από αυτό το μέρος, είναι κ στο τέλος του χρόνου κ δεν έχει πάει σχολείο, προφανώς έχει το ιδανικό προφίλ για να έχει προβλημα. δεν το λέω με την έννοια ότι θέλει ειδική μεταχείριση, δεν έχω καμία απαίτηση από τη δασκάλα να λύσει τα προβλήματα αυτά. Απλώς είναι η αλήθεια και θέλω να είμαι έτοιμη να αντιμετωπίσω τα προβλήματα που θα προκύψουν. 

 

"εγω θεωρώ ότι σε πολλά πράγματα το παιδί μου είναι πιο πίσω από τα συνομήλικα" 

και έτσι να είναι, συμβαίνει σε πάρα πάρα πολλά παιδιά. άλλα ειναι πιο προχωρημένα/αναπτυγμένα/ώριμα, οπότε τα υπόλοιπα αναγκαστικά είναι "πιο πίσω"

 

"σίγουρα το δικό μου παιδί έχει κάποιες ιδιαιτερότητες που δεν έχουν αλλά όπως ότι δεν έχει αδέρφια, τα ξαδέρφια του είναι αλλού, δεν έχουμε κυκλο με συνομήλικα παιδιά, δεν είμαστε από αυτό το μέρος, είναι κ στο τέλος του χρόνου κ δεν έχει πάει σχολείο"

όπως και πολλά πολλά παιδιά

 

"έχει το ιδανικό προφίλ για να έχει πρόβλημα",..... "τα προβλήματα που θα προκύψουν". 

Το να μην δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα δεν το σκέφτεσαι κάν? Και πρόβλημα να δημιουργηθεί, και τι έγινε δηλαδή ? 

 

Μήπως τελικά θα σε βοηθούσε καλύτερα η ανωνυμία της μεγάλης πόλης ? τροφή για σκέψη...... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , annoulen είπε:

 

"εγω θεωρώ ότι σε πολλά πράγματα το παιδί μου είναι πιο πίσω από τα συνομήλικα" 

και έτσι να είναι, συμβαίνει σε πάρα πάρα πολλά παιδιά. άλλα ειναι πιο προχωρημένα/αναπτυγμένα/ώριμα, οπότε τα υπόλοιπα αναγκαστικά είναι "πιο πίσω"

 

"σίγουρα το δικό μου παιδί έχει κάποιες ιδιαιτερότητες που δεν έχουν αλλά όπως ότι δεν έχει αδέρφια, τα ξαδέρφια του είναι αλλού, δεν έχουμε κυκλο με συνομήλικα παιδιά, δεν είμαστε από αυτό το μέρος, είναι κ στο τέλος του χρόνου κ δεν έχει πάει σχολείο"

όπως και πολλά πολλά παιδιά

 

"έχει το ιδανικό προφίλ για να έχει πρόβλημα",..... "τα προβλήματα που θα προκύψουν". 

Το να μην δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα δεν το σκέφτεσαι κάν? Και πρόβλημα να δημιουργηθεί, και τι έγινε δηλαδή ? 

 

Μήπως τελικά θα σε βοηθούσε καλύτερα η ανωνυμία της μεγάλης πόλης ? τροφή για σκέψη...... 

μήπως απλά το καταδικάζει το παιδί;;;

εμένα, 4ρων κλεισμένα, κατουριέται πολύ συχνά πάνω του. Δεν ξέρει να κρατάει μολύβι. δεν ξεχωρίζει τους αριθμούς, τα γράμματα, και δεν ξέρει να μετράει. και πηγαίνει ήδη 3 χρόνια σχολείο. @Έσπερος  σε πληροφορώ ότι είμαι πολύ αισιόδοξη και χαρούμενη που ξεκινάει προνήπιο, θεωρώ ότι θα ωριμάσει, ότι θα μάθει πολλά και ότι θα κοινωνικοποιηθεί ακόμα περισσότερο! Και αν κατουρηθεί  και τύχει να τον κοροϊδέψουν, που δεν νομίζω οτι κοροιδεύουν για τέτοια σε αυτή την ηλικία, καλύτερα! μήπως ντραπεί και σταματήσει επιτέλους! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , annoulen είπε:

Και πρόβλημα να δημιουργηθεί, και τι έγινε δηλαδή ? 

Μα δεν είναι πρόβλημα αν κλαίει κ δεν θέλει να πάει στονσχολειο κ δεν προσαρμόζεται; πρόβλημα για το ίδιο το παιδί κ για την οικογένεια πρώτα απ όλα. Μα σοβαρα τώρα, όταν τα παιδιά σας πήγαν σχολείο πρώτη φορά, δεν σκεφτήκατε ποτέ ότι μπορεί να κλαίνε ή να μην θέλουν κ να ζητάνε να μην πάνε κλπ; δεν είχατε άγχος για το αν και πώς θα τα βγάλουν πέρα, ειδικά όπου δεν γινόταν σταδιακή προσαρμογή; ενταξει έχω μια υπερβολή στα άγχη μου αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι τα αλλά παιδθα ξεκινάμε το σχολείο κ οι γονείς είναι κουλ ότι όλα θα πάνε καλά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μα δεν είναι πρόβλημα αν κλαίει κ δεν θέλει να πάει στονσχολειο κ δεν προσαρμόζεται; πρόβλημα για το ίδιο το παιδί κ για την οικογένεια πρώτα απ όλα. Μα σοβαρα τώρα, όταν τα παιδιά σας πήγαν σχολείο πρώτη φορά, δεν σκεφτήκατε ποτέ ότι μπορεί να κλαίνε ή να μην θέλουν κ να ζητάνε να μην πάνε κλπ; δεν είχατε άγχος για το αν και πώς θα τα βγάλουν πέρα, ειδικά όπου δεν γινόταν σταδιακή προσαρμογή; ενταξει έχω μια υπερβολή στα άγχη μου αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι τα αλλά παιδθα ξεκινάμε το σχολείο κ οι γονείς είναι κουλ ότι όλα θα πάνε καλά. 

όλα τα παιδιά κλαινε! τουλάχιστον όταν πηγαίνουν μικρά, στα 4 και τα 5 δεν ξέρω αν κλαίνε όλα, αλλά σίγουρα πολλά θα κλαίνε. 

Οκ, και τί να κάνουμε δηλαδή? όπως όλα, θα προσαρμοστούν! κρίμα είναι,δε λέω ότι όταν φεύγεις και τα ακούς να κλαίνε είσαι χαρούμενος, αλλά θα τους περάσει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , irin είπε:

μήπως απλά το καταδικάζει το παιδί;;;

εμένα, 4ρων κλεισμένα, κατουριέται πολύ συχνά πάνω του. Δεν ξέρει να κρατάει μολύβι. δεν ξεχωρίζει τους αριθμούς, τα γράμματα, και δεν ξέρει να μετράει. και πηγαίνει ήδη 3 χρόνια σχολείο. @Έσπερος  σε πληροφορώ ότι είμαι πολύ αισιόδοξη και χαρούμενη που ξεκινάει προνήπιο, θεωρώ ότι θα ωριμάσει, ότι θα μάθει πολλά και ότι θα κοινωνικοποιηθεί ακόμα περισσότερο! Και αν κατουρηθεί  και τύχει να τον κοροϊδέψουν, που δεν νομίζω οτι κοροιδεύουν για τέτοια σε αυτή την ηλικία, καλύτερα! μήπως ντραπεί και σταματήσει επιτέλους! 

Εγω είμαι σίγουρη ότι την πρώτη μέρα θα κατουρηθεί γιατί θα ντρέπεται ή θα φοβάται να πάει στην τουαλέτα μόνος του σε άγνωστο περιβάλλον. κι επειδή δεν θα μπορεί να αλλάξει μόνος του θα κλαίει κ μεχρι να έρθουμε να τον αλλάξουμε θα γίνει χαμός. αυτά βέβαια αν καταφέρει να μείνει τόσες ώρες. γιατί  νομίζω ότι προσφατα συνειδητοποίησε ότι εμείς δεν θα είμαστε μαζί του γιατί ρωτάει συνέχεια πού θα είμαστε εμείς εκείνη την ώρα. ίσως δεν το είχε καταλάβει ότι θα είναι μόνος τιυ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μα δεν είναι πρόβλημα αν κλαίει κ δεν θέλει να πάει στονσχολειο κ δεν προσαρμόζεται; πρόβλημα για το ίδιο το παιδί κ για την οικογένεια πρώτα απ όλα. Μα σοβαρα τώρα, όταν τα παιδιά σας πήγαν σχολείο πρώτη φορά, δεν σκεφτήκατε ποτέ ότι μπορεί να κλαίνε ή να μην θέλουν κ να ζητάνε να μην πάνε κλπ; δεν είχατε άγχος για το αν και πώς θα τα βγάλουν πέρα, ειδικά όπου δεν γινόταν σταδιακή προσαρμογή; ενταξει έχω μια υπερβολή στα άγχη μου αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι τα αλλά παιδθα ξεκινάμε το σχολείο κ οι γονείς είναι κουλ ότι όλα θα πάνε καλά. 

 

Όλοι άγχος είχαμε, εννοείται. Εγώ στον μικρό ιδιαίτερα, που πήγε και πολύ μικρούλης σταθμό, 18 μηνών, τις 2 εβδομάδες πριν ξεκινήσει δεν κοιμόμουν καθόλου. 

Αλλά δεν είχα προδιαγράψει την αποτυχία, το πρόβλημα. Δεν το σκεφτόμουν καθόλου.

Το φανταζόμουν έτσι μικρούλη (και γκρινιαρούλη που ήταν ούτως ή άλλως) να κάθεται και να κλαίει συνέχεια.

Και ξέρεις τι έγινε ? όντως, έκλαιγε ΣΥΝΕΧΕΙΑ την πρώτη εβδομάδα. 

Μετά το συνήθισε. Και ανυπομονούσε να πάει. Έκανε χαρούλες κάθε φορά που ερχόταν το σχολικό. 

 

Όλοι τα έχουμε περάσει.

Απλώς έχεις υπερβολικό άγχος, και για το αν θα περνάει καλά αλλά και πιο πολύ πιστεύω είναι για το πως θα φανεί ο γιος της καθηγήτριας στο σχολείο. Μήπως δεν ανταπεξέλθει στις προσδοκίες των άλλων για εσένα, έτσι νομίζω.....

 

Να σου πω ότι εμένα ο μικρός μου γιος σταμάτησε την νυχτερινή ενούρηση στην Β' Δημοτικού. Και ναι, φόραγε παμπερς μέχρι τότε, γιατί είχα κουραστεί κάθε μέρα να αλλάζω σεντόνια. Νομίζω κάπου το έχω ξαναπεί. Δλδ έχει πρόβλημα ? είχε πρόβλημα ? έχω εγώ πρόβλημα? και τι έγινε ? επειδή δεν το μάθαιναν οι άλλοι ? τελικά για ποιο πράγμα πρέπει να στεναχωρηθούμε ? για τα γεγονότα ή για το πως θα φανούν στους άλλους τα γεγονότα ? 

 

Δεν τα λέω αυτά με επικριτική διάθεση, πιο πολύ για να σκεφτεις τι πραγματικά σε στεναχωρεί περισσότερο. 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Έσπερος said:

Μα δεν είναι πρόβλημα αν κλαίει κ δεν θέλει να πάει στονσχολειο κ δεν προσαρμόζεται; πρόβλημα για το ίδιο το παιδί κ για την οικογένεια πρώτα απ όλα. Μα σοβαρα τώρα, όταν τα παιδιά σας πήγαν σχολείο πρώτη φορά, δεν σκεφτήκατε ποτέ ότι μπορεί να κλαίνε ή να μην θέλουν κ να ζητάνε να μην πάνε κλπ; δεν είχατε άγχος για το αν και πώς θα τα βγάλουν πέρα, ειδικά όπου δεν γινόταν σταδιακή προσαρμογή; ενταξει έχω μια υπερβολή στα άγχη μου αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι τα αλλά παιδθα ξεκινάμε το σχολείο κ οι γονείς είναι κουλ ότι όλα θα πάνε καλά. 

Εμένα θα με αγχωναν τα της προσαρμογής. Θεωρώ ότι πρέπει να γίνεται προσαρμογή και είναι τουλάχιστον αντιπαιδαγωγικο να μην γίνεται. Θα με αγχωνε επίσης το παιδάκι μου να ήταν από τα μικρότερα στην τάξη και ειδικά τώρα με τα μέτρα κοβιντ κυρίως μάσκες. Όμως τα υπόλοιπα που λες είναι στο όριο του παραλογου. Λες ότι το παιδί σου δεν έχει καθόλου κοινωνικές δεξιότητες, σωστά σε ρώτησε κάποια κοπέλα πιο πανω γιατί δεν το βοήθησες σε αυτό αφού σε αγχώνει τόσον καιρό? Και σωστά σε ρώτησε κάποια άλλη αν ανησυχείς για κάποια ανάπτυξιακη διαταραχή εφόσον εδώ και χρόνια επισημαίνεις την έλλειψη κοινωνικής συμπεριφοράς του παιδιού και παράλληλα δεν το φέρνεις με δική σου πρωτοβουλία σε επαφή με άλλα παιδάκια. Είναι αντιφατικα αυτά. Αντιφατικη είναι και η αγωνία σου ότι το παιδί δεν είναι τόσο προχωρημένο όσο αλλα παιδάκια όταν λες ότι μετράει μέχρι το 1000 και γνωρίζει γεωγραφία και μυθολογία. Από όσα λες μια χαρά είναι το παιδί σου, όλες αυτό πιστεύουμε εδώ μέσα. Την αγωνία για τον βίαιο αποχωρισμο εφόσον δεν γίνεται προσαρμογή στο σχολείο σας την καταλαβαίνω απόλυτα πάντως. Και εγώ έτσι θα ένιωθα και χειρότερα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια κατανοώ ότι έχει αγχωθεί πολύ και πολλά πράγματα που λέει είναι από το άγχος της. Δεν πιστεύω ότι δεν πιστεύει στο παιδί της και τις δυνατότητες του. Είναι μέχρι να γίνει η αρχή .. μόλις γίνει η αρχή θα τα δει όλα διαφορετικά θεωρώ 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , irin είπε:

Αν ήταν άλλη με το ίδιο παιδί θα έλεγε: είμαι πολύ χαρούμενη που θα πάει σχολείο,γιατί θα γνωρίσει επιτέλους παιδάκια, θα κοινωνικοποιηθεί γιατί αυτό του λείπει, και θα είναι και χαρούμενος που θα ξέρει ήδη πολύ περισσότερα πράγματα από τα περισσότερα παιδιά, όπως πχ να μετράει ως το 1.000 και δεν θα δυσκολευτεί καθόλου!

Αυτά τα σκέφτομαι, όμως αυτά είναι δικές μου απόψεις. Δεν ξέρω αν θα νιώθει έτσι το παιδί ή αν θα νιώθει δυστυχισμένο και μόνο του. 

 

πρίν από 25 λεπτά , irin είπε:

Αυτά δεν δέχομαι, και δεν τα δέχομαι γιατί πραγματικά λυπάμαι το παιδάκι που το έχουν σε τόσο χαμηλή εκτίμηση οι γονείς του. 

Το να αναγνωρίζεις την πραγματικότητα δεν είναι χαμηλή εκτίμηση. Δεν είπα ο΄τι φταίει σε κάτι το παιδί. Για την τουαλέτα γενικώς τα κάναμε μαντάρα εξαρχής, το παραδέχομαι. Τώρα βέβαια δεν υπάρχει θέμα να μην το πει εγκαίρως κλπ. Υπάρχει όμως θέμα στο ντύσιμο. Το οποίο προφανώς δεν είναι ευθύνη του παιδιού γιατί κάνει πολλά άλλα πράγματα μόνος του και του αρέσει αυτό. και για τα ρούχα εγώ φταίω γιατί είμαι ανυπόμονη, με εκνευρίζει ο άντρας μου που συχνά χαζολογαει και αργεί αν είναι να πάμε κάπου που δεν υπάρχει προγραμμα, δεν μπορώ και την χρονοτριβή του παιδιου ούτε τις διαπραγματεύσεις, ποτε δεν τα μπορούσα, δεν ασχολήθηκα με το θέμα, ούτε επέμεινα στην νταντά να ασχοληθεί κι εκείνη. Έτσι όταν άρχισα να επιμένω, συνδυάστηκε το θέμα με το σχολείο και τώρα δεν θέλει να το δουλέψουμε. Ειδικά το ντύσιμο. Χτένισμα, πλύσιμο δοντιών, μπάνιο ώς ένα σημείο, χαίρεται πολύ να κάνει μόνος του. και μόνος του τρώει από μωρό. για να μην νομίζετε ότι δεν τον αφήνω να κάνει πράγματα. αυτό με το  ντύσιμο ήταν δικό μου λάθος. δεν φταίει το παιδί. όμως είναι μια πραγματικότητα. το πώς α εξελιχθεί δεν το γνωρίζω. μπορεί να καταλάβε ότι δεν έχει επιλογή και να το μάθει, που δεν είναι απίθανο γιατί δεν έχει θέμα κινητικότητας. μπορεί όμως να έρθει και να δέσει με τον αποχωρισμό και τα σχετικά και να πυροδοτήσει μεγαλύτερη ανασφάλεια. μακάρι να γίκνει το πρώτο. όμως πρέπει να έχω στο μυαλό μου και το δεύτερο ενδεχομενο. 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Έσπερος said:

Εγω είμαι σίγουρη ότι την πρώτη μέρα θα κατουρηθεί γιατί θα ντρέπεται ή θα φοβάται να πάει στην τουαλέτα μόνος του σε άγνωστο περιβάλλον. κι επειδή δεν θα μπορεί να αλλάξει μόνος του θα κλαίει κ μεχρι να έρθουμε να τον αλλάξουμε θα γίνει χαμός. αυτά βέβαια αν καταφέρει να μείνει τόσες ώρες. γιατί  νομίζω ότι προσφατα συνειδητοποίησε ότι εμείς δεν θα είμαστε μαζί του γιατί ρωτάει συνέχεια πού θα είμαστε εμείς εκείνη την ώρα. ίσως δεν το είχε καταλάβει ότι θα είναι μόνος τιυ. 

Θα είστε στην δουλειά όπου δηλαδή είστε και όταν μένει με την νταντά. Η δασκάλα οφείλει να τα ρωτάει αν χρειαζονται τουαλέτα και γενικά να υποστηρίζει σε αυτό το θέμα δεν πιστεύω ότι θα τα αφήνει να κατουριουνται συστηματικά, δεν λέω για κάποιο ατύχημα. Δηλαδή αν του βάλεις δεύτερη αλλαξια μαζί του ή δασκάλα δεν θα το βοηθήσει να τα βάλει?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , maripoz είπε:

Εμένα θα με αγχωναν τα της προσαρμογής. Θεωρώ ότι πρέπει να γίνεται προσαρμογή και είναι τουλάχιστον αντιπαιδαγωγικο να μην γίνεται. Θα με αγχωνε επίσης το παιδάκι μου να ήταν από τα μικρότερα στην τάξη και ειδικά τώρα με τα μέτρα κοβιντ κυρίως μάσκες. Όμως τα υπόλοιπα που λες είναι στο όριο του παραλογου. Λες ότι το παιδί σου δεν έχει καθόλου κοινωνικές δεξιότητες, σωστά σε ρώτησε κάποια κοπέλα πιο πανω γιατί δεν το βοήθησες σε αυτό αφού σε αγχώνει τόσον καιρό? Και σωστά σε ρώτησε κάποια άλλη αν ανησυχείς για κάποια ανάπτυξιακη διαταραχή εφόσον εδώ και χρόνια επισημαίνεις την έλλειψη κοινωνικής συμπεριφοράς του παιδιού και παράλληλα δεν το φέρνεις με δική σου πρωτοβουλία σε επαφή με άλλα παιδάκια. Είναι αντιφατικα αυτά. Αντιφατικη είναι και η αγωνία σου ότι το παιδί δεν είναι τόσο προχωρημένο όσο αλλα παιδάκια όταν λες ότι μετράει μέχρι το 1000 και γνωρίζει γεωγραφία και μυθολογία. Από όσα λες μια χαρά είναι το παιδί σου, όλες αυτό πιστεύουμε εδώ μέσα. Την αγωνία για τον βίαιο αποχωρισμο εφόσον δεν γίνεται προσαρμογή στο σχολείο σας την καταλαβαίνω απόλυτα πάντως. Και εγώ έτσι θα ένιωθα και χειρότερα. 

Θεωρώ όταν αρχίσουμε και εμείς θα ζητήσω προσαρμογή. Χωρίς να μου δείξει κάτι το παιδί απλά θα κάτσω λίγη ώρα μαζί του τις πρώτες δυο με τρεις φορές να δω πως θα πάει. 

πρίν από 6 λεπτά , maripoz είπε:

Θα είστε στην δουλειά όπου δηλαδή είστε και όταν μένει με την νταντά. Η δασκάλα οφείλει να τα ρωτάει αν χρειαζονται τουαλέτα και γενικά να υποστηρίζει σε αυτό το θέμα δεν πιστεύω ότι θα τα αφήνει να κατουριουνται συστηματικά, δεν λέω για κάποιο ατύχημα. Δηλαδή αν του βάλεις δεύτερη αλλαξια μαζί του ή δασκάλα δεν θα το βοηθήσει να τα βάλει?

Και εδώ εγώ ίσως έχω θέμα ! Αλλά γιατί να ντύσει το παιδί το δικό μου μια άγνωστη για αυτόν κυρία. Στην αρχή τουλάχιστον θα του είναι άγνωστη μέχρι να την γνωρίσει καλά. Θα νιώσει άνετα το παιδί να τον ντύσει μια καθηγήτρια. Θα ήταν πολύ καλύτερα να τα καταφέρει μόνος του και ας βάλει ανάποδα την μπλούζα. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Super.mum said:

Θεωρώ όταν αρχίσουμε και εμείς θα ζητήσω προσαρμογή. Χωρίς να μου δείξει κάτι το παιδί απλά θα κάτσω λίγη ώρα μαζί του τις πρώτες δυο με τρεις φορές να δω πως θα πάει. 

Ο πιο συνήθης τρόπος που γίνεται προσαρμογή είναι ότι το παιδί αρχίζει σταδιακά. Δηλαδή πάει μια ώρα την πρώτη μέρα μετά δύο μετά τρεις. Ανάλογα το σχολείο η προσαρμογή κρατάει καμία εβδομάδα σίγουρα το λιγότερο 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , maripoz είπε:

Ο πιο συνήθης τρόπος που γίνεται προσαρμογή είναι ότι το παιδί αρχίζει σταδιακά. Δηλαδή πάει μια ώρα την πρώτη μέρα μετά δύο μετά τρεις. Ανάλογα το σχολείο η προσαρμογή κρατάει καμία εβδομάδα σίγουρα το λιγότερο 

Α πολύ ωραίο ακούγεται αυτό και πολύ ομαλό .. αν αγχώνεται τόσο η Έσπερος γιατί να μην το κάνει και αυτή 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , maripoz είπε:

Θα είστε στην δουλειά όπου δηλαδή είστε και όταν μένει με την νταντά. Η δασκάλα οφείλει να τα ρωτάει αν χρειαζονται τουαλέτα και γενικά να υποστηρίζει σε αυτό το θέμα δεν πιστεύω ότι θα τα αφήνει να κατουριουνται συστηματικά, δεν λέω για κάποιο ατύχημα. Δηλαδή αν του βάλεις δεύτερη αλλαξια μαζί του ή δασκάλα δεν θα το βοηθήσει να τα βάλει?

Οι νηπιαγωγοι δεν μπορούν να βοηθούν τα παιδια. ούτε είναι υποχρεωμένες, ούτε γίνεται να το κάνουν συστηματικά, όταν είναι μόνες τους με τόσα παιδιά. ίσως από καλή διάθεση για κάποιο μικρό παιδάκι να κάνουν τα στραβά μάτια 1-2 φορές, αλλά δεν μπορώ να βασιστώ εκεί. 

 

Για την προσαρμογή, μου είπε απλά ότι προβλέπεται μειωμένη παραμονή, αυτό που γνωρίζω δλδ από τον νόμο. που όπως κατάλαβα, και αυτό το κάνουν γενικά στα νηπιαγωγεία, εφαρμόζεται αφού διαπιστωθεί το πρόβλημα. δεν θα πει δλδ κάποιος εξαρχής ότι την πρώτη μέρα θα μείνει το παιδί μια ώρα κ μετά παραπάνω κλπ. ίσως υπάρχουν σχολεία που το κάνουν, αλλά και στην ομάδα των εκπαιδευτικών που ρώτησα, κατάλαβα ότι πηγαίνει το παιδί την πρώτη μέρα (που συχνά δεν είναι το πλήρες ωράριο) και αναλόγως κανονίζουν αν χρειάζεται κάτι. το οποίο πρακτικά από πλευράς τους είναι λογικό, ειδικά στην αρχή που λείπουν και άτομα, μια δασκάλα αν είνα μόνη της, δεν μπορεί κάθε λίγο να παίρνιε τλέφωνα τη μία μαμά κ την άλλη κ να ανοιγοκλείνει πόρτςε ενώ ταυτόχροα προσπαθεί να βάλει σε σειρά τα υπόλοιπα. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Super.mum said:

Α πολύ ωραίο ακούγεται αυτό και πολύ ομαλό .. αν αγχώνεται τόσο η Έσπερος γιατί να μην το κάνει και αυτή 

Γιατί αν κατάλαβα καλά δθστυχως δεν επιτρέπεται, δεν κάνουν προσαρμογή στο σχολείο αυτό 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Έσπερος είπε:

Οι νηπιαγωγοι δεν μπορούν να βοηθούν τα παιδια. ούτε είναι υποχρεωμένες, ούτε γίνεται να το κάνουν συστηματικά, όταν είναι μόνες τους με τόσα παιδιά. ίσως από καλή διάθεση για κάποιο μικρό παιδάκι να κάνουν τα στραβά μάτια 1-2 φορές, αλλά δεν μπορώ να βασιστώ εκεί. 

 

Για την προσαρμογή, μου είπε απλά ότι προβλέπεται μειωμένη παραμονή, αυτό που γνωρίζω δλδ από τον νόμο. που όπως κατάλαβα, και αυτό το κάνουν γενικά στα νηπιαγωγεία, εφαρμόζεται αφού διαπιστωθεί το πρόβλημα. δεν θα πει δλδ κάποιος εξαρχής ότι την πρώτη μέρα θα μείνει το παιδί μια ώρα κ μετά παραπάνω κλπ. ίσως υπάρχουν σχολεία που το κάνουν, αλλά και στην ομάδα των εκπαιδευτικών που ρώτησα, κατάλαβα ότι πηγαίνει το παιδί την πρώτη μέρα (που συχνά δεν είναι το πλήρες ωράριο) και αναλόγως κανονίζουν αν χρειάζεται κάτι. το οποίο πρακτικά από πλευράς τους είναι λογικό, ειδικά στην αρχή που λείπουν και άτομα, μια δασκάλα αν είνα μόνη της, δεν μπορεί κάθε λίγο να παίρνιε τλέφωνα τη μία μαμά κ την άλλη κ να ανοιγοκλείνει πόρτςε ενώ ταυτόχροα προσπαθεί να βάλει σε σειρά τα υπόλοιπα. 

Α δηλαδή να μείνεις σε μια άκρη που λέει ο λόγος τις πρώτες μέρες δεν γίνεται ; 

πρίν από 6 λεπτά , maripoz είπε:

Γιατί αν κατάλαβα καλά δθστυχως δεν επιτρέπεται, δεν κάνουν προσαρμογή στο σχολείο αυτό 

Ωχ γιατί έτσι :/ 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , maripoz είπε:

Γιατί αν κατάλαβα καλά δθστυχως δεν επιτρέπεται, δεν κάνουν προσαρμογή στο σχολείο αυτό 

όχι, δεν είναι θέμα του δικόυ μας σχολείου. στο νηπιαγωγείο είναι ασαφές το τι προβλέπεται, ο νόμος λέει απλώς για δυνατ΄'οτητα ευέλικτου ωραρίου το πρώτο 15ήμερο. το οποίο δεν μου απέκλεισε η προϊσταμένη το καλοκαίρι που μιλήσαμε. αλλά γενικά στα νηπιαγωγεία έχω καταλάβει ότι δεν υπάρχει η συνήθεια να πηγαίνουν τα παιδιά σταδιακά. και καταλαβαίνω πολύ καλά το γιατί. το κανονίζουν αν υπάρξει ανάγκη. Προ κοβιντ, την μέρα μετά τον αγιασμό συνήθως είχαν πιο μικρό πρόγραμμα που περιελάμβανε κ ενημέρωση γονέων. Τώρα έχουν αλλάξει αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...