Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.


Recommended Posts

πρίν από 21 λεπτά , Έσπερος είπε:

όχι κακό με την έννοια να βλάψει. κακό με την έννοια ότι το παιδί χάνει τη φροντίδα που είχε σπίτι του. σαν παράδειγμα το ανέφερα για το ότι δεν συμφώνω μ αυτό που λενε ότι είναι ο φυσικός χωρος των παιδιών. δεν είμαι κατά του σχολείου προφανώς, δεν εννοώ κάτι τέτοιο. απλώς μου είναι δύσκολο να δεχτω ότι φτάσαμε στο σημείο να κάνουμε αυτή τη μετάβαση. 

Το παιδί κάποια στιγμή πρέπει να "χάσει" τη φροντίδα του σπιτιού, και την υπερ-ασφάλειά του. Πρέπει να εκτεθεί, και τα 4 είναι μια πολύ καλή ηλικία για να γίνει αυτό, δεδομένου ότι μετά επιστρέφει στο σπίτι του, και έχει αρκετές ώρες σε αυτό! Κάπως έτσι σκέφτονται κάποιες μαμάδες, και φτάνουν τα παιδιά 30 χρονών και είναι ακόμα  παιδιά, έχουν μάθει να τα έχουν όλα έτοιμα κλπ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 59 λεπτά , Έσπερος είπε:

.....

Εννοώ ότι τα παιδιά δεν μεγαλώνουν πια με άλλα παιδάκια γύρω τους, ξαδέρφια, στην γειτονιά κλπ για να μάθουν με φυσικό τρόπο τις κοινωνικές συμπεριφορές που τώρα μαθαίνουν στονσχολειο.  

 

ισχύει, άρα πως θα κοινωνικοποιηθεί ?

και επίσης, και εμείς στο σπίτι ακόμα και τώρα, τα παιδιά μου τρώνε στο χαμηλό τραπεζάκι του σαλονιού, βλέποντας τηλεόραση (ναι, ναι) και στο οποίο τραπεζάκι του σαλονιού κάνουν, εδώ και χρόνια, παρα, πάρα, πάρα πολλες δραστηριότητες, από Lego και ζωγραφική μέχρι έκθεση στα αγγλικά. Σωστό, λάθος δεν ξέρω, αλλά συμβαίνει. Και δεν τρελαίνομαι να το αλλάξω, έχω άλλα θέματα να αγχωθώ. 

Get out of the box. έχω μπλούζα που το λέει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , annoulen είπε:

 

ισχύει, άρα πως θα κοινωνικοποιηθεί ?

και επίσης, και εμείς στο σπίτι ακόμα και τώρα, τα παιδιά μου τρώνε στο χαμηλό τραπεζάκι του σαλονιού, βλέποντας τηλεόραση (ναι, ναι) και στο οποίο τραπεζάκι του σαλονιού κάνουν, εδώ και χρόνια, παρα, πάρα, πάρα πολλες δραστηριότητες, από Lego και ζωγραφική μέχρι έκθεση στα αγγλικά. Σωστό, λάθος δεν ξέρω, αλλά συμβαίνει. Και δεν τρελαίνομαι να το αλλάξω, έχω άλλα θέματα να αγχωθώ. 

Get out of the box. έχω μπλούζα που το λέει. 

Ε κι εμένα τψρα πια δεν τρώει στο καρεκλάκι, μπορεί να φάει κ περπατώντας ή κ από την πετσέτα στην παραλία μαζί με άμμο. είναι όμως δίκη μας απόφαση, όχι λύση ανάγκης. 

Και δεν είναι ότι θεωρώ αυτό τόσο κακό, απλώς ακόμη δεν μπορώ να μπω στη λογική ότι ένας τέτοιος χωρίς ειβαι πιο κατάλληλος για το παιδί από την άνεση του σπιτιου του. τόσο κατάλληλος που να ανυπομονούμε κιόλας κ να το επιδιώξουμε με χαρά. 

όταν έφυγα κ έμεινε στηβ νταντά, δεν σκέφτηκα ποτέ ότι τον αφήνω, ενοχές κλπ. τώρα όμως νιώθω ότι θα πάει κάπου που θα περάσει άσχημα στην αρχή κ φταίμε εμείς γι αυτό. ενώ δεν φταίμε βέβαια γιατί είναι υποχρεωτικό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ε κι εμένα τψρα πια δεν τρώει στο καρεκλάκι, μπορεί να φάει κ περπατώντας ή κ από την πετσέτα στην παραλία μαζί με άμμο. είναι όμως δίκη μας απόφαση, όχι λύση ανάγκης. 

 

Ναι κατανοητό έτσι όπως το λές, αλλά πραγματικά δεν θα του έδινα καθόλου σημασία..... 

 

Γενικά προσπαθώ να μπω στο τριπάκι "''όπως όλοι, έτσι κ εμείς"... και με βοηθάει αυτό. 

 

Γιατί κ εγώ και το άγχος πάμε πολύ παρέα, να ξέρεις. Δλδ θέλω να σου πω ότι εν μέρει σε καταλαβαίνω, απλώς ,  τώρα, ούσα μητέρα μεγαλύτερων παιδιών, καταλαβαίνω ότι έδινα σημασία σε πράγματα μη σημαντικά. Και σίγουρα, για αυτά που με αγχώνουν τώρα, μετά από κάποια χρόνια θα πω "κοιτα να δεις για ποια πράγματα αγχωνόμουν."

 

Όλα θα πάνε καλά, θα δεις. 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 31 λεπτά , kotsifikos είπε:

Χίλια συγγνώμη για την παρέμβαση, όμως νομίζω πως κατάλαβες λάθος, δεν εννοεί ότι μεγαλώνει στον αυτόματο, το αντίθετο μάλιστα, ότι υπεραναλύεις τα πάντα, και κυρίως πράγματα ανούσια, κολλάς στην λεπτομέρεια και χάνεις την ουσία. Μπράβο στο παιδάκι σου που γνωρίζει όλα αυτά τα πράγματα, μπράβο και σε σένα, όμως αυτά έτσι και αλλιώς τα τα μάθαινε κάποια στιγμή στο σχολείο, προσπαθείς τόσο πολύ να ''εκπαιδεύσεις '' το παιδί σου, τόσο πολύ που χάνεται η παιδικότητα που πρέπει να έχει στα 4 , ακόμα και αν αυτό σημαίνει πως θα αρπαχτεί με ένα άλλο παιδάκι για κάποιο παιχνίδι που του αρέσει και το θέλει (τυχαίο παράδειγμα). Καλό το πιάνο η γεωγραφία και η μυθολογία όμως αυτό που θα πάρει από τη συναναστροφή με τα υπόλοιπα παιδιά είναι ανεκτίμητο.

Εγώ τουλάχιστον αυτό κατάλαβα.

Το ίδιο πήγα περίπου να γράψω κ εγώ. Τι κ σαν αλλά παιδάκια δεν ξέρουν να μετράνε μέχρι το 1000 ή να ξέρουν γεωγραφία κλπ.. Αυτό είναι το θέμα? Σαν γονιός ποτέ δεν θα μου περνούσε απ' το μυαλό να μάθω στο παιδί όλα αυτά, για αυτό υπάρχει κ το σχολείο. Ελεύθερο παιχνίδι χρειάζονται σε αυτή την ηλικία κ η ξεγνοιασιά κάνοντας παρέα με αλλά παιδάκια

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά θα βγουν στην κοινωνία αργά η γρήγορα, εκεί δεν είναι όλα ήρεμα και βολικά όπως στο σπίτι τους, εγώ δεν βλέπω με τόσο αρνητικό μάτι το σχολείο, μετά από τόσα χρόνια σε βρεφικό παιδικό νήπιο κατάλαβα πως ο γιος μου η μοναδική προσδοκία που είχε από εκεί ήταν να είναι οι φίλοι του και να περάσει καλά. Δεν τον ένοιαζε που θα φάει, τι θα βάλει, που θα καθίσει, πως θα είναι το κτήριο, πως θα είναι η τουαλέτα.. τίποτα από όλα αυτά, τον ένοιαζε μόνο να περάσει καλά. Όταν πήγαμε στο δημοτικό να το δει το πρώτο πράγμα που είδε ήταν η μεγάλη αυλή και η χαρά του πως θα παίζει ποδόσφαιρο ήταν τεράστια, τα παιδιά είναι ολιγαρκείς άνθρωποι, ευπροσάρμοστα όντα, δεν είναι όπως εμείς.

Στην άνεση του σπιτιού μας εμείς βολευόμαστε όχι τα παιδιά, εδώ κοιμούνται πάνω σε καρέκλες όταν είμαστε έξω, το ότι θα φάνε στο θρανίο θα τα χαλάσει??

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , mama16 είπε:

Το ίδιο πήγα περίπου να γράψω κ εγώ. Τι κ σαν αλλά παιδάκια δεν ξέρουν να μετράνε μέχρι το 1000 ή να ξέρουν γεωγραφία κλπ.. Αυτό είναι το θέμα? Σαν γονιός ποτέ δεν θα μου περνούσε απ' το μυαλό να μάθω στο παιδί όλα αυτά, για αυτό υπάρχει κ το σχολείο. Ελεύθερο παιχνίδι χρειάζονται σε αυτή την ηλικία κ η ξεγνοιασιά κάνοντας παρέα με αλλά παιδάκια

αυτά τα έγραψα γιατί είπε η κοπέλα ότι το παιδί μεγαλώνει χωρίς ερεθίσματα κ δεν

εξελίσσεται. δεν του τα έμαθα επι τούτου; απλώς τα αφομοιώνει.σίγουρα πάντως δεβ είναι ένα αποχαυνωμένο παθητικό παθδι όπως φαντάζεται η μαγιοοουλα. έχει δεχτεί πολλά ερεθίσματα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

αυτά τα έγραψα γιατί είπε η κοπέλα ότι το παιδί μεγαλώνει χωρίς ερεθίσματα κ δεν

εξελίσσεται. δεν του τα έμαθα επι τούτου; απλώς τα αφομοιώνει.σίγουρα πάντως δεβ είναι ένα αποχαυνωμένο παθητικό παθδι όπως φαντάζεται η μαγιοοουλα. έχει δεχτεί πολλά ερεθίσματα. 

Δεν διαφωνούμε σε αυτό. Αυτο που σου λένε είναι ότι αυτά θα τα μάθουν όλα αργά ή γρήγορα, όμως τώρα έχει έρθει η ώρα να βγει από την ασφάλεια του σπιτιού, να τριφτεί λίγο με άλλο κόσμο, να πάρει νέα ερεθίσματα από καινούριους ανθρώπους, δασκάλες, συμμαθητές κλπ. Και η ηλικία του είναι μια χαρά ηλικία για να φύγει από το υπερπροστατευμένο περιβάλλον του σπιτιού.

Επίσης, μην προδικάζεις ότι στην αρχή δεν θα περνάει όμορφα. Έχει πολλές πιθανότητες να περνάει τέλεια από την 1η-2η μέρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , Έσπερος είπε:

αυτά τα έγραψα γιατί είπε η κοπέλα ότι το παιδί μεγαλώνει χωρίς ερεθίσματα κ δεν

εξελίσσεται. δεν του τα έμαθα επι τούτου; απλώς τα αφομοιώνει.σίγουρα πάντως δεβ είναι ένα αποχαυνωμένο παθητικό παθδι όπως φαντάζεται η μαγιοοουλα. έχει δεχτεί πολλά ερεθίσματα. 

Όχι σε καμία περίπτωση δεν νομίζω ότι η @μαγιοπουλας πιστεύει ότι είναι αποχαυνωμενο παθητικό το παιδί σου κ ότι δεν έχει δεχτεί αυτών των ειδών τα ερεθίσματα. Όλες οι κοπέλες επικεντρώνονται στην επαφή με τα άλλα παιδάκια κ το ποσό σημαντικό είναι αυτό, πιστεύω ότι είναι σημαντικότερο από το είναι γνωστικά πιο μπροστά από τα άλλα παιδάκια. Το λέω κ για την δικιά μου αυτά, γιατί όταν είναι στο σπίτι είναι η αρχηγός για τον μικρό, παίρνει πρωτοβουλίες, στα παιχνίδια κ σε όλα αλλά όταν βρίσκεται με άλλα παιδάκια είναι κουμπωμενη, ακολουθεί μόνο, χωρίς να πάρει πρωτοβουλία κλπ. Ενώ άλλα παιδακια παίζουν μεταξύ τους, έχουν θάρρος να "επιβληθούν", μαλώνουν όταν κάνουν κάτι αλλά τα βρίσκουν κ μετά είναι πάλι φίλοι. Η δικιά μου ένα παιδάκι είναι αρκετά ζωηρό κ την πιάνει αρτσουμπαλα κ νιώθω ότι ένας λόγος που δεν της αρέσει το σχολείο κ αντιδρούσε εκεί είναι ότι νιώθει ανήμπορη κ φοβάται να μην την χτυπήσουν. Θα ήθελα να μπορεί να μιλήσει χωρίς να φοβάται κ αυτό θα το καταφέρει μόνο αν έρχεται καθημερινά σε επαφή με τα παιδιά

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, irin είπε:

Ανέτοιμος θα είναι για πάντα, μέχρι να δοθεί η ευκαιρία να γίνει έτοιμος!

για παντα κ για τα παντα

αν δ του δωσουν,κυριως οι γονεις ,την ευκαιρια τοτε ποιος;

1 hour ago, Έσπερος είπε:

όχι κακό με την έννοια να βλάψει. κακό με την έννοια ότι το παιδί χάνει τη φροντίδα που είχε σπίτι του. σαν παράδειγμα το ανέφερα για το ότι δεν συμφώνω μ αυτό που λενε ότι είναι ο φυσικός χωρος των παιδιών. δεν είμαι κατά του σχολείου προφανώς, δεν εννοώ κάτι τέτοιο. απλώς μου είναι δύσκολο να δεχτω ότι φτάσαμε στο σημείο να κάνουμε αυτή τη μετάβαση. 

μιλαμε για φοβερη φροντιδα.θα χασει το παιδι το χωρο πρωινου

απλα σαν γονεις εχουμε κ τελειως διαφορετικες απαιτησεις απο το σχολειο

κριμα,οταν ειδικα ξερεις απο μεσα τις πραγματικες ελλειψεις

1 hour ago, kotsifikos είπε:

Χίλια συγγνώμη για την παρέμβαση, όμως νομίζω πως κατάλαβες λάθος, δεν εννοεί ότι μεγαλώνει στον αυτόματο, το αντίθετο μάλιστα, ότι υπεραναλύεις τα πάντα, και κυρίως πράγματα ανούσια, κολλάς στην λεπτομέρεια και χάνεις την ουσία. Μπράβο στο παιδάκι σου που γνωρίζει όλα αυτά τα πράγματα, μπράβο και σε σένα, όμως αυτά έτσι και αλλιώς τα τα μάθαινε κάποια στιγμή στο σχολείο, προσπαθείς τόσο πολύ να ''εκπαιδεύσεις '' το παιδί σου, τόσο πολύ που χάνεται η παιδικότητα που πρέπει να έχει στα 4 , ακόμα και αν αυτό σημαίνει πως θα αρπαχτεί με ένα άλλο παιδάκι για κάποιο παιχνίδι που του αρέσει και το θέλει (τυχαίο παράδειγμα). Καλό το πιάνο η γεωγραφία και η μυθολογία όμως αυτό που θα πάρει από τη συναναστροφή με τα υπόλοιπα παιδιά είναι ανεκτίμητο.

Εγώ τουλάχιστον αυτό κατάλαβα.

ακριβως αυτο

 

1 hour ago, vtgian είπε:

@Έσπερος  ένα θα σου πω σχετικά με το φυσικό χώρο του παιδιού.

Να ήξερες μόνο πόσο έχει στοιχίσει στα νηπιάκια η έλλειψη της περσινής χρονιάς! Να ήξερες μόνο πόσος πολύτιμος χρόνος ελεύθερου παιχνιδιού με άλλα παιδιά τους έλλειψε. 

Πόσο ανέτοιμα θα πάνε δημοτικό σε ομαδικότητα, σε συμβίωση και σε ικανότητα συνεργασίας με άλλα παιδιά. Το νηπιαγωγείο, ο χώρος που θα έπρεπε να μάθουν να ακούνε, να επικοινωνούν με σωστό τρόπο, να επιλύουν διαφωνίες, να μοιράζονται, με τα lockdown χάθηκε και οι γονείς το βλέπουμε κάθε φορά που βρίσκονται τα παιδιά μας.

Τα έχεις καταφέρει μια χαρά σε σχέση με το γνωσιακό κομμάτι. Άσε το σχολείο να κάνει τη δουλειά του, άσε το παιδί σου να εξελιχθεί μέσα από αυτό και εστίασε τα άγχη σου στα σημεία που όντως μπορείς να επέμβεις.

παρα πολυ σωστο

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τόσες μέρες δεν προλάβαινα να εμπλακώ απλά μου έκανε κάτι εντύπωση είδα κάπου γράφτηκε ότι το παιδί δεν απευθύνεται σε ενήλικες και γενικά έχω μια αίσθηση από την πλευρά σου @Έσπερος ήθελα καιρό να ρωτήσω μήπως φοβάσαι για κάποια αναπτυξιακή στο κοινωνικό κομμάτι εξού και όλο αυτό το άγχος του πως θα φανεί το παιδί; Για το άγχος της προσαρμογής με βρίσκεις σύμφωνη σε  πολλά το περνάμε όλοι λίγο πολύ. Με συγχωρείς αν μπαίνω σε ξένα χωράφια. Δεν είσαι υποχρεωμένη επουδενί να απαντήσεις. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Διαβάζω τόσες μέρες δεν προλάβαινα να εμπλακώ απλά μου έκανε κάτι εντύπωση είδα κάπου γράφτηκε ότι το παιδί δεν απευθύνεται σε ενήλικες και γενικά έχω μια αίσθηση από την πλευρά σου @Έσπερος ήθελα καιρό να ρωτήσω μήπως φοβάσαι για κάποια αναπτυξιακή στο κοινωνικό κομμάτι εξού και όλο αυτό το άγχος του πως θα φανεί το παιδί; Για το άγχος της προσαρμογής με βρίσκεις σύμφωνη σε  πολλά το περνάμε όλοι λίγο πολύ. Με συγχωρείς αν μπαίνω σε ξένα χωράφια. Δεν είσαι υποχρεωμένη επουδενί να απαντήσεις. 

Μα αν φοβόταν κάτι τέτοιο, η δική μου λογική θα έλεγε ότι πρέπει να δοκιμαστεί το συντομότερο. Όχι να αποφύγουμε να έρθουμε σε επαφή με το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Πιο παλιά που δεν μιλούσε φοβόμασταν. Αλλά μετά εξελίχθηκε γρήγορα η ομιλία κ είδαμε κ ότι έχει πολύ καλή αντίληψη. Απλώς στην κοινωνική ανάπτυξη είναι αδέξιος. Κε τους μεγάλους όχι ιδιαίτερα σε σχέση κ με άλλα παιδιά γιατί έχει συνηθίσει τις δικές μας παρέες κ χαίρεται όταν είμαστε πολλοί κ θέλει να μιλάει μαζί τους. Με παιδάκια έχει πολύ δισταγμό, ενώ χαιρεται πολύ κ παρατηρεί τι κάνουν κ σχολιάζει, δεν τους μιλάει απευθείας εκτός αν περάσει πολλή ώρα και εξοικειωθούν. 

πρίν από 44 λεπτά , vicky86 είπε:

απλα σαν γονεις εχουμε κ τελειως διαφορετικες απαιτησεις απο το σχολειο

κριμα,οταν ειδικα ξερεις απο μεσα τις πραγματικες ελλειψεις

Ενταξει τις ελλείψεις τις ξέρω, κ πριν από λίγες σελίδες τα λέγαμε αυτά. οι ελλείψεις είναι για όλες τις ηλικίες, δεν μπορώ να πω ότι δεν θα πάει ποτέ σχολείο. απλώς για τψρα δεν είμαι έτοιμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , Έσπερος είπε:

Πιο παλιά που δεν μιλούσε φοβόμασταν. Αλλά μετά εξελίχθηκε γρήγορα η ομιλία κ είδαμε κ ότι έχει πολύ καλή αντίληψη. Απλώς στην κοινωνική ανάπτυξη είναι αδέξιος. Κε τους μεγάλους όχι ιδιαίτερα σε σχέση κ με άλλα παιδιά γιατί έχει συνηθίσει τις δικές μας παρέες κ χαίρεται όταν είμαστε πολλοί κ θέλει να μιλάει μαζί τους. Με παιδάκια έχει πολύ δισταγμό, ενώ χαιρεται πολύ κ παρατηρεί τι κάνουν κ σχολιάζει, δεν τους μιλάει απευθείας εκτός αν περάσει πολλή ώρα και εξοικειωθούν. 

Ενταξει τις ελλείψεις τις ξέρω, κ πριν από λίγες σελίδες τα λέγαμε αυτά. οι ελλείψεις είναι για όλες τις ηλικίες, δεν μπορώ να πω ότι δεν θα πάει ποτέ σχολείο. απλώς για τψρα δεν είμαι έτοιμη.

δ ειναι ομως λογος το να μην παει επειδη εσυ δ εισαι ετοιμη

κ δ ξερω κ ποτε θα εισαι πραγματικα

πιο πανω σου γραψανε πολυ σωστα πραγματα

καποια στιγμη το παιδι βγαινει απο το σπιτι(κ δ παει μονο θαλασσα κ λαγκαδια),κ μπαινει στην κοινωνια.η πρωτη μικρογραφια ειναι το σχολειο.κ η ηλικια του ειναι μια χαρα γι αυτο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Έσπερος είπε:

...... Απλώς στην κοινωνική ανάπτυξη είναι αδέξιος. .....

 

Ένας λόγος παραπάνω να συμμετέχει σε ομάδα. 

συμπληρώνω λέγοντας ότι όλα τα παιδάκια είναι αδέξια εάν δεν έχουν ποτέ συμμετέχει σε ομάδες και εάν δεν συναναστρέφονται συχνά συνομήλικά τους.  

Επεξεργάστηκαν by annoulen
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Έσπερος είπε:

 

Ενταξει τις ελλείψεις τις ξέρω, κ πριν από λίγες σελίδες τα λέγαμε αυτά. οι ελλείψεις είναι για όλες τις ηλικίες, δεν μπορώ να πω ότι δεν θα πάει ποτέ σχολείο. απλώς για τψρα δεν είμαι έτοιμη.

Mε τα παιδιά δεν έχει εξοικείωση, γιαυτό θα πάει σχολείο και θα αποκτήσει πολύ γρήγορα!

Για τίποτα δεν ήμασταν έτοιμοι όταν γεννήσαμε.. αλλά αναγκαστήκαμε και προσαρμοστήκαμε. Επειδή όμως πιθανολογώ ότι το παιδί σου είναι έτοιμο, μη σκέφτεσαι το αν είσαι εσύ!

Επίσης, ας μην ξεχνάμε ότι τα παιδιά μας πάνε σχολείο, όχι εμείς, τα παιδιά μας θα έχουν σε λίγο καιρό διάβασμα, όχι εμείς, τα παιδιά μας καταφέρνουν όσα καταφέρνουν, όχι εμείς.. όπως επίσης, τα παιδιά μας κάνουν αταξίες ή λάθη κλπ, όχι εμείς! Είναι σημαντικό να τα διαχωρίσουμε, και για εμάς και για τα παιδιά μας. Τα "ξεκινήσαμε σχολείο", "έχουμε διάβασμα" κλπ πάντα μου την έδιναν στα νεύρα, τώρα πια με τα παιδιά συνειδητοποιώ και πόση πίεση μας ασκεί το να νιώθουμε υπεύθυνοι για τη συμπεριφορά, τις επιδόσεις του κλπ και πόσο λάθος μήνυμα δίνουμε στα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι έτοιμος. Φυσικά θα χαρώ. Όμως έχω στο μυαλό μου και το χειρότερο σενάριο που μάλλον είναι πιο πιθανό με βάση τα δεδομένα. και δεν μπορώ να διώξω τις ενοχές. Κάπως έχω στο μυαλό μου ότι αυτή η ταλαιπωρία των πρώτων ημερών δεν είναι αναγκαία, ότι θα μπορούσαμε να την αποφύγουμε. ίσως επειδή πριν ήταν με άλλο άτομο στι σπίτι κ δεν συνδύασα το σχολείο του με τη δική μου δουλειά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μακάρι να είναι έτοιμος. Φυσικά θα χαρώ. Όμως έχω στο μυαλό μου και το χειρότερο σενάριο που μάλλον είναι πιο πιθανό με βάση τα δεδομένα. και δεν μπορώ να διώξω τις ενοχές. Κάπως έχω στο μυαλό μου ότι αυτή η ταλαιπωρία των πρώτων ημερών δεν είναι αναγκαία, ότι θα μπορούσαμε να την αποφύγουμε. ίσως επειδή πριν ήταν με άλλο άτομο στι σπίτι κ δεν συνδύασα το σχολείο του με τη δική μου δουλειά. 

Ενοχές γιατί;;;; δεν τον στέλνεις 3 μηνών σε παιδικό. Τον στέλνεις 4 ετών επειδή είναι υποχρεωτικό, άρα ξεκάθαρα δεν είσαι εσύ η αιτία που πηγαίνει!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , irin είπε:

Ενοχές γιατί;;;; δεν τον στέλνεις 3 μηνών σε παιδικό. Τον στέλνεις 4 ετών επειδή είναι υποχρεωτικό, άρα ξεκάθαρα δεν είσαι εσύ η αιτία που πηγαίνει!

Μα το ξέρω ότι είναι παράλογο. Αλλά έτσι νιώθω. Ότι είναι δική μας ευθύνη. Πίστευα ότι όταν πάνε πιο μεγάλα σχολείο είναι έτοιμα να το διαχειριστούν κι είναι καλύτερα. αλλά θυμάμαι κι αυτά που είχε γράψει η @Mama_Anesti_ πέρσι ότι την πρώτη μέρα περιφερόταν κλαίγοντας όλη την ώρα, δθαβασα κι αυτά που είπε η @Anna3011 που η κόρη της είναι ίσα αλλά πολύ πιο ανεπτυγμένη, και σκέφτομαι ότι τώρα περιμένει με χαρά κάτι που τον στέλνουν οι γονείς που τους εμπιστεύεται και θα πάει κ θα είναι χάλια και θα κλαίει κι εμείς θα παριστάνουμε ότι αυτό είναι φυσιολογικό και πρέπει να του αρεεει, και νιώθω πολύ άσχημα. έχω σταματήσει να λέω για το σχολείο γιατί δεν θέλω να φύγει χαρούμενος. είπαμε μόνο ότι θα ανοίξει στις 13 κ πώς θα είναι ο αγιασμός, εδώ κ παρα πολύ καιρό δεν λέμε τίποτα γιατί δεν ξέρω τι να του πω. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

Το ίδιο πήγα περίπου να γράψω κ εγώ. Τι κ σαν αλλά παιδάκια δεν ξέρουν να μετράνε μέχρι το 1000 ή να ξέρουν γεωγραφία κλπ.. Αυτό είναι το θέμα? Σαν γονιός ποτέ δεν θα μου περνούσε απ' το μυαλό να μάθω στο παιδί όλα αυτά, για αυτό υπάρχει κ το σχολείο. Ελεύθερο παιχνίδι χρειάζονται σε αυτή την ηλικία κ η ξεγνοιασιά κάνοντας παρέα με αλλά παιδάκια

Εμένα βρε κορίτσια συγνώμη που θα το πω αλλά μου ακούστηκαν όλα αυτά καταπιεστικά για ένα παιδί 4 χρόνων. Δεν ξέρω ίσως είμαι η μόνη που μου άφησε αυτή την εντύπωση αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μα το ξέρω ότι είναι παράλογο. Αλλά έτσι νιώθω. Ότι είναι δική μας ευθύνη. Πίστευα ότι όταν πάνε πιο μεγάλα σχολείο είναι έτοιμα να το διαχειριστούν κι είναι καλύτερα. αλλά θυμάμαι κι αυτά που είχε γράψει η @Mama_Anesti_ πέρσι ότι την πρώτη μέρα περιφερόταν κλαίγοντας όλη την ώρα, δθαβασα κι αυτά που είπε η @Anna3011 που η κόρη της είναι ίσα αλλά πολύ πιο ανεπτυγμένη, και σκέφτομαι ότι τώρα περιμένει με χαρά κάτι που τον στέλνουν οι γονείς που τους εμπιστεύεται και θα πάει κ θα είναι χάλια και θα κλαίει κι εμείς θα παριστάνουμε ότι αυτό είναι φυσιολογικό και πρέπει να του αρεεει, και νιώθω πολύ άσχημα. έχω σταματήσει να λέω για το σχολείο γιατί δεν θέλω να φύγει χαρούμενος. είπαμε μόνο ότι θα ανοίξει στις 13 κ πώς θα είναι ο αγιασμός, εδώ κ παρα πολύ καιρό δεν λέμε τίποτα γιατί δεν ξέρω τι να του πω. 

κλαίω από τα γέλια.. δεν θέλεις να φύγει χαρούμενος!!!

λοιπόν, να σε ενημερώσω ότι το 1/12 των παιδιών όλου του κόσμου είναι γεννημένα Δεκέμβριο! και πηγαίνουν μικρά σχολείο!!! και το άλλο 1/12 είναι γεννημένα Νοέμβριο, πάλι σχετικά μικρά..

Αν ήταν γεννημένος Ιανουάριο, θα μας έλεγες πως θα νιώθει μειονεκτικά που τα μικρότερα, σωματικά και σε ωριμότητα, ξέρουν τα ίδια ή περισσότερα πράγματα. 

Επομένως... αν θέλεις να βρίσκεις τη μαυρίλα στη ζωή σου, τη βρίσκεις όπως και να'χει. Απλά διαλέγεις στάση ζωής.. μαύρη ή άσπρη

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Super.mum είπε:

Εμένα βρε κορίτσια συγνώμη που θα το πω αλλά μου ακούστηκαν όλα αυτά καταπιεστικά για ένα παιδί 4 χρόνων. Δεν ξέρω ίσως είμαι η μόνη που μου άφησε αυτή την εντύπωση αυτό. 

και σε εμενα.... 

πρίν από 23 λεπτά , Έσπερος είπε:

........ότι τώρα περιμένει με χαρά κάτι που τον στέλνουν οι γονείς που τους εμπιστεύεται και θα πάει κ θα είναι χάλια και θα κλαίει κι εμείς θα παριστάνουμε ότι αυτό είναι φυσιολογικό και πρέπει να του αρεεει, και νιώθω πολύ άσχημα. έχω σταματήσει να λέω για το σχολείο γιατί δεν θέλω να φύγει χαρούμενος. είπαμε μόνο ότι θα ανοίξει στις 13 κ πώς θα είναι ο αγιασμός, εδώ κ παρα πολύ καιρό δεν λέμε τίποτα γιατί δεν ξέρω τι να του πω. 

 

πω πω @Έσπερος, και μόνο από τον τρόπο που τα λες, φαίνεται το άγχος σου.

μην το σκέφτεσαι, όσο το σκέφτεσαι το διογκώνεις στο μυαλό σου. 

Μήπως να βάλεις μια τελεία και να συνεχίσεις την συζήτηση γύρω στις 20 σεπτεμβρίου ? 

 

Επεξεργάστηκαν by annoulen
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Super.mum είπε:

Εμένα βρε κορίτσια συγνώμη που θα το πω αλλά μου ακούστηκαν όλα αυτά καταπιεστικά για ένα παιδί 4 χρόνων. Δεν ξέρω ίσως είμαι η μόνη που μου άφησε αυτή την εντύπωση αυτό. 

Μα δεν του τα μάθαμε. προέκυψαν. παίζει στον κήπο, λέμε ότι αυτό είναι το τάδε φυτό, το μαθαίνει. έχουμε έναν χάρτη παιχνίδι, δείξαμε κάποιες εικόνες που έχει σε κάθε χώρα, είπαμε ότι αυτό το ζωάκι ειναο σ αυτή τη χώρα, το έμαθε κ ρωτούσε κι αλλα. δεν το φανταζόμασταν κι εμείς ότι μαθαίνουν τόσο εύκολα τόσα πράγματα. φυσικά παίζει και πολύ ελεύθερα, και είναι κ φορές που παίζει κ με μωρουδίστικα παιχνίδια αν τα ξετρυπώσει από εκεί που τα κρύβω. και είναι και παρα πολύ έξω και κινείται. δεν τον βάζουμε να του μάθουμε πράγματα όπως νομίζουν πολλοί. ας πούμε τον μαρκαδόρο που αν δεν του το θυμίσουμε, δεν τον κρατάει σωστά, δεν τιυ το λέμε συνέχεια, τον αφήνουμε. Ούτε επιμένουμε να χρωματίζει στα περιγράμματα κλπ. αυτά που δεν μπορεί, τα αφήνουμε να τα μάθει στο σχολείο. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...