Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.


Recommended Posts

5 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

καλα η αποψη που εχουν η εσπερος κ ο αντρας της για το εκπαιδευτικο συστημα...ειναι "φοβερη παρηγορια" για τους "ανιδεους" γονεις:neutral:

Έγραψα... έσβησα... έγραψα... έσβησα...

 

Τελικά θα περιοριστώ να πω αυτο, και θυμηθείτε το! Τώρα με την εκπαιδευτική μεταρρύθμιση που ετοιμάζει ο πρωθυπουργός μας, μια νέα μέρα ξημερώνει για το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα. Θα πάψουν πια να μπαίνουν θέματα για να γράφουν όλοι οι άσχετ όλες τις αηδίες κι αυτοί που είναι φωτοτυπικό μηχάνημα το μυαλό τους. Τέρμα όλα τα αντιsos και τα συνδιαστικά. Μόνο θέματα κρίσης που να απαιτούν σφόδρα να βάλεις την γνώμη σου και να αιτιολογήσεις. Τέρμα η πανωλεθρία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, samsympan είπε:

Έγραψα... έσβησα... έγραψα... έσβησα...

 

Τελικά θα περιοριστώ να πω αυτο, και θυμηθείτε το! Τώρα με την εκπαιδευτική μεταρρύθμιση που ετοιμάζει ο πρωθυπουργός μας, μια νέα μέρα ξημερώνει για το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα. Θα πάψουν πια να μπαίνουν θέματα για να γράφουν όλοι οι άσχετ όλες τις αηδίες κι αυτοί που είναι φωτοτυπικό μηχάνημα το μυαλό τους. Τέρμα όλα τα αντιsos και τα συνδιαστικά. Μόνο θέματα κρίσης που να απαιτούν σφόδρα να βάλεις την γνώμη σου και να αιτιολογήσεις. Τέρμα η πανωλεθρία!

Δεν κατακαβαιμω την ειρωνεία αλλά είπα να το προσπεράσω πριν. Προφανώς κανένα παιδί δεν μπορεί να μορφωθεί πλήρως από τους γονείς και προφανώς κάπως πρέπει να ενταχθεί σε μια κοινωνική δομή. Τα λέω αυτά για να μην πείτε ότι είμαι υπέρ του homeschooling. καμία σχέση. για την προσχολική αγωγή όμως, πραγνατικα θεωρείτε ότι είναι κάτι τόσο ιδανικό για να θεωρείται φυσικός χώρος τιυ παιδιού και εξέλιξη; εγω δεν το θεωρώ. τουλάχιστον την προσχολική αγωγή στην Ελλάδα. Είναι χρήσιμη για να έρχονται σε επαφή με παιδιά αφού οι κοινωνικές δομές δεν παρέχουν άλλες δυνατότητες τέτοιες. Από κει και πέρα όμως, εγω προσωπικά το θεωρώ πολύ κουραστικό, ειδικά αν πάει μέχρι μετά το μεσημέρι, μεγάλη επιβάρυνση να φεύγεις από το σπίτι σου τόσες ώρες, μεγαλο κλείσιμο, αφού η ώρα έξω είναι περιορισμένη, ασχημο περιβάλλον αισθητικά στα περισσότερα δημόσια, φτωχές υποδομές, χωρίς τραπεζαρίες, τραπεζοκόμους κλπ, έκθεση σε κακές συμοεριφορες συμμαθητών όπως αυτές που περιγράφετε κλπ. Δεν βρίσκω δηλαδή κάτι τόσο ιδανικό για αυτήν την ηλικία που να πανηγυρίζουμε κιόλας, πέρα από το να βρεις παρέες  κ τη δωρεάν απασχόληση, άντε κ να μάθει και καμία χειροτεχνία για όσους γονείς δεν πιάνουν τα χέρια τους. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Έσπερος είπε:

....... . Δεν βρίσκω δηλαδή κάτι τόσο ιδανικό για αυτήν την ηλικία που να πανηγυρίζουμε κιόλας... 

 

Δεν είναι ιδανικό. Η κολλητή μου δεν πήγε ούτε καν νηπιαγωγείο (δεκαετία 1980) και πέρασε με υποτροφία στις πανελληνιες. Είναι όμως υποχρεωτικό. Οπότε νομίζω ότι όλοι οι γονείς προσπαθούμε να βρούμε τα θετικά του. Όπως γίνεται και στα περισσότερα υποχρεωτικά πράγματα στη ζωή μας και στη ζωή των παιδιών μας.

Ούτε να ξυπνάνε τα παιδιά 11 μήνες τον χρόνο στις 630 το πρωί είναι ιδανικό. Στα  δικά μου παιδια αναφέρομαι και πιστεύω και σε πάρα πάρα πολλά παιδιά στην Ελλάδα, που έχουν γονείς εργαζόμενους full time χωρίς γιαγιάδες κ παππούδες να τα παίρνουν το καλοκαίρι. Ομως παραμυθιαζομαι κ εγώ ότι περνάνε όμορφα στα θερινά camp. Και μπορεί όντως να περνάνε όμορφα. Εάν ξεκινήσω και το "σοιχτιριζω"  (έτσι γράφεται??) , δεν θα με βγάλει πουθενα.

Και θα περάσω και την άρνηση μου στα παιδιά, και θα είναι χειρότερα μετά. 

Υ. Γ. Εντάξει φέτος κ πέρσι δεν ξυπνούσαν 630 για όλη τη χρονιά, αναφερομαι στις προηγούμενες χρονιές. 

Επεξεργάστηκαν by annoulen
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αταξιες?δεν θα πρεπε να κάνουν ε?

Έσπερος,ξέρεις κάτι?Η Κέιτ θα πρέπει να είχε λιγότερες ανησυχίες.Χαλαρωσε.Μαθηματα είναι κ αυτά κ δουλειά της δασκάλας η οριοθέτηση.περυσι η δικια μου μάλωσε με ένα κοριτσάκι,της πήρε τα γυαλιά κ τα πέταξε στην τουαλέτα.θριλερ ε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν κατακαβαιμω την ειρωνεία αλλά είπα να το προσπεράσω πριν. Προφανώς κανένα παιδί δεν μπορεί να μορφωθεί πλήρως από τους γονείς και προφανώς κάπως πρέπει να ενταχθεί σε μια κοινωνική δομή. Τα λέω αυτά για να μην πείτε ότι είμαι υπέρ του homeschooling. καμία σχέση. για την προσχολική αγωγή όμως, πραγνατικα θεωρείτε ότι είναι κάτι τόσο ιδανικό για να θεωρείται φυσικός χώρος τιυ παιδιού και εξέλιξη; εγω δεν το θεωρώ. τουλάχιστον την προσχολική αγωγή στην Ελλάδα. Είναι χρήσιμη για να έρχονται σε επαφή με παιδιά αφού οι κοινωνικές δομές δεν παρέχουν άλλες δυνατότητες τέτοιες. Από κει και πέρα όμως, εγω προσωπικά το θεωρώ πολύ κουραστικό, ειδικά αν πάει μέχρι μετά το μεσημέρι, μεγάλη επιβάρυνση να φεύγεις από το σπίτι σου τόσες ώρες, μεγαλο κλείσιμο, αφού η ώρα έξω είναι περιορισμένη, ασχημο περιβάλλον αισθητικά στα περισσότερα δημόσια, φτωχές υποδομές, χωρίς τραπεζαρίες, τραπεζοκόμους κλπ, έκθεση σε κακές συμοεριφορες συμμαθητών όπως αυτές που περιγράφετε κλπ. Δεν βρίσκω δηλαδή κάτι τόσο ιδανικό για αυτήν την ηλικία που να πανηγυρίζουμε κιόλας, πέρα από το να βρεις παρέες  κ τη δωρεάν απασχόληση, άντε κ να μάθει και καμία χειροτεχνία για όσους γονείς δεν πιάνουν τα χέρια τους. 

παρεες ειχαμε κ στις παιδικες χαρες,προ κοβιντ,δ δουλευω οποτε δ εχω αναγκη την απασχοληση,κ σιγουρα δ τα εστειλα για να κανουν χειροτεχνιες

φυσικα οταν εισαι μεσα σε εναν χωρο ξερεις κ τα στραβα του,αλλα που βοηθαει το να μιλας ετσι για αυτο το οποιο αντιπροσωπευεις;

κ πως περιμενεις μετα να εχεις κ την στηριξη απο τους υπολοιπους;

ευχομαι απλα ο καθενας απο την μερια του να κανει ο,τι ειναι δυνατον να εχουμε ολο κ καλυτερες συνθηκες

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

φυσικα οταν εισαι μεσα σε εναν χωρο ξερεις κ τα στραβα του,αλλα που βοηθαει το να μιλας ετσι για αυτο το οποιο αντιπροσωπευεις;

κ πως περιμενεις μετα να εχεις κ την στηριξη απο τους υπολοιπους;

Για την προσχολική αγωγή δεν ξέρω και πολλά. Πιο πολύ με την οπτική του γονιού μιλάω. Αλλά σίγουρα με επηρεάζουν οι απόψεις που διαμορφώνονται από τις μεγαλύτερες τάξεις. Εγω πιστεύω ότι βοηθάει. Γιατί από το γυμνάσιο και μετά, είναι πολλά τα παιδιά που δεν τους αρέσει το σχολείο και δεν είναι μόνο «κακοί» μαθητες. Άνθρωποι που σπούδασαν σε απαιτητικά αντικειμεμα και αποδείχτηκαν ικανοί κ επιτυχημένοι, έχουν κάκιστες αναμνήσεις από το σχολείο, για ποικίλους λόγους, πολλοί απ αυτούς λόγω καθηγητών, άλλοι λόγω συμμαθητών, άλλοι για αυτά που αναφέρω όπως η βαρεμάρα, τα βιβλία, η παπαγαλία, ο συντηρητισμός κλπ. Προφανώς δεν κάνω αποδόμηση του σχολείου στους μαθητες, αλλά τους λέω συχνά για πράγματα που τους ενοχλούν ότι έχουν δίκιο, αν έχουν, και ότι πολλά θα μπορούσαν ή και θα έπρεπε να είναι αλλιώς. Για τη συμπεριφορά τώρα που διαμαρτύρομαι συνέχεια, ενταξει αυτό ειναο κ λίγο υποκειμενικό. Άλλα πράγματα ενοχλούν εμένα πχ, άλλα πράγματα ενοχλούν τον άντρα μου που ήταν Ντένις ο τρομερός. Εγω στενοχωριέμαι όταν βλέπω παιδιά στο σχολείο να παρασύρονται από τη μάζα κ να κάνουν βλακείες. Αλλά δεν σημαίνει και τίποτα για την υπόλοιπη ζωή τους. Απλώς δεν μ αρέσει, γι αυτό λέω ότι το θεωρώ κακή επιρροή. 

 

Για την προσχολική δεν φανταζόμουν ότι θα έφτανα σ αυτό το σημείο αλλά έχω φτάσει. Δεν πιστεύω ότι το παιδί μου θα είναι καλύτερα απ ο,τι στο σπίτι με την νταντά σε επίπεδο γνώσεων και δεν μου αρέσει που δεν θα έχει τη φροντίδα με την οποία μεγάλωσε, μου φαίνεται μικρός και ανέτοιμος γι αυτό. Απλώς χαίρομαι που θα γνωρίσει παιδάκια, τίποτα παραπάνω. Δεν του το δείχνω, αλλά όταν του λέω ότι θα είναι ωραία κ θα κάνει φίλους κλπ, νιώθω ότι τον κοροϊδεύω γιατί δεν θα του φανεί ωραίο τις πρώτες μέρες και θα το καταλάβει ότι τον κοροϊδεύω. 

6 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Αταξιες?δεν θα πρεπε να κάνουν ε?

Έσπερος,ξέρεις κάτι?Η Κέιτ θα πρέπει να είχε λιγότερες ανησυχίες.Χαλαρωσε.Μαθηματα είναι κ αυτά κ δουλειά της δασκάλας η οριοθέτηση.περυσι η δικια μου μάλωσε με ένα κοριτσάκι,της πήρε τα γυαλιά κ τα πέταξε στην τουαλέτα.θριλερ ε?

κι ο δικός μου πετάει στη λεκάνη γις παιχνίδι πράγματα. παλιότερα. αλλά μια αγωνία όταν τον αφήνω μόνο του, την έχω ακόμα. ωραία τώρα απέκτησα κ την αγωνία μήπως πετάει πράγματα και στου σχολείου… Ενταξει όλα τα παιδιά έχουν κάνει αταξίες αλλά μάλλον δεν γίνεται αντιληπτο το τι εννοώ. Νομίζω ότι οι περισσότεροι γονείς δεν έχουν ακριβώς εικόνα πώς μεταλλάσσονται τα παιδιά τους όταν είναι με συνομήλικα. Νομίζουν ότι εξακολουθούν να είναι τα ευγενικά και σοβαρα παιδιά που έχουν στο σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Νομίζω ότι οι περισσότεροι γονείς δεν έχουν ακριβώς εικόνα πώς μεταλλάσσονται τα παιδιά τους όταν είναι με συνομήλικα. Νομίζουν ότι εξακολουθούν να είναι τα ευγενικά και σοβαρα παιδιά που έχουν στο σπίτι. 

 

Πρέπει να λάβεις υπ' όψιν σου και μία μεγάλη μερίδα παιδιών τα οποία όχι μόνο ευγενικά και σοβαρά δεν είναι στο σπίτι, αλλά βγάζουν και κάκιστες συμπεριφορές ΜΟΝΟ στο σπίτι. Τα δικά μου παιδιά είναι έτσι, το λέω. Και πάρα πολλοί συμμαθητές των παιδιών μου, και πολλά παιδάκια στον κύκλο μας. Ό,τι γκρίνια υπάρχει, θα τη βγάλουν κυρίως στη μητέρα τους και στο σπίτι. Ενώ στο σχολείο ή σε ξένα σπίτια, αυτά τα ίδια παιδιά (και τα δικά μου, ξαναλέω) είναι "τύπος και υπογραμμός", δεν ξεφεύγουν από όρια, δεν δημιουργούν θέματα και αταξίες κλπ.

Δεν είναι όλα τα παιδάκια οριοθετημένα στο σπίτι και από την "καταπίεση", από συσσώρευση ενέργειας να το πω, από οτιδήποτε άλλο, πάνε στο σχολείο και τα κάνουν όλα μαντάρα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Δεν κατακαβαιμω την ειρωνεία αλλά είπα να το προσπεράσω πριν.

Καμία ειρωνία! Μόνο χιούμορ.

Είναι δυνατον να μην ξέρεις τον Πανωλεθρία;! Επική μορφή των πανελληνίων '90s. Ok, είναι δυνατόν. Αν σε ενδιαφέρει ψάξτον στο youtube. Κι αν τον παρακολουθήσεις μην αρκεστείς στα προφανή, να κοιτάς εις βάθος. Είναι πολυεπίπεδη η ανάγνωση. Όπως πολυεπίπεδη είναι και η αγωγή και η εκπαίδευση στην προσχολική ηλικία...

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Έσπερος said:

δαγκώματα σπρωξίματα αταξίες βρισιές περίεργα τραγούδια, παιδικά με βία κλπ

Και αυτά είναι εκπαίδευση, στην κοινωνία θα βγει το παιδί , δεν θα είμαστε πάντα πίσω να  ελέγχουμε ότι τους συμβαίνει.

Στις διακοπές μας ο γιος μου κοροίδεψε ένα παιδάκι, ξέρω λάθος, ξέρω δεν έπρεπε, το έχουμε πει πολλές φορές, όμως παρόλα αυτά επειδή είναι παιδί το έκανε, δεν φταίω ούτε εγώ ούτε ο μπαμπάς του...είναι παιδί και δεν μπορούμε να ελέγχουμε τα πάντα. Όταν το είδα να συμβαίνει αρχικά πήγα να του μιλήσω, έπειτα είδα πως ο μπαμπάς του άλλου παιδιού (δύο μέτρα και 100+κιλά- έχει σημασία και αυτό γιατί το παιδί μου και οι φίλοι του ήταν 6 - 9 ετών) πήγε στον γιο μου και την παρέα του, να κάνει παρατήρηση για την κοροιδία, πλησίασα και στάθηκα να δω τι θα γίνει, υπό άλλες συνθήκες θα αρπαζόμουν με τον δίμετρο κύριο που πήγε να κάνει παρατήρηση στα ξένα παιδιά, όμως τελικά δεν πήγα γιατί ήθελα να δω πως ο γιος μου θα αντιδράσει σε κάτι τέτοιο. Όταν του μίλησε λοιπόν ο άλλος μπαμπάς ο γιος μου είπε με περίσσιο θάρρος, ''μας κοροιδεύει κύριε, και μας ενοχλεί αυτό, είναι και μικρός δεν μπορεί να καταλάβει τους κανόνες'' δεν μου άρεσε το ύφος του γιου μου, ούτε ο τόνος της φωνής του, όμως το ότι υπερασπίστηκε τον εαυτό του απέναντι σε αυτόν τον γονιό με έκανε να νιώσω πως ίσως αύριο στο δημοτικό τα πράγματα να είναι λίγο καλύτερα για εκείνον, γιατί έχει έστω το σθένος να μιλήσει και να υποστηρίξει τον εαυτό του. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Δεν πιστεύω ότι το παιδί μου θα είναι καλύτερα απ ο,τι στο σπίτι με την νταντά σε επίπεδο γνώσεων και δεν μου αρέσει που δεν θα έχει τη φροντίδα με την οποία μεγάλωσε, μου φαίνεται μικρός και ανέτοιμος γι αυτό.

Ανέτοιμος θα είναι για πάντα, μέχρι να δοθεί η ευκαιρία να γίνει έτοιμος!

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Yovanna said:

Ναι, είναι κάτι τέτοια σεσημασμένα 3χρονα και 4χρονα που κυκλοφορούν ελεύθερα σε παιδικούς σταθμούς και νηπιαγωγεία :D! Ο ανιψιός μου στα 4 , τραγουδούσε το βαπόρι απ'την Περσία! Ο δικός μου ξέρει ποιος είναι ο Darth Vader και ο Kylo Ren! Του αρέσει να βλέπει "μάχες" με φωτόσπαθα" από το star wars kids academy jedi training school!

Εντάξει!!!να βρεθούμε για κάφέ!! οι γιοι μας θα μπορούσαν να παίζουν με τις ώρες!!!! Θα σου πω πως πέρυσι στη γιορτή του (άκυρη εποχή) διάλεξε για δώρο στολή νταρθ βειντερ , οπότε καταλαβαίνεις!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Μια χαρά εικόνα εχουμε γιατί τα έχουνε δει να συναναστρεφονται με αλλά παιδιά .κ δεν είναι ούτε ευγενικά ούτε σοβαρά στο σπίτι πολλές φορές.. 

Έσπερος θα του κάνει καλό  .Το παιδί εκτός από την θάλασσα κ τον καθαρό αέρα δεν έχει κάνει τίποτε άλλο για να εξελιχθεί.παιδια δεν βλέπει,παιδική χαρά δεν πάει σχεδόν ποτέ,δραστηριότητες δεν έχει κάνει,από το νησί δεν έχει βγει για να πάρει ερεθίσματα αλλά και το σχολειο φαίνεται σαν τη μοναδική όαση.

Αυτό είναι δικό σου αυθαίρετο συμπερασμα. Πρώτα απ όλα έχει κάνει ταξίδια και στην Αθήνα και σε άλλα νησιά. Επίσης ξέρει να μετράει κ να διαβάζει κ τριψήφιους αριθμούς ακόμα μέχρι το 1000, ξέρει μυθολογία, γεωγραφία, τις νότες στο πιάνο, ξέρει παρα πολλά δέντρα κ λουλούδια να τα αναγνωρίζει, έχει άνεση στη θάλασσα, έχει αντοχή να κάνει αναρριχησεισ, δεν βλέπει τηλεόραση, δεν νομίζω ότι του λειπει κάποια δεξιότητα σε βαθμό που να υστερεί. εννοώ ότι υπάρχουν πράγματα που αλλα παιδιά κάνουν καλύτερα αλλά κι ο δικός μου κάνει με άνεση πολλά πράγματα. Δεν μεγαλώνει στον αυτόματα όπως μάλλον φαντάζεσαι. 

1 hour ago, Ilaeira είπε:

Πάντως δεν είμαι σίγουρη ποιες κοινωνικές δομές εννοείς ότι θα έπρεπε να υπάρχουν εκτός από το νηπιαγωγείο. Και δεν καταλαβαίνω πώς η απουσία των τραπεζοκόμων έχει κάποιον αρνητικό αντίκτυπο στην ανάπτυξη των παιδιών. 

Εννοώ ότι τα παιδιά δεν μεγαλώνουν πια με άλλα παιδάκια γύρω τους, ξαδέρφια, στην γειτονιά κλπ για να μάθουν με φυσικό τρόπο τις κοινωνικές συμπεριφορές που τώρα μαθαίνουν στονσχολειο. Αυτό για τις τραπεζοκόμους το είπα σαν παράδειγμα για το κακό περιβάλλον, ότι φεύγει το παιδί από το σπίτι που το φρόντιζαν, είχε τις ανέσεις του κλπ και πάει κάπου που τρώει κολατσιό στο θρανίο του. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Αυτό για τις τραπεζοκόμους το είπα σαν παράδειγμα για το κακό περιβάλλον, ότι φεύγει το παιδί από το σπίτι που το φρόντιζαν, είχε τις ανέσεις του κλπ και πάει κάπου που τρώει κολατσιό στο θρανίο του

Δεν πιστεύω αυτά που διαβάζω 2 μέρες τώρα.

Δεν γίνεται βέβαια εδώ, ούτε και πρέπει, ούτε και υπάρχει λόγος να κάνω αντίλογο. Κανένας απολύτως. Είναι ξεκάθαρη η φιλοσοφία σου. Μόνο με χιούμορ μπορώ να πεταχτώ να πω κι εγώ κάτι.

 

Δεν θα σχολιάσω τίποτε από τα σημαντικά που έθιξες. Αλλά όμως είναι δυνατόν να θεωρείς κακό το περιβάλλον επειδή τρώνε εκεί που παίζουν και ζωγραφίζουν;;;!!! (τι να πουν και τα κινεζάκια που παίρνουν και τον υπνάκο τους στο θρανίο δηλαδή...).

Εμείς και σπίτι μας το κάνουμε αυτό. Τι σημαίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , samsympan είπε:

Δεν πιστεύω αυτά που διαβάζω 2 μέρες τώρα.

Δεν γίνεται βέβαια εδώ, ούτε και πρέπει, ούτε και υπάρχει λόγος να κάνω αντίλογο. Κανένας απολύτως. Είναι ξεκάθαρη η φιλοσοφία σου.

 

Δεν θα σχολιάσω τίποτε από τα σημαντικά που έθιξες. Αλλά όμως είναι δυνατόν να θεωρείς κακό το περιβάλλον επειδή τρώνε εκεί που παίζουν και ζωγραφίζουν;;;!!! (τι να πουν και τα κινεζάκια που παίρνουν και τον υπνάκι τους στο θρανίο δηλαδή...).

Εμείς και σπίτι μας το κάνουμε αυτό. Τι σημαίνει αυτό;

όχι κακό με την έννοια να βλάψει. κακό με την έννοια ότι το παιδί χάνει τη φροντίδα που είχε σπίτι του. σαν παράδειγμα το ανέφερα για το ότι δεν συμφώνω μ αυτό που λενε ότι είναι ο φυσικός χωρος των παιδιών. δεν είμαι κατά του σχολείου προφανώς, δεν εννοώ κάτι τέτοιο. απλώς μου είναι δύσκολο να δεχτω ότι φτάσαμε στο σημείο να κάνουμε αυτή τη μετάβαση. 

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Έσπερος said:

 

Εννοώ ότι τα παιδιά δεν μεγαλώνουν πια με άλλα παιδάκια γύρω τους, ξαδέρφια, στην γειτονιά κλπ για να μάθουν με φυσικό τρόπο τις κοινωνικές συμπεριφορές που τώρα μαθαίνουν στονσχολειο.

Με φυσικό τρόπο θα τα μάθει και τώρα, δεν θα του πει η δασκάλα πως να διεκδικήσει κάτι,  μόνος του θα κληθεί να το διαχειριστεί όλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...