Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 16 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

@Έσπερος ρίξε κι εδώ μια ματιά! 

μπράβο αυτό έψαχνα αλλά η αναζήτησή με έβγαλε στο άλλο. εντωμεταξύ αλλά τελείως θέματα βλέπω εδώ. τη βία ούτε που την είχα σκεφτεί. ότι δλδ μπορεί να δεχτεί. πιο πολύ σκέφτομαι μην χαλάσει κάποιο παιχνίδι ή θυμώσει με ξατι κ φωνάξει ή δν θέλει να σταματήσει αυτό που κάνει κλπ, δεν έχω προβληματιστεί για το τι θα κάνουν τα αλλά παιδθα.  επθσης ενώ μιλάει αριέτα καθαρα (βασικά το ρ δεν λέει κ το λ το λέει λι), ξεχωρίζει χρόνους κ το εδώ/εκεί, μέσα έξω κλπ, μπερδεύει ακόμα το εγω κ το εσυ, συστηματικά, κ φοβάμαι ότι θα έχει θέμα, έισης στην τουαλέτα βαριέται κ θέλει να τον ντύνω ενώ κάνει χαμό για αλλά που θέλει μόνος του..και ούτε έχουμε πει για όνειρα ποτέ! δεν ξέρω καν αν ξέρει τι είναι! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

μπράβο αυτό έψαχνα αλλά η αναζήτησή με έβγαλε στο άλλο. εντωμεταξύ αλλά τελείως θέματα βλέπω εδώ. τη βία ούτε που την είχα σκεφτεί. ότι δλδ μπορεί να δεχτεί. πιο πολύ σκέφτομαι μην χαλάσει κάποιο παιχνίδι ή θυμώσει με ξατι κ φωνάξει ή δν θέλει να σταματήσει αυτό που κάνει κλπ, δεν έχω προβληματιστεί για το τι θα κάνουν τα αλλά παιδθα.  επθσης ενώ μιλάει αριέτα καθαρα (βασικά το ρ δεν λέει κ το λ το λέει λι), ξεχωρίζει χρόνους κ το εδώ/εκεί, μέσα έξω κλπ, μπερδεύει ακόμα το εγω κ το εσυ, συστηματικά, κ φοβάμαι ότι θα έχει θέμα, έισης στην τουαλέτα βαριέται κ θέλει να τον ντύνω ενώ κάνει χαμό για αλλά που θέλει μόνος του..και ούτε έχουμε πει για όνειρα ποτέ! δεν ξέρω καν αν ξέρει τι είναι! 

 

Aυτό που σίγουρα δε θα γίνει στο προνήπιο (δημόσιο) είναι να τον ντύνουν ή να τον βοηθούν στην τουαλέτα. Οι νηπιαγωγοί δεν ακουμπάνε τα παιδιά, δεν τα βλέπουν γυμνά κλπ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Aυτό που σίγουρα δε θα γίνει στο προνήπιο (δημόσιο) είναι να τον ντύνουν ή να τον βοηθούν στην τουαλέτα. Οι νηπιαγωγοί δεν ακουμπάνε τα παιδιά, δεν τα βλέπουν γυμνά κλπ.

ναι ενταξει αυτό το ξέρω. όμως αυτό είναι κάτι που δουλεύεται. για να πάει τουαλέτα θα το ζητάει ή τους λένε τι ώρα να πάνε; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Έσπερος είπε:

ναι ενταξει αυτό το ξέρω. όμως αυτό είναι κάτι που δουλεύεται. για να πάει τουαλέτα θα το ζητάει ή τους λένε τι ώρα να πάνε; 

Προφανώς δε θα το αφήσουν να κατουρηθεί αν ζητήσει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Προφανώς δε θα το αφήσουν να κατουρηθεί αν ζητήσει!

ναι όμως τα στέλνουν  κ σε κάποιες ώρες -εννοώ στο διάλειμμα  ή τους το θυμίζουν; γενικα το να πάνε εκτός διαλείμματος αποθαρρύνεται; για να ξέρω τι θα του πω. ή οπότε θέλουν ζητάνε κ πάνε; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

ναι όμως τα στέλνουν  κ σε κάποιες ώρες -εννοώ στο διάλειμμα  ή τους το θυμίζουν; γενικα το να πάνε εκτός διαλείμματος αποθαρρύνεται; για να ξέρω τι θα του πω. ή οπότε θέλουν ζητάνε κ πάνε; 

Δε θα πεις τιποτα.

Θα αφησεις τη νηπιαγωγο να εξηγησει τους κανονες της.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

ναι όμως τα στέλνουν  κ σε κάποιες ώρες -εννοώ στο διάλειμμα  ή τους το θυμίζουν; γενικα το να πάνε εκτός διαλείμματος αποθαρρύνεται; για να ξέρω τι θα του πω. ή οπότε θέλουν ζητάνε κ πάνε; 

Νομίζω όποτε θέλουν πάνε, αυτά είναι ζητήματα που τα ρυθμίζει η δασκάλα ανάλογα με την ροή του μαθήματος. 

 

πρίν από 22 λεπτά , Έσπερος είπε:

λείως θέματα βλέπω εδώ. τη βία ούτε που την είχα σκεφτεί

Βία μπορεί να είναι  πχ ένα τσίμπημα, μια σπρωξια, ένα τράβηγμα μπλουζας. 

 

πρίν από 24 λεπτά , Έσπερος είπε:

πιο πολύ σκέφτομαι μην χαλάσει κάποιο παιχνίδι 

Τώρα μου θυμίσες περιστατικα από την ανάποδη. Δηλ στην αρχή όταν ο μικρός έβλεπε χαλασμένο παιχνίδι το πήγαινε στην δασκάλα και της έλεγε "να το φτιάξουμε!":lol:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Έσπερος είπε:

ναι όμως τα στέλνουν  κ σε κάποιες ώρες -εννοώ στο διάλειμμα  ή τους το θυμίζουν; γενικα το να πάνε εκτός διαλείμματος αποθαρρύνεται; για να ξέρω τι θα του πω. ή οπότε θέλουν ζητάνε κ πάνε; 

ζητανε κανονικα

υπενθυμιζουν κιολας,τουλ στα δικα μας

φυσικα κανονικα κ εκτος διαλλειμματος,αλλα μιλαω για νηπια που εχουν αρκετο προσωπικο,δ ειναι μια δασκαλα

Link to comment
Share on other sites

Η Έσπερος έχει αγχωθεί και είναι λογικό .. και εγώ αγχώνομαι τώρα που άρχισα να σκέφτομαι για τον παιδικο ... πως θα πάει .. αν θα τον πάω η όχι ακόμα .. πολύ άγχος 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 hours ago, Έσπερος said:

ναι ενταξει αυτό το ξέρω. όμως αυτό είναι κάτι που δουλεύεται. για να πάει τουαλέτα θα το ζητάει ή τους λένε τι ώρα να πάνε; 

όχι καλέ το ζητάνε να πάνε , είναι δυνατόν να  βάζουν ώρα τουαλέτας σε παιδιά 4-5-6 ετών?

 

3 hours ago, Έσπερος said:

μπράβο αυτό έψαχνα αλλά η αναζήτησή με έβγαλε στο άλλο. εντωμεταξύ αλλά τελείως θέματα βλέπω εδώ. τη βία ούτε που την είχα σκεφτεί. ότι δλδ μπορεί να δεχτεί. πιο πολύ σκέφτομαι μην χαλάσει κάποιο παιχνίδι ή θυμώσει με ξατι κ φωνάξει ή δν θέλει να σταματήσει αυτό που κάνει κλπ, δεν έχω προβληματιστεί για το τι θα κάνουν τα αλλά παιδθα.  επθσης ενώ μιλάει αριέτα καθαρα (βασικά το ρ δεν λέει κ το λ το λέει λι), ξεχωρίζει χρόνους κ το εδώ/εκεί, μέσα έξω κλπ, μπερδεύει ακόμα το εγω κ το εσυ, συστηματικά, κ φοβάμαι ότι θα έχει θέμα, έισης στην τουαλέτα βαριέται κ θέλει να τον ντύνω ενώ κάνει χαμό για αλλά που θέλει μόνος του..και ούτε έχουμε πει για όνειρα ποτέ! δεν ξέρω καν αν ξέρει τι είναι! 

βρε έσπερος πολύ άγχος αλήθεια, δεν υπάρχει λόγος, προνήπιο θα πάει όχι φαντάρος στα σύνορα. Επίσης να έχει στον νου σου πως δεν μπορεις να τα προβλέψεις / προλάβεις όλα. Αυτό που σίγουρα πρέπει να κάνεις είναι να δουλέψετε την αυτονομία στην τουαλέτα, όοοοοολα τα άλλα θα τα μάθει με τον καιρό, σιγά σιγά . Τι σχέση έχουν τα όνειρα με το σχολείο? το ρ που είναι λ εμένα το έφτιαξε στην ηλικία που είναι τώρα ο δικός σου, απότομα από την μία ημέρα στην άλλη. σε προβληματίζουν πράγματα που δεν υπάρχει λόγος.

Προφανώς και θα πρέπει να μάθει πως δεν χτυπάει και δεν δέχεται να τον χτυπούν , όμως μη περιμένεις πως από την μία φορά που θα το πεις το παιδί θα το μάθει, θα πάρει χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

μπράβο αυτό έψαχνα αλλά η αναζήτησή με έβγαλε στο άλλο. εντωμεταξύ αλλά τελείως θέματα βλέπω εδώ. τη βία ούτε που την είχα σκεφτεί. ότι δλδ μπορεί να δεχτεί. πιο πολύ σκέφτομαι μην χαλάσει κάποιο παιχνίδι ή θυμώσει με ξατι κ φωνάξει ή δν θέλει να σταματήσει αυτό που κάνει κλπ, δεν έχω προβληματιστεί για το τι θα κάνουν τα αλλά παιδθα.  επθσης ενώ μιλάει αριέτα καθαρα (βασικά το ρ δεν λέει κ το λ το λέει λι), ξεχωρίζει χρόνους κ το εδώ/εκεί, μέσα έξω κλπ, μπερδεύει ακόμα το εγω κ το εσυ, συστηματικά, κ φοβάμαι ότι θα έχει θέμα, έισης στην τουαλέτα βαριέται κ θέλει να τον ντύνω ενώ κάνει χαμό για αλλά που θέλει μόνος του..και ούτε έχουμε πει για όνειρα ποτέ! δεν ξέρω καν αν ξέρει τι είναι! 

Έσπερος μην αγχώνεσε τα περισσότερα παιδάκια ετσι ειναι. Συνήθως μονο κάτι κοριτσάκια είναι πολύ προχωρημένα.  

Μην αγχώνεσε η δασκάλες ξέρουν τι να κάνουν.  Μέχρι τα 5 τα παιδάκια ούτε πεντακάθαρα μιλάνε όλα ούτε λένε ακριβώς τι σκεφτονται.  Τα περισσότερα λένε διάφορα άσχετα.  

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

όχι καλέ το ζητάνε να πάνε , είναι δυνατόν να  βάζουν ώρα τουαλέτας σε παιδιά 4-5-6 ετών?

καλά πιο πολύ για να είναι σίγουρο ότι δεν θα ξεχαστούν ή δεν θα αργήσουν για άλλο λόγο κ γίνει ατύχημα, όχι για να μην διακόπτουν το μάθημα. οι τουαλέτες είναι μικρές; δλδ φτάνουν μόνα τους; τους λενε να πλύνουν χέρια πριν από το φαγητό; πρέπει να του μάθω κάτι άλλο σχετικά με το κολατσιό; τα βοηθάνε να ανοίξουν τις τσάντες; αν σας λενε ότι δεν τους αρέσει γθα οποιονδήποτε λόγο, τι τους λετε; 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

καλά πιο πολύ για να είναι σίγουρο ότι δεν θα ξεχαστούν ή δεν θα αργήσουν για άλλο λόγο κ γίνει ατύχημα, όχι για να μην διακόπτουν το μάθημα. οι τουαλέτες είναι μικρές; δλδ φτάνουν μόνα τους; τους λενε να πλύνουν χέρια πριν από το φαγητό; πρέπει να του μάθω κάτι άλλο σχετικά με το κολατσιό; τα βοηθάνε να ανοίξουν τις τσάντες; αν σας λενε ότι δεν τους αρέσει γθα οποιονδήποτε λόγο, τι τους λετε; 

 

Οι τουαλέτες είναι μικρές, παιδικές, μια χαρά φτάνουν. Φυσικά τα πάνε για πλύσιμο χεριών πριν το φαγητό. Για το κολατσιό θα σας δώσει οδηγίες η δασκάλα. Εμάς μας είχε δώσει φυλλάδιο με οδηγίες για όλα πχ να φέρνουν μια μικρή πετσέτα για να στρώνουν σαν τραπεζομάντιλο, ότι απαγορεύονταν τα τυποποιημένα προϊόντα κτλ. Αν ένα παιδί δυσκολεύετε σε κάτι θα το βοηθήσουν αλλά θα προσπαθήσουν να το μάθουν να το κάνει μόνο του. Δεν μπορεί μία δασκάλα να εξυπηρετεί τόσα παιδιά, δεν προλαβαίνει. Αλλωστε είναι σε ηλικία που μπορούν να μάθουν να αυτοεξυπηρετούνται. Εμάς πχ δεν μας άφηνε η δασκάλα να κουβαλάμε την τσάντα τους ή να τα βοηθάμε να βάλουν ή να βγάλουν τα μπουφάν τους κτλ. Στην αρχή μου είχε φανεί αυστηρή και παρεμβατική αλλά τελικά είχε δίκιο. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

καλά πιο πολύ για να είναι σίγουρο ότι δεν θα ξεχαστούν ή δεν θα αργήσουν για άλλο λόγο κ γίνει ατύχημα, όχι για να μην διακόπτουν το μάθημα. οι τουαλέτες είναι μικρές; δλδ φτάνουν μόνα τους; τους λενε να πλύνουν χέρια πριν από το φαγητό; πρέπει να του μάθω κάτι άλλο σχετικά με το κολατσιό; τα βοηθάνε να ανοίξουν τις τσάντες; αν σας λενε ότι δεν τους αρέσει γθα οποιονδήποτε λόγο, τι τους λετε; 

 

συνήθως είναι οι παιδικές τουαλέτες, με παιδικούς νιπτήρες και χαμηλά. ναι, στους δικούς μου ήταν προϋπόθεση να πλύνουν τα χέρια τους πριν το φαγητό, όλα τα παιδάκια μαζί έτσι έκαναν. Να του κάνεις λίγο προπόνηση με την τσάντα του. 

Νομίζω ότι θα ξε-αγχωθείς αν σκεφτείς ότι αρκετά παιδάκια που θα είναι συμμαθητές του, θα είναι στην ίδια θέση με εκείνον,  δλδ πρώτη φορά σε σχολικό περιβάλλον (εκτός και έχεις βάσιμες πληροφορίες ότι όλα πήγαιναν σε βρεφονηπιακό σταθμό). 

Σε περίπτωση που κάτι δεν τους αρέσει, αν πρόκειται για συμμαθητή, τότε "παιδί μου γιατί δεν δοκιμάζεις να παίξεις και με τον τάδε", εάν πρόκειται για τη δασκάλα, εκεί είναι δύσκολο το project , εάν πρόκειται για το σχολείο γενικότερα εγώ ακόμα κ τώρα τους λέω ότι όπως οι γονείς πηγαίνουν στη δουλειά τους, έτσι και τα παιδάκια πηγαίνουν σχολείο. 'Έιναι στις υποχρεώσεις τους.

 

Είναι και ευκαιρία να "αυτονομηθεί". 

 

Εμείς προχθές πήγαμε για μπάνιο κ είχαμε μαζί μας κ μια ανηψούλα μου που πάει νήπιο. Η οποία είχε τη τσαντούλα της, όταν έβγαινε από τη θάλασσα άνοιγε τη τσάντα, έβγαζε την πετσέτα της κ σκουπιζόνταν. Μόνη της. Αντίθετα οι δικοί μου (8,5 και 10 ετών), με το που έβγαιναν από τη θάλασσα "Μαμάάάάά, πετσέτα!!!!",  και έτρεχε η μαμά (εγώ). Και εκεί λέω, ώπα, κάτι έχω κάνει λάθος. Τώρα την επόμενη φορά, θα τους πω, "ανοίξτε τη τσάντα κ βρείτε τη". Το λέω για το θέμα της αυτονομίας. Και για εμένα δηλαδή. Ότι πρέπει να μάθουν και μόνα τους κάποια πράγματα, ανάλογα φυσικά με την ηλικία τους. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

καλά πιο πολύ για να είναι σίγουρο ότι δεν θα ξεχαστούν ή δεν θα αργήσουν για άλλο λόγο κ γίνει ατύχημα, όχι για να μην διακόπτουν το μάθημα. οι τουαλέτες είναι μικρές; δλδ φτάνουν μόνα τους; τους λενε να πλύνουν χέρια πριν από το φαγητό; πρέπει να του μάθω κάτι άλλο σχετικά με το κολατσιό; τα βοηθάνε να ανοίξουν τις τσάντες; αν σας λενε ότι δεν τους αρέσει γθα οποιονδήποτε λόγο, τι τους λετε; 

ακριβως οπως ειπαν.οι τουαλετες ειναι μικρες.τα παντα προσβασιμα με βαση το υψος τους(εκτος αν τυχετε σε περιπτωση κτιριου με δημοτικο μαζι κλπ)

πλενουν χερια ολα μαζι πριν το φαι,μετα,μετα το διαλλειμμα

ευκολο φαγητοδοχειο να το ανοιγοκλεινει μονος.γενικα θα βοηθησουν πρωτη φορα,αλλα το σκεπτικο ειναι να τα κανει μονο του.να βγαζει παπουτσια-να βαζει παντοφλες.να παιρνει το κολατσιο,να αυτοεξυπηρετειται στην τουαλετα,αν χρειαστει να αλλαξει,το μπουφαν του κλπ

τι να μην του αρεσει;το σχολειο γενικα;δ μου εχει τυχει.μπορει λιγο να βαριεται η μεγαλη με το διαβασμα αλλα παει με μεγαλη χαρα,κ ξυπναει πρωτη.ο μικρος δυσκολευεται στο πρωινο ξυπνημα,αλλα θελει να δει τους φιλους του,οποτε αφου συνελθει δ εχουμε θεμα

επισης απο την αρχη εχει παρουσιαστει σαν υποχρεωση το σχολειο,οχι κτ που αν θελουμε παμε.παρολο που δ εργαζομαι κ ειναι πιο δυσκολο να πω,οπως πανε οι μεγαλοι στην δουλεια τους

κ ο αντρας μου εχει κανει αρκετες φορες πλακα,κτ που με βρισκει τελειως αντιθετη,αλλα μαλλον επειδη ξερει την απαντηση.τους πηγαινε στο σχολειο κ τους προτεινε να κανουν κοπανα:shock:τα παιδια δ θελανε:razz:

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vicky86 είπε:

να βγαζει παπουτσια-να βαζει παντοφλες.

αυτό το έχουν γενικα να μην φοράνε παπούτσια; δεν το έχω ξανακούσει! 

 

1 ώρα πρίν, vicky86 είπε:

τι να μην του αρεσει;το σχολειο γενικα;

να σου πω την αλήθεια έτσι όπως το φαντάζομαι, δεν βρίσκω λόγο να του αρέσει, εννοώ ότι είχε μάθει να παίζει έξω πολλή ώρα, να έχει τη σειρά του, τα βιβλία του, γενθκα μου φαίνεται πολύ μεγάλη μετάβαση να είναι και χωρίς εμάς κ σε χώρο που δεν θα μπορεί να ασχολείται με αυτά που του αρέσουν. προφανώς όλα το αποδέχονται κ προσαρμόζονται ή δεν προσαρμόζονται ποτέ αλλά το υπομένουν, απλώς μου κάνει εντύπωση η βεβαιότητα ότι αρέσει στα παιδθα κ το θεωρούν παιχνίδι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Έσπερος είπε:

όπως το φαντάζομαι, δεν βρίσκω λόγο να του αρέσει, εννοώ ότι είχε μάθει να παίζει έξω πολλή ώρα, να έχει τη σειρά του, τα βιβλία του,

Μπορεί και να μην του αρέσει! Και στον δικό μου δεν άρεσε. Γιατί του άρεσε η ρουτίνα του, γιατί δεν ήθελε να με αποχωριστεί, γιατί είχε μάθει να έχει αποκλειστικότητα και προσοχή στο μέγιστο δυνατό. 

Το ζήτημα είναι αν συμβεί αυτό στην περίπτωση σας να βρειτε τρόπους να το ξεπεράσετε. Δυστυχώς είναι υποχρεωτικό, είτε το θέλουμε είτε όχι και δεν υπάρχει επιλογή. Κάπως έτσι το αποδέχτηκα και έψαξα να βρω τρόπους για να περνάει καλά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Μπορεί και να μην του αρέσει! Και στον δικό μου δεν άρεσε. Γιατί του άρεσε η ρουτίνα του, γιατί δεν ήθελε να με αποχωριστεί, γιατί είχε μάθει να έχει αποκλειστικότητα και προσοχή στο μέγιστο δυνατό. 

Το ζήτημα είναι αν συμβεί αυτό στην περίπτωση σας να βρειτε τρόπους να το ξεπεράσετε. Δυστυχώς είναι υποχρεωτικό, είτε το θέλουμε είτε όχι και δεν υπάρχει επιλογή. Κάπως έτσι το αποδέχτηκα και έψαξα να βρω τρόπους για να περνάει καλά. 

Ε ναι θα το αποδεχτούμε. εμείς τουλάχιστον. δεν θα είναι το μόνο παιδί που μπορεί να μην θέλει το σχολείο, εγω τα βλέπω κάθε μέρα αυτά, γι αυτό κ εκπλήσσομαι με τον εδώ ενθουσιασμό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Έσπερος είπε:

αυτό το έχουν γενικα να μην φοράνε παπούτσια; δεν το έχω ξανακούσει! 

 

Οχι, δεν υπαρχουν τετοια πραγματα σε δημοσια νηπιαγωγεια, δε θα παιρνει παντοφλες.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ε ναι θα το αποδεχτούμε. εμείς τουλάχιστον. δεν θα είναι το μόνο παιδί που μπορεί να μην θέλει το σχολείο, εγω τα βλέπω κάθε μέρα αυτά, γι αυτό κ εκπλήσσομαι με τον εδώ ενθουσιασμό. 

Εγώ πιστεύω ότι θα του αρέσει και θα εκπλαγείς! Και επίσης νομίζω ότι,όσο κι αν το κρύβεις, αν σκέφτεσαι έτσι για το σχολείο, θα του το περάσεις!

Οι λόγοι που εγώ χαιρόμουν για το σχολείο είναι ακριβώς επειδή θα έκαναν καινούρια πράγματα, πέρα από αυτά που λες ότι του  αρέσει να κάνει, και επειδή θα μάθαιναν να αυτονομούνται, να παίρνουν μόνα τους το ταπεράκι, το νερό, να ζητήσουν να πιουν όταν διψάνε (!! ποτέ δεν το είχα σκεφτεί, αλλά μια που το έθεσες είναι ωραίο να ζητήσουν από τη δασκάλα κάτι που χρειάζονται), ακόμα και το να μείνουν κάποια μέρα νηστικά γιατί..έτσι τους ήρθε, ή γιατί δεν πρόλαβαν...όλα αυτά είναι "μαθήματα" σημαντικότερα από το πώς γράφεται το Α, ή ό,τι άλλο μαθαίνουν στο προνήπιο! Και ό,τι του αρέσει ως τώρα να κάνει, θα τα κάνει το απόγευμα μαζί σας! Το πρωί θα μάθει ότι κάνει διαφορετικά πράγματα σε διαφορετικό περιβάλλον με διαφορετικούς ανθρώπους! 

Τα παιδιά είναι πολύ ευπροσάρμοστα.Δεν το ζείς μάλλον ιδιαίτερα γιατί είστε αρκετά μόνοι στο νησί,αλλά τα παιδιά πχ που έχουν διαφορετικούς φροντιστές, προσαρμόζουν και τη συμπεριφορά τους. Πιο άτακτα σε ανεκτικούς παππούδες, πιο υπεύθυνα σε μια γιαγιά πχ που δεν τρέχει πίσω τους για όλα, πιο υπάκουα σε μία νταντά που έχει τον τρόπο της, πιο ζωηρά στη μαμά τους κλπ... 

Μην είσαι προκατειλημμένη και θα πάνε όλα καλά! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ε ναι θα το αποδεχτούμε. εμείς τουλάχιστον. δεν θα είναι το μόνο παιδί που μπορεί να μην θέλει το σχολείο, εγω τα βλέπω κάθε μέρα αυτά, γι αυτό κ εκπλήσσομαι με τον εδώ ενθουσιασμό. 

 

εννοείς ότι τα βλέπεις στα παιδιά του γυμνασίου και του λυκείου ? εντάξει, είναι διαφορετικό. αυτά έχουν κ τα διαβάσματά τους κλπ. 

Στο προνήπιο πιο πολύ παιχνίδι είναι, ζωγραφιές, κατασκευές και τέτοια. Και ένας τρόπος για να μπαίνουν κ όρια και κανόνες. 

 

Δλδ δεν θα ήταν "χειρότερο" να πάει κατευθείαν νήπιο ? το λέω από άποψη προσαρμογής. 

 

Άλλα παιδάκια είναι από βρεφάκια σε "σχολικό" περιβάλλον. Δεν λέω αν είναι αυτό καλό ή κακό, αλλά δεν έπαθαν και κάτι. Ετσι θέλω να πιστεύω τουλάχιστον. 

 

Εγώ πάντως όταν είδα πρώτη φορά τα παιδιά μου μέλη μιας ομάδας (του παιδικού τους σταθμού εννοώ) συγκινήθηκα. Τόσο πολύ. Είδα που έκαναν φίλους, που γελούσαν, που "μεγάλωσαν"...... Μήπως αυτό σε αγχώνει ? ότι μεγαλώνει το παιδί ? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , annoulen είπε:

 

Εγώ πάντως όταν είδα πρώτη φορά τα παιδιά μου μέλη μιας ομάδας (του παιδικού τους σταθμού εννοώ) συγκινήθηκα. Τόσο πολύ. Είδα που έκαναν φίλους, που γελούσαν, που "μεγάλωσαν"...... Μήπως αυτό σε αγχώνει ? ότι μεγαλώνει το παιδί ? 

Τί ωραίο που είναι! που λένε "ο φίλος μου", "η φίλη μου",λένε τα νέα τους, συζητάνε μεταξύ τους τα μικρά και έχει πολλή πλάκα! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Οχι, δεν υπαρχουν τετοια πραγματα σε δημοσια νηπιαγωγεια, δε θα παιρνει παντοφλες.

Κ όμως υπάρχουν, στα δικά μας νήπια που είναι δημοσίου είπε η δασκάλα όταν βάζουν χαλιά για χειμώνα να έχουν μαζί τους παντοφλακια για να τα φοράνε μέσα στην τάξη

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , mama16 είπε:

Κ όμως υπάρχουν, στα δικά μας νήπια που είναι δημοσίου είπε η δασκάλα όταν βάζουν χαλιά για χειμώνα να έχουν μαζί τους παντοφλακια για να τα φοράνε μέσα στην τάξη

Φοβερό! 

Πολύ χαίρομαι. Δε μπορώ να φανταστώ το εδώ νηπιαγωγείο με χαλιά και μοκέτες :)

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...