Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.


Recommended Posts

πρίν από 3 λεπτά , irin είπε:

Αυτες τις πετσετουλες φαγητου ψαχνω και δεν τις βρισκω (online). Θα βρω στα jumbo??

 

Θα γελάσεις αλλά δεν ξέρω. Νομίζω έχει. Εγώ είχα ένα παλιό σετ τραπεζομάντηλο με 12 πετσέτες, που δεν χρησιμοποιούσα λόγω αλλαγής χρωμάτων στο σπίτι, καρώ κόκκινο-κίτρινο (τύπου Ιταλικό εστιατόριο) και αυτές χρησιμοποίησα. Μια χαρά μας βγήκαν :)

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 5 λεπτά , Έσπερος είπε:

. Τι βλέπουν γενικα τώρα τα παιδάκια; για να του δείξω κάποια να είναι προετοιμασμένος για τις συζητήσεις. 

Γέλασα με το σχόλιο σου το ομολογώ! Δεν έχω δει παιδιά στα προνήπια να πιάνουν κουβέντα κανονική για παιδικά που βλέπουν κτλ. Το πολύ πολύ να πουν "εμένα μου αρέσει ο Μίκι" και "μάστορα καιρός να εργαστούμε" και να παίζουν φανταστικά κάτι σχετικό με τα παιδικά που βλέπουν. 

 

Επίσης  τα παιδιά είναι αγραφα χαρτιά που έλεγαν παλιά , δεν είναι προκατειλημμένα, δεν θα τους κάνει καμία εντύπωση αν κάποιο παιδί δεν ξέρει τον τάδε ήρωα. Είναι αθώα, καλοπροαίρετα, καλόκαρδα,  πολύ καλύτεροι άνθρωποι από εμάς τους ενήλικες. 

πρίν από 8 λεπτά , irin είπε:

Αυτες τις πετσετουλες φαγητου ψαχνω και δεν τις βρισκω (online). Θα βρω στα jumbo??

Ναι έχει! Τουλάχιστον πέρυσι είχε!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , vtgian είπε:

. Δεν υπάρχουν οδηγίες για τις τσάντες, μη ρωτήσεις τίποτα τέτοιο τη δασκάλα θα σε πάρει στο ψιλό δούλεμα :) Μια απλή σχολική τσάντα, που να μπορεί να χωράει αυτά που σου είπα. 

Δεν ξέρω τι είχα διαβάσει εδώ και με είχε μπερδέψει, ότι δεν πρέπει να αγοράσεις ούτε τσάντα ουτε σκεύη φαγητού αν δεν ακούσεις τι θα σου πουν. Οπότε οκ τσάντα κ φαγητοδοχείο θα ψάξουμε και θα του προτείνουμε. δεν με νοιάζει τόσο το σχέδιο, έχω αποδεχτεί ότι αυτά θα φύγουν από τον έλεγχό μου. αλλά θε΄λω να είναι κάτι ποιοτικό και ανθεκτικό όχι κανένα ψευτοπράγμα που κάνει ωραία φιγούρα και το χρυσοπληρώνεις. 

 

 

πρίν από 16 λεπτά , vtgian είπε:

 

Θα γελάσεις αλλά δεν ξέρω. Νομίζω έχει. Εγώ είχα ένα παλιό σετ τραπεζομάντηλο με 12 πετσέτες, που δεν χρησιμοποιούσα λόγω αλλαγής χρωμάτων στο σπίτι, καρώ κόκκινο-κίτρινο (τύπου Ιταλικό εστιατόριο) και αυτές χρησιμοποίησα. Μια χαρά μας βγήκαν :)

 

κι εγώ δεν έχω καταλάβει τι είανι αυτές και σίγουρα δεν θα ψάξω στο jumbo. κάτι σε σουπλά υφασμάτινο δεν κάνει; Να δεις πόσες πετσέτες έχω από τα "προικιά" γιατί στο σπίτι στρώνουμε σουπλά και τραβέρσες μόνο.... Νομίζω είμαι καλυμμένη. :grin:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν ξέρω τι είχα διαβάσει εδώ και με είχε μπερδέψει, ότι δεν πρέπει να αγοράσεις ούτε τσάντα ουτε σκεύη φαγητού αν δεν ακούσεις τι θα σου πουν. Οπότε οκ τσάντα κ φαγητοδοχείο θα ψάξουμε και θα του προτείνουμε. δεν με νοιάζει τόσο το σχέδιο, έχω αποδεχτεί ότι αυτά θα φύγουν από τον έλεγχό μου. αλλά θε΄λω να είναι κάτι ποιοτικό και ανθεκτικό όχι κανένα ψευτοπράγμα που κάνει ωραία φιγούρα και το χρυσοπληρώνεις. 

 

 

κι εγώ δεν έχω καταλάβει τι είανι αυτές και σίγουρα δεν θα ψάξω στο jumbo. κάτι σε σουπλά υφασμάτινο δεν κάνει; Να δεις πόσες πετσέτες έχω από τα "προικιά" γιατί στο σπίτι στρώνουμε σουπλά και τραβέρσες μόνο.... Νομίζω είμαι καλυμμένη. :grin:

Ολες οι τσαντες ιδιες ειναι. Αν κανεις μια αναζητηση πχ στο σαιτ του μουστακα ή του public με φιλτρο τσαντες νηπιαγωγειου θα δεις τι παιζει. Κρατανε και στην τελικη το αργοτερο σε δυο χρονια σιγουρα θα παρει αλλη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , irin είπε:

και στις 30/9 δεν θα αναγνωριζεις τον γιο σου! Θα εχει μεγαλωσει και θα ειναι πολυ χαρουμενος!

μακάρι.. γιατί στην παραλία τον τελευταίο καιρό θέλει να κάθεται μόνος του, ή τέλος πάντων δεν πηγαίνει αμέσως με τα άλλα παιδάκια, θέλει πολλή παρακίνηση κ κάποιες φορές είναι απλώς δίπλα και κάνει κάτι δικό του κ τα παρατηρεί κι έχω σκάσει από τη στενοχώρια μου. τον φαντάζομα στο σχολείο σε μια γωνιά συνέχεια μόνο του και στενοχωριέμαι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Έσπερος είπε:

μακάρι.. γιατί στην παραλία τον τελευταίο καιρό θέλει να κάθεται μόνος του, ή τέλος πάντων δεν πηγαίνει αμέσως με τα άλλα παιδάκια, θέλει πολλή παρακίνηση κ κάποιες φορές είναι απλώς δίπλα και κάνει κάτι δικό του κ τα παρατηρεί κι έχω σκάσει από τη στενοχώρια μου. τον φαντάζομα στο σχολείο σε μια γωνιά συνέχεια μόνο του και στενοχωριέμαι.

Αν ερθει ομως αλλο παιδι να του μιλησει ή να παιξει μαζι του;; Αυτο που περιγραφεις δεν μου φαινεται περιεργο. 
θυμαμαι παντα με απεχθεια να μου λενε οι γονεις μου «μα πηγαινε να μιλησεις στα παιδακι» κι εγω να ξενερωνω. Και τα παιδια μου ετσι ειναι,ναι,με εχω πιασει να το λεω κι εγω στα δικα μου, αλλα αν ερθουν αλλα να παιξουν μαζι εννοειται οτι παιζουν

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , irin είπε:

Αυτες τις πετσετουλες φαγητου ψαχνω και δεν τις βρισκω (online). Θα βρω στα jumbo??

 

ναι, έχει πολλές εκεί. πανάκια νηπιαγωγείου λέγονται

 

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Είχα ζητήσει να με πάρουν τηλεφωνο αλλά δεν πήραν. Γενικά ισχύει αυτό που λες, δηλ δεν ειδοποιούν αν δεν είναι μεγάλη ανάγκη, μάλλον για να μην αναστατώσουν το πρόγραμμα του γονιού. Αλλά εγώ δεν δούλευα τότε και ήλπιζα πως αν ήταν τόσο άσχημα τα πράγματα θα με ειδοποιούσαν. Τέλος πάντως. 

 

 

Εμένα πάντως που ο μικρός μου (18 μηνών τότε) έκλαιγε ΣΥΝΕΧΕΙΑ την πρώτη εβδομάδα, δεν με πήραν τηλέφωνο να πάω να τον πάρω. Μου κάνει εντύπωση που το διάβασα εδώ αυτό. Να με πάρουν τηλέφωνο γιατί έχει πυρετό ναι, για να πάω να πάρω το παιδί (ακόμα στην εβδομάδα της προσαρμογής) όχι. 

Βασικά η προσαρμογή του ήταν ως εξής : κλαμα, κλάμα, κλάμα (συνέχεια, και στα διαλείμματα απ΄ότι μου έλεγαν), από την 2η εβδομάδα βαρέθηκε ή μάλλον κουράστηκε να κλαίει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , annoulen είπε:

ναι, έχει πολλές εκεί. πανάκια νηπιαγωγείου λέγονται

 

Ευχαριστω! Ειχα ψαξει ως «σουπλα»,ως πετσετακια φαγητου κλπ και δεν τα εβρισκα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που άκουγα από άλλες μαμάδες για την τσάντα είναι να μην έχει ροδακια γιατί είναι πιο μεγάλες κ δεν χωράνε στις θεσουλες που έχουν για τις τσάντες. Τα πετσετακια στο νηπιαγωγείο είναι λίγο μεγαλύτερα από αυτά που χρησιμοποιούσαμε για τα πανάξια στο νεογέννητο για να μην βγάζει γαλατάκι. Αν είχατε κάποιο μεγαλουτσικο μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 51 λεπτά , Έσπερος είπε:

μακάρι.. γιατί στην παραλία τον τελευταίο καιρό θέλει να κάθεται μόνος του, ή τέλος πάντων δεν πηγαίνει αμέσως με τα άλλα παιδάκια, θέλει πολλή παρακίνηση κ κάποιες φορές είναι απλώς δίπλα και κάνει κάτι δικό του κ τα παρατηρεί κι έχω σκάσει από τη στενοχώρια μου. τον φαντάζομα στο σχολείο σε μια γωνιά συνέχεια μόνο του και στενοχωριέμαι.

 

Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Το έκανε και η δική μου, πρώτα παρατηρούσε αρκετή ώρα, έκοβε αντιδράσεις και μετά αποφάσιζε αν θα πάει να παίξει. Είναι στο παιδί πολλές φορές, άλλα πάνε φόρα παρτίδα και μιλάνε, άλλα είναι επιφυλακτικά, θέλουν πρώτα να βεβαιωθούν για το πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Έσπερος said:

μακάρι.. γιατί στην παραλία τον τελευταίο καιρό θέλει να κάθεται μόνος του, ή τέλος πάντων δεν πηγαίνει αμέσως με τα άλλα παιδάκια, θέλει πολλή παρακίνηση κ κάποιες φορές είναι απλώς δίπλα και κάνει κάτι δικό του κ τα παρατηρεί κι έχω σκάσει από τη στενοχώρια μου. τον φαντάζομα στο σχολείο σε μια γωνιά συνέχεια μόνο του και στενοχωριέμαι.

Εάν τον πλησιάσουν παιδάκια ανταποκρίνεται? Εάν ναι, πολύ δύσκολο να κάθεται μόνος του. Να ρωτάς τις δασκάλες αν παίζει με τα άλλα παιδιά. Και τον ίδιο φυσικά. Η αδερφή μου είχε πάει δύο φορές  και  είχε βρει τον ανιψιό μου ολομόναχο σε μια γωνίτσα και τον πήγε σε ιδιωτικό την επόμενη μέρα!

Εμένα όπου και να πάει, σε 2 λεπτά έχει κάνει φίλους.. Χθες, στο golden hall, δεν προλαβαίνουμε να πάμε στον "παιδότοπο" και έρχεται με ένα μεγαλύτερο αγοράκι και με ρωτάνε αν μπορούν να κάνουν σφραγιδούλες στα χέρια. 5 λεπτά μετά, μου λέει, μαμά εμείς πάμε στην παιδική χαρά τώρα, τα λέμε σε λίγο!:roll: Το μεγαλύτερο αγοράκι του έδειχνε βέβαια πώς κάνουν ταρζανιές στην παιδική χαρά και κόντευα να πάθω εγκεφαλικό. Στην παραλία το καλοκαίρι, όλα τα παιδάκια της παραλίας, ήταν σε μας! Έχει τον παιδομαγνήτη το παιδί μου!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , mama16 είπε:

Τα πετσετακια στο νηπιαγωγείο είναι λίγο μεγαλύτερα από αυτά που χρησιμοποιούσαμε για τα πανάξια στο νεογέννητο για να μην βγάζει γαλατάκι. Αν είχατε κάποιο μεγαλουτσικο μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε

Τόσο μικρά; Για να τα στρώνουν στο τραπέζι δεν είναι; Δεν θελουμε κάτι σε μέγεθος σουπλα; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , annoulen είπε:

ναι, έχει πολλές εκεί. πανάκια νηπιαγωγείου λέγονται

 

 

Εμένα πάντως που ο μικρός μου (18 μηνών τότε) έκλαιγε ΣΥΝΕΧΕΙΑ την πρώτη εβδομάδα, δεν με πήραν τηλέφωνο να πάω να τον πάρω. Μου κάνει εντύπωση που το διάβασα εδώ αυτό. Να με πάρουν τηλέφωνο γιατί έχει πυρετό ναι, για να πάω να πάρω το παιδί (ακόμα στην εβδομάδα της προσαρμογής) όχι. 

Βασικά η προσαρμογή του ήταν ως εξής : κλαμα, κλάμα, κλάμα (συνέχεια, και στα διαλείμματα απ΄ότι μου έλεγαν), από την 2η εβδομάδα βαρέθηκε ή μάλλον κουράστηκε να κλαίει. 

Εγώ θα ήθελα να με είχαν πάρει ένα τηλ, να πήγαινα να τον έπαιρναν νωρίτερα. Για μένα καλύτερα είναι να μην κλαίνε τόσο. Δεν είναι ένα μέρος άσχημο που τα εγκαταλείπεις, το σχολείο είναι ένα ευχάριστο μέρος που θα έπρεπε να τους εμπνέει ασφάλεια, να τους προσφέρει παιχνίδι και συναναστροφή. Δυστυχώς όμως δεν υπαρχει ευελιξία να κινηθει αναλόγως ο κάθε γονεας λόγο δουλειάς/ πρόγραμμος και η προσαρμογή είναι ανύπαρκτη ή δεν καλύπτει τις ανάγκες του παιδιού. 

 

πρίν από 18 λεπτά , mama16 είπε:

Εγώ αυτό που άκουγα από άλλες μαμάδες για την τσάντα είναι να μην έχει ροδακια γιατί είναι πιο μεγάλες κ δεν χωράνε στις θεσουλες που έχουν για τις τσάντες. Τα πετσετακια στο νηπιαγωγείο είναι λίγο μεγαλύτερα από αυτά που χρησιμοποιούσαμε για τα πανάξια στο νεογέννητο για να μην βγάζει γαλατάκι. Αν είχατε κάποιο μεγαλουτσικο μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε

 

Ναι ίσως είναι κι αυτός ένας λόγος. Αλλα σίγουρα δεν είναι πρακτικές για όλους. Τα πράγματα που έχουν μέσα δεν είναι τόσο βαριά όσο αν είχαν βιβλία, επίσης σέρνονται στους δρόμους στα πεζοδρόμια και μετά τις βάζουμε σπίτι μας, ενώ πχ τα παπούτσια τα αφήνεις έξω! Ένας λόγος που δεν διαλεξαμε με ροδάκια ήταν κι αυτός!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , irin είπε:

Αν ερθει ομως αλλο παιδι να του μιλησει ή να παιξει μαζι του;; Αυτο που περιγραφεις δεν μου φαινεται περιεργο. 

 

πρίν από 9 λεπτά , Yovanna είπε:

Εάν τον πλησιάσουν παιδάκια ανταποκρίνεται?

Αναλόγως. Γενικα αν έχει ξεκινήσει κάτι δεν θέλει να διακόψει. Οπότε μπορεί να μην δώσει σημασία για κάποια ώρα (σε κανέναν, ούτε σε εμάς αν προτείνουμε κάτι άλλο). Ή μπορεί να έρθει να χαιρετήσουμε, να σχολιάσει αν κάτι του τραβήξει την προσοχή όπως κάποιο παιχνίδι ή αξεσουάρ, αλλά μετά να απομακρυνθεί. Είναι κάποια στάνταρ που δεν αρνείται ποτέ όπως νεροπίστολα κ γενικα το κατάβρεγμα κ μπάλες. Ή μπορεί για ώρα να προσπαθώ να τον δελεάσω κ να μην θέλει κ μετά να βρουν κάτι να κάνουν μαζί κ να μην θέλει να φύγει. Δεν είναι στάνταρ μόνος του αλλά ούτε κ θα αφήσει οτιδήποτε για να πάει αν δει παρέα. κ μιλάω για μια πολύ σταθερή παρέα, όχι να προσεγγίζει άγνωστα. δλδ είμαστε 2-3 οικογένειες στο ίδιο μέρος κάθε μέρα κ άλλοι που εναλλάσσονται. Γενικα το θέμα είναι ότι δεν μιλάει πολύ έως καθολου με αλλα παιδάκια. Γενικώς μαζί μας δεν σταματάει να μιλάει όλη σε φάση που θες παρα πολύ να του πεις να ησυχάσει για πέντε λεπτά γιατί δεν αντέχεται, αλλά στα παιδάκια σπάνια απευθύνει τον λόγο. Γυρίζει κ σχολιάζει σε εμένα αν θέλει κάτι. βέβαια αν δω ότι υπάρχει προοπτική να μείνουν μαζί αρκετή ώρα, απομακρύνομαι κι έτσι δεν ξέρω ακριβώς πώς συνεννοούνται. Αλλά είναι εμφανές ότι έχει συνηθίσει να συναναστρέφεται με ενήλικες που κατευθύνουν την κουβέντα. συτο ήθελα να δουλέψουμε το καλοκαίρι αλλά δεν έχω δει μεγάλη προοδο.Δεν έχω όμως κ μέτρο σύγκρισης για να καταλάβω τι θα έπρεπε να κάνει. ένα συνομήλικό κοριτσάκι είναι πολύ πιο κοινωνικό αλλα ήταν έτσι ήδη από πέρσι κ γενικα από μικρή. τα αλλα είναι 1-2 χρόνια μεγαλύτερα οπότε έχουν άλλη άνεση εκ των πραγμάτων. Κι έτσι δεν κατακαβαινω αν απλώς θέλει τον χρόνο τιυ ή αν νιώθει ότι δεβ μπορεί να επικοινωνήσει και γι συτο φεύγει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Εγώ θα ήθελα να με είχαν πάρει ένα τηλ, να πήγαινα να τον έπαιρναν νωρίτερα. Για μένα καλύτερα είναι να μην κλαίνε τόσο. Δεν είναι ένα μέρος άσχημο που τα εγκαταλείπεις, το σχολείο είναι ένα ευχάριστο μέρος που θα έπρεπε να τους εμπνέει ασφάλεια, να τους προσφέρει παιχνίδι και συναναστροφή. Δυστυχώς όμως δεν υπαρχει ευελιξία να κινηθει αναλόγως ο κάθε γονεας λόγο δουλειάς/ πρόγραμμος και η προσαρμογή είναι ανύπαρκτη ή δεν καλύπτει τις ανάγκες του παιδιού. 

 

 

Ναι ίσως είναι κι αυτός ένας λόγος. Αλλα σίγουρα δεν είναι πρακτικές για όλους. Τα πράγματα που έχουν μέσα δεν είναι τόσο βαριά όσο αν είχαν βιβλία, επίσης σέρνονται στους δρόμους στα πεζοδρόμια και μετά τις βάζουμε σπίτι μας, ενώ πχ τα παπούτσια τα αφήνεις έξω! Ένας λόγος που δεν διαλεξαμε με ροδάκια ήταν κι αυτός!

 

 

 

Περυσι ειχαμε βρει μια τσαντα που ειχε σαν κουκουλα για τα ροδακια. Και την εβαζε κθε φορα που εμπαινε σπιτι!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , irin είπε:

Περυσι ειχαμε βρει μια τσαντα που ειχε σαν κουκουλα για τα ροδακια. Και την εβαζε κθε φορα που εμπαινε σπιτι!

Δεν έχω δει! Έξυπνο! 

 

 

 

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ τις μαμάδες που έχουν εμπειρία από νηπιαγωγείο, στα νήπια παίρνουν κάποια υποχρεωτική εργασία για το σπίτι? Πχ κάποιο παραμύθι να διαβάσουμε, να αντιγράψουν τον τίτλο, να ζωγραφίσουν κάτι συγκεκριμένο? Θέλω να πω συνηθιζεται να κάνουν κάτι και στο σπιτι ώστε να μπαίνουν στην λογική της πρώτης που έχει πολύ δουλειά από ότι ακούω? Από ότι μου είπαν έχει να κάνει και με την δασκάλα, σωστά? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ τις μαμάδες που έχουν εμπειρία από νηπιαγωγείο, στα νήπια παίρνουν κάποια υποχρεωτική εργασία για το σπίτι? Πχ κάποιο παραμύθι να διαβάσουμε, να αντιγράψουν τον τίτλο, να ζωγραφίσουν κάτι συγκεκριμένο? Θέλω να πω συνηθιζεται να κάνουν κάτι και στο σπιτι ώστε να μπαίνουν στην λογική της πρώτης που έχει πολύ δουλειά από ότι ακούω? Από ότι μου είπαν έχει να κάνει και με την δασκάλα, σωστά? 

Χωρίς να γνωριζω, κανονικά ούτε στη. πρώτη προβλέπεται πολλή δουλειά στο σπίτι, επομένως δεν νομίζω να προβλέπεται γις το νηπιαγωγειο. στα αναλυτικά προγράμματα κ τις οδηγίες που διαβάζω κάθε χρόνο, πουθενά δν έχω δει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Έσπερος είπε:

Τόσο μικρά; Για να τα στρώνουν στο τραπέζι δεν είναι; Δεν θελουμε κάτι σε μέγεθος σουπλα; 

Ναι για να τα στρώνουν στο τραπέζι είναι αλλά ίσα ίσα για να μπαίνει το φαγητακι τους κ να μην γεμίζουν ψίχουλα. Αν υπάρχουν κ μεγαλύτερα δεν ξέρω, στο τζάμπο που κοιτούσα τόσο ηταν

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, irin είπε:

Αυτες τις πετσετουλες φαγητου ψαχνω και δεν τις βρισκω (online). Θα βρω στα jumbo??

@Έσπερος ο mickey παιζει πολυ σε τσαντες. Μετα θα δει πολλες mcqueen, paw patrol, spiderman, πιτζαμοηρωες. Και τιποτα να μην του πεις, σε μια εβδομαδα θα σου τα αναλυσει εκεινος. 
τα δικα μου δεν ειχαν δει ποτε,αρχικα νομιζαν οτι ειναι μονο σε τσαντες και παγουρια. Μετα καταλαβαν οτι μπορουν να τα δουν στην τηλεοραση

Μόνο ο δικός μου τα ξέρει όλα απέξω και ανακατωτά ; :p πάει και διαλέγει και μπλούζες με paw patrol 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Super.mum είπε:

Μόνο ο δικός μου τα ξέρει όλα απέξω και ανακατωτά ; :p πάει και διαλέγει και μπλούζες με paw patrol 

Πριν πανε σχολειο δεν ειχαν δει τηλεοραση ποτε. Οποτε.. δεν ηξεραν

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ τις μαμάδες που έχουν εμπειρία από νηπιαγωγείο, στα νήπια παίρνουν κάποια υποχρεωτική εργασία για το σπίτι? Πχ κάποιο παραμύθι να διαβάσουμε, να αντιγράψουν τον τίτλο, να ζωγραφίσουν κάτι συγκεκριμένο? Θέλω να πω συνηθιζεται να κάνουν κάτι και στο σπιτι ώστε να μπαίνουν στην λογική της πρώτης που έχει πολύ δουλειά από ότι ακούω? Από ότι μου είπαν έχει να κάνει και με την δασκάλα, σωστά? 

 

Εμάς είχαν σταθερά δανειστική βιβλιοθήκη, όπου στην αρχή της χρονιάς όλα τα παιδιά έφερναν ένα βιβλίο. Λόγω covid όμως, που απαγορεύονταν η ανταλλαγή αντικειμένων (μου χα χα, λες και δεν έπαιζαν με τα ίδια παιχνίδια) δυστυχώς δεν το κάναμε. Η βιβλιοθήκη λειτουργούσε ως εξής: Κάθε Παρασκευή έπαιρναν από ένα βιβλίο, τους το διαβάζαμε και τα παροτρύναμε να κάνουν μι ζωγραφιά από αυτό που τους άρεσε περισσότερο. Αλλά δεν ήταν υποχρεωμένα.

Στη διάρκεια του webex, πήγαμε και πήραμε οι γονείς από το σχολείο από ένα βιβλίο και αφού το διαβάσαμε, κάθε μέρα όποιο παιδί ήθελε, αφηγούνταν την ιστορία που διάβασε στην υπόλοιπη τάξη. 

Την 25η Μαρτίου, ζήτησε από τα παιδιά μια ζωγραφιά με σημαία και τσολιά (από όσο κατάλαβα ζητήθηκε από το Υπουργείο).

 

Γενικά δε δίνουν δουλειά για το σπίτι, μόνο το βιβλίο έχω δει να κάνουν πολλά νηπιαγωγεία.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , irin είπε:

Πριν πανε σχολειο δεν ειχαν δει τηλεοραση ποτε. Οποτε.. δεν ηξεραν

Εγώ αφήνω 10 λεπτά μέσα στην μέρα από 5 λεπτά κάθε φορά σπαστά. Καμία φορά μπορεί κ 15 λεπτά σύνολο. Κάποιες μέρες καθόλου. Ανάλογα. Η Nickelodeon η κάποια αλλά από YouTube σε ξένη γλώσσα πιο εκπαιδευτικά 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Super.mum είπε:

Εγώ αφήνω 10 λεπτά μέσα στην μέρα από 5 λεπτά κάθε φορά σπαστά. Καμία φορά μπορεί κ 15 λεπτά σύνολο. Κάποιες μέρες καθόλου. Ανάλογα. Η Nickelodeon η κάποια αλλά από YouTube σε ξένη γλώσσα πιο εκπαιδευτικά 

Κι εμενα πλεον βλεπουν. Οχι τις καθημερινες που εχουν σχολειο. Τωρα στις διακοπες και ισως σκ. Αλλα ποτε δεν αρκουνται σε πενταλεπτα,οποτε ανετα φτανουν τη μια ωρα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , irin είπε:

Κι εμενα πλεον βλεπουν. Οχι τις καθημερινες που εχουν σχολειο. Τωρα στις διακοπες και ισως σκ. Αλλα ποτε δεν αρκουνται σε πενταλεπτα,οποτε ανετα φτανουν τη μια ωρα

Εσένα είναι μεγάλα ο δικός μου μεγάλος είναι 2 ετών κ 3 μηνών 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...