Mama_Anesti_

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.

Recommended Posts

πρίν από 43 λεπτά , irin είπε:

Η παιδίατρος μου είπε να μην του δίνω υγρά μία ώρα πριν ξαπλώσει,και να πηγαίνει για τσίσα 2 φορές σε αυτή τη μία ώρα. Οκ, αυτό είναι πως να αποφύγεις να έχεις τσίσα. Το θέμα είναι πώς θα μάθει να έχει αλλά να τα ελέγχει!

Καμιά φορά σκέφτομαι ότι είναι ήρεμος ότι έχει πάνα και επαναπαύεται,οπότε λέω να τη βγάλουμε, 1-2-3 θα μάθει. Αλλά μέχρι να μάθει;;; ξενύχτια αλλάζοντας σεντόνια και πιτζάμες;

Α γεια σου. Το θέμα είναι η ποσότητα η αν μπορεί; Και θα ελέγχεις ήπιε δεν ήπιε η αν ζητήσει θα αρνηθείς γιατί έφτασε η ώρα του ύπνου; Και αν κοιμάται με γάλα; Και να το ξυπνάς να πηγαίνει τουαλέτα μέσα στη μαύρη νύχτα; Η να αλλάζεις σεντόνια; Ρούχα; Για όλα αυτά και για αυτά που έγραψα παραπάνω δεν ξεκινήσαμε τίποτα εμείς. 

Κράτα το

Κράτα το

Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

η πάνα δεν λύνει το πρόβλημα, αντίθετα το μεγαλώνει, εσύ απλά κερδίζεις χρόνο και τρενάρεις το να αντιμετωπίσεις την κατάσταση αυτή.

Συμφωνώ απόλυτα με αυτή την τοποθέτηση! 

14 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

. μην κατουρηθεί στο κάθισμα αυτοκινήτου κ

Του δικού σας? Εκτός από υποσεντονο και πετσέτες που μπορείς να βάλεις, δεν πλένεται? Καλοκαίρι είναι θα στεγνώσει μέσα σε λίγες ώρες! 

14 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Μα το αυτοκίνητο το έχετε πάντα τόσο κοντά σας; μέσα στην Αθήνα; Πώς γίνεται αυτό; εμείς παρκάρουμε στα πάρκινγκ γιατί στα νησιά δεν πας παντού με αυτοκίνητο. Αλλά το θέμα μου δεν είναι το αυτοκίνητο κ @kotsifikos ούτε αν θα κάνει κακά έξω, εδώ κ δυο χρόνια κ βάλε δεν κακά έξω. Το θέμα μου είναι α. μην κατουρηθεί κ λερώσει χώρο ξένο πχ καρέκλα εστιατορίου β. μην κατουρηθεί στο κάθισμα αυτοκινήτου κ γ. μην ζητήσει τσίσα σε σημείο που δεν γίνεται δλδ αυτοκίνητο γενικώς (πού να σταματήσουμε, στους γκρεμούς ή στη μέση της κίνησης;) ή περπάτημα σε κατοικημένη περιοχή που δεν μπορούμε να ποτίσουμε τη φύση. 

Έσπερος, δεν μπορώ να ξέρω γιατί έχεις ενδοιασμούς να δοκιμάσεις διάφορα. Ίσως αν είχες μια κοινή γραμμή με τον άνδρα σου πάνω στο ζήτημα να μην είχες τόσο άγχος. Ο δικός μου άνδρας δεν ασχολήθηκε με το ζήτημα. Σε σχετική συζήτηση μου είπες πως το αφήνει πάνω μου να το χειριστώ όπως νομίζω.

Εικοσιενα μηνών ξεκινήσαμε την εκπαίδευση για τα κακά, λίγο αργότερα τα τσισα, μετά από μια εβδομάδα έβγαλε μόνος του και την βραδυνή. Έχω γράψει περισσότερες λεπτομέρειες σε σχετικό θέμα. Είχε βγάλει τελείως την πάνα όταν πήγαμε δύο χρόνων στην παιδίατρο. 

πρίν από 53 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Α γεια σου. Το θέμα είναι η ποσότητα η αν μπορεί; Και θα ελέγχεις ήπιε δεν ήπιε η αν ζητήσει θα αρνηθείς γιατί έφτασε η ώρα του ύπνου; Και αν κοιμάται με γάλα; Και να το ξυπνάς να πηγαίνει τουαλέτα μέσα στη μαύρη νύχτα; Η να αλλάζεις σεντόνια; Ρούχα; Για όλα αυτά και για αυτά που έγραψα παραπάνω δεν ξεκινήσαμε τίποτα εμείς. 

Μα έτσι κι αλλιώς για τις ηλικίες που μιλάμε, 2-3 ετών, δεν επιτρέπεται να κοιμούνται με γάλα, λόγω τερηδόνας.

• Μου αρέσει 1

1 hour ago, λουκουμαδάκι είπε:

Κοίτα, κοντεύει 4 ετών, δεν κοιμάται με γάλα. Αλλά όσο κι αν προσπαθώ να μην πίνει υγρά την τελευταία ώρα, πάντα όταν ξαπλώσει ζητάει λίγο νερό. Τί να πω; όχι? δύσκολο. 

Να τον ξυπνάω για τουαλέτα πάλι δύσκολο, το έκανα μία φορά, έκλαιγε μέσα στη νύχτα το καημένο... οπότε..αλλαγή σεντονιών πιτζάμας κλπ μέσα στη νύχτα, αρκεί να κοπεί σύντομα και όχι να έχουμε τα ίδια κάθε βράδυ. Και η αλήθεια είναι ότι τώρα με τον καύσωνα βολεύει γιατί θα στεγνώνουν γρήγορα

πρίν από 10 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Μα έτσι κι αλλιώς για τις ηλικίες που μιλάμε, 2-3 ετών, δεν επιτρέπεται να κοιμούνται με γάλα, λόγω τερηδόνας.

Εμένα πίνει και πλένει δόντια. Και πολλά ακόμα θηλάζουν σε αυτή την ηλικία το βράδυ. Δεν ξέρω κανένα από τον κύκλο μου που να πίνει γάλα στις 7 8 και να κάθεται άλλη μια ώρα ξύπνιο. :huh: 

Κράτα το

Κράτα το

πρίν από 7 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Εμένα πίνει και πλένει δόντια. Και πολλά ακόμα θηλάζουν σε αυτή την ηλικία το βράδυ. Δεν ξέρω κανένα από τον κύκλο μου που να πίνει γάλα στις 7 8 και να κάθεται άλλη μια ώρα ξύπνιο. :huh: 

Kι εμένα παλιά έπιναν γάλα, έπλεναν δόντια και ύπνο αμέσως. Όμως τώρα επίτηδες δίνω χρόνο. Η μεγάλη μου μπορεί να πιεί και να κοιμηθεί αμέσως, χωρίς να πάει τουαλέτα και το άλλο πρωι να ξυπνήσει άνετη, να μην πάει αμέσως. Δεν είχε ποτέ ατύχημα. 

πρίν από 40 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Του δικού σας? Εκτός από υποσεντονο και πετσέτες που μπορείς να βάλεις, δεν πλένεται? Καλοκαίρι είναι θα στεγνώσει μέσα σε λίγες ώρες! 

Τώρα αν σου πω ότι δεν έχω δει ποτέ αν πλένεται; δλδ δεν ξέρω καν αν βγαίνει. 

Ο άντρας μου είναι κι εκεινοσ αγχώδης όντως κ δεν βοηθαει αυτό. αλλά δν θα μ αρέσει να μην ασχολιόταν με το θέμα, θεωρώ ότι αυτά είναι και για τους δυο γονείς. Μπορεί να ήμουν πιο αποφασιστική ή πιο απερίσκεπτη αν δεν ασχολιοταν αλλά δεν σημαίνει ότι θα είχαμε ντε κ καλά αποτέλεσμα. γιατί στη φάση που αντιδρούσε σ εμένα επειδή έβλεπε το άγχος κ την εντασή μου, κ ήμουν έτοιμη να ξαναβάλουμε πάνα, άρχισε να ζητάει από εκείνον κ έτσι λύθηκε. Με το αυτοκίνητο μας μπλόκαρε το ότι για ένα διάστημα δεν ήθελε καθολου να τον πηγαινουμε «προληπτικά».   Χτυπιόταν κ φώναζε. ε δεν γινόταν δουλειά έτσι. μετά ήρθε η απαγόρευση μετακίνησης κ πέρασαν οι μήνες. ε μετά ήταν απλώς βλακεία μας αλλά πραγνατικα νομίζω ότι θα το έχω άγχος για πολύ καιρό ακόμα. εδώ έχω άγχος που φεύγουμε από τη θάλασσα κάνει ακριβώς πριν φύγουμε, και κάνουμε καμία φορά βόλτα (του ενός τέταρτου), μήπως ξαναθελει. 

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

Τώρα αν σου πω ότι δεν έχω δει ποτέ αν πλένεται; δλδ δεν ξέρω καν αν βγαίνει. 

Ο άντρας μου είναι κι εκεινοσ αγχώδης όντως κ δεν βοηθαει αυτό. αλλά δν θα μ αρέσει να μην ασχολιόταν με το θέμα, θεωρώ ότι αυτά είναι και για τους δυο γονείς. Μπορεί να ήμουν πιο αποφασιστική ή πιο απερίσκεπτη αν δεν ασχολιοταν αλλά δεν σημαίνει ότι θα είχαμε ντε κ καλά αποτέλεσμα. γιατί στη φάση που αντιδρούσε σ εμένα επειδή έβλεπε το άγχος κ την εντασή μου, κ ήμουν έτοιμη να ξαναβάλουμε πάνα, άρχισε να ζητάει από εκείνον κ έτσι λύθηκε. Με το αυτοκίνητο μας μπλόκαρε το ότι για ένα διάστημα δεν ήθελε καθολου να τον πηγαινουμε «προληπτικά».   Χτυπιόταν κ φώναζε. ε δεν γινόταν δουλειά έτσι. μετά ήρθε η απαγόρευση μετακίνησης κ πέρασαν οι μήνες. ε μετά ήταν απλώς βλακεία μας αλλά πραγνατικα νομίζω ότι θα το έχω άγχος για πολύ καιρό ακόμα. εδώ έχω άγχος που φεύγουμε από τη θάλασσα κάνει ακριβώς πριν φύγουμε, και κάνουμε καμία φορά βόλτα (του ενός τέταρτου), μήπως ξαναθελει. 

Mε τα κακά, πώς τα πάτε; τελείωσε οριστικά το θέμα;

πρίν από 14 λεπτά , irin είπε:

Mε τα κακά, πώς τα πάτε; τελείωσε οριστικά το θέμα;

όπως φαίνεται ναι, κ χτες το βράδυ πήγε με προθυμία. του αρέσει η φάση, κάθεται μόνος του, φωνάζει να φύγουμε αν ακούσει ότι πλησιάζουμε, μια χαρά. 

πρίν από 25 λεπτά , irin είπε:

Κοίτα, κοντεύει 4 ετών, δεν κοιμάται με γάλα. Αλλά όσο κι αν προσπαθώ να μην πίνει υγρά την τελευταία ώρα, πάντα όταν ξαπλώσει ζητάει λίγο νερό. Τί να πω; όχι? δύσκολο. 

Να τον ξυπνάω για τουαλέτα πάλι δύσκολο, το έκανα μία φορά, έκλαιγε μέσα στη νύχτα το καημένο... οπότε..αλλαγή σεντονιών πιτζάμας κλπ μέσα στη νύχτα, αρκεί να κοπεί σύντομα και όχι να έχουμε τα ίδια κάθε βράδυ. Και η αλήθεια είναι ότι τώρα με τον καύσωνα βολεύει γιατί θα στεγνώνουν γρήγορα

Ε οχι, δε θα του κανεις καψονια. Απλα μην του δινεις ξερω γω 2 ποτηρια νερο μαζεμενα. Αν διψαει εννοειται να πιει. Και αν συστηματικα κατουριεται, δωσε του χρονο.

Διαφημίσεις

Εμείς τα ατυχήματα στον ύπνο τα έχουμε μεσημέρι όσο περίεργο κ αν είναι αυτό κ ενώ όντως κάνει ακριβώς πριν κοιμηθεί. Βράδυ ποτέ, μόνο ξημερώματα ( δλδ τον βρίσκω στεγνό στις 6.30 πχ κ την επόμενη ώρα έχει βραχεί). 

πρίν από 11 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Ε οχι, δε θα του κανεις καψονια. Απλα μην του δινεις ξερω γω 2 ποτηρια νερο μαζεμενα. Αν διψαει εννοειται να πιει. Και αν συστηματικα κατουριεται, δωσε του χρονο.

Συστηματικά δεν δίνω. Συστηματικά ζητάει νερό οταν ξαπλώσει,για να καθυστερήσει τον ύπνο. Εσύ δηλαδή θα έλεγες να μην ασχοληθώ;

Κάθε βράδυ γεμίζει φουλ η πάνα

5 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Και εγώ με την κόρη μου, όπως η ΑΡΓΚ, ξεκίνησα με το που περπάτησε στους 12 μήνες και σταδιακά μέχρι τους 18 το παιδί ήταν έτοιμο, είχε καθαρίσει τελείως, χωρίς ατυχήματα. Το ίδιο και όλα τα παιδιά στο σόι το δικό μας αλλά και του άντρα μου.  Ή που θα γίνει τότε, ή μετά το αφήνεις για μετά τα δυόμιση. 

Λέτε τότε να προσπαθήσω να ξεκινήσω κ τον μικρό με τον μεγάλο παρέα; Ο μικρός είναι τώρα 8 μισή μινών 

Εγγ ήμουν από τα παιδιά που πήγαν προνήπιο 3,5 (κυριολεκτικά, γεννημένη Μάρτιο). Θυμάμαι πολλά ναέ δυσκολεύουν, όχι όμως η τουαλέτα. και δεν μπορώ να πω ότι η οικογένεια μου ενθάρρυνε την αυτονομία, όχι στα τρία, ούτε στε εικοσιτρια ούτε στα τριάντα τρία. Δεν ξέρω βέβαια με ποια μέθοδο ξεμπέρδεψα, μαλλον κάποια εμπειρική μέθοδο της αναλφάβητης γιαγιάς μου.  Και μάλλον δεν προβληματίστηκε κανεις, άρα αυτά γίνονταν. τα κακά ήθελα να τα ξεκινήσω λίγο μετά τον χρόνο που πήγαινε κ σφιγγόταν α ένα συγκεκριμένο σημείο συγκεκριμένη ώρα, αλλά ήταν ο σύζυγος αρνητικός κ η παιδίατρος της γραμμής να μην πιέζουμε κ το άφησα, κ μετά πήγε για το καλοκαίρι στα 2,5. σαν ιδέα δεν ήμουν αρνητική δλδ, τώρα βέβαια πώς κατέληξα στα 3,5 να φοβάμαι να τη βγάλω είναι άλλο θέμα. Βέβαια εγω θυμάμαι ότι συχνά κατουριόμουν κ στον ύπνο κ στο σχολείο στο δημοτικο(!) όχι από ανικανότητα, από βαρεμάρα ή από κάποια αντίδραση, ίσως επειδή η αδερφή μου γεννήθηκε όταν πήγα δημοτικό. 

πρίν από 34 λεπτά , Έσπερος είπε:

όπως φαίνεται ναι, κ χτες το βράδυ πήγε με προθυμία. του αρέσει η φάση, κάθεται μόνος του, φωνάζει να φύγουμε αν ακούσει ότι πλησιάζουμε, μια χαρά. 

Σούπερ λοιπόν! Ξεχνάτε την πάνα σε αυτό το θέμα! Προτείνω έτσι απλά να την ξεχάσετε και για τα υπόλοιπα από σήμερα κιόλας!

Διαφημίσεις

πρίν από 35 λεπτά , Super.mum είπε:

Λέτε τότε να προσπαθήσω να ξεκινήσω κ τον μικρό με τον μεγάλο παρέα; Ο μικρός είναι τώρα 8 μισή μινών 

Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Εμένα πχ 15 μηνών ήδη ξυπνούσε πάντα σε στεγνή πάνα. Επίσης είχε πολύ προχωρημένη λεκτική επικοινωνία, οπότε εύκολα συνεννοούμασταν. Είχαμε αραδιάσει από ένα γιογιο σε κάθε δωμάτιο, και στο μισάωρο από φαγητό, νερό την οδηγούσα στο γιογιο. Καθόμασταν λίγο παίζοντας και όταν έκανε τσίσα της, χαρά και πανηγύρια. Αν της ξέφευγαν, εντελώς ουδέτερα της έλεγα "δε πειράζει, την άλλη φορά θα γεμίσουμε το γιογιό". Ξεκινήσαμε όμως αφού είχε κατακτήσει πλήρως το περπάτημα (αν και ξέρω ότι υπάρχει μέθοδος από νεογέννητα κιόλας, αλλά θέλει πολύ παρατήρηση).

Για να προλάβω, όχι δεν έμαθε ότι μπορούμε να κάνουμε την ανάγκη μας οπουδήποτε στο σπίτι, μεγαλώνοντας (που αυξάνονταν οι αντοχές) τα γιογιό εξαφανίστηκαν και περιοριστήκαμε στη τουαλέτα με κάθισμα και σκαλάκι.

• Ευχαριστώ! 2

ndgFp3.png

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

θεωρώ ότι αυτά είναι και για τους δυο γονείς

Κοίτα όπως το βλέπει καθένας. Εγω πχ δεν ήθελα να ασχοληθεί άλλος με το ζήτημα ούτε ο άνδρας μου ούτε η γιαγιά μας που προ κορονοιου περνούσαμε περισσότερο χρόνο μαζί καθημερινα. Μπερδευαν το παιδί οι διαφορετικές προσεγγίσεις. 

Το ζήτημα είναι οποιοδηποτε παιδί να έχει μάθει να χρησιμοποιεί μόνο του την τουαλέτα (πχ σκούπισμα, πλύσιμο χεριών,καζανάκι) όταν πάει προνήπια. Να μπορεί να αλλάξει πχ αν βραχεί, να μπορεί να ανοίξει το ταπερακι του, το νεράκι του, να αυτοεξυπηρετειται σε γενικές γραμμές. Και εντέλει όλα αυτά θα ενισχύσουν την αυτοπεποίθηση του.

Θυμάμαι στην πρώτη ενημέρωση πολλές μαμάδες προνηπιων απόρησαν που η νηπιαγωγός δεν θα ασχολιουταν καθόλου με την τουαλέτα, ούτε να ντύσει, ούτε να σκουπίσει κτλ Μάλιστα άκουσα και το εξής από μια μαμά "άμα συγκαει?" Και η απάντηση της νηπιαγωγου ήταν πως αν η μαμά θέλει μπορεί να την πάρει τηλέφωνο. Αυτά τα είπα για να έχεις μια ακόμα εικόνα του κλίματος που επικρατεί στο νηπιαγωγείο. 

• Μου αρέσει 2

πρίν από 48 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εγγ ήμουν από τα παιδιά που πήγαν προνήπιο 3,5 (κυριολεκτικά, γεννημένη Μάρτιο). Θυμάμαι πολλά ναέ δυσκολεύουν, όχι όμως η τουαλέτα. και δεν μπορώ να πω ότι η οικογένεια μου ενθάρρυνε την αυτονομία, όχι στα τρία, ούτε στε εικοσιτρια ούτε στα τριάντα τρία. Δεν ξέρω βέβαια με ποια μέθοδο ξεμπέρδεψα, μαλλον κάποια εμπειρική μέθοδο της αναλφάβητης γιαγιάς μου.  Και μάλλον δεν προβληματίστηκε κανεις, άρα αυτά γίνονταν. τα κακά ήθελα να τα ξεκινήσω λίγο μετά τον χρόνο που πήγαινε κ σφιγγόταν α ένα συγκεκριμένο σημείο συγκεκριμένη ώρα, αλλά ήταν ο σύζυγος αρνητικός κ η παιδίατρος της γραμμής να μην πιέζουμε κ το άφησα, κ μετά πήγε για το καλοκαίρι στα 2,5. σαν ιδέα δεν ήμουν αρνητική δλδ, τώρα βέβαια πώς κατέληξα στα 3,5 να φοβάμαι να τη βγάλω είναι άλλο θέμα. Βέβαια εγω θυμάμαι ότι συχνά κατουριόμουν κ στον ύπνο κ στο σχολείο στο δημοτικο(!) όχι από ανικανότητα, από βαρεμάρα ή από κάποια αντίδραση, ίσως επειδή η αδερφή μου γεννήθηκε όταν πήγα δημοτικό. 

Μην ανησυχείς εσυ ξέρεις καλύτερα από όλους πως θα τον καθοδηγήσεις ! 

πρίν από 9 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Θυμάμαι στην πρώτη ενημέρωση πολλές μαμάδες προνηπιων απόρησαν που η νηπιαγωγός δεν θα ασχολιουταν καθόλου με την τουαλέτα, ούτε να ντύσει, ούτε να σκουπίσει κτλ Μάλιστα άκουσα και το εξής από μια μαμά "άμα συγκαει?" Και η απάντηση της νηπιαγωγου ήταν πως αν η μαμά θέλει μπορεί να την πάρει τηλέφωνο. Αυτά τα είπα για να έχεις μια ακόμα εικόνα του κλίματος που επικρατεί στο νηπιαγωγείο

Ενταξει αυτά τα ξέρω. Έχουμε κάποιες δυσκολίες με το ντύσιμο γιατί ψιλοβαριέται κ επαναπαύεται κ εγω βιάζομαι κ δεν περιμενω αλλά γενικα κάνει πράγματα μόνος του. Σκεψου ο άντρας μου αναρωτιέται αν θα τιυ καθαρίζουν τα φρουτα, στο μυαλό του δεν έχει καταλάβει ότι το νηπιαγωγειο είναι σχολείο κ όχι χώρος φύλαξης, κ είναι κ εκπαιδευτικός! οπότε λογικό να απορούν κ άλλοι γονείς! 

1 hour ago, Super.mum είπε:

Επειδή έχω φίλη που ξεκίνησε εκπαίδευση πολύ πριν το χρόνο, ξέρω πως η διαδικασία θέλει πολύ υπομονή και είναι χρονοβόρα. Επειδή τα μωρά δεν έχουν λεκτικη επικοινωνία αυτό που ουσιαστικά κάνεις είναι να εισαγεις το γιογιό στην ρουτίνα του παιδιού σε σταθερές περίπου ώρες πχ πρωί, μετά το δεκατιανο, πριν ή και μετά το μεσημεριανό, το απογευματινό, πριν το βραδινό και πριν τον ύπνο. Αυτά στο περίπου. Την υπόλοιπη ώρα φοράς κανονικά πάνα, απλά εξοικοιωνεται με την διαδικασία και όσο περιμένει δίνεις παιχνίδια να παίζει κτλ. Όταν κάνει κάτι πανηγυρίζεις! Για να καταλάβει πως είναι κάτι θετικό. Γενικά θέλει μεθοδικότητα, υπομονή και πολύ χρόνο. 

Η εκπαίδευση του δίχρονου είναι λιγάκι διαφορετική, πρώτον καλό είναι να μην φορά πάνα για να δει τα αποτελέσματα και να καταλάβει τι πρέπει να κάνει, να δει την αίσθηση που έχει το εσώρουχο και όχι την μόνιμη υγρασία της πανας. Το πας πάλι ανα τακτικά διαστήματα στην λεκάνη/γιογιό με πανηγύρια όταν το καταφέρει και με αδιάφορο ύφος στις αποτυχίες λες κάτι του στιλ "δεν πειράζει, την επόμενη φορά στην τουαλέτα.

Το δίχρονο θα εκπαιδευτεί (άμα είναι έτοιμο) σε λίγες μέρες, το μωρό θα βγάλει πάνα πριν τα δύο άλλα θα κάνει μήνες να εκπαιδευτεί. 

πρίν από 13 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ενταξει αυτά τα ξέρω. Έχουμε κάποιες δυσκολίες με το ντύσιμο γιατί ψιλοβαριέται κ επαναπαύεται κ εγω βιάζομαι κ δεν περιμενω αλλά γενικα κάνει πράγματα μόνος του. Σκεψου ο άντρας μου αναρωτιέται αν θα τιυ καθαρίζουν τα φρουτα, στο μυαλό του δεν έχει καταλάβει ότι το νηπιαγωγειο είναι σχολείο κ όχι χώρος φύλαξης, κ είναι κ εκπαιδευτικός! οπότε λογικό να απορούν κ άλλοι γονείς! 

Τα φρούτα μπορεί και να του τα καθαρίζουν, η δική μας δασκάλα είχε πει πως θα τα καθαρίζει η ίδια για να μην μαυρίζουν κτλ μόνο να μην βάζουμε ποσότητες. Αν και το θεώρησα πολύ θετικό, δεν στάθηκα εκεί γιατί ο δικός μου δεν τρώει χειμερινά φρούτα. 

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

3 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Αν εισαι σπιτι, κακο δεν κανει. Απλα χαλαρα και θα βαλεις πρωτα σαν στοχο τα κακα. Απλα τον πηγαινεις οταν συνηθως κανει, συν λιγο μετα τα γευματα, τον καθιζεις, τον αφηνεις λιγο με κατι να απασχολειται να χαλαρωσει (εχε 2-3 παιχνιδακια, βιβλιαρακια κλπ) και μετα ξαναφορας πανω. Οταν καταλαβει τι γινεται, του λες και μπραβο και τι ωραια που εκανε τα κακα στο γιογιο, αλλα δεν αγχωνεσαι αν την επομενη δεν τα καταφερει, χαλαρα. Αν αρχισει και καποιες φορες κατουραει στο γιοσιο, επειδη μερικες μερες ετσι θα ειναι στεγνος για ωρες, εμας μας ειχαν βολεψει οι πανες βρακακι, γιατι αν την κατεβασεις και εχει μεινει στεγνη, απλα την ξαναβαζεις και 2 και 3 φορες, χωρις να φοβασαι μην χαλασει το αυτοκολλητο και την πεταξεις αδικα καθαρη. 

Εμείς είχαμε το γιογιο εκεί που ήταν το παιδί, δηλαδή συνήθως ένα στο δωμάτιό τους και ένα στο χωλ στον κάτω όροφο κοντά στο σαλόνι. Αργήσαν να μιλήσουν τα δικά μου, αλλά δεν έπαιξε ρόλο, μου έδειχναν πριν μιλήσουν.

• Ευχαριστώ! 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από korina.v,
        Μηπως ξερετε ποσο κοστιζει το μηνα το ιδιωτικο εκπαιδευτηριο "ζηριδη" ξεκινωντας απο το δημοτικο μεχρι το λυκειο?
      • Από elena+alexis,
        Καλημέρα σε όλους τους γονείς του φόρουμ!

Θέλουμε και εμείς από Σεπτέμβριο να στείλουμε τον μικρό μας στον παιδικό σταθμό,

έτσι έχουμε ξεκινήσει να ψάχνουμε όλους τους σταθμούς της περιοχής μας εξονυχιστικά.

Μήπως γνωρίζει κανένας πληροφορίες για

1. Natasha's wonderland
        2. Χαρούμενη πολιτεία
        3. Μπενάκειο Ίδρυμα
        4. Tender age

και πόσο κοστίζουν με σχολικό.

Ευχαριστούμε πολύ εκ των προτέρων
      • Από butterfly,
        Αγαπητοί γονείς, χρειάζομαι τα "φώτα" σας. Έχω ένα κοριτσάκι 26 μηνών και θέλω να την ξεκινήσω σταθμό, γιατί με τη sitter που έχουμε στο σπίτι δεν είμαι ευχαριστημένη. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό στα Βριλήσσια ή στο Χαλάνδρι; Οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθούσε πολύ
        Πιο συγκεκριμένα, έχετε καλή ή κακή εντύπωση για τους εξής:
        -Χαμόγελο (Βριλήσσια)
        -Σουζάνα (Χαλάνδρι)
        -Nancy's Kinderland (Βριλήσσια) [διάβασα αντικρουόμενες απόψεις]
        -Πιτσιρικούπολη (Χαλάνδρι)
        -Ο Μικρός Παράδεισος (Χαλάνδρι)
        -Συννεφούλα (Χαλάνδρι)
        -Playtown (Βριλήσσια)

Ευχαριστώ για το χρόνο σας
      • Από Euamah,
        Καλημερα σας.. ανοιγω ξανα αυτο το θεμα γιατι οσα εχω βρει ειναι παλια και πλεον τα δεδομενα εχουν αλλαξει.. θα ηθελα πληροφοριες για ιδιωτικα νηπειαγωγεια στον πειραια..καθε γνωμη δεκτη.. να σας πω οτι το παιδι θα παει προνηπιο και το σχολειο μας ‘’κρεμασε’’.. οποτε πρεπει να βρω κατι αξιολογο αμεσα.. ευχαριστω
      • Από motherof2,
        δυστυχώς εγώ δεν προλαβαίνω να πηγαίνω τον γιο μου στο ΔΗΜΟΣΙΟ νηπιαγωγείο και "φυσικά" ούτε να τον παραλαμβάνω
        έχουν γίνει τα εξής και θα ήθελα την άποψή σας
        1. από χαζομάρα μου δεν τον έγραψα ολοήμερο και έτσι την 1η του Σεπτέμβρη που πήγα στο νήπιο και μίλησα με τη νηπιαγωγό , για να τον βάλει στο ολοήμερο μου είπε ότι δεν υπάρχουν θέσεις. οκ! εγώ έκανα βλακεία που δεν το σκέφτηκα ότι στις 12.15 που θα σχολά θα είναι πολύ δεσμευτικό για τον πεθερό μου να τον παίρνει ΑΛΛΑ πες ότι υπήρχε ένα πρόβλημα και όντως δεν μπορούσε να τον παραλαμβάνει κάποιος , τί θα έκανα?
        2. από τις 11 Σεπτέμβρη που έγινε ο Αγιασμός μέχρι και τις 19 Σεπτέμβρη θα σχολάνε στις 10 -10.30, μέχρι να προσαρμοστούν τί να προσαρμοστούν καλή μου κυρία? από τα 20 παιδάκια μου έλεγε ο γιος μου, 1 κοριτσάκι έκλαιγε την πρώτη ημέρα που δεν είχε ξαναπάει σχολείο. ¨Ολα τα υπόλοιπα παιδάκια , έχουν φάει τον παιδικό σταθμό με το κουτάλι που λέμε! αν 2 ή 3 παιδιά έχουν πρόβλημα τότε για αυτά τα παιδιά ίσως να μπορούσαν να τα πάρουν οι γονείς τους νωρίτερα. Γιατί να σχολάνε τόσο νωρίς? ποιός ο πραγματικός λόγος ? τα νήπια πλέον , δεν θέλουν προσαρμογή με την έννοια που ήθελα εγώ όταν πήγα νήπιο ,που δεν είχα ξαναφύγει από την μαμά! ο γιός μου που πήγε παιδικό 14 μηνών , πιστέψτε με ήταν και "μεγάλος"!
        3. η ώρα προσέλευσης στο νήπιο είναι 8.15-8.30 το πρωί. Μίλαγα με μαμά κολλητού του γιού μου που δουλεύει στο ΙΚΑ και πρέπει να είναι πολύ πρωί στην δουλειά της (7-7.30 το πρωί) ο πατέρας του δε, έχει καθαριστήριο στην άλλη άκρη της αττικής και πρέπει κανονικά 8 το πρωί να το ανοίγει. Τί θα κάνουν καλέ αυτοί? της είπα να μου φέρνει τον μικρό να τα πηγαίνει ο άντρας μου και τα δύο, αλλά είναι αυτό λύση? να πρέπει να υποχρεωθεί στον κάθε ξένο η γυναίκα να της πηγαίνει το παιδί της στο σχολείο? εν τω μεταξύ έκαναν αίτηση μαζί με μια άλλη μητέρα να ανοίγει το νήπιο νωρίτερα και της είπαν ότι μπορεί να ανοίγει στις 7 το πρωί αλλά της είπαν χαρακτηριστικά ότι θα φέρνουν το παιδί στις 7 ακριβώς, ούτε 1 λεπτό αργότερα! Μα γιατί ? είναι ανάγκη να ξυπνάνε το παιδάκι στις 6.30 για να το πάνε στις 7 στο σχολείο? ας έχουν ελαστικό ωράριο όπως στον παιδικό που είναι από τις 7-8.30.. και φυσικά δεν μαζεύτηκαν άλλες μητέρες γιατί ενώ και εγώ ήθελα να υπογράψω για να ανοίγει νωρίτερα ώστε να "βοηθήσω", δεν μπορώ να δεσμευτώ να ξυπνάω το παιδί μου κάθε μέρα στις 6.30 για να το πηγαίνω στις 7! είναι βάρβαρο βρε παιδιά ...ειδικά αν σκεφτείς ότι πλέον τα παιδιά μας τα ξυπνάμε πολύ νωρίς από πολύ μικρά λογω του παιδικού...
        4. χτες που πήγε ο πεθερός μου να τον παραλάβει τους μίλησε η νηπιαγωγός και τους είπε ότι η ώρα που θα παίρνουν τα παιδιά είναι ΑΥΣΤΗΡΑ 12.15 το μεσημέρι! (οκ! άμα του σκάσει το λάστιχο του πεθερού μου την βάψαμε δηλαδή..θα μας πετάξουν το παιδί απ'έξω και του πεθερού μου θα του κάνουν φάλαγγα για να τον τιμωρήσουν!!....)
        επίσης ζήτησαν 80 ευρώ για υλικά που θα πάρουν ο έξυπνος ο πεθερός της λέει να σας τα δώσω τώρα εγώ! τουλάχιστον του είπε ότι θα συγκροτηθεί ταμείο από 2 γονείς και θα μας ειδοποιήσει πότε να τα δώσουμε! βέβαια επισήμανε ότι "μέσα στη χρονιά θα χρειαστούμε και άλλα χρήματα και θα σας ειδοποιήσουμε!"
        του λέω λοιπόν του πεθερού μου ότι εγώ θα πάω και θα της πω δεν έχω να στα δώσω... το νήπιο δεν είναι υποχρεωτική εκπαίδευση? δεν είναι δωρεάν η υποχρεωτική εκπαίδευση στη Ελλάδα ή κάνω λάθος? και τί θέλεις να αγοράσεις με τα 80 ευρώ από το κάθε παιδί?χαρτικά? μαρκαδόρους? γραφική ύλη? οκ! εμένα η αδερφή μου έχει βιβλιοπωλείο (αλήθεια είναι) πες μου τί θέλεις να τα πάρω από εκεί και να μου κοστίσουν 30 ευρώ! δεν θέλεις να το κάνω έτσι? πες μου τί χαρτικά θέλεις γενικά και θα τα πάρω εγώ στο κόστος για όλους τους γονείς, χωρίς να βγάλει ούτε 1 ευρώ κέρδος η αδερφή μου και χωρίς να δώσουν 80 ευρώ=27.260 δραχμές(!!) οι υπόλοιποι ταλαίπωροι γονείς! να δω τί θα μου πει δηλαδή!! άσε που ο πεθερός μου κάτι άκουσε για πετρέλαιο που θα πληρώνουμε, αλλά δεν ήταν σίγουρος και μέχρι να ξεκαθαρίσει δεν λέω τίποτα..
        φούντωσα και δεν ξέρω τί να κάνω! εσάς γενικά τί σας έχουν ζητήσει?
      • Από am615,
        Καλησπέρα σας, ο γιος μου πηγαίνει σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό/νηπιαγωγείο και τη χρονιά που μας πέρασε τελείωσε το προ-προνήπιο. Προς μεγάλη μας έκπληξη όμως φέτος το σχολείο τον έβαλε στο τμήμα του νηπιαγωγείου αντί για προνηπιο. Όταν ρώτησα την υπεύθυνη μου είπε ότι υπήρχαν κενές θέσεις και τα παιδιά επιλέχθηκαν με βάση την ηλικία και τις ικανότητες τους. Με άλλα λόγια το παιδί θα πάει δύο χρονιές νηπιαγωγειο. Θα ήθελα να ήξερα αν υπάρχουν άλλοι γονείς με αντίστοιχη εμπειρία και ποια είναι η γνώμη τους,  καθώς και τη γνώμη ατόμων που ίσως εργάζονται στον εκπαιδευτικό τομέα. Φοβάμαι μήπως δημιουργηθούν κενά στην εξέλιξη του παιδιού και μήπως αποθαρρυνθει αν τα άλλα παιδιά στο τμήμα του είναι πιο προχωρημένα. Συν το ότι θα χάσει ξαφνικά τους φίλους του. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. χχ
      • Από kostas1976,
        Καλησπερα

Εχω τον γιο μου που εχει γεννηθεί μεσα Δεκεμβρη (πρόωρα γιατί ηταν με καισαρική). Φετος μόλις τελείωσε το νήπιο. Πέρυσι για να μην είναι στο ίδιο περιβάλλον τον είχαμε γράψει στον παιδικό σταθμό όπου ως τον Δεκέμβριο είχε αρκετά προβλήματα προσαργομής και κοινωνικοποίησης και επίσης από ότι μου έλεγαν οι δασκάλες του δεν ήθελε να κάνει εργασίες επειδή είχε χαμηλή αυτοπεποίθηση και πίστευε ότι θα τον κοροϊδεύουν οι συμμαθητές του (είχε φτάσει μάλιστα σε σημείο να σκίσει κάποιες δικές του ζωγραφιές που είχαμε κρεμάσει στο δωμάτιό του). Βέβαια μετά τον Δεκέμβριο άλλαξε η συμπεριφορά του (μας είπαν οι δασκάλες του ότι ήταν λες και γύρισε διακόπτης) και έκανε τις εργασίες όλες κανονικά, αλλά στο κοινωνικό κομμάτι αν και υπήρχε βελτίωση, εξακολουθούσε να είναι πιο απόμακρος και διστακτικός με τα άλλα παιδιά. Είχαμε βέβαια πάρει απόφαση με την συζύγο μου ότι ποτέ δεν θα είναι η ψυχή της παρέας και προσπαθούσαμε σε άλλα κομμάτια στα οποία είναι καλός.
        Φέτος, που ξεκίνησε το νήπιο, ενώ περιμέναμε ότι στο θέμα της προσαρμογής δεν θα είχε κάποιο θέμα, και πάλι μεχρι τον Δεκέμβριο πήγαινε σχολείο κλαίγοντας σχεδόν κάθε μέρα και επίσης δεν δεχόταν να κάνει εργασίες. Μετά τον Δεκέμβριο πάλι άλλαξε ως προς το καλύτερο στο θέμα των εργασιών. Στις γιορτές που έκαναν στο σχολείο αλλά και όσον αφορά το γνωστικό κομμάτι, μας είπε η δασκάλα του (και το νοιωθαμε και εμείς βέβαια) ότι ήταν πάνω από τον μέσο όρο. Επίσης τον πήγαμε σε παιδοψυχολόγο για κάποιες συνεδρίες για να μας πει την άποψή της και να του τονώσει την αυτοπεποίθηση. Η ίδια μίλησε και με την νηπιαγωγό του για να επικεντρώσουν σε ποιά σημεία χρειάζεται βοήθεια από την παιδοψυχολόγο. Στην τελευταία επικοινωνία με την δασκάλα του όσον αφορά το θέμα της φοίτησης στην Α' δημοτικού, μας είχε πει ότι στο μαθησιακό-γνωστικο θέμα είναι πάρα πολύ καλός, αλλά υστερεί στο θέμα της κοινωνικότητας (κυρίως διότι ο ίδιος θεωρεί ότι οι άλλοι είναι καλύτεροι από εκείνον) και η απόψή της ήταν να πάει κανονικά στην Α', απλά είχε τις αμφιβολίες της όσον αφορά το θέμα της κοινωνικοποίησης. Και η παιδοψυχολόγος μας είπε να πάει κανονικά Α' δημοτικού, απλά να τον ξεκινήσουμε λίγες συνεδρίες εργο & λογο θεραπεία για να μεγαλώσει λίγο η αυτοπεποίθησή του.
        Πάνω λοιπόν που τον είχαμε προετοιμάσει για την Α' δημοτικού, σε ένα ραντεβού που ήταν κλεισμένο από καιρό με αναπτυξιολόγο στο Παιδων Πεντέλης, μας είπε ότι είναι ακόμα ανώριμος και ότι εκείνη συστήνει την επαναφοίτηση στο νηπιαγωγείο. Μαε είπε δε, ότι επειδή δεν υπάρχει κάποιο άλλο θέμα (πέραν της κοινωνικής ανωριμότητας), τις επόμενες χρονιές θα πετάει, ανώ αν πάει στην πρώτη θα ζοριστεί πολύ όχι μόνο για μία χρονιά, αλλά για αρκετές περισσότερες.
        Εγώ έχω τις εξής απορίες:
        1) είναι δυνατόν να βγει διάγνωση για επαναφοίτηση μετά από εξέταση 20 λεπτών στην οποία ο μικρός δεν ήταν και ιδιαίτερα συνεργάσιμος?
        2) μέχρι πότε έχουμε περιθώριο να τον εγγράψουμε ξανά στο νήπιο σε περίπτωση που αποφασίσουμε την επαναφοίτηση?
        3) Γνωρίζει κάποια/κάποιος κάποιον σοβαρό αναπτυξιολόγο για να πάρουμε και μια δεύτερη γνώμη άμεσα?

Ευχαριστώ πολύ