Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.


Recommended Posts

8 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Δε ξέρω, από μαμάδες παλιές αυτό άκουγα. Γύρω στα 3... Δεν διευκρίνιζαν αν τότε ξεκινούσε η εκπαίδευση ή τότε τελείωσε. Για αυτό ρωτάω. Από τις πιο πολλές μαμάδες αυτή την ηλικία έχω στο μυαλό μου. Οπότε να είναι ένα παιδάκι 3,5 σαν της @Έσπερος και να είναι στην εκπαίδευση δε μου φαίνεται πρωτάκουστο. Βέβαια καλό θα είναι λόγω του νηπιαγωγείου αλλά και γενικά γιατί είναι καλό πράγμα η αυτονομία να μην το καλομαθαινει στο ότι έχει την πάνα αλλά να ενθαρρύνει την τουαλέτα. Τέλος πάντων, επειδή διάβασα και για ενάμιση χρονών ότι γίνεται εκπαίδευση και όχι μόνο από εσάς εδώ αλλά και από άλλες μαμάδες λίγο σκαλωσα. Μου φαίνονται πολύ μωρά. Εμένα πολλές φορές λέει όταν θέλει να κάνει κακά ή απομονώνεται , αλλά δε νομίζω ότι είναι έτοιμη για εκμάθηση. Εγώ θα έλεγα να το επιχειρήσω στο επόμενο καλοκαίρι που θα είναι δυόμιση. Θα το συζητήσουμε βέβαια και με τη παιδίατρο

Οι πολύ παλιές μαμάδες, όταν υπήρχαν πάνες που τις έπλενες, σε όλες τις κουβέντες που έχω κάνει με γιαγιάδες, θείες, γειτόνισσες κλπ που είχαν παιδιά το 40-50, ξεκινούσαν από μωρά. Μηνών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εγώ με την κόρη μου, όπως η ΑΡΓΚ, ξεκίνησα με το που περπάτησε στους 12 μήνες και σταδιακά μέχρι τους 18 το παιδί ήταν έτοιμο, είχε καθαρίσει τελείως, χωρίς ατυχήματα. Το ίδιο και όλα τα παιδιά στο σόι το δικό μας αλλά και του άντρα μου.  Ή που θα γίνει τότε, ή μετά το αφήνεις για μετά τα δυόμιση. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται πιο εύκολο όταν θα έχει κ νοητική ετοιμότητα το παιδί κ θα ξεμπερδεψει σε 1 εβδομάδα με 10 μέρες από το να ξεκινήσεις όταν είναι 1 χρόνων κ να σου πάρει μήνες η εκπαίδευση. Βέβαια στα πιο παλιά χρόνια που ήταν υφασμάτινες οι πάνες λογικό που άρχιζαν πολύ νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Σας διαβάζω και θαυμάζω. Δηλαδή εμένα που είναι 21 μηνών μπορώ να τον ξεκινήσω; Αδιανόητο μου φαίνεται. Το είχα μεταθέσει για το επόμενο καλοκαίρι που θα είναι 2,5.

 

Συγγνώμη για την κατάχρηση, αλλά ποια είναι τα σημάδια ετοιμότητας; Γιατί εμείς κατουράμε με μεγάλη χαρά αμέσως μόλις βγει η πάνα (όχι πάνω στην αλλαξιέρα, αλλά ας πούμε στην μπανιέρα ή στην παραλία). Αλλά ειλικρινά δεν βλέπω κανένα σημάδι αντίληψης προς το παρόν. Δεν νιώθει καν την ανάγκη να μας πει ότι έκανε κακά για να τον αλλάξουμε, τον καταλαβαίνουμε απλώς απ' τη μυρωδιά...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , mama16 είπε:

Εμένα μου φαίνεται πιο εύκολο όταν θα έχει κ νοητική ετοιμότητα το παιδί κ θα ξεμπερδεψει σε 1 εβδομάδα με 10 μέρες από το να ξεκινήσεις όταν είναι 1 χρόνων κ να σου πάρει μήνες η εκπαίδευση. Βέβαια στα πιο παλιά χρόνια που ήταν υφασμάτινες οι πάνες λογικό που άρχιζαν πολύ νωρίς.

 

Eχει το καλο οτι δεν αντιστεκονται. Δηλαδη το πας το παιδι ανα τακτα χρονικα διαστηματα στο γιογιο η τουαλετα, εννοειται του φορας πανες, και καποια στιγμη αρχιζει να μενει στεγνο, να γυρευει να κανει κακα στο γιογιο κλπ. Δεν εχεις δηλαδη ενα παιδι να κατουραει το πατωμα για εξι μηνες, ουτε το πιεζεις. Απλα το πας, και περιμενεις να κανει κλικ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Eχει το καλο οτι δεν αντιστεκονται. Δηλαδη το πας το παιδι ανα τακτα χρονικα διαστηματα στο γιογιο η τουαλετα, εννοειται του φορας πανες, και καποια στιγμη αρχιζει να μενει στεγνο, να γυρευει να κανει κακα στο γιογιο κλπ. Δεν εχεις δηλαδη ενα παιδι να κατουραει το πατωμα για εξι μηνες, ουτε το πιεζεις. Απλα το πας, και περιμενεις να κανει κλικ. 

Καλά ίσως μου φαίνεται πιο δύσκολο γιατί δεν το δοκίμασα. Απλά αν έχεις παραπάνω από 1 παιδί δεν είναι δύσκολο για μήνες να πρέπει να αφήνεις όλες τις δουλειές για να το πηγαίνεις στο γιογιό? Ή αυτό το κάνεις πχ 1 φορά την ημέρα κ μετά συνηθίζει?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , mama16 είπε:

Καλά ίσως μου φαίνεται πιο δύσκολο γιατί δεν το δοκίμασα. Απλά αν έχεις παραπάνω από 1 παιδί δεν είναι δύσκολο για μήνες να πρέπει να αφήνεις όλες τις δουλειές για να το πηγαίνεις στο γιογιό? Ή αυτό το κάνεις πχ 1 φορά την ημέρα κ μετά συνηθίζει?

 

Οχι, τα πας μετα τα γευματα ας πουμε. Και τα αφηνεις λιγα λεπτα. Αλλα ποσο πιθανο ειναι να εχεις παιδια με διαφορα τοσο μικρη, κατω απο χρονο; Και δεν αντιστεκονται σε αυτη τη φαση, απλα τα πας, τους δινεις και κατι να μασουλανε, παιζουν κλπ, και αυτα. Δε ειναι στα terrible twos, να αντιδρουν, σηκωνονται κλπ, ειναι ακομη συνεργασιμα.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εμείς στα 2,5 κόψαμε την ημερήσια (παντού, και στη βόλτα και στον μεσημεριανό ύπνο ) και στα 3 τη βραδινή. Εκτός από τα 3 πρώτα βράδια, δεν είχαμε ποτέ άλλοτε ατύχημα. Δεν έχει ξυπνήσει ούτε μια φορά το βράδυ για τουαλέτα. Επίσης, επειδή εγώ είμαι στον κόσμο μου, ποτέ δεν πήρα μαζί φορητό γιογιό. Πολύ σπάνια ζητάει κακά έξω, και όσες φορές έχει γίνει, είχαμε πρόσβαση σε τουαλέτα. Πάντα τον βάζουμε να κάνει τσίσα πριν βγούμε και συνήθως δεν  ζητάει να ξαναπάει Μια κουμπάρα της μαμάς μου, είχε τον μικρό της στα 5 με βραδινή πάνα και πιπίλα. Όχι γιατί είχε κάποιο θέμα το παιδί, αλλά για δική της ηρεμία . Η απόλυτη βρεφοποίηση των παιδιών. Εκνευρίζομαι αφόρητα με αυτά . Καλύτερα στα 1 παρά στα 5!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Yovanna είπε:

Kαι εμείς στα 2,5 κόψαμε την ημερήσια (παντού, και στη βόλτα και στον μεσημεριανό ύπνο ) και στα 3 τη βραδινή. Εκτός από τα 3 πρώτα βράδια, δεν είχαμε ποτέ άλλοτε ατύχημα. Δεν έχει ξυπνήσει ούτε μια φορά το βράδυ για τουαλέτα. Επίσης, επειδή εγώ είμαι στον κόσμο μου, ποτέ δεν πήρα μαζί φορητό γιογιό. πολ΄λυ σπάνια ζητάει κακά έξω, και όσες φορές έχει γίνει, είχαμε πρόσβαση σε τουαλέτα. Πάντα τον βάζουμε να κάνει τσίσα πριν βγούμε και συνήθως δεν  ζητάει να ξαναπάει Μια κουμπάρα της μαμάς μου, είχε τον μικρό της στα 5 με βραδινή πάνα και πιπίλα. Όχι γιατί είχε κάποιο θέμα το παιδί, αλλά για δική της ηρεμία . Η απόλυτη βρεφοποίηση των παιδιών. Εκνευρίζομαι αφόρητα με αυτά . Καλύτερα στα 1 παρά στα 5!

 

Ο γιος οικογενειακων φιλων, οταν ημασταν παιδια, ειχει μια τρελη αγαπη για το μπιμπερο για να κοιμηθει. Η μαμα λοιπον, απλα του εδινε γαλα σε μπιμπερο παντα. Το παιδι εφτασε 5 και ηρθε η ωρα να παει σχολειο, αλλα στρεσαρονταν για τον αποχωρισμο. Η λυση ηταν να βαζει το μπιμπερο στην τσαντα, και να πηγαινει στο διαλειμμα στην τουαλετα να πιει για να χαλαρωσει. Αυτα... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Οχι, τα πας μετα τα γευματα ας πουμε. Και τα αφηνεις λιγα λεπτα. Αλλα ποσο πιθανο ειναι να εχεις παιδια με διαφορα τοσο μικρη, κατω απο χρονο; Και δεν αντιστεκονται σε αυτη τη φαση, απλα τα πας, τους δινεις και κατι να μασουλανε, παιζουν κλπ, και αυτα. Δε ειναι στα terrible twos, να αντιδρουν, σηκωνονται κλπ, ειναι ακομη συνεργασιμα.

Όχι δεν εννοούσα να είναι πριν τον χρόνο η διαφορά απλά να πρέπει να διαβάσεις πχ το ένα ή να κάνεις μπάνιο, να σταματήσεις απ' το παιχνίδι κλπ. Αν δεν αντιδρούν βέβαια θα είναι πιο εύκολο!

Μπορεί να συμφέρει κιόλας αυτή η τα τακτική απλά εγώ παίρνω παράδειγμα με την μεγάλη μου κόρη, ήταν 2,5 όταν είπα να της βγάλω την πάνα, οπότε κ ξεκίνησα την εκπαίδευση βγάζοντας τελείως την πάνα μέσα στη μέρα. Οι 2 πρώτες μέρες ήταν τραγικές, κατουρουσε μόνο στο πάτωμα. Μετά για 5 μέρες πήγαμε διακοπές οπότε κ σταμάτησα την εκπαίδευση κ την ημέρα που γυρίσαμε έκανε μια φορά τσισα στο πάτωμα. Την επόμενη φορά που την πήγα τουαλέτα έκανε εκεί τσισα κ αφότου κατάλαβε πως γίνεται δεν ξανά έκανε ποτέ στο πάτωμα. Μετά από μερικές μέρες ήθελε να βγάλουμε κ την πάνα εξόδου κ μετά τη νυχτερινή. Ήρθε δλδ το όλο θέμα πολύ φυσικά, χωρίς κούραση. Οι 2 μόνο πρώτες μέρες ήταν δύσκολες. Μετά ατύχημα είχε 1 φορά μετά το εξάμηνο που την είχα βγάλει την πάνα κ ίσως άλλες δύο φορές που ξεχνιοταν με το παιχνίδι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , mama16 είπε:

Όχι δεν εννοούσα να είναι πριν τον χρόνο η διαφορά απλά να πρέπει να διαβάσεις πχ το ένα ή να κάνεις μπάνιο, να σταματήσεις απ' το παιχνίδι κλπ. Αν δεν αντιδρούν βέβαια θα είναι πιο εύκολο!

Μπορεί να συμφέρει κιόλας αυτή η τα τακτική απλά εγώ παίρνω παράδειγμα με την μεγάλη μου κόρη, ήταν 2,5 όταν είπα να της βγάλω την πάνα, οπότε κ ξεκίνησα την εκπαίδευση βγάζοντας τελείως την πάνα μέσα στη μέρα. Οι 2 πρώτες μέρες ήταν τραγικές, κατουρουσε μόνο στο πάτωμα. Μετά για 5 μέρες πήγαμε διακοπές οπότε κ σταμάτησα την εκπαίδευση κ την ημέρα που γυρίσαμε έκανε μια φορά τσισα στο πάτωμα. Την επόμενη φορά που την πήγα τουαλέτα έκανε εκεί τσισα κ αφότου κατάλαβε πως γίνεται δεν ξανά έκανε ποτέ στο πάτωμα. Μετά από μερικές μέρες ήθελε να βγάλουμε κ την πάνα εξόδου κ μετά τη νυχτερινή. Ήρθε δλδ το όλο θέμα πολύ φυσικά, χωρίς κούραση. Οι 2 μόνο πρώτες μέρες ήταν δύσκολες. Μετά ατύχημα είχε 1 φορά μετά το εξάμηνο που την είχα βγάλει την πάνα κ ίσως άλλες δύο φορές που ξεχνιοταν με το παιχνίδι

 

Ε ναι καλα, δεν ειναι δυνατο να εχεις το παιδι μηνες χωρις πανες. Οταν ξεκινας νωρις φορας πανα, αλλιως εισαι εντελως μαζοχιστης.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Ilaeira είπε:

Σας διαβάζω και θαυμάζω. Δηλαδή εμένα που είναι 21 μηνών μπορώ να τον ξεκινήσω; Αδιανόητο μου φαίνεται. Το είχα μεταθέσει για το επόμενο καλοκαίρι που θα είναι 2,5.

 

Συγγνώμη για την κατάχρηση, αλλά ποια είναι τα σημάδια ετοιμότητας; Γιατί εμείς κατουράμε με μεγάλη χαρά αμέσως μόλις βγει η πάνα (όχι πάνω στην αλλαξιέρα, αλλά ας πούμε στην μπανιέρα ή στην παραλία). Αλλά ειλικρινά δεν βλέπω κανένα σημάδι αντίληψης προς το παρόν. Δεν νιώθει καν την ανάγκη να μας πει ότι έκανε κακά για να τον αλλάξουμε, τον καταλαβαίνουμε απλώς απ' τη μυρωδιά...

Σε αντίστοιχη ηλικία τον δικό μου τον έβαζα λεκάνη σε κάποια συγκεκριμένα χρονικά σημεία (συνήθως πριν και μετά τους ύπνους) ή όταν ήθελα να του αλλάξω πάνα, τον έβαζα πρώτα στην λέκανη. Ή η νταντά του όταν έβλεπε ότι πάει να κάνει κακά, τον πήγαινε στην λεκάνη. Βέβαια, δεν αντιδρούσε καθόλου. Κάπως έτσι είχε καταλήξει σε εκείνη την ηλικία κακά να κάνει μόνο στην τουαλέτα. Μετά όμως γεννήθηκε η αδερφή του και παλινδρόμησε για ένα διάστημα (το παρατήσαμε κι εμείς για εύλογους λόγους), την έκοψε τελικά 2,5 ετών μέσα σε 1 εβδομάδα περίπου, στον μήνα πάνω είχε βγάλει και την βραδυνή. Η κόρη μου πριν γίνει 2,5, ήταν 2 ετών και 4 μηνών, επίσης σε μία εβδομάδα. 

 

Σημάδι ετοιμότητας κανένα, ορατό τουλάχιστον, το μόνο που ίσως διευκόλυνε και δεν είναι συχνό είναι ότι είχαμε πλήρη λεκτική επικοινωνία. Κατά τα άλλα, κλασικά λερώθηκαν αρκετές φορές τις πρώτες 3 μέρες και μετά έγινε το κλικ. Πήγαιναν σταθμό και μέχρι τις 5 είχαν αναλάβει την εκπαίδευση οι δασκάλες, πήγαιναν με περίπου 5-6 αλλαξιές στις τσάντες τους την πρώτη εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

......Εμένα ο γιος μου ποτέ δεν είχε στάνταρ ώρα τουαλέτας, ούτε καν στάνταρ μέρα καθώς ήταν ένα παιδί πολυ δυσκοίλιο, ίσως και για αυτό δεν μπήκα ποτέ στην διαδικασία να σκεφτώ να τα κάνω όλα ανάλογα με την ώρα που ενεργείται, από την πρώτη στιγμή ήξερα πως έπρεπε να είμαι προετοιμασμένη κάθε στιγμή.

 

Ακριβώς και εμείς - μια από τα ίδια - για τον μικρό μου. Δυσκοίλιος, οπότε ήμουν συνεχώς stand by. 

Έχει ενεργηθεί όπου μπορείτε να φανταστείτε, μέσα, έξω σε μαγαζιά, στο δρόμο, στην εξοχή, στην παραλία, παντού λέμε. Πάντα είχα μαζί μου το φορητό γιο γιό, εμείς είχαμε το pottete plus. 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάλι είμαστε πιο χαλαροί. Βγάλαμε την ημερήσια όταν το ζήτησε. Βραδινή ακόμα φοράει δεν ξυπνάει στεγνή αλλά δεν προτίθεμαι να αποφασίσω εγώ πότε με βολεύει αλλά πότε θα μπορεί η ίδια να το ελέγξει την ώρα που κοιμάται. Πιπίλα φοράει στον ύπνο και κάποιες φορές μέσα στην μέρα όταν είναι κουρασμένη η στρεσαρισμένη. Επίσης είναι δική της δεν είναι δική μου απόφαση πότε θα την κόψει. Μπιμπερό έκοψε μόνη της όταν κόψαμε το μητρικό και περάσαμε στο φρέσκο σταδιακά και ζητούσε ποτήρι. Εμείς έτσι πορευόμαστε, ακολουθούμε το παιδί σε τέτοια θέματα. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Εμείς πάλι είμαστε πιο χαλαροί. Βγάλαμε την ημερήσια όταν το ζήτησε. Βραδινή ακόμα φοράει δεν ξυπνάει στεγνή αλλά δεν προτίθεμαι να αποφασίσω εγώ πότε με βολεύει αλλά πότε θα μπορεί η ίδια να το ελέγξει την ώρα που κοιμάται. Πιπίλα φοράει στον ύπνο και κάποιες φορές μέσα στην μέρα όταν είναι κουρασμένη η στρεσαρισμένη. Επίσης είναι δική της δεν είναι δική μου απόφαση πότε θα την κόψει. Μπιμπερό έκοψε μόνη της όταν κόψαμε το μητρικό και περάσαμε στο φρέσκο σταδιακά και ζητούσε ποτήρι. Εμείς έτσι πορευόμαστε, ακολουθούμε το παιδί σε τέτοια θέματα. 

Eμένα κοντεύει 4 ετών, δεν έχει βγάλει τη βραδινή, είναι πολύ μακριά από το να τη βγάλει... έλεγα ότι δεν θα πιέσω, αλλά με προβλημάτισαν όσα λέγονται παραπάνω. 
Την ημερήσια την κόψαμε πρίν από 14 μήνες μία μέρα ξαφνικά, και δεν ήταν έτοιμος οπότε πιέστηκε. Πιπίλα κόψαμε μία μέρα ξαφνικά πριν από 10 μήνες, επειδή η παιδοδοντίατρος είπε να κοπεί η πιπίλα άμεσα. Οπότε... έλεγα να μην αγχωθώ με τη βραδινή. Θα του κάνω μία κουβέντα να δούμε πως θα πάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Τους σφιγκτήρες τα παιδιά τους ελέγχουν πολύ νωρίτερα. Εγώ που ακολούθησα την παλιά σχολή, ότι όλα τα παιδιά είναι έτοιμα πριν το χρόνο, είχαμε καθαρίσει κάπου στους 18 μήνες. Απλά σε αυτές τις ηλικίες δε γίνεται συνειδητά, οπότε η εκπαίδευση παίρνει κάποιους μήνες, λίγο λίγο, δηλαδή ξεκινήσαμε την εισαγωγή του γιογιό στου 7-8 μήνες και λίγο λίγο καθαρίσαμε, πρώτα τα κακά που τα ελέγχουν συνήθως πριν το χρόνο σωματικά. Τα χρόνια της γιαγιάς μου ας πούμε, ήταν αδιανόητο ένα τρίχρονο με πάνες αν δεν υπήρχε ασθένεια. Απλά με τις πάνες μίας χρήσης, είναι πιο εύκολο να περιμένεις και να το κάνεις με συνεννόηση σε λίγες μέρες αντί να σου πάρει μήνες. Από την άλλη, εμένα μου άρεσε το λίγο λίγο, είχα και νταντά μεγάλης ηλικίας για τα παιδιά που και αυτή έτσι ήξερε, ότι πριν το χρόνο καθαρίζεις, οπότε μας βγήκε ομαλά. 

συμφωνω

παρολο που δ ειμαι μεγαλη,η μανα μου μας εβαζε υφασματινες κ μετα τον χρονο ξεκινουσε η εκπαιδευση

κ καθαριζαμε οπως λες κ εσυ πολυ μικρα

φυσικα μας βοηθουσε στην τουαλετα για χρονια μετα,απλα δ φορουσαμε πανα

εγω οταν λεω 2+7 εννοω πλεον ειχαν βγαλεο τελειως,ουτε βραδυ,ουτε για τα κακα,κ εξω κανονικα βασιζομουν οτι θα ζητησουν

το να τα λεει εστω κ μολις τα κανει η να κρυβεται για να κανει ειναι ενα καλο σημαδι

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , irin είπε:

Eμένα κοντεύει 4 ετών, δεν έχει βγάλει τη βραδινή, είναι πολύ μακριά από το να τη βγάλει... έλεγα ότι δεν θα πιέσω, αλλά με προβλημάτισαν όσα λέγονται παραπάνω. 
Την ημερήσια την κόψαμε πρίν από 14 μήνες μία μέρα ξαφνικά, και δεν ήταν έτοιμος οπότε πιέστηκε. Πιπίλα κόψαμε μία μέρα ξαφνικά πριν από 10 μήνες, επειδή η παιδοδοντίατρος είπε να κοπεί η πιπίλα άμεσα. Οπότε... έλεγα να μην αγχωθώ με τη βραδινή. Θα του κάνω μία κουβέντα να δούμε πως θα πάει!

Πιπίλα που είχε η κόρη μου, ήταν κι εμάς έξω φρενών η οδοντίατρος όταν πήγε 3 και ας ήταν μόνο στον ύπνο. Και η αλήθεια είναι ότι έχω και άτομο στον οικογενειακό μου κύκλο που έχει πάθει ζημιά που αποδόθηκε σε πιπίλα, αν και δεν ξέρω πόσο συνηθισμένο είναι.

Για τη βραδινή πάνα, είναι και άλλα θέματα: ετοιμότητα (δεν είναι όλα τα παιδιά έτοιμα όταν κόβουν την ημερήσια), πόσο βαθειά  κοιμάται, αν έχει νυχτερινούς τρόμους κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

επισης στο σκουπισμα στα κακα βοηθουσα για εναν χρονο αφου την βγαλανε .κ μετα μονα τελειως

παντως πιστευω οτι πρεπει να ακολουθουμε τα παιδια

δ θα βγει κτ με το να πιεστει

εγω ειχα δοκιμασει κ 2μ πριν τον μικρο,αλλα δ συνεργαζοταν.2μ μετα ηταν ετοιμος

αλλα δ πιεζομουν χρονικα γτ θα πηγαινε παιδικο,αλλα δ με ενοιαζε να εχει καθαρισει

πιπιλα δ ειχαν ποτε

την βραδινη δ την ηθελαν εκεινα.ευτυχως δ ειχαμε πολλα ατυχηματα

αν ηδη εχουν υπαρξει αρκετες αλλαγες,δ ειναι κακο να περιμενουμε λιγο

στην εσπερος που ειμαι καπως εντονη στο λογο ειναι γτ απο τα λεγομενα το παιδι ειναι ετοιμο

νομιζω απο δικη τους ανασφαλεια το κρατανε πισω

δ εννοω οτι ολα τα παιδια πρεπει να εχουν καθαρισει στην ιδια φαση.καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , irin είπε:

Eμένα κοντεύει 4 ετών, δεν έχει βγάλει τη βραδινή, είναι πολύ μακριά από το να τη βγάλει... έλεγα ότι δεν θα πιέσω, αλλά με προβλημάτισαν όσα λέγονται παραπάνω. 
Την ημερήσια την κόψαμε πρίν από 14 μήνες μία μέρα ξαφνικά, και δεν ήταν έτοιμος οπότε πιέστηκε. Πιπίλα κόψαμε μία μέρα ξαφνικά πριν από 10 μήνες, επειδή η παιδοδοντίατρος είπε να κοπεί η πιπίλα άμεσα. Οπότε... έλεγα να μην αγχωθώ με τη βραδινή. Θα του κάνω μία κουβέντα να δούμε πως θα πάει!

Η πρωινή είναι θέμα σφιγκτήρων και κατά πόσο τους ελέγχει αλλά η βραδινή είναι και θέμα μιας ορμόνης που καταστέλλει κάτι στα νεφρά και στην κύστη και δεν υπάρχει ούρηση όταν κοιμόμαστε. Δλδ και εσύ και εγώ δεν έχουμε έλεγχο στην διάρκεια του ύπνου είναι θέμα εγκεφάλου. Οπότε εκεί εμείς αλλά και η παιδίατρος μας βασιζόμαστε και ακολουθούμε το παιδί. Όταν δούμε για μέρες σερί στεγνή πάνα κατά το ξύπνημα η αντιληφθούμε ότι ξυπνάει και αμέσως ουρεί θα βγει και η πάνα. Μίλησε και με τον γιατρό σας μήπως σας δώσει μια κατεύθυνση αν σας απασχολεί, προφανώς υπάρχουν πολλές σχολές σε αυτά τα θέματα και ιατρικής φύσεως αλλά και πολιτισμικά είναι τεράστια κουβέντα για να υπάρχει το απόλυτα σωστό η το λάθος η το νωρίς η το αργά. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , irin είπε:

Eμένα κοντεύει 4 ετών, δεν έχει βγάλει τη βραδινή, είναι πολύ μακριά από το να τη βγάλει... έλεγα ότι δεν θα πιέσω, αλλά με προβλημάτισαν όσα λέγονται παραπάνω. 
........

 

Χωρίς να θέλω να σε αγχώσω, ο μικρός μου γιος ουσιαστικά ξεμπέρδεψε με την νυχτερινή ενούρηση στην καραντίνα πέρσι, που ήταν στη Β' Δημοτικού. 

Ακόμα και φέτος, στην Γ΄Δημοτικού, έχει κάτι ατυχηματάκια αραιά και που. 

Ενώ την νυχτερινή πάνα θεωρήσαμε ότι την είχε βγάλει στα 3,5 με 4, μετά είχε τόσα πισωγυρίσματα.... άσε..... 6 μήνες καθαρός, 6 μήνες βρέχονταν 3 φορές την εβδομάδα. και αυτό κράτησε σε όλο το προνήπιο, νήπιο, Α Δημοτικού και σχεδόν σε όλη την Β΄ Δημοτικού. Το είχα συζητήσει και με την παιδίατρο και με τη δασκάλα του, και οι 2 έλεγαν ότι κάποια παιδιά αργούν και να μην ανησυχώ.

 

Δεν ξέρω να σου πω κόλπο. Ο μεγάλος μου γιος καθάρισε στα 3 και πρωινή και βραδυνή πάνα, μαχαίρι. Ο μικρός όχι, αυτά που σου περιγράφω πάνω.  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Η πρωινή είναι θέμα σφιγκτήρων και κατά πόσο τους ελέγχει αλλά η βραδινή είναι και θέμα μιας ορμόνης που καταστέλλει κάτι στα νεφρά και στην κύστη και δεν υπάρχει ούρηση όταν κοιμόμαστε. Δλδ και εσύ και εγώ δεν έχουμε έλεγχο στην διάρκεια του ύπνου είναι θέμα εγκεφάλου. Οπότε εκεί εμείς αλλά και η παιδίατρος μας βασιζόμαστε και ακολουθούμε το παιδί. Όταν δούμε για μέρες σερί στεγνή πάνα κατά το ξύπνημα η αντιληφθούμε ότι ξυπνάει και αμέσως ουρεί θα βγει και η πάνα. Μίλησε και με τον γιατρό σας μήπως σας δώσει μια κατεύθυνση αν σας απασχολεί, προφανώς υπάρχουν πολλές σχολές σε αυτά τα θέματα και ιατρικής φύσεως αλλά και πολιτισμικά είναι τεράστια κουβέντα για να υπάρχει το απόλυτα σωστό η το λάθος η το νωρίς η το αργά. 

Η παιδίατρος μου είπε να μην του δίνω υγρά μία ώρα πριν ξαπλώσει,και να πηγαίνει για τσίσα 2 φορές σε αυτή τη μία ώρα. Οκ, αυτό είναι πως να αποφύγεις να έχεις τσίσα. Το θέμα είναι πώς θα μάθει να έχει αλλά να τα ελέγχει!

Καμιά φορά σκέφτομαι ότι είναι ήρεμος ότι έχει πάνα και επαναπαύεται,οπότε λέω να τη βγάλουμε, 1-2-3 θα μάθει. Αλλά μέχρι να μάθει;;; ξενύχτια αλλάζοντας σεντόνια και πιτζάμες;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , annoulen είπε:

 

ναι....... βάζεις αδιάβροχο σελτεδάκι.

καλά, αυτά εννοούνται. ήδη έχει,γιατί είναι τόσα πολλά που βγαίνουν και εκτός πάνας κάποιες φορές.

Δεν έχω καμία αγωνια να βγάλει ντε και καλά την πάνα, ούτε να ξενυχτάω με αλλαγές σεντονιών και ρούχων, απλά δεν βγαίνουν πια πάνες στο νούμερό του..ειναι οριακός τώρα.

Κι εγώ με τη μεγάλη μου, 3 χρονών μέσα σε μία εβδομάδα έκοψε την ημερήσια, και σε κανένα τρίμηνο ξύπναγε πάντα στεγνή οπότε σταμάτησε τη βραδινή. Μία φορά είχε ατύχημα, ποτέ ξανά!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , irin είπε:

Η παιδίατρος μου είπε να μην του δίνω υγρά μία ώρα πριν ξαπλώσει,και να πηγαίνει για τσίσα 2 φορές σε αυτή τη μία ώρα. Οκ, αυτό είναι πως να αποφύγεις να έχεις τσίσα. Το θέμα είναι πώς θα μάθει να έχει αλλά να τα ελέγχει!

Καμιά φορά σκέφτομαι ότι είναι ήρεμος ότι έχει πάνα και επαναπαύεται,οπότε λέω να τη βγάλουμε, 1-2-3 θα μάθει. Αλλά μέχρι να μάθει;;; ξενύχτια αλλάζοντας σεντόνια και πιτζάμες;

 

Κοίτα, και εσύ αν πιεις 2 ποτήρια νερό και μετά δεν πας τουαλέτα και κοιμηθείς πολύ κουρασμένη, παίζει να κατουρηθείς.

Οπότε το να το πας τουαλέτα πριν κοιμηθεί, και να μην πιει παρά λίγο νερό πριν τον ύπνο, είναι λογικό.

Αλλά προφανώς από εκεί και πέρα παίζει ρόλο ο οργανισμός. 

Υπάρχουν υποσέντονα αδιάβροχα, μπορείς να τα βάλεις και πάνω από το σεντόνι. Η σεντόνι, υποσέντονο και δεύτερο σεντόνι από πάνω, αν φοβάσαι ατυχήματα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Κοίτα, και εσύ αν πιεις 2 ποτήρια νερό και μετά δεν πας τουαλέτα και κοιμηθείς πολύ κουρασμένη, παίζει να κατουρηθείς.

Οπότε το να το πας τουαλέτα πριν κοιμηθεί, και να μην πιει παρά λίγο νερό πριν τον ύπνο, είναι λογικό.

Αλλά προφανώς από εκεί και πέρα παίζει ρόλο ο οργανισμός. 

Υπάρχουν υποσέντονα αδιάβροχα, μπορείς να τα βάλεις και πάνω από το σεντόνι. Η σεντόνι, υποσέντονο και δεύτερο σεντόνι από πάνω, αν φοβάσαι ατυχήματα.

Ναι, μα ήδη πίνει γάλα, περνάει καμια ώρα μέχρι να κοιμηθεί και ενδιάμεσα πάει τουαλέτα. Απλά..λες και όλη μέρα τα κρατάει και κάνει λίγα, και τη νύχτα κάνει πολλά!! Γενικά, και την ημερήσια που την έχει κόψει...βαριέται πολύ και κάποιες φορές του φεύγουν λίγα. Αρνείται να πάει, τα κρατάει κλπ... στο σχολειο φυσικά κύριος!

Νομίζω είναι θέμα ωριμότητας... ή πιο σωστά ανωριμότητας 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...