Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Και οι μεγάλοι κάνουμε στάσεις. Θες σε καφέ, θες στη φύση, κάπου θα χρειαστεί. Ελπίζω να μη φανταστείτε ότι ξέρω γω σε δεκάχρονο θα πείτε να κρατηθεί μια ώρα για να φτάσετε στον προορισμό σας, ή δύο ώρες στο καράβι γιατί σιχαίνεσαι. Κι εμένα να μου το πεις αυτό θα αρχίσω να τσιριζω !

όχι καλε! είπαμε, να κρατηθεί μέχρι μια στάση που θε βολεύει. εγω πάντως δεν κατουριόμουν τόσο συχνά μάλλον επειδή δεν έπινα νερα. η αδερφή μου πάλι μόνο με την ιδέα ότι δεν θα μπορεί, θα αρχίσει να θέλει με το που μπει στο μεταφορικό μέσο! 

 

πηγε πάλι στην τουαλέτα ο κύριος, το ζήτησε μόνος του, κάθεται κάμποση ώρα και μας διώχνει! 

 

οπως είπε ο σύζυγος «ειδες αν το παιδί είναι έτοιμο τα κάνει όλα χωρίς πίεση» :evil::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 20 λεπτά , Έσπερος είπε:

όχι καλε! είπαμε, να κρατηθεί μέχρι μια στάση που θε βολεύει. εγω πάντως δεν κατουριόμουν τόσο συχνά μάλλον επειδή δεν έπινα νερα. η αδερφή μου πάλι μόνο με την ιδέα ότι δεν θα μπορεί, θα αρχίσει να θέλει με το που μπει στο μεταφορικό μέσο! 

 

πηγε πάλι στην τουαλέτα ο κύριος, το ζήτησε μόνος του, κάθεται κάμποση ώρα και μας διώχνει! 

 

οπως είπε ο σύζυγος «ειδες αν το παιδί είναι έτοιμο τα κάνει όλα χωρίς πίεση» :evil::mrgreen:

Εσυ κρατιοσουν αλλα αν το παιδι δεν παει για τρεις ωρες φοβασαι για ουρολοιμωξη. 
 

ειναι το αν το παιδι ειναι ετοιμο αλλα ειναι και η δικη σου αποφασιστικοτητα που τη νιωθει. Οποτε εγω ηθελα να αλλαξω κατι και το σκεψτομουν και το συζητουσα με καποιον,φιλο ή ειδικο, και ξεκινουσα να το βλεπω πιο αποφασιστικα, την αλλη μερα αλλαζε μονο του! Τα παιδια νιωθουν τη σιγουρια μας ή την ανασφαλεια μας ακομα κι οταν νομιζουμε οτι την κρυβουμε καλα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , irin είπε:

Εσυ κρατιοσουν αλλα αν το παιδι δεν παει για τρεις ωρες φοβασαι για ουρολοιμωξη. 
 

ειναι το αν το παιδι ειναι ετοιμο αλλα ειναι και η δικη σου αποφασιστικοτητα που τη νιωθει. Οποτε εγω ηθελα να αλλαξω κατι και το σκεψτομουν και το συζητουσα με καποιον,φιλο ή ειδικο, και ξεκινουσα να το βλεπω πιο αποφασιστικα, την αλλη μερα αλλαζε μονο του! Τα παιδια νιωθουν τη σιγουρια μας ή την ανασφαλεια μας ακομα κι οταν νομιζουμε οτι την κρυβουμε καλα

Εγω δεν κρατιόμουν, απλώς δεν ήθελα συχνά, ο μικρός πίνει το τριπλάσιο νερό από εμένα! 

 

νομθζω ήταν βλακεία μας τόσο καιρό γιατί η φάση με την πάνα είχε γίνει δύσκολη, δεν ήθελε πάντα να πάει στο δωμάτιο να κάνει, περνούσαν κ τρεις μέρες χωρίς κ γενικα ήταν μια διαφικασθα αγχωτική. έπρεπε να είχαμε σκεφτεί ότι αυτό ήταν ευκαιρία για το επόμενο βήμα αλλά το ερμηνεύσαμε αλλιώς, ότι αφού έχει δυσκολία κ με την πάνα, θα είναι χειρότερα αν αλλάξουμε τρόπο…

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εγω δεν κρατιόμουν, απλώς δεν ήθελα συχνά, ο μικρός πίνει το τριπλάσιο νερό από εμένα! 

 

νομθζω ήταν βλακεία μας τόσο καιρό γιατί η φάση με την πάνα είχε γίνει δύσκολη, δεν ήθελε πάντα να πάει στο δωμάτιο να κάνει, περνούσαν κ τρεις μέρες χωρίς κ γενικα ήταν μια διαφικασθα αγχωτική. έπρεπε να είχαμε σκεφτεί ότι αυτό ήταν ευκαιρία για το επόμενο βήμα αλλά το ερμηνεύσαμε αλλιώς, ότι αφού έχει δυσκολία κ με την πάνα, θα είναι χειρότερα αν αλλάξουμε τρόπο…

Τωρα που ξεμπερδεψατε τοσο απροσμενα και ευκολα με αυτο,αφηστε τον και χωρις πανα στο αμαξι και στις διακοπες κλπ και ειστε ετοιμοι! Πετα τις πανες εντελως,μια αποφαση ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια τώρα το βράδυ έλεγα στον μικρό μου ότι μεγάλωσε κ σιγά σιγά δεν θα πρέπει να πίνει γάλα από μένα, αντέδρασε κ είπε ότι θα πίνει κ μετά του είπα ότι πρέπει να κάνει τσισακια κ κακά στην τουαλέτα όπως κάνει κ η αδερφούλα του κ όπως κάνουμε κ εμείς... Κ τότε είπε ότι θέλει να κάνει.. Τον πήγα κ τον είδα να σφίγγεται, μέσα σε 5 λεπτακια περίπου έκανε κακά στην τουαλέτα κ άρχισε να του λέει η αδερφούλα του μπράβο κ καταχαρηκε..  Μάλλον πιο μπροστά θα ξεμπερδεψει από την πάνα απ ότι με το θηλασμό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ενταξει  τώρα που τα διαβάζω γελάω με τον εαυτό μου. Προφανώς δεν είχαμε χρονοδιάγραμμα, πάνες παίρναμε στο σουπερμάρκετ  ένα μικρό πακέτο, με τη λογική ότι θα είναι το τελευταίο, αλλά δεν βλέπαμε ποτέ την ευκαιρία. Ναι προφανώς κ τα μεγαλύτερα παιδιά θα κατουρηθούν σε μια μεγάλη διαδρομή, απλώς τα μεγάλα ξέρεις ότι αν τους εξηγήσεις θα καταλάβουν κ δεν θα αρχίσουν τα κλάματα κ τις τσιρίδες. Μετά τη θάλασσα δεν του φοράω πάνα, ούτε πριν δλδ, είναι κοντινή διαδρομή, απλώς μετά καμία φορά κάνουμε κ μια βόλτα, δεν έχει γίνει ατύχημα, τον βάζω βέβαια κ κάπου διακριτικά στην παραλία να κάνει ακριβώς πριν φύγουμε. θα δοκιμάσω σιγά σιγά στις βόλτες αλλά δεν θα επιμείνω πολύ πριν γυρίσουμε από τις διακοπές αν δω δυσκολία. 

αυτο ειναι ενα αλλο θεμα ,που σκεφτομουν με αφορμη μνμ σου.κτ ελεγες οτι περιμενεις να ειναι σε θεση να καταλαβαινει οταν του λες οτι θα εχετε διαδρομη,κ θα μπορει να το διαχειριστει

τι σε κανει να πιστευεις οτι το παιδι δ καταλαβαινει;3,5χρ ειναι.οχι 1,5χρ.του λες στο σπιτι παμε για τσισα γτ εχουμε μεγαλη βολτα μετα με το αμαξι,κ δ γινεται να σταματαμε στη διαδρομη.εχεις μαζι σου αλλαξια,κ μια χαρα.δ πιστευω οτι οι πρωτες βολτες ετσι θα ειναι πανω απο 1ωρα.κ φυσικα εχεις βρει εναλλακτικη για εκει που θα φτασετε

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , vicky86 είπε:

αυτο ειναι ενα αλλο θεμα ,που σκεφτομουν με αφορμη μνμ σου.κτ ελεγες οτι περιμενεις να ειναι σε θεση να καταλαβαινει οταν του λες οτι θα εχετε διαδρομη,κ θα μπορει να το διαχειριστει

τι σε κανει να πιστευεις οτι το παιδι δ καταλαβαινει;3,5χρ ειναι.οχι 1,5χρ.του λες στο σπιτι παμε για τσισα γτ εχουμε μεγαλη βολτα μετα με το αμαξι,κ δ γινεται να σταματαμε στη διαδρομη.εχεις μαζι σου αλλαξια,κ μια χαρα.δ πιστευω οτι οι πρωτες βολτες ετσι θα ειναι πανω απο 1ωρα.κ φυσικα εχεις βρει εναλλακτικη για εκει που θα φτασετε

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν νομίζω για αυτό το λόγο να φωνάζει. Η δικιά μου αν κ αντιδραστική σε τέτοιες περιπτώσεις δεν διαμαρτύρεται αλλά περιμένει υπομονετικά. Όπως κ με το αυτοκίνητο αν ζαλιστεί κ θέλει να σταματήσουμε τις λέμε ότι περιμένουμε να βρούμε μέρος για να σταματήσουμε κ πάλι καταλαβαίνει

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν νομίζω για αυτό το λόγο να φωνάζει. Η δικιά μου αν κ αντιδραστική σε τέτοιες περιπτώσεις δεν διαμαρτύρεται αλλά περιμένει υπομονετικά. Όπως κ με το αυτοκίνητο αν ζαλιστεί κ θέλει να σταματήσουμε τις λέμε ότι περιμένουμε να βρούμε μέρος για να σταματήσουμε κ πάλι καταλαβαίνει

Εμείς σταματάμε όπου βρούμε γιατί αν δεν το κάνουμε έρχεται εμετός ...ζαλίζεται παρά παρά πολύ στο αμάξι 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Εμείς σταματάμε όπου βρούμε γιατί αν δεν το κάνουμε έρχεται εμετός ...ζαλίζεται παρά παρά πολύ στο αμάξι 

Πωπω άρχισε κιόλας να ζαλίζεται? Συνήθως ξεκινάνε στην ηλικία των 3 περίπου... Υπομονή, δύσκολο πολύ είναι αυτό! Εγώ έχω καταλάβει απ' τη μεγάλη μου ότι ζαλίζεται πιο εύκολα όταν δεν έχει φάει πολύ ή έχει πιει περισσότερα υγρά. Αν είναι καλά χορτατη με στερεές τροφές δεν ζαλίζεται τόσο εύκολα!

Link to comment
Share on other sites

On 6/25/2021 at 3:32 PM, Έσπερος said:

Εμείς πήραμε το carry potty επιτούτου αλλά στην πράξη δεν μπορώ να σκεφτώ πώς θα γίνει. όταν βγαίνουμε για φαγητό φοράει πάνα αλλά κάποια στιγμή που πάει ένας από τους δυο μας τον παίρνει κ στην τουαλέτα. ένα διάστημα δεν ήθελε καθολου να πηγαινουμε προληπτικά αν δεν ζητούσε, για πολύ καιρό αυτό, κ δεν γινόταν να το ρισκάρω. τώρα όμως είναι δεκτικός κ το έχω προγραμματίσει για μετά τις διακοπές. αυτά δεν με αγχώνουν τόσο για ξέρω ότι θα τα βαλω στο προφραμμα κ θα γινουν. αυτά που δεν περνάνε από το χέρι μου με απασχολουν. 

Εγώ το είχα μόνιμα στο αυτοκίντητο, όταν του έρχονταν τον πήγαινα εκεί, στο πορτ παγκαζ, καμία δυσκολία δεν είχα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Πωπω άρχισε κιόλας να ζαλίζεται? Συνήθως ξεκινάνε στην ηλικία των 3 περίπου... Υπομονή, δύσκολο πολύ είναι αυτό! Εγώ έχω καταλάβει απ' τη μεγάλη μου ότι ζαλίζεται πιο εύκολα όταν δεν έχει φάει πολύ ή έχει πιει περισσότερα υγρά. Αν είναι καλά χορτατη με στερεές τροφές δεν ζαλίζεται τόσο εύκολα!

Ναι έχεις απόλυτο δίκιο αυτό έχω καταλάβει και εγώ από τον δικό μου. Με  δυσκολεύει λίγο γιατί εγώ κάνω μεγάλες αποστάσεις και μόνη μου για μονοήμερες που πάω στο πατρικό μου .. είναι 1 ώρα δρόμος από εμάς και είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα κάνει μια φορά .. ειδικά στο σημείο που έχει τις στροφές 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , kotsifikos είπε:

Πάντως έσπερος όταν αποφάσισα να κόψω του παιδιού την πάνα δεν σκέφτηκα ποτέ τι θα κάνω αν μου ζητήσει να κάνει κακά κάπου που δεν θα είναι εύκολο, δεν είχα σκεφτεί αυτή την άβολη στιγμή. Αυτό που έκανα ήταν να έχω πάντα μαζί μου το  φοριτό γιογιο και όποτε ζητούσε τον πήγαινα, αυτή την ανάλυση δεν την είχα κάνει. Τον έχει πιάσει στο σινεμά, σε γάμο, στην παραλία, στην ταβέρνα, στο ταξίδι, στο νοσομείο ενώ περιμένουμε να τον δει γιατρός, στην βόλτα για πατίνι στην πλατεία, στο πικ νικ, τον έχει πιάσει παντού....και όσο πιο μικρός ήταν τόσο πιο εύκολο ήταν γιατί στα 3 δεν είχε το αίσθημα της ντροπής ενώ τώρα στα έξι το έχει και αντί να έρθει να μου πει ότι θέλει τουαλέτα θα περιμένει να φύγουμε και αυτό είναι το κακό. Υπεραναλύεις ανούσια πράγματα , σκέφτεσαι πολύ τι θα πει ο κόσμος , και χάνεις την ουσία.

Εμένα η δικια μου απο μωρο κανει κακα μόνο στο σπίτι και αυτό είναι βολικό.

Όταν σου ζητάει εξω που ειναι πολυς κόσμος που πηγαίνετε?

Εγω όταν μου ζητάει τσισα κ εχει ποκυ κοσμο γυρω γυρω την βάζω με το potette στο κάθισμα του αυτοκινήτου 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εμένα η δικια μου απο μωρο κανει κακα μόνο στο σπίτι και αυτό είναι βολικό.

Όταν σου ζητάει εξω που ειναι πολυς κόσμος που πηγαίνετε?

Εγω όταν μου ζητάει τσισα κ εχει ποκυ κοσμο γυρω γυρω την βάζω με το potette στο κάθισμα του αυτοκινήτου 

Μα το αυτοκίνητο το έχετε πάντα τόσο κοντά σας; μέσα στην Αθήνα; Πώς γίνεται αυτό; εμείς παρκάρουμε στα πάρκινγκ γιατί στα νησιά δεν πας παντού με αυτοκίνητο. Αλλά το θέμα μου δεν είναι το αυτοκίνητο κ @kotsifikos ούτε αν θα κάνει κακά έξω, εδώ κ δυο χρόνια κ βάλε δεν κακά έξω. Το θέμα μου είναι α. μην κατουρηθεί κ λερώσει χώρο ξένο πχ καρέκλα εστιατορίου β. μην κατουρηθεί στο κάθισμα αυτοκινήτου κ γ. μην ζητήσει τσίσα σε σημείο που δεν γίνεται δλδ αυτοκίνητο γενικώς (πού να σταματήσουμε, στους γκρεμούς ή στη μέση της κίνησης;) ή περπάτημα σε κατοικημένη περιοχή που δεν μπορούμε να ποτίσουμε τη φύση. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μα το αυτοκίνητο το έχετε πάντα τόσο κοντά σας; μέσα στην Αθήνα; Πώς γίνεται αυτό; εμείς παρκάρουμε στα πάρκινγκ γιατί στα νησιά δεν πας παντού με αυτοκίνητο. Αλλά το θέμα μου δεν είναι το αυτοκίνητο κ @kotsifikos ούτε αν θα κάνει κακά έξω, εδώ κ δυο χρόνια κ βάλε δεν κακά έξω. Το θέμα μου είναι α. μην κατουρηθεί κ λερώσει χώρο ξένο πχ καρέκλα εστιατορίου β. μην κατουρηθεί στο κάθισμα αυτοκινήτου κ γ. μην ζητήσει τσίσα σε σημείο που δεν γίνεται δλδ αυτοκίνητο γενικώς (πού να σταματήσουμε, στους γκρεμούς ή στη μέση της κίνησης;) ή περπάτημα σε κατοικημένη περιοχή που δεν μπορούμε να ποτίσουμε τη φύση. 

α.γι αυτο πρωτα δοκιμαζετε σε δικου σας χωρους,δλδ στο αμαξι

β.υποσεντονα μιας χρησης

γ.αν παθετε λαστιχο που θα σταματησε;κατευθειαν γκρεμο;δ μπορω να πιστεψω οτι αν κατουρηθει στο αμαξι μεσα στα επομενα 10χλμ δ θα βρειτε ενα ανοιγμα να σταματησετε.εχω παει σε καποια νησια,τοσο περιεργους δρομους εχετε;

επισης στις κατοικημενες περιοχες που περπατατε καφενεια δ εχει;επισης ποση ωρα κανετε;γτ αν κατουρησει μολις παρκαρετε,κ περπατησετε κανενα διωρο,θα αντεξει.5ωρες πεζοπορια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , Annitamik είπε:

Μετά από αυτά που διάβασα μου προέκυψε απορία. Πότε κόβουμε την πάνα; Ήξερα πώς γίνεται στα 3 γιατί τότε ελέγχουν τους σφιχτηρες. Λάθος κάνω; 

Στα 3 να ξεκινήσει η εκπαίδευση ; Δεν είναι λίγο αργά ; Εμένα είναι 2 κι ξεκινήσαμε τώρα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Annitamik είπε:

Μετά από αυτά που διάβασα μου προέκυψε απορία. Πότε κόβουμε την πάνα; Ήξερα πώς γίνεται στα 3 γιατί τότε ελέγχουν τους σφιχτηρες. Λάθος κάνω; 

δ ειναι στανταρ.βλεπεις ετοιμοτητα στο παιδι

στα 2προσπαθησα την μεγαλη αλλα δ ηταν σε φαση ακομη.κ τα 2μου την εβγαλαν 2χρ κ 7μ

τα ανηψια μου δυσκολευτηκαν μετα τα 3χρ

κ στον παιδικο που πηγε ο γιος μου πολλα κανανε εκπαιδευση.ηταν τμημα 2,5χρ-3,5χρ

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Μα το αυτοκίνητο το έχετε πάντα τόσο κοντά σας; μέσα στην Αθήνα; Πώς γίνεται αυτό; εμείς παρκάρουμε στα πάρκινγκ γιατί στα νησιά δεν πας παντού με αυτοκίνητο. Αλλά το θέμα μου δεν είναι το αυτοκίνητο κ @kotsifikos ούτε αν θα κάνει κακά έξω, εδώ κ δυο χρόνια κ βάλε δεν κακά έξω. Το θέμα μου είναι α. μην κατουρηθεί κ λερώσει χώρο ξένο πχ καρέκλα εστιατορίου β. μην κατουρηθεί στο κάθισμα αυτοκινήτου κ γ. μην ζητήσει τσίσα σε σημείο που δεν γίνεται δλδ αυτοκίνητο γενικώς (πού να σταματήσουμε, στους γκρεμούς ή στη μέση της κίνησης;) ή περπάτημα σε κατοικημένη περιοχή που δεν μπορούμε να ποτίσουμε τη φύση. 

Κρατιέται κ πηγαίνουμε.

πρίν από 52 λεπτά , Super.mum είπε:

Στα 3 να ξεκινήσει η εκπαίδευση ; Δεν είναι λίγο αργά ; Εμένα είναι 2 κι ξεκινήσαμε τώρα 

Εγω δεν την πιεσα καθολου.Στα δυόμισι μπορούσε να το ελεγξει αλλα δεν ήταν έτοιμη. Στα 3 την έκοψε.Στο σχολειο συχνα κατόρθωσαν γιατι αποσπάται η προσοχή της.Τρια κσι κατι έκοψε κ τα κακά κ μετα απο λιγο καιρο κ την βραδινή.Την σηκώνω ομως τη νύχτα για τσισα.Ο μεσος ορος ειναι στα δυόμισι ο έλεγχος των σφικτηρων. Επισης κατευθείαν στην τουαλέτα με σκαλίτσα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Annitamik είπε:

Μετά από αυτά που διάβασα μου προέκυψε απορία. Πότε κόβουμε την πάνα; Ήξερα πώς γίνεται στα 3 γιατί τότε ελέγχουν τους σφιχτηρες. Λάθος κάνω; 

Το προσπάθησα στα 2,5, παταγώδης αποτυχία, τα κράταγε και προέκυψε έντονη  δυσκοιλιότητα. Κάναμε παύση να χαλαρώσει και να επανέλθουν οι κενώσεις στο φυσιολογικό. Δεύτερη προσπάθεια στα 3. Έκοψε την πρωινή στις 2-3 μέρες και στο 10ημερο κόπηκε μαχαίρι και η βραδυνή. Ούτε που το κατάλαβα για πότε την ξεφορτωθήκαμε την πάνα. Είναι καθαρά θέμα ετοιμότητας κατά τη γνώμη μου. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Super.mum είπε:

Στα 3 να ξεκινήσει η εκπαίδευση ; Δεν είναι λίγο αργά ; Εμένα είναι 2 κι ξεκινήσαμε τώρα 

Δε ξέρω, από μαμάδες παλιές αυτό άκουγα. Γύρω στα 3... Δεν διευκρίνιζαν αν τότε ξεκινούσε η εκπαίδευση ή τότε τελείωσε. Για αυτό ρωτάω. Από τις πιο πολλές μαμάδες αυτή την ηλικία έχω στο μυαλό μου. Οπότε να είναι ένα παιδάκι 3,5 σαν της @Έσπερος και να είναι στην εκπαίδευση δε μου φαίνεται πρωτάκουστο. Βέβαια καλό θα είναι λόγω του νηπιαγωγείου αλλά και γενικά γιατί είναι καλό πράγμα η αυτονομία να μην το καλομαθαινει στο ότι έχει την πάνα αλλά να ενθαρρύνει την τουαλέτα. Τέλος πάντων, επειδή διάβασα και για ενάμιση χρονών ότι γίνεται εκπαίδευση και όχι μόνο από εσάς εδώ αλλά και από άλλες μαμάδες λίγο σκαλωσα. Μου φαίνονται πολύ μωρά. Εμένα πολλές φορές λέει όταν θέλει να κάνει κακά ή απομονώνεται , αλλά δε νομίζω ότι είναι έτοιμη για εκμάθηση. Εγώ θα έλεγα να το επιχειρήσω στο επόμενο καλοκαίρι που θα είναι δυόμιση. Θα το συζητήσουμε βέβαια και με τη παιδίατρο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Κρατιέται κ πηγαίνουμε.

Εγω δεν την πιεσα καθολου.Στα δυόμισι μπορούσε να το ελεγξει αλλα δεν ήταν έτοιμη. Στα 3 την έκοψε.Στο σχολειο συχνα κατόρθωσαν γιατι αποσπάται η προσοχή της.Τρια κσι κατι έκοψε κ τα κακά κ μετα απο λιγο καιρο κ την βραδινή.Την σηκώνω ομως τη νύχτα για τσισα.Ο μεσος ορος ειναι στα δυόμισι ο έλεγχος των σφικτηρων. Επισης κατευθείαν στην τουαλέτα με σκαλίτσα.

Α παρά πολύ ωραία .. εμένα ας πούμε τώρα που έχουμε το γιογιο συνέχεια δίπλα μας .. τρέχει βγάζει μόνος του τα ρούχα του από την μέση και κάτω και κάθεται και φωνάζει κακα .. αλλά δεν κάνει .. νομίζω τον αγχώνει που με βλέπει .. ίσως την επόμενη φορά που θα το κάνει να πάω πιο πέρα και να είμαι πιο διακριτική :p 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, μαγιοπουλας said:

Εμένα η δικια μου απο μωρο κανει κακα μόνο στο σπίτι και αυτό είναι βολικό.

Όταν σου ζητάει εξω που ειναι πολυς κόσμος που πηγαίνετε?

Εγω όταν μου ζητάει τσισα κ εχει ποκυ κοσμο γυρω γυρω την βάζω με το potette στο κάθισμα του αυτοκινήτου 

τον πηγαίνω είτε σε ένα σημείο χωρίς κόσμο σε κάποιο δέντρο , είτε σε κάποιο μαγαζί.

9 hours ago, Έσπερος said:

Μα το αυτοκίνητο το έχετε πάντα τόσο κοντά σας; μέσα στην Αθήνα; Πώς γίνεται αυτό; εμείς παρκάρουμε στα πάρκινγκ γιατί στα νησιά δεν πας παντού με αυτοκίνητο. Αλλά το θέμα μου δεν είναι το αυτοκίνητο κ @kotsifikos ούτε αν θα κάνει κακά έξω, εδώ κ δυο χρόνια κ βάλε δεν κακά έξω. Το θέμα μου είναι α. μην κατουρηθεί κ λερώσει χώρο ξένο πχ καρέκλα εστιατορίου β. μην κατουρηθεί στο κάθισμα αυτοκινήτου κ γ. μην ζητήσει τσίσα σε σημείο που δεν γίνεται δλδ αυτοκίνητο γενικώς (πού να σταματήσουμε, στους γκρεμούς ή στη μέση της κίνησης;) ή περπάτημα σε κατοικημένη περιοχή που δεν μπορούμε να ποτίσουμε τη φύση. 

μα αν δεν βγάλεις την πάνα αυτά τα θέματα δεν θα τα λύσεις ποτέ, αυτό είναι το μόνο σίγουρο, η πάνα δεν λύνει το πρόβλημα, αντίθετα το μεγαλώνει, εσύ απλά κερδίζεις χρόνο και τρενάρεις το να αντιμετωπίσεις την κατάσταση αυτή. Δεν νομίζω πως υπάρχει παιδί που δεν έχει χρειαστεί τουαλέτα σε εντελώς ακατάλληλη στιγμή, βρίσκεις λύση, δεν γίνεται διαφορετικά. Το έχεις διογκώσει πολυ στο μυαλό σου. πως θα μάθει το παιδί σου να κρατιέται όταν σε όλες τις δύσκολες φάσεις φοράει πάνα και κάνει τσίσα όποτε του έρθει?

 

Εμένα ο γιος μου ποτέ δεν είχε στάνταρ ώρα τουαλέτας, ούτε καν στάνταρ μέρα καθώς ήταν ένα παιδί πολυ δυσκοίλιο, ίσως και για αυτό δεν μπήκα ποτέ στην διαδικασία να σκεφτώ να τα κάνω όλα ανάλογα με την ώρα που ενεργείται, από την πρώτη στιγμή ήξερα πως έπρεπε να είμαι προετοιμασμένη κάθε στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Μετά από αυτά που διάβασα μου προέκυψε απορία. Πότε κόβουμε την πάνα; Ήξερα πώς γίνεται στα 3 γιατί τότε ελέγχουν τους σφιχτηρες. Λάθος κάνω; 

 

Τους σφιγκτήρες τα παιδιά τους ελέγχουν πολύ νωρίτερα. Εγώ που ακολούθησα την παλιά σχολή, ότι όλα τα παιδιά είναι έτοιμα πριν το χρόνο, είχαμε καθαρίσει κάπου στους 18 μήνες. Απλά σε αυτές τις ηλικίες δε γίνεται συνειδητά, οπότε η εκπαίδευση παίρνει κάποιους μήνες, λίγο λίγο, δηλαδή ξεκινήσαμε την εισαγωγή του γιογιό στου 7-8 μήνες και λίγο λίγο καθαρίσαμε, πρώτα τα κακά που τα ελέγχουν συνήθως πριν το χρόνο σωματικά. Τα χρόνια της γιαγιάς μου ας πούμε, ήταν αδιανόητο ένα τρίχρονο με πάνες αν δεν υπήρχε ασθένεια. Απλά με τις πάνες μίας χρήσης, είναι πιο εύκολο να περιμένεις και να το κάνεις με συνεννόηση σε λίγες μέρες αντί να σου πάρει μήνες. Από την άλλη, εμένα μου άρεσε το λίγο λίγο, είχα και νταντά μεγάλης ηλικίας για τα παιδιά που και αυτή έτσι ήξερε, ότι πριν το χρόνο καθαρίζεις, οπότε μας βγήκε ομαλά. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Annitamik said:

Μετά από αυτά που διάβασα μου προέκυψε απορία. Πότε κόβουμε την πάνα; Ήξερα πώς γίνεται στα 3 γιατί τότε ελέγχουν τους σφιχτηρες. Λάθος κάνω; 

εμείς την κόψαμε στα 2 1/2 την πρωινή, λιγο μετά αντιδρούσε και στην βραδινή πολύ οπότε παρόλο που δεν ήταν έτοιμος την βγάλαμε, μέχρι τα 3 είχαμε ξεμπερδέψει από όλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...