Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφική κούνια κήπου /βεράντας και άλλα παιχνίδια μπαλκονιού


Recommended Posts

Συμφωνώ, κι εμάς δεν μας νοιάζει για ύψος ούτε μηπως σκαρφαλώσει, δεν θα είναι μόνη της στο μπαλκόνι ούτως ή άλλως. Μόνο να περάσει από κάτω κινδυνεύει επειδή δεν έχει πρεβαζακι στην άκρη. Και για πράγματα φυσικά, τα οποία βέβαια στον κήπο μας θα πέσουν, απλά έχουμε σκυλακια εκεί κ μπορεί να τα φάνε. 

Κι εμάς τα κάγκελα είναι μαύρα, όπως και το πλέγμα, που πήρε ένα ο άντρας μου να βρίσκεται μήπως δεν βρούμε κάτι άλλο, αλλά θα προτιμούσα να μην μπει γιατί ακόμα και ίδιο χρώμα να είναι και όσο διακριτικό και να φαίνεται λόγω του ότι τα κάγκελα έχουν καραβολακια και δεν κάνει μπαμ, δεν παύει να μου θυμίζει εργοτάξιο... Είναι και το πρώτο μας καλοκαίρι στο σπίτι οπότε με το που θα πρωτοκατσουμε στο μπαλκόνι θα είναι με το πλέγμα!

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, samsympan είπε:

Έχω την αίσθηση ότι και η ματ ανάγλυφη πλάκα και η καρύστου, εαν προσθέσεις τον παράγοντα νερό και τον παράγοντα ξυπόλητο παιδί (πχ που μπορεί να κάνει μια τρεχάλα) και πάλι μπορεί να αποδειχθεί γλιστερή επιφάνεια. Νομίζω μόνο με κατάλληλα παπουτσάκια στα νερα. Οπού και πάλι μπορεί να γλιστρήσει κανείς βέβαια αλλα ok έχεις πάρει τα μέτρα σου όσο μπορείς.

 

Καρύστου αν δν είναι από πάνω με βερνίκι, δοκιμασμένα και σε σαπουνάδες τρέχεις ξυπόλητος και δε γλιστράς

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Καρύστου αν δν είναι από πάνω με βερνίκι, δοκιμασμένα και σε σαπουνάδες τρέχεις ξυπόλητος και δε γλιστράς

Ναι σε αυτό θα συμφωνήσω και εγώ. Έχω περάσει τα παιδικά μου χρόνια από νήπιο σε εξοχικό με αυλή στρωμένη με Καρύστου. Δε θυμάμαι να γλίστρησα ποτέ και έχουν γίνει τρελά τσαλαβουτήματα σε νερά και κυνηγητά με λάστιχα.

Link to comment
Share on other sites

On 16/5/2020 at 3:33 ΜΜ, little lamb είπε:

Για το γλίστρημα λογικά τα αφρωδη παζλ δαπέδου είναι καλά ε;

Απλα να αναφερω οτι τα αφρωδη παζλ χρειαζεται προσοχη οσον αφορα το υλικο διοτι πολλα ειναι φτιαγμενα απο φορμαμιδη η οποια ειναι τοξικη και καρκινογονος. Παρ'ολο που εχει απαγορευτει κυκλοφορει ακομη σε καποια μεγαλα παιχνιδοκαταστηματα. Το πιο φιλικο και ασφαλες υλικο που θα πρεπει να κοιτατε αν εχει την πιστοποιηση το παζλ (συνηθως στα φθηνα γιατι τα ακριβοτερα ειναι πιστοποιημενα) ειναι το EVA.

 
Link to comment
Share on other sites

On 16/5/2020 at 4:27 ΜΜ, samsympan είπε:

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις, την αμμοδόχο μετά το παιχνίδι την σκεπάζεις με κάτι (για να μην μπουν πχ έντομα την νυχτα); Την υγρή άμμο την αφήνεις μέσα στην αμμοδόχο και στεγνώνει σιγά σιγά; Δεν νοτίζει, μυρίζει, μουχλιάζει; Μια μεγάλη πλαστική λεκάνη κάνει για αμμοδόχο μπαλκονιού; Εγώ σκεφτόμουν μήπως γεμίσουμε την μικρή φουσκωτή πισινούλα με άμμο. Το θεωρείς καλή ιδέα

Μιας που τελικά αγοράσαμε την άμμο (κατάλληλη για παιχνίδι-παιδιά), είπα να γράψω εντυπώσεις σε περίπτωση που κάποιος άλλος έχει τις απορίες που είχα.

Λοιπόν η άμμος ήταν τέλεια, φανταστική για παιχνίδι. Εγώ τρελάθηκα. Τα μόνα θέματα μας ήταν: α) Ότι τα παιδιά δεν ενθουσιάστηκαν και πολύ :(. Προτίμησαν τις λεκάνες με το νερό (και λογικό) και η μεγάλη μας κόρη θα έλεγα πως απογοητεύτηκε όταν είδε την πισινούλα γεμάτη με άμμο αντί για νερό :huh:. β) Πράγματι, η άμμος τρύπωσε παντού. Σχεδόν μια εβδομάδα μετά, μετά από πλύσιμο με το λάστιχο νερού και με καθημερινό σφουγγάρισμα και στο μπαλκόνι βρίσκεις ακόμη. Για εμάς που είμαστε ξυπόλητοι στο σπίτι και στο μπαλκόνι, δεν ήταν πολύ καλή ιδέα. Το ιδανικό θα ήταν ο αμμόλακος να είναι σε κήπο ή σε αυλή που να καταλήγει σε χώμα πχ για να μπορείς να ξεπλύνεις μετά το παιχνίδι και να μην σε πολυνοιάζει ή 

On 16/5/2020 at 2:43 ΜΜ, Deena είπε:

εμένα μου αρέσει και η αμμοδοχος αν έχεις ανοχή στην ακαταστασία

σωστό σχόλιο. γ) Κατα τ'άλλα αποθηκεύεται σχετικά εύκολα (και σε έναν κουβά ας πούμε τα 10κιλά χωράνε). Την αφήνεις ξέσκεπη λίγη ώρα να στεγνώσει και μετά μπορείς να την σκεπάσεις με ένα ύφασμα να μην μπουν έντομα και να αναπνέει.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντα σιχαινομουν την αμμο, μεγαλωσα σε βοτσαλωτες παραλίες αλλά η άτιμη η υπηρεσία με έριξε στις αμμουδιές. η επιστροφή από τη θάλασσα εγινε πλεον εκνευριστική κ με το παιδι βασανιστική. Ολη αυτη η εγνοια πώς θα βαλει πανα χωρις να μπει αμμος μεςα, πώς θα φαει χωρίς να φάει άμμο, μη γεμίσουμε αμμο το αυτοκίνητο, το σπίτι, ποτε θα ξεπλυθουμε κ ποτε θα σκουπισω, με κανει να μην θελω πια να παω στη θαλασσα. οποτε σας θαυμαζω που βαζετε αυτο το σιχαμερο πράγμα οικειοθελώς στο σπίτι σας. Το μπαλκονι μας εντωμεταξυ ειναι αμμοδοχος. το τι μαζευω καθε μερα οταν φυσαει.... κ ο αντρας μπαινοβγαίνει για να καπνίσει κ τη φερνει κ μεσα. 

 

Απορια: οταν λετε οτι παίζουν με νερα ή αμμο, τι εννοείτε; δλδ τι παιχνιδι μπορει να κανει κανείς περα απο το να γεμιζει κουβαδάκια ή να βρέχεται; 

 

Αλλη απορια: τα παιδια τα αφηνετε μονα στο μπαλκονι; υποθετω ειναι επικινδυνο. αρα οσο παιζουν θα πρεπει εσεις να κάθεστε εκει κ να μην κανετε τιποτα; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Απορια: οταν λετε οτι παίζουν με νερα ή αμμο, τι εννοείτε; δλδ τι παιχνιδι μπορει να κανει κανείς περα απο το να γεμιζει κουβαδάκια ή να βρέχεται; 

 

 

Να φτιάχνει αυτοσχέδια φαγητά, να πασαλείβεται με λάσπη, να σκάβει λακκο και να ρίχνει μέσα νερό, να φέρνει χόρτα και λουλούδια να τα φυτεύει στην άμμο, να φτιάνει καστράκια και να τα γκρεμίζει κλπ. Όπως είπα, εγώ έχω αμμοδόχο με καπάκι, το οποίο συνήθως το αναποδογυρίζουν, το γεμίζουν νερό και ρίχνουν μέσα από παιχνιδάκια, μέχρι φύλλα, άλλο, λουλούδια, φτιάχνουν σούπα, την οποία μετά την σερβίρουν με φτυαράκια στα κουβαδάκια κλπ

Just now, Έσπερος είπε:

Αλλη απορια: τα παιδια τα αφηνετε μονα στο μπαλκονι; υποθετω ειναι επικινδυνο. αρα οσο παιζουν θα πρεπει εσεις να κάθεστε εκει κ να μην κανετε τιποτα; 

 

Εγώ τα παιχνίδια εξωτερικού χώρου τα έχω στον κήπο. Με κλειδωμένη την εξώπορτα, πλέον τα αφήνω μόνα τους. Νωρίτερα (πριν τα 5) εννοείται ότι ήμουν μαζί. Αν ήταν και τα δύο μαζί,  συνήθως απλώς καθόμουν ακούγοντας μουσική ή συζητώντας με τον άντρα μου. Με ένα παιδί όμως (π.χ. με τον γιο μου λίγο πριν τα 2 που δεν είχαμε την μικρή) συνεχώς κάπως μου ζητούσαν να συμμετάσχω.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Πάντα σιχαινομουν την αμμο, μεγαλωσα σε βοτσαλωτες παραλίες αλλά η άτιμη η υπηρεσία με έριξε στις αμμουδιές. η επιστροφή από τη θάλασσα εγινε πλεον εκνευριστική κ με το παιδι βασανιστική. Ολη αυτη η εγνοια πώς θα βαλει πανα χωρις να μπει αμμος μεςα, πώς θα φαει χωρίς να φάει άμμο, μη γεμίσουμε αμμο το αυτοκίνητο, το σπίτι, ποτε θα ξεπλυθουμε κ ποτε θα σκουπισω, με κανει να μην θελω πια να παω στη θαλασσα. οποτε σας θαυμαζω που βαζετε αυτο το σιχαμερο πράγμα οικειοθελώς στο σπίτι σας. Το μπαλκονι μας εντωμεταξυ ειναι αμμοδοχος. το τι μαζευω καθε μερα οταν φυσαει.... κ ο αντρας μπαινοβγαίνει για να καπνίσει κ τη φερνει κ μεσα. 

 

Απορια: οταν λετε οτι παίζουν με νερα ή αμμο, τι εννοείτε; δλδ τι παιχνιδι μπορει να κανει κανείς περα απο το να γεμιζει κουβαδάκια ή να βρέχεται; 

 

Αλλη απορια: τα παιδια τα αφηνετε μονα στο μπαλκονι; υποθετω ειναι επικινδυνο. αρα οσο παιζουν θα πρεπει εσεις να κάθεστε εκει κ να μην κανετε τιποτα; 

 

Για την παραλία, το παιδί δεν παθαίνει κάτι αν φάει άμμο, ούτε αν μπει στα ρούχα του, και το αυτοκίνητο απλά θέλει μία ηλεκτρική σκούπα μερικές φορές το καλοκαίρι. Αμαρτία να χαλιέσαι για τέτοια μικρά :) . Και μην πάρεις ποτέ σκύλο ή γάτα, εκεί θα τρελαθείς :grin:.

Τώρα, για νερά και άμμο: ως παιδί (είτε ενός είτε 50) μπαίνεις μέσα, τσαλαβουτάς, κάνεις κυματάκια, παίζεις με καραβάκια, παπάκια κλπ, γεμίζεις κουβαδάκια και τα αδειάζεις επάνω σου, φτιάχεις κάστρα, πίτες, σχήματα με κουπ πατ, φτιάχεις μαγειρικές συνταγές, γεμίζεις φορτηγά και τα πας βόλτα για να κάνεις χάλια το σύμπαν. Άμμο και πισίνα δεν έχω πια στο σπίτι γιατί τα παιδιά μεγάλωσαν, αλλά ακόμη στην παραλία κάνουμε κάστρα, λάκους και άλλες σαχλαμάρες με τα παιδιά, και δεν είμαστε οι μόνοι μεγάλοι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Για την παραλία, το παιδί δεν παθαίνει κάτι αν φάει άμμο, ούτε αν μπει στα ρούχα του, και το αυτοκίνητο απλά θέλει μία ηλεκτρική σκούπα μερικές φορές το καλοκαίρι. Αμαρτία να χαλιέσαι για τέτοια μικρά :) . Και μην πάρεις ποτέ σκύλο ή γάτα, εκεί θα τρελαθείς :grin:.

Το παιδί δεν παθαίνει τίποτα, εγώ παθαίνω. Άμμο, χώμα και πριονίδι δεν τα μπορώ. Εννοείται δεν παίρνω σκύλο ή γάτα, τι λες τώρα. Μου φτάνει που έχουμε κατά καιρούς φιλοξενήσει νεογέννητα στη βεράντα και είχα την άμμο τους. Μου φτάνει η άμμος που φέρνει ο αέρας στο μπαλκόνι και μέσα στο σπίτι. Δεν το μπορώ αυτό το πράγμα με την παραλία που κολλάει παντού και δεν ξεπλένται και μετά την πατάς και μέσα στο σπίτι και γλιστράει. Μου χαλάει όλη τη διάθεση. Από την κουβέντα καταλαβαίνετε ότι δεν έχω παίξει ποτε ως παιδί με άμμο παρά μόνο στο σκάμμα της παιδικής χαράς. ΠΙσινούλα είχα μικρή κ μ άρεσε. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Πάντα σιχαινομουν την αμμο, μεγαλωσα σε βοτσαλωτες παραλίες αλλά η άτιμη η υπηρεσία με έριξε στις αμμουδιές. η επιστροφή από τη θάλασσα εγινε πλεον εκνευριστική κ με το παιδι βασανιστική. Ολη αυτη η εγνοια πώς θα βαλει πανα χωρις να μπει αμμος μεςα, πώς θα φαει χωρίς να φάει άμμο, μη γεμίσουμε αμμο το αυτοκίνητο, το σπίτι, ποτε θα ξεπλυθουμε κ ποτε θα σκουπισω, με κανει να μην θελω πια να παω στη θαλασσα. οποτε σας θαυμαζω που βαζετε αυτο το σιχαμερο πράγμα οικειοθελώς στο σπίτι σας. Το μπαλκονι μας εντωμεταξυ ειναι αμμοδοχος. το τι μαζευω καθε μερα οταν φυσαει.... κ ο αντρας μπαινοβγαίνει για να καπνίσει κ τη φερνει κ μεσα. 

 

Απορια: οταν λετε οτι παίζουν με νερα ή αμμο, τι εννοείτε; δλδ τι παιχνιδι μπορει να κανει κανείς περα απο το να γεμιζει κουβαδάκια ή να βρέχεται; 

 

Αλλη απορια: τα παιδια τα αφηνετε μονα στο μπαλκονι; υποθετω ειναι επικινδυνο. αρα οσο παιζουν θα πρεπει εσεις να κάθεστε εκει κ να μην κανετε τιποτα; 

Και μένα δεν μου αρέσει ή ακαταστασία της άμμου που χώνεται παντού αλλά στο εξοχικό έχω συμβιβαστεί πως θα σκουπιζω δυο-τρεις φορές την μέρα, πως θα βρισκω άμμο ακόμα και μέσα στο πλυντήριο! 

 

Ο δικός μου γεμίζει και αδειάσει μπουκάλια μαλακτικων ή αφρολουτρων, "πλενει" το μπλουζάκι του, παίζει με καραβάκια και παιχνίδια κουρδιστα, κάνει πως είναι χελωνακι! 

 

Με την άμμο φτιάχνει κάστρα, τούρτες, λίμνες που τις γεμίζει νερο, φορτώνει φορτηγά, "μαγειρεύει", παίζει με κουπατ, γράφει ακόμα και γράμματα! 

 

Προσωπικά δεν τον αφήνω καθόλου μόνο ούτε στο μπαλκόνι, ούτε στην αυλή στο εξοχικό. Άλλες φορές παίζω μαζί του, άλλες τον καθοδηγω, ή συμμετεχω από μακριά στο φανταστικό παιχνίδι, ειτε κάνω μικροδουλειές, άλλες στιγμές απλά απολαμβανω τον ήλιο!  

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...