Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφική κούνια κήπου /βεράντας και άλλα παιχνίδια μπαλκονιού


Recommended Posts

Καλημέρα! Ενδιαφερόμαστε να πάρουμε μια κούνια για το μπαλκόνι για τη μικρή που είναι ενός έτους. Έχουμε δει την κλασική τη Lazarid που κυκλοφορεί παντού, όμως μας φάνηκε ότι ετριζε και κουναγε πολύ. Δίπλα είχε μια άλλη που μας αρεσε πολύ και ήταν αισθητή η διαφορά ποιότητας (με την ανάλογη τιμη βέβαια). Ήταν της Zita toys η υφασμάτινη (όχι η πλαστική με τα παιχνίδια). Την έχει κανείς να μου πει γνώμη;

Επίσης τι άλλο μπορεί να βάλει κανείς στη βεράντα για παιδί ενός έτους; Έχουμε πάρει μια σκηνή Ινδιάνου, λέγαμε ίσως και μια φουσκωτή πισίνα; Στα κάγκελα τι βάλατε; Το πλέγμα το απεχθάνομαι. Έλεγα για καλαμωτή αλλά τις είδε ο αντρας μου κ λέει ότι έχουν κάτι συρματακια επικίνδυνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπορείς να βάλεις δίχτυ σκίασης, στερεωμένο σε ειδική βάση που κουμπώνει στα κάγκελα, μπες στο safebebe.gr να δεις.

 

Πισινουλα φουσκωτή (με νερό ή με μπαλάκια) είναι καλή ιδέα επίσης, εμένα μου αρέσει και η αμμοδοχος αν έχεις ανοχή στην ακαταστασία (ισως βεβαια είναι για λίγο μεγαλύτερη ηλικία). 

 

Ωστοσο, αν βάλεις πισίνα με νερό θες κάτι οπωσδήποτε στρωμένο κάτω για να μην γλιστράει.
 

Απο κούνιες δεν ξέρω, σε σπίτι γνωστών έχω δει κούνια της smoby που ήταν πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Καλημέρα! Ενδιαφερόμαστε να πάρουμε μια κούνια για το μπαλκόνι για τη μικρή που είναι ενός έτους. Έχουμε δει την κλασική τη Lazarid που κυκλοφορεί παντού, όμως μας φάνηκε ότι ετριζε και κουναγε πολύ. Δίπλα είχε μια άλλη που μας αρεσε πολύ και ήταν αισθητή η διαφορά ποιότητας (με την ανάλογη τιμη βέβαια). Ήταν της Zita toys η υφασμάτινη (όχι η πλαστική με τα παιχνίδια). Την έχει κανείς να μου πει γνώμη;

Επίσης τι άλλο μπορεί να βάλει κανείς στη βεράντα για παιδί ενός έτους; Έχουμε πάρει μια σκηνή Ινδιάνου, λέγαμε ίσως και μια φουσκωτή πισίνα; Στα κάγκελα τι βάλατε; Το πλέγμα το απεχθάνομαι. Έλεγα για καλαμωτή αλλά τις είδε ο αντρας μου κ λέει ότι έχουν κάτι συρματακια επικίνδυνα.

Εμείς κούνια smoby πήραμε από το μουστάκα και βγάλαμε το περσινό καλοκαίρι και μας καλύπτει και για φέτος. Είναι σταθερή, ελαφρια και δεν έχω παράπονο. 

Η πισίνα είναι επίσης μια καλή αγορά, πήραμε από το πρώτο καλοκαίρι της μικρής που ήταν 8-9 μηνών και την καταευχαριστήθηκε. Κάτι άλλο για αυτή την ηλικία δε μπορώ να σκεφτώ, νομίζω με αυτά είσαι οκ προς το παρόν. Η αμμοδόχος όπως λέει και η Deena είναι μάλλον για λίγο μεγαλύτερα παιδάκια που πατάνε γερά στα πόδια τους, εμείς πήραμε το επόμενο καλοκαίρι. 

Για πλέγμα δε μπορώ να βοηθήσω, δε βάλαμε ποτέ αφενός γιατί άργησε να περπατήσει και να σκαρφαλώσει και αφετέρου γιατί έχει έντονη την αίσθηση του κινδύνου, είναι φοβιτσιάρα και δεν κάνει ταρζανιές. Είναι δύσκολα και τα κάγκελα του μπαλκονιού.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς το μπαλκόνι δεν έχει τοιχακι στην άκρη, είναι ίσιο (από αυτά που δεν έχουν σιφονια) οπότε είναι επικίνδυνο το κενό κάτω από τα κάγκελα. Και πες ότι αυτό το προλαβαίνεις, παιχνίδια όμως θα φεύγουν σίγουρα οπότε κάτι χρειάζεται. Θα μπω να δω τι είναι το δίχτυ σκίασης, δεν το ξέρω.

Το ότι είναι έτσι ανοιχτό το σύστημα ευνοεί την αμμοδοχο γιατί απλά σκουπίζεις κ τα ρίχνεις στον κηπο, αλλά δεν θέλω γιατί ακόμα τρώει τα πάντα.

Κούνια Smoby λέτε μια λαχανί-πορτοκαλι πλαστική με σιδερένιο σκελετό; Αν είναι αυτή πρέπει να είναι παρόμοια με τη lazarid, έχουν και ίδια τιμή. Την έχω δει σε φωτό κ έχω δει και το κουτί της σε κατάστημα αλλά δεν την είχαν στημένη. 

Για το γλίστρημα λογικά τα αφρωδη παζλ δαπέδου είναι καλά ε; Λέγαμε να πάρουμε γενικώς τέτοια και για το σπίτι μέσα, μιας που τώρα θα βγουν τα χαλιά, για να μη χτυπάει το κεφάλι της στα πλακάκια. Αλλά δύσκολο να περιοριστεί να παίζει μόνο εκεί προφανώς, οπότε σκεφτόμαστε και μήπως πάνε χαμένα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Πισινουλα φουσκωτή (με νερό ή με μπαλάκια) είναι καλή ιδέα επίσης, εμένα μου αρέσει και η αμμοδοχος αν έχεις ανοχή στην ακαταστασία (ισως βεβαια είναι για λίγο μεγαλύτερη ηλικία). 

 

Ωστοσο, αν βάλεις πισίνα με νερό θες κάτι οπωσδήποτε στρωμένο κάτω για να μην γλιστράει.

Καλημέρα!

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις, την αμμοδόχο μετά το παιχνίδι την σκεπάζεις με κάτι (για να μην μπουν πχ έντομα την νυχτα); Την υγρή άμμο την αφήνεις μέσα στην αμμοδόχο και στεγνώνει σιγά σιγά; Δεν νοτίζει, μυρίζει, μουχλιάζει; Μια μεγάλη πλαστική λεκάνη κάνει για αμμοδόχο μπαλκονιού; Εγώ σκεφτόμουν μήπως γεμίσουμε την μικρή φουσκωτή πισινούλα με άμμο. Το θεωρείς καλή ιδέα; 

 

Η πισινούλα με νερό, πιστεύω είναι must για όσους δεν έχουν έυκολη-καθημερινή πρόσβαση σε καλή θάλασσα. Μόνο άποψη μου, όχι υπόστρωμα από κάτω, διότι το νερό αποτρέπει την ασφαλή πρόσφυση των επιφανειών και πάλι υπάρχει κίνδυνος γλιστρήματος. Το ασφαλέστερο είναι κατάλληλα αντιολισθητικά παπουτσάκια στο παιδί. Όχι αυτά τα απλά της θαλάσσης. Αυτά γλιστράνε σε πλακάκι, μάρμαρο. Είτε ειδικά που θα σας ενημερώσουν από το παπουτσάδικο. Είτε τα κλασικά κροκοδειλοπαπούτσια τα οποία έχω παρατηρήσει είναι και για μπαλκόνι και για παραλία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα παπουτσάκια είναι ένα άλλο θέμα, που θα το ρωτούσα εν καιρω σε θέμα περί θάλασσας. Ρώτησα την παιδίατρο τι παπούτσια να είναι τα πρώτα που θα πάρουμε μόλις περπατήσει κ είπε να είναι ψηλά στον αστράγαλο. Οπότε είχα απορία για όταν θα πηγαίνουμε στην παραλία τι παπούτσι θα βάζει γιατί όλα αυτά τα θαλασσης, αντιολισθητικα, κροκς κλπ δεν δένουν ψηλά. 

Για το σπίτι δεν φοβάμαι τόσο πολύ το γλίστρημα γιατί το πλακάκι είναι ματ ζαγρε, σαν πλάκα Καρύστου οπότε δεν γλιστράει. Έχουμε το ίδιο μεσα-εξω οπότε ούτε μέσα έχει χρειαστεί αντιολισθητικες κάλτσες ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την αμμοδοχο χελώνα της little tikes που έχει σκέπασμα και βάζω ειδική άμμο παιχνιδιού μέσα, αυτή που έχουν τα elc. Την αφήνω βρεγμένη μέσα και δεν έχει θέμα.

 

 

Just now, little lamb είπε:

Τα παπουτσάκια είναι ένα άλλο θέμα, που θα το ρωτούσα εν καιρω σε θέμα περί θάλασσας. Ρώτησα την παιδίατρο τι παπούτσια να είναι τα πρώτα που θα πάρουμε μόλις περπατήσει κ είπε να είναι ψηλά στον αστράγαλο. Οπότε είχα απορία για όταν θα πηγαίνουμε στην παραλία τι παπούτσι θα βάζει γιατί όλα αυτά τα θαλασσης, αντιολισθητικα, κροκς κλπ δεν δένουν ψηλά. 

Για το σπίτι δεν φοβάμαι τόσο πολύ το γλίστρημα γιατί το πλακάκι είναι ματ ζαγρε, σαν πλάκα Καρύστου οπότε δεν γλιστράει. Έχουμε το ίδιο μεσα-εξω οπότε ούτε μέσα έχει χρειαστεί αντιολισθητικες κάλτσες ας πούμε.


Αναγκαστικά θα της πάρεις κάποια τύπου crocs για να πηγαίνετε παραλία αλλά δεν θα βασιστείς σε αυτά για σωστή βάδιση, θα της τα βαλεις απλά για να μην την πηγαινεις ξυπόλυτη. Το καλύτερο είναι να την βάζεις στην υγρή άμμο να κάνει βήματα ξυπόλυτη.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό με την υγρή άμμο! Δυστυχώς όμως το μέρος που πάμε τα καλοκαίρια δεν έχει άμμο, έχει βότσαλα... Γι'αυτό και θα χρειάζεται παπούτσια.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Οπότε είχα απορία για όταν θα πηγαίνουμε στην παραλία τι παπούτσι θα βάζει γιατί όλα αυτά τα θαλασσης, αντιολισθητικα, κροκς κλπ δεν δένουν ψηλά. 

Τα κροκοδειλοπαπούτσια δεν είναι μόνο σε σχέδιο σαμπό. Υπάρχουν σε σχέδιο σαν σανδαλάκι σε διάφορους συνδιασμούς χρωμάτων που δένουν στον αστράγαλο. Και είναι κατάλληλα και για νερό αλλά και για όλη μέρα (και για βόλτα και με πιο καλό ντύσιμο ακόμη). Πάντως εμάς είναι τα μόνα που μας βόλεψαν. Κάτι αντίστοιχα κοριτσίστικα πλαστικά (γνωστή ιταλική μάρκα - αυτό το πλαστικό σαν ζελέ που λέμε) που πήραμε πιο παλιά στην μεγάλη εκτάκτως γιατί είχαμε ξεχάσει τα δικά της, είναι όμορφα αισθητικά αλλά το πλαστικό ήταν σκληρό και με την τριβή της βάδισης ή το νερό που έκανε το πόδι να γλιστράει μέσα στο παπούτσι, σε σημεία πίεζε/έκανε εκδορά στο τρυφερό παιδικό της ποδαράκι. Ενώ τα κροκοδειλένια είναι από πιο μαλακό-αφρώδες υλικό. Βέβαια υπάρχουν κι άλλα όπως είπα, κατάλληλα και για θάλλασσα και για παιχνίδι με νερό στο μπαλκόνι (όχι όμως τα απλά θαλάσσης). Ρωτήστε στο παπουτσάδικο.

 

@Deena σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την κούνια, ναι αυτή την πορτοκαλί λαχανι έχουμε.

Παπούτσια πήραμε crocs την πρώτη χρονιά που περπάτησε, την προηγούμενη χρονιά που ήταν λίγο πριν το χρόνο δεν της φόραγα τίποτα, την περπατούσα ξυπόλυτη στην παραλία. Αν η δική σου είναι έτοιμη για περπάτημα εγώ θα συμφωνήσω με τη @samsympan για τα σανδαλάκια crocs. Μια χαρά εφαρμόζουν στο ποδαράκι. Η κόρη μου τα λάτρεψε και απαιτούσε να φοράει μόνο αυτά και στη βόλτα. Μιλάμε για τρελό κόλλημα. Είχα χρυσοπληρώσει άλλα 2 ζευγάρια πέδιλα και πήγαν άκλαυτα.Αν τώρα δεν είναι κοντά στο να περπατήσει εγώ στη θέση σου δε θα έβαζα σε προτεραιότητα τα παπούτσια παραλίας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, samsympan είπε:

Τα κροκοδειλοπαπούτσια δεν είναι μόνο σε σχέδιο σαμπό. Υπάρχουν σε σχέδιο σαν σανδαλάκι σε διάφορους συνδιασμούς χρωμάτων που δένουν στον αστράγαλο. Και είναι κατάλληλα και για νερό αλλά και για όλη μέρα (και για βόλτα και με πιο καλό ντύσιμο ακόμη

 

Ναι τα ξέρω τα σανδάλια τα κροκς. Τα σαμπο με τίποτα δεν θα τα έπαιρνα, δεν μου αρέσουν καθόλου αισθητικά. Απλώς τα σανδάλια αυτά δεν μου φαίνονται να δένουν πολύ ψηλά. Εκτός αν δεν έχω καταλάβει καλά τι εννοούμε ψηλά στον αστράγαλο. Υπάρχουν όμως σε πολύ μικρά νούμερα; Η δικιά μας δεν νομίζω να φοράει πάνω από 20. Κάτι αγκαλιας που έχει λένε 19.

 

Just now, Anna3011 είπε:

Παπούτσια πήραμε crocs την πρώτη χρονιά που περπάτησε, την προηγούμενη χρονιά που ήταν λίγο πριν το χρόνο δεν της φόραγα τίποτα, την περπατούσα ξυπόλυτη στην παραλία. 

 

Αν είχαμε άμμο δεν θα κοιτούσα καν για παπούτσια, θα ήταν ξυπόλυτη, αλλά έχει βότσαλα... Λογικά θα περπατήσει μες στο καλοκαίρι γιατί έκλεισε χρόνο πριν δύο βδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ έχω υφασμάτινη κούνια zita toys μια χαρά μου φαίνετε,Εμείς έχουμε στο μπαλκόνι πισίνα και σκηνή. Επισεις έχουμε το σκούτερ της Fisher price αυτό το βάζουμε και μέσα στο σπίτι. Σε ότι αφορά τα παπούτσια από ότι διάβασα το μωρό δεν περπατάει ακομη οπότε και να αρχίσει να περπατάει  θεωρώ λίγο δύσκολο  να μπορεί να περπατήσει πάνω στα βότσαλα,τους πρωτους μηνες υπάρχει μια αστάθεια στο περπάτημα. Φυσικά τα crocs δεν είναι μόνο για την παραλία αυτά τα μανταλάκια είναι ωραία ιδέα .

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Καλημέρα! Ενδιαφερόμαστε να πάρουμε μια κούνια για το μπαλκόνι για τη μικρή που είναι ενός έτους. Έχουμε δει την κλασική τη Lazarid που κυκλοφορεί παντού, όμως μας φάνηκε ότι ετριζε και κουναγε πολύ. Δίπλα είχε μια άλλη που μας αρεσε πολύ και ήταν αισθητή η διαφορά ποιότητας (με την ανάλογη τιμη βέβαια). Ήταν της Zita toys η υφασμάτινη (όχι η πλαστική με τα παιχνίδια). Την έχει κανείς να μου πει γνώμη;

Επίσης τι άλλο μπορεί να βάλει κανείς στη βεράντα για παιδί ενός έτους; Έχουμε πάρει μια σκηνή Ινδιάνου, λέγαμε ίσως και μια φουσκωτή πισίνα; Στα κάγκελα τι βάλατε; Το πλέγμα το απεχθάνομαι. Έλεγα για καλαμωτή αλλά τις είδε ο αντρας μου κ λέει ότι έχουν κάτι συρματακια επικίνδυνα.

Εμείς έχουμε βάλει ξύλινο πτυσσόμενο πλεγμα. Επειδή το μπαλκόνι είναι αρκετά μεγάλο έχουμε μία αιωρα αρκετά χαμηλά, την βαλαμε για μας αλλά πια κάνει κ ο μικρός. Είχα κ φουσκωτή πισίνα αλλα τρύπησε οπότε θα ξαναπαρω. Για άμμο σκέφτομουν κι εγώ αλλα θέλει πολύ καθάρισμα. Προς το παρόν βολευτηκαμε την μαγική αμμο(δεν ξέρω πως αλλιώς λεγεται) που την βάζω σε μία μεγάλη λεκάνη. 

 

 Για το μπαλκόνι ίσως για λίγο μεγαλύτερο παιδάκι, θα πρότεινα πετρουλες ή κοχυλακια σε μία γλάστρα ή λεκάνη κ να τα εξερευνά, να γεμίζει το κουβαδακι με το φτυάρακι, να τα βυθίζει σε νερό κτλ. Ακόμα ένα μικρό ποτιστηρι για να ποτίζετε τα λουλούδια είναι ωραία ενασχόληση. Αν το μπαλκόνι ειναι μεγάλο μπορείτε να πάρετε κ ποδηλατακι ή αυτοκινητακια που ανεβαίνουν πάνω τα παιδακια. Ή σκηνή είναι ωραία ιδέα όπως κ κάποια φουσκωτά παιχνίδια, σπιτάκια που μπαίνουν μέσα τα μικρουλια, είχαμε αλλά τρυπαν ευκολα. Ακόμα νεροπιστολα, σαπουνοφουσκες είναι όμορφα παιχνίδια αλλά μάλλον  για μεγαλύτερα παιδιά. Αν θυμηθω οτιδήποτε θα επανελθω! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Καλημέρα! Ενδιαφερόμαστε να πάρουμε μια κούνια για το μπαλκόνι για τη μικρή που είναι ενός έτους. Έχουμε δει την κλασική τη Lazarid που κυκλοφορεί παντού, όμως μας φάνηκε ότι ετριζε και κουναγε πολύ. Δίπλα είχε μια άλλη που μας αρεσε πολύ και ήταν αισθητή η διαφορά ποιότητας (με την ανάλογη τιμη βέβαια). Ήταν της Zita toys η υφασμάτινη (όχι η πλαστική με τα παιχνίδια). Την έχει κανείς να μου πει γνώμη;

Επίσης τι άλλο μπορεί να βάλει κανείς στη βεράντα για παιδί ενός έτους; Έχουμε πάρει μια σκηνή Ινδιάνου, λέγαμε ίσως και μια φουσκωτή πισίνα; Στα κάγκελα τι βάλατε; Το πλέγμα το απεχθάνομαι. Έλεγα για καλαμωτή αλλά τις είδε ο αντρας μου κ λέει ότι έχουν κάτι συρματακια επικίνδυνα.

Εγω που ειχα παρει πισινουλα το μετανιωσα..εμπαινε με τα ρουχα μεσα...ασε που γλιστραγαν τα μαρμαρα μετα..ειπα να στρωσω αυτα τα παζλ τα παιδικα για να μην γλιστραει κ οταν πεφτει να ειναι στα μαλακα αλλα αποδςιχτηκαν πιο επικινδυνα..αμα επεφτε νερο γλιστρωσαν..ςφευγεσ κ εσυ κ αυτα μαζι..

Εγω εχω μια κουνια που την κρεμασα απο το ταβανι..κ σκεφτομαι να τησ βγαλω εξω την κουζινα τησ..να μαγειρευει εκει..κ ισωσ κ τον νεροχυτη..

Προσοχη μεγαλη τραπεζακια κ καρεκλεσ μακρια απο τα καγκελα..τσουμηθρα εχουμε αλλα ουτε για πλακα δεν την βγαζω εξω..

Ο συζυγοσ εχει δικιο για την κσλαμωτη..επισησ σπανε ευκολα τα ξυλα αν δεν ειναι καλησ ποιοτητασ..το πλεγμα ειναι πιο ανθεκτικο

Link to comment
Share on other sites

Eμάς η πισίνα ήταν αγαπημένο παιχνίδι από 5-6 μηνών μέχρι και νηπιαγωγείο ακόμη. Σε κάποια φάση είχαμε μία τσουλήθρα για μωρά με 2-3 σκαλάκια, πολύ κοντή, και βαζαμε την άκρη μέσα στην πισίνα και την κάναμε νεροτσουλήθρα. Απλά θέλει συνεχή επίβλεψη και μόλις τελείωσει το παιχνίδι, μάζεμα όλα. Kούνια είχαμε ένα κλασικό μοντέλο little tikes που το είχαμε στερεώσει στο ταβάνι της βεράντας, πολύ βολική και δε χαλάει με τίποτα.  

Μεταξύ πλέγματος και οποιασδήποτε εναλλακτικής έχω δει, θα έλεγα πλέγμα, αυτό το άσχημο πλαστικό, νομίζω είναι σαφώς πιο ασφαλές, ή τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει κάτι εξίσου ασφαλές (να μην βγαίνει εύκολα, να μην χωράνε τα ποδαράκια σε ανοίγματα κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb είπε:

Πώς είναι αυτό το ξύλινο πτυσσόμενο πλέγμα; Πώς μπορώ να το αναζητήσω στο Google;

Σου στέλνει πμ μία φώτο για να δεις πως είναι επειδή θα αργήσει να εγκριθεί.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε ωραία μεγάλη βεράντα χτιστή, οπότε δεν ανησυχούμε για κάγκελα, που όμως είναι στρωμένη με πλακάκι εσωτερικού χώρου, λείο. επει΄δη συνήθως φυσάει, γεμίζει άμμο και γλιστράει. ακόμα κ εμείς γλιστράμε δλδ, εγώ ειδικά με τις σαγιονάρες. ο μικρός γλιστράει καμιά φορά ακόμα και με τα αθλητικά. έτσι έχουμε βεράντα κ είναι σαν να μην έχουμε, μόνο με παπούτσια τον αφήνουμε να βγαίνει έξω και για στατικό παιχνίδι. εμε΄να γενικά δεν μ αρέσουν οι βεράντες, δεν μ αρέσει να κάθομαι έξω, προτιμώ μέσα στο σπίτι, αλλά είναι κρίμα που την έχουμε κ δεν μπορούμε να την αξιοποιήσουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εμείς έχουμε ωραία μεγάλη βεράντα χτιστή, οπότε δεν ανησυχούμε για κάγκελα, που όμως είναι στρωμένη με πλακάκι εσωτερικού χώρου, λείο. επει΄δη συνήθως φυσάει, γεμίζει άμμο και γλιστράει. ακόμα κ εμείς γλιστράμε δλδ, εγώ ειδικά με τις σαγιονάρες. ο μικρός γλιστράει καμιά φορά ακόμα και με τα αθλητικά. έτσι έχουμε βεράντα κ είναι σαν να μην έχουμε, μόνο με παπούτσια τον αφήνουμε να βγαίνει έξω και για στατικό παιχνίδι. εμε΄να γενικά δεν μ αρέσουν οι βεράντες, δεν μ αρέσει να κάθομαι έξω, προτιμώ μέσα στο σπίτι, αλλά είναι κρίμα που την έχουμε κ δεν μπορούμε να την αξιοποιήσουμε. 

 Κι εμένα έτσι είναι η αυλή-βεράντα στο σπίτι μου και τελικά βάλαμε συνθετικό χλοοτάπητα για να μπορούν να βγαίνουν τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Ο συνθετικός χλοοτάπητας είναι ωραία ιδέα, αλλά έχω ακούσει ότι μπορεί να είναι καρκινογόνος. Δεν είμαι σίγουρη, απλά το έχω ακούσει, έχει το υπόψη σου να το ψάξεις αν θες. Εμεις καλού κακού δεν βάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Για πλεγμα επειδη και στον συζυγο μου δεν αρεσει αισθητικα αυτο το πλαστικο το κλασσικο πρασινο, υπαρχει και μια φυλλωσια συνθετικη -πλεγμα. Δινει ωραια αισθηση. Επισης υπαρχει και ενα διαφανες πλεγμα που νομιζω καποια κοπελα προανεφερε στο safe baby. Και αν σ αρεσει γενικα το ξυλο, κατι σαν φραχτη απο ταβλα ειχα δει στα πρακτικερ. 

 

Για το τι να βαλεις κατω για να μην γλιστραει, αυτα τα κλασσικα τετραγωνακια που κουμπωνουν μεταξυ τους, ειναι πραγματικα επικινδυνα. Τα εβαλα και γω γιατι νομιζα ηταν αντιολισθητικα και μονο που δεν εφυγα εγω μαζι με τα παιχνιδια. Αμα βραχουν δηλαδη γλιστρανε ολα μαζι. Οποτε αν εχει καποια υποψιν κατι αλλο για πλακακι που πεφτει νερο και γω θα θελα να μαθω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 Κι εμένα έτσι είναι η αυλή-βεράντα στο σπίτι μου και τελικά βάλαμε συνθετικό χλοοτάπητα για να μπορούν να βγαίνουν τα παιδιά.

δεν τα θελουμε τα συνθετικά, ετσι κ αλλιως εχπυμε κ πλακόστρωτο που ειναι Καρυστου κ δεν γλιστράει  κ λιγο χωρο στον κηπο κ ολη την απλα εξω. αλλα θα βολευε να παιζει πιο ανετα οταν τρωμε εξω ή εχουμε κοσμο. εγω ετσι κ αλλιως για αλλο λογο δεν βγαινω στη βεραντα παρα μονο για άπλωμα ή για παρεα στον καπνιστή αντρα μου. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις φυλλωσιές τις έχουμε δει αλλά μας φαίνονται πολύ ψεύτικες. 

Για το γλίστρημα δεν έχουμε θεμα, κάποια άλλη κοπέλα το έγραψε, εμάς είναι ματ ανάγλυφο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Για το γλίστρημα δεν έχουμε θεμα, κάποια άλλη κοπέλα το έγραψε, εμάς είναι ματ ανάγλυφο.

Έχω την αίσθηση ότι και η ματ ανάγλυφη πλάκα και η καρύστου, εαν προσθέσεις τον παράγοντα νερό και τον παράγοντα ξυπόλητο παιδί (πχ που μπορεί να κάνει μια τρεχάλα) και πάλι μπορεί να αποδειχθεί γλιστερή επιφάνεια. Νομίζω μόνο με κατάλληλα παπουτσάκια στα νερα. Οπού και πάλι μπορεί να γλιστρήσει κανείς βέβαια αλλα ok έχεις πάρει τα μέτρα σου όσο μπορείς.

 

Για το πλέγμα του μπαλκονιού ήθελα να πω το εξής. Οι λόγοι τοποθέτησης είναι δύο: α) κυρίως για να μην πετάει το παιδάκι πράγματα ανάμεσα από τα κάγκελα και β) δευτερευόντως για λόγους ασφαλείας του παιδιού υπό την έννοια ότι πλέγμα ή όχι, χρειάζεται ΠΑΝΤΑ επιτήρηση. Επίσης ότι είδους πλέγμα κι αν τοποθετήσει κανείς, δεν μετράει το πόσο ύψος θα έχει. Γιατί κυκλοφορούν στο εμπόριο και προεκτάσεις-πηχάκια. Το θέμα δεν είναι να είναι όσο ψηλότερο γίνεται -εκτός αν έχεις πολύ χαμηλά κάγκελα-. Το θέμα είναι να καλύπτει από το έδαφος για να μην μπορεί να βάλει το παιδί τα ποδαράκια του στο πεζουλάκι και να δώσει ώθηση προς τα επάνω. Εμείς βάλαμε το κλασικό πλαστικό πλέγμα, σε ίδιο χρώμα με τα κάγκελα, με πλαστικά δεματικά και στο πάνω μέρος διπλώνει λίγο και αγκαλιάζει τα κάγκελα (δεν προεξέχει δηλαδή που είναι κάπως αντιαισθητικό) . Είναι πολύ διακριτικό το αποτέλεσμα, δεν χτυπά άσχημα στο μάτι. Βέβαια με τον καιρό υπάρχει φθορά και στο πλέγμα και στα δεματικά (σπασίματα) και στα κάγκελα που όταν βγει θα χρειαστούν οπωσδήποτε συντήρηση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...