Lenia16

απο Κοροναϊός και προληπτικά μέτρα

Recommended Posts

Just now, Lisbet είπε:

Μου αρέσει που " δεν έχεις πρόθεση να σχολιάσεις σχετικά με τα θρησκευτικά πιστεύω του καθενός" ρε συ Lenia! Δλδ αν είχες πρόθεση τι θα έκανες, θα προέτρεπες σε διωγμό; Θέλω να ξέρω δλδ ειλικρινά, εσύ δε βλέπεις τίποτα το μεμπτό στο υφάκι σου, η φαντασία μου τα φταίει;

Παρακάλεσα πολύ ευγενικά, σε ΔΥΟ συνεχόμενα μηνύματα, να μη συνεχιστεί η συζήτηση σε αυτό το θέμα. Το συνεχίζετε ακάθεκτες! Τι άλλο πρέπει να κάνω; Κόφτε το γιατί αν το ανοίξω κι εγώ θα γίνει χαμός! 

Σας το είπε κι η @anemoni1989τη στιγμή που προκαλείτε και προσβάλλετε, τι περιμένετε από τον άλλον, να κάνει τουμπεκί ψιλοκομμένο;  Ε όχι, ευγενικός και κόσμιος (προσπαθεί να) είναι...όχι μ@λ@@@

Μου αρέσει και που σε χαλάσανε οι χαρακτηρισμοί, Lenia! Μόνες σας χαρακτηρίζεστε με τη στάση σας! Θέλετε να ακούσετε πώς, καθαρά και ξάστερα; 

Δεν σχολιάζω τις θρησκευτικές πεποιθήσεις γιατί εγώ προσωπικά πιστεύω αλλά έχω ακούσει πολλά από διάφορους κ αποφάσισα να μην ξανασυζητησω τέτοια προσωπικά θέματα. Κ δε με απασχολεί κιόλας τι πιστεύει ο καθένας. Δε θα σχολιάσω το μνμ σου, σε αφήνω στην κρίση των υπολοίπων μελών. Πραγματικά λυπάμαι εκ μέρους σου. Θα πω μόνο ότι απο τέτοιους χριστιανούς σαν κ σένα γκωσαμε.

Διαφημίσεις

Τελικά διαπιστώνω πως κάθε άποψη είναι σεβαστή αρκεί να συμφωνεί με την δική μας διαφορετικά κάθε ποστ θα θεωρηθεί ''επίθεση'' και ''προσβολή''. Τα έχω χάσει με όσα διαβάζω πραγματικά.

• Μου αρέσει 4

Όταν άνοιξα το θεμα το έγραψα γιατί το ήξερα,  με ψυχραιμία οι απαντήσεις, αλλιώς θα γίνει χαμούλης.

Όταν φτάνουμε στο σημείο να τσαντιζομαστε πραγματικά σε ενα φόρουμ,  γενικά στο ίντερνετ, καλό είναι να απεχουμε έστω και προσωρινά. Μας κάνει κακό! 

Όταν νιώθουμε πως προσβαλλόμαστε ας πατησουμε αναφορά. Υπάρχει λογος που υπάρχει σαν επιλογη. 

H @Deena προσπαθεί τόση ώρα να αλλάξει θέμα αλλά μπααααα.!!

• Μου αρέσει 2

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Just now, Έσπερος said:

Συγγνώμη σε τι προσβάλαμε; Η παράθεση γεγονότων, ούτε καν απόψεων, είναι προσβολή; Είναι προσβολή να πούμε ότι οι εκκλησίες ήταν από τα πρώτα που ανοίγουν; είναι προσβολή να πούμε ότι η εκκλησία ως φορέας, όχι ως θρησκεία, έδειξε αδιαφορία για την τήρηση μέτρων; δεν προσβάλαμε όποιον πιστεύει, ένα γεγονός σχολιάσαμε. όπως σχολιάζουμε την κυβέρνηση ή κάποιον άλλον επίσημο φορέα. 

Έλα τώρα .. Πραγματικά δεν βλέπεις εσύ και οι υπόλοιπες τις προσβολές? Δεν εννοώ εσένα, γιατί σε γενικές γραμμές είσαι προσεχτική, αλλά από άλλες?? Οι οποίες κάνουν και τις θιγμένες?? Γράφω ( τί τα θέλω και εγώ, τελευταία φορά ήταν), ακούσατε τι είπε ο Τσιόδρας για τους θανάτους? Και μετά από λίγα αξιοπρεπή ποστ , που λέω καλά το πάμε, σκάει το ποστ της @little lamb όπου ξεκάθαρα υπονοεί (οξύμωρο!) ότι θεωρώ εγώ και τα άλλα κορίτσια που συμφώνησαν (όχι δεν είμαστε σέκτα), ότι μας κοροϊδεύουν επίτηδες και ότι αναμασάμε τα ίδια(?) κτλ, το ποστ της @ΑΡΓΚ που έχει ως χόμπι να μπαίνει ίσα ΄ίσα για να αφήνει λίγη χολή, που λέει ότι πάμε κιόλας να το μειώσουμε και ότι θα μαυρίσουμε το φθινόπωρο της( στο οποίο ποστ δεν βρήκες κάτι μεμπτό). Ακολούθησε η @Lenia με το γνωστό ύφος τι οποίο δεν αντιλαμβάνεται(?) και προσβάλλει ευθέως την @anemoni1989, την οποία κάποια μέλη έχουν  αναγάγει σε σάκο του μποξ στο θέμα αυτό, κτλ. Έπειτα λέει αξιοπρεπέστατα όπως πάντα τις απόψεις της η @Lisbet, η οποία καταλήγει να δέχεται προσβολές τόσο η ίδια, όσο και τα πιστεύω της, τα οποία εκφράζει με τόση διακριτικότητα,. Αλλά και πάλι δεν βλέπεις τις προσβολές, και γίνεται θέμα από απλή παράθεση γεγονότων.. και εγώ απλή παράθεση γεγονότων έκανα και ξεκίνησε όλο αυτό.

Just now, kotsifikos said:

Τα έχω χάσει με όσα διαβάζω πραγματικά.

Εγώ να δεις!

• Μου αρέσει 2
    • Χαχαχα 1

Just now, Yovanna είπε:

Έλα τώρα .. Πραγματικά δεν βλέπεις εσύ και οι υπόλοιπες τις προσβολές? Δεν εννοώ εσένα, γιατί σε γενικές γραμμές είσαι προσεχτική, αλλά από άλλες?? Οι οποίες κάνουν και τις θιγμένες?? Γράφω ( τί τα θέλω και εγώ, τελευταία φορά ήταν), ακούσατε τι είπε ο Τσιόδρας για τους θανάτους? Και μετά από λίγα αξιοπρεπή ποστ , που λέω καλά το πάμε, σκάει το ποστ της @little lamb όπου ξεκάθαρα υπονοεί (οξύμωρο!) ότι θεωρώ εγώ και τα άλλα κορίτσια που συμφώνησαν (όχι δεν είμαστε σέκτα), ότι μας κοροϊδεύουν επίτηδες και ότι αναμασάμε τα ίδια(?) κτλ, το ποστ της @ΑΡΓΚ που έχει ως χόμπι να μπαίνει ίσα ΄ίσα για να αφήνει λίγη χολή, που λέει ότι πάμε κιόλας να το μειώσουμε και ότι θα μαυρίσουμε το φθινόπωρο της( στο οποίο ποστ δεν βρήκες κάτι μεμπτό). Ακολούθησε η @Lenia με το γνωστό ύφος τι οποίο δεν αντιλαμβάνεται(?) και προσβάλλει ευθέως την @anemoni1989, την οποία κάποια μέλη έχουν  αναγάγει σε σάκο του μποξ στο θέμα αυτό, κτλ. Έπειτα λέει αξιοπρεπέστατα όπως πάντα τις απόψεις της η @Lisbet, η οποία καταλήγει να δέχεται προσβολές τόσο η ίδια, όσο και τα πιστεύω της, τα οποία εκφράζει με τόση διακριτικότητα,. Αλλά και πάλι δεν βλέπεις τις προσβολές, και γίνεται θέμα από απλή παράθεση γεγονότων.. και εγώ απλή παράθεση γεγονότων έκανα και ξεκίνησε όλο αυτό.

Εγώ να δεις!

Νομίζω ότι τα γραπτα δεν επιτρεπουν να αντιληφθούμε τον τονο. εντασεις ανέβηκαν κ φορτιστηκα κ εγω, δεν το αρνούμαι, δεν θεωρω ως οτι εγιναν μονομερείς επιθέσεις. 

Δημοσιεύτηκαν (επεξεργάστηκε)
    On 5/5/2020 at 6:25 ΜΜ, little lamb είπε:

Δεν έχω δει όλα τα μηνύματα, διαβάζω αποσπασματικά πλέον γιατί η συζήτηση κάνει κύκλους. Το ποιοι πρέπει να καταγράφονται ειχε συζητηθεί πολλές σελίδες πίσω. Λέμε συνέχεια τα ίδια κι έτσι έφτασε 100 σελίδες! Πάνω σε αυτό εγώ πιστεύω ότι καλώς καταγράφονται όλοι. Πώς θα μπορούσε κάποιος που είχε κορωνοϊό να μην μετράται; Εφ'οσον είχε, γράφεται. Αλλιώς θα λέγαμε "δεν λένε στην πραγματικότητα πόσοι είχαν κορωνοϊό, μερικούς τους κρύβουν επειδή πέθαναν συνδυαστικά και με κάτι άλλο". Και όσοι λένε "τους μετράνε για να φαίνονται τραγικά και να μας φοβίσουν" θα έλεγαν "δεν τους μετράνε για να το δούμε ελαφρά, να κολλήσουμε κ να μας εξαφανίσουν". Το ξέρετε ότι κυκλοφορεί fake εικονα από ένα δήθεν "ινστιτούτο μείωσης ανθρώπινου πληθυσμού"; Είναι πολλοί που τα πιστεύουν αυτα! Η γνώμη μου είναι ότι δεν κρύβεται κάτι από πίσω, απλώς δεν μπορείς να μην τους μετρήσεις γιατί δεν μπορείς να ξέρεις ακριβώς ποιο από τα δύο ήταν η τελευταία σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι. Όλα παίζουν ρόλο, γι'αυτό λένε "υποκείμενα νοσήματα". Εκείνος με το τροχαίο (δεν το άκουσα το περιστατικό) είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση, οκ. Υποθέτω πως αν είχε πεθάνει επί τόπου δεν θα τον μετρούσαν, απλώς τώρα νοσηλεύτηκε. Και μπορει στο κάτω κάτω να συνερχόταν κι απ' την εγκεφαλική αιμορραγία. Ή αν βρίσκονταν θετικοί οι νεκροί στα Ανώγεια προφανώς δεν θα χρεώνονται στον κορωνοϊό! Αλλά αυτά είναι μεμονωμένες περιπτώσεις. Ο ηλικιωμένος πχ που είχε σπάσει και το γοφό του κ νοσηλευοταν κατάκοιτος, ή ο καρκινοπαθης δεν μπορούμε να λέμε γιατί μετράται γιατί κι απ'τα δύο μπορεί να συνέρχονταν, οπότε μετρούνται και τα δύο. Και η πλειοψηφία όσων υπάρχει αμφιβολία αν θα μετρούνται τέτοιοι είναι, όχι τροχαία κ πυροβολισμοί! Προφανώς και ο νεκρός με την εγκεφαλική αιμορραγία μετράται και στα τροχαία, όχι μονο στον κορωνοϊό. Δεν θα πουν "δεν πέθανε από τροχαίο". Αλλά αφού δεν πέθανε επί τόπου κ διαπιστώθηκε και ο κορωνοϊός πώς να αφαιρεθεί κι από τους νεκρούς κορωνοϊού; Είναι και στα δύο. Αλλά το τι μετράται κ τι γράφεται είναι απλώς μια στατιστική. Οι άνθρωποι δεν είναι στατιστικές ώστε να κολλάμε τόσο σε αυτό, λες κι έχει τόση σημασία ως τι καταγράφηκαν.

Το δικό μου αναξιοπρεπες μήνυμα που έσκασε μετά τα αξιοπρεπή ήταν αυτο. Στο ότι η συζήτηση κάνει κύκλους έγραψα "λέμε τα ίδια και τα ίδια", έβαλα και τον εαυτό μου μέσα. Και το είπα για να αιτιολογησω γιατί είχα σταματήσει να διαβαζω κ είχα χάσει μηνύματα. Εκτός αν είναι προσβολή και αυτό, τι να πω. 

πρίν από 27 λεπτά , Yovanna είπε:

το ποστ της @little lamb όπου ξεκάθαρα υπονοεί (οξύμωρο!) ότι θεωρώ εγώ και τα άλλα κορίτσια που συμφώνησαν (όχι δεν είμαστε σέκτα), ότι μας κοροϊδεύουν επίτηδες

Όσο για το ότι υπονοησα ότι κάτι θεωρείς εσύ, πρώτον ποτέ δεν αναφέρθηκα σε εσένα ή κάποια άλλη συγκεκριμένα κ δεύτερον ακόμα δεν έχω καταλάβει: δηλαδή θεωρείτε ότι μας παραπληροφορουν (κοροϊδεύουν) καταλάθος; Πχ για να καλύψουν λάθη τους; (Όπως θεωρώ εγώ) Απ'ο,τι κατάλαβα απ'οσα αναλύσατε μετά, όχι. Αρα παραπληροφορουν (κοροϊδεύουν) με κάποια σκοπιμότητα ( =επίτηδες)  που η καθεμιά θεωρεί ότι είναι άλλη και που αυτή προσπαθούσα να καταλάβω. Τώρα πού προσέβαλα, τσουβαλιασα, έθιξα ειλικρινά δεν καταλαβαίνω. Ότι υπήρξαν προσβολές και άσχημα υπονοούμενα όντως υπήρξαν, και μάλιστα σε κοπέλες με τις οποίες διαφωνούσα, αλλά από εμένα σίγουρα όχι...

Επεξεργάστηκαν by little lamb
    • Μου αρέσει 1

Η δική μου κατανόηση της συζήτησης που γίνεται εδώ πέρα:

ο καθένας μιλάει δίνοντας έμφαση σε αυτά που τον αφορούν ή τον ενδιαφέρουν περισσότερο.

Εμένα με απασχολούν κοινωνικοπολιτικά ζητήματα και ανθρωπολογικά. Με απασχολεί ποια θα είναι η επόμενη μέρα σε επίπεδο σχέσεων και αντιλήψεων.

Ο άλλος τα θεωρεί αυτά δευτερεύοντα και αγωνιά για την υγεία του και των δικών του και συζητά για μέτρα προστασίας, μάσκες και εμβόλια.

Ο τρίτος αγχώνεται βλέποντας το χάος που επικρατεί με τα σχολεία και τις δουλειές, τις υπηρεσίες ή την οικονομική κατάσταση που αλλάζει.

Δεν είναι ο ένας ρεαλιστής και ο άλλος συνωμοσιολόγος. Τουλάχιστον σε ότι έχω διαβάσει, δεν βρήκα κάποιον που να αναπαράγει ανυπόστατες θεωρίες ή ψεύδη. Ολοι μιλούν με δεδομένα κοινά προσβάσιμα σε όλους.

πχ.

Για εμένα, την στιγμή που πεθαίνουν άνθρωποι, η εκκλησία είναι "είδος πρώτης ανάγκης" ακριβώς γιατί στον Θεό στρέφομαι, ειδικά όταν αγωνιώ για την ζωή μου και την ζωή των άλλων. Ολα να κλείσουν, οι εκκλησίες ΠΡΕΠΕΙ να είναι ανοιχτές.

Για κάποιον άλλο, που η εκκλησία είναι απλώς ένας χώρος θρησκευτικής αναφοράς (αν θέλω πάω, αν θέλω δεν πάω, δεν είμαι μέσα στην εκκλησία, αλλά θρησκευώ όταν και όπως θέλω, ανεξάρτητα από την εκκλησία), του φαίνεται ανόητη και βεβαίως περιττή η προβληματική, περί του πότε θα μπορέσουμε να λειτουργηθούμε.

Και για έναν τρίτο, που έτσι κι αλλιώς προσπαθεί να ανέχεται την ύπαρξη εκκλησίας και πιστών και μόνο η αναφορά στην εκκλησία τον εξοργίζει, το ενδιαφέρον τον πιστών να κοινωνήσουν το κρίνει "ταλιμπανισμό" και ζητάει την παύση κάθε λατρείας ακόμη και την παύση κάθε συζήτησης περί εκκλησίας, ως αυτονόητη.

Από την άλλη, σε μια περίοδο που κόσμος πεθαίνει, μπορούμε να συνεχίσουμε να συζητάμε για το πότε θα βάψουμε ρίζα, θα φτιάξουμε νύχια ή θα πάμε σινεμά χωρίς να εξοργιζόμαστε.

Αυτό που είναι προφανές, είναι πως οι αξίες του ενός, διαφέρουν από τις αξίες του άλλου. Και φυσικά ο καθένας μας δίνει έμφαση σε αυτό που τον απασχολεί περισσότερο. Αυτό από μόνο του δεν είναι προσβλητικό. Αν όμως μιλάς υπερασπιζόμενος το δικό σου ζήτημα, ως άξιο αναφοράς και προβληματισμού, ενώ του αλλουνού, ως δευτερευον, μικρής σημασίας, ανάξιο αναφοράς κτλ. τότε καταλήγεις άθελα σου προσβλητικός. Κι ο λόγος που δεν καταλαβαίνουμε ότι τα λόγια μας προσβάλουν, είναι γιατί είμαστε βέβαιοι πως οι δικές μας αξίες και προτεραιότητες σε αυτήν την ζωή (και στη συζήτηση), είναι σίγουρα οι ορθές(!) και είμαστε απόλυτα βέβαιοι πως οι προβληματισμοί του άλλου, είναι μηδαμινοί και τους προσπερνάμε με συνοπτικές διαδικασίες ή και τους καταδικάζουμε ως ανεύθυνους.

• Μου αρέσει 3

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Σήμερα νωρις το απόγευμα πήγα το γιο μου στην πλατεία της περιοχής να συναντηθεί με 2 φίλους του να παίξουν μπάλα. Μιλάμε για μεγάλο χώρο, άνετα παίζουν και δέκα παρέες των 3-4 ατόμων χωρίς να έρθουν κοντά. Με την ώρα εμφανίστηκαν και άλλες παρεοούλες, και σιγά σιγά άρχισαν να ενώνονται, μάλιστα με προτροπή γονιών, τύπου "άντε να παίξετε όλοι μαζί". Τελικά κάποια στιγμή, παρά τις διαμαρτυρίς των ελάχιστων ππυ διαφωνούσαν λέγοντας να μην γίνονται μπουλούκια, βρέθηκαν 15 παιδιά να παίζουν μαζί, οπότε και μερικοί από εμάς (αυτοί οι 2-3 που διαφωνούσαμε), τα μαζέψαμε και γυρίσαμε σπίτι. Πέρασα πριν από λίγο από το ίδιο σημείο για να πάω στο περίπτερο, υπάρχουν πάλι σαν μπουλούκι τουλάχιστον 30 παιδιά λυκείου ή και μεγαλύτερα που έχουν κάνει αυτοσχέδιο πάρτυ με μουσική και μπύρες. Δεν εννοώ παρέες 4-5 άτομα στα παγκάκια, αλλά όλοι μαζί να χορεύουν, σπρώχνονται κλπ. Θυμίζω ότι 5 μέρες πριν, συζητάγαμε για το αν ο κόσμος καλώς κάνει και περπατάει μόνος του σε μέρη που συγκεντρώνουν κόσμο σε απόσταση μερικών μέτρων, κι ας μν ενωνόντουσαν όλοι σε μία παρέα.

Σήμερα πάλι, τουλάχιστον 4-5 συνάδελφοι έστειλαν, άλλος πιο αστεία, άλλος πιο εξοργισμένα, μηνύματα σε εταιρικά κανάλια για το πώς η κυβέρνηση παραδέχτηκε ότι όλο αυτό ήτν μία φούσκα που αποκαλύφτηκε και ποτέ δεν υπήρξε κίνδυνος.

Και σήμερα πάλι, συνάδελφος από το Λονδίνο δεν ήρθε στη δουλειά γιατί κατέληξε από πνευμονία λόγω κορονοϊού η κοπέλα του, νοσηλεύτρια στο επάγγελμα.

Από τους πρώτους είμαι που τα περιοριστικά μέτρα σε στυλ απαγορεύεται να πας μόνος σου βόλτα σε μια άδεια παραλία, ή απαγορεύεται να μπαίνουμε έστω ένανς ένας στο βιβλιοπωλείο, μου είχαν φανεί και υπερβολικά και μη βιώσιμα. Από το να μην λειτουργεί όμως τίποτα, μέχρι το "δεν πέθανε πολύς κόσμος, άρα ξεχυθείτε στους δρόμους αγκαλιασμένοι , απάτη ήταν, και μάλιστα παγκόσμια" νομίζω υπάρχει απόσταση. Συνεχίζοντας με αυτή τη λογική που πάμε τώρα, της απόλυτης ανυπακοής σε οποιαδήποτε σύσταση ξαφνικά, ή θα ξαναβρεθούμε μαντρωμένοι μέσα και οικονομικά κατεστραμένοι, ή αν προσθέσουμε στο μείγμα και τουρίστες σε μερικές εβδομάδες, θα κλαίμε το Φθινόπωρο. Και όχι, δεν εννοώ ότι θα μου μαυρίσει το Φθινόπωρο προσωπικά όπως ανέφερα πιο πάνω ειρωνικά κάποια κοπέλα, σαν να λέμε δε θα πάμε για μανιτάρια εκδρομοή στο δάσος. Αλλά μία επαναφορά σε lockdown αν αρχίσουμε και μετρά δεκάδες θύματα, σημαίνει ότι πολλοί από εμάς θα ψάχνουμε στα σκουπίδια για φαγητό ελλείψει εισοδήματος, ώστε κάποιοι άλλοι να παρτάρουν με την άνεσή τους πρόωρα. 

Μαζεψου σε παρακαλώ γιατί προσβληθηκα. Κ εγώ πήγα σε πλατεία σήμερα. Άντε μην αρχίσω εντάξει;

• Χαχαχα 2

Just now, Lenia16 είπε:

Μαζεψου σε παρακαλώ γιατί προσβληθηκα. Κ εγώ πήγα σε πλατεία σήμερα. Άντε μην αρχίσω εντάξει;

Πού είσαι, να έρθω με μπύρες και να μαζέψω και άλλες είκοσι γειτόνισσες στην πορεία;

• Χαχαχα 1

Παιδιά εμάς έτσι είναι στα πέριξ της οικίας μας... από αρχές lockdown. Γιατί εμείς είμαστε πιο προχώ από όλους!

• Χαχαχα 1

Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Πού είσαι, να έρθω με μπύρες και να μαζέψω και άλλες είκοσι γειτόνισσες στην πορεία;

Που το ξέρεις ότι είχα πάρει κ μπύρα; Με παρακολουθείς; Μήπως θα με καταδωσεις κιόλας; Κλασική αργκ, σπέρνεις τη διχόνοια.

Πέρα από την πλάκα, η συζήτηση έχει καταντήσει αηδία και προσωπικά δεν ανέχομαι να με κατηγορούν άτομα που χωρίς να με ξέρουν έχουν βγάλει την άποψη τους για το άτομο μου κ πορεύονται με αυτή σημαία, ενώ λένε για τον εαυτό τους εγώ το είπα κ τελείωσε, δε θα το συζητησουμε για πολύ ακόμη, αλλά συγχυζονται όταν κάποιος άλλος τολμήσει να μιλήσει με διαφορετικό ύφος από αυτο που τους αρέσει. Θεωρώ υποκριτικό, μικροπρεπες και γυναικουλιστικο να γράφεις η τάδε η τάδε κ η τάδε μου είπαν αυτό κ εγώ τους είπα μετά αυτό αλλά αυτές το συνέχισαν. Καθίστε να μιλάτε στον καθρέφτη σας που δε σας λέει όχι κ τα βρίσκετε. Τώρα που έχετε επισκεφτεί κ τα ινστιτούτα ομορφιάς θα σας αρέσετε κιόλας. Άντε γεια

• Χαχαχα 1

Just now, Deena είπε:

Τα ίδια τεστ υπάρχουν παγκοσμίως; Δηλαδή στη Ν. Κορέα για παράδειγμα που έχουν πετύχει πολύ καλά αποτελέσματα λόγω εκτεταμένων ελέγχων τα ίδια τεστ χρησιμοποιούν;

Ναι τα ιδια ειναι. Αλλα οταν γινονται σε πολυ μεγαλο αριθμο ατομων και στο ιδιο ατομο περισσοτερες απο μια φορες, αυξανεται η αξιοπιστια τους. Στη στατιστικη οσο αυξανεται το δειγμα τοσο πιο αξιοπιστο ειναι το αποτελεσμα.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Αρα δεν μπορεί να εφαρμοστεί στα αεροδρόμια. Άρα τι στο καλό θα γίνει με τα ταξίδια? 

Νομιζω οτι κανεις δεν εχει ιδεα! Ολες οι χωρες κοιτανε να δουν τι κανει ο διπλανος!!

Οποιες εχετε χρονο μπειτε τωρα στη σελιδα science hoaxes στο fb. Κανουν live μεταδοση, πολυ ενδιαφερουσα συζητηση. Ειναι απο Κυπρο.

6imop2.pngRmpfp3.png

πρίν από 36 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Επειδή η δημόσια υγεία ή δημόσια ασφάλεια ή η νομοθεσία δεν μπορεί να ορίζεται με την πίστη του καθενός, έχουμε εκλεγμένες κυβερνήσεις, που ορίζουν τους συμβούλους τους, νομοθετούν και εμείς υπακούμε, είτε είμαστε άθεοι είτε χριστιανοί είτε μουσουλμάνοι. Τώρα αν κάποιος διαφωνεί σε βαθμό του να μην μπορεί να ζήσει, τι να πω, φαντάζομαι μεταναστεύει αν βλέπει ότι η πλειοψηφία είναι τέτοια που πάντα θα εκλέγει κυβερνήσεις που θα τον κάνουν να ασφυκτια ή να θίγουν τα πιστεύω του; Τι άλλο μπορεί να κάνει; 

Αγνοείς ή ίσως δεν κατανοείς ότι τα ζητήματα της Εκκλησίας δεν είναι "η πίστη του καθενός". Με το 3ο Αρθρο του Συντάγματος, ξεκαθαρίζεται ποια είναι η Ορθόδοξη Εκκλησία, πώς διοικείται και ποια η θέση της μέσα στην κοινωνία. Κάθε άλλη διάταξη έπεται αυτής και ανοίκει στην κατηγορία "ατομικά και κοινωνικά δικαιώματα".

'Αρθρο 3: (Σχέσεις Εκκλησίας και Πολιτείας)

1. Eπικρατούσα θρησκεία στην Eλλάδα είναι η θρησκεία της Aνατολικής Oρθόδοξης Eκκλησίας του Xριστού. H Oρθόδοξη Eκκλησία της Eλλάδας, που γνωρίζει κεφαλή της τον Kύριο ημών Iησού Xριστό, υπάρχει αναπόσπαστα ενωμένη δογματικά με τη Mεγάλη Eκκλησία της Kωνσταντινούπολης και με κάθε άλλη ομόδοξη Eκκλησία του Xριστού  τηρεί απαρασάλευτα, όπως εκείνες, τους ιερούς αποστολικούς και συνοδικούς κανόνες και τις ιερές παραδόσεις. Eίναι αυτοκέφαλη, διοικείται από την Iερά Σύνοδο των εν ενεργεία Aρχιερέων και από τη Διαρκή Iερά Σύνοδο που προέρχεται από αυτή και συγκροτείται όπως ορίζει ο Kαταστατικός Xάρτης της Eκκλησίας, με τήρηση των διατάξεων του Πατριαρχικού Tόμου της κθ΄ (29) Iουνίου 1850 και της Συνοδικής Πράξης της 4ης Σεπτεμβρίου 1928.

Τί σημαίνουν τα bold:

ότι η Ορθόδοξη Εκκλησία έχει κεφαλή της τον Χριστό (όχι κάθε τοπικό ή υπερεθνικό νομοθέτη) και τηρεί απαρασάλευτα τους ιερούς κανόνες και τις ιερές παραδόσεις (όχι οποιονδήποτε νόμο και θεσμό, σύμφωνα με την τρέχουσα επικαιρότητα κάθε εποχής).

Με άλλα λόγια, η Ορθόδοξη Εκκλησία μπορεί να βρίσκεται εντός ή εκτός νόμου, ανάλογα με τον τόπο και την εποχή. Πράγματα που την μια μέρα είναι νόμιμα, την άλλη μπορεί να είναι παράνομα. Η Εκκλησία λέει ότι δεν κινείται με βάση το νόμιμο των εκάστοτε κρατών, αλλά με βάση την κεφαλή της που είναι ο Χριστός. Και φυσικά έχουμε πλείστα παραδείγματα ιστορικά "παράνομης" Εκκλησίας κι άλλα τόσο "νόμιμης".

Στο σύγχρονο Ελληνικό Κράτος η ίδια η Εκκλησία προστατεύεται από το σύνταγμα καθεαυτό και στην προκειμένη επικαιρότητα, αυτό σημαίνει πώς ΑΝ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ η εκκλησία, ΔΕΝ θα είχε κανέναν λόγο η πολιτεία επ' αυτής. Φυσικά η Ιερά Σύνοδος αποφάσισε να συμπράξει με την τακτική του κράτους εν προκειμένω (να κλείσει εκκλησίες και να παύσει λειτουργίες), που σημαίνει ότι δεν είναι αυτονόητο, ότι θα συνέβαινε αυτό. Δηλαδή δεν υπόκειται στους νόμους του κράτους με τους ίδιους όρους που υπόκειται ένας καταστηματάρχης ή ένα οποιοσδήποτε πολίτης.

Σε κάθε περίπτωση, κι αν η Εκκλησία δεν συμφωνούσε με την κυβέρνηση, αν το αποφάσιζε το κράτος, θα μπορούσε να διώξει την Εκκλησία και να επιβάλει με κατασταλτικές πρακτικές τα νομοθετήματα αυτά, καταργώντας το Σύνταγμα, αναθεωρώντας το ή κάνοντας οποιαδήποτε προσωρινή πράξη νομοθετικού δικαίου, όπως έκανε και με λοιπές αντισυνταγματικές ΠΝΔ.

Δεν προσπαθώ να σχολιάσω αν έκανε σωστά ή λάθος η εκκλησία ή το κράτος ή αν χρειάζεται ανανέωση το Σύνταγμα κτλ.

Με βάση τα σημερινά δεδομένα, το σημερινό Συνταγμα, το σημερινό κράτος δικαίου και την σημερινή κατάσταση εκτάκτου ανάγκης που αντιμετωπίζουμε εξηγώ, ότι το κλείσιμο των εκκλησιών και τα συνεπακόλουθα ΔΕΝ εντάσσονται στην κατηγορία "υπακούω σαν πολίτης στους νόμους", διότι προστατεύονται (στο δικό μας κράτος) από το Σύνταγμα και οι νόμοι του κράτους οφείλουν να εξασφαλίζουν το σύνταγμα κι όχι το αντίστροφο.

Από άποψη νομιμότητας λοιπόν, ο συλλογισμός σου υποψιάζομαι ότι ολισθαίνει στην εξίσωση της Ορθόδοξης Εκκλησίας της Ελλάδος με "την πίστη του καθενός" που προφανώς υπόκειται στις διατάξεις περί ατομικών δικαιωμάτων, που έπονται και δεν μπορούν να ακυρώνουν τις προηγούμενες διατάξεις.

Κατά τα άλλα, προσωπικά δεν θα άφηνα τόσο εύκολα τον τόπο μου, ακόμη κι αν καταπιεζόμουν τόσο πολύ...Μπορεί να κάνει και υπομονή κανείς... Εσύ μπορείς να την έχεις στο τσεπάκι σου την μετανάστευση, εμένα όμως μου πέφτει κομματάκι δύσκολη :)

2 ώρες πρίν, kine είπε:

Αγνοείς ή ίσως δεν κατανοείς ότι τα ζητήματα της Εκκλησίας δεν είναι "η πίστη του καθενός". Με το 3ο Αρθρο του Συντάγματος, ξεκαθαρίζεται ποια είναι η Ορθόδοξη Εκκλησία, πώς διοικείται και ποια η θέση της μέσα στην κοινωνία. Κάθε άλλη διάταξη έπεται αυτής και ανοίκει στην κατηγορία "ατομικά και κοινωνικά δικαιώματα".

'Αρθρο 3: (Σχέσεις Εκκλησίας και Πολιτείας)

1. Eπικρατούσα θρησκεία στην Eλλάδα είναι η θρησκεία της Aνατολικής Oρθόδοξης Eκκλησίας του Xριστού. H Oρθόδοξη Eκκλησία της Eλλάδας, που γνωρίζει κεφαλή της τον Kύριο ημών Iησού Xριστό, υπάρχει αναπόσπαστα ενωμένη δογματικά με τη Mεγάλη Eκκλησία της Kωνσταντινούπολης και με κάθε άλλη ομόδοξη Eκκλησία του Xριστού  τηρεί απαρασάλευτα, όπως εκείνες, τους ιερούς αποστολικούς και συνοδικούς κανόνες και τις ιερές παραδόσεις. Eίναι αυτοκέφαλη, διοικείται από την Iερά Σύνοδο των εν ενεργεία Aρχιερέων και από τη Διαρκή Iερά Σύνοδο που προέρχεται από αυτή και συγκροτείται όπως ορίζει ο Kαταστατικός Xάρτης της Eκκλησίας, με τήρηση των διατάξεων του Πατριαρχικού Tόμου της κθ΄ (29) Iουνίου 1850 και της Συνοδικής Πράξης της 4ης Σεπτεμβρίου 1928.

Τί σημαίνουν τα bold:

ότι η Ορθόδοξη Εκκλησία έχει κεφαλή της τον Χριστό (όχι κάθε τοπικό ή υπερεθνικό νομοθέτη) και τηρεί απαρασάλευτα τους ιερούς κανόνες και τις ιερές παραδόσεις (όχι οποιονδήποτε νόμο και θεσμό, σύμφωνα με την τρέχουσα επικαιρότητα κάθε εποχής).

Με άλλα λόγια, η Ορθόδοξη Εκκλησία μπορεί να βρίσκεται εντός ή εκτός νόμου, ανάλογα με τον τόπο και την εποχή. Πράγματα που την μια μέρα είναι νόμιμα, την άλλη μπορεί να είναι παράνομα. Η Εκκλησία λέει ότι δεν κινείται με βάση το νόμιμο των εκάστοτε κρατών, αλλά με βάση την κεφαλή της που είναι ο Χριστός. Και φυσικά έχουμε πλείστα παραδείγματα ιστορικά "παράνομης" Εκκλησίας κι άλλα τόσο "νόμιμης".

Στο σύγχρονο Ελληνικό Κράτος η ίδια η Εκκλησία προστατεύεται από το σύνταγμα καθεαυτό και στην προκειμένη επικαιρότητα, αυτό σημαίνει πώς ΑΝ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ η εκκλησία, ΔΕΝ θα είχε κανέναν λόγο η πολιτεία επ' αυτής. Φυσικά η Ιερά Σύνοδος αποφάσισε να συμπράξει με την τακτική του κράτους εν προκειμένω (να κλείσει εκκλησίες και να παύσει λειτουργίες), που σημαίνει ότι δεν είναι αυτονόητο, ότι θα συνέβαινε αυτό. Δηλαδή δεν υπόκειται στους νόμους του κράτους με τους ίδιους όρους που υπόκειται ένας καταστηματάρχης ή ένα οποιοσδήποτε πολίτης.

Σε κάθε περίπτωση, κι αν η Εκκλησία δεν συμφωνούσε με την κυβέρνηση, αν το αποφάσιζε το κράτος, θα μπορούσε να διώξει την Εκκλησία και να επιβάλει με κατασταλτικές πρακτικές τα νομοθετήματα αυτά, καταργώντας το Σύνταγμα, αναθεωρώντας το ή κάνοντας οποιαδήποτε προσωρινή πράξη νομοθετικού δικαίου, όπως έκανε και με λοιπές αντισυνταγματικές ΠΝΔ.

Δεν προσπαθώ να σχολιάσω αν έκανε σωστά ή λάθος η εκκλησία ή το κράτος ή αν χρειάζεται ανανέωση το Σύνταγμα κτλ.

Με βάση τα σημερινά δεδομένα, το σημερινό Συνταγμα, το σημερινό κράτος δικαίου και την σημερινή κατάσταση εκτάκτου ανάγκης που αντιμετωπίζουμε εξηγώ, ότι το κλείσιμο των εκκλησιών και τα συνεπακόλουθα ΔΕΝ εντάσσονται στην κατηγορία "υπακούω σαν πολίτης στους νόμους", διότι προστατεύονται (στο δικό μας κράτος) από το Σύνταγμα και οι νόμοι του κράτους οφείλουν να εξασφαλίζουν το σύνταγμα κι όχι το αντίστροφο.

Από άποψη νομιμότητας λοιπόν, ο συλλογισμός σου υποψιάζομαι ότι ολισθαίνει στην εξίσωση της Ορθόδοξης Εκκλησίας της Ελλάδος με "την πίστη του καθενός" που προφανώς υπόκειται στις διατάξεις περί ατομικών δικαιωμάτων, που έπονται και δεν μπορούν να ακυρώνουν τις προηγούμενες διατάξεις.

Κατά τα άλλα, προσωπικά δεν θα άφηνα τόσο εύκολα τον τόπο μου, ακόμη κι αν καταπιεζόμουν τόσο πολύ...Μπορεί να κάνει και υπομονή κανείς... Εσύ μπορείς να την έχεις στο τσεπάκι σου την μετανάστευση, εμένα όμως μου πέφτει κομματάκι δύσκολη :)

Δεν ερμηνεύονται με τον τρόπο που περιγράφεις οι σχετικές συνταγματικές διατάξεις, δεν θα έμπαινα σε λεπτομέρειες ερμηνείας του Συνταγματος σε ποστ του συγκεκριμένου φόρουμ όταν έχει χυθεί πολύ μελάνι για το ζήτημα σε άλλα πολύ πιο αρμόδια φόρα.

Επισης, λέγοντας ΠΝΔ φαντάζομαι ότι εννοείς τις ΠΝΠ (Πράξεις Νομοθετικού Περιεχομένου), έναν θεσμό που έχει δημιουργηθεί ακριβώς για καταστάσεις όπως αυτή που βιώνουμε και είναι ισως η πρώτη φορά την τελευταία 10ετια που η εκτελεστική εξουσία νομοθετεί εντός του συνταγματικώς επιτρεπόμενου πλαισίου.

• Μου αρέσει 3

Ναι έχεις δίκιο. Εχω υπόψιν μου πράγματα, αλλά δεν είναι κατάλληλα γι' αυτό το θέμα.

Διαφημίσεις

9 hours ago, ΑΡΓΚ said:

Συνεχίζοντας με αυτή τη λογική που πάμε τώρα, της απόλυτης ανυπακοής σε οποιαδήποτε σύσταση ξαφνικά, ή θα ξαναβρεθούμε μαντρωμένοι μέσα και οικονομικά κατεστραμένοι, ή αν προσθέσουμε στο μείγμα και τουρίστες σε μερικές εβδομάδες, θα κλαίμε το Φθινόπωρο. Και όχι, δεν εννοώ ότι θα μου μαυρίσει το Φθινόπωρο προσωπικά όπως ανέφερα πιο πάνω ειρωνικά κάποια κοπέλα, σαν να λέμε δε θα πάμε για μανιτάρια εκδρομοή στο δάσος. Αλλά μία επαναφορά σε lockdown αν αρχίσουμε και μετρά δεκάδες θύματα, σημαίνει ότι πολλοί από εμάς θα ψάχνουμε στα σκουπίδια για φαγητό ελλείψει εισοδήματος, ώστε κάποιοι άλλοι να παρτάρουν με την άνεσή τους πρόωρα. 

Αυτό σκέφτομαι και εγώ αυτές τις ημέρες, επίσης σκέφτομαι πως το φθινόπωρο που θα έρθει θα είναι πολύ δύσκολο.

9 hours ago, samsympan said:

Παιδιά εμάς έτσι είναι στα πέριξ της οικίας μας... από αρχές lockdown. Γιατί εμείς είμαστε πιο προχώ από όλους!

Κοίτα να δεις που βγούμε και γειτόνισσες γιατί και εδώ που μένω έτσι είναι.

9 hours ago, Lenia16 said:

Που το ξέρεις ότι είχα πάρει κ μπύρα; Με παρακολουθείς; Μήπως θα με καταδωσεις κιόλας; Κλασική αργκ, σπέρνεις τη διχόνοια.

Αν παίζει μπύρα πάντως έρχομαι και εγώ.

Η αλήθεια είναι πως το θέμα ξέφυγε τελείως, θα μας κλειδώσουν σε λίγο έτσι όπως πάει.

Τέλος πάντων δεν πειράζει, ο κάθε ένας με τις απόψεις του,  αλλά αν κάτι δεν μπορώ να κάνω είναι να ανοίγω διάλογο με άτομα που δεν σέβονται τον απέναντι όταν έχει διαφορετική άποψη και προσπαθούν με κάθε τρόπο να τον μειώσουν και να τον προσβάλουν είτε ειρωνευόμενοι τα γραπτά του είτε παραποιώντας τελείως τις τοποθετήσεις του. Πραγματικά κρίμα.

11 hours ago, vicky86 said:

(εμας τώρα μας έστειλαν να συνδεθούμε για σύγχρονη στο νηπιο. Γενικα θεωρώ ότι σε αυτην την ηλικια δ μπορει να αντικαταστήσει τπτ. Παρόλα αυτά ακομη κ έτσι είναι ελάχιστο, γτ το πρώτο μάθημα θα γίνει σε 2βδομαδες,κ μιλάμε για 30'  μια φορα την εβδομάδα, οπότε για 2ωρες,το οποίο το βρίσκω καλό μόνο ως προς το ότι θα έχουν μια επαφή τα παιδια.

Εμένα ο γιος μου είναι στο προνήπιο, όμως πως γίνεται η σύγχρονη σε αυτές τις ηλικίες?

Εμάς δεν μας έχουν ανακοινώσει κάτι τέτοιο. Σε εσάς αυτό πως θα γίνει?

• Μου αρέσει 1

αυτό το θέμα έχει κλειδωθεί,  επειδή περιέχει δημοσιεύσεις που απομακρύνθηκαν από το θέμα - παρακαλούμε να συνεχίσετε εδώ, με δημοσιεύσεις που έχουν σχέση με το θέμα και δεν είναι προσωπικές διαμάχες

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης και της αναφοράς. Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ Ευχαριστούμε

Guest
    Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις