Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

4 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Εγω τα πηγα και ηταν ελαχιστα παιδια. 4 μονο.Τώρα όμως έκλεισε...οριστικα.

Ποια η διαφορά του παιδοτοπου απο αθλ δραστηριοτητες σε κλειστούς χώρους? Εγω γράφτηκα και γυμναστηριο, κλειστος χώρος χωρις μασκες με αποστάσεις ομως αλλα κι αυτο σχετικό ειναι..

 

Nαι, η αλήθεια είναι ότι εγώ έκοψα το γυμναστήριο μετά από ουσιαστικά 30 χρόνια συνεχούς παρουσίας και πλέον κάνω μαθήματα online. To θεωρώ παράλογο ότι τους έχουν επιτρέψει να ανοίξουν (κλειστά γυμναστήρια, όχι στίβο, ανοιχτές πισίνες κλπ).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ΑΡΓΚ said:

Nαι, η αλήθεια είναι ότι εγώ έκοψα το γυμναστήριο μετά από ουσιαστικά 30 χρόνια συνεχούς παρουσίας και πλέον κάνω μαθήματα online. To θεωρώ παράλογο ότι τους έχουν επιτρέψει να ανοίξουν (κλειστά γυμναστήρια, όχι στίβο, ανοιχτές πισίνες κλπ).

To γυμναστήριο που πήγαινα έκλεισε και δεν έχει ανοίξει ακόμα, είχαν πει Σεπτέμβριο, αλλά και πάλι το σκέφτομαι να πάω, μάλλον θα συνεχίσω τα μαθήματα ονλαιν και εγώ. Στο Ωδείο που πήγαινε ο γιος μου, (για την ηλικία του η εκπαίδευση γίνονταν σε συνδυασμό με κίνηση - όχι μουσικοκινητική κάτι παρόμοιο όμως) δεν τους έχουν επιτρέψει να ξεκινήσουν ακόμα (από τον Μάρτιο έχουν κλείσει) και εχθές με ενημέρωσαν πως το πιο πιθανό σενάριο είναι να μην ξεκινήσουν καθόλου.

 

Ούτε σε παιδική χαρά έχω πάει καθόλου από τον Μάρτιο, ούτε σε παιδότοπο (κλειστό-ανοιχτό), περάσαμε το καλοκαίρι κυριολεκτικά έξω και στην θάλασσα, φοβάμαι γενικά τώρα που η κατάσταση έχει ξεφύγει. Τον χειμώνα δεν ξέρω πως θα τον βγάλουμε. Κολυμβητήριο θα ξεκινήσει σήμερα, με περιορισμό ατόμων -αλλαγή ωραρίου και κλειστά αποδυτήρια , θα δείξει πως θα πάει η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Τον χειμώνα δεν ξέρω πως θα τον βγάλουμε. Κολυμβητήριο θα ξεκινήσει σήμερα, με περιορισμό ατόμων -αλλαγή ωραρίου και κλειστά αποδυτήρια , θα δείξει πως θα πάει η κατάσταση.

Θα είναι δύσκολος ο χειμώνας πράγματι...τώρα καλά τη βγάζουμε

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Nαι, η αλήθεια είναι ότι εγώ έκοψα το γυμναστήριο μετά από ουσιαστικά 30 χρόνια συνεχούς παρουσίας και πλέον κάνω μαθήματα online. To θεωρώ παράλογο ότι τους έχουν επιτρέψει να ανοίξουν (κλειστά γυμναστήρια, όχι στίβο, ανοιχτές πισίνες κλπ).

Νομίζω ότι πολλοί χώροι άνοιξαν για να μην «στηρίζουν» κλειστές επιχειρήσεις. αν πας κ γίνει κάτι, είναι ατομική ευθύνη. 

 

κ για νυχτερινά κέντρα κ για κλειστους χώρους δεξιώσεων την ίδια απορία έχω. 

Link to comment
Share on other sites

Τους έχουν επιτρέψει να ανοίξουν μέχρις ενός ορίου, όπως και ολες τις υπόλοιπες δομές, π.χ. τα σχολεία και τις μεταφορές που αρχικώς ήταν κλειστά. Προφανώς οταν ξανανέβει το δεύτερο κύμα, θα αρχίσουν και πάλι να ξανακλείνουν με μία καθορισμένη σειρά. Προς το παρόν δε φαίνεται να υπάρχει κάτι τέτοιο.

 

Δεν είπε κανένας οτι ανοίγουν επειδή είναι πλήρως ασφαλή, ανοίγουν απλώς επειδή η παρούσα φάση της ασθένειας κρίνεται ανεκτή ως προς το να πάει ένας υγιής ενήλικας στο γυμναστήριο και να κολλήσει αυτός και άλλοι 10 υγιείς γύρω του. Τα μέτρα δεν έχουν στόχο να μην κολλήσει κανένας COVID...έχουν στόχο να κολλάει ένας συγκεκριμένος αριθμός με μια συγκεκριμένη διασπορά και, όσο γίνεται, μακριά από τις ευπαθείς ομάδες. Προφανώς στον κόσμο δε γίνεται να το πεις αυτό καθαρά γιατί θα παρεξηγηθεί....αλλά στην πραγματικότητα η στρατηγική είναι ανοίγουμε όσο αντέχουμε κι όταν χαλάσει το πράγμα, ξανακλείνουμε. Δεν είναι γραμμικό το άνοιγμα...

 

Τώρα, αν έχεις ένα καρκινοπαθή ή μία γριά 90 χρονών στο σπίτι, προφανώς είναι εν μέρει δική σου ευθύνη να τους προστατεύσεις, στο μέτρο που περνάει από τη δική σου δραστηριότητα. Συνεπώς η ατομική ευθύνη έγκειται στο οτι δεν θα πας στο μπαρ, ακόμη κι αν είναι ανοιχτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

 

Εγω παντως δε φοβάμαι. Ουτε επιλεκτικα.... εχω προτιμήσει να απέχω απο ολα αυτα και οταν ανοίγει τετοια συζητηση με τον αντρα μου νευριαζει μαζι μου και φευγει.-_-

Μπορεί να μη φοβαμαι ομως αλλα στεναχωριέμαι παρα πολυ...στεναχωριέμαι για εσας που φοβαστε, για εμένα που χω γίνει απαθης, για τα μωρά μας, την κοινωνια μας, τον κόσμο μας που αλλαζει απο τη μια μερα στην αλλη... 

Ειμαι αισιόδοξη!!! Στο τελος λεω ολα θα πανε καλα κι ολα θα γίνουν καλύτερα!! Παγκοσμιως!!

 

Ούτε εγώ φοβάμαι πλέον. Δηλαδή ανησυχώ αλλά ανησυχώ όπως ανησυχώ να μην με πατήσει αυτοκίνητο, μην πνιγώ στη θάλασσα, μην πάθω καρκίνο, μην κολλήσω οποιαδήποτε μεταδοτική ασθένεια κτλ. Λαμβάνω τα μέτρα μου στο μέτρο του εφικτού. Επίσης πιστεύω ότι το παιδί πρέπει να έχει μια φυσιολογική ζωή με σχολείο, αθλητισμό, ελεύθερο παιχνίδι έξω με φίλους, δραστηριότητες άλλες όπως θέατρο, σινεμά, μουσεία. Η πορεία άλλωστε του ιού είναι ελεγχόμενη τους τελευταίους μήνες όπως δείχνουν οι θάνατοι και οι ΜΕΘ. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος πανικού.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

 

Ούτε εγώ φοβάμαι πλέον. Δηλαδή ανησυχώ αλλά ανησυχώ όπως ανησυχώ να μην με πατήσει αυτοκίνητο, μην πνιγώ στη θάλασσα, μην πάθω καρκίνο, μην κολλήσω οποιαδήποτε μεταδοτική ασθένεια κτλ. Λαμβάνω τα μέτρα μου στο μέτρο του εφικτού. Επίσης πιστεύω ότι το παιδί πρέπει να έχει μια φυσιολογική ζωή με σχολείο, αθλητισμό, ελεύθερο παιχνίδι έξω με φίλους, δραστηριότητες άλλες όπως θέατρο, σινεμά, μουσεία. Η πορεία άλλωστε του ιού είναι ελεγχόμενη τους τελευταίους μήνες όπως δείχνουν οι θάνατοι και οι ΜΕΘ. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος πανικού.  

Οι ΜΕΘ πάντως μπορεί τώρα να είναι ελεγχόμενες αλλά από 9 άτομα που υπήρχαν το καλοκαίρι τώρα με τα πολλά κρούσματα έφτασε πάνω από 30... Το χειμώνα δεν ξέρω τι θα γίνει!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Οι ΜΕΘ πάντως μπορεί τώρα να είναι ελεγχόμενες αλλά από 9 άτομα που υπήρχαν το καλοκαίρι τώρα με τα πολλά κρούσματα έφτασε πάνω από 30... Το χειμώνα δεν ξέρω τι θα γίνει!

 

Ε, έχουν αυξηθεί αλλά μιλάμε για 3 μήνες χωρίς στην ουσία κανένα μέτρο, με τουρίστες, με συνεχίσεις μετακινήσεις πληθυσμού, με επισκέψεις, πάρτυ και γλέντια. Οπότε περίμενα ότι τα πράγματα θα ήταν χειρότερα. Δεν ξέρω που οφείλεται η τόσο χαμηλή αύξηση, στην αποδυνάμωση του ιου (λένε για νέο λιγότερο θανατηφόρο στέλεχος), στο ότι ακόμα και με περισσότερες κοινωνικές επαφές κάτι ψιλοτηρούμε όλοι (πχ αποφυγή φιλιών, χειραψιών, υγιεινή χεριών), στο ότι οι ευπαθείς ομάδες προσέχουν περισσότερο, στη ζέστη, στο ότι ζούμε περισσότερο σε εξωτερικούς χώρους, σε όλα μαζί και άλλα? 

Νομίζω ότι το χειμώνα θα αυξηθούν αλλά όχι τραγικά γιατί πλέον έχουμε όλοι αλλάξει κάποιες συνήθειες και όλο και κάτι σώζουμε. Θα μειωθούν φαντάζομαι σημαντικά και οι άλλες ιώσεις. Δεν ξέρω βέβαια αν όλα αυτά μακροπρόθεσμα μας βγουν σε καλό. Δηλαδή όλη αυτή η απολύμανση και η αποφυγή επαφής με ιούς και μικρόβια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

 

Ε, έχουν αυξηθεί αλλά μιλάμε για 3 μήνες χωρίς στην ουσία κανένα μέτρο, με τουρίστες, με συνεχίσεις μετακινήσεις πληθυσμού, με επισκέψεις, πάρτυ και γλέντια. Οπότε περίμενα ότι τα πράγματα θα ήταν χειρότερα. Δεν ξέρω που οφείλεται η τόσο χαμηλή αύξηση, στην αποδυνάμωση του ιου (λένε για νέο λιγότερο θανατηφόρο στέλεχος), στο ότι ακόμα και με περισσότερες κοινωνικές επαφές κάτι ψιλοτηρούμε όλοι (πχ αποφυγή φιλιών, χειραψιών, υγιεινή χεριών), στο ότι οι ευπαθείς ομάδες προσέχουν περισσότερο, στη ζέστη, στο ότι ζούμε περισσότερο σε εξωτερικούς χώρους, σε όλα μαζί και άλλα? 

Νομίζω ότι το χειμώνα θα αυξηθούν αλλά όχι τραγικά γιατί πλέον έχουμε όλοι αλλάξει κάποιες συνήθειες και όλο και κάτι σώζουμε. Θα μειωθούν φαντάζομαι σημαντικά και οι άλλες ιώσεις. Δεν ξέρω βέβαια αν όλα αυτά μακροπρόθεσμα μας βγουν σε καλό. Δηλαδή όλη αυτή η απολύμανση και η αποφυγή επαφής με ιούς και μικρόβια. 

Μακάρι να έχουμε μάθει όλοι να φυλασσομαστε κ να μην μας συμβεί ότι σε άλλες χώρες! Ναι τους 2 μήνες του καλοκαιριού ήταν καλά, τώρα άρχισαν να αυξάνονται!

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Mary1976 είπε:

 

Ούτε εγώ φοβάμαι πλέον. Δηλαδή ανησυχώ αλλά ανησυχώ όπως ανησυχώ να μην με πατήσει αυτοκίνητο, μην πνιγώ στη θάλασσα, μην πάθω καρκίνο, μην κολλήσω οποιαδήποτε μεταδοτική ασθένεια κτλ. Λαμβάνω τα μέτρα μου στο μέτρο του εφικτού. Επίσης πιστεύω ότι το παιδί πρέπει να έχει μια φυσιολογική ζωή με σχολείο, αθλητισμό, ελεύθερο παιχνίδι έξω με φίλους, δραστηριότητες άλλες όπως θέατρο, σινεμά, μουσεία. Η πορεία άλλωστε του ιού είναι ελεγχόμενη τους τελευταίους μήνες όπως δείχνουν οι θάνατοι και οι ΜΕΘ. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος πανικού.  

Εννοειται και εγω εκανα κανονικά το προγραμμα στα παιδια, δραστηριότητες, παιδικοί όλα. Συν το δικό μου γυμναστήριο. Ζω και προσπαθω να ζω σα να μηντρέχει τιποτα και προσπαθω να μην επηρεάζομαι ουτε απο τα μμε ουτε απο τον κοσμο γενικά. Διαβαζω αρθρα πολυ επιλεκτικά και φίλτραρω, δεν ειναι ευκολο, το προσπαθω όμως 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά ξεκινήσαμε, όχι ολοήμερο βέβαια, τώρα θα δούμε πως θα πάει. Η αλήθεια είναι πως και οι δύο αποφάσεις φέτος λάθος μου φαίνονταν,και να πάει και να μην πάει. Ο άντρας μου λέει ας τον πηγαίνουμε μια βδομάδα το μήνα ίσα ίσα να αλλάζει λίγο παραστάσεις, εγώ πιστεύω πως αυτό είναι χειρότερο γιατί δεν υπάρχει σταθερότητα. στο σταθμό θα θέλουν να υπολογίσουν πόσα παιδιά θα είναι σε δραστηριότητες κλπ οπότε δεν μπορεί μια να μην πηγαίνει και μια όχι, άσε που και για το ίδιο το παιδί δεν ξέρω αν είναι καλό να αλλάζει η ρουτίνα. Βέβαια ούτε πέντε ώρες τη μέρα δεν πάει. Οπότε ή θα σταματήσουμε (από ότι μου είπαν θέμα να μην υπάρχει θέση το καλοκαίρι δεν υπάρχει, είναι λίγα παιδιά και τα δέχονται όλα) ή με την παραμικρή ίωση που κυκλοφορεί θα τον κρατάμε σπιτι,που και με αυτό πιστεύω θα παρανοήσω στο τέλος να ρωτάω κάθε μέρα πόσα παιδιά είναι άρρωστα, εξάλλου από τον Οκτώβριο και μετά συνέχεια όλο και κάτι σέρνεται.. άκουσα και για τα δύο κρούσματα σε σταθμούς σε Μοσχάτο και Κορυδαλλό και προβληματίζομαι

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Τελικά ξεκινήσαμε, όχι ολοήμερο βέβαια, τώρα θα δούμε πως θα πάει. Η αλήθεια είναι πως και οι δύο αποφάσεις φέτος λάθος μου φαίνονταν,και να πάει και να μην πάει. Ο άντρας μου λέει ας τον πηγαίνουμε μια βδομάδα το μήνα ίσα ίσα να αλλάζει λίγο παραστάσεις, εγώ πιστεύω πως αυτό είναι χειρότερο γιατί δεν υπάρχει σταθερότητα. Οπότε ή θα σταματήσουμε (από ότι μου είπαν θέμα να μην υπάρχει θέση το καλοκαίρι δεν υπάρχει) ή με την παραμικρή ίωση που κυκλοφορεί θα τον κρατάμε σπιτι,που και με αυτό πιστεύω θα παρανοήσω να ρωτάω κάθε μέρα πόσα παιδιά είναι άρρωστα, εξάλλου από τον Οκτώβριο και μετά συνέχεια όλο και κάτι σέρνεται.. άκουσα και για τα δύο κρούσματα σε σταθμούς σε Μοσχάτο και Κορυδαλλό και προβληματίζομαι

 

 

 

Κανονικά με το παραμικρό σύμπτωμα τα παιδιά θα πρέπει να μένουν σπίτι, αυτό λε΄νε οι οδηγίες. Στην πράξη δεν νομίζω ότι εργαζόμενος γονιός θα κρατάει σπίτι παιδί με συνάχι αν δεν έχει πυρετό. Η παιδίατρος  μου είπε ότι γενικά αν όλοι τηρούμε τα μέτρα, θα κυκλοφορούν πολύ λιγότερες ιώσεις. Στους παιδικούς βέβαια τα παιδάκια δεν θα φοράνε μάσκα οπότε αν ένα κολλήσει κάτι, θα το μεταφέρει εκ των πραγμάτων. Δεν νομίζω ότι θα πάει ομαλά η χρονιά στους παιδικούς, λυπάμαι που το λέω γιατί καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι για τον γονιό που εργάζεται. Το θεωρώ πολύ επισφαλή λύση για φέτος. Για εσάς που δεν σε νοιάζει να μείνει σπίτι επειδή θα είσαι εκεί, ίσως να μην είναι κάτι τόσο κακό απ' αυτην την άποψη, αν εξαιρέσεις το άγχος του τι θα μεταφέρει σπίτι στο μωρό (που μπορεί να είναι κάτι απλό αλλά για το μωρό πολύ πιο επικίνδυνο από τον κορονοιό). 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Κανονικά με το παραμικρό σύμπτωμα τα παιδιά θα πρέπει να μένουν σπίτι, αυτό λε΄νε οι οδηγίες. Στην πράξη δεν νομίζω ότι εργαζόμενος γονιός θα κρατάει σπίτι παιδί με συνάχι αν δεν έχει πυρετό. Η παιδίατρος  μου είπε ότι γενικά αν όλοι τηρούμε τα μέτρα, θα κυκλοφορούν πολύ λιγότερες ιώσεις. Στους παιδικούς βέβαια τα παιδάκια δεν θα φοράνε μάσκα οπότε αν ένα κολλήσει κάτι, θα το μεταφέρει εκ των πραγμάτων. Δεν νομίζω ότι θα πάει ομαλά η χρονιά στους παιδικούς, λυπάμαι που το λέω γιατί καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι για τον γονιό που εργάζεται. Το θεωρώ πολύ επισφαλή λύση για φέτος. Για εσάς που δεν σε νοιάζει να μείνει σπίτι επειδή θα είσαι εκεί, ίσως να μην είναι κάτι τόσο κακό απ' αυτην την άποψη, αν εξαιρέσεις το άγχος του τι θα μεταφέρει σπίτι στο μωρό (που μπορεί να είναι κάτι απλό αλλά για το μωρό πολύ πιο επικίνδυνο από τον κορονοιό). 

Γενικά έχεις δίκιο. Υποτίθεται ότι θα είναι πιο αυστηροί φέτος στους παιδικούς αλλά δεν το νομίζω να γίνει στην πράξη . Μια χαρά θα αφήνουν εκεί παιδιά με μυξα και βήχα οι (εργαζόμενοι) γονείς και κάνεις δεν θα τους λέει τίποτα.  Σήμερα μάλιστα η κοπέλα με ρώτησε αν τη δεύτερα που θα έρθει η παιδίατρος θα ήθελα να δει και τον δικό μου  αλλά γενικά ότι δίνουν προτεραιότητα σε παιδιά με μυξουλες κλπ. Που σημαίνει ότι δεν έχει αλλάξει κάτι σε σχέση με περισυ προπερισυ κλπ. Και κανείς δεν μπορεί να πει αν η μυξουλα μπορεί να είναι κορονοϊος. Δεν ξέρω προς το να τον σταματήσω προσανατολίζομαι γιατί προφανώς είμαι αγχωνενη , κ να πάει όταν με το καλό επιστρέψω στη δουλειά αν τότε είναι ανοιχτοι, όμως αν κολλήσει κάτι από κάπου αλλού θα έχω τύψεις που τον σταμάτησα γιατί φαίνεται ότι περνάει καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Γενικά έχεις δίκιο. Υποτίθεται ότι θα είναι πιο αυστηροί φέτος στους παιδικούς αλλά δεν το νομίζω να γίνει στην πράξη . Μια χαρά θα αφήνουν εκεί παιδιά με μυξα και βήχα οι (εργαζόμενοι) γονείς και κάνεις δεν θα τους λέει τίποτα.  Σήμερα μάλιστα η κοπέλα με ρώτησε αν τη δεύτερα που θα έρθει η παιδίατρος θα ήθελα να δει και τον δικό μου  αλλά γενικά ότι δίνουν προτεραιότητα σε παιδιά με μυξουλες κλπ. Που σημαίνει ότι δεν έχει αλλάξει κάτι σε σχέση με περισυ προπερισυ κλπ. Και κανείς δεν μπορεί να πει αν η μυξουλα μπορεί να είναι κορονοϊος. Δεν ξέρω προς το να τον σταματήσω προσανατολίζομαι, μετά αν κολλήσει κάτι από κάπου αλλού θα έχω τύψεις όμως γιατί φαίνεται ότι περνάει καλά. 

Στα παιδάκια όμως οι μύξες μένουν για καιρό. κ ο δικός μ που δεν έχει αρρωστήσει ουσιαστικά, πέρσι είχε σχεδον συνέχεια μύξες από αρχές Δεκέμβρη μέχρι τέλος Γενάρη, από δυο κρυώματα ξεκίνησαν αλλά συνεχίστηκαν. πρακτικά δηλαδή δεν μπορώ να φανταστώ πωπς θα κρατήσει ο γονιός σπίτι ένα παιδί που έκανε μια μέρα δέκατα κ είχε συνάχι που τα δεκάατα κράτησαν δυο 24ωρα αλλά το συνάχι έμεινε για δυο βδομαδες. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το απλό συνάχι χωρίς αλλά έντονα συμπτώματα είναι το πιο συνηθισμένο, κι εμένα τα δύο πρώτα χρόνια ειχε από τον Οκτώβριο μέχρι τον Απρίλιο χωρίς υπερβολή, με κάποια διαλείμματα λιγων εβδομάδων. Περισυ που ήταν η τρίτη χρονιά δεν είχε τόσο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πήγαινε το το παιδάκι τώρα λίγο να ξεσκάσει αφού ξεκίνησες, κ δεν έχουν αρχίσει κ οι φθινοπωρινές ιώσεις, κ μετά βλέπεις. Έτσι κ αλκιως φοβάμαι ότι η φετινή χρόνια θα είναι φιάσκο σε όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης κ μπορεί άδικα να προβληματίζεσαι. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν έχω καταλάβει τελικά είναι αν όταν ένα παιδί αρρωσταίνει αν εξακολουθεί να υπάρχει μια σύσταση απλή να μένει σπίτι όπως γινόταν πάντα, ή γίνεται με πιο αυστηρό τρόπο πλέον λόγω της κατάστασης. Δηλαδή δεν υπάρχει εκεί κάποιος να κάνει τον αστυνόμο. Ουσιαστικά επαφίεται το θέμα στο φιλότιμο και τη συνείδηση του κάθε γονιού (καληνύχτα).. Τελικά ως προς τα άρρωστα παιδιά τι άλλαξε; Άλλαξε κάτι; Στους παιδικούς και στις υπόλοιπες βαθμίδες; Το μόνο που ρώτησα εγώ είναι αν σε περίπτωση ίωσης απαιτούν αρνητικό τεστ covid ,για επιστροφή του παιδιού, μου είπαν ότι για την ώρα δεν έχουν τέτοια οδηγία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Αυτό που δεν έχω καταλάβει τελικά είναι αν όταν ένα παιδί αρρωσταίνει αν εξακολουθεί να υπάρχει μια σύσταση απλή να μένει σπίτι όπως γινόταν πάντα, ή γίνεται με πιο αυστηρό τρόπο πλέον λόγω της κατάστασης. Δηλαδή δεν υπάρχει εκεί κάποιος να κάνει τον αστυνόμο. Ουσιαστικά επαφίεται το θέμα στο φιλότιμο και τη συνείδηση του κάθε γονιού (καληνύχτα).. Τελικά ως προς τα άρρωστα παιδιά τι άλλαξε; Άλλαξε κάτι; Στους παιδικούς και στις υπόλοιπες βαθμίδες; Το μόνο που ρώτησα εγώ είναι αν σε περίπτωση ίωσης απαιτούν αρνητικό τεστ covid ,για επιστροφή του παιδιού, μου είπαν ότι για την ώρα δεν έχουν τέτοια οδηγία.

υποτίθεται ότι το σχολείο δεν θα πρέπει να τα δέχεται. ή μάλλον ο γονιός δεν θα πρέπει να τα στέλνει. στην πράξη δεν ξέρω. δλδ κ εμάς που είναι πιο μεγάλα, αν εμφανιστεί ένα που βήχει, δεν ξέρω τι θα το κάνουμε. 

 

Τεστ θα γίνονται κατά την κρίση του παιδιάτρου.

 

το πρωτόκολλο ορίζει ημέρες παραμονής μετά την εμφάνιση συμπτωμάτων κ το πέρας του πυρετού. 

Το θέμα είναι πώς θα σταθμίσουν οι εκάστοτε υπεύθυνοι, σε δημόσια κ ιδιωτικά ιδρύματα, το ποιους γονείς θέλουν να ικανοποιήσουν: αυτούς που βάζουν πάνω απ όλα την ασφάλεια, ή αυτούς που από επιπολαιότητα ή ανάγκη κάνουν τα στραβά μάτια. Γκρίνιες κ ίσως συνέπειες θα έχουν κ με τους μεν κ με τους δε. 
 

Νοκθζω ότι πολλοι γονείς θα δυσανασχετούν στην αρχή με ο,τι τους ξεβολεύει αλλά μόλις αρχίσουν τα ύποπτα περιστατικά ή τα επιβεβαιωμένα κρούσματα, θα θυμηθούν τα μέτρα κ τότε θα απαιτούν την εφαρμογή τους ή θα κρατούν τα παιδιά σπίτι από φόβο για τον εαυτό τους κ όχι από ευθύνη για τους άλλους. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Αυτό που δεν έχω καταλάβει τελικά είναι αν όταν ένα παιδί αρρωσταίνει αν εξακολουθεί να υπάρχει μια σύσταση απλή να μένει σπίτι όπως γινόταν πάντα, ή γίνεται με πιο αυστηρό τρόπο πλέον λόγω της κατάστασης. Δηλαδή δεν υπάρχει εκεί κάποιος να κάνει τον αστυνόμο. Ουσιαστικά επαφίεται το θέμα στο φιλότιμο και τη συνείδηση του κάθε γονιού (καληνύχτα).. Τελικά ως προς τα άρρωστα παιδιά τι άλλαξε; Άλλαξε κάτι; Στους παιδικούς και στις υπόλοιπες βαθμίδες; Το μόνο που ρώτησα εγώ είναι αν σε περίπτωση ίωσης απαιτούν αρνητικό τεστ covid ,για επιστροφή του παιδιού, μου είπαν ότι για την ώρα δεν έχουν τέτοια οδηγία.

Αυτό που γνωρίζω από παιδικό σταθμό που πήγαινε συγγενόπουλο, είναι η υποχρεωτική θερμομέτρηση το πρωί. Και παιδί με πυρετό δεν παραμένει. Τώρα, πχ για "μυξούλες", το παιδί έκανε έναν εμετό στο σπίτι και λοιπά ελαφρά συμπτώματα, θεωρώ αφενός οι περισσότεροι γονείς (λόγω ανωτέρας βίας εργασιακής) δεν θα ενημερώνουν και αφετέρου θα υπάρχει μια ελαστικότητα. Αλλά σε βαρύτερα συμπτώματα πυρετός, βήχας, γαστρεντερολογικές εκδηλώσεις, κλπ επαναλαμβανόμενα και με διάρκεια, δεν θεωρώ ότι θα κάνουν τα στραβά μάτια. Πως γίνεται;! Υπερβολικό μου φαίνεται! Θα μιλάμε το λιγότερο για φοβερό αντιεπαγγελματισμό και το περισσότερο για δομή ακατάλληλη - κίνδυνο για την δημόσια υγεία. Επίσης ποιος ιδιοκτήτης επιθυμεί να βγάλει κακό όνομα στην πιάτσα και γονείς ξεσηκωμένους να κάνους επώνυμες καταγγελίες;

Γενικά κι εγώ θεωρώ όπως @Έσπερος αν είμασταν σωστοί άνθρωποι, τα σχολεία από άποψη ιώσεων θα έπρεπε να είναι πιο ασφαλή εφέτος. Αν...

 

Άποψη μου, εφόσον αν δεν υπήρχε κορονοϊός, θα το στέλνατε το παιδί, μην το σταματάτε τώρα. Ωστόσο, συζητήστε ανοιχτά με τους υπεύθυνους. Να δείξετε ότι εσείς από μεριάς σας θα τηρείσετε κάθε μέτρο (πχ δεν πρόκειται να στείλετε το παιδί με αδιαθεσία) κι ότι είναι αυτονόητο πως το ίδιο απαιτείτε από αυτούς. Επαγγελματισμό και υπευθυνότητα!

 

Υγ1: Δηλαδή εγώ κατανοώ την δυσκολία του εργαζόμενου γονέα που στέλνει το παιδί στο σχολείο με "μυξάκια, βηχαλάκι, πυρέτιο, εμετούλι". Αλήθεια τον συμμερίζομαι όσο δεν πάει. Όμως και τα υπόλοιπα παιδιά, γονείς εργαζόμενους έχουν. Κι αν νοσήσουν πιο βαριά, τα ίδια και/ή οι ίδιοι οι γονείς τους (συχνότατο φαινόμενο) και πρέπει να μείνουν σπίτι, τότε κι εκείνοι οι γονείς τι θα πρέπει να κάνουν με τις δουλειές του δηλαδή;...

Υγ2: Δεν πιστεύω ότι το τέστ θα γίνει υποχρεωτικό (και λόγω κόστους), όπως και για την γρίπη δεν είναι. Και προσωπικά συμφωνώ. Δεν το θεωρώ πιο σημαντικό από το παραμένω σπίτι για x-y ημέρες μετά την εξαφάνιση των συμπτωμάτων. Που θα το κρίνει ο ιατρός αυτό το "εξαφάνιση" και το "πόσο". Υποχρεωτικό θεωρώ, θα έπρεπε να είναι να έχουν όλοι βεβαίωση ιατρού.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Τελικά ξεκινήσαμε, όχι ολοήμερο βέβαια, τώρα θα δούμε πως θα πάει. Η αλήθεια είναι πως και οι δύο αποφάσεις φέτος λάθος μου φαίνονταν,και να πάει και να μην πάει. Ο άντρας μου λέει ας τον πηγαίνουμε μια βδομάδα το μήνα ίσα ίσα να αλλάζει λίγο παραστάσεις, εγώ πιστεύω πως αυτό είναι χειρότερο γιατί δεν υπάρχει σταθερότητα. στο σταθμό θα θέλουν να υπολογίσουν πόσα παιδιά θα είναι σε δραστηριότητες κλπ οπότε δεν μπορεί μια να μην πηγαίνει και μια όχι, άσε που και για το ίδιο το παιδί δεν ξέρω αν είναι καλό να αλλάζει η ρουτίνα. Βέβαια ούτε πέντε ώρες τη μέρα δεν πάει. Οπότε ή θα σταματήσουμε (από ότι μου είπαν θέμα να μην υπάρχει θέση το καλοκαίρι δεν υπάρχει, είναι λίγα παιδιά και τα δέχονται όλα) ή με την παραμικρή ίωση που κυκλοφορεί θα τον κρατάμε σπιτι,που και με αυτό πιστεύω θα παρανοήσω στο τέλος να ρωτάω κάθε μέρα πόσα παιδιά είναι άρρωστα, εξάλλου από τον Οκτώβριο και μετά συνέχεια όλο και κάτι σέρνεται.. άκουσα και για τα δύο κρούσματα σε σταθμούς σε Μοσχάτο και Κορυδαλλό και προβληματίζομαι

 

 

 

Θα συμφώνησω με την @Έσπερος πως φέτος τα πράγματα είναι πολύ ρευστά σε όλες τις βαθμίδες και ίσως να μην υπάρχει λόγος να προβληματιζεσαι.

 

Ο γιος μου είναι τρία και οχτώ μηνών γεννημένος τέλη Δεκεμβρη και φέτος θα πάει προνηπια. Δεν τον έχω στείλει σε σταθμό ποτέ γιατί δεν δουλευα.  Αν δω δέκατα, βήχα ή επίμονο συναχι θα τον κραταω για όσο χρειαστεί μιας και φέτος θα είμαι σπίτι. Φαντάζομαι όσες μαμαδες έχουν την δυνατοτητα θα κάνουν το ίδιο. 

 

Πέρυσι το χειμωνα, ο μικρός είχε βήχα πάνω από δέκα μερες, σίγουρα θα τον κρατουσα σπίτι ασχέτως ιού, αυτό σκοπεύω να κάνω και φέτος. Δεν ξέρω αν θα είναι λάθος που θα έχει βρει ένα ρυθμό και θα αναγκάζεται να διακόψει ή θα χάνει μαθήματα αλλά ούτε για τον ίδιο θα είναι σωστό να μένει στο σχολείο καταβεβλημένος ούτε είναι φυσικά ορθό εκ μέρους μου να τον στελνω με την κατάσταση που επικρατεί. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Πέρυσι το χειμωνα, ο μικρός είχε βήχα πάνω από δέκα μερες, σίγουρα θα τον κρατουσα σπίτι ασχέτως ιού, αυτό σκοπεύω να κάνω και φέτος. Δεν ξέρω αν θα είναι λάθος που θα έχει βρει ένα ρυθμό και θα αναγκάζεται να διακόψει ή θα χάνει μαθήματα αλλά ούτε για τον ίδιο θα είναι σωστό να μένει στο σχολείο καταβεβλημένος ούτε είναι φυσικά ορθό εκ μέρους μου να τον στελνω με την κατάσταση που επικρατεί. 

Επειδή το έζησα με μεγαλύτερα παιδιά πέρσι που έχουν κ πιο έτοιμο κ έμπειρο ανοσοποιητικό: πολλά επέστρεφαν, έφευγαν ξανά την επόμενη ή κ την ίδια μέρα κ μετά έκαναν πολύ καιρό να γυρίσουν. Τον Φλεβάρη είχαμε τμήμα που έλειπαν κάθε μέρα τα μισά παιδιά κ κάποια με επιπλοκές. Δεν υπάρχει βιαση. όσο διαιωνίζεται η κατάσταση της κυκλοφορίας ενός ιού σε έναν κλειστό χώρο, όλοι χαμένοι βγαίνουν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan said:

Υγ1: Δηλαδή εγώ κατανοώ την δυσκολία του εργαζόμενου γονέα που στέλνει το παιδί στο σχολείο με "μυξάκια, βηχαλάκι, πυρέτιο, εμετούλι". Αλήθεια τον συμμερίζομαι όσο δεν πάει. Όμως και τα υπόλοιπα παιδιά, γονείς εργαζόμενους έχουν. Κι αν νοσήσουν πιο βαριά, τα ίδια και/ή οι ίδιοι οι γονείς τους (συχνότατο φαινόμενο) και πρέπει να μείνουν σπίτι, τότε κι εκείνοι οι γονείς τι θα πρέπει να κάνουν με τις δουλειές του δηλαδή;...

 

Όλα το χρόνια το ίδιο αναρωτιέμαι, όμως προσωπικά δεν καταλαβαίνω τους γονείς που στέλνουν τα παιδιά τους στο σχολείο με ''πυρετούλι-εμετούλι - βηχαλάκι'' το θεωρώ επικίνδυνο με ή χωρίς κορονοιό, για τον απλούστατο λόγο που αναφέρεις και εσύ, δεν ξέρεις ποτέ πως θα νοσήσει ένα άλλο παιδί. Το δικό μου για την ακρίβεια με μία απλή ίωση που κυκλοφορούσε στο σχολείο κατέληγε στο νοσοκομείο για δέκα ημέρες την φορά! οπότε καμία μα καμία κατανόηση δεν έχω για εκείνους τους γονείς.

Όπως έχω πει και σε άλλο ποστ από όταν γέννησα μέχρι και σήμερα σχεδόν όλη μου την άδεια την χρησιμοποιούσα για να μένω σπίτι όταν το παιδί ήταν άρρωστο, και όταν οι ημέρες τελείωναν έπαιρνα άνευ αποδοχών.

Just now, Mama_Anesti_ said:

Ο γιος μου είναι τρία και οχτώ μηνών γεννημένος τέλη Δεκεμβρη και φέτος θα πάει προνηπια. Δεν τον έχω στείλει σε σταθμό ποτέ γιατί δεν δουλευα.  Αν δω δέκατα, βήχα ή επίμονο συναχι θα τον κραταω για όσο χρειαστεί μιας και φέτος θα είμαι σπίτι. Φαντάζομαι όσες μαμαδες έχουν την δυνατοτητα θα κάνουν το ίδιο. 

 

Το θέμα είναι να το κάνουν αυτό οι γονείς είτε έχουν την δυνατότητα είτε όχι, είχα συνάδελφο που έστελνε το παιδί της άρρωστο στο σχολείο για να μην χάνει ημέρες της άδειας, έλεος δηλαδή κάπου. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Επειδή το έζησα με μεγαλύτερα παιδιά πέρσι που έχουν κ πιο έτοιμο κ έμπειρο ανοσοποιητικό: πολλά επέστρεφαν, έφευγαν ξανά την επόμενη ή κ την ίδια μέρα κ μετά έκαναν πολύ καιρό να γυρίσουν. Τον Φλεβάρη είχαμε τμήμα που έλειπαν κάθε μέρα τα μισά παιδιά κ κάποια με επιπλοκές. Δεν υπάρχει βιαση. όσο διαιωνίζεται η κατάσταση της κυκλοφορίας ενός ιού σε έναν κλειστό χώρο, όλοι χαμένοι βγαίνουν. 

Ή αλήθεια είναι πως πέρυσι το χειμώνα σχεδόν όλοι οι γνωστοί μου είχαν επίμονο και βαρύ βήχα με πυρετο για μερες, συνέρχονταν λίγο και ξανα απ την αρχή. Ήταν δύσκολη χρονιά, μόλις είχε ξεσπάσει ο κοροναιος στην Κινα και πολλοί υπέθεταν,  μεταξυ σοβαρού και αστείου, πως είχαν προσβληθεί από τον ιό. Φέτος να δούμε πως θα εξελιχθούν τα πράγματα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan said:

είναι η υποχρεωτική θερμομέτρηση το πρωί.

Χμμ δεν μου έχουν πει κάτι ούτε το έχω δει,θα το ρωτήσω μήπως γίνεται μέσα.

 

Just now, samsympan said:

Να δείξετε ότι εσείς από μεριάς σας θα τηρείσετε κάθε μέτρο (πχ δεν πρόκειται να στείλετε το παιδί με αδιαθεσία) κι ότι είναι αυτονόητο πως το ίδιο απαιτείτε από αυτούς. Επαγγελματισμό και υπευθυνότητα!

Έχεις πολύ δίκιο, αλλά ότι και να πω μιλάμε για δημοτικό σταθμό όχι ιδιωτικό, αν κ στους ιδιωτικούς επειδή πηγαίναμε ιδιωτικό βρεφονηπιακό ίσως κάνουν πιο πολύ τα χατίρια των γονιών γιατί ειναι πελατες. Είναι αυτό που λέγαμε ότι δεν μπορούν να κάνουν τον αστυνόμο. Θα το πω μια φορά αλλά ότι θα είναι τυπική κ το ίδιο θα ήθελα και από αυτούς αλλά δυστυχώς αυτό δεν νομίζω να αλλάξει την κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...