Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια μήπως ξέρετε· 

Ο γιος μου πρέπει να ξεκινήσει σχολείο (παιδικό σταθμό) το Σεπτέμβρη. Τι θα γίνει τώρα όμως με αυτό το θέμα; θα ξεκινήσουν κανονικά τα παιδιά του 17 ή θα χάσουν τη χρονιά και θα πάει για 21-22; επειδή τα παιδιά που πήγαν φέτος παιδικό έκαναν μισή χρονιά... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα παιδιά του 2017 τον Σεπτέμβριο 2021 θα αρχίσουν προνήπιο, το οποίο ήδη από τον προσεχή Σεπτέμβριο 2020 είναι υποχρεωτικο.

 

Οποτε φέτος, αν θες και χρειάζεται, τον γράφεις παιδικό σταθμό και αν για οποιονδήποτε λόγο δεν ολοκληρωθεί η χρονιά δεν αλλάζει κάτι, τον Σεπτέμβριο 2021 θα γραφτεί υποχρεωτικά προνήπιο.

 

Σε επίπεδο παιδικού σταθμού δεν υπάρχει η έννοια «χάνω την χρονιά». Ο παιδικός σταθμός είναι προαιρετικός.

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδικός σταθμός είναι φύλαξη παιδιών, δεν έχει πρόγραμμα, πώς να χάσει το παιδί τη χρονιά; Απλά σίγουρα θα χρειαστείς και εναλλακτική, γιατί αποκλείεται να μην υπάρχουν περίοδοι που θα ξανακλείσουν οι σταθμοί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ προβληματίζομαι πολύ αν θα τη στείλω τελικά. Τέλος του 17 έχει γεννηθεί και θα ξεκινούσαμε το Σεπτέμβρη. Με όλη αυτή την κατάσταση φοβάμαι πολύ γιατί έτσι και αλλιώς το πλάνο ήταν να την παίρνουν οι γονείς μου το μεσημέρι και να μένει μαζί τους λίγες ώρες μέχρι να γυρίσουμε από τη δουλειά. Τώρα που ακούω για 2ο κύμα το φθινόπωρο και αγχώνομαι και για το παιδί και για τους παππούδες. Σκέφτομαι μήπως θα είχε νόημα να την πάω την Άνοιξη του 21 τελικά για προσαρμογή μέχρι να πάει προνήπιο. Από την άλλη θέλω να έχει επαφή με παιδάκια. Γενικά πως το βλέπετε;

Link to comment
Share on other sites

Κ γω ακριβώς το ίδιο. Βλέπω όμως ότι το παιδί δεν κρατιέται στο σπίτι. Έχει ανάγκη να μάθει κ άλλα πράγματα. Νομίζω ότι αν έρθει νέο κύμα θα διακόψουν κ παλι

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι σε δίλημμα. Αν βγουν αιτήσεις τον Ιούνιο θα κάνω αίτηση και μετά βλέποντας και κάνοντας. Ίσως να ξανακλεισουν κιόλας πράγματι κάποιες περιόδους οι παιδικοί εάν εχουμε ξανά τα ίδια, ή να βάλουν περιορισμούς στη λειτουργία τους (μειωμένο ωράριο, λίγα παιδιά) κλπ που σημαίνει ότι δεν θα εξαρτάται απόλυτα από τη δική μας απόφαση αν θα πάει το παιδί ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

@Anna3011 να την κρατήσεις σπίτι για φέτος. 

Να ρωτήσω κ εγώ την άποψη σας. Στο δήμο Αθηναίων το προνηπιο είναι προαιρετικό ακόμη φέτος. Η κόρη μου είναι γεννημένη Δεκέμβριο του '16, έχει πάει δύο χρόνια σε παιδικό, δεν μπορώ να πω ότι κάνουν κάτι φοβερό, απλή φύλαξη γίνεται. Αν επιλέξω να τη στείλω προνηπιο, θα είναι η μικρότερη (ούτε 4 κλεισμενα), θα τελειώνει πολύ νωρίς οπότε θα πρέπει να βρούμε γυναίκα, δε θα τρώνε εκεί και το καλοκαίρι θα είναι κλειστά και τον Ιούλιο ενώ οι παιδικοί όχι, μένουν μέχρι τις 4μμ, τρώνε 3 γεύματα και ανοίγουν από τις 7 το πρωί. Όμως, λογικά οι περισσότεροι φίλοι της θα πάνε προνηπιο καθώς είναι μεγαλυτεροι και δεν ξέρω αν πρέπει να την αφήσω πίσω μια χρονιά. Όχι ότι θα χάσει κάτι βεβαια, απλώς θα μου άρεσε να μάθει πιθανότατα κάτι παραπάνω από το σχεδόν τπτ του παιδικού σταθμού. Από την άλλη, δεν είμαι καθόλου σίγουρη αν αξίζει να αλλάξουμε τα πάντα σε μια χρονιά επίφοβη να μην πάνε καθόλου σχεδόν αυτές οι ηλικίες σχολείο, τη στιγμή που μπορούμε να επιλέξουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τον έχω γράψει για Σεπτέμβρη και δεν θέλω καν να σκεφτώ ότι δεν θα ανοίξουν και θα περάσει άλλη μια χρονιά κλεισμένος στο σπίτι με κάποια νταντά. Δεν αντέχω άλλες νταντάδες. Έχουμε αλλάξει ένα σωρό και δεν την παλεύω άλλο. Το κυριότερο είναι ότι το παιδί το περιμένει πώς και πώς, τον έχουμε γράψει από τέλος Γενάρη και το λέει συνέχεια από τότε ότι του χρόνου θα πάει σχολείο. Στο μεταξύ έχουμε δώσει και 600 ευρώ για την εγγραφή..

Just now, Sunshine8 said:

Κι εγώ είμαι σε δίλημμα. Αν βγουν αιτήσεις τον Ιούνιο θα κάνω αίτηση και μετά βλέποντας και κάνοντας. Ίσως να ξανακλεισουν κιόλας πράγματι κάποιες περιόδους οι παιδικοί εάν εχουμε ξανά τα ίδια, ή να βάλουν περιορισμούς στη λειτουργία τους (μειωμένο ωράριο, λίγα παιδιά) κλπ που σημαίνει ότι δεν θα εξαρτάται απόλυτα από τη δική μας απόφαση αν θα πάει το παιδί ή όχι.

Καλά, το μειωμένο δεν πρόκειται να εξυπηρετήσει γιατί μετά θα θες και παππουδογιαγιάδες . Εμείς πχ δεν έχουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lenia16 είπε:

@Anna3011 να την κρατήσεις σπίτι για φέτος. 

Να ρωτήσω κ εγώ την άποψη σας. Στο δήμο Αθηναίων το προνηπιο είναι προαιρετικό ακόμη φέτος. Η κόρη μου είναι γεννημένη Δεκέμβριο του '16, έχει πάει δύο χρόνια σε παιδικό, δεν μπορώ να πω ότι κάνουν κάτι φοβερό, απλή φύλαξη γίνεται. Αν επιλέξω να τη στείλω προνηπιο, θα είναι η μικρότερη (ούτε 4 κλεισμενα), θα τελειώνει πολύ νωρίς οπότε θα πρέπει να βρούμε γυναίκα, δε θα τρώνε εκεί και το καλοκαίρι θα είναι κλειστά και τον Ιούλιο ενώ οι παιδικοί όχι, μένουν μέχρι τις 4μμ, τρώνε 3 γεύματα και ανοίγουν από τις 7 το πρωί. Όμως, λογικά οι περισσότεροι φίλοι της θα πάνε προνηπιο καθώς είναι μεγαλυτεροι και δεν ξέρω αν πρέπει να την αφήσω πίσω μια χρονιά. Όχι ότι θα χάσει κάτι βεβαια, απλώς θα μου άρεσε να μάθει πιθανότατα κάτι παραπάνω από το σχεδόν τπτ του παιδικού σταθμού. Από την άλλη, δεν είμαι καθόλου σίγουρη αν αξίζει να αλλάξουμε τα πάντα σε μια χρονιά επίφοβη να μην πάνε καθόλου σχεδόν αυτές οι ηλικίες σχολείο, τη στιγμή που μπορούμε να επιλέξουμε. 


Είσαι σίγουρη ότι δεν είναι υποχρεωτικό από του χρόνου; Σίγουρα όταν πρωτορυθμιστηκε η υποχρεωτικότητα του προνήπιο είχαν δώσει μια διετή μεταβατική προθεσμία στους δήμους, αλλά σίγουρα από Σεπτέμβριο του 2020 είχε οριστεί ως υποχρεωτικο παντού. Πήρε παράταση;

 

Κατα τα αλλά, εγώ θα την έστελνα προνήπιο, την ηλικία ούτε που θα την σκεφτόμουν..,και η δικιά μου γεννημένη Χριστούγεννα είναι, κανένα απολύτως πρόβλημα δεν είχε.

 

Επίσης, έτσι κι αλλοιώς του χρόνου είναι μια χρόνια που πιθανόν όλοι -και όσοι έχουμε παιδιά στην υποχρεωτική εκπαίδευση- θα πρέπει να αναζητήσουμε λύσεις για ενδεχόμενο κλείσιμο των σχολείων όποτε την γυναίκα μπορεί να μην την γλιτώνεις ούτως ή άλλως. Επίσης δεν έχει ολοήμερο τμήμα το νηπιαγωγείο για να φεύγει αργοτερα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:


Είσαι σίγουρη ότι δεν είναι υποχρεωτικό από του χρόνου; Σίγουρα όταν πρωτορυθμιστηκε η υποχρεωτικότητα του προνήπιο είχαν δώσει μια διετή μεταβατική προθεσμία στους δήμους, αλλά σίγουρα από Σεπτέμβριο του 2020 είχε οριστεί ως υποχρεωτικο παντού. Πήρε παράταση;

 

Κατα τα αλλά, εγώ θα την έστελνα προνήπιο, την ηλικία ούτε που θα την σκεφτόμουν..,και η δικιά μου γεννημένη Χριστούγεννα είναι, κανένα απολύτως πρόβλημα δεν είχε.

 

Επίσης, έτσι κι αλλοιώς του χρόνου είναι μια χρόνια που πιθανόν όλοι -και όσοι έχουμε παιδιά στην υποχρεωτική εκπαίδευση- θα πρέπει να αναζητήσουμε λύσεις για ενδεχόμενο κλείσιμο των σχολείων όποτε την γυναίκα μπορεί να μην την γλιτώνεις ούτως ή άλλως. Επίσης δεν έχει ολοήμερο τμήμα το νηπιαγωγείο για να φεύγει αργοτερα;

Όχι δεν είμαι σίγουρη. Έτσι μου είχαν πει και είχα σκοπό να πάω να ρωτήσω ακριβώς πριν κλείσουν τα σχολεία. Νομίζω πως έχει ολοήμερο τμήμα, αν το νηπιαγωγείο που ανήκουμε είναι αυτό που μου έχουν πει. Ποια είναι η διαδικασία για τα προνήπια; Που πρέπει να απευθυνθώ για λεπτομέρειες; 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Yovanna said:

Καλά, το μειωμένο δεν πρόκειται να εξυπηρετήσει γιατί μετά θα θες και παππουδογιαγιάδες . Εμείς πχ δεν έχουμε.

Δυστυχώς όμως κάπως έτσι γίνεται, τα μέτρα που λαμβάνονται συνήθως δεν εξυπηρετούν τους γονείς (βλ. Πχ το κλείσιμο των σχολείων). εμένα καλά καλά δεν με εξυπηρετεί το πλήρες ωραριο μέχρι τις 4, γιατί γυρίζω στο σπίτι γύρω στις 5 το νωρίτερο, δεν το συζητώ οτι το μειωμένο θα είναι πρόβλημα. Αλλά δεν το βλέπω καθόλου απίθανο προκειμένου να ανοίξουν οι σταθμοί απλά για να πουν ότι τους άνοιξαν να λειτουργήσουν 'για λόγους ασφαλείας' με.μειωμενο ωράριο και ολιγομελή τμήματα, πχ εκεί που έπαιρναν 20 παιδιά να πάρουν 10...λέω εγώ τώρα..θα δείξει..

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κι αλλιώς δε βλέπω σαν γονιός κανένα όφελος από τον παιδικό σταθμό, δεν έχω δει ας πούμε σε μεγαλύτερες ηλικίες καμία διαφορά σε κοινωνικοποίηση, ίσα ίσα τα παιδιά που έμεναν στο σπίτι τείνουν να είναι πιο "δουλεμένα" αν και δε μου αρέσει σαν όρος, οπότε σε τόσο ιδιαίτερες συνθήκες όπως αυτές που ζούμε το να εκθέσω το παιδί και μετά και τη γιαγιά σε ένα σημαντικό ρίσκο, μόνο και μόνο για την κοινωνικοποίηση, δεν θα το σκεφτόμουν καν.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως για την επόμενη χρονιά μια λύση ανάγκης θα είναι ο σταθμός (αν ανοίξουν) για εργαζόμενους γονείς. Δεν ξέρω αν θα μια μαμά που δε δουλεύει θα προτιμήσει το σταθμό από το να κρατήσει το παιδί στο σπίτι, μιλάω για τον κανόνα. Αλλιώς εκθέτεις τον εαυτό σου σε αλλου είδους κινδύνους όπως να χάσεις τη δουλειά σου, και αυτό δεν είναι αμελητέο. Πάντως το Σεπτέμβριο θα είναι πιο ξεκάθαρα τα ιατρικά δεδομένα πιστεύω  οπότε θα έχουμε καλύτερα κριτήρια για να αποφασίσουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Ετσι κι αλλιώς δε βλέπω σαν γονιός κανένα όφελος από τον παιδικό σταθμό, δεν έχω δει ας πούμε σε μεγαλύτερες ηλικίες καμία διαφορά σε κοινωνικοποίηση, ίσα ίσα τα παιδιά που έμεναν στο σπίτι τείνουν να είναι πιο "δουλεμένα" αν και δε μου αρέσει σαν όρος, οπότε σε τόσο ιδιαίτερες συνθήκες όπως αυτές που ζούμε το να εκθέσω το παιδί και μετά και τη γιαγιά σε ένα σημαντικό ρίσκο, μόνο και μόνο για την κοινωνικοποίηση, δεν θα το σκεφτόμουν καν.

Πιο δουλεμενα τα παιδιά που μένουν στο σπίτι??? Όντως??? Εγώ γιατί όσα παιδιά γνωστών ξέρω που έμεναν με παππούδες ήταν και πιο ακοινωνητα και λιγότερα πράγματα έκαναν από όσα πήγαιναν σταθμό??? Σίγουρα εξαρτάται από την όρεξη της παιδαγωγού το πόσα θα μάθει ένα παιδί, αλλα σιγουρα η αλληλεπίδραση με άλλα παιδιά διαφόρων ηλικιών μόνο καλό μπορεί να κάνει... Ειλικρινά, είναι η 1η φορά που ακούω κάτι αντίστοιχο!!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Όχι δεν είμαι σίγουρη. Έτσι μου είχαν πει και είχα σκοπό να πάω να ρωτήσω ακριβώς πριν κλείσουν τα σχολεία. Νομίζω πως έχει ολοήμερο τμήμα, αν το νηπιαγωγείο που ανήκουμε είναι αυτό που μου έχουν πει. Ποια είναι η διαδικασία για τα προνήπια; Που πρέπει να απευθυνθώ για λεπτομέρειες; 

Κ σε μας δ ίσχυσε η δίχρονη υποχρεωτική, αλλα νομιζω οτι σεπτεμβρη λήγει κ η παράταση που πήραν. Δ ξερω αν πάρουν αλλη

Δες το διευρυμένο ωράριο του νηπιαγωγειου αν έχετε, αναγκαστικα βαζεις εσύ φαγητο μαζι

Στην κορη μου που ήταν αντίστοιχα 3-4μ μεγαλύτερη από την δικιά σου δ το σκέφτηκα καθόλου, φαινόταν ότι θα ανταπεξέλθει, κ δ ειχε παει παιδικο 

Ενώ ο μικρος είναι μέσα νοεμβρη, οποτε παρόμοια φάση. Αυτός με προβληματίζει πιο πολύ, αλλά πλέον που πηγε έστω κ αυτόν τον μισό χρονο παιδικο, νιώθω πιο οκ με τα προνηπια

Οποτε ασχέτως ιού εγω ειμαι υπερ

Αν κλείσουν πάλι λόγω ιού, την γυναικα δ την γλιτωνεις

Έχουν βγει κάποιες πρώτες ανακοινώσεις για νηπια κ δημοτικά. Για ηλεκτρονικές αιτήσεις 15μαη ως τελος

Just now, anemoni1989 είπε:

Πιο δουλεμενα τα παιδιά που μένουν στο σπίτι??? Όντως??? Εγώ γιατί όσα παιδιά γνωστών ξέρω που έμεναν με παππούδες ήταν και πιο ακοινωνητα και λιγότερα πράγματα έκαναν από όσα πήγαιναν σταθμό??? Σίγουρα εξαρτάται από την όρεξη της παιδαγωγού το πόσα θα μάθει ένα παιδί, αλλα σιγουρα η αλληλεπίδραση με άλλα παιδιά διαφόρων ηλικιών μόνο καλό μπορεί να κάνει... Ειλικρινά, είναι η 1η φορά που ακούω κάτι αντίστοιχο!!

Δουλεμένα ως προς την κοινωνικοποιηση φαντάζομαι εννοει

Όχι ποιο ξέρει περισσότερα τραγουδακια

Κ ότι όταν φτάσει ένα παιδί 10-15χρ δ φαινεται στην ουσια πιο πηγε παιδικο, κ πιο οχι

Το να έχεις καθημερινή επαφή με παιδακια μπορεί να το καταφέρει κ μια γιαγιά που κρατάει το εγγονι

Οπως κ μια νταντα

Επισης τα παιδια με αδέρφια το βιώνουν έτσι κ αλλιώς, δ χρειαζεται να πανε σχολειο (δ λεω οτι ειναι άχρηστο. Κ μενα ο μικρος παρόλο που έχει κ αδερφη ζήτησε να παει σχολειο) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Πιο δουλεμενα τα παιδιά που μένουν στο σπίτι??? Όντως??? Εγώ γιατί όσα παιδιά γνωστών ξέρω που έμεναν με παππούδες ήταν και πιο ακοινωνητα και λιγότερα πράγματα έκαναν από όσα πήγαιναν σταθμό??? Σίγουρα εξαρτάται από την όρεξη της παιδαγωγού το πόσα θα μάθει ένα παιδί, αλλα σιγουρα η αλληλεπίδραση με άλλα παιδιά διαφόρων ηλικιών μόνο καλό μπορεί να κάνει... Ειλικρινά, είναι η 1η φορά που ακούω κάτι αντίστοιχο!!

 

Από τη μία, δεν έχω δει διαφορά στην κοινωνικοποίηση μακροπρόθεσμα, δηλαδή μπορεί στα 4 φυσικά το μικρούλι που από ενός έτους είναι στο βρεφονηπιακό να είναι πιο άνετο στο περιβάλλον του προνηπίου από το παιδί που πάει πρώτη φορά, αλλά σε βάθος χρόνου, δεν έχω δει διαφορά, δεν είδα δηλαδή να μπορείς να καταλάβεις ποιο παιδί στο δημοτικό είχε πάει παιδικό και ποιο όχι, από το πόσους φίλους είχε, πόσο "ηγετική" φυσιογνωμία ήταν στις παρέες κλπ.

Από την άλλη, σαφέστατα και έχω παρατηρήσει ότι συνήθως (και φυσικά όχι πάντα) καλοί μαθητές, πάλι σε βάθος χρόνου, όχι στα 5 και τα 6, είναι όσοι περνούν περισσότερο χρόνο σπίτι. Τώρα θα μου πεις, εδώ δεν είναι τόσο απλό και είναι θέμα συγκυριών, αλλά γενικά βλέπω ότι αλλιώς μαθαίνει συνήθως (και τονίζω το συνήθως) ένα παιδί που από μικρό είναι με ένα φροντιστή, παρά σε περιβάλλον "τάξης", δεδομένου ότι πιθανότατα και μία παλαιών αρχών γιαγιά ακόμη που ενώ προσέχει το παιδί θα πάει και στην λαϊκή, και θα καθαρίσει το σπίτι κλπ, θα έχει τελικά ένα παιδί να "διδάξει" και όχι 10 ή 20, οπότε και μια ώρα να αφιερώσει στο παιδί, θα είναι πιο εξατομικευμένο αυτό που κάνει μαζί του. Γενικά έχω την έντονη αίσθηση ότι πολλά παιδιά περιμένουν όσα μαθαίνουν και κάνουν να είναι σε ένα "καλούπι" που τους εμποδίζει πολύ στη διαδικασία της μάθησης και νομίζω (προσωπική παρατήρηση και μπορεί και λάθος) ότι όσο περισσότερο χρόνο και από μικρότερη ηλικία ξεκινά αυτή η "μαζική" εκπαίδευση, τόσο περισσότερο χάνεται η ικανότητα του παιδιού όντως να μάθει αυτά που του ταιριάζουν, εκπαιδεύεται να κρατά σχετικά χαρούμενο τον εκπαιδευτικό, όχι όντως να εξασκεί τις ικανότητές του. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 said:

Το να έχεις καθημερινή επαφή με παιδακια μπορεί να το καταφέρει κ μια γιαγιά που κρατάει το εγγονι

Οπως κ μια νταντα

Με ποιο τρόπο? Εδώ πχ που μένουμε εμείς, με τα πόδια, μόνο καθημερινή επαφή με τα δέντρα, κάτι κοτούλες και ένα γαιδαράκο λίγο παραπέρα μπορείς να έχεις. Πώς θα έχει καθημερινή επαφή με παιδάκια?

2 minutes ago, Sunshine8 said:

Δυστυχώς όμως κάπως έτσι γίνεται, τα μέτρα που λαμβάνονται συνήθως δεν εξυπηρετούν τους γονείς (βλ. Πχ το κλείσιμο των σχολείων). εμένα καλά καλά δεν με εξυπηρετεί το πλήρες ωραριο μέχρι τις 4, γιατί γυρίζω στο σπίτι γύρω στις 5 το νωρίτερο, δεν το συζητώ οτι το μειωμένο θα είναι πρόβλημα. Αλλά δεν το βλέπω καθόλου απίθανο προκειμένου να ανοίξουν οι σταθμοί απλά για να πουν ότι τους άνοιξαν να λειτουργήσουν 'για λόγους ασφαλείας' με.μειωμενο ωράριο και ολιγομελή τμήματα, πχ εκεί που έπαιρναν 20 παιδιά να πάρουν 10...λέω εγώ τώρα..θα δείξει..

Στην περίπτωση αυτή, θα πρέπει να μειώσουν κατά πολύ και τα δίδακτρα..

Link to comment
Share on other sites

Αχ εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει... Δηλαδή συζητάμε αν φαίνεται στα 10-15 αν ένα παιδί έχει πάει παιδικό ή όχι??? Μα τι νόημα έχει αυτό??? Σε αυτή την ηλικία το παιδί και να μιλήσει μπορεί και χαρακτήρα έχει χτίσει και επικοινωνεί πλέον κανονικά... Ο σταθμός θα προσφέρει άμεσα κάποια οφέλη... Όπως το ένα παιδί να μάθει να μοιράζεται τα πράγματα, θα αποκτήσει σταδιακά κάποιες δεξιότητες, θα κόψει την πάνα, θα μιλήσει και άλλα τέτοια... Προσωπικά δεν θεωρώ πως 1 ώρα στην παιδική χαρά με άλλα παιδάκια είναι πχ το ίδιο με το να περνάει το λιγότερο ένα 4ωρο με αλλά παιδάκια, αλλά και πάλι είναι σκέψη δική μου, όχι ότι το στηρίζω σε κάποια έρευνα ή επίσημη τοποθέτηση. Όπως επίσης θεωρώ άτοπο να συγκριθεί η δουλειά που κάνει μια εκπαιδευμένη παιδαγωγός με αυτή που κάνει μια γιαγιά... Δε λέω, καλή χρυσή η γιαγιά, θα το αγαπάει, αλλά με ελάχιστες εξαιρέσεις, πόσες είναι σε θέση να απασχολήσουν πραγματικα δημιουργικά τα παιδιά συνέχεια?? Το θέμα της νταντάς δεν το θίγω, γιατί πιστεύω πως για να έχεις κάποια αξιόλογη και όχι απλά μια φυλαξη, πρέπει να διαθέσεις και το ανάλογο μπάτζετ, πράγμα που ο δικός μου ο κύκλος βάσει εισοδήματος, δεν έχει τη δυνατότητα να κανει

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Με ποιο τρόπο? Εδώ πχ που μένουμε εμείς, με τα πόδια, μόνο καθημερινή επαφή με τα δέντρα, κάτι κοτούλες και ένα γαιδαράκο λίγο παραπέρα μπορείς να έχεις. Πώς θα έχει καθημερινή επαφή με παιδάκια?

Αυτό είναι το δικό μου θέμα, γιατί η νταντά δεν μπορεί να τον πάει με τα πόδια στην παιδική, όπου ίσως το πρωί έχει παιδάκια της ηλικίας, γιατί τις άλλες ώρες όπως έχουμε διαπιστώσει δεν έχει. Αλλά ειδικά για φέτος τον παιδικό τον έχουμε ξεγράψει, εξηγώ παρακάτω και για την Άννα.

 

15 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Εγώ προβληματίζομαι πολύ αν θα τη στείλω τελικά. Τέλος του 17 έχει γεννηθεί και θα ξεκινούσαμε το Σεπτέμβρη. Με όλη αυτή την κατάσταση φοβάμαι πολύ γιατί έτσι και αλλιώς το πλάνο ήταν να την παίρνουν οι γονείς μου το μεσημέρι και να μένει μαζί τους λίγες ώρες μέχρι να γυρίσουμε από τη δουλειά. Τώρα που ακούω για 2ο κύμα το φθινόπωρο και αγχώνομαι και για το παιδί και για τους παππούδες. Σκέφτομαι μήπως θα είχε νόημα να την πάω την Άνοιξη του 21 τελικά για προσαρμογή μέχρι να πάει προνήπιο. Από την άλλη θέλω να έχει επαφή με παιδάκια. Γενικά πως το βλέπετε;

Εμείς το είχαμε σαν backup. Αν δηλαδή δεν μπορεί / δεν θέλει η κοπέλα, και δεν είναι διαθέσιμη και μια άλλη πολύ καλή που είχαμε δει, να τον γράψουμε στον παιδικό, και θα κάναμε και αίτηση στον δημοτικό έτσι κι αλλιώς για την περίπτωση που η κοπελα μας έβρισκε κάτι ενδιαφέρον μέσα στο καλοκαίρι, για να μην ψάχνουμε τελευταία στιγμή. Τώρα όμως, ούτε που το σκεφτόμαστε. Δηλαδή αν η κοπέλα είναι απόλυτα σίγουρη ότι θέλει του χρόνου, μπορεί να μην κάνουμε καν τα χαρτιά μας. Γιατί σκεφτομαι ότι αυτή η βαθμίδα μπορεί να κλείσει σε καμιά έξαρση, ενώ εμείς να μην κλείσουμε, και δεν θα μπορούμε τότε να βρούμε τελευταία στιγμή, και γενικά δεν θέλουμε αυτήν την ανασφάλεια. Βέβαια δεν λέω και μεγάλη κουβέντα, γιατί δύο γονείς εκπαιδευτικοί σημαίνει ότι ανά πάσα στιγμή κλείνουν όλα τα σχολεία και η νταντά μένει χωρίς δουλειά και χωρίς καν τις πενιχρές παροχές όσων δούλευαν με ασφάλιση, οπότε μπορεί να μην θέλει κανείς να μας αναλάβει και να καταλήξουμε στον παιδικό!

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Γενικά έχω την έντονη αίσθηση ότι πολλά παιδιά περιμένουν όσα μαθαίνουν και κάνουν να είναι σε ένα "καλούπι" που τους εμποδίζει πολύ στη διαδικασία της μάθησης και νομίζω (προσωπική παρατήρηση και μπορεί και λάθος) ότι όσο περισσότερο χρόνο και από μικρότερη ηλικία ξεκινά αυτή η "μαζική" εκπαίδευση, τόσο περισσότερο χάνεται η ικανότητα του παιδιού όντως να μάθει αυτά που του ταιριάζουν, εκπαιδεύεται να κρατά σχετικά χαρούμενο τον εκπαιδευτικό, όχι όντως να εξασκεί τις ικανότητές του. 

Συμφωνώ παρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Ο σταθμός θα προσφέρει άμεσα κάποια οφέλη... Όπως το ένα παιδί να μάθει να μοιράζεται τα πράγματα, θα αποκτήσει σταδιακά κάποιες δεξιότητες, θα κόψει την πάνα, θα μιλήσει και άλλα τέτοια...

Δεν διαφωνω πως προσφέρει τα παραπάνω. Όμως αυτά μαθαίνονται και στο σπιτι. Για μένα ή κύρια διάφορα είναι ή αλληλεπίδραση με τα αλλα παιδιά, το παιχνίδι μεταξύ τους που είναι αναντικατάστατο από ενήλικα και ειδικά μετα τα δυομιση-τρια που σταματούν να παίζουν μόνο παράλληλα. 

 

Ο παιδικός για μένα αυτή την ευκαιρία δίνει στα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Φοβόμουν μήπως είμαι υπερβολική που απέκλεισα το θέμα του παιδικού για το Σεπτέμβρη αλλά τώρα που σας διαβάζω νιώθω κάπως καλύτερα. Με ξεαγχώσατε. Συν το ότι ο τρόπος λειτουργίας τους σε αυτές τις συνθήκες δεν είναι κάτι που μπορεί να προβλεφθεί, αυτό δεν το είχα σκεφτεί ιδιαίτερα για να είμαι ειλικρινής.

Εγώ τον παιδικό τον ήθελα πιό πολύ για την επαφή με πολλά παιδάκια, για να μάθει να προσαρμόζεται σε περιβάλλον στο οποίο δεν είναι το κέντρο του κόσμου (μοναχοπαίδι γαρ και μοναδικό εγγόνι για τους γονείς μου) και για να μάθει να διεκδικεί (της παίρνουν από τα χέρια τη μπάλα στην παιδική χαρά και μόνο ευχαριστώ που δε λέει). Από την άλλη η γιαγιά που μέχρι πρότινος την κράταγε και θα συνεχίσει από ότι φαίνεται αν όλα πάνε καλά, είναι ιδιαίτερα "μάχιμη", δεν την παρκάρει στην τηλεόραση, παίζει πολύ μαζί της και τις μαθαίνει πολλά πράγματα. Επίσης πάνε σε καθημερινή βάση παιδική χαρά για πολλή ώρα. Παιδάκια βλέπει και όλο το σ/κ μαζί μας οπότε θεωρώ ότι κάπως καλυπτόμαστε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Με ποιο τρόπο? Εδώ πχ που μένουμε εμείς, με τα πόδια, μόνο καθημερινή επαφή με τα δέντρα, κάτι κοτούλες και ένα γαιδαράκο λίγο παραπέρα μπορείς να έχεις. Πώς θα έχει καθημερινή επαφή με παιδάκια?

Στην περίπτωση αυτή, θα πρέπει να μειώσουν κατά πολύ και τα δίδακτρα..

Φανταζομαι δ ειναι ολες οι περιοχες ετσι. Γι αυτο εξαρταται η καθε περιπτωση

Εμεις εδω αρκετους ανοιχτους χωρους για επαφη με παιδακια κ λιγους κλειστους. Δραστηριοτητες μουσικοκινητικη απο 2,5.παντα βρισκαμε παρεα. Εκτος απο τις 8:30το πρωι που τον πηγαινα αφου αφηνα την μεγαλη. Κ μεσω της μεγαλης καναμε εναν μικρο κυκλο φιλικο, που εξυπηρετησε κ τον μικρο

Just now, anemoni1989 είπε:

Αχ εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει... Δηλαδή συζητάμε αν φαίνεται στα 10-15 αν ένα παιδί έχει πάει παιδικό ή όχι??? Μα τι νόημα έχει αυτό??? Σε αυτή την ηλικία το παιδί και να μιλήσει μπορεί και χαρακτήρα έχει χτίσει και επικοινωνεί πλέον κανονικά... Ο σταθμός θα προσφέρει άμεσα κάποια οφέλη... Όπως το ένα παιδί να μάθει να μοιράζεται τα πράγματα, θα αποκτήσει σταδιακά κάποιες δεξιότητες, θα κόψει την πάνα, θα μιλήσει και άλλα τέτοια... Προσωπικά δεν θεωρώ πως 1 ώρα στην παιδική χαρά με άλλα παιδάκια είναι πχ το ίδιο με το να περνάει το λιγότερο ένα 4ωρο με αλλά παιδάκια, αλλά και πάλι είναι σκέψη δική μου, όχι ότι το στηρίζω σε κάποια έρευνα ή επίσημη τοποθέτηση. Όπως επίσης θεωρώ άτοπο να συγκριθεί η δουλειά που κάνει μια εκπαιδευμένη παιδαγωγός με αυτή που κάνει μια γιαγιά... Δε λέω, καλή χρυσή η γιαγιά, θα το αγαπάει, αλλά με ελάχιστες εξαιρέσεις, πόσες είναι σε θέση να απασχολήσουν πραγματικα δημιουργικά τα παιδιά συνέχεια?? Το θέμα της νταντάς δεν το θίγω, γιατί πιστεύω πως για να έχεις κάποια αξιόλογη και όχι απλά μια φυλαξη, πρέπει να διαθέσεις και το ανάλογο μπάτζετ, πράγμα που ο δικός μου ο κύκλος βάσει εισοδήματος, δεν έχει τη δυνατότητα να κανει

Ναι η αργκ εστιασε στο μακροπροθεσμο

Ακομη κ στα αμεσα που λες δλδ δ μπορουν να συμβουν σπιτι με μια μαμα που δ δουλευει; με μια νταντα; με μια γιαγια που ασχολειται; 

Προσωπικα μου αρκουσαν αυτες οι δυο ωρες, μια πρωι μια απογευμα. Δ θεωρω απαραιτητο το 4ωρο στον παιδικο

Δ συζηταμε για πρακτικα ζητηματα. Εννοειται με εργαζομενη μαμα πολλες ωρες, ελλειψη γιαγιας κ οχι οικονομικης ανεσης για νταντα, μια χαρα ειναι κ οι παιδικοι

Απλα εγω το θεωρω πιο πολυ φυλαξη παρα κοινωνικοποιηση. Στις περισσοτερες περιπτωσεις. Αλλο που ο δικος μου το προτιμησε απο το να πηγαινει παιδικη, προτιμα να βλεπει τα ιδια παιδακια, αν δ πηγαινε σχολειο θα ξεκινουσαμε δραστηριοτητα) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Δεν διαφωνω πως προσφέρει τα παραπάνω. Όμως αυτά μαθαίνονται και στο σπιτι. Για μένα ή κύρια διάφορα είναι ή αλληλεπίδραση με τα αλλα παιδιά, το παιχνίδι μεταξύ τους που είναι αναντικατάστατο από ενήλικα και ειδικά μετα τα δυομιση-τρια που σταματούν να παίζουν μόνο παράλληλα. 

 

Ο παιδικός για μένα αυτή την ευκαιρία δίνει στα παιδιά.

Βρε σιγουρα μαθαίνονται, απλά θεωρώ πως δίνει ένα κίνητρο παραπάνω... Μπορεί να κάνω και λαθος βέβαια

Just now, vicky86 είπε:

 

Απλα εγω το θεωρω πιο πολυ φυλαξη παρα κοινωνικοποιηση. 

Νομίζω εξαρτάται από το που θα πέσεις. Στον 1ο σταθμό που πήγαινα τη μικρή,όντως εισέπραξα και εγώ πως επρόκειτο καθαρά για φύλαξη. Στο 2ο όμως, η γυναίκα που είναι εκεί ασχολείται πραγματικά... Η συγκεκριμένη πχ θεωρώ πως και σαν νταντά θα έκανε την ίδια ακριβώς δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...