Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορά εξοχικού σπιτιού


Chrysoum

Recommended Posts

Πολλοι ξένοι έχουν σπίτια στα νησιά ή σε αλλά εξοχικά μέρη πάντως. δεν ξέρω βέβαια τι βαλαντίου είναι. Οι Έλληνες όπως ξέρεις τα κανουν rbnb πλεον για τη συντηρηση κ τη φορολόγηση. 

 

Συμφωνω με @Yovanna για τοποθεσια. ετσι ειναι το εξοχικού της   πεθεράς, κ σε πολύ κλασατο μέρος, κ έχουμε κάνει πολύ ωραίες διακοπές αλλά από ένα σημείο κ μετά νιώθω σαν φυλακή κ επειδή δεν έχουμε κ φίλους εκεί, δεν με ενθουσιαζει για πολυ καιρο. 

 

Επειδξ τα σπιτια στξν εξοχη εχουν φθορα λογω καιρου πχ υγρασια ή θελουν τακτική συντηρηση πχ τα ξυλα αν εχουν πέργκολες, οι κήποι φυσικα, καλο θα ηταν να δικτυωθείτε για να υπαρχει καποιος που θα φροντιζει τον κηπο ολο τον χειμωνα κ θα ξεχορταριαζει πριν πατε κ γενικα θα ριχνει μοα ματια, ιδανικα κ μεσα αν κ αυτο δεν ειναι τοσο απλο. 

 

πρεπει οπωσδηποτε να ρωτήσετε τι ισχυει για υγρασια κ σν χρειαστει να συνδέσετε εφυγραντηρα για μονιμη λειτουργια με καποιο σιφωνι με την προϋποθεση οτι δεν θα γινονται διακοπες ρευματος στην περιοχη γιατι τοτε δεν μπορειτε να βασιστείτε σ αυτο. (ειναι ωραθα η ελληνικη επαρχια λεγαμε τις προαλλες...) η υγρασία είναι ύπουλη κ μπορεί όντως να σου κάνει ζημιά σε στρωσίδια κλπ. 

 

αν βρίσκατε σπίτι σε μερος με γνωστους θα μπορούσατε τον χειμωνα να το νοικιάσατε σε καποια οικογενεια εκπαιδευτικων- αν μιλαμε για ενα απλο σπιτακι βεβαια γιατι αλλιως θα ειναι απλησίαστο λογω τιμής. βεωαια μπορεις κ rbnb για τον καιρο που δεν θα ειστε το κσλοκαιρι. 

 

Υποθετω θα υπαρχουν τρόποι να βρεις πληροφοριες απο ξένους που έχουν  σπιτι  στην Ελλάδα  για το πως έχουν επιλύσει τα πρακτικά       θέματα της εξ αποστασεως φροντίδας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα σου πω για την δική μου εμπειρία. Εμείς έχουμε εξοχικό σε ένα παραθαλάσσιο μέρος της Πελοποννήσου. Από το σπίτι μας είναι περίπου τρεις ώρες. Πάμε πολύ συχνά, όλο και πιο συχνά τώρα που τα παιδιά μεγαλώνουν. Είναι μικρό, έχει τα βασικά, από εκεί κάνουμε εκδρομές σε όλη την πελοπόννησο, το δίνουμε σε φίλους, αν θέλουμε, μπορούμε να φιλοξενήσουμε άλλο ένα ζευγάρι όταν είμαστε χωρίς παιδιά αλλα κυρίως συναντάμε φίλους όταν είναι κι εκείνοι στην πελοπόννησο διακοπές. Δεν έχουμε κάνει παρέες με κατοίκους της περιοχής (δεν έχουμε καταγωγή και φίλους και όταν είμαστε εκεί γυρίζουμε συνέχεια). Μας στοιχίζει όσο ο ΕΝΦΙΑ του και φως νερό. Λίγα πράγματα δηλαδή. Υπήρξε και χρονιά που δεν πήγαμε κάπου αλλού διακοπές. Υπήρξε κάποια άλλη χρονιά που πήγαμε και αλλού, αλλά αυτό είναι κυρίως ορμητήριο. Τόσα χρόνια και ακόμα δεν την έχουμε χορτάσει την περιοχή. Αν ήταν σε νησί, κατά την γνώμη μου δεν θα ήταν τόσο βολικά. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Έσπερος said:

Πολλοι ξένοι έχουν σπίτια στα νησιά ή σε αλλά εξοχικά μέρη πάντως. δεν ξέρω βέβαια τι βαλαντίου είναι. Οι Έλληνες όπως ξέρεις τα κανουν rbnb πλεον για τη συντηρηση κ τη φορολόγηση. 

 

Συμφωνω με @Yovanna για τοποθεσια. ετσι ειναι το εξοχικού της   πεθεράς, κ σε πολύ κλασατο μέρος, κ έχουμε κάνει πολύ ωραίες διακοπές αλλά από ένα σημείο κ μετά νιώθω σαν φυλακή κ επειδή δεν έχουμε κ φίλους εκεί, δεν με ενθουσιαζει για πολυ καιρο. 

 

Επειδξ τα σπιτια στξν εξοχη εχουν φθορα λογω καιρου πχ υγρασια ή θελουν τακτική συντηρηση πχ τα ξυλα αν εχουν πέργκολες, οι κήποι φυσικα, καλο θα ηταν να δικτυωθείτε για να υπαρχει καποιος που θα φροντιζει τον κηπο ολο τον χειμωνα κ θα ξεχορταριαζει πριν πατε κ γενικα θα ριχνει μοα ματια, ιδανικα κ μεσα αν κ αυτο δεν ειναι τοσο απλο. 

 

πρεπει οπωσδηποτε να ρωτήσετε τι ισχυει για υγρασια κ σν χρειαστει να συνδέσετε εφυγραντηρα για μονιμη λειτουργια με καποιο σιφωνι με την προϋποθεση οτι δεν θα γινονται διακοπες ρευματος στην περιοχη γιατι τοτε δεν μπορειτε να βασιστείτε σ αυτο. (ειναι ωραθα η ελληνικη επαρχια λεγαμε τις προαλλες...) η υγρασία είναι ύπουλη κ μπορεί όντως να σου κάνει ζημιά σε στρωσίδια κλπ. 

 

αν βρίσκατε σπίτι σε μερος με γνωστους θα μπορούσατε τον χειμωνα να το νοικιάσατε σε καποια οικογενεια εκπαιδευτικων- αν μιλαμε για ενα απλο σπιτακι βεβαια γιατι αλλιως θα ειναι απλησίαστο λογω τιμής. βεωαια μπορεις κ rbnb για τον καιρο που δεν θα ειστε το κσλοκαιρι. 

 

Υποθετω θα υπαρχουν τρόποι να βρεις πληροφοριες απο ξένους που έχουν  σπιτι  στην Ελλάδα  για το πως έχουν επιλύσει τα πρακτικά       θέματα της εξ αποστασεως φροντίδας. 

Σ ευχαριστώ πολύ για τα tips. Απλά στον κύκλο μου δεν ξέρω κανέναν που να έχει σπίτι σε άλλη χώρα και να το βλέπει μόνο το καλοκαίρι. Μάλλον πρέπει να διαδικτυωθω κι άλλο. Αν και δεν θέλω να ακούω άλλο για ξεχορταριασμα, θα πάμε σε διαμέρισμα μάλλον, αν και τον άντρα μου τον βλέπω ότι ψήνεται για σπίτι. Αυτό με την υγρασία δεν το γνώριζα, θα το κοιτάξω! 

 

Να σου πω, αυτό με το Airbnb είναι καλή φάση γενικά, αλλά φοβάμαι ότι ίσως έχει φθορά μακροπροθεσμα. Δεν ξέρω. Εάν τα πάγια έξοδα του είναι όντως τόσο λίγα οσα μου λένε τα κορίτσια και η φορολόγηση του δεν είναι υψηλή, τότε δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί καν να το νοικιάζουμε. 30 ευρώ (για τα δεδομένα εδώ φυσικά) είναι 5 πράγματα από το μάρκετ που λέει ο λόγος, οπότε από κάπου θα τα βγάζουμε τον μήνα, δεν είναι πολλά. 

3 hours ago, Βερενίκη said:

Θα σου πω για την δική μου εμπειρία. Εμείς έχουμε εξοχικό σε ένα παραθαλάσσιο μέρος της Πελοποννήσου. Από το σπίτι μας είναι περίπου τρεις ώρες. Πάμε πολύ συχνά, όλο και πιο συχνά τώρα που τα παιδιά μεγαλώνουν. Είναι μικρό, έχει τα βασικά, από εκεί κάνουμε εκδρομές σε όλη την πελοπόννησο, το δίνουμε σε φίλους, αν θέλουμε, μπορούμε να φιλοξενήσουμε άλλο ένα ζευγάρι όταν είμαστε χωρίς παιδιά αλλα κυρίως συναντάμε φίλους όταν είναι κι εκείνοι στην πελοπόννησο διακοπές. Δεν έχουμε κάνει παρέες με κατοίκους της περιοχής (δεν έχουμε καταγωγή και φίλους και όταν είμαστε εκεί γυρίζουμε συνέχεια). Μας στοιχίζει όσο ο ΕΝΦΙΑ του και φως νερό. Λίγα πράγματα δηλαδή. Υπήρξε και χρονιά που δεν πήγαμε κάπου αλλού διακοπές. Υπήρξε κάποια άλλη χρονιά που πήγαμε και αλλού, αλλά αυτό είναι κυρίως ορμητήριο. Τόσα χρόνια και ακόμα δεν την έχουμε χορτάσει την περιοχή. Αν ήταν σε νησί, κατά την γνώμη μου δεν θα ήταν τόσο βολικά. 

Σ ευχαριστώ. Η Πελοποννήσος είναι μια περιοχή που μας ενδιαφέρει μιας και μπορούμε να πηγαίνουμε Αθήνα και μετά οδικώς σε συντομο χρονικό διάστημα να είμαστε εκεί. Αλλιως αν πάμε σε νησί θα πάμε σε μεγάλο νησί, να έχει απευθείας πτήση από εξωτερικό. Γενικά δεν θέλω να χάνουμε πολυ χρόνο σε μετακινήσεις. Γνωρίζεις καθόλου να μου πεις για την περιοχή κοντά στο Ναύπλιο; σκέφτομαι ότι θα είναι ωραία να έχουμε μια γραφικη πόλη κοντά και να μένουμε σε ένα χωριουδάκι πάρα δίπλα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Σ ευχαριστώ. Η Πελοποννήσος είναι μια περιοχή που μας ενδιαφέρει μιας και μπορούμε να πηγαίνουμε Αθήνα και μετά οδικώς σε συντομο χρονικό διάστημα να είμαστε εκεί. Αλλιως αν πάμε σε νησί θα πάμε σε μεγάλο νησί, να έχει απευθείας πτήση από εξωτερικό. Γενικά δεν θέλω να χάνουμε πολυ χρόνο σε μετακινήσεις. Γνωρίζεις καθόλου να μου πεις για την περιοχή κοντά στο Ναύπλιο; σκέφτομαι ότι θα είναι ωραία να έχουμε μια γραφικη πόλη κοντά και να μένουμε σε ένα χωριουδάκι πάρα δίπλα. 

Το Άστρος Κυνουρίας είναι μια καλή περίπτωση για αυτό που ζητάτε πιστεύω.

 

Τα διαμερσίματα στην επαρχία είναι παλιά και γενικά μίζερα, αυτά δλδ που δεν τα εχουν για μόνιμη κατοικία οι ιδιοκτήτες τους. Κάτι τέτοιο όμως άνετα θα μπορούσες τον χειμώνα να το νοικιάσεις σε κάποιον δημόσιο υπάλληλο, αν είχες τις κατάλληλες γνωριμίες στο μέρος. 

 

Η εικόνα που έχω εγώ για το ξένος με σπίτι στην Ελλάδα είνια στα νησιά, σε σπίτια άλλων προδιαγραφών, που όμως θέλουν προσωπικό για τη συντήρησή τους. δεν γίνεται να πηγαίνεις κ να πρέπει να ξεχορταριάσεις τον κήπο κ να αερίζεις κ να κάνεις μερεμέτια ενώ είναι οι διακοπές σου. 

 

Οι δουλειές είναι επίσης ένα αγκάθι. Ο κουνιάδος μου έχουν βρει τη λύση, από τότε που έκαναν παιδιά, δεν πηγαίνουν ποτέ στο εξοχικό των πεθερικών αν δεν  είναι εκεί τα πεθερικά μου. Εμάς όμως δεν μας ενθουσιάζει η ιδέα της πολύχρονης συγκατοίκησης με τους παππούδες κ εγώ αγχώνομαι κ με το αν πρέπει να κάνω δουλειές για να μη φανώ γαϊδούρα κ έτσι δεν το θεωρώ ιδανική λύση. 

 

 

γενικά την αγορά εξοχικού τη θεωρώ αμφιλεγόμενη ως προς τα οφέλη. Από την άλλη όμως, τώραπου δεν μας περισσεύουν λεφτά για διακοπές, ούτε καν για ένα διήμερο, δεν μου κακοφαίνεται που κ οι δικοί μου κ τα πεθερικά μ έχουν και σπίτια εκτός Αθηνών. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια φίλη από Αθήνα, που η αδελφή της με την οικογένειά της έχουν μετακομίσει εδώ και πολλά χρόνια στο Βιβάρι Ναυπλίου και λένε ότι είναι υπέροχα.

Το Ναύπλιο είναι όντως πανέμορφο, αλλά ομολογώ ότι με χαλάει αυτό το πολύ τουριστικό του πράγματος. Σίγουρα θα είναι στα καλύτερά του το φθινόπωρο ή την άνοιξη.

Μπάνιο εκεί κάναμε σε μια πολύ ωραία και βολική παραλία, τον Καραθώνα, αλλά από το Ναύπλιο ήθελε αυτοκίνητο για να πας. Ήταν ολόιδια με μία από τις αγαπημένες μου παραλίες στο νομό μου, αυτό μου έκανε μεγάλη εντύπωση. 

 

Εγώ, αν μπορούσα να πάρω σπίτι στην Πελοπόννησο, θα προτιμούσα την Καλαμάτα. Έπαθα σοκ όταν μείναμε εκεί, δεν την είχα σαν κάτι το ιδιαίτερο στο μυαλό μου, αλλά με ενθουσίασε! Και μόνο που είναι πόλη που έχεις έχεις όλα τα κομφόρ και τη θάλασσα στα πόδια σου...η καλύτερή μου, είμαι του αστικού τοπίου προσωπικά χαχα

Μου άρεσε πολύ η ρυμοτομία της, είχα παντού την αίσθηση ότι μπορώ να ανασάνω κι ας ήταν πολύ ζεστές οι μέρες που την επισκεφθήκαμε και η βόλτα στην παραλιακή το βράδυ. Επιπλέον, η αδυναμία μας από Πελοπόννησο είναι η Μάνη κι η Ελαφόνησος, που είναι δίπλα. Συν τοις άλλοις, από επενδυτικής άποψης, αποκλείεται να χάσεις τα λεφτά σου. Win win situation. Μόνο ο κόσμος εκεί δεν ξέρω πώς είναι. Ο airbnb host μας φαινόταν συμπαθέστατος, αλλά μάλλον δεν πιάνεται, γιατί ήταν Λαρισαίος σώγαμπρος χαχαχ

 

@Chrysoum πού έχετε μείνει και σας άρεσε; 

Έχω ακούσει ότι και στο Ξυλόκαστρο είναι πολύ όμορφα, προς τα εκεί δεν πήγαμε ακόμα. Γνωρίζει κανείς; Έχουμε δει μόνο την νοτιοανατολική πλευρά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς η αλήθεια είναι , μας στοιχίζει αρκετά η συντήρηση, και δεν κάνουμε ούτε τα απαραίτητα (ζημιές από υγρασία πχ). 300 ευρώ παίρνει μόνο ο κηπουρός γιατί οι δικοί μου έχουν φτιάξει πολύ μεγάλο κήπο/μπαξε, πολλά λουλούδια κτλ. Η ΔΕΗ το καλοκαίρι πολύ υψηλή γιατί η μαμά μου νοικιάζει τον τελευταίο όροφο όταν δεν είμαστε εμείς, καθώς και ένα ξεχωριστό σπίτι που έχουν χτίσει μέσα στο σπίτι (κελιά λέγονται αυτά στο νησί). Βάζει πολλά πλυντήρια- σίδερα κτλ, οπότε και πολλά έξοδα, συν την καθαρίστρια. Και γώ συμφωνώ με @Βερενίκη ότι σε νησί δεν βολεύει εκτός Πάσχα/καλοκαιριού γιατί είναι πολλά τα έξοδα μετακίνησης με το καράβι για απλό ΣΚ. Άσε που το πρώτο καλοκαίρι, ο μικρός είχε βγάλει έκζεμα και έπαιρνα την παιδίατρο του  νησιού 2 μέρες συνέχεια και δεν απάντησε ποτέ. Πήρα την δική μου τελικά και της έστειλα φωτό.  Εγώ έχω πεί στη μαμά μου αν θέλει μα το πουλήσει (θέλει και εκείνη) και το μερίδιο μου να πάρω εξοχικό στην Αττική ή στην Εύβοια το πολύ. Είναι όμως τεράστιο το σπίτι και δεν βρίσκεται αγοραστής. Έρχονται (ξένοι βασικά), το θαυμάζουν και φεύγουν..

Επεξεργάστηκαν by Yovanna
Link to comment
Share on other sites

@Yovanna η μόνη περιοχή της Ελλάδας που έχω δει να "κινούνται" τέτοια σπίτια είναι η Χαλκιδική, από ζάμπλουτους Ρώσους. Η Χαλκιδική πλέον είναι προτεκτοράτο της Ρωσίας, άνευ πλάκας, αν μπορούσαν θα αγόραζαν και το Άγιον Όρος. Δεν παίρνουν όμως διαμερίσματα ή μεζονέτες μεσοτοιχία πχ, στοχεύουν στις πολυτελείς κατοικίες, που τους εξασφαλίζουν και χρυσή βίζα. 

 

Κρίμα για τη μαμά σου, φαντάζομαι με πόσο μεράκι θα τα έκανε όλα αυτά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet said:

@Yovanna η μόνη περιοχή της Ελλάδας που έχω δει να "κινούνται" τέτοια σπίτια είναι η Χαλκιδική, από ζάμπλουτους Ρώσους. Η Χαλκιδική πλέον είναι προτεκτοράτο της Ρωσίας, άνευ πλάκας, αν μπορούσαν θα αγόραζαν και το Άγιον Όρος. Δεν παίρνουν όμως διαμερίσματα ή μεζονέτες μεσοτοιχία πχ, στοχεύουν στις πολυτελείς κατοικίες, που τους εξασφαλίζουν και χρυσή βίζα. 

 

Κρίμα για τη μαμά σου, φαντάζομαι με πόσο μεράκι θα τα έκανε όλα αυτά. 

Με απίστευτο μεράκι και αυτή και ο πατέρας μου. Όταν ζούσε ο μπαμπάς μου πήγαιναν κάθε ΠΣΚ και η μαμά μου περνούσε πολύ καιρό εκεί γενικά. Από τότε που έφυγε ο μπαμπάς μου δεν της κάνει τόση αίσθηση να πηγαίνει. Εμείς από τότε που κάναμε παιδιά δεν πολυπηγαίνουμε (τα μικρά τρελαίνονται,τους αρέσει πολύ), θέλει και πολλή συντήρηση..

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Με απίστευτο μεράκι και αυτή και ο πατέρας μου. Όταν ζούσε ο μπαμπάς μου πήγαιναν κάθε ΠΣΚ και η μαμά μου περνούσε πολύ καιρό εκεί γενικά. Από τότε που έφυγε ο μπαμπάς μου δεν της κάνει τόση αίσθηση να πηγαίνει. Εμείς από τότε που κάναμε παιδιά δεν πολυπηγαίνουμε (τα μικρά τρελαίνονται,τους αρέσει πολύ), θέλει και πολλή συντήρηση..

 

Πολύ στενάχωρο...το αντιλαμβάνομαι. Εύχομαι να εξελιχθούν όλα όπως επιθυμείτε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Με απίστευτο μεράκι και αυτή και ο πατέρας μου. Όταν ζούσε ο μπαμπάς μου πήγαιναν κάθε ΠΣΚ και η μαμά μου περνούσε πολύ καιρό εκεί γενικά. Από τότε που έφυγε ο μπαμπάς μου δεν της κάνει τόση αίσθηση να πηγαίνει. Εμείς από τότε που κάναμε παιδιά δεν πολυπηγαίνουμε (τα μικρά τρελαίνονται,τους αρέσει πολύ), θέλει και πολλή συντήρηση..

 

 

Just now, Yovanna said:

Εμάς η αλήθεια είναι , μας στοιχίζει αρκετά η συντήρηση, και δεν κάνουμε ούτε τα απαραίτητα (ζημιές από υγρασία πχ). 300 ευρώ παίρνει μόνο ο κηπουρός γιατί οι δικοί μου έχουν φτιάξει πολύ μεγάλο κήπο/μπαξε, πολλά λουλούδια κτλ. Η ΔΕΗ το καλοκαίρι πολύ υψηλή γιατί η μαμά μου νοικιάζει τον τελευταίο όροφο όταν δεν είμαστε εμείς, καθώς και ένα ξεχωριστό σπίτι που έχουν χτίσει μέσα στο σπίτι (κελιά λέγονται αυτά στο νησί). Βάζει πολλά πλυντήρια- σίδερα κτλ, οπότε και πολλά έξοδα, συν την καθαρίστρια. Και γώ συμφωνώ με @Βερενίκη ότι σε νησί δεν βολεύει εκτός Πάσχα/καλοκαιριού γιατί είναι πολλά τα έξοδα μετακίνησης με το καράβι για απλό ΣΚ. Άσε που το πρώτο καλοκαίρι, ο μικρός είχε βγάλει έκζεμα και έπαιρνα την παιδίατρο του  νησιού 2 μέρες συνέχεια και δεν απάντησε ποτέ. Πήρα την δική μου τελικά και της έστειλα φωτό.  Εγώ έχω πεί στη μαμά μου αν θέλει μα το πουλήσει (θέλει και εκείνη) και το μερίδιο μου να πάρω εξοχικό στην Αττική ή στην Εύβοια το πολύ. Είναι όμως τεράστιο το σπίτι και δεν βρίσκεται αγοραστής. Έρχονται (ξένοι βασικά), το θαυμάζουν και φεύγουν..

Κρίμα, ελπίζω και εγώ να βρεθεί αγοραστής σύντομα. Όπως είπα το σπίτι μας εδώ είναι μεγάλο και με κουράζει η συντήρηση του, άρα ένα πολύ μεγάλο σπίτι δεν παίζει. Είναι και δύσκολο να πουληθεί μετά όπως λες και εσύ. 

 

Just now, Lisbet said:

Έχω μια φίλη από Αθήνα, που η αδελφή της με την οικογένειά της έχουν μετακομίσει εδώ και πολλά χρόνια στο Βιβάρι Ναυπλίου και λένε ότι είναι υπέροχα.

Το Ναύπλιο είναι όντως πανέμορφο, αλλά ομολογώ ότι με χαλάει αυτό το πολύ τουριστικό του πράγματος. Σίγουρα θα είναι στα καλύτερά του το φθινόπωρο ή την άνοιξη.

Μπάνιο εκεί κάναμε σε μια πολύ ωραία και βολική παραλία, τον Καραθώνα, αλλά από το Ναύπλιο ήθελε αυτοκίνητο για να πας. Ήταν ολόιδια με μία από τις αγαπημένες μου παραλίες στο νομό μου, αυτό μου έκανε μεγάλη εντύπωση. 

 

Εγώ, αν μπορούσα να πάρω σπίτι στην Πελοπόννησο, θα προτιμούσα την Καλαμάτα. Έπαθα σοκ όταν μείναμε εκεί, δεν την είχα σαν κάτι το ιδιαίτερο στο μυαλό μου, αλλά με ενθουσίασε! Και μόνο που είναι πόλη που έχεις έχεις όλα τα κομφόρ και τη θάλασσα στα πόδια σου...η καλύτερή μου, είμαι του αστικού τοπίου προσωπικά χαχα

Μου άρεσε πολύ η ρυμοτομία της, είχα παντού την αίσθηση ότι μπορώ να ανασάνω κι ας ήταν πολύ ζεστές οι μέρες που την επισκεφθήκαμε και η βόλτα στην παραλιακή το βράδυ. Επιπλέον, η αδυναμία μας από Πελοπόννησο είναι η Μάνη κι η Ελαφόνησος, που είναι δίπλα. Συν τοις άλλοις, από επενδυτικής άποψης, αποκλείεται να χάσεις τα λεφτά σου. Win win situation. Μόνο ο κόσμος εκεί δεν ξέρω πώς είναι. Ο airbnb host μας φαινόταν συμπαθέστατος, αλλά μάλλον δεν πιάνεται, γιατί ήταν Λαρισαίος σώγαμπρος χαχαχ

 

@Chrysoum πού έχετε μείνει και σας άρεσε; 

Έχω ακούσει ότι και στο Ξυλόκαστρο είναι πολύ όμορφα, προς τα εκεί δεν πήγαμε ακόμα. Γνωρίζει κανείς; Έχουμε δει μόνο την νοτιοανατολική πλευρά.

Τωρα εδώ αρχίζουν τα προβλήματα! Εμένα γενικά μου αρέσει παντού σχεδόν αρκεί να έχει θάλασσα και πράσινο. Ο άντρας μου από την άλλη είναι πολύ επιλεκτικός. Σε πόλη δηλαδή δεν θα έπαιρνε εξωχικο. Και γενικά θέλει να έχει κάτι γραφικό κοντά. Είναι ξένος βέβαια, οπότε έχει την Ελλάδα στο μυαλό του σαν κάτι πιο ξεχωριστό από μια αμμώδη παραλία που εμένα θα μου αρκούσε. Και όσο πιο γραφικό και παλιό τόσο πιο πολύ του αρέσει. Στην Αττική για παράδειγμα δεν του αρέσει κάτι από αυτά που είδε (δεν είδε βέβαια και πολλά) γιατί δεν έχουν μια γραφικη παλιά πόλη κοντά. Το Ναύπλιο του είχε αρέσει. Τα Χανιά επίσης. Η Ρόδος και η Κέρκυρα. Και στις Κυκλάδες που έχει πάει του αρέσε, αλλά δεν βολεύουν γιατί δεν μπορούμε να πάμε απευθείας. Το να έχουμε την δυνατότητα να πάμε απευθείας για εμένα είναι καθοριστικής σημασίας. Να μην χάνουμε δηλαδή 2 μέρες στο πήγαινε έλα. Όσο πιο λίγες μετεπιβιβασεις τόσο το καλύτερο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Chrysoum είπε:

 

Κρίμα, ελπίζω και εγώ να βρεθεί αγοραστής σύντομα. Όπως είπα το σπίτι μας εδώ είναι μεγάλο και με κουράζει η συντήρηση του, άρα ένα πολύ μεγάλο σπίτι δεν παίζει. Είναι και δύσκολο να πουληθεί μετά όπως λες και εσύ. 

 

Τωρα εδώ αρχίζουν τα προβλήματα! Εμένα γενικά μου αρέσει παντού σχεδόν αρκεί να έχει θάλασσα και πράσινο. Ο άντρας μου από την άλλη είναι πολύ επιλεκτικός. Σε πόλη δηλαδή δεν θα έπαιρνε εξωχικο. Και γενικά θέλει να έχει κάτι γραφικό κοντά. Είναι ξένος βέβαια, οπότε έχει την Ελλάδα στο μυαλό του σαν κάτι πιο ξεχωριστό από μια αμμώδη παραλία που εμένα θα μου αρκούσε. Και όσο πιο γραφικό και παλιό τόσο πιο πολύ του αρέσει. Στην Αττική για παράδειγμα δεν του αρέσει κάτι από αυτά που είδε (δεν είδε βέβαια και πολλά) γιατί δεν έχουν μια γραφικη παλιά πόλη κοντά. Το Ναύπλιο του είχε αρέσει. Τα Χανιά επίσης. Η Ρόδος και η Κέρκυρα. Και στις Κυκλάδες που έχει πάει του αρέσε, αλλά δεν βολεύουν γιατί δεν μπορούμε να πάμε απευθείας. Το να έχουμε την δυνατότητα να πάμε απευθείας για εμένα είναι καθοριστικής σημασίας. Να μην χάνουμε δηλαδή 2 μέρες στο πήγαινε έλα. Όσο πιο λίγες μετεπιβιβασεις τόσο το καλύτερο. 

 

Υπό αυτές τις συνθήκες, το Άστρος Κυνουρίας που προαναφέρθηκε, φοβάμαι ότι θα το μισήσει. Το μόνο καλό που έχει είναι ότι είναι παραθαλάσσιο, κατά τα άλλα είναι μια άσχημη πόλη. Ωραίες είναι οι περιοχές της Μάνης (Λακωνικής και Μεσσηνιακής), αλλά φοβάμαι ότι τα σπίτια εκεί είναι απλησίαστα. Δεν ξέρω, εγώ ομολογώ ότι είμαι αρνητική στην αγορά εξοχικού, να το έχεις ήδη από τους γονείς κλπ ΟΚ αλλά να ξοδέψεις ένα σωρό χρήματα για να αγοράσεις πιστεύω ότι δεν αξίζει. Κάθε καλοκαίρι υπάρχουν σπίτια που νοικιάζονται με την σαιζόν σε πολλές περιοχές, με τα λεφτά που θα χρειάζεσαι για να αγοράσεις ένα σπίτι μπορείς επί πολλά χρόνια να κάνεις άνετα τις διακοπές σου ακόμα και στο ίδιο μέρος χωρίς να ανησυχείς για ζημιές, συντήρηση κλπ και κυρίως χωρίς την δέσμευση να πηγαίνεις κάθε καλοκαίρι στο ίδιο μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Κοντά στο Ναύπλιο έχω ακούσει ότι είναι ωραία η Παλαια Επιδαυρος, δεν έχω πάει όμως. Μιας που είπε κάποια για Ξυλόκαστρο, θα σου έγραφα την Ακράτα, που έχει τέλεια θάλασσα. Καμία σχέση με γραφικό όμως, πολυκατοικίες έχει. Ούτε πράσινο. Γενικά η Αιγιαλεια έχει ωραία θάλασσα κ είναι και κοντά σε Αθήνα κ Πάτρα, αλλά γραφική δεν τη λες. Μόνο τα Καλάβρυτα είναι γραφικά εκεί κοντά κ φύση ωραια έχει κοντά (πχ Πλανητέρο, Τσιβλού) αλλά τα παραθεριστικά μέρη έχουν μόνο ωραια θάλασσα κ τίποτα παραπάνω. Κέρκυρα κ Ρόδος που είπες εννοείται είναι πολύ ωραίες, έχω πάει και στις δύο, στις πόλεις όμως, δεν ξέρω τις παραλίες τους. Η Θάσος που την ξέρω καλά εχει γραφικά χωριά κ ωραίες θάλασσες κ την πρωτεύουσά της (Λιμένας) δεν τη λες και άσχημη. Αλλά δεν θα βολεύει η μετακίνηση. Κρήτη θα βόλευε κάτι κοντά σε πόλη που να μπορείτε να πάτε απ'ευθειας. Πολύ γραφικό μέρος κ κοντά στην Αθήνα είναι το Γαλαξίδι. Είναι και ορμητήριο για πολλά ωραια μέρη εκεί γύρω πχ Ναύπακτος, Δελφοί, Όσιος Λουκάς, χωριά Παρνασσού. Γενικά νομίζω είναι πολύ δύσκολο να επιλέξεις ένα μέρος και πάντα απορούσα με όσους επέλεξαν ένα μέρος για να πηγαίνουν κάθε χρόνο χωρίς να έχουν καταγωγή ή σπίτι. Όταν λέω απορώ δεν εννοώ ότι τους θεωρώ περίεργους απλά δεν ξέρω με τι κριτήριο μπορεί να επιλέξεις 1 μόνο μέρος, θα ήθελα να τα δω όλα!

Link to comment
Share on other sites

Η πεθερά μου έχει ένα μικρό σπίτι σε χωριό στη Μεσσηνιακή Μάνη, κοντά στη Καρδαμύλη και είναι πολύ όμορφα. Όχι όσο στο νησί βέβαια, αλλά άνετα έκανα εκεί διακοπές. Είναι όμως 4 ώρες με το αυτοκίνητο και εγώ απεχθάνομαι τα ταξίδια με αυτοκίνητο. Θέλω μια ώρα απόσταση το πολύ. Πιο εύκολα παίρνω το πλοίο να πάω στο νησί παρά 4 ώρες στο αυτοκίνητο.

Πέρσι πάντως που κοιτούσα να νοικιάσω για σεζόν 3 μήνες για να πηγαίνω κάθε ΠΣΚ ζήταγαν ένα σκασμό λεφτά για κάτι τρώγλες και σε όχι ιδιαίτερα καλές περιοχές. Εμένα μου αρέσει να πηγαίνω στο ίδιο μέρος και να έχω το καταφύγιο μου για να πηγαίνω ανα πάσα στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς το Αθήνα-Μάνη δε μας φάνηκε πολύ. Πολύ ξεκούραστος ο καινούριος δρόμος για Καλαμάτα. Αλλά είναι και τα παιδιά μεγάλα, βέβαια.

@Yovanna περιγράφεις το όνειρο του δικού μου συζύγου. Ξετρελάθηκε κυριολεκτικά με την Καρδαμύλη και τα γύρω χωριά. Εμένα μου λείπει η μεγάλη αμμουδερή παραλία σε αυτό το χωριό, όση γραφικότητα κι ομορφιά κι αν έχει. Ποτέ δε θα αγόραζα σπίτι κάπου, αν χρειάζομαι αυτοκίνητο για τη θάλασσα. Αν όμως μου το έδινε η πεθερά έτοιμο, ξεκαλοκαίριαζα άνετε χαχαχ

Στη Στούπα είχε ωραία παραλία, αλλά γινόταν το σώσε, τι να το κάνεις; Το πιο βολικό μέρος από αυτά που μείναμε στη Μάνη, μου φάνηκε το Νέο Οίτυλο. 

 

@Chrysoum για τα δεδομένα που δίνεις, δε νομίζω ότι θα σε βόλευε η Κέρκυρα ή η Ρόδος. Ειδικά Κέρκυρα και γενικά στα νησιά, είναι πανάκριβα τα πάντα, όχι μόνο τα ακίνητα. Καλύτερα κάπου που θα έχετε πρόσβαση και σε πιο πολλά αξιοθέατα αλλά και υπηρεσίες, αφού το  σκέφτεσαι και για εγκατάσταση στη συνταξιοδότηση. Νομίζω πως τα περίχωρα του Ναυπλίου είναι καλύτερη επιλογή για σας ή προς το Γαλαξίδι, όπως ειπώθηκε (αλήθεια, έχει καλές θάλασσες προς τα εκεί); Από νησιά, μόνο Κρήτη, θα έλεγα. Ανάλογα και το μπάτζετ σας και το λογαριάζετε να ξοδεύετε στις διακοπές.

 

Για σεζόν, που γράφτηκε, νομίζω τη θεματοθέτρια δε θα την ενδιέφερε, τη στιγμή που έχει μόνο 6 εβδομάδες μες στο καλοκαίρι. Επιπλέον, ακόμα και στο νομό μου, που δεν είναι η πρώτη επιλογή διακοπών, για ένα πολύ μέτριο κατάλυμα, χωρητικότητας τύπου στούντιο για 2 άτομα, πολύ δύσκολα βρίσκεις κάτω από 2.000 ευρώ και σίγουρα δε θα είναι στη θαλασσα ή θα είναι στην πιο χάλια. Για μένα, δεν αξίζουν τα λεφτά. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet said:

Στη Στούπα είχε ωραία παραλία, αλλά γινόταν το σώσε, τι να το κάνεις; Το πιο βολικό μέρος από αυτά που μείναμε στη Μάνη, μου φάνηκε το Νέο Οίτυλο

Στη Στούπα είναι φανταστικά! Μόνο που πέρα από το χαμό , ζητούσαν 35 ευρώ τον Άυγουστο για το σετάκι ξαπλώστρες - ομπρέλα! Στο μεταξύ οι άνθρωποι στην περιοχή (Καρδαμύλη και περίχωρα)ε'ιναι ότι πιο ξινό και αντιπαθητικό έχω γνωρίσει στη ζωή μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Στη Στούπα είναι φανταστικά! Μόνο που πέρα από το χαμό , ζητούσαν 35 ευρώ τον Άυγουστο για το σετάκι ξαπλώστρες - ομπρέλα! Στο μεταξύ οι άνθρωποι στην περιοχή (Καρδαμύλη και περίχωρα)ε'ιναι ότι πιο ξινό και αντιπαθητικό έχω γνωρίσει στη ζωή μου.

Δεν έχεις γνωρίσει Χαλκιδικιώτες μάλλον, γι' αυτό :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα μέρη της ηπειρωτικής Ελλάδας, ακόμα κ παραθαλάσσια, έχουν αδιάφορη έως άθλια αισθητική και συχνά υποκουλτούρα- κατάγομαι απο τετοιο μερος οποτε δεν κρινω αφ υψηλου. Εκτος δλδ απο καποια μερη που μαζι με την φυσική ομορφιά έχουν κ ωραία αρχιτεκτονική, κάποια από αυτά αναφέρθηκαν προηγουμένως. 

 

Το Αστρος δεν το ανέφερα για ωραίο αλλά για βολικό. στην ιδια κατηγορια και Κιατο κ Ξυλοκαστρο που ρωτουσε καποια. 

 

Γενικά η υψηλή αισθητική συνοδεύεται από υψηλές τιμές κ ίσως αλλοίωση του χαρακτήρα της γειτονιάς. 

 

Τα νησια εχουν το μειον οτι δεν μπορείς να τα συνδυάσεις με πολλές περιηγήσεις γιατί η ενδονησιωτικη συγκοινωνια ειναι ακριβή κ περιορισμενη. Ενω ενα αδιαφορο μέρος της ηπειρωτικής Ελλάδας σου δίνει τη δυνατοτητα να γυρίσεις παρά πολλά

αμέρη. 

Link to comment
Share on other sites

On 28/4/2020 at 3:40 ΜΜ, Chrysoum είπε:

 

Κρίμα, ελπίζω και εγώ να βρεθεί αγοραστής σύντομα. Όπως είπα το σπίτι μας εδώ είναι μεγάλο και με κουράζει η συντήρηση του, άρα ένα πολύ μεγάλο σπίτι δεν παίζει. Είναι και δύσκολο να πουληθεί μετά όπως λες και εσύ. 

 

Τωρα εδώ αρχίζουν τα προβλήματα! Εμένα γενικά μου αρέσει παντού σχεδόν αρκεί να έχει θάλασσα και πράσινο. Ο άντρας μου από την άλλη είναι πολύ επιλεκτικός. Σε πόλη δηλαδή δεν θα έπαιρνε εξωχικο. Και γενικά θέλει να έχει κάτι γραφικό κοντά. Είναι ξένος βέβαια, οπότε έχει την Ελλάδα στο μυαλό του σαν κάτι πιο ξεχωριστό από μια αμμώδη παραλία που εμένα θα μου αρκούσε. Και όσο πιο γραφικό και παλιό τόσο πιο πολύ του αρέσει. Στην Αττική για παράδειγμα δεν του αρέσει κάτι από αυτά που είδε (δεν είδε βέβαια και πολλά) γιατί δεν έχουν μια γραφικη παλιά πόλη κοντά. Το Ναύπλιο του είχε αρέσει. Τα Χανιά επίσης. Η Ρόδος και η Κέρκυρα. Και στις Κυκλάδες που έχει πάει του αρέσε, αλλά δεν βολεύουν γιατί δεν μπορούμε να πάμε απευθείας. Το να έχουμε την δυνατότητα να πάμε απευθείας για εμένα είναι καθοριστικής σημασίας. Να μην χάνουμε δηλαδή 2 μέρες στο πήγαινε έλα. Όσο πιο λίγες μετεπιβιβασεις τόσο το καλύτερο. 

 

Καλοκαίρι τα κεντρικά αεροδρόμια των Κυκάδων έχουν απευθείας πτήσεις και μάλιστα ακόμη και από όχι πολύ κεντρικά αεροδρόμια του εξωτερικού, το ξέρω από φίλη που μένει Μάντσεστερ και έρχεται απευθείας στους δικούς της που είναι μόνιμοι κάτοικοι Κυκλάδων.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Καλοκαίρι τα κεντρικά αεροδρόμια των Κυκάδων έχουν απευθείας πτήσεις και μάλιστα ακόμη και από όχι πολύ κεντρικά αεροδρόμια του εξωτερικού, το ξέρω από φίλη που μένει Μάντσεστερ και έρχεται απευθείας στους δικούς της που είναι μόνιμοι κάτοικοι Κυκλάδων.

Ναι το ξέρω ότι έχει γενικά για τις Κυκλάδες. Από εδώ που μένω εγώ εννοούσα ότι δεν έχει. Και είναι μάλλον απίθανο να έχει και στο κοντινό μέλλον. Υπάρχει περίπτωση να μην έχει ούτε καν για τα μεγάλα νησιά σύντομα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...