my1stbaby

πόσες φορές λέτε το ίδιο πράγμα για να το κάνει;

Recommended Posts

Ξέρω ότι είναι φυσιολογικό στάδιο να πετάνε τα παιχνίδια κάτω αλλά με εκνευρίζει απίστευτα. Εξηγώ ότι με πονάει η μέση μου να σκύβω κ ότι μετά δεν θα μπορώ να την σηκώνω. Κάποιες φορές πιάνει αλλά πολλές φορές μου λέει ότι πονάει κ η δική της για να σκύβει. Βοηθάει να τα μαζεύουμε ταυτόχρονα. Δοκιμάστε να βάλετε ένα τραγούδι η το ξυπνητήρι κ να το κάνετε σαν παιχνίδι μέχρι το τέλος του χρόνου η του τραγουδιού. Αυτό πιάνει πολύ στο ντύσιμο σε εμάς. Υπάρχουν όμως κ φορές που ουρλιαζω κ απειλώ ότι θα τα δώσω στο κοριτσάκι που μένει από κάτω. Λάθος κ αυτό αλλά δεν γίνεται να είσαι πάντα ζεν. 

Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας said:

Λάθος κ αυτό αλλά δεν γίνεται να είσαι πάντα ζεν. 

Δεν γίνεται πραγματικά, ειδικά αυτόν τον καιρό, το παλεύουμε όμως!

Εγώ αν του μιλήσω λίγο πιο αυστηρά από το κανονικό μου λέει ''δεν είναι καθόλου σωστός ο τρόπος που μου μιλάς''...ότι του λέω μου λέει!

• Χαχαχα 2

8 ώρες πρίν, Deena είπε:

Συχνά το συνοδεύει με κάτι του τύπου «Το μόνο που θα μου φτιάξει την διάθεση είναι να δω ένα ακόμα παιδικό/να φάω σοκολάτα/να μου βάψεις τα νυχια».

Κ ο γιος μου λέει ατάκες τύπου "Μόνο αν δω παιδικό θα είμαι χαρούμενος. Αλλιώς θα είμαι δυστυχισμένος και θα νευριάσω." Πωπω συμφορα..

Ρε έχουμε κάνα εγχειρίδιο χειρισμού γονέων στη μήτρα και το διαβάζουν πριν γεννηθούν και μας λένε τα ίδια όλα τους;;; :-P :grin:

Όσοι έχετε 2+ παιδάκια σε κοντινές ηλικίες έχετε παρατηρήσει να έχουν αυξήσει τους τσακωμούς τους με την καραντίνα ή άλλες συμπεριφορές που να αφορούν τη μεταξύ τους σχεση; Εμένα λες και το κάνουν επίτηδες να θέλουν το ιδιο παιχνίδι συνέχεια και τσακώνονται. Έχουν έρθει όμως και πολύ κοντά μεταξύ τους αφου είναι ο μοναδικός φίλος που έχουν ο ένας με τον άλλο εδώ και ένα μήνα και κάνουν και αγκαλιές πολλές και πολύ παιχνίδι. 

• Μου αρέσει 1

Just now, Merendoula είπε:

Κ ο γιος μου λέει ατάκες τύπου "Μόνο αν δω παιδικό θα είμαι χαρούμενος. Αλλιώς θα είμαι δυστυχισμένος και θα νευριάσω." Πωπω συμφορα..

Ρε έχουμε κάνα εγχειρίδιο χειρισμού γονέων στη μήτρα και το διαβάζουν πριν γεννηθούν και μας λένε τα ίδια όλα τους;;; :-P :grin:

Όσοι έχετε 2+ παιδάκια σε κοντινές ηλικίες έχετε παρατηρήσει να έχουν αυξήσει τους τσακωμούς τους με την καραντίνα ή άλλες συμπεριφορές που να αφορούν τη μεταξύ τους σχεση; Εμένα λες και το κάνουν επίτηδες να θέλουν το ιδιο παιχνίδι συνέχεια και τσακώνονται. Έχουν έρθει όμως και πολύ κοντά μεταξύ τους αφου είναι ο μοναδικός φίλος που έχουν ο ένας με τον άλλο εδώ και ένα μήνα και κάνουν και αγκαλιές πολλές και πολύ παιχνίδι. 

Στην αρχή τα δικά μου τσακώνονταν αρκετά και δεν έπαιζαν μαζί, τώρα όμως είναι όπως τα λες. Πολύ παιχνίδι μαζί και αρκετό δέσιμο.

Ένα κόλπο που εφαρμόζω για να μην λέω κάτι πολλές φορές και χάνω το κύρος μου (από την τάξη το ξεκίνησα αυτό), είναι να σκέφτομαι πρώτα αν είναι κατάλληλη στιγμή να το πω, ή αν μπορώ να το αφήσω για αργότερα, αν δεν είναι κάτι πολύ επείγον. Αυτό βέβαια για ζητήματα δευτερεύουσας σημασίας, αλλά γλιτώνει λίγο τα νεύρα μου και ίσως περιοριζει και τις αφορμές για εντάσεις. 

• Μου αρέσει 1

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ένα κόλπο που εφαρμόζω για να μην λέω κάτι πολλές φορές και χάνω το κύρος μου (από την τάξη το ξεκίνησα αυτό), είναι να σκέφτομαι πρώτα αν είναι κατάλληλη στιγμή να το πω, ή αν μπορώ να το αφήσω για αργότερα, αν δεν είναι κάτι πολύ επείγον. Αυτό βέβαια για ζητήματα δευτερεύουσας σημασίας, αλλά γλιτώνει λίγο τα νεύρα μου και ίσως περιοριζει και τις αφορμές για εντάσεις. 

Φυσικά. Μπράβο σου που έχεις αυτοέλεγχο. Ουσιαστικά είναι σαν να παίρνεις ανάσες που είναι τεχνική. Έτσι το παιδί δεν λεει'ωχ παλι' κ έτσι ίσως προκαλείς λιγότερες αντιδράσεις. Συνδέεσαι καλύτερα μαζί του κ του δίνεις χώρο να αποκτήσει δεξιότητες διαχείρισης μιας κατάστασης. 

7 ώρες πρίν, Merendoula είπε:

Ο μεγάλος μου 4,5 χρόνον ο μικρός 24 μηνών τσακώνονταν πάντα για τα παιχνίδια τώρα έχει γίνει ποιο έντονο γιατί περνάνε πολλές ώρες μαζί κ ο μικρός κλαιει σαν να τον σφάζουν ένα πράμα κ ο μεγάλος το κάνει επίτηδες μετά κ το ανάποδο όταν ο μικρός πάρει ένα παιχνίδι από τον μεγάλο γίνεται μάχη :lol: βέβαια τη τελευταία εβδομάδα κάπως προσπαθούν να τα βρουν μεταξύ τους κ τα πάνε κάπως καλύτερα... Αλλά από τη μια ο μεγάλος θέλει την ησυχία του από την άλλη ο μικρός βαριέται κ θέλει παρέα κ πειράζει τον μεγάλο κ του έχει γίνει στενός κορσές, δεν αφήνει τίποτα να πέσει κάτω ότι θέλει ο μεγάλος ακολουθεί από πίσω κ ο μικρός εκεί έχει γέλιο βέβαια..κ λέει ο μεγάλος στο μικρό κάνεις ότι κάνω κ εγω... 

Θα μεγαλώσουν όμως που θα πάει κ πιστεύω θα τα βρουν μεταξύ τους καλύτερα...!!!! 

H μικρή έκλεισε τα 4 το Μάρτιο . Πριν κάμποσους μήνες μπορώ να πω ότι ήμουνα ευχαριστημένη γαιτί δεν είχα δει

σε έντονο βαθμό τουλάχιστον αυτό που λέμε τάντρουμ. Τώρα τελευταία όμως έχει πολλά νεύρα, πιο πολύ στο σπίτι

που της λέω να κάνει κάτι καιδεν το κάνει, ή που αντιμιλάει και δεν μου αρέσει που αντιμιλάει γιατί δεν καταλαβαίνει

το όριο και το κάνει και έξω από το σπίτι το οποίο , αν το δω με τα μάτια ενός τρίτου, φαίνεται πολύ άσκημο και

προφανές ότι δεν έχουν μπει όρια.  Φωνάζει, μουτρώνει, αντιμιλάει, τέτοια.  Και φυσικά αν φτάσει στα όρια της

βάζει και τα κλάματα.  Θέλω να βάλω όρια αλλά με όμορφο τρόπο και χωρίς φωνές και τιμωρίες. Έχει κάποια να προτείνει κάτι;

Ή μήπως να αρχίζω να δοκιμάζω πιο αυστηρά μέτρα να δω τι ανταπόκριση θα έχω; Δεν θέλω όμως να της κάνω "κακό"

On 6/6/2020 at 6:04 ΜΜ, my1stbaby είπε:

H μικρή έκλεισε τα 4 το Μάρτιο . Πριν κάμποσους μήνες μπορώ να πω ότι ήμουνα ευχαριστημένη γαιτί δεν είχα δει

σε έντονο βαθμό τουλάχιστον αυτό που λέμε τάντρουμ. Τώρα τελευταία όμως έχει πολλά νεύρα, πιο πολύ στο σπίτι

που της λέω να κάνει κάτι καιδεν το κάνει, ή που αντιμιλάει και δεν μου αρέσει που αντιμιλάει γιατί δεν καταλαβαίνει

το όριο και το κάνει και έξω από το σπίτι το οποίο , αν το δω με τα μάτια ενός τρίτου, φαίνεται πολύ άσκημο και

προφανές ότι δεν έχουν μπει όρια.  Φωνάζει, μουτρώνει, αντιμιλάει, τέτοια.  Και φυσικά αν φτάσει στα όρια της

βάζει και τα κλάματα.  Θέλω να βάλω όρια αλλά με όμορφο τρόπο και χωρίς φωνές και τιμωρίες. Έχει κάποια να προτείνει κάτι;

Ή μήπως να αρχίζω να δοκιμάζω πιο αυστηρά μέτρα να δω τι ανταπόκριση θα έχω; Δεν θέλω όμως να της κάνω "κακό"

Μια χαρα καταλαβαινουν οι γονεις οτι εχουν μπει ορια αλλα το παιδι περναει μια κριση, δεν εισαι η μονη που τα περναει αυτα (εκτος κι αν ειναι απο τους γονεις που τα παιδια τους πρεπει να ειναι σουζα ακομη κι αν ειναι λυπημενα-τραγικο). Προσπαθησε να μην μπαινεις στο τρυπακι "πως φαινεται με τα ματια των αλλων" γιατι δινεις παλι δικη σου ερμηνεια, ας φαινεται οπως θελει, εκεινη τη στιγμη το κυριο μελημα σου ειναι να φροντισεις το παιδι, οχι να φτιαξεις μια εικονα προς τα εξω. "Φροντιζω" σημαινει αποδεχομαι οτι φτανει στα ορια της και κλαιει, αποδεχομαι οτι αντιδραει, μουτρωνει, αντιμιλαει κλπ. Προσωπικα, δεν το δεχομαι να μου μιλαει ασχημα ή να με χτυπαει. Πολυ απλα εξηγω οτι "καταλαβαινω οτι εισαι θυμωμενος αλλα δεν πληγωνουμε με τις λεξεις μας ουτε με τα χερια μας. Η μαμα στεναχωριεται/πληγωνεται οταν της μιλας ασχημα/χτυπας, αν θελεις να συζητησουμε προσπαθησε να μιλας ομορφα αλλιως μπορουμε να μιλησουμε οταν ηρεμησεις". Φυσικα, η αγκαλια μου ειναι παντα ανοιχτη. Φυσικα δεν κραταω μουτρα, το μονο που ισως κανω ειναι να πω αν μου ζητησει να παιξουμε "τωρα που με χτυπησες δεν εχω ορεξη να παιξω μαζι σου, ισως αργοτερα". Παντως, κι εμενα ο μεγαλος τις κρισεις τις αρχισε αργοτερα απ' οτι λεγεται και μεχρι πριν λιγους μηνες (εχουν ιδια ηλικια με την κορη σου). Ποτε δεν εκανε κρισεις μεχρι τα 3. Τοτε γεννηθηκε ο μικρος και αρχισε να αντιδραει πιο εντονα και σε γενικες γραμμες κρατησαν για αρκετους μηνες και γυρω στα 4 γενεθλια του αρχισε να ειναι και παλι πολυ συνεργασιμος. 

Απεφυγε να βλεπεις τις κρισεις θυμου σαν κατι που πρεπει να αντιμετωπιστει αμεσα για να σταματησει το κλαμα/η γκρινια/η αντιδραση. Αντιθετως, προσπαθησε να βλεπεις καθε κριση σαν μια υπεροχη εμπειρια να γινεις οδηγος του παιδιου σου, καθοδηγοντας το στους δρομους της ενσυναισθησης, της κατανοησης, της αποδοχης. Τα ορια μπορουν να μπαινουν χωρις φωνες και τιμωριες, απλα εμμενεις στην αποφαση σου, δειχνοντας στο παιδι οτι εισαι σταθερη αλλα οχι επιβλητικη. Οτι κατανοεις γιατι αντιδραει αλλα δυστυχως δεν γινεται διαφορετικα. Εγω παντα εξηγω γιατι δεν τον αφηνω να κανει κατι, απο 8 μηνων μεχρι σημερα, αναλογως την ηλικια, με την αναλογη λεπτομερεια και επεξηγηση.

Σε ενα πολυ καλο βιβλιο, που το προτεινω σε ολους τους γονεις ("Πως να μιλατε στα παιδια ωστε να σας ακουν και πως να τα ακουτε ωστε να σας μιλουν") εχει τα εξης απλα βηματα για την διαχεριση των κρισεων θυμου εποικοδομητικα ωστε να βοηθαμε τα παιδια να μαθουν να διαχειριστουν τα συναισθηματα που τους κατακλυζουν:

1. Ακουστε ηρεμα και με ολη σας την προσοχη

2. Αναγνωριστε τα συναισθηματα του με μια λεξη πχ "Ω..", "Μμμ..", "Καταλαβαινω", κλπ

3. Δωστε ονομα στο συναισθημα πχ "Ακουγεσαι πολυ θυμωμενος", " Αυτο ακουγεται πολυ εκνευριστικο!" κλπ

4. Πραγματοποιηστε την επιθυμια του παιδιου στη σφαιρα της φαντασιας  "Αχ να μπορουσαμε να φαμε εναν κουβα σοκολατες!"

Εχει πολλες λεπτομερειες με παραδειγματα απο απλες φρασεις που μπορει να χρησιμοποιησουμε και φαινονται "αθωες" αλλα δινουν λαθος μηνυμα στο παιδι και το οδηγουνε σε αντιδραση.

Γενικως, οποιαδηποτε προσπαθεια μας για επιβολη με αυταρχικο τονο θα φερει σιγουρα αντιδρασεις. Γι'αυτο, εξηγουμε απλα και ηρεμα (οσο περισσοτερο γινεται, ανθρωποι ειμαστε κι εμεις) γιατι δεν θελουμε να κανει κατι, δειχνουμε οτι καταλαβαινουμε τα συναισθηματα του, τα ονομαζουμε ωστε να το βοηθησουμε να τα κατανοησει και να τα εκφραζει και το αγκαλιαζουμε ωστε να του δειξουμε οτι ειμαστε παντα εκει. Eπισης, σε αυτες τι περιπτωσεις που θελουμε να ειναι πιο συνεργασιμα βοηθαεει πολυ η εφευρετικοτητα του γονεα. Τροπους, λογια που ταιριαζουν στην παιδικη ηλικια και εξιταρουν το ενδιαφερον των παιδιων πχ οταν ειναι να παμε για υπνο και εχω βαλει τον μικρο στον μαρσιπο, ειμαι ηδη στο δωματιο του μεγαλου και τον περιμενω για να τους κοιμισω και δεν ερχεται, κανω το εξης: η πορτα γινεται "ηλεκτρικη", δεν την ελεγχω και ενα ρομποτ φωναζει "Η πορτα κλεινει" με ρομποτικη φωνη και τουτ-τουτ(συναγερμος τελευταιων δευτερολεπτων πριν κλεισει). "Δεν θα προλαβεις, βιασου!" του φωναζω εγω. Τρεχει και του λεω "Ουφ, ευτυχως προλαβες!" Θελω να πω, μερικες φορες χρειαζεται να μπουμε στον κοσμο τους.

Σε λιγους μηνες λογικα θα ειναι τελειως διαφορετικα τα πραγματα.

Δες εδω εχει κι αλλα βιβλια που σιγουρα θα σε βοηθησουν:

• Μου αρέσει 3

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα