my1stbaby

πόσες φορές λέτε το ίδιο πράγμα για να το κάνει;

Recommended Posts

Just now, Anna3011 said:

Σε ποιά ηλικία είπαμε ότι εμφανίζεται αυτή η περίφημη ενσυναίσθηση;

Αργεί πολύ ακόμα αυτού του είδους η ενσυναίσθηση!

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos είπε:

Εμένα ο γιος μου είναι 4 1/2 και πραγματικά νομίζω πως δεν μετριούνται οι φορές που μπορεί να του πω κάτι για να το κάνει (αν το κάνει ). Δεν είναι σίγουρα ούτε 3 ούτε 7 ούτε 10 είναι παραπάνω!

Εγώ νομίζω πως περνάω την καραντίνα με έναν έφηβο που είναι 4 1/2, δεν ξέρω πως να το εξηγήσω !

Εμένα μου λέει ''σου μιλάω και δεν με ακούς, μου απαντάς αλλά δεν με ακούς!''

Εμείς πια δεν μαζεύουμε παιχνίδια μέσα στην ημέρα, τα μαζεύουμε λίγο πριν μπει για μπάνιο, κατέληξα εκεί γιατί όσες φορές και αν του πω μέσα στην ημέρα να τα μαζέψει  δεν θα το κάνει ή θα το κάνει σε δύο λεπτά θα το βγάλει πάλι έξω , ευτυχώς μπήκαμε πια στην ηλικία που όταν χάνει κάτι ή όταν του σπάει τον ενοχλεί οπότε προσέχει λίγο παραπάνω.

Παιχνίδια ούτε εμείς μαζευουμαι ποτέ, ακόμα κ οταν κοιμηθούν δεν έχουμε δύναμη με τον άντρα μου προσπαθούμε να χαλαρώσουμε εκείνη την ώρα.. Παλιότερα αν κάποια στιγμή μέσα στη μέρα έκανα πως μάζευα παιχνίδια κ έκανε κάτι άλλο το σταματαγε κ ερχόταν κλαίγοντας κ έλεγε παίζω ακόμα με αυτά κ τα πέταγε έξω.. Κ έτσι σταμάτησα να μαζεύω απλά έχω αποθηκεύσει αρκετά παιχνίδια.. Ευτυχώς ο μικρός μου για την ώρα τουλάχιστον δείχνει ενδιαφέρον στο μάζεμα κ με το που με δει ερχετε κ βοηθάει κ εκείνος κ λέει εγω εγώ.. Είναι ειναι ενθαρρυντικό αυτό για εμένα άσχετα πως κ εκείνος όταν παίζει τα πετάει όπου βρει..!!! :rolleyes: 

Just now, Έσπερος είπε:

Εμείς έχουμε σαφώς πιο λιτη επικοινωνία, αλλά είναι δεδομένο ότι δεν χρειάζεται να πω κάτι πολλές φορές. θα το κάνει την ώρα που θέλει. η οποία μπορεί να είναι μόλις ένα λεπτό αφού το πω, αλλά πρώτα πρέπει να πει ένα βροντερό ΟΧΙ. 

Η άλλη εκδοχή, είναι να πει ότι θέλει να τελειώσει με αυτό που κάνει. Το λέει με πολύ σοβαρό ύφος, του στιλ "έχω σύσκεψη, μη με διακόπτετε". Πάμε να πλύνουμε δοντάκια; - Να τελειώσω πρώτα με το κουκουνάρι (ενν. το μάδημα του κουκουναριού)

Κ ο μικρός μου ακριβώς έτσι.. Του λες να κάνει κάτι κ λέει οχι κ με το που γυρίσω τη πλάτη μου αρχίζει κ φωνάζει ότι θα το κάνει (δε το λέει έτσι ακριβώς) γιατί δε μιλάει ακόμα καθαρά..πόσες φορές έχω προσπαθήσει να τον αλλάξω κ φωνάζει οχιι οχιιι κ με το που παραδώσω τα όπλα κ φεύγω παίρνει θέση κ φωνάζει αλλατσω αλλατσω... 

Just now, Anna3011 είπε:

"Μαμά θα μου διαβάσεις το τάδε βιβλίο;". "Φέρτο από το δωμάτιό σου και θα στο διαβάσω;". "Όχι εσύ να το φέρεις". Μα τεμπελιά 2,5 χρονων;

Καμιά φορά της λέω για να τεστάρω: "είμαι λίγο κουρασμένη σήμερα. Μπορείς να το φέρεις εσύ;". "Όχι εσύ να το φέρεις" και ύφος δε σηκώνω κουβέντα. Σε ποιά ηλικία είπαμε ότι εμφανίζεται αυτή η περίφημη ενσυναίσθηση;

Εμείς 4,5 κ ακόμα το ίδιο..!!! Μαμά νερό, αγάπη μου πήγαινε να βάλεις εσύ αφού ξέρεις.. Όχι θέλω εσύ να μου φέρεις.. Κ άλλες φορές μπορεί να θέλει να κάνει κάτι που να τον δυσκολεύει κ να προσπαθώ να τον βοηθήσω κ να φωνάζει οχιιιιιι μπορώ....!!!!! 

3 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Κατά καιρούς από αυτά που γράφεις βλέπω ότι είναι ένα πολύ υπάκουο παιδάκι κ

Ναι ή αλήθεια είναι πως είναι πολύ υπάκουος τόσο που κάποιες φορές δεν ξέρω αν είναι και καλο. Ό,τι πούμε το παίρνει πολύ σοβαρά πχ λέω "σε λίγο είναι ώρα για μπάνιο!" Ναι μαμά αλλά μπορώ να παίξω λίγο με το τάδε παιχνιδι? Μου ζητά την άδεια και πεφτω απ τα σύννεφα γιατί αυτά δεν είναι απ τα ζητήματα που είναι αδιαπραγματευτα όπως οι κίνδυνοι (πχ το χεράκι στο δρόμο). 

Και αυτό που λέει ή κοτσιφικος

Just now, kotsifikos είπε:

όταν χάνει κάτι ή όταν του σπάει τον ενοχλεί

ο μικρός μου το είχε από όταν αρχίσαμε να συνεννοουμαστε.  Πάντα έκλαιγε αν χαλαγε παιχνίδι, το ήθελε όπως ακριβώς ήταν (δηλ όχι πατέντες) κ ζητούσε επίμονα να το φτιαξουμε. Νομίζω οτι είναι στο χαρακτήρα του να έχει τα παιχνίδια του  οργανωμένα. Μάλλον έμοιασε τον μπαμπά του γιατί εγω δεν είμαι έτσι. Εγώ παραταω πχ το νερό του όπου να ναι και μου λέει "μαμα γιατί το άφησες εκεί? Έδω είναι ή θέση του" όπως και διάφορα άλλα αντικείμενα πχ το τηλεκοντρόλ, τα ποτήρια, τα παραμύθια του.  

• Μου αρέσει 1

Και νόμιζα ότι μόνο τα δικά μου απέκτησαν επιλεκτική ακοή και πρώιμη εφηβεία (2 και 4μιση ετών.. ) με την καραντινα!!! Όλη μέρα λέμε τα ίδια και τα ίδια εδώ μέσα.. 

21 ώρες πρίν, Deena είπε:

Για παράδειγμα, αντί να ζητάω 10 φορές να μαζέψουν τους μαρκαδόρους που έχουν σκορπιστεί στο πάτωμα, στέκομαι στην μέση του χώρου και λέω απλά «Βλέπω μαρκαδόρους έξω από την μολυβοθήκη» και όντως πιάνει.

Εμένα απλά θα μου έλεγε ο μεγάλος μου "σωστά βλέπεις!! Πολύ καλή δουλειά κάνουν τα γυαλιά σου!!" Χαχαχαχα.

Πέρα από την πλάκα, θα το δοκιμάσω και θα βρω το βιβλίο που αναφέρεις. 

• Χαχαχα 3

Just now, xaroumenh mama είπε:

Εμείς 4,5 κ ακόμα το ίδιο..!!! Μαμά νερό, αγάπη μου πήγαινε να βάλεις εσύ αφού ξέρεις.. Όχι θέλω εσύ να μου φέρεις.. Κ άλλες φορές μπορεί να θέλει να κάνει κάτι που να τον δυσκολεύει κ να προσπαθώ να τον βοηθήσω κ να φωνάζει οχιιιιιι μπορώ....!!!!! 

Α ναι βέβαια και η δικιά μου προσπαθεί συχνά να κάνει πράγματα που τη δυσκολεύουν (πχ να ντυθεί, να βάλει παπούτσια) και μας ενημερώνει μάλιστα ότι μπορεί να τα κάνει γιατί είναι παιδάκι και όχι μωρό. Μετά από λίγο έρχεται τρέχοντας και ζητάει βοήθεια. Για πράγματα που βαριέται να κάνει μόνη της δηλώνει συχνά πυκνά ότι δε μπορεί γιατί είναι μικρούλα. Μας δουλεύει κανονικότατα λέω εγω.

Αυτο που παντα πιανει με το μαζεμα των παιχνιδιων ειναι το εξης: της λεω (της μεγαλης 4 ετων) να μαζεψει τα παιχνιδια και φυσικα μου λεει οχι γιατι "ειναι πολλα", "δεν μπορω κουραζομαι", "ολο δουλειες με βαζετε να κανω" και αλλα τετοια. Τοτε της λεω κι εγω "ωραια, αφου ειναι πολλα αρα δεν τα χρειαζεσαι, οποτε θα τα πεταξω για να μην εχεις να μαζευεις και κουραζεσαι". Καποιες φορες μαλιστα παω και παιρνω δηθεν και σακουλα σκουπιδιων! Για ποτε τρεχει να τα μαζεψει δε φανταζεστε! Πιανει παντα το κολπο...

6imop2.pngRmpfp3.png

5 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Ναι ή αλήθεια είναι πως είναι πολύ υπάκουος τόσο που κάποιες φορές δεν ξέρω αν είναι και καλο. Ό,τι πούμε το παίρνει πολύ σοβαρά πχ λέω "σε λίγο είναι ώρα για μπάνιο!" Ναι μαμά αλλά μπορώ να παίξω λίγο με το τάδε παιχνιδι? Μου ζητά την άδεια και πεφτω απ τα σύννεφα γιατί αυτά δεν είναι απ τα ζητήματα που είναι αδιαπραγματευτα όπως οι κίνδυνοι (πχ το χεράκι στο δρόμο). 

Eμενα δεν ειναι τοσο συνεργασιμος (ο υπακουοι ειναι για τον στρατο ;)) οσο ο δικος σου αλλα παρ'ολα αυτα αρκετες φορες θα με ρωτησει κατι σαν τον δικο σου, που θα μου φανει λιγο υπερβολικο :-? Προσπαθω να μην το βλεπω ομως οτι μου ζηταει την αδεια ή την εγκριση (οσο κι αν φαινεται ετσι), απλα θεωρω οτι το "συζηταει" ωστε να παρθει μια κοινη αποφαση :) Διαφορετικα, θα μου ζητουσε την εγκριση και για αλλα πραγματα ή για εκεινα που ειναι απαραιτητο να το κανει.

Παντως, κι εμενα μεγαλος(4χρ) προς τον παρον πολλες φορες "κουφαινεται". Πραγματικα πιστευω οτι παθαινουν αυτο που λεμε "ειναι στον κοσμο τους" και δεν το θεωρω κακο. Ειναι τοσο συγκεντρωμενοι και προσηλωμενοι σε αυτο που κανουν που μονο αν ακουσουν κατι πραγματικα ενδιαφερον (βλεπε γλυκο ή δωρο) θα στρεψουν την προσοχη τους εκει!

Εγω αυτο που του ζηταω περισσοτερες φορες απο οτιδηποτε αλλο ειναι να βαλει τις καλτσες του οταν ξυπναει! Μπορει και 2 ωρες να κανει να τις φορεσει. Ευτυχως ερχεται το καλοκαιρι και θα καταργηθουν!

Γενικως, το ποσο γρηγορα θα το κανει ή ποσες φορες θα χρειαστει να το πω εχει να κανει με:

τι ζηταω (αν ζηταω κατι που θελει πολυ κοπο ή κατι ευκολο, κατι που ξερω οτι δεν του αρεσει καθολου να το κανει)

πως το ζηταω (τονος φωνης, λεξεις που θα χρησιμοποιησω). Χρησιμοποιω κι εγω τους τροπους απο το βιβλιο της @Deena με επιτυχια τις περισσοτερες φορες

ποτε το ζηταω (αν ειναι κουρασμενος ή ηταν θυμωμενος προ ολιγου ή κατι αλλο που μπορει τον επηρεασε)

αν υπαρχει κινητρο (πχ θα βγουμε βολτα αλλα πρεπει να μαζεψουμε πρωτα)

Οποτε ο αριθμος που θα το πω δεν ειναι στανταρ. Αν ειμαστε σε καλη στιγμη μπορει να το κανει με την δευτερη, αν δεν ειναι καθολου προθυμος μπορει να τον βοηθησω (πχ στα παιχνιδια που συνηθως μου το ζηταει γιατι ειναι πολυ "κουρασμενος" οπως λεει) ή να περασουν 10 φορες και να βρω κατι να του πω που θα του δωσει το κινητρο ή απλα να συνειδητοποιησει οτι δεν υπαρχει αλλη επιλογη περα απο το να το κανει.

• Μου αρέσει 1

6 ώρες πρίν, CMES είπε:

Αυτο που παντα πιανει με το μαζεμα των παιχνιδιων ειναι το εξης: της λεω (της μεγαλης 4 ετων) να μαζεψει τα παιχνιδια και φυσικα μου λεει οχι γιατι "ειναι πολλα", "δεν μπορω κουραζομαι", "ολο δουλειες με βαζετε να κανω" και αλλα τετοια. Τοτε της λεω κι εγω "ωραια, αφου ειναι πολλα αρα δεν τα χρειαζεσαι, οποτε θα τα πεταξω για να μην εχεις να μαζευεις και κουραζεσαι". Καποιες φορες μαλιστα παω και παιρνω δηθεν και σακουλα σκουπιδιων! Για ποτε τρεχει να τα μαζεψει δε φανταζεστε! Πιανει παντα το κολπο...

Εμένα κάνει το άλλο... Αν της πω ότι πάω να πετάξω κάποιο παιχνίδι μερικές φορές μου λέει μετά κ αυτό να πετάξεις κ αυτό κ αυτό κ αυτό... Με δουλεύει κανονικότητα!!! Άλλες φορές βέβαια αντιδράει σαν την δικιά σου κ άλλες αρχίζει τσιριζει κ χτυπιέται κάτω! Είναι διχασμένη προσωπικότητα το παιδί μου δεν εξηγείται αλλιώς!!:P

7 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

ο μικρός μου το είχε από όταν αρχίσαμε να συνεννοουμαστε.  Πάντα έκλαιγε αν χαλαγε παιχνίδι, το ήθελε όπως ακριβώς ήταν (δηλ όχι πατέντες) κ ζητούσε επίμονα να το φτιαξουμε. Νομίζω οτι είναι στο χαρακτήρα του να έχει τα παιχνίδια του  οργανωμένα. Μάλλον έμοιασε τον μπαμπά του γιατί εγω δεν είμαι έτσι. Εγώ παραταω πχ το νερό του όπου να ναι και μου λέει "μαμα γιατί το άφησες εκεί? Έδω είναι ή θέση του" όπως και διάφορα άλλα αντικείμενα πχ το τηλεκοντρόλ, τα ποτήρια, τα παραμύθια του.  

Μάλλον το παιδάκι σου είναι πιο ώριμο για την ηλικία σου, μια χαρά καλό το βλέπω.. Κ εγώ όταν ήμουν μικρή μου λέει η μαμά μου ότι ήμουν πολύ υπάκουη, λίγο να ένιωθα ότι μου υψώνει κάποιος την φωνή έβαζα τα κλάματα οπότε δεν έκανα κ αταξίες κ ούτε θυμάμαι ποτέ τους γονείς μου να με μαλώνουν. Είχα κάποιες κουκλιτσες, έπαιζα λίγο κ μετά έλεγα την μαμά μου να τις κρύψει για να μην μου τις χαλάσουν τα αδέρφια μου! Εγώ δεν πολύ το θυμάμαι γιατί ήμουν πολύ μικρή αλλά μου τα λέει η μητέρα μου!

Οπότε μην αγχώνεσαι ότι μπορεί να μην είναι φυσιολογικό, απλά είναι ο χαρακτήρας του έτσι!

• Μου αρέσει 1

11 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Α ναι βέβαια και η δικιά μου προσπαθεί συχνά να κάνει πράγματα που τη δυσκολεύουν (πχ να ντυθεί, να βάλει παπούτσια) και μας ενημερώνει μάλιστα ότι μπορεί να τα κάνει γιατί είναι παιδάκι και όχι μωρό. Μετά από λίγο έρχεται τρέχοντας και ζητάει βοήθεια. Για πράγματα που βαριέται να κάνει μόνη της δηλώνει συχνά πυκνά ότι δε μπορεί γιατί είναι μικρούλα. Μας δουλεύει κανονικότατα λέω εγω.

Μας πουλάνε κ μας αγοράζουν εγω θα πω

Ο μικρος από πέρυσι 2,5χρ είναι μεγάλο αγόρι κ θα παει σχολειο, αλλα στο σπιτι είναι το μωρο της μαμας:-P

Πλέον είναι μεγάλο αγόρι για μεγάλο ποδήλατο, αλλα πάντα το μωρο της μαμας:-P

Γενικα είναι συνεργασιμα παιδια, δ εχω παράπονο. Κ το κανει κ μενα ο μικρος να ζητάει κτ. Πχ ένα παζλ που ειναι μαζεμένο για να μην χαθεί, η να ζωγραφίσει, ενώ ποτέ δ εχω αρνηθεί, εκτος αν στρωνω να φαμε. Κ αν του πω οκ, λέει ευχαριστώ μαμα

Επισης όταν τον πηγαιναμε σχολειο, στα ξεφνικα μια μερα λέει ευχαριστώ μπαμπα, λέμε γτ; απαντάει που με έφερες σχολειο :shock:

• Μου αρέσει 2

Just now, vicky86 είπε:

Ο μικρος από πέρυσι 2,5χρ είναι μεγάλο αγόρι κ θα παει σχολειο, αλλα στο σπιτι είναι το μωρο της μαμας:-P

Γενικα είναι συνεργασιμα παιδια, δ εχω παράπονο. Κ το κανει κ μενα ο μικρος να ζητάει κτ. Πχ ένα παζλ που ειναι μαζεμένο για να μην χαθεί, η να ζωγραφίσει, ενώ ποτέ δ εχω αρνηθεί, εκτος αν στρωνω να φαμε. Κ αν του πω οκ, λέει ευχαριστώ μαμα

Επισης όταν τον πηγαιναμε σχολειο, στα ξεφνικα μια μερα λέει ευχαριστώ μπαμπα, λέμε γτ; απαντάει που με έφερες σχολειο :shock:

Τον γλυκούλη μου!!!! Και η δικιά μου μου πετάει κάτι ευχαριστώ τελευταία και με στέλνει. Τις προάλλες λέγαμε αστεία και ξεκαρδιζόταν και στο άσχετο μου πετάει "σ αγαπώ πολύ μαμάκα μου". Κόκκαλο η μάνα, μόνο τα κλάματα που δεν έβαλα :D.

• Μου αρέσει 3

Διαφημίσεις

Just now, vicky86 είπε:

Το ευχαριστώ το λέει πολύ συχνά και ο δικός μου, όπως το χρησιμοποιεί και ο δικός σου, έτσι στα ξαφνικά θα πει πχ ευχαριστώ μαμά που πήγαμε εκεί , ευχαριστώ μπαμπά που παίξαμε το τάδε και είναι πράγματα που κάνουμε -καναμε προ κοροναιου- καθημερινά. 

Ο δικός μου περνά τωρα την φάση που δεν θέλει να μεγαλώσει. " Είμαι μικρός ακόμα μαμά, βλέπεις τα χεράκια μου, κοίτα τα ρούχα μου είναι μικρά δεν είναι σαν τα δικά σου, δεν είμαι μεγάλος για να πάω σχολείο!" 

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Το ευχαριστώ το λέει πολύ συχνά και ο δικός μου, όπως το χρησιμοποιεί και ο δικός σου, έτσι στα ξαφνικά θα πει πχ ευχαριστώ μαμά που πήγαμε εκεί , ευχαριστώ μπαμπά που παίξαμε το τάδε και είναι πράγματα που κάνουμε -καναμε προ κοροναιου- καθημερινά. 

Ο δικός μου περνά τωρα την φάση που δεν θέλει να μεγαλώσει. " Είμαι μικρός ακόμα μαμά, βλέπεις τα χεράκια μου, κοίτα τα ρούχα μου είναι μικρά δεν είναι σαν τα δικά σου, δεν είμαι μεγάλος για να πάω σχολείο!" 

Εμ έχει λόγο που στα λεει;-)κάθε παιδακι διαφορετικό, εμένα το ζητουσε το σχολειο

Τώρα μέσα στο σπίτι κάνει συνηθως το γκρινιαρικο μωρο, επηρεασμένος με τα παιχνίδια με την μεγαλη. Κ μου λεει είσαι η μαμα μου για παντα. Κ μου λεει μια μερα είσαι η καλύτερη μαμα μου, κ δ το σχολίασα, κ αυτοκομπλιμενταρεται. Λέει κ εγω ειμαι το καλύτερο μωρακι σου:-P

• Μου αρέσει 1
    • Χαχαχα 1

3 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Εμένα κάνει το άλλο... Αν της πω ότι πάω να πετάξω κάποιο παιχνίδι μερικές φορές μου λέει μετά κ αυτό να πετάξεις κ αυτό κ αυτό κ αυτό... Με δουλεύει κανονικότητα!!!  

χαχαχα Eνταξει το κανω σκηνη στο μυαλο μου και κλαιω :D Προφανως σε δουλευει γιατι ξερει οτι την δουλευεις; Εχεις πεταξει ποτε κατι στ'αληθεια για να δει αν το εννοεις; Προσωπικα, επειδη δεν μου αρεσει το "πεταμα" του εχω πει οτι εχω μια φιλη που μενει με παιδακια που δεν εχουν γονεις, ουτε πολλα παιχνιδια και στ'αληθεια 2-3 φορες τον χρονο κανουμε διαλογη και τα πηγαινουμε. Αλλα το χρησιμοποιω αν πχ τα πεταει κατω και δεν φαινεται να τον νοιαζει που δεν συμφωνω: "Αν δεν μπορεις να τα προσεχεις, δεν πειραζει, θα τα δωσουμε στα παιδακια που δεν εχουν που ειμαι σιγουρη οτι θα τα προσεχουν πολυ!" και συνηθως εκει σταματαει το θεμα. Αλλα 1-2 φορες(πριν τα 4 χρ), το εφτασα στα ακρα, εκανα οτι την παιρνω τηλεφωνο και φυσικα ολα λυθηκαν :) Τον τελευταιο χρονο δεν εχει χρειαστει να φτασω μεχρι εκει.

Καλα κι εμεις απο ευγενεια αλλο τιποτα! Καμια φορα την χρησιμοποιει κιολας για να παρει αυτο που θελει, γλυκολογα και τετοια και δεν μου πολυαρεσει αλλα εφ'οσον την χρησιμοποιει και στην καθημερινοτητα (πχ αν του δωσω να πιει νερο) τον χαιρομαι να τον ακουω! 

Για τα ομορφα λογια που ακουμε πραγματικα ειναι στιγμες ανεκτιμητης αξιας :), ειδικα οταν μου το λεει σε καποια ασχετη στιγμη παιρνοντας πρωτοβουλια (δηλαδη χωρις να του εχω πει προηγουμενως εγω πχ σ'αγαπω) και αληθεια λυπαμαι που δεν καταλαβαινουν καποιοι γονεις που κακομεταχειριζονται τα παιδια τους ποσο γεματα αγαπη ειναι...αν την παρουν απλοχερα, θα την δωσουν δεκαπλασια...

• Μου αρέσει 1

Just now, Sentir...natureza είπε:

χαχαχα Eνταξει το κανω σκηνη στο μυαλο μου και κλαιω :D Προφανως σε δουλευει γιατι ξερει οτι την δουλευεις; Εχεις πεταξει ποτε κατι στ'αληθεια για να δει αν το εννοεις; Προσωπικα, επειδη δεν μου αρεσει το "πεταμα" του εχω πει οτι εχω μια φιλη που μενει με παιδακια που δεν εχουν γονεις, ουτε πολλα παιχνιδια και στ'αληθεια 2-3 φορες τον χρονο κανουμε διαλογη και τα πηγαινουμε. Αλλα το χρησιμοποιω αν πχ τα πεταει κατω και δεν φαινεται να τον νοιαζει που δεν συμφωνω: "Αν δεν μπορεις να τα προσεχεις, δεν πειραζει, θα τα δωσουμε στα παιδακια που δεν εχουν που ειμαι σιγουρη οτι θα τα προσεχουν πολυ!" και συνηθως εκει σταματαει το θεμα. Αλλα 1-2 φορες(πριν τα 4 χρ), το εφτασα στα ακρα, εκανα οτι την παιρνω τηλεφωνο και φυσικα ολα λυθηκαν :) Τον τελευταιο χρονο δεν εχει χρειαστει να φτασω μεχρι εκει.

Καλα κι εμεις απο ευγενεια αλλο τιποτα! Καμια φορα την χρησιμοποιει κιολας για να παρει αυτο που θελει, γλυκολογα και τετοια και δεν μου πολυαρεσει αλλα εφ'οσον την χρησιμοποιει και στην καθημερινοτητα (πχ αν του δωσω να πιει νερο) τον χαιρομαι να τον ακουω! 

Για τα ομορφα λογια που ακουμε πραγματικα ειναι στιγμες ανεκτιμητης αξιας :), ειδικα οταν μου το λεει σε καποια ασχετη στιγμη παιρνοντας πρωτοβουλια (δηλαδη χωρις να του εχω πει προηγουμενως εγω πχ σ'αγαπω) και αληθεια λυπαμαι που δεν καταλαβαινουν καποιοι γονεις που κακομεταχειριζονται τα παιδια τους ποσο γεματα αγαπη ειναι...αν την παρουν απλοχερα, θα την δωσουν δεκαπλασια...

Αν τύχει να πετάξω κάποιο πράγμα είναι κάτι πολύ μικρό μηδαμινης αξίας που ξέρω κ ότι δεν το παίζει στην καθημερινότητα της. Κάτι άλλο που παίζει θα το κρύψω κάπου κάνοντας ότι το πέταξα κ θα εμφανιστεί μετά από καιρό πάλι αλλά σε πολύ αγαπημένα παιχνίδια δεν μου πάει η καρδιά να της το κάνω γιατί ξέρω ότι όντως θα της λείψουν! 

Παιχνίδια δεν έχω πει ότι θα πετάξω μέχρι τώρα γιατί πάντα είμαι ηλικρινης άνθρωπος κ θέλω ότι λέω να το κάνω... Κ όταν πω ότι θα πάρω το παιχνίδι να το φυλαξω το κάνω.... 

Προχθές έτυχε κ εγώ κ του είπα ότι υπάρχουν παιδάκια που δεν έχουν παιχνίδια κ εφόσον εσύ δε τα προσέχεις τα παιχνίδια σου μου φαίνεται πως θα τα δώσουμε σε παιδάκια που θα τα έχουν ανάγκη κ θα χαρούν κ θα τα προσέχουν.. Έδειξε πως τον αγχωσε αυτό με ρωτούσε συνέχεια σε ποια παιδιά μάμα  σε ποια παιδιά... 

Διαφημίσεις

21 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Μήπως είναι παρθένος; ακυρο σχόλιο αλλα διαβάζοντας το σχόλιο αυτό μου ηρθς στο μυαλό. 

Εγω δεν εχω τοσο μεγαλο παιδακι αλλα γελαω πολύ με ολα τα σχόλια και σκέφτομαι πως θα είναι ο δικός μου. 

12 ώρες πρίν, Mikraki2207 είπε:

Μήπως είναι παρθένος; ακυρο σχόλιο αλλα διαβάζοντας το σχόλιο αυτό μου ηρθς στο μυαλό. 

Εγω δεν εχω τοσο μεγαλο παιδακι αλλα γελαω πολύ με ολα τα σχόλια και σκέφτομαι πως θα είναι ο δικός μου. 

Όχι αιγόκερως είναι! 

Όταν μεγαλώσει και το δικό σου μωρακι θα δεις πόσο έξυπνα απαντούν και σε αφήνουν με ανοιχτό το στόμα.

Σήμερα ο δικός μου μου είπε πως δεν θα ξαναφαει φασολάκια γιατί δεν θελει να μεγαλώσει αλλά θα τρώει μπισκότα και σοκολάτες για να μείνει μικρός!:shock::-D

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Όχι αιγόκερως είναι! 

Όταν μεγαλώσει και το δικό σου μωρακι θα δεις πόσο έξυπνα απαντούν και σε αφήνουν με ανοιχτό το στόμα.

Σήμερα ο δικός μου μου είπε πως δεν θα ξαναφαει φασολάκια γιατί δεν θελει να μεγαλώσει αλλά θα τρώει μπισκότα και σοκολάτες για να μείνει μικρός!:shock::-D

Κ εγω τους λεω οτι τα μικρα μωρακια δ τρωνε γλυκα κ μπισκοτα, αλλα κρεμες:mrgreen:να δεις πως αλλαζουν γνωμη μετα:-P

• Χαχαχα 2

Είναι πραγματικά πολύ έξυπνα και αθωα. Θυμάμαι τον εαυτό μου μικρη, οχι μωρο αλλα λίγο νηπιο και μετά και θυμάμαι κι εγώ πως απαντουσα και τι σκεπτικό ειχα και πραγματικά έτσι καταλαβαίνω λίγο τη ψυχολογία των παιδιών. Κι εγώ μικρή αν μου έλεγαν τι να κάνω, τσαντιζομουν γιατί έτσι κι αλλιώς θα το έκανα αλλά δεν ήθελα να το κάνω επειδή μου το ειπαν. Δεν ήθελα κυριαρχια πάνω μου, ήθελα να μου πουν μπράβο όμως όταν κανω κάτι χωρίς να μου το έχουν πει. 

On 26/4/2020 at 11:45 ΜΜ, Deena είπε:

Την δικιά μου πεντάχρονη τώρα τελευταία πριν τον ύπνο την πιάνουν τα ψυχολογικά της...δεν βρίσκω άλλο όρο. Όταν της λες «Ώρα για δόντια και ύπνο», εκεί που είναι μεσα στην τρελή χαρά, αρχίζει τα «Αισθάνομαι μια θλίψη» και τα «Είμαι στενοχωρημένη αλλά δεν ξέρω τον λόγο»  (δεν κάνω πλάκα, αυτά ακριβώς μου λέει), όπως λέει και ο άντρας μου μόνο ότι περιμένει περίοδο και έχει νεύρα δεν μας έχει πει.

Σύμφωνα με τα σεμινάρια του Gordon που έκανα το φθινόπωρο, κάτι τέτοιο σημαίνει ότι το πσιδι αναζητά σύνδεση με τους γονείς. Όταν λένε κ ξαναλέμε το ίδιο σημαίνει ότι δεν τα έχουμε ακούσει σωστά. Χρειάζεται ενεργητική ακρόαση. Μπορεί επίσης να σε βοηθήσουν κ τα παιχνίδια ρόλων σε αυτό. 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Σύμφωνα με τα σεμινάρια του Gordon που έκανα το φθινόπωρο, κάτι τέτοιο σημαίνει ότι το πσιδι αναζητά σύνδεση με τους γονείς. Όταν λένε κ ξαναλέμε το ίδιο σημαίνει ότι δεν τα έχουμε ακούσει σωστά. Χρειάζεται ενεργητική ακρόαση. Μπορεί επίσης να σε βοηθήσουν κ τα παιχνίδια ρόλων σε αυτό. 

Χαχαχα, δεν το λέει και το ξαναλέει συνέχεια, το λέει μόνο όταν της λες να πάει για ύπνο!

Συχνά το συνοδεύει με κάτι του τύπου «Το μόνο που θα μου φτιάξει την διάθεση είναι να δω ένα ακόμα παιδικό/να φάω σοκολάτα/να μου βάψεις τα νυχια».

Just now, Deena είπε:

Just now, Deena είπε:

Χαχαχα, δεν το λέει και το ξαναλέει συνέχεια, το λέει μόνο όταν της λες να πάει για ύπνο!

Συχνά το συνοδεύει με κάτι του τύπου «Το μόνο που θα μου φτιάξει την διάθεση είναι να δω ένα ακόμα παιδικό/να φάω σοκολάτα».

Στάθηκα κ εγώ στον ύπνο γιατί κ εμείς έχουμε θέματακια το βράδυ. Μου είπε ο εκπαιδευτής ότι συνδέεται με ανασφάλεια. Αυτό τον καιρό όλη η ομάδα μαζί κάνουμε κάποιες συνεδρίες κ το έχουμε συζητήσει εκτενώς. Τώρα βέβαια η κάθε περίπτωση διαφέρει. Εσύ ξέρεις καλύτερα. Επί τη ευκαιρία να σου πω ότι έμαθα εξαιρετικά ενδιαφέροντα πράγματα σε αυτό το βιωματικό σεμινάριο. Είχα όμως κ εξαιρετικό δάσκαλο. Πάτρικ Ακριβός λέγεται. 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Στάθηκα κ εγώ στον ύπνο γιατί κ εμείς έχουμε θέματακια το βράδυ. Μου είπε ο εκπαιδευτής ότι συνδέεται με ανασφάλεια. Αυτό τον καιρό όλη η ομάδα μαζί κάνουμε κάποιες συνεδρίες κ το έχουμε συζητήσει εκτενώς. Τώρα βέβαια η κάθε περίπτωση διαφέρει. Εσύ ξέρεις καλύτερα. Επί τη ευκαιρία να σου πω ότι έμαθα εξαιρετικά ενδιαφέροντα πράγματα σε αυτό το βιωματικό σεμινάριο. Είχα όμως κ εξαιρετικό δάσκαλο. Πάτρικ Ακριβός λέγεται. 

Δεν αμφιβάλλω για αυτό που μου λες, ειδικά στα μικρότερα νήπια εννοείται ότι η δυσκολία, η αντίσταση και γενικά οι δαιταραχες στον ύπνο πολύ συχνά χτυπάνε καμπανάκια για ανασφάλεια ή για έλλειμμα επαρκούς επαφής με τον γονιό.

Η δικιά μου βεβαια πάει δημοτικό τον Σεπτέμβριο και μόλις ακουμπάει το κεφάλι της στο μαξιλάρι κοιμάται ακαριαία, αλλά το παιχνίδι και η τηλεόραση είναι γλυκά για να τα αφήσει! 

Ναι. Δημιουργούν εθισμό κ τα δύο. 

Τ Ο θέμα το δικό μας είναι ότι είναι σχεδόν δυόμισι κ κοιμάται ακόμη μαζί μας. Είναι πολύ ωραίο αλλά ήταν λάθος μας τελικά. Προσπαθήσαμε ένα τρίμηνο να πάει στο κρεβάτι αλλά δεν τα καταφέραμε. Κουράστηκα με. 

Δημοσιεύτηκαν (επεξεργάστηκε)
    On ‎4‎/‎27‎/‎2020 at 3:33 AM, CMES said:

Αχ, έτσι 'ελεγα και εγώ στη μαμά μου μικρή! Μου έλεγε μάζεψε τα παιχνιδάκια σου. Και της έλεγα, τι?? να κουράζομαι εγώ?? Στην πραγματικότητα ακόμη έτσι είμαι:mrgreen:. Δεν αλλάζει ο άνθρωπος!

Ο μικρός μου πάλι, 2,5, όταν του λέω να κάνει κάτι που δεν του αρέσει, μου λέει "τι είπες??" να μαζέψεις τα παιχνίδια σου. " τι είπες?? δεν κατάλαβα!":mrgreen: 

Επεξεργάστηκαν by Yovanna

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα