Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πόσες φορές λέτε το ίδιο πράγμα για να το κάνει;


Recommended Posts

4 ετών , πόσες φορές πρέπει να πείτε το ιδιο πράγμα για να το κάνει; 

πχ μάζεψε τα παιχνίδια σσου, μη πετάς τα ρούχα σου, έλα να πλύνουμε δόντια,

έλα να κάτσουμε να φάμε κλπ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, my1stbaby είπε:

4 ετών , πόσες φορές πρέπει να πείτε το ιδιο πράγμα για να το κάνει; 

πχ μάζεψε τα παιχνίδια σσου, μη πετάς τα ρούχα σου, έλα να πλύνουμε δόντια,

έλα να κάτσουμε να φάμε κλπ

Τουλ 3φορες,για τα δοντια βεβαια ερχονται τρεχωντας:D η στο φαι αρκει να στρωσω τραπεζι αν πεινανε κ τους αρεσει:P

Η μπορει να πω μαζεψτε τα παιχνιδια να το λεω 3φορες σε μιση ωρα, κ να κανουν 1,5ωρα γτ στην τελικη παιζανε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολλές, δεν μετράω αλλά πολλές, πάρα πολλές!

 

Ωστοσο, με έχουν βοηθήσει κάποια τρικ από το βιβλίο «Πως να μιλάτε στα παιδιά ώστε να σας ακούν και πως να τα ακούτε ώστε να σας μιλούν».

 

Για παράδειγμα, αντί να ζητάω 10 φορές να μαζέψουν τους μαρκαδόρους που έχουν σκορπιστεί στο πάτωμα, στέκομαι στην μέση του χώρου και λέω απλά «Βλέπω μαρκαδόρους έξω από την μολυβοθήκη» και όντως πιάνει.

 

7,5 και 5,5 ετών.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Πολλές, δεν μετράω αλλά πολλές, πάρα πολλές!

 

Ωστοσο, με έχουν βοηθήσει κάποια τρικ από το βιβλίο «Πως να μιλάτε στα παιδιά ώστε να σας ακούν και πως να τα ακούτε ώστε να σας μιλούν».

 

Για παράδειγμα, αντί να ζητάω 10 φορές να μαζέψουν τους μαρκαδόρους που έχουν σκορπιστεί στο πάτωμα, στέκομαι στην μέση του χώρου και λέω απλά «Βλέπω μαρκαδόρους έξω από την μολυβοθήκη» και όντως πιάνει.

 

7,5 και 5,5 ετών.

Το έχω κ εγω αυτό το βιβλίο φυσικά μας έχει βοηθήσει πάρα πολύ αλλά στα παιχνίδια άκομα δε πιάνει για τον μεγάλο μου γιο.. Λέω βλέπω πως είναι τα παιχνίδια όλα στο πάτωμα κ θα μου απαντήσει μα ακόμα παίζω. Η θα ακούσω κ ένα μαζεψετα εσύ... Κ μετά ανάλογα πως θα εξελιχθεί θα πω αυτό που είπα πάρα πάνω ότι όταν μαζέψεις τα παιχνίδια σου τότε θα κάνουμε αυτό που ζήτησες πχ.. Κλαιει κ λέει μα δε μπορώ είναι πολλά. Αλλά εντάξει ξέρω πως ο γιος μου χρειάζεται οργάνωση κ λίγα ερεθίσματα για να μην του αποσπούν τη προσοχή κ για να μη νιώθει αυτό το χάος.. Το δουλεύουμε όμως..!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

Το έχω κ εγω αυτό το βιβλίο φυσικά μας έχει βοηθήσει πάρα πολύ αλλά στα παιχνίδια άκομα δε πιάνει για τον μεγάλο μου γιο.. Λέω βλέπω πως είναι τα παιχνίδια όλα στο πάτωμα κ θα μου απαντήσει μα ακόμα παίζω. Η θα ακούσω κ ένα μαζεψετα εσύ... Κ μετά ανάλογα πως θα εξελιχθεί θα πω αυτό που είπα πάρα πάνω ότι όταν μαζέψεις τα παιχνίδια σου τότε θα κάνουμε αυτό που ζήτησες πχ.. Κλαιει κ λέει μα δε μπορώ είναι πολλά. Αλλά εντάξει ξέρω πως ο γιος μου χρειάζεται οργάνωση κ λίγα ερεθίσματα για να μην του αποσπούν τη προσοχή κ για να μη νιώθει αυτό το χάος.. Το δουλεύουμε όμως..!!! 


Η αλήθεια είναι ότι περισσότερο πιάνει στον μεγάλο, όχι μόνο στο μάζεμα των παιχνιδιών αλλά και σε αλλά. Δηλαδή τον ρωτάω «Τι ώρα θα διαβάσεις;», μου λέει «Στις 6». Όταν φτάνει 6 του λέω απλά «Η ώρα πήγε 6» και πάει, αν του έλεγα «Ήρθε η ώρα για διάβασμα, μην αργείς» θα είχαμε γκρίνια.

 

Για πιο μεγάλα παιδιά το βιβλίο προτείνει ένα τρικ με σημειωματακια, δηλαδή πχ το παιδί έχει πεταμένα τα ρούχα του και αντί να του πεις «Μάζεψε τα», να γράψεις ένα σημείωμα «Ανήκω στο συρτάρι» και να το αφήσεις πάνω στα πεταμένα ρούχα.

 

Για το μάζεμα των παιχνιδιών, σε μένα μερικές φορές πιάνει να τους κάνω παιχνίδια, πχ ότι είναι αθλητές σε ένα νέο Ολυμπιακό άθλημα (μάζεμα παιχνιδιών) και είναι οι δυο καλύτεροι που έχουν προκριθεί στον τελικό κλπ και στο τέλος τους λέω «Δεν μπορώ να διαλέξω, είστε και οι δυο καταπληκτικοί αθλητές, θα πάρετε και οι δυο χρυσό μετάλλιο» κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικός μου 3+4 μηνών, σπάνια δεν κάνει αυτό που του λέω με την πρώτη. Μόνο αν βαριέται,  ζητά βοήθεια για να μαζέψει τα παιχνίδια του.  

  Στα δύο παρακαλουσα για να έρθει στην ώρα του για μπάνιο ή για να συμμαζεψουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Ο δικός μου 3+4 μηνών, σπάνια δεν κάνει αυτό που του λέω με την πρώτη. Μόνο αν βαριέται,  ζητά βοήθεια για να μαζέψει τα παιχνίδια του.  

  Στα δύο παρακαλουσα για να έρθει στην ώρα του για μπάνιο ή για να συμμαζεψουμε. 

Μπράβο για το παιδάκι σου... Κατά καιρούς από αυτά που γράφεις βλέπω ότι είναι ένα πολύ υπάκουο παιδάκι κ φαίνεται ότι έχεις ασχοληθεί πολύ στην διαπαιδαγώγηση του με το σωστό τρόπο..

 

Εμένα για να κάνει κάτι πρέπει να της το πω πολλές πολλές φορές κ αυτό αν είναι στα καλά της. Πολλές φορές βέβαια μου λέει να τα μαζέψω πχ τα παιχνίδια που έχει πετάξει στο πάτωμα εγώ γιατί θα κουραστεί να τα κάνει. Οπότε τα κάνουνε μαζί!

Link to comment
Share on other sites

Καθε φορα που λεω να μαζεψουν πλεον πονανε τα ποδια τους, τα μαθαινει κ ο μιρος απο την μεγαλη:-Pκλασικη απαντηση ειναι πολλα

Επισης εχουμε καινουριο με την μεγαλη, οταν ειναι ωρα να ξαπλωσει ειναι φουσκωμενη, πολλες φορες κ ενω δ εχει τελειωσει καν το βραδινο:P

Τωρα που ειμαστε σπιτι, παντα την ωρα που ειναι να κοιμηθουν θυμουνται να παιξουν, 12-13ωρες ολη μερα δ τους φτανουν

Link to comment
Share on other sites

14 χρονών  να δείτε, και πόσα χτυπήματα πόρτας γιατί "όλα εγώ τα κάνω εδώ μέσα" και "κανείς δε με καταλαβαίνει" και "μη μου το λες με αυτό τον τόνο, ακούγεσαι ήρεμη αλλά ξέρω ότι δεν το εννοείς"

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

14 χρονών  να δείτε, και πόσα χτυπήματα πόρτας γιατί "όλα εγώ τα κάνω εδώ μέσα" και "κανείς δε με καταλαβαίνει" και "μη μου το λες με αυτό τον τόνο, ακούγεσαι ήρεμη αλλά ξέρω ότι δεν το εννοείς"

Προεφηβεια ο αδερφος μου 11χρ, χρειάζομαι τον δικό μου χώρο:shock:εγω ήμουν 17,αραγε δ χρειαζόμουν; 

Αλλα ωραίος αυτός ο τόνος σου, που ακούγεσαι ήρεμη αλλά δ εισαι:mrgreen:

Άσχετο. Εγω παντως λεω πάλι καλά που μας βρήκε η καραντίνα με νηπια κ οχι με εφηβους:o(για μενα. Για σένα εργαζόμενη κ 3μεγαλα παιδια, απλα εύχομαι καλά κουράγια. Κ να έχεις κ τηλεκπαιδευση) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena είπε:

 Την δικιά μου πεντάχρονη τώρα τελευταία πριν τον ύπνο την πιάνουν τα ψυχολογικά της...δεν βρίσκω άλλο όρο. Όταν της λες «Ώρα για δόντια και ύπνο», εκεί που είναι μεσα στην τρελή χαρά, αρχίζει τα «Αισθάνομαι μια θλίψη» και τα «Είμαι στενοχωρημένη αλλά δεν ξέρω τον λόγο»  (δεν κάνω πλάκα, αυτά ακριβώς μου λέει), όπως λέει και ο άντρας μου μόνο ότι περιμένει περίοδο και έχει νεύρα δεν μας έχει πει.

Το φαντάζομαι, δ μου το έχει πει ακομη, αλλα πιστευω είμαστε πολύ κοντα

Μα που πάνε κ τα βρισκουνε:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κάνεις δε με καταλαβαίνει έχει ξεκινήσει κ το λέει κ ο μεγάλος μου γιος.. 4,5 χρόνων.. Κ έχθες ήθελε να του δώσουμε κάτι κ ήρθε κ σταύρωσε τα χέρια του κ μου λέει κανείς δε με καταλαβαίνει εμένα... Κ ξεκινάω μετά κ εγώ το κυρηγμα :-D ούτε εμένα με καταλαβαίνει κανείς εγώ σε καταλαβαίνω μου λέει.. Πως με καταλαβαίνεις του λέω αφου συνεχίζεις να χτυπάς να μη μαζεύεις τα παιχνίδια σου κτλπ.. Κ φεύγει κ πάει στο σαλόνι κ παίρνει τρία παιχνίδια από το ένα χαλί κ τα πάει στο αλλο κ ερχετε κ μου λέει ορίστε που σε καταλαβαίνω μάζεψα τα παιχνίδια μου.... :eek:

Όσο για την ώρα του ύπνου κ εμάς εκείνη την ώρα θυμούνται πως θέλουν να παίξουν κ είναι η μόνη ώρα της ημέρας που παίζουν σαν αγαπημένα  αδερφάκια....!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε σαφώς πιο λιτη επικοινωνία, αλλά είναι δεδομένο ότι δεν χρειάζεται να πω κάτι πολλές φορές. θα το κάνει την ώρα που θέλει. η οποία μπορεί να είναι μόλις ένα λεπτό αφού το πω, αλλά πρώτα πρέπει να πει ένα βροντερό ΟΧΙ. 

Η άλλη εκδοχή, είναι να πει ότι θέλει να τελειώσει με αυτό που κάνει. Το λέει με πολύ σοβαρό ύφος, του στιλ "έχω σύσκεψη, μη με διακόπτετε". Πάμε να πλύνουμε δοντάκια; - Να τελειώσω πρώτα με το κουκουνάρι (ενν. το μάδημα του κουκουναριού)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιος μου είναι 4 1/2 και πραγματικά νομίζω πως δεν μετριούνται οι φορές που μπορεί να του πω κάτι για να το κάνει (αν το κάνει ). Δεν είναι σίγουρα ούτε 3 ούτε 7 ούτε 10 είναι παραπάνω!

Just now, vicky86 said:

Άσχετο. Εγω παντως λεω πάλι καλά που μας βρήκε η καραντίνα με νηπια κ οχι με εφηβους:o(για μενα. Για σένα εργαζόμενη κ 3μεγαλα παιδια, απλα εύχομαι καλά κουράγια. Κ να έχεις κ τηλεκπαιδευση) 

Εγώ νομίζω πως περνάω την καραντίνα με έναν έφηβο που είναι 4 1/2, δεν ξέρω πως να το εξηγήσω !

 

Just now, xaroumenh mama said:

Αυτό το κάνεις δε με καταλαβαίνει έχει ξεκινήσει κ το λέει κ ο μεγάλος μου γιος.. 4,5 χρόνων.. Κ έχθες ήθελε να του δώσουμε κάτι κ ήρθε κ σταύρωσε τα χέρια του κ μου λέει κανείς δε με καταλαβαίνει εμένα... Κ ξεκινάω μετά κ εγώ το κυρηγμα :-D ούτε εμένα με καταλαβαίνει κανείς εγώ σε καταλαβαίνω μου λέει.. Πως με καταλαβαίνεις του λέω αφου συνεχίζεις να χτυπάς να μη μαζεύεις τα παιχνίδια σου κτλπ.. Κ φεύγει κ πάει στο σαλόνι κ παίρνει τρία παιχνίδια από το ένα χαλί κ τα πάει στο αλλο κ ερχετε κ μου λέει ορίστε που σε καταλαβαίνω μάζεψα τα παιχνίδια μου.... :eek:

Όσο για την ώρα του ύπνου κ εμάς εκείνη την ώρα θυμούνται πως θέλουν να παίξουν κ είναι η μόνη ώρα της ημέρας που παίζουν σαν αγαπημένα  αδερφάκια....!!!!! 

Εμένα μου λέει ''σου μιλάω και δεν με ακούς, μου απαντάς αλλά δεν με ακούς!''

Εμείς πια δεν μαζεύουμε παιχνίδια μέσα στην ημέρα, τα μαζεύουμε λίγο πριν μπει για μπάνιο, κατέληξα εκεί γιατί όσες φορές και αν του πω μέσα στην ημέρα να τα μαζέψει  δεν θα το κάνει ή θα το κάνει σε δύο λεπτά θα το βγάλει πάλι έξω , ευτυχώς μπήκαμε πια στην ηλικία που όταν χάνει κάτι ή όταν του σπάει τον ενοχλεί οπότε προσέχει λίγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η κορη μου ειναι σχεδον 4 και συνηθως οταν της λεω κατι δεν απανταει καν! Αφιυ εχω σκεφτει πολλες φορες μηπως δεν ακουει καλα! Αν της πω ομως κατι που της αρεσει τρεχοντας πεταγεται.... ο μικρος παλι που ειναι 2,5 οτι και να του πεις οχι απανταει. Ασχετα αν θα το κανει ή οχι τελικα! Κι αν σου θυμωσει σταυρωνει τα χερια ατο στηθος και λεει: " μη μιλας! Ειμαι μωμενος!!!"

Link to comment
Share on other sites

"Μαμά θα μου διαβάσεις το τάδε βιβλίο;". "Φέρτο από το δωμάτιό σου και θα στο διαβάσω;". "Όχι εσύ να το φέρεις". Μα τεμπελιά 2,5 χρονων;

Καμιά φορά της λέω για να τεστάρω: "είμαι λίγο κουρασμένη σήμερα. Μπορείς να το φέρεις εσύ;". "Όχι εσύ να το φέρεις" και ύφος δε σηκώνω κουβέντα. Σε ποιά ηλικία είπαμε ότι εμφανίζεται αυτή η περίφημη ενσυναίσθηση;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

"Μαμά θα μου διαβάσεις το τάδε βιβλίο;". "Φέρτο από το δωμάτιό σου και θα στο διαβάσω;". "Όχι εσύ να το φέρεις". Μα τεμπελιά 2,5 χρονων;

Καμιά φορά της λέω για να τεστάρω: "είμαι λίγο κουρασμένη σήμερα. Μπορείς να το φέρεις εσύ;". "Όχι εσύ να το φέρεις" και ύφος δε σηκώνω κουβέντα. Σε ποιά ηλικία είπαμε ότι εμφανίζεται αυτή η περίφημη ενσυναίσθηση;

Χαχαχα!! Ακριβως το ιδιο!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

"Μαμά θα μου διαβάσεις το τάδε βιβλίο;". "Φέρτο από το δωμάτιό σου και θα στο διαβάσω;". "Όχι εσύ να το φέρεις". Μα τεμπελιά 2,5 χρονων;

Καμιά φορά της λέω για να τεστάρω: "είμαι λίγο κουρασμένη σήμερα. Μπορείς να το φέρεις εσύ;". "Όχι εσύ να το φέρεις" και ύφος δε σηκώνω κουβέντα. Σε ποιά ηλικία είπαμε ότι εμφανίζεται αυτή η περίφημη ενσυναίσθηση;

χαχα  αυτό εμείς δεν το έχουμε ακόμα. μόνο το όχι σε όλα, ακόμα κ αν τα κάνει το επόμενο λεπτό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Εμενα η κορη μου ειναι σχεδον 4 και συνηθως οταν της λεω κατι δεν απανταει καν! Αφιυ εχω σκεφτει πολλες φορες μηπως δεν ακουει καλα! Αν της πω ομως κατι που της αρεσει τρεχοντας πεταγεται.... ο μικρος παλι που ειναι 2,5 οτι και να του πεις οχι απανταει. Ασχετα αν θα το κανει ή οχι τελικα! Κι αν σου θυμωσει σταυρωνει τα χερια ατο στηθος και λεει: " μη μιλας! Ειμαι μωμενος!!!"

Εμεις ειμαστε έναν χρόνο μετά περιπου

Πραγματικά κ εγω νομιζω μερικές φορές ότι κουφαθηκαν

Φεύγει ο μπαμπας τους για δουλειά, μετα απο 3ωρες.που είναι ο μπαμπας; εμ που ειναι τώρα τους λέω, όταν έφυγε κ σας χαιρέτησε στον κόσμο σας. Τις μισές μέρες αυτο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...