Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μισθός λογίστριας /-στή


Recommended Posts

πραγματικά, εάν δεν υπάρχει προοπτική εξέλιξης, Να το κάνεις δηλαδή ως μια τύπου επένδυση, ίσως θα ήταν καλό να προσπαθήσεις να βρεις κάτι καλύτερο. 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, ΑΡΓΚ said:

@sweety αν μιλάμε για Αττική, παίρνεις κάτω από τα μισά από όσα παίρνουν νέοι συνάδελφοί σου για την ίδια δουλειά, μη σου πω και κάτω από το ένα τέταρτο. Τώρα, αν είσαι επαρχία, και πάλι αποκλείεται να είναι τόσο μεγάλη η διαφορά. Πιθανώς να είσαι σε περιοχή που υπάρχουν πάρα πολλοί λογιστές και δεν έχει δουλειά, αλλά τότε έχει περισσότερο νόημα να αλλάξεις δουλειά παρά να μείνεις με αυτό το μισθό. Γραμματέας, πωλήτρια μη σου πω και ανειδίκευτος εργάτης που απλά αδειάζει κασόνια, με τόσο λίγα δεν δουλεύει, αν πραγματικά παίρνεις 250 το μήνα για 30 ώρες τη βδομάδα. Δηλαδή εργάζεσαι για περίπου 2μιση ευρώ την ώρα και λες και πάλι καλά ;;; Οταν η μέση καθαρίστρια στην Αττική θα γελούσε με αυτό το ωρομίσθιο; Για να καταλάβεις το παράλογο του να είσαι ευχαριστημένη, νεαρός φοιτητής γνωστός εργάζεται με ημιαπασχόληση απογεύματα σε σουπερ-μάρκετ σε αποθήκη και βγάζει περισσότερα από όσα λες, με λιγότερες ώρες.

δυστυχως εχω δωσει βιογραφικα σε σουπερ μαρκετ ,φουρνους, για πωλητρια ρουχων κτλ και αυτο που εχω ακουσει ειναι οτι "δυστυχως δεν εχετε την εμπειρια που θελουμε" αν και το ωραριο τους δεν με βολευει οταν ειναι απογευματινο...αλλα το παραβλεπω ...δεν ειναι αττικη..δυστυχως ναι υπαρχουν πολλοι λογιστες και γενικοτερα πολλη ανεργια στους περισσοτερους κλαδους!!το πιο πιθανο οταν στειλεις βιογραφικο ειτε μεσω ιντερνετ ειτε απο κοντα να μην σε παρουν ποτε τηλ...

Επεξεργάστηκαν by sweety**
Link to comment
Share on other sites

Just now, sweety** είπε:

δυστυχως εχω δωσει βιογραφικα σε σουπερ μαρκετ ,φουρνους, για πωλητρια ρουχων κτλ και αυτο που εχω ακουσει ειναι οτι "δυστυχως δεν εχετε την εμπειρια που θελουμε" αν και το ωραριο τους δεν με βολευει οταν ειναι απογευματινο...αλλα το παραβλεπω ...δεν ειναι αττικη..δυστυχως ναι υπαρχουν πολλοι λογιστες και γενικοτερα πολλη ανεργια στους περισσοτερους κλαδους!!το πιο πιθανο οταν στειλεις βιογραφικο ειτε μεσω ιντερνετ ειτε απο κοντα να μην σε παρουν ποτε τηλ...

Αυτό με την εμπειρία μου τη δίνει απίστευτα... Δλδ όλοι ζητάνε εμπειρία.. που θα την βρεις όμως αν δεν σε πάρει κάποιος χωρίς εμπειρία?? Την έχω πατήσει κ εγώ έτσι να μην μπορώ να βρω... Κ πόσο δύσκολο δλδ είναι να δουλέψεις σε σούπερ μάρκετ ή σε κατάστημα με ρούχα??? Χρειάζεται πτυχίο!!!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Έχω ζήσει αρκετά περιστατικά κ γι αυτό την καταλαβαίνω την sweety. Έχω πάει για συνέντευξη σε σούπερ μάρκετ κ με ρωτάει ο διευθυντής, μα γτ θελεις να δουλέψεις σε μαρκετ με τις γνώσεις σου; (καλά δ εχω κ τπτ φοβερό ένα πτυχίο, κ βασικά σε αγγλικά-υπολογιστές. Πιστεύω κ αυτος τα ίδια θα ειχε) :confused:

Είπα να του πω ένα ανεκδοτάκι που είχα διαβάσει, αλλά κρατήθηκα. Ελεγε:εγω πριγκίπισσα ήθελα να γίνω, αλλα μου λένε να δουλεψω:-D

Χαχα κ εγώ πριγκίπισσα ήθελα να γίνω αλλά πέφτει μακρυά το Ηνωμένο Βασίλειο.. Τι να κάνουμε μας πρόλαβαν άλλες τους πρίγκιπες :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, samsympan είπε:

Κορίτσια, καλύτερα που δεν γίνατε πριγκίπισσες. Μιλάμε για ως επί το πλείστον οικογένειες προβληματικές και δυσλειτουργικές.

Καλά εντάξει αστειεύομαι εννοείται, εξάλλου τον άντρα μου δεν τον αλλάζω με όλους τους πρίγκιπες του κόσμου!! :D

Link to comment
Share on other sites

ειναι πραγματικα πολυ ασχημη η κατασταση για ολες τις δουλειες...οταν ημουν φοιτητρια με το που περασα εψαχνα για κπ δουλεια οποτε ειδα που ζητουσε ατομο σε φουρνο μπαινω και εγω να ρωτησω....ηταν ο υπευθυνος εκει μου ειπε να του παω βιογραφικοο..και με ρωτησε αν σπουδαζω και κατι...και να μην σπουδαζα τι?δεν θα ημουν αξια να πουλησω ψωμι τυροπιτα κτλ??ειχα παει σε μια εταιρεια καπου στα 23 ...α εισαι πολυ μικρη δεν εχεις εμπειρια....μαλιστα λεω!! βλεπω αλλη αγγελια ζητειται κοπελα  μεχρι 27 ετων με πτυχιο λογιστικής,γνώσεις γραφιστικής,αγγλικά.ιταλικά και με τουλαχιστον 4ετη εμπειρια σε αντιστοιχη θεση!!!δεν ξερουν τι ζητανε.....

Link to comment
Share on other sites

Just now, sweety** είπε:

ειναι πραγματικα πολυ ασχημη η κατασταση για ολες τις δουλειες...οταν ημουν φοιτητρια με το που περασα εψαχνα για κπ δουλεια οποτε ειδα που ζητουσε ατομο σε φουρνο μπαινω και εγω να ρωτησω....ηταν ο υπευθυνος εκει μου ειπε να του παω βιογραφικοο..και με ρωτησε αν σπουδαζω και κατι...και να μην σπουδαζα τι?δεν θα ημουν αξια να πουλησω ψωμι τυροπιτα κτλ??ειχα παει σε μια εταιρεια καπου στα 23 ...α εισαι πολυ μικρη δεν εχεις εμπειρια....μαλιστα λεω!! βλεπω αλλη αγγελια ζητειται κοπελα  μεχρι 27 ετων με πτυχιο λογιστικής,γνώσεις γραφιστικής,αγγλικά.ιταλικά και με τουλαχιστον 4ετη εμπειρια σε αντιστοιχη θεση!!!δεν ξερουν τι ζητανε.....

 

Ναι, αλλά αυτός δεν είναι λόγος να πτοηθείς, το να έχεις απαντήσει σε 5-10 αγγελίες δεν είναι λόγος για να αποθαρρυνθείς. Νομίζω ότι την τελευταία φορά που έψαχνα για δουλειά μπορεί να είχα στείλει και 300 βιογραφικά, με επιστολή συνδευτική, τηλεφωνήματα και από όλα, δε γίνεται αλλιώς. Πίστεψέ με, μεαγλώνοντας, δυσκολεύει η εύρεση εργασίας, είναι πολύ πιο δύσκολο στα 40 από όσο στα 30 και ακόμα δυσκολότερο στα 50 ανεξάρτητα από επάγγελμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Ναι, αλλά αυτός δεν είναι λόγος να πτοηθείς, το να έχεις απαντήσει σε 5-10 αγγελίες δεν είναι λόγος για να αποθαρρυνθείς. Νομίζω ότι την τελευταία φορά που έψαχνα για δουλειά μπορεί να είχα στείλει και 300 βιογραφικά, με επιστολή συνδευτική, τηλεφωνήματα και από όλα, δε γίνεται αλλιώς. Πίστεψέ με, μεαγλώνοντας, δυσκολεύει η εύρεση εργασίας, είναι πολύ πιο δύσκολο στα 40 από όσο στα 30 και ακόμα δυσκολότερο στα 50 ανεξάρτητα από επάγγελμα. 

δεν ξερω τι να πω..το θεμα δουλεια με εχει ριξει πολυ ψυχολογικα..αυτό με την ηλικία ειναι ενα θέμα..οκ..αν δεν θελουν μεγαλο ατομο σε ηλικία και θέλουν κάποιο νεότερο πχ 25 θα πρεπει να δεχτούν οτι αυτό το άτομο θα έχει και την ανάλογη εμπειρία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, sweety** είπε:

δεν ξερω τι να πω..το θεμα δουλεια με εχει ριξει πολυ ψυχολογικα..αυτό με την ηλικία ειναι ενα θέμα..οκ..αν δεν θελουν μεγαλο ατομο σε ηλικία και θέλουν κάποιο νεότερο πχ 25 θα πρεπει να δεχτούν οτι αυτό το άτομο θα έχει και την ανάλογη εμπειρία...

Eιδικά σε μεγάλες εταιρείες, οι αγγελίες στην πραγματικότητα ψάχνουν 2-3 βασικά, γυρεύουν 10 όμως, και τελικά απλά έτσι διαπραγματεύονται το μισθό. Σου λένε δηλαδή, ναι μεν θα δίναμε σε κάποιον που έχει όλα τα προσόντα (κανένα δηλαδή) Χ ευρώ, εσύ μας άρεσες αλλά δεν τα έχεις, οπότε σου δίνουμε τα μισά. Επειδή τα τελευταία χρόνια έχω βρεθεί από την άλλη μεριά, που παίρων συνεντεύξεις, έχω προσλάβει πάνω από 20 άτομα, όλοι απάντησαν στην ίδια αγγελία, άντε 2 να είχαν όλα τα προσόντα που έγραφε η αγγελία, στους υπόλοιπους έγινε προσφορά ανάλογα των προσόντων . Κοιτάμε δηλαδή τα βασικά, όπως πτυχίο, απαντήσεις σε βασικές ερωτήσεις πάνω στο αντικείμενο κλπ, και τα υπόλοιπα είναι απλά έξτρα. Με σε αποθαρρύνουν αγγελίες που γυρεύουν διάφορα, σπάνια το εννοούν, εκτός αν είναι πολύ μικρό γραφείο με 1-2 υπαλλήλους και ψάχνει όντως κάτι πάρα πολύ συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Eιδικά σε μεγάλες εταιρείες, οι αγγελίες στην πραγματικότητα ψάχνουν 2-3 βασικά, γυρεύουν 10 όμως, και τελικά απλά έτσι διαπραγματεύονται το μισθό. Σου λένε δηλαδή, ναι μεν θα δίναμε σε κάποιον που έχει όλα τα προσόντα (κανένα δηλαδή) Χ ευρώ, εσύ μας άρεσες αλλά δεν τα έχεις, οπότε σου δίνουμε τα μισά. Επειδή τα τελευταία χρόνια έχω βρεθεί από την άλλη μεριά, που παίρων συνεντεύξεις, έχω προσλάβει πάνω από 20 άτομα, όλοι απάντησαν στην ίδια αγγελία, άντε 2 να είχαν όλα τα προσόντα που έγραφε η αγγελία, στους υπόλοιπους έγινε προσφορά ανάλογα των προσόντων . Κοιτάμε δηλαδή τα βασικά, όπως πτυχίο, απαντήσεις σε βασικές ερωτήσεις πάνω στο αντικείμενο κλπ, και τα υπόλοιπα είναι απλά έξτρα. Με σε αποθαρρύνουν αγγελίες που γυρεύουν διάφορα, σπάνια το εννοούν, εκτός αν είναι πολύ μικρό γραφείο με 1-2 υπαλλήλους και ψάχνει όντως κάτι πάρα πολύ συγκεκριμένο.

Αληθεια?εβλεπα αγγελια που ζητουσε τον ουρανο με τα αστρα και δεν εστελνα...εσυ σε ποιον κλαδο εισαι?

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, sweety** είπε:

Αληθεια?εβλεπα αγγελια που ζητουσε τον ουρανο με τα αστρα και δεν εστελνα...εσυ σε ποιον κλαδο εισαι?

 

Εγώ δουλε'υω σε μεγάλη εταιρεία στο χώρο της πληροφορικής τα τελευταία χρόνια, αλλά έχω διαπιστώσει ότι το ίδιο γίνεται παντού. Για πολλά χρόνια ήμουν σε σχετικά μικρή επιχείρηση, και εκεί κάναμε ελάχιστες προσλήψεις με πολύ εξειδικευμένες γνώσεις, οπότε όταν χρειάστηκε μετά από πολλά χρόνια να ψάξω για δουλειά, αιφνιδιάστηκα. Γρήγορα κατάλαβα ότι 9 στις 10 αγγελίες έχουν ένα βασικό προσόν, άντε δύο, που θεωρούν απαραίτητα και τα υπόλοιπα είναι απλά η περιγραφή του ιδανικού υποψήφιου που είδαν στον ύπνο τους.

Link to comment
Share on other sites

@sweety** Στη θέση σου θα έψαχνα παράλληλα κάτι άλλο, έστω και άσχετο με τις σπουδές μου για αρχή κι όταν έβρισκα, θα έφευγα. Είναι τραγικά λίγα τα χρήματα. Προσωπικά, όσο κι αν μου αρέσει η δουλειά μου και έχω καλές σπουδές πάνω σε αυτή, μπορώ για ένα διάστημα να κάνω και κάτι άλλο αν δεν αμοίβομαι ικανοποιητικά.

Link to comment
Share on other sites

On 4/21/2020 at 3:55 AM, love kids said:

@sweety** Στη θέση σου θα έψαχνα παράλληλα κάτι άλλο, έστω και άσχετο με τις σπουδές μου για αρχή κι όταν έβρισκα, θα έφευγα. Είναι τραγικά λίγα τα χρήματα. Προσωπικά, όσο κι αν μου αρέσει η δουλειά μου και έχω καλές σπουδές πάνω σε αυτή, μπορώ για ένα διάστημα να κάνω και κάτι άλλο αν δεν αμοίβομαι ικανοποιητικά.

Το προβλημα ειναι οτι ψαχνω και ψαχνω και ασχετα απο τις σπουδές μου,αλλά δυστυχως δεν υπάρχει τιποτα...και σε καφε να θες να πας πρεπει να εχεις γνωστο...και οταν βρω κατι θα μ ζητήσουν σίγουρα κάτι τρελό είτε σε ωράριο είτε σε προσόντα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, sweety** είπε:

Το προβλημα ειναι οτι ψαχνω και ψαχνω και ασχετα απο τις σπουδές μου,αλλά δυστυχως δεν υπάρχει τιποτα...και σε καφε να θες να πας πρεπει να εχεις γνωστο...και οταν βρω κατι θα μ ζητήσουν σίγουρα κάτι τρελό είτε σε ωράριο είτε σε προσόντα...

Το ξέρω, είναι πολύ δύσκολα. Ελπίζω σύντομα να βρεις κάτι πολύ καλό με ικανοποιητικές αποδοχές και να σου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...