Recommended Posts

Καλησπέρα σας κορίτσια, 

Ειμαι τελείως καινούργια στο φόρουμ και γράφω πρώτη φορά! Αν και με έχετε βοηθήσει πολλες, παρά πολλες φορές και έτσι πήρα το θάρρος να γράψω για κάτι που κοντεύω να τρελαθώ! 

Ειμαι 39,6εβδ. Πριν 2 μέρες που έκανα καρδιοτοκογραφημα και υπέρηχο ενώ μέχρι τώρα όλα ήταν καλά μου είπαν πως έχω αυξημένο αμνιακό υγρό. Μετά με εξέτασε και ο γιατρος απο κάτω και μου είπε πως το μωρό δεν έχει εμπεδωθεί. 

Λόγω αυτών μου είπε θα χρειαστεί να κάνουμε καισαρική. Γιατί λέει πως αφού δεν έχει εμπεδωθεί έως τώρα δεν θα εμπεδωθεί λόγω του ότι το αμνιακό υγρό είναι πολύ. Δεν θέλω να κάνω καισαρική έτσι απλά. Ξέρει καμία αν μπορω να κάνω ή να ξεκινήσω τουλάχιστον φυσιολογικό τοκετό κι ας μην είναι εμπεδωμένο το μωρό; :confused:

Διαφημίσεις

Γειά σου, στην θέση σου θα ζητούσα και μια δεύτερη γνώμη. 

Στην δεύτερη μου εγκυμοσύνη είχα αυξημένο αμνιακό υγρό και αυτός ήταν και ο λόγος που μου έκαναν πρόκληση (ήμουν και 41+ εβδομάδων βέβαια). Το μωρό επειδή ήταν το δεύτερο μέχρι και πριν λίγες ημέρες δεν είχε εμπεδωθεί. Δεν θυμάμαι όμως αν είχε εμπεδωθεί την ημέρα που μου έκαναν την πρόκληση. 

• Μου αρέσει 2

H εμπεδωση μπορει να γινει και τελευταια στιγμη, κατα τη διαρκεια του τοκετου. Υπαρχουν ασκησεις που μπορεις να κανεις πριν αλλα και κατα τη διαρκεια του τοκετου για να βοηθησεις το μωρο να εμπεδωθει. Δεν εχω ακουσει κι εγω καισαρικη τομη λογω υδραμνιου, συνηθως συζηταται η προκληση τοκετου. Υπαρχουν ενδειξεις οτι αυξανονται οι πιθανοτητες επιπλοκων αλλα δεν θεωρω οτι ενας γιατρος με εμπειρια θα καταφυγει στην καισαρικη για να τις γλιτωσει (ετσι κι αλλιως και η καισαρικη συνδεεται με αυξημενες πιθανοτητες επιπλοκων). Στη θεση σου θα επαιρνα και δευτερη γνωμη.

• Μου αρέσει 3

για το αυξημένο αμνιακό προσωπικά δε γνωρίζω, όσων αφορά την εμπέδωση, με είδε ο διευθυντής της γυναικολογικής 3 μέρες πριν αρχίσει ο τοκετός και μου είπε ότι δε θα γεννήσω φυσιολογικά γιατί δεν έχει εμπεδωθεί. Τότε δεν ήξερα τι να κάνω πέρα από το περπάτημα, αν ψάξεις στο youtube και στο pinterest υπάρχουν πολλές ασκήσεις εμπέδωσης. Πάντως στη θέση σου θα το πάλευα γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Και καισαρική να κάνεις το να ξεκινήσει ο τοκετός είναι ωφέλιμο για το μωρό. 

3Ks2p2.png

tIAPp2.png

Για το αυξημένο αμνιακό δεν γνωρίζω κάτι . Σίγουρα όμως η εμπέδωση γίνεται και την ώρα του τοκετου . Αν είναι εύκολο πάρε και δεύτερη γνώμη . Αν σου επιτρέπεται κάνε και ασκήσεις για την εμπέδωση . 

Και να εμπεδωθεί το μωρό αν ψάχνει δικαιολογιες για να σε βάλει καισαρική θα βρει άλλη. Όπως λένε και οι κοπέλες παραπανω η εμπέδωση μπορεί να γίνει και τελευταία στιγμή. Βρες συστάσεις για γιατρό που είναι αποδεδειγμένα υπέρ του φ.τ. και πάρε δεύτερη γνώμη. Αν σε πείσει άλλαξε γιατρό ακόμα και μετά τις 40 εβδομάδες. Εγώ μετάνιωσα που δε το έκανα στο πρώτο μου παιδί και κατέληξα με αναιτια καισαρική.

On 16/4/2020 at 4:21 ΠΜ, Sonia. είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια, 

Ειμαι τελείως καινούργια στο φόρουμ και γράφω πρώτη φορά! Αν και με έχετε βοηθήσει πολλες, παρά πολλες φορές και έτσι πήρα το θάρρος να γράψω για κάτι που κοντεύω να τρελαθώ! 

Ειμαι 39,6εβδ. Πριν 2 μέρες που έκανα καρδιοτοκογραφημα και υπέρηχο ενώ μέχρι τώρα όλα ήταν καλά μου είπαν πως έχω αυξημένο αμνιακό υγρό. Μετά με εξέτασε και ο γιατρος απο κάτω και μου είπε πως το μωρό δεν έχει εμπεδωθεί. 

Λόγω αυτών μου είπε θα χρειαστεί να κάνουμε καισαρική. Γιατί λέει πως αφού δεν έχει εμπεδωθεί έως τώρα δεν θα εμπεδωθεί λόγω του ότι το αμνιακό υγρό είναι πολύ. Δεν θέλω να κάνω καισαρική έτσι απλά. Ξέρει καμία αν μπορω να κάνω ή να ξεκινήσω τουλάχιστον φυσιολογικό τοκετό κι ας μην είναι εμπεδωμένο το μωρό; :confused:

Σου εύχομαι με το καλό το μωράκι σου! Για μένα το σωστό είναι την ερώτηση αυτή να την κάνεις στον γιατρό σου πρώτα. Αν τον εμπιστεύεσαι μοιράσου την ανησυχία σου μαζί του. Οι γιατροί μας μας στηρίζουν και σε αυτό το κομμάτι και μας καθοδηγούν. Ότι διαβάζεις εδώ προέρχεται από προσωπικές εμπειρίες και θα πρέπει να τα διαβάζεις με επιφυλακτικότητα. Θεωρώ πάντως ότι καλό είναι να περπατάς όσο μπορείς γιατί βοηθά στην εμπέδωση. Εγώ είχα εντοιχιστει στον καναπέ και κουνιομουν ελάχιστα. Βγαίνω ένα βράδυ βόλτα με το σκυλάκι μου και τσακ έσπασαν τα νερά. Την επόμενη μέρα γέννησα. Οπότε περπάτημα! Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά!

• Μου αρέσει 1

Για την εμπέδωση οι καλύτερες ασκήσεις είναι το περπάτημα, το μπουσουλημα στα 4 και το ανεβοκατέβασμα στις σκάλες. Συμφωνώ με @echo2011 ότι αν θελήσεις να αλλάξεις τελικά γιατρό ποτέ δεν είναι αργά. Γνωρίζω κι εγώ περίπτωση που άλλαξε κυριολεκτικά τελευταία στιγμή και γλίτωσε μια αναίτια καισαρική. Δες τι θα σου πει ο γιατρός σου και πάρε κι άλλη γνώμη ακόμη κι αποφασίσεις να συνεχίσεις με τον γιατρό σου. 

• Μου αρέσει 1

Η καισαρική δεν είναι κάτι που απλώς ανακοινωνεται, εξαίρεση φυσικά αποτελεί η επείγουσα καισαρική όπου ο χρόνος είναι κρισιμος παράγοντας. Ο γυναικολόγος οφείλει να εξηγήσει ήρεμα και εμπεριστατωμενα στην έγκυο τους λόγους που πιστεύει ότι πρέπει να γίνει καισαρική. Όπως και να έχει εύχομαι όλα να πανε καλα!

• Μου αρέσει 1

Κορίτσια μου σας Ευχαριστώ πααααρα πολύ!!!! Ολες και μια μια χωριστά! Καθυστέρησα να απαντήσω γιατί στις 16/4 την ίδια μέρα δηλαδή τελικά γεννησα... πήγα να κάνω το Nst ως συνήθως και έδειχνε επιβράδυνση. Το έκανα 2 φορές και δυστυχώς καμία αλλαγή και καμία αλλη προϋπόθεση για φυσιολογική γεννά...(ούτε εμπέδωση, ούτε συσπάσεις, ούτε διαστολή :/ ) 

Μου έκαναν επείγον  εισαγωγή και γεννησα με καισαρική σε μια ώρα. 

Αφηστε το! Χάλια ψυχολογία και έγιναν όλα πολύ γρήγορα! Ευτυχώς το μωρακι μου είναι καλά! Και πλέον είμαστε σπίτι και προσπαθούμε να βρούμε τα πατήματα μας. Τώρα έχουμε περάσει στο επομενο στάδιο. Αποκλειστικός θηλασμός και αϋπνία :) <3!

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

On 16/4/2020 at 4:21 ΠΜ, Sonia. είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια, 

Δε θέλω να σε αγχωσω αλλά νομίζω ότι αυτά που λέει δεν ισχύουν. Όταν σπάσουν τα νερά θα εμπεδωθεί. 4, 5 κιλά παιδί έβγαλα φυσιολογικό τοκετό που δεν είχε εμπεδωθεί ούτε λίγο και είχε και λάθος θέση! Για να μην έχεις τραυματική εμπειρία τοκετού, έστω και τώρα τελευταία στιγμή άλλαξε γιατρό. Μπορεί να τού ζητήσεις φτ αλλά επειδή εκείνος θέλει καισαρική να σού προκαλέσει καμία αιμορραγία και να σού πει "τελικά πάμε για καισαρική". 

Εκτός αν βλέπει κάποιο πρόβλημα και δε θέλει να σε τρομάξει. Οπωσδήποτε 2η γνώμη!!!! 

12 ώρες πρίν, Sonia. είπε:

Κορίτσια μου σας Ευχαριστώ πααααρα πολύ!!!! Ολες και μια μια χωριστά! Καθυστέρησα να απαντήσω γιατί στις 16/4 την ίδια μέρα δηλαδή τελικά γεννησα... πήγα να κάνω το Nst ως συνήθως και έδειχνε επιβράδυνση. Το έκανα 2 φορές και δυστυχώς καμία αλλαγή και καμία αλλη προϋπόθεση για φυσιολογική γεννά...(ούτε εμπέδωση, ούτε συσπάσεις, ούτε διαστολή :/ ) 

Αφηστε το! Χάλια ψυχολογία και έγιναν όλα πολύ γρήγορα! Ευτυχώς το μωρακι μου είναι καλά! Και πλέον είμαστε σπίτι και προσπαθούμε να βρούμε τα πατήματα μας. Τώρα έχουμε περάσει στο επομενο στάδιο. Αποκλειστικός θηλασμός και αϋπνία :) <3!

Τώρα το είδα. Να σού ζήσει!!! 

20 ώρες πρίν, Sonia. είπε:

Nα το χαιρεσαι λοιπον το μωρακι σου :) Απ'οτι φαινεται δεν προλαβες να παρεις δευτερη γνωμη και απο τα γραφομενα σου φαινεται οτι η καισαρικη ηταν αναιτια. Προσωπικα, στο επομενο ραντεβου μας θα εφερνα το θεμα προς συζητηση και θα ζητουσα εξηγησεις. Μπορεις να καταθεσεις και την εμπερια σου στο παρατηρητηριο μαιευτικης βιας ή αν θελεις μπορεις να παρεις ενα τηλεφωνο στις βοηθους μητροτητας για να μιλησεις και να νιωσεις καλυτερα, προσφερουν δωρεαν τις υπηρεσιες τους αυτον τον καιρο μεσω τηλεφωνου https://www.mitrotita.org/doulas-supportline/

• Μου αρέσει 1

19 hours ago, Sonia. said:

να σου ζήσει και να το χαιρεσαι!!

4 hours ago, ΧρύσαΜ said:

Δε θέλω να σε αγχωσω αλλά νομίζω ότι αυτά που λέει δεν ισχύουν. Όταν σπάσουν τα νερά θα εμπεδωθεί. 4, 5 κιλά παιδί έβγαλα φυσιολογικό τοκετό που δεν είχε εμπεδωθεί ούτε λίγο και είχε και λάθος θέση! Για να μην έχεις τραυματική εμπειρία τοκετού, έστω και τώρα τελευταία στιγμή άλλαξε γιατρό. Μπορεί να τού ζητήσεις φτ αλλά επειδή εκείνος θέλει καισαρική να σού προκαλέσει καμία αιμορραγία και να σού πει "τελικά πάμε για καισαρική". 

Εκτός αν βλέπει κάποιο πρόβλημα και δε θέλει να σε τρομάξει. Οπωσδήποτε 2η γνώμη!!!! 

το ότι θα σπάσουν τα νερά δεν σημαίνει οτι θα εμπεδωθεί το παιδι! εμενα πρωτα μου εσπασαν τα νερα,ξεκίνησαν οι τεχνητοί πόνοι το παιδι δεν εμπεδώθηκε πάντως...μεχρι που μετα απο πολλές ώρες και πτώση των παλμών του παιδιού προχωρήσαμε σε καισαρικη!!

Just now, sweety** είπε:

το ότι θα σπάσουν τα νερά δεν σημαίνει οτι θα εμπεδωθεί το παιδι! εμενα πρωτα μου εσπασαν τα νερα,ξεκίνησαν οι τεχνητοί πόνοι το παιδι δεν εμπεδώθηκε πάντως...μεχρι που μετα απο πολλές ώρες και πτώση των παλμών του παιδιού προχωρήσαμε σε καισαρικη!!

Ναι αλλά δε σημαίνει και το αντίθετο. Πρέπει να ξεκινήσει η διαδικασία φυσιολογικά και βλέπεις. 

• Μου αρέσει 1

Just now, ΧρύσαΜ said:

Ναι αλλά δε σημαίνει και το αντίθετο. Πρέπει να ξεκινήσει η διαδικασία φυσιολογικά και βλέπεις. 

οχι φυσικα δεν σημαινει το αντιθετο!!

δεν διαφωνω στο να ξεκινησει φυσιολογικα η γεννα,εννοειται, αν και εγω πολλες φορες εχω πει πλεον καλυτερα να μην ειχα ξεκινησει φυσιολογικα (μονο τραυματική εμπειρια ήταν για μενα)

Διαφημίσεις

Just now, sweety** said:

Στην περίπτωση σου πάντως από,τι  έχω καταλάβει φταίει και το γεγονός ότι σου έβαλε τεχνητους και μάλιστα πολύ γρήγορα. Από τη στιγμή που θα μπουν τεχνητοι πονοι η πρόγνωση για φυσιολογικό τοκετό δεν είναι πολύ καλή και είναι συνηθες το παιδί να ρίχνει παλμους, δυστυχώς πολλοί γιατροί στην Ελλάδα τους βάζουν χωρίς να χρειάζεται γιατί απλώς βιάζονται. Προφανώς δεν μπορώ να ξέρω τι ακριβώς έγινε στην περίπτωση σου αλλά από οσα έχεις πει, έχω καταλάβει πως οι τεχνητόι πονοι λειτούργησαν αρνητικά 

Just now, maripoz said:

Στην περίπτωση σου πάντως από,τι  έχω καταλάβει φταίει και το γεγονός ότι σου έβαλε τεχνητους και μάλιστα πολύ γρήγορα. Από τη στιγμή που θα μπουν τεχνητοι πονοι η πρόγνωση για φυσιολογικό τοκετό δεν είναι πολύ καλή και είναι συνηθες το παιδί να ρίχνει παλμους, δυστυχώς πολλοί γιατροί στην Ελλάδα τους βάζουν χωρίς να χρειάζεται γιατί απλώς βιάζονται. Προφανώς δεν μπορώ να ξέρω τι ακριβώς έγινε στην περίπτωση σου αλλά από οσα έχεις πει, έχω καταλάβει πως οι τεχνητόι πονοι λειτούργησαν αρνητικά 

και γω το πιστευω,οπως λεγονται κιολας τεχνητοι,οχι φυσιολογικοι..τεσπα..αν και νομιζω ειναι και λιγο τυχη..η συννυφαδα μου με προκληση γεννησε μεσα σε 4 ώρες..

Just now, sweety** said:

και γω το πιστευω,οπως λεγονται κιολας τεχνητοι,οχι φυσιολογικοι..τεσπα..αν και νομιζω ειναι και λιγο τυχη..η συννυφαδα μου με προκληση γεννησε μεσα σε 4 ώρες..

εννοειται οτι μπορει και να παει καλα, αλλα μειωνονται κατα πολυ οι πιθανοτητες. τελοσπαντων το πιο σημαντικο ειναι οτι εχεις το παιδακι σου και ειναι καλα

• Μου αρέσει 2

όσο λιγότερες παρεμβάσεις = τόσο λιγότερες πιθανότητες για καισαρική. 

Δυστυχώς δεν είμαστε γιατροί για να ξέρουμε πότε μία παρέμβαση ε'ίμαι απαραίτητη και πότε όχι.. 

Πλέον ακολουθώ το ένστικτό μου με τους επαγγελματίες στο 90% των περιπτώσεων ε'ιναι σωστό. 

Και πάντα παίρνω 2η, 3η , 4η... κτλ γνώμη. Δε συμβιβάζομαι με κάτι που θα μου πει κάποιος, πάντα κάνω έρευνα πεδίου, αλλά και βιβλιογραφική.

Είναι το σώμα μου, το παιδί μου, η υγεία μου. 

Να σου ζήσει.

• Μου αρέσει 2

3Ks2p2.png

tIAPp2.png

On 3/5/2020 at 11:41 ΠΜ, ΧρύσαΜ είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ!!! 

Η αλήθεια είναι πως μέχρι κ σήμερα τρώγομαι αν έπρεπε τελικά να κάνω καισαρική η όχι και δεν μπορω να το δεχτώ... θα πάω να ρωτήσω απο περίεργος κ μόνο κ για να μου λυθεί η απορία και άλλο γιατρό...

• Μου αρέσει 1

πρίν από 13 λεπτά , Sonia. είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ!!! 

Η αλήθεια είναι πως μέχρι κ σήμερα τρώγομαι αν έπρεπε τελικά να κάνω καισαρική η όχι και δεν μπορω να το δεχτώ... θα πάω να ρωτήσω απο περίεργος κ μόνο κ για να μου λυθεί η απορία και άλλο γιατρό...

Να μάς γράψεις τη γνώμη που θα πάρεις για να το δουν κι άλλες που μπορεί να ενδιαφέρονται 

• Μου αρέσει 1

Καλησπέρα σας !!! Σας παρακολουθώ πολύ καιρό και έχω βρει λύσεις σε ότι ψάχνω !!!! Σας ευχαριστώ πολύ για αυτό ! Πριν λίγους μήνες είχα κ εγώ μια καισαρική μετά από πολλές ώρες προσπάθειας για φυσιολογικό τοκετό ( περίπου 23 ώρες ) και πλέον ψάχνω για vbac. Το πρώτο μου παιδάκι το έκανα σε δημόσιο νοσοκομείο στην Αθήνα ! Αλλά δεν ξέρω αν αναλαμβάνουν vbac στα δημόσια νοσοκομεία η θα πρέπει να αλλάξω γιατρό στην επόμενη εγκυμοσύνη ...

On 3/5/2020 at 5:54 ΜΜ, Sentir...natureza είπε:

Nα το χαιρεσαι λοιπον το μωρακι σου :) Απ'οτι φαινεται δεν προλαβες να παρεις δευτερη γνωμη και απο τα γραφομενα σου φαινεται οτι η καισαρικη ηταν αναιτια. Προσωπικα, στο επομενο ραντεβου μας θα εφερνα το θεμα προς συζητηση και θα ζητουσα εξηγησεις. Μπορεις να καταθεσεις και την εμπερια σου στο παρατηρητηριο μαιευτικης βιας ή αν θελεις μπορεις να παρεις ενα τηλεφωνο στις βοηθους μητροτητας για να μιλησεις και να νιωσεις καλυτερα, προσφερουν δωρεαν τις υπηρεσιες τους αυτον τον καιρο μεσω τηλεφωνου https://www.mitrotita.org/doulas-supportline/

Εμενα πολυ αιτιολογημενη παλι μου φαινεται η καισαρικη αν ειχε αλλοιωσεις το μωρο. 

9 ώρες πρίν, AspasiaTh είπε:

Εμενα πολυ αιτιολογημενη παλι μου φαινεται η καισαρικη αν ειχε αλλοιωσεις το μωρο. 

Οποιοσδηποτε γιατρος δεν ειχε ευκολη λυση την καισαρικη δεν θα την προτεινε λογω μη εμπεδωσης του μωρου ή λογω αυξημενου αμνιακου. Ακομη και οι αλλοιωσεις στον καρδιακο παλμο δεν ειναι λογος για καισαρικη, εκτος κι αν ειναι πολυ πεσμενοι οι παλμοι κατι το οποιο δεν καταλαβα απο την θεματοθετρια η οποια μιλαει απλως για μια επιβραδυνση. Ενας γιατρος που θα ηθελε να αποφυγει την καισαρικη στην χειροτερη θα ξεκινουσε με προκληση, η οποια στην εβδομαδα που βρισκοταν η κοπελα ειχε πολυ καλες πιθανοτητες να πετυχει. Φυσικα, δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για το αν ηταν ή οχι απαραιτητη η καισαρικη αλλα με βαση τις αιτιολογιες που της ειπε εξαρχης εμενα με εκαναν αρκετα καχυποπτη για την αναγκαιοτητα της εγχειρησης και συμφωνω με αυτο

On 17/4/2020 at 3:40 ΠΜ, echo2011 είπε:

Και να εμπεδωθεί το μωρό αν ψάχνει δικαιολογιες για να σε βάλει καισαρική θα βρει άλλη.

On 8/5/2020 at 11:54 ΜΜ, Χαρουλα17 είπε:

Καλησπέρα σας !!! Σας παρακολουθώ πολύ καιρό και έχω βρει λύσεις σε ότι ψάχνω !!!! Σας ευχαριστώ πολύ για αυτό ! Πριν λίγους μήνες είχα κ εγώ μια καισαρική μετά από πολλές ώρες προσπάθειας για φυσιολογικό τοκετό ( περίπου 23 ώρες ) και πλέον ψάχνω για vbac. Το πρώτο μου παιδάκι το έκανα σε δημόσιο νοσοκομείο στην Αθήνα ! Αλλά δεν ξέρω αν αναλαμβάνουν vbac στα δημόσια νοσοκομεία η θα πρέπει να αλλάξω γιατρό στην επόμενη εγκυμοσύνη ...

Σε δημοσιο νοσοκομειο δεν αναλαμβανουν vbac. Η μονη λυση ειναι να βρεις ιδιωτη γιατρο με εμπειρια στο vbac.

9 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Οποιοσδηποτε γιατρος δεν ειχε ευκολη λυση την καισαρικη δεν θα την προτεινε λογω μη εμπεδωσης του μωρου ή λογω αυξημενου αμνιακου. Ακομη και οι αλλοιωσεις στον καρδιακο παλμο δεν ειναι λογος για καισαρικη, εκτος κι αν ειναι πολυ πεσμενοι οι παλμοι κατι το οποιο δεν καταλαβα απο την θεματοθετρια η οποια μιλαει απλως για μια επιβραδυνση. Ενας γιατρος που θα ηθελε να αποφυγει την καισαρικη στην χειροτερη θα ξεκινουσε με προκληση, η οποια στην εβδομαδα που βρισκοταν η κοπελα ειχε πολυ καλες πιθανοτητες να πετυχει. Φυσικα, δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για το αν ηταν ή οχι απαραιτητη η καισαρικη αλλα με βαση τις αιτιολογιες που της ειπε εξαρχης εμενα με εκαναν αρκετα καχυποπτη για την αναγκαιοτητα της εγχειρησης και συμφωνω με αυτο

Σε δημοσιο νοσοκομειο δεν αναλαμβανουν vbac. Η μονη λυση ειναι να βρεις ιδιωτη γιατρο με εμπειρια στο vbac.

Δεν μπορεις να εισαι σιγουρη αλλα λες να το καταγγειλει ως περιστατικο μαιευτικης βιας... για να ξεκαθαριζομαι, πιστευω ακραδαντα οτι στην Ελλαδα γινονται πολλες καισαρικες και στην αναγκη μειωσης των μη απαραιτητων. Αλλο ομως αυτο και αλλο να εξαπολυουμε κατηγορητηρια εκ του ασφαλους.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα