Maria Tost

Μηδέν Ύπνος-Σκέψεις για αποθηλασμό

Recommended Posts

Καλησπέρα σας μανούλες.... είχα ξανά γράψει πριν ένα χρόνο για την προσπάθεια να θηλάσω με πληγωμένες θηλές και τέλος πάντων μετά από ένα ταξίδι πόνου 3 μηνών τα καταφέραμε!!! 

Στο θέμα μας τώρα.... το θέμα θηλασμός για μένα πονάει και το απέκτησα με πολύυυυυυυ κόπο!!! το παιδί είχε εξαρχής θέμα με τον ύπνο.... ξυπνούσε συνέχεια, δεν κοιμόταν παραπάνω από 40' & γενικά ψάχναμε και ψάχνουμε το καλύτερο για εκείνο!!!!! όμως μετά απο ένα χρόνο και κάτι δεν μπορώ άλλο!!! έχω κουραστεί ψυχολογικά τόοοοσοο πολύ που πιστεύω πως δεν αποδίδω σαν μαμά!!! Δεν κοιμάται μαζί μας ποτέ, όποτε το προσπάθησα για συγκοίμηση, είναι ανήσυχος και χτυπιέται! 6 μήνες τον είχα μαζί μου αλλά με είχε σαν πιπίλα... μόνο έτσι κατάφερνα να κοιμηθώ! μετα τους 6 μήνες τον πήγα σε δικό του δωμάτιο σε κούνια(δεν άντεξα άλλο, πιανόμουν ολόκληρη,είχα θέματα με τη μέση και γενικά καμία ζωή με τον άντρα μου), τον θήλαζα τον έβαζα για ύπνο και ξυπνούσε 3-4, άλλοτε και 10 φορές αλλά δεν με ενοχλούσε γιατί με το που τον θήλαζα ξανά κοιμόταν.... μετά τον χρόνο η κατάσταση έχει γίνει αφόρητη.... ξυπνάει ανά 30', κλαίει όποτε τον αφήνω στην κούνια, προσπαθώ να τον πάρω στον κρεβάτι αλλά ξυπνάει με το παραμικρό, είναι ανήσυχος.... προσπαθεί καμιά φορά να τον κοιμίσει ο άντρας μου και πότε το καταφέρνει, πότε όχι!!!!! Δεν αντέχεται άλλο η κατάσταση, μας ακούει όλη η γειτονιά και το κερασάκι είναι οτι 7 η ώρα το πολύ σηκώνεται!!!! Δεν αντέχεται άλλο η κατάσταση, στη δουλειά σέρνομαι και γενικά μετά τις 9& που λέμε άντε να κοιμηθεί να έχουμε λίγο χρόνο, ξεκινάει το πάρτι.... σκεφτόμουν μήπως αν αποθηλάσω, καταφέρω κάτι!!! κάθε συμβουλή δεκτή... :)

Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Δεν είμαι ειδική απλά καμιά ιδέα θα πω... Καταλαβαίνω πως νιώθεις γιατί κι εγώ θήλαζα αποκλειστικά τον γιό μου μέχρι 14 μηνών και τώρα πίνει γάλα σε σκόνη αλλά πρέπει απαραιτήτως να θηλάσει για να κοιμηθεί και είναι 20 μηνών. Το αν θα σταματήσεις το θηλασμό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα πάψει να ξυπνάει. Μπορεί ναι μπορεί όχι δεν είναι κάτι στάνταρ λένε οι ειδικοί σε αυτά που έχω διαβάσει. Μήπως κρυώνει, ζεσταίνεται, βγάζει δόντια ή κάτι τέλος πάντων ενοχλεί το παιδί; Μήπως απλά-καλως ή κακώς- είναι στην ιδιοσυγκρασία του; Μήπως του λείπεις και ξυπνάει για να τσεκαρει ότι είσαι εκεί; Ξέρω αλήθεια ότι είσαι κουρασμένη κι εγώ ξυπνάω στις 5:30 το πρωί για δουλειά αλλά σκέψου ότι είναι πολύ λίγο το διάστημα που είναι μωράκια και μας έχουν ανάγκη για όλα. Εγώ έτσι το βλέπω και προσπαθώ να μην φρικαρω. Το λέω μήπως νιώσεις λίγο καλύτερα. Εύχομαι γρήγορα να το βρείτε με το θέμα του ύπνου. Εμείς ακόμα ξυπνάμε σίγουρα 1 φορά και υπάρχουν νύχτες που στριφογυρίζει ατελείωτα στο κρεβάτι και για να ξανακοιμηθεί πρέπει να θηλάσει. Τώρα μπαίνουμε σε διαδικασία αποθηλασμου. Καλή συνέχεια ότι κι αν διαλέξετε (θηλασμό ή όχι) !

Να κάνεις αυτό που θέλεις πραγματικά! Απ'την στιγμή που θήλασες κιόλας πάνω από χρόνο, το καλύτερο για το μωρό είναι να σαι εσύ καλά ψυχικά και σωματικά! Και ο δικός μου από την αρχή ήταν πολύ δύσκολος με τον ύπνο. Επέστρεψα στη δουλειά στους 2 μήνες, το βράδυ ξυπνούσε κάθε 1-1:30 ώρα μπορεί κ λιγότερο, σπάνια περισσότερο. Ησύχαζε και κοιμόταν μόνο με το στήθος, πιπίλα δεν πήρε. Πέρασαν 2 χρονια για να κοιμηθεί 4-5 ώρες συνεχόμενα. Μεγαλώνοντας ίσως κουράζονται  περισσότερο παίζοντας στη διάρκεια της μέρας και κοιμούνται το βράδυ με λιγότερες διακοπές. 

Kαλησπέρα!Είμαι σε μια απαρόμοια ΄φαση!Εμένα η μικρή μου είναι 5,5 μηνών,δύσκολο μωρό,έχει πολλή γκρίνια,δεν ησυχάζουμε ποτέ!Κάνουμε συγκοίμηση,εδώ και 2 μήνες κάνει ανήσυχο ΄ύπνο και ξυπνάει το πολύ ανά 2 ώρες!Εχω απελοστεί πλέον!έχω επιχειρήσει να δώσω ξένο και δεν είδα καμία διαφορά!Τη νύχτα θποφέρουμε και τη μέρα γκρινιάζουμε.

Ο αποθηλασμός δεν νομίζω ότι είναι η λύση.Κ ξένο να ΄δινεις πάλι θα ξυπνάει γτέτσι έμαθε.Τουλάχιστον αν είναι ήσυχο τη μέρα μη μιλάς καθόλου.Εμένα έχει τέτοια γκρίνια που είμαι έτοιμη να πάω σε ψυχιατρο!

On 26/5/2020 at 5:52 ΜΜ, vespa34 είπε:

Kαλησπέρα!Είμαι σε μια απαρόμοια ΄φαση!Εμένα η μικρή μου είναι 5,5 μηνών,δύσκολο μωρό,έχει πολλή γκρίνια,δεν ησυχάζουμε ποτέ!Κάνουμε συγκοίμηση,εδώ και 2 μήνες κάνει ανήσυχο ΄ύπνο και ξυπνάει το πολύ ανά 2 ώρες!Εχω απελοστεί πλέον!έχω επιχειρήσει να δώσω ξένο και δεν είδα καμία διαφορά!Τη νύχτα θποφέρουμε και τη μέρα γκρινιάζουμε.

Ο αποθηλασμός δεν νομίζω ότι είναι η λύση.Κ ξένο να ΄δινεις πάλι θα ξυπνάει γτέτσι έμαθε.Τουλάχιστον αν είναι ήσυχο τη μέρα μη μιλάς καθόλου.Εμένα έχει τέτοια γκρίνια που είμαι έτοιμη να πάω σε ψυχιατρο!

Σίγουρα δεν είναι η λύση. Υπάρχουν μωράκια που δεν θήλασαν ποτέ και ξυπνάνε 10 φορές κάθε βράδυ. Τα μωρά διάβασα ότι είναι σχεδιασμένα να ξυπνάνε από τη φύση για να τσεκαρουν διάφορα πράγματα. Κάποια ξέρουν πώς να ξανακοιμηθουν μόνα τους κάποια όχι. Όταν νιώσουν έτοιμα θα κοιμηθούν σερί. Είναι κι αυτό ένα είδος άλματος ανάπτυξης αν δεν τα έχεις ακουστα ψάξε στο ίντερνετ για άλματα ανάπτυξης. Κουράγιο και υπομονή. Είμαστε πολλές στην ίδια φάση.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν!