xaroumenh mama

Δραστηριότητες και ψυχολογία των παιδιών εν όψει καραντίνας

Recommended Posts

Συγχαρητήρια Άννα για τις παραστάσεις! :razz:φοβερό ρεπερτόριο! Κ αυστηρή σκηνοθέτης η κορη

Εμενα ευτυχως τέτοια παίζουν μεταξύ τους

Πραγματικά δ ξερω πως θα το διαχειριστώ μετά τα μέτρα. Δ θελω να σκεφτομαι πολύ μακροπροθεσμα. Πολλά εξαρτώνται από το αν θα πανε σχολειο. Πχ σε παιδοτοπο δ θα παμε. Ουτε εμπορικό. Τα παιδιά όταν δ ηταν σχολειο τα έπαιρνα παντού, τράπεζες, δημόσιες υπηρεσίες, μαρκετ, λογικα αυτό θα το σταματησουμε

Υπάρχει μια σκέψη αν επιτρέπεται να παμε στο εξοχικο, αλλα ειναι διαμέρισμα κ εκεί οπότε δ ειναι μεγάλη αλλαγή. Κ για να παμε στο χωριο σε συγγενείς θα μεινουμε καραντίνα χωρίς τον συζηγο που εργαζεται 2βδομαδες κ μετα, αλλα ειναι το μόνο μέρος που έχουμε εξωτερικό χώρο κ παρέα για τα μικρα 

Αν ανοίξουν πάρκα-παιδικές θα είναι πολύ δύσκολο να μην πάμε. 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos είπε:

Πως σκέφτεστε να αντιμετωπίσετε την άρση των μέτρων σε σχέση με τα παιδιά? Λογικά μετά το Πάσχα θα γίνει σταδιακά, και εγώ σκέφτομαι πως θα μου είναι τρομερά δύσκολο να είμαι όπως πριν. Υπο φυσιολογικές συνθήκες τέτοια εποχή είχαμε ήδη ξεκινήσει τις καθημερινές βόλτες,  μετά το σχολείο και δραστηριότητες , σε πλατεία και πάρκο, όμως δεν είμαι έτοιμη ακόμα για αυτό, νιώθετε και εσείς έτσι ή μόνο εγώ??

υγ: συγγνώμη για το άσχετο στο θέμα όμως δεν ήξερα που αλλού να το γράψω, δεν ήθελα να ανοίξω νέο θέμα.

Λοιπόν εγώ θα κάνω την γαϊδουρε της παρέας. Αν ο άντρας μου δεν ήταν ύποπτος για ευπάθεια στην ασθένεια, κ απο τη στιγμη που δεν θα συναντήσουμε παππούδες άμεσα κ μάλλον δεν θα γυρίσουμε στο σχολείο (παρουσια μαθητων τουλάχιστον), θα φρόντιζα για την κοινωνικοποίηση του παιδιού γιατί σ αυτόν τον τομέα είχαμε πρόβλημα ούτως ή άλλως. Δεν ξερω πώς ακριβως, με οδηγιες παιδιατρου λογικα, οχι απαραιτητα με στενη  επαφη με παιδακια στην παιδικη χαρα, αλλα με επιλεγμένα play dates (υποθετικά παντα γιατί αν ξέρεις δυο ανθρώπους κυριολεκτικά με παιδί στην ηλικία αυτή δεν εγγυαται κανεις οτι θα εχουν ορεξη να παιξουν μαζι σου). Επειδη ομως ο αντρας μου ετσι κι αλλιως θα φοβόταν ακομα κ αν δεν ηταν ευπαθής, και αυτο με εκνευριζει πιο πολυ απ ολα, θα αποδεχτω οτι θα εχουμε ενα παιδι που δεν θα δει παιδάκια να παίζουν μέχρι να πάει σχολειο. Εγώ προσωπικα πιστευω οτι οι αναγκες του παιδιου προηγουνται αλλα τελος παντων δεν μπορω να παρω κ στο λαιμο μου τον αντρα μου.

Just now, kotsifikos είπε:

Πως σκέφτεστε να αντιμετωπίσετε την άρση των μέτρων σε σχέση με τα παιδιά? Λογικά μετά το Πάσχα θα γίνει σταδιακά, και εγώ σκέφτομαι πως θα μου είναι τρομερά δύσκολο να είμαι όπως πριν. Υπο φυσιολογικές συνθήκες τέτοια εποχή είχαμε ήδη ξεκινήσει τις καθημερινές βόλτες,  μετά το σχολείο και δραστηριότητες , σε πλατεία και πάρκο, όμως δεν είμαι έτοιμη ακόμα για αυτό, νιώθετε και εσείς έτσι ή μόνο εγώ??

υγ: συγγνώμη για το άσχετο στο θέμα όμως δεν ήξερα που αλλού να το γράψω, δεν ήθελα να ανοίξω νέο θέμα.

Όταν άνοιξα το θέμα επειδή το είχα γενικά στο μυαλό μου να μιλήσουμε για τα παιδιά απλά δεν ήξερα σε ποια ενότητα να το βάλω.. Για εμένα δεν είναι εκτός θέματος.. 

Λοιπόν πάνω σε αυτό κ εγώ θα ξεκινήσω τις βόλτες σιγά σιγά με τα παιδιά  βέβαια δεν έχουμε κ τα κρούσματα εδώ(αν είχαμε ίσως το σκεφτόμουν διαφορετικά)  αλλά θέλω να μπορούμε να βγούμε να περπατήσουμε λίγο χωρίς το άγχος της αστυνομίας η να πάμε σε μια παιδική χαρά χωρίς πολύ κόσμος ("κ προ καραντίνας όταν πηγενα τα παιδιά στη παιδική χαρά κοντά στο σπίτι μου δεν είχε παιδιά αντε 1 το πολύ δύο)  κ σιγά σιγά βλέποντας πως πάει αν θα ανοιχτού με περισσότερο.! 

Just now, Anna3011 είπε:

Εμας κορίτσια στην καραντίνα μας έχει βάλει η μικρή να κάνουμε παραστάσεις non stop. Παίζουμε όλοι μαζί τους ρόλους από τα παραμύθια που ξέρει, εκείνη κάνει και τη διανομή και μας κάνει και παρατήρηση αν πούμε τα λόγια αλλιώς. Όλες αυτές τις μέρες έχω γίνει Σταχτοπούτα, Χιονάτη, νάνος, νεράιδα, έχω παίξει όλα τα ζώα από τους μύθους του Αισώπου και τελευταία έχω γίνει και Πέππα το γουρουνάκι και τα λοιπά ζώα της σειράς. Την υπόλοιπη ώρα παίζει πολύ με playmobil και lego, τον τελευταίο καιρό παίζει και μόνη της με αυτά (βρε τι θα δούμε στην καραντίνα!), φτιάχνει φαγητό στην κουζίνα της και μας σερβίρει, κάνουμε παζλ, ζωγραφίζουμε, παίζουμε πλαστελίνες, διαβάζουμε και περνάει η ώρα. Παιδικά βλέπει το πολύ μισή ώρα τη μέρα, δε θέλω να ξεφεύγουμε. Βιντεοκλήσεις 1-2 τη μέρα με παππουδες, την ξαδερφούλα της και φίλους μας με παιδάκια, τις απολαμβάνει πολύ. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι που δε θέλει να βγαίνει έξω τελευταία. Χρυσή την κάνω να βγούμε και αντιδρά πολύ. Μου φαίνεται περίεργο γιατί προ καραντίνας είμασταν μονίμως έξω αλλά όσο τη βλέπω χαρούμενη δεν ανησυχώ ιδιαίτερα. Χαίρεται πολύ που είμαστε όλοι στο σπίτι γιατί παλιότερα βρισκόμασταν πολύ λιγότερο τις καθημερινές λόγω δουλειάς. Δυστυχώς τελευταία έχω πολλή δουλειά (δουλεύω κανονικά από το σπίτι και γίνεται ένας χαμός) και αναγκάζομαι να κλείνομαι στο δωμάτιο όλη μέρα γιατί αν είμαστε στον ίδιο χώρο δε με αφήνει ήσυχη. Έχω ζοριστεί πολύ με αυτό.

Και εγώ προβληματίζομαι γι αυτό. Όλη αυτή η φάση της καραντίνας όσο δυσάρεστη και αν είναι μου έδινε μια σιγουριά ότι είμαστε τουλάχιστον ασφαλείς. Εμένα με αγχώνει και το γεγονός ότι αν αρχίσουμε τις βόλτες και αρπάξει κάτι η μικρή θα το μεταφέρει στους παππούδες που αναγκαστικά θα την προσέχουν αν διακοπεί για εμάς η δουλειά από το σπίτι. Φοβάμαι μη γίνω η τρελή που κυνηγάει το παιδί στο πάρκο μήπως πιάσει κάτι. Γιατί σε κλειστό χώρο δε μας βλέπω να πατάμε.

Κ από άλλες φορές που έχω διαβάσει που μιλάς για τη κόρη σου, έχω καταλάβει πόσο τσαχπίνα είναι κ δεν αφήνει τίποτα να πέσει κατω.. Όλα τα αντιλαμβανετε κ θέλει να τα μαθαίνει... Να τη χαίρεσαι... 

Εμείς βέβαια έχουμε ξεφύγει λίγο έως αρκετά θα έλεγα με τις οθόνες γιατί κάπως έτσι ηρεμεί ο μεγάλος κάπως αν δεν τον πειράζει ο μικρός... Αλλά ο μικρός ακόμα αδιάφορος για αυτές δε παρακολουθεί σχεδόν καθόλου... Βρίσκει αλλά πράγματα να κάνει ποιο ενδιαφέροντα για εκείνων.. :roll:

Just now, xaroumenh mama είπε:

Κ από άλλες φορές που έχω διαβάσει που μιλάς για τη κόρη σου, έχω καταλάβει πόσο τσαχπίνα είναι κ δεν αφήνει τίποτα να πέσει κατω.. Όλα τα αντιλαμβανετε κ θέλει να τα μαθαίνει... Να τη χαίρεσαι... 

Εμείς βέβαια έχουμε ξεφύγει λίγο έως αρκετά θα έλεγα με τις οθόνες γιατί κάπως έτσι ηρεμεί ο μεγάλος κάπως αν δεν τον πειράζει ο μικρός... Αλλά ο μικρός ακόμα αδιάφορος για αυτές δε παρακολουθεί σχεδόν καθόλου... Βρίσκει αλλά πράγματα να κάνει ποιο ενδιαφέροντα για εκείνων.. :roll:

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια χαρούμενη μαμά, να χαίρεσαι και εσύ τα ζουζουνάκια σου!

Για τις οθόνες που λες πάντως εγώ βλέπω ότι την κόρη μου την τραβάνε σα μαγνήτης. Μπορεί να σταματήσει ανά πάσα στιγμή και την πιό ευχάριστη ασχολία της για να δει παιδικά. Πριν δει κάνουμε συμφωνία για δυο 5λεπτα επεισόδια Πέππα και ένα τραγουδάκι και αυτό συνήθως γίνεται δύο φορές τη μέρα. Τις πιο πολλές φορές δε διαμαρτύρεται όταν τελειώσει η "συμφωνημένη" υποτίθετα ώρα αλλά έχουμε και τις κακές μέρες που γκρινιάζει και κλαίει για να δει και άλλο. Γενικά προσπαθώ να είμαι αυστηρή με αυτό (που γενικά δεν είμαι) γιατί κάνουμε και βιντεολήσεις αυτό τον καιρό και κολλάει αναγκαστικά και εκεί αρκετή ώρα. Αυτό που βλέπω πάντως από φίλους με πιο μεγάλα παιδάκια 4-5 χρονων είναι ότι όσο μεγαλώνουν γίνεται όλο και πιο δύσκολο να επιβληθεί ο γονιός στο θέμα των οθονών. Εμείς ακόμα κάπως τα βολεύουμε λόγω ηλικίας.

Εμένα ο μικρός (6 χρονών) περνάει τέλεια στο σπίτι. Του λείπουν βέβαια οι φίλοι του και το πρώτο πράγμα που θα ήθελε να κάνει μετά από όλα αυτά είναι να πάει παιδική χαρά μαζί τους, όπως μου είπε. Αλλά κατά τα άλλα παίζει, ζωγραφίζει, χοροπηδάει (και στο κρεβάτι), βλέπει τηλεόραση. Στην αρχή είχε ξεφύγει με την τηλεόραση αλλά τώρα δείχνει να την έχει βαρεθεί. Την κλείνει μόνος του πλέον πριν του το πούμε εμείς! Γενικά δεν θέλει να βγαίνει έξω, δεν του λείπει. Χρυσό τον κάνω να πάμε μια βόλτα αλλά δεν τον ενδιαφέρει να βγει αφού δεν είναι να δει φίλους κτλ. 

Για μετά την άρση των περιοριστικών μέτρων δεν μπορώ ακόμα να φανταστώ πώς θα είμαστε. Αν ανοίξουν τα σχολεία, δεν ξέρω αν θα τον στείλω. Άλλωστε νηπιαγωγείο είναι, δεν θα μείνει πίσω στην ύλη! Προτιμώ να τον πηγαίνω κάθε μέρα στην παιδική χαρά, σε άλση ή και στη θάλασσα, που και που, αν επιτρέπεται, παρά να κλειστεί με άλλα 20 παιδάκια μέσα σε μια τάξη.  Έξω νομίζω είναι πιο ακίνδυνα, θα παίξει, θα τρέξει, θα δει φίλους αλλά θα είμαι και εγώ από πάνω και οι άλλες μανάδες, οι τρελές με τα αντισηπτικά μαντηλάκια :-D , και κάπως θα προφυλασσόμαστε! 

• Μου αρέσει 1

@Έσπερος και εγώ πιστεύω πως προτεραιότητα έχει το παιδί, οπότε καταλήγω πως δεν θα δω φίλους μου αλλά θα κανονίσω να βλέπουμε μερικούς φίλους του μικρού, εκείνους που ξέρω πως οι γονείς προσέχουν όπως εσύ. Εγώ επειδή μένουμε με περιοχή πυκνοκατοικημένη θα αποφύγω την παιδική χαρά, όμως θα κανονίσω εκδρομές κτλ. Βέβαια αυτό αφού ο παιδοπνευμονολόγος μου δώσει το οκ, γιατί αν δεν το δώσει (που δεν νομίζω) θα είναι ζόρικα τα πράγματα. Φοβάμαι πως τους γονείς μου θα αργήσουμε να τους δούμε , και η αληθεια είναι πως μου λείπουν ήδη πάρα πολύ, έχω μάθει να τους βλέπω σίγουρα μία φορά την εβδομάδα.

@Anna3011 πραγματικά έχετε περάσει σε άλλο επίπεδο εσείς! Και εμένα ο γιος μου το κάνει αυτό (με το παιχνίδι ρόλων) και έχει πραγματικά πολύ πλάκα, εκτός του ότι είναι απαραίτητο αυτή την περίοδο που τα παιδιά δεν έχουν επαφή με τον έξω κόσμο.

@xaroumenh mama αυτό το περπάτημα χωρίς άγχος μου έχει λείψει πολύ αλλά δεν ξέρω εδώ που ζω αν θα το ζήσω σύντομα, εδώ τώρα με την απαγόρευση γινεται χαμός από κόσμο κάτω, πολλές φορές δυσκολεύομαι να βγάλω βόλτα το παιδί εξ αιτίας αυτού.

• Μου αρέσει 1

Just now, Mary1976 είπε:

Εμένα ο μικρός (6 χρονών) περνάει τέλεια στο σπίτι. Του λείπουν βέβαια οι φίλοι του και το πρώτο πράγμα που θα ήθελε να κάνει μετά από όλα αυτά είναι να πάει παιδική χαρά μαζί τους, όπως μου είπε. Αλλά κατά τα άλλα παίζει, ζωγραφίζει, χοροπηδάει (και στο κρεβάτι), βλέπει τηλεόραση. Στην αρχή είχε ξεφύγει με την τηλεόραση αλλά τώρα δείχνει να την έχει βαρεθεί. Την κλείνει μόνος του πλέον πριν του το πούμε εμείς! Γενικά δεν θέλει να βγαίνει έξω, δεν του λείπει. Χρυσό τον κάνω να πάμε μια βόλτα αλλά δεν τον ενδιαφέρει να βγει αφού δεν είναι να δει φίλους κτλ. 

Για μετά την άρση των περιοριστικών μέτρων δεν μπορώ ακόμα να φανταστώ πώς θα είμαστε. Αν ανοίξουν τα σχολεία, δεν ξέρω αν θα τον στείλω. Άλλωστε νηπιαγωγείο είναι, δεν θα μείνει πίσω στην ύλη! Προτιμώ να τον πηγαίνω κάθε μέρα στην παιδική χαρά, σε άλση ή και στη θάλασσα, που και που, αν επιτρέπεται, παρά να κλειστεί με άλλα 20 παιδάκια μέσα σε μια τάξη.  Έξω νομίζω είναι πιο ακίνδυνα, θα παίξει, θα τρέξει, θα δει φίλους αλλά θα είμαι και εγώ από πάνω και οι άλλες μανάδες, οι τρελές με τα αντισηπτικά μαντηλάκια :-D , και κάπως θα προφυλασσόμαστε! 

Επειδή έχω κι εγώ παιδί στο νηπιαγωγείο, δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλό το ζήτημα, καθώς το νηπιαγωγείο είναι στην υποχρεωτική εκπαίδευση. 

Τα σχολεία προσωπικά νομίζω ότι δεν θα ανοίξουν, αλλά προβλέπω ότι κάποια στιγμή, ενδεχομένως μέσα στον Ιούνιο, μπορεί να ανοίξουν οι χώροι άθλησεις και οι αθλητικές δραστηριότητες που γίνονται σε ανοιχτό χώρο. Έτσι όπως το βλέπω, είναι και οι μοναδικές έξοδοι που θα κάνω για να πηγαίνω τα παιδιά, καθώς θα ήθελα να μην περάσουν 6 μήνες χωρίς να δουν άλλα παιδιά.

Κατά τα άλλα, ούτε εστιατόριο, ούτε καφετέρια ούτε τέτοιου τύπου κοινωνικές έξοδοι μου λείπουν.

Και τα δικά μου ευτυχώς καλά περνάνε στο σπίτι, έχουν προσαρμοστεί. Βλέπουν οθόνες αλλά με πρόγραμμα και ελεγχόμενα, έχουν και τις τηλεδιασκέψεις με το σχολείο και τα πρωινά υπάρχει κάπως μια ρουτίνα σχολείου, συντονίστηκαν και μεταξύ τους και παίζουν παρέα πλέον, γιατί τις πρώτες μέρες τρώγονταν γιατί ήθελε το καθένα να παίξει το δικό του παιχνίδι και δεν έκανε κανείς πίσω, αλλά τώρα μάλλον κατάλαβαν ότι η εποχή θέλει συμβιβασμούς για την βγάλουμε καθαρή :grin::grin::grin:

• Μου αρέσει 1

Εστιατόριο θα ήθελα πολύ γιατί τα πιο καλά εδώ στο νησί ανοίγουν τις Απόκριες ή και πιο μετά, οπότε είχαμε κανονίσει να πάμε την 25η. Αυτό θα ήταν κάτι που θα ηθελα να κάνουμε, σε έμπιστα μέρη βέβαια και όχι με πολύ κόσμο. Καφέ όχι τόσο. Ένα ζευγάρι φίλων που εμπιστευόμαστε ότι κινούνται με σοβαρότητα, για καφέ στο μπαλκόνι, μια χαρά μας κάνει. Κομμωτήριο δεν θα πήγαινα επειγόντως, δηλαδή θα το ιεραρχούσα αν ήταν να προτιμήσω κάτι άλλο. Κάποια ψώνια για να κινηθεί και η τοπική αγορά σίγουρα θα κάνω.

Για παρέες του παιδιού ενώ ξέρω ότι είναι προτεραιότητα, δεν ξέρω πώς να το χειριστώ. Στενούς φίλους με παιδιά, δεν έχουμε. Κάποιους συναδέλφους, που δεν ξέρω όμως γενικά τι στάση θα κρατήσουν, δεν ξέρω πώς εννοεί ο καθένας το ότι προσέχει, δεν ξέρω πόσες επαφές έχουν με τους συγγενείς τους κλπ. Δεν είναι και η καλύτερη εποχή για να ξεκινήσεις κάτι που δεν είχες δοκιμάσει προηγουμένως. Όταν όμως ανοίξουν χώροι για παιδιά, που πιστεύω ότι θα αργήσουν, αν υπάρξει κάποια λογική στο τι θα ανοίξει και τι όχι, θα θέλω να πηγαίνουμε, έστω και να βλέπει παρέες να παίζουν. Δεν πήγαινε ποτέ να χωθεί σε παρέες μεγαλύτερων παιδιών και δεν μας έδιναν και σημασία έτσι κι αλλιώς, οπότε και η παρατήρηση από μακριά, χρήσιμη θα μας είναι. Τα συνομήλικα υποθέτω θα είναιι κ αυτά υπό στενή επιτήρηση. Δεν θέλω όμως σε καμία περίπτωση να περάσει τρομοκράτηση για να μην ακουμπάει, να τρέχω πίσω με αντισηπτικά κ τέτοια. Δεν το κάναμε ποτέ και δεν θέλω να το κάνω. Μου φαίνεται πολύ άσχημο και δεν ξέρω τι θα αφήσει. Άλλο που κυρίως λόγω των φόβων του συζύγου αποφεύγουμε τις στενές επαφές με παιδιά σε περιόδους έξαρσης, την απολύμανση δεν την είχαμε ποτέ. 

πρίν από 53 λεπτά , Deena είπε:

Επειδή έχω κι εγώ παιδί στο νηπιαγωγείο, δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλό το ζήτημα, καθώς το νηπιαγωγείο είναι στην υποχρεωτική εκπαίδευση. 

Τα σχολεία προσωπικά νομίζω ότι δεν θα ανοίξουν, αλλά προβλέπω ότι κάποια στιγμή, ενδεχομένως μέσα στον Ιούνιο, μπορεί να ανοίξουν οι χώροι άθλησεις και οι αθλητικές δραστηριότητες που γίνονται σε ανοιχτό χώρο. Έτσι όπως το βλέπω, είναι και οι μοναδικές έξοδοι που θα κάνω για να πηγαίνω τα παιδιά, καθώς θα ήθελα να μην περάσουν 6 μήνες χωρίς να δουν άλλα παιδιά.

Ούτε εγώ νομίζω ότι θα ανοίξουν. Πάντως, αν και ξεφεύγω από το θέμα, στο νηπιαγωγείο δεν υπάρχει αριθμός επιτρεπόμενων απουσιών, ούτε έχουν συνέπειες οι απουσίες παρά σε εξαιρετικές περιπτώσεις, που υπάρχει άλλο θέμα από πίσω. Νομίζω ότι αν το παιδί δεν έρχεται για μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς ειδοποίηση ή/και σοβαρό λόγο μπορεί η νηπιαγωγός να κινηθεί αρχικά κάνοντας προσπάθειες επικοινωνίας με τους γονείς και κατόπιν ενημερώνοντας την Πρωτοβάθμια για να ερευνηθεί το θέμα. Νομίζω τους ενδιαφέρει κυρίως ο λόγος που γίνονται οι απουσίες (πχ ενδεχόμενη κακοποίηση ή παραμέληση του παιδιού). Το είχα διαβάσει παλαιότερα σε ένα forum εκπαιδευτικών με αφορμή την ερώτηση συναδέλφου τους πώς να χειριστεί συνεχείς και για μεγάλο διάστημα απουσίες παιδιού. Δεν είμαι και σίγουρη όμως, μπορεί να λέω ανοησίες. Οι εκπαιδευτικοί μαμάδες ίσως να μπορούν να μας ενημερώσουν σχετικά. 

Επεξεργάστηκαν by Mary1976

Καλησπέρα σας! 

Με το γιο μου, που είναι 5μισι στα 6 προσπαθώ να τηρώ αυτή τη ρουτίνα:

Το πρωί τρώμε πρωινό και βγαίνουμε στην αυλή και ασχολούμαστε με τις γλάστρες, ή βάφουμε κάτι (χειροτεχνία) ή κάνουμε κάποιο πείραμα, ή φτιάχνουμε μουσικό όργανο, ή πάμε για περπάτημα. 

Μετά γυρνάμε σπίτι μαγειρεύω και περιμένουμε τον μπαμπά του να φάμε όλοι μαζί.

Αφού φάμε, ο μπαμπάς ξεκουράζεται με το γιο μας στον καναπέ, και ο μικρός βλέπει μία ταινία Disney

Εγώ μελετάω ή παίρνω καναν υπνάκο ή χαζεύω στο ινερνετ.

Το απόγευμα μελετάμε και μαθαίνουμε γράμματα. 

Μετά παίζουμε όλοι μαζί ένα επίτραπέζιο, κάνουμε μπάνιο, τρώμε βραδυνο ποτίζουμε πέφτουμε για ύπνο. 

Από  δραστηριότητες έχουμε κάνει τα εξης: Με βοήθησε να ασβεστώσω την αυλή. είχε πάρει πινέλο και έβαφε κι αυτός. Στολίσαμε τις γλάστρες με κοχύλια και βότσαλα, φυτέψαμε διάφορους σπόρουες (αβοκάντο, φράουλα, φακή, κτλ), ζωγραφίζουμε πάρα πολύ, φτιάξαμε κατασκευες με το χαρτί υγείας, φτιάξαμε μουσικά όργανα και γενικώς ό, τι προτάσεις μας στέλνουν οι δασκάλες τους. 

Εχθές είχε τηλεδιάσκεψη με τους συμμαθητές του και τις δασκάλες του από το νηπιαγωγείο και χάρηκε πολύ. 

Πάντως, υπάρχει πολλή αντίδραση από τη μεριά του αυτές τις μέρες! συμβαίνει και σε εσάς ή να ανησυχίσω? Πρέπει να του πω κάτι 10 φορές και να είμαι δίπλα του συνεχώς για να το κάνει. Και όταν λέω κάτι εννοώ να κάνει τσίσα, να πλύνει τα δόντια του, να ντυθεί , βασικά πράγματα δηλαδή. Το έχουν πάθει και τα δικά σας? Επισης κάνει συνεχώς πολύ φασαρία!! Να είναι από την ενέργεια που δεν εκτονώνεται?

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch

2t7wp3.png

Διαφημίσεις

1 hour ago, jellyfishch said:

Πάντως, υπάρχει πολλή αντίδραση από τη μεριά του αυτές τις μέρες! συμβαίνει και σε εσάς ή να ανησυχίσω? Πρέπει να του πω κάτι 10 φορές και να είμαι δίπλα του συνεχώς για να το κάνει. Και όταν λέω κάτι εννοώ να κάνει τσίσα, να πλύνει τα δόντια του, να ντυθεί , βασικά πράγματα δηλαδή. Το έχουν πάθει και τα δικά σας? Επισης κάνει συνεχώς πολύ φασαρία!! Να είναι από την ενέργεια που δεν εκτονώνεται?

Kαι εμένα έτσι είναι, θεωρώ πως είναι  η υπερένταση, ο εγκλεισμός και ο φόβος.

Έχω προσέξει πως ο γιος μου πολλές φορές έχει φόβο, παρόλο που δεν ανοίγει η τηλεόραση καθόλου όλη ημέρα οπότε δεν ακούει ειδήσεις, δεν το συζητάμε μπροστά του, όμως όλη αυτή η αλλαγή στην ρουτίνα του του έχει δημιουργήσει φοβερές ανασφάλειες τις οποίες φυσικά και δουλεύουμε παρέα. Θέλει πολύ υπομονή, εγώ πλέον πολλές φορές κάνω πως δεν καταλαβαίνω όταν προσπαθεί να με ''εκνευρίσει'', δεν μπορώ να τον ζορίσω περισσότερο από ότι έχει ήδη ζοριστεί.

Τα παιδιά παιρνούν και αυτά δύσκολα, δεν το ζούμε μόνο εμείς όλο αυτό. Είναι τεράστιο το πλήγμα για όλους μας.

• Μου αρέσει 3

Τα σχολεία πιστεύω κ εγώ πως μάλλον δε θα ανοίξουν, αλλά τουλάχιστον θα ήθελα να μπορούμε μετά την άρση των μέτρων να πηγαίνουμε στις δραστηριότητες του για να μη χάσει την επαφη, ωστόσο είχαμε κανονίσει τον Μάιο να περάσει από το ΚΕΣΥ .. Τώρα δε ξέρω καθόλου με αυτό τη θα γίνει λογικά από του χρόνου κ βλέπουμε... 

Τα σχολεία πιστεύω κ εγώ πως μάλλον δε θα ανοίξουν, αλλά τουλάχιστον θα ήθελα να μπορούμε μετά την άρση των μέτρων να πηγαίνουμε στις δραστηριότητες του για να μη χάσει την επαφη, ωστόσο είχαμε κανονίσει τον Μάιο να περάσει από το ΚΕΣΥ .. Τώρα δε ξέρω καθόλου με αυτό τη θα γίνει λογικά από του χρόνου κ βλέπουμε... 

Ίσως κάποιες άλλες υπηρεσίες ανοίξουν. κ τα κεσυ δεν τα έκλεισαν αμεσως γιαυι δεν τα θεωρουσαν εκπαιδευτικη δομη. Δεν ξέρω κιόλας αν το προσωπικό πηγαίνει χωρίς να δέχονται κοσμο. λογικα θα πηγαινουν εκ περιτροπής αφου έχουν τη σύνταξη των διαγνώσεων. 

Σήμερα κάναμε κουλουράκια, έπαιξε αρκετά με το ζυμάρι κ το αλεύρι κ είπαμε κ το τραγουδι, αλλα δεν καταδέχτηκε να δοκιμασει. Με το βάψιμο αυτών δεν συγκινήθηκε, να δω αύριο που θα τα βγαλω άο τη βαφή αν θα του αρεσει. 

1 ώρα πρίν, jellyfishch είπε:

Καλησπέρα σας! 

Με το γιο μου, που είναι 5μισι στα 6 προσπαθώ να τηρώ αυτή τη ρουτίνα:

Το πρωί τρώμε πρωινό και βγαίνουμε στην αυλή και ασχολούμαστε με τις γλάστρες, ή βάφουμε κάτι (χειροτεχνία) ή κάνουμε κάποιο πείραμα, ή φτιάχνουμε μουσικό όργανο, ή πάμε για περπάτημα. 

Μετά γυρνάμε σπίτι μαγειρεύω και περιμένουμε τον μπαμπά του να φάμε όλοι μαζί.

Αφού φάμε, ο μπαμπάς ξεκουράζεται με το γιο μας στον καναπέ, και ο μικρός βλέπει μία ταινία Disney

Εγώ μελετάω ή παίρνω καναν υπνάκο ή χαζεύω στο ινερνετ.

Το απόγευμα μελετάμε και μαθαίνουμε γράμματα. 

Μετά παίζουμε όλοι μαζί ένα επίτραπέζιο, κάνουμε μπάνιο, τρώμε βραδυνο ποτίζουμε πέφτουμε για ύπνο. 

Από  δραστηριότητες έχουμε κάνει τα εξης: Με βοήθησε να ασβεστώσω την αυλή. είχε πάρει πινέλο και έβαφε κι αυτός. Στολίσαμε τις γλάστρες με κοχύλια και βότσαλα, φυτέψαμε διάφορους σπόρουες (αβοκάντο, φράουλα, φακή, κτλ), ζωγραφίζουμε πάρα πολύ, φτιάξαμε κατασκευες με το χαρτί υγείας, φτιάξαμε μουσικά όργανα και γενικώς ό, τι προτάσεις μας στέλνουν οι δασκάλες τους. 

Εχθές είχε τηλεδιάσκεψη με τους συμμαθητές του και τις δασκάλες του από το νηπιαγωγείο και χάρηκε πολύ. 

Είναι απόλυτα φισιολογικη αυτή η αντίδραση εμένα με το ζόρι βγάζει τις πιτζάμες το πρωί, κάποιες φορές κ καθόλου αν δε βγούμε έξω.. Για τη τουαλέτα συνέχεια ένα πράμα από το χεράκι τον κρατάω για να πάει...  Γενικά άλλαξε η ρουτίνα τους, κ σιγά σιγά καταλαβαίνουν πως δε βλέπουν κ τους φίλους τους κ ίσως φοβούνται.. Εμένα έχει αλλάξει πολύ κ στο φαγητό βέβαια είναι κ παιδί του προγράμματος κ της ρουτίνας αλλά αυτές τις μέρες έχουμε λίγο ξεφύγει... Κ γενικά πολύ τρέξιμο μέσα στο σπίτι αυτό τα εκτονωνει ο δικός μου κάνει σβούρες όπως λέει εκείνος..!!!! 

Just now, Έσπερος είπε:

Ίσως κάποιες άλλες υπηρεσίες ανοίξουν. κ τα κεσυ δεν τα έκλεισαν αμεσως γιαυι δεν τα θεωρουσαν εκπαιδευτικη δομη. Δεν ξέρω κιόλας αν το προσωπικό πηγαίνει χωρίς να δέχονται κοσμο. λογικα θα πηγαινουν εκ περιτροπής αφου έχουν τη σύνταξη των διαγνώσεων. 

Σήμερα κάναμε κουλουράκια, έπαιξε αρκετά με το ζυμάρι κ το αλεύρι κ είπαμε κ το τραγουδι, αλλα δεν καταδέχτηκε να δοκιμασει. Με το βάψιμο αυτών δεν συγκινήθηκε, να δω αύριο που θα τα βγαλω άο τη βαφή αν θα του αρεσει. 

Μακάρι γιατί το περίμενα πως κ πως αλλά δε μας έχουν πάρει ακόμα τηλέφωνο.. Κ σε μας οι λογοθεραπεια σταμάτησαν στην απαγόρευση της κυκλοφορίας αν κ δεν τον έστελνα μετά που έκλεισαν τα σχολεία η έργο κ η ψυχολόγος ποιο νωρίς από απόφαση δική τους.. 

Κ εμείς βάψαμε αυγά σήμερα αλλά τα παιδιά μου τα μισά τα έσπασαν πριν τα βάψουμε τα άφηναν στο νερό που ήταν η βαφή με δύναμη κ ραγισαν κάποια κ όταν τα έβγαλα από τη βαφή ο μικρός παίρνει ένα αυγό το ζουλαει κ το βάζει στο στόμα του... :shock:

• Μου αρέσει 1
    • Χαχαχα 1

Εγω παρατήρησα τον μικρο, που γενικα είναι σε ηλικία ζωηραδας κ στο σπιτι μόνιμα τρέχει, να μην μπορεί να κατσει χωρίς να κουνιέται. Ακομη κ στον καναπε να κάθεται κοπανάει τα πόδια. Είναι όπως είπε η κοτσιφικος ο εγκλεισμός κ η υπερένταση. Ακομη κ βολτα που βγήκαμε έτρεχε με πολύ νεύρο 

Στην μεγάλη αρεσει για να ξεδινει να της βάλω κανένα πρόγραμμα γυμναστικής. Κάνει κ εκεινη τις κινησεις

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Τι να σας πω βρε κορίτσια.. Να σας πω κι εγώ τι κάνουμε, τα έχω όλα εξαντλήσει και μεταξύ μας έχω βαρεθεί και δεν έχω κάποιες μέρες όρεξη ούτε να παίξω ούτε τίποτα, ενώ πριν που ήμασταν σε προγναμμα όλα ήταν πιο κανονικά. Οκ τι κάνουμε να σΣ πω, κλασσικά ζωγραφική παιχνίδι μαγείρεμα, γυμνάστικη τραγούδια, μέρα παρά μέρα 6 σωματική ασκηση και γύρω γύρω αλλά είναι κάπως επίφοβο με τα δυο μόνη μου γιατί η μικρή είναι στη φάση που θέλει να αφήνει το χέρι μου και ζορίζομαι, παίζει πολύ μπαλκόνι. Κοιμόμαστε στις 12 η 1(ω ναι) ξυπνάμε 11... Εγώ πιο νωρίς αυτά αν τα αφήσεις θα κοιμούνται ως το μεσημέρι έχω προσπαθήσει για πιο νωρίς αλλά αδύνατον. Βέβαια είναι ξεκούραστα και ήρεμα, δεν έχουμε καυγάδες ιδιαίτερους καθώς η μεγάλη είναι ξεκούραστη, πολλές αγκαλιές πολύ καθισιο και... Τηλεόραση. Δυστυχώς. Δεν μπορώ να την αποφυγω. Αν σε τους βάλω δε θα μπορέσω να κάνω Καμμια δουκεια του σπιτιού ήρεμα η θα μου το γκρεμίσουν... Βλέπουμε και μαζί ταινίες φτιάχνω ποπκορν και διάφορα ψιλολοιδια. Ποδήλατο επίσης αλλα πάλι μόνη δεν μπορώ καθώς η μικρή είναι στη φάση που ψάχνει να αυτόνομηθει αλλά είναι σκατο ακόμα. Αυτά. Εντάξει ωραία είναι και η βαρεμάρα. Θα χουμε να τη θυμόμαστε. Επίσης βλέπω κ το σύζυγό πιο πολύ από ποτέ. Όλως περιςργως μια φορά έχουμε μαλώσει. Αντιθέτως θα έλεγα ειμαστς πιο ζεστόι ο ενας με τον άλλο. Πριν με τις δουλειές και οι δύο υπηρχαν μέρες και βραδιά που δεν επικοινωνούσαμε. Γενικώς ανακαλύπτω πολλά πράγματα αυτή τη περίοδο. Τα παιδιά μου ξαφνικά έχουν μεγαλώσει απότομα, έχουν ήρεμη όψη, τι να σας πω τα καμαρωνω.. Πάντως δεν νομίζω ότι δεν τους αρέσει όλο αυτό. Καλά το μωρό σίγουρα δεν έχει αντιληφθεί ίσα ίσα ήταν που ήταν μαμάκιας τωρα παράγινε. Κάθε μισή ώρα αγκαλιά και ζουζούνιες. Να δω τώρα που θα πάω πάλι δουλεια πως θα φευγω που ρχεται και μου τραβάει το πόδι. Η μεγαλη μου νομίζω πως της αρέσει αν και πολλές φόρες μου παραπονιέται ότι βαριέται. Αλλά ούτε μια φορά δε με ρωτησε γιαβρί σχολείο τις φίλες της, τα πάρκα. Γενικά είναι σπιτογατα. Και βόλτα που πάμε θέλει να πάει σπίτι μετά από λίγο στον καναπέ της. 

Αυτά γενικώς 

.. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014

πρίν από 58 λεπτά , kotsifikos είπε:

Kαι εμένα έτσι είναι, θεωρώ πως είναι  η υπερένταση, ο εγκλεισμός και ο φόβος.

Έχω προσέξει πως ο γιος μου πολλές φορές έχει φόβο, παρόλο που δεν ανοίγει η τηλεόραση καθόλου όλη ημέρα οπότε δεν ακούει ειδήσεις, δεν το συζητάμε μπροστά του, όμως όλη αυτή η αλλαγή στην ρουτίνα του του έχει δημιουργήσει φοβερές ανασφάλειες τις οποίες φυσικά και δουλεύουμε παρέα. Θέλει πολύ υπομονή, εγώ πλέον πολλές φορές κάνω πως δεν καταλαβαίνω όταν προσπαθεί να με ''εκνευρίσει'', δεν μπορώ να τον ζορίσω περισσότερο από ότι έχει ήδη ζοριστεί.

Τα παιδιά παιρνούν και αυτά δύσκολα, δεν το ζούμε μόνο εμείς όλο αυτό. Είναι τεράστιο το πλήγμα για όλους μας.

Εγώ που της έχω πει τι συμβαινει γιατί με έχει ρωτήσει γιατί δεν πάμε σχολείο γιατί η μάσκα γιατί μπλα μπλα, καρφάκι δεν της καίγεται.! Η έχει καταλάβει η εγώ δεν της το έχω περάσει σα κάτι σοβαρό. Της έχω πει απλά ότι Μένουμε σπίτι για να είμαστε καλά γιατί έξω υπαρχει μια αρρώστια που θα φύγει κάποια στιγμή. Θα πάρουμε φάρμακο της είπα και θα φύγει. Με κοίταξε και συνέχισε να παίζει. Δε νομίζω να έχει πολύ καταλάβει. Η αν έχει καταλάβει έτσι όπως της το έχω περάσει δεν της κακοφαινεται. Καξ ειδήσεις που βαζω δεν πολύ ασχολείται. Πάει στα παιχνίδια της. Στις διαφημίσεις πχ του Παπαδόπουλου σκαλώνει. Είναι και πετυχημένες οι άτιμες. Εδώ ουτε τη γιαγιά δε ζητάνε που την λατρευουν. Δεν ξέρω γενικά ξυπνανε μες στη τρελή χαρά και γενικώς είναι μέσ στη τρελή χαρά όλη μερα και ήρεμα. Νιώθω πως τους αρέσει που είμαστε όλοι μαζί και οι 4 διότι αυτό γινόταν μόνο τα σ/κ σε εμάς. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014

Χρόνια πολλά με υγεία! Χριστος Ανεστη! 

Σήμερα ο γιος μου θυμήθηκε  ένα ακόμη παιχνίδι που του κράτησε όλο το πρωί το ενδιαφέρον οπότε ίσως αρεσει και στα παιδάκια σας. 

Πήρε ολα του τα λουτρινα και τα έκανε μωρακια, τα τύλιγε στις μωρουδιακες κουβερτες του και τα πήγαινε βόλτα με το καρότσι που αποθηκεύει τα τουβλάκια του. Μου ζήτησε να του κανω κούνια μία μικρή βαλίτσα βάζοντας ενα μαξιλαράκι και κουβερτα. Του εδωσα και ένα πλαστικό εκπαιδευτικό ποτήρι για μπιμπερο. Αργότερα αν θελει θα βρω και κάποια μωρουδιακα του ρουχαλακια για να τα ντυνουμε. 

Εσείς ανακαλυψατε κάποιο νέο παιχνίδι για απασχόληση? Στερευουν οι ιδέες μου.

• Μου αρέσει 1

3 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Χρόνια πολλά με υγεία! Χριστος Ανεστη! 

Σήμερα ο γιος μου θυμήθηκε  ένα ακόμη παιχνίδι που του κράτησε όλο το πρωί το ενδιαφέρον οπότε ίσως αρεσει και στα παιδάκια σας. 

Πήρε ολα του τα λουτρινα και τα έκανε μωρακια, τα τύλιγε στις μωρουδιακες κουβερτες του και τα πήγαινε βόλτα με το καρότσι που αποθηκεύει τα τουβλάκια του. Μου ζήτησε να του κανω κούνια μία μικρή βαλίτσα βάζοντας ενα μαξιλαράκι και κουβερτα. Του εδωσα και ένα πλαστικό εκπαιδευτικό ποτήρι για μπιμπερο. Αργότερα αν θελει θα βρω και κάποια μωρουδιακα του ρουχαλακια για να τα ντυνουμε. 

Εσείς ανακαλυψατε κάποιο νέο παιχνίδι για απασχόληση? Στερευουν οι ιδέες μου.

Χρόνια πολλά αληθώς ο κύριος...!!!! 

Όπως φαίνεται κ ο γιος σου έχει πολύ φαντασία όπως εσύ πήρε το παράδειγμα σου..!!! 

Εγώ ή αλήθεια είναι αυτές τις μέρες παρέδωσα λίγο τα όπλα κουραστικα λίγο να σκέφτομαι τι να τον βάλω να κάνει κ να τον πιέζω εφόσον βλέπω πως αυτή τη χρονική στιγμή το ενδιαφέρον του είναι το παιχνίδι ρόλων κ το άφησα να καθοδηγεί εκείνος κ επειδή πάντα θέλει κ εμάς δίπλα του όταν παίζει κ ειμουν συνεχεια μαζί του τον άφησα κ λίγο μόνο του για να βάλει τη φαντασία του να δουλέψει δλδ όταν μου έλεγε έλα να παίξουμε μαμά του έλεγα μαρεσει πολύ να σε ακούω που παίζεις τόσο ωραία μόνος σου.. Κ έβλεπα ότι του άρεσε κ τον άφησα για λίγο, κάποιες φορές προσπαθούσα να τον πείσω να κάνουμε κάτι μαζί πχ να ζωγραφίσουμε κ. Ήταν ποιο δεχτικος από όταν του έλεγα συνέχεια έλα να ζωγραφίσουμε να διαβάσουμε παραμύθι ακόμα κ το να βγούμε στην αυλή τον πίεζε..!! Θα αφήσω κ έτσι κ αυτή την εβδομάδα. Αλλά τουλάχιστον είναι πολύ θετικό για εμένα που σιγά σιγάβλεπω πως  έχει τρομερή φαντασία κ μπορεί να παίξει το παιχνίδι που εκείνος θέλει..!! 

• Μου αρέσει 2

14 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Χρόνια πολλά αληθώς ο κύριος...!!!! 

Όπως φαίνεται κ ο γιος σου έχει πολύ φαντασία όπως εσύ πήρε το παράδειγμα σου..!!! 

Εγώ ή αλήθεια είναι αυτές τις μέρες παρέδωσα λίγο τα όπλα κουραστικα λίγο να σκέφτομαι τι να τον βάλω να κάνει κ να τον πιέζω εφόσον βλέπω πως αυτή τη χρονική στιγμή το ενδιαφέρον του είναι το παιχνίδι ρόλων κ το άφησα να καθοδηγεί εκείνος κ επειδή πάντα θέλει κ εμάς δίπλα του όταν παίζει κ ειμουν συνεχεια μαζί του τον άφησα κ λίγο μόνο του για να βάλει τη φαντασία του να δουλέψει δλδ όταν μου έλεγε έλα να παίξουμε μαμά του έλεγα μαρεσει πολύ να σε ακούω που παίζεις τόσο ωραία μόνος σου.. Κ έβλεπα ότι του άρεσε κ τον άφησα για λίγο, κάποιες φορές προσπαθούσα να τον πείσω να κάνουμε κάτι μαζί πχ να ζωγραφίσουμε κ. Ήταν ποιο δεχτικος από όταν του έλεγα συνέχεια έλα να ζωγραφίσουμε να διαβάσουμε παραμύθι ακόμα κ το να βγούμε στην αυλή τον πίεζε..!! Θα αφήσω κ έτσι κ αυτή την εβδομάδα. Αλλά τουλάχιστον είναι πολύ θετικό για εμένα που σιγά σιγάβλεπω πως  έχει τρομερή φαντασία κ μπορεί να παίξει το παιχνίδι που εκείνος θέλει..!! 

Πραγματι είναι πολύ θετικό που καταφέρνει και παίζει μόνος του φανταστικό παιχνίδι! Ευτυχώς είναι μία αστείρευτη πηγή που πολλές φορές εμείς οι ενηλικες περιορίζουμε την φαντασία τους προσπαθώντας να εκλογικευσουμε καταστάσεις.

Εχθες το απόγευμα παιξαμε και συνεργείο! Πήρε τα πιο μεγάλα αυτοκίνητα του και λίγα παιδικά εργαλεία που έχει και έκανε πως τα εφτιαχνε. Μου έδινε και οδηγιες για να φτιαξω το δικό μου!  

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Πραγματι είναι πολύ θετικό που καταφέρνει και παίζει μόνος του φανταστικό παιχνίδι! Ευτυχώς είναι μία αστείρευτη πηγή που πολλές φορές εμείς οι ενηλικες περιορίζουμε την φαντασία τους προσπαθώντας να εκλογικευσουμε καταστάσεις.

Εχθες το απόγευμα παιξαμε και συνεργείο! Πήρε τα πιο μεγάλα αυτοκίνητα του και λίγα παιδικά εργαλεία που έχει και έκανε πως τα εφτιαχνε. Μου έδινε και οδηγιες για να φτιαξω το δικό μου!  

Να πω την αλήθεια δ εχω τόσο φαντασία όσο τα παιδια οποτε θα σου πω μερικά που τα άκουσα να παιζουν

Παίρνουν τα εργαλεία κ κάνουν επισκευές στο σπιτι, η κάνουν ότι καθαρίζουν, έβλεπε ο αντρας μου εκπομπή με δεντροσπιτα κ έκαναν μετά ότι έφτιαξαν ένα, κ κοιμοντουσαν σε κάμπινγκ, ξυπνουσαν πήγαιναν σχολειο, κλασικα παραλία, οικογένεια, καλούς-κακούς κ τύπου σούπερ ήρωες, επίσης κάθε μέρα κάποιος έχει γενέθλια με τούρτες απο τουβλακια. Επίσης παίζουν κρυφτό, κυνηγητο(μέσα στο διαμέρισμα κ ειναι κ μικρο:shock:).ντυνονται καρναβάλια, κ εχουμε κ μπαλόνια συνηθως, είναι πιο ασφαλή από τις μπαλες:-P

• Μου αρέσει 1

3 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Δε προσπάθησα ποτέ να περιορίσω τη φαντασία του σε τέτοια παιχνίδια βέβαια άργησε λίγο να ασχοληθεί με αυτό κ το είχα λαχτάρα που όταν τον είδα πως είχε θέληση χαιρόμουν πάρα πολύ κ προσπαθούσα να τον παροτρινω βέβαια ούτε εγώ δε έχω καθόλου φαντασία γενικά κ σαν παιδί δε μου άρεσε αυτό το παιχνίδι αλλά προσπαθώ να τον ακολουθώ κ να μαθαίνω από εκείνων βαδικα από τον άντρα μου (έχει πολύ ταλέντο σε αυτά κ μπορεί να πλένω πιάτα κ να στήνω αυτί όταν παίζουν :eek:) έχω  κάνει τον κηπουρό τον ηλεκτρολόγο τον υδραυλικό κ τον μηχανικό ααα κ το φάντασμα (το χειρότε:-xο μου) κ είναι κ αγόρια κ είναι έξω από τα δικά μου νερά..!!! 

Σήμερα ο άντρας μου έφερε ένα πιεστικο κ τους το έδωσε κ εκαναν μπουμ μπουμ κ μετά με πλαστελίνες έφτιαχναν φαγητά κ τους έλεγε ο μπαμπάς πηγενετε να ταισετε κ τη μαμά.. 

Οι αγαπημένοι ήρωες αυτή τη περίοδο του γιου μου είναι οι πιτζαμοηρωες κ μιλάει συνέχεια για εκείνους ένα μικρό ποδήλατακι που έχουμε μέσα στο σπίτι το έχει ονομάσει γάτο κινητό κ ένα αλο γκεκομομπαιλ (κ δε μας επιτρέπει να τα πούμε με άλλο όνομα) κ ο άντρας μου όταν παίζουν τους λέει κάντε σούπερ ταχύτητα κ ελάτε σε εμένα, κ έλατε να σηκώσουμε αυτό πχ το τραπεζάκι με τη σούπερ δύναμη μας... 

• Μου αρέσει 1

Δε προσπάθησα ποτέ να περιορίσω τη φαντασία του σε τέτοια παιχνίδια βέβαια άργησε λίγο να ασχοληθεί με αυτό κ το είχα λαχτάρα που όταν τον είδα πως είχε θέληση χαιρόμουν πάρα πολύ κ προσπαθούσα να τον παροτρινω βέβαια ούτε εγώ δε έχω καθόλου φαντασία γενικά κ σαν παιδί δε μου άρεσε αυτό το παιχνίδι αλλά προσπαθώ να τον ακολουθώ κ να μαθαίνω από εκείνων βαδικα από τον άντρα μου (έχει πολύ ταλέντο σε αυτά κ μπορεί να πλένω πιάτα κ να στήνω αυτί όταν παίζουν :eek:) έχω  κάνει τον κηπουρό τον ηλεκτρολόγο τον υδραυλικό κ τον μηχανικό ααα κ το φάντασμα (το χειρότε:-xο μου) κ είναι κ αγόρια κ είναι έξω από τα δικά μου νερά..!!! 

Σήμερα ο άντρας μου έφερε ένα πιεστικο κ τους το έδωσε κ εκαναν μπουμ μπουμ κ μετά με πλαστελίνες έφτιαχναν φαγητά κ τους έλεγε ο μπαμπάς πηγενετε να ταισετε κ τη μαμά.. 

Οι αγαπημένοι ήρωες αυτή τη περίοδο του γιου μου είναι οι πιτζαμοηρωες κ μιλάει συνέχεια για εκείνους ένα μικρό ποδήλατακι που έχουμε μέσα στο σπίτι το έχει ονομάσει γάτο κινητό κ ένα αλο γκεκομομπαιλ (κ δε μας επιτρέπει να τα πούμε με άλλο όνομα) κ ο άντρας μου όταν παίζουν τους λέει κάντε σούπερ ταχύτητα κ ελάτε σε εμένα, κ έλατε να σηκώσουμε αυτό πχ το τραπεζάκι με τη σούπερ δύναμη μας... 

Χριστέ μου αυτοί οι πυτζαμοηρωες ακόμα υπάρχουν;;;;

Εχω ψυχικό τραύμα από την εποχή της εμμονής του γιου μου....σούπερ άλμα γάτας από εδώ, σούπερ δύναμη σαύρας από εκεί, αυτιά κουκουβάγιας παραπέρα, νόμιζα ότι ζούσα μια αιώνια «Νύχτα στην πόλη» για κανένα εξάμηνο....

• Χαχαχα 3

Just now, Deena είπε:

Χριστέ μου αυτοί οι πυτζαμοηρωες ακόμα υπάρχουν;;;;

Εχω ψυχικό τραύμα από την εποχή της εμμονής του γιου μου....σούπερ άλμα γάτας από εδώ, σούπερ δύναμη σαύρας από εκεί, αυτιά κουκουβάγιας παραπέρα, νόμιζα ότι ζούσα μια αιώνια «Νύχτα στην πόλη» για κανένα εξάμηνο....

Ναι αυτά ακριβώς κ από εμάς...!!!! Αφού κοιμάμαι κ στον ύπνο μου  βλέπω πιτζαμοηρωες ώρα να δράσουμε μέσα στη νύχτα τον κακό να πιάσουμε. Κ ακόμα τους μπερδεύω κ με διορθώνει κιόλας... :-o

• Χαχαχα 1

Εμεις εχουμε κ μπυτζαμοηρωες αλλα κ πιο αγρια

Κανει τον σπαιντερμαν συνηθως, η οτι κανει καρατε:-P

Παντως κακα τα ψεμματα μετα απο 1μηνα κ εχει αρχισει λιγο η βαρεμαρα

Θελει μια ανανεωση στα παιχνιδια, πχ αν εχετε μαζεμενα καποια να τα βγαλετε η να αγορασετε καμια νεα προσθηκη

Εμας εστειλαν οι νονες κ τουλ εχουν αυτα αλλα εχω σκοπο να κανω μια παραγγελια μεσα στον μαη

Φτιαχνει κ ο καιρος, τουλ θα βγουμε μπαλκονι καπως θα απασχοληιουν εκει με νερα κλπ

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα