Christinaki81

εξ αποστάσεως εκπαίδευση και πολυεθνικότητα

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους του γονείς! Πρώτα απ όλα θα ήθελα να ευχηθώ να ξεπεράσουμε όλοι σύντομα την φάση του ιου που μας έχει κλείσει στα σπίτια μας αλλάζοντας τις συνήθειες μας. 

Κατα δεύτερον με αφορμή την εγγραφή μου  για τα μαθήματα εξ αποστάσεως του 7χρονου γιου μου, μου γεννήθηκε μια αγωνία. Το σχολείο μας είναι στο δήμο αθηναίων και διαπίστωσα βρίσκοντας τους εγγεγραμένους χρήστες-συμμαθητές ότι παρά τα ελληνικά τους ονόματα, σύμφωνα με τα επίθετα, το 50-60% είναι από άλλες χώρες.Κυρώς Αλβανία, Ρωσία , Ουκρανία και ελάχιστα παιδακια Ρομα. 

Εχοντας γνωρίσει κάποια απο τα παιδακια και χωρίς να καταλάβω οτι δεν είναι ελληνάκια, τα έχω φυσικά συμπαθήσει. Οστόσο το άγνωστο με φοβίζει. Δηλαδή οκ, τα παιδακια αυτα ολα είναι γεννημένα και μεγαλωμένα σαν ελληνάκια αλλά οι γονείς σίγουρα έχουν μέσα τους διαφορετικούς τρόπους ζωής, σκέψης , ίσως και διαφορετική διάθεσή απέναντι στη χώρα μας ανάλογα με την ιστορία των χωρών μας, το παρελθόν κτλ. Το σχολείο μας έχει αρκετά θετικά στοιχεία, καλό ολοήμερο, όχι φυλαξη, πολλές και ωραίες εκπαιδευτικές εκδρομές, καλή ασφάλεια (δεν επιτρέπεται να μπεις ευκολα μέσα ούτε παραλαμβάνει ο οποιοσδήποτε το παιδι σου στο σχόλασμα). Το επισης θετικό ειναι ότι η ταξη του γιου μου ειναι μόνο 16 παιδακια από τα οποία τα 8 είναι αγοράκια , 3 μονο ελληνακια αγορια (το δικό μου παιδί και ακόμη 2).

Ηθελα εμπειρίες γονέων που τα παιδια τους πηγαίνουν σε σχολεία του δήμου Αθηναίων .Σε τι ποσοστό τα παιδακια είναι διαφορετικής εθνικότητας, αν ταιριάζουν μεταξύ τους, αν ταιρίαζουν οι γονεις κτλ.Εχω τη δυνατότητα να γραψω τα παιδια μου σε σχολείο του δημου Χαιδαρίου καθώς μενουν οι γονείς μου εκεί και έμαθα ότι τα ξένα παιδακια είναι πολύ λιγοτερα από τα ελληνικής καταγωγής.Ετσι θα ήθελα εμπειρίες και για την πολυεθνικότητα στο δημο Χαιδαρίου και οποιαδήποτε γνώμη, με χαρά να την ακούσω!

Να διευκρινίσω τη φράση μου "Το επισης θετικό ειναι ότι η ταξη του γιου μου ειναι μόνο 16 παιδακια από τα οποία τα 8 είναι αγοράκια , 3 μονο ελληνακια αγορια (το δικό μου παιδί και ακόμη 2). Το θετικό είναι ότι γίνεται όμορφα το μάθημα, ο γιος μου παει ευχάριστα σχολείο και αγαπαει τη δασκαλα.Τα υπόλοιπα που σας αναφέρω είναι στατιστικά στοιχεια που αφορούν τις ανησυχίες μου. 

Διαφημίσεις

@Christinaki81 εάν δεν σας ενδιαφέρει να κάνετε συλλογή προσωπικών στάσεων και πεποιθήσεων και σας ενδιαφέρει να απαντηθούν τα ερωτήματα σας ουσιαστικά, σε σύγχρονη επιστημονική βάση, υπό την οπτική ενός σημερινού πολίτη του κόσμου• σας προτείνω να μελετήσετε σχετικά με την Ενταξιακή Εκπαίδευση και συγκεκριμένα τον άξονα της Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης. Υπάρχει μεγάλος όγκος επιστημονικής βιβλιογραφίας (ελληνικής, αγγλικής και λοιπών γλωσσών) διαθέσιμη και με ελεύθερη πρόσβαση στο διαδίκτυο.

• Μου αρέσει 1

16 ώρες πρίν, Christinaki81 είπε:

Εχοντας γνωρίσει κάποια απο τα παιδακια και χωρίς να καταλάβω οτι δεν είναι ελληνάκια, τα έχω φυσικά συμπαθήσει.

Μήπως μόνη σου δίνεις απάντηση στο ερώτημα σου; πρωτα απ ολα αν τα παιδακια αυτα ειχαν καποια σοβαρη δυσκολια προσαρμογης, θα το ειχες ακουσει απο τον γιο σου. Μου κανει εντυπωση που δεν το ειχες συνειδητοποιησει νωριτερα. Αυτά δείχνει ότι τα παιδάκια αυτά είναι ενταγμένα στο σύνολο. μάλλον έως σίγουρα θα έχουν γεννηθεί εδώ κ κάποια μπορεί να μην εχουν παει καν στο μερος καταγωγής τους. Ο βαθμος ενταξης στην κοινωνια σιγουρα ποικίλει ανάλογα με τη χώρα προέλευσης ή και το θρήσκευμα, την οικονομικη κατασταση κ το μορφωτικο επιπεδο των γονιων και δεν ειναι ολα ρόδινα στα σχολεια με πολυπολιτισμικη προέλευση μαθητων. Αλλα νομιζω οτι αν μεχρι τωρα δεν σε ειχε προβληματίσει κατι, μαλλον δεν υπαρχει λογος ανησυχίας. Το αν θα ταιριαξεις με τους γονεις, δεν μπορεις να το ξερεις για κανενα σχολείο. Δεν χρεθαζεται να γίνετε κολλητοί ομως, σαν γονεις απλως θα μοιράζεστε ανησυχιες για τα παιδια σας που σε μεγαλο βαθμο θα ειναι κοινές.

Διδασκω σε σχολείο που το 1/ 6 περιπου ειναι αλβανικής προέλευσης αλλα σχεδον ολα γεννημένα στην Ελλαδα και υπαρχουν και 4-5 παιδια καθε χρονο απο αλλες χωρες της ανατολικής Ευρώπης. Εχω καταληξει σε καποια συμπεράσματα για διαφορες στη νοοτροπια, τελειως εμπειρικά τα οποια ειναι σχηματικά κ στερεοτυπικά κ γι αυτο δεν τα αναφερω εδω, οχι αρνητικα συμπεράσματα παντως. Ομως επαναλαμβάνω, ειναι οικογενειες χρονια εδω, τα παιδια τους μιλανε ελληνικα το ιδιο ή κ περισσοτερο απο τη γλωσσα των γονεων, εχουν μια σχετικα σταθερη δουλεια κ καποιο κοινωνικο κ συγγενικό κυκλο κ δεν σκοπεύουν να φυγουν απο εδω. Αυτο φυσικα ειναι διαφορετικο απο περιπτωσεις που δεν γνωρίζουν τη γλωσσα ή ταξιδεύουν απο μερος σε μερος κ δεν προσαρμόζονται πουθενα ή προέρχονται απο χωρες με τελειως διαφορετικη νοοτροπια .Σε τετοιες  καταστασεις αυτα τα παιδια ειναι θυματα ενος ισοπεδωτικού εκπαιδευτικού συστηματος και της ελλιπούς μέριμνας και καταρτιςης για τη συμπερίληψη, οπως συμβαινει κ με τα παιδια με μαθησιακες δυσκολίες, κ τελικα αυτο καταληγει εις βαρος όλου του σχολικού περιβαλλοντος. 

Γενικα δεν ξερω τι ακριβως περιμενεις να μαθεις απο μια τετοια συζητηση. Εγω μπορει να σου πω οτι τα παιδια της χ εθνικότητας ειναι τα πιο ησυχα παιδια κ οι γονεις τους οι πιο συνεργάσιμοι. Μια μαμα μπορει να σου πει οτι στην ταξη του παιδιου της ηταν τρεις αλλοδαποί που εκαναν συνεχεια φασαρια. Αλλος θα σου πει οτι στην ταδε γειτονια ειναι ολα καλα και κανουν multicultural παρτι στο παρκο κ αλλος να σου πει οτι η διπλα γειτονια ειναι γκέτο. Κανενας πιθανότατα δεν θα λεει ψεματα, αλλα αυτα δεν μπορουν να οδηγήσουν κ σε καποιο καθολικό συμπερασμα. Απο τη στιγμη που το παιδακι σου ειναι ευχαριστημένο, εσυ κρινεις οτι γινετσι καλο μαθημα κ εχεις γνωρισει καποιες παρεες χωρις κατι να σου φανει ανησυχητικο, σε αυτη τη φαση δεν υπαρχει καποιος λογος για να προβληματίζεσαι. Θα σε καθοδηγήσει το παιδι σου σ αυτο. μπορειτε να κανετε κ μια συζητησγ, να μαθει αν εχει ακουσει συμμαθητες του να εχουν διαφορετικα έθιμα ή να τρωνε διαφορετικα κλπ κ να μιλησετε για τις διαφορες των λαών. 

• Μου αρέσει 3

To αν θα ταιριάξετε σαν γονείς και τι σχέση θα έχουν τα παιδιά, εξαρτάται από τον κόπο που θα βάλεις προσωπικα για να ξεπεράσεις τις προκαταλήψεις σου. Αν δεν μπορείς ή δεν θέλεις, πράγματι, αργά ή γρήγορα, θα προκληθεί πρόβλημα. Μέχρι μία ηλικία, το παιδί απλά αναπαράγει στο σχολείο όσα ακούει στο σπίτι. Αν στο σπίτι υπάρχει αρνητική εικόνα για τους αλλοδαπούς, τα αντίστοιχα θα εκφράσει το παιδί και στο σχολείο. Ανάλογα με το προς τα πού γέρνει η ζυγαριά στο σχολείο στις αντιλήψεις των υπόλοιπων οικογενειών ή θα δημιουργηθούν παρέες με διαφορετικές αντιλήψεις ή θα περιθωριοποιηθούν οι ξεονοφογικοί ή θα υποστούν τις συνέπειες οι αλλοδαποί. Στη δική μας περιοχή, υπάρχουν σε όλες τις τάξεις 2-3 παιδιά μεταναστών, κατά καιρούς αρκετά περισσότερα, υπάρχουν ασυνόδευτοι ανήλικοι πρόσφυγες, και το γενικό κλίμα έχει μάλλον απομονώσει από τα σχολεία τις ξενοφοβικές οικογένειες, με κάποιες αλλαγές σχολείων, όταν δε βρήκαν την ανταπόκριση που περίμεναν από την πλειοψηφία. Το ότι σε ένα σχολείο που σου φαίνονται όλα θετικά εκτός από την ύπαρξη αλλοδαπών προβληματίζεσαι τόσο, σημαίνει ότι μάλλον θα πρέπει να σκεφτείς αρκετά αν είσαι διατεθειμένη να είσαι και ειλικρινής με τον εαυτό σου καταρχήν ως προς τις αντιλήψεις σου στο θέμα της πολυπολιτισμικότητας και αν είσαι διατεθειμένη να αναθεωρήσεις, αν σκοπεύεις να συνεχίσει το παιδί σου εκεί, γιατί μοιραία, αργά ή γρήγορα, ή θα βρεθείτε εκτός στις συναναστροφές ή θα πρέπει να αποδεχτείτε φίλους του παιδιού από άλλες εθνικότητες (και από τα παιδιά, οι προκαταλήψεις δεν κρύβονται).

Καλησπέρα σε όλους και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Σιγουρα ο γραπτος λογος και το ότι δε γνωριζόμαστε , μπορεί να προκαλέσει λαθος εντυπώσεις... ίσως λιγο με παρεξηγήσατε ως προκατηλημένη , χωρις φυσικά να φταιτε. Ετσι θελω να διευκρινίσω καποια πραγματα ώστε να μπορέσετε και εσείς να με συμβουλεψετε κατάλληλα.

Εχοντας περάσει αγχωδη καταθλιψη από την οποία συνήλθα μετα απο 2-3 χρονια φαρμακοθεραπείας και ψυχοθεραπειας και μετα απο την οποία έφερα ένα υγιές παιδί στον κόσμο , έχασα σε τροχαιο την 28χρονη αδερφη μου και στην ουσια τους γονεις που είχα ( άλλαξαν τελείως απο τότε) πιστεψτε με ΤΟ ΜΟΝΟ που πραγματικα με νοιαζει για τα παιδια μου είναι να είναι χαρούμενα,να νιωθουν αυτα καλα σωματικα και ψυχολογικα. ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ. Δηλαδη, παρόλο που  και εγω και ο αντρας μου εχουμε τελειωσει ΑΕΙ και έχουμε καλες δουλειες , δε με ενδιαφερει καθολου αν θα γινουν κομμωτές ή καθηγητες πανεπιστημιων, γιατροι κτλ αρκει να ειναι ευτυχισμενα.(θα τα προσανατολισω στο διαβασμα αλλα όσο μπορουν) Δε με νοιαζει αν επιλεξουν να είναι πχ ομοφυλοφιλοι (θα στεναχωρηθω αλλα θα το ξεπερασω) αρκει τα ατομα που θα εχουν διπλα τους να τους κανουν χαρουμενους κ ηρεμους κ να ειναι και το δικο μου παιδι συνειδητοποιημενο με την επιλογη του (να ξερει πχ οτι κατα πασα πιθανοτητα δε θα κανει παιδι με τον ανθρωπο που εχει διπλα του).

Ποσο μαλλον δε με πειραζει να κανει παρέα με παιδακια αλλης εθνικότητας. Αυτο που με απασχολεί είναι ότι λογω ελλειψης χρονου δε μπορω να εχω τακτικες επαφες με τις οικογενειες αυτων των παιδιων ωστε να δω αν "δενουν"  τα παιδια μας, αν χωριζονται χαρούμενα κτλ. Το ερωτημα το εθεσα ακριβως για εμπειριες. Δηλαδη να μου πουν καποιες μαμαδες οτι "ξερεις εμενα το παιδι μου ταιριαζει πολύ με τον Αμπντουλαχ σε σχεση με το ελληνακι διπλανο του". Θελω στατιστικες πληροφοριες, αν τα καλειτε σε παρτυ, τι συμπεριφορες βλεπετε, αν ειναι κοινωνικοι οι γονεις κτλ. ...

Απαντω λοιπον στα ερωτηματα σας με καθε ειλικρινια. Ναι με ενδιαφερει η συλλογη γνωσεων για πεποιθησεις και συμπεριφορες απο ατομα που γνωριζουν (Γι αυτο αναφερθηκα σε γονεις του δημου Αθηναιων γτ λογικα έχουν μεγαλυτερη πειρα στην πραξη.Η διαπολιτισμικη εκπαιδευση και ολα αυτα σαφως με νοιαζουν αλλα δε με ενδιαφερει τοσο αν τα "ξενα" παιδακια αφηνου "λίγο πίσω" το μάθημα του παιδιου μου, εγω για το παιδι μου αναλογα με τις κλισεις του θα κανω τα παντα σαν εξτρα αν δε λειτουργει σωστα το σχολειο, η ελληνικη εκπαιδευση κτλ.Επίσης  να πω αναφορικα με την ερωτηση της Εσπερο οτι το παιδι μου παει α δημοτικου, πόσο νωριτερα να συνειδητοποιησω κατι? με 5-10 φορές που το πηρα απο το σχολειο (το παιρνουν οι γονείς μου)και ειδα τους φιλους του κ καποιους ελαχιστους γονεις? Ναι θα με ενδιεφεραν τα συμπερασματα σου για νοοτροπιες κτλ μιας και απ οτι είδα εισαι δασκαλος η καθηγητης... σίγουρα παντως ασχολείσαι με παιδια μεγαλυτερα απο τα δικά μου.Πιστευω να καταλάβατε ότι δεν ειναι θέμα προκατάληψης , όπως αναφέρει η ΑΡΓΚ , ή οτι κατι πρέπει εγω να αναθερησω για την πολιτισμικοτητα κτλ. Και φυσικα γνωριζω οτι υπαρχουν και οι προς αποφυγην ελληνικες οικογενειες , και οι εξαιρεσεις σε ολα. Εμπειριες για ανθρωπινες συμπεριφορες θέλω, όχι διαβασμα για αξιοκρατία, εκσυχρονισμους κτλ.   Καλο βραδυ σε ολους.

Διαφημίσεις

Αν δεν έχετε σαν γονείς χρόνο και διάθεση να επικοινωνήσετε με γονείς συμμαθητών και αν στη μέση προς το τέλος της τόσο σηματντικής πρώτης χρονιάς στο δημοτικό, δεν έχετε συναντηθεί με άλλες οικογένειες, δεν έχετε καλέσει παιδιά να παίξουν και να γνωριστείτε κλπ, το αν οι άλλοι γονείς είναι Έλληνες, Αλβανοί, Πακιστανοί ή Αρειανοί, ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω τι διαφορά θα κάνει. Λογικά το παιδί από τον πρώτο μήνα κιόλας άρχισε να αναφέρει ότι παίζει με τον Γιάννη, την Γκρατσιέλα ή τον Μοχάμεντ. Τα σχολεία έκλεισαν Μάρτιο. Αν μέχρι τότε δεν έχετε ακούσει το παιδί να περιγράφει πώς είναι η κάθε μέρα του,με ποιον και τι έκανε στα διαλείμματα, ποια παιδιά δεν γιορτάζουν Χριστούγεννα, απέχουν από το μάθημα των Θρησκευτικών, ποια έχουν γονείς με περίεργα ονόματα, ποια αναφέρουν "εξωτικά" έθιμα, και αν δεν υπήρξε επαφή με αυτά τα παιδιά που είναι πιο κοντά στο δικό σας, δεν ανταλλάξατε προσκλήσεις για να παίξουν μαζί ένα Σάββατο απόγευμα, δε βρεθήκατε σε κάποια πλατεία ή παιδική χαρά μετά το σχολείο κλπ, αυτό είναι ένα πάρα πολύ μεγάλο πρόβλημα που καμία σχέση δεν έχει με την καταγωγή των οικογενειών. Τα παιδιά μου ήξεραν Αλβανικές λέξεις από το προνήπιο από τους συμμαθητές τους, ερχόντουσαν εντυπωσιασμένα να διηγηθούν ότι ο διπλανός τους δεν πηγαίνει στην εκκλησία με το σχολείο γιατί δεν είναι Χριστιανός και ότι ο άλλος τους συμμαθητής περίμενε πώς και πώς τις διακοπές για να πάει στη γιαγιά στην πατρίδα του. Αν δεν γνωρίζετε πραγματικά καθόλου τους συμμαθητές του παιδιού, αυτό είναι πάρα πολύ περίεργο, ως αδύνατο να το πιστέψω και πρέπει σε πρώτη ευκαιρία να βρεθεί τρόπος να διορθωθεί.

• Μου αρέσει 2

Γειά σου, δεν μένω στον δήμο Αθηναίων οπότε ίσως η άποψη μου να μην σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Αντιθέτως μένω στο εξωτερικό και πολλά από αυτά που περιγράφεις τα έχω σκεφτεί από την αντίθετη πλευρά, δεδομένου ότι είμαι ξένη εδώ και για πολλούς γονείς ίσως και το παιδί μου να θεωρείται ξένο. Δεν ξέρω, πολλες φορές αναρρωτιεμαι όμως τι σκέφτονται οι άλλοι γονείς για το παιδί μου. Δεν θα επεκταθώ όμως σ αυτό. Διάβασα δύο φορές την αρχική σου ανάρτηση για να δω ποιοι είναι οι ενδοιασμοι σου. Αν ταιριάζετε με τους άλλους γονείς; πολύ πιθανόν και να μην ταιριάζετε σε πολλά πράγματα, αλλά έχει μεγάλη σημασία αυτό; αν ήταν στο πλάνο σου να έχεις επαφές με τους γονείς των συμμαθητων του παιδιού σου τότε δεν θα είχε συμβεί ήδη έστω μια πρώτη γνωριμία; εάν πάλι όντως το θέλεις, μπορείς να τους γνωρίσεις και να βγάλεις μετά τα δικά σου συμπεράσματα. Η νταντά της μικρής μου κόρης είναι μουσουλμάνα, εκ των υστέρων χαίρομαι πολύ που όταν την είδα την πρώτη φορά με την μαντίλα δεν την απέρριψα γι αυτό, φαίνεται να αγαπάει την κόρη μου και η κόρη μου αντίστοιχα νιώθει ασφαλής μαζί της. Λες ότι το άγνωστο σε τρομάζει, και είναι κατανοητό αυτό, μήπως να κάνεις μια κίνηση να τους γνωρίσεις; Θεωρώ πως αφού τόσο εσύ όσο και το παιδί σου είστε ευχαριστημένοι με το σχολείο, αυτό είναι και το πιο σημαντικό. Το να το πας σε άλλο Δήμο πόσο αποτέλεσμα θα έχει μακροπροθεσμα; αν μένετε μόνιμα στον δήμο Αθηναίων αργά ή γρήγορα δεν θα θελήσει να κάνει παρέα με παιδάκια που μένουν παραδίπλα; 

Να απαντήσω πρώτα στην "ευγενικότατη" ΑΡΓΚ.... Βρε κοπελια, βλέπεις τι γραφεις? Εσενα τα παιδια σου έκαναν θρησκευτικα στην α δημοτικου??????από αυτο και μόνο καταλαβαινω ποση ασχετοσυνη κρυβεις.Οχι κοπελα μου, σε ενα πρωτακι το πρωτο 6μηνο αυτά που παρατηρεις είναι αν περναει καλά, ποιοι είναι οι φίλοι του , αν εχει καλή σχεση με τη δασκαλα και αν καταλαβαινει πως να ασχοληθει με το διαβασμα.Επίσης, δε ξέρω για σένα , προσωπικα έχουμε υπεροχους οικογενειακους φίλους με  παιδακια στην ηλικία των δικών μου, που παιζουμε και περναμε μια χαρα.Οποτε δε προεκυψε η αναγκη στα παιδια μου να περιμενουν την α δημοτικου για να φερουν παρεα στο σπιτι.Δεν ηταν προτεραιότητα μου τη «τοσο σημαντική πρωτη χρονια στο δημοτικό» τετοιου ειδους κινησεις.Ουτε κ γω θυμαμαι στην α δημοτικου  το πρωτο 6μηνο να καλουσα συμμαθητές στο σπίτι μου.  Επίσης περα απο το μαθημα των θρησκευτικών, η ασχετοσύνη σου φαινεται και απο το οτι δε γνωριζεις οτι το 90% των αλλοδαπών 'έχουν ελληνικα ονόματα οπότε ακυρο και αυτό με τα ονόματα των γονιών. Τελος τα 6χρονα δε λενε « παω διακοπες στην πατρίδα»  αλλά «  πάω στο χωριό μου» και πλεον σε ολα τα ελληνικα σχολεία στις χριστουγεννιατικές γιορτες όπως και στις εθνικες εορτες συμμετέχουν ολα τα παιδακια!! Δε μπορεί καποιο να πει "α συγνωμη εγω δεν εχω τωρα χριστουγεννα  οπότε λυπαμαι δε μπορω να ερθω στη χριστουγεννιατικη γιορτη". Αντιθέτως όλα συμμετασχουν κανονικότατα. Εχω ξεκαρδιστει στα γελια με ό,τι γραφεις! Τωρα είδα και άλλες αναρτησεις σου και επιβεβιωθηκα πόσο πνευμα αντιλογιας είσαι κ πόσο κραξιμο έχεις φαει στο φορουμ .Δε σου φαινεται με τιποτε ότι εχεις μεγαλωσει 3 παιδια και κυρίως ότι είσαι τόσο μορφωμενη όπως γραφεις σε προηγούμενη αναρτηση…..Μαλλον εσυ δεν ειχες το χρονο και τη διάθεση να ασχοληθεις με τα παιδια σου.Μη κρινεις λοιπον από τον εαυτο σου.Λυπαμαι.

Chrysoum  πολυ σημαντικες οι πληροφοριες σου!Μια απο τις πιο καλες μου φιλες προσφατα εφυγε στο εξωτερικο και μου εχει πει αντιστοιχα πραγματα.Αναρωτιεται πως σκεφτονται για το παιδι της κτλ. Σαφως ειναι στο πλανο μου να καλεσω συμμαθητες με γονεις στο σπιτι μου και ηδη ξερω από που θα αρχισω συμφωνα με τα παιδακια που ο γιος μου αναφερει οτι παιζει και γελαει κτλ.Mας προλαβε και ο κορωνοιος και "χασαμε" την ευκαιρια να κανουμε το παρτυ μας στην ωρα του.. Για παραδειγμα η φιλη μου στο εξωτερικο ως ελληνιδα ζεστη μαμα και νοικοκυρα οταν καλεσε ενα φιλο του γιου της σπιτι με τη μαμα του (διαφορετικής εθνικοτητας ) είχε φτιαξει κουλουρακια, ειχε ετοιμασει καφε ωστε να κατσει με τη αλλη μαμα να τα πουνε. Οστόσο εκεινη, δε μπηκε καν σπιτι οσο και αν επεμεινε η φιλη μου!! αφησε το 7χρονο παιδι της  και απλα ρωτησε τι ωρα να ερθει να τον παρει.Και το ιδιο κανουν σχεδον ολοι οι γονεις εκει. Δηλαδη σαν λαος δεν ειναι το ιδιο ζεστοι κ φιλοξενοι  με τους ελληνες αλλα προφανως ουτε το ιδιο καχυποπτοι . Τετοιου είδους πληροφοριες εννοουσα οτι θα θελα να εχω, ανθρωπινες ιστοριες....Τωρα αν σε καποιους κανει τοση εντυπωση να θελεις να μαθεις για αλλους λαους  που ζουν μαζι μας.... τι να πω? ας κατακρινουν και ας αναρωτιουνται. Καληνυχτα σε ολες! 

7 ώρες πρίν, Christinaki81 είπε:

Να απαντήσω πρώτα στην "ευγενικότατη" ΑΡΓΚ.... Βρε κοπελια, βλέπεις τι γραφεις? Εσενα τα παιδια σου έκαναν θρησκευτικα στην α δημοτικου??????από αυτο και μόνο καταλαβαινω ποση ασχετοσυνη κρυβεις.Οχι κοπελα μου, σε ενα πρωτακι το πρωτο 6μηνο αυτά που παρατηρεις είναι αν περναει καλά, ποιοι είναι οι φίλοι του , αν εχει καλή σχεση με τη δασκαλα και αν καταλαβαινει πως να ασχοληθει με το διαβασμα.Επίσης, δε ξέρω για σένα , προσωπικα έχουμε υπεροχους οικογενειακους φίλους με  παιδακια στην ηλικία των δικών μου, που παιζουμε και περναμε μια χαρα.Οποτε δε προεκυψε η αναγκη στα παιδια μου να περιμενουν την α δημοτικου για να φερουν παρεα στο σπιτι.Δεν ηταν προτεραιότητα μου τη «τοσο σημαντική πρωτη χρονια στο δημοτικό» τετοιου ειδους κινησεις.Ουτε κ γω θυμαμαι στην α δημοτικου  το πρωτο 6μηνο να καλουσα συμμαθητές στο σπίτι μου.  Επίσης περα απο το μαθημα των θρησκευτικών, η ασχετοσύνη σου φαινεται και απο το οτι δε γνωριζεις οτι το 90% των αλλοδαπών 'έχουν ελληνικα ονόματα οπότε ακυρο και αυτό με τα ονόματα των γονιών. Τελος τα 6χρονα δε λενε « παω διακοπες στην πατρίδα»  αλλά «  πάω στο χωριό μου» και πλεον σε ολα τα ελληνικα σχολεία στις χριστουγεννιατικές γιορτες όπως και στις εθνικες εορτες συμμετέχουν ολα τα παιδακια!! Δε μπορεί καποιο να πει "α συγνωμη εγω δεν εχω τωρα χριστουγεννα  οπότε λυπαμαι δε μπορω να ερθω στη χριστουγεννιατικη γιορτη". Αντιθέτως όλα συμμετασχουν κανονικότατα. Εχω ξεκαρδιστει στα γελια με ό,τι γραφεις! Τωρα είδα και άλλες αναρτησεις σου και επιβεβιωθηκα πόσο πνευμα αντιλογιας είσαι κ πόσο κραξιμο έχεις φαει στο φορουμ .Δε σου φαινεται με τιποτε ότι εχεις μεγαλωσει 3 παιδια και κυρίως ότι είσαι τόσο μορφωμενη όπως γραφεις σε προηγούμενη αναρτηση…..Μαλλον εσυ δεν ειχες το χρονο και τη διάθεση να ασχοληθεις με τα παιδια σου.Μη κρινεις λοιπον από τον εαυτο σου.Λυπαμαι.

Chrysoum  πολυ σημαντικες οι πληροφοριες σου!Μια απο τις πιο καλες μου φιλες προσφατα εφυγε στο εξωτερικο και μου εχει πει αντιστοιχα πραγματα.Αναρωτιεται πως σκεφτονται για το παιδι της κτλ. Σαφως ειναι στο πλανο μου να καλεσω συμμαθητες με γονεις στο σπιτι μου και ηδη ξερω από που θα αρχισω συμφωνα με τα παιδακια που ο γιος μου αναφερει οτι παιζει και γελαει κτλ.Mας προλαβε και ο κορωνοιος και "χασαμε" την ευκαιρια να κανουμε το παρτυ μας στην ωρα του.. Για παραδειγμα η φιλη μου στο εξωτερικο ως ελληνιδα ζεστη μαμα και νοικοκυρα οταν καλεσε ενα φιλο του γιου της σπιτι με τη μαμα του (διαφορετικής εθνικοτητας ) είχε φτιαξει κουλουρακια, ειχε ετοιμασει καφε ωστε να κατσει με τη αλλη μαμα να τα πουνε. Οστόσο εκεινη, δε μπηκε καν σπιτι οσο και αν επεμεινε η φιλη μου!! αφησε το 7χρονο παιδι της  και απλα ρωτησε τι ωρα να ερθει να τον παρει.Και το ιδιο κανουν σχεδον ολοι οι γονεις εκει. Δηλαδη σαν λαος δεν ειναι το ιδιο ζεστοι κ φιλοξενοι  με τους ελληνες αλλα προφανως ουτε το ιδιο καχυποπτοι . Τετοιου είδους πληροφοριες εννοουσα οτι θα θελα να εχω, ανθρωπινες ιστοριες....Τωρα αν σε καποιους κανει τοση εντυπωση να θελεις να μαθεις για αλλους λαους  που ζουν μαζι μας.... τι να πω? ας κατακρινουν και ας αναρωτιουνται. Καληνυχτα σε ολες! 

Ναι, βλέπω από τον τόνο σου και την ευγένειά σου γιατί δεν έχετε σχέσεις με οικογένειες συμμαθητών, με κάλυψες απόλυτα. 

8 ώρες πρίν, Christinaki81 είπε:

Η α δημοτικού είναι όντως μια κρίσιμη τάξη και μου φαίνεται απίθανο ένας γονιός να μην επιδιώξει να μάθει πράγματα για τις οικογένεια ροές των συμμαθητών του. Σ αυτο συμφωνω με την @ΑΡΓΚ. Ειτε οι γονεις ειναι Ελληνες ειτε Εσκιμώοι ειτε εξωγήινοι. Δηλαδη δεν εχει κανει το σχολείο σας ενημερωτική συναντηση για γονεις; Ή οποίος παίρνει το παιδι απο το σχολείο, δεν βλεπει αλλους γονεις να περιμενουν; Αν δεν εχει δει μαμαδες με μαντιλα ή γονεις απο την Αφρική ή τη Ασια, τότε κυρίως από την προφορά θα τους καταλαβει και μαλλον μονο περιπτωσεις μεταναστών απο Ευρώπη  θα εχετε, αν κρινω κ απο το οτι οπως λες τα ονοματα των παιδιων ειναι ελληνικά. Αλλα κ παλι, ειναι δυνατον η δασκαλα να μην εχει ρωτησει τα παιδακια απο πού ειναι στην πρωτη γνωριμία; δεν μπορει να μην εχει ακουστει κατι που θα εκανε εντυπωση στον γιο σου. 

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα