polakis

Τικ και τραυλισμος σε κοριτσακι 5,5 χρόνων εδω και 1,5 χρονο

Recommended Posts

πρίν από 8 λεπτά , polakis είπε:

Παιγνιοθεραπευτικη εννοειτε σε παιδοψυχολογο; 

Ναι παιδοψυχολόγο ή ψυχοθεραπεύτρια για παιδιά. Προσωπικά θα δοκίμαζα και την παιγνιοθεραπεία, όποιον επαγγελματία έβρισκα καλύτερο με το παιδί ή από εμπειρίες φίλων. Δυστυχώς δεν έχω να σας συστήσω κάποιον. Σε κάποιο κέντρο θα απευθυνόμουν αρχικά. Το νόημα της συμβουλής μου είναι ότι πρέπει να αφήσετε το ιατρικό κομμάτι και να εστιάσετε στην ψυχολογική αποφόρτιση του παιδιού, όχι για να το διορθώσετε το τικ, αλλά για να αποφορτίζεται ψυχικά η κόρη σας και να ανακουφιστεί, σε τακτική βάση. 

Και να νιώθετε "τυχερός" που το άγχος της είναι εμφανές με τα τικ. Θα μπορούσατε να κοιμάστε αμέριμνοι οι γονείς και το παιδί να τα κρατάει μέσα του. Άγχος δεν σημαίνει ότι εσείς κάνετε κάτι λάθος, τα παιδιά τα φορτίζουν τα απλά καθημερινά άγχη που εμείς θεωρούμε αστεία. Θα μπορούσαν να είναι ας πούμε οι διαπροσωπικές σχέσεις με τις φίλες της. 

Επεξεργάστηκαν by chv
    • Μου αρέσει 3
    • Ευχαριστώ! 1

Διαφημίσεις

On 3/4/2020 at 10:09 ΜΜ, polakis είπε:

Λογοθεραπεια καναμε για τον τραυλισμο. Αγχος δεν μπορω να καταλαβω απο που να εχει. Ολα ειναι νορμαλ και εμεις ακολουθουμε πολυ ηρεμη καθημερινη ζωη, οπως μαθαμε απο τις λογοθεραπειες για να μην την αγχωνουμε...Κανουμε σαν να μην συμβαινει κατι κιολας

Τα τικς του παιδιού μου συνεχίζονται, δεν μου άρεσε όλο αυτό και ξεκινήσαμε με τον σύζυγό πάλι τον αγώνα μας για εύρεση ειδικών. 

Πλέον έχουμε 3 διαγνώσεις κι από δημόσιο κι από ιδιωτικό. 

Το παιδί μας έχει το σύνδρομο Tourette κάτι που μας είχαν αποκλείσει για 2 λόγους. Για το ότι το παιδί ουδέποτε εμφάνισε σύνθετα τικς πάρα μόνο απλά και διότι είναι και όχι και τόσο σύνηθες στη χώρα μας όμως εμείς βρήκαμε γονείς που τα παιδιά τους έχουν Tourette. 

Είμαστε θυμωμένοι που οι προηγούμενοι ειδικοί και γιατροί δεν εντόπισαν τι έχει το παιδί μας. 

7 χρόνια τρεχαμε χωρίς αποτέλεσμα. 

Δεν είναι από στρεπτοκοκο, δεν είναι pandas αλλά Tourette. 

Ανακαλύψαμε τον κ Βαρτζελη στην Αθήνα, εξαιρετικός παιδονευρολογος όπου ασχολείται με τα τικ. 

Γνωστική συμπεριφορική θεραπεία κι αγωγή θα πρέπει να κάνουν τα παιδιά που έχουν τικς. 

Δύσκολο όλο αυτό πολύ δύσκολο. 

Πρόσφατα μίλησα με μητέρα που είχε το παιδί της και του πέρασε κατά την ενηλικίωση του, αυτό μας δίνει ελπίδες. 

• Μου αρέσει 3

Μετα απο 3 μηνες ομοιοπαθητικη και χρηση δυο διαφορετικων φαρμακων, δυστυχως δεν υπαρχει βελτιωση. Και οι περισσοτεροι που μιλησα μου ειχαν πει οτι στα τικ η ομοιοπαθητικη βοηθαει πολυ. Εμας δυστυχως τιποτα. Ισως δεν της εχουν βρει το καταλληλο χαπι. Θα παω ενα ραντεβου ακομα να γινει χρηση μιας τριτης διαφορετικης θεραπειας και αν δω οτι δεν, το σταματαω...Τα τικ εγιναν πιο εντονα εν τω μεταξυ σε στριψιμο κεφαλιου και κορμου. Ευτυχως τα ηχητικα εχουν κοπει. Αλλα γινεται πλεον πιο αντιληπτη η κατασταση της οσο μεγαλωνει. Τωρα παει τριτη δημοτικου. Ειναι πολυ δυσκολο να το διαχειριστουμε πραγματικα.

1 ώρα πρίν, polakis είπε:

Μετα απο 3 μηνες ομοιοπαθητικη και χρηση δυο διαφορετικων φαρμακων, δυστυχως δεν υπαρχει βελτιωση. Και οι περισσοτεροι που μιλησα μου ειχαν πει οτι στα τικ η ομοιοπαθητικη βοηθαει πολυ. Εμας δυστυχως τιποτα. Ισως δεν της εχουν βρει το καταλληλο χαπι. Θα παω ενα ραντεβου ακομα να γινει χρηση μιας τριτης διαφορετικης θεραπειας και αν δω οτι δεν, το σταματαω...Τα τικ εγιναν πιο εντονα εν τω μεταξυ σε στριψιμο κεφαλιου και κορμου. Ευτυχως τα ηχητικα εχουν κοπει. Αλλα γινεται πλεον πιο αντιληπτη η κατασταση της οσο μεγαλωνει. Τωρα παει τριτη δημοτικου. Ειναι πολυ δυσκολο να το διαχειριστουμε πραγματικα.

Διαβάζω αρκετό καιρό το θέμα σας, δυστυχώς χωρίς να μπορώ να βοηθήσω.

Θα ριψοκινδυνέψω να ρωτήσω, έχετε σκεφτεί τη χρήση CBD; Μήπως να ερχόσασταν σε επαφή με τον σύλλογο MAMAKA; Υπάρχει περίπτωση να έχουν γνωρίσει παρόμοια περιστατικά που έχουν αντιμετωπιστεί με προϊόντα κάνναβης. Η φαρμακευτική κάνναβη κερδίζει συνέχεια έδαφος στην αντιμετώπιση νευρολογικών παθήσεων (μεταξύ αυτών και το σύνδρομο τουρέτ) και υπάρχουν πολύ γονείς που έχουν βοηθήσει τα παιδιά τους (π.χ. η θετική επίδραση κανναβιοειδών στη μείωση έως και εξάλειψη επιληπτικών κρίσεων έχει αποδειχθεί) ή τον εαυτό τους.

On 9/11/2022 at 4:48 ΜΜ, vtgian είπε:

Διαβάζω αρκετό καιρό το θέμα σας, δυστυχώς χωρίς να μπορώ να βοηθήσω.

Θα ριψοκινδυνέψω να ρωτήσω, έχετε σκεφτεί τη χρήση CBD; Μήπως να ερχόσασταν σε επαφή με τον σύλλογο MAMAKA; Υπάρχει περίπτωση να έχουν γνωρίσει παρόμοια περιστατικά που έχουν αντιμετωπιστεί με προϊόντα κάνναβης. Η φαρμακευτική κάνναβη κερδίζει συνέχεια έδαφος στην αντιμετώπιση νευρολογικών παθήσεων (μεταξύ αυτών και το σύνδρομο τουρέτ) και υπάρχουν πολύ γονείς που έχουν βοηθήσει τα παιδιά τους (π.χ. η θετική επίδραση κανναβιοειδών στη μείωση έως και εξάλειψη επιληπτικών κρίσεων έχει αποδειχθεί) ή τον εαυτό τους.

Θα το εξετασουμε. Δεν εχω ψαξει καθολου το θεμα. Η κανναβη δεν εχει παρενεργειες στα παιδια;

Διαφημίσεις

1 hour ago, polakis είπε:

Θα το εξετασουμε. Δεν εχω ψαξει καθολου το θεμα. Η κανναβη δεν εχει παρενεργειες στα παιδια;

Τα σκευάσματα που δίνονται σε παιδιά, υποθέτω πως όχι. Γνωρίζω οικογένειες που έχουν τα παιδιά τους σε αγωγή με πάρα πολύ καλά αποτελέσματα αλλά δεν ξέρω περισσότερα γιατί δεν έχω ασχοληθεί προσωπικά. Σε κάθε περίπτωση δε χάνεις κάτι να επικοινωνήσεις μαζί τους (μπορείς να μιλήσεις με την Jackie Poitras ή τον Σίμο Δαλκυριάδη).

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα