Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τικ και τραυλισμος σε κοριτσακι 5,5 χρόνων εδω και 1,5 χρονο


Recommended Posts

10 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Πάρα πολύ σημαντικό θέμα αυτό!

Ο άνθρωπος φοβάται το άγνωστο, ειδικά όταν αυτό συνοδεύεται από ετικέτες κι έχει αρνητικό πρόσημο στην κοινωνική συνείδηση. Επίσης δυσκολεύεται να αποδεχθεί την ακύρωση των προσδοκιών του για την "τέλεια" οικογένεια όπως την οραματιζόταν. Ακόμη νιώθει αδύναμος να αντιμετωπίσει ένα κοινωνικό σύστημα που λειτουργεί με χρονοκαθυστέρηση. Γιατί ενώ η θεώρηση εννοιών όπως, νόσος, παθολογία, αρτιμέλεια, απόκλιση, ιδιαιτερότητα, κλπ έχει αλλάξει εδώ και καιρό, στην πράξη είμαστε πίσω ακόμη. Όλα αυτά συντελούν στο να υπάρχει σε κάποιες περιπτώσεις αυτό που φαίνεται προς τα έξω ως άρνηση υποστήριξης.

 

 

 

 

Αυτές οι δηλώσεις (@xaroumenh mamaδιάβασα και σε άλλο topic την συζήτηση σας για το ΚΕΣΥ) είναι πολύ σημαντικές και αποκαλύπτουν ένα μεγάλο μέρος των εμποδιών που αντιμετωπίζουν τα παιδιά και οι οικογένειες. Μεγάλη συζήτηση χωράει εδώ.

Ευτυχώς, πέρασε ο γιος μου από το ΚΕΣΥ λίγες μέρες πριν τα Χριστούγεννα κ τώρα περιμένουμε να μας πουν τη διάγνωση έβγαλαν..!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παιδια καλησπερα. Σορρυ που δεν απαντησα στο θεμα αλλα δεν ειχα τον χρονο να μπω λογω εργασιας και καποιων αλλων θεματων. Ευχαριστω για τις απαντησεις ολων. Ο τραυλισμος εχει εξαφανιστει εντελως αλλα τα τικ παραμενουν και ειναι και πιο εντονα. Ειναι και κινητικα και πλεον και φωνητικα. Υπαρχει ποικιλια τικ αφηνει το ενα και πιανει το αλλο. Η ιστορια αυτη κραταει 2,5 χρονια τωρα και ειναι μονο 6,5 ετων η κορουλα μας. Η παιδονευρολογος περσυ τον Απριλιο μας ειπε οτι κλινικα δεν βλεπει κατι νευρολογικο και οτι τα τικ ειναι απο αγχος και δεν βλεπει πχ συνδρομο τουρετ. Βεβαια τοτε ηταν πολυ ελαφριας μορφης τα τικ ενω τωρα ειναι πιο εντονα. Πλεον αποφασισαμε και κλεισαμε ραντεβου σε παιδοψυχιατρο αυτο το Σαββατο. Θα παμε στην κυρια Κατσικανδαρακη Ευθυμια στο Κολωνακι. Μου την συστησε η κουμπαρα μου που πηγε την κορη της και εμεινε και εκεινη και το παιδι πολυ ευχαριστημενοι. Εχω αγωνια για το τι θα μας πει. Θα ενημερωσω το τοπικ μετα την συναντηση. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , polakis είπε:

Πλεον αποφασισαμε και κλεισαμε ραντεβου σε παιδοψυχιατρο αυτο το Σαββατο. Θα παμε στην κυρια Κατσικανδαρακη Ευθυμια στο Κολωνακι. Μου την συστησε η κουμπαρα μου που πηγε την κορη της και εμεινε και εκεινη και το παιδι πολυ ευχαριστημενοι. Εχω αγωνια για το τι θα μας πει. Θα ενημερωσω το τοπικ μετα την συναντηση. 

Κάνετε σωστά που απευθύνεστε και σε παιδοψυχίατρο. Να αναφέρετε το πλήρες ιστορικό του παιδιού από βρέφος έως σήμερα. Να εκφράσετε όλες τις απορίες και τους προβληματισμούς σας και να ζητήσετε σαφείς απαντήσεις. Να ζητήσετε να σας εξηγήσει η ιατρός σχετικά με την περίπτωση σας. Να σας πει ποια μέθοδο ψυχοθεραπείας ακολουθεί και για ποιον λόγο την προτείνει για εσάς (βάσει μελετών, εμπειρίας, κλπ). Να σας δώσει κι εναλλακτικές εάν προτείνονται. Να σας θέσει ένα πρόχειρο πλάνο των συνεδριών, το πως δουλεύει τα περιστατικά αυτά, τα βήματα, ποιοι οι στόχοι, πως αξιολογούνται, κλπ. Να σας προτείνει σχετική με την περίπτωση σας επιστημονική βιβλιογραφία για να μελετήσετε και να μάθετε για την ιδιαιτερότητα του παιδιού. Να συζητήσετε για τον δικό σας ρόλο σε όλο αυτό και να ζητήσετε να σας ενημερώσει πέρα από την υποστήριξη-ενδυνάμωση του παιδιού, για την υποστήριξη και ενδυνάμωση την δική σας.

 

Να πάτε προετοιμασμένοι όσο γίνεται. Με την στάση σας να απαιτήσετε επαγγελματισμό. Να κρατήσετε σημειώσεις και στο τέλος να κρίνετε εσείς το πως βρήκατε τον επαγγελματία. Το πως σας προσέγγισε εσάς και το παιδί. Αν έλυσε τις απορίες σας. Αν τον κρίνετε ικανό και κατάλληλο για την περίπτωση σας. Αν σας ενέπνευσε εμπιστοσύνη κι αισιοδοξία.

Και να έχετε πάντα στο μυαλό σας ότι ο ειδικός αξιολογεί και αξιολογείται. Αν για κάποιον λόγο κάτι δεν σας κάθετε καλά σε έναν ειδικό, τότε πάντα παίρνουμε και δεύτερη γνώμη ή και τρίτη. Δεν είναι εύκολη η αναζήτηση ειδικού. Εμπεριέχει συναισθηματική φόρτιση και προϋποθέτει οικονομική ευχέρεια (διόλου αυτονόητο), αλλά για τόσο σημαντικά ζητήματα αξίζει. Πρέπει να είμαστε τουλάχιστον στα περισσότερα κριτήρια καλυμμένοι.

 

Εύχομαι να μείνετε ικανοποιημένοι. Το feedback σας θα είναι πολύ χρήσιμο. Όπως και να έχει όμως κάνετε ένα σημαντικό βήμα προς τα μπροστά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Δημοσιεύτηκαν (επεξεργάστηκε)

Εχουμε κανει δυο συνεδριες και η μικρη της αρεσει που παει στην κυρια και μιλανε και παιζουνε οπως μας λεει. Φυσικα δεν υπαρχει καποια προοδος στα τικ, ειναι πολυ νωρις, αντιθετα ειναι πιο εντονα τις τελευταιες ημερες κυριως τικ του λαιμου και του κορμου που τον σφιγγει. Εχει καποιος εμπειρια να μας πει, μετα απο ποσο καιρο μπορει να υπαρχει καποια βελτιωση αν υπαρξει; Ποσες συνεδριες χρειαζονται σε εναν μεσο ορο;

Επεξεργάστηκαν by polakis
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , polakis είπε:

Εχουμε κανει δυο συνεδριες και η μικρη της αρεσει που παει στην κυρια και μιλανε και παιζουνε οπως μας λεει. Φυσικα δεν υπαρχει καποια προοδος στα τικ, ειναι πολυ νωρις, αντιθετα ειναι πιο εντονα τις τελευταιες ημερες κυριως τικ του λαιμου και του κορμου που τον σφιγγει. Εχει καποιος εμπειρια να μας πει, μετα απο ποσο καιρο μπορει να υπαρχει καποια βελτιωση αν υπαρξει; Ποσες συνεδριες χρειαζονται σε εναν μεσο ορο;

 

Δεν έχω εμπειρία σε παιδιά, αλλά για θεραπεία σε θέματα άγχους και στρες σε ενήλικες, μιλάμε για πολλούς μήνες ως και χρόνια. Γενικά ψυχοθεραπεία εξπρές, δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, polakis είπε:

Εχουμε κανει δυο συνεδριες και η μικρη της αρεσει που παει στην κυρια και μιλανε και παιζουνε οπως μας λεει. Φυσικα δεν υπαρχει καποια προοδος στα τικ, ειναι πολυ νωρις, αντιθετα ειναι πιο εντονα τις τελευταιες ημερες κυριως τικ του λαιμου και του κορμου που τον σφιγγει. Εχει καποιος εμπειρια να μας πει, μετα απο ποσο καιρο μπορει να υπαρχει καποια βελτιωση αν υπαρξει; Ποσες συνεδριες χρειαζονται σε εναν μεσο ορο;

Δεν υπάρχει μέσος όρος συνεδριών για βελτίωση σε τέτοιου είδους θεραπείες. Κι επίσης η βελτίωση είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να οριστεί και να στοχοθετηθεί.* Υπάρχει όμως αριθμός συνεδριών όπου έως τότε φαίνεται εάν η σχέση θεραπευτή-θεραπευόμενου δουλεύει και ευημερεί. Και εκεί κρίνεται και το επόμενο βήμα. Συνεχίζει ο θεραπευτής στο ίδιο πλάνο, ή αλλάζει πλάνο, ή ακόμη και προτείνει άλλο συνάδελφο. Το πόσες συνεδρίες είναι αυτές στο περίπου, θα σας το πει όμως η ίδια η ψυχίατρος-ψυχοθεραπεύτρια.

 

Θα σας πρότεινα όμως (και συγγνώμη εάν επαναλαμβάνομαι) αντί να αδημονείτε για δείγματα βελτίωσης που εσείς τα ορίζετε ως μείωση-εξάλλειψη των τικ (το οποίο είναι ανθρώπινο και κατανοητό), να εστιάσετε και να ζητήσετε να σας προτείνει η ειδικός πλάνο στήριξης για εσάς, την οικογένεια. Προκειμένου να:

1) Μάθετε κάποια πράγματα για το τι είναι οι διαταραχές μυοσπασμάτών.

2) Αντιληφθείτε τη συσχέτιση αυτής της διαταραχής με το δικό σας παιδί.

3) Δείτε ξεκάθαρα τις επιπτώσεις αυτού σε εσάς, στην οικογένεια, κοινωνικό περίγυρο (στενό και ευρύτερο).

4) Ενδυναμωθείτε και να κάνετε χρήση των μηχανισμών στήριξης του παιδιού και του εαυτού σας.

5) Κι αφού έχετε κατακτήσει αυτά, να αρχίσετε να αναζητάτε δείγματα βελτίωσης.

* Τα οποία όμως θα πρέπει να ξέρετε ότι μπορεί να είναι διαφόρων ειδών. Και για να σας δώσω ένα παράδειγμα: Ένα άτομο το οποίο μετά από χρόνια ψυχοθεραπεία, έχει μειώσει την εκδήλωση των τικ στο ελάχιστο, ΑΛΛΑ εσωτερικά έχει ανισορροπία, σύγκρουση και προβληματισμό, μπορεί στους άλλους να φαίνεται ότι βελτιώθηκε κι όμως ίσως να μην συμβαίνει. Ενώ ένα άτομο το οποίο έχει μια κάποια βελτίωση στην εκδήλωση των τικ αλλά πραγματικά έχει κατακτήσει εσωτερική ισορροπία, δύναμη, αυτοπεποίθηση, μπορεί σε έναν τρίτο να φαίνεται δυσλειτουργικό κι όμως στην πραγματικότητα να πρόκειται για έναν πολύ επιτυχημένο άνθρωπο.

Δεν μιλώ ως ειδικός. Όλα αυτά συζητείστε τα με την ειδικό.

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ αυτά θέλουν χρόνο έως και χρόνια.... Εδώ εμείς με τη λογοθεραπεία κοντευουμε να κλεισουμε 3 χρόνια και δεν ήταν και κάτι τόσο έντονο... Απλώς κάθε άνθρωπος έχει τους δικους του χρόνους... Θα σας γίνει συνήθεια.. Εμείς του χρόνου τελειώνουμε κ μου κάνει φοβερή εντυπωση, το χω συνηθίσει πια το 3ωρο τη βδομάδα και τις ασκήσεις σπίτι... Και μετά λέω? Ε μετά θα κάνουμε νέο ξεκίνημα νέα δραστηριότητα! 

Θα το συνηθίσετε αλλά προε Θεου μη διακόψετε αν δεν σας το πουν και δε δείτε αποτελέσματα. Ενίοτε υπάρχουν και πισωγυρισματα... Βρείτε καλους θεραπευτές και keep going! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Να πω απλα οτι τα τικ συνεχιζονται, σε μικρο βαθμο βεβαια. Τωρα η κορη μου ειναι 7,5 ετων και παρουσιασε και καποια ηχητικα τικ (πχ ηχος με την γλωσσα που κανει το αλογακι στο πουθενα), σιγοτραγουδισμα στο πουθενα, μυτη ξεφυσημα συνεχεια. Μου εχουν πει οι τρεις ειδικοι που εχω παει οτι δεν ειναι τουρετ, αλλα βασει των συμπτωματων που βλεπω εγω καθημερινα (συνδυασμος κινητικων και φωνητικων τικ) ανησυχω ιδιαιτερα. Εχω διαβασει οτι τα τικ κορυφωνονται οταν το παιδι ειναι 8 εως 12 ετων, οποτε τωρα λογικα μπαινουμε σε κρισιμη φαση. Οι συνεδριες εδω και 8-9 μηνες με την παιδοψυχιατρο δεν δειχνουν να βελτιωνουν κατι στην συμπεριφορα της…

Επεξεργάστηκαν by polakis
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

50 minutes ago, polakis said:

Να πω απλα οτι τα τικ συνεχιζονται, σε μικρο βαθμο βεβαια. Τωρα η κορη μου ειναι 7,5 ετων και παρουσιασε και καποια ηχητικα τικ (πχ ηχος με την γλωσσα που κανει το αλογακι στο πουθενα), σιγοτραγουδισμα στο πουθενα, μυτη ξεφυσημα συνεχεια. Μου εχουν πει οι τρεις ειδικοι που εχω παει οτι δεν ειναι τουρετ, αλλα βασει των συμπτωματων που βλεπω εγω καθημερινα (συνδυασμος κινητικων και φωνητικων τικ) ανησυχω ιδιαιτερα. Εχω διαβασει οτι τα τικ κορυφωνονται οταν το παιδι ειναι 8 εως 12 ετων, οποτε τωρα λογικα μπαινουμε σε κρισιμη φαση. Οι συνεδριες εδω και 8-9 μηνες με την παιδοψυχιατρο δεν δειχνουν να βελτιωνουν κατι στην συμπεριφορα της…

Οι τρεις ειδικοί που έχουν δει το παιδί σας απέκλεισαν το ενδεχόμενο να είναι το συγκεκριμένο σύνδρομο, δε σας καλύπτει αυτό? δεν εμπιστεύεστε τη κρίση τους? 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Οι τρεις ειδικοί που έχουν δει το παιδί σας απέκλεισαν το ενδεχόμενο να είναι το συγκεκριμένο σύνδρομο, δε σας καλύπτει αυτό? δεν εμπιστεύεστε τη κρίση τους? 

Την εμπιστευομαι αλλα η ανησυχια μου ειναι δεδομενη…

Link to comment
Share on other sites

@polakis καλησπέρα σας και καλή χρονιά!

 

Ξαναδιάβασα όλο το θέμα σας.

12 ώρες πρίν, polakis είπε:

Να πω απλα οτι τα τικ συνεχιζονται, σε μικρο βαθμο βεβαια.

Δηλαδή, υπάρχει πρόοδος σωστά; Έχει εξαφανισθεί ο τραυλισμός; Δεν χρειάζονται καν λογοθεραπείες; Δουλεύτηκε καλά αυτό το κομμάτι δηλαδή; Σωστά καταλαβαίνω; Μπράβο, πολύ θετικό αυτό.

12 ώρες πρίν, polakis είπε:

Μου εχουν πει οι τρεις ειδικοι που εχω παει οτι δεν ειναι τουρετ, αλλα βασει των συμπτωματων που βλεπω εγω καθημερινα (συνδυασμος κινητικων και φωνητικων τικ) ανησυχω ιδιαιτερα. 

Προφανώς βάσει κριτηρίων που γνωρίζουν οι ειδικοί απέκλεισαν το Tourette syndrome κι έθεσαν άλλη διάγνωση. Για ποιον λόγο ανησυχείτε ιδιαίτερα; Θεωρείτε ότι δεν έχει γίνει σωστή διάγνωση; Θεωρείτε πως δεν αντιμετωπίζεται το παιδί από την παιδοψυχίατρο με τον σωστό τροπό; Εννοώ, πιστεύεται ότι χρήζει άλλης ψυχοθεραπευτικής αντιμετώπισης και δεν την λαμβάνει;

 

Τι στόχοι έχουν τεθεί από την ειδικό;

- Να μειωθούν τα τικ, κι εσείς βλέπετε οτι αυτό δεν συμβαίνει για αυτό θορυβείστε; Τι στρατηγική χρησιμοποιεί η ειδικός; Σας έχει εξηγήσει πως δουλεύει με το παιδί; Πως αξιολογεί την έως τώρα πορεία;

- Μήπως ο στόχος είναι να ενδυναμωθεί το παιδί. Να είναι ένα παιδί με αυτοπεποίθηση, ένα παιδί δυναμικό και χαρούμενο και στα πλαίσια αυτά να υπάρξει βελτίωση στα τικ (αν ναι καλώς) ή και όχι (αν όχι πάλι καλώς);

 

1 hour ago, polakis είπε:

Την εμπιστευομαι αλλα η ανησυχια μου ειναι δεδομενη…

Αν θέλετε εξηγήστε μας τι εννοείτε.

Έχετε διανύσει έναν δρόμο περίπου 4 χρόνια τώρα (αν δεν κάνω λάθος). Έχετε σπεύσει από νωρίς στους ειδικούς. Έχετε ασχοληθεί. Έχετε σταθεί δίπλα στο παιδί με ενδιαφέρον και αγάπη. Βλέπετε το παιδί σας να μεγαλώνει και να προοδεύει, ΜΕ την ιδιαιτερότητα του.

Ανησυχείτε διότι παρατηρείτε το παιδί και βλέπετε να το θλίβει όλο αυτό; Να ντρέπεται; Οι επιδόσεις της στο σχολείο πως είναι; Με τους δασκάλους της τι σχέση έχει; Έχει φίλους; Σας φαίνεται κατά βάθος δυστυχής; Αυτά σας ανησυχούν;

Μήπως ανησυχείτε ότι τα τικ θα την συνοδεύουν σε όλη της τη ζωή; Αυτό βαραίνει μέσα σας; Έχετε συζητήσει εσείς (και η σύζυγος), σαν γονείς με την ειδικό για το πως νιώθετε, ποιοι οι φόβοι, ποιες οι προσδοκίες σας; Ποια η στάση της σχετικά με το τι να περιμένετε; Σας έχει πιθανά συστήσει ψυχοθεραπεία; Σε εσάς; 

Link to comment
Share on other sites

@polakis εύχομαι η κορη σας να ξεπεράσει γρήγορα τα τικ..θα ήθελα να πω ότι κι ο γιος μου είναι 13 χρόνων σήμερα και έχει αρκετά τικ..το πρώτο που έχει ακόμα το εμφάνισε γύρω στα 9,10..γλυφοταν συνέχεια με αποτέλεσμα να έχει πάντα κατακόκκινα χείλη σαν εκζεμα...του είχα πάρει ένα σωρό αληφες από λιποσαν μέχρι βαλσαμολαδα...ήταν ιδιαίτερα εκνευριστικο να τον βλέπω όλω μέρα έτσι...τι κι αν το έλεγα,αυτός συνέχιζε ακάθεκτος ....με μικρά διαστήματα παύσης συνεχίζει ακόμα και το κάνει!!!με το που πήγε φέτος γυμνάσιο ξεκίνησε και μια πληθώρα άλλων τικ όπως ανοιγοκλείνει τα μάτια,στραβωνει το λαιμό του κάπως(δεν μπορώ να το περιγράψω)κι έχει ξεκινήσει κι έναν ξεροβηχα ανά δύο λεπτά!!!!συγνώμη αλλά τα νεύρα μου είναι σμπαραλια!!την υπομονή που κάνω για να μην φωνάξω δεν λέγεται..εν τέλει θέλω να καταλήξω ότι όλα αυτά υποδηλώνουν άγχος!!!είναι ένα αγχωτικό παιδί και τελειωμανης, ντροπαλός ,ευαίσθητος..είναι το παιδί έτσι..του μιλάω συνέχεια κάνουμε διάφορες συζητήσεις και μου λέει πολλά πράγματα..για τους φίλους του,τις φοβίες του ..επίσης έχω καταλάβει ότι ερμηνεύει με λάθος τρόπο κάποια πράγματα κι αγχώνεται από μόνος του..πχ μπορεί να ακούσει η να δει στις ειδήσεις κάτι κι αυτός να το ερμηνεύσει πολύ διαφορετικά και να το κάνει πολύ μεγάλο στο μυαλό του και να πάθει πανικό..σκέφτομαι πολύ σοβαρά έναν πολύ καλό παιδοψυχολογο που σίγουρα θα τον βοηθήσει περισσότερο αν και ο πατέρας του είναι τελείως αντίθετος..

Τέλος ντρέπομαι που το λέω αλλά νομίζω ότι επειδή ήταν ένας πολύ καλός μαθητής ίσως τον πίεσα παραπάνω στο διάβασμα....

Σίγουρα παίζει ρόλο και η κληρονομικότητα γιατί και γω ήμουν ένα παιδί με άγχος,ντροπαλό,φοβίες πάρα πολλές και κρίσεις πανικού και αγχωδγς διαταραχές που έχω ακόμη....αυτό με πληγώνει γιατί και γω αισθανομουν και αισθάνομαι χάλια!!όπωτε καταλαβαίνω πως αισθάνεται το παιδί..

Συγνώμη για το τεράστιο κείμενο ..απλά ήθελα να πω και γω την εμπειρία μου μημπως βοηθήσουν κάποια απ' αυτά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 14/1/2022 at 11:00 ΠΜ, polakis είπε:

Να πω απλα οτι τα τικ συνεχιζονται, σε μικρο βαθμο βεβαια. Τωρα η κορη μου ειναι 7,5 ετων και παρουσιασε και καποια ηχητικα τικ (πχ ηχος με την γλωσσα που κανει το αλογακι στο πουθενα), σιγοτραγουδισμα στο πουθενα, μυτη ξεφυσημα συνεχεια. Μου εχουν πει οι τρεις ειδικοι που εχω παει οτι δεν ειναι τουρετ, αλλα βασει των συμπτωματων που βλεπω εγω καθημερινα (συνδυασμος κινητικων και φωνητικων τικ) ανησυχω ιδιαιτερα. Εχω διαβασει οτι τα τικ κορυφωνονται οταν το παιδι ειναι 8 εως 12 ετων, οποτε τωρα λογικα μπαινουμε σε κρισιμη φαση. Οι συνεδριες εδω και 8-9 μηνες με την παιδοψυχιατρο δεν δειχνουν να βελτιωνουν κατι στην συμπεριφορα της…

Γειά σας, μόλις έκανα εγγραφή σε αυτό το site για αυτό το θέμα. 

Ο γιος μου είναι 11 ετών, έχει τικς από 4.5 ετών. Πολλαπλά κινητικά και κάποια ηχητικά σχεδόν ανύπαρκτα ενώ παλαιότερα έντονα. 

Μελετώ εδώ και χρόνια το σύνδρομο Tourette. 

Ποιοι ειδικοί σας απέκλεισαν το σύνδρομο Tourette? Τι ειδικότητας; 

Αναζητώ εδώ και χρόνια ειδικό που να ειδικεύεται στο συγκεκριμένο σύνδρομο και δεν βρίσκω. 

Δυστυχώς αν και σπάνιο σύνδρομο τελικά δεν είναι, στη χώρα μας υπάρχουν χιλιάδες παιδιά που έχουν στο ενεργητικό τους τικς. 

Έχω μιλήσει με ενήλικες πλέον όπου είχαν κάποιοι Tourette και κάποιοι έχουν ακόμη. 

Το παιδί το έχω πάει σε 3 παιδονευρολογους οι οποίοι μας είπαν θα περάσουν. 

Δεδομένου το ότι το παιδί δεν παρουσιάζει σύνθετα τικς όπως εμμονές, καταθλιπτικες τάσεις, υπερκινητικοτητα, μαθησιακές δυσκολίες, κοπρολαλία κατά τους νευρολόγους δεν είναι κάτι και θα περάσουν. 

Δυστυχώς όμως μετράμε περίπου 7 χρόνια. Αυτές τις μέρες έχει φοβερή έξαρση. 

Ένας παιδοψυχιατρος μας είπε πως η συχνότητα των τικς του παιδιού μας παραπέμπει σε Tourette όμως σε γραπτή διάγνωση του δεν το αναφέρει. 

Αναφέρει μόνο πως παρατηρουνται τικς. 

Στο διαδίκτυο βρήκα πως στο σεισμανογλιο γίνεται εξέταση και διάγνωση Tourette όμως μιλώντας μαζί τους τηλεφωνικά δεν θεώρησαν απαραίτητο να δουν το παιδί και κυρίως εφόσον δεν του προκαλεί προβλήματα τα τικς όπως απομόνωση, δυσκολία στη τάξη του, δυσκολία σε κοινωνικές συναναστροφες. 

Συνεπώς είμαι σε αναζήτηση διότι σαν μητέρα δεν με κάλυψαν και θέλω επιτέλους να μάθω τι έχει το παιδί μου. 

Σε ποιους ειδικούς απευθυνθηκατε; 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνωμη για την αργοπορημενη απαντηση.

 

Η μικρη δεν εχει κανενα προβλημα στο σχολειο, ειναι β δημοτικου φετος. Ουτε ντρεπεται για κατι καθως δεν ειναι εντονα τα φαινομενα, και ισως στο σχολειο να τα καμουφλαρει.

 

Ο τραυλισμος εχει σχεδον εξαφανιστει ευτυχως. 
Τα τικ ομως επιμενουν και ειναι συνθετα, αν και απλης μορφης, δεν υπαρχει κατι πολυ εντονο. Το αρνητικο ειναι οτι δεν υπαρχει ποτε περιοδος που να μην εχει καποιο τικ, και υπαρχει συνδυασμος ηχητικων και κινητικων τικ για πανω απο εναν χρονο, γιαυτο ανησυχω για τουρετ παρα τις διαγνωσεις. Οι γιατροι δεν εχουν δει μπροστα τους τους συνδυασμους τικ γιατι ισως η μικρη μπορει και τα ελεγχει οταν ειναι σε αυτους. Στο σπιτι ομως τα κανει ολα ελευθερα και φαινονται.

 

Η παιδοψυχιατρος μας ειπε οτι εχει αγχος και προσπαθει να της δωσει αυτοπεποιθηση μεσα απο παιχνιδια κλπ, γιατι ειναι πολυ μικρη για εκ βαθεων συζητησεις. Περισσοτερες λεπτομερειες δεν μας δινει και δεν γνωριζω που ακριβως στοχευει. Ειναι εμπειρη στην δουλεια της, εργαζεται πολλα χρονια και εχω καλες συστασεις. Παντως και οι αλλοι μου ειπαν οτι δεν δινει πολλες εξηγησεις στους γονεις. Παντως, βελτιωση στα τικ μετα απο εναν χρονο θεραπειες δεν εχει υπαρξει…

Η αληθεια ειναι οτι εμεις ανησυχουμε μηπως της μεινουν τα τικ για παντα. Εκεινη δεν δειχνει μεχρι σημερα να ενοχλειται. Και φιλους εχει, και παιζουν ολα κανονικα. Βεβαια ειναι μικρη ακομα και τα αλλα μικρα παιδακια ισως να μην αντιλαμβανονται τα τικ της. Δεν μας εχει συστησει καποιος θεραπεια για εμας τους γονεις.

 

Τι να πω, ελπιζω να μην χειροτερευσει το πραγμα και να μην δυσκολεψουν τα πραγματα οταν η μικρη μεγαλωσει. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 8/3/2022 at 7:20 ΜΜ, polakis είπε:

Συγγνωμη για την αργοπορημενη απαντηση.

 

Η μικρη δεν εχει κανενα προβλημα στο σχολειο, ειναι β δημοτικου φετος. Ουτε ντρεπεται για κατι καθως δεν ειναι εντονα τα φαινομενα, και ισως στο σχολειο να τα καμουφλαρει.

 

Ο τραυλισμος εχει σχεδον εξαφανιστει ευτυχως. 
Τα τικ ομως επιμενουν και ειναι συνθετα, αν και απλης μορφης, δεν υπαρχει κατι πολυ εντονο. Το αρνητικο ειναι οτι δεν υπαρχει ποτε περιοδος που να μην εχει καποιο τικ, και υπαρχει συνδυασμος ηχητικων και κινητικων τικ για πανω απο εναν χρονο, γιαυτο ανησυχω για τουρετ παρα τις διαγνωσεις. Οι γιατροι δεν εχουν δει μπροστα τους τους συνδυασμους τικ γιατι ισως η μικρη μπορει και τα ελεγχει οταν ειναι σε αυτους. Στο σπιτι ομως τα κανει ολα ελευθερα και φαινονται.

 

Η παιδοψυχιατρος μας ειπε οτι εχει αγχος και προσπαθει να της δωσει αυτοπεποιθηση μεσα απο παιχνιδια κλπ, γιατι ειναι πολυ μικρη για εκ βαθεων συζητησεις. Περισσοτερες λεπτομερειες δεν μας δινει και δεν γνωριζω που ακριβως στοχευει. Ειναι εμπειρη στην δουλεια της, εργαζεται πολλα χρονια και εχω καλες συστασεις. Παντως και οι αλλοι μου ειπαν οτι δεν δινει πολλες εξηγησεις στους γονεις. Παντως, βελτιωση στα τικ μετα απο εναν χρονο θεραπειες δεν εχει υπαρξει…

Η αληθεια ειναι οτι εμεις ανησυχουμε μηπως της μεινουν τα τικ για παντα. Εκεινη δεν δειχνει μεχρι σημερα να ενοχλειται. Και φιλους εχει, και παιζουν ολα κανονικα. Βεβαια ειναι μικρη ακομα και τα αλλα μικρα παιδακια ισως να μην αντιλαμβανονται τα τικ της. Δεν μας εχει συστησει καποιος θεραπεια για εμας τους γονεις.

 

Τι να πω, ελπιζω να μην χειροτερευσει το πραγμα και να μην δυσκολεψουν τα πραγματα οταν η μικρη μεγαλωσει. 

 μπορώ να σας βοηθήσω όπως κι εμένα με βοήθησε μια κυρία που το παιδί της είχε ακριβώς τα ίδια. 

Μη τρομάζετε στο σύνδρομο Tourette πάντως, σε 3 μέρες έχω ραντεβού στην Αθήνα για το παιδί μου. 

Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2022 at 7:20 ΜΜ, polakis είπε:

Συγγνωμη για την αργοπορημενη απαντηση.

 

Η μικρη δεν εχει κανενα προβλημα στο σχολειο, ειναι β δημοτικου φετος. Ουτε ντρεπεται για κατι καθως δεν ειναι εντονα τα φαινομενα, και ισως στο σχολειο να τα καμουφλαρει.

 

Ο τραυλισμος εχει σχεδον εξαφανιστει ευτυχως. 
Τα τικ ομως επιμενουν και ειναι συνθετα, αν και απλης μορφης, δεν υπαρχει κατι πολυ εντονο. Το αρνητικο ειναι οτι δεν υπαρχει ποτε περιοδος που να μην εχει καποιο τικ, και υπαρχει συνδυασμος ηχητικων και κινητικων τικ για πανω απο εναν χρονο, γιαυτο ανησυχω για τουρετ παρα τις διαγνωσεις. Οι γιατροι δεν εχουν δει μπροστα τους τους συνδυασμους τικ γιατι ισως η μικρη μπορει και τα ελεγχει οταν ειναι σε αυτους. Στο σπιτι ομως τα κανει ολα ελευθερα και φαινονται.

 

Η παιδοψυχιατρος μας ειπε οτι εχει αγχος και προσπαθει να της δωσει αυτοπεποιθηση μεσα απο παιχνιδια κλπ, γιατι ειναι πολυ μικρη για εκ βαθεων συζητησεις. Περισσοτερες λεπτομερειες δεν μας δινει και δεν γνωριζω που ακριβως στοχευει. Ειναι εμπειρη στην δουλεια της, εργαζεται πολλα χρονια και εχω καλες συστασεις. Παντως και οι αλλοι μου ειπαν οτι δεν δινει πολλες εξηγησεις στους γονεις. Παντως, βελτιωση στα τικ μετα απο εναν χρονο θεραπειες δεν εχει υπαρξει…

Η αληθεια ειναι οτι εμεις ανησυχουμε μηπως της μεινουν τα τικ για παντα. Εκεινη δεν δειχνει μεχρι σημερα να ενοχλειται. Και φιλους εχει, και παιζουν ολα κανονικα. Βεβαια ειναι μικρη ακομα και τα αλλα μικρα παιδακια ισως να μην αντιλαμβανονται τα τικ της. Δεν μας εχει συστησει καποιος θεραπεια για εμας τους γονεις.

 

Τι να πω, ελπιζω να μην χειροτερευσει το πραγμα και να μην δυσκολεψουν τα πραγματα οταν η μικρη μεγαλωσει. 

μπορώ να σας βοηθήσω όπως κι εμένα με βοήθησε μια κυρία που το παιδί της είχε ακριβώς τα ίδια. 

Μη τρομάζετε στο σύνδρομο Tourette πάντως, σε 3 μέρες έχω ραντεβού στην Αθήνα για το παιδί μου. 

 

Σήμερα μας απέκλεισαν κι εμάς το Tourette. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 29/12/2020 at 1:40 ΠΜ, polakis είπε:

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Εκλεισα ραντεβου στο παιδοψυχιατρικο τομεα νεας σμυρνης γιατι εκει υπαγομαι μου ειπαν που πηρα τηλ στο παιδων και το σισμανογλειο. Θα παμε μετα τις γιορτες. Επισης, σκεφτομαι να κλεισω και σε παιδοψυχολογο. Η κορουλα μου εχει αρκετα κινητικα τικ μαζεμενα (προσωπου, λαιμου και μεσης) και με στεναχωρει και τα κανει ολη μερα, ενω της φερομαστε με τον καλυτερο τροπο, δεν την πιεζουμε καθολου και δεν της λεμε ποτε τιποτα για τα τικ. Εχουμε φτασει στα ορια μας με την γυναικα μου. Ειναι σχεδον 3 χρονια η κατασταση...

7 χρόνια ο γιος μου, κινητικά κι ηχητικά μαζί. 

Μας απέκλεισαν το Tourette και μας έκαναν λόγο για pandas όπου εδω ευθύνεται ο στρεπτοκοκος όπου του έκανε στρεπτοκοκικη λοίμωξη προσβαλλοντας γαγγλιους και νευροδιαβιβαστες. 

Δεν είναι ψυχολογικό αλλά λειτουργικό. 

Έκανε κι ο γιος μου συνεδρίες, αλλά το παιδί αγχωνοταν πάρα πολύ. 

Δυσανασχετουσε κάθε που πήγαινε. 

Καταλαβαίνω απόλυτα τη φράση σας έχουμε φτάσει στα όρια μας, εγω Προσωπικά νιώθω πως έχω γεράσει 20 χρόνια, δεν είναι εύκολο όλο αυτό. 

Καθόλου εύκολο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
18 ώρες πρίν, Venia10 είπε:

Πως είναι η κόρη σας; Εμείς πήγαμε και σε άλλον ειδικό όπου μας είπε τα ίδια με τον προηγούμενο, στρεπτοκοκικη λοίμωξη. 


Καλημερα. Τελειωσαμε τις συνεδριες σε παιδοψυχιατρο. Υπαρχουν τα τικ δεν εφυγαν ποτε, κυριως κινητικα σε ματια, λαιμο και κορμο αλλα ειναι σε ηπια μορφη που να μην γινονται αντιληπτα απο τους ξενους. Επισης οταν ειναι ξαπλωμενη τεντωνει πολυ και κουναει τα ποδια της και της πατουσες.  Απο ηχητικα εχουμε αυτη τη στιγμη, σιγανο τραγουδισμα, καθαρισμο λαιμου και μυτης, παλι σε ηπια μορφη. Εχω σηκωσει τα χερια ψηλα πλεον και παρακαλαω να μην χειροτερεψουν οσο μεγαλωνει. Κλεινει τα 8 τον Ιουνιο και δεν της λεω τιποτα ουτε την αγχωνουμε, ουτε για το σχολειο τιποτα. Οσο πιο χαλαρα γινεται παμε και ο θεος βοηθος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα τικ ειναι με τα πανω τους και τα κατω τους. Καποιες μερες δεν κανει και αλλες κανει συνεχεια. Τωρα αυτες τις μερες κατεβαζει το κεφαλι προς το στερνο το σαγονι σε μια κινηση σφιξης. Ειναι τικ περισσοτερο ορατο στους αλλους. Δυστυχως δεν βλεπω να μπορουμε να κανουμε κατι περαν απο υπομονη οτι οταν μεγαλωσει θα φυγουν ή θα ελαττωθουν. Και προσευχομαστε να μην χειροτερευσουν

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δυστυχως τα πραγματα χειροτερευουν. Το κοριτσακι μας εκλεισε τα 8 αλλα τα τικ γινονται ολο και περισσοτερα και ταυτοχρονα. Κλεισιμο ματιου, ζαρωμα μυτης,  αναδιπλωση κατω χειλους στο στομα, τικ κορμου σαν να παει να σκυψει στο πουθενα, τραβηγμα κεφαλιου δεξια ή αριστερα σαν να θελεις να κανεις κρακ στον λαιμο, σφιξιμο παλαμων, καθαρισμα λαιμου. Ολα μαζι. Εχουμε τρελαθει στην οικογενεια. Προφανως ο ενας χρονος με παιδοψυχιατρο δεν βοηθησε καν τελικα. Αρχισα να ψαχνω για πολυβιταμινες που μειωνουν τα τικ κλπ, μπας και καταφερουμε τιποτα. Εχουν αρχισει πλεον και ειναι ορατα και στους αλλους. Ειναι θεμα χρονου πχ την επομενη χρονια στην τριτη δημοτικου να αρχισουν οι συμμαθητες να καταλαβαινουν τι συμβαινει και να αρχισουν να την κοροιδευουν. Επισης, διαβαζω οτι και η διατροφη μπορει να βοηθησει, αν κοψει την γλουτενη, τα γαλακτοκομικα, τα γλυκα και τις χρωστικες. 
Αν εχει και καποιος εμπειρια απο αυτη την κατασταση και μπορει να δωσει μια βοηθεια θα μου ηταν πολυ χρησιμο. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, polakis είπε:

Δυστυχως τα πραγματα χειροτερευουν. Το κοριτσακι μας εκλεισε τα 8 αλλα τα τικ γινονται ολο και περισσοτερα και ταυτοχρονα. Κλεισιμο ματιου, ζαρωμα μυτης,  αναδιπλωση κατω χειλους στο στομα, τικ κορμου σαν να παει να σκυψει στο πουθενα, τραβηγμα κεφαλιου δεξια ή αριστερα σαν να θελεις να κανεις κρακ στον λαιμο, σφιξιμο παλαμων, καθαρισμα λαιμου. Ολα μαζι. Εχουμε τρελαθει στην οικογενεια. Προφανως ο ενας χρονος με παιδοψυχιατρο δεν βοηθησε καν τελικα. Αρχισα να ψαχνω για πολυβιταμινες που μειωνουν τα τικ κλπ, μπας και καταφερουμε τιποτα. Εχουν αρχισει πλεον και ειναι ορατα και στους αλλους. Ειναι θεμα χρονου πχ την επομενη χρονια στην τριτη δημοτικου να αρχισουν οι συμμαθητες να καταλαβαινουν τι συμβαινει και να αρχισουν να την κοροιδευουν. Επισης, διαβαζω οτι και η διατροφη μπορει να βοηθησει, αν κοψει την γλουτενη, τα γαλακτοκομικα, τα γλυκα και τις χρωστικες. 
Αν εχει και καποιος εμπειρια απο αυτη την κατασταση και μπορει να δωσει μια βοηθεια θα μου ηταν πολυ χρησιμο. Ευχαριστω

ισως να ειμαι απλα αφελης,αλλα προσωπικα δε θα ηθελα να σκεφτομαι οτι θα ειναι εμφανη κ γι αυτο θα την κοροιδευουν.θα ηλπιζα οτι δ θα γινει

δ εχω καθολου εμπειρια σε κτ τετοιο,οποτε δ μπορω να βοηθησω σε τροφες κ βιτ

αλλα σιγουρα θα σκεφτομουν την αλλαγη παιδοψυχιατρου.κ επειδη υποψιαζεστε συνδρομο αν θυμαμαι καλα,θα εψαχνα καποιον ειδικο πανω σε αυτο

ευχομαι συντομα να δειτε εστω μια μικρη καλυτερευση

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, polakis είπε:

Δυστυχως τα πραγματα χειροτερευουν. Το κοριτσακι μας εκλεισε τα 8 αλλα τα τικ γινονται ολο και περισσοτερα και ταυτοχρονα. Κλεισιμο ματιου, ζαρωμα μυτης,  αναδιπλωση κατω χειλους στο στομα, τικ κορμου σαν να παει να σκυψει στο πουθενα, τραβηγμα κεφαλιου δεξια ή αριστερα σαν να θελεις να κανεις κρακ στον λαιμο, σφιξιμο παλαμων, καθαρισμα λαιμου. Ολα μαζι. Εχουμε τρελαθει στην οικογενεια. Προφανως ο ενας χρονος με παιδοψυχιατρο δεν βοηθησε καν τελικα. Αρχισα να ψαχνω για πολυβιταμινες που μειωνουν τα τικ κλπ, μπας και καταφερουμε τιποτα. Εχουν αρχισει πλεον και ειναι ορατα και στους αλλους. Ειναι θεμα χρονου πχ την επομενη χρονια στην τριτη δημοτικου να αρχισουν οι συμμαθητες να καταλαβαινουν τι συμβαινει και να αρχισουν να την κοροιδευουν. Επισης, διαβαζω οτι και η διατροφη μπορει να βοηθησει, αν κοψει την γλουτενη, τα γαλακτοκομικα, τα γλυκα και τις χρωστικες. 
Αν εχει και καποιος εμπειρια απο αυτη την κατασταση και μπορει να δωσει μια βοηθεια θα μου ηταν πολυ χρησιμο. Ευχαριστω

Μήπως να δοκιμάζετε ομοιοπαθητική;; Εμείς κάνουμε στη μικρή για άλλους βέβαια λόγους σε μια πολύ καλή ομοιοπαθητικό. Αν θέλετε πληροφορίες στείλτε μου. Απλά να κάνετε τουλάχιστον μια ερώτηση αν μπορεί να βοηθήσει. Αλλιως μήπως κάποιος νευρολόγος;; 

https://www.healthpath.gr/antimetwpish-toy-tik-me-omoiopathhtikh/

Σας παραθέτω κ αυτό να το διαβάσετε

https://www.healthpath.gr/antimetwpish-toy-tik-me-omoiopathhtikh/

Σας παραθέτω κ αυτό να το διαβάσετε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...