Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Είμαι καινούρια στο φόρουμ.ειμαι 22+ 3, εχθες έκανα υπέρηχο β επιπέδου κ το μωράκι μου ζυγίζει 315 γρ. Που κανονικά θα πρεπε να είναι 450γρ.μου είπε ο γιατρός ότι δε τρέφεται σωστά απο τον πλακούντα.επισης, θα κάνουμε εξετάσεις για τυχόν λοιμώξεις.παιρνω σαλοσπιρ από τη 13 εβδομάδα λόγω πλακουντιακης ανεπάρκειας. Έχει συμβεί κάτι ανάλογο σε κάποια άλλη κοπέλα?κοντεύω να τρελαθώ. Από εχθές.

Διαφημίσεις

On 2/4/2020 at 8:35 ΜΜ, Stella pav είπε:

Καλησπέρα σας.

Είμαι καινούρια στο φόρουμ.ειμαι 22+ 3, εχθες έκανα υπέρηχο β επιπέδου κ το μωράκι μου ζυγίζει 315 γρ. Που κανονικά θα πρεπε να είναι 450γρ.μου είπε ο γιατρός ότι δε τρέφεται σωστά απο τον πλακούντα.επισης, θα κάνουμε εξετάσεις για τυχόν λοιμώξεις.παιρνω σαλοσπιρ από τη 13 εβδομάδα λόγω πλακουντιακης ανεπάρκειας. Έχει συμβεί κάτι ανάλογο σε κάποια άλλη κοπέλα?κοντεύω να τρελαθώ. Από εχθές.

Δεν ξέρω σχετικά με αυτό σου γράφω για να ξανά πάει το θέμα σου στην αρχή μήπως το παρατηρήσουν κάποια κορίτσια που έχουν περάσει κάτι ανάλογο και σου απαντήσουν.

• Ευχαριστώ! 1

Καλησπέρα σας.

Καλησπέρα. Λυπάμαι πολύ που περνάς όλη αυτή την ταραχή στην κατασταση σου και εύχομαι να είναι περαστικά και σύντομα να κρατάς ένα υγιές μωρό στην αγκαλιά σου..

Δεν έχω προσωπικη εμπειρία... Αν και εμένα η μικρή έβγαινε εξαρχής 10 μέρες μικρότερη...

Σε δεύτερο γιατρό πηγές??? Ο γυναικολόγος σου τι λέει?

Καλησπέρα κορίτσι μου.σ ευχαριστώ για την απάντηση.τη τρίτη έχω ραντεβού με τον γυναικολόγο μου( πηγαίνω σε δημόσιο νοσοκομείο).θα κάνουμε εξετάσεις αίματοςγια τυχόν λοιμώξεις οπως τοξόπλασμα κτλ αν κ στο 1ο τρίμηνο ήταν αρνητικό.κ στις 3 εβδομάδες θα κάνω υπερηχο στον γιατρό που έκανα του β επιπέδου. Παράλληλα περιμένω κ τα αποτελέσματα από το μοριακό καριοτυπο.ειχα κάνει λήψη τροφοβλαστη στη 13η εβδομάδα λόγω χαμηλού papa κ θα γίνει περαιτέρω ανάλυση του υλικού.

Δημοσιεύτηκαν (επεξεργάστηκε)

Καλησπέρα σας.

Σου στέλνω π.μ.

Επεξεργάστηκαν by Indyla
    • Μου αρέσει 1

Καλησπερα κοριτσια.Ανοιγω το θεμα για να ανταλλάξω πληροφοριες κι εμπειριες με εγκυουλες ή μανουλες που βρεθηκαν στην ιδια κατασταση με μενα.

Είμαι 40.ετων και μετά.απο εξωσωματικη διανυω την 23η βδομαδα κυησης.

Ειχα μια αριστη αυχενικη και εγκυμοσυνη γενικά.

Εκανα ωστοσο τη β επιπεδου και ενω δε βρέθηκε κανενας αλλος παθολογικος δεικτης και ο πλακουντας καλος,βεβαια ειχα μια αποκολληση στις 18 βδομαδες η οποια επουλωθηκε,μου εβγαλαν πολυ μικρο βαρος στο μωρο μου.

Και στην αυχενικη ηταν μικρο,αλλα.εντος φυσιολογικών οριων.

350 γρ ενω διενυα την 22η βδομαδα.Τωρα με παραπεμπουν σε αμνιοπαρακεντηση με μοριακό μηπως οφειλεται σε σπανιο συνδρομο και παρακολουθηση εκ νεου σε 2.βδομαδες.

Εχω τρελαθει,φοβαμαι για το χειροτερο.

Υπαρχει καμια αντιστοιχη εμπειρια??

5 ώρες πρίν, Jela είπε:

Καλησπερα κοριτσια.Ανοιγω το θεμα για να ανταλλάξω πληροφοριες κι εμπειριες με εγκυουλες ή μανουλες που βρεθηκαν στην ιδια κατασταση με μενα.

Εκανα ωστοσο τη β επιπεδου και ενω δε βρέθηκε κανενας αλλος παθολογικος δεικτης και ο πλακουντας καλος,βεβαια ειχα μια αποκολληση στις 18 βδομαδες η οποια επουλωθηκε,μου εβγαλαν πολυ μικρο βαρος στο μωρο μου.

350 γρ ενω διενυα την 22η βδομαδα.Τωρα με παραπεμπουν σε αμνιοπαρακεντηση με μοριακό μηπως οφειλεται σε σπανιο συνδρομο και παρακολουθηση εκ νεου σε 2.βδομαδες.

θελω να σου πω οτι σε αυτες τις εξετασεις δεν ειναι κατι σπανιο να βρεθει κατι τετοιο κ να μην ειναι τιποτα απολυτως. συνηθως απλα εχουν πεσει εξω στους υπολογισμους βαρους η απλως ειναι ενα μικροσωμο μωρο λογο κληρονομικοτητας. να κανεις την αμνιο να ησυχασεις κ εσυ κ να δεις που ολα θα ειναι καλα... δυναμη κοριτσι μου κ ολα θα πανε κατευχην

• Ευχαριστώ! 1

4 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

θελω να σου πω οτι σε αυτες τις εξετασεις δεν ειναι κατι σπανιο να βρεθει κατι τετοιο κ να μην ειναι τιποτα απολυτως. συνηθως απλα εχουν πεσει εξω στους υπολογισμους βαρους η απλως ειναι ενα μικροσωμο μωρο λογο κληρονομικοτητας. να κανεις την αμνιο να ησυχασεις κ εσυ κ να δεις που ολα θα ειναι καλα... δυναμη κοριτσι μου κ ολα θα πανε κατευχην

Κοριτσι μου σ ευχαριστώ πάρα πολύ.για την απάντηση και τη στήριξη.

Μακαρι να ηταν απλα συγκυριακο και το μωρακι στην επομενη μετρηση να εχει παρει βάρος.

Ολες ομως αυτες οι μερες για μενα μεχρι να βγει η αμνιο θα ειναι τραγικές.

Με.παρηγορεί το γεγονός οτι δεν υπάρχουν άλλοι δεικτες.

Δυστυχως δε μπορω να χαρω την εγκυμοσυνη μου.:(

17 ώρες πρίν, Jela είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου, εύχομαι να πάνε όλα καλά.. Κ τα 2 μου παιδιά στην εγκυμοσύνη ήταν μικρόσωμα. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη,δεν είχε καλή αιμάτωση από την μητριαια αρτηρία κ δεν αναπτυσσόταν καλά η κορούλα μου με αποτέλεσμα να γεννήσω πρόωρα στην 34η εβδομάδα μην τυχόν κ υπάρξει ενδομητριος θάνατος, γεννήθηκε 1540γρ αλλά πήγαν όλα καλά κ τώρα κλείνει σε λίγο καιρό τα 4. Είχα κάνει κ αμνιοπαρακέντηση κ όλα βγήκαν φυσιολογικά. Στην δεύτερη μου εγκυμοσύνη έπαιρνα από νωρίς σαλοσπιρ κ δεν είχε κανένα θέμα με την αιμάτωση αλλά παρόλα αυτά πάντα ήταν πιο μικρός απ' το φυσιολογικό! Γέννησα 38+3 έναν μπέμπη 2460, μικρός μεν αλλά χωρίς κανένα πρόβλημα. 

Το ότι σου ζητάνε να κάνεις αμνιοπαρακέντηση δεν σημαίνει ότι θα έχει κάποιο πρόβλημα το μωράκι σου απλά το κάνουν για παν ενδεχόμενο. Τι ποσοστά από τις τρισωμιες σου δίνουν? Πάντως να μην αγχώνεσαι, το πιο πιθανό να είναι όλα καλά με το μωράκι

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

Just now, mama16 είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου, εύχομαι να πάνε όλα καλά.. Κ τα 2 μου παιδιά στην εγκυμοσύνη ήταν μικρόσωμα. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη,δεν είχε καλή αιμάτωση από την μητριαια αρτηρία κ δεν αναπτυσσόταν καλά η κορούλα μου με αποτέλεσμα να γεννήσω πρόωρα στην 34η εβδομάδα μην τυχόν κ υπάρξει ενδομητριος θάνατος, γεννήθηκε 1540γρ αλλά πήγαν όλα καλά κ τώρα κλείνει σε λίγο καιρό τα 4. Είχα κάνει κ αμνιοπαρακέντηση κ όλα βγήκαν φυσιολογικά. Στην δεύτερη μου εγκυμοσύνη έπαιρνα από νωρίς σαλοσπιρ κ δεν είχε κανένα θέμα με την αιμάτωση αλλά παρόλα αυτά πάντα ήταν πιο μικρός απ' το φυσιολογικό! Γέννησα 38+3 έναν μπέμπη 2460, μικρός μεν αλλά χωρίς κανένα πρόβλημα. 

Το ότι σου ζητάνε να κάνεις αμνιοπαρακέντηση δεν σημαίνει ότι θα έχει κάποιο πρόβλημα το μωράκι σου απλά το κάνουν για παν ενδεχόμενο. Τι ποσοστά από τις τρισωμιες σου δίνουν? Πάντως να μην αγχώνεσαι, το πιο πιθανό να είναι όλα καλά με το μωράκι

Καλησπερα,σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Να χαιρεσαι τα παιδακια σου!

Τα ποσοστα για τρισωμιες ειναι πολυ καλα απ την αυχενικη.

Μονη ένδειξη για αμνιο το βαρος του μωρου που ειναι χαμηλοτερο των φυσιολογικων οριων.Μου απεκλεισαν τα πιο συνηθισμενα συνδρομα και η αμνιο γινεται μηπως η καθυστερηση της αναπτυξης σχετιζεται με καποιο σπανιο συνδρομο.

Τον πλακουντα,τις μηριαιες και τον τραχηλο τα βρηκε οκ,αν και στις 18 βδομαδες ειχα μια αποκολληση και σκεφτομαι μηπως συνεβαλλε κι αυτο..

Εγω τρεμω γιατι ειμαι και μεγαλη και προσπαθούσα πολλα χρονια οποτε δεν ξερω πως θα αντιμετωπισω μια δυσαρεστη εξελιξη.Δε νομιζω να εχω κι αλλη ευκαιρια για παιδι.

Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Jela είπε:

Κοριτσι μου σ ευχαριστώ πάρα πολύ.για την απάντηση και τη στήριξη.

Μακαρι να ηταν απλα συγκυριακο και το μωρακι στην επομενη μετρηση να εχει παρει βάρος.

Ολες ομως αυτες οι μερες για μενα μεχρι να βγει η αμνιο θα ειναι τραγικές.

Με.παρηγορεί το γεγονός οτι δεν υπάρχουν άλλοι δεικτες.

Δυστυχως δε μπορω να χαρω την εγκυμοσυνη μου.:(

ναι ειναι λογικο αλλα μολις παρεις τα αποτελεσματα θα εισαι σιγουρη για ολα. το οτι δεν υπαρχουν αλλοι δεικτες δειχνει ακομα ενα σημαδι οτι προφανως ειναι απλα τυχαιο. αντιπυκτηκες κανεις? καμια φορα φταιει κ η αιματωση. 

20 ώρες πρίν, Jela είπε:

Άνοιξα τα χαρτιά μου γιατί το βάρος του μου φάνηκε καλό!!! Λοιπόν 21εβδομαδων βάρος 356γρ γεννήθηκε 3.200 στην 39η εβδομάδα....θεωρώ πως δεν είναι κάτι αφού δεν υπάρχει άλλος δείκτης....

• Ευχαριστώ! 1

8Fh7p2.png

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Άνοιξα τα χαρτιά μου γιατί το βάρος του μου φάνηκε καλό!!! Λοιπόν 21εβδομαδων βάρος 356γρ γεννήθηκε 3.200 στην 39η εβδομάδα....θεωρώ πως δεν είναι κάτι αφού δεν υπάρχει άλλος δείκτης....

Εμείς ήμασταν 22+4.Μια βδομαδα αργοτερα δηλαδη.Αλλα και πάλι βρε κοριτσι δε μου φαινεται τοσο τραγική διαφορά!

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ παντως!Με καθησυχαζεις πολύ!Εσενα δε σου ειπαν κατι τοτε για το βαρος ε?

Κι εμενα η λογικη μου το ιδιο μου λεει...

πρίν από 58 λεπτά , Jela είπε:

Εμείς ήμασταν 22+4.Μια βδομαδα αργοτερα δηλαδη.Αλλα και πάλι βρε κοριτσι δε μου φαινεται τοσο τραγική διαφορά!

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ παντως!Με καθησυχαζεις πολύ!Εσενα δε σου ειπαν κατι τοτε για το βαρος ε?

δευτερη γνωμη εχεις παρει? υπαρχουν πολλοι πιστοποιημενοι γιατροι μπορεις να κλεισεις ραντεβου αμεσα

Just now, ninaki80 είπε:

δευτερη γνωμη εχεις παρει? υπαρχουν πολλοι πιστοποιημενοι γιατροι μπορεις να κλεισεις ραντεβου αμεσα

Ναι αυτο θα το ηθελα.

Μετα την αυχενικη παιρνω και σαλοσπιρ 160.

Αν κάποια κοπελα μπορει να μου προτείνει καποιον ο οποιος δε συστήνει εύκολα αμνιο,θα το εκτιμούσα πολυ.

Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Jela είπε:

Όχι όχι δεν ανέφερε κάνεις κάτι μόνο προς το τέλος είπαν ότι θα ήταν μικρό το μωρό γιατί γύρω στις 35εβδ.εβγαινε 2.100 αλλά τα έβαλε μαζεμένα τον τελευταίο μήνα!!!!

• Ευχαριστώ! 1

8Fh7p2.png

Mε εχει κάνει έξαλλη η ευκολία με την οποία σε τρομοκρατούν για να τσεπώσουν τα λεφτά της αμνιο!!!

Οκ,ειμαστε μια βδομαδα πίσω σε βαρος,αν μας μετραγε ομως την προηγούμενη βδομαδα θα μας εβρισκε μια χαρα,οπως ισως κι αν μας μετρησει την επόμενη.

Σου πετάνε για συνδρομα και σε βαζουν ελαφρα τη καρδια σε διαδικασια να ρισκάρεις το παιδι σου.

9 ώρες πρίν, Jela είπε:

Ναι αυτο θα το ηθελα.

Αν κάποια κοπελα μπορει να μου προτείνει καποιον ο οποιος δε συστήνει εύκολα αμνιο,θα το εκτιμούσα πολυ.

Συστήνει δεν συστήνει ο γιατρός εύκολα αμνιοπαρακέντηση η απόφαση είναι δικιά σου. Κ να πας σε κάποιον γιατρό κ δεν σου προτείνει τι θα κάνεις? Ο γιατρός που σου πρότεινε το κάνει για να είναι καλυμμένος ότι δεν έχει κάτι το μωρό. Αλλά κανένας γιατρός δεν μπορεί να ξέρει στην ουσία κ τέλεια να βγουν τα ποσοστά η χαλιά δεν λέει κάτι. Το πιο πιθανό σου πρότεινε κ λόγω ηλικίας, αν ήσουν πιο νέα ίσως να μην πρότεινε. Κ μένα το δεύτερο παιδάκι μου που απλά ήταν μικρόσωμο χωρίς καμία άλλη ένδειξη κάπου εκεί πρέπει να ήταν το βάρος, θα το δω όταν μπορέσω κ θα σου πω... Κάποιο σύνδρομο δεν έχει, η απόφαση για το αν θα την κάνεις είναι δική σου, κατά πάσα πιθανότητα είναι να είναι όλα οκ

• Ευχαριστώ! 1

13 ώρες πρίν, Jela είπε:

Ναι αυτο θα το ηθελα.

Συμφωνώ με την @mama16. Μόνο η αμνιοπαρακέντηση θα σου δώσει σιγουρα αποτελέσματα. Παρόλα αυτά εγώ θα έπαιρνα και μια άλλη γνώμη, αν και λόγω ηλικίας νομίζω η αμνιο θεωρείται επιβεβλημένη... Εδώ κάνουν κοπέλες άνω των 33 συνήθως.... Αν βρίσκεσαι Αθήνα πάντως, ο Παφιλης είναι από τους κορυφαίους εμβρυολογους και από όσο ξέρω δε συστήνει εύκολα αμνιοπαρακέντηση

• Μου αρέσει 2
    • Ευχαριστώ! 1

1 hour ago, anemoni1989 είπε:

Συμφωνώ με την @mama16. Μόνο η αμνιοπαρακέντηση θα σου δώσει σιγουρα αποτελέσματα. Παρόλα αυτά εγώ θα έπαιρνα και μια άλλη γνώμη, αν και λόγω ηλικίας νομίζω η αμνιο θεωρείται επιβεβλημένη... Εδώ κάνουν κοπέλες άνω των 33 συνήθως.... Αν βρίσκεσαι Αθήνα πάντως, ο Παφιλης είναι από τους κορυφαίους εμβρυολογους και από όσο ξέρω δε συστήνει εύκολα αμνιοπαρακέντηση

Σας ευχαριστώ πολύ και τις 2 για την απαντηση.

Η αποφαση για την αμνιο εννοειται πως ειναι δικη μας.

Οταν ομως εισαι 42 κι αυτο το 1-2% που δινουν πρεπει να το υπολογισεις διοτι κατα πάσα πιθανότητα αλλο περιθωριο για παιδι δεν υπαρχει.

Επισης,είναι τελειως διαφορετική και η ψυχολογια.

Αλλο να την κάνεις προληπτικα καθαρά λογω ηλικιας κι άλλο να φοβασαι για τα χειρότερα.

Όλο αυτό είναι τρομερά στρεσογονο για μια εγκυο η οποια κρεμεται απο τα χειλη του γιατρου.

Για μενα,ειναι σαφες οτι προτείνεται κυριως βάση ηλικιας και κατα τη γνωμη μου για κερδοσκοπικους λογους.

Ειμαι σιγουρη οτι αν ημουν μικρότερη κανεις δε θ ασχολιοταν παραπάνω με το μικρο μωρο.

16 ώρες πρίν, Jela είπε:

Οταν ομως εισαι 42 κι αυτο το 1-2% που δινουν πρεπει να το υπολογισεις διοτι κατα πάσα πιθανότητα αλλο περιθωριο για παιδι δεν υπαρχει.

Αλλο να την κάνεις προληπτικα καθαρά λογω ηλικιας κι άλλο να φοβασαι για τα χειρότερα.

Όλο αυτό είναι τρομερά στρεσογονο για μια εγκυο η οποια κρεμεται απο τα χειλη του γιατρου.

Για μενα,ειναι σαφες οτι προτείνεται κυριως βάση ηλικιας και κατα τη γνωμη μου για κερδοσκοπικους λογους.

Ειμαι σιγουρη οτι αν ημουν μικρότερη κανεις δε θ ασχολιοταν παραπάνω με το μικρο μωρο.

Έχεις δίκιο σε όλα όσα αναφέρεις... Από εκεί καί πέρα βέβαια η απόφαση είναι δική σου και του συζύγου σου... Θα τα ζυγίσετε όλα και θα πάρετε μια απόφαση... Παρόλα αυτά, θα πρέπει να λάβετε τα πάντα υπόψη... Και κακά τα ψέματα... Θα πρέπει να σκεφτείτε σοβαρά το κατά πόσο είστε διατεθειμένοι να αντιμετωπίσετε και ένα κακό αποτέλεσμα... Εάν θέλετε πάνω από όλα ένα παιδί, άσχετα από το αν θα έχει πρόβλημα ή όχι, τότε για εμένα δεν έχει νόημα να κάνεις αμνιο και να ρισκάρεις πιθανή απώλεια του εμβρύου.   Αν όμως δεν είστε διατεθειμένοι να φέρετε στον κόσμο ένα παιδί με πρόβλημα (κοινώς αν το αποτέλεσμα δεν είναι το επιθυμητό) τότε το λογικό είναι να προβείς σε αμνιοπαρακέντηση... Συζητήσετε, βάλτε κάτω τα θέλω σας και αποφασίστε...

Προσωπικά, σου στέλνω όλη τη θετική μου ενέργεια για ένα υγιές μωράκι και να πάνε όλα καλά!

• Μου αρέσει 2
    • Ευχαριστώ! 1

Just now, anemoni1989 είπε:

Έχεις δίκιο σε όλα όσα αναφέρεις... Από εκεί καί πέρα βέβαια η απόφαση είναι δική σου και του συζύγου σου... Θα τα ζυγίσετε όλα και θα πάρετε μια απόφαση... Παρόλα αυτά, θα πρέπει να λάβετε τα πάντα υπόψη... Και κακά τα ψέματα... Θα πρέπει να σκεφτείτε σοβαρά το κατά πόσο είστε διατεθειμένοι να αντιμετωπίσετε και ένα κακό αποτέλεσμα... Εάν θέλετε πάνω από όλα ένα παιδί, άσχετα από το αν θα έχει πρόβλημα ή όχι, τότε για εμένα δεν έχει νόημα να κάνεις αμνιο και να ρισκάρεις πιθανή απώλεια του εμβρύου.   Αν όμως δεν είστε διατεθειμένοι να φέρετε στον κόσμο ένα παιδί με πρόβλημα (κοινώς αν το αποτέλεσμα δεν είναι το επιθυμητό) τότε το λογικό είναι να προβείς σε αμνιοπαρακέντηση... Συζητήσετε, βάλτε κάτω τα θέλω σας και αποφασίστε...

Προσωπικά, σου στέλνω όλη τη θετική μου ενέργεια για ένα υγιές μωράκι και να πάνε όλα καλά!

Ετσι ειναι ακριβως οπως τα γραφεις κοριτσι.

Κυριως με την αναρτηση μου προσπαθουσα να βγαλω ακρη κατα ποσο ειναι ενδειξη προβληματος το μωρακι κατα μια βδομαδα πισω ως ενδειξη για αμνιο.

Αλλα απ οτι καταλαβα κι απο τις κοπελες που απάντησαν οντως αν ημουν νεωτερη δε μου ζητουσαν αμνιο.

20 ώρες πρίν, Jela είπε:

Ετσι ειναι ακριβως οπως τα γραφεις κοριτσι.

Κυριως με την αναρτηση μου προσπαθουσα να βγαλω ακρη κατα ποσο ειναι ενδειξη προβληματος το μωρακι κατα μια βδομαδα πισω ως ενδειξη για αμνιο.

Αλλα απ οτι καταλαβα κι απο τις κοπελες που απάντησαν οντως αν ημουν νεωτερη δε μου ζητουσαν αμνιο.

Ναι αλλά δεν παύεις να είσαι μεγαλύτερη... Και κακά τα ψέματα, η ηλικία είναι σημαντικος παράγοντας για την εκδήλωση κάποιου συνδρόμου. Μίλα με το σύντροφό σου, βρείτε ένα γιατρό που θα εμπιστεύεστε και μη χάνεις χρόνο.

Εύχομαι τα καλύτερα

On 14/10/2020 at 1:42 ΠΜ, Jela είπε:

Ναι αυτο θα το ηθελα.

Δεν υπάρχει γιατρός λογικά που στην ηλικία σου και χωρίς καμία άλλη ένδειξη δε θα ζητήσει αμνιο. Οι πιθανόιτηες για σύνδρομο και χωρίς άλλες ενδείξεις, λόγω ηλικίας και μόνο, είναι υπερδιπλάσιες της πιθανότητας να μην πάει κάτι καλά στην εξέταση. Προφανώς η τελική απόφαση δική σου.

On 14/10/2020 at 10:34 ΜΜ, Jela είπε:

Μόλις είδα την β επιπέδου απ' το δεύτερο παιδάκι μου που γεννήθηκε μικρούλη αλλά χωρίς κανένα άλλο πρόβλημα στην εγκυμοσύνη. 21 εβδομάδες + 6 μέρες το βάρος του ήταν 375γρ. Δεν μου ζήτησε να κάνω αμνιο, βέβαια ήμουν σχεδόν 30 τότε. Το ότι είναι μικρό από μόνο του δεν είναι κάποια ένδειξη απλά λόγω ηλικίας σου κ ο ζήτησαν λογικά. Βέβαια όπως είπα μπορεί πχ εσένα να σου ζητάνε κ να είναι όλα φυσιολογικά κ κάποια άλλη νεοτερη να μην της ζητούσαν κ να είχε κάποιο πρόβλημα το παιδάκι της. Κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος χωρίς αμνιο. Ζυγίζεις τα υπέρ κ τα κατά. Κ όπως είπε η @anemoni1989 πρέπει να σκεφτείς τις θες. Αν πχ είσαι διατεθειμένη να το κρατήσεις οποίο κ αν είναι το αποτέλεσμα δεν υπάρχει λόγος να κάνεις την εξέταση. 

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά

• Ευχαριστώ! 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από freedom1,
        ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΥΗΣΗΣ ΛΟΓΟ ΧΡΩΜΟΣΩΜΑΤΙΚΩΝ ΑΝΩΜΑΛΙΩΝ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ ΟΛΟ Κ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΚΟΥΩ Κ ΜΑΘΑΙΝΩ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΩΔΥΝΗ Κ ΨΥΧΟΦΘΟΡΟ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ!ΑΝ Κ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΕΛΕΓΕ ΑΠ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΤΑ ΑΣΧΗΜΑ ΝΕΑ ΕΛΕΓΑ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ???ΕΙΔΑ ΤΕΛΙΚΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΜΕ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ!
        ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΘΕΙΑ ΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΓΕΝΝΗΣΕ ΕΝΑ ΝΕΚΡΟ ΜΩΡΟ 5 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΟΥΣΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΕΘΑΝΕ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΛΟΓΟ ΞΑΦΝΙΚΗΣ Κ ΑΠΟΤΟΜΗΣ ΑΝΩΔΟΥ ΣΑΚΧΑΡΟΥ ΜΙΛΗΣΑΜΕ ΟΙ 2 ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΣΤΗΡΙΞΕΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ!!
        ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ Κ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΑΣ ΓΡΑΨΕΙ. ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ "ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΜΕ" ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΝΙΓΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΣΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΙΩΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ,ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΚΑΜΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΗ..!!!!!!
      • Από Maonoki,
        Καλησπέρα στην ομάδα!
        Ευτυχώς που υπάρχει αυτό το forum και μπορούμε να μοιραζόμαστε τις ανησυχίες μας..
        θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω : έχω ένα αγοράκι σχεδόν 23 μηνών, έχει αρχίσει και λέει αρκετές λέξεις, πχ μαμούνι, ζουζούνι, θεία, και άλλες, επίσης κάνει όταν του λέω κάτι, όπως να ανάψει - σβήσει φώτα, μου δίνει τα κουτάλια από το πλυντήριο να τα βάλω στη θέση τους, δείχνει μεγάλο ενδιαφέρον για τα άλλα παιδιά, (τα κυνηγάει για να τα αγκαλιάσει), δείχνει με αντίχειρα, έχουμε από πάντα πολύ καλή βλεμματικη επαφή, παίζει κρυφτό, (με μένα να κρύβομαι) γενικά έχει καλή αντίληψη από όσο τον παρατηρώ.
        Τον τελευταίο καιρό έχει αρχίσει να γίνεται αρκετά ζωηρός, τσιριζει από χαρά και έχει πολλά νεύρα, όταν δεν γίνεται το δικό του. (μπορεί ακόμα και να χαστουκισει).
        Αν νομισει όμως ότι κάπου χτύπησα έρχεται αμέσως να με φιλήσει. 
        Τα στοιχεία που με προβληματίζουν είναι ότι όταν δείχνει ενθουσιασμό, αρκετές φορές (όταν είναι να θηλάσει, ή όταν τρέχει) κάνει φτερουγισμα χεριών. 
        Ακόμη λίγες φορές ίσως να γελάσει χωρίς να έχει γίνει κάτι αστείο. 
        Επίσης όταν χορεύει ή ακούει μουσική μερικές φορές γυρίζει γύρω από τον εαυτό του.
        Παίζει με τα παιχνίδια του, με τα κυβακια του αρέσει να τα βάζει το ένα πάνω στο άλλο, δεν κάνει όμως ακόμα πιο σύνθετες κατασκευές. 
        Πρέπει να με προβληματισουν καθόλου τα στοιχεία αυτά;
        Γνωρίζω ότι για έγκυρη διάγνωση πρέπει να αποταθώ σε αναπτυξιολογο και θα το κάνω όταν γίνει δύο ετών.. 
        Θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε ανάλογη εμπειρία με το hand flapping (κουνημα χεριών πάνω κάτω όταν είναι ενθουσιασμενο που κρατάει πολύ λίγο)
        Ναι σωστά καταλάβατε, έχω ανάγκη λίγο να με καθησυχασετε...

• Από Annie&Thea,
        Ήθελα να ρωτήσω τις μητέρες που κανανε ενέσεις κορτιζόνης στην εγκυμοσύνη τους αν παρατήρησαν κάποια καθυστέρηση στην ανάπτυξη του μωρού νευρολογικά.. δηλαδή αν δεν στηρίζονται καλά στον 6ό μήνα αν αργήσουν να περπατήσουν αν είχαν προβλήματα σιτησης κατάποσης ομιλίας η οτιδήποτε άλλο μετέπειτα στην ζωή του παιδιού στο σχολείο στα μαθήματα κτλ.. έχω μια μπεμπουλα κοντεύει να χρονισει και έχουμε ενδείξεις για υποτονικοτητα.. οποιαδήποτε εμπειρία καλή η κακη ευπρόσδεκτη.. Ευχαριστώ πολύ 
      • Από tab,
        το κοριτσακι μου σημερα κλεινει τους 14 κ δεν περπατα ακομα μονη
        την βαζω στον καναπε κ κανει βηματακια κ ερχεται σε μενα
        μου κρατα το δακτυλακι κ περπατα σε ολο το σπιτι αλλα μονη οχι φοβαται φαινεται
        ειναι φυσιολογικο αυτο?εσας ποτε περπατησανε?
      • Από Athanase,
        Καλημέρα αγαπητοί!

Χαίρομαι πολύ που σας βρήκα

Ελπίζω να είστε όλοι καλά και να αντέχετε σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς.

Γράφω τα παρακάτω γιατί ήθελα πρωτίστως να βάλω σε μία σειρά τις σκέψεις μου, αλλά και να μοιραστώ προβληματισμούς και -ίσως;- να ακούσω σκέψεις από άλλους γονείς.

Έχουμε ένα αγοράκι, τώρα θα γίνει 16 μηνών. Το λατρεύουμε όσο δεν γίνεται - σκεφτείτε ότι ενώ ποτέ δεν είχα κάποια ιδιαίτερη έλξη προς τα μωρά και έλεγα πως αν κάνω παιδί θα ήθελα κόρη, είμαι από την πρώτη στιγμή ερωτευμένος με το γιο μου... Εδώ δε κι ένα χρόνο η πιο πολύτιμη στιγμή της ημέρας, κάθε μέρα, είναι όταν μπαίνω στη μπανιέρα μαζί του για να το κάνω μπανάκι.

Ο γιος μου, λοιπόν, είναι ένα απίστευτα γλυκό παιδάκι. Χαμογελαστό από τη στιγμή που θα ξυπνήσει μέχρι που θα τον βάλουμε για ύπνο, πονηρούλης (το πώς κάνει τον αδιάφορο πριν κάνει 'επίθεση' στη μαμά του είναι να σκας στα γέλια),τρυφερός (με τη μαμά του, και περισσότερο όταν είναι κουρασμένος - με εμένα περισσότερο έρχεται για να τον πετάξω στον αέρα), περίεργος για όλα, δείχνει συναισθήματα (χαρά αλλά και λύπη με κάποιες μουσικές) αλλά...

16 μηνών λοιπόν και:
        -δεν μιλάει. Βγάζει κάποια ηχάκια, πού και πού θα κάνει ένα "μπαουμπά" και "μαμ" ή τέτοια, κάνει "πρρρρρ" και όταν τρέχει τριγύρω στο σπίτι βγάζει φωνούλες χαράς, αλλά μέχρι εκεί. Α, και αρκετές φορές όταν δυσαρεστείται από κάτι κάνει τεταμένα "μμμμμμ!".
        -δεν περπατάει. Άργησε να μπουσουλήσει γιατί -συνειδητοποιήσαμε- γλίστραγε στα πατώματα, αλλά μόλις βάλαμε μοκέτες μπουσούλησε με τη μία. Σηκώνεται και περπατάει πλαγίως πιασμένος από έπιπλα ή, εσχάτως, τον τοίχο, κάνει βηματάκια -όχι φοβερά πρόθυμα- όταν τον κρατάμε και από τα δύο χεράκια, καβαλάει έπιπλα και παιχνίδια, ανεβαίνει σε καναπέδες τραπέζια και άλλα αλλά μέχρι εκεί και πάλι.
        -δεν δείχνει. Αν δείξεις θα γυρίσει να κοιτάξει τις περισσότερες φορές.
        -δεν χαιρετάει (όχι ότι έχουμε δοκιμάσει να το κάνουμε εμείς προς αυτόν πολλές φορές πάντως)
        -δεν μοιράζεται. Παίζει πολύ χαρούμενος με πολλά παιχνίδια αλλά δεν μας έχει δώσει ποτέ κάτι.
        -με άλλα παιδάκια δεν έχει πολλές επαφές και γιατί δεν ξέρουμε ανθρώπους με μωρά στην ηλικία του και γιατί τώρα ελέω κορωναϊού λεχει σταματήσει και η παιδική χαρά. Την τελευταία φορά που πήγε η νταντά του μας είπε πως αγκαλιάστηκε με ένα άλλο μωράκι πάντως, και δείχνει τρελλό ενδιαφέρον για φωτογραφίες μωρών.
        -δύσκολα θα γυρίσει στο όνομά του, και κυρίως στα "χχχ, έλα εδώ" ή "χχχ, κοίτα!". Γυρίζει σε ξαφνικούς θορύβους (π.χ. όταν πέσει κάτι ή αν είμαστε στο μπαλκόνι και περάσει μοτοσυκλέτα θα σκύψει να την κοιτάξει).
        -Αν τον φωνάξω, άλλες φορές θα έρθει όσο πιο γρήγορα μπορεί προκειμένου να παίξουμε, αλλά αν τύχει και παίζει με κάποιο από τα παιχνίδια του συνήθως θα με αγνοήσει.
        -Μας χαμογελάει, μας κοιτάει στα μάτια, μας γελάει.

Κάτι άλλο που έχω προσέξει, αλλά δυστυχώς δεν έχω μέτρο σύγκρισης, είναι ότι δεν κάθεται και πολύ στην αγκαλιά. Γενικώς είναι πολύ δραστήριος και ζουζούνι οπότε συνήθως αν πας να τον κρατήσεις θέλει να κατέβει για να παίξει. Αυτό όμως δεν συμβαίνει πάντα - υπάρχουν στάνταρ στιγμές που κάθεται και για αρκετή ώρα - τις προάλλες που πήγαμε βόλτα στο πάρκο π.χ. τον είχαμε αγκαλιά για μπόλικη ώρα, στην μπανιέρα που τον κάνω μπάνιο ή λίγο πριν που τον κρατάει η μαμά του για να κάνω εγώ το δικό μου μπάνιο, και κάποιες φορές έρχεται και χώνεται στην αγκαλιά (κυρίως της μαμάς) όταν καθόμαστε στο πάτωμα. Του αρέσει και να κοιμάται μαζί μας και συνήθως θα κολλήσει πάνω μου.

Επίσης έχει καλή -νομίζω, και πάλι δεν έχω μέτρο σύγκρισης- βλεμματική επαφή - όταν παίζουμε, όταν τον κρατάμε, όταν του κάνουμε αστειάκια αλλά ακόμα και όταν παίζει μόνος του και γυρίσει να μας κοιτάξει. Μέχρι πριν λίγο καιρό στη μπανιέρα ξάπλωνε και γύριζε να με κοιτάξει - τώρα είναι πιο παιχνιδιάρης και δεν κάθεται ξαπλωμένος για πολύ (θέλει να πιάνει την κεφαλή του ντους για να πιει νερό!), αλλά και πάλι δεν φάινεται να έχει πρόβλημα να με κοιτάξει στα μάτια.

Θα προσθέσω κι άλλα αν μου έρθουν, αλλά νομίζω πως έχουμε αρκετά σαφή σημάδια πως είναι στο φάσμα. Ίσως βέβαια απλά να είναι λίγο πίσω και μέσα στα όρια, αλλά τα red flags υπάρχουν. Δυστυχώς, ενώ είχαμε ραντεβού με αναπτυξιολόγο, έσκασε η καραντίνα κι έκλεισε το ιατρείο...

Ακόμα βέβαια και να βγει ότι το παιδάκι μας είναι στο φάσμα, καταλαβαίνω ότι δεν είναι το τέλος του κόσμου - κάθε άλλο. Έχω ένα καλό φίλο ο οποίος είναι στο φάσμα και, εκτός του ότι δεν θα το καταλάβαινα αν δεν μου το είχε πει, ο άνθρωπος είναι ιδιοφυία (στην κυριολεξία), πολύ επιτυχημένος και με μία ευτυχισμένη οικογέναια, οπότε...

Να πω πως το παιδάκι γενήθηκε με καισαρική λίγες μέρες πριν τους 9 μηνες, χαμηλό σχετικά βάρος. Γενικά έως τώρα παλεύουμε με το βάρος του (είναι απελπιστικά χαμηλά, και μάλιστα όταν κάποια στιγμή άρχισε να ανεβαίνει η γιατρός του μας έδωσε ελεεινές διατροφικές συμβουλές που τον ξανάριξαν... και ήταν και αναπτυξιολόγος!), ενώ ταυτόχρονα είναι και πολύ ψηλός.

Σε αναμονή του ραντεβού όταν αυτό γίνει με τον ειδικό, ήθελα να ρωτήσω: τί θα μπορούσα να κάνω στην ηλικία του; Τί παιχνίδια και δραστηριότητες θα συνιστούσατε;

Αυτά τα ολίγα και ευχαριστώ που με ακούσατε, ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ με το κατεβατό!

• Από Mama_Anesti_,
        Είναι αλήθεια πως η ηλικία των 18 μηνών είναι κομβική για το παιδί? Πρόσφατα σε συζήτηση που είχα με μαμαδες με διαβεβαίωσαν πως από τώρα θα αρχίσω να βλέπω διαφορές στο μωρό μου. Δεν αναφέρομαι μονο στην ψυχοκινητική ανάπτυξη που είναι αναμενόμενη αλλά και στον ύπνο, στην ομιλία, στην συμπεριφορά και στην επικοινωνία.  Φυσικά κάθε παιδί ακολουθεί τους ρυθμούς του κ σκοπός του θέματος δεν είναι η σύγκριση. Εσείς τι πιστεύετε? Υπάρχει βελτίωση ή είναι νωρίς? 
          Εγώ, για να είμαι ειλικρινής, βλέπω μία ξαφνική "μαμακιαση" που με κάνει να δυσπιστω. Δεν ξέρω αν είναι άλμα ή φάση κ ο γιος μου θέλει να είμαστε συνέχεια αυτοκόλλητοι. Ήταν ένα χαλαρό κ σε γενικές γραμμές ανεξάρτητο παιδί που πλέον ζητά να τα κάνουμε όλα μαζί ακόμα κ πράγματα που συνήθιζε να κάνει μόνο με άλλους. Πχ πια δεν πάει βόλτα με την γιαγιά ή δεν παίζει με τον μπαμπά αν δεν είμαι παρούσα.
      • Από vi0le,
        Καλη σας ημέρα 
        γραφω εκ μέρους μιας μανούλας που βρίσκεται σε διλλήματα και στενοχώριες.
        Ο Μικρός μας φίλος γεννήθηκα με ΦΤ 
        1/8/2017 4,150 κιλα 
        6/8/2017 4,030 κιλα (εξοδος απο μαιευτήριαο)
        29/8/2017 4,270 κιλα
        5/9/2017 3,850 κιλά (επέμβαση στενωσης πυλωρού)
        22/9/2017 4,050 κιλά
        26/09/2017 4,380 κιλά
        16/10/2017 4,415 κιλά
        27/10/2017 4,560 κιλά

όλο αυτο το δια΄στημα εχει παρει 4 πόντους ύψος. Σημερα γίνεται 3 μηνών!!

απο την αρχη της γένας οι μαιες, γιατροί κ δε συμαζευετε επιμένουν στη φόρμουλα με αποτέλεσμα η κοπέλα να τασκώνετε με ανδρα κ συγκενείς γιατρι προσπαθεί να ΜΗ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙ  ξενο παρα μόνο δικό της
        μεσα στον οκτώρβη αγόρασε θήλαστρ αλλα βγα΄ζει μόνο 30 γρ τη φορα (το βρισκω λογικό) .. θηλαζει συνέχεια νον-στοπ και ενω η εντολή των γιατρών ειναι να δίνει ξενο 60 γρ καθε 3 ώρες εκείνη δίνει 3 φορές τη μερα 60 γρ μετά το θηλασμό μεταξύ 9 το πρωί και 6 το απόγευμα. 
        Την έχουν φοβισει οτι το παιδί δεν παίρνει βάρος ( 16/10 εως 27/10 δεν πηρε καθλου ξένο γάλα ενω απο την εγχείρηση κ μετα η μητερα του, του εδινε γαλα 1 φορα τη εβδομαδα για να μη τσακωνεται με τον ανδρα της) οτι το γαλα της ειναι αδύναμο, οτι δεν εχει γάλα και αλλα κουλά.. δε μπορω να παώ κοντα΄της να την βοθησω γιατι εχω ενα μωρο συναχωμένο κ δε θέλω να κολλήσει το βραφάκι τίποτα κ τρεχουνε μετά.  Είμαστε στο εξωτερικό και προσπαθώ να τη βοηθήσω όσο μπορώ..Την ανάπτυξη τη βλέπω φυσιλογική .. εσεις ? πως να το χειρηστεί? της εστειλα και το προτόκολο επαναθηλασμού, τησ ειπανα μη το αφηνει απο τα χαρια της, να κανειυπομονη 40 μερες ακομα..οτι το στομαχακι του ειναι σε δυσκολη φαση.. Το παιδι κάνει αναγωγες..βγαζει γουλιες σε κάθε γεύμα λόγο παλινδρομισης.. αλλα βρεχει 6 πανες τη μέρα.. κ δεν ειναι νοθρό.. ίσα ίσα ζωηρό και απαιτητικό.

Αυτο που ζητάω σαν μεσάζον δεν ειναι υποστήριξη αλλα γεγονότα να μπορέσει κ αυτη και εγω να τα δείξουμε στην οικογένεια  της να μη την τρομάζουν. Υπάρχουν συμβουλοι θηλασμού που όμως κανεις δεν την επισκέπτεται λόγο απόστασης (μενει λίγο εξωχικα) και απο το τηλέφωνο με όσες εχει μιλήσει οι μισες της λενε αν συνεχίσε.. οι αλλες μισες να κανει ορμονολογικες εξετασεις (?) και μια 3η της ειπε οτι καμια φορα η φόρμουλα ιεναι μονόδρομος..( ?!)...