Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Β επιπέδου όχι σωστή ανάπτυξη


Recommended Posts

To ρισκο για γενετικες ανωμαλιες στα 40 ειναι περιπου 1 στα 60, ειναι ο λογος για τον οποιο οι γιατροι συστήνουν αμνιοπαρακεντηση, αλλα προφανως η αποφαση ειναι τον γονιων και μονο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

To ρισκο για γενετικες ανωμαλιες στα 40 ειναι περιπου 1 στα 60, ειναι ο λογος για τον οποιο οι γιατροι συστήνουν αμνιοπαρακεντηση, αλλα προφανως η αποφαση ειναι τον γονιων και μονο.

1/877 βγηκε σε εμενα για down στην αυχενικη.

Αυτο που γραφεις ειναι το γενικό.

Η γιατρος μου ειχε πει αμνιοπαρακεντηση η νιπτ αν βγει κατω απο 1/300.

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Μόλις είδα την β επιπέδου απ' το δεύτερο παιδάκι μου που γεννήθηκε μικρούλη αλλά χωρίς κανένα άλλο πρόβλημα στην εγκυμοσύνη. 21 εβδομάδες + 6 μέρες το βάρος του ήταν 375γρ. Δεν μου ζήτησε να κάνω αμνιο, βέβαια ήμουν σχεδόν 30 τότε. Το ότι είναι μικρό από μόνο του δεν είναι κάποια ένδειξη απλά λόγω ηλικίας σου κ ο ζήτησαν λογικά. Βέβαια όπως είπα μπορεί πχ εσένα να σου ζητάνε κ να είναι όλα φυσιολογικά κ κάποια άλλη νεοτερη να μην της ζητούσαν κ να είχε κάποιο πρόβλημα το παιδάκι της. Κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος χωρίς αμνιο. Ζυγίζεις τα υπέρ κ τα κατά. Κ όπως είπε η @anemoni1989 πρέπει να σκεφτείς τις θες. Αν πχ είσαι διατεθειμένη να το κρατήσεις οποίο κ αν είναι το αποτέλεσμα δεν υπάρχει λόγος να κάνεις την εξέταση. 

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά

Σ ευχαριστω πολυ κοπελα μου για τις ευχες.Να χαιρεσαι τα παιδακια σου.

4 μερες διαφορα λοιπον 25γρ ειναι σιγουρα αμελητεα διαφορα βαρους,ποσο μαλλον εφοσον τα κοριτσια επισημως εχουν πιο χαμηλες καμπυλες.

Σας ευχαριστω ολες,ηρεμησα αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Jela είπε:

Κι ομως,οι τελευταιες διεθνεις οδηγιες του Νικολαιδη προς τους εμβρυομητρικους λενε να μη γινεται αμνιο μονω βασει ηλικιας.Αυτο μου ελεγε η γυναικολογος μου απ την αρχη και το επιβεβαίωσα κι εγω,τις βρηκα και ισχυει.Αλλο το τι γινεται βεβαια στην πραξη...

Την αμνιο σκεφτομουν να την κανω μονο και μονο για δικη μας σιγουρια και λογω του οτι επειδη ειμαι εκπαιδευτικός δυστυχως εχω γνωρίσει αρκετα παιδάκια με.συνδρομα.οποτε η ιδεα αυτη ηταν ηδη στο μυαλο μου.

Αλλο ομως το ενα και άλλο το άλλο.

Τελικα την εκανα.Τα πρωτα αποτελεσματα ειναι φυσιολογικα.

Πιστευω οτι το ιδιο θα ειναι και τα υπολοιπα.

Σ ευχαριστώ πολυ για την απαντηση.

 

Eίναι πολύ προσωπική υπόθεση. Άλλος δε θέλει να πάρει ούτε το 1 στα 1000 ρίσκο, άλλος είναι αποφασισμένος να κρατήσει ένα παιδί με οποιοδήποτε σύνδρομο. Καλές οι γενικές οδηγίες, αλλά τελικά με την όποια απόφαση, μόνο οι γονείς ζουν και κανείς άλλος. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 16/10/2020 at 9:38 ΜΜ, Jela είπε:

Κι ομως,οι τελευταιες διεθνεις οδηγιες του Νικολαιδη προς τους εμβρυομητρικους λενε να μη γινεται αμνιο μονω βασει ηλικιας.Αυτο μου ελεγε η γυναικολογος μου απ την αρχη και το επιβεβαίωσα κι εγω,τις βρηκα και ισχυει.Αλλο το τι γινεται βεβαια στην πραξη...

Την αμνιο σκεφτομουν να την κανω μονο και μονο για δικη μας σιγουρια και λογω του οτι επειδη ειμαι εκπαιδευτικός δυστυχως εχω γνωρίσει αρκετα παιδάκια με.συνδρομα.οποτε η ιδεα αυτη ηταν ηδη στο μυαλο μου.

Αλλο ομως το ενα και άλλο το άλλο.

Τελικα την εκανα.Τα πρωτα αποτελεσματα ειναι φυσιολογικα.

Πιστευω οτι το ιδιο θα ειναι και τα υπολοιπα.

Σ ευχαριστώ πολυ για την απαντηση.

Πολυ ωραια λοιπον.Καλα τα λες γιατι η ηλικια συνιπολογιζεται στον αλγόριθμο.

Θέλω να γράψω κ κατι αλλο αλλα θα το κάνω σε λιγο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Πολυ ωραια λοιπον.Καλα τα λες γιατι η ηλικια συνιπολογιζεται στον αλγόριθμο.

Θέλω να γράψω κ κατι αλλο αλλα θα το κάνω σε λιγο καιρο.

Το θέμα δυστυχως ειναι οτι απ'οσο εψαξα,κατα τη γνωμη μου για καθαρα οικονομικους λόγους,οι περισσοτεροι εμβρυομητρικοι προτείνουν αμνιο πολυ εύκολα και πολυ ελαφρά τη καρδία.

Πηγα και σ ενα πολυ γνωστο εμβρυμητρικό στον οποίο στέλνουν γνωστοί εξωσωματιστες,αρα και οι γυναικες που τον επισκεπτονται ειναι μεγαλυτερης ηλικιας και πριν με εξετασει,βλεπει ηλικια και μου λέει :"Τι εξετασεις εχεις κανει?"Καμία του απαντω διοτι η αυχενική ήταν άριστη.

Και μου απαντάει:"Εισαι 42 και δεν εχεις κανει καμια εξέταση?"Εννοωντας νιπτ ή αμνιο.

Αρα καταλήγω γι αλλη μια φορά στο γνωστό συμπερασμα:""Είναι πολλά τα λεφτά Άρη!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Jela είπε:

Το θέμα δυστυχως ειναι οτι απ'οσο εψαξα,κατα τη γνωμη μου για καθαρα οικονομικους λόγους,οι περισσοτεροι εμβρυομητρικοι προτείνουν αμνιο πολυ εύκολα και πολυ ελαφρά τη καρδία.

Πηγα και σ ενα πολυ γνωστο εμβρυμητρικό στον οποίο στέλνουν γνωστοί εξωσωματιστες,αρα και οι γυναικες που τον επισκεπτονται ειναι μεγαλυτερης ηλικιας και πριν με εξετασει,βλεπει ηλικια και μου λέει :"Τι εξετασεις εχεις κανει?"Καμία του απαντω διοτι η αυχενική ήταν άριστη.

Και μου απαντάει:"Εισαι 42 και δεν εχεις κανει καμια εξέταση?"Εννοωντας νιπτ ή αμνιο.

Αρα καταλήγω γι αλλη μια φορά στο γνωστό συμπερασμα:""Είναι πολλά τα λεφτά Άρη!!!!!"

Οχι διαφωνω.κανενας πιστοποιημενος από το νικολαιδη δεν το υποστηρίζει αυτο.Ειβαι επικινδυνη η αμνιο.

Γέννησα στα 43.Ουτε ο εξωσωματικος ,ουτε η εμβρυοκαρδιολογος ουτεψκνοβγυνσικολογος μου ο οποίος είναι από τους καλύτερους στον χώρο της εμβρυομητρικης με άφησαν να κάνω αμνιο με τα αποτελέσματα που είχα.Εκανα μονο το πιο εξελιγμένο nipt

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Οχι διαφωνω.κανενας πιστοποιημενος από το νικολαιδη δεν το υποστηρίζει αυτο.Ειβαι επικινδυνη η αμνιο.

Γέννησα στα 43.Ουτε ο εξωσωματικος ,ουτε η εμβρυοκαρδιολογος ουτεψκνοβγυνσικολογος μου ο οποίος είναι από τους καλύτερους στον χώρο της εμβρυομητρικης με άφησαν να κάνω αμνιο με τα αποτελέσματα που είχα.Εκανα μονο το πιο εξελιγμένο nipt

Εγω πηγα σε 2,απο τα μεγαλυτερα ονοματα,στα 42 μου.Ο ενας μου ειπε πριν με,εξετάσει:"Είσαι.42 και δεν εχεις κανει αμνιο?"

Και η αλλη μου ζητησε και το μοριακο έλεγχο καθως δεν υπηρχε κανενα υπερηχογραφικό εύρημα.

Κοστος 1 μισθος.800 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jela είπε:

Εγω πηγα σε 2,απο τα μεγαλυτερα ονοματα,στα 42 μου.Ο ενας μου ειπε πριν με,εξετάσει:"Είσαι.42 και δεν εχεις κανει αμνιο?"

Και η αλλη μου ζητησε και το μοριακο έλεγχο καθως δεν υπηρχε κανενα υπερηχογραφικό εύρημα.

Κοστος 1 μισθος.800 ευρώ.

Επειδή δεν εχω χρόνο να διαβασω τα προηγούμενα.Εστ είχες γραψει για χαμηλό βάρος εμβρύου?Αν ναι εννοείται οτι στελνουν για αμνιο.Να ξερεις οτι ειναι υπολόγου σε κάθε περίπτωση γιατι υπογραφουν τα ευρήματα που βρίσκουν.

Εάν σε βάλουν να κάνεις αμνιο χωρις λόγο χωρίς λόγο και αποβαλεις εχουν ευθυνη.Εαν πάλι δουν κατι και δεν σου γραψουν από κάτω οτι πρεπει να κανεις αμνιο και το παιδι εχει συνδρομο πάλι εχουν ευθυνη.

Το χαμηλό βαρος ομως δεν σχετίζεται μονο με σύνδρομα αλλα κ με ανεπαρκεια πλακούντα που μπορει να οφείλεται είτε σε κακή εμφύτευση, ειτε σε κάπνισμα,σε έλλειψη ηπαρινης η και διαβητη κυησης φυσικα.

Καθώς κ σε άλλα παθολογικά αιτια.

Φαντάζομαι ότι ολα αυτα ο γυναικολογος σου τα εχει υπόψιν του και σε εχει καλύψει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Επειδή δεν εχω χρόνο να διαβασω τα προηγούμενα.Εστ είχες γραψει για χαμηλό βάρος εμβρύου?Αν ναι εννοείται οτι στελνουν για αμνιο.Να ξερεις οτι ειναι υπολόγου σε κάθε περίπτωση γιατι υπογραφουν τα ευρήματα που βρίσκουν.

Εάν σε βάλουν να κάνεις αμνιο χωρις λόγο χωρίς λόγο και αποβαλεις εχουν ευθυνη.Εαν πάλι δουν κατι και δεν σου γραψουν από κάτω οτι πρεπει να κανεις αμνιο και το παιδι εχει συνδρομο πάλι εχουν ευθυνη.

Το χαμηλό βαρος ομως δεν σχετίζεται μονο με σύνδρομα αλλα κ με ανεπαρκεια πλακούντα που μπορει να οφείλεται είτε σε κακή εμφύτευση, ειτε σε κάπνισμα,σε έλλειψη ηπαρινης η και διαβητη κυησης φυσικα.

Καθώς κ σε άλλα παθολογικά αιτια.

Φαντάζομαι ότι ολα αυτα ο γυναικολογος σου τα εχει υπόψιν του και σε εχει καλύψει.

Ελα που ομως συγκρινοντας και ψαχνοντας διαπιστωσα οτι ειχε ιδιο βαρος με αλλα.μωρακια νεοτερων μαμαδων στις οποιες φυσικα δεν προταθηκε αμνιο.

Ασε που 1 βδομαδα πριν τη β επιπεδου η γυναικολογος μου το μετρησε και το βρηκε φυσιολογικο.Οπως και καθε φορα,μεχρι τη β επιπεδου!

Και δεν ειμαι καθόλου σιγουρη οτι το βαρος και μονο ειναι ενδειξη για άμνιο.

Ολα τα αλλα τα εχουμε αποκλεισει ναι.Εκτος απο το θυρεοειδη που μου εκανε κατι σκαμπανεβασματα και δεν ξερω μηπως επαιξε κι αυτο ρολο του.Δεν γνωριζω αν υπαρχει κατι αλλο αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι η πιθανοτητα συνδρομα.ειναι η πιο σπάνια!!!

Ειναι απλα ενα μικρο μωρακι.

Ηταν στην κατωτερη καμπυλη απ την αυχενικη εξάλλου.

Η οικογενεια του αντρα.μου ειναι μικροσωμοι κι εγω επισης δεν ειμαι πρωτο μποι.

Εχω σοβαρες αμφιβολιες λοιπον για το κατα ποσο τηρουνται οι οδηγίες..

Κι επισης,σε καθε περιπτωση δεν πιστευω οτι ακολουθουν κοινη γραμμή..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jela είπε:

Ελα που ομως συγκρινοντας και ψαχνοντας διαπιστωσα οτι ειχε ιδιο βαρος με αλλα.μωρακια νεοτερων μαμαδων στις οποιες φυσικα δεν προταθηκε αμνιο.

Ασε που 1 βδομαδα πριν τη β επιπεδου η γυναικολογος μου το μετρησε και το βρηκε φυσιολογικο.Οπως και καθε φορα,μεχρι τη β επιπεδου!

Και δεν ειμαι καθόλου σιγουρη οτι το βαρος και μονο ειναι ενδειξη για άμνιο.

Ολα τα αλλα τα εχουμε αποκλεισει ναι.Εκτος απο το θυρεοειδη που μου εκανε κατι σκαμπανεβασματα και δεν ξερω μηπως επαιξε κι αυτο ρολο του.Δεν γνωριζω αν υπαρχει κατι αλλο αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι η πιθανοτητα συνδρομα.ειναι η πιο σπάνια!!!

Ειναι απλα ενα μικρο μωρακι.

Ηταν στην κατωτερη καμπυλη απ την αυχενικη εξάλλου.

Η οικογενεια του αντρα.μου ειναι μικροσωμοι κι εγω επισης δεν ειμαι πρωτο μποι.

Εχω σοβαρες αμφιβολιες λοιπον για το κατα ποσο τηρουνται οι οδηγίες..

Κι επισης,σε καθε περιπτωση δεν πιστευω οτι ακολουθουν κοινη γραμμή..

Ακολουθείται κοινη γραμμή.Δινουν κάθε τόσο εξετάσεις στο  Νικολαΐδη.Δεν κανει ο καθένας ότι θελει.Στη θέση σου θα έπαιρνα κ αλλη γνωμη κ αν ηταν ίδια με αυτουνού που σου έκανε τη β επιπέδου θα αναθεωρούμε τη γνωμη μου για το γυναικολόγο μου.

Εάν ξέρεις οτι ψήνεται οκ.Εαν ομως ειναι τυπος του έλα μωρέ δεν τρεχει κατι να το δεις.Εσυ ξερεις γιατι έχεις κατά δεδομενα.Εδω δεν κανουμε διαγνωση.

Όλα καλά να σου πάνε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jela είπε:

Ελα που ομως συγκρινοντας και ψαχνοντας διαπιστωσα οτι ειχε ιδιο βαρος με αλλα.μωρακια νεοτερων μαμαδων στις οποιες φυσικα δεν προταθηκε αμνιο.

Ασε που 1 βδομαδα πριν τη β επιπεδου η γυναικολογος μου το μετρησε και το βρηκε φυσιολογικο.Οπως και καθε φορα,μεχρι τη β επιπεδου!

Και δεν ειμαι καθόλου σιγουρη οτι το βαρος και μονο ειναι ενδειξη για άμνιο.

Ολα τα αλλα τα εχουμε αποκλεισει ναι.Εκτος απο το θυρεοειδη που μου εκανε κατι σκαμπανεβασματα και δεν ξερω μηπως επαιξε κι αυτο ρολο του.Δεν γνωριζω αν υπαρχει κατι αλλο αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι η πιθανοτητα συνδρομα.ειναι η πιο σπάνια!!!

Ειναι απλα ενα μικρο μωρακι.

Ηταν στην κατωτερη καμπυλη απ την αυχενικη εξάλλου.

Η οικογενεια του αντρα.μου ειναι μικροσωμοι κι εγω επισης δεν ειμαι πρωτο μποι.

Εχω σοβαρες αμφιβολιες λοιπον για το κατα ποσο τηρουνται οι οδηγίες..

Κι επισης,σε καθε περιπτωση δεν πιστευω οτι ακολουθουν κοινη γραμμή..

 

Ερώτηση: οι δύο εμβρυομητρικοί που σε έχουν δει έχουν συνολικό δίπλωμα εμβρυομητρικής από το FMF ή επιμέρους πιστοποιήσεις για συγκεκριμένες εξετάσεις; Οι κάτοχοι διπλώματος έχουν στενή δέσμευση με το FMF, υποβάλλουν συνέχεια screenings, απαιτεί για να το πω χοντρικά πολύ "δουλειά" από τον γιατρό η οποία ελέγχεται εκτενώς.

 

Σημείωση: Τα μηχανήματα των γυναικολόγων δεν έχουν την ίδια ευαισθησία με αυτά των εμβρυομητρικών, ούτε τα ίδια προγράμματα μετρήσεων. Εκτός αν ο γυναικολόγος/μαιευτήρας που παρακολουθεί την έγκυο είναι και εμβρυομητρικός (κάποιοι το κάνουν και αυτό) οπότε εκεί θα ήταν περίεργο να υπάρχουν διαφορές.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Ερώτηση: οι δύο εμβρυομητρικοί που σε έχουν δει έχουν συνολικό δίπλωμα εμβρυομητρικής από το FMF ή επιμέρους πιστοποιήσεις για συγκεκριμένες εξετάσεις; Οι κάτοχοι διπλώματος έχουν στενή δέσμευση με το FMF, υποβάλλουν συνέχεια screenings, απαιτεί για να το πω χοντρικά πολύ "δουλειά" από τον γιατρό η οποία ελέγχεται εκτενώς.

 

Σημείωση: Τα μηχανήματα των γυναικολόγων δεν έχουν την ίδια ευαισθησία με αυτά των εμβρυομητρικών, ούτε τα ίδια προγράμματα μετρήσεων. Εκτός αν ο γυναικολόγος/μαιευτήρας που παρακολουθεί την έγκυο είναι και εμβρυομητρικός (κάποιοι το κάνουν και αυτό) οπότε εκεί θα ήταν περίεργο να υπάρχουν διαφορές.

 

 

Ναι και οι 2 εχουν διπλωμα και οπως ειπα ειναι απο τους πιο γνωστους στην Αθήνα.

Το γνωριζω οτι οι γυναικολογοι δεν εχουν το ιδιο καλα μηχανήματα.

Οι μετρησεις συγκεκριμενα που εγιναν ηταν 320 γρ απο τη γυναικολογο 21η βδομαδα και 350 απο τον εμβρυμητρικό την 22η.

Η εμβρυομητρικος μαλιστα μου ειπε:δε σε ενημερωσε η γιατρος σου οτι εχει μειωμενη αναπτυξη"?Μιλωντας για αναπτυξη του εμβρυου 1 βδομαδα πίσω.

Ενω η γυναικολόγος ως τοτε τα εβλεπε ολα φυσιολογικά.

Τελος επισης της 18ης βδομαδας ειχα κανει υπερηχο σε μαιευτηριο με.εμβρυομητρικο ο οποιος ειπε:αριστη αναπτυξη,αφου εκανε ολες τις μετρησεις.

Αντε βγαλε ακρη μ αυτους...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jela είπε:

Ναι και οι 2 εχουν διπλωμα και οπως ειπα ειναι απο τους πιο γνωστους στην Αθήνα.

Το γνωριζω οτι οι γυναικολογοι δεν εχουν το ιδιο καλα μηχανήματα.

Οι μετρησεις συγκεκριμενα που εγιναν ηταν 320 γρ απο τη γυναικολογο 21η βδομαδα και 350 απο τον εμβρυμητρικό την 22η.

Η εμβρυομητρικος μαλιστα μου ειπε:δε σε ενημερωσε η γιατρος σου οτι εχει μειωμενη αναπτυξη"?Μιλωντας για αναπτυξη του εμβρυου 1 βδομαδα πίσω.

Ενω η γυναικολόγος ως τοτε τα εβλεπε ολα φυσιολογικά.

Τελος επισης της 18ης βδομαδας ειχα κανει υπερηχο σε μαιευτηριο με.εμβρυομητρικο ο οποιος ειπε:αριστη αναπτυξη,αφου εκανε ολες τις μετρησεις.

Αντε βγαλε ακρη μ αυτους...

 

 

Ένας μήνας κανει μεγάλη διαφορά.Σε τι υπολείπεται?στο κεφαλι?στην κοιλιά?στο βάρος?το υψος?υπηρχε κάποιο αυτή μα σε κάποιο όργανο?

Επισης είσαι σίγουρη ότι υποστηρίζεται φαρμακευτικά όπως πρέπει?ενδοκρινολογικα,αιματολογική...έπαιρνες απο την αρχη βιταμίνες,προγεστερονη κτλ?

Επισης η πίεση σου πως είναι?Τι δεικτη προεκλαμψιας είχες στην αυχενικη?

Γυναίκες με αυξημένο δείκτη παρουσιάζουν πρόβλημα στον πλακούντα.κι αυτο σχετίζεται με κακη εμφύτευση.Γι αυτο κ γενικά όλες οι έγκυες πρέπει να υποστηρίζεται από την αρχη επαρκώς με προγεστερονηβκ βιταμίνες.

Ανέφερες κ ξατιβγια θυρεοειδής.Παιζει τεραστιο ρόλο η σωστή ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ένας μήνας κανει μεγάλη διαφορά.Σε τι υπολείπεται?στο κεφαλι?στην κοιλιά?στο βάρος?το υψος?υπηρχε κάποιο αυτή μα σε κάποιο όργανο?

Επισης είσαι σίγουρη ότι υποστηρίζεται φαρμακευτικά όπως πρέπει?ενδοκρινολογικα,αιματολογική...έπαιρνες απο την αρχη βιταμίνες,προγεστερονη κτλ?

Μόνο για το βαρος μας ειπαν.1 βδομαδα πίσω,στην 22η.Κανενα αλλο ευρημα.

Βιταμινες αρχισα στον 6ο,μονο φιλισιν μεχρι τότε διοτι ο αιματοκριτης λογω στιγματος επεσε στο 29.

Πλακουντας παχύςκαι τραχηλος 30εκ,ειναι οκ ειπε η εμβρυομητρικος.

Η αυχενικη ηταν αριστη,αλλα στις χαμηλες καμπυλες,πραγμα λογικο σε σχεση με.το μποι και των 2 μας!

Κι η πίεση καλη ειναι,τη μετραμε καθε φορα.

Το μονο που βγηκε στο οριο,μετα την αυχενικη ηταν ο θυρεοειδης,οποτε αυξησαμε τη δοση αλλα σε επανελεγχο 1 μηνα μετα ειχε φτασει σχεδον μηδεν οποτε επαναφεραμε την αρχικη.Να φταιει ο θυρεοειδης που απορρυθμιστηκε?

Κοριτσια σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντησεις σας.

Η εντυπωση που μου εχει δημιουργηθει ειναι οτι καθ υπερβολη περναω τεραστια ταλαιπωρια.:(

Κοντευω να μπω στον 7ο και ειμαι μεσα.στη στεναχωρια...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επανέρχομαι στο θέμα με περίπτωση φίλης παρόμοια που μιλήσαμε.

Εκανε αμνιο διοτι ειναι 40 και το μωρο της ειναι στο μηριαιο και βραχιονιο 2 βδομαδες πισω.

Εκανε μοριακο,ολα οκ.

Τωρα της λενε να δωσει αλλα 1000 ευρώ να ψαξει για σπανια σκελετικα συνδρομα.

Ειναι σε αθλια κατασταση και πολυ φοβαμαι οτι δεν ειναι σε ψυχραιμη κατασταση ωστε να σκεφτει λογικά.

Εγω τη συμβούλεψα να περιμενει μηπως το μωρακι πάρει μπρος σιγα σιγα,οπως τοσα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jela είπε:

Κορίτσια επανέρχομαι στο θέμα με περίπτωση φίλης παρόμοια που μιλήσαμε.

Εκανε αμνιο διοτι ειναι 40 και το μωρο της ειναι στο μηριαιο και βραχιονιο 2 βδομαδες πισω.

Εκανε μοριακο,ολα οκ.

Τωρα της λενε να δωσει αλλα 1000 ευρώ να ψαξει για σπανια σκελετικα συνδρομα.

Ειναι σε αθλια κατασταση και πολυ φοβαμαι οτι δεν ειναι σε ψυχραιμη κατασταση ωστε να σκεφτει λογικά.

Εγω τη συμβούλεψα να περιμενει μηπως το μωρακι πάρει μπρος σιγα σιγα,οπως τοσα άλλα.

Σκελετική σύνδρομα?

Εγω θα σου έλεγα να μην παίρνεις θέση σε αυτό.Σου λεω βεβαια εγω τι θα έκανα.Για να το λενε οι γιατροι κατι θα βλέπουν.Τι θα πει να παρει μπρος σιγα σιγα?Μετα θα ειναι πολθωπιοωδυσκολα τα πραγματα αν θελήσει να κανει διακοπη.Νομιζω οτι επιτρέπεται έως την 24η εβδομαδα.Ειναι πολυ δύσκολες ώρες  αλλα πρέπει να δράσει γρήγορα.Να δει τι συμβαίνει .Παίζεται η ζωή ενός ανθρώπου αλλα και όλης της οικογενειας.Αν αυμβσινει κατι μη αναστρέψιμο θα αλλάξει η ζωή τους.Ισως ανεβουν Γολγοθά.Πρεπει να ξερουν τι αποφασεις θα πάρουν.Εινσι το μέλλον τους.

Εύχομαι ολόψυχα να πανε ολα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Σκελετική σύνδρομα?

Εγω θα σου έλεγα να μην παίρνεις θέση σε αυτό.Σου λεω βεβαια εγω τι θα έκανα.Για να το λενε οι γιατροι κατι θα βλέπουν.Τι θα πει να παρει μπρος σιγα σιγα?Μετα θα ειναι πολθωπιοωδυσκολα τα πραγματα αν θελήσει να κανει διακοπη.Νομιζω οτι επιτρέπεται έως την 24η εβδομαδα.Ειναι πολυ δύσκολες ώρες  αλλα πρέπει να δράσει γρήγορα.Να δει τι συμβαίνει .Παίζεται η ζωή ενός ανθρώπου αλλα και όλης της οικογενειας.Αν αυμβσινει κατι μη αναστρέψιμο θα αλλάξει η ζωή τους.Ισως ανεβουν Γολγοθά.Πρεπει να ξερουν τι αποφασεις θα πάρουν.Εινσι το μέλλον τους.

Εύχομαι ολόψυχα να πανε ολα καλά.

Οχι,περάσαμε τις 24 βδομάδες κι εγω κι αυτη.Διακοπή γίνεται και αργότερα.

Γνώμες ανταλλασουμε.

Εγω παντως εδω εχω διαβασει παρα πολλες περιπτωσεις μωρων που ηταν πισω σε οστα και μια χαρά υγιεστατα γεννηθηκαν.

Θα παρει μπρος σημαινει οτι η ανάπτυξη ειναι δυναμικη διαδικασία,δεν ειναι φιξ.

Σε εναν υπερηχο ενα μωρακι μπορει να ειναι πισω,στον επομενο ή παρεπομενο να εχει φτασει εκει που πρεπει.

Ή και όχι αλλα να ειναι υγιεστατο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jela είπε:

Οχι,περάσαμε τις 24 βδομάδες κι εγω κι αυτη.Διακοπή γίνεται και αργότερα.

Γνώμες ανταλλασουμε.

Εγω παντως εδω εχω διαβασει παρα πολλες περιπτωσεις μωρων που ηταν πισω σε οστα και μια χαρά υγιεστατα γεννηθηκαν.

Αυτο μονο οι γιατροι μπορούν να το κρίνουν κ το ζευγάρι μετα να αποφασίσει τι θα κάνει.

Η διακοπή αργότερα είναι κ πιο επώδυνη κ παράνομη να ξερεις.Πρεπει να βρεθεί κάποιος που το κανει.Σε αλλες χωρες όπως η Αγγλία επιτρέπεται.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Αυτο μονο οι γιατροι μπορούν να το κρίνουν κ το ζευγάρι μετα να αποφασίσει τι θα κάνει.

Η διακοπή αργότερα είναι κ πιο επώδυνη κ παράνομη να ξερεις.Πρεπει να βρεθεί κάποιος που το κανει.Σε αλλες χωρες όπως η Αγγλία επιτρέπεται.

Πρέπει να ξέρει αν υπάρχει πράγματι κάτι κ πως κ αν αντιμετωπιζεται.

Δύσκολες καταστάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Αυτο μονο οι γιατροι μπορούν να το κρίνουν κ το ζευγάρι μετα να αποφασίσει τι θα κάνει.

Η διακοπή αργότερα είναι κ πιο επώδυνη κ παράνομη να ξερεις.Πρεπει να βρεθεί κάποιος που το κανει.Σε αλλες χωρες όπως η Αγγλία επιτρέπεται.

Τι εννοεις?

Κι εδω επιτρεπεται νόμιμα η διακοπη,σε καθε σταδιο,οταν πρόκειται για τετοιους λογους.

3 γιατρους ρωτησα.

Πολλες γυναικες αναγκαζονται δυστυχώς να κανουν μετα τη β επιπεδου με ασχημα αποτελεσματα αμνιο.

Οι απαντησεις των γιατρων οπως ειπα,ως προς την αναπτυξη,ειναι οτι κανεις δε μπορει να ξερει.Η συνεχεια θα το δειξει.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jela είπε:

Κορίτσια επανέρχομαι στο θέμα με περίπτωση φίλης παρόμοια που μιλήσαμε.

Εκανε αμνιο διοτι ειναι 40 και το μωρο της ειναι στο μηριαιο και βραχιονιο 2 βδομαδες πισω.

Εκανε μοριακο,ολα οκ.

Τωρα της λενε να δωσει αλλα 1000 ευρώ να ψαξει για σπανια σκελετικα συνδρομα.

Ειναι σε αθλια κατασταση και πολυ φοβαμαι οτι δεν ειναι σε ψυχραιμη κατασταση ωστε να σκεφτει λογικά.

Εγω τη συμβούλεψα να περιμενει μηπως το μωρακι πάρει μπρος σιγα σιγα,οπως τοσα άλλα.


Κάθε τέτοια περίπτωση σίγουρα μπορεί να έχει διαφορετικά αίτια. Για να μιλήσω για τη δική μου πολύ πικρή εμπειρία από το θέμα της υπολειπόμενης όπως λέγεται ανάπτυξης, σ’εμένα αφορούσε τον ρόλο του πλακούντα. Δηλαδή όταν το μωρό δεν μεγαλώνει με το σωστό ρυθμό αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι φυσιολογικά (καρυότυπος) μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να φταίει ο πλακούντας που δεν τρέφεται το μωρό σωστά. Λογικά ο εμβρυομητρικός που την παρακολουθεί θα μπορεί/θα πρέπει να τα αξιολογήσει αυτά γιατί υπάρχουν παράμετροι που στο δείχνουν (π.χ. ποσοστό για προεκλαμψία στην αυχενική, αντίσταση στις μητριαίες αρτηρίες κλπ). Δεν θα παραθέσω εδώ τις βλακείες και την ασχετοσύνη που έζησα εγώ από γνωστό εμβρυομητρικό αλλά και τον γιατρό που με παρακολουθούσε γιατί δεν έχει νόημα. Σίγουρα όμως, ανεξάρτητα από το τι θα αποφασίσει η φίλη σου, μία εγκυμοσύνη στην οποία το μωρό δεν μεγάλωνει με τον σωστό ρυθμό, είναι μία εγκυμοσύνη που θέλει προσοχή και εξειδικευμένη φροντίδα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Επεξεργάστηκαν by Indyla
Link to comment
Share on other sites

Just now, Jela είπε:

Τι εννοεις?

Κι εδω επιτρεπεται νόμιμα η διακοπη,σε καθε σταδιο,οταν πρόκειται για τετοιους λογους.

3 γιατρους ρωτησα.

Πολλες γυναικες αναγκαζονται δυστυχώς να κανουν μετα τη β επιπεδου.

Οι απαντησεις των γιατρων οπως ειπα,ειναι οτι κανεις δε μπορει να ξερει.Η συνεχεια θα το δειξει.

 

Δυστυχως κάνεις δεν θελει να κανει τετοιο πραγμα σε προχωρημένη εγκυμοσύνη χωρις να αναγκάζεται.πολυ επώδυνο.ηρωικοι γονεις.

Ο νόμος το επιτρέπει μόνο όταν η ζωή της γυναίκας βρίσκεται σε κίνδυνο η ειναι ψυχιατρικό περιστατικό.

Σιγουρα θα βρει κάποιον να το κανει αλλα θα το κανει παράνομα κ θα βάλει αλλη αιτιολογια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Δυστυχως κάνεις δεν θελει να κανει τετοιο πραγμα σε προχωρημένη εγκυμοσύνη χωρις να αναγκάζεται.πολυ επώδυνο.ηρωικοι γονεις.

Ο νόμος το επιτρέπει μόνο όταν η ζωή της γυναίκας βρίσκεται σε κίνδυνο η ειναι ψυχιατρικό περιστατικό.

Σιγουρα θα βρει κάποιον να το κανει αλλα θα το κανει παράνομα κ θα βάλει αλλη αιτιολογια.

Ο νομος το επιτρεπει επισης οταν το βρεφος εχει σοβαρες δυσλειτουργιες.

Καθόλου παρανομα λοιπον.

Η διαδικασια ειναι το ιδιο επωδυνη,ειτε στις 24 ειτε στις 28 βδομαδες.

Just now, Indyla είπε:


Κάθε τέτοια περίπτωση σίγουρα μπορεί να έχει διαφορετικά αίτια. Για να μιλήσω για τη δική μου πολύ πικρή εμπειρία από το θέμα της υπολειπόμενης όπως λέγεται ανάπτυξης, σ’εμένα αφορούσε τον ρόλο του πλακούντα. Δηλαδή όταν το μωρό δεν μεγαλώνει με το σωστό ρυθμό αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι φυσιολογικά (καρυότυπος) μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να φταίει ο πλακούντας που δεν τρέφεται το μωρό σωστά. Λογικά ο εμβρυομητρικός που την παρακολουθεί θα μπορεί/θα πρέπει να τα αξιολογήσει αυτά γιατί υπάρχουν παράμετροι που στο δείχνουν (π.χ. ποσοστό για προεκλαμψία στην αυχενική, αντίσταση στις μητριαίες αρτηρίες κλπ). Δεν θα παραθέσω εδώ τις βλακείες και την ασχετοσύνη που έζησα εγώ από γνωστό εμβρυομητρικό αλλά και τον γιατρό που με παρακολουθούσε γιατί δεν έχει νόημα. Σίγουρα όμως, ανεξάρτητα από το τι θα αποφασίσει η φίλη σου, μία εγκυμοσύνη στην οποία το μωρό δεν μεγάλωνει με τον σωστό ρυθμό, είναι μία εγκυμοσύνη που θέλει προσοχή και εξειδικευμένη φροντίδα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Λυπαμαι πολυ κοριτσι μου.

Και γιατρος και εμβρυομητρικος ασχετος??

Υποτιθεται οι πιστοποιημενοι εμβρυομητρικοι εχουν εκπαιδευτει κατα τον ιδιο τροπο.

Πολυ λυπαμαι....Τζακ ποτ διπλο δηλαδη...

Οχι εκεινη δεν εχει θεμα.με πλακουντα.

 

Εννοειται οτι τα μωρακια με υπολειπομενη αναπτυξη θελουν στενη παρακολουθηση αλλα υποτιθεται και παλι οτι αυτη ειναι η εκπαιδευση των εμβρυομητρικών...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...