Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Β επιπέδου όχι σωστή ανάπτυξη


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Είμαι καινούρια στο φόρουμ.ειμαι 22+ 3, εχθες έκανα υπέρηχο β επιπέδου κ το μωράκι μου ζυγίζει 315 γρ. Που κανονικά θα πρεπε να είναι 450γρ.μου είπε ο γιατρός ότι δε τρέφεται σωστά απο τον πλακούντα.επισης, θα κάνουμε εξετάσεις για τυχόν λοιμώξεις.παιρνω σαλοσπιρ από τη 13 εβδομάδα λόγω πλακουντιακης ανεπάρκειας. Έχει συμβεί κάτι ανάλογο σε κάποια άλλη κοπέλα?κοντεύω να τρελαθώ. Από εχθές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 2/4/2020 at 8:35 ΜΜ, Stella pav είπε:

Καλησπέρα σας.

Είμαι καινούρια στο φόρουμ.ειμαι 22+ 3, εχθες έκανα υπέρηχο β επιπέδου κ το μωράκι μου ζυγίζει 315 γρ. Που κανονικά θα πρεπε να είναι 450γρ.μου είπε ο γιατρός ότι δε τρέφεται σωστά απο τον πλακούντα.επισης, θα κάνουμε εξετάσεις για τυχόν λοιμώξεις.παιρνω σαλοσπιρ από τη 13 εβδομάδα λόγω πλακουντιακης ανεπάρκειας. Έχει συμβεί κάτι ανάλογο σε κάποια άλλη κοπέλα?κοντεύω να τρελαθώ. Από εχθές.

Δεν ξέρω σχετικά με αυτό σου γράφω για να ξανά πάει το θέμα σου στην αρχή μήπως το παρατηρήσουν κάποια κορίτσια που έχουν περάσει κάτι ανάλογο και σου απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2020 at 8:35 ΜΜ, Stella pav είπε:

Καλησπέρα σας.

Είμαι καινούρια στο φόρουμ.ειμαι 22+ 3, εχθες έκανα υπέρηχο β επιπέδου κ το μωράκι μου ζυγίζει 315 γρ. Που κανονικά θα πρεπε να είναι 450γρ.μου είπε ο γιατρός ότι δε τρέφεται σωστά απο τον πλακούντα.επισης, θα κάνουμε εξετάσεις για τυχόν λοιμώξεις.παιρνω σαλοσπιρ από τη 13 εβδομάδα λόγω πλακουντιακης ανεπάρκειας. Έχει συμβεί κάτι ανάλογο σε κάποια άλλη κοπέλα?κοντεύω να τρελαθώ. Από εχθές.

Καλησπέρα. Λυπάμαι πολύ που περνάς όλη αυτή την ταραχή στην κατασταση σου και εύχομαι να είναι περαστικά και σύντομα να κρατάς ένα υγιές μωρό στην αγκαλιά σου..

Δεν έχω προσωπικη εμπειρία... Αν και εμένα η μικρή έβγαινε εξαρχής 10 μέρες μικρότερη...

Σε δεύτερο γιατρό πηγές??? Ο γυναικολόγος σου τι λέει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσι μου.σ ευχαριστώ για την απάντηση.τη τρίτη έχω ραντεβού με τον γυναικολόγο μου( πηγαίνω σε δημόσιο νοσοκομείο).θα κάνουμε εξετάσεις αίματοςγια τυχόν λοιμώξεις οπως τοξόπλασμα κτλ αν κ στο 1ο τρίμηνο ήταν αρνητικό.κ στις 3 εβδομάδες θα κάνω υπερηχο στον γιατρό που έκανα του β επιπέδου. Παράλληλα περιμένω κ τα αποτελέσματα από το μοριακό καριοτυπο.ειχα κάνει λήψη τροφοβλαστη στη 13η εβδομάδα λόγω χαμηλού papa κ θα γίνει περαιτέρω ανάλυση του υλικού.

Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2020 at 8:35 ΜΜ, Stella pav είπε:

Καλησπέρα σας.

Είμαι καινούρια στο φόρουμ.ειμαι 22+ 3, εχθες έκανα υπέρηχο β επιπέδου κ το μωράκι μου ζυγίζει 315 γρ. Που κανονικά θα πρεπε να είναι 450γρ.μου είπε ο γιατρός ότι δε τρέφεται σωστά απο τον πλακούντα.επισης, θα κάνουμε εξετάσεις για τυχόν λοιμώξεις.παιρνω σαλοσπιρ από τη 13 εβδομάδα λόγω πλακουντιακης ανεπάρκειας. Έχει συμβεί κάτι ανάλογο σε κάποια άλλη κοπέλα?κοντεύω να τρελαθώ. Από εχθές.

Σου στέλνω π.μ.

Επεξεργάστηκαν by Indyla
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Καλησπερα κοριτσια.Ανοιγω το θεμα για να ανταλλάξω πληροφοριες κι εμπειριες με εγκυουλες ή μανουλες που βρεθηκαν στην ιδια κατασταση με μενα.

Είμαι 40.ετων και μετά.απο εξωσωματικη διανυω την 23η βδομαδα κυησης.

Ειχα μια αριστη αυχενικη και εγκυμοσυνη γενικά.

Εκανα ωστοσο τη β επιπεδου και ενω δε βρέθηκε κανενας αλλος παθολογικος δεικτης και ο πλακουντας καλος,βεβαια ειχα μια αποκολληση στις 18 βδομαδες η οποια επουλωθηκε,μου εβγαλαν πολυ μικρο βαρος στο μωρο μου.

Και στην αυχενικη ηταν μικρο,αλλα.εντος φυσιολογικών οριων.

 

350 γρ ενω διενυα την 22η βδομαδα.Τωρα με παραπεμπουν σε αμνιοπαρακεντηση με μοριακό μηπως οφειλεται σε σπανιο συνδρομο και παρακολουθηση εκ νεου σε 2.βδομαδες.

Εχω τρελαθει,φοβαμαι για το χειροτερο.

Υπαρχει καμια αντιστοιχη εμπειρια??

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Jela είπε:

Καλησπερα κοριτσια.Ανοιγω το θεμα για να ανταλλάξω πληροφοριες κι εμπειριες με εγκυουλες ή μανουλες που βρεθηκαν στην ιδια κατασταση με μενα.

Είμαι 40.ετων και μετά.απο εξωσωματικη διανυω την 23η βδομαδα κυησης.

Ειχα μια αριστη αυχενικη και εγκυμοσυνη γενικά.

Εκανα ωστοσο τη β επιπεδου και ενω δε βρέθηκε κανενας αλλος παθολογικος δεικτης και ο πλακουντας καλος,βεβαια ειχα μια αποκολληση στις 18 βδομαδες η οποια επουλωθηκε,μου εβγαλαν πολυ μικρο βαρος στο μωρο μου.

Και στην αυχενικη ηταν μικρο,αλλα.εντος φυσιολογικών οριων.

 

350 γρ ενω διενυα την 22η βδομαδα.Τωρα με παραπεμπουν σε αμνιοπαρακεντηση με μοριακό μηπως οφειλεται σε σπανιο συνδρομο και παρακολουθηση εκ νεου σε 2.βδομαδες.

Εχω τρελαθει,φοβαμαι για το χειροτερο.

Υπαρχει καμια αντιστοιχη εμπειρια??

θελω να σου πω οτι σε αυτες τις εξετασεις δεν ειναι κατι σπανιο να βρεθει κατι τετοιο κ να μην ειναι τιποτα απολυτως. συνηθως απλα εχουν πεσει εξω στους υπολογισμους βαρους η απλως ειναι ενα μικροσωμο μωρο λογο κληρονομικοτητας. να κανεις την αμνιο να ησυχασεις κ εσυ κ να δεις που ολα θα ειναι καλα... δυναμη κοριτσι μου κ ολα θα πανε κατευχην

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

θελω να σου πω οτι σε αυτες τις εξετασεις δεν ειναι κατι σπανιο να βρεθει κατι τετοιο κ να μην ειναι τιποτα απολυτως. συνηθως απλα εχουν πεσει εξω στους υπολογισμους βαρους η απλως ειναι ενα μικροσωμο μωρο λογο κληρονομικοτητας. να κανεις την αμνιο να ησυχασεις κ εσυ κ να δεις που ολα θα ειναι καλα... δυναμη κοριτσι μου κ ολα θα πανε κατευχην

Κοριτσι μου σ ευχαριστώ πάρα πολύ.για την απάντηση και τη στήριξη.

Μακαρι να ηταν απλα συγκυριακο και το μωρακι στην επομενη μετρηση να εχει παρει βάρος.

Ολες ομως αυτες οι μερες για μενα μεχρι να βγει η αμνιο θα ειναι τραγικές.

Με.παρηγορεί το γεγονός οτι δεν υπάρχουν άλλοι δεικτες.

Δυστυχως δε μπορω να χαρω την εγκυμοσυνη μου.:(

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Jela είπε:

Καλησπερα κοριτσια.Ανοιγω το θεμα για να ανταλλάξω πληροφοριες κι εμπειριες με εγκυουλες ή μανουλες που βρεθηκαν στην ιδια κατασταση με μενα.

Είμαι 40.ετων και μετά.απο εξωσωματικη διανυω την 23η βδομαδα κυησης.

Ειχα μια αριστη αυχενικη και εγκυμοσυνη γενικά.

Εκανα ωστοσο τη β επιπεδου και ενω δε βρέθηκε κανενας αλλος παθολογικος δεικτης και ο πλακουντας καλος,βεβαια ειχα μια αποκολληση στις 18 βδομαδες η οποια επουλωθηκε,μου εβγαλαν πολυ μικρο βαρος στο μωρο μου.

Και στην αυχενικη ηταν μικρο,αλλα.εντος φυσιολογικών οριων.

 

350 γρ ενω διενυα την 22η βδομαδα.Τωρα με παραπεμπουν σε αμνιοπαρακεντηση με μοριακό μηπως οφειλεται σε σπανιο συνδρομο και παρακολουθηση εκ νεου σε 2.βδομαδες.

Εχω τρελαθει,φοβαμαι για το χειροτερο.

Υπαρχει καμια αντιστοιχη εμπειρια??

Καλησπέρα κοπέλα μου, εύχομαι να πάνε όλα καλά.. Κ τα 2 μου παιδιά στην εγκυμοσύνη ήταν μικρόσωμα. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη,δεν είχε καλή αιμάτωση από την μητριαια αρτηρία κ δεν αναπτυσσόταν καλά η κορούλα μου με αποτέλεσμα να γεννήσω πρόωρα στην 34η εβδομάδα μην τυχόν κ υπάρξει ενδομητριος θάνατος, γεννήθηκε 1540γρ αλλά πήγαν όλα καλά κ τώρα κλείνει σε λίγο καιρό τα 4. Είχα κάνει κ αμνιοπαρακέντηση κ όλα βγήκαν φυσιολογικά. Στην δεύτερη μου εγκυμοσύνη έπαιρνα από νωρίς σαλοσπιρ κ δεν είχε κανένα θέμα με την αιμάτωση αλλά παρόλα αυτά πάντα ήταν πιο μικρός απ' το φυσιολογικό! Γέννησα 38+3 έναν μπέμπη 2460, μικρός μεν αλλά χωρίς κανένα πρόβλημα. 

 

Το ότι σου ζητάνε να κάνεις αμνιοπαρακέντηση δεν σημαίνει ότι θα έχει κάποιο πρόβλημα το μωράκι σου απλά το κάνουν για παν ενδεχόμενο. Τι ποσοστά από τις τρισωμιες σου δίνουν? Πάντως να μην αγχώνεσαι, το πιο πιθανό να είναι όλα καλά με το μωράκι

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου, εύχομαι να πάνε όλα καλά.. Κ τα 2 μου παιδιά στην εγκυμοσύνη ήταν μικρόσωμα. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη,δεν είχε καλή αιμάτωση από την μητριαια αρτηρία κ δεν αναπτυσσόταν καλά η κορούλα μου με αποτέλεσμα να γεννήσω πρόωρα στην 34η εβδομάδα μην τυχόν κ υπάρξει ενδομητριος θάνατος, γεννήθηκε 1540γρ αλλά πήγαν όλα καλά κ τώρα κλείνει σε λίγο καιρό τα 4. Είχα κάνει κ αμνιοπαρακέντηση κ όλα βγήκαν φυσιολογικά. Στην δεύτερη μου εγκυμοσύνη έπαιρνα από νωρίς σαλοσπιρ κ δεν είχε κανένα θέμα με την αιμάτωση αλλά παρόλα αυτά πάντα ήταν πιο μικρός απ' το φυσιολογικό! Γέννησα 38+3 έναν μπέμπη 2460, μικρός μεν αλλά χωρίς κανένα πρόβλημα. 

 

Το ότι σου ζητάνε να κάνεις αμνιοπαρακέντηση δεν σημαίνει ότι θα έχει κάποιο πρόβλημα το μωράκι σου απλά το κάνουν για παν ενδεχόμενο. Τι ποσοστά από τις τρισωμιες σου δίνουν? Πάντως να μην αγχώνεσαι, το πιο πιθανό να είναι όλα καλά με το μωράκι

Καλησπερα,σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Να χαιρεσαι τα παιδακια σου!

Τα ποσοστα για τρισωμιες ειναι πολυ καλα απ την αυχενικη.

Μονη ένδειξη για αμνιο το βαρος του μωρου που ειναι χαμηλοτερο των φυσιολογικων οριων.Μου απεκλεισαν τα πιο συνηθισμενα συνδρομα και η αμνιο γινεται μηπως η καθυστερηση της αναπτυξης σχετιζεται με καποιο σπανιο συνδρομο.

Τον πλακουντα,τις μηριαιες και τον τραχηλο τα βρηκε οκ,αν και στις 18 βδομαδες ειχα μια αποκολληση και σκεφτομαι μηπως συνεβαλλε κι αυτο..

Εγω τρεμω γιατι ειμαι και μεγαλη και προσπαθούσα πολλα χρονια οποτε δεν ξερω πως θα αντιμετωπισω μια δυσαρεστη εξελιξη.Δε νομιζω να εχω κι αλλη ευκαιρια για παιδι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Jela είπε:

Κοριτσι μου σ ευχαριστώ πάρα πολύ.για την απάντηση και τη στήριξη.

Μακαρι να ηταν απλα συγκυριακο και το μωρακι στην επομενη μετρηση να εχει παρει βάρος.

Ολες ομως αυτες οι μερες για μενα μεχρι να βγει η αμνιο θα ειναι τραγικές.

Με.παρηγορεί το γεγονός οτι δεν υπάρχουν άλλοι δεικτες.

Δυστυχως δε μπορω να χαρω την εγκυμοσυνη μου.:(

ναι ειναι λογικο αλλα μολις παρεις τα αποτελεσματα θα εισαι σιγουρη για ολα. το οτι δεν υπαρχουν αλλοι δεικτες δειχνει ακομα ενα σημαδι οτι προφανως ειναι απλα τυχαιο. αντιπυκτηκες κανεις? καμια φορα φταιει κ η αιματωση. 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Jela είπε:

Καλησπερα κοριτσια.Ανοιγω το θεμα για να ανταλλάξω πληροφοριες κι εμπειριες με εγκυουλες ή μανουλες που βρεθηκαν στην ιδια κατασταση με μενα.

Είμαι 40.ετων και μετά.απο εξωσωματικη διανυω την 23η βδομαδα κυησης.

Ειχα μια αριστη αυχενικη και εγκυμοσυνη γενικά.

Εκανα ωστοσο τη β επιπεδου και ενω δε βρέθηκε κανενας αλλος παθολογικος δεικτης και ο πλακουντας καλος,βεβαια ειχα μια αποκολληση στις 18 βδομαδες η οποια επουλωθηκε,μου εβγαλαν πολυ μικρο βαρος στο μωρο μου.

Και στην αυχενικη ηταν μικρο,αλλα.εντος φυσιολογικών οριων.

 

350 γρ ενω διενυα την 22η βδομαδα.Τωρα με παραπεμπουν σε αμνιοπαρακεντηση με μοριακό μηπως οφειλεται σε σπανιο συνδρομο και παρακολουθηση εκ νεου σε 2.βδομαδες.

Εχω τρελαθει,φοβαμαι για το χειροτερο.

Υπαρχει καμια αντιστοιχη εμπειρια??

Άνοιξα τα χαρτιά μου γιατί το βάρος του μου φάνηκε καλό!!! Λοιπόν 21εβδομαδων βάρος 356γρ γεννήθηκε 3.200 στην 39η εβδομάδα....θεωρώ πως δεν είναι κάτι αφού δεν υπάρχει άλλος δείκτης....

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Άνοιξα τα χαρτιά μου γιατί το βάρος του μου φάνηκε καλό!!! Λοιπόν 21εβδομαδων βάρος 356γρ γεννήθηκε 3.200 στην 39η εβδομάδα....θεωρώ πως δεν είναι κάτι αφού δεν υπάρχει άλλος δείκτης....

Εμείς ήμασταν 22+4.Μια βδομαδα αργοτερα δηλαδη.Αλλα και πάλι βρε κοριτσι δε μου φαινεται τοσο τραγική διαφορά!

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ παντως!Με καθησυχαζεις πολύ!Εσενα δε σου ειπαν κατι τοτε για το βαρος ε?

Κι εμενα η λογικη μου το ιδιο μου λεει...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Jela είπε:

Εμείς ήμασταν 22+4.Μια βδομαδα αργοτερα δηλαδη.Αλλα και πάλι βρε κοριτσι δε μου φαινεται τοσο τραγική διαφορά!

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ παντως!Με καθησυχαζεις πολύ!Εσενα δε σου ειπαν κατι τοτε για το βαρος ε?

Κι εμενα η λογικη μου το ιδιο μου λεει...

δευτερη γνωμη εχεις παρει? υπαρχουν πολλοι πιστοποιημενοι γιατροι μπορεις να κλεισεις ραντεβου αμεσα

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

δευτερη γνωμη εχεις παρει? υπαρχουν πολλοι πιστοποιημενοι γιατροι μπορεις να κλεισεις ραντεβου αμεσα

Ναι αυτο θα το ηθελα.

Μετα την αυχενικη παιρνω και σαλοσπιρ 160.

Αν κάποια κοπελα μπορει να μου προτείνει καποιον ο οποιος δε συστήνει εύκολα αμνιο,θα το εκτιμούσα πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Jela είπε:

Εμείς ήμασταν 22+4.Μια βδομαδα αργοτερα δηλαδη.Αλλα και πάλι βρε κοριτσι δε μου φαινεται τοσο τραγική διαφορά!

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ παντως!Με καθησυχαζεις πολύ!Εσενα δε σου ειπαν κατι τοτε για το βαρος ε?

Κι εμενα η λογικη μου το ιδιο μου λεει...

Όχι όχι δεν ανέφερε κάνεις κάτι μόνο προς το τέλος είπαν ότι θα ήταν μικρό το μωρό γιατί γύρω στις 35εβδ.εβγαινε 2.100 αλλά τα έβαλε μαζεμένα τον τελευταίο μήνα!!!!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Mε εχει κάνει έξαλλη η ευκολία με την οποία σε τρομοκρατούν για να τσεπώσουν τα λεφτά της αμνιο!!!

Οκ,ειμαστε μια βδομαδα πίσω σε βαρος,αν μας μετραγε ομως την προηγούμενη βδομαδα θα μας εβρισκε μια χαρα,οπως ισως κι αν μας μετρησει την επόμενη.

Σου πετάνε για συνδρομα και σε βαζουν ελαφρα τη καρδια σε διαδικασια να ρισκάρεις το παιδι σου.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Jela είπε:

Ναι αυτο θα το ηθελα.

Μετα την αυχενικη παιρνω και σαλοσπιρ 160.

Αν κάποια κοπελα μπορει να μου προτείνει καποιον ο οποιος δε συστήνει εύκολα αμνιο,θα το εκτιμούσα πολυ.

Συστήνει δεν συστήνει ο γιατρός εύκολα αμνιοπαρακέντηση η απόφαση είναι δικιά σου. Κ να πας σε κάποιον γιατρό κ δεν σου προτείνει τι θα κάνεις? Ο γιατρός που σου πρότεινε το κάνει για να είναι καλυμμένος ότι δεν έχει κάτι το μωρό. Αλλά κανένας γιατρός δεν μπορεί να ξέρει στην ουσία κ τέλεια να βγουν τα ποσοστά η χαλιά δεν λέει κάτι. Το πιο πιθανό σου πρότεινε κ λόγω ηλικίας, αν ήσουν πιο νέα ίσως να μην πρότεινε. Κ μένα το δεύτερο παιδάκι μου που απλά ήταν μικρόσωμο χωρίς καμία άλλη ένδειξη κάπου εκεί πρέπει να ήταν το βάρος, θα το δω όταν μπορέσω κ θα σου πω... Κάποιο σύνδρομο δεν έχει, η απόφαση για το αν θα την κάνεις είναι δική σου, κατά πάσα πιθανότητα είναι να είναι όλα οκ

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Jela είπε:

Ναι αυτο θα το ηθελα.

Μετα την αυχενικη παιρνω και σαλοσπιρ 160.

Αν κάποια κοπελα μπορει να μου προτείνει καποιον ο οποιος δε συστήνει εύκολα αμνιο,θα το εκτιμούσα πολυ.

Συμφωνώ με την @mama16. Μόνο η αμνιοπαρακέντηση θα σου δώσει σιγουρα αποτελέσματα. Παρόλα αυτά εγώ θα έπαιρνα και μια άλλη γνώμη, αν και λόγω ηλικίας νομίζω η αμνιο θεωρείται επιβεβλημένη... Εδώ κάνουν κοπέλες άνω των 33 συνήθως.... Αν βρίσκεσαι Αθήνα πάντως, ο Παφιλης είναι από τους κορυφαίους εμβρυολογους και από όσο ξέρω δε συστήνει εύκολα αμνιοπαρακέντηση

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anemoni1989 είπε:

Συμφωνώ με την @mama16. Μόνο η αμνιοπαρακέντηση θα σου δώσει σιγουρα αποτελέσματα. Παρόλα αυτά εγώ θα έπαιρνα και μια άλλη γνώμη, αν και λόγω ηλικίας νομίζω η αμνιο θεωρείται επιβεβλημένη... Εδώ κάνουν κοπέλες άνω των 33 συνήθως.... Αν βρίσκεσαι Αθήνα πάντως, ο Παφιλης είναι από τους κορυφαίους εμβρυολογους και από όσο ξέρω δε συστήνει εύκολα αμνιοπαρακέντηση

Σας ευχαριστώ πολύ και τις 2 για την απαντηση.

Η αποφαση για την αμνιο εννοειται πως ειναι δικη μας.

Οταν ομως εισαι 42 κι αυτο το 1-2% που δινουν πρεπει να το υπολογισεις διοτι κατα πάσα πιθανότητα αλλο περιθωριο για παιδι δεν υπαρχει.

Επισης,είναι τελειως διαφορετική και η ψυχολογια.

Αλλο να την κάνεις προληπτικα καθαρά λογω ηλικιας κι άλλο να φοβασαι για τα χειρότερα.

Όλο αυτό είναι τρομερά στρεσογονο για μια εγκυο η οποια κρεμεται απο τα χειλη του γιατρου.

Για μενα,ειναι σαφες οτι προτείνεται κυριως βάση ηλικιας και κατα τη γνωμη μου για κερδοσκοπικους λογους.

Ειμαι σιγουρη οτι αν ημουν μικρότερη κανεις δε θ ασχολιοταν παραπάνω με το μικρο μωρο.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Jela είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ και τις 2 για την απαντηση.

Η αποφαση για την αμνιο εννοειται πως ειναι δικη μας.

Οταν ομως εισαι 42 κι αυτο το 1-2% που δινουν πρεπει να το υπολογισεις διοτι κατα πάσα πιθανότητα αλλο περιθωριο για παιδι δεν υπαρχει.

Επισης,είναι τελειως διαφορετική και η ψυχολογια.

Αλλο να την κάνεις προληπτικα καθαρά λογω ηλικιας κι άλλο να φοβασαι για τα χειρότερα.

Όλο αυτό είναι τρομερά στρεσογονο για μια εγκυο η οποια κρεμεται απο τα χειλη του γιατρου.

Για μενα,ειναι σαφες οτι προτείνεται κυριως βάση ηλικιας και κατα τη γνωμη μου για κερδοσκοπικους λογους.

Ειμαι σιγουρη οτι αν ημουν μικρότερη κανεις δε θ ασχολιοταν παραπάνω με το μικρο μωρο.

Έχεις δίκιο σε όλα όσα αναφέρεις... Από εκεί καί πέρα βέβαια η απόφαση είναι δική σου και του συζύγου σου... Θα τα ζυγίσετε όλα και θα πάρετε μια απόφαση... Παρόλα αυτά, θα πρέπει να λάβετε τα πάντα υπόψη... Και κακά τα ψέματα... Θα πρέπει να σκεφτείτε σοβαρά το κατά πόσο είστε διατεθειμένοι να αντιμετωπίσετε και ένα κακό αποτέλεσμα... Εάν θέλετε πάνω από όλα ένα παιδί, άσχετα από το αν θα έχει πρόβλημα ή όχι, τότε για εμένα δεν έχει νόημα να κάνεις αμνιο και να ρισκάρεις πιθανή απώλεια του εμβρύου.   Αν όμως δεν είστε διατεθειμένοι να φέρετε στον κόσμο ένα παιδί με πρόβλημα (κοινώς αν το αποτέλεσμα δεν είναι το επιθυμητό) τότε το λογικό είναι να προβείς σε αμνιοπαρακέντηση... Συζητήσετε, βάλτε κάτω τα θέλω σας και αποφασίστε...

Προσωπικά, σου στέλνω όλη τη θετική μου ενέργεια για ένα υγιές μωράκι και να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Έχεις δίκιο σε όλα όσα αναφέρεις... Από εκεί καί πέρα βέβαια η απόφαση είναι δική σου και του συζύγου σου... Θα τα ζυγίσετε όλα και θα πάρετε μια απόφαση... Παρόλα αυτά, θα πρέπει να λάβετε τα πάντα υπόψη... Και κακά τα ψέματα... Θα πρέπει να σκεφτείτε σοβαρά το κατά πόσο είστε διατεθειμένοι να αντιμετωπίσετε και ένα κακό αποτέλεσμα... Εάν θέλετε πάνω από όλα ένα παιδί, άσχετα από το αν θα έχει πρόβλημα ή όχι, τότε για εμένα δεν έχει νόημα να κάνεις αμνιο και να ρισκάρεις πιθανή απώλεια του εμβρύου.   Αν όμως δεν είστε διατεθειμένοι να φέρετε στον κόσμο ένα παιδί με πρόβλημα (κοινώς αν το αποτέλεσμα δεν είναι το επιθυμητό) τότε το λογικό είναι να προβείς σε αμνιοπαρακέντηση... Συζητήσετε, βάλτε κάτω τα θέλω σας και αποφασίστε...

Προσωπικά, σου στέλνω όλη τη θετική μου ενέργεια για ένα υγιές μωράκι και να πάνε όλα καλά!

Ετσι ειναι ακριβως οπως τα γραφεις κοριτσι.

Κυριως με την αναρτηση μου προσπαθουσα να βγαλω ακρη κατα ποσο ειναι ενδειξη προβληματος το μωρακι κατα μια βδομαδα πισω ως ενδειξη για αμνιο.

Αλλα απ οτι καταλαβα κι απο τις κοπελες που απάντησαν οντως αν ημουν νεωτερη δε μου ζητουσαν αμνιο.

 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Jela είπε:

Ετσι ειναι ακριβως οπως τα γραφεις κοριτσι.

Κυριως με την αναρτηση μου προσπαθουσα να βγαλω ακρη κατα ποσο ειναι ενδειξη προβληματος το μωρακι κατα μια βδομαδα πισω ως ενδειξη για αμνιο.

Αλλα απ οτι καταλαβα κι απο τις κοπελες που απάντησαν οντως αν ημουν νεωτερη δε μου ζητουσαν αμνιο.

 

Ναι αλλά δεν παύεις να είσαι μεγαλύτερη... Και κακά τα ψέματα, η ηλικία είναι σημαντικος παράγοντας για την εκδήλωση κάποιου συνδρόμου. Μίλα με το σύντροφό σου, βρείτε ένα γιατρό που θα εμπιστεύεστε και μη χάνεις χρόνο.

Εύχομαι τα καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

On 14/10/2020 at 1:42 ΠΜ, Jela είπε:

Ναι αυτο θα το ηθελα.

Μετα την αυχενικη παιρνω και σαλοσπιρ 160.

Αν κάποια κοπελα μπορει να μου προτείνει καποιον ο οποιος δε συστήνει εύκολα αμνιο,θα το εκτιμούσα πολυ.

 

Δεν υπάρχει γιατρός λογικά που στην ηλικία σου και χωρίς καμία άλλη ένδειξη δε θα ζητήσει αμνιο. Οι πιθανόιτηες για σύνδρομο και χωρίς άλλες ενδείξεις, λόγω ηλικίας και μόνο, είναι υπερδιπλάσιες της πιθανότητας να μην πάει κάτι καλά στην εξέταση. Προφανώς η τελική απόφαση δική σου.

Link to comment
Share on other sites

On 14/10/2020 at 10:34 ΜΜ, Jela είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ και τις 2 για την απαντηση.

Η αποφαση για την αμνιο εννοειται πως ειναι δικη μας.

Οταν ομως εισαι 42 κι αυτο το 1-2% που δινουν πρεπει να το υπολογισεις διοτι κατα πάσα πιθανότητα αλλο περιθωριο για παιδι δεν υπαρχει.

Επισης,είναι τελειως διαφορετική και η ψυχολογια.

Αλλο να την κάνεις προληπτικα καθαρά λογω ηλικιας κι άλλο να φοβασαι για τα χειρότερα.

Όλο αυτό είναι τρομερά στρεσογονο για μια εγκυο η οποια κρεμεται απο τα χειλη του γιατρου.

Για μενα,ειναι σαφες οτι προτείνεται κυριως βάση ηλικιας και κατα τη γνωμη μου για κερδοσκοπικους λογους.

Ειμαι σιγουρη οτι αν ημουν μικρότερη κανεις δε θ ασχολιοταν παραπάνω με το μικρο μωρο.

Μόλις είδα την β επιπέδου απ' το δεύτερο παιδάκι μου που γεννήθηκε μικρούλη αλλά χωρίς κανένα άλλο πρόβλημα στην εγκυμοσύνη. 21 εβδομάδες + 6 μέρες το βάρος του ήταν 375γρ. Δεν μου ζήτησε να κάνω αμνιο, βέβαια ήμουν σχεδόν 30 τότε. Το ότι είναι μικρό από μόνο του δεν είναι κάποια ένδειξη απλά λόγω ηλικίας σου κ ο ζήτησαν λογικά. Βέβαια όπως είπα μπορεί πχ εσένα να σου ζητάνε κ να είναι όλα φυσιολογικά κ κάποια άλλη νεοτερη να μην της ζητούσαν κ να είχε κάποιο πρόβλημα το παιδάκι της. Κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος χωρίς αμνιο. Ζυγίζεις τα υπέρ κ τα κατά. Κ όπως είπε η @anemoni1989 πρέπει να σκεφτείς τις θες. Αν πχ είσαι διατεθειμένη να το κρατήσεις οποίο κ αν είναι το αποτέλεσμα δεν υπάρχει λόγος να κάνεις την εξέταση. 

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...