Recommended Posts

Καλημέρα σας, 

Τι άποψη έχετε σε αυτό ? θα κάνετε αγορές (λαμπάδα αυγό) ούτως ή άλλως ? Φαντάζομαι ότι κανείς δεν θα πάει στην Ανάσταση. 

Σκέφτομαι να στείλω κάτι για το καλό στο βαπτιστήρι μας,  μέσω κάποιου e-shop (έχετε καμμιά πρόταση για e-shop που να στέλνει λαμπάδα και σοκολατένιο αυγό μαζί?)

Εμένα πάντως δεν θα με ενοχλούσε εάν οι δικοί μας οι νονοί δεν μας έστελναν κάτι, αλλά θα ήθελα κ άλλες γνώμες. 

Σας ευχαριστώ.

Διαφημίσεις

Καλημέρα εγώ δεν είμαι νονα αλλά νομίζω θα έστελνα μέσω eshop κάποιο δώρο όπως ρούχα ή παπούτσια, ή ακόμα καλύτερα κάποιο παιχνίδι, νομίζω είναι το καλύτερο για ένα παιδί που είναι κλεισμένο μέσα στο σπίτι αυτήν την περίοδο ένα καινούριο παιχνίδι.  Η λαμπάδα και το αυγό δεδομένου ότι δεν θα πάει κανείς στην Ανάσταση όπως είπες μάλλον είναι λίγο άκυρα (ειδικά η λαμπάδα) για φέτος.. 

• Μου αρέσει 2

Just now, annoulen είπε:

Καλημέρα σας, 

Τι άποψη έχετε σε αυτό ? θα κάνετε αγορές (λαμπάδα αυγό) ούτως ή άλλως ? Φαντάζομαι ότι κανείς δεν θα πάει στην Ανάσταση. 

Σκέφτομαι να στείλω κάτι για το καλό στο βαπτιστήρι μας,  μέσω κάποιου e-shop (έχετε καμμιά πρόταση για e-shop που να στέλνει λαμπάδα και σοκολατένιο αυγό μαζί?)

Εμένα πάντως δεν θα με ενοχλούσε εάν οι δικοί μας οι νονοί δεν μας έστελναν κάτι, αλλά θα ήθελα κ άλλες γνώμες. 

Σας ευχαριστώ.

Αν είχα βαφτιστήρι πιστεύω οτι θα έστελνα δωρο, οχι ομως λαμπαδα αφου δεν θα παει κανείς στην εκκλησία. Θα έστελνα κάτι για δημιουργική απασχόληση λόγω συνθηκών. 

Ομως δεν εχω την απαίτηση να μας στειλει εμας η νονα. Δηλαδη κ να με ρωτησει, οχι θα πω! 

• Μου αρέσει 1

Εγώ θα στείλω λαμπάδα αυγό και παπούτσια από eshops. Όλα τα καταστήματα με παιχνίδια έχουν και πασχαλινά αυγά να στείλεις μαζί αλλά πρόσεχε να διαλέξεις μικρότερα καταστήματα γιατί τα μεγάλα έχουν 15+ μέρες αποστολής τρέχα γύρευε δλδ! 

• Μου αρέσει 2

Κράτα το

Κράτα το

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Εγώ θα στείλω λαμπάδα αυγό και παπούτσια από eshops. Όλα τα καταστήματα με παιχνίδια έχουν και πασχαλινά αυγά να στείλεις μαζί αλλά πρόσεχε να διαλέξεις μικρότερα καταστήματα γιατί τα μεγάλα έχουν 15+ μέρες αποστολής τρέχα γύρευε δλδ! 

ευχαριστώ, ήδη σε e-shop μεγάλου παιχνιδάδικου έχουν βάλει αναστολή αποστολών !

Αν ήμουν νονά θα εστελνα λαμπάδα και παπουτσάκια μέσω e shop. Στην Ανάσταση δεν θα μπορέσουμε να πάμε όπως και στον εσπερινό της αγάπης αλλά θα μπορούσαν τα παιδάκια να την αναψουν λίγο για να χαρούν, άλλωστε αυτά κάνουν ξεχωριστές αυτές τις μερες. 

• Μου αρέσει 1

Δημοσιεύτηκαν (επεξεργάστηκε)

Η Ανάσταση και γενικά η Μεγάλη Εβδομάδα είπαν ότι θα γίνει κεκλεισμένων των θυρών και μετά αν το επιτρέψουν οι συνθήκες θα γίνει αναστάσιμη λειτουργία με πιστούς στις 26 Μαΐου (την τελευταία μέρα που λέγεται το Χριστός Ανέστη). Οπότε σε πρώτη φάση για το "κανονικό" Πάσχα η λαμπάδα θεωρώ δεν έχει νόημα. Να ανάψει με αναπτήρα έτσι απλά για να ανάψει το θεωρώ χωρίς νόημα. Αν όντως επιβεβαιωθεί ότι θα γίνει λειτουργία με κόσμο 26 Μαΐου τότε ναι, θα έστελνα λαμπάδα. Όσο για τα δώρα πιστεύω πως πρέπει να πάρουμε κανονικά και είτε να στείλουμε μέσω e-shop είτε να συνεννοηθούμε με τους γονείς να το δώσουμε το καλοκαίρι ή οταν θα ξαναβλεπομαστε τέλος πάντων! Εγώ έτσι συνεννοηθηκα με τους γονείς του βαφτιστηριου μου που είναι όμως στενοί συγγενείς οπότε υπάρχει θάρρος. Οι νονοί του μωρού μας δεν μας έχουν αναφέρει κάτι αλλά εννοείται θα πω όχι κι αν επιμείνουν θα πω τουλάχιστον όχι λαμπάδα αν δεν γίνει Ανάσταση με κόσμο.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
    • Μου αρέσει 1

Εμείς που έχουμε μωρά μάλλον έχουμε παραβλέψει ότι τα μεγαλύτερα παιδάκια τη λαμπαδα την περιμενουν εστω κ για το παιχνιδι! 

Μην παρετε παπουτσια στα βαφτιστήρια σας. Δεν βλεπω να τα χρειάζονται σύντομα. Πού θα τα φορεσουν; :-P

• Μου αρέσει 1
    • Χαχαχα 1

Ε ναι αλλά υποθέτω πως ένα παιδί που είναι σε ηλικία να κάνει τον συνειρμό "Πάσχα=λαμπάδα" κ να την περιμένει από μόνο του, είναι και σε ηλικία που καταλαβαίνει ότι κάτι είναι διαφορετικό φέτος και ότι δεν θα του χρειαστεί!

Επεξεργάστηκαν by little lamb

8 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εμείς που έχουμε μωρά μάλλον έχουμε παραβλέψει ότι τα μεγαλύτερα παιδάκια τη λαμπαδα την περιμενουν εστω κ για το παιχνιδι! 

Μην παρετε παπουτσια στα βαφτιστήρια σας. Δεν βλεπω να τα χρειάζονται σύντομα. Πού θα τα φορεσουν; :-P

Αυτο σκεφτομουν κι εγω. Και που θα τα φορεσουν και που θα αλλαξουν ρουχα και παπουτσια αν χρειαζεται αλλαγη;; Καλυτερα τα δωρα οταν ξαναβρεθουμε. 
    λαμπαδα λεω να στειλω για το καλο..

Διαφημίσεις

Just now, irin είπε:

Αυτο σκεφτομουν κι εγω. Και που θα τα φορεσουν και που θα αλλαξουν ρουχα και παπουτσια αν χρειαζεται αλλαγη;; Καλυτερα τα δωρα οταν ξαναβρεθουμε. 
    λαμπαδα λεω να στειλω για το καλο..

κατέληξα τελικά σε παιχνιδο-λαμπάδα μόνο, μέσω e-shop - έτσι για το καλό που λες κ εσύ - παπούτσια θα πάρω όταν βρεθούμε από κοντά. δεν το ρισκάρω με αλλαγές κλπ. 

Πάντως σε πολλά e-shop υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση στις παραγγελίες, εγώ την παρήγγειλα εχθές,  ελπίζω να πάει μέχρι την Μεγάλη Εβδομάδα. 

Επεξεργάστηκαν by annoulen

Just now, little lamb είπε:

Και να μην πάει δεν θα τη χρειαστεί!! :-P

χα χα όντως - ας ευχαριστηθεί με το παιχνίδι τουλάχιστον ! 

13 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ο δικός μου την αναφέρει με πολύ καμαρι! Λέει "θα μου στείλει ή νονά μου την λαμπάδα μου, θα την αναβεις μαμά θα την σβηνω εγώ, θα την κραταω, θα είναι απ την νονά μου!"  

12 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Ε ναι αλλά υποθέτω πως ένα παιδί που είναι σε ηλικία να κάνει τον συνειρμό "Πάσχα=λαμπάδα" κ να την περιμένει από μόνο του, είναι και σε ηλικία που καταλαβαίνει ότι κάτι είναι διαφορετικό φέτος και ότι δεν θα του χρειαστεί!

Ναι έχει καταλάβει πως φέτος "κυκλοφορεί ο κορονοιος και δεν μπορουμε να βγούμε" όπως μας λέει, αλλά μην περιμένουμε απ τα παιδιά πλήρη κατανόηση των συνθηκών, εδώ εμείς οι ενήλικες και προσπαθούμε να προσαρμοστουμε! 

Εγώ λαμπάδα δε θα στείλω και θα πω στις νονές να μη μας πάρουν.

Από τότε που τα βαφτιστήρια μεγάλωσαν, έβλεπα ότι τα 2 από τα 3, και ειδικά η μαμάδες, ξίνιζαν τα μούτρα τους με τα δώρα τύπου παιχνίδια κλπ.

Αντιστάθηκα για λίγο για ιδεολογικούς λόγους, νονά είμαι, όχι χορηγός, αλλά τελικά αποφάσισα ότι δεν αξίζει να τραβάω όλη αυτή τη σύγχυση - γιατί συνέβησαν απίστευτα πράγματα, από το να μου πούνε ότι το ιδανικό δώρο για 7χρονο θα ήταν ένα smartphone,  μέχρι να μου γυρίσουν πίσω στο σπίτι μου το παιχνίδι που πήρα (επώνυμο επιτραπέζιο από τα public με κάρτα αλλαγής μέσα), γιατί το παιδί δε θα έπαιζε με αυτό.

Κατέληξα να τους δίνω χρήματα, που ήταν προφανέστατα αυτό που επιδίωκαν

και όλοι είναι ευχαριστημένοι, οπότε αυτό θα γίνει και φέτος.

Περιττό όμως να πω ότι το βαφτιστήρι που πάντα δεχόταν ό,τι κι αν έπαιρνε με την ίδια χαρά, πλέον παίρνει τα διπλάσια, δλδ και χρήματα και εξτρα δώρο τύπου ρούχα ή παπούτσια.

Επεξεργάστηκαν by Lisbet
    • Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Η νονα επιμενει να στειλει αλλα θα προτιμουσα χιλιες φορες να στειλει ενα βιβλιο η παιχνιδι. Τι να την κανουμε λαμπαδα χωρις ανασταση;

• Μου αρέσει 1

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Η νονα επιμενει να στειλει αλλα θα προτιμουσα χιλιες φορες να στειλει ενα βιβλιο η παιχνιδι. Τι να την κανουμε λαμπαδα χωρις ανασταση;

Ξερω οτι τα παιδια σου είναι μεγάλα, οποτε δ ξερω τι λαμπάδα θα θέλανε. Αλλα δ θα στείλουν κάποιο άλλο δώρο; μόνο λαμπάδα; 

Κ για τα δύο παιδια με ρώτησαν κ είπα δ ειναι απαραιτητο να στείλουν, αφού δ θα κάνουμε πασχα. Παρόλα αυτά κ οι δυο θα στείλουν αλλα τις κλασικές παιχνιδολαμπαδες για να ασχοληθούν με τα παιχνίδια τα παιδια. Ενω γενικα ούτε σε μένα ούτε στις νονες αρεσουν αυτές οι λαμπάδες που μένει ένα σκετο κερι

Νονα δ ειμαι, αλλα κτ αντίστοιχο θα εκανα κ εγω 

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Εγώ έχω 3 βαφτιστήρια.. Το ένα το έχω βαφτίσει με την μαμά μου, και τον έχει αναλάβει εκείνη και ότι είναι τσοντάρω, οπότε δεν ασχολούμαι. Ο άλλος είναι ο ανιψούλης μου, οπότε με την αδερφή μου θα τα βρούμε. άλλωστε του έχω τάξει πολλά παιχνίδια μόλις ανοίξει το γνωστό παιχνιδάδικο με σήμα το ανθρωπάκι. Και σίγουρα παπούτσια μόλις ανοίξουν τα μαγαζιά. Λαμπάδα χλωμό να θέλουν γιατί και τις άλλες χρονιές η αδερφή μου το θεωρούσε πεταμένα λεφτά αφού δεν πηγαίνουν ανάσταση (είναι 4 ο μικρός). Το πρόβλημα είναι με την 10χρονη βαφτιστήρα μου που ζει στο Παρίσι και κάθε Πάσχα της στέλνω με το ταχυδρομείο. μια κούτα γεμάτη δώρα για αυτήν και την αδερφούλα της. Σκέφτομαι είτε να της τα στείλω όταν βγούμε από την καραντίνα χωρίς λαμπάδα πιά), ή να της στείλω κάτι από amazon? Ή να στείλω χρήματα? Αν και πιστεύω θα απογοητευτεί γιατί περιμένει πάντα με ανυπομονησία το πακέτο.

Εγώ νονά δεν είμαι. Αν ήμουν, θα έστελνα δώρα μέσω ηλεκτρονικού καταστήματος. Οι κουμπάροι μας δεν έχουν αναφέρει το θέμα αλλά, φυσικά, δεν περιμένω δώρα ενώ η χώρα είναι σε αυτή την κατάσταση. Ήδη η κόρη μου λέει ότι φέτος δε χρειάζεται λαμπάδα μιας και Ανάσταση δε θα πάει κανείς. Σίγουρα πάντως δε θα έλεγε όχι στο παιχνίδι της λαμπάδας. Είναι πάντως τόσο χορτασμένη από παιχνίδια, βιβλία και ρούχα (όπως άλλωστε και τα περισσότερα παιδιά σήμερα) που δε νομίζω ότι θα της λείψουν τα δώρα. 

Εγώ νονά δεν είμαι. Αν ήμουν, θα έστελνα δώρα μέσω ηλεκτρονικού καταστήματος. Οι κουμπάροι μας δεν έχουν αναφέρει το θέμα αλλά, φυσικά, δεν περιμένω δώρα ενώ η χώρα είναι σε αυτή την κατάσταση. Ήδη η κόρη μου λέει ότι φέτος δε χρειάζεται λαμπάδα μιας και Ανάσταση δε θα πάει κανείς. Σίγουρα πάντως δε θα έλεγε όχι στο παιχνίδι της λαμπάδας. Είναι πάντως τόσο χορτασμένη από παιχνίδια, βιβλία και ρούχα (όπως άλλωστε και τα περισσότερα παιδιά σήμερα) που δε νομίζω ότι θα της λείψουν τα δώρα. 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα