Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξ αποστάσεως εκπαίδευση στο δημόσιο σχολείο


Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

 Κατα τη γνωμη μου το λογικο θα ηταν να βαζουμε περιπου τθς μερες που θα ειχαμε μαθημα σε καθε τμημα μια μικρη ποσοτητα κ τα παιδιά κάθε μέρα να κάνουν τα μαθήματα που θα είχαν εκείνη τη μερα. Αλλά επειδή δεν είμαστε συνεργάσιμος κ καλοπροαίρετος κλάδος, δεν σκοπεύω να προτείνω τίποτα στους αλλους. θα ρωτήσω καλύτερα τα παιδιά πώς θέλουν να συνεργαστούμε. και τωρα που εχω ενα ικανοποιητικό ποσοστο απαντήσεων, θα ανεβάζω κ τις λυσεις ωστε οσοι δεν εγραψαν να κερδίσουν κατι τουλαχιστον απ αυτο. 

 

Aυτό θα περίμενα και εγώ . Να ανεβαίνουν ασκήσεις για κάθε μάθημα ξεχωριστά ανάλογα με το πόσο συχνά διδάσκεται το μάθημα. Θα περίμενα δηλαδή από την καθηγήτρια αγγλικών 3 φορές τη βδομάδα να ανεβάζει ασκήσεις .

 

Θα συμφωνήσω με τη Deena , όσο πιο ηλεκτρονικά εξελιγμένο γίνεται το μάθημα τόσο πιο πολύ συγκεντρώνει την προσοχή των μαθητών. Αυτό ίσως μας αποδεικνύει και κάτι , ότι ο παραδοσιακός τρόπος διδασκαλίας φαντάζει ίσως παρωχημένος στα παιδιά που γεννήθηκαν στην αιχμή της τεχνολογίας και του internet. Ίσως είναι μια ευκαιρία να αναπροσαρμόσουμε την εκπαιδευτική διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 824
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 αυτούς συγκαταλέγονται δυστυχως και παιδια συναδελφισσων που κατα τ αλλα σχολιαζουν και κρινουν τους παντες. 

Έτσι γίνεται πάντα. Εγώ πάντως ειμαι ανοιχτή στη κουβέντα αλλά όχι στη σύγκριση και το κόβω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Επειδή εδώ ο κύκλος είναι στενός κ ξερουν γενικα τι στιλ εξέτασης εχει ο καθενας, δεν μ αρεσει η ιδέα ότι έχουν μέσω των παιδιών απεριόριστη προσβαση στο υλικο μας ετοιμο σε ηλεκτρονική μορφή γιατί μετά θα κάνουν τους έξυπνους τις αλλες χρονιές. αλλα δεν θελω να ανεβάζω κλειδωμένα pdf γιατι μπορει τα παιδια να θελουν να εκτυπώνουν. Τους φροντιστές εννοώ, που ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα. 

Ο λόγος που δεν ήθελα τα ονλαιν ήταν αυτός. Παρέα θα κάνουμε όλοι μάθημα ?γι'αυτό το καθυστερησα  όσο μπορούσα .όταν μου δείχνουν εμπιστοσύνη νιώθω πολύ καλά πάντως 

Link to comment
Share on other sites

Just now, arieta είπε:

Να ανεβαίνουν ασκήσεις για κάθε μάθημα ξεχωριστά ανάλογα με το πόσο συχνά διδάσκεται το μάθημα. Θα περίμενα δηλαδή από την καθηγήτρια αγγλικών 3 φορές τη βδομάδα να ανεβά

Αυτό ειναι το πιο λογικο, ή εστω 1 φορα μια πιο μεγαλη ενοτητα. Νομιζω ομως οτι οι περισσότεροι δεν το σκέφτηκαν έτσι, αλλά ανέβασαν υλικο για μαζικές επαναλήψεις. Δεν εχει νοημα αυτο ομως για το γυμνάσιο που εχει τοσα μαθηματα απο τοσους διαφορετικούς καθηγητες. Τα παιδια σιγουρα θα εχουν δυσκολευτεί. Νομιζω ομως οτι τα δημοτικα δουλευουν πιο συγκροτημένα. Βοηθαει βεβαια και που ειναι ενας δασκαλος κατα βάση σε κάθε τάξη. 

Just now, arieta είπε:

Θα συμφωνήσω με τη Deena , όσο πιο ηλεκτρονικά εξελιγμένο γίνεται το μάθημα τόσο πιο πολύ συγκεντρώνει την προσοχή των μαθητών. Αυτό ίσως μας αποδεικνύει και κάτι , ότι ο παραδοσιακός τρόπος διδασκαλίας φαντάζει ίσως παρωχημένος στα παιδιά που γεννήθηκαν στην αιχμή της τεχνολογίας και του internet. Ίσως είναι μια ευκαιρία να αναπροσαρμόσουμε την εκπαιδευτική διαδικασία.

Ειναι αλλα δεννομιζω οτι το βλεπουν ολοι ετσι. Ειναι χαζο να ε εις τοση τεχνολογια στη διάθεση σου κ την άνεση να μην σε πιέζει η ύλη, και να δουλευεις μονο με φυλλαδια. κατ αρχας δεν χρειαζεται πλατφόρμα για να στελνεις φυλλαδια κ να παιρνεις απαντησεις. αυτο γινεται κ με μειλ. 

Just now, Nefeli2014 είπε:

Ο λόγος που δεν ήθελα τα ονλαιν ήταν αυτός. Παρέα θα κάνουμε όλοι μάθημα ?γι'αυτό το καθυστερησα  όσο μπορούσα .όταν μου δείχνουν εμπιστοσύνη νιώθω πολύ καλά πάντως 

Τι εννοείς παρέα; ελπιζω να μην εννοεις να παρακολουθει κ ο φροντιςτης την τηλεδιάσκεψη!! αυτό δεν θα μου σε περάσει από το μυαλό. μ ενοχλει μονο οτι λογικα τα παιδια τους στελνουν τα φυλλαδια κ θα εχουν πληρες αρχειο με τις ασκησεις μας. Τουλάχιστον γλιτώνουμε την αμηχανία να λέμε μπράβο σε κάποιον που διαβάζει μια απάντηση που προφανώς δεν είναι δική του, μπροστα στους συμμαθητες που ισως ξερουν κ ποιος τους την εγραψε! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, arieta είπε:

 

Aυτό θα περίμενα και εγώ . Να ανεβαίνουν ασκήσεις για κάθε μάθημα ξεχωριστά ανάλογα με το πόσο συχνά διδάσκεται το μάθημα. Θα περίμενα δηλαδή από την καθηγήτρια αγγλικών 3 φορές τη βδομάδα να ανεβάζει ασκήσεις .

 

Θα συμφωνήσω με τη Deena , όσο πιο ηλεκτρονικά εξελιγμένο γίνεται το μάθημα τόσο πιο πολύ συγκεντρώνει την προσοχή των μαθητών. Αυτό ίσως μας αποδεικνύει και κάτι , ότι ο παραδοσιακός τρόπος διδασκαλίας φαντάζει ίσως παρωχημένος στα παιδιά που γεννήθηκαν στην αιχμή της τεχνολογίας και του internet. Ίσως είναι μια ευκαιρία να αναπροσαρμόσουμε την εκπαιδευτική διαδικασία.

3 φορές τη βδομάδα που ζητάτε τις κάνατε και στο σχολείο ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό ειναι το πιο λογικο, ή εστω 1 φορα μια πιο μεγαλη ενοτητα. Νομιζω ομως οτι οι περισσότεροι δεν το σκέφτηκαν έτσι, αλλά ανέβασαν υλικο για μαζικές επαναλήψεις. Δεν εχει νοημα αυτο ομως για το γυμνάσιο που εχει τοσα μαθηματα απο τοσους διαφορετικούς καθηγητες. Τα παιδια σιγουρα θα εχουν δυσκολευτεί. Νομιζω ομως οτι τα δημοτικα δουλευουν πιο συγκροτημένα. Βοηθαει βεβαια και που ειναι ενας δασκαλος κατα βάση σε κάθε τάξη. 

Ειναι αλλα δεννομιζω οτι το βλεπουν ολοι ετσι. Ειναι χαζο να ε εις τοση τεχνολογια στη διάθεση σου κ την άνεση να μην σε πιέζει η ύλη, και να δουλευεις μονο με φυλλαδια. κατ αρχας δεν χρειαζεται πλατφόρμα για να στελνεις φυλλαδια κ να παιρνεις απαντησεις. αυτο γινεται κ με μειλ. 

Τι εννοείς παρέα; ελπιζω να μην εννοεις να παρακολουθει κ ο φροντιςτης την τηλεδιάσκεψη!! αυτό δεν θα μου σε περάσει από το μυαλό. μ ενοχλει μονο οτι λογικα τα παιδια τους στελνουν τα φυλλαδια κ θα εχουν πληρες αρχειο με τις ασκησεις μας. Τουλάχιστον γλιτώνουμε την αμηχανία να λέμε μπράβο σε κάποιον που διαβάζει μια απάντηση που προφανώς δεν είναι δική του, μπροστα στους συμμαθητες που ισως ξερουν κ ποιος τους την εγραψε! 

Παρέα εννοώ με τους γονείς και καθε γονιός να ξέρει τις αδυναμίες ενός άλλου παιδιού. Δε μου αρέσει η κυρά Μαρία να βλέπει τις αδυναμίες του Γιωργάκη και του κάθε Γιωργάκη πίσω από την κουζίνα κρυμμένη  απο που κι ως που δηλαδή προσωπικά δεδομένα κι άντε να τελειώνουμε με αυτά τα ονλαιν τα απεχθάνομαι σε μικρές ηλικίες και οι γονείς δεν έχουν κάτσει να σκεφτούν σοβαρά τα μειονεκτήματα τους .το θεωρούν και σούπερ ουαου ξέρω γω ένα σχολείο να κάνει ονλαιν. Αλλά στο τέλος ξυριζουν το γαμπρό και θα καταλάβουν. κι εγώ που είμαι κατά ,κάνω αναγκαστικά ας οψεται η κυρία κεραμεως που μας έβαλε αυτό το πραμα στη ζωή έτσι ξαφνικά ευτυχώς είναι για λίγο.δε γίνονται έτσι αυτά κ σε μικρά παιδιά

Μπαχαλο , εγώ οργάνωσα τα πάντα Μονή μου κι ακόμα υποφέρω κι αμφιβάλλω αν θα βρω χρόνο φέτος να ξεκουρασω το μυαλο μου 

Τα παιδια μου υπάρχουν μέρες που πάνε στον αυτοματο

 

 

Πότε ανοίγουμεεεεεε???

Μη μου πειτε Σεπτέμβρη θα κάνω χαρακιρι

 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Κανείς λάθος. Εγώ για να κάνω μια ώρα ονλαιν θέλω άλλες 4 για διορθώσεις πλάνο να σας στείλω ύλη να απαντήσω σε ερωτήσεις στα μέιλ.επισης δεν έχω καμμιά βοήθεια στο σπίτι μου κ ο άντρας μου δουλεύει κι αυτός.δεν έχετε ιδέα......

Τα λες μπερδεμένα και δεν κατάλαβα.

 

Σε κάθε περίπτωση, επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί το προσωποποιείτε κι εσύ κι η Έσπερος. Εγώ μίλησα για τον δικό μας δάσκαλο (ο οποίος παρεμπιπτόντως είναι ένας 50αρης με άψογη σχέση με την τεχνολογία, που ζει μόνος, δεν έχει μικρά παιδιά ή άλλες υποχρεώσεις να τον αποσπούν) και τη δική μας δασκάλα αγγλικών (η οποία είναι παντρεμένη με 2 μικρά παιδιά μέσα στο σπίτι), τι έκανε και κάνει και τι δεν κάνει ο καθένας, γιατί επικρίναμε ως γονείς τη στάση του μεν και εκτιμήσαμε βαθύτατα τη στάση της δε. Είμαστε επαρχία κι όλα βλέπονται και μαθαίνονται. 

 

υγ το webex έχει πολλά προβλήματα, μου το είπε και ο γιος μου και γνωστοί δάσκαλοι και καθηγητές. Το δοκίμασε κανείς από εδώ; Το γυμνάσιο ξεκίνησε ήδη μθήματα (κακήν κακώς, το μάθημα της βιολογίας πχ είχε 120 συμμετέχοντες με κλειστές κάμερες και μικρόφωνα κι ερωτήσεις/απορίες μόνο στο τσατ) και το δημοτικό ξεκινάει εντός της εβδομάδας. Οψόμεθα...

Επεξεργάστηκαν by Lisbet
Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

Τα λες μπερδεμένα και δεν κατάλαβα.

 

Σε κάθε περίπτωση, επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί το προσωποποιείτε κι εσύ κι η Έσπερος. Εγώ μίλησα για τον δικό μας δάσκαλο (ο οποίος παρεμπιπτόντως είναι ένας 50αρης με άψογη σχέση με την τεχνολογία, που ζει μόνος, δεν έχει μικρά παιδιά ή άλλες υποχρεώσεις να τον αποσπούν) και τη δική μας δασκάλα αγγλικών (η οποία είναι παντρεμένη με 2 μικρά παιδιά μέσα στο σπίτι), τι έκανε και κάνει και τι δεν κάνει ο καθένας, γιατί επικρίναμε ως γονείς τη στάση του μεν και εκτιμήσαμε βαθύτατα τη στάση της δε. Είμαστε επαρχία κι όλα βλέπονται και μαθαίνονται. 

 

υγ το webex έχει πολλά προβλήματα, μου το είπε και ο γιος μου και γνωστοί δάσκαλοι και καθηγητές. Το δοκίμασε κανείς από εδώ; Το γυμνάσιο ξεκίνησε ήδη μθήματα (κακήν κακώς, το μάθημα της βιολογίας πχ είχε 120 συμμετέχοντες με κλειστές κάμερες και μικρόφωνα κι ερωτήσεις/απορίες μόνο στο τσατ) και το δημοτικό ξεκινάει εντός της εβδομάδας. Οψόμεθα...

Εμείς έχουμε χρησιμοποιήσει πολύ το webex και για συνεδριάσεις μεταξύ μας και για τα παιδιά. Προβλήματα με τον ήχο είχαν κάποιοι ανάλογα με τη συσκευσή και τον browser. Στον chrome λειτουργεί καλά. Σε πιο παλιούς υπολογιστές, όχι πάντα. Ούτε σε όλα τα κινητά. Θέλει προσοχή μπαίνοντας, πρέπει να πατήσεις κάτι για να έχεις ήχο. Εμείς κλείνουμε τα μικρόφωνα και δίνουμε τον λόγο σε όποιον σηκώσει χεράκι. Έχει δουλέψει καλά. Ο άντρας μου που είναι πιο άνετος, τους αφήνει και την κάμερα. Εγώ είπα 100 φορές να την κλείσουν γιατί ξέρω ότι υπάρχουν πολλές ενστάσεις για τα προσωπικά δεδομένα. Δεν κατάλαβαν όλοι πώς κλείνει. Συνολικά όμως οι κλήσεις λειτούργησαν καλά δλδ δεν είχαμε διακοπές ή κακή ποιότητα. Τα μεμονωμένα προβλήματα, δεν ξέρω και ακριβώς πού οφείλονταν γιατί δεν μπορούσαν να εξηγήσουν και όλοι ακριβώς τι τους έφταιγε, ούτε μαθητές, ούτε συνάδελφοι. Ξέρω πάντως και από πανεπιστημιακούς, που είναι υπεράνω κριτικής για ενδεχόμενη τεμπελιά και δεν αμφισβήτησε κανείς τον μισθό τους, ότι κι εκείνοι τώρα σιγά σιγά στρώνουν αλλά και πάλι έχουν προβλήματα και με τις πλατφόρμες σύγχρονης και ασύγχρονης. 

Στο σχολείο μας μόνο 3-4 άτομα κάνουμε τηλεδιάσκεψη. Πιο πολύ για καλύτερη συνεννόηση κ ίσως "παρέα" στα παιδιά, δεν μας έχουν ρωτήσει κάποια πολύ συγκεκριμένη απορία για το μάθημα μέχρι τώρα. Κατ εμέ έπρεπε να κάνουν όλοι έστω μια φορά. Σίγουρα έχουν γίνει κ σχόλια ότι εμείς το παίζουμε καλοί καθηγητές κ εκθέτουμε τους άλλους. Αυτό έτσι γι ανα μη  λέτε ότι όλα ρόδινα τα βλέπουμε στον κλάδο

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος δεν έχω παιδιά στο πανεπιστήμιο. Αν είχα κι έβλεπα τα χάλια που βλέπω στο δημοτικό, τα ίδια θα έλεγα. Παρόλο που είναι ανόμοια πράγματα, αλλά τελοσπάντων. Ούτε χρεώνω τα προβλήματα της πλατφόρμας που υπέδειξε το υπουργείο στους εκπαιδευτικούς. Απλά λέω ότι το zoom δούλευε καλύτερα.

Δεν έχουν μόνο οι μαθητές προβλήματα, έχουν κι οι καθηγητές. Της καθηγήτριας της φυσικής το ίντερνετ σερνόταν και η πλατφόρμα το τελευταίο τέταρτο την πέταξε έξω. Η φιλόλογος που τους έκανε μάθημα στο zoom, δε μπόρεσε καν να συνδεθεί και τους έστειλε πρόσκληση τελευταία στιγμή πάλι στο zoom. Μόνο που στο υπουργείο φάνηκε σα να μην έκανε την ώρα της! 

Για όλα αυτά προφανώς και δεν ευθύνονται οι εκπαιδευτικοί, αλλά το υπουργείο. Έπρεπε δλδ η καθηγήτρια να έχει 4G και Mac για να κάνει τη δουλειά της; Δεν της το 'παν όταν υπέγραφε τη σύμβαση!

Θέλω να πω δεν είμαστε παράλογοι, ούτε σπεύδουμε να κατηγορήσουμε όλον τον κλάδο αδιακρίτως. Εξ ου και λέμε, μη σπεύδετε κι εσείς να υπερασπιστείτε όλον τον κλάδο αδιακρίτως. 

Όσο για τα σχόλια των συναδέλφων...είναι γνωστό τι σφηκοφωλιές είναι οι δημόσιες υπηρεσίες. Αλλά ειδικά τώρα με την απόσταση, τι σας νοιάζει; Ας παν να λένε. Ξύδι.

Επεξεργάστηκαν by Lisbet
Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

@Έσπερος δεν έχω παιδιά στο πανεπιστήμιο. Αν είχα κι έβλεπα τα χάλια που βλέπω στο δημοτικό, τα ίδια θα έλεγα. Παρόλο που είναι ανόμοια πράγματα, αλλά τελοσπάντων. Ούτε χρεώνω τα προβλήματα της πλατφόρμας που υπέδειξε το υπουργείο στους εκπαιδευτικούς. Απλά λέω ότι το zoom δούλευε καλύτερα.

Δεν έχουν μόνο οι μαθητές προβλήματα, έχουν κι οι καθηγητές. Της καθηγήτριας της φυσικής το ίντερνετ σερνόταν και η πλατφόρμα το τελευταίο τέταρτο την πέταξε έξω. Η φιλόλογος που τους έκανε μάθημα στο zoom, δε μπόρεσε καν να συνδεθεί και τους έστειλε πρόσκληση τελευταία στιγμή πάλι στο zoom. Μόνο που στο υπουργείο φάνηκε σα να μην έκανε την ώρα της! 

Για όλα αυτά προφανώς και δεν ευθύνονται οι εκπαιδευτικοί, αλλά το υπουργείο. Έπρεπε δλδ η καθηγήτρια να έχει 4G και Mac για να κάνει τη δουλειά της; Δεν της το 'παν όταν υπέγραφε τη σύμβαση!

Θέλω να πω δεν είμαστε παράλογοι, ούτε σπεύδουμε να κατηγορήσουμε όλον τον κλάδο αδιακρίτως. Εξ ου και λέμε, μη σπεύδετε κι εσείς να υπερασπιστείτε όλον τον κλάδο αδιακρίτως. 

Όσο για τα σχόλια των συναδέλφων...είναι γνωστό τι σφηκοφωλιές είναι οι δημόσιες υπηρεσίες. Αλλά ειδικά τώρα με την απόσταση, τι σας νοιάζει; Ας παν να λένε. Ξύδι.

Ξερω οτι γενικα το webex θεωρειται σοβαρη πλατφόρμα κ αξιόπιστη. κ στα πανεπιστήμια μου ειπαν οτι αυτο τους εχει λειτουργήσει πιο αξιόπιστα, οχι ομως χωρις προβληματα σε μεγαλα ακροατήρια. Για αλλα μεσα δεν ξερω, κ υπαρχει κ ενα ρισκο αν χρησιμοποιήσεις κ κατι αλλο απο αυτα που εγκρινει το υπουργειο για τη σύγχρονη, επειδη υπαρχει καμερα κ ειναι ανήλικοι. και οι καθηγητες εχουν τεχνικά προβληματα προφανως, που δεν λυνονται ολα απο τηλεφωνου. ειχαμε καποιους με λαπτοπ πχ που λογικα θα επρεπε να δουλευει το μικρόφωνο τους, αλλα δεν δουλευε. Για αυτά όλα έπρεπε να είχε γίνει προεργασία από πριν, να είχαμε κάνει δοκιμές κ στο σχολείο για να δουν τα παιδια πώς δουλευει κ να  προμηθευτεί εξοπλισμό οποίος δεν έχει. 

Στα παιδια σας εχουν πει για υποχρεωτικότητα ή αξιολογηση συννετοχης; επισήμως υπαρχει μια αοριστία αλλα υποθετω οτι μετα το Πασχα θα βαλουν καποια ρύθμιση για παρουσίες ή ελεγχο κ βαθμολόγηση ασκήσεων κ συμμετοχής. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

 Για αυτά όλα έπρεπε να είχε γίνει προεργασία από πριν, να είχαμε κάνει δοκιμές κ στο σχολείο για να δουν τα παιδια πώς δουλευει κ να  προμηθευτεί εξοπλισμό οποίος δεν έχει

 

Στα παιδια σας εχουν πει για υποχρεωτικότητα ή αξιολογηση συννετοχης; επισήμως υπαρχει μια αοριστία αλλα υποθετω οτι μετα το Πασχα θα βαλουν καποια ρύθμιση για παρουσίες ή ελεγχο κ βαθμολόγηση ασκήσεων κ συμμετοχής. 

α. Συμφωνώ απολύτως

β. Όχι δεν είπαν τίποτα τέτοιο. Η συνάντηση που όρισε ο διευθυντής του δημοτικού για σήμερα, είναι μόνο για τους γονείς του τμήματος και θα συμμετέχει κι ο καθηγητής της πληροφορικής, επίσης πολύ αξιολόγος, για όλα τα τεχνικά αυτός τρέχει! Αναντικατάστατος για το σχολείο μας και πολύ αγαπημένος των παιδιών.

Υποθέτω θα συζητήσουμε θέματα εξοπλισμού κι ωραρίου, σε πρώτη φάση.

Link to comment
Share on other sites

Από όσα συζητάτε διαπιστώνω ότι το σχολείο μας είναι πολύ πίσω σε όλα. 

 

Και αυτό είναι που με συγχίζει στην ελληνική εκπαίδευση ' ενώ σε όλα σχεδόν τα επαγγέλματα παγκοσμίως υπάρχουν πιστοποιήσεις ποιότητας και πρωτόκολλα ακόμα και πώς θα φορτώνεις τυριά στο φορτηγό, στα ελλ σχολεία γίνεται ο τι του φανεί του λωλοστεφανή...

 

Στο προκείμενο, θες επανάληψη ύλης κ εμπέδωση? Θέσε δείγμα τι εννοείς... Θέλω πχ στην ιστορία δύο φορές τη βδομάδα 15 ερωτήσεις επιλογών και τρεις ερωτήσεις γραπτής ανάπτυξης, μπορείς να εμπλουτίζεις τις ασκήσεις μ αυτόν κι αυτόν τον τρόπο. Να υπάρχουν από το υπουργείο υποδείγματα εργασιών και οδηγίες πώς θα διορθώνονται. 

 

Τώρα, ο καθένας κάνει ο τι του καπνίσει όποτε του καπνίσει με αποτέλεσμα να επικρατεί ένα μπάχαλο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, arieta είπε:

Από όσα συζητάτε διαπιστώνω ότι το σχολείο μας είναι πολύ πίσω σε όλα. 

 

Και αυτό είναι που με συγχίζει στην ελληνική εκπαίδευση ' ενώ σε όλα σχεδόν τα επαγγέλματα παγκοσμίως υπάρχουν πιστοποιήσεις ποιότητας και πρωτόκολλα ακόμα και πώς θα φορτώνεις τυριά στο φορτηγό, στα ελλ σχολεία γίνεται ο τι του φανεί του λωλοστεφανή...

 

Στο προκείμενο, θες επανάληψη ύλης κ εμπέδωση? Θέσε δείγμα τι εννοείς... Θέλω πχ στην ιστορία δύο φορές τη βδομάδα 15 ερωτήσεις επιλογών και τρεις ερωτήσεις γραπτής ανάπτυξης, μπορείς να εμπλουτίζεις τις ασκήσεις μ αυτόν κι αυτόν τον τρόπο. Να υπάρχουν από το υπουργείο υποδείγματα εργασιών και οδηγίες πώς θα διορθώνονται. 

 

Τώρα, ο καθένας κάνει ο τι του καπνίσει όποτε του καπνίσει με αποτέλεσμα να επικρατεί ένα μπάχαλο. 

Αυτό δεν είναι απλό. Δεν μπορείς να τυποποίησεις την εκπαίδευση έτσι. υπάρχουν οδηγίες γενικά για το τι τυπους άσκησης βαζεις σε καθε μαθημα κ σε καθε ταξη. Αυτο ειναι ενας μπούσουλας. Δεν μπορει ομως να σου πει κανεις οτι η σωστη επαναληψη ειναι δυο ή τρεις ή πεντε ασκησεις την εβδομαδα. Αυτο εξαρταται απο την ηλικια, το επιπεδο της ταξης αλλα κ την ανταποκριση. και εξαλλου η υλη, τα προγράμματα σπουδων, ο τρόπος εξέτασης δεν είναι θέσφατα. είναι κ υποκειμενικό κ θεμα των προτιμήσεων κ των ειδικεύσεων των μελών που συγκροτούν τις εκαστοτε επιτροπές. τέλος, δεν είναι απαραίτητο κάποιος να κάνει επανάληψη με την κλασικη εννοια. Μπορει να βαλει ενα τυπου πρότζεκτ. κατι διαθεματικό.  Ή κατι πιο δημιουργικό πχ συγγραφή ποιήματος ή εικαστική αποτύπωση συναισθημάτων από ένα κείμενο. Κι αυτό είναι μια μορφή επανάληψης, και ειναι μαλλον προτιμότερο στο δημοτικό κ το γυμνάσιο. Καλο ειναι δλδ να υπαρχει η εναλλαγη, γιατι ειναι ενα σωρο πραγματα που μπορει να κανει κανείς για την καλλιεργεια ποικίλων δεξιοτητων κ τα αφηνει στην ακρη γιατι τρεχει για την υλη, τα διαγωνισματα, τα τεστ κλπ. Τωρα που δεν υοαρχει αυτη η πιεση, ευκαιρια να κανουμε κ κατι αλλο. Αλλα φυσικα αυτο δρν μπορει να γινει με τη λογικη "εβαλα μια εργασια κ περιμενω 15 μερες να μου τη στειλουν" . 

 

Αυτο που λειπει ειναι η συνεννοηση. Δεν γίνεται ο ένας φιλόλογος να βάζει με τη μια επανάληψη όλο το συντακτικό ή πεντε φυλλαδια έκτασης διαγωνίσματος κ ο αλλος (εγω πχ) να βαζει υλικό μιας διδακτικής ώρας για να του το στείλουν σε 1-2 μέρες κ μετά να ξαναβάλει κάτι αντίστοιχο. Έτσι όντως γίνεται μπάχαλο. Ο πρωτος, απο υπερβαλλονε ζήλο, βάζει κάτι χρονοβόρο κ για βα το κανουν τα παιδια θα καθυςτερηςουν τα υπολοιπα κ τελικα κι ο ιδιος μεχρι να τα διορθωσει ολα, τα παιδιά θα έχουν ξεχάσει τι έγραψαν όποτε δεν θα έχει νόημα το feedback. Ο δεύτερος, όπως την έπαθα εγώ, καθεται κ περιμενει, του ερχονται αςκηςεις με καθυςτερηςη γιατι τα παιδια εχουν μπλοκαρει, ανεβάζει υλικο για να προχωρηςει κ τελικα συςςωρευονται κ δεν ξερει αν πρεπει να περιμενει ή να προχωρησει, κ την ιδια μερα ο ενας μαθητης του στελνει την ασκηση 1, αλλος την ασκηση 3, άλλος όλες μαζι. Επρεπε στο καθε σχολείο να συντονιστούν. όμως ο καθένας νομίζει ότι το μάθημα του ειναι μοναδικο κ ανεπανάληπτο κ δεν δεχεται κ να ανταλλάξει ιδεες. αυτο ειναι ενα απο τα στραβά της νοοτροπίας μας. 

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, γιατί είμαι βαθειά απογοητευμένη, αηδιασμένη και μπουχισμένη. Με τους δασκάλους του δημοτικού μας που απλά δεν υπάρχουν. Έχω ένα παιδί που βλέπει τα αδέρφια του να έχουν καθημερινά μαθήματα και επαφή με τους εκπαιδευτικούς τους, και δν μπορεί πια να το δει καν σαν διακοπές, έχει απογοητευτεί και έχει χάσει τη ρουτίνα του. Ναι μπορώ να του βρω βίντεο εκπαιδευτικά και κουίζ, αλλά δνε είναι το ίδιο, λείπει ο άνιρωπος από την άλλη πλευρά. Περιμένει πώς και πώς τα αγγλικά και το πιάνο που δύο φορές τη βδομάδα κάνει δικτυακά. Εχετε δει πουθενά online δραστηριότητες τύπου τάξης για παιδιά δημοτικού; Από μαθήματα μέχρι καλαθοπλαικτική. Δε μας νοιάζει το αντικείμενο, αν ήταν να μάθει μαθηματικά ή έκθεση, αλλά να έχει μία αίσθηση επαφής με κόσμο εκτός σπιτιού και κάτι που πρέπει να γίνει ορισμένη ώρα ή έστω μέρα, γιατί μας λείπει και η αλληλεπίδραση και η ρουτίνα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Να ρωτήσω κάτι, γιατί είμαι βαθειά απογοητευμένη, αηδιασμένη και μπουχισμένη. Με τους δασκάλους του δημοτικού μας που απλά δεν υπάρχουν. Έχω ένα παιδί που βλέπει τα αδέρφια του να έχουν καθημερινά μαθήματα και επαφή με τους εκπαιδευτικούς τους, και δν μπορεί πια να το δει καν σαν διακοπές, έχει απογοητευτεί και έχει χάσει τη ρουτίνα του. Ναι μπορώ να του βρω βίντεο εκπαιδευτικά και κουίζ, αλλά δνε είναι το ίδιο, λείπει ο άνιρωπος από την άλλη πλευρά. Περιμένει πώς και πώς τα αγγλικά και το πιάνο που δύο φορές τη βδομάδα κάνει δικτυακά. Εχετε δει πουθενά online δραστηριότητες τύπου τάξης για παιδιά δημοτικού; Από μαθήματα μέχρι καλαθοπλαικτική. Δε μας νοιάζει το αντικείμενο, αν ήταν να μάθει μαθηματικά ή έκθεση, αλλά να έχει μία αίσθηση επαφής με κόσμο εκτός σπιτιού και κάτι που πρέπει να γίνει ορισμένη ώρα ή έστω μέρα, γιατί μας λείπει και η αλληλεπίδραση και η ρουτίνα. 

 

Ίσως να απευθυνθείς σε κανένα κέντρο μελέτης? Όσα λειτουργούσαν για μελέτη παιδιών δημοτικού τί κάνουν άραγε τώρα? Αλλιώς, μόνο αν έβρισκες καμία απόφοιτο παιδαγωγικών που θα την ενδιαφέρει να κάνει διαδικτυακά μαθήματα. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, ούτε έχω κάτι υπ' όψιν μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

 Δεν μπορει ομως να σου πει κανεις οτι η σωστη επαναληψη ειναι δυο ή τρεις ή πεντε ασκησεις την εβδομαδα. Αυτο εξαρταται απο την ηλικια, το επιπεδο της ταξης αλλα κ την ανταποκριση. και εξαλλου η υλη, τα προγράμματα σπουδων, ο τρόπος εξέτασης δεν είναι θέσφατα. είναι κ υποκειμενικό κ θεμα των προτιμήσεων κ των ειδικεύσεων των μελών που συγκροτούν τις εκαστοτε επιτροπές. τέλος, δεν είναι απαραίτητο κάποιος να κάνει επανάληψη με την κλασικη εννοια. Μπορει να βαλει ενα τυπου πρότζεκτ. κατι διαθεματικό.  Ή κατι πιο δημιουργικό πχ συγγραφή ποιήματος ή εικαστική αποτύπωση συναισθημάτων από ένα κείμενο. Κι αυτό είναι μια μορφή επανάληψης, και ειναι μαλλον προτιμότερο στο δημοτικό κ το γυμνάσιο. Καλο ειναι δλδ να υπαρχει η εναλλαγη, γιατι ειναι ενα σωρο πραγματα που μπορει να κανει κανείς για την καλλιεργεια ποικίλων δεξιοτητων κ τα αφηνει στην ακρη γιατι τρεχει για την υλη, τα διαγωνισματα, τα τεστ κλπ. Τωρα που δεν υοαρχει αυτη η πιεση, ευκαιρια να κανουμε κ κατι αλλο. Αλλα φυσικα αυτο δρν μπορει να γινει με τη λογικη "εβαλα μια εργασια κ περιμενω 15 μερες να μου τη στειλουν" . 

 

Αυτο που λειπει ειναι η συνεννοηση. Δεν γίνεται ο ένας φιλόλογος να βάζει με τη μια επανάληψη όλο το συντακτικό ή πεντε φυλλαδια έκτασης διαγωνίσματος κ ο αλλος (εγω πχ) να βαζει υλικό μιας διδακτικής ώρας για να του το στείλουν σε 1-2 μέρες κ μετά να ξαναβάλει κάτι αντίστοιχο. Έτσι όντως γίνεται μπάχαλο. Ο πρωτος, απο υπερβαλλονε ζήλο, βάζει κάτι χρονοβόρο κ για βα το κανουν τα παιδια θα καθυςτερηςουν τα υπολοιπα κ τελικα κι ο ιδιος μεχρι να τα διορθωσει ολα, τα παιδιά θα έχουν ξεχάσει τι έγραψαν όποτε δεν θα έχει νόημα το feedback. Ο δεύτερος, όπως την έπαθα εγώ, καθεται κ περιμενει, του ερχονται αςκηςεις με καθυςτερηςη γιατι τα παιδια εχουν μπλοκαρει, ανεβάζει υλικο για να προχωρηςει κ τελικα συςςωρευονται κ δεν ξερει αν πρεπει να περιμενει ή να προχωρησει, κ την ιδια μερα ο ενας μαθητης του στελνει την ασκηση 1, αλλος την ασκηση 3, άλλος όλες μαζι. Επρεπε στο καθε σχολείο να συντονιστούν. όμως ο καθένας νομίζει ότι το μάθημα του ειναι μοναδικο κ ανεπανάληπτο κ δεν δεχεται κ να ανταλλάξει ιδεες. αυτο ειναι ενα απο τα στραβά της νοοτροπίας μας. 

 

 

Φυσικά θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν η ηλικία και το επίπεδο, εννοείται αυτό!

 

 Γιατί να μην υπάρχει μια περιγραφή του τι σημαίνει επανάληψη και εμπέδωση ? Ο καθένας θα δίνει το δικό του ορισμό? Ναι , υπάρχουν επιτροπές , ας πούνε αναλόγως ότι στο τάδε επίπεδο αγγλικών θα πρέπει να έχει διδαχθεί σε αυτήν την τάξη , αυτή τη γραμματική , στην εξαποστάσεως θα πρέπει 2 φορές τη βδομάδα να τους στέλνετε ένα κείμενο κατανόησης 5 γραμμών , 3 γραμματικές ασκήσεις , ένα φωνητικό κείμενο , με αυτη τη μέθοδο και μια φορά πιο "παιχνιδιάρικες " ασκήσεις από αυτή την κατηγορία θεμάτων. Θα πρέπει να προβαίνετε σε διορθώσεις και παρατηρήσεις, πχ με αυτόν τον τρόπο.

 

Τι αοριστία είναι αυτή που ο καθένας  κάνει το μακρύ και το κοντό του? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτο που λειπει ειναι η συνεννοηση. Δεν γίνεται ο ένας φιλόλογος να βάζει με τη μια επανάληψη όλο το συντακτικό ή πεντε φυλλαδια έκτασης διαγωνίσματος κ ο αλλος (εγω πχ) να βαζει υλικό μιας διδακτικής ώρας για να του το στείλουν σε 1-2 μέρες κ μετά να ξαναβάλει κάτι αντίστοιχο. Έτσι όντως γίνεται μπάχαλο. Ο πρωτος, απο υπερβαλλονε ζήλο, βάζει κάτι χρονοβόρο κ για βα το κανουν τα παιδια θα καθυςτερηςουν τα υπολοιπα κ τελικα κι ο ιδιος μεχρι να τα διορθωσει ολα, τα παιδιά θα έχουν ξεχάσει τι έγραψαν όποτε δεν θα έχει νόημα το feedback. Ο δεύτερος, όπως την έπαθα εγώ, καθεται κ περιμενει, του ερχονται αςκηςεις με καθυςτερηςη γιατι τα παιδια εχουν μπλοκαρει, ανεβάζει υλικο για να προχωρηςει κ τελικα συςςωρευονται κ δεν ξερει αν πρεπει να περιμενει ή να προχωρησει, κ την ιδια μερα ο ενας μαθητης του στελνει την ασκηση 1, αλλος την ασκηση 3, άλλος όλες μαζι. Επρεπε στο καθε σχολείο να συντονιστούν. όμως ο καθένας νομίζει ότι το μάθημα του ειναι μοναδικο κ ανεπανάληπτο κ δεν δεχεται κ να ανταλλάξει ιδεες. αυτο ειναι ενα απο τα στραβά της νοοτροπίας μας. 

 

 

To e-class σε αφήνει να βάλεις προθεσμίες, έχει ημερολόγιο, και φαίνονται ωραιότατα στα παιδιά πότε παραδίδουν τι. Αυτό που κάνεις έιναι το λογικό, δεν είναι θέμα συνεννόσης. Η άσκηση - τέρας των 500 σελίδων είναι απλά λούφα: εγώ το έδωσα, αυτά θα κάνουν 3 εβδομάδες να βγάλουν άκρη , ζωάρα... κακά τα ψέματα. Αν δεν το έχεις καταλάβει, παραεισαι αθώα ;) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Να ρωτήσω κάτι, γιατί είμαι βαθειά απογοητευμένη, αηδιασμένη και μπουχισμένη. Με τους δασκάλους του δημοτικού μας που απλά δεν υπάρχουν. Έχω ένα παιδί που βλέπει τα αδέρφια του να έχουν καθημερινά μαθήματα και επαφή με τους εκπαιδευτικούς τους, και δν μπορεί πια να το δει καν σαν διακοπές, έχει απογοητευτεί και έχει χάσει τη ρουτίνα του. Ναι μπορώ να του βρω βίντεο εκπαιδευτικά και κουίζ, αλλά δνε είναι το ίδιο, λείπει ο άνιρωπος από την άλλη πλευρά. Περιμένει πώς και πώς τα αγγλικά και το πιάνο που δύο φορές τη βδομάδα κάνει δικτυακά. Εχετε δει πουθενά online δραστηριότητες τύπου τάξης για παιδιά δημοτικού; Από μαθήματα μέχρι καλαθοπλαικτική. Δε μας νοιάζει το αντικείμενο, αν ήταν να μάθει μαθηματικά ή έκθεση, αλλά να έχει μία αίσθηση επαφής με κόσμο εκτός σπιτιού και κάτι που πρέπει να γίνει ορισμένη ώρα ή έστω μέρα, γιατί μας λείπει και η αλληλεπίδραση και η ρουτίνα. 

 

Just now, Deena είπε:

 

Ίσως να απευθυνθείς σε κανένα κέντρο μελέτης? Όσα λειτουργούσαν για μελέτη παιδιών δημοτικού τί κάνουν άραγε τώρα? Αλλιώς, μόνο αν έβρισκες καμία απόφοιτο παιδαγωγικών που θα την ενδιαφέρει να κάνει διαδικτυακά μαθήματα. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, ούτε έχω κάτι υπ' όψιν μου.

 

Κοιτώντας τελείως πρόχειρα, είδα για παράδειγμα ότι ο Πουκαμισάς έχει διαδικτυακά προγράμματα για παιδιά από Δ' Δημοτικού και πάνω. Το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη γιατί τα Κέντρα Μελέτης είναι ένας θεσμός που δεν μου αρέσει καθόλου, αλλά τέτοιες ώρες τέτοια λόγια....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

 

Κοιτώντας τελείως πρόχειρα, είδα για παράδειγμα ότι ο Πουκαμισάς έχει διαδικτυακά προγράμματα για παιδιά από Δ' Δημοτικού και πάνω. Το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη γιατί τα Κέντρα Μελέτης είναι ένας θεσμός που δεν μου αρέσει καθόλου, αλλά τέτοιες ώρες τέτοια λόγια....

Nαι κι εμένα το ίδιο αλλά θα το δω. Είναι τραγική αυτή η απόλυτη έλλειψη επικοινωνίας. Οκ περνάει χρόνο καμιά ώρα σε site αρκετάκαλό με εκπαιδευτικό υλικό, διαβάζει λογοτεχνικά βιβλία, ζωγραφίζει που του αρέσει, αλλά χρειάζεται κάποια στοιχειώδης δομή και αλληλεπίδραση με κάποιον εκτός από τη μαμά.Δεν μπορούμε να πάμε έτσι μέχρι το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

To e-class σε αφήνει να βάλεις προθεσμίες, έχει ημερολόγιο, και φαίνονται ωραιότατα στα παιδιά πότε παραδίδουν τι. Αυτό που κάνεις έιναι το λογικό, δεν είναι θέμα συνεννόσης. Η άσκηση - τέρας των 500 σελίδων είναι απλά λούφα: εγώ το έδωσα, αυτά θα κάνουν 3 εβδομάδες να βγάλουν άκρη , ζωάρα... κακά τα ψέματα. Αν δεν το έχεις καταλάβει, παραεισαι αθώα ;) 

Για κάποιους μπορεί να είναι λούφα. Για 1-2 άλλους είναι στάση ζωής. Οτι η ποιοτητα της δουλειας τους μετριέται απο τον ογκο των ασκήσεων. Φυσικα και διαμαρτύρονται με επιδεικτικό τροπο για το πόσο διόρθωμα εχουν. Για μενα μαλλον θα λενε οτι λουφαρω με τις λιγες ασκησεις που βαζω κ αν υπολογίςω οτι για τους παραδοσιακούς φιλολογους οι κλειστού τυπου ειναι έγκλημα καθοσιωσεως, φαβταζομαι τα σχόλια. Στα παιδιά δεν εχω βαλει προθεσμίες ουτε τψρα που λειτουργει η πλατφορμα. Γιατο σκεφτομαι οτι θα γκρινιάξουν κ θα πουν οτι δεν τπυς διευκολύνω γιατι εχουν τοσα να κανουν κ δεν ξερω κι εγω τι, κ δεν θελω σχολια απο μαμαδες της Α. 

Just now, arieta είπε:

 

Φυσικά θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν η ηλικία και το επίπεδο, εννοείται αυτό!

 

 Γιατί να μην υπάρχει μια περιγραφή του τι σημαίνει επανάληψη και εμπέδωση ? Ο καθένας θα δίνει το δικό του ορισμό? Ναι , υπάρχουν επιτροπές , ας πούνε αναλόγως ότι στο τάδε επίπεδο αγγλικών θα πρέπει να έχει διδαχθεί σε αυτήν την τάξη , αυτή τη γραμματική , στην εξαποστάσεως θα πρέπει 2 φορές τη βδομάδα να τους στέλνετε ένα κείμενο κατανόησης 5 γραμμών , 3 γραμματικές ασκήσεις , ένα φωνητικό κείμενο , με αυτη τη μέθοδο και μια φορά πιο "παιχνιδιάρικες " ασκήσεις από αυτή την κατηγορία θεμάτων. Θα πρέπει να προβαίνετε σε διορθώσεις και παρατηρήσεις, πχ με αυτόν τον τρόπο.

 

Τι αοριστία είναι αυτή που ο καθένας  κάνει το μακρύ και το κοντό του? 

Καταλαβαίνω ότι εσύ το λες αυτό σαν εγγύηση ποιότητας της εργασίας καποιου, ομως δεν σημαινει ξατι απο μονο του. Δεν υπαρχει καποιο πρωτοκολο οτι η επαναληψη με τον χ τροπο ειναι σωστη κ το ψ τροπο ειναι λαθος και αν θελει καποιος να ειναι κ απολυτα σοβαρός, μπορει να κανει αλλου τυπου επαναληψη στο ενα τμημα κ αλλου τυπου στο αλλο αναλογα με τις αναγκες των μαθητων.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Για κάποιους μπορεί να είναι λούφα. Για 1-2 άλλους είναι στάση ζωής. Οτι η ποιοτητα της δουλειας τους μετριέται απο τον ογκο των ασκήσεων. Φυσικα και διαμαρτύρονται με επιδεικτικό τροπο για το πόσο διόρθωμα εχουν. Για μενα μαλλον θα λενε οτι λουφαρω με τις λιγες ασκησεις που βαζω κ αν υπολογίςω οτι για τους παραδοσιακούς φιλολογους οι κλειστού τυπου ειναι έγκλημα καθοσιωσεως, φαβταζομαι τα σχόλια. Στα παιδιά δεν εχω βαλει προθεσμίες ουτε τψρα που λειτουργει η πλατφορμα. Γιατο σκεφτομαι οτι θα γκρινιάξουν κ θα πουν οτι δεν τπυς διευκολύνω γιατι εχουν τοσα να κανουν κ δεν ξερω κι εγω τι, κ δεν θελω σχολια απο μαμαδες της Α. 

ισα ισα, η προθεσμια τους δινει ενα μπουσουλα. ετσι κι αλλιως δε θα ασχοληθουν ολοι, αλλα θα βοηθησει αυτους που θελουν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

 

 

Κοιτώντας τελείως πρόχειρα, είδα για παράδειγμα ότι ο Πουκαμισάς έχει διαδικτυακά προγράμματα για παιδιά από Δ' Δημοτικού και πάνω. Το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη γιατί τα Κέντρα Μελέτης είναι ένας θεσμός που δεν μου αρέσει καθόλου, αλλά τέτοιες ώρες τέτοια λόγια....

Nαι, έχει και για μικρότερα τμήματα! Κάνει καθημερινά η κόρη του ξάδερφου μου που είναι ΄β δημοτικού! Τα λατρεύει τα μαθήματα αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

ισα ισα, η προθεσμια τους δινει ενα μπουσουλα. ετσι κι αλλιως δε θα ασχοληθουν ολοι, αλλα θα βοηθησει αυτους που θελουν. 

δεν το είχα σκεφτεί αυτό. αντίθετα φοβόμουν γκρίνια κ δικαιολογίες ότι ήθελαν αλλά δεν πρόλαβαν,  κ παράπονα γονέων. την α που είναι λίγο σαν δημοτικό κ καπως χαϊδεμενα τη φοβαμαι στις συνεννοήσεις. στην ταξη δεν τους χαϊδευω πολυ αλλα τωρα που υπαρχει τοση εμπλοκή των γονεων, φοβαμαι πολυ τα λογια. τωρα βεβαια νομιζω οτι αυτοι που δεν εχουν γραφτει τελευταίοι δεν θα πολυ ασχοληθουν και μπορω να ναλω πρπθεσμια τουλ στα ηλεκτρονικα που κλειδώνουν. Φυσικα οι μισοι δεν θα διαβασουν ή δεν θα καταλαβουν την οδηγια και θα παραπονιούνται μετα. Αυτα ειναι που δεν μπορω καθολου κ μ αγχωνουν. Ο αντρας μ κλειδώνει τις ηλεκτρονικες μολις περασει η εβδομαδα κ ξέκοψε την αποστολή ασκήσεων με όποιον τροπο τους βολεύει (εμένα μέχρι κ στο viber μ εστειλαν απο μαμα αγνωστη μου που δεν ξερω πού βρηκε το κινητο, γιατι ο διευθυντης μονο το σταθερο μας εχει δωσει). Αν μπορούν να ανεβάζουν φωτό στο ινστα, τους είπε, τότε μπορούν και να επισυνάψουν αρχεία στην πλατφόρμα και δεν εχουν δικαιολογίες! Μάλλον πρέπει κι εγώ να αναθεωρήσω και να συστηματοποιηθπυμε, να τους πω όσοι μπήκαν μετα να αφησουν τις πρωτες ασκησεις κ να κανουν τις τελευταιες για να εχουμε τον ιδιο ρυθμο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Για κάποιους μπορεί να είναι λούφα. Για 1-2 άλλους είναι στάση ζωής. Οτι η ποιοτητα της δουλειας τους μετριέται απο τον ογκο των ασκήσεων. Φυσικα και διαμαρτύρονται με επιδεικτικό τροπο για το πόσο διόρθωμα εχουν. Για μενα μαλλον θα λενε οτι λουφαρω με τις λιγες ασκησεις που βαζω κ αν υπολογίςω οτι για τους παραδοσιακούς φιλολογους οι κλειστού τυπου ειναι έγκλημα καθοσιωσεως, φαβταζομαι τα σχόλια. Στα παιδιά δεν εχω βαλει προθεσμίες ουτε τψρα που λειτουργει η πλατφορμα. Γιατο σκεφτομαι οτι θα γκρινιάξουν κ θα πουν οτι δεν τπυς διευκολύνω γιατι εχουν τοσα να κανουν κ δεν ξερω κι εγω τι, κ δεν θελω σχολια απο μαμαδες της Α. 

Καταλαβαίνω ότι εσύ το λες αυτό σαν εγγύηση ποιότητας της εργασίας καποιου, ομως δεν σημαινει ξατι απο μονο του. Δεν υπαρχει καποιο πρωτοκολο οτι η επαναληψη με τον χ τροπο ειναι σωστη κ το ψ τροπο ειναι λαθος και αν θελει καποιος να ειναι κ απολυτα σοβαρός, μπορει να κανει αλλου τυπου επαναληψη στο ενα τμημα κ αλλου τυπου στο αλλο αναλογα με τις αναγκες των μαθητων.

Αυτό λέω όμως, να υπάρχει. Τι φοβερή διαφοροποιηση μπορεί να υπάρχει σε 2 ομάδες 20 παιδιών ίδιας ηλικιας ωστε να χρειάζεται διαφορετικη εκπαιδευτική προσέγγιση η μια ομάδα από την άλλη? 

Just now, Deena είπε:

 

Ίσως να απευθυνθείς σε κανένα κέντρο μελέτης? Όσα λειτουργούσαν για μελέτη παιδιών δημοτικού τί κάνουν άραγε τώρα? Αλλιώς, μόνο αν έβρισκες καμία απόφοιτο παιδαγωγικών που θα την ενδιαφέρει να κάνει διαδικτυακά μαθήματα. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, ούτε έχω κάτι υπ' όψιν μου.

Δεν είναι λυπηρό σε κάθε πρόβλημα της δημόσιας εκπαίδευσης η λύση να είναι η παραπαιδεία? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, arieta είπε:

μως, να υπάρχει. Τι φοβερή διαφοροποιηση μπορεί να υπάρχει σε 2 ομάδες 20 παιδιών ίδιας ηλικιας ωστε να χρειάζεται διαφορετικη εκπαιδευτική προσέγγιση η μια ομάδα από την άλλη? 

Γενικές οδηγίες για το τι τύπου αςκηςεθς μπαίνουν σε καθε ταξη υπαρχουν. Δεν μπορεις να βαλεις στην α γυμν διαγώνισμα ιδιο με της α λυκειου. Αλλα ο καθενας εχει θα ευελιξια να κινηθει κ με βαση κ καποια προσωπικα του "γουστα" μεσα στο δεδομενο πλαισιο. Οχι να αφησει κομματια αδιδακτα, αλλα αν κρινει οτι σε μια ενοτητα θελει ή πρεοει να αφιερώσει περισδοτερο χρονο απο τις οδηγιες κ να κανει κατι αλλο πιο συνοπτικα, δεν έγινε κ κατι. πχ στην ιστορια αλλοι κανουν πιο αναλυτικα τις ενοτητες για την τεχνη κ τον πολιτισμό, αλλοι οχι τοσο αναλυτικα γιατι δινουν εμφαση σε κατι αλλο. Δεν σημαινει οτι καποιος κανει κατι σωστότερο. δεν μπορεις φυσικα να πεις οτι θα κανεις την καθημερινη ζωή στο Βυζάντιο κ οχι την άλωση της Πολης! Εγω δεν βαζω ποτε στο σπίτι παραγωγη λογου ή δημιουργικη γραφη. Θελω να ξερω οτι αυτα που θα διαβασω τα εχει γραψει ο ιδιος ο μαθητης. Αλλος δεν σκεφτεται ετσι, λεει οτι ποιος τα παρει ετοιμα, κακο του κεφαλιού του. Ποιο απο τα δυο ειναι σωστο; Και τώρα στα επαναληπτικα, αν εγω πχ θελω να κανω επαναληψη κειμενοκεντρική κ αλλος με κλασικες ασκησεις συμπλήρωσης κενών,  τι σημαινει αυτο; θεωρητικα το κειμενοκεντρικο ειναι αυτο που πρεπει να προτιμάμε, αλλα δεν σημαινει κατι αυτο, μπορεί το δικό μου τυπικά να ακολουθει την πιο μοντερνα ταση αλλα να μην εχω κανει καλη επιλογη υλικού. Ουτε σημαινει κατι αν εγω κανω πρωτα επαναληψη τη δομη παραγράφου κ ο συναδελφος στο αλλο τμημα τα ειδη των προτάσεων. Μεχρι το τελος λογικα θα τα κανουμε ολοι ολα επαναληψη, στην ταξη ή εξ αποστασεως. Μπορει η ποικιλια αυτη να τρομαζει, οτι τα παιδια δεν θα διδαχτούν τα ιδια πραγματα, δεν ισχυει ομως αυτο. ετσι κι αλλιως το τι διδάσκονται ειναι μια επιλογη της στιγμης. Η επιτροπη που εκανε το προγραμμα σπουδων την ταδε χρονια έκρινε αυτα, κ αφησε εξω καποια αλλα, με καποια κριτηρια. Δεκα χρονια μετα αλλη επιτροπη θα εχει αλλα κριτηρια. Κι επειδη τα κριτηρια ειναι υποκειμενικά, και απο τη θεωρια στην πραξη θα γινει κι αλλη επιλογη του τι θα μεινει εξω, καλο ειναι να μπαινει κ η υποκειμενικότητα των διδασκόντων για να καλύπτονται καποιες αδυναμίες του κεντρικού σχεδιασμού. Τη μια χρονια εγω θα δουλεψω κατι παραπανω, την αλκη χρονια ο αλλος θα δωσει εμφαση σε κατι που εγω δεν εμβαθυνα κ το όφελος θα είναι πολλαπλό. Αυτες οι πολυτελειες μεχρι το Γυμνάσιο αντε κ την ΑΛυκειου. Κι αν μπει παλι η τραπεζα θεματων, ουτε στο λυκειο. 

 

Οδηγιες για την εξαποςταςεως γενικα εχουν στειλει οι συντονιστες. Ο καθενας ο,τι έκρινε βέβαια. Δεν υπάρχει κάποιο πλαίσιο όμως που να ορίζει τι πρέπει να κανεις κ τι οχι. δρν ειναι οπως τα θέματα των εξετασεων που δεν επιτρεπεται να αγνοήσεις τον νομο. 

 

Μην υποτιμάς τις διαφορες μεταξυ τμημάτων. . και μεςα στο ιδιο σχολείο, με τον ιδιο καθηγητη, μπορει  το ένα τμήμα να πεταει κ το αλλο να σερνεται. Μπορει το ενα να εχει παιδια με μαθησιακες δυσκολιες κ ο ρυθμός να ειναι πιο αργος ή να ειναι πιο άτακτα και να μενεις πισω.

 

Δεν ξερω τωρα σε τι περιπτωση ακριβως αναφέρεσαι αλλα η εκπαιδευση δεν γινετσι με συνταγες. Και δεν είναι μόνο οι ασκήσεις αυτό που χρειάζονται τα παιδιά αυτή τη στιγμη. Μπορει εσυ να νιωθεις την αναγκη να ελέγξεις τη δουλεια του καθε εκπαιδευτικού αλλα δεν σημαινει οτι αυτο που ανταποκρίνεται σε καποια ποσοτικά κριτηρια δικά σου εινσι πιο ωφέλιμο απο κατι αλλο. Μια ιδέα για άσκηση δημιουργικής γραφής που κάποιος σκέφτηκε στο πόδι μπορεί να προσφέρει στα παιδιά τη δεδομενη στιγμη (και ίσως κ γενικότερα) κάτι περισσοτερο απο ενα καλοστημένο φυλλο εργασιας. Μην συγχέουμε το τι εχει παιδαγωγικο αποτελεσμα με την επιθυμια μας να βεβαιωθούμε ότι οι καθηγητες δουλευουν το ιδιο. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...