Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξ αποστάσεως εκπαίδευση στο δημόσιο σχολείο


Recommended Posts

Just now, arieta είπε:

 

Oι ψυχολογικοί κ κοινωνικοί λόγοι είναι σημαντικοί τη φετινή χρονιά για την παράταση .  Και όσο κι αν υποστηρίζω την τηλεκπαίδευση , αυτό ισχύει μόνο όταν δεν γίνεται η δια ζώσης.

Στο δημόσιο σχολείο τουλάχιστον, υπάρχουν κενά , δεν έγιναν επαναληπτικές ασκήσεις και διαγωνίσματα σε πολλά μαθήματα , η ύλη προχωρούσε λίγο ευθύγραμμα και αυτό είναι πολύ μείον γιατί δεν δουλεύτηκαν όσο έπρεπε οι αδυναμίες των μαθητών. Δεν μιλάω για προαγωγικές εξετάσεις, αλλά πρόχειρα τεστ και επαναλήψεις θα έπρεπε να γίνουν.

 

Δεν βρίσκω τίποτα αρνητικό να δοθεί παράταση στο διδακτικό έτος. 

 

Κρίνοντας από το δικό μας σχολείο όπου μια χαρά καλύπτεται η ύλη, θα προτιμούσα να ξεκουραστούν τα παιδιά και να ξεκινήσουμε τις διακοπές μας. Επειδή, ωστόσο, αν παραταθεί η σχολική χρονιά, εννοείται θα παραταθεί για όλους και δίχως να υποτιμώ τη σημασία των ψυχολογικών και κοινωνικών λόγων, αυτό που με ενοχλεί είναι ότι λέγεται πως όλα καλά με την ύλη αλλά θα γίνει για ψυχολογικούς λόγους.

Δε διαφωνούμε. Για κενά στο δημόσιο σχολείο μίλησα κι εγώ.

 

Just now, arieta είπε:

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 824
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, love kids είπε:

Κρίνοντας από το δικό μας σχολείο όπου μια χαρά καλύπτεται η ύλη, θα προτιμούσα να ξεκουραστούν τα παιδιά και να ξεκινήσουμε τις διακοπές μας. Επειδή, ωστόσο, αν παραταθεί η σχολική χρονιά, εννοείται θα παραταθεί για όλους και δίχως να υποτιμώ τη σημασία των ψυχολογικών και κοινωνικών λόγων, αυτό που με ενοχλεί είναι ότι λέγεται πως όλα καλά με την ύλη αλλά θα γίνει για ψυχολογικούς λόγους.

Δε διαφωνούμε. Για κενά στο δημόσιο σχολείο μίλησα κι εγώ.

 

 

Η ύλη όσο ήταν να καλυφθεί, έχει καλυφθεί και στα δημόσια όλων των βαθμίδων. Αν κάποια παιδιά δεν είχαν καλή πρόσβαση σε ηλεκτρονικά μέσα, που συνέβη και ήταν άδικο, δε θα ξαναξεκινήσει κανείς την παράδοση από την αρχή αφού η τάξη προχωρούσε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, arieta είπε:

 

Oι ψυχολογικοί κ κοινωνικοί λόγοι είναι σημαντικοί τη φετινή χρονιά για την παράταση .  Και όσο κι αν υποστηρίζω την τηλεκπαίδευση , αυτό ισχύει μόνο όταν δεν γίνεται η δια ζώσης.

Στο δημόσιο σχολείο τουλάχιστον, υπάρχουν κενά , δεν έγιναν επαναληπτικές ασκήσεις και διαγωνίσματα σε πολλά μαθήματα , η ύλη προχωρούσε λίγο ευθύγραμμα και αυτό είναι πολύ μείον γιατί δεν δουλεύτηκαν όσο έπρεπε οι αδυναμίες των μαθητών. Δεν μιλάω για προαγωγικές εξετάσεις, αλλά πρόχειρα τεστ και επαναλήψεις θα έπρεπε να γίνουν.

 

Δεν βρίσκω τίποτα αρνητικό να δοθεί παράταση στο διδακτικό έτος. 

 

Η επανάληψη στο γυμνάσιο δεν φιηεται όπως στο δημοτικό. δεν γιηεται επανάληψη κ τεστ στο τέλος κάθε ενότητας. διαγωνισμα μπαίνει ένα στο τετραμηνο. όμως υπάρχουν θέματα που επανέρχονται συνεχώς στην ύλη κ γίνεται έτσι επανάληψη. η ύλη των γλωσσικών πχ είναι κανονικά αυτονόητη για όλες τις τάξεις. δλδ έμαθες μια φορά πχ το αντικείμενο; κάθε φορά που σε μια άσκηση ζητάει ο καθηγητής το αντικείμενο, είναι μια επανάληψη. Η ύλη του γυμνασίου είναι πολλή κ κανονικά θα χρειαζόταν χρόνος για κάποιες επαναλήψεις, όμως αν το κανεις αυτό απλώς δεν βγάζεις την ύλη. αυτό είναι γενικότερο θέμα που δεν έχει σχέση με την τηλεκπαίδευση. 

Link to comment
Share on other sites

Για τα παιδιά που έχουν ανταποκριθεί στο ονλάιν, έχουν σταθεί τις ώρες που πρέπει στον υπολογιστή, έχουν ανταποκριθεί στις εργασίες, έχουν κάνει τις επαναλήψεις τους, έχουν κουραστεί να συμμετάσχουν σε ένα 'ψηφιακό' ΄μάθημα, η παράταση του σχολικού έτους είναι σκότωμα. Σας διαβεβαιώ ότι έχουν φτάσεί ήδη στα όριά τους και η ακύρωση των προαγωγικών θα είναι τουλάχιστον μία ευκαιρία να ξεκουραστούν το Πάσχα. Σε όσα δεν τα κατάφεραν για διάφορους λόγους, οι δύο εβδομάδες δεν θα προσφέρουν τίποτα μα τίποτα, πάλι έξω από το παράθυρο ή το κινητό τους θα κοιτάζουν. Σας το λέω με σιγουρια που έχω και από τα δύο είδη παιδιών!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Βερενίκη είπε:

Για τα παιδιά που έχουν ανταποκριθεί στο ονλάιν, έχουν σταθεί τις ώρες που πρέπει στον υπολογιστή, έχουν ανταποκριθεί στις εργασίες, έχουν κάνει τις επαναλήψεις τους, έχουν κουραστεί να συμμετάσχουν σε ένα 'ψηφιακό' ΄μάθημα, η παράταση του σχολικού έτους είναι σκότωμα. Σας διαβεβαιώ ότι έχουν φτάσεί ήδη στα όριά τους και η ακύρωση των προαγωγικών θα είναι τουλάχιστον μία ευκαιρία να ξεκουραστούν το Πάσχα. Σε όσα δεν τα κατάφεραν για διάφορους λόγους, οι δύο εβδομάδες δεν θα προσφέρουν τίποτα μα τίποτα, πάλι έξω από το παράθυρο ή το κινητό τους θα κοιτάζουν. Σας το λέω με σιγουρια που έχω και από τα δύο είδη παιδιών!

Γενικα συμφωνώ. Στη δεύτερη κατηγορία βέβαια το δια ζώσης κάτι παραπάνω θα προσφέρει, όχι ότι θα σωθούν από τις δυο βδομαδες. Στο γυμνάσιο πάντως αντί για προαγωγικές, δυο βδομαδες μάθημα θα ήταν πιο ωφέλιμες. στο λύκειο υπάρχει θέμα με την απώλεια τόσων εξετάσεων. Εκεί χρειάζονται την εξάσκηση εν όψει πανελληνίων. Το δημοτικό πάλι, ούτως ή άλλως θα κάνει μάθημα μέχρι μέσα Ιουνίου, λογικά μέχρι τότε θα έχει ομαλοποιηθεί η κατάσταση, επειδή εκεί τα μαθήματα είναι πολλές φορές την εβδομάδα, ακόμα κ 10 μέρες μάθημα παραπάνω κάνουν κάποια  διαφορα. Στο γυμνάσιο δυο βδομαδες σημαίνουν ότι στο κάθε μάθημα θα κανεις 2 ή 4  ώρες έξτρα εκτός από τα μαθηματικά. Πιο πολλή κούραση παρα ουσια. Αλλά πρέπει να ληφθεί υπόψη η έλλειψης κίνησης κ άσκησης, η έλλειψη ηλίου κ καθαρού αέρα. αν είναι να πλακώσουμε τα παιδιά στα τεστ κ τις επαναλήψεις, δεν έχει κανένα παιδαγωγικό ή ψυχολογικό όφελος. 

 

το θέμα είναι η προβλεψη τα 1-2 επόμενα χρόνια για προσαρμογή της ύλης στα δεδομένα των δυο τελευταίων ετών. αυτό πραγματικά οποιοσδήποτε μπορεί να το κάνει, αλλά βασικά ειναο δουλειά του ιεπ για να υπάρξει ομοιομορφία σε όλη τη χώρα. ελπίζω κάποιος να αντιληφθεί ποσο σημαντικό είναι. γιατί οι περσινές οδηγίες ήταν απλα υπενθύμιση της ύλης κ οι φετινές να διαθέσουμε έως 4 ώρες γις κάλυψη περσινών κενών. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να μην παρεξηγηθώ. Προφανώς τα παιδιά δεν έχουν διδαχθεί σωστά την ύλη. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν κουράστηκαν. Η δεν καλύπτεται με μία ή δύο εβδομάδες μάθημα μέσα στον Ιούνιο. Πολύ φοβάμαι όμως ότι για να δικαιολογηθεί η ακύρωση των προαγωγικών- δεν κάναμε καλά την ύλη- δεν 'λέει' το ονλάιν, θα γίνει παράταση με την πρόφαση της 'εμπέδωσης'....

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Βερενίκη είπε:

Για να μην παρεξηγηθώ. Προφανώς τα παιδιά δεν έχουν διδαχθεί σωστά την ύλη. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν κουράστηκαν. Η δεν καλύπτεται με μία ή δύο εβδομάδες μάθημα μέσα στον Ιούνιο. Πολύ φοβάμαι όμως ότι για να δικαιολογηθεί η ακύρωση των προαγωγικών- δεν κάναμε καλά την ύλη- δεν 'λέει' το ονλάιν, θα γίνει παράταση με την πρόφαση της 'εμπέδωσης'....

 

ναι το κατάλαβα αυτό που λες. φυσικά κουράστηκαν. αυτό πρέπει να το λάβουν υπόψη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 

 

το θέμα είναι η προβλεψη τα 1-2 επόμενα χρόνια για προσαρμογή της ύλης στα δεδομένα των δυο τελευταίων ετών. αυτό πραγματικά οποιοσδήποτε μπορεί να το κάνει, αλλά βασικά ειναο δουλειά του ιεπ για να υπάρξει ομοιομορφία σε όλη τη χώρα. ελπίζω κάποιος να αντιληφθεί ποσο σημαντικό είναι. γιατί οι περσινές οδηγίες ήταν απλα υπενθύμιση της ύλης κ οι φετινές να διαθέσουμε έως 4 ώρες γις κάλυψη περσινών κενών. 

 

Πολύ πολύ σωστά. Τα παιδιά αυτά πρέπει να ξαναδιδαχθούν, ύλη τουλάχιστον μίας χρονιάς. Κανονικά. Όχι ένα περασματάκι.  Με αναδιαμόρφωση ύλης. Τουλάχιστον στα μαθήματα που έχουν συνεχή ροή.....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Βερενίκη είπε:

 

Πολύ πολύ σωστά. Τα παιδιά αυτά πρέπει να ξαναδιδαχθούν, ύλη τουλάχιστον μίας χρονιάς. Κανονικά. Όχι ένα περασματάκι.  Με αναδιαμόρφωση ύλης. Τουλάχιστον στα μαθήματα που έχουν συνεχή ροή.....

ΑΥτό δεν είναι τόσο εφικτό αλλά σίγουρα πρέπει να επισημανθούν κάποια σημεία που είναι αναγκαία σαν αλυσίδα και αυτά να επαναληφθούν με ασκήσεις, και βασικά να δοθεί οδηγία για το τι άλλο θα αφαιρεθεί από τις επόμενες χρονιές ώστε να έχουμε χρόνο. 

 

Φέτος δεν έκοψαν κάτι από την ύλη κι έτσι προχωράμε όσο μπορούμε κανονικά - γρήγορα και αυτό στερεί τη δυνατότητα εμπέδωσης. κι αντί έστω κ τελευταία στιγμή να κα΄νουν κάτι, έκαναν το κορυφαίο να ζητήσουν για πρώτη φορά φέτος από όλα τα γυμνάσια κ λύκεια να καταγράψουν την ύλη που έχουν φτάσει (αρχές Μαρτίου κ μέσα Απριλίου ξανά). ΤΟ οποίο είναι δίκοπο μαχαίρι: αν φανεί ότι έχουμε προχωρήσει, η τηλεκπαίδευση πάει μια χαρά, οπότε εξετάσεις κανονικά κλπ κλπ. αν φανεί ότι δεν έχου με προχωρήσει, πάρτε δυο βδομάδες παράταση έτσι για να πούμε ότι κάτι κάναμε. κι αυτό φυσικά δημιούργησε άγχος στα σχολεία που κάνουν πολλοί το ίδιο μάθημα κ ο ένας τρέχει πιο πολύ ενώ ο άλλος επιμένει,( αλλά φυσικά πάντα στο τέλος τα βρίσκουμε). Ήταν τελείως άκυρο και περιττό και δείχνει ότι δεν έχουν καμία μα καμία επιθυμία να στηρίξουν τη διδασκαλία. 

Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2021 at 11:30 ΠΜ, jellyfishch είπε:

Δεν είναι έτσι ακριβώς.. εγώ έκανα με άλλα μέσα πχ πέρυσι γιατί αρκετοί γονείς δεν ήξεραν να λειτουργούν το webex και το e class.. δεν ήξεραν καν πως να φτιάξουν e mail. Όσων αφορά την τεμπελιά , υπάρχουν και οι μεν και οι δε, δεν είναι ωραίες οι ταμπέλες, ας κρίνουμε τον κάθε δάσκαλο ξεχωριστά και επί τω έργω και όχι από το καθεστώς εργασίας του. Και για τα ιδιωτικά μπορεί πχ να ακουστεί ότι είναι μόνο για το θεαθηναι και ξεζουμιζουν τα παιδιά (αντιπαιδαγωγικά και τα δύο) αλλά προσωπικά προτιμώ να κρίνω ανά περίπτωση χωρίς γενικεύσεις.

Συμφωνώ σε όλα!!! 

Just now, Βερενίκη είπε:

 

Πολύ πολύ σωστά. Τα παιδιά αυτά πρέπει να ξαναδιδαχθούν, ύλη τουλάχιστον μίας χρονιάς. Κανονικά. Όχι ένα περασματάκι.  Με αναδιαμόρφωση ύλης. Τουλάχιστον στα μαθήματα που έχουν συνεχή ροή.....

Εγώ σκέφτομαι την επόμενη χρονιά που θα ναι μια χρόνια δυο σε ένα και μου ρχεται ταμπλας. Εντάξει σίγουρα όχι για όλες τις τάξεις αλλά υπάρχουν τμήματα που πραγματικά είναι πολυ αδυναμα ουτως η αλλως οπότε αυτό παει πίσω γενικώς. 

Γενικά του χρόνου θα ναι όλα χειροτερα πιστευω στις τάξεις γι αυτους που δουλευουν εννοώ και τους νοιάζει! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Προσωπικά επιθυμώ την παράταση :

Θεωρώ ότι τα παιδιά πρέπει να μπουν ξανά στις τάξεις για τους ψυχολογικούς κ κοινωνικούς λόγους που θα τους προσφέρει αυτή η κανονικότητα.

Eίναι μια ευκαιρία να δουλευτούν κενά της ύλης κ να γίνουν επαναλήψεις ή να προχωρήσεις η ύλη σε όσα μαθήματα απαιτείται.

Πάντα θεωρούσα ότι να σταματούν τα σχολεία αρχές Ιουνίου είναι εκ των πραγμάτων νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Βερενίκη είπε:

 

Πολύ πολύ σωστά. Τα παιδιά αυτά πρέπει να ξαναδιδαχθούν, ύλη τουλάχιστον μίας χρονιάς. Κανονικά. Όχι ένα περασματάκι.  Με αναδιαμόρφωση ύλης. Τουλάχιστον στα μαθήματα που έχουν συνεχή ροή.....

Εγώ σκέφτομαι την επόμενη χρονιά που θα ναι μια χρόνια δυο σε ένα και μου ρχεται ταμπλας. Εντάξει σίγουρα όχι για όλες τις τάξεις αλλά υπάρχουν τμήματα που πραγματικά είναι πολυ αδυναμα ουτως η αλλως οπότε αυτό παει πίσω γενικώς. 

Γενικά του χρόνου θα ναι όλα χειροτερα πιστευω στις τάξεις γι αυτους που δουλευουν εννοώ και τους νοιάζει! 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η δική μου κόρη που είναι στη β λυκείου, έχει καθε μέρα κανονικά οκτάωρο (πάει σε ιδιωτικό), γράφει κανονικά διαγωνίσματα, τεστ κλπ και τον Ιούνιο πρέπει να δώσει εξετάσεις σε ξένες γλώσσες γιατί αναβλήθηκαν οι εξετάσεις του Δεκεμβρίου μου έχει δηλώσει ότι αν δοθεί παράταση δεν πρόκειται να πάει .... και δε νομίζω ότι έχει άδικο. Είναι πολύ κουρασμένη και έχει μπροστά της ένα καλοκαίρι προετοιμασίας για τις πανελλήνιες. Τώρα για τα δημοτικά (που είναι η μικρή μου) πιστεύω ότι η παράταση έχει περισσότερο νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maria1512 είπε:

Πάντως η δική μου κόρη που είναι στη β λυκείου, έχει καθε μέρα κανονικά οκτάωρο (πάει σε ιδιωτικό), γράφει κανονικά διαγωνίσματα, τεστ κλπ και τον Ιούνιο πρέπει να δώσει εξετάσεις σε ξένες γλώσσες γιατί αναβλήθηκαν οι εξετάσεις του Δεκεμβρίου μου έχει δηλώσει ότι αν δοθεί παράταση δεν πρόκειται να πάει .... και δε νομίζω ότι έχει άδικο. Είναι πολύ κουρασμένη και έχει μπροστά της ένα καλοκαίρι προετοιμασίας για τις πανελλήνιες. Τώρα για τα δημοτικά (που είναι η μικρή μου) πιστεύω ότι η παράταση έχει περισσότερο νόημα.

Θα δώσουν παραταση αν έχει ολοκληρωθεί η υλη τους? Σας έχουν ενημερώσει? Η περιμενουν να δουν τι θα γίνει τελικά? Η αλήθεια είναι ότι κανείς δεν ξέρει, αυτά αλλάζουν από μέρα σε μέρα.. 

Τα μεγάλα παιδιά είναι όντως τραγική η κατάσταση τους από πολλεε απόψεις κι εγώ θα προτιμουσα να μην συνεχιστεί το σχολείο πέραν του κανονικου χρονου

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Θα δώσουν παραταση αν έχει ολοκληρωθεί η υλη τους? Σας έχουν ενημερώσει? Η περιμενουν να δουν τι θα γίνει τελικά? Η αλήθεια είναι ότι κανείς δεν ξέρει, αυτά αλλάζουν από μέρα σε μέρα.. 

Να το ξαναπούμε. Για παράταση ή όχι αποφασίζει το υπουργείο.

Αν θέλει φυσικά το σχολείο, κάνει το κάτι παραπάνω πχ.σε μορφη camp.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maria1512 είπε:

Πάντως η δική μου κόρη που είναι στη β λυκείου, έχει καθε μέρα κανονικά οκτάωρο (πάει σε ιδιωτικό), γράφει κανονικά διαγωνίσματα, τεστ κλπ και τον Ιούνιο πρέπει να δώσει εξετάσεις σε ξένες γλώσσες γιατί αναβλήθηκαν οι εξετάσεις του Δεκεμβρίου μου έχει δηλώσει ότι αν δοθεί παράταση δεν πρόκειται να πάει .... και δε νομίζω ότι έχει άδικο. Είναι πολύ κουρασμένη και έχει μπροστά της ένα καλοκαίρι προετοιμασίας για τις πανελλήνιες. Τώρα για τα δημοτικά (που είναι η μικρή μου) πιστεύω ότι η παράταση έχει περισσότερο νόημα.

 

Τα ίδια και εμείς σε δημόσιο Λύκειο, κανονικά έχει προχωρήσει η ύλη, έχουν γράψει διαγωνίσματα με έξτρα πίεση κιόλας, και η κόρη μου επίσης δεν έχει καμία διάθεση να πάει σχολείο ούτε καν τις τελευταίες εβδομάδες, όχι και παράταση. Γυμνάσιο παρομοίως, οκ, πιο χαλαρά από πλευράς διαγωνισμάτων, αλλά σε κάποια μαθήματα υπάρχει πολύ πίεση να βγει η ύλη και 2-3 ώρες διάβασμα τη μέρα, συν προετοιμασία για Αγγλικά (εκτός σχολείου) που ακυρώθηκαν οι εξετάσεις το Χειμώνα. Πόσο να αντέξουν πια τα παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Να το ξαναπούμε. Για παράταση ή όχι αποφασίζει το υπουργείο.

Αν θέλει φυσικά το σχολείο, κάνει το κάτι παραπάνω πχ.σε μορφη camp.

Ναι, αλλά ποιο υπουργείο; το παιδείας; το εξωτερικών; το εσωτερικών; το εργασίας; το υγείας; το state department?  δεν το διευκρινίσαμε!!! :D

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Τα ίδια και εμείς σε δημόσιο Λύκειο, κανονικά έχει προχωρήσει η ύλη, έχουν γράψει διαγωνίσματα με έξτρα πίεση κιόλας, και η κόρη μου επίσης δεν έχει καμία διάθεση να πάει σχολείο ούτε καν τις τελευταίες εβδομάδες, όχι και παράταση. Γυμνάσιο παρομοίως, οκ, πιο χαλαρά από πλευράς διαγωνισμάτων, αλλά σε κάποια μαθήματα υπάρχει πολύ πίεση να βγει η ύλη και 2-3 ώρες διάβασμα τη μέρα, συν προετοιμασία για Αγγλικά (εκτός σχολείου) που ακυρώθηκαν οι εξετάσεις το Χειμώνα. Πόσο να αντέξουν πια τα παιδιά;

Η όποια παράταση είναι είτε για διευκόλυνση εργαζομένων γονέων, είτε απλώς για να πούν ότι κάτι έκαναν. Σίγουρα δεν είναι για το καλό το παιδιών - με την έννοια ότι έχουν κουραστεί, όχι ότι είναι άχρηστο το μάθημα στην τάξη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ναι, αλλά ποιο υπουργείο; το παιδείας; το εξωτερικών; το εσωτερικών; το εργασίας; το υγείας; το state department?  δεν το διευκρινίσαμε!!! :D

 

Συγγνώμη, παράλειψή μου! :D

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ναι, αλλά ποιο υπουργείο; το παιδείας; το εξωτερικών; το εσωτερικών; το εργασίας; το υγείας; το state department?  δεν το διευκρινίσαμε!!! :D

Χα χα! Γεγονός είναι ότι ΟΛΑ τα ιδιωτικά σχολεία υπάγονται στο υπουργείο Παιδείας. Και φυσικά δεν αποφασίζουν μονα τους ποτε θα ανοίξουν, ποτε θα κλείσουν κτλ. Ακόμα τουλάχιστον... Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως είναι δυνατόν να μην το γνωρίζει κάποιος που υποτίθεται δουλεύει σε ιδιωτικό σχολείο. Είναι μια απορία απο τις πολλές που μου έχουν δημιουργηθεί, αλλα απάντηση δεν πήρα ουτε στις υπόλοιπες, επομένως φαντάζομαι ουτε τωρα θα παρω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Χα χα! Γεγονός είναι ότι ΟΛΑ τα ιδιωτικά σχολεία υπάγονται στο υπουργείο Παιδείας. Και φυσικά δεν αποφασίζουν μονα τους ποτε θα ανοίξουν, ποτε θα κλείσουν κτλ. Ακόμα τουλάχιστον... Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως είναι δυνατόν να μην το γνωρίζει κάποιος που υποτίθεται δουλεύει σε ιδιωτικό σχολείο. Είναι μια απορία απο τις πολλές που μου έχουν δημιουργηθεί, αλλα απάντηση δεν πήρα ουτε στις υπόλοιπες, επομένως φαντάζομαι ουτε τωρα θα παρω.

Παρε τηλέφωνο και θα σου πουν  .Ζητα τον γενικό διευθυντή του καθε σχολείου και θα σε κατατοπίσει.Μονο σε παρακαλώ πάρε απογευματινες ώρες.17.00 -19.00

Πολυ σουρεαλ η όλη υπόθεση.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Παρε τηλέφωνο και θα σου πουν  .Ζητα τον γενικό διευθυντή του καθε σχολείου και θα σε κατατοπίσει.Μονο σε παρακαλώ πάρε απογευματινες ώρες.17.00 -19.00

Πολυ σουρεαλ η όλη υπόθεση.

Η υπόθεση μου θυμίζει το film Hotel Grand Budapest.

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Χα χα! Γεγονός είναι ότι ΟΛΑ τα ιδιωτικά σχολεία υπάγονται στο υπουργείο Παιδείας. Και φυσικά δεν αποφασίζουν μονα τους ποτε θα ανοίξουν, ποτε θα κλείσουν κτλ. Ακόμα τουλάχιστον... Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως είναι δυνατόν να μην το γνωρίζει κάποιος που υποτίθεται δουλεύει σε ιδιωτικό σχολείο. Είναι μια απορία απο τις πολλές που μου έχουν δημιουργηθεί, αλλα απάντηση δεν πήρα ουτε στις υπόλοιπες, επομένως φαντάζομαι ουτε τωρα θα παρω.

Μπα, απαντήσεις σε αυτά και άλλα σχετικά ερωτήματα που έγιναν ούτε πήραμε ούτε θα πάρουμε μάλλον. Μάλλον απάντηση είναι μια από τις λέξεις που χρησιμοποίησες ('υποτίθεται'). Και άντε, μια δασκάλα να μην τα γνωρίζει αυτά, που και πάλι αποκλείεται. Ολόκληρη γενική διευθύντρια; :grin:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...