Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξ αποστάσεως εκπαίδευση στο δημόσιο σχολείο


Recommended Posts

Just now, love kids είπε:

Ούτε κι εγώ αλλά λογικά ό,τι ισχύσει για τα δημόσια θα ισχύσει και για τα ιδιωτικά σχολεία.

 

Τα ιδιωτικά αποφασίζουν μόνα τους

Δεν υπάγονται όλα στο Υπουργείο Παιδείας πολλά υπάγονται στο υπουργείο εργασίας. ρωτήστε καλύτερα τα σχόλεια που σας ενδιαφέρει Θα σας πούνε οι διευθυντές! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 824
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, diane2020 είπε:

Τα ιδιωτικά αποφασίζουν μόνα τους

Δεν υπάγονται όλα στο Υπουργείο Παιδείας πολλά υπάγονται στο υπουργείο εργασίας. ρωτήστε καλύτερα τα σχόλεια που σας ενδιαφέρει Θα σας πούνε οι διευθυντές! 

Δεν μπορεί να αλλάξει τις ημερομηνίες του σχολικού έτους ένα ιδιωτικό σχολείο από μόνο του. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν μπορεί να αλλάξει τις ημερομηνίες του σχολικού έτους ένα ιδιωτικό σχολείο από μόνο του. 

 

 

Να ρωτήσετε τα σχόλεια που σας ενδιαφέρουν και θα σας απαντήσουν σε αυτό Οι διευθυντές τους

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Ίσως στη δευτεροβάθμια να είναι διαφορετικά. Από τον περίγυρό μου ακούω ότι στα δημοτικά η ύλη δεν καλύπτεται εύκολα διαδικτυακά. Δε μιλώ για έλεγχο εμπέδωσης αλλά έστω πέρασμα της ύλης.

Γενικά η ΄υλη δεν καλύπτεται εύκολα σε πολλά μαθήματα. Οι θετικοί πχ δεν είναι το ίδιο ευχαριστημένοι με εμάς τους φιλολόγους. Που κι εμείς βέβαια ξέρουμε ότι στην παραγωγή λόγου δεν έχει γίνει η δουλεια που πρέπει. Κι εννοείται ότι όσο πιο μικρά είναι τα παιδιά, τόσο πιο πολύ αργείς κ για πρακτικούς λόγους. Προφανως κανέις δεν θεωρεί ότι η ύλη διδάχτηκε κ εμπεδώθηκε σαν να ήταν στην τάξη κ όσο πιο πολύ προσπθαει να εμπλέξει τους μαθητές τόσο πιο πολύ αργεί. Αυτό όμως δεν έχει σχέση με το αν το σχολείο είναι ιδιωτικό ή δημόσιο, για να πεις ότι στα ιδιωτικά η ύλη προχώρησε όπως πρεπει ενώ στα δημόσια όχι. να πεις ότι στα ιδιωτικά οι γονείς ενδιαφερθηκαν πιο πολύ κ επέβλεψαν περισσότερο, αυτό οκ το δέχομαι, ειδικά για τα δημοτικά. αλλά αυτά δεν έχουν σχέση με την παράταση.,

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Γενικά η ΄υλη δεν καλύπτεται εύκολα σε πολλά μαθήματα. Οι θετικοί πχ δεν είναι το ίδιο ευχαριστημένοι με εμάς τους φιλολόγους. Που κι εμείς βέβαια ξέρουμε ότι στην παραγωγή λόγου δεν έχει γίνει η δουλεια που πρέπει. Κι εννοείται ότι όσο πιο μικρά είναι τα παιδιά, τόσο πιο πολύ αργείς κ για πρακτικούς λόγους. Προφανως κανέις δεν θεωρεί ότι η ύλη διδάχτηκε κ εμπεδώθηκε σαν να ήταν στην τάξη κ όσο πιο πολύ προσπθαει να εμπλέξει τους μαθητές τόσο πιο πολύ αργεί. Αυτό όμως δεν έχει σχέση με το αν το σχολείο είναι ιδιωτικό ή δημόσιο, για να πεις ότι στα ιδιωτικά η ύλη προχώρησε όπως πρεπει ενώ στα δημόσια όχι. να πεις ότι στα ιδιωτικά οι γονείς ενδιαφερθηκαν πιο πολύ κ επέβλεψαν περισσότερο, αυτό οκ το δέχομαι, ειδικά για τα δημοτικά. αλλά αυτά δεν έχουν σχέση με την παράταση.,

Κάποια ιδιωτικά όμως χώρισαν τους μαθητές σε μικρότερες ομάδες οπότε σαφώς βγαίνει γρηγορότερα και γίνεται πιο κατανοητή η ύλη σε μια ομάδα 10-12 παιδιών από ότι σε μια τάξη που μπορεί να έχει έως και 25 μαθητές. Τεράστια διαφορά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, love kids είπε:

Κάποια ιδιωτικά όμως χώρισαν τους μαθητές σε μικρότερες ομάδες οπότε σαφώς βγαίνει γρηγορότερα και γίνεται πιο κατανοητή η ύλη σε μια ομάδα 10-12 παιδιών από ότι σε μια τάξη που μπορεί να έχει έως και 25 μαθητές. Τεράστια διαφορά!

Και σε τρεις και σε τέσσερις ομάδες μη σου πω! Και βγήκε και καλύτερα από ποτέ! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Κάποια ιδιωτικά όμως χώρισαν τους μαθητές σε μικρότερες ομάδες οπότε σαφώς βγαίνει γρηγορότερα και γίνεται πιο κατανοητή η ύλη σε μια ομάδα 10-12 παιδιών από ότι σε μια τάξη που μπορεί να έχει έως και 25 μαθητές. Τεράστια διαφορά!

ε μ αυτή τη λογική κ στα ολιγάριθμα δημοτικά βγήκε καλύτερα, και στα δημοτικά που έκλεισαν τελευταία βγήκε, η παράταση όμως δεν μπορεί να είναι για λιγους με ένα γενικόλογο κριτήριο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

ε μ αυτή τη λογική κ στα ολιγάριθμα δημοτικά βγήκε καλύτερα, και στα δημοτικά που έκλεισαν τελευταία βγήκε, η παράταση όμως δεν μπορεί να είναι για λιγους με ένα γενικόλογο κριτήριο. 

Με webex και καλύτερα ......χλωμό:mrgreen::mrgreen:

Τα ιδιωτικά είχαν τη δυνατότητα να δουλέψουν πλατφόρμαρες που πλήρωσαν κιόλας

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

ε μ αυτή τη λογική κ στα ολιγάριθμα δημοτικά βγήκε καλύτερα, και στα δημοτικά που έκλεισαν τελευταία βγήκε, η παράταση όμως δεν μπορεί να είναι για λιγους με ένα γενικόλογο κριτήριο. 

Δε διαφωνώ ότι και στις περιπτώσεις που αναφέρεις βγήκε καλύτερα η ύλη. Ούτε είπα ότι μπορεί να παραταθεί για λίγους το σχολικό έτος.

Just now, diane2020 είπε:

Και σε τρεις και σε τέσσερις ομάδες μη σου πω! Και βγήκε και καλύτερα από ποτέ! 

Θα συμφωνήσω ότι έτσι έγινε δουλειά σοβαρή. Μπορεί τα παιδιά να έμειναν πίσω στην κοινωνικοποίηση αλλά γνωστικά ωφελήθηκαν πολύ. 

Just now, diane2020 είπε:

 

Τα ιδιωτικά αποφασίζουν μόνα τους

Δεν υπάγονται όλα στο Υπουργείο Παιδείας πολλά υπάγονται στο υπουργείο εργασίας. ρωτήστε καλύτερα τα σχόλεια που σας ενδιαφέρει Θα σας πούνε οι διευθυντές! 

Μπορείς να μας δώσεις ένα παράδειγμα ιδιωτικού σχολείου πρωτοβάθμιας / δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που ανήκει στο υπουργείο εργασίας;

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Με webex και καλύτερα ......χλωμό:mrgreen::mrgreen:

Τα ιδιωτικά είχαν τη δυνατότητα να δουλέψουν πλατφόρμαρες που πλήρωσαν κιόλας

Αν δεν κάνω λάθος, οταν καποια στιγμη αναφερθηκα στο γεγονός ότι δόθηκε η δυνατότητα στα ιδιωτικά να επιλέξουν πλατφόρμα, διαφωνησες μαζι μου, θέλοντας να μας πεισεις οτι για όλα τα στραβά της τηλεκπαιδευσης φταίνε οι τεμπέληδες εκπαιδευτικοι των δημοσίων σχολείων. Εμ, αν μου μειώσεις κι εμενα τα 27αρια τμήματα και τα κανεις 10αρια να δεις τι ύλη θα βγάλω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, MagdaP είπε:

Αν δεν κάνω λάθος, οταν καποια στιγμη αναφερθηκα στο γεγονός ότι δόθηκε η δυνατότητα στα ιδιωτικά να επιλέξουν πλατφόρμα, διαφωνησες μαζι μου, θέλοντας να μας πεισεις οτι για όλα τα στραβά της τηλεκπαιδευσης φταίνε οι τεμπέληδες εκπαιδευτικοι των δημοσίων σχολείων. Εμ, αν μου μειώσεις κι εμενα τα 27αρια τμήματα και τα κανεις 10αρια να δεις τι ύλη θα βγάλω!!!

Συμφωνώ απόλυτα. Στο δημόσιο σχολείο υπάρχουν πολλοί εκπαιδευτικοί διαμάντια. Σε δημόσια σχολεία αποκλειστικά φοίτησα. Αρκεί να είσαι τυχερός να πέσεις σε αυτούς. Κι εννοείται αν τα τμήματα έσπαγαν, θα γινόταν πολύ καλύτερη δουλειά παντού. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Συμφωνώ απόλυτα. Στο δημόσιο σχολείο υπάρχουν πολλοί εκπαιδευτικοί διαμάντια. Σε δημόσια σχολεία αποκλειστικά φοίτησα. Αρκεί να είσαι τυχερός να πέσεις σε αυτούς. Κι εννοείται αν τα τμήματα έσπαγαν, θα γινόταν πολύ καλύτερη δουλειά παντού. 

Στο δικό μας σχολείο νηπιαγωγείο δημόσιο, η νηπιαγωγός το έσπασε το τμήμα από 19 παιδιά αν δεν κάνω λάθος(η 20?)το σπασε σε 10 + 9 .καλα σε εμας τα 7 μπαίνουν. απαγορευόταν αυτό? 

Επίσης κάναμε και zoom κάποιες φορές μας είχε πει ότι απαγορεύεται αλλά κάποιες φορές που είχε πρόβλημα το webex κάναμε zoom δεν τη ρώτησα ποτέ αν αυτό που κάνει ειναι σωστό .είδα το αποτέλεσμα κ μου έφτανε να είμαι ειλικρινής... 

Επίσης μας έφτιαξε και ομάδα στο Viber. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Στο δικό μας σχολείο νηπιαγωγείο δημόσιο, η νηπιαγωγός το έσπασε το τμήμα από 19 παιδιά Αν δεν κάνω λάθος το σπασε σε 10 + 9 .καλα σε εμας τα 7 μπαίνουν. απαγορευόταν αυτό? 

Δεν είμαι ειδική να απαντήσω σε αυτό. Φαντάζομαι πως δε θα ενήργησε δίχως να πάρει την αντίστοιχη άδεια. Και τι ώρες γίνονται τα μαθήματα;

Πάντως τα ιδιωτικά σχολεία στο υπουργείο Παιδείας δεν υπάγονται;

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Στο δικό μας σχολείο νηπιαγωγείο δημόσιο, η νηπιαγωγός το έσπασε το τμήμα από 19 παιδιά αν δεν κάνω λάθος(η 20?)το σπασε σε 10 + 9 .καλα σε εμας τα 7 μπαίνουν. απαγορευόταν αυτό? 

Επίσης κάναμε και zoom κάποιες φορές μας είχε πει ότι απαγορεύεται αλλά κάποιες φορές που είχε πρόβλημα το webex κάναμε zoom δεν τη ρώτησα ποτέ αν αυτό που κάνει ειναι σωστό .είδα το αποτέλεσμα κ μου έφτανε να είμαι ειλικρινής... 

Επίσης μας έφτιαξε και ομάδα στο Viber. 

Πως το έσπασε; εκανε εκ περιτροπής  μερα παρά μέρα; αλλες ωρες; πως; 

Επίσης, πρώτη φορά ακούω ότι τα ιδιωτικά σχολεία δεν υπάγονται στο υπουργείο Παιδείας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Αν δεν κάνω λάθος, οταν καποια στιγμη αναφερθηκα στο γεγονός ότι δόθηκε η δυνατότητα στα ιδιωτικά να επιλέξουν πλατφόρμα, διαφωνησες μαζι μου, θέλοντας να μας πεισεις οτι για όλα τα στραβά της τηλεκπαιδευσης φταίνε οι τεμπέληδες εκπαιδευτικοι των δημοσίων σχολείων. Εμ, αν μου μειώσεις κι εμενα τα 27αρια τμήματα και τα κανεις 10αρια να δεις τι ύλη θα βγάλω!!!

Έχουμε πολλούς τεμπέληδες όμως!

Αυτό δεν αλλάζει! Γενικά στο δημόσιο οπου υπάρχει μονιμότητα δηλαδή!Ουτε χρειάζεται να συζητάμε τα ίδια και τα ίδια τις απόψεις μας τις έχουμε εκφράσει! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, diane2020 είπε:

Έχουμε πολλούς τεμπέληδες όμως!

Αυτό δεν αλλάζει! Διαφωνείς? Ουτε χρειάζεται να συζητάμε τα ίδια και τα ίδια τις απόψεις μας τις έχουμε εκφράσει! 

Δε διαφωνώ οτι υπάρχουν τεμπέληδες, αλλα δε νομίζω ότι είναι η πλειοψηφία. Τέλος πάντων, ας μη λέμε τα ίδια. Ομως, δεν καταλαβα ακομα πως έσπασε το τμήμα η νηπιαγωγός.

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

 

Τα ιδιωτικά αποφασίζουν μόνα τους

Δεν υπάγονται όλα στο Υπουργείο Παιδείας πολλά υπάγονται στο υπουργείο εργασίας. ρωτήστε καλύτερα τα σχόλεια που σας ενδιαφέρει Θα σας πούνε οι διευθυντές! 

Επειδή γνωρίζω πολύ καλά το πώς λειτουργεί ένα ιδιωτικό σχολείο, δεν μπορεί ένα ιδιωτικό σχολείο να πει εγώ κάλυψα την ύλη και δε θα παρατείνω το σχολικό έτος όπως θα κάνουν και τα δημόσια. Να κάνουν κάτι παραπάνω τα ιδιωτικά μπορούν αλλά λιγότερα σαφέστατα όχι. Φαντάζεσαι να έλεγε το υπουργείο ότι στα ιδιωτικά καλύφθηκε η ύλη ενώ στα δημόσια όχι κι έτσι θα παραταθεί μόνο εκεί η χρονιά; Ή ότι τα ιδιωτικά κάλυψαν τις ψυχολογικές ανάγκες των παιδιών κατά τη διάρκεια της χρονιάς ενώ τα δημόσια όχι κι έτσι θα κλείσουν 15 Ιουνίου; Δεν πάνε έτσι τα πράγματα.

Just now, MagdaP είπε:

Δε διαφωνώ οτι υπάρχουν τεμπέληδες, αλλα δε νομίζω ότι είναι η πλειοψηφία. Τέλος πάντων, ας μη λέμε τα ίδια. Ομως, δεν καταλαβα ακομα πως έσπασε το τμήμα η νηπιαγωγός.

Ούτε εγώ το κατάλαβα. Ούτε αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ξέρω περίπτωση φιλολόγου δημοσίου σχολείου που σε κάποιο από τα μαθηματά της έσπασε τα τμήματα και έκανε κάποιες έξτρα ώρες ως ενισχυτικά, εκτός webex βεβαια.


Νομίζω το έκανε με zoom ή με γκρουπ Viber ή whatsup δεν είμαι σίγουρη.

 

Προφανως ανεπισήμως, πιθανόν και τυπικά παράνομα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Προφανως ανεπισήμως, πιθανόν και τυπικά παράνομ

σθγουρα παράνομο. ακόμα κ οι ομάδες στο messenger παράνομες είναι. πολύ πιο πρακτικές από το eclass φυσικά αλλά παράνομες. δεν το κρίνω, απλώς το αναφέρω. 

 

βέβαια για κάτι προαιρετικό κ έξτρα, που γίνεται οικειοθελώς, ίσως υπάρχει μια κατοχύρωση αν υπογράψει ο γονέας υπεύθυνη δήλωση ότι γνωρίζει τη διαφιξασια κ συναινεί κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ που δεν έχω παιδιά σχολείου απλά έτυχε και διαβάζω. Αυτά θεωρούνταν παράνομα και προ κορωνοϊου; Δηλαδή αν ένας καθηγητής είχε φτιάξει πχ ένα Google Drive ή ένα Microsoft teams ή ένα κλειστό γκρουπ στο Facebook και ανέβαζε εξτρα υλικό στα παιδιά θα ήταν παράνομο; Να ήταν όλα τα παιδιά μέσα εννοείται. Περίεργο μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ που δεν έχω παιδιά σχολείου απλά έτυχε και διαβάζω. Αυτά θεωρούνταν παράνομα και προ κορωνοϊου; Δηλαδή αν ένας καθηγητής είχε φτιάξει πχ ένα Google Drive ή ένα Microsoft teams ή ένα κλειστό γκρουπ στο Facebook και ανέβαζε εξτρα υλικό στα παιδιά θα ήταν παράνομο; Να ήταν όλα τα παιδιά μέσα εννοείται. Περίεργο μου φαίνεται.

Τα ιδιωτικά σχολεία ειχαν σελίδα που ανέβαζαν υλικο

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Deena είπε:

Κι εγώ ξέρω περίπτωση φιλολόγου δημοσίου σχολείου που σε κάποιο από τα μαθηματά της έσπασε τα τμήματα και έκανε κάποιες έξτρα ώρες ως ενισχυτικά, εκτός webex βεβαια.


Νομίζω το έκανε με zoom ή με γκρουπ Viber ή whatsup δεν είμαι σίγουρη.

 

Προφανως ανεπισήμως, πιθανόν και τυπικά παράνομα.

Ναι...έκανε κι αυτή αλλά και πολλες ακόμα αυτο που ένας που βαριέται (αλλα να τσεπωνει το μισθουλακι του δε βαριέται) να ασχοληθεί δε θα έκανε. 

Ποιος γονέας θα αρνιόταν και θα έκανε αναφορά για κάτι τέτοιο, ίσα ίσα επικροτείται κιόλας. Αλλά σίγουρα οι βολεμένοι πανω στο τυπικο και νόμιμο θα πατήσουν.. 

Οχι όλοι βέβαια..... Αλλοίμονο!! Για τους ανεπροκοπους μιλάω! Και ουκ ολιγοι τετοιοι μέσα στο δημόσιο, αντε κάποια στιγμή να ξεκαθαρίσει το σαπιο απο το καθαρό εκεί μέσα. Να δω πότε! Ελπίζω μόνο να ζω! Να το φχαριστηθω. Η αλήθεια είναι ότι μέχρι περσυ αδιαφορουσα για τους δημόσιους. Πραγματικά δεν ειχα ασχοληθεί,δεν ειχα και θέμα στα σχολεία των παιδιων μου οποτε δεν με ενοιαζε κιόλας. Φέτος θυμωσα όμως τόσο πολυ μαζί τους ιδιαίτερα με εκπαιδευτικους που ήρθα σε προσωπικη επαφή αλλά κι απο ακουσματα και είδα πραγματικα το ποιον τους... Και δεν ήταν λίγοι, αυτό είναι το θέμα... Που με απογοήτευσαν απίστευτα. Κάθε τόσο επιανα τον εαυτό μου να λεει "μα γιατί?" Γιατί δεν κάνουν κάτι,γιατι δεν προσπαθουν, γιατί δε στέλνουν, γιατί ρίχνουν ευθυνες συνεχώς στην κυβέρνηση, γιατί ρίχνουν ευθυνες στο σχολείο,στις συνδέσεις,στις πλατφορνες ,στον ΟΤΕ, στη βονταφον,στη μάνα του Γιαννάκη και τη γιαγιά του Μάκη? Γιατί δεν παιρνουν ενα τηλεφωνο? Γιατι δεν βάζουν ανοιχτή ακρόαση (που η ζαχαρακη είχε επιτρεψει δημόσια άλλωστε) και ποσα ακόμα που ουτε να τα θυμάμαι δε θέλω. Που άκουσα και είδα με τα μάτια μου πολυ πολυ ψέμα και βόλεμα... Εις βάρος μαθητών και οικογενειών..... Βασικά φέτος είδα τα δυο άκρα. Εκπαιδευτικους αληθινους και εκπαιδευτικους ψευτικους. Καμμια μέση κατάσταση.! 

1 hour ago, little lamb είπε:

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ που δεν έχω παιδιά σχολείου απλά έτυχε και διαβάζω. Αυτά θεωρούνταν παράνομα και προ κορωνοϊου; Δηλαδή αν ένας καθηγητής είχε φτιάξει πχ ένα Google Drive ή ένα Microsoft teams ή ένα κλειστό γκρουπ στο Facebook και ανέβαζε εξτρα υλικό στα παιδιά θα ήταν παράνομο; Να ήταν όλα τα παιδιά μέσα εννοείται. Περίεργο μου φαίνεται.

Στο ι κλας υποτίθεται μπορουν να ανεβάζουν

Αλλά αν εισαι δια ζωσης δεν είναι κι απαραίτητο να ανεβάσεις, τους τα δίνεις κι από κοντά. 

Το θέμα είναι τώρα που χρειάστηκε ποιος έκανε και τι

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

σθγουρα παράνομο. ακόμα κ οι ομάδες στο messenger παράνομες είναι. πολύ πιο πρακτικές από το eclass φυσικά αλλά παράνομες. δεν το κρίνω, απλώς το αναφέρω. 

 

βέβαια για κάτι προαιρετικό κ έξτρα, που γίνεται οικειοθελώς, ίσως υπάρχει μια κατοχύρωση αν υπογράψει ο γονέας υπεύθυνη δήλωση ότι γνωρίζει τη διαφιξασια κ συναινεί κλπ. 

Α γεια σου

Είδατε που όλα γίνονται τελικά? 

Μια χαρά όλα γίνονται αν θέλει κάποιος και τον ενδιαφέρει να κάνει τη δουλειά του σωστά

Αλλα οταν "φοβασαι" Η λες "ελα βρε αδερφέ τώρα που να ασχολουμαι" Δίνεις ένα μεγάλο κακό παράδειγμα στους μαθητές σου. 

Βασικά τα παιδιά σήμερα έχουν ξυπνήσει δεν είναι σαν έμας κάποτε. Και κατηγορουν τους καθηγητές τους και όχι αδίκως τελικα. Μέχρι πέρυσι έλεγα τα παιδια ξεφευγουν και φταίνε και οι γονείς. Φέτος όμως κατάλαβα ότι καπνός χωρίς φωτιά δεν υπάρχει. Τα παιδια θα σεβαστουν όποιον τους σέβεται. Και αναφέρομαι σε παιδια καλών οικογενειών. Μα γιατί να μη μας κάνει webex επειδή είχε προβλημα συνδεσησ και να ναι στο ινστα και να ανεβάζει σέλφι? Οχι πειτε μου. Τι απαντας εκεί? Γιατί δε κανεις μάθημα από το σπίτι και τα βάζεις με τους υπολογιστές και τη συνδεση του σχολείου? Γενικά, γιατί δεν προσπαθεις!? 

Γιατί περιμεβεις να σου μάθει το κράτος δέκα πράγματα και δεν προσπαθεις να τα μάθεις μόνος σου? 

Τελοσπαντων πάλι στα ίδια ήρθαμε, δεν θα ξαναμπώ στην ίδια διαδικασία. Πάω σε άλλο θέμα.! Πιο ευχάριστο. Γιατί εδώ νιώθω ότι μου πατάει κάποιος τον καλλο. Οχι αυτόν του εγκέφαλου, τον άλλο στο ποδι :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ που δεν έχω παιδιά σχολείου απλά έτυχε και διαβάζω. Αυτά θεωρούνταν παράνομα και προ κορωνοϊου; Δηλαδή αν ένας καθηγητής είχε φτιάξει πχ ένα Google Drive ή ένα Microsoft teams ή ένα κλειστό γκρουπ στο Facebook και ανέβαζε εξτρα υλικό στα παιδιά θα ήταν παράνομο; Να ήταν όλα τα παιδιά μέσα εννοείται. Περίεργο μου φαίνεται.

Όλοι έχουμε κάνει διαφορα τετοια, όμως ξεχνάμε ότι πρόκειται για διαδικτυακή επικοινωνία με ανήλικα κ αυτό όπως κ να το κανεις δεν ξέρεις πού μπορεί να καταλήξει, γι αυτό καλύτερα να γίνεται μέσω των επισήμων χωρων. γιατί μια φορά θα γίνει κάτι μυστήριο κ θα βρεθεί ένας περίεργος γονιός. στο webex υποτίθεται είχαν γίνει ρυθμίσεις για το τι μετά δεδομένα καταγράφονται κλπ. λογικά έχουν γίνει αλλά το βασικό θέμα που ήταν η ταυτοποίηση πριν την είσοδο, δεν έγινε. οπότε σε νομίζω πως ήταν επι της ουσίας πιο ασφαλές από κάτι άλλο, όμως όταν αποφασίζεις να το αγνοήσεις υπάρχουν κίνδυνοι ειδικά αν το κανεις υποχρεωτικό. απ όσο ξέρω γενικα αν θες  να κανεις ένα μπλογκ που θα ανεβάζουν εργασίες οι μαθητες (οι ίδιοι δηλαδή)  κλπ, δίνεται συγκατάθεση γονέων. 

2 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Τελοσπαντων πάλι στα ίδια ήρθαμε, δεν θα ξαναμπώ στην ίδια διαδικασία. Πάω σε άλλο θέμα.! Πιο ευχάριστο. Γιατί εδώ νιώθω ότι μου πατάει κάποιος τον καλλο. Οχι αυτόν του εγκέφαλου, τον άλλο στο ποδι

βασικά μόνη σου έρχεσαι στα ίδια κ πατάς τον κάλλο όλων των υπολοίπων, μόνη σου τα λες, δεν σου απαντάει κανεις, μόνη σου συνεχίζεις.... 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι ακριβώς.. εγώ έκανα με άλλα μέσα πχ πέρυσι γιατί αρκετοί γονείς δεν ήξεραν να λειτουργούν το webex και το e class.. δεν ήξεραν καν πως να φτιάξουν e mail. Όσων αφορά την τεμπελιά , υπάρχουν και οι μεν και οι δε, δεν είναι ωραίες οι ταμπέλες, ας κρίνουμε τον κάθε δάσκαλο ξεχωριστά και επί τω έργω και όχι από το καθεστώς εργασίας του. Και για τα ιδιωτικά μπορεί πχ να ακουστεί ότι είναι μόνο για το θεαθηναι και ξεζουμιζουν τα παιδιά (αντιπαιδαγωγικά και τα δύο) αλλά προσωπικά προτιμώ να κρίνω ανά περίπτωση χωρίς γενικεύσεις.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

On 28/3/2021 at 9:08 ΜΜ, love kids είπε:

Μια χαρά έχει σχέση με το να βγει η ύλη. Σιγά μην πιστέψω ότι είναι για ψυχολογικούς λόγους. 

 

Oι ψυχολογικοί κ κοινωνικοί λόγοι είναι σημαντικοί τη φετινή χρονιά για την παράταση .  Και όσο κι αν υποστηρίζω την τηλεκπαίδευση , αυτό ισχύει μόνο όταν δεν γίνεται η δια ζώσης.

Στο δημόσιο σχολείο τουλάχιστον, υπάρχουν κενά , δεν έγιναν επαναληπτικές ασκήσεις και διαγωνίσματα σε πολλά μαθήματα , η ύλη προχωρούσε λίγο ευθύγραμμα και αυτό είναι πολύ μείον γιατί δεν δουλεύτηκαν όσο έπρεπε οι αδυναμίες των μαθητών. Δεν μιλάω για προαγωγικές εξετάσεις, αλλά πρόχειρα τεστ και επαναλήψεις θα έπρεπε να γίνουν.

 

Δεν βρίσκω τίποτα αρνητικό να δοθεί παράταση στο διδακτικό έτος. 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...