Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξ αποστάσεως εκπαίδευση στο δημόσιο σχολείο


Recommended Posts

Just now, Έσπερος said:

Δεν με ξέρεις και δεν ξέρεις αν εργάζομαι αλλά προφανώς έχεις τη δεδομένη άποψη ότι δεν εργάζομαι κ μάλλον ότι επέλεξα τη δουλειά αυτή για να κάνω μόνιμα διακοπές. Πραγματικά αγανακτώ όμως γιατί είναι πολύ υποτιμητικό να ακούς γύρω γύρω ότι το δημόσιο είναι μίζερο κ καταθλιπτικό κ δεν θα ηθελα καθολου να δουλευω εκει γιατι θα υπεφερα κλπ κλπ κ ταυτοχρονα ομως να λες τι ωραια πιυ περνανε οσοι δουλευουν εκει. Πώς περιμένεις να αντιδράσουν οποίοι  δινουν τα παντα στη δουλεια τους, βλεπουν αλλους να επιβιώνουν με τον μινιμουμ κοπο κ έχουν κ προϊσταμενους με λιγότερα προσόντα κ ικανότητες κ παλιούς συναδέλφους με μηδαμινές γνώσεις τεχνολογίας που πληρώνονται πολυ παραπανω για να αποφεύγουν δουλειές με το πρόσχημα ότι δεν ξέρουν υπολογιστή, και ο κοσμος ζηταει μονιμα την κεφαλή τους επι πινακι; Δηλαδή πρέπει μόνιμα να γυρνάμε το μάγουλο για να δεχόμαστε προσβολές για αυτες τις τοσο αξιοζήλευτες θεσεις που κατα τ αλλα δεν ειναι του επιπεδου σας; 

Όλα αυτά που περιγράφεις, συμβαίνουν και στον ιδιωτικό τομέα να ξέρεις. Με την διαφορά ότι στον ιδιωτικό τομέα, δεν νιώθεις απλά παραγκωνισμένος. Μπορεί ανά πάσα στιγμή να χάσεις την δουλειά σου, από κάποιον που μπορεί να έχει και λίγότερα προσόντα από σένα , γιατί θα είναι πιο "φθηνός". Άσχετα αν κάποιοι ζηλεύουν ή χλευάζουν το δημόσιο, ο δημόσιος τομέας δεν μπορεί να απορροφήσει όλο τον ελληνικό πληθυσμό. Σίγουρα υπάρχουν εκείνοι που εργάζονται σκληρά, αλλά είναι και πολλοί που λουφάρουν , κάτι που στον ιδιωτικό τομέα είναι εξαιρετικά σπάνιο.  Νομίζω πως ο κόσμος θέλει αξιοκρατία. Έχει κουραστεί το δημόσιο να είναι το άβατο και να γίνεται χαμός αν πάνε να το "πειράξουν". Δεν θα ξεχάσω με την οικονομική κρίση, που τόσοι ιδιωτικοί υπάλληλοι είχαν απολυθεί (ο άντρας μου μέσα σε αυτούς) και δεν κουνιόταν καρφίτσα. Όταν ανακοινώθηκε ότι θα έκλειναν την Ερτ (επιτέλους!), ΄εγινε χαμός γιατί ξεβόλευαν τον κόσμο από την μόνιμη θεσουλα τους.. Και ξέρω εκ των έσω ότι πλήρωναν κόσμο που ούτε προς τα που έπεφτε η Ερτ δεν ήξεραν. Λάμβανα και μηνύματα από φίλους για να πάμε για διαμαρτυρία και τους έλεγα "πάτε καλά"? έτσι νομίζω και δώ , που ο ιδιωτικός τομέας πλήττεται για ακόμη μια φορά, το μόνο που ζητάνε να δούνε οι γονείς, είναι ίση μεταχείριση. αν ο καθηγητής του ιδιωτικού πρέπει να δουλέψει για να πληρωθεί, το ίδιο θα έπρεπε να ισχύει και για του δημοσίου. Γενικά μιλάμε έτσι? Μην το πάρεις προσωπικά.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 824
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το αν κάποιος θεωρεί το δημόσιο μίζερο, δεν είναι το θεμα μας, μπορεί να έχει τα προσόντα να γίνει πρωθυπουργός. 

Όσον αφορά το πώς χειρίζεσαι εσύ το θέμα, από τη μία παρουσιάζεις τον εαυτό σου ως μια υπεύθυνη, επιμελή υπαλληλο πουδινει τα πάντα στη δουλειά της και υπο τις δεδομενες συνθήκες εργάζεται σκληρά.        

 

Από την άλλη μας λες οτι η εξ αποστάσεως αποκλείει μαθητές και δεν σου επιτρέπει η συνείδηση σου να το κάνεις και οι γονείς είμαστε γομαρια που το ζητάμε. Μην περιμένουμε 8-2 απασχοληση και την εξ αποστάσεως τη ζητάμε επειδή θελουμε στην πραγματικότητα babysitting. 

Καταλαβαίνεις ποσο αντιφατικά είναι αυτά που λες πως κάνεις με αυτά που σκέφτεσαι, έτσι? 

Επεξεργάστηκαν by arieta
Link to comment
Share on other sites

Το να τα κάνει αλλά να μη συμφωνεί αποκλείεται δηλαδή; Εσείς στη δουλειά σας, δεν έχετε κάνει ποτέ κάτι με το οποίο δεν συμφωνουσατε, επειδή ζητήθηκε και ήσασταν σωστοι υπάλληλοι;

 

Επίσης νομίζω ότι η αντίφαση στη δουλειά του εκπαιδευτικού υπάρχει από μόνη της σε αυτή τη φάση που περνάνε τώρα τα σχολεία. Γιατί το "δίνω τα πάντα στη δουλειά" του εκπαιδευτικού κανονικά (θα έπρεπε να) σημαίνει δίνω τα πάντα για όλα τα παιδιά, που εκ των πραγμάτων δεν γίνεται. Οπότε μπορεί κάποιοι όντως να "εργάζονται σκληρά", επειδή έτσι κάνει ένας σωστός υπάλληλος και η συνείδησή τους ως υπάλληλοι να είναι οκ, αλλά η συνείδησή τους ως δάσκαλοι να διαφωνεί αφού ξέρουν ότι δεν παρέχουν το ίδιο σε όλα τα παιδιά.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Το να τα κάνει αλλά να μη συμφωνεί αποκλείεται δηλαδή; Εσείς στη δουλειά σας, δεν έχετε κάνει ποτέ κάτι με το οποίο δεν συμφωνουσατε, επειδή ζητήθηκε και ήσασταν σωστοι υπάλληλοι;

 

Επίσης νομίζω ότι η αντίφαση στη δουλειά του εκπαιδευτικού υπάρχει από μόνη της σε αυτή τη φάση που περνάνε τώρα τα σχολεία. Γιατί το "δίνω τα πάντα στη δουλειά" του εκπαιδευτικού κανονικά (θα έπρεπε να) σημαίνει δίνω τα πάντα για όλα τα παιδιά, που εκ των πραγμάτων δεν γίνεται. Οπότε μπορεί κάποιοι όντως να "εργάζονται σκληρά", επειδή έτσι κάνει ένας σωστός υπάλληλος και η συνείδησή τους ως υπάλληλοι να είναι οκ, αλλά η συνείδησή τους ως δάσκαλοι να διαφωνεί αφού ξέρουν ότι δεν παρέχουν το ίδιο σε όλα τα παιδιά.

Εννοείς ότι ένας εκπαιδευτικός θα ήταν εντάξει με την συνείδηση του αν δεν έκανε απολύτως τίποτα επειδή μπορεί κάποια παιδιά (συντριπτική μειοψηφία) να μην μπορούν να ανταπεξέλθουν? Δηλαδή αράζω και δεν κάνω τίποτα για κανένα παιδί και αυτοαποκαλούμαι και ευσυνείδητος υπάλληλος γιατί δεν αδίκησα κανέναν? Λογικό ακούγεται..

Link to comment
Share on other sites

Just now, arieta είπε:

Το αν κάποιος θεωρεί το δημόσιο μίζερο, δεν είναι το θεμα μας, μπορεί να έχει τα προσόντα να γίνει πρωθυπουργός. 

Όσον αφορά το πώς χειρίζεσαι εσύ το θέμα, από τη μία παρουσιάζεις τον εαυτό σου ως μια υπεύθυνη, επιμελή υπαλληλο πουδινει τα πάντα στη δουλειά της και υπο τις δεδομενες συνθήκες εργάζεται σκληρά.        

 

Από την άλλη μας λες οτι η εξ αποστάσεως αποκλείει μαθητές και δεν σου επιτρέπει η συνείδηση σου να το κάνεις και οι γονείς είμαστε γομαρια που το ζητάμε. Μην περιμένουμε 8-2 απασχοληση και την εξ αποστάσεως τη ζητάμε επειδή θελουμε στην πραγματικότητα babysitting. 

Καταλαβαίνεις ποσο αντιφατικά είναι αυτά που λες πως κάνεις με αυτά που σκέφτεσαι, έτσι? 

Κανω μαθημα σε ταξη 25 παιδιων σημαινει οτι εχω να παραδώσω μια χ υλη με τροπο που να ανταποκριθούν τα περισδοτερα παιδια, κι αν δεν ανταποκριθούν, πρεπει εστω να τα βοηθησω να προσέξουν κατι, να μην τα παρατήσουν, γιατί μετά θα είναι πρόβλημα και για τους άλλους, και κατα προτιμηση να περασουν κ την ταξη. Το μαθημα δεν ειναι "εχω να πω αυτα, να διορθωσω ασκησεις, να εξετασω, οκ τα έκανα κ τελείωσε". Αυτό που εξηγεί εγώ κ πολλοί άλλοι, είναι οτι η υλη εξαποστασεως σε μεγαλα τμηματα δεν μπορει να διδαχθεί με βιντεομαθημα, σαν να ημασταν στην ταξη. Ή μαλλον, η υλη διδάσκεται κ ετσι μια χαρα. Οι μαθητες δεν διδάσκονται την υλη με αυτόν τον τροπο, αν ο εκπαιδευτικός θέλει να είναι σίγουρος ότι αυτά που ειπε ειχαν καποια ανταποκριση. οσο μεγαλωνουν οι ηλικιες βεβαια κ αλλαζουν τα ακροατήρια, η αποτελεσματικότητα του μέσου ειναι διαφορετικη. επιπλεον, για προφανείς πρακτικους λογους, μαθημα με το προγραμμα του σχολειου live δεν μπορει να γινει. Οποτε παμε σε ασύγχρονη εκπαιδευση κ καποιες ωρες βιντεομαθημα. Αυτα απαιτούν πολύ περισσότερη δουλειά για τον εκπαιδευτικό, που όμως δεν φαινεται. Επιπλεον, με αυτα τα μεσα, οι μαθητες που δεν θα μπουν στον κοπο να ασχοληθουν, θα χάσουν εστω την υπνοπαιδεία που θα εκαναν στην ταξη. δεν ειναι λογος πριφανως αυτος για να μη γινει ο,τι γινεται, δεν ειπα κατι τετοιο. Δεν μοορω να μην πω ομως οτι αυτα τα παιδια ειναι οι μεγαλοι χαμένοι. Θα μου πεις, δικη τους ευθυνη. Αυτο ισως κ να το πεις για μετα τα 15-16, για πιο μικρα ομως, δεν μπορεις να αδιαφορησεις. Ευθύνη κ των γονέων φυσικά. Καποιοι δεν εχουν γραφτει καν. Σ αυτο φυσικά φταίνε οι γονείς τους. Αυτους τους μαθητες ομως, που με τα χιλια ζορια τους ειχαμε κινητοποιηςει για το β τετράμηνο, τωρα τους χασαμε. Οσοι νοιαζόμαστε για τους μαθητες εναν εναν ως ατομα κ οχι απλως να προχωρήσουμε τηβ υλη, τρωγόμαστε για το τι θα γίνει μ αυτά τα παιδιά φετος. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να εξηγω τετοια πραγματα που κανονικα ειναι αυτονοητα και επισης δεν κατσλαβαινω γιατι το οτι κεω αυτα σημαινει οτι οι εκπαιδευτικοι δεν πρεπει να κανουν τιποτα ή οτι εγω η ιδια δεν κανω τιποτα. εγω ανεβάζω ασκησεις τις μερες που θα ειχα μαθημα σε καθε τμημα μαζι με καποιο επαναληπτικό θεωρίας. Αυτο το υλικο θελει διαμορφωςη, δεν ειναι οπως θα το εδινα στην ταξη, αρα εχω αφιερώσει χρονο. Απο την α ταξη, που μαλλον εχουν περισσοτερη επιβλεψη απο τους γονεις, εχουν στειλει πανω απο τους μισους. Απο τη Β, σε καποια τμηματα περιπου το 1/3, σε αλλα μονο 3-4 παιδια. Κι επειδη ειναι φιλολογικα, σημαινει οτι η διορθωςη δεν γινεται στο ποδι. Αν κ δεν κατςλαβαινω γιατι πρεπει εγω να απολογούμαι για οςους στελνουν ετοιμες απαντηςεις για προσωπικη διορθωςη (που αν δειτε κ στο αλλο θεμα, το κανουν και σε καποια ιδιωτικα). Σε ολους τους συναδελφους στο δικο μας σχολείο και σε αλλα γυμνάσια που μιλω, η εικονα ειναι αναλογη. Και ακομα εχουμε καμια 20αρια απο ολο το σχολείο που ειναι άφαντοι, προσπαθεί να βγάλει άκρη ο διευθυντης αν εχουν τεχνικές δυσκολιες ή αν οι γονεις αδιαφόρησαν. Γιατι το να επισημάνω οτι αυτο ειναι εκπαιδευση πολλαπλών ταχυτήτων σημαινει οτι θελω να λουφαρω; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Εννοείς ότι ένας εκπαιδευτικός θα ήταν εντάξει με την συνείδηση του αν δεν έκανε απολύτως τίποτα επειδή μπορεί κάποια παιδιά (συντριπτική μειοψηφία) να μην μπορούν να ανταπεξέλθουν? Δηλαδή αράζω και δεν κάνω τίποτα για κανένα παιδί και αυτοαποκαλούμαι και ευσυνείδητος υπάλληλος γιατί δεν αδίκησα κανέναν? Λογικό ακούγεται..

 

Δεν είπα αυτό. Είπα ότι μέσα του ξέρει ότι το μέσο αυτό δεν είναι αποτελεσματικό από παιδαγωγικής πλευράς. Αλλά αφού αυτό το μέσο εχει θεσπιστεί, συμμετέχει κανονικά κι ας πιστεύει ότι έπρεπε να είχε θεσπιστεί κάτι άλλο. Απλό είναι. Και σε όλες τις δουλειές ισχύει. Δεν συμφωνούμε με όλα όσα ζητάει ο εργοδότης, τα κάνουμε όμως. Δεν σημαίνει ότι πιστεύουμε πως έπρεπε να καθόμαστε, πιστεύουμε ότι έπρεπε ο εργοδότης να ζητά κάτι άλλο. Αλλά αφού ζητάει αυτό, κάνουμε αυτό. Κι έτσι είμαστε σωστοί υπάλληλοι κι ας μη συμφωνεί η συνείδησή μας με αυτό που ζητήθηκε να κάνουμε.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Δεν είπα αυτό. Είπα ότι μέσα του ξέρει ότι το μέσο αυτό δεν είναι αποτελεσματικό από παιδαγωγικής πλευράς. Αλλά αφού αυτό το μέσο εχει θεσπιστεί, συμμετέχει κανονικά κι ας πιστεύει ότι έπρεπε να είχε θεσπιστεί κάτι άλλο. Απλό είναι. Και σε όλες τις δουλειές ισχύει. Δεν συμφωνούμε με όλα όσα ζητάει ο εργοδότης, τα κάνουμε όμως. Δεν σημαίνει ότι πιστεύουμε πως έπρεπε να καθόμαστε, πιστεύουμε ότι έπρεπε ο εργοδότης να ζητά κάτι άλλο. Αλλά αφού ζητάει αυτό, κάνουμε αυτό.

Όχι δεν πιστεύω ότι θα έπρεπε να είχε θεσπιστεί κάτι αλλο. Η κατα βαση ασύγχρονη μεσω πλατφόρμας για να ειναι οργανωμένη, σε συνδυασμο με καποες ωρεσ βιντεομαθηματων, ειναι η ιδανική λυση για να ειναι καλυμμένοι οι πεεισσοτεροι αθλητές. απλως επρεπε να ειχε γινει προετοιμασια απο πριν ετσι ωστε να μην μεινουν εκτεθειμένοι οι εκπαιδευτικοι για την προεργασία που όφειλε να ειχε κανει το υπουργειο. Με στενοχωρει ομως να φευγει η συζητηση απο το οφελος των παιδιων και πηγαινει στο πώς θα ειναι βέβαιος ο γονιος οτι ο εκπαιδευτικος δεν πληρώνεται ουτε μισο ευρω παραπανω απο οσο αξιζει αυτον τον καιρο, οταν το μοναδικο κριτηριο τον γονεα ειναι το αν τα παιδια ειναι απασχολημένα κατα τη διαρκεια του σχολικού ωραριου. Οσοι γονεις δουλευουν από το σπίτι ξέρουν ότι αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις ωράριο ούτε σ/κ ούτε αργία. το ίδιο συμβαίνει κ για μας αυτον τον καιρο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

@Έσπερος μόνη σου καταρχήν προσωποποιείς τα πράγματα, δε νομίζω κανείς να είπε ότι εσύ προσωπικά είσαι το πρόβλημα στο δημόσιο σχολείο. 

Υπαρχουν δυο αντιδραςεις: ή βγαζεις την ουρά σου απ εξω, δειχνεις τους αλλους με το δαχτυλο και κλαίγεσαι που δεν πληρώνεσαι περισσοτερα εσυ που εισαι πιο προσοντούχος / ευσυνείδητος / εργατικός, ή υπερασπίζεσαι το κύρος του σχολείου συνολικα γιατί αυτό είναι προς οφελος και των εργαζομένων αλλα και της κοινωνίας, γιατι η απαξίωση και η συκοφαντηςη μιας δημόσιας υπηρεσίας ξερετε καλα οτι δεν οδηγει στη βελτιωσή της, αλλα στην εγκατάλειψη και την υποβάθμιση της. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Υπαρχουν δυο αντιδραςεις: ή βγαζεις την ουρά σου απ εξω, δειχνεις τους αλλους με το δαχτυλο και κλαίγεσαι που δεν πληρώνεσαι περισσοτερα εσυ που εισαι πιο προσοντούχος / ευσυνείδητος / εργατικός, ή υπερασπίζεσαι το κύρος του σχολείου συνολικα γιατί αυτό είναι προς οφελος και των εργαζομένων αλλα και της κοινωνίας, γιατι η απαξίωση και η συκοφαντηςη μιας δημόσιας υπηρεσίας ξερετε καλα οτι δεν οδηγει στη βελτιωσή της, αλλα στην εγκατάλειψη και την υποβάθμιση της. 

 

H αποδοχή της αναξιοκρατίας εκ των έσω είναι που υποβαθμίζει την παιδεία. Αν η πλειοψηφία εργάζοταν ευσυνείδητα, θα ήταν δύσκολο ως αδύνατο σε κάποιον να λουφάρει, όπως είναι δύσκολο ως αδύνατο σε ένα γιατρό να μην κάνει καθόλου τη δουλειά του σε ένα δημόσιο νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

H αποδοχή της αναξιοκρατίας εκ των έσω είναι που υποβαθμίζει την παιδεία. Αν η πλειοψηφία εργάζοταν ευσυνείδητα, θα ήταν δύσκολο ως αδύνατο σε κάποιον να λουφάρει, όπως είναι δύσκολο ως αδύνατο σε ένα γιατρό να μην κάνει καθόλου τη δουλειά του σε ένα δημόσιο νοσοκομείο.

Το μεγαλύτερο λουφαριςμα στον χωρο ειναι αυτο που δεν βλεπουν οι μαθητες. Η κατανομη των εξ διδακτικών εργασιων που στηρίζουν τα σχολεια κυριως. αλλα κ διαφορα κουτοπόνηρα οπως η επιλογη τμημάτων κ μαθηματων απο τους παλιους κ το "χώσιμο" των νεων. Τη δουλεια σου ομως δεν μπορεις να μην την κανεις. Δεν μπορεις να κρυφτείς πισω απο την οθονη του υπολογιστη πίνοντας καφε κ σερφάροντας ουτε να πεταχτείς σε μια δουλιτσα ουτε να αρχίσεις τα τηλεφωνα. Ουτε να εχεις εφημερια κ να μην βγεις ουτε να δέχεσαι γονείς κ να μην είσαι στο γραφείο σου.Ουτε να πεις σε γονιο που ηρθε να ρωτησει οτι δεν ειναι ωρα επικοινωνιας, οπως γινεται σε πολλες υπηρεσιες. Αυτο δεν σγμαινει οτι ειμαστε ολοι το ιδιο αποτελεσματικοί. Καθε αλλο. Κι αυτο μπορεί να είναι άσχετο με τη δουλειά που έχεις κάνει για να προετοιμαστείς εκτος ταξης γιατι μπορει να κατεβάζεις τόμους ολόκληρους για να γραψεις τις ανεπανάληπτες κ μοναδικές σημειωσεις κ να μην μπορεις να αντιληφθείς τι ειναι πραγματικα αναγκαιο για το μαθημα (παθούσα τα δυο πρωτα χρονια). Φυσικά μπορεί κ να είσαι ακατάλληλος για συναναστροφή με κοσμο κ ειδικα με παιδια ή χωρις παιδαγωγικη ευαισθησια αλλα με μεγαλη λατρεία για την γρηγορη προοδο της υλης κ τα πολλα τεστ (αλλη μια κατηγορια που δουλευει πολυ χωρις απαραιτητα αποτελεσμα). και βεβαια δεν εχουν ολοι την ιδια διαθεση για καποιον πειραματισμό με κατι πιο σύγχρονο ή πιο εναλλακτικό. Και πολλοι δεν εχουν διαθεση ουτε να μαθουν πληκτρολόγηση, πραγμα απαράδεκτο, αλλα αυτο δεν τους καθιστά απο μονο του τεμπεληδες ή αδιάφορους. Ουτε η ελλειψη ομαδικότητας σημαινει οτι για την ταξη τους κ το μαθημα τους δεν ενδιαφερονται. Πολλα κουσουρια εχουμε οι εκπαιδευτικοι, οχι ομως τεμπελιά και λούφα. 

 

Η εκπαιδευση υποβαθμίζεται κ απο τις ελλείψεις σε μονιμο προσωπικο που να ειναι οργανικό μελος της εκπαιδευτικής ομαδας κ φυσικα να ειναι στη θεση του απο την 1/11. και απο την αυξηση των μαθητων ανα τμημα και τη συγχώνευση σχολειων (που συνεπάγεται μεγαλη ταλαιπωρια στα παιδια της επαρχιας κ όργιο κερδοσκοπίας απο τα ΚΤΕΛ κ τα ταξι με τα δικα σας λεφτα, αλλα δεν οειραζει, αρκει να μην τα παρει ενας εκπαιδευτικος). και απο τη διαμόρφωση του ωρολογίου προγραμματος με κριτηριο τους κλάδους στους οποίους υπαρχει επάρκεια για να μην χρεθαςτει να προσληφθούν αλλοι. Ολα αυτα, που εχουν εφαρμοστεί συστηματικα εδω κ μιε δεκαετια, γινονται πολυ ευκολα αποδεκτά απο την κοινη γνωμη με τη λογικη οτι θα προσληφθούν μερικοί τεμπεληδες λιγότεροι. Κι οταν τα επισημάνουμε, βαφτίζονται συντεχνιακά αιτήματα για να μη γινει καμια ουσιαστική διεκδικηση. 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, εγώ που διδάσκω σε δικό μου σχολείο γιαυτό και χάθηκα κι έχω λαλήσει, δουλεύω τις 3πλασιες ώρες χωρίς Καμμια βοήθεια εφόσον οι γονείς μου είναι αλλού και δεν μπορούν να μου κρατούν τα παιδιά, συν τα παιδιά να απασχολήσω, εγώ έκανα το εξής :ξεκίνησα με δύο φορές τη βδομάδα να τους δίνω επαναληπτικά για το σπίτι, συνέχισα με τα μεγάλα ονλαιν κανονικό μάθημα, παράλληλα βιντεοσκοπημενα μαθήματα για όσους δεν μπορούσαν τα ονλαιν και πλέον περασε εδώ και 10 μέρες όλο το σχολείο σε ονλαιν ενώ ήμουν(και είμαι) κατά αυτών αλλά αναγκαστικά γινεται τώρα. Νοίκιασα δηλαδή πλήρωσα καλή πλατφόρμα κοκ. Κι όσοι δεν έχουν πρόσβαση επικοινωνώ η ίδια προσωπικά μαζί τους και μπορει Να μιλάμε και μισή ώρα με τον καθένα ξεχωριστά.

Οι λόγοι που το έκανα είναι οι εξής :τα 800 δε τα θέλω, δε μου φτάνουν, είναι αέρας κοπανιστός, δεν έκανα καν την αίτηση. Οι καθηγητές μου εργάζονται ελάχιστα έχω αναλάβει τα περισσοτερα προσωπικά για ηθικούς λόγους. Όπου γνωρίζω. Σε μαθήματα που δεν γνωρίζω έχω μοιράσει τους καθηγητές. Τους πλήρωσα κανονικά και με το παραπάνω ενώ δεν έχουν δουλέψει τις ώρες παρόλο που ακόμα υπάρχουν πολλές εκκρεμότητες από γονείς. Μπορεί δηλαδή να δούλεψαν το 1/3 αλλά εγώ τους πλήρωσα όλο το μισθο τους. Έχω την αντοχή και το κάνω. Σε ότι αφορά τα δίδακτρα δεν έχω ζητήσει τιποτα ακόμα. Προς το παρόν παρέχω υπηρεσία με επιβαρυμενη πλάτη. Ελπίζω στην εκτίμηση των γονέων και είμαι σίγουρη όπως φαίνεται ήδη πως θα είναι η μέγιστη. 2: ενδιαφέρομαι πραγματικά για την πορεια των μαθητών μου. 3: δε θέλω να χάσω ούτε έναν μαθητή και δε θέλω να χάσω δίδακτρα καθώς έχω βασιστεί όλη τη χρονιά σε αυτά να καλύψω τα έξοδα μου.

 

Αποτέλεσμα : 1.πρώτη φορά στην επαγγελματική μου ζωή μπλοκαρα τόσο πολύ και αντιμετώπισα τόσο μεγάλη δυσκολία σε όλους τους τομείς. Τα κατάφερα όμως και είμαι σίγουρη για την επιτυχία των παιδιών μου. 2. Έχω κουραστεί κι εχώ ακόμα πολύ δρόμο μπροστά μου 3. Ήξερα πως έχω γεννηθεί για τα δύσκολα αλλά το επιβεβαιώνω μέσα μου αυτή την εποχή. Πιστεθω είναι εποχή εσωτερικών ανακαλύψεων για όλους μας. Σε όλους τους τομείς. Αισθανομαι ένα κινητό πτώμα αλλά περήφανη. 4. Να σας πω ποιο σχολείο είμαι, ευπρόσδεκτοι όλοι :P

 

ΤΟ ΤΕΛ. πλακιτσα. Όλα τα υπόλοιπα σοβαρολογω και καταρρεω. Υγεία και δουλεια, όχι ευκαιρία για καθισιο. Στις κρίσεις πιστεύω  φαίνονται όλα. Σχετικά με τα δικά μου παιδιά τα χαίρομαι πολύ, με κουράζουν επίσης πολύ, διαβάζω τη μεγάλη πολύ και την έχω προχωρήσει όσο δεν το είχε κάνει το ίδιο το σχολείο της. Πάμε πολύ καλά γενικώς. Εχω πολύ  άγχος με όλα αυτά σε σημείο να μη μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ από την υπερένταση  αλλά μου βγαίνει δημιουργικά. Καληνύχτα σας. :)

 

 

 
 

Arieta

 

Κοίτα κι εγώ κατά είμαι των ονλαιν αλλά αναγκαστικα να το κάνω. Άλλωστε για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα θα είναι. Στο δικό μου σχολείο ήταν λίγοι όσοι δεν είχαν πρόσβαση, σε δύο μάλιστα δάνεισα δύο ταμπλέτες του σχολείου (70 ευρώ η καθεμία αγορασμένες) σε άλλους μέσα από κινητό προσωπικά. Κοίτα δεν μπορούν όλοι να το κάνουν αυτό, εγώ δε θα είχα ποτέ αυτή την απαίτηση από καθηγητές. Εγώ απλώς είμαι έτσι και ήταν αναγκαίο σε εμάς λόγω εξετάσεων κυρίως, κατά τα άλλα σέβομαι τις απόψεις των συναδέλφων περί ονλαιν. Και σε Καμμια περίπτωση δεν αντικαθιστά το δια ζώσης με το απόσταση έτσι? Το κατανοούμε όλοι. Πετυχαίνει σε μεγάλες ηλικίες σε μικρά παιδιά δεν κανει καλό για πολλούς λόγους αν θέλετε να σας τους αναφέρω (οθόνη, ομαδικότητα, συνεργασία, παιχνίδι, αλληλεπιδραση, προσωπική επαφή κοκ) 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, arieta είπε:

Το αν κάποιος θεωρεί το δημόσιο μίζερο, δεν είναι το θεμα μας, μπορεί να έχει τα προσόντα να γίνει πρωθυπουργός. 

Όσον αφορά το πώς χειρίζεσαι εσύ το θέμα, από τη μία παρουσιάζεις τον εαυτό σου ως μια υπεύθυνη, επιμελή υπαλληλο πουδινει τα πάντα στη δουλειά της και υπο τις δεδομενες συνθήκες εργάζεται σκληρά.        

 

Από την άλλη μας λες οτι η εξ αποστάσεως αποκλείει μαθητές και δεν σου επιτρέπει η συνείδηση σου να το κάνεις και οι γονείς είμαστε γομαρια που το ζητάμε. Μην περιμένουμε 8-2 απασχοληση και την εξ αποστάσεως τη ζητάμε επειδή θελουμε στην πραγματικότητα babysitting. 

Καταλαβαίνεις ποσο αντιφατικά είναι αυτά που λες πως κάνεις με αυτά που σκέφτεσαι, έτσι? 

Κοίτα κι εγώ κατά είμαι των ονλαιν αλλά αναγκαστικα να το κάνω. Άλλωστε για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα θα είναι. Στο δικό μου σχολείο ήταν λίγοι όσοι δεν είχαν πρόσβαση, σε δύο μάλιστα δάνεισα δύο ταμπλέτες του σχολείου (70 ευρώ η καθεμία αγορασμένες) σε άλλους μέσα από κινητό προσωπικά. Κοίτα δεν μπορούν όλοι να το κάνουν αυτό, εγώ δε θα είχα ποτέ αυτή την απαίτηση από καθηγητές. Εγώ απλώς είμαι έτσι και ήταν αναγκαίο σε εμάς λόγω εξετάσεων κυρίως, κατά τα άλλα σέβομαι τις απόψεις των συναδέλφων περί ονλαιν. Και σε Καμμια περίπτωση δεν αντικαθιστά το δια ζώσης με το απόσταση έτσι? Το κατανοούμε όλοι. Πετυχαίνει σε μεγάλες ηλικίες σε μικρά παιδιά δεν κανει καλό για πολλούς λόγους αν θέλετε να σας τους αναφέρω (οθόνη, ομαδικότητα, συνεργασία, παιχνίδι, αλληλεπιδραση, προσωπική επαφή κοκ) 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Το μεγαλύτερο λουφαριςμα στον χωρο ειναι αυτο που δεν βλεπουν οι μαθητες. Η κατανομη των εξ διδακτικών εργασιων που στηρίζουν τα σχολεια κυριως. αλλα κ διαφορα κουτοπόνηρα οπως η επιλογη τμημάτων κ μαθηματων απο τους παλιους κ το "χώσιμο" των νεων. Τη δουλεια σου ομως δεν μπορεις να μην την κανεις. Δεν μπορεις να κρυφτείς πισω απο την οθονη του υπολογιστη πίνοντας καφε κ σερφάροντας ουτε να πεταχτείς σε μια δουλιτσα ουτε να αρχίσεις τα τηλεφωνα. Ουτε να εχεις εφημερια κ να μην βγεις ουτε να δέχεσαι γονείς κ να μην είσαι στο γραφείο σου.Ουτε να πεις σε γονιο που ηρθε να ρωτησει οτι δεν ειναι ωρα επικοινωνιας, οπως γινεται σε πολλες υπηρεσιες. Αυτο δεν σγμαινει οτι ειμαστε ολοι το ιδιο αποτελεσματικοί. Καθε αλλο. Κι αυτο μπορεί να είναι άσχετο με τη δουλειά που έχεις κάνει για να προετοιμαστείς εκτος ταξης γιατι μπορει να κατεβάζεις τόμους ολόκληρους για να γραψεις τις ανεπανάληπτες κ μοναδικές σημειωσεις κ να μην μπορεις να αντιληφθείς τι ειναι πραγματικα αναγκαιο για το μαθημα (παθούσα τα δυο πρωτα χρονια). Φυσικά μπορεί κ να είσαι ακατάλληλος για συναναστροφή με κοσμο κ ειδικα με παιδια ή χωρις παιδαγωγικη ευαισθησια αλλα με μεγαλη λατρεία για την γρηγορη προοδο της υλης κ τα πολλα τεστ (αλλη μια κατηγορια που δουλευει πολυ χωρις απαραιτητα αποτελεσμα). και βεβαια δεν εχουν ολοι την ιδια διαθεση για καποιον πειραματισμό με κατι πιο σύγχρονο ή πιο εναλλακτικό. Και πολλοι δεν εχουν διαθεση ουτε να μαθουν πληκτρολόγηση, πραγμα απαράδεκτο, αλλα αυτο δεν τους καθιστά απο μονο του τεμπεληδες ή αδιάφορους. Ουτε η ελλειψη ομαδικότητας σημαινει οτι για την ταξη τους κ το μαθημα τους δεν ενδιαφερονται. Πολλα κουσουρια εχουμε οι εκπαιδευτικοι, οχι ομως τεμπελιά και λούφα. 

 

Η εκπαιδευση υποβαθμίζεται κ απο τις ελλείψεις σε μονιμο προσωπικο που να ειναι οργανικό μελος της εκπαιδευτικής ομαδας κ φυσικα να ειναι στη θεση του απο την 1/11. και απο την αυξηση των μαθητων ανα τμημα και τη συγχώνευση σχολειων (που συνεπάγεται μεγαλη ταλαιπωρια στα παιδια της επαρχιας κ όργιο κερδοσκοπίας απο τα ΚΤΕΛ κ τα ταξι με τα δικα σας λεφτα, αλλα δεν οειραζει, αρκει να μην τα παρει ενας εκπαιδευτικος). και απο τη διαμόρφωση του ωρολογίου προγραμματος με κριτηριο τους κλάδους στους οποίους υπαρχει επάρκεια για να μην χρεθαςτει να προσληφθούν αλλοι. Ολα αυτα, που εχουν εφαρμοστεί συστηματικα εδω κ μιε δεκαετια, γινονται πολυ ευκολα αποδεκτά απο την κοινη γνωμη με τη λογικη οτι θα προσληφθούν μερικοί τεμπεληδες λιγότεροι. Κι οταν τα επισημάνουμε, βαφτίζονται συντεχνιακά αιτήματα για να μη γινει καμια ουσιαστική διεκδικηση. 

 

Ίσως στην επαρχία που είναι μικρή κοινωνία και κλειστή, να παίζει περισσότερο το φιλότιμο. Στην Αθήνα, μπορείς να κάνεις χαλαρά απόλυτες διακοπές και μάλλον και γι αυτό με βλέπεις τόσο αγανακτισμένη με την κατάσταση. Έχουμε καθηγητές που κυριολεκτικά αγνοούνται για εβδομάδες, και προ και μετά καραντίνας. Αν είχαν μία σταθερή δικαιολογία,  ξέρω κι εγώ ένα χρόνιο πρόβλημα υγείας, θα ήταν λογικό αλλά είναι κάθε τρίμηνο και άλλο. Δεν είναι όλοι, αλλά φέτος στο γυμνάσιο ας πούμε έχουμε τρεις από όσο ξέρω (όχι αναπληρωτες) που μονίμως κάτι έχουν, ένα μήνα αναρρωτική για κάποια πάθηση, μερικές εβδομάδες εδώ κι εκεί με σοβαρά οικογενειακά προβλήματα, ξανά αναρρωτική κλπ. Υπάρχει άνθρωπος που λόγω "σοβαρών προβλημάτων υγείας" πέρσυ δίδαξε κάτι σαν 10 ώρες, στο δεύτερο τετράμηνο δεν μπήκε καν βαθμός. Ανθρώπινο θα μου πεις; Έλα όμως που την ίδια περίοδο αυτός ο άνθρωπος πήγαινε τακτικά στη σχολή πολεμικών τεχνών που είναι συνιδιοκτήτης (παράνομα, δεν είναι γυμναστής και η ειδικότητά του δεν επιτρέπει κάτι τέτοιο) και δίδασκε κιόλας... Ε τώρα με την καραντίνα, μάντεψε ποιος κάνει απόλυτες διακοπές.

 

Για να πω και μερικά θετικά, σε διπλανής συνοικίας δημόσιο δημοτικό (δυστυχώς όχι το δικό μας) όπως έμαθα έχει ξεκινήσει οργανωμένο τρίωρο παρακαλώ πρόγραμμα καθημερινής σύγχρονης διδασκαλίας, και επικρατεί ενθουσιασμός από παιδιά και γονείς με δυνατότητα παρακολούθησης και από απλό κινητό. 

Εμείς δε έχουμε το παράδοξο ότι κάποιοι καθηγητές σαν να απέκτησαν νέα έμπνευση με την ηλεκτρονική διδασκαλία, και σε μαθήματα που δεν το περίμενε κανείς, όπως μουσική (ποιος ασχολείται συνήθως με τη μουσική στο γυμνάσιο) που έχουν έρθει δύο φοβερά έξυπνα project μέχρι στιγμής και τα παιδιά έχουν ενθουσιαστεί.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Ίσως στην επαρχία που είναι μικρή κοινωνία και κλειστή, να παίζει περισσότερο το φιλότιμο. Στην Αθήνα, μπορείς να κάνεις χαλαρά απόλυτες διακοπές και μάλλον και γι αυτό με βλέπεις τόσο αγανακτισμένη με την κατάσταση. Έχουμε καθηγητές που κυριολεκτικά αγνοούνται για εβδομάδες, και προ και μετά καραντίνας. Αν είχαν μία σταθερή δικαιολογία,  ξέρω κι εγώ ένα χρόνιο πρόβλημα υγείας, θα ήταν λογικό αλλά είναι κάθε τρίμηνο και άλλο. Δεν είναι όλοι, αλλά φέτος στο γυμνάσιο ας πούμε έχουμε τρεις από όσο ξέρω (όχι αναπληρωτες) που μονίμως κάτι έχουν, ένα μήνα αναρρωτική για κάποια πάθηση, μερικές εβδομάδες εδώ κι εκεί με σοβαρά οικογενειακά προβλήματα, ξανά αναρρωτική κλπ. Υπάρχει άνθρωπος που λόγω "σοβαρών προβλημάτων υγείας" πέρσυ δίδαξε κάτι σαν 10 ώρες, στο δεύτερο τετράμηνο δεν μπήκε καν βαθμός. Ανθρώπινο θα μου πεις; Έλα όμως που την ίδια περίοδο αυτός ο άνθρωπος πήγαινε τακτικά στη σχολή πολεμικών τεχνών που είναι συνιδιοκτήτης (παράνομα, δεν είναι γυμναστής και η ειδικότητά του δεν επιτρέπει κάτι τέτοιο) και δίδασκε κιόλας... Ε τώρα με την καραντίνα, μάντεψε ποιος κάνει απόλυτες διακοπές.

 

Για να πω και μερικά θετικά, σε διπλανής συνοικίας δημόσιο δημοτικό (δυστυχώς όχι το δικό μας) όπως έμαθα έχει ξεκινήσει οργανωμένο τρίωρο παρακαλώ πρόγραμμα καθημερινής σύγχρονης διδασκαλίας, και επικρατεί ενθουσιασμός από παιδιά και γονείς με δυνατότητα παρακολούθησης και από απλό κινητό. 

Εμείς δε έχουμε το παράδοξο ότι κάποιοι καθηγητές σαν να απέκτησαν νέα έμπνευση με την ηλεκτρονική διδασκαλία, και σε μαθήματα που δεν το περίμενε κανείς, όπως μουσική (ποιος ασχολείται συνήθως με τη μουσική στο γυμνάσιο) που έχουν έρθει δύο φοβερά έξυπνα project μέχρι στιγμής και τα παιδιά έχουν ενθουσιαστεί.

 

 

Οι κλάδοι που θα μπορουσαν να κανουν εξαιρετικά πραγματα στην ταξη αλλα τους τρωει η απαξίωση του μαθηματος απο τα παιδια και καποιους γονείς, έχουν έτσι τουλ την ευκαιρία να κάνουν κάτι για οποιον ενδιαφερεται. δεν μου φαινεται περιεργο. κανονικα σ αυτα επρεπε να δοθει εμφαση κ οχι στα συνηθισμένα, όπως έχω ξαναπεί. Αλλά κι εγώ άλλαξα στρατηγική, από το να λένε ότι βαριέμαι να διορθώνω εκθέσεις κι εγω να έχω κοπιάσει τόσο για να φτιάξω κάποιο πρωτότυπο project, προσφερω αυτο που ζηταει το κοινο. 

 

εγω ειχα εκπλήξεις απο μαθητες. μου εστειλαν ασκησεις μαθητες που δεν περιμενα. Τις ηλεκτρονικές ασκησεις που εβαλα (γιατι βαριεμαι να διορθωνω προφανως) τις εκαναν σχεδον ολοι. Αντιθετα καποιοι άριστοι μαθητές της Β και της Γ είναι εξαφανισμένοι και σ αυτούς συγκαταλέγονται δυστυχως και παιδια συναδελφισσων που κατα τ αλλα σχολιαζουν και κρινουν τους παντες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

εγω ειχα εκπλήξεις απο μαθητες. μου εστειλαν ασκησεις μαθητες που δεν περιμενα. Τις ηλεκτρονικές ασκησεις που εβαλα (γιατι βαριεμαι να διορθωνω προφανως) τις εκαναν σχεδον ολοι. Αντιθετα καποιοι άριστοι μαθητές της Β και της Γ είναι εξαφανισμένοι και σ αυτούς συγκαταλέγονται δυστυχως και παιδια συναδελφισσων που κατα τ αλλα σχολιαζουν και κρινουν τους παντες. 

 

Μπαίνω σφήνα στη συζήτηση χωρίς να έχω γνώση των υπολοίπων για τα οποία συζητάτε, για να πω μόνο πως κι εγώ έχω διαπιστώσει ότι τις ηλεκτρονικές ασκήσεις τις δέχονται πολύ εύκολα και ευχάριστα όλα τα παιδιά. Το συζητούσα αυτές τις μέρες με κάποιους γονείς του τμήματος του γιου μου, των οποίων τα παιδιά είναι αδύναμοι σχετικά μαθητές και αρκετά απρόθυμοι με το διάβασμα και όμως αυτή την περίοδο κάνουν τις ασκήσεις στον Η/Υ αδιαμαρτύρητα, ενώ είναι οι ίδιες ακριβώς ασκήσεις που περιλαμβάνονται στο βιβλιοτετράδιο του σχολείου, απλά προσαρμοσμένες ηλεκτρονικά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Μπαίνω σφήνα στη συζήτηση χωρίς να έχω γνώση των υπολοίπων για τα οποία συζητάτε, για να πω μόνο πως κι εγώ έχω διαπιστώσει ότι τις ηλεκτρονικές ασκήσεις τις δέχονται πολύ εύκολα και ευχάριστα όλα τα παιδιά. Το συζητούσα αυτές τις μέρες με κάποιους γονείς του τμήματος του γιου μου, των οποίων τα παιδιά είναι αδύναμοι σχετικά μαθητές και αρκετά απρόθυμοι με το διάβασμα και όμως αυτή την περίοδο κάνουν τις ασκήσεις στον Η/Υ αδιαμαρτύρητα, ενώ είναι οι ίδιες ακριβώς ασκήσεις που περιλαμβάνονται στο βιβλιοτετράδιο του σχολείου, απλά προσαρμοσμένες ηλεκτρονικά.

Λογικό είναι γιατί τους φαίνεται κάτι διαφορετικό. Φυσικά ο γραπτός λόγος δεν πρέπει να παραμεληθεί, αλλά από το να μην κανουν τίποτα, καλό είναι να ασχοληθούν έςτω με αυτά. Για αυτό κι εγώ βαζω και τις δυο μορφές ασκήσεων, οςο επιτρεπει το καθε μαθημα, για να εχω μια συμμετοχη τουλαχιστον στις ηλεκτρονικές. 

Link to comment
Share on other sites

Σε τι συχνότητα γίνεται η ανατροφοδότηση σε κάθε μάθημα, γλώσσα , μαθηματικά κλπ στα δικά σας σχολεία?

Θα ήθελα να ρωτήσω, στην Εξ.απ.εκ,  στις ξένες γλώσσες τι κάνετε? στην Τ.Π.Α ? Θεωρώ σε αυτά τα μαθήματα θα μπορούσαν να παίζουν πολλές ασκήσεις επανάληψης και εμπέδωσης.

Φυσική αγωγή ? Μουσική ? Εικαστικά? Πώς διαχειρίζονται αυτά τα μαθήματα οι καθηγητές?

Σε τι συχνότητα γίνεται η ανατροφοδότηση , φροντίζουν να ανανεώνουν το υλικό τους?

 

 

 

Επεξεργάστηκαν by arieta
Link to comment
Share on other sites

Just now, arieta είπε:

Σε τι συχνότητα γίνεται η ανατροφοδότηση σε κάθε μάθημα, γλώσσα , μαθηματικά κλπ στα δικά σας σχολεία?

Θα ήθελα να ρωτήσω, στην Εξ.απ.εκ,  στις ξένες γλώσσες τι κάνετε? στην Τ.Π.Α ? Θεωρώ σε αυτά τα μαθήματα θα μπορούσαν να παίζουν πολλές ασκήσεις επανάληψης και εμπέδωσης.

Φυσική αγωγή ? Μουσική ? Εικαστικά? Πώς διαχειρίζονται αυτά τα μαθήματα οι καθηγητές?

Σε τι συχνότητα γίνεται η ανατροφοδότηση , φροντίζουν να ανανεώνουν το υλικό τους?

 

 

 

Αυτήν την απορία την έχω κι εγώ επειδή δεν θελω για διαφορους λογους να ρωτησω συναδελφους. Ο αντρας μ ανεβάζει μια φορα την εβδομαδα ενα φυλλάδιο με αρκετες επαναληπτικές για μια συγκεκριμένη ενότητα κ ενα σετ κλειστού τυπου κ μεσα στη βδομαδα παιρνει απαντησεις κ επικοινωνει για διορθωσεις κ αποριες. η ποσοτητα ειναι περισδοτερη απο τις ασκησεις που μπαινουν απο μερα σε μερα αλλα οχι κατι σαν υπερβολικη επαναληψη. Εγω ειχα ξεκινηςα να ανεβάζω δυο φορες δλδ οποτε θα ειχαμε μαθημα, αλλα πιο μικρες ασκησεις (κατι παραπανω απο τις κλασικες ασκήσεις για το σπίτι) πανω σε συγκεκριμενη θεωρια και στην ιστορία ένα πιο μεγάλο επαναληπτικό μια φορά την εβδομαδα σε μια ευρύτερη ενοτητα. Όμως βλέπω ότι τα παιδιά δεν τις κάνουν λίγες λίγες αλλά πολλές μαζεμενε μαζί. εχω την υποψία ότι κάποιοι συνάδελφοι ανέβασαν με τη μια όλα τα επαναληπτικά και τα παιδιά μπλόκαραν κάπως και δεν δουλεύουν με μια κανονικότητα, και βρέθηκαν κ οι ίδιοι με μεγάλο όγκο διόρθωσης. Κατα τη γνωμη μου το λογικο θα ηταν να βαζουμε περιπου τθς μερες που θα ειχαμε μαθημα σε καθε τμημα μια μικρη ποσοτητα κ τα παιδιά κάθε μέρα να κάνουν τα μαθήματα που θα είχαν εκείνη τη μερα. Αλλά επειδή δεν είμαστε συνεργάσιμος κ καλοπροαίρετος κλάδος, δεν σκοπεύω να προτείνω τίποτα στους αλλους. θα ρωτήσω καλύτερα τα παιδιά πώς θέλουν να συνεργαστούμε. και τωρα που εχω ενα ικανοποιητικό ποσοστο απαντήσεων, θα ανεβάζω κ τις λυσεις ωστε οσοι δεν εγραψαν να κερδίσουν κατι τουλαχιστον απ αυτο. 

Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2020 at 12:21 ΠΜ, arieta είπε:

Έπρεπε να προσεγγίσουμε οι γονείς τη δασκάλα, επισημάνοντας ότι έχει αρχίσει η εξ αποστάσεως εκ εκπαίδευση, για να μας στείλει πριν δύο μέρες 1 φωτοτυπία της πλάκας. Θεωρώ ότι δεν είχε την πρόθεση να το κάνει , βλέποντας ότι μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχε αναλάβει καμία πρωτοβουλία .Και πάλι , η φωτοτυπία ήταν στάχτη στα μάτια, κάτι ελάχιστες, πανεύκολες ασκησούλες  γνωσιακού επιπέδου πολύ κατώτερου από την τάξη που παρακολουθούν .Κάποιοι άλλοι έχουν στείλει και αυτοί άπαξ κάποιες ασκήσεις και άλλοι καθόλου...

Όταν επικοινώνησα άκουσα ένα σωρό δικαιολογίες, ότι δεν λειτουργεί το σύστημα και λοιπά , λες και δεν υπάρχουν χίλια συστήματα να επικοινωνήσει με τους μαθητές, από τηλέφωνο μέχρι email ,viber,webex skype κτλ..Να επισημάνω ότι όλα τα παιδιά της τάξης έχουν internet.

Lisbet, έχεις δίκιο , όλοι αυτοί οι άνθρωποι θα πάρουν τον ίδιο μισθό, μην πω το άλλο .όλοι θα πάρουν μισθούς μηνών για δουλειά λίγων ωρών ενώ οι ιδιωτικοί , αν πάρουν , θα πρέπει να έχουν εργαστεί σκληρά.

Και τα παιδιά? Αποχαυνωμένα σε τηλεοράσεις και tablet, μέχρι να γίνουν ζόμπι, σκουριασμένα μυαλά από τα μικράτα τους.

Και για όλα αυτά φταίνει εκπαιδευτικοί χωρίς φιλότιμο και όραμα, αλλά και το υπουργείο που δεν θέτει συγκεκριμένους όρους που πρέπει να τηρήσουν, αναγκάζοντας τους χιλιάδες υπαλλήλους να παράγουν τόσο έργο που αντιστοιχεί στο μισθό που εισπράττουν. Να φτιάξουν πλατφόρμα της προκοπής. Αν δεν δουλεύει η πλατφόρμα να δίνουν εναλλακτικές ούτως ώστε να μην σταματά η εκπαίδευση των παιδιών για τόσο μεγάλο διάστημα.

Annoulen σε θεωρώ τυχερή σε σύγκριση με τα δικά μας δεδομένα που δίνουν στα παιδιά σου έναυσμα να ασχοληθούν τουλάχιστον δύο ώρες και έχουν καθημερινή επικοινωνία με τη δασκάλα. Κάτι είναι κι αυτό

Ναι. Εγώ σας είπα πως δουλεύω.αλλα έχω και τζαμπατζηδες. Δεν ήταν κανονικό μάθημα κυρία τάδε δε σας πληρώνουμε. Είναι θέμα άνθρωπου όλα δυστυχώς .

Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2020 at 1:33 ΠΜ, Lisbet είπε:

 

Τι εύκολο και βολικό να τα ρίχνουμε όλα στους κακούς γονείς...και τι ποσοστό να είναι αυτοί οι αδιάφοροι και τεχνοφοβικοί γονείς, σε σύγκριση με τους αδιάφορους και βολεμένους εκπαιδευτικούς; Νομίζω ότι την απάντηση την ξέρεις μόνη σου.

 

2 εκπαιδευτικοί είσαστε στο σπίτι και δε μπορείτε να απασχολήσετε ΕΝΑ παιδί, για να κάνετε από ΜΙΑ ώρα μάθημα ο καθένας την ημέρα, εκ περιτροπής; Και πρέπει να βάλετε και το φαϊ να γίνεται την ώρα του μαθήματος; Πραγματικά, καταλαβαίνεις τι γράφεις; Γελάνε και οι πέτρες...όντως πρέπει να ζεις σε παράλληλο σύμπαν!

 

Ωραία, ας στέλνονται ασκήσεις, έστω κι αν η πλατφόρμα δεν υποστηρίζει τις απαντησεις κι αναγκάζομαι να κάθομαι να τα σκανάρω και να τα στέλνω με το μέιλ. Αλλά να τα διορθώσει Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ! Είναι το ελάχιστο που μπορεί να προσφέρει! Όχι να το περιμένει κι αυτό από μένα!

 

Όσο για την τελευταία σου φράση, θα έπρεπε πραγματικά να ντρέπεσαι.

Κανείς λάθος. Εγώ για να κάνω μια ώρα ονλαιν θέλω άλλες 4 για διορθώσεις πλάνο να σας στείλω ύλη να απαντήσω σε ερωτήσεις στα μέιλ.επισης δεν έχω καμμιά βοήθεια στο σπίτι μου κ ο άντρας μου δουλεύει κι αυτός.δεν έχετε ιδέα......

Link to comment
Share on other sites

Η δίκη μας καλλιτεχνικού έχει κάποια θεματικά αφιερώματα κ βάζει κ ημι-ελευθερα θέματα  για ζωγραφιά ή χειροτεχνία κ  της στέλνουν φωτό. Ο μουσικός έχει οπτικοακουστικό υλικό για τα θέματα της καθε ταξης. Δεν ξερω ομως αν ζηταει καποια αλληλεπίδραση με τα παιδια. Η γυμνάστρια εχει υλικο για καλη διατροφη κ για θέματα ιστορίας του αθλητισμού κ νομίζω βαζει κάποιες δραστηριοτητες παρουσίασης. Η τεχνολόγος δθορυωνει τις παρουσιάσεις των παιδιών που θα είχαν έτοιμες τέτοια εποχή για παρουσίαση στην τάξη κ θεωρητικα δινει κ συμβουλες για τις κατασκευες των παιδιων - αν κ οι κακές γλώσσες λένε ότι κάποιοι τις αναλαμβάνουν επ αμοιβή κ δεν ξέρω τι κάνουν τώρα. με εξαιρεςη την καλλιτεχνικού, δεν σκοτώνονται στη διυλεια, οπωα δλδ ηταν κ στην κανονικη ταξη. ο πληροφορικός δεν ξερω τι κανει. μπορει κ να μην προλαβαινει να κανει κ πολλα, αφου πρεπει να επιλύει τις πιο ηλίθιες αποριες διευθυντών, καθηγητων κ μαθητων.  Η φιλολογος της ειδικής αγωγής δεν μ έχει ρωτήσει τι κάνω παρόλο που δεν αυτενεργουσε ποτε, μάλλον τα μαθαίνει από τα παιδιά που παρακολουθεί, όπως κάνουν κ οι καθηγητές της ενισχυτικής. 

 

Εχω καταλαβει επισης οτι υπαρχει καποια επικοινωνια κ με τους φροντιστες.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Deena είπε:

 

Μπαίνω σφήνα στη συζήτηση χωρίς να έχω γνώση των υπολοίπων για τα οποία συζητάτε, για να πω μόνο πως κι εγώ έχω διαπιστώσει ότι τις ηλεκτρονικές ασκήσεις τις δέχονται πολύ εύκολα και ευχάριστα όλα τα παιδιά. Το συζητούσα αυτές τις μέρες με κάποιους γονείς του τμήματος του γιου μου, των οποίων τα παιδιά είναι αδύναμοι σχετικά μαθητές και αρκετά απρόθυμοι με το διάβασμα και όμως αυτή την περίοδο κάνουν τις ασκήσεις στον Η/Υ αδιαμαρτύρητα, ενώ είναι οι ίδιες ακριβώς ασκήσεις που περιλαμβάνονται στο βιβλιοτετράδιο του σχολείου, απλά προσαρμοσμένες ηλεκτρονικά.

Μέχρι να το συνηθίσουν και να το βαρέθουν..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εδώ ο κύκλος είναι στενός κ ξερουν γενικα τι στιλ εξέτασης εχει ο καθενας, δεν μ αρεσει η ιδέα ότι έχουν μέσω των παιδιών απεριόριστη προσβαση στο υλικο μας ετοιμο σε ηλεκτρονική μορφή γιατί μετά θα κάνουν τους έξυπνους τις αλλες χρονιές. αλλα δεν θελω να ανεβάζω κλειδωμένα pdf γιατι μπορει τα παιδια να θελουν να εκτυπώνουν. Τους φροντιστές εννοώ, που ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...