Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξ αποστάσεως εκπαίδευση στο δημόσιο σχολείο


Recommended Posts

Just now, Ilaeira είπε:

Παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες. Εγώ ξεκίνησα φροντιστήρια στη Β' Λυκείου και έκανα φουλ πρόγραμμα. Ήταν εφιάλτης. Και στο τέλος δεν έγραψα και καλά, ίσως λόγω κούρασης; Είχα σιχαθεί το διάβασμα; Δεν ξέρω. Στη Γ' είπα στους γονείς μου ότι θα κάνω μόνο κατεύθυνσης και ένα ακόμα που ένιωθα αδύναμη. Στα υπόλοιπα έκανα καποια ιδιαίτερα λίγο πριν τις εξετάσεις. Ε, καμία σχέση. Ήταν αποκάλυψη. Είχα χρόνο να διαβάσω, ρε παιδιά. Και να βγω επίσης - όχι κάτι φοβερό, μια μισάωρη βόλτα μετά το φροντιστήριο. Έστρωσα πωπό και πέρασα σε σχολή πολύ υψηλόβαθμη χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Ήταν τελείως διαφορετική η ψυχολογία, ένιωθα ότι έχω τον έλεγχο του προγραμματός μου αντί να τρέχω στα φροντιστήρια σαν ζόμπι. Και Σάββατο ποτέ μα ποτέ. Η Παρασκευή ήταν πάντα για βόλτα και ξεκούραση, όχι για να διαβάζεις για το φροντιστήριο της επόμενης. 

 

Eιλικρινά πιστεύω ότι για κάθε μαθητή που δεν τα καταφέρνει από τεμπελιά, υπάρχει άλλος ένας που δεν τα καταφέρνει γιατί τρέχει σαν τον τρελό φορτωμένος με απίστευτες ώρες φροντιστηρίων χωρίς να προλαβαίνει να ξεκουραστεί αλλά ούτε και να διαβάσει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 824
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Eιλικρινά πιστεύω ότι για κάθε μαθητή που δεν τα καταφέρνει από τεμπελιά, υπάρχει άλλος ένας που δεν τα καταφέρνει γιατί τρέχει σαν τον τρελό φορτωμένος με απίστευτες ώρες φροντιστηρίων χωρίς να προλαβαίνει να ξεκουραστεί αλλά ούτε και να διαβάσει!

Και θπαρχουν αλλοι 3-4 που χρειαζονται φροντιστηρια τα οποια εχουν αυτες τις ωρες! 
Δεν μπορουν ολοι οι γονεις να πληρωνουν ιδιαιτερα, αλλα και ουτε ολοι οι μαθητες να τα βγαζουν περα χωρις φροντιστηριο.....

Link to comment
Share on other sites

Just now, emmaki είπε:

Και θπαρχουν αλλοι 3-4 που χρειαζονται φροντιστηρια τα οποια εχουν αυτες τις ωρες! 
Δεν μπορουν ολοι οι γονεις να πληρωνουν ιδιαιτερα, αλλα και ουτε ολοι οι μαθητες να τα βγαζουν περα χωρις φροντιστηριο.....

 

Αν και καταλαβαίνω ττο σκεπτικό, όχι, ποτέ δεν είναι δυνατό ένα παιδί να χρειάζεται 2-3 ώρες φροντιστήριο τη μέρα. Αν δεν καταλαβαίνει τίποτα στο σχολείο, κάτι πάει πολύ στραβά με το σχολείο, αν ουσιαστικά ξαναδιδάσκεται τα πάντα στο φροντιστήριο και μάλιστα σε λιγότερο χρόνο. Είναι πολύ πιο πιθανό να μην προσπαθεί καν στο σχολείο, γιατί έχει μάθει να του διδάσκουν ξανά (κοινώς να του λύνουν/γράφουν τις ασκήσεις) στο φροντιστήριο. Ξέρεις πόσο συχνά ακούγεται στα Λύκεια ο διάλογος "γιατί δεν προσέχεις παιδί μου;" "γιατί τα έχω κάνει/θα τα κάνω στο φροντιστήριο" και πόσο συχνά το φροντιστήριο λύνει τις ασκήσεις για το σχολείο; Δεν αντιλέγω ότι μπορεί να θες το κάτι παραπάνω ή ένας καθηγητής να μη σου ταιριάζει, αλλά να χρειάζεσαι φροντιστήριο σε όλα τα μαθήματα του σχολείου (που είναι το σύνηθες πακέτο), ειλικρινά αποκλείεται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Αν και καταλαβαίνω ττο σκεπτικό, όχι, ποτέ δεν είναι δυνατό ένα παιδί να χρειάζεται 2-3 ώρες φροντιστήριο τη μέρα. Αν δεν καταλαβαίνει τίποτα στο σχολείο, κάτι πάει πολύ στραβά με το σχολείο, αν ουσιαστικά ξαναδιδάσκεται τα πάντα στο φροντιστήριο και μάλιστα σε λιγότερο χρόνο. Είναι πολύ πιο πιθανό να μην προσπαθεί καν στο σχολείο, γιατί έχει μάθει να του διδάσκουν ξανά (κοινώς να του λύνουν/γράφουν τις ασκήσεις) στο φροντιστήριο. Ξέρεις πόσο συχνά ακούγεται στα Λύκεια ο διάλογος "γιατί δεν προσέχεις παιδί μου;" "γιατί τα έχω κάνει/θα τα κάνω στο φροντιστήριο" και πόσο συχνά το φροντιστήριο λύνει τις ασκήσεις για το σχολείο; 

Δεν ειναι ετσι......

Εγω και καλη μαθητρια ημουν και προσεχα στο σχολειο.

Αλλα, στα αρχαια πχ στο σχολειο καναμε 1 αγνωστο κειμενο την εβδομαδα (45 λεπτα την ημερα ηταν το μαθημα, μεχρι να μαζευτουμε απο το διαλειμμα και να καθισουμε τρωγαμε 5 λεπτα, 20 παιδια στην ταξη, μεχρι να γινει αναλυση λεξη προς λεξη, να γινουν ερωτησεις σε ολους, να σκεφτουν και να απαντησουν, γιατι δεν μπορεις να μην αφησεις τονπαιδι να σκεφτει οταν κανεις ερωτηση, ουτε και να κανεις μαθημα με 4-5 καλους, η ωρα τελειωνε χωρις να το καταλαβουμε). Στο φροντιστηριο ηταν 4 μονες ωρες (60λεπτες) συν ενα διωρο (συνολο 6 ωρες) και η ταξη ειχε 5 παιδια. Καναμε τουλαχιστον 4 κειμενα την εβδομαδα...... Εχει διαφορα!

Επισης στην εκθεση στο σχολειο ηταν ενα διωρο (90 λεπτα χρονος διδασκαλιας, βγαλε 5-10 λεπτα μεχρι να ταχτοποιηθουμε και παμε στα 70 λεπτα) την εβδομαδα. Τη μια εβδομαδα γραφαμε εκθεση (τοτε ειχαμε δοκιμιο) και την επομενη εβδομαδα καναμε διορθωση (25 παιδια στην ταξη, γιατι στην εκθεση δεν ημασταν χωρισμενοι οπως στα μαθηματα δεσμης). Στο φροντιστηριο ειχαμε 2 2ωρα την εβδομαδα (2 φορες απο 120 λεπτα) με 5 παιδια στην ταξη. Στο ενα γραφαμε εκθεση και στο αλλο τη διορθωναμε. Αρα γραφαμε 1 εκθεση ανα 15 μερες στο σχολειο ενω 1 ανα εβδομαδα στο φροντιστηριο!!!!!

Οσο και να θελει να δουλεψει ο καθηγητης στο σχολειο, και εγω ετυχα σε πολυ καλους καθηγητες, δεν προλαβαινει να βγαλει την υλη των εξετασεω οπως πρεπει. Το συστημα το εξεταστικο ειναι τοσο εξοντωτικο και τοσο εκτος σχολικης πραγματικοτητας που τα παιδια χωρις την εξτρα βοηθεια του φροντιστηριου δεν τα καταφερνουν.

 

Και ξαναλεω, ημουν απο τις πολυ καλες μαθητριες και περασα στη σχολη που ηθελα με παρα πολυ καλη σειρα

Link to comment
Share on other sites

Just now, emmaki είπε:

Δεν ειναι ετσι......

Εγω και καλη μαθητρια ημουν και προσεχα στο σχολειο.

Αλλα, στα αρχαια πχ στο σχολειο καναμε 1 αγνωστο κειμενο την εβδομαδα (45 λεπτα την ημερα ηταν το μαθημα, μεχρι να μαζευτουμε απο το διαλειμμα και να καθισουμε τρωγαμε 5 λεπτα, 20 παιδια στην ταξη, μεχρι να γινει αναλυση λεξη προς λεξη, να γινουν ερωτησεις σε ολους, να σκεφτουν και να απαντησουν, γιατι δεν μπορεις να μην αφησεις τονπαιδι να σκεφτει οταν κανεις ερωτηση, ουτε και να κανεις μαθημα με 4-5 καλους, η ωρα τελειωνε χωρις να το καταλαβουμε). Στο φροντιστηριο ηταν 4 μονες ωρες (60λεπτες) συν ενα διωρο (συνολο 6 ωρες) και η ταξη ειχε 5 παιδια. Καναμε τουλαχιστον 4 κειμενα την εβδομαδα...... Εχει διαφορα!

Επισης στην εκθεση στο σχολειο ηταν ενα διωρο (90 λεπτα χρονος διδασκαλιας, βγαλε 5-10 λεπτα μεχρι να ταχτοποιηθουμε και παμε στα 70 λεπτα) την εβδομαδα. Τη μια εβδομαδα γραφαμε εκθεση (τοτε ειχαμε δοκιμιο) και την επομενη εβδομαδα καναμε διορθωση (25 παιδια στην ταξη, γιατι στην εκθεση δεν ημασταν χωρισμενοι οπως στα μαθηματα δεσμης). Στο φροντιστηριο ειχαμε 2 2ωρα την εβδομαδα (2 φορες απο 120 λεπτα) με 5 παιδια στην ταξη. Στο ενα γραφαμε εκθεση και στο αλλο τη διορθωναμε. Αρα γραφαμε 1 εκθεση ανα 15 μερες στο σχολειο ενω 1 ανα εβδομαδα στο φροντιστηριο!!!!!

Οσο και να θελει να δουλεψει ο καθηγητης στο σχολειο, και εγω ετυχα σε πολυ καλους καθηγητες, δεν προλαβαινει να βγαλει την υλη των εξετασεω οπως πρεπει. Το συστημα το εξεταστικο ειναι τοσο εξοντωτικο και τοσο εκτος σχολικης πραγματικοτητας που τα παιδια χωρις την εξτρα βοηθεια του φροντιστηριου δεν τα καταφερνουν.

 

Και ξαναλεω, ημουν απο τις πολυ καλες μαθητριες και περασα στη σχολη που ηθελα με παρα πολυ καλη σειρα

 

Κι εγώ έκανα φροντιστήριο Έκθεση και Αρχαία. Αλλά δεν έκανα ούτε Ιστορία, ούτε Λογοτεχνία, ούτε Φυσική και Μαθηματικά γενικής κατεύθυνσης. Σ' αυτά τα τελευταία έκανα λίγα ιδιαίτερα μετά το Πάσχα. 

Άλλο να κάνεις φροντιστήριο στα Αρχαία, που φυσικά σου προσφέρει ένα πλεονέκτημα, κι άλλο στην Ιστορία κατεύθυνσης που είναι ένα λεπτό βιβλίο, μετρημένα κουκιά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, emmaki είπε:

Δεν ειναι ετσι......

Εγω και καλη μαθητρια ημουν και προσεχα στο σχολειο.

Αλλα, στα αρχαια πχ στο σχολειο καναμε 1 αγνωστο κειμενο την εβδομαδα (45 λεπτα την ημερα ηταν το μαθημα, μεχρι να μαζευτουμε απο το διαλειμμα και να καθισουμε τρωγαμε 5 λεπτα, 20 παιδια στην ταξη, μεχρι να γινει αναλυση λεξη προς λεξη, να γινουν ερωτησεις σε ολους, να σκεφτουν και να απαντησουν, γιατι δεν μπορεις να μην αφησεις τονπαιδι να σκεφτει οταν κανεις ερωτηση, ουτε και να κανεις μαθημα με 4-5 καλους, η ωρα τελειωνε χωρις να το καταλαβουμε). Στο φροντιστηριο ηταν 4 μονες ωρες (60λεπτες) συν ενα διωρο (συνολο 6 ωρες) και η ταξη ειχε 5 παιδια. Καναμε τουλαχιστον 4 κειμενα την εβδομαδα...... Εχει διαφορα!

Επισης στην εκθεση στο σχολειο ηταν ενα διωρο (90 λεπτα χρονος διδασκαλιας, βγαλε 5-10 λεπτα μεχρι να ταχτοποιηθουμε και παμε στα 70 λεπτα) την εβδομαδα. Τη μια εβδομαδα γραφαμε εκθεση (τοτε ειχαμε δοκιμιο) και την επομενη εβδομαδα καναμε διορθωση (25 παιδια στην ταξη, γιατι στην εκθεση δεν ημασταν χωρισμενοι οπως στα μαθηματα δεσμης). Στο φροντιστηριο ειχαμε 2 2ωρα την εβδομαδα (2 φορες απο 120 λεπτα) με 5 παιδια στην ταξη. Στο ενα γραφαμε εκθεση και στο αλλο τη διορθωναμε. Αρα γραφαμε 1 εκθεση ανα 15 μερες στο σχολειο ενω 1 ανα εβδομαδα στο φροντιστηριο!!!!!

Οσο και να θελει να δουλεψει ο καθηγητης στο σχολειο, και εγω ετυχα σε πολυ καλους καθηγητες, δεν προλαβαινει να βγαλει την υλη των εξετασεω οπως πρεπει. Το συστημα το εξεταστικο ειναι τοσο εξοντωτικο και τοσο εκτος σχολικης πραγματικοτητας που τα παιδια χωρις την εξτρα βοηθεια του φροντιστηριου δεν τα καταφερνουν.

 

Και ξαναλεω, ημουν απο τις πολυ καλες μαθητριες και περασα στη σχολη που ηθελα με παρα πολυ καλη σειρα

Γενικα συμφωνώ, όμως πολλοί δεν πάνε για το έξτρα. Πάνε για να τα ακούσουν δυο φορές, που τελικά τη δεύτερη θα βαριούνται. πάνε απλα για να βγάλουν την ύλη από πριν. να κανεις άγνωστο κ έκθεση το καταλαβαίνω. φυσικά χρειαχεται εξάσκηση. να κανεις λατινικά κ γνωστό, τι νόημα έχει; ή γιατί να κανεις ιστορία πέρα από το να σε βάλει κάποιος σε μια σειρά με τις πηγές; 

 

εγω έδωσα 12 μαθήματα στη β λυκείου κ 9 στη γ. Λόγω μαμάς φιλόλογου, είχα κάνει κάποια άγνωστα το καλοκαίρι της β, κ κάποιες εκθέσεις. μέσα στη χρόνια έκανα ιδιαίτερο μόνο στα θετικά (τραγικό σύστημα). πού κ πού κάναμε κανένα άγνωστο. το καλοκαίρι πάλι άγνωστο κ έκθεση κ λίγο δύσκολο συντακτικό λατινικών. ιδιαίτερο μαθηματικά κ φυσική, κ πάλι φιλοκογικα ελάχιστα πλην του σχολείου. λογοτεχνία κατεύθυνσης που ήταν καινούργιο ναθημα διαβασα μόνη μου. η μάνα μ ούτε την ύλη δεν ήξερε γιατί είχε μπει μια χρόνια πριν το μάθημα. κ ιστορία κατεύθυνσης μόνη μου διαβασα. λογοτεχνία έγραψε όλο το σχολείο μέτρια, εγω με 17,6 είχα το μεγαλύτερο. όλοι τα έριξαν στην -εξαιρετικότατη- καθηγήτρια. αλλά τότε πώς έγραψα το μεγαλύτερο εγω που είχα παρακολουθήσει μόνο το μαθημα της; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Γενικα συμφωνώ, όμως πολλοί δεν πάνε για το έξτρα. Πάνε για να τα ακούσουν δυο φορές, που τελικά τη δεύτερη θα βαριούνται. πάνε απλα για να βγάλουν την ύλη από πριν. να κανεις άγνωστο κ έκθεση το καταλαβαίνω. φυσικά χρειαχεται εξάσκηση. να κανεις λατινικά κ γνωστό, τι νόημα έχει; ή γιατί να κανεις ιστορία πέρα από το να σε βάλει κάποιος σε μια σειρά με τις πηγές; 

 

εγω έδωσα 12 μαθήματα στη β λυκείου κ 9 στη γ. Λόγω μαμάς φιλόλογου, είχα κάνει κάποια άγνωστα το καλοκαίρι της β, κ κάποιες εκθέσεις. μέσα στη χρόνια έκανα ιδιαίτερο μόνο στα θετικά (τραγικό σύστημα). πού κ πού κάναμε κανένα άγνωστο. το καλοκαίρι πάλι άγνωστο κ έκθεση κ λίγο δύσκολο συντακτικό λατινικών. ιδιαίτερο μαθηματικά κ φυσική, κ πάλι φιλοκογικα ελάχιστα πλην του σχολείου. λογοτεχνία κατεύθυνσης που ήταν καινούργιο ναθημα διαβασα μόνη μου. η μάνα μ ούτε την ύλη δεν ήξερε γιατί είχε μπει μια χρόνια πριν το μάθημα. κ ιστορία κατεύθυνσης μόνη μου διαβασα. λογοτεχνία έγραψε όλο το σχολείο μέτρια, εγω με 17,6 είχα το μεγαλύτερο. όλοι τα έριξαν στην -εξαιρετικότατη- καθηγήτρια. αλλά τότε πώς έγραψα το μεγαλύτερο εγω που είχα παρακολουθήσει μόνο το μαθημα της; 

Μπορούσες να κάνεις μαθήμα με τη μαμα σου?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Μπορούσες να κάνεις μαθήμα με τη μαμα σου?

Δεν ήταν ακριβώς μάθημα. Δεν μου παρέδιδε. απλώς κου έβαζε ασκήσεις κ τις διόρθωνε. Γενικα δεν είναι εύκολο αλλά δεν κάναμε συστηματικά. Σκεψου ότι της έδινα κ το βιβλίο για να λέω την ιστορία κάποια στιγμή γιατί εγγ δεν είχα μάθει ποτέ απ έξω τίποτα, και δυσκολεύτηκα πολύ στο να το συνηθίσω στη β λυκείου. Γενικα πάντως οι περισσότεροι γονείς που ξέρω, δεν κάνουν στα παιδιά τους. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έκανα με τη μαμά μου και όντως είναι κάτι σπάνιο. Δεν μου άρεσε, αλλά το έκανα ξεκάθαρα για να μην πάω φροντιστήριο. Έτσι συνέχισα ακόμα και τα μουσικά μου όργανα στη γ'λυκειου (έκανα δύο) και μάλιστα στο ενα έδωσα για την ανωτέρα ταυτόχρονα με τις πανελλήνιες. Αν είχα κάνει φροντιστήριο ή ιδιαίτερα δεν θα γινόταν. Εγώ ήμουν στο σύστημα με τα 6 μαθήματα. 4 κατεύθυνσης, έκθεση γενικης και ένα που διάλεγες μεταξύ μαθηματων γενικής (βιολογία, μαθηματικά, φυσική, ιστορία). Ε ακόμα κι εκεί έδωσα ιστορία που δεν έδινε κανείς, για να μην κάνω ιδιαίτερα/φροντιστήριο! Δώσαμε μόνο 2 παιδιά, όλη η θεωρητική έδινε βιολογία επειδή ήταν το πιο εύκολο. Ουσιαστικά η μάνα μου μου έκανε αρχαία, λατινικά και έκθεση. Λογοτεχνία και τις δύο ιστορίες διάβασα μόνη μου από βοηθήματα. Έγραψα 17,5, πέρασα στην πρώτη μου επιλογή (μεγάλο τμήμα της φιλοσοφικής) μέσα στην πρώτη εικοσάδα αλλά είχε χαμηλή βάση, 16. Αν ήθελα τμήμα με ψηλότερη βάση πιθανώς να χρειάζονταν μαθήματα κι αν όχι, σίγουρα θα χρειαζόταν περισσότερη προσπάθεια από πλευράς μου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Γενικα συμφωνώ, όμως πολλοί δεν πάνε για το έξτρα. Πάνε για να τα ακούσουν δυο φορές, που τελικά τη δεύτερη θα βαριούνται. πάνε απλα για να βγάλουν την ύλη από πριν. να κανεις άγνωστο κ έκθεση το καταλαβαίνω. φυσικά χρειαχεται εξάσκηση. να κανεις λατινικά κ γνωστό, τι νόημα έχει; ή γιατί να κανεις ιστορία πέρα από το να σε βάλει κάποιος σε μια σειρά με τις πηγές; 

 

εγω έδωσα 12 μαθήματα στη β λυκείου κ 9 στη γ. Λόγω μαμάς φιλόλογου, είχα κάνει κάποια άγνωστα το καλοκαίρι της β, κ κάποιες εκθέσεις. μέσα στη χρόνια έκανα ιδιαίτερο μόνο στα θετικά (τραγικό σύστημα). πού κ πού κάναμε κανένα άγνωστο. το καλοκαίρι πάλι άγνωστο κ έκθεση κ λίγο δύσκολο συντακτικό λατινικών. ιδιαίτερο μαθηματικά κ φυσική, κ πάλι φιλοκογικα ελάχιστα πλην του σχολείου. λογοτεχνία κατεύθυνσης που ήταν καινούργιο ναθημα διαβασα μόνη μου. η μάνα μ ούτε την ύλη δεν ήξερε γιατί είχε μπει μια χρόνια πριν το μάθημα. κ ιστορία κατεύθυνσης μόνη μου διαβασα. λογοτεχνία έγραψε όλο το σχολείο μέτρια, εγω με 17,6 είχα το μεγαλύτερο. όλοι τα έριξαν στην -εξαιρετικότατη- καθηγήτρια. αλλά τότε πώς έγραψα το μεγαλύτερο εγω που είχα παρακολουθήσει μόνο το μαθημα της; 

Θα σου πω για τα λατινικα.....

Δεν εκανα! Ο καθηγητης δεν μας εκανε ενα φαινομενο απο το οποιο υπηρχαν δυο περιπτωσεις σε ολο το βιβλιο (η αναλυση της χρονικης μετοχης σε χρονικη προταση με το -περιφημο- cum). Γιατι; Γιατι ποτε δεν ειχε πεσει κατι παρομοιο! Ελα που επεσε εκεινη τη χρονια!!!!! Εγω δεν ειχα και καποιο βοηθημα στο σπιτι, γιατι ημουν της αποψης οτι τα λατινικα του σχολειου αρκουν, και το συγκεκριμενο δεν ηταν γραμμενου πουθενα στο βιβλιο ωστε να το εχω διαβασει μονη μου! Μια παρατηρηση χαμενη! Λατινικα 18,5! Πολυ χαμηλος! Απο αυτους που δεν τους κρατουσες και ξαναεδινες το καθημα! Αν δεν ειχα πολυ υψηλους βαθμους στα υπολοιπα, δεν θα περνουσα!

Επισης, εγω «εβγαλα» το βιβλιο μια φορα (αφου μια φορα το καναμε στο σχολειο) και οσοι πηγαιναν φροντιστηριο 3-4, γιατι ηταν και πιο εντατικα και πιο πολλες ωρες και λιγοτερα παιδια στην ταξη.

 

Εδινα με δεσμες! 3η δεσμη (φιλολογικα) και 4 μαθηματα που επρεπε να τα μαθουμε παπαγαλια!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι μου θύμησες Πολλά ερωτήματα στις πανελλήνιες.Ευκολα μπορούσε να σου ξεφύγει κάτι απο την εκφώνηση αν δεν προσεχες.Λιγα πραγματα εχουν μείνει πια στη μνήμη μου 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Τι μου θύμησες Πολλά ερωτήματα στις πανελλήνιες.Ευκολα μπορούσε να σου ξεφύγει κάτι απο την εκφώνηση αν δεν προσεχες.Λιγα πραγματα εχουν μείνει πια στη μνήμη μου 

Θυμαμαι σχεδον ολες τις ερωτησεις....

Φυσικα και το αγχος που ειχα! Αφου μεχρι πριν λιγα χρονια οταν εβλεπα εφιαλτη, αυτος ηταν οτι παιρνω το φυλλο με τις ερωτησεις και δεν ξερω τι να γραψω!

Link to comment
Share on other sites

Just now, emmaki είπε:

Θυμαμαι σχεδον ολες τις ερωτησεις....

Φυσικα και το αγχος που ειχα! Αφου μεχρι πριν λιγα χρονια οταν εβλεπα εφιαλτη, αυτος ηταν οτι παιρνω το φυλλο με τις ερωτησεις και δεν ξερω τι να γραψω!

Πολυ συχνός εφισλτης

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ έδωσα με τις κατευθύνσεις?? Μάλλον ειμαιαπο τις πιο μικρές εδώ κι αποτι εχω καταλάβει όσα γράφετε! εγώ τρίτη λυκείου έδωσα 11 μαθήματα είχα και τα ειδικά και εδωσα Πανελλήνιες και στη δευτέρα Λυκείου!!:neutral:ουαου!. μαύρη πέτρα Έχω ρίξει ούτε απέξω από το σχολείο δεν έχω ξαναπεράσει απο τοτε ουτε από τα φροντιστήρια ούτε από το πανεπιστήμιο έχω περάσει και γενικά από οπου έχω τελειώσει δεν έχω ξαναπεράσει και ούτε πρόκειται:-P Μια ειδους φιλοσοφία και αυτή :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Μόνο εγώ έδωσα με τις κατευθύνσεις?? Μάλλον ειμαιαπο τις πιο μικρές εδώ κι αποτι εχω καταλάβει όσα γράφετε! εγώ τρίτη λυκείου έδωσα 11 μαθήματα είχα και τα ειδικά και εδωσα Πανελλήνιες και στη δευτέρα Λυκείου!!:neutral:ουαου!. μαύρη πέτρα Έχω ρίξει ούτε απέξω από το σχολείο δεν έχω ξαναπεράσει απο τοτε ουτε από τα φροντιστήρια ούτε από το πανεπιστήμιο έχω περάσει και γενικά από οπου έχω τελειώσει δεν έχω ξαναπεράσει και ούτε πρόκειται:-P Μια ειδους φιλοσοφία και αυτή :mrgreen:

μια χρόνια πριν από εμένα είσαι δηλαδή. οι πανελλήνιες στα θρησκευτικά κ το δίκαιο στη β λυκείου ήταν ανεπανάληπτη εμπειρία. αναρψτιεμαι ποσα εγκεφαλικά κύτταρα κατέστρεψα τότε. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

μια χρόνια πριν από εμένα είσαι δηλαδή. οι πανελλήνιες στα θρησκευτικά κ το δίκαιο στη β λυκείου ήταν ανεπανάληπτη εμπειρία. αναρψτιεμαι ποσα εγκεφαλικά κύτταρα κατέστρεψα τότε. 

 

 

 

Και εγώ...και εγώ θυμάμαι μετά το σχολείο να πηγαίνω φροντιστήριο, να γυρνάω το βράδυ στο καπάκι,να έχω άλλες υποχρεώσεις, άστα μαύρη πέτρα λέμε... και τη μεγαλύτερη φρίκη δεν την πέρασα τόσο στο σχολείο όσο μέσα στα πανεπιστήμιακα. Αλλά okay πάει πέρασαν! :D και ότι φεύγει δεν ξανάρχεται ευτυχώς :D

Just now, little lamb είπε:

Εγώ με τα 6 μαθηματα ήμουν αργότερα, το 2007

Έχω πάντα την αίσθηση ότι μετά από τη δική μου την εποχή όλα έγιναν πιο εύκολα..:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν μπορώ να σταματήσω τις σπουδές. Μάλλον πρέπει να το κοιτάξω, χαχα . Μόλις τελειώσω κάτι, αρχίζω κάτι άλλο, κάποια στιγμή κουράζομαι με όλα όσα κάνω και λέω τελευταία φορά αλλά ακόμη δεν έχει έρθει η τελευταία φορά.

Έδωσα πολλά μαθήματα πανελλαδικές. Αν έδινα όσα δίνουν τώρα, θα έκανα περίπατο νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Εγώ πάλι δεν μπορώ να σταματήσω τις σπουδές. Μάλλον πρέπει να το κοιτάξω, χαχα . Μόλις τελειώσω κάτι, αρχίζω κάτι άλλο, κάποια στιγμή κουράζομαι με όλα όσα κάνω και λέω τελευταία φορά αλλά ακόμη δεν έχει έρθει η τελευταία φορά.

Έδωσα πολλά μαθήματα πανελλαδικές. Αν έδινα όσα δίνουν τώρα, θα έκανα περίπατο νομίζω.

Αν δεν ασχολιόμουν με τον τομέα της εκπαίδευσης Πολύ πιθανό να Αισθανόμουν και εγώ όπως εσύ. πολλές φορές τρώω κάτι φλασιές να κάνω κάτι ακόμα αλλά είμαι όλη μέρα χωμενη στα βιβλία ουτως η αλλως οπότε κάποια στιγμή δεν αντέχεις. Μέχρι πριν γεννήσω προχωρούσα στον αυτόματο .Τώρα έχω βάλει ένα στοπ στις σπουδές, μου φτάνουν όλα αυτά τα γυρω που παρακολουθώ..Δεν νομίζω να έφτανε το εικοσιτετράωρο για κάτι παραπάνω σε μένα τουλάχιστον. .. πάντως μπορώ να καταλάβω αυτό που λες. Είναι και στη δικη μου ιδιοσυγκρασία να θέλω να αποκτώ γνώσεις συνέχεια. Έχω την αίσθηση πως όταν μεγαλώσουν τα παιδιά μου κ δε θα με χρειαζονται τόσο, κάτι θα ψάξω να μάθω, ήδη εδώ και κάνα εξάμηνο έχω αρχίσει και διαβάζω πάλι βιβλία που είχα να διαβάσω κοντά μία πενταετία! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, love kids είπε:

Εγώ πάλι δεν μπορώ να σταματήσω τις σπουδές. Μάλλον πρέπει να το κοιτάξω, χαχα . Μόλις τελειώσω κάτι, αρχίζω κάτι άλλο, κάποια στιγμή κουράζομαι με όλα όσα κάνω και λέω τελευταία φορά αλλά ακόμη δεν έχει έρθει η τελευταία φορά.

Έδωσα πολλά μαθήματα πανελλαδικές. Αν έδινα όσα δίνουν τώρα, θα έκανα περίπατο νομίζω.

Ένα πράγμα που μου λειπει, το βασικό, από την εργένικη ζωή, είναι οι σπουδές. όχι προπτυχιακό με εξετάσεις. μεταπτυχιακά με σεμινάρια κ εργασίες ή επιμορφώσεις. όλη μου τη ζωή θα μπορούσα να το κάνω. καημός που δεν μπορώ να πληρώσω τα τόσα elearning που με ενδιαφέρουν, κι ας τα θεωρώ απάτη κ εκμετάλλευση. ούτε διδακτορικό θα μπορούσα να ξανακάνω γιατί δεν μου πάει τελικά η πρωτότυπη εεευνα, κι ας επιρρίπτω οπουδήποτε αλλού ευθύνες για το ότι δεν ασχολήθηκα με αυτό. τη διαδικασια όμως αυτή να είσαι σπουδαστής κάπου, τη λατρεύω, ήταν τα ωραιότερα χρόνια της ζωής μου, μου λείπουν απίστευτα. μεταξύ σοβαρού κ αστείου τσακώνομαι με τον άντρα μου γιατί εγω λέω ότι αν το παιδί μας θέλει να περάσει όλη του τη ζωή σπουδάζοντας (όχι στην ίδια σχολή), θα έδινα κ το βρακι μου- εκείνος είναι της άποψης ότι προέχει η δουλειά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

καημός που δεν μπορώ να πληρώσω τα τόσα elearning που με ενδιαφέρουν, κι ας τα θεωρώ απάτη κ εκμετάλλευση.

Ομοιώς. Επιπλέον που δεν έχω και τον χρόνο.

 

Πάντως και χωρίς να έχω σφαιρική εικόνα από διαφορετικούς φορείς (σίγουρα υπάρχουν κι "απατεώνες" ως προς την ποιότητα αυτού που προσφέρουν), ήθελα να πω πως έκανα πρόσφατα ένα του ΕΚΠΑ και είμαι ευχαριστημένη. Σίγουρα επιδέχεται βελτιώσεων, ήταν όμως αξιοπρεπές. Και δεν θα το χαρακτήριζα τοιουτοτρόπως. Μου άφησε ένα κεφάλαιο και κυρίως έβαλε my baby brain να δουλέψει και να παράγει ένα έργο πέραν του babysitting και των οικοκυρικών (θέμα το οποίο βέβαια δεν έχεις εσύ καθώς είσαι ενεργή ούτως ή άλλως σε πνευματική εργασία).

Βέβαια η ποιότητα εξαρτάται κι από το πρόγραμμα αυτό καθ'αυτό (ώρες, προαπαιτούμενα, τι παρέχει: βεβαίωση παρακολούθησης ή πιστοποιητικό εξειδικευμένης επιμόρφωσης, τον-τους εκπαιδευτή-ες, φυσικά την προσωπική διάθεση για μελέτη-μάθηση, κλπ).

Τα αναφέρω, όχι ως αντίλογο, απλώς μήπως όταν βρεθεί η ευκαιρία το ψάξεις το θέμα πιο αντικειμενικά και ίσως βρεις κάτι να πληροί τις προϋποθέσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Ομοιώς. Επιπλέον που δεν έχω και τον χρόνο.

 

Πάντως και χωρίς να έχω σφαιρική εικόνα από διαφορετικούς φορείς (σίγουρα υπάρχουν κι "απατεώνες" ως προς την ποιότητα αυτού που προσφέρουν), ήθελα να πω πως έκανα πρόσφατα ένα του ΕΚΠΑ και είμαι ευχαριστημένη. Σίγουρα επιδέχεται βελτιώσεων, ήταν όμως αξιοπρεπές. Και δεν θα το χαρακτήριζα τοιουτοτρόπως. Μου άφησε ένα κεφάλαιο και κυρίως έβαλε my baby brain να δουλέψει και να παράγει ένα έργο πέραν του babysitting και των οικοκυρικών (θέμα το οποίο βέβαια δεν έχεις εσύ καθώς είσαι ενεργή ούτως ή άλλως σε πνευματική εργασία).

Βέβαια η ποιότητα εξαρτάται κι από το πρόγραμμα αυτό καθ'αυτό (ώρες, προαπαιτούμενα, τι παρέχει: βεβαίωση παρακολούθησης ή πιστοποιητικό εξειδικευμένης επιμόρφωσης, τον-τους εκπαιδευτή-ες, φυσικά την προσωπική διάθεση για μελέτη-μάθηση, κλπ).

Τα αναφέρω, όχι ως αντίλογο, απλώς μήπως όταν βρεθεί η ευκαιρία το ψάξεις το θέμα πιο αντικειμενικά και ίσως βρεις κάτι να πληροί τις προϋποθέσεις σου.

Σίγουρα υπάρχουν διαβαθμίσεις στην ποιότητα και πολλά που αξίζουν. Το απάτη το λέω ως προς το ότι περνάν σε μια γκρίζα ζώνη σπουδών που δεν είναι ούτε πτυχιο, ούτε μεταπτυχιακό, και το βλέπω σαν να ακυρώνει τα ανώτερα πτυχία, με την έννοια ότι όλα αυτά αρχίζουν να γίνονται προαπαιτούμενα. Δεν είναι δυνατόν να έχεις διδακτορικό (δεν το λέω για μένα, το λέω γενικά), που δίνει ένα χ αριθμό μορίων, και να αναρωτιέσαι αν θα σε περάσει κάποιος που εκτός από αυτά έχει και τέτοιες πιστοποιήσεις. Οι ενδοιασμοί μου δεν είναι τόσο για την ποιότητα όσο για το κόστος και για το ότι έχει δημιουργηθεί μια αγορά, η οποία τροφοδοτείται από την ενδεχόμενη μοριοδότηση αυτών σε προσλήψεις ή αξιολογήσεις, και είναι σαν φαύλος κύκλος: αυτά μοριοδοτούνται επειδή υπάρχουν και κάποιοι τα έχουν, και ταυτόχρονα υπάρχουν επειδή μοριοδοτούνται και κάποιοι τα κυνηγούν.  

 

Για να πω και την αμαρτία μου βέβαια, έχω γραφτεί σε άπειρα moocs στο edx και το coursera που ούτε καν έχω μπει να ανοίξω το υλικό τους. Το πνεύμα πρόθυμο και ταυτόχρονα το πνεύμα ασθενές. Δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να κάνω και άλλη συστηματική πνευματική εργασία, το θέλω πολύ αλλά δεν μπορώ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Σίγουρα υπάρχουν διαβαθμίσεις στην ποιότητα και πολλά που αξίζουν. Το απάτη το λέω ως προς το ότι περνάν σε μια γκρίζα ζώνη σπουδών που δεν είναι ούτε πτυχιο, ούτε μεταπτυχιακό, και το βλέπω σαν να ακυρώνει τα ανώτερα πτυχία, με την έννοια ότι όλα αυτά αρχίζουν να γίνονται προαπαιτούμενα. Δεν είναι δυνατόν να έχεις διδακτορικό (δεν το λέω για μένα, το λέω γενικά), που δίνει ένα χ αριθμό μορίων, και να αναρωτιέσαι αν θα σε περάσει κάποιος που εκτός από αυτά έχει και τέτοιες πιστοποιήσεις.

Κοίτα με όλο το θάρρος, νομίζω το σκεπτικό σου είναι σε λάθος βάση. Το e-learning είναι e-learning, τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο. Και μη συγκρίσιμο με οτιδήποτε άλλο παρά μόνο με ένα e-learning. Οποιοσδήποτε είναι σε πόστο που να αποφασίζει βάσει ενός βιογραφικού πχ για πρόσληψη στον ιδιωτικό τομέα, το καταλαβαίνει αυτό κι αναλόγως των απαιτήσεων της θέσης, της συνάφειας κλπ αποφασίζει εάν θα έχει βαρύτητα ή όχι, κι όχι φυσικά ως συγκρίσιμο με οποιαδήποτε άλλη βεβαίωση, πιστοποίηση, πτυχίο, κλπ.

 

Τώρα στον δημόσιο τομέα, αυτά τα λίγα κάποια μόρια που δίνει μπορεί να είναι κενά περιεχομένου, μπορεί όμως κι όχι. Οπότε μεγάλη συζήτηση εδώ. Δεν διαφωνώ, ούτε συμφωνώ. Εξαρτάται από την περίπτωση. Τώρα εάν το σύστημα μπορεί να το αναγνωρίσει αυτό. Ως έχει, όχι. Για αυτό και πρέπει να σκεφτούμε σοβαρά το ενδεχόμενο και της συνέντευξης ως μέρος της πρόσληψης στο Δημόσιο. Και άλλες δικλίδες ασφαλείας βεβαίως.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, emmaki είπε:

Τα φροντιστηρια, τουλαχιστον εδω που βρισκομαι εγω, θεωρουνται καλα οταν κανουν πολλες ωρες την εβδομαδα μαθημα...... 

 

Το 94 που εδωσα εγω για proficiency εγω εκανα ιδιαιτερα 2 διωρα την εβδομαδα, ενω το φροντιστηριο (το οποιο σταματησα γι’ αυτο το λογο) ηταν 12 ωρες την εβδομαδα (ενα διωρο την ημερα και ενα διωρο το Σαββατο το πρωι για διαγωνισμα).

 

Επισης, ειχαμε τοτε 3 ωρες την ημερα φροντιστηριο μαθηματικα-φυσικη-χημεια μεχρι τα μεσα της δευτερας λυκειου. Μετα αρχαια-λατινικα-ιστορια σε φροντιστηριο παλι 3 ωρες την ημερα και εκθεση στο σπιτι με τη μητερα μου (φικολογος) 2 ωρες την εβδομαδα (+ οσο χρειαζομουν για να γραψω τις εκθεσεις που μου εβαζε).

Οσο για τα γερμανικα...... 3 διωρα την εβδομαδα ιδιαιτερο εντατικα για να προλαβω να δωσω εξετασεις πριν φτασω τριτη λυκειου......

 

Πολλες ωρες, αλλα εβγαινα εξω και περπατουσα πολυ για να παω στα μαθηματα. Καμια σχεση με τωρα

 Κοίταξε, αυτό είναι σχετικό. Εγώ έδωσα επίσης το 94 proficiency με μιάμιση ώρα την εβδομάδα, αλλά μας έδινε δουλειά πολλή στο σπίτι. 

τέλος πάντων για να μην παρεξηγηθώ, εγώ δεν ξέρω κανένα παιδάκι που στην α λυκείου κάνει τόσα πολλά ιδιαίτερα. Έχω παιδί περίπου σε αυτήν την ηλικία σε πολύ πολύ δύσκολο σχολείο, δεν το έχω ξανακούσει αυτό. Δεν το αμφισβητώ απλά θεωρώ ότι δεν μας φταίει το ονλάιν αν αυτό το παιδί τα ΄παίξει'. Χωρίς καμία διάθεση κριτικής...

12 ώρες πρίν, emmaki είπε:

Θα σου πω για τα λατινικα.....

Δεν εκανα! Ο καθηγητης δεν μας εκανε ενα φαινομενο απο το οποιο υπηρχαν δυο περιπτωσεις σε ολο το βιβλιο (η αναλυση της χρονικης μετοχης σε χρονικη προταση με το -περιφημο- cum). \

Δίναμε την ίδια χρονιά! :):)

Πρώτη φορά είχε πέσει κεφάλαιο κάτω από το κεφ. 20. 

Εμάς η καθηγήτρια του σχολείου μας έλεγε, στα κεφάλαια κάτω από το 20 υπάρχει μόνο ένα ενδιαφέρον γραμματικό φαινόμενο, στο κεφ. 14 αυτή η χρονική πρόταση! καταλαβαίνεις όταν έπεσε! 

Είδες πόσο μετράει η τύχη!

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, emmaki είπε:

Δεν ειναι ετσι......

Εγω και καλη μαθητρια ημουν και προσεχα στο σχολειο.

Αλλα, στα αρχαια πχ στο σχολειο καναμε 1 αγνωστο κειμενο την εβδομαδα (45 λεπτα την ημερα ηταν το μαθημα, μεχρι να μαζευτουμε απο το διαλειμμα και να καθισουμε τρωγαμε 5 λεπτα, 20 παιδια στην ταξη, μεχρι να γινει αναλυση λεξη προς λεξη, να γινουν ερωτησεις σε ολους, να σκεφτουν και να απαντησουν, γιατι δεν μπορεις να μην αφησεις τονπαιδι να σκεφτει οταν κανεις ερωτηση, ουτε και να κανεις μαθημα με 4-5 καλους, η ωρα τελειωνε χωρις να το καταλαβουμε). Στο φροντιστηριο ηταν 4 μονες ωρες (60λεπτες) συν ενα διωρο (συνολο 6 ωρες) και η ταξη ειχε 5 παιδια. Καναμε τουλαχιστον 4 κειμενα την εβδομαδα...... Εχει διαφορα!

Επισης στην εκθεση στο σχολειο ηταν ενα διωρο (90 λεπτα χρονος διδασκαλιας, βγαλε 5-10 λεπτα μεχρι να ταχτοποιηθουμε και παμε στα 70 λεπτα) την εβδομαδα. Τη μια εβδομαδα γραφαμε εκθεση (τοτε ειχαμε δοκιμιο) και την επομενη εβδομαδα καναμε διορθωση (25 παιδια στην ταξη, γιατι στην εκθεση δεν ημασταν χωρισμενοι οπως στα μαθηματα δεσμης). Στο φροντιστηριο ειχαμε 2 2ωρα την εβδομαδα (2 φορες απο 120 λεπτα) με 5 παιδια στην ταξη. Στο ενα γραφαμε εκθεση και στο αλλο τη διορθωναμε. Αρα γραφαμε 1 εκθεση ανα 15 μερες στο σχολειο ενω 1 ανα εβδομαδα στο φροντιστηριο!!!!!

Οσο και να θελει να δουλεψει ο καθηγητης στο σχολειο, και εγω ετυχα σε πολυ καλους καθηγητες, δεν προλαβαινει να βγαλει την υλη των εξετασεω οπως πρεπει. Το συστημα το εξεταστικο ειναι τοσο εξοντωτικο και τοσο εκτος σχολικης πραγματικοτητας που τα παιδια χωρις την εξτρα βοηθεια του φροντιστηριου δεν τα καταφερνουν.

 

Και ξαναλεω, ημουν απο τις πολυ καλες μαθητριες και περασα στη σχολη που ηθελα με παρα πολυ καλη σειρα

Εννοείς ότι χρειάστηκες πέραν από τα αρχαία του σχολείου, 6 ώρες έξτρα αρχαία φροντιστήριο;;; Και άλλες 4 ώρες έκθεση; Τι να πω, ειλικρινά πιστεύω ότι δεν είναι νορμάλ. Και μάλλον ψυχολογικό (σε έχουν πείσει ότι είναι απαραίτητο, το "σε" γενικά μιλώντας, παρά ότι όντως κάπου χρειάζεται όλο αυτό). 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...