Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξ αποστάσεως εκπαίδευση στο δημόσιο σχολείο


Recommended Posts

Just now, diane2020 είπε:

Εγω εδώ απευθύνομαι σε ιδιώτη. Σε άτομο. Όπου ξέρετε οικογενειες τέτοιες παρτε τους ένα σετ. Ποιος το έκανε σε οικογένειες που είχαν ανάγκη? Εσυ το έκανες σε κάποια οικογένεια που λες οτι δεν ειχε εξοπλισμό? Δωριζουμε, δανείζουμε, η βιντεοσκοπούμε τα μαθήματα κ τα στέλνουμε σε συγγενείς του μαθητή η σε κάποιους πιυ ρχονται σε επαφη μαζί του. Γραφουμε και DVD. Κανείς δε χάνει μάθημα. 

 

Μάλλον δεν τα γνωρίζεις καλά όπως φαίνεται. Απαγορεύεται η βιντεοσκόπηση μαθημάτων τόσο από εκπαιδευτικούς όσο και μαθητές. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 824
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, love kids είπε:

Μάλλον δεν τα γνωρίζεις καλά όπως φαίνεται. Απαγορεύεται η βιντεοσκόπηση μαθημάτων τόσο από εκπαιδευτικούς όσο και μαθητές. 

Η δασκαλα θα μαγνητοσκόπησει τον εαυτό της όχι το μάθημα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Και πολλοι γνωστοί σας αλλα 20 σπίτια τους 

Δεν υπάρχει αλληλεγγύη τι να λέμε τώρα

Δεν καταλαβαίνω το σχόλιο σου πραγματικά! Τι σχέση έχει ποσα ταμπλετ εχουν οι γνωστοί μου με τους μαθητές μου... δηλαδή θα παω σε κάποιον γνωστό να του πω δώσε μου το ταμπλετ να το δώσω στο μαθητή μου που δεν εχει;;; :D 

Εγω πάντως αντιμετωπισα μεγάλο πρόβλημα οταν πριν 1 μήνα έκλεισαν ξαφνικά τα σχολεια στην περιοχή μου και για 3 μερες τα δημοτικά εκαναν τηλεκπαιδευση το πρωί. Εχω 1 υπολογιστή στο σπίτι κι ένα παιδί στην πρώτη δημοτικού! Δε μπορούσαμε να κάνουμε ταυτόχρονα και γιατι δεν είχαμε αλλον υπολογιστή ή ταμπλετ και γιατι το παιδι με χρειαζόταν διπλα του. Ευτυχώς την τέταρτη μέρα έβαλαν τα δημοτικά το μεσημέρι... πολλοί συνάδελφοι όπως ανέφερα και σε άλλο σχόλιο πηγαίνουν στο σχολείο γιατι δεν εχουν επιπλέον συσκευές στο σπίτι έχοντας οι ίδιοι παιδια. Υπάρχουν πολλά προβλήματα και οποιος δεν τα βλέπει εθελοτυφλεί!

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Η δασκαλα θα μαγνητοσκόπησει τον εαυτό της όχι το μάθημα. 

Απαγορευεται!!!!! 

 

Και απαγορευευται γιατι στο μαθημα ακουγονται και τα αλλα παιδια και πολλες φορες φαινεται και το προσωπο τους. Οι οδηγιες που ηρθαν στα σχολεια απο το υπουργειο ειναι πολυ συγκεκριμενες!

Ξαναλεω, ειμαστε υπαλληλοι! 
 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Η δασκαλα θα μαγνητοσκόπησει τον εαυτό της όχι το μάθημα. 

Αυτό ναι. Μπορεί να γίνει.

Πάντως φαίνεται σαν να είσαι εντελώς αποκομμένη από την πραγματικότητα. Αυτό είναι κάτι που με προβληματίζει για την κόρη μου που πάει σε ιδιωτικό σχολείο και φροντίζω να έχει επαφή με την κοινωνία όπως είναι στον βαθμό που μπορώ. 

Σε είχα ρωτήσει σε κάποιο ποστ αλλά μάλλον χάθηκε μέσα στα τόσα. Πώς και στέλνεις το παιδί σου στο δημόσιο (έτσι νομίζω είπες) μιας και εργάζεσαι σε ιδιωτικό σχολείο; Συγνώμη και πάλι για την αδιακρισία, αν θες απαντάς. Απλά μου κάνει εντύπωση να μην έχεις ακούσει από το σχολείο του παιδιού π.χ. για τέτοια προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, MagdaP είπε:

Δεν καταλαβαίνω το σχόλιο σου πραγματικά! Τι σχέση έχει ποσα ταμπλετ εχουν οι γνωστοί μου με τους μαθητές μου... δηλαδή θα παω σε κάποιον γνωστό να του πω δώσε μου το ταμπλετ να το δώσω στο μαθητή μου που δεν εχει;;; :D 

Εγω πάντως αντιμετωπισα μεγάλο πρόβλημα οταν πριν 1 μήνα έκλεισαν ξαφνικά τα σχολεια στην περιοχή μου και για 3 μερες τα δημοτικά εκαναν τηλεκπαιδευση το πρωί. Εχω 1 υπολογιστή στο σπίτι κι ένα παιδί στην πρώτη δημοτικού! Δε μπορούσαμε να κάνουμε ταυτόχρονα και γιατι δεν είχαμε αλλον υπολογιστή ή ταμπλετ και γιατι το παιδι με χρειαζόταν διπλα του. Ευτυχώς την τέταρτη μέρα έβαλαν τα δημοτικά το μεσημέρι... πολλοί συνάδελφοι όπως αναφερα και σε άλλο σχόλιο πηγαίνουν στο σχολείο γιατι δεν εχουν επιπλέον συσκευές στο σπίτι έχοντας οι ίδιοι παιδια. Υπάρχουν πολλά προβλήματα και οποιος δεν τα βλέπει εθελοτυφλεί!

Φαντασου δυο γονεις δασκαλοι και δυο παιδια δημοτικου στο σπιτι....... Μη διαχειρισιμη κατασταση!!!!! Τρελλα! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, emmaki είπε:

Απαγορευεται!!!!! 

 

Και απαγορευευται γιατι στο μαθημα ακουγονται και τα αλλα παιδια και πολλες φορες φαινεται και το προσωπο τους. Οι οδηγιες που ηρθαν στα σχολεια απο το υπουργειο ειναι πολυ συγκεκριμενες!

Ξαναλεω, ειμαστε υπαλληλοι! 
 

 

Κι εγώ κουράστηκα. Οπως έχω κουραστει παρα πιλυ ολη αυτή την εποχή με αυτά τα ζητήματα.Είναι πολυ σοβαρά θέματα τουλάχιστον για μένα.που από ένα σημείο κι έπειτα απαιτείται παρςμβαση.Αν θέλετε απαντήστε μου σε όσα σας ρώτησα και ίσως μπορω να σας βοηθησω. Καλο σας βράδυ! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Αυτό ναι. Μπορεί να γίνει.

 


 

Οχι δεν μπορει να γινει και εξηγησα γιατι

Just now, diane2020 είπε:

Κι εγώ κουράστηκα. Είναι πολυ σοβαρά θέματα τουλάχιστον για μένα.που από ένα σημείο κι έπειτα απαιτείται παρςμβαση.Αν θέλετε απαντήστε μου σε όσα σας ρώτησα και ίσως μπορω να σας βοηθησω. Καλο σας βράδυ! 

Συγνωμη αλλα δεν θα σας δωσω τα στοιχεια μου ουτε σε προσωπικο μηνυμα!

 

Σας ειπα το τι κανω εγω για τους μαθητες μου δεν το διατυμπανιζω......

 

Μπορει να εχω κανει τα παντα ή και τιποτα......

Link to comment
Share on other sites

Just now, emmaki είπε:

Απαγορευεται!!!!! 

 

Και απαγορευευται γιατι στο μαθημα ακουγονται και τα αλλα παιδια και πολλες φορες φαινεται και το προσωπο τους. Οι οδηγιες που ηρθαν στα σχολεια απο το υπουργειο ειναι πολυ συγκεκριμενες!

Ξαναλεω, ειμαστε υπαλληλοι! 
 

 

Αν κατάλαβα καλά εννοεί, η δασκάλα μετα απο το μαθημα που θα κάνει στους υπόλοιπους μαθητές να βιντεοσκοπεί τον εαυτο της και να τους στείλει σε dvd. :-P Το dvd βεβαια που θα το παίξουν αν δεν έχουν υπολογιστη είναι λεπτομέρεια... Νομίζω πραγματικά οτι μας τρολαρει η κοπέλα! Δε μπορει να τα εννοεί...

Link to comment
Share on other sites

Just now, emmaki είπε:


 

Οχι δεν μπορει να γινει και εξηγησα γιατι

Κάνετε λάθος εσεις, σε μενονομενες περιοτωσεις μπορεί να γίνει. Τελοσπαντων για μένα λήγει η συζήτηση. Χωρίς παρέμβαση εγώ άλλο κους κους δεν μπορώ να κάνω. Συγνώμη η αποψη μου παραμένει η ίδια... Η αλληλεγγύη μας λείπει Σαν λαός τίποτα λιγότερο και τίποτα περισσοτερο... 

 

Το DVD μπορεί να είναι σε διάφορες μορφές παίζεται και στα κινητά. Video γενικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, MagdaP είπε:

Αν κατάλαβα καλά εννοεί, η δασκάλα μετα απο το μαθημα που θα κάνει στους υπόλοιπους μαθητές να βιντεοσκοπεί τον εαυτο της και να τους στείλει σε dvd. :-P Το dvd βεβαια που θα το παίξουν αν δεν έχουν υπολογιστη είναι λεπτομέρεια... Νομίζω πραγματικά οτι μας τρολαρει η κοπέλα! Δε μπορει να τα εννοεί...

Εγω καταλαβα να βιντεοσκοπει το μαθημα την ωρα που το κανει......

 

 

Just now, diane2020 είπε:

Κάνετε λάθος εσεις, σε μενονομενες περιοτωσεις μπορεί να γίνει. Τελοσπαντων για μένα λήγει η συζήτηση. Χωρίς παρέμβαση εγώ άλλο κους κους δεν μπορώ να κάνω. Συγνώμη η αποψη μου παραμένει η ίδια... Η αλληλεγγύη μας λείπει Σαν λαός τίποτα λιγότερο και τίποτα περισσοτερο... 

Ξερετε λοιπον καλυτερα το πλαισιο λειτουργιας του δημοσιου σχολειου χωρις να εχετε καμια σχεση με αυτο! Μπραβο σας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, emmaki είπε:


 

Οχι δεν μπορει να γινει και εξηγησα γιατι

 

Φαντάζομαι εννοεί να κάνει η δασκάλα ένα είδους βιντεομάθημα. Να στηθεί δηλ. απέναντι από την κάμερα και να εξηγήσει το μάθημα. Όχι να βιντεοσκοπείται την ώρα της τηλεκπαίδευσης. Αυτό λέω ότι μπορεί να γίνει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Φαντάζομαι εννοεί να κάνει η δασκάλα ένα είδους βιντεομάθημα. Να στηθεί δηλ. απέναντι από την κάμερα και να εξηγήσει το μάθημα. Όχι να βιντεοσκοπείται την ώρα της τηλεκπαίδευσης. Αυτό λέω ότι μπορεί να γίνει. 

Η τροπολογια για την τηλεκπαιδευση οριζει οτι απαγορευεται ρητα η βιντεοσκοπηση του μαθηματος.

 

Το να κανει ο δασκαλος δευτερο μαθημα μπροστα σε μια καμερα μετα τη ληξη του κανονικου μαθηματος.....ισως και να μπορουσε να γινει με προϋποθεσεις.

Και ερχεται το ερωτημα, πού θα το δει ο μαθητης! Αν εχει κινητο, οπως προταθηκε να σταλει σε μορφη βιντεο και να το δει ο μαθητηα απο το κινητο, μπορει να παρακολουθησει και το μαθημα! Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν παιδια που δεν εχουν συγχρονα κινητα! (Ω ναι! Καποιοι πεφτουν απο τα συννεφα, αλλα υπερχουν και αυτοι στην κοινωνια μας!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Just now, emmaki είπε:

Η τροπολογια για την τηλεκπαιδευση οριζει οτι απαγορευεται ρητα η βιντεοσκοπηση του μαθηματος.

 

Το να κανει ο δασκαλος δευτερο μαθημα μπροστα σε μια καμερα μετα τη ληξη του κανονικου μαθηματος.....ισως και να μπορουσε να γινει με προϋποθεσεις.

Και ερχεται το ερωτημα, πού θα το δει ο μαθητης! Αν εχει κινητο, οπως προταθηκε να σταλει σε μορφη βιντεο και να το δει ο μαθητηα απο το κινητο, μπορει να παρακολουθησει και το μαθημα! Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν παιδια που δεν εχουν συγχρονα κινητα! (Ω ναι! Καποιοι πεφτουν απο τα συννεφα, αλλα υπερχουν και αυτοι στην κοινωνια μας!!!!)

Γνωρίζω πολύ καλά το περιεχόμενο της τροπολογίας. Η δασκάλα σαφώς και μπορεί να κάνει βιντεομαθήματα αν θέλει με τον τρόπο που περιέγραψα. Αυτό όμως δεν ωφελεί όσους δεν έχουν εξοπλισμό ή σύνδεση στο διαδίκτυο παρά μόνο ίσως κάποιους απόντες σε κάποια μαθήματα ή για λόγους εμπέδωσης μπορεί να γίνει. Οπότε πάλι δεν λύνεται το πρόβλημα που συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν υποθέσουμε ότι προβλέποταν η βιντεοσκόηση, εννοούμε ότι θα παρακολουθούσε  κάπως το παιδί των 15 ετών, άλγεβρα, αρχαία, φυσική, βιολογία από μαγνητοσκοπημένες διαλέξεις 6-7 ώρες τη μέρα; Που κάπως θα έφταναν εγκαίρως στο παιδί (δεν ξέρω πώς, αφού μιλάμε για παιδιά χωρίς σύνδεση) καθημερινά; 

Ευτυχώς ακόμη και η Κεραμέως δεν έχει φτάσει σε αυτό το επίπεδο παράνοιας, και δεν προβλέπεται καν ;)

 

Στα ιδιωτικά σχολεία, εννοείται ότι όλα τα παιδιά μπορούν να πληρώσουν τηλεφωνία και εξοπλισμό, ας μην είναι και σούπερ.

Στα δημόσια, ακόμη και σε καλές περιοχές εντός Αττικής, όχι. Είχε δωθεί μάχη σε σχολεία για να γίνουν ακόμη και οι εγγραφές στη Δευτεροβάθμια όταν πρωτοέγινε ηλεκτρονικά, με γονείς να μην έχουν κανένα μέσο να συνδεθούν και να μην ξέρουν καν τι είναι το email. Αν περισσεύουν χρήματα, μπορεί τελικά το 15χρονο να ενημερωθεί από φίλους και να δρομολογήσει τις διαδικασίες έστω με καθυστέρηση (έχουμε παράδειγμα στο σχολείο, όπου οι γονείς είναι σχεδόν αναλφάβητοι, και τελικά έβγαλε άκρη το παιδί) αλλά αν δεν περισσεύει τίποτα, τότε δύσκολα τα πράγματα. Για να σηκώσεις 3 παιδιά σε τηλεεκπαίδευση, χρειάζεσαι 3 συσκευές και κατοστάρα γραμμή. Αν βρεις τις συσκευές (το Γυμνάσιό μας για 150 μαθητές έδωσε συνολικά 3 τάμπλετ μέχρι στιγμής και μια υπόσχεση ότι θα δώσει κι άλλα), παραμένει το θέμα της γραμμής.Που πρέπει να έρχεται σπίτι σου (καθόλου αυτονόητο στην Ελλάδα) και να έχεις να την πληρώσεις. Κινητό στο σπίτι μου, εντός Αττικής, δεν πιάνει παρεπιπτόντως, εντός σχεδίου πόλης, όχι σε κανένα κορφοβούνι. Έχω σήμα σε ένα δωμάτιο, σε συγκεκριμένο σημείο και μετά στην αυλή.

Η τηλεκπαίδευση έχει αποκλείσει παιδιά που είχαν όλη την καλή θέληση, και έχει δώσει τη χαριστική βολή σε παιδιά που αμφιταλλαντεύονταν να τελειώσουν το Λύκειο ή να πιάσουν δουλειά. 

Το ότι στα ιδιωτικά σχολεία δεν βλέπουν πρόβλημα, εννοείται, γιατί να δουν. Επίσης στα πέριξ της οικείας του Πρωθυπουργού στοιχηματίζω ότι δε φοβάσαι ότι αν κάτσεις στο παγκάκι θα σε πλακώσουν οι αστυνομικοί στο ξύλο.

 

Link to comment
Share on other sites

Αφήνοντας στην ακρη την περσινή αδράνεια πολλών εκπαιδευτικών και την ασυγχώρητη για το επίπεδο μόρφωσής τους έλλειψη γνώσεων Η/Υ, μιλώντας για φέτος μόνο, σίγουρα έγινε σοβαρή δουλειά, φυσικά όποιος δούλευε στην τάξη λιγότερο θα δούλεψε και στο webex λιγότερο, όμως αυτό που δεν αντιλαμβάνονται όλοι οι γονείς και δυστυχώς όλοι οι εκπαιδευτικοί, είναι ότι για πολλά παιδιά η διαδικασία ήταν καταστροφική, ακόμα κι αν δεν είχαν τεχνικά ζητήματα. 

 

Έχουμε τσακωθεί και με συναδέλφους που τελείως παγερά λένε για κάποιες περιπτώσεις μαθητών μας (μετρημένες στα δάχτυλα και γενικά με ακραία οικογενειακά περιβάλλοντα) που έκαναν ελάχιστες εμφανίσεις στο webex, ότι πρέπει να κοπούν από απουσίες, ενώ γνωρίζουμε καλά ότι στο δικό μας σχολείο κοπάνες δεν γίνονται και αυτά τα παιδιά αν λειτουργούσαμε, θα έρχονταν κανονικά, ως διακοσμητικές παρουσίες στην τάξη βέβαια, αλλά θα έρχονταν. Και αν πεις ότι ο τάδε έχει το χ οικογενειακό πρόβλημα, σου απαντούν "ναι αλλά ο ψ που έχει χειρότερο πρόβλημα είναι άψογος, άρα γιατί δεν είναι και ο χ", σε μια συλλογιστική να τραβάς τα μαλλιά σου. Μέσω διαδικτύου δεν μπορείς να παρακινήσεις το ίδιο όλους τους μαθητές, μόνο και μόνο γιατί δεν τους βλέπεις κ δεν είσαι κοντά να τους αγγίξεις (κυριολεκτικά και μεταφορικά, πολλές φορές ακόμα και το να πλησιάσεις ένα παιδί που χαζεύει, προσωρινά το επαναφέρει, χωρίς να χρειαστεί να κάνεις παρατήρηση κ να εκθέσεις, πράγματα που δεν γίνονται εξαποστάσεως).

 

Ή άλλο παραδειγμα: ζήτησαν κυρίως οι δάσκαλοι να μπρύν να ανοίξιουν τα μικρόφωνα των παιδιων οι ίδιοι, γιατί στα πολύ  μικρά κάποιες φορές δεν μπορύσαν μόνα τους και έπρεπε να είναι ο γονιός δίπλα. Εμένα αυτό μου ακούστηκε καλό και χρησιμο και για περιπτώσεις δικές μας. Όμως κάποιο παιδί, που ξέρω ότι δεν λουφάρει, μου είπε ότι όταν το έμαθε αυτό, κατατρόμαξε, γιατί αν της ανοίγαμε το μικρόφωνο χωρίς προειδοποίηση, μάλλον θα ακούγαμε τη μαμά να φωνάζει στο  νήπιο αδερφάκι και θα ντρεπόταν ( ο μεεγάλος αδερφός, Γ Λυκείου, έκανε μάθημα στο ήσυχο δωμάτιο, έτσι το άλλο παιδί ήταν ριγμένο να κάνει μάθημα στην κουζίνα). Άλλο παιδί, επίσης πολύτεκνης οικογένειας με αδερφό στη  Γ Λυκείου και βρέφος στο σπίτι, είχε όλο αυτό το διάστημα συνεργεία για ανακαίνιση του σπιτιού, γιατί η οικογένεια έκανε κάποιες επεκτάσεις λόγω του νέου μέλους. Το παιδί έκανε μάθημα με ακουστικά, σήκωνε το χέρι, κα όποτε του δίναμε τον λόγο δεν ακούγαμε τη φωνή του αλλά ένα εργοτάξιο πίσω, και μας εξομολογήθηκε ότι σήκωνε το χέρι για να βλέπουμε ότι συμμετέχει και ευχόταν να μν του δώσουμε τον λόγο γιατί ήξερε τι χαμό θα ακούγαμε. Αυτά τα μάθαμε μετά, όταν ανοίξαμε, και υπάρχουν πολλά ανάλογα περιστατικά, και καταστάσεις για τις οποίες κάποιες φορές βγάλαμε βιαστικά συμπεράσματα σχετικά με την προθυμία μαθητών μας. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αφήνοντας στην ακρη την περσινή αδράνεια πολλών εκπαιδευτικών και την ασυγχώρητη για το επίπεδο μόρφωσής τους έλλειψη γνώσεων Η/Υ, μιλώντας για φέτος μόνο, σίγουρα έγινε σοβαρή δουλειά, φυσικά όποιος δούλευε στην τάξη λιγότερο θα δούλεψε και στο webex λιγότερο, όμως αυτό που δεν αντιλαμβάνονται όλοι οι γονείς και δυστυχώς όλοι οι εκπαιδευτικοί, είναι ότι για πολλά παιδιά η διαδικασία ήταν καταστροφική, ακόμα κι αν δεν είχαν τεχνικά ζητήματα. 

 

Έχουμε τσακωθεί και με συναδέλφους που τελείως παγερά λένε για κάποιες περιπτώσεις μαθητών μας (μετρημένες στα δάχτυλα και γενικά με ακραία οικογενειακά περιβάλλοντα) που έκαναν ελάχιστες εμφανίσεις στο webex, ότι πρέπει να κοπούν από απουσίες, ενώ γνωρίζουμε καλά ότι στο δικό μας σχολείο κοπάνες δεν γίνονται και αυτά τα παιδιά αν λειτουργούσαμε, θα έρχονταν κανονικά, ως διακοσμητικές παρουσίες στην τάξη βέβαια, αλλά θα έρχονταν. Και αν πεις ότι ο τάδε έχει το χ οικογενειακό πρόβλημα, σου απαντούν "ναι αλλά ο ψ που έχει χειρότερο πρόβλημα είναι άψογος, άρα γιατί δεν είναι και ο χ", σε μια συλλογιστική να τραβάς τα μαλλιά σου. Μέσω διαδικτύου δεν μπορείς να παρακινήσεις το ίδιο όλους τους μαθητές, μόνο και μόνο γιατί δεν τους βλέπεις κ δεν είσαι κοντά να τους αγγίξεις (κυριολεκτικά και μεταφορικά, πολλές φορές ακόμα και το να πλησιάσεις ένα παιδί που χαζεύει, προσωρινά το επαναφέρει, χωρίς να χρειαστεί να κάνεις παρατήρηση κ να εκθέσεις, πράγματα που δεν γίνονται εξαποστάσεως).

 

Ή άλλο παραδειγμα: ζήτησαν κυρίως οι δάσκαλοι να μπρύν να ανοίξιουν τα μικρόφωνα των παιδιων οι ίδιοι, γιατί στα πολύ  μικρά κάποιες φορές δεν μπορύσαν μόνα τους και έπρεπε να είναι ο γονιός δίπλα. Εμένα αυτό μου ακούστηκε καλό και χρησιμο και για περιπτώσεις δικές μας. Όμως κάποιο παιδί, που ξέρω ότι δεν λουφάρει, μου είπε ότι όταν το έμαθε αυτό, κατατρόμαξε, γιατί αν της ανοίγαμε το μικρόφωνο χωρίς προειδοποίηση, μάλλον θα ακούγαμε τη μαμά να φωνάζει στο  νήπιο αδερφάκι και θα ντρεπόταν ( ο μεεγάλος αδερφός, Γ Λυκείου, έκανε μάθημα στο ήσυχο δωμάτιο, έτσι το άλλο παιδί ήταν ριγμένο να κάνει μάθημα στην κουζίνα). Άλλο παιδί, επίσης πολύτεκνης οικογένειας με αδερφό στη  Γ Λυκείου και βρέφος στο σπίτι, είχε όλο αυτό το διάστημα συνεργεία για ανακαίνιση του σπιτιού, γιατί η οικογένεια έκανε κάποιες επεκτάσεις λόγω του νέου μέλους. Το παιδί έκανε μάθημα με ακουστικά, σήκωνε το χέρι, κα όποτε του δίναμε τον λόγο δεν ακούγαμε τη φωνή του αλλά ένα εργοτάξιο πίσω, και μας εξομολογήθηκε ότι σήκωνε το χέρι για να βλέπουμε ότι συμμετέχει και ευχόταν να μν του δώσουμε τον λόγο γιατί ήξερε τι χαμό θα ακούγαμε. Αυτά τα μάθαμε μετά, όταν ανοίξαμε, και υπάρχουν πολλά ανάλογα περιστατικά, και καταστάσεις για τις οποίες κάποιες φορές βγάλαμε βιαστικά συμπεράσματα σχετικά με την προθυμία μαθητών μας. 

 

Τα παιδιά (και πρώτα οι καθηγητές τους) χρειάζονται εκπαίδευση και για το τι είναι λογικό σε συνθήκες τηλε-εκπαίδευσης και τηλε-εργασίας. Δεν είναι σπάνιο σε τηλεδιασκέψεις, και ακόμη και σε παρουσιάσεις με 100 άτομα ακροατήριο, να ακούγεται το τρυπάνι από το διπλανό διαμέρισμα, καβγάς, μουσική και οτιδήποτε άλλο από τη γειτονιά , να μπουκάρει το μικρό παιδί για να ζητήσει βοήθεια να πάει στο μπάνιο, να κλαίει γιατί τσακώθηκε με το αδερφάκι, ή ακόμη και το πιο μικρούλι που σκαρφαλώνει στη μαμά με προφανή στόχο να θηλάσει. Όσοι εργαζόμαστε από το σπίτι, και προ κορονοϊού, αντιλαμβανόμαστε ότι όλα τα σπίτια έχουν ενοχλήσεις, ευτράπελα κλπ, και φυσικά δεν ντρεπόμαστε, αλλά τα παιδιά, πρώτη φορά το συναντούν και θα έπρεπε κάπως να "εκπαιδευτούν" και σε αυτό το κομμάτι. Νομίζω και από τα δικά μου, ότι είναι δύσκολο να αντιληφτούν ότι δεν είναι ντροπή να ακουστούν οι νορμάλ ήχοι ενός σπιτιού στο μάθημα, όπως ακριβώς ακούγονται τα ίδια τα παιδιά όταν εγώ μιλάω.

Ως προς την κάμερα, ορισμένοι καθηγητές ζητούν από τα παιδιά να την ανοίξουν όταν απαντάνε σε ερώτηση, και προσωπικά το βρίσκω καλή ιδέα. Μόνο και μόνο ότι το παιδί υποχρεώνεται να ντυθεί πριν το μάθημα και να μην κάθεται με το βρακί στο κρεβάτι και μια πίτσα αγκαλιά, καλό τους κάνει. Το αν από πίσω θα περάσει το αδερφάκι ή ο τοίχος θα έχει αφίσες ή δεν ξέρω τι άλλο, είναι μέρος της ζωής.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Τα παιδιά (και πρώτα οι καθηγητές τους) χρειάζονται εκπαίδευση και για το τι είναι λογικό σε συνθήκες τηλε-εκπαίδευσης και τηλε-εργασίας. Δεν είναι σπάνιο σε τηλεδιασκέψεις, και ακόμη και σε παρουσιάσεις με 100 άτομα ακροατήριο, να ακούγεται το τρυπάνι από το διπλανό διαμέρισμα, καβγάς, μουσική και οτιδήποτε άλλο από τη γειτονιά , να μπουκάρει το μικρό παιδί για να ζητήσει βοήθεια να πάει στο μπάνιο, να κλαίει γιατί τσακώθηκε με το αδερφάκι, ή ακόμη και το πιο μικρούλι που σκαρφαλώνει στη μαμά με προφανή στόχο να θηλάσει. Όσοι εργαζόμαστε από το σπίτι, και προ κορονοϊού, αντιλαμβανόμαστε ότι όλα τα σπίτια έχουν ενοχλήσεις, ευτράπελα κλπ, και φυσικά δεν ντρεπόμαστε, αλλά τα παιδιά, πρώτη φορά το συναντούν και θα έπρεπε κάπως να "εκπαιδευτούν" και σε αυτό το κομμάτι. Νομίζω και από τα δικά μου, ότι είναι δύσκολο να αντιληφτούν ότι δεν είναι ντροπή να ακουστούν οι νορμάλ ήχοι ενός σπιτιού στο μάθημα, όπως ακριβώς ακούγονται τα ίδια τα παιδιά όταν εγώ μιλάω.

Ως προς την κάμερα, ορισμένοι καθηγητές ζητούν από τα παιδιά να την ανοίξουν όταν απαντάνε σε ερώτηση, και προσωπικά το βρίσκω καλή ιδέα. Μόνο και μόνο ότι το παιδί υποχρεώνεται να ντυθεί πριν το μάθημα και να μην κάθεται με το βρακί στο κρεβάτι και μια πίτσα αγκαλιά, καλό τους κάνει. Το αν από πίσω θα περάσει το αδερφάκι ή ο τοίχος θα έχει αφίσες ή δεν ξέρω τι άλλο, είναι μέρος της ζωής.

Συμφωνώ. Και αυτό με την κάμερα που λες πολυ σημαντικό. Αλλα δυστυχώς δε μπορεις να υποχρεώσεις... Κάποιοι σίγουρα λένε ψέματα αλλα κάποιοι πραγματικά δεν εχουν. Πολλές φορές τους εχω πει αν κάποιος θέλει να την ανοιξει αλλα χωρίς αποτέλεσμα. Μονο την Τσικνοπέμπτη 4, 5 παιδακια άνοιξαν την κάμερα για λιγο να μας δείξουν τα καπέλα και τις στολές τους... Πάντως είναι σημαντικό να αναγκαστούν με κάποιον τρόπο να ντυθούν. Σημαντικό και για την ψυχολογία τους. Το ειδα σε μένα που καποια στιγμή ειχα προβλήματα με την κάμερα, κόλλαγε παρα πολυ και για ενα διάστημα δεν την άνοιγα καθόλου. Βαριόμουν να ντυθώ, ήμουν με πυτζάμες, αβαφτη και ειχα πέσει αρκετά. Όταν πηρα καινούρια κάμερα και αναγκαστηκα παλι να ντυθώ, να βαφτω λιγο, αλλαξε τελείως η ψυχολογία μου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Συμφωνώ. Και αυτό με την κάμερα που λες πολυ σημαντικό. Αλλα δυστυχώς δε μπορεις να υποχρεώσεις... Κάποιοι σίγουρα λένε ψέματα αλλα κάποιοι πραγματικά δεν εχουν. Πολλές φορές τους εχω πει αν κάποιος θέλει να την ανοιξει αλλα χωρίς αποτέλεσμα. Μονο την Τσικνοπέμπτη 4, 5 παιδακια άνοιξαν την κάμερα για λιγο να μας δείξουν τα καπέλα και τις στολές τους... Πάντως είναι σημαντικό να αναγκαστούν με κάποιον τρόπο να ντυθούν. Σημαντικό και για την ψυχολογία τους. Το ειδα σε μένα που καποια στιγμή ειχα προβλήματα με την κάμερα, κόλλαγε παρα πολυ και για ενα διάστημα δεν την άνοιγα καθόλου. Βαριόμουν να ντυθώ, ήμουν με πυτζάμες, αβαφτη και ειχα πέσει αρκετά. Όταν πηρα καινούρια κάμερα και αναγκαστηκα παλι να ντυθώ, να βαφτω λιγο, αλλαξε τελείως η ψυχολογία μου.

Στην πλειοψηφία τους παρακολουθούν το μαθημα από το κρεβάτι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Στην πλειοψηφία τους παρακολουθούν το μαθημα από το κρεβάτι.

 

Εδώ είναι θέμα σπιτιού. Έχω επιβάλει στα παιδιά να κάθονται στο γραφείο (οκ, ο μικρός στο τραπέζι του σαλονιού, δεν έχω άλλο δωμάτιο) και να ντύνονται, αλλά δεν έχει να κάνει τόσο με το μάθημα όσο με την ψυχολογία. Τόσοι μήνες με πυτζάμες και από το κρεβάτι στον καναπέ χωρίς ρουτίνα, είναι σαν εισιτήριο για το ψυχιατρείο :( 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Εδώ είναι θέμα σπιτιού. Έχω επιβάλει στα παιδιά να κάθονται στο γραφείο (οκ, ο μικρός στο τραπέζι του σαλονιού, δεν έχω άλλο δωμάτιο) και να ντύνονται, αλλά δεν έχει να κάνει τόσο με το μάθημα όσο με την ψυχολογία. Τόσοι μήνες με πυτζάμες και από το κρεβάτι στον καναπέ χωρίς ρουτίνα, είναι σαν εισιτήριο για το ψυχιατρείο :( 

Η μεγαλη εχει σχεδον συνεχεια ανοιχτη την καμερα κ ανοιγοκλεινουν τα μικροφωνα, ειναι 6χρ μετα τα πρωτα μαθηματα ολα τα παιδια ηταν αυτονομα. Ευτυχως δ ειχαμε ιδιαιτερα θεματα με την συνδεση

Στον μικρο συνεχεια κλειστα μικροφωνα γτ με νηπια γινεται χαμος, ανοιγουν για να μιλησουν κ κλειστες καμερες οταν βλεπανε πχ βιντεακια η φορτωναν διαφορα οι κυριες. Πιο προβληματικη η συνδεση. Στα περισσοτερα οι γονεις ηταν κοντα, αλλα τουλ τα μισα χειριζονταν τους υπολογιστες πολυ καλα

Ομως παντα ειχαμε προγραμμα με την τηλεκπαιδευση. Να ξυπναμε, να διαβαζουμε, να τρωμε συγκεκριμενες ωρες, να ετοιμαζομαστε για το μαθημα.Κ μονο αυτα, βοηθανε στην ψυχολογια των παιδιων, σε σχεση με κλειστα σχολεια κ τπτ ολη μερα(ενταξει αν δ ειχαμε παλι καπως θα εφτιαχνα ενα προγραμμα εγω, αλλα ειναι καλο που υπαρχει κ αυτο) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Εδώ είναι θέμα σπιτιού. Έχω επιβάλει στα παιδιά να κάθονται στο γραφείο (οκ, ο μικρός στο τραπέζι του σαλονιού, δεν έχω άλλο δωμάτιο) και να ντύνονται, αλλά δεν έχει να κάνει τόσο με το μάθημα όσο με την ψυχολογία. Τόσοι μήνες με πυτζάμες και από το κρεβάτι στον καναπέ χωρίς ρουτίνα, είναι σαν εισιτήριο για το ψυχιατρείο :( 

Σωστα

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Στην πλειοψηφία τους παρακολουθούν το μαθημα από το κρεβάτι.

Δυστυχώς το εχω καταλάβει...

Just now, vicky86 είπε:

Η μεγαλη εχει σχεδον συνεχεια ανοιχτη την καμερα κ ανοιγοκλεινουν τα μικροφωνα, ειναι 6χρ μετα τα πρωτα μαθηματα ολα τα παιδια ηταν αυτονομα. Ευτυχως δ ειχαμε ιδιαιτερα θεματα με την συνδεση

Στον μικρο συνεχεια κλειστα μικροφωνα γτ με νηπια γινεται χαμος, ανοιγουν για να μιλησουν κ κλειστες καμερες οταν βλεπανε πχ βιντεακια η φορτωναν διαφορα οι κυριες. Πιο προβληματικη η συνδεση. Στα περισσοτερα οι γονεις ηταν κοντα, αλλα τουλ τα μισα χειριζονταν τους υπολογιστες πολυ καλα

Ομως παντα ειχαμε προγραμμα με την τηλεκπαιδευση. Να ξυπναμε, να διαβαζουμε, να τρωμε συγκεκριμενες ωρες, να ετοιμαζομαστε για το μαθημα.Κ μονο αυτα, βοηθανε στην ψυχολογια των παιδιων, σε σχεση με κλειστα σχολεια κ τπτ ολη μερα(ενταξει αν δ ειχαμε παλι καπως θα εφτιαχνα ενα προγραμμα εγω, αλλα ειναι καλο που υπαρχει κ αυτο) 

Τα παιδιά του δημοτικού δεν είναι πρόβλημα. Ανοίγουν καμερες γιατι θέλουν να δουν του συμμαθητές τους, να τους δουν κι εκείνοι. Το πρόβλημα είναι στη δευτεροβαθμια που απο τη μια είναι πρωι και θέλουν να συνεχίσουν τον ύπνο και απο την αλλη είναι σε φάση εφηβείας με οτι συνεπάγεται αυτό...

Θα συμφωνήσω με την @ΑΡΓΚ οτι είναι θέμα σπιτιού αλλα νομίζω ότι οι περισσότεροι γονεις δεν επιμένουν στο θέμα αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Το πρόβλημα είναι στη δευτεροβαθμια που απο τη μια είναι πρωι και θέλουν να συνεχίσουν τον ύπνο και απο την αλλη είναι σε φάση εφηβείας με οτι συνεπάγεται αυτό...

Θα συμφωνήσω με την @ΑΡΓΚ οτι είναι θέμα σπιτιού αλλα νομίζω ότι οι περισσότεροι γονεις δεν επιμένουν στο θέμα αυτό. 

 

Στην παρέα της κόρης μου, ευρύτερη παρέα, όχι 2-3 παιδιά, είδαμε τους τελευταίους μήνες ψυχιατρικές παθήσεις: κατάθλιψη, συμπεριλαμβανομένης και πολύ δυσάρεστης κατάληξης, και ακραίες διαταραχές στη διατροφή κυρίως στα κορίτσια (μέχρι βαθμού νοσηλείας) . Συζητώντας το με μια φίλη ψυχίατρο, μου επιβεβαίωσε ότι βλέπουν πλέον πολύ περισσότερα περιστατικά από όσο είναι τα αναμενόμενα. 

Σε καμία περίπτωση δε θα παραστήσω τον τέλειο γονιό, απέχω πάρα πολύ, αλλά έχοντας ιστορικό ψυχικών ασθενειών στην οικογένεια, είχα πάντα μία φοβία για την απομόνωση των εφήβων και πώς μπορεί να κρύψει και να μεγενθύνει προβλήματα, στα πλαίσια του όποιος καεί με το χυλό φυσάει και το γιαούρτι μάλλον. Έχω την εντύπωση ότι πολλοί γονείς αποδέχονται πολύ εύκολα την πόρτα που κλείνει πίσω από τον έφηβο και τις μονολεκτικές απαντήσεις εν μέσω πανδημίας και έρχονται ξαφνικά αντιμέτωποι με καταστάσεις που έχουν πάρει διαστάσεις πλέον και θέλουν πολύ κόπο για να διορθωθούν :( .

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...